Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 66,080 εγγεγραμμένα μέλη και 2,387,709 μηνύματα σε 74,627 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα

Καλώς ήρθατε στο e-steki!

Εγγραφή Βοήθεια

Ισότητα, πλάνη ή πραγματικότητα;

*natalia5555* (Ναταλία)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη *natalia5555*
H Ναταλία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 191 μηνύματα.

H *natalia5555* sagapw........... έγραψε στις 18:17, 24-10-10:

Δεν το δίνουν πάντα στη μητέρα σε περιπτώσεις που είναι (ναρκομανείς,ψυχολογικά άρρωστη ή να έχει τεράστιο οικονομικό πρόβλημα) και γενικως αμα θεωρηθεί οτι ειναι ακατάλληλη στη ανατροφή των παιδιών.Αμα φανεί οτι τα παιδιά θα είναι καλύτερα με το πατέρα δινουν την επιμέλεια σ'εκείνον.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

ΚΟΡΩΝΕΥΣ

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη ΚΟΡΩΝΕΥΣ
Ο ΚΟΡΩΝΕΥΣ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 36 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 330 μηνύματα.

O ΚΟΡΩΝΕΥΣ ακροδεξιος αναρχοκομμουνιστης έγραψε στις 12:57, 16-12-10:

αν θελετε λοιπον να εχουμε ολοι τα ιδια δικαιωματα τοτε προτεινω :
1- συνταξη ολοι στα 65
2 - να παιρνει και ο αντρας ενα χρονο αδεια απο την δουλεια του για την γεννηση του παιδιου του
3 - να καταργηθουν τα Ι στον στρατο και ολοι τους ( αντρες γυναικες γκει ) να κανουν κανονικα την θητεια τους με τα οπλα στην παραμεθωριο και οχι σε καποιο γραφειο επειδη ειναι γκει Ι4 η επειδη ειναι γυναικα να μην παει στον στρατο .
4 - να μπορει σε περιπτωση χωρισμου και αν το παιδι ειναι κατω των 18 να το παιρνει βαση δικαστικης αποφασης οχι αποκλειστικα η γυναικα αλλα και ο αντρας
και αλλα πολλα τα οποια δεν μπορω να γραψω λογω ανωτερας βιας .
αλλα δεν νομιζω να συμφωνησετε διοτι η φιλοσοφια ειναι τα δικα μου δικα μου και τα δικα σας δικα μου

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Subject to change (Λία)

Founder

Το avatar του χρήστη Subject to change
H Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Web developer . Έχει γράψει 9,471 μηνύματα.

H Subject to change έγραψε στις 13:16, 16-12-10:

Αρχική Δημοσίευση από ΚΟΡΩΝΕΥΣ
τεσπα ...αν θελετε λοιπον να εχουμε ολοι τα ιδια δικαιωματα τοτε προτεινω :
1- συνταξη ολοι στα 65
2 - να παιρνει και ο αντρας ενα χρονο αδεια απο την δουλεια του για την γεννηση του παιδιου του
Νομικά έχει δικαίωμα να πάρει την άδεια ο άντρας αντί για τη γυναίκα ή να τη μοιράσουν (δεν είμαι σίγουρη για το τελευταίο), απλά τα περισσότερα ζευγάρια επιλέγουν να την πάρει η γυναίκα.
3 - να καταργηθουν τα Ι στον στρατο και ολοι τους ( αντρες γυναικες γκει ) να κανουν κανονικα την θητεια τους με τα οπλα στην παραμεθωριο και οχι σε καποιο γραφειο επειδη ειναι γκει Ι4 η επειδη ειναι γυναικα να μην παει στον στρατο .
Πιο λογικό θα ήταν να καταργηθεί γενικώς η υποχρεωτική στράτευση, όπως σε όλες τις πολιτισμένες χώρες.
4 - να μπορει σε περιπτωση χωρισμου και αν το παιδι ειναι κατω των 18 να το παιρνει βαση δικαστικης αποφασης οχι αποκλειστικα η γυναικα αλλα και ο αντρας
Δεν υπάρχει κανένας νόμος που ορίζει ότι το παίρνει αποκλειστικά η γυναίκα, απλά συνήθως οι δικαστές επιλέγουν τη μητέρα.

και αλλα πολλα τα οποια δεν μπορω να γραψω λογω ανωτερας βιας .
Ποιά ακριβώς είναι η ανωτέρα βία; Το ότι είσαι εκτός θέματος μιλώντας περί του ποιός παίρνει τα παιδιά στο χωρισμό σε ένα θέμα περί ομοφυλοφιλίας;
αλλα δεν νομιζω να συμφωνησετε διοτι η φιλοσοφια ειναι τα δικα μου δικα μου και τα δικα σας δικα μου
Άλλο άσχετο κι αυτό πάλι. Οράματα βλέπεις καθώς γράφεις ανθρωπε μου;

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

ΚΟΡΩΝΕΥΣ

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη ΚΟΡΩΝΕΥΣ
Ο ΚΟΡΩΝΕΥΣ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 36 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 330 μηνύματα.

O ΚΟΡΩΝΕΥΣ ακροδεξιος αναρχοκομμουνιστης έγραψε στις 15:15, 16-12-10:

καταρχην δεν ειμαι εκτος θεματος.
γιατι να την παιρνει μονο ο ενας την αδεια .?? τι φασισμος ειναι αυτος .?? πιστευω οτι αφου ειμαστε τοσο απελευθερωμενοι να την παιρνουν και οι δυο την αδεια . παντου να υπαρχει δικαιοσυνη.
σε ολες τις χωρες που αναφερεις εχουν γειτονες χωρις να διεκδικουν εδαφη . εδω σε εμας ολες οι καλες γειτονες χωρες μας διεκδικουν εδαφη . αλβανια θελει την τσαμουρια και την νοτια ηπειρο . σκοπια την μακεδονια βουλγαρια δεν θα την χαλαγε μια εξοδος στο αιγαιο και τουρκια θελει ολο το αιγαιο και την θρακη . αρα ειναι υποχρεωση μας να φυλατουμε την πατριδα μας . τωρα στην προκειμενη περιπτωση γκει βγαινουν Ι4 ( ΚΑΙ οχι μονο οι γκει ) γυναικες καθονται σπιτι και καποιοι απο εμας καναμε θητεια στην παραμεθωριο ? ειναι δικαιο ? ολοι μας δεν ζουμε στην ελλαδα ? αρα ολοι πρεπει να εχουμε τις ιδιες υποχρεωσεις .
Γιατι οι δικαστες επιλεγουν συνηθως την γυναικα ? δεν ειναι ρατσιστικο αυτο ? ο αντρας - πατερας δεν ειναι ικανος να μεγαλωσει το παιδι του.???
οσο για τα οραματα που βλεπω μονο και μονο που σας βλεπω οτι με τα λογια μου σας χαλαω την βολεμενη σας ζωουλα εμενα μου αρεσει . μολις ειπα για καποια πραγματα στην ελληνικη κοινωνια που προβληματιζουν αρκετο κοσμο και ειναι εντελως αντιθετα απο αυτα που λετε εδω μεσα περι δικαιωματων αμεσως αντιδρασατε?? γιατι ?? μηπως επειδη εχω δικιο στο θεμα ΤΑ ΔΙΚΑ ΜΟΥ ΔΙΚΑ ΜΟΥ ΚΑΙ ΤΑ ΔΙΚΑ ΣΑΣ ΔΙΚΑ ΜΟΥ .
ειμαστε η δεν ειμαστε πολιτισμενος κοσμος?
εχουμε η δεν εχουμε δημοκρατια ?
ειμαστε ολοι ισοι μεταξυ μας ?
Η ανωτερα βια ειναι οτι ειμαι με πυρετο κοντα στα 39 επι δυο μερες και οι δυναμεις μου δεν με κρατουν να γραψω πολλα .. σας ζητω συγνμωμη
και εκτος θεματος δεν ειμαι . οταν κανετε με παθος την διεκδικηση των δικαιωματων τον γκει γιατι δεν το κανετε με παθος για την διεκδικηση των παραπανω δικαιωματων? μηπως εχω αδικο ? η δεν συμφερει μερικους απο εσας ??
οσ

-3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

fantasmenos (Διαταραγμένη Προσωπικότητα)

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη fantasmenos
H Διαταραγμένη Προσωπικότητα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών , επαγγέλεται Θεολόγος και μας γράφει απο Μαυροβούνιο (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,293 μηνύματα.

H fantasmenos γεννημένος να λέει σοφά πράγματα έγραψε στις 15:47, 16-12-10:

καταρχην δεν ειμαι εκτος θεματος.
γιατι να την παιρνει μονο ο ενας την αδεια .?? τι φασισμος ειναι αυτος .?? πιστευω οτι αφου ειμαστε τοσο απελευθερωμενοι να την παιρνουν και οι δυο την αδεια . παντου να υπαρχει δικαιοσυνη.
σε ολες τις χωρες που αναφερεις εχουν γειτονες χωρις να διεκδικουν εδαφη . εδω σε εμας ολες οι καλες γειτονες χωρες μας διεκδικουν εδαφη . αλβανια θελει την τσαμουρια και την νοτια ηπειρο . σκοπια την μακεδονια βουλγαρια δεν θα την χαλαγε μια εξοδος στο αιγαιο και τουρκια θελει ολο το αιγαιο και την θρακη . αρα ειναι υποχρεωση μας να φυλατουμε την πατριδα μας . τωρα στην προκειμενη περιπτωση γκει βγαινουν Ι4 ( ΚΑΙ οχι μονο οι γκει ) γυναικες καθονται σπιτι και καποιοι απο εμας καναμε θητεια στην παραμεθωριο ? ειναι δικαιο ? ολοι μας δεν ζουμε στην ελλαδα ? αρα ολοι πρεπει να εχουμε τις ιδιες υποχρεωσεις .
Γιατι οι δικαστες επιλεγουν συνηθως την γυναικα ? δεν ειναι ρατσιστικο αυτο ? ο αντρας - πατερας δεν ειναι ικανος να μεγαλωσει το παιδι του.???
οσο για τα οραματα που βλεπω μονο και μονο που σας βλεπω οτι με τα λογια μου σας χαλαω την βολεμενη σας ζωουλα εμενα μου αρεσει . μολις ειπα για καποια πραγματα στην ελληνικη κοινωνια που προβληματιζουν αρκετο κοσμο και ειναι εντελως αντιθετα απο αυτα που λετε εδω μεσα περι δικαιωματων αμεσως αντιδρασατε?? γιατι ?? μηπως επειδη εχω δικιο στο θεμα ΤΑ ΔΙΚΑ ΜΟΥ ΔΙΚΑ ΜΟΥ ΚΑΙ ΤΑ ΔΙΚΑ ΣΑΣ ΔΙΚΑ ΜΟΥ .
ειμαστε η δεν ειμαστε πολιτισμενος κοσμος?
εχουμε η δεν εχουμε δημοκρατια ?
ειμαστε ολοι ισοι μεταξυ μας ?
Η ανωτερα βια ειναι οτι ειμαι με πυρετο κοντα στα 39 επι δυο μερες και οι δυναμεις μου δεν με κρατουν να γραψω πολλα .. σας ζητω συγνμωμη
και εκτος θεματος δεν ειμαι . οταν κανετε με παθος την διεκδικηση των δικαιωματων τον γκει γιατι δεν το κανετε με παθος για την διεκδικηση των παραπανω δικαιωματων? μηπως εχω αδικο ? η δεν συμφερει μερικους απο εσας ??
οσ
Κανείς δεν σου είπε να μην υπάρχει στρατός ολοκληρωτικά. Απλώς να υπάρχει σε μικρή κλίμακα εφόσον δεν γίνεται πόλεμος (δηλαδή μόνο οι επαγγελματίες στρατιώτες). Έτσι κάνουν οι περισσότερες σοβαρές χώρες. Όσο για τους εθνικούς κινδύνους που αναφέρεις είναι η γνωστή καραμέλα των πολεμοχαρών που νομίζουν ότι οι βαλκανικοί πόλεμοι ακόμη συνεχίζονται.

Το να υπάρχουν γυναίκες στο στρατό σαν υποχρεωτική εκπαίδευση εκτός του ότι είναι πρακτικά ανεφάρμοστο είναι και γελοίο. Θα δημιουργηθούν δηλαδή στρατόπεδα αντρών και γυναικών; Γιατί αν το στρατόπεδο είναι κοινό και η νιούφισα παρουσιάζεται μαζί με τους άλλους φαντάρους μυρίζομαι αρχαία Ρώμη στα στρατά τα βράδια. Όχι τίποτα άλλο μπορεί να μην επαρκούν και τα προφυλακτικά. Διεκδίκηση δικαιώματος είναι η προσπάθεια μείωσης στο ελάχιστο Ή ΚΑΙ η μηδαμινή θητεία όπου τα ενεργά μέλη της κοινωνίας δαπανούν 1 χρόνο σε μια ανόητη διαδικασία η οποία δεν προσφέρει σχεδόν τίποτα. Α ναι ξέχασα προσφέρει, το να γίνει άντρας το αγόρι. Βέβαια πως γίνεται να είναι άντρες στις υπόλοιπες χώρες της ΕΕ χωρίς να πάνε στρατό αυτό είναι άλλο ζήτημα.

Δεν διαφωνώ ότι υπάρχει διάκριση στα δικαστήρια σε σχέση με την επιμέλεια του παιδιού, αυτό δεν σημαίνει ότι όποιος υποστηρίζει να έχουν δικαιώματα οι gay αρνείται να έχει περισσότερο ισότιμη θέση και ο πατέρας στην απόδοση της επιμέλειας του παιδιού του. Είναι δικό σου συμπέρασμα και εντελώς υποκειμενική ανοησία που πέταξες για να θεμελιώσεις πράγματα τα οποία ακούς δεξιά και αριστερά και τα νομίζεις universal truth.

Εγω μαζί σου είμαι σε αυτό μακάρι να γίνουν και τα τρία από αυτά που λες (ισότιμη θέση αντρών-γυναικών σε ζητήματα που υπερέχει είτε το ένα φύλο είτε το άλλο, ελάχιστη θητεία, δικαιώματα στους gay) αν και έχω την μικρή υποψία ότι δεν θες τίποτα από αυτά και προτιμάς να μείνουν τα πράγματα ως έχουν (ή να γυρίσουμε στο σωτήριο έτος 1900 τότε που τα πράγματα ήταν όμορφα και πρέποντα).

10 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

lugar

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη lugar
H lugar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 52 ετών . Έχει γράψει 810 μηνύματα.

H lugar έγραψε στις 13:53, 17-12-10:

Αν υπήρχαν αρκετοί άντρες που μοιράζονταν με την γυναίκα τους την άδεια θα φαινόταν ότι την θέλουν για να μοιραστούν τις δουλειές του παιδιού. Την άδεια δεν στην δίνουν για διακοπές, στην δίνουν για να μεγαλώσεις το παιδί σου. Δικαιοσύνη υπάρχει αφού ο εργοδότης αν την ζητήσεις είναι υποχρεωμένος να στη δώσει αφού δηλώσει η γυναίκα σου ότι δεν την παίρνει.
τωρα στην προκειμενη περιπτωση γκει βγαινουν Ι4 ( ΚΑΙ οχι μονο οι γκει ) γυναικες καθονται σπιτι και καποιοι απο εμας καναμε θητεια στην παραμεθωριο ? ειναι δικαιο ? ολοι μας δεν ζουμε στην ελλαδα ? αρα ολοι πρεπει να εχουμε τις ιδιες υποχρεωσεις.
Οι γκέυ ζητάνε να βγούνε Ι4 ή ο στρατός έχει αποφασίσει ότι οι γκέυ είναι μόνο για Ι4? Γιατί αν το ζητάνε οι γκέυ ας καταργηθεί... αν το κάνει ο στρατός γιατί τους το χρεώνεις?
Για τις γυναίκες λόγω της ηλικίας μου δεν απαντώ γιατί θα μιλούσα εκ του ασφαλούς. Όσο για το δόσιμο του παιδιού στον πατέρα πρέπει να μπαίνει στις διαδικασίες με ίσους όρους αλλά να υπολογίζεται πόσο συμμετείχε στην ζωή του παιδιού πριν το χωρισμό αν μιλάμε για δύο εργαζόμενους γονείς. Γιατί αν αποφάσισες κατά τον χωρισμό να γίνεις πατέρας, κάποιο λάκκο έχει η φάβα (το ίδιο βέβαια ισχύει και για τις μητέρες).

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Great Chaos : 17-12-10 στις 19:41. Αιτία: split προς μεταφορά σε άλλο θέμα
3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Νόντας

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Νόντας
Ο Νόντας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 30 ετών . Έχει γράψει 13 μηνύματα.

O Νόντας έγραψε στις 14:40, 12-06-11:

Πιστεύετε ότι υπάρχει πλέον ισότητα μεταξύ ανδρών – γυναικών?

Δυστυχώς όχι, γιατί οι γυναίκες σύμφωνα με τους νόμους έχουν μόνο πλεονεκτήματα.

Μπορεί πλέον να έχει επέλθει ισότητα για τη σύνταξη αλλά εξακολουθούν να υπάρχουν διακρίσεις εις βάρος τον ανδρών!

Οι άνδρες είναι υποχρεωμένοι να υπηρετούν στο στρατό ενώ οι γυναίκες όχι. Χαμένος χρόνος και πολλά έξοδα!!!!

Σε περίπτωση διαζυγίου ο άνδρας είναι υποχρεωμένος από τον νόμο να πληρώνει διατροφή για τα παιδιά τα οποία κατά κανόνα μένουν με τις γυναίκες.

Οι άνδρες είναι υποχρεωμένοι να αναγνωρίζουν και να πληρώνουν διατροφή για παιδιά ακόμη και όταν έχει πάρει την απόφαση η γυναίκα να το γεννήσει από μόνη της ενώ στην αντίθετη περίπτωση που ο άνδρας θέλει το παιδί η γυναίκα μπορείνα διακόψει την κύηση χωρίς να ρωτήσει τον άνδρα.

Τα πολυτεκνηκά επιδόματα- ισόβια σύνταξη δίνονται στη μητέρα.

Άδεια λοχίας δίνεται μόνο στη γυναίκα!

Ο άνδρας είναι ο μόνος υπεύθυνος σε περίπτωση που κάποιο ανήλικο παιδί παρανομήσει και συλλαμβάνεται μόνο αυτός.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Isiliel (Φεγγάρω)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Isiliel
H Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 9,049 μηνύματα.

H Isiliel Salus populi suprema lex esto έγραψε στις 16:00, 12-06-11:

Αρχική Δημοσίευση από Νόντας
Άδεια λοχίας δίνεται μόνο στη γυναίκα!
Αυτό δεν ισχύει. Συγκεκριμένα:
Στο άρθρο 53 προβλέπεται η χορήγηση των διευκολύνσεων ανατροφής τέκνου και στον πατέρα υπάλληλο.
Ειδικότερα:
-Αναγνωρίζεται αυτοτελές δικαίωμα χορήγησης της διευκόλυνσης του μειωμένου ωραρίου ή της άδειας ανατροφής τέκνου των εννέα μηνών και στον πατέρα υπάλληλο, εφόσον δεν κάνει χρήση η μητέρα υπάλληλος. Το ίδιο δικαίωμα αναγνωρίζεται και στο μοναδικό γονέα των μονογονεϊκών οικογενειών.
-Αν και οι δύο γονείς είναι υπάλληλοι, με κοινή τους δήλωση καθορίζεται ποιος από τους δύο θα κάνει χρήση του μειωμένου ωραρίου ή της άδειας ανατροφής ή το χρονικό διάστημα που ο καθένας θα κάνει χρήση.
-Αν η σύζυγος του υπαλλήλου ή ο σύζυγος του υπαλλήλου εργάζεται στον ιδιωτικό τομέα, εφόσον δικαιούται όμοιων ολικώς ή μερικώς διευκολύνσεων, ο σύζυγος υπάλληλος ή η σύζυγος υπάλληλος δικαιούται να κάνει χρήση των διευκολύνσεων κατά το μέρος που η σύζυγος αυτού ή ο σύζυγος αυτής δεν κάνει χρήση των δικών της ή των δικών του δικαιωμάτων ή κατά το μέρος που αυτά υπολείπονται των προβλεπόμενων από τον Κώδικα διευκολύνσεων.
-Αν η σύζυγος του υπαλλήλου δεν εργάζεται ή δεν ασκεί οποιοδήποτε επάγγελμα, ο σύζυγος δεν δικαιούται να κάνει χρήση των διευκολύνσεων ανατροφής τέκνου, εκτός αν λόγω σοβαρής πάθησης ή βλάβης κριθεί ανίκανη να αντιμετωπίζει τις ανάγκες ανατροφής του παιδιού, σύμφωνα με βεβαίωση της Δευτεροβάθμιας Υγειονομικής Επιτροπής στην αρμοδιότητα της οποίας υπάγεται ο υπάλληλος.
-Σε περίπτωση διάστασης, διαζυγίου, χηρείας ή γέννησης τέκνου χωρίς γάμο των γονέων του, τις διευκολύνσεις για την ανατροφή τέκνου τις δικαιούται ο γονέας που ασκεί την επιμέλεια.

ΕΘΝΙΚΗ ΓΕΝΙΚΗ ΣΥΛΛΟΓΙΚΗ ΣΥΜΒΑΣΗ ΕΡΓΑΣΙΑΣ
ΕΤΩΝ 2000 ΚΑΙ 2001
..........
ΑΡΘΡΟ 10

Άδεια γάμου και γέννησης τέκνου

Η άδεια γάμου του άρθρου 6 της Ε.Γ.Σ.Σ.Ε. του 1993 προσαυξάνεται σε έξι (6) εργάσιμες ημέρες για όσους εργάζονται εξαήμερο και παραμένει σε πέντε (5) εργάσιμες ημέρες για όσους εργάζονται πενθήμερο.Σε περίπτωση γέννησης παιδιού ο πατέρας δικαιούται δύο (2) ημέρες άδεια με αποδοχές.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

DrStrangelove

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη DrStrangelove
Ο DrStrangelove αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Μοντέλο . Έχει γράψει 4,005 μηνύματα.

O DrStrangelove έγραψε στις 16:50, 12-06-11:

Η ισότητα είναι πραγματικότητα. Πλησιάζει η εποχή που το ιδανικό της ισότητας θα αντικατασταθεί από το ιδανικό της ισορροπίας. Οι ανθρώπινες κοινωνίες θα πειραματιστούν μελλοντικά από ανάγκη και εξαθλίωση, με πολύ πιο ευέλικτα μοντέλα σχέσεων και οικογένειας. Πρόσφατα μου προκάλεσε ενδιαφέρον το μοντέλο των Σπαρτιατών. Ο παππούς και η γιαγιά θα μεγαλώνουν τα παιδιά, αυτό όμως θα προυποθέτει ότι οι γάμοι θα είναι υποχρεωτικοί σε νεαρή ηλικία. Σήμερα παντρευόμαστε πολύ αργά. Αυτά θα τα ζήσουν οι επόμενες γενιές. 'Ενα άλλο εναλλακτικό και λογικό ισορροπημένο μοντέλο είναι η επαναφορά της μητριαρχίας, που η γυναίκα θα αναλάβει την ανατροφή των παιδιών και ο πατέρας την εργασία. Και αυτό όμως προυποθέτει μεγάλη καλλιέργεια από την πλευρά της γυναίκας, ώστε να μην καταντήσει ένα ζώο κλεισμένο στο σπίτι που θα το κακομεταχειρίζεται ή θα το εκβιάζει ο άντρας. Η ισότητα είναι το alter ego του σοσιαλισμού και του χριστιανισμού. 'Ολες αυτές είναι ξεπερασμένες βιοθεωρίες. Ακόμα και οι τέκτονες που για τόσους αιώνες είχαν το σύνθημα Ελευθερία Ισότις Αδελφότις, δεν δέχονταν γυναίκες. Τώρα αλλάζουν τα πάντα στις κοινωνίες. Τώρα μόλις οι άνθρωποι ξεκινάνε να κατακτάνε τα πνευματικά ύψη. Αυτό επειδή "τώρα" μόλις, σχετικά πρόσφατα εννοώ, αποκαταστάθηκε η γυναίκα και κατακτήθηκε η ισότητα των γυναικών με τους άντρες, και οι κοινωνίες είναι έτοιμες να πάνε ένα βήμα πιο πέρα από αυτήν, γιατί το μοντέλο απέτυχε. Το μέλλον ανήκει στην ισοτιμία και στην ισορροπία. 'Οταν ο άνθρωπος λέει ισότητα, καλό είναι να σχηματίζει την ρεαλιστικότερη έννοια της ισορροπίας και της ισοτιμίας στον εγκέφαλό του. Δεν είναι ταυτόσημα κατά τη γνώμη μου.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη DrStrangelove : 12-06-11 στις 17:02. Αιτία: δεν έχει σημασία
1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Άγγελος

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Άγγελος
Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 33 ετών , επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 9,663 μηνύματα.

O Άγγελος έγραψε στις 22:18, 12-06-11:

'Ενα άλλο εναλλακτικό και λογικό ισορροπημένο μοντέλο είναι η επαναφορά της μητριαρχίας, που η γυναίκα θα αναλάβει την ανατροφή των παιδιών και ο πατέρας την εργασία.
αντε να δουμε..

μακαρι,,να γυρισουμε στους πραγματικους ρολους των φυλων

δεν περιμενα να συμφωνω τοσο μαζι σου ..

-1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Isiliel (Φεγγάρω)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Isiliel
H Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 9,049 μηνύματα.

H Isiliel Salus populi suprema lex esto έγραψε στις 11:52, 06-07-11:

Αρχική Δημοσίευση από DrStrangelove
Η ισότητα είναι πραγματικότητα.
No no no! Κάνουμε το λάθος να κοιτάζουμε μονάχα γύρω μας... Ο κόσμος όμως δεν είναι μόνο εμείς...

ΟΗΕ-Γυναίκες: Δεν τιμωρείται ο βιασμός εντός γάμου στις μισές χώρες παγκοσμίως
Ανησυχητικά στοιχεία έφερε στο φως η έκθεση του ΟΗΕ για τις γυναίκες, «ΟΗΕ Γυναίκες», που δημοσιοποιήθηκε την Τετάρτη. Ο βιασμός δεν τιμωρείται εντός γάμου σε περισσότερες από τις μισές χώρες του κόσμου, ενώ δεν έχουν δικαίωμα στην άμβλωση οι γυναίκες στο ένα τρίτο της γης. Οι γυναίκες, επίσης, συνήθως αμείβονται λιγότερο από τους άντρες.

Ο «ΟΗΕ Γυναίκες» είναι ένα νέο όργανο του ΟΗΕ που συστάθηκε την 1η Ιανουαρίου 2011 και το οποίο συγκεντρώνει τις δραστηριότητες μικρότερων οργάνων του διεθνούς οργανισμού για τα δικαιώματα των γυναικών στον κόσμο, που υπάρχουν ήδη. Επικεφαλής του νέου αυτού οργάνου είναι η τέως πρόεδρος της Χιλής Μισέλ Μπατσελέτ.
Σύμφωνα με την έκθεση, 127 χώρες δεν τιμωρούν το βιασμό εντός του γάμου, 61 χώρες στερούν από τις γυναίκες το δικαίωμα στην άμβλωση, ενώ παρατηρείται μια διαφορά από 10% ως 30% στους μισθούς των γυναικών σε σχέση με τους μισθούς των ανδρών.

«Παρά τις μεγάλες προόδους σε ό,τι αφορά τους νόμους, εκατομμύρια γυναίκες αντιμετωπίζουν βία στη ζωή τους από την πλευρά των συντρόφων τους», αναφέρεται στην έκθεση. Η μη δημοσιοποίηση των εγκλημάτων κατά των γυναικών είναι ένα σοβαρό πρόβλημα σε πολλές χώρες του κόσμου. Η έκθεση με τίτλο «Οι πρόοδοι των γυναικών στον κόσμο» υπενθυμίζει, εξάλλου, ότι η σεξουαλική βία χρησιμοποιείται εδώ και αιώνες ως πολεμικό όπλο.

Επιπλέον, περίπου 600 εκατομμύρια γυναίκες, δηλαδή περισσότερες από τις μισές εργαζόμενες γυναίκες σε ολόκληρο τον κόσμο, απασχολούνται σε λιγότερο ασφαλείς εργασίες, συχνά έξω από κάθε νόμο, διατυπώνεται στην έκθεση.
Υπάρχουν πάντως και θετικές ειδήσεις: «Οι γυναίκες ασκούν μεγαλύτερη επιρροή στη λήψη αποφάσεων από ό,τι στο παρελθόν, γεγονός που έχει ως αποτέλεσμα την αυξανόμενη αναγνώριση των δικαιωμάτων των γυναικών, όχι μόνον των πολιτικών, αλλά επίσης των οικονομικών, κοινωνικών και πολιτιστικών.»

Συνολικά, 186 χώρες έχουν επικυρώσει τη Συνθήκη για την εξάλειψη κάθε μορφής διάκρισης σε βάρος των γυναικών.
Επίσης, 173 χώρες χορηγούν επίδομα μητρότητας, 139 διαθέτουν Σύνταγμα που εγγυάται την ισότητα των φύλων και 125 χαρακτηρίζουν παράνομη τη βία που υφίστανται οι γυναίκες εντός του γάμου από τους συζύγους τους.

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    echelon.

Βρείτε παρόμοια

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους