Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 66,106 εγγεγραμμένα μέλη και 2,388,276 μηνύματα σε 74,663 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα

Καλώς ήρθατε στο e-steki!

Εγγραφή Βοήθεια

Ισότητα, πλάνη ή πραγματικότητα;

Great Chaos (Όττο)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Great Chaos
Ο Όττο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 50 ετών , επαγγέλεται Παραγωγός και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 3,520 μηνύματα.

O Great Chaos I took a wrong turn in the Freak Parade έγραψε στις 23:16, 21-09-08:

Αρχική Δημοσίευση από fandago
Πάρε παράδειγμα τα διαφορετικά όρια που υπάρχουν στους Ολυμπιακούς αγώνες Γιατί να υπάρχουν διαφορετικά πχ όρια για τις γυναίκες; Για να μη νιώσουν αδικημένες από τη φύση; Αυτό ρώτησα και ξέρω ότι ακούγεται υπερβολικό, οπότε μην ακούσω τέτοιο σχόλιο
Επειδή η γυναίκα εκ κατασκευής της έχει διαφορετικό μυικό σύστημα (όπως και νευρικό και ενδοκρινολογικό, κλπ), προσαρμοσμένο να επιτελεί διαφορετικό ρόλο απ' αυτόν του άντρα. Αν λοιπόν βάζαμε τους άντρες και τις γυναίκες να αγωνίζονται μαζί, επί των μυικών τους ικανοτήτων, τότε αναπόδραστα θα αποκλείαμε τις γυναίκες από τους αγώνες.

Αυτή δεν είναι ισότητα φίλε μου, αυτή είναι η "Μέθοδος του Προκρούστη" (φέρνω στα μέτρα μου τον κάθε λούστη).

Αλήθεια φίλε Φαντάγκο. Εγώ υπηρέτησα δύο χρόνια στρατό, ενώ εσύ μόνο ένα. Αυτό δεν πρέπει να θεωρηθεί ως ανισότητα με βάση την ίδια τη δική σου λογική;
Μάλιστα, για να φτάσετε εσείς να υπηρετείτε μόνο ένα χρόνο, χρειάστηκε να βάλουμε εμείς οι ενταγμένοι στην παραγωγή το χέρι βαθιά στην τσέπη, ώστε να πληρωθούν οι μισθοφόροι. Δεν σε βλέπω τόσο ένθερμο να μου δώσετε πίσω μερικά χρηματάκια από αυτά που έχασα υπηρετώντας ένα χρόνο περισσότερο και από αυτά που πλήρωσα για να υπηρετήσεις εσύ λιγότερο. Μόνο των γυναικών ίδιον είναι λοιπόν να κάνουν τις πάπιες όταν μια ανισότητα τις ωφελεί;

Απλά θεωρώ ότι οι πρακτικές των κινημάτων αυτών προωθούσαν τον ανταγωνισμό. Το ίδιο ανταγωνιστικός θα γινόμουν με όλους όσοι αντιστοιχούν στις θέσεις εργασίας που αντιστοιχώ και εγώ
Έτσι ουσιαστικά δεν αποκλείεις άτομα με καλύτερες επιδόσεις για να βάλεις στις θέσεις τους ίσο αριθμό γυναικών;
Η επίκληση της ισότητας με τρόπο ώστε να σύρει τον "αντίπαλο" να κριθεί με το κριτήριο στο οποίο εγώ υπερτερώ εκ φύσεως, είναι έξυπνο τέχνασμα, όμως από την άλλη πλευρά έλκει την καταβολή του από φαλλοκρατικές απόψεις, οι οποίες έχουν περισσότερα πλοκάμια απ' όσα μπορεί να φανταστεί κανείς και ξέρουν πώς να έρχονται στην επιφάνεια, ακόμη κι εν αγνοία μας.

Αρχική Δημοσίευση από takis68
Στις θέσεις γραμματέων σχεδόν πάντα βρίσκεις γυναίκες.Οι γυναίκες του φόρουμ λένε ότι αυτό είναι ρατσιστικό εναντίον τους!Γιατί δε μπορεί να είναι γραμματέας ένας άντρας;Γιατί τόσα χρόνια νοσοκόμοι και παιδαγωγοί ήταν γυναίκες;
Οι γυναίκες προτιμώνται κατά παράδοση ως γραμματείς, απλά επειδή είναι εκ φύσεως καλύτερες σ' αυτήν τη δουλειά, από τους άντρες. Σύμφωνα με μελέτες, οι γυναίκες μπορούν σε πολύ μεγαλύτερα ποσοστά να κάνουν ταυτόχρονα δύο εργασίες, ενώ οι άντρες όχι. Ποιος είπε πως δεν μπορεί να γίνει γραμματέας ένας άντρας; Έχω δει πολλές φορές, αν και είναι μειοψηφία, για τον προφανή λόγο που μόλις εξήγησα.
Για τους νηπιαγωγούς θα πω ένα απλά πράγμα για να μην μακρηγορώ: Στο τμήμα Νηπιαγωγών του ΑΠΘ το 1986, υπήρχαν μόλις δύο άντρες μέσα σε άνω των 100 γυναίκες στο πρώτο έτος. Παρόμοια ήταν η εικόνα και στα μεγαλύτερα έτη. Τα ίδια ισχύουν ακόμη μέχρι και σήμερα για τις σχολές νοσοκόμων, παρασκευστριών, κλπ. Δεν έχει απαγορεύσει κανείς στους άνδρες να επιλέξουν αυτές τις σχολές στο μηχανογραφικό τους. Εκείνοι δεν τις δηλώνουν. Τώρα πού ακριβώς βρίσκεται η ανισότητα δεν το κατανοώ. Σε κουβέντα να βρισκόμαστε φοβάμαι...

Μας λένε ότι στην περίπτωση των γραμματέων τις έχουν εκεί για τη μόστρα!Αυτό δεν είναι ρατσιστικό δηλαδή με την έννοια ότι επιλέγονται μόνο για λόγους εμφάνισης;Όπως και οι αεροσυνοδοί και οι υπάλληλοι στα ξενοδοχεία ή ακόμα και αυτές που λένε ειδήσεις στην τηλεόραση.
Μπορεί να θεωρείται ως διάκριση ίσως από τις ασχημότερες γυναίκες. Για τους άντρες γιατί αποτελεί διάκριση; Και σε ανδρικές δουλειές το ίδιο ισχύει. Παίρνουν τους περισσότερο εμφανίσιμους. Αυτή είναι η εποχή μας, η λατρεία της εικόνας. Αν θέλεις να το στηλιτεύσουμε. Ωστόσο τι σχέση έχει με την ισότητα δεν έχω καταλάβει.
Θα ήθελα να τονίσω πως το να παίρνουν γυναίκες σε δουλειές για "γλάστρες" είναι βαθύτατα φαλλοκρατικό κι έχει καταγγελθεί από το φεμινιστικό κίνημα. Μάλλον έχει χαθεί εντελώς το μέτρο, όσον αφορά την ισότητα και το τι είναι φαλλοκρατικό και τι όχι...

Για να μην αναφερθούμε στο ότι οι μανάδες φορτώνουν με τύψεις τα αγόρια για ό,τι πρόβλημα είχαν αυτές με τον πατέρα τους ή άλλους άνδρες.
Σε αυτό συμφωνώ. Σκεφτείτε το καλά αγαπητές μου φίλες, είναι από τις μεγαλύτερες (αν και περισσότερο ενοχλητικές) αλήθειες που έχουν ακουστεί σε τούτη τη συζήτηση.

Απ'την άλλη,όταν βλέπεις γυναίκα να θέλει να μπει στρατό ή αστυνομία ή να γίνει π.χ. Μηχανολόγος Μηχανικός,σχεδόν πάντα οφείλεται στο ότι αισθανόταν ότι ο πατέρας της δεν την εκτιμούσε όσο έναν άντρα και θέλει να του αποδείξει κάτι.
Παραπάνω ανέφερα ότι πολλές γυναίκες επιλέγουν επαγγέλματα που μέχρι πριν κάποια χρόνια θεωρούνταν "αντρικά" γιατί αισθάνονται ότι έτσι δίνουν απαντήσεις.Και πολλές φορές παίζει ρόλο η σχέση που έχουν οι γονείς μεταξύ τους,αν η κόρη βλέπει τον πατέρα της να φέρεται απαξιωτικά στη μάνα της ή να θεωρεί πιο ικανό τον αδερφό της για διάφορες δουλειές,κάποια στιγμή θα θελήσει να πάρει "εκδίκηση".
Δεν λαμβάνει όμως υπόψιν ο συνομιλητής, ότι αυτός ο πατέρας στον οποίον αναφέρεται είναι ένας στυγνός φαλλοκράτης, πράγμα που αποδεικνύεται κι από τη δεύτερη παράθεση. Δεν εκτιμά την κόρη του επειδή και μόνο είναι κορίτσι, θεωρεί πιο ικανό τον αδερφό της επειδή και μόνο είναι αγόρι, φέρεται απαξιωτικά στη μητέρα, προφανώς επειδή είναι γυναίκα. Η κόρη αυτή λοιπόν, έχει κάθε καλό λόγο να προσπαθήσει ν' αποδείξει το οτιδήποτε, όπως ο καθένας που είχε την ατυχία να έχει ως πατέρα κάποιο απολίθωμα ή κατάλοιπο της πατριαρχικής οικογένειας.

Σπάνια έχω δει ένα επιχείρημα να αυτοαναιρείται τόσο παταγωδώς και ν' αποδεικνύει τόσο γλαφυρά τις προθέσεις του εκφραστή του.

-
αρκετές παίρνουν προαγωγές απλά περνώντας μία νύχτα με ανώτερους
Εάν είναι το αφεντικό γυναίκα ή άντρας gay, θα μπορούσε κι ένας άντρας εργαζόμενος να πάρει προαγωγή με τον ίδιο τρόπο. Έχουν γίνει πολλές φορές αυτά και δεν μπορείς να τα επικαλείσαι μονομερώς.
Αυτό που πιστεύω πως υποβόσκει πίσω από αυτό το "επιχείρημα", πέραν του ωμού σεξισμού, είναι η άποψη ότι "όλες οι γυναίκες είναι πόρνες", η οποία δεν χρειάζεται να πω τι προέλευσης είναι.

Όλοι δηλώνουν πως δεν είναι φαλλοκράτες. Μου θυμίζει ένα ανέκδοτο: "Συγνώμη κύριε", ρωτάει μια τουρίστρια έναν γέρο αφρικανό, που κάθεται κάτω απ' ένα δένδρο, "έχω ακούσει ότι υπάρχουν κανίβαλοι εδώ, είναι αλήθεια;"
-"Μην ανησυχείς κοπέλα μου", της απαντά εκείνος, "δεν υπάρχουν πια κανίβαλοι. Τον τελευταίο τον έφαγα εγώ"!!!

Δεν αναφέρθηκα σε προσωπικό επίπεδο σε κανέναν,οπότε τις ειρωνίες απλά τις επιστρέφω.
Να με συγχωρεί η χάρη σου, προσωπικά δεν είδα κανέναν να σε ειρωνεύεται. Η υπερευθυξία σε τούτη την περίπτωση, μάλλον θα πρέπει να ερμηνευτεί ως άτακτη υποχώρηση. Η τόσο εύκολη υποχώρηση μπροστά στις γυναίκες, την ώρα που προσπαθεί κάποιος να πείσει ότι αδικείται που εκείνες τον κατατροπώνουν στον ελεύθερο ανταγωνισμό, μάλλον αποδεικνύει ότι έτσι θα έπρεπε να συμβαίνει κι ότι κακώς διαμαρτύρεται.

Αρχική Δημοσίευση από Buggs
δεν ξέρω την αντίστοιχη λέξη για το φαλοκράτης, στη γυναικεία βερσιόν
Αιδοιοκράτισσα!!

Αρχική Δημοσίευση από Isiliel
η χρήση επιστημονικών μεθόδων, όπως το υπερηχογράφημα ώστε να επιλέγεται το φύλο του παιδιού πριν τη γέννηση, (η πεθερές απαιτούσαν από τις νύφες να αποβάλουν τα θηλυκά παιδιά με αποτέλεσμα να υπάρχει σε βάθος χρόνου, έλλειψη γυναικών και οι άντρες να μένουν ανύπαντροι),
Είναι πράγματι επιστημονική η μέθοδος, όπως και το να πνίγουν τα νεογέννητα κορίτσια στις Ινδίες (δέστε και την ταινία "Έθνος χωρίς γυναίκες"), αλλά όχι όπως το κατανοείς καλή μου Ίσι. Αναφέρομαι στην επιστήμη της Κυβερνητικής, ή αλλιώς της Διαχείρισης Ανθρώπινων Πληθυσμών. Πρόκειται για μέθοδο μείωσης του πληθυσμού, σε περιοχές που μαστίζονται από τον υπερπληθυσμό. Η νοοτροπία αυτή αφήνεται από τ' αντίστοιχα κράτη (Κίνα, Ινδία κλπ) να κυριαρχεί, ακόμη και καλλιεργείται και απολαμβάνει ατιμωρησίας, ακριβώς για να πετύχουν το στόχο τους, που είναι η αναχαίτιση της αύξησης του πληθυσμού.

Κυνικό; Σίγουρα.
Ανατριχιαστικό; Πιθανόν.
Αποτελεσματικό; Οπωσδήποτε!

ΥΓ: Το σεντόνι στην ούγια να γράφει "Χάουλας, Ντύνει, Στολίζει, Νοικοκυρεύει". Χάουλας: Σεντόνια ποιότητας και μεγάλης αντοχής!! (από τους συνομιλητές φυσικά)

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Great Chaos : 22-09-08 στις 00:14.
6 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Νωεύς (Ιάσων)

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Νωεύς
Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Μαθητής/τρια . Έχει γράψει 4,820 μηνύματα.

O Νωεύς επιπεδο : Μηδεν έγραψε στις 23:31, 21-09-08:

"...πάντες εξέκλινον, ομού εξηχρειώθησαν". Πρώτη λοιπόν περίπτωση ισότητας γενικά μεταξύ των ανθρώπων, αλλά και ειδικότερα μεταξύ ανδρών και γυναικών είναι το φυσικό δικαίωμα στο λάθος. Τι άλλο θέλουμε;

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

lugar

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη lugar
H lugar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 52 ετών . Έχει γράψει 810 μηνύματα.

H lugar έγραψε στις 10:22, 22-09-08:

Νομίζω ότι τα πιο πολλά θέματα έχουν ήδη συζητηθεί. Θα'θελα απλά να κάνω μια μικρή αναφορά:
Το βράδυ ο άνδρας βρίσκει πιο δύσκολα ταξί από μια γυναίκα,σωστά;
Αυτό κατά κόρον γίνεται για λόγους περισσότερων πιθανοτήτων για χρήση βίας από τους άντρες (κλέφτες), πρέπει να απολογηθούμε και γι'αυτό?
Στις θέσεις γραμματέων σχεδόν πάντα βρίσκεις γυναίκες.Οι γυναίκες του φόρουμ λένε ότι αυτό είναι ρατσιστικό εναντίον τους!Γιατί δε μπορεί να είναι γραμματέας ένας άντρας;Γιατί τόσα χρόνια νοσοκόμοι και παιδαγωγοί ήταν γυναίκες;Μας λένε ότι στην περίπτωση των γραμματέων τις έχουν εκεί για τη μόστρα!Αυτό δεν είναι ρατσιστικό δηλαδή με την έννοια ότι επιλέγονται μόνο για λόγους εμφάνισης;Όπως και οι αεροσυνοδοί και οι υπάλληλοι στα ξενοδοχεία ή ακόμα και αυτές που λένε ειδήσεις στην τηλεόραση.;
Αν και απαντήθηκε πλήρως από το Χάος να επισημάνω ότι και στις θέσεις "πόρτας" (και στα ξενοδοχεία και όπου χρειάζεται ξύλο) βλέπεις μόνο άντρες. Είναι το αντίστοιχο της "χαρούμενης ρεσεπτιονίστριας. Τι να κάνουμε?
Όταν οι γυναίκες ζορίζονται στο να συνδυάσουν οικογένεια και δουλειά,εκεί πάλι τους άντρες κατηγορούν.
Μόνο αυτούς που ενώ αναγνωρίζουν την ανάγκη για εργασία και των δύο έξω από το σπίτι δεν αναγνωρίζουν την αναγκη για εργασία και των δυο και μέσα στο σπίτι.

Απ'όσα γράφετε,το πρόβλημά σας είναι ότι θέλετε να γίνετε αφεντικά.Δηλαδή να είστε κανένα 10ωρο-12ωρο στη δουλειά.Και να έχετε και οικογένεια.Και λέω εγώ τώρα,αν τα παιδιά έχουν γονείς που ασχολούνται όλη μέρα με τη δουλειά τους,άραγε πώς θα μεγαλώσουν,με τους παπούδες και τις γιαγιάδες;Τα παιδιά έχουν γονείς,αν δεν είναι άξιοι ας μην κάνουν παιδιά.Και είναι εξίσου υπεύθυνοι για την ανατροφή αυτών των παιδιών.Οι συνθήκες εργασίας είναι δύσκολες για όλους,δε μπορείτε οι γυναίκες να απαιτείτε να φτάσετε σε υψηλά πόστα χωρίς τις αντίστοιχες υποχρεώσεις.
Άρα οι μπαμπάδες αφεντικά δεν είναι μπαμπάδες, προφανώς. Ή "γυναίκες αφεντικά παντρευτείτε άντρες δούλους και το ανάποδο".
Άσχετα με τις ανάγκες των γυναικών, άσχετα με τα φεμινιστικά κινήματα, οι γυναίκες μπήκαν στην παραγωγή όταν τις θέλησε το σύστημα και σήμερα, αν μιλάμε για την μέση οικογένεια, χρειάζεται να εργάζονται λόγω οικογενειακού προϋπολογισμού. Μην το ξεχνάμε όταν κάνουμε συζητήσεις. Μπορεί πολλοί από μας να θέλουμε να είμαστε δημιουργικοί και να το προσπαθούμε και μέσα από την δουλειά μας αλλά αυτό δεν σημαίνει ότι δουλεύουμε από χόμπυ.

4 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Isiliel (Φεγγάρω)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Isiliel
H Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 9,049 μηνύματα.

H Isiliel Salus populi suprema lex esto έγραψε στις 11:13, 22-09-08:

Αρχική Δημοσίευση από Great Chaos
Είναι πράγματι επιστημονική η μέθοδος, όπως και το να πνίγουν τα νεογέννητα κορίτσια στις Ινδίες (δέστε και την ταινία "Έθνος χωρίς γυναίκες"), αλλά όχι όπως το κατανοείς καλή μου Ίσι.
Προς αποφυγή παρεξηγήσεων δεν μιλάω ενάντια στην επιστήμη, αλλά σχολιάζω τη "χρήση" που της γίνεται από τους απλούς καθημερινούς ανθρώπους:

The startling imbalance between male and female birth rates has been acknowledged in India for some time, with the use of ultrasound technology (used to alert parents as to whether a fetus is male or female) being implicated as a primary cause.

http://www.idrc.ca/en/ev-95719-201-1-DO_TOPIC.html

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Κακή Επιρροή (Αναστασία)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Κακή Επιρροή
H Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 6,729 μηνύματα.

H Κακή Επιρροή εχμ... είπε γεια ...κι έγραψε στις 11:51, 22-09-08:

έχασα κάποιες σελίδες και τις έχω διαβάσει λίγο στα πεταχτά
αντιλαμβάνομαι ότι αυτή τη στιγμή η κουβέντα έχει ξεφύγει και ταυτόχρονα έχει ηρεμίσει
υπάρχει όμως κάτι που δε μπορώ να μην το σχολιάσω βρε παιδιά και σόρρυ κι όλας που θα σας γυρίσω πίσω

όταν μιλάμε για αγγελίες για εύρεση εργασίας, στη μεγάλη τους πλειοψηφία θα δούμε το εξής φαινόμενο

Ζητείται κοπέλα για τηλεφωνήτρια
Ζητείται διευθυντής πωλήσεων με εκπληρωμένες τις στρατιωτικές υποχρεώσεις

όποιος το αρνείται αυτό, προφανέστατα μας γράφει από το εξωτερικό ή δεν έχει ψάξει για δουλειά ακόμα

4 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

fandago (Ә□⌂щяңš)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη fandago
Ο Ә□⌂щяңš αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 34 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,620 μηνύματα.

O fandago μπορεί να φαίνεται αλλά ΔΕΝ έγραψε στις 18:49, 22-09-08:

Να με συγχωρέσετε για το μακροσκελές post μου, είχα καιρό να διαβάσω το θέμα

takis συμφωνώ σε γενικές γραμμές με το post σου εκτός από αυτό το κομμάτι. Και αυτό γιατί αφήνεις υπονοούμενο ότι οι γυναίκες θα πρέπει να κάθονται στο σπίτι να φροντίζουν την οικογένεια, με το οποίο είμαι αντίθετος. Κατά τ' άλλα κατανοώ την θέση σου, αλλά αν συνεχίζεις να διαβάζεις, θα προτιμούσα να συνεχίσεις και να γράφεις
Απ'όσα γράφετε,το πρόβλημά σας είναι ότι θέλετε να γίνετε αφεντικά.Δηλαδή να είστε κανένα 10ωρο-12ωρο στη δουλειά.Και να έχετε και οικογένεια.Και λέω εγώ τώρα,αν τα παιδιά έχουν γονείς που ασχολούνται όλη μέρα με τη δουλειά τους,άραγε πώς θα μεγαλώσουν,με τους παπούδες και τις γιαγιάδες;Τα παιδιά έχουν γονείς,αν δεν είναι άξιοι ας μην κάνουν παιδιά.Και είναι εξίσου υπεύθυνοι για την ανατροφή αυτών των παιδιών.Οι συνθήκες εργασίας είναι δύσκολες για όλους,δε μπορείτε οι γυναίκες να απαιτείτε να φτάσετε σε υψηλά πόστα χωρίς τις αντίστοιχες υποχρεώσεις.
Αρχική Δημοσίευση από Neraida
Να σαι καλα, ισως και να μας χρειαζεται..
Μονο που στη συγκεκριμενη περιπτωση, εσυ εισαι αυτος που εκνευριστηκες και παρεξηγηθηκες απο μερικες αραδες καποιων αγνωστων στο διαδικτυο..
Συζητηση κανουμε...ο καθενας εκφραζει την αποψη του, ασχετα με το εαν αρεσει ή οχι στους υπολοιπους....
Δεν ειμαστε εδω μεσα να γραψουμε αυτα που θελει ο αλλος να διαβασει..
Και κανεις δεν κρινει τον αλλο στο συνολο απο μια αποψη σε ενα συγκεκριμενο θεμα...
Ελπιζω να σε ξαναδουμε, οταν και εαν ηρεμησεις και αντιληφθεις οτι απλα υπερεβαλες, διοτι ειμαι σιγουρη, οτι κανεις απο οσους ελαβαν μερος σε αυτη τη συζητηση, δεν ειχε προθεση να σε προσβαλλει κατα τον οποιονδηποτε τροπο..
Δεν νομίζω ότι είσαι δίκαιη. Έχω κάνει και εγώ το λάθος να γίνω επιθετικός σε νέο μέλος λόγω έντονης διαφωνίας με τις απόψεις του, αλλά προσωπικά θεωρώ ότι υπήρξαν κάποια post που περιείχαν απαξιωτικά και ειρωνικά σχόλια.
Αρχική Δημοσίευση από xanp
Fandago από το 2002 και μετά αν δεν κάνω λάθος για την χρονολογία τα όρια για τις αστυνομικές και στρατιωτικές σχολές είναι κοινά για άντρες και γυναίκες, [...]Και το λέω υπεύθυνα αυτό...
Ευχαριστώ και πάω πάσο
Αρχική Δημοσίευση από xanp
Αντίστοιχα ο ένας χρόνος που χάνετε από την ζωή σας λόγο στρατού μπορεί να συγκριθεί κάλλιστα με το χρόνο που χάνουμε λόγο εγκυμοσύνης και φυσικά από την δυσκολία σε ορισμένες περιπτώσεις να βρούμε και δουλειά λόγο του ότι είμαστε γυναίκες και γεννάμε οπότε αναγκαστικά είμαστε βάρος στις επιχειρήσεις για αυτό το διάστημα.
Ξεχνάς βέβαια ότι συγκρίνεις ένα χαρακτηριστικό που σας επέβαλε η φύση με μια υποχρέωση που μας επέβαλε η κοινωνία στην οποία συμμετέχουμε και οι δύο φυσικά
Αυτό είναι σίγουρα που παρεξηγήθηκε σε προηγούμενο post μου, στο οποίο εννοούσα ότι δεν θα σας κυνηγήσει κανείς αν δεν γεννήσετε, ούτε θα σας κηρύξει λιποτάκτες, οπότε δεν είναι που δεν είναι συγκρίσιμα εξ' αρχής, αυτό και μόνο τα διαχωρίζει. Και στην τελική σταματήστε να προσδίδετε την σύγκριση εγκυμοσύνης-στρατού στην άλλη μεριά γιατί αν θυμάμαι καλά το ξεκίνησε η prime και σε αρκετά μου posts έχω πει ότι δεν με ενδιαφέρει αυτό.
Σε παγκόσμια κλίμακα
Εγώ θα ζητήσω αν γίνεται να περιορίσουμε την κουβέντα σε χώρες που θεωρητικά υπάρχει ισότητα και όχι σε άλλες που προφανώς κάποιο φύλο αδικείται. Εκεί δεν υπάρχει κάτι να ειπωθεί και απλά κάνουμε συναισθηματική την κουβέντα.
Η ζυγαριά (για να απαντήσω και στον fantago) ακόμη αμφιταλαντεύεται και μέσα σε αυτή τη διαδικασία, προκύπτουν νέες πτυχές σε ήδη υπάρχοντα ζητήματα που αναζητούν λύσεις ισότιμες και προς τις δύο κατευθύνσεις.
Δεν είναι ακριβώς αυτό που περίμενα να μου πεις. Η ζυγαριά αμφιταλαντεύεται όταν τα βάρη αλλάζουν συνεχώς. Εγώ λέω, αυτή τη στιγμή, με αυτά τα βάρη, να μου πεις προς τα που κλίνει η ζυγαριά.
Μάλιστα θα ήθελα να προστεθεί δημοσκόπηση με επιλογές:
  • Είμαι άντρας και θεωρώ ότι:
    • υπάρχει ισότητα
    • η γυναίκα είναι ευνοημένη
    • ο άντρας είναι ευνοημένος
  • Είμαι γυναίκα και θεωρώ ότι:
    • υπάρχει ισότητα
Για να δω το γενικότερο κλίμα
Ναι, είναι πρόβλημα η στράτευση, ειδικά στην κρίσιμη ηλικία που αντίστοιχα οι γυναίκες φροντίζουν την επαγγελματική τους αποκατάσταση. Αν το αντιμετωπίσουμε όμως ανταγωνιστικά το μόνο που θα καταφέρουμε είναι να διευρύνουμε το ήδη παράλογα μεγάλο χάσμα ανάμεσά μας.
Οπότε το αντιμετωπίζουμε πως;
Αλήθεια φίλε Φαντάγκο. Εγώ υπηρέτησα δύο χρόνια στρατό, ενώ εσύ μόνο ένα. Αυτό δεν πρέπει να θεωρηθεί ως ανισότητα με βάση την ίδια τη δική σου λογική;
Μάλιστα, για να φτάσετε εσείς να υπηρετείτε μόνο ένα χρόνο, χρειάστηκε να βάλουμε εμείς οι ενταγμένοι στην παραγωγή το χέρι βαθιά στην τσέπη, ώστε να πληρωθούν οι μισθοφόροι. Δεν σε βλέπω τόσο ένθερμο να μου δώσετε πίσω μερικά χρηματάκια από αυτά που έχασα υπηρετώντας ένα χρόνο περισσότερο και από αυτά που πλήρωσα για να υπηρετήσεις εσύ λιγότερο. Μόνο των γυναικών ίδιον είναι λοιπόν να κάνουν τις πάπιες όταν μια ανισότητα τις ωφελεί;
Αδιαφορώντας για την υπόνοια ειρωνικού ύφους, θα κρατήσω μόνο τα bold γιατί είναι ακριβώς αυτό που λέω. Και για να λήξει το θέμα με το στρατό, εγώ το μόνο που θέλω είναι να σταματήσουν οι γυναίκες να νιώθουν αδικημένες, δεν θεωρώ ότι μπορούν να ανταπεξέλθουν (ως πλειοψηφία) στον στρατό, ούτε ότι θα του έκαναν καλό για να ζητάω να κάνουν υποχρεωτική θητεία.
Οι γυναίκες προτιμώνται κατά παράδοση ως γραμματείς, απλά επειδή είναι εκ φύσεως καλύτερες σ' αυτήν τη δουλειά, από τους άντρες. Σύμφωνα με μελέτες, οι γυναίκες μπορούν σε πολύ μεγαλύτερα ποσοστά να κάνουν ταυτόχρονα δύο εργασίες, ενώ οι άντρες όχι. Ποιος είπε πως δεν μπορεί να γίνει γραμματέας ένας άντρας; Έχω δει πολλές φορές, αν και είναι μειοψηφία, για τον προφανή λόγο που μόλις εξήγησα.
Οπότε τελικά από τη μία τις διαλέγουν λόγω εμφάνισης (ου οι φαλλοκράτες) και από την άλλη τις διαλέγουν γιατί είναι καλύτερες στη δουλειά;
Επίσης αν πω ότι οι άντρες (χωρίς να έχω κάποια σοβαρή μελέτη που να το αποδεικνύει και απλά δίνω αυτό το άρθρο για να γίνει συζήτηση) είναι καλύτεροι οδηγοί θα φανώ ακόμα περισσότερο φαλλοκράτης; Αν στηριζόμουν σε αυτό για να επιλέγω άντρες για επαγγέλματα που έχουν να κάνουν με οδήγηση θα ήμουν πάλι φαλλοκράτης; Αν πω ότι καλώς έχουν τα ίδια όρια στις δουλειές που αναφέραμε γιατί με τέτοια προσόντα αποδίδουν καλύτερα θα είμαι ακόμα περισσότερο φαλλοκράτης παρόλο που θα λέω ακριβώς το ίδιο που λες εσύ αλλά αντίστροφα;
Θα ήθελα να τονίσω πως το να παίρνουν γυναίκες σε δουλειές για "γλάστρες" είναι βαθύτατα φαλλοκρατικό κι έχει καταγγελθεί από το φεμινιστικό κίνημα. Μάλλον έχει χαθεί εντελώς το μέτρο, όσον αφορά την ισότητα και το τι είναι φαλλοκρατικό και τι όχι...
Μπορεί το φεμινιστικό κίνημα να το καταγγέλλει, αλλά δεν νομίζω οι ίδιες οι "γλάστρες" να χαλιούνται. Άλλωστε δεν τις αναγκάζει κανείς πάλι, αυτές το επέλεξαν, ή μήπως όχι;
-Εάν είναι το αφεντικό γυναίκα ή άντρας gay, θα μπορούσε κι ένας άντρας εργαζόμενος να πάρει προαγωγή με τον ίδιο τρόπο. Έχουν γίνει πολλές φορές αυτά και δεν μπορείς να τα επικαλείσαι μονομερώς.
Είναι σημαντικό να δεις και τι συμβαίνει πιο συχνά, γιατί αντίστοιχα αρκετά από τα επιχειρήματα του φεμινιστικού κινήματος θα είχαν αυτήν την απάντηση: "δεν μπορείς να τα επικαλείσαι μονομερώς"
Αυτό που πιστεύω πως υποβόσκει πίσω από αυτό το "επιχείρημα", πέραν του ωμού σεξισμού, είναι η άποψη ότι "όλες οι γυναίκες είναι πόρνες", η οποία δεν χρειάζεται να πω τι προέλευσης είναι.
Καταρχάς το μεγαλύτερο ποσοστό των γυναικών συμφωνεί ότι όλες οι γυναίκες έχουν πουτ@νι@ μέσα τους. Εκτός αυτού όμως, ο τάκης μίλησε για αρκετές γυναίκες και όχι όλες.
Όλοι δηλώνουν πως δεν είναι φαλλοκράτες. Μου θυμίζει ένα ανέκδοτο:
Εσύ αν επιτρέπεται τι δηλώνεις;
Να με συγχωρεί η χάρη σου, προσωπικά δεν είδα κανέναν να σε ειρωνεύεται.
Να με συγχωρεί και η δική σου χάρη, αλλά έχασες μάλλον posts όπως τα #61 και #67 που είχαν από 5 και 4 θετικές αντίστοιχα. Επίσης και σε επόμενα posts υπάρχουν δόσεις ειρωνείας αλλά και κακού χιούμορ προς την αντίθετη άποψη όπως το #70 που πήρε μάλιστα και 10 θετικές, post που σίγουρα δεν βοηθάνε στην ομαλή ροή της συζήτησης.
Αρχική Δημοσίευση από Κακή Επιρροή
Οπότε που καταλήγουμε; Ότι όλοι φωνάζουν που γίνονται διακρίσεις στις υψηλές θέσεις και ελάχιστοι στις χαμηλές. Εγώ θα ήθελα πάντως και μια ποσοστιαία σύγκριση θέσεων ανεξαρτήτως βαθμίδας.

Επίσης για τον όρο "αδύναμο φύλο" τι έχετε να πείτε;

Παράθεση

Κακή Επιρροή (Αναστασία)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Κακή Επιρροή
H Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 6,729 μηνύματα.

H Κακή Επιρροή εχμ... είπε γεια ...κι έγραψε στις 19:32, 22-09-08:

Οπότε που καταλήγουμε; Ότι όλοι φωνάζουν που γίνονται διακρίσεις στις υψηλές θέσεις και ελάχιστοι στις χαμηλές. Εγώ θα ήθελα πάντως και μια ποσοστιαία σύγκριση θέσεων ανεξαρτήτως βαθμίδας.

προσωπικά με ενοχλεί που στην εταιρία που δουλεύω είναι ένα βούρλο για τηλεφωνήτρια που βαριέται που ζει και περιμένεις στην αναμονή τουλάχιστον 5 λεπτά
οι δικοί μου άνθρωποι, με παίρνουν πάντα στο κινητό... αν είναι δυνατόν!
Φυσικά και θα προτιμούσα ένα άτομο πρόθυμο να κάνει τη δουλειά του σωστά!
Τι σημασία έχει αν θα ήταν άντρας ή γυναίκα?
Για μένα καμία.

όσο για τον όρο "αδύναμο φύλο", θεωρώ ότι αναφέρεται στην σωματική δύναμη και διάπλαση όπου εκεί οι γυναίκες όντως στην πλειοψηφία τους υστερούν έναντι των αντρών
δε θα προσπαθήσω στο όνομα της ισότητας να παίξω μπράντεφερ με τον άντρα μου και να έχω την απαίτηση να τον κερδίσω (παρόλα αυτά, υπάρχουν γυναίκες που πιθανώς τον κερδίζουν, όχι όμως η πλειοψηφία)

θεωρώ επίσης ότι η φύση έχει προικίσει την γυναίκα με κάποια προσόντα όπως παράδειγμα την ευχέρεια του να μπορεί να ανταπεξέρχεται σε πολλά και διαφορετικά task ταυτόχρονα (κάτι που θεωρητικά κάνει την γυναίκα "καλύτερη τηλεφωνήτρια") ενώ ο άντρας έχει καλύτερη αντίληψη χώρου και για αυτό του είναι πιο εύκολο να παρκάρει καλύτερα από μία γυναίκα (κάτι που θεωρητικά κάνει τον άντρα καλύτερο οδηγό)
Αυτά όμως δεν είναι και στάνταρ... μιλάω απλά για την πλειοψηφία
Δε σημαίνει ότι δεν υπάρχουν άριστοι άντρες τηλεφωνητές ή άριστες γυναίκες οδηγοί

10 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Isiliel (Φεγγάρω)

Επιφανές Μέλος

H Isiliel Salus populi suprema lex esto έγραψε στις 22:02, 22-09-08:

Εγώ θα ζητήσω αν γίνεται να περιορίσουμε την κουβέντα σε χώρες που θεωρητικά υπάρχει ισότητα και όχι σε άλλες που προφανώς κάποιο φύλο αδικείται. Εκεί δεν υπάρχει κάτι να ειπωθεί και απλά κάνουμε συναισθηματική την κουβέντα.
Ευχαρίστως! Δεν είχα σκοπό να επεκταθώ, όταν αναφέρεσαι όμως στο φεμινιστικό κίνημα, να θυμάσαι ότι αυτό είναι που φροντίζει να ακούγονται αυτές οι απάνθρωπες καταστάσεις οι οποίες πρέπει να ακούγονται και αν σήμερα μπορούμε να διαχωρίζουμε τη χώρα μας, από άλλες τριτοκοσμικές ως προς την αντιμετώπιση των γυναικών, το οφείλουμε σε όσους εργάστηκαν γι' αυτό... Και για να σε προλάβω, όχι δεν ανήκω σε κανένα φεμινιστικό κίνημα, σέβομαι όμως αυτά που μόνη μου δε μπορώ να κάνω.

Δεν είναι ακριβώς αυτό που περίμενα να μου πεις. Η ζυγαριά αμφιταλαντεύεται όταν τα βάρη αλλάζουν συνεχώς. Εγώ λέω, αυτή τη στιγμή, με αυτά τα βάρη, να μου πεις προς τα που κλίνει η ζυγαριά.
Μάλλον δεν κατάλαβες την απάντησή μου. Δεν στέκομαι στις ανισότητες. Στέκομαι στην κοινωνική εικόνα που παρουσιάζουν τα δύο φύλα σήμερα, η οποία απέχει έτη φωτός από την πραγματική τους φύση. Δεν πρόκειται να μπω στη λογική να συγκρίνω προβλήματα. Η ζωή με έχει μάθει πως για τον κάθε άνθρωπο, το πρόβλημα που αντιμετωπίζει ο ίδιος, είναι το σοβαρότερο στον κόσμο.

Μάλιστα θα ήθελα να προστεθεί δημοσκόπηση με επιλογές:

• Είμαι άντρας και θεωρώ ότι:
    • υπάρχει ισότητα
  • Είμαι γυναίκα και θεωρώ ότι:
    • υπάρχει ισότητα

Και τι συμπεράσματα περιμένεις να εξάγεις; Όλο αυτό μου ακούγεται σαν διαγωνισμός, λες και προσπαθούμε να αναδείξουμε τον πιο αδικημένο. Έτσι δεν λύνονται τα προβλήματα, έτσι δημιουργούνται περισσότερα.

Οπότε το αντιμετωπίζουμε πως;
Εσύ τι έχεις να προτείνεις; Παραπάνω ακούστηκαν κάποιες συμβιβαστικές έστω λύσεις. Θα ήθελα πολύ να διαβάσω και τις δικές σου προτάσεις.

Καταρχάς το μεγαλύτερο ποσοστό των γυναικών συμφωνεί ότι όλες οι γυναίκες έχουν πουτ@νι@ μέσα τους.
...μμμ..σου έχει τύχει να κατηγορείς για κάτι τους γονείς σου και όταν το κάνει κάποιος άλλος να γίνεσαι έξαλλος;

Να με συγχωρεί και η δική σου χάρη, αλλά έχασες μάλλον posts όπως τα #61 και #67 που είχαν από 5 και 4 θετικές αντίστοιχα. Επίσης και σε επόμενα posts υπάρχουν δόσεις ειρωνείας αλλά και κακού χιούμορ προς την αντίθετη άποψη όπως το #70 που πήρε μάλιστα και 10 θετικές, post που σίγουρα δεν βοηθάνε στην ομαλή ροή της συζήτησης.
Κανένα σχόλιο! Θα εκφράσω μόνο για άλλη μια φορά τη δυσαρέσκειά μου για την υπερβολική ευθιξία που παρουσιάζεται όλο και πιο συχνά, σχεδόν σε όλα τα θέματα και δεν βοηθάει στο διάλογο, αφού ο μόνος τρόπος για να είναι σίγουρος κανείς ότι δεν θα θίξει τον συνομιλητή του, είναι ...να σωπάσει.

Το αδύναμο φύλο στη φύση είναι ο άνδρας.
Αυτές οι συνειδητοποιήσεις μάλλον γίνονται μετά τα τριάντα...

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Isiliel : 22-09-08 στις 22:08.
2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Great Chaos (Όττο)

Επιφανές Μέλος

Ο Όττο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 50 ετών , επαγγέλεται Παραγωγός και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 3,520 μηνύματα.

O Great Chaos I took a wrong turn in the Freak Parade έγραψε στις 22:15, 22-09-08:

Αρχική Δημοσίευση από Κακή Επιρροή
όποιος το αρνείται αυτό, προφανέστατα μας γράφει από το εξωτερικό ή δεν έχει ψάξει για δουλειά ακόμα
Πολύ σωστά το λες αγαπητή μου Κουέ. Πριν δύο περίπου χρόνια έψαχνα για δουλειά και κοιτούσα τις αγγελίες. Δεν μπορείτε να φανταστείτε σε πόσες απ' αυτές ζητούσαν κοπέλες ύψους άνω του 1.80 m. Στο τέλος τα πήρα στο κρανίο, μάλιστα μέσα σ' ένα παράρτημα του ΟΑΕΔ, κι άρχισα να σχολιάζω φωναχτά: "Αυτές δεν είναι αγγελίες εργασίας αλλά εκπόρνευσης! Εδώ μιλάμε για τον Δικαστή με τη Μεζούρα" (ελπίζω να θυμάστε έναν άθλιο τύπο Ευάγγελο Κάπως, του παραδικαστικού κυκλώματος, ο οποίος ζητούσε για βίζιτα κοπέλες άνω του 1.80 m και είχε πίσω από την πόρτα κρεμασμένη μια μεζούρα, για να τις μετράει όταν έφταναν στο σπίτι του. Αν ήταν έστω κι 1.79 m, τις έδιωχνε).

Το να χρησιμοποιείς μια γυναίκα ως αντικείμενο και μάλιστα με σεξουαλικό υπονοούμενο, αποτελεί μια από τις κυριότερες πτυχές της φαλλοκρατικής-σεξιστικής ιδεολογίας. Μια γυναίκα που κάνει λοιπόν το ίδιο προς έναν άντρα, ορίζεται ως "Αιδοιοκράτισσα".

Από την άλλη, το να χρησιμοποιείς άντρες, γυναίκες και παιδιά ως αντικείμενα, ονομάζεται "Νόμος της Αγοράς" και θεωρείται ως ένας από τους πυλώνες της σύγχρονης "Δημοκρατίας" (όσα εισαγωγικά κι αν βάλω δεν θα είναι αρκετά). Αυτό είναι πράγματι ειρωνεία, η οποία όμως δεν απευθύνεται προς κάποιον από τους συνομιλητές...

takis,... αν συνεχίζεις να διαβάζεις, θα προτιμούσα να συνεχίσεις και να γράφεις
Κι εγώ θα προτιμούσα το ίδιο. Δεν είναι συμπεριφορά αντάξια ενός υπερασπιστή της αντρικής αξιοπρέπειας η φυγομαχία και το "άλλα λόγια ρε παιδιά". Come out and Play...

Όταν τα βάρη αλλάξουν απότομα, μόνο μια φορά, η ζυγαριά εκτελεί φθίνουσα ταλάντωση, μέχρι να ισορροπήσει. Αν δεν είναι καλό το παράδειγμα της ζυγαριάς, το παράδειγμα του ελατηρίου που το κρατά κανείς πιεσμένο και το αφήνει ξαφνικά ή του εκκρεμούς, ίσως ν' αποδίδει καλύτερα την εικόνα. Πού βρισκόμαστε; Σε μια από τις πρώτες μεγάλες ταλαντώσεις προς την αντίθετη πλευρά από εκεί που έγερνε προηγουμένως. Υπομονή, θα στρώσει.

Αδιαφορώντας για την υπόνοια ειρωνικού ύφους...
Το να ψάχνει κανείς απεγνωσμένα να βρει ειρωνείες εκεί που δεν υπάρχουν, είναι από μόνο του ειρωνικό και μάλιστα σχεδόν αυτοειρωνικό. Το να ψάχνει μάλιστα κανείς την ειρωνεία δίκην κυνηγού φαντασμάτων και μάλιστα καθ' υπόνοια, κινδυνεύει να καταλήξει στη γραφικότητα. Αρκετά με αυτό το θέμα. Κανείς δεν έχει το δικαίωμα να ακυρώνει το ύφος γραφής του άλλου, θέτοντας το δικό του ύφος ως το μόνο αποδεκτό. "Το ύφος μου είναι η άποψή μου", ή αλλιώς "Το μέσο είναι το μήνυμα", κατά τον Άντυ Γουόρχωλ και την άποψη του καθενός από εμάς δεν μπορούμε να τη βάλουμε σε γύψο. Αν μη τι άλλο, έχω αποδείξει ότι δεν έχω ανάγκη να κρύβομαι πίσω απ' το δάκτυλό μου, με ύπουλες ειρωνείες. Οι δικές μου, όταν το θέλω, είναι καραμπινάτες, αλλά πολύ σπάνια κακόβουλες. Ψάξε αλλού για "υπόνοιες" ειρωνείας φίλε Φαντάγκο, εδώ μας έχουν τελειώσει...

Οπότε τελικά από τη μία τις διαλέγουν λόγω εμφάνισης (ου οι φαλλοκράτες) και από την άλλη τις διαλέγουν γιατί είναι καλύτερες στη δουλειά;
Το "ου οι φαλλοκράτες" είναι ειρωνεία, υπόνοια ειρωνείας, αστειάκι ή σοβαροφανές φληνάφημα;
Πάντως ότι κι αν είναι αποτελεί θέση με τον τρόπο του, οπότε το θεωρώ θεμιτό κατά τη δική μου αντίληψη πάντοτε. Σίγουρα δεν πρόκειται για ειρωνεία που έχει σκοπό να με θίξει, αλλά να διανθίσει το διάλογο και να ελαφρύνει τη συζήτηση. Ας μην έχουμε όμως φίλε Φαντάγκο δύο μέτρα και δύο σταθμά, ή με άλλα λόγια "των αλλονών βρωμάνε ενώ τα δικά μας είναι μόσχος και κανέλα".
Επί της ουσίας της ερώτησης, θα θυμίσω τη Σαπφώ Νοταρά, ως γραμματέα σε κάποια Ελληνική Ταινία ("Δώστε μου τα μισθά μου να σηκωθώ να φύγω..."). Γυναίκα ναι. Γραμματέας ναι. Αναντικατάστατη ναι. Γλάστρα όχι. Κατανοητό;

Επίσης αν πω ότι οι άντρες (χωρίς να έχω κάποια σοβαρή μελέτη που να το αποδεικνύει και απλά δίνω αυτό το άρθρο για να γίνει συζήτηση) είναι καλύτεροι οδηγοί θα φανώ ακόμα περισσότερο φαλλοκράτης; Αν στηριζόμουν σε αυτό για να επιλέγω άντρες για επαγγέλματα που έχουν να κάνουν με οδήγηση θα ήμουν πάλι φαλλοκράτης; Αν πω ότι καλώς έχουν τα ίδια όρια στις δουλειές που αναφέραμε γιατί με τέτοια προσόντα αποδίδουν καλύτερα θα είμαι ακόμα περισσότερο φαλλοκράτης παρόλο που θα λέω ακριβώς το ίδιο που λες εσύ αλλά αντίστροφα;
Περί της οδήγησης με κάλυψε η Κουέ. Αν όμως εσύ λες αυτό που λέω εγώ αλλά αντίστροφα, προφανώς δεν λέμε το ίδιο πράγμα, αφού εκτός από τη μονάδα, κανείς άλλος αριθμός δεν ισούται με το αντίστροφό του.

Μπορεί το φεμινιστικό κίνημα να το καταγγέλλει, αλλά δεν νομίζω οι ίδιες οι "γλάστρες" να χαλιούνται. Άλλωστε δεν τις αναγκάζει κανείς πάλι, αυτές το επέλεξαν, ή μήπως όχι;
Καλό επιχείρημα, όχι επαρκώς απαντημένο από το φεμινιστικό κίνημα κατά τη γνώμη μου. Πώς να υπάρξει ισότητα, όταν οι ίδιες οι γυναίκες ασπάζονται τα φαλλοκρατικά πρότυπα; Πώς μπορούν για παράδειγμα οι γυναίκες να διαμαρτύρονται περί ανισότητας ή φαλλοκρατικών καταλοίπων στη νοοτροπία των αντρών, όταν η διδασκαλία της ανισότητας γίνεται κατά κανόνα από τις ίδιες τις μητέρες; Πόσες φορές έχετε δει μια πεθερά να απαιτεί από τη νύφη της πλήρη υποταγή σ' αυτήν, επειδή "έχει γιο"; Πόσες απ' αυτές που ως νεαρές διαμαρτύρονταν, όταν έκαναν γιο άλλαξαν άρδην άποψη; Πολύ καλό θέμα προς συζήτηση επίσης. Πιστεύω πως μπορούμε να οργανώσουμε ολόκληρο section του φόρουμ με συζητήσεις που άπτονται του θέματος της ισότητας.

Είναι σημαντικό να δεις και τι συμβαίνει πιο συχνά, γιατί αντίστοιχα αρκετά από τα επιχειρήματα του φεμινιστικού κινήματος θα είχαν αυτήν την απάντηση: "δεν μπορείς να τα επικαλείσαι μονομερώς"
Αυτό συμβαίνει πιο συχνά, επειδή "τυχαίνει" τα περισσότερα αφεντικά να είναι άντρες, οι οποίοι έχουν γενικά τη νοοτροπία της εκμετάλλευσης των υπαλλήλων τους, ειδικά δε της σεξουαλικής εκμετάλλευσης των θηλυκών υπαλλήλων τους. Αυτό είναι άλλη μια πτυχή της φαλλοκρατικής νοοτροπίας, αν και κάποιοι λένε πως είναι απλά ίδιον των εξουσιαστών, ανεξαρτήτως φύλλου, άποψη που συμμερίζεται και ο Μαρκήσιος.

Καταρχάς το μεγαλύτερο ποσοστό των γυναικών συμφωνεί ότι όλες οι γυναίκες έχουν πουτ@νι@ μέσα τους. Εκτός αυτού όμως, ο τάκης μίλησε για αρκετές γυναίκες και όχι όλες.
Ευτυχώς, γιατί νόμιζα πως ήμουν άτιμος που εξέδιδα τη γυναίκα μου. Τώρα ησύχασα...

Η ειρωνεία έχει ως πρόθεση να καταδείξει το προφανές: Όταν λέμε "πουτανιά", με την έννοια στην οποία αναφέρεσαι, εννοούμε τη μαλαγανιά, την τσαχπινιά κλπ, κι όχι τον ευαγή θεσμό της πορνείας, στην οποία αναφέρθηκα εγώ. Επίσης, έχει ως σκοπό να υπενθυμίσει το εξής ρητό: "Το αρχαιότερο επάγγελμα δεν είναι η πορνεία, αλλά η μαστροπεία".

Εσύ αν επιτρέπεται τι δηλώνεις;
Αρσενικός Άνθρωπος.

Να με ξανασυγχωρεί η χάρη και η αφεντιά σου αγαπητέ μου. Ο ίδιος ο Τάκης απάντησε στο #61 και δεν έκανε καμμία μνεία περί ενόχλησης λόγω ειρωνείας. Στο #67 απάντησα εγώ με ακριβώς τον ίδιο τόνο, όμως η φίλη Λούγκαρ δεν έδειξε τάσεις αποχώρησης από το διάλογο, λόγω ευθιξίας. Ο Τάκης διαμαρτυρήθηκε για εντελώς αθώα αστεία σε σχέση με το ταξί και για το ότι κάποια του είπε πως είναι κολλημένος σε άλλες εποχές. Αλήθεια, όταν γράφει κανείς ένα τέτοιο επιχείρημα όπως το ότι δεν υπάρχει ισότητα επειδή λέει δεν παίρνουν τους άντρες τα ταξί, περιμένει από τους άλλους να συγκρατήσουν το γέλιο τους; Μα το γέλιο είναι υγεία. Μάλλον θα έπρεπε κι εκείνος να το πάρει στην πλάκα, αντί να φωνάζει λες κι είχε αποδείξει τη Θεωρία της Σχετικότητας και κάποιος πήγε να τη διακωμωδήσει. Καμιά φορά θα πρέπει να μάθουμε να γελάμε και με τον εαυτό μας, δεν είναι και τόσο κακό. Όσο για τις άλλες εποχές, αυτή είναι η κρίση της συνομιλήτριας, αυτήν εξέφρασε και γι' αυτήν κρίνεται, αν έχει δίκαιο ή άδικο. Καμμία προσβολή ωστόσο. Αν προσβαλλόμασταν και για τέτοια πράγματα, θα είχαμε όλοι αποχωρήσει προ πολλού από το φόρουμ. Αλήθεια, στ' άλλα φόρα που έχει συμμετάσχει ο Τάκης, υπάρχει περισσότερη ευγένεια; Ισχύουν περισσότεροι κι αυστηρότεροι κανόνες; Έχουν πιο αυστηρή ως προς την εφαρμογή των κανόνων ΟΔ από το δικό μας; Δεν ψήνομαι...

Ότι ανήκει αυτοδικαίως στο αρσενικό. Εκτός από τη μυική δύναμη, σε όλα τ' άλλα είμαστε κατώτεροι. Γι' αυτό και η μητριαρχία θεωρείται φυσικότερο σύστημα από την πατριαρχία, η οποία προκειμένου να επικρατήσει διαστρέβλωσε και διέστρεψε τόσο τη γυναικεία, όσο και την αντρική φύση. Α, ναι...Και τ' ότι κατουράμε όρθιοι είναι μεγάλο πλεονέκτημα, πέρα απ' την πλάκα. Κατά τ' άλλα...

Θα πρέπει το ισχυρό φύλο να κατανοήσει την ισχύ του και να δείξει αυτοσυγκράτηση, τώρα που το αρσενικό έχει χάσει εντελώς το ρόλο του, έχει λυγίσει και παραπαίει επικίνδυνα. Αν στη σημερινή εποχή οι γυναίκες επιδείξουν την εκδικητικότητα του καταπιεσμένου που ξαφνικά έσπασε τις αλυσίδες του, οι συνέπειες θα είναι βαρύτατες και για τα δύο φύλα. Ας βοηθήσουν το αρσενικό να ξανασηκωθεί στα πόδια του, με νέο ρόλο και υπόσταση.

Θα κλείσω μ' ένα αλχημιστικό ρητό: "Η γυναίκα είναι Δύναμη, ο άντρας είναι Γαλήνη".

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Άγγελος

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Άγγελος
Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 33 ετών , επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 9,663 μηνύματα.

O Άγγελος έγραψε στις 23:16, 22-09-08:

Αυτα που γραφτηκαν πριν για αδυναμο φυλο ,που έιναι ή ο άνδρας ή η γυναικα.δειχνουν ανωριμες ακραιες ,αποψεις και δεν τις θεωρω σοβαρες...Οι φεμινιστριες προδιδονται..θελουν να κρυφτουν και η χαρα δεν τις αφηνει..

Και ναι ο όρος φεμινιστρια όπως και φαλλοκρατης για μενα είναι κατηγόρια...ακραια και καταστροφικη συμπεριφορα για τον άνθρωπο συνολικα..Πρεπει να αχολουμαστε για ναγινει ο άνθρωπος σαν συνολο καλυτερος,και τα δυο φύλα και όχι να ενδιαφερομαστε μονομερως για το ένα ...

Οι γυναικες είναι αδυναμες ως προς τις φυσικες δυναμεις(σωματος και λογικης),αλλα έχουν ανωτερη δυνατοτητα επικοινωνιας-συναισθηματος,όπως και εξαιρετικες βιολογικες αντιστασεις. ..Οποτε το καθε φυλο έχει τα όπλα που του έδωσε η φυση...και τα έχει όχι για να πολεμαει το ένα το άλλο.ΑΛΛΑ ΓΙΑ ΒΟΗΘΑΕΙ και να προστατευει!

Αυτη είναι η απολυτη δυναμη της ανθρωποτητας. Η ΑΓΑΠΗ..η απολυτη ένωση των δυναμεων των δυο φυλων...Και όσο δεν το καταλαβαινουμε..και υπερισχυει ο υπερβολικος ,άρρωστος,εγωισμος μας...τοσο χειροτερα θα πηγαινει και η ανθρωποτητα γυρω μας,και τοσο πιο δυστυχισμενοι θα γινομαστε...

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Άγγελος : 22-09-08 στις 23:23.
-1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Great Chaos (Όττο)

Επιφανές Μέλος

O Great Chaos I took a wrong turn in the Freak Parade έγραψε στις 00:03, 23-09-08:

Αρχική Δημοσίευση από Άγγελος
Αυτα που γραφτηκαν πριν για αδυναμο φυλο ,που έιναι ή ο άνδρας ή η γυναικα.δειχνουν ανωριμες ακραιες ,αποψεις και δεν τις θεωρω σοβαρες...Οι φεμινιστριες προδιδονται..θελουν να κρυφτουν και η χαρα δεν τις αφηνει..
Αγαπητέ Άγγελε.

Το θέμα αυτό μέχρι τα τώρα, έχει παρουσιάσει υψηλό επίπεδο διαλόγου κι έντονο ενδιαφέρον, παρά την ένθερμη συζήτηση και τους καυτούς διαξιφισμούς. Θα ήθελα να σε παροτρύνω, με πολύ χαμόγελο, να συνεχίσεις να συμμετέχεις κι εσύ στο υψηλό αυτό επίπεδο.

Σε καμία περίπτωση το κλίμα του έως τώρα διαλόγου δεν θα μπορούσε να δικαιολογήσει ένα τέτοιο συναισθηματικό ξέσπασμα, με χαρακτηρισμούς που με αφήνουν άναυδο.

Αν και δεν θα μπορούσα να χαρακτηριστώ ακριβώς φεμινίστρια, την ωριμότητά μου, όπως και πολλοί άλλοι από τους συνομιλητές την έχω αποδείξει μέχρι τα σήμερα. Ελπίζω να κατανοείς, ότι άθελά σου προφανώς, θίγεις τους συνομιλητές και να μη δοθεί άλλη συνέχεια στην παρασπονδία τούτη.

Θέλω να πιστεύω ότι ήταν απλά μια ένδειξη αυθορμητισμού και ίσως υπερβάλλοντος ζήλου, ίσως να ήσουν και κουρασμένος από δύσκολη μέρα. Θα προσπαθήσω λοιπόν ν' απαντήσω επί της ουσίας, χωρίς περαιτέρω εντάσεις.

Και ναι ο όρος φεμινιστρια όπως και φαλλοκρατης για μενα είναι κατηγόρια...ακραια και καταστροφικη συμπεριφορα για τον άνθρωπο συνολικα..Πρεπει να αχολουμαστε για ναγινει ο άνθρωπος σαν συνολο καλυτερος,και τα δυο φύλα και όχι να ενδιαφερομαστε μονομερως για το ένα ...
Αν κι επιθετική, η άποψη αυτή είναι βάσιμη και θα ήθελα να μη θεωρηθεί ως συνέχεια του προηγούμενου. Ακόμη ένα θέμα που ανοίγεται μέσα απ' το διάλογο. Είναι η Φεμινίστρια το θηλυκό αντίστοιχο του φαλλοκράτη; Είναι καταστροφική αυτή η συμπεριφορά; Θα ήταν πολύ ενδιαφέρον το να το σκεφτεί κάποιος στα σοβαρά αυτό και με λίγη δόση αυτοκριτικής...

Να διευκρινίσω πώς μιλάμε για τις φανατικές, επιθετικές ακτιβίστριες φεμινίστριες. Που αν και προσέφεραν πολλά ως κίνημα, έχουν εκπέσει στην ακρότητα και την εκζήτηση. Ίσως προς αυτές απευθυνόμουν κι εγώ όταν είπα "αρκετή ισότητα έχουμε, δεν χρειαζόμαστε άλλη".

Οι γυναικες είναι αδυναμες ως προς τις φυσικες δυναμεις(σωματος και λογικης),αλλα έχουν ανωτερη δυνατοτητα επικοινωνιας-συναισθηματος,όπως και εξαιρετικες βιολογικες αντιστασεις. ..Οποτε το καθε φυλο έχει τα όπλα που του έδωσε η φυση...και τα έχει όχι για να πολεμαει το ένα το άλλο.ΑΛΛΑ ΓΙΑ ΒΟΗΘΑΕΙ και να προστατευει!
Αν λοιπόν αγαπητέ, βάλεις τα δύο αυτά συστήματα σε αλληλεπίδραση, από τη μια οι "φυσικές δυνάμεις" όπως τις ονομάζεις και από την άλλη η "ανώτερη δυνατότητα επικοινωνίας-συναισθήματος" μαζί με τις "εξαιρετικές βιολογικές αντιστάσεις", το θηλυκό υπερτερεί σφόδρα. Αυτός είναι λοιπόν και ο λόγος που ως βιολόγος και όχι ως φεμινίστρια (σε πειράζω) θεωρώ ότι το αρσενικό είναι το αδύναμο φύλο. Δεν είναι ωστόσο μόνο αυτός ο λόγος. Το θηλυκό, ως αναπαραγωγική-σεξουαλική και κατ' επέκταση ως κοινωνική οντότητα είναι αυτοπροσδιοριζόμενο και αυθύπαρκτο. Το αρσενικό αντιθέτως πρέπει συνεχώς να επιβεβαιώνεται. Το αρσενικό στη φύση είναι αναλώσιμο, λόγω της αστάθειας του χρωμοσώματος Υ. Αυτό κάνει επιτακτική την ένταση της φυσικής επιλογής υπέρ μόνο του πιο εύρωστου Υ.

Αυτη είναι η απολυτη δυναμη της ανθρωποτητας. Η ΑΓΑΠΗ..η απολυτη ένωση των δυναμεων των δυο φυλων...Και όσο δεν το καταλαβαινουμε..και υπερισχυει ο υπερβολικος ,άρρωστος,εγωισμος μας...τοσο χειροτερα θα πηγαινει και η ανθρωποτητα γυρω μας,και τοσο πιο δυστυχισμενοι θα γινομαστε...
Δεν θα μπορούσα να συμφωνώ περισσότερο με αυτό το κομμάτι! Αυτός είναι και ο λόγος, που θεωρώ ότι στην πραγματικότητα ο συνομιλητής είναι καλοπροαίρετος.

Love is the Law. Love under Will...

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Άγγελος

Επιφανές Μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 33 ετών , επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 9,663 μηνύματα.

O Άγγελος έγραψε στις 00:38, 23-09-08:

Αν λοιπόν αγαπητέ, βάλεις τα δύο αυτά συστήματα σε αλληλεπίδραση, από τη μια οι "φυσικές δυνάμεις" όπως τις ονομάζεις και από την άλλη η "ανώτερη δυνατότητα επικοινωνίας-συναισθήματος" μαζί με τις "εξαιρετικές βιολογικές αντιστάσεις", το θηλυκό υπερτερεί σφόδρα. Αυτός είναι λοιπόν και ο λόγος που ως βιολόγος και όχι ως φεμινίστρια (σε πειράζω) θεωρώ ότι το αρσενικό είναι το αδύναμο φύλο. Δεν είναι ωστόσο μόνο αυτός ο λόγος. Το θηλυκό, ως αναπαραγωγική-σεξουαλική και κατ' επέκταση ως κοινωνική οντότητα είναι αυτοπροσδιοριζόμενο και αυθύπαρκτο. Το αρσενικό αντιθέτως πρέπει συνεχώς να επιβεβαιώνεται. Το αρσενικό στη φύση είναι αναλώσιμο, λόγω της αστάθειας του χρωμοσώματος Υ. Αυτό κάνει επιτακτική την ένταση της φυσικής επιλογής υπέρ μόνο του πιο εύρωστου Υ.
Προσπαθεις να αποδειξεις παλι παραλογες ακραιες αποψεις...Σε παρακαλω σταματα...Το θηλυκο δεν θα υπηρχε αν το αρσενικο δεν το προστατευε απο τα άγρια θηρια και τους κινδυνους της φυσης..Όλα τα τεχνικα επιτευγματα που υπαρχουν γυρω μας επινοήθηκαν και φτιαχτηκαν κυριως απο άνδρες..Απο την άλλη χωρις τις γυναικες δεν θα γεννιουνταν οι άνδρες και δεν θα λειτουργουσε με οργανωση η κοινωνια σε συνδυασμο με τα τεχνικα επιτευγματα που προσεφερε και προσφερει ό ανδρας...Οποτε είναι παραλογο να προσπαθεις να αποδειξεις ότι το ένα φυλο έιναι ανωτερο απο το άλλο...Σε παρακαλω,,μη φτανουμε απο την παλια εποχη που θεωρουσαν πραμα τις γυναικες,στο άλλο άκρο, γιατι είναι το ίδιο κακο.....Σε παρακαλω...

(άλλωστε κανενα φυλο δεν υπηρχε πρωτο...υπηρχαν παντα και τα δυο απο όταν είμασταν πιθηκοι μεχρι όταν γιναμε άνθρωποι...)

Φιλικοτατα παντα..

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Άγγελος : 23-09-08 στις 00:47.
Παράθεση

Great Chaos (Όττο)

Επιφανές Μέλος

O Great Chaos I took a wrong turn in the Freak Parade έγραψε στις 01:03, 23-09-08:

Μου αρέσει να με παρακαλούν...

Με φτιάχνει...

Μην αρπάζεσαι αδερφέ. Όποιος πιστεύει πως είναι ανώτερος απ' τις γυναίκες, θα κληθεί μοιραία να τ' αποδείξει στην πράξη. Και τότε...
Θα καταλάβει!
Η αντιπαράθεση μαζί τους, δεν βγαίνει ποτέ σε καλό. Είναι προτιμότερη μια πιο συμβιωτική προσέγγιση, στην οποία ο τόνος σου σίγουρα δεν συμβάλει. Υπάρχει συνθήκη έντιμης συνύπαρξης μεταξύ άντρα και γυναίκας. Αυτή όμως δεν μπορεί να ευρεθεί, εν μέσω κλίματος αντιπαράθεσης.

Παράθεση

fandago (Ә□⌂щяңš)

Επιφανές Μέλος

Ο Ә□⌂щяңš αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 34 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,620 μηνύματα.

O fandago μπορεί να φαίνεται αλλά ΔΕΝ έγραψε στις 01:28, 23-09-08:

Και τι συμπεράσματα περιμένεις να εξάγεις; Όλο αυτό μου ακούγεται σαν διαγωνισμός, λες και προσπαθούμε να αναδείξουμε τον πιο αδικημένο. Έτσι δεν λύνονται τα προβλήματα, έτσι δημιουργούνται περισσότερα.
Εσύ τι έχεις να προτείνεις; Παραπάνω ακούστηκαν κάποιες συμβιβαστικές έστω λύσεις. Θα ήθελα πολύ να διαβάσω και τις δικές σου προτάσεις.
Απλά προσωπικά νιώθω ότι οι γυναίκες ακόμα θεωρούν ότι είναι αδικημένες, πράγμα που με ενοχλεί. Δεν έχω να λύσω κάποιο πρόβλημα, γιατί ακόμα δεν έχω συναντήσει κάποιο σχετικό, μόνο ένα μόνιμο παράπονο ότι οι γυναίκες είναι αδικημένες βλέπω συχνά πυκνά στην καθημερινότητα και ανάβουν τα λαμπάκια
...μμμ..σου έχει τύχει να κατηγορείς για κάτι τους γονείς σου και όταν το κάνει κάποιος άλλος να γίνεσαι έξαλλος;
Δεν μιλάω όμως για τρίτο δικό σας πρόσωπο αλλά για εσάς τις ίδιες. Κατανοώ να γίνεστε έξαλλες όταν το ακούτε από άλλον, αλλά το βρίσκω ελαφρώς παράλογο
Το αδύναμο φύλο στη φύση είναι ο άνδρας.
Αυτές οι συνειδητοποιήσεις μάλλον γίνονται μετά τα τριάντα...
Λόγια από το συνειδητοποιημένο (άνω των 30; ) δυνατό φύλο;
(από αυτό θα έπρεπε να καταλάβω ότι είμαι πολύ μικρός για να μιλάω για κάτι τέτοιο; )
Όταν τα βάρη αλλάξουν απότομα, μόνο μια φορά, η ζυγαριά εκτελεί φθίνουσα ταλάντωση, μέχρι να ισορροπήσει. Αν δεν είναι καλό το παράδειγμα της ζυγαριάς, το παράδειγμα του ελατηρίου που το κρατά κανείς πιεσμένο και το αφήνει ξαφνικά ή του εκκρεμούς, ίσως ν' αποδίδει καλύτερα την εικόνα. Πού βρισκόμαστε; Σε μια από τις πρώτες μεγάλες ταλαντώσεις προς την αντίθετη πλευρά από εκεί που έγερνε προηγουμένως. Υπομονή, θα στρώσει.
Χαίρομαι που τουλάχιστον δέχεσαι ότι πλέον ο αδικημένος είναι ο άντρας. Πως περιμένεις να γυρίσει πάλι το εκκρεμές; Αν βγει ο άντρας να υποστηρίξει οτιδήποτε θα τον φάνε ως φαλλοκράτη. Μάλλον υπάρχει μαγνήτης από την μεριά των γυναικών και τραβάει ακόμα το μεταλλικό εκκρεμές προς το μέρος τους λέω εγώ.
Ψάξε αλλού για "υπόνοιες" ειρωνείας φίλε Φαντάγκο, εδώ μας έχουν τελειώσει...
Πιθανότατα είμαι προκατειλημμένος (έχω τους λόγους μου) αλλά ακόμα και το "φίλε" στα μάτια μου είναι ειρωνεία, οπότε ζητάω να το κόψουμε
Περί της οδήγησης με κάλυψε η Κουέ. Αν όμως εσύ λες αυτό που λέω εγώ αλλά αντίστροφα, προφανώς δεν λέμε το ίδιο πράγμα, αφού εκτός από τη μονάδα, κανείς άλλος αριθμός δεν ισούται με το αντίστροφό του.
Πιστεύω ότι ήταν προφανές τι εννοούσα και η αντιστροφή γινόταν στους ρόλους.
Αρσενικός Άνθρωπος.
Με ιδιαίτερη αγάπη στο αντίθετο φύλο
Μην αρπάζεσαι αδερφέ. Όποιος πιστεύει πως είναι ανώτερος απ' τις γυναίκες, θα κληθεί μοιραία να τ' αποδείξει στην πράξη. Και τότε...
Θα καταλάβει!
Υποθέτοντας ότι μιλάς εκ πείρας, καταλήγω ότι απέτυχες να το αποδείξεις;

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη iJohnnyCash : 25-09-08 στις 21:53. Αιτία: split
-3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Subject to change (Λία)

Founder

Το avatar του χρήστη Subject to change
H Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Web developer . Έχει γράψει 9,471 μηνύματα.

H Subject to change έγραψε στις 01:36, 23-09-08:

Περί φεμινισμού: Το αντίθετο του φαλλοκρατισμού δεν είναι ο φεμινισμός, είναι ο αιδοιοκρατισμός. Το κίνημα του φεμινισμού είχε και έχει στόχο την ισότητα.

3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Isiliel (Φεγγάρω)

Επιφανές Μέλος

H Isiliel Salus populi suprema lex esto έγραψε στις 01:43, 23-09-08:

(από αυτό θα έπρεπε να καταλάβω ότι είμαι πολύ μικρός για να μιλάω για κάτι τέτοιο; )
Ε, νομίζω πως μετά από τόσους διαδικτυακούς διαλόγους που έχω κάνει μαζί σου αλλά και γενικότερα μέσα στο φόρουμ, θα έπρεπε να με ξέρεις αρκετά ώστε να γνωρίζεις ότι δε σκέφτομαι έτσι. Πραγματικά λυπάμαι.

3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Resident Evil

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Resident Evil
H Resident Evil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,055 μηνύματα.

H Resident Evil (δρυός πεσούσης πας ανήρ ξυλευεται) έγραψε στις 09:07, 23-09-08:

Όσο για τις άλλες εποχές, αυτή είναι η κρίση της συνομιλήτριας, αυτήν εξέφρασε και γι' αυτήν κρίνεται, αν έχει δίκαιο ή άδικο. Καμμία προσβολή ωστόσο. Αν προσβαλλόμασταν και για τέτοια πράγματα, θα είχαμε όλοι αποχωρήσει προ πολλού από το φόρουμ.
GC+1 σε αυτό

και μιας και εγώ είμαι η ... διαβόητη συνομιλήτρια, αν ο takis68 εξακολουθεί να διαβάζει του ζητώ συγγνώμη αν τον προσέβαλε αυτό που έγραψα. Εξήγησα με ποιό σκεπτικό το έγραψα στο εν λόγω ποστ και μπορώ να τον διαβεβαιώσω ότι δεν είχα πρόθεση να τον προσβάλω με την συγκεκριμένη πρόταση, αν παρόλαυτά προσεβλήθη του ζητώ συγγνώμη και την ανακαλώ. Αφήνω το υπόλοιπο ποστ ανέπαφο και ανακαλώ την συγκεκριμένη φράση.

[]

Παράθεση

Άγγελος

Επιφανές Μέλος

O Άγγελος έγραψε στις 10:40, 23-09-08:

Η αλήθεια είναι ότι η στάση σου με προβληματίζει. Σε αντίστοιχες περιπτώσεις δεν ήμουν σίγουρος αν αυτά είναι λόγια ώριμα που θα περίμενες να ακούσεις από τον κάθε 100χρονο παππού που του ζητάς την άποψη του στο θέμα, ή λόγια που σκοπό έχουν να μαγέψουν τις γυναίκες ρίχνοντας τους το καλύτερο δόλωμα, την "αναγνώριση". Έχω συναντήσει αρκετούς που κέρδιζαν την εύνοια των γυναικών με αυτόν τον τρόπο. Αποδέχονταν de facto κατωτερότητα και απολάμβαναν τα αποτελέσματα. Αρκετά αποδοτικός τρόπος ομολογώ
Μπραβο,πεστα....

Και michelle ,ο φεμινισμος αφορα μονο τις γυναικες, και όχι την ισοτητα εκει που πρεπει(γιατι δεν χρειαζεται παντου) για όλους τους ανθρωπους και στα δυο φυλα...Φεμινισμος σημαινει γυναικισμος-σε ελευθερη μεταφραση..- οποτε δεν προσπαθει γενικα για τον άνθρωπο,αλλα μονο για τις γυναικες να παρουν καποια δικαιωματα που δεν είχαν πριν...και πολλες φεμινιστριες μιλουν για γυναικοκρατια, και άλλα τετοια...Ο φεμινισμος είναι ένα μονοπλευρο άρα και άδικο κινημα...Κοινως είναι το ίδιο με το φαλλοκρατισμο..Εμενα με ενδιαφερουν κινηματα και ιδεες σαν του χριστιανισμου ,που θελουν την ισοτητα -όπου πρεπει- αναμεσα σε όλους τους ανθρωπους...Εμενα με ενδιαφερει ο ΑΝΘΡΩΠΙΣΜΟΣ ,;όχι ανδρισμος ,φεμινισμος κλπ....Και αυτο θα έπρεπε για όλους τους ανθρωπους..

το ξερουμε ότι είσαι φεμινιστρια,άθεη και φαν του Ν.Δημου(αμαν,συνδυασμος! )αλλα με μετρο και αυτο...

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Άγγελος : 23-09-08 στις 11:07.
-4 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

lugar

Διάσημο Μέλος

H lugar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 52 ετών . Έχει γράψει 810 μηνύματα.

H lugar έγραψε στις 10:45, 23-09-08:

Προσπαθεις να αποδειξεις παλι παραλογες ακραιες αποψεις...Σε παρακαλω σταματα...Το θηλυκο δεν θα υπηρχε αν το αρσενικο δεν το προστατευε απο τα άγρια θηρια και τους κινδυνους της φυσης..Όλα τα τεχνικα επιτευγματα που υπαρχουν γυρω μας επινοήθηκαν και φτιαχτηκαν κυριως απο άνδρες..Απο την άλλη χωρις τις γυναικες δεν θα γεννιουνταν οι άνδρες και δεν θα λειτουργουσε με οργανωση η κοινωνια σε συνδυασμο με τα τεχνικα επιτευγματα που προσεφερε και προσφερει ό ανδρας...Οποτε είναι παραλογο να προσπαθεις να αποδειξεις ότι το ένα φυλο έιναι ανωτερο απο το άλλο...Σε παρακαλω,,μη φτανουμε απο την παλια εποχη που θεωρουσαν πραμα τις γυναικες,στο άλλο άκρο, γιατι είναι το ίδιο κακο.....Σε παρακαλω...

(άλλωστε κανενα φυλο δεν υπηρχε πρωτο...υπηρχαν παντα και τα δυο απο όταν είμασταν πιθηκοι μεχρι όταν γιναμε άνθρωποι...)

Φιλικοτατα παντα..
Γιατί τσιμπάς καλέ?
Δεν νομίζω ότι κάνει κάτι τέτοιο ο Χάος. Απλώς όταν αντιμετωπίζει τα θέματα από πλευράς βιολογίας λέει τα παρακάτω:
"Το θηλυκό, ως αναπαραγωγική-σεξουαλική και κατ' επέκταση ως κοινωνική οντότητα είναι αυτοπροσδιοριζόμενο και αυθύπαρκτο. Το αρσενικό αντιθέτως πρέπει συνεχώς να επιβεβαιώνεται. Το αρσενικό στη φύση είναι αναλώσιμο, λόγω της αστάθειας του χρωμοσώματος Υ. Αυτό κάνει επιτακτική την ένταση της φυσικής επιλογής υπέρ μόνο του πιο εύρωστου Υ."
Βέβαια κι εγώ δεν καταλαβαίνω πως θα αναπαράγω χωρίς τους άντρες, ή έστω χωρίς ΕΝΑΝ άντρα (μπορείτε να κρατήσετε έναν συμπαθητικό παρακαλώ? )
Φαντάζομαι ότι δυνατότερο στην βιολογία είναι αυτό που επιδεικνύει μεγαλύτερη αντοχή στην επιβίωση και όχι μεγαλύτερη δύναμη και κοιτώντας το από αυτή την πλευρά λέει ο Χάος αυτό που λέει.
Αν κοιτάξουμε κάθε θέμα από μία μόνο γωνία είναι ευκολότερο να πούμε μια τέτοια φράση χωρίς όμως να είναι απαραίτητα καθολική αλήθεια.
Από την άλλη μια και για πάρα πολλούς αιώνες είμασταν σε μια ανδροκρατούμενη κοινωνία δεν μπορούμε να ξέρουμε ποιά θα ήταν τα επιτεύγματα των γυναικών σε αντίθετη κατάσταση. Δεν πιστεύω ότι θα φτιάχναμε μια καλύτερη κοινωνία οι γυναίκες απλά επισημαίνω ότι αυτή που έχουμε φτιάξει δεν με τρελλαίνει και πολύ και για κάθε χρήσιμο πράγμα φτιάχτηκαν και αντίστοιχα καταστροφικά. Οπότε με επιτεύγματα δεν με ψήνεις... προτιμώ την παράγραφο για την ένωση των όποιων καλών χαρακτηριστικών έχει ο καθένας μας με οδηγό την ΑΓΑΠΗ όπου θεωρώ ότι έχεις απόλυτο δίκιο.

Παράθεση

iJohnnyCash (Panayotis Yannakas)

Founder

Το avatar του χρήστη iJohnnyCash
Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Επιχειρηματίας . Έχει γράψει 16,004 μηνύματα.

O iJohnnyCash έγραψε στις 11:01, 23-09-08:

@Αγγέλος,

Σου παραθέτω απλά ένα ορισμό (τα bold, εγώ τα έβαλα)

[Λεξικό Τριανταφυλλίδη]
φεμινισμός ο [feminizmós]: αντίληψη σύμφωνα με την οποία η γυναίκα θεωρείται ίση και ισότιμη με τον άντρα σε όλα τα πεδία της κοινωνικής ζωής.
Αρχική Δημοσίευση από lugar
Από την άλλη μια και για πάρα πολλούς αιώνες είμασταν σε μια ανδροκρατούμενη κοινωνία δεν μπορούμε να ξέρουμε ποιά θα ήταν τα επιτεύγματα των γυναικών σε αντίθετη κατάσταση
Αυτό το επιχείρημα μου θυμίζει το αντίστοιχο με τους Έλληνες και τα 400χρόνια τουρκοκρατία. Αυτό που ξέρω είναι ότι τα επιτεύγματα δεν είναι πότε easy, και πότε κάποιος που αγωνίστηκε δεν δημιούργησε κάποιο επίτευγμα, κάποια σελίδα στην ιστορία. Εγώ αυτό που ξέρω είναι ότι όποιος δημιουργεί επιτεύγματα είναι τόσο προσκολλημένος με τις ιδέες τους όπου μπορεί να πεθάνει για αυτές.

Και στην τελική γιατί δεν κοιτάμε το παρελθόν και όχι το παρών. Νομίζω ότι αυτή την στιγμή τίποτα δεν εμποδίζει μια γυναίκα να πραγματοποιήσει κάποιο επίτευγμα.

Disclaimer: Δεν αναφέρομαι σε τυχών κοινωνικές και καθημερινές αδικίες, αλλά σε αυτό το πιο εξειδικευμένο που αναφέρθηκες και εσύ, τα επιτεύγματα

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη iJohnnyCash : 23-09-08 στις 11:02. Αιτία: Merge
Παράθεση

Άγγελος

Επιφανές Μέλος

O Άγγελος έγραψε στις 11:43, 23-09-08:

Ως προς την επιβιωση..Ο άνδρας έφτιαξε ασφαλες μερος για το σπιτι(μεσα στη φυση που είναι ένας διαρκης πολεμος) για να το οργανωσει η γυναικα και μεσα απο αυτο να γεννηθουν και άλλοι άνθρωποι...Αφηστε μια γυναικα και έναν άνδρα χώρια σε ένα άγριο ,επικινδυνο μερος-χωρις άλλους ανθρωπους- και θα δειτε ποιος θα επιβιωσει περισσοτερο..Η γυναικα ζει και επιβιωνει μεσα απο την κοινωνια,εκει είναι το στοιχειο της.Γιαυτο πανε κυριως σε πολεις οι γυναικες,Όταν βρεθει στην άγρια φυση ή σε μια φυσικη καταστροφη είναι απλως μια φοβισμενη μαζα κρεατος έτοιμη να φαγωθει...Δεν έχετε δει που στις καταστροφες -στους διδυμους πυργους πχ-που οι περισσοτερες γυναικες συνηθως τσιριζουν και τα χανουν-παγωνουν?Την κρισιμη στιγμη της μαχης -επιβιωσης,η τεστοστερονη-αδρεναλινη σωζει..και γιαυτο εκει επικρατει ο άνδρας-που είναι προκατασκευασμενος γιαυτο τον σκοπο...Στο "πολιτισμενο κοινωνικο περιβαλλον μπορει η γυναικα να χρησιμοποιησει το όπλο της :την επικοινωνια,αλλα άν σε κυνηγαει μια χιονοστιβαδα πχ τι να την κανεις την επικοινωνια-τσαχπινιες δεν πιανουν στο χιονι)..?Εκει χρειαζεσαι ταχυτητα,δυναμη,και πρακτικο μυαλο-αντανακλαστικα...Το χιονι δεν έχει συναισθηματα...

-6 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Εδάδ

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη Εδάδ
H Εδάδ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,127 μηνύματα.

H Εδάδ www.youtube.com/watch?v=-WhQ5TiBHVk έγραψε στις 11:46, 23-09-08:

αν σε κυνηγάει χιονοστιβάδα δε θέλεις ταχύτητα, η χιονοστιβάδα τρέχει πιο γρήγορα από σένα...

εξυπνάδα θέλεις...

να ξέρεις που θα στρίψεις η πως θα αντιδράσεις και όχι να τρέχεις σαν τον τρελό

Παράθεση

Άγγελος

Επιφανές Μέλος

O Άγγελος έγραψε στις 11:49, 23-09-08:

Θες γρηγορη εξυπναδα..μια στιγμη να τα χασεις -όπως οι γυναικες συνηθως- μπορει να είναι η μοιραια..θες αντανακλαστικα-δεν έχεις πολυ χρονο να σκεφτεις...θες ταχυτητα μυαλου και κινησεων--η χιονοστιβαδα δεν θα σε περιμενει..Ταχυτητα δεν σημαινει μονο τρεξιμο..Διαβασε επιστημονες τι λενε για την αδρεναλινη και την τεστοστερονη,και θα καταλαβεις..

-3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Εδάδ

Περιβόητο Μέλος

H Εδάδ www.youtube.com/watch?v=-WhQ5TiBHVk έγραψε στις 11:50, 23-09-08:

Θες γρηγορη εξυπναδα..μια στιγμη να τα χασεις -όπως οι γυναικες συνηθως- μπορει να είναι η μοιραια..θες αντανακλαστικα-δεν έχεις πολυ χρονο να σκεφτεις...
το ίδιο λέμε θαρρώ

οι γυναίκες γιατί έχουν αργή (sic) εξυπνάδα?

Παράθεση

prime

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη prime
H prime αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 40 ετών . Έχει γράψει 837 μηνύματα.

H prime έγραψε στις 11:52, 23-09-08:

Την κρισιμη στιγμη της μαχης -επιβιωσης,η τεστοστερονη-αδρεναλινη σωζει..και γιαυτο εκει επικρατει ο άνδρας-που είναι προκατασκευασμενος γιαυτο τον σκοπο... άν σε κυνηγαει μια χιονοστιβαδα ..?Εκει χρειαζεσαι ταχυτητα,δυναμη,και πρακτικο μυαλο-αντανακλαστικα...
γιατί εγώ νομίζω ότι την κρίσιμη στιγμή της χιονοστιβάδας θα φώναζες τη μαμά σου να σε σώσει?

(όχι εσύ συγκεκριμένα αλλά ο κάθε άντρας.)

-4 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Άγγελος

Επιφανές Μέλος

O Άγγελος έγραψε στις 11:53, 23-09-08:

Γιατι μπροστα στον κινδυνο τα χανουν!(περισσοτερο απο τους άνδρες )Δεν μιλαμε για άσκηση..Εκει ίσως οι γυναικες να ήταν καπως καλυτερες,αλλα για πραγματικο κινδυνο...

γιατί εγώ νομίζω ότι την κρίσιμη στιγμή της χιονοστιβάδας θα φώναζες τη μαμά σου να σε σώσει?

άνδρας θα τα πηγαινε συνηθως καλυτερα απο τις γυναικες ...Αυτο λεω...
Η τεστοστερονη παραγει την αδρεναλινη που σε δυναμωνει προσωρινα στον κινδυνο..ε,περισσοτερη τεστοστερονη έχουν οι άνδρες...Τι να κανουμε..

Παράθεση

Εδάδ

Περιβόητο Μέλος

H Εδάδ www.youtube.com/watch?v=-WhQ5TiBHVk έγραψε στις 11:55, 23-09-08:

αυτό το: "οι γυναίκες τσιρίζουν" εγώ πάντως θεωρώ είναι στερεότυπο του στερεότυπου.

είναι απλά εύκολο να τσιρίζεις.
αναγκάζεις τους άλλους να ενεργούν.

και για αυτό ορισμένες το κάνουν.

ξέρω προϊστάμενες που μπορούν να σε κάνουν κομματάκια χωρίς ούτε μιση τσιρίδα.

ξέρω παντρεμένα ζευγάρια που μπροστά στην καταστροφή η γυναικα θα έλιωνε πέτρες και ο άντρας θα τσίριζε "σαν γυναικούλα" (sic sic).

και τελικά από τη χιονοστιβάδα μονο ο macgyver επιβιώνει....

5 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Άγγελος

Επιφανές Μέλος

O Άγγελος έγραψε στις 12:04, 23-09-08:

Όταν τσιριζεις παγωνεις και είσαι ένα άχρηστο κουφαρι...και μιλαμε για το μεσο όρο..όχι για εξαιρεσεις...δεν βαζουμε έναν άνδρα που φοβαταιτην σκια του απεναντι σε μια γυναικα πρωταθλητρια των εξτριμ σπορτ..Γιατι κρυβεσαι πισω απο το δαχτυλο σου?Ο άνδρας έχει περισσοτερη τεστοστερονη και άρα αυτο δινει πλεονεκτηματα ,γιατι δεν το παραδεχεσαι?τι φοβασαι?Ένα μεσος άνδρας μπορει να σπασει στο ξυλο μια μεση γυναικα ..αυτη είναι η αληθεια...
η τεστοστερονη είναι αναβολικο για τους αγωνες δεν το ξερεις?Έ, έχουμε περισσοτερη σαν άνδρες τι να κανουμε?

-2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Επιχειρηματίας . Έχει γράψει 16,004 μηνύματα.

O iJohnnyCash έγραψε στις 12:07, 23-09-08:

Ένα μεσος άνδρας μπορει να σπασει στο ξυλο μια μεση γυναικα ..αυτη είναι η αληθεια...
Και αυτό είναι ανωτερότητα; Βασικά αυτό τι σχέση έχει με την τεστοστερόνη, τον φόβο κτλ που μίλαγες πιο πάνω;

Παράθεση

Ηρώ (Μαρούλι)

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη Ηρώ
H Μαρούλι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Αρχιτέκτονας . Έχει γράψει 2,132 μηνύματα.

H Ηρώ πλέκει μενεξέδες και έγραψε στις 12:08, 23-09-08:

To παράδειγμα με τη χιονοστιβάδα μπορεί να ήταν ατυχές, αλλά κατά τα άλλα με το post του Άγγελου συμφωνώ.

Αν μπορούσαμε να πούμε πως σε κάτι υπερτερούν οι άντρες έναντι στις γυναίκες είναι η σωματική ρώμη.
Εκατοντάδες χρόνια πριν,ο άνθρωπος προσπαθούσε να ανταπεξέλθει στις δύσκολες συνθήκες που η φύση του είχε επιβάλλει. Ο άντρας ήταν ανώτερος και η γυναίκα κυριαρχούσε πάνω του μέσα από τη σαγήνη.
Στις μέρες μας κάτι τέτοιο δεν έχει την παραμικρή σημασία.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Ηρώ : 23-09-08 στις 12:45.
1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Εδάδ

Περιβόητο Μέλος

H Εδάδ www.youtube.com/watch?v=-WhQ5TiBHVk έγραψε στις 12:09, 23-09-08:

Όταν τσιριζεις παγωνεις και είσαι ένα άχρηστο κουφαρι...και μιλαμε για το μεσο όρο..όχι για εξαιρεσεις...δεν βαζουμε έναν άνδρα που φοβαταιτην σκια του απεναντι σε μια γυναικα πρωταθλητρια των εξτριμ σπορτ..Γιατι κρυβεσαι πισω απο το δαχτυλο σου?Ο άνδρας έχει περισσοτερη τεστοστερονη και άρα αυτο δινει πλεονεκτηματα ,γιατι δεν το παραδεχεσαι?τι φοβασαι?Ένα μεσος άνδρας μπορει να σπασει στο ξυλο μια μεση γυναικα ..αυτη είναι η αληθεια...

φοβάμαι μη με πουν γυναικούλα.

xoxo!

η συζήτηση μας δεν έχει νόημα ύπαρξης.

και πάλι περιστρέφεται γύρω από το ποιος την έχει πιο μεγάλη την αντοχή και τη δύναμη.
δε νομίζω ότι οι γυναίκες που ξέρουν να αντιδράνε είναι εξαίρεση, πάνω κάτω όσο και οι άντρες που το μπορούν.

Παράθεση

Άγγελος

Επιφανές Μέλος

O Άγγελος έγραψε στις 12:14, 23-09-08:

Αρχική Δημοσίευση από Exposed_Bone
Και αυτό είναι ανωτερότητα; Βασικά αυτό τι σχέση έχει με την τεστοστερόνη, τον φόβο κτλ που μίλαγες πιο πάνω;

αυτο δειχνει ότι στον πολεμο-μαχη,δυναμη ο άνδρας είναι ανωτερος...Δε λεω ότι πρεπει να τη δειρει ,αλλα μπορει να το κανει...Τι να κανουμε,,άλλα όπλα έχουν οι γυναικες ,άλλα οι άνδρες..

και πάλι περιστρέφεται γύρω από το ποιος την έχει πιο μεγάλη την αντοχή και τη δύναμη.
δε νομίζω ότι οι γυναίκες που ξέρουν να αντιδράνε είναι εξαίρεση, πάνω κάτω όσο και οι άντρες που το μπορούν.
καλα ,δεν θες να δεχτεις αυτα που βλεπουμε όλοι γυρω μας..Τι να κανω?Δική σου ζημια είναι...
πιο μεγάλη την αντοχή και τη δύναμη.
Τι να κανουμε?Την έχουμε μεγαλυτερη!

Παράθεση

lugar

Διάσημο Μέλος

H lugar έγραψε στις 12:44, 23-09-08:

Αρχική Δημοσίευση από Exposed_Bone;528655}Αυτό το επιχείρημα μου θυμίζει το αντίστοιχο με τους Έλληνες και τα 400χρόνια τουρκοκρατία. Αυτό που ξέρω είναι ότι τα επιτεύγματα δεν είναι πότε easy, και πότε κάποιος που αγωνίστηκε δεν δημιούργησε κάποιο επίτευγμα, κάποια σελίδα στην ιστορία. Εγώ αυτό που ξέρω είναι ότι όποιος δημιουργεί επιτεύγματα είναι τόσο προσκολλημένος με τις ιδέες τους όπου μπορεί να πεθάνει για αυτές. :)
Και στην τελική γιατί δεν κοιτάμε το παρελθόν και όχι το παρών. Νομίζω ότι αυτή την στιγμή τίποτα δεν εμποδίζει μια γυναίκα να πραγματοποιήσει κάποιο επίτευγμα.
[SIZE=1
[/SIZE]
Δεν το χρησιμοποιώ ως επιχείρημα. Ίσα ίσα που λέω ότι δεν πιστεύω ότι θα φτιάχναμε καλύτερο κόσμο, μόνο διαφορετικό. Απλώς δεν μπορεί κάποιος να μου λέει για επιτεύγματα: όταν οι γυναίκες δεν επιτρεπόταν να κάνουν άλλο από κέντημα μόνο καλά κεντήματα θα κάνανε. Και αυτή είναι η αλήθεια για την εποχή της αναγέννησης, του διαφωτισμού, της βιομηχανικής επανάστασης και έως τον 20ο αιώνα.
Ως προς την επιβιωση..Ο άνδρας έφτιαξε ασφαλες μερος για το σπιτι(μεσα στη φυση που είναι ένας διαρκης πολεμος) για να το οργανωσει η γυναικα και μεσα απο αυτο να γεννηθουν και άλλοι άνθρωποι...Αφηστε μια γυναικα και έναν άνδρα χώρια σε ένα άγριο ,επικινδυνο μερος-χωρις άλλους ανθρωπους- και θα δειτε ποιος θα επιβιωσει περισσοτερο..Η γυναικα ζει και επιβιωνει μεσα απο την κοινωνια,εκει είναι το στοιχειο της.Γιαυτο πανε κυριως σε πολεις οι γυναικες,Όταν βρεθει στην άγρια φυση ή σε μια φυσικη καταστροφη είναι απλως μια φοβισμενη μαζα κρεατος έτοιμη να φαγωθει...Δεν έχετε δει που στις καταστροφες -στους διδυμους πυργους πχ-που οι περισσοτερες γυναικες συνηθως τσιριζουν και τα χανουν-παγωνουν?Την κρισιμη στιγμη της μαχης -επιβιωσης,η τεστοστερονη-αδρεναλινη σωζει..και γιαυτο εκει επικρατει ο άνδρας-που είναι προκατασκευασμενος γιαυτο τον σκοπο...Στο "πολιτισμενο κοινωνικο περιβαλλον μπορει η γυναικα να χρησιμοποιησει το όπλο της :την επικοινωνια,αλλα άν σε κυνηγαει μια χιονοστιβαδα πχ τι να την κανεις την επικοινωνια-τσαχπινιες δεν πιανουν στο χιονι)..?Εκει χρειαζεσαι ταχυτητα,δυναμη,και πρακτικο μυαλο-αντανακλαστικα...Το χιονι δεν έχει συναισθηματα...
Ξέρεις στην φύση ο καθένας επιβιώνει με αυτό που διαθέτει, και τα κουνέλια και οι τίγρεις (αν έτσι προτιμας να μας βλέπεις). Μπορεί ο άντρας να επιβιώσει με το γρήγορο τρέξιμο και η γυναίκα μη βγαίνοντας από την σπηλιά όταν έχει χιόνι. Κι αυτό τρόπος είναι. Και μιλόντας με τους δικούς σου όρους, μην υποτιμήσεις ποτέ την ικανότητα του θυληκού να μάχεται ειδικά όταν έχει να προστατέψει τα μικρά του.
Δεν ξέρω πόσο είναι το χιούμορ σε αυτήν την φράση, παρά τα smilies, αλλά σε αυτή τη φράση με ενοχλεί η λέξη τσαχπινιές... και το ομολογώ.
Και σε όλο το ποστ με ενοχλεί ότι το μόνο καλό που έχεις να προσάψεις στις γυναίκες είναι η επικοινωνία λες και δεν θέλει πρακτικό πνεύμα και άλλα προσόντα η φροντίδα της κοινότητας, η καλλιέργεια της γης, το μεγάλωμα των παιδιών, και...και...και.... Αναφέρομαι στον προιστορικό άνθρωπο μια και εσύ προφανώς αναφέρεσαι εκεί.

Παράθεση

Founder

O iJohnnyCash έγραψε στις 13:12, 23-09-08:

Αρχική Δημοσίευση από lugar
Απλώς δεν μπορεί κάποιος να μου λέει για επιτεύγματα: όταν οι γυναίκες δεν επιτρεπόταν να κάνουν άλλο από κέντημα μόνο καλά κεντήματα θα κάνανε. Και αυτή είναι η αλήθεια για την εποχή της αναγέννησης, του διαφωτισμού, της βιομηχανικής επανάστασης και έως τον 20ο αιώνα.
Υπερβολές, υπερβολές ... Μην προσπαθούμε να κρύψουμε τα αστέρια με τα δάχτυλα μας ...
Ακόμη και αν μεταφερθούμε στην πιο δύσκολη περίοδο του (νέο) ελληνισμού, αναφέρομαι στο 1821, θα βρούμε αρκετά γυναίκεια ονόματα στην ιστορία (Λασκαρίνα Μπουμπουλίνα, Μαντώ Μαυρογένους, Δόμνα Βισβίζη κτλ). Ακόμη και σε μεγαλύτερο βάθος χρόνου να εξετάσουμε το γεγονός θα βρούμε πολλά ονόματα. Όλα αυτά με το κέντημα τα καταφέρανε; Anyway, η αλλαγή δεν έρχεται με το να τονίζουμε τι πρέπει να αλλάξει, αλλά με τις πράξεις.

Παράθεση

Εδάδ

Περιβόητο Μέλος

H Εδάδ www.youtube.com/watch?v=-WhQ5TiBHVk έγραψε στις 13:20, 23-09-08:

η πιο δύσκολη εποχή που αναφέρεις είναι το πλέον κακό παράδειγμα για να στηρίξεις την άποψη σου.

η περίοδοs πολεμου η γενικά ανάγκης είναι η μονη περίοδος που όλοι γίνονται περισσότερο ...ίσοι μιας και υπάρχει ανάγκη χεριών, ομοψυχίας κτλ

Παράθεση

Άγγελος

Επιφανές Μέλος

O Άγγελος έγραψε στις 13:35, 23-09-08:

Υπερβολές, υπερβολές ... Μην προσπαθούμε να κρύψουμε τα αστέρια με τα δάχτυλα μας ...
Ακόμη και αν μεταφερθούμε στην πιο δύσκολη περίοδο του (νέο) ελληνισμού, αναφέρομαι στο 1821, θα βρούμε αρκετά γυναίκεια ονόματα στην ιστορία (Λασκαρίνα Μπουμπουλίνα, Μαντώ Μαυρογένους, Δόμνα Βισβίζη κτλ). Ακόμη και σε μεγαλύτερο βάθος χρόνου να εξετάσουμε το γεγονός θα βρούμε πολλά ονόματα. Όλα αυτά με το κέντημα τα καταφέρανε; Anyway, η αλλαγή δεν έρχεται με το να τονίζουμε τι πρέπει να αλλάξει, αλλά με τις πράξεις.

Συμφωνω...

Ξέρεις στην φύση ο καθένας επιβιώνει με αυτό που διαθέτει, και τα κουνέλια και οι τίγρεις (αν έτσι προτιμας να μας βλέπεις). Μπορεί ο άντρας να επιβιώσει με το γρήγορο τρέξιμο και η γυναίκα μη βγαίνοντας από την σπηλιά όταν έχει χιόνι. Κι αυτό τρόπος είναι. Και μιλόντας με τους δικούς σου όρους, μην υποτιμήσεις ποτέ την ικανότητα του θυληκού να μάχεται ειδικά όταν έχει να προστατέψει τα μικρά του.
Δεν ξέρω πόσο είναι το χιούμορ σε αυτήν την φράση, παρά τα smilies, αλλά σε αυτή τη φράση με ενοχλεί η λέξη τσαχπινιές... και το ομολογώ.
Και σε όλο το ποστ με ενοχλεί ότι το μόνο καλό που έχεις να προσάψεις στις γυναίκες είναι η επικοινωνία λες και δεν θέλει πρακτικό πνεύμα και άλλα προσόντα η φροντίδα της κοινότητας, η καλλιέργεια της γης, το μεγάλωμα των παιδιών, και...και...και.... Αναφέρομαι στον προιστορικό άνθρωπο μια και εσύ προφανώς αναφέρεσαι εκεί.
Εγω απλα λεω ένα πραγμα ..Απλο.Το ότι και οι άνδρες και οι γυναικες χρειαζονται...Και ότι το ένα χωρις το άλλο ή δεν μπορει να ζησει ή θα ζγσει πολυ χειροτερα...Για να υπαρχουν δυο φυλα ,σε κατι χρειαζεται το καθενα...
Τουλαχιστον σε αυτο συμφωνεις?Οργισμενη φεμινιστρια μου?
ΑΓΑΠΑΤΕ ΑΛΛΗΛΟΥΣ!
ΚΑΝΤΕ ΕΡΩΤΑ, ΟΧΙ ΠΟΛΕΜΟ!
Και αν θελουν τα δυο φυλα να πλακωθουνε...η καλυτερη λυση είναι στο ξαπλωτοΕσεις μας γεννησατε,μας μεγαλωσατε..για σας υπαρχουμε...αφηστε μας ,να σας προστατεψουμε λιγακι..δεν ζηταμε τιποτα άλλο...Να σας προστατευουμε........ και να σας αγαπαμε....

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Άγγελος : 23-09-08 στις 13:49.
Παράθεση

The Djinn (Mario)

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη The Djinn
Ο Mario αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 3,168 μηνύματα.

O The Djinn έγραψε στις 13:41, 23-09-08:

Nα υπενθυμισω (για να το αποφευγουμε) πως υπαρχει επιλογη σε καθε ποστ να το ψηφιζουμε θετικα ή αρνητικα (βαση της κρισης μας) ωστε να αποφευγουμε μονολεκτικες απαντησεις τυπου "συμφωνω", "+1", "+1000", "προσυπογραφω" και παει λεγοντας.

Αγγελε μην το παρεις προσωπικα, απλως δραττομαι της ευκαιριας να το υπενθυμισω.
Συνεχιζουμε κανονικα.

Παράθεση

Isiliel (Φεγγάρω)

Επιφανές Μέλος

H Isiliel Salus populi suprema lex esto έγραψε στις 13:42, 23-09-08:

...και νόμιζα κι εγώ ότι συμμετείχες στο θέμα και ήρθα να διαβάσω με ενδιαφέρον!!

Παράθεση

fandago (Ә□⌂щяңš)

Επιφανές Μέλος

O fandago μπορεί να φαίνεται αλλά ΔΕΝ έγραψε στις 13:44, 23-09-08:

Αρχική Δημοσίευση από Εδάδ
αυτό το: "οι γυναίκες τσιρίζουν" εγώ πάντως θεωρώ είναι στερεότυπο του στερεότυπου.
Ευτυχώς τουλάχιστον ακούγονται αντίστοιχα απ' όλες τις μεριές (έχουμε πει δεν είναι μόνο 2):
Αρχική Δημοσίευση από prime

Για να συνεχίσει η συζήτηση σε ένα πιο σοβαρό μοτίβο, θα ήθελα να ακούσω και την άποψη σας για τις γυναίκες που θεωρούν ότι δεν υφίσταται ισότητα.

Παράθεση

lugar

Διάσημο Μέλος

H lugar έγραψε στις 14:02, 23-09-08:

Αρχική Δημοσίευση από Ηρώ
Αν μπορούσαμε να πούμε πως σε κάτι υπερτερούν οι άντρες έναντι στις γυναίκες είναι η σωματική ρώμη.
Εκατοντάδες χρόνια πριν,ο άνθρωπος προσπαθούσε να ανταπεξέλθει στις δύσκολες συνθήκες που η φύση του είχε επιβάλλει. Ο άντρας ήταν ανώτερος και η γυναίκα κυριαρχούσε πάνω του μέσα από τη σαγήνη.
Sorry αλλά τότε που μιλάς οι γυναίκες επιβάλλονταν με το θαύμα της γέννησης και όχι με τη σαγήνη.
Έχεις δίκιο αλλά αναφερόμουν στην πλειοψηφία και όχι στις περιπτώσεις αρχόντων που σε ένα μικρό ποσοστό τους έδινε δικαιώματα ο ίδιος ο πατέρας ή ο άντρας τους, ή ήταν πλούσιες χήρες και δεν έδιναν λογαριασμό. Ανώνυμοι ήρωες και ηρωίδες άλλωστε πιστεύω ότι υπήρχαν πολλοί σε όλες τις εποχές.

Παράθεση

Subject to change (Λία)

Founder

Το avatar του χρήστη Subject to change
H Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Web developer . Έχει γράψει 9,471 μηνύματα.

H Subject to change έγραψε στις 14:02, 23-09-08:

το ξερουμε ότι είσαι φεμινιστρια,άθεη και φαν του Ν.Δημου(αμαν,συνδυασμος! )αλλα με μετρο και αυτο...
Ορίστε; Τι σχέση έχουν οι θρησκευτικές πεποιθήσεις μου και οι συγγραφείς που θαυμάζω με το παρόν θέμα; Και με ποιό δικαίωμα μου κάνεις παραινέσεις περί μέτρου;

Περί φεμινισμού με κάλυψε ο Exposed που παρέθεσε τον ορισμό.

Παράθεση

Άγγελος

Επιφανές Μέλος

O Άγγελος έγραψε στις 14:10, 23-09-08:

για το μέτρο,το είπα αστειευομενος...ο καθε άνθρωπος έχει το δικαιωμα να πιστευει και να λεει ότι θελει ...να σαι καλα ,και εσυ..... και ο νικος δημου...
παντως αποπνεεις φεμινισμο ,φαινεται..Μυριζει μεσα απο τα ηχεια!

-5 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Vkey (Κοινό Μυστικό!!!)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Vkey
H Κοινό Μυστικό!!! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Εκπαιδευτικός . Έχει γράψει 2,419 μηνύματα.

H Vkey ,αφού σκέφτηκε λίγο, έγραψε στις 14:16, 23-09-08:

offtopic αλλά το αίσθημα της επιβίωσης υπάρχει στον κάθε άνθρωπο...
Δεν έχει να κάνει με φύλλο...δύναμη...ισότητα ή ανισότητα...χιονοστιβάδα ή πόλεμο

Παράθεση

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Γίδι
H Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 11,605 μηνύματα.

H Γίδι υπό τις διαταγές της Μπριάμ έγραψε στις 14:19, 23-09-08:

Άγγελε, επειδή νομίζω ότι δεν έχεις καταλάβει τι ακριβώς είναι ο φεμινισμός κι επειδή κάπου μπλέκεις τα αυγά με τα πασχάλια (τιιι σου φταίει τώρα ο Δήμου και πού κολλάς στις πεποιθήσεις της Λίας, δε θα καταλάβω...), ο φεμινισμός υπαγορεύει ότι η γυναίκα θεωρείται ίση και ισότιμη με τον άντρα σε όλα τα πεδία της κοινωνικής ζωής, ενώ το κίνημα του παρελθόντος είχε σκοπό να εξαλείψει κάθε υπάρχουσα αδικία προς τις γυναίκες.-

5 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Άγγελος

Επιφανές Μέλος

O Άγγελος έγραψε στις 14:50, 23-09-08:

η γυναίκα θεωρείται ίση και ισότιμη με τον άντρα σε όλα τα πεδία της κοινωνικής ζωής,
Με αυτο διαφωνω...σε καποια σημεια πρεπει να είναι ίσα τα δυο φυλα σε άλλα όχι...

-1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Γίδι
H Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 11,605 μηνύματα.

H Γίδι υπό τις διαταγές της Μπριάμ έγραψε στις 14:54, 23-09-08:

Δηλαδή;

Παράθεση

The Djinn (Mario)

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη The Djinn
Ο Mario αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 3,168 μηνύματα.

O The Djinn έγραψε στις 15:01, 23-09-08:

Ελπιζω να μην μπερδευουμε την "ισοτητα" με την "ομοιοτητα".
Μιλαμε για ισοτητα.
Στα δικαιωματα, στις υποχρεωσεις, στις ευκαιριες, στις ευθυνες κτλ κτλ.
Για την ομοιοτητα δεν γινεται λογος γιατι τα δυο φυλα ηδη μοιαζουν σε αρκετα περισσοτερα απο παλια, και αυτο που ελκυει το ενα στο αλλο ειναι η "ανομοιοτητα".
Σαν ενα παζλ.

Ανδρες και γυναικες -μιλαω για εμενα- ειναι οι δυο διαφορετικες οψεις του ιδιου ομως νομισματος.
Απο οποιαδηποτε μερια και αν το καταθεσεις (στην τραπεζα που λεγεται ζωη-κοινωνια-ο,τι θες) αυτο το νομισμα εχει ή εστω πρεπει να εχει την ιδια αξια.

9 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

fantasmenos (Διαταραγμένη Προσωπικότητα)

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη fantasmenos
H Διαταραγμένη Προσωπικότητα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών , επαγγέλεται Θεολόγος και μας γράφει απο Μαυροβούνιο (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,293 μηνύματα.

H fantasmenos γεννημένος να λέει σοφά πράγματα έγραψε στις 15:16, 23-09-08:

Αρχική Δημοσίευση από prime

Αυτό δηλαδή είναι άποψη φεμινίστριας τώρα;! Δεν νομίζω ο ορισμός που δόθηκε να ταιριάζει με την παραπάνω δήλωση. Ο Άγγελος που πέταξε μερικά (ομολογουμένως φαλλοκρατικά) επιχειρήματα δέχτηκε πολλές αρνητικές και σχολιάστηκε δυσμενώς. Αυτό εδώ όμως (δείγμα κομπλεξισμού, συγνώμη αν γίνομαι επιθετικός) δεν σχολιάστηκε από καμία γυναίκα γιατί απλώς ερμηνεύτηκε σαν ξέσπασμα; 2 μέτρα και 2 σταθμά...

Ανοησία στο συγκεκριμένο ζήτημα τελικά βρίσκεται και στα δύο φύλα

7 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

kalypso (lily allen)

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη kalypso
H lily allen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών , επαγγέλεται Μηχανολόγος μηχανικός και μας γράφει απο Μονακό (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,764 μηνύματα.

H kalypso έγραψε στις 15:21, 23-09-08:

Αρχική Δημοσίευση από fantasmenos
Αυτό δηλαδή είναι άποψη φεμινίστριας τώρα;! Δεν νομίζω ο ορισμός που δόθηκε να ταιριάζει με την παραπάνω δήλωση. Ο Άγγελος που πέταξε μερικά (ομολογουμένως φαλλοκρατικά) επιχειρήματα δέχτηκε πολλές αρνητικές και σχολιάστηκε δυσμενώς. Αυτό εδώ όμως (δείγμα κομπλεξισμού, συγνώμη αν γίνομαι επιθετικός) δεν σχολιάστηκε από καμία γυναίκα γιατί απλώς ερμηνεύτηκε σαν ξέσπασμα; 2 μέτρα και 2 σταθμά...

Ανοησία στο συγκεκριμένο ζήτημα τελικά βρίσκεται και στα δύο φύλα
Προσωπικά μου φάνηκε επιθετικό το συγκεκριμένο post της prime και νομίζω θα μπορούσε να το έχει γράψει σε διαφορετικό τόνο, αλλά επειδή δεν είμαι απόλυτα σίγουρη ότι η θέση που εκφράζει είναι πέρα για πέρα λανθασμένη το άφησα ασχολίαστο.
Τυγχάνει να γνωρίζω αρκετά αγόρια/άνδρες που δεν μπορούν να κάνουν και πολλά πράγματα χωρίς μία "μαμά" να τρέχει από πίσω τους, είτε αυτή είναι η μητέρα τους είτε η γυναίκα τους, αργότερα... Και δυστυχώς ένας από αυτούς ήταν/είναι ο μπαμπάς μου...

πς. Εννοείται πως δεν γενικεύω, όλα αυτά είναι απλά σκέψεις μου...

Παράθεση

Εδάδ

Περιβόητο Μέλος

H Εδάδ www.youtube.com/watch?v=-WhQ5TiBHVk έγραψε στις 15:36, 23-09-08:

ο φαντασμένος έχει δίκιο. αν και το σχόλιο τις prime δεν είναι ότι δεν έχει δόσεις αλήθεια, είναι εξίσου γενικευτικό και απόλυτο όσο και του αγγέλου.

απλά επειδή υπάρχει μεγαλύτερη σύμπνοια απόψεων με την prime από ότι με του αγγέλου, e να, δεν το σχολίασε κανεις.

έχεις δικό αγαπητέ K.

Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    echelon.

Βρείτε παρόμοια

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους