Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 66,080 εγγεγραμμένα μέλη και 2,387,709 μηνύματα σε 74,627 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα

Καλώς ήρθατε στο e-steki!

Εγγραφή Βοήθεια

Ισότητα, πλάνη ή πραγματικότητα;

Great Chaos (Όττο)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Great Chaos
Ο Όττο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 50 ετών , επαγγέλεται Παραγωγός και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 3,520 μηνύματα.

O Great Chaos I took a wrong turn in the Freak Parade έγραψε στις 19:56, 25-09-08:

Δεν είναι εύκολο να παραμείνει μια νοικοκυρά επ' αόριστον γραμμένη στα μητρώα ανέργων, χωρίς στην πραγματικότητα να ψάχνει για δουλειά, αν και θεωρητικά αυτό είναι εφικτό. Το σύστημα έχει μια δικλείδα ασφαλείας.
Ο ΟΑΕΔ προτείνει στους ανέργους σε τακτά χρονικά διαστήματα κάποιες εταιρείες οι οποίες ζητούν να προσλάβουν προσωπικό από αυτόν, ώστε ν' απολαμβάνουν κάποιων επιδοτήσεων.
Στην περίπτωση που ο άνεργος δεν εμφανιστεί δύο φορές, στην εργασία που του πρότειναν, διαγράφεται από τα μητρώα ανέργων.

Τέλος, για να πάρει κανείς επίδομα ανεργίας, θα πρέπει να έχει, μέσα στα προηγούμενα δύο χρόνια έναν απαιτούμενο αριθμό ενσήμων ως μισθωτός, άρα και πάλι η "τεμπέλα" νοικοκυρά δεν μπορεί να πάρει επίδομα.

Φαίνεται ποιος δεν έχει περάσει ποτέ ούτε απ' έξω απ' τον ΟΑΕΔ. Ωστόσο διαμαρτύρεται πως οι γυναίκες του παίρνουν τη δουλειά;

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

fandago (Ә□⌂щяңš)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη fandago
Ο Ә□⌂щяңš αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 34 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,620 μηνύματα.

O fandago μπορεί να φαίνεται αλλά ΔΕΝ έγραψε στις 20:01, 25-09-08:

Αρχική Δημοσίευση από Great Chaos
Φαίνεται ποιος δεν έχει περάσει ποτέ ούτε απ' έξω απ' τον ΟΑΕΔ. Ωστόσο διαμαρτύρεται πως οι γυναίκες του παίρνουν τη δουλειά;
Θα ήθελα να μου δείξεις σε ποιο σημείο αν γίνεται (ίσως το είπα και δεν το θυμάμαι) διαμαρτυρήθηκα ότι οι γυναίκες μου παίρνουν τη δουλειά (αν όχι εμένα προσωπικά, έστω και γενικότερα).

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Resident Evil

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Resident Evil
H Resident Evil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,055 μηνύματα.

H Resident Evil (δρυός πεσούσης πας ανήρ ξυλευεται) έγραψε στις 20:12, 25-09-08:

Δεν είναι εύκολο να παραμείνει μια νοικοκυρά επ' αόριστον γραμμένη στα μητρώα ανέργων, χωρίς στην πραγματικότητα να ψάχνει για δουλειά, αν και θεωρητικά αυτό είναι εφικτό. Το σύστημα έχει μια δικλείδα ασφαλείας.
Ο ΟΑΕΔ προτείνει στους ανέργους σε τακτά χρονικά διαστήματα κάποιες εταιρείες οι οποίες ζητούν να προσλάβουν προσωπικό από αυτόν, ώστε ν' απολαμβάνουν κάποιων επιδοτήσεων.
Στην περίπτωση που ο άνεργος δεν εμφανιστεί δύο φορές, στην εργασία που του πρότειναν, διαγράφεται από τα μητρώα ανέργων.
αυτή την εντύπωση είχα κι εγώ.

Youki κάνεις το καλό να μου τα εξηγήσεις και μένα με ένα pm?

Παράθεση

Άγγελος

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Άγγελος
Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 33 ετών , επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 9,663 μηνύματα.

O Άγγελος έγραψε στις 20:18, 25-09-08:

Αρχική Δημοσίευση από lugar
[..]

Μου θυμίζεις μια ιστορία: Έχω μια γνωστή. Δεν ήτανε ποτέ επαναστάτρια. Δεν άλλαξε τις δομές που λέγανε ότι στον πατέρα λέμε πάντα "ναι" γιατί είναι ο αρχηγός του σπιτιού. Έγινε ακριβώς όπως τη θέλανε, παντρεύτηκε μικρή και τώρα λέει "ναι" στον άντρα της όπως είναι το "πρέπον" κατά τις αρχές που πήρε. Όμως ο άντρας της δεν φέρεται καλά στην οικογένειά της και τώρα η οικογενεια της στεναχωριέται που δεν αντιστέκεται.
Ναι και οι γυναίκες φταίνε αλλά όσο είχε το πάνω χέρι ο άντρας το να μεγαλώσει μια μάνα ισότιμα τα αγόρια με τα κορίτσια θα θεωρούνταν ότι πάει να κάνει τα αγόρια "αδελφές". Επίσης το είπα και πριν, μην μου μιλάτε για τους σημαντικούς, μιλήστε για τους καθημερινούς. Μια βασίλισσα μπορεί να είχε λόγο, η κυρά Μαρία της διπλανής πόρτας μεγάλωνε όμως η ίδια τα παιδιά της.
Στη περιπτωση που λες ,και η μανα ήταν υπερβολικα υποτακτικη....και ο πατερας υπερβολικα δυναστης...Το να λεει σε όλα ναι ,είναι άρρωστο-παραλογο!Δεν είναι πάπας ο άνδρας...Άρα και οι δυο έπρεπε να βελτιωθουν...Όπως τα λεω...

Παράθεση

Great Chaos (Όττο)

Επιφανές Μέλος

Ο Όττο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 50 ετών , επαγγέλεται Παραγωγός και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 3,520 μηνύματα.

O Great Chaos I took a wrong turn in the Freak Parade έγραψε στις 20:33, 25-09-08:

Αρχική Δημοσίευση από fandago
Αυτό που παρατηρώ πάντως με τα στατιστικά είναι ότι στην ηλικία 30-44 το πλήθος των μη οικονομικά ενεργών γυναίκών έχουν τεράστια αύξηση, σε αντίθεση με των αντρών που η αντίστοιχη αύξηση γίνεται στα 45-64. Υποθέτοντας ότι στους μη οικονομικά ενεργούς είναι και οι συνταξιούχοι, μπορώ λογικά να βγάλω το συμπέρασμα ότι οι γυναίκες συνταξιοδοτούνται πρόωρα. Και θα μου πείτε αυτό είναι γνωστό, απλά δεν το περίμενα σε τέτοιο βαθμό.
Υποθέτεις ότι οι άντρες βγαίνουν στη σύνταξη πριν τα 65; Μόνο στα βαρέα κι ανθυγιεινά συμβαίνει αυτό, νομίζω γύρω στα 55. Επίσης, θεωρείται λογική σκέψη το να υποθέτει κανείς ότι υπάρχει τρόπος μια γυναίκα να βγει στη σύνταξη μεταξύ 30-45;
Να κάνω εγχείρηση αλλαγής φύλου τώρα μιλάμε...
Όσο γι' αυτό που με ρώτησες αγαπητέ Φαντάγκο, δεν το είπες εσύ, αλλά κάποιος άλλος (ο πωστονλέν που αποχώρησε) με τον οποίον συμφώνησες γενικότερα, τιμώντας τον επίσης και με τη θετική σου ψήφο.

Αρχική Δημοσίευση από Αντώνης
Από την άλλη πλευρά η φίλαθλη ή η οπαδίστικη ιδιότητα προσιδιάζει στην επίδειξη αρρενωπότητας και στα κοινωνικά στερεότυπα του ανδρισμού. (Παπαδόπουλος, 2003, σ. 27 ) Όλοι γνωρίζουμε, άλλωστε, ότι στην εξέδρα των αθλητικών – κυρίως ποδοσφαιρικών – αγώνων εκθειάζεται συνεχώς η υπεροχή του ανδρικού έναντι του γυναικείου φύλου. Η κυριαρχία επί των αντιπάλων εκφράζεται συχνά ως σεξουαλική υπεροχή εφόσον στους τελευταίους αποδίδονται θηλυπρεπή χαρακτηριστικά. Τέτοιες στάσεις και συμπεριφορές πριμοδοτούνται αρκετές φορές και από το περιεχόμενο του αθλητικού Τύπου.
Θυμηθείτε το "Είναι βαριά η...φούστα του τσολιά". Το αστείο ήταν ότι το φώναζαν και γυναίκες μαζί με τους "φαλλοκράτες" πανηγυρίζοντες Ελληναράδες του 2004. Ευσεβείς πόθοι φαίνεται...

Στα σοβαρά τώρα, έχω μια μικρή ένσταση με τα όσα πολύ ωραία προσέφερε στη συζήτησή μας ο φίλος Αντώνης:
Όπως αναφέρει και ο Τομ Ρόμπινς, τα ομαδικά αθλήματα και φυσικά το ποδόσφαιρο, το οποίο αποτελεί και το "βασιλιά" τους, στηρίζουν την πολύ μεγάλη απήχησή τους στο ότι απευθύνονται στο αρχέγονο ένστικτο όλων των θηλαστικών για κατοχή χώρου και υπεράσπισή του. Η σημειολογία του αθλήματος είναι προφανώς σεξουαλικού-αναπαραγωγικού χαρακτήρα, αφού η εστία συμβολίζει μήτρα και η μπάλα που μπαίνει μέσα, κατά την επίτευξη του πολυπόθητου γκολ, συμβολίζει το σπέρμα που η μια ομάδα αρσενικών καταφέρνει να εισάγει στα θηλυκά της άλλης ομάδας.
Το γεγονός ότι το εκάστοτε κοινωνικό κατεστημένο εκμεταλλεύεται ένα αρχέγονο ένστικτο των αρσενικών, ως κύριο συστατικό του "οπίου του λαού", όπως έκανε για παράδειγμα η χούντα στην Ελλάδα, ή ως πηγή εσόδων από κατανάλωση ή από θέαση διαφημίσεων, δεν αφαιρεί την αρχετυπική σημειολογία του αθλήματος.

Εδώ πρόκειται για μια από τις πραγματικές φυσικές διαφορές μεταξύ των δύο φύλων, έστω και σε διαστρεβλωμένη εν πολλοίς μορφή. Η προστασία του ζωτικού χώρου της "ομάδας" (κοινότητας) αποτελεί έναν από τους βασικούς ρόλους του αρσενικού, ρόλος μάλιστα ιδιαίτερα σημαντικός για την επιβίωση της ομάδας. Θεωρείται δε, ότι αυτός είναι και ο κυριότερος λόγος που η φύση προίκισε τ' αρσενικά με αυξημένη μυική δύναμη.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη iJohnnyCash : 29-09-08 στις 12:03. Αιτία: split
1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Vkey (Κοινό Μυστικό!!!)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Vkey
H Κοινό Μυστικό!!! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Εκπαιδευτικός . Έχει γράψει 2,419 μηνύματα.

H Vkey ,αφού σκέφτηκε λίγο, έγραψε στις 20:36, 25-09-08:

Για τον ΟΑΕΔ το επιβεβαιώνω κι εγώ μιας και κάθε καλοκαίρι είμαι πελάτισσα

Έχεις δικαίωμα να αρνηθείς μόνο μία φορά αλλιώς η κύρωση είναι η διαγραφή...
Μου το είχαν επισημάνει κι εμένα όταν είχα ήδη αρνηθεί μια φορά και μου είχαν τονίσει ότι στην 2η πρέπει να δεχτώ αλλιώς θα έχω τις ανάλογες κυρώσεις....

Παράθεση

@nt¤wnis|~|¤e (Αντώνης)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη @nt¤wnis|~|¤e
Ο Αντώνης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 427 μηνύματα.

O @nt¤wnis|~|¤e έγραψε στις 20:56, 25-09-08:

Αντώνη ενδιαφέροντα όσα έγραψες, αλλά δε νομίζεις ότι το 1992 και το 2003 είναι κάπως παρελθόν;
Θεωρώ ότι πλέον τα ΜΜΕ δεν διστάζουν καθόλου να προβάλλουν την δυναμική γυναίκα της καριέρας πχ, την ανεξάρτητη.
Τώρα που το λες αυτό μου ήρθε στο μυαλό κυρίως μια ξένη σειρά, το sex and the city. Έχεις υπ’ όψιν κάποια ελληνική σειρά που να προβάλλει σε τέτοιο βαθμό τη γυναικεία χειραφέτηση; Βέβαια, δε θα διαφωνήσω απόλυτα μαζί σου, αλλά μην ξεχνάς ότι ορισμένα κατάλοιπα διατηρούνται ακόμα. Δες για παράδειγμα πόσο λίγες γυναίκες συμμετέχουν σε τηλεοπτικές εκπομπές, ειδήσεις κτλ, για να μη μιλήσουμε για "κατινίστικες εκπομπές" και για τα στερεότυπα των παλιών ελληνικών ταινιών (η γυναίκα που ψάχνει ένα "καλό παιδί" να παντρευτεί και να "αποκατασταθεί"), οι οποίες προβάλλονται ακόμα και σήμερα με σχετική επιτυχία. Τι να σου πρωτοπώ…για τις ωραίες παρουσίες στο super deal που έπαιζαν το ρόλο της γλάστρας κρατώντας τα κουτιά; Οι διαφημίσεις – ιδιαίτερα οι ελληνικές – προβάλλουν τη γυναικεία χειραφέτηση; Μήπως τα πορνό έπαψαν να έχουν επιτυχία; Δεν έχω ασχοληθεί ιδιαίτερα με τα περί φεμινισμού κτλ, απλώς διατυπώνω πρόχειρα κάποιες παρατηρήσεις μου. Το ότι στους ποδοσφαιρικούς αγώνες εκθειάζεται συχνά η υπεροχή του ανδρικού έναντι του γυναικείου φύλου δεν ισχύει ακόμα και σήμερα; (Chaos αργότερα θα προσπαθήσω να σου απαντήσω αναλυτικότερα επί τούτου) Επίσης, δεν ξέρω αν κάνω λάθος, αλλά και σήμερα τα μικρά αγόρια επιλέγουν κυρίως ανδρικά πρότυπα από το χώρο του θεάματος (μουσική, κινηματογράφος κτλ). Είναι πολλά άλλα ακόμα… π.χ. ακόμα και οι πιο πρόσφατες έρευνες επιβεβαιώνουν ότι η ανάγνωση αισθηματικών βιβλίων και μυθιστορημάτων αποσχολεί περισσότερο το θηλυκό παρά το αρσενικό φύλο. Μη σου πω δε ότι όταν το τελευταίο το παρακάνει με τέτοιου είδους αναγνώσματα ή αρέσκεται σε αισθηματικές ταινίες, δεν αποκλείεται αυτό να θεωρηθεί…πώς να το πω κομψά…ένδειξη εκθήλυνσης - έχει άραγε εκμηδενιστεί μια τέτοια αντίληψη; Σχετικά με το αν η θηλυκότητα παρουσιάζεται ως προϊόν της επιθυμίας του άνδρα και όχι της δικής της αυθεντικότητας στις κινηματογραφικές ταινίες των τελευταίων ετών… δεν το έχω ψάξει και πολύ καλά.

Αλλά όπως σου είπα δε διαφωνώ εντελώς μαζί σου. Από τη δεκαετία του 80 έως σήμερα έχουν υπάρξει εμφανή σημάδια αποδυνάμωσης παρεμφερών αντιλήψεων. Για παράδειγμα, απ’ τα συμπεράσματα παλαιοτέρων, αλλά και πρόσφατων ερευνών (πολλών στον αριθμό) προκύπτει ότι η τάση υπεροχής που εμφανίζει το θηλυκό φύλο έναντι του αρσενικού στην παρακολούθηση τηλεόρασης, φαίνεται να μηδενίζεται ή τουλάχιστον να μειώνεται σημαντικά με το πέρασμα του χρόνου. Αυτό σημαίνει ότι ο κοινωνικός ρόλος της γυναίκας που την θέλει να δραστηριοποιείται περισσότερο στο σπίτι, δεν αναπαράγεται στην περίπτωση της τηλεόρασης. Επίσης (το παρακάτω είναι copy paste)

Η κυρίαρχη ιδεολογική άποψη που θέλει την πολιτική ενασχόληση να αποτελεί κυρίως ανδρική υπόθεση, αντικαθρεφτίζεται ασθενώς στις επιλογές των δύο φύλων σχετικά με το περιεχόμενο των εφημερίδων. Συγκεκριμένα, εμφανίζεται μια σχετικά μικρή υπεροχή του αρσενικού φύλου όσον αφορά στο ενδιαφέρον για την πολιτική ειδησεογραφία. Το υψηλότερο ενδιαφέρον που επιδεικνύουν τα αγόρια για την παρακολούθηση τηλεοπτικών ειδήσεων φαίνεται να ισχύει διαχρονικά. Έχει ωστόσο διαπιστωθεί ότι η υψηλή τηλεθέαση των ειδήσεων δεν συνεπάγεται και ενεργό ενδιαφέρον για την πολιτική. Επίσης, στις διαθέσιμες έρευνες δεν υπάρχει περαιτέρω ανάλυση της θεματολογίας που προτιμούν οι νέοι απ’ τα δελτία, ενώ φαίνεται αρκετά πιθανό η επιλογή να τα παρακολουθήσουν να μην αποτελεί μια εξ’ ολοκλήρου προσωπική τους επιλογή.

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

fandago (Ә□⌂щяңš)

Επιφανές Μέλος

Ο Ә□⌂щяңš αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 34 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,620 μηνύματα.

O fandago μπορεί να φαίνεται αλλά ΔΕΝ έγραψε στις 21:09, 25-09-08:

Υποθέτεις ότι οι άντρες βγαίνουν στη σύνταξη πριν τα 65; Μόνο στα βαρέα κι ανθυγιεινά συμβαίνει αυτό, νομίζω γύρω στα 55. Επίσης, θεωρείται λογική σκέψη το να υποθέτει κανείς ότι υπάρχει τρόπος μια γυναίκα να βγει στη σύνταξη μεταξύ 30-45;
Να κάνω εγχείρηση αλλαγής φύλου τώρα μιλάμε...
Έχοντας στο μυαλό μου την θεία μου που συνταξιοδοτήθηκε πρόωρα (με αρκετά υψηλές όμως αποδοχές) στα 45 της ομολογώ ότι έκανα τον συνειρμό ο οποίος τελικά μπορεί να μην είναι σωστός, αλλά δεν παύει να είναι λογικός. Το υποχρεωτικό όριο των 65 νομίζω ότι αναφέρθηκε πρώτη φορά το 2005, πόσο σίγουρος είσαι ότι οι περισσότεροι άντρες συνταξιοδοτούνται μετά από αυτό; Θα ήθελα αν έχεις κάποια στατιστικά γιατί είναι ενδιαφέρον.
Όσο γι' αυτό που με ρώτησες αγαπητέ Φαντάγκο, δεν το είπες εσύ, αλλά κάποιος άλλος (ο πωστονλέν που αποχώρησε) με τον οποίον συμφώνησες γενικότερα, τιμώντας τον επίσης και με τη θετική σου ψήφο.
Με έκανες και αναζήτησα τα post του ποστονλέν να δω μπας και έχεις δίκιο
Αν ο πωστονλέν είναι ο takis68 τότε τα post στα οποία έβαλα θετική είναι τα #65, #91 και #137. Σε ποιο ακριβώς από αυτά αναφέρει ακόμα και αυτός, ότι του κλέβουν την δουλειά;
Αλλά ακόμα και έτσι να ήταν (που ΔΕΝ είναι), θεωρείς δεδομένο ότι με το να βάζω θετική σε ένα post συμφωνώ απόλυτα με το post ή τον συνομιλιτή στο σύνολο, πράγμα που δεν ισχύει απαραίτητα μιας και έχω δηλώσει εδώ τον τρόπο που ψηφίζω:
Τις θετικές από την άλλη τις δίνω όταν συμφωνώ 100% (ή όταν δεν είναι 100% όταν κάποιο σημείο με υπερκαλύπτει), όταν μου είναι ευχάριστο το post (στα αστεία πχ), όταν το βρίσκω πολύ καλή προσπάθεια (στο κάθε λέξη μια φωτογραφία πχ) και όταν το βρίσκω πολύ καλογραμμένο και ας διαφωνώ λίιιιιγο με την άποψη.
Οπότε τελικά μάλλον ήθελες να κάνεις ένα (μάλλον κακόβουλο) αρνητικό σχόλιο (για να μη λες ότι μόνο εγώ έχω κακό σκοπό ) για μένα το οποίο εκτός του παραπάνω λόγου είναι επίσης άκυρο γιατί:
Δεν είναι απαραίτητο ότι οποιοσδήποτε πρέπει να περάσει από τον ΟΑΕΔ για να ξεκινήσει να δουλεύει, αλλά επίσης θα μπορούσα να είμαι φοιτητής ακόμα και να μην έχω ενδιαφερθεί για τον ΟΑΕΔ. Το ξέρεις εσύ; Όχι, απλά σε βόλευε να συμπεράνεις κάτι τέτοιο

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη iJohnnyCash : 29-09-08 στις 12:03. Αιτία: split
Παράθεση

Άγγελος

Επιφανές Μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 33 ετών , επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 9,663 μηνύματα.

O Άγγελος έγραψε στις 22:52, 25-09-08:

Εδώ πρόκειται για μια από τις πραγματικές φυσικές διαφορές μεταξύ των δύο φύλων, έστω και σε διαστρεβλωμένη εν πολλοίς μορφή. Η προστασία του ζωτικού χώρου της "ομάδας" (κοινότητας) αποτελεί έναν από τους βασικούς ρόλους του αρσενικού, ρόλος μάλιστα ιδιαίτερα σημαντικός για την επιβίωση της ομάδας. Θεωρείται δε, ότι αυτός είναι και ο κυριότερος λόγος που η φύση προίκισε τ' αρσενικά με αυξημένη μυική δύναμη.

ΥΓ: Τουλάχιστον ο Άγγελος, είχε τον ανδρισμό να μου το πει κατάμουτρα...
Αυτο ακριβως λεω και εγω...Αν η γυναικα είναι η μητρα,η πηγη και τροφος της ζωης...ο άνδρας είναι η προστασια της ...Γιαυτο υπαρχει ο άνδρας και γιαυτο αξιζει να δωσει ακομα και τη ζωή του...Κατα τη γνωμη μου αυτοι είναι οι βαθυτεροι πυρηνες της ύπαρξης των δυο φυλων...Ότι είναι η μητροτητα για την γυναικα,για τον άνδρα είναι η δια βιου προστασια της οικογενειας...Είναι η επιβεβαιωση του ίδιου μας του φυλου...Γιαυτο και η γυναικα επιβεβαιωνεται σχετικα πιο "εύκολα" και καθαρα και γρηγορα ,ενω ο άνδρας για μια ζωη πρεπει να αναρωτιεται και να ρωταει..:Ήμουνα αρκετα καλος?

ΥΓ:παντως το ότι μιλαω πολυ για τεστοστερονες,μαχες πολεμους κλπ, λετε να οφειλεται και στο ότι είμαι Κριός?
γιαυτο κανω κοντρες και με κριαρινες του forum?
Θυμηθείτε όμως,ο Κριος είναι μονο Αρσενικος!
Πίσω και σας έφαγα!!!!!!!!!

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Άγγελος : 25-09-08 στις 23:09.
Παράθεση

iJohnnyCash (Panayotis Yannakas)

Founder

Το avatar του χρήστη iJohnnyCash
Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Επιχειρηματίας . Έχει γράψει 16,004 μηνύματα.

O iJohnnyCash έγραψε στις 00:24, 26-09-08:

Προσωρινό κλείδωμα

3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

vendetta (Thor)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη vendetta
Ο Thor αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Ξεναγός . Έχει γράψει 342 μηνύματα.

O vendetta έγραψε στις 10:47, 07-10-08:

Προς απόσυρση η ρύθμιση για κοινή γονική μέριμνα παιδιών

http://www.in.gr/news/article.asp?ln...0&lngDtrID=244

Να αποσύρει την επιμαχη διάταξη, για την κοινή γονική μέριμνα των παιδιών σε περιπτώσεις διαζυγίου, από το νομοσχέδιο για τις αλλαγές στο Οικογενειακό Δίκαιο μελετά το υπουργείο Δικαιοσύνης, μετά τις αντιδράσεις που προκλήθηκαν.

Η επίμαχη διάταξη εξασθενεί την προτεραιότητα της μητέρας στην ανατροφή του ανηλίκου, γεγονός που προκάλεσε αντιδράσεις, βασιζόμενες στο επιχείρημα ότι η ρύθμιση δεν συμβαδίζει με τις ελληνικές συνήθειες.
Όπως αναφέρει η εφημερίδα Το Βήμα, η υποχώρηση του υπουργού Δικαιοσύνης Σωτήρη Χατζηγάκη εκδηλώθηκε κυριολεκτικά στο «παρά πέντε» καθώς, όπως έλεγαν οι πληροφορίες, το σχέδιο νόμου για τις μεταρρυθμίσεις στο Οικογενειακό Δίκαιο επρόκειτο άμεσα να κατατεθεί προς ψήφιση στην Ολομέλεια της Βουλής.
Σύμφωνα με την εφημερίδα, το σχέδιο νόμου δέχθηκε σφοδρή κριτική από την Εθνική Επιτροπή Δικαιωμάτων του Ανθρώπου, τον τομέα Γυναικών του ΠΑΣΟΚ και από το σύνολο σχεδόν των γυναικείων οργανώσεων και στο επίκεντρο των ενστάσεων βρέθηκε η διάταξη που προβλέπει ότι τη γονική μέριμνα των ανήλικων παιδιών θα έχουν από κοινού και οι δύο γονείς, οι οποίοι με συμβολαιογραφική πράξη θα αποφασίζουν σε ποιον από τους δύο θα μένουν τα παιδιά και θα ρυθμίζουν τα ζητήματα επικοινωνίας με τον άλλον γονέα.

Σύμφωνα με τη ρύθμιση αυτή, οι γονείς θα πρέπει να συναποφασίζουν για την ανατροφή, την επίβλεψη, την εκπαίδευση και τη διαχείριση των περιουσιακών στοιχείων των παιδιών και μόνο σε περιπτώσεις διαφωνίας θα επιλαμβάνεται το δικαστήριο από το οποίο ο ένας γονέας μπορεί να ζητήσει να του ανατεθεί η γονική μέριμνα για «σπουδαίο λόγο». Ενας εκ των σπουδαίων λόγων είναι και η αλλαγή κατοικίας των ανηλίκων σε περιοχή η οποία βρίσκεται αρκετά μακριά και δυσχεραίνει την επικοινωνία του άλλου γονέα με τα παιδιά.

Κύκλοι του υπουργείου Δικαιοσύνης δήλωσαν τη Δευτέρα ότι ο υπουργός Σωτ. Χατζηγάκης «μελετά αλλά τελικά δεν θα υιοθετήσει» τις προτεινόμενες από τη νομοπαρασκευαστική επιτροπή ρυθμίσεις.

P.s. : Λυπάμαι τα ξαδέρφια μου...

3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

fandago (Ә□⌂щяңš)

Επιφανές Μέλος

O fandago μπορεί να φαίνεται αλλά ΔΕΝ έγραψε στις 12:58, 07-10-08:

Δηλαδή με απλά λόγια, έως τώρα έχει προτεραιότητα η γυναίκα στην ανατροφή των παιδιών σε περίπτωση διαζυγίου, αυτή η διάταξη θα εξίσωνε την κατάσταση, αλλά λόγω αντιδράσεων κυρίως γυναικείων οργανώσεων ΔΕΝ θα αλλάξει τίποτα;

6 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Subject to change (Λία)

Founder

Το avatar του χρήστη Subject to change
H Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Web developer . Έχει γράψει 9,471 μηνύματα.

H Subject to change έγραψε στις 14:34, 07-10-08:

Απλά τραγικό

Κάτι τέτοια βλέπω και σκέφτομαι ότι με τη βλακεία που δερνει πολλές γυναίκες, ε δεν τους αξίζει ισότητα.
Αει σιχτίρ.

8 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

The Djinn (Mario)

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη The Djinn
Ο Mario αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 3,168 μηνύματα.

O The Djinn έγραψε στις 17:33, 07-10-08:

Κριμα..πανω που ειπαμε να καναμε ενα βημα "μπροστα', καναμε ολοκληρη χορογραφια προς τα πισω...

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη The Djinn : 07-10-08 στις 18:04.
6 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

fandago (Ә□⌂щяңš)

Επιφανές Μέλος

O fandago μπορεί να φαίνεται αλλά ΔΕΝ έγραψε στις 15:49, 08-10-08:

Με αφορμή αυτό το post:
Αρχική Δημοσίευση από vendetta
Προς απόσυρση η ρύθμιση για κοινή γονική μέριμνα παιδιών

http://www.in.gr/news/article.asp?ln...0&lngDtrID=244

Να αποσύρει την επιμαχη διάταξη, για την κοινή γονική μέριμνα των παιδιών σε περιπτώσεις διαζυγίου, από το νομοσχέδιο για τις αλλαγές στο Οικογενειακό Δίκαιο μελετά το υπουργείο Δικαιοσύνης, μετά τις αντιδράσεις που προκλήθηκαν.

Η επίμαχη διάταξη εξασθενεί την προτεραιότητα της μητέρας στην ανατροφή του ανηλίκου, γεγονός που προκάλεσε αντιδράσεις, βασιζόμενες στο επιχείρημα ότι η ρύθμιση δεν συμβαδίζει με τις ελληνικές συνήθειες.
Όπως αναφέρει η εφημερίδα Το Βήμα, η υποχώρηση του υπουργού Δικαιοσύνης Σωτήρη Χατζηγάκη εκδηλώθηκε κυριολεκτικά στο «παρά πέντε» καθώς, όπως έλεγαν οι πληροφορίες, το σχέδιο νόμου για τις μεταρρυθμίσεις στο Οικογενειακό Δίκαιο επρόκειτο άμεσα να κατατεθεί προς ψήφιση στην Ολομέλεια της Βουλής.
Σύμφωνα με την εφημερίδα, το σχέδιο νόμου δέχθηκε σφοδρή κριτική από την Εθνική Επιτροπή Δικαιωμάτων του Ανθρώπου, τον τομέα Γυναικών του ΠΑΣΟΚ και από το σύνολο σχεδόν των γυναικείων οργανώσεων και στο επίκεντρο των ενστάσεων βρέθηκε η διάταξη που προβλέπει ότι τη γονική μέριμνα των ανήλικων παιδιών θα έχουν από κοινού και οι δύο γονείς, οι οποίοι με συμβολαιογραφική πράξη θα αποφασίζουν σε ποιον από τους δύο θα μένουν τα παιδιά και θα ρυθμίζουν τα ζητήματα επικοινωνίας με τον άλλον γονέα.

Σύμφωνα με τη ρύθμιση αυτή, οι γονείς θα πρέπει να συναποφασίζουν για την ανατροφή, την επίβλεψη, την εκπαίδευση και τη διαχείριση των περιουσιακών στοιχείων των παιδιών και μόνο σε περιπτώσεις διαφωνίας θα επιλαμβάνεται το δικαστήριο από το οποίο ο ένας γονέας μπορεί να ζητήσει να του ανατεθεί η γονική μέριμνα για «σπουδαίο λόγο». Ενας εκ των σπουδαίων λόγων είναι και η αλλαγή κατοικίας των ανηλίκων σε περιοχή η οποία βρίσκεται αρκετά μακριά και δυσχεραίνει την επικοινωνία του άλλου γονέα με τα παιδιά.

Κύκλοι του υπουργείου Δικαιοσύνης δήλωσαν τη Δευτέρα ότι ο υπουργός Σωτ. Χατζηγάκης «μελετά αλλά τελικά δεν θα υιοθετήσει» τις προτεινόμενες από τη νομοπαρασκευαστική επιτροπή ρυθμίσεις.
Θα ήθελα κάποιος να μου πει, σε ποιες γυναικείες οργανώσεις αναφέρεται. Θα μπορούσε να είναι φεμινιστικές οργανώσεις; Και αν ναι, τότε πως εξηγείται μια τέτοια κίνηση;

Επίσης το έχω απορία, αν υπάρχουν αντίστοιχες ανδρικές οργανώσεις και αν ΔΕΝ υπάρχουν, πως θα αντιδρούσατε στη δημιουργία τέτοιων;

Παράθεση

Palladin

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη Palladin
H Palladin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,368 μηνύματα.

H Palladin έχω ένα μυστικό που όλα τα ομορφαίνει, έγραψε στις 16:00, 08-10-08:

Επίσης το έχω απορία, αν υπάρχουν αντίστοιχες ανδρικές οργανώσεις και αν ΔΕΝ υπάρχουν, πως θα αντιδρούσατε στη δημιουργία τέτοιων;
φυσικά και υπάρχουν, απλά ασχολούνται με σημαντικότερα θέματα όπως τα αθλητικά, το στοίχημα και τον τζόγο.

Πάντως πέρα από το κακό χιούμορ μου, το κείμενο μου φαίνεται πολύ γενικόλογο, δεν κατάλαβα πώς θα λειτουργούσε στην πράξη αυτή η ρύθμιση με τον συμβολαιογράφο.

Επίσης έχω να πω ότι κρίνοντας από τος άντρες του ευρύτερου κοινωνικού μου περίγυρου, ελάχιστοι άντρες έχουν διάθεση να "φορτωθούν" τα παιδιά και όλες τις ευθύνες τους μετά από έναν χωρισμό. Προτιμούν να τραβάνε το ζόρι οι μανάδες τους και αυτοί να περνάνε μαζί τους "ποιοτικό χρόνο" τα σαββατοκύριακα. Τους βολεύει δηλαδή αυτή η κατασταση, μεταξυ μας

Παράθεση

fandago (Ә□⌂щяңš)

Επιφανές Μέλος

O fandago μπορεί να φαίνεται αλλά ΔΕΝ έγραψε στις 16:16, 08-10-08:

Αρχική Δημοσίευση από Palladin
Επίσης έχω να πω ότι κρίνοντας από τος άντρες του ευρύτερου κοινωνικού μου περίγυρου, ελάχιστοι άντρες έχουν διάθεση να "φορτωθούν" τα παιδιά και όλες τις ευθύνες τους μετά από έναν χωρισμό. Προτιμούν να τραβάνε το ζόρι οι μανάδες τους και αυτοί να περνάνε μαζί τους "ποιοτικό χρόνο" τα σαββατοκύριακα. Τους βολεύει δηλαδή αυτή η κατασταση, μεταξυ μας
Δεν διαφωνώ, ΑΛΛΑ! Ο περίγυρος που αναφέρεις είναι γονείς ή απλά άντρες; Γιατί και εγώ τώρα μπορεί να λέω ότι καλύτερα να τα έχει η μάνα τους και να είμαι ελεύθερος να κάνω ότι γουστάρω, αλλά όταν θα γίνω πατέρας δεν είμαι σίγουρος ότι θα το λέω αυτό.

Επίσης, στο άρθρο λέει
Σύμφωνα με τη ρύθμιση αυτή, οι γονείς θα πρέπει να συναποφασίζουν για την ανατροφή, την επίβλεψη, την εκπαίδευση και τη διαχείριση των περιουσιακών στοιχείων των παιδιών και μόνο σε περιπτώσεις διαφωνίας θα επιλαμβάνεται το δικαστήριο από το οποίο ο ένας γονέας μπορεί να ζητήσει να του ανατεθεί η γονική μέριμνα για «σπουδαίο λόγο».
οπότε σε περίπτωση που ΔΕΝ θέλει ο άντρας, μπορεί να συναποφασίσει με την πρώην γυναίκα του και να καθορίσουν ποιος θα έχει την επίβλεψη πχ. Με την παρούσα κατάσταση, απ' ότι καταλαβαίνω, η γυναίκα έχει προτεραιότητα σε όλα αυτά.

Παράθεση

Subject to change (Λία)

Founder

H Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Web developer . Έχει γράψει 9,471 μηνύματα.

H Subject to change έγραψε στις 16:33, 08-10-08:

Ίσως, αλλά η αποδοχή μιας κατάστασης οδηγεί στη διαιώνιση της.
Προσωπικά πιστεύω ότι ακόμα κι αν στην κοινωνία είναι εδραιωμένη μια συμπεριφορά, αν αυτή η συμπεριφορά είναι άδικη (ελλείψει καλύτερης λέξης) για κάποιες ομάδες ανθρώπων, θα έπρεπε να μην είναι και νομικά κατοχυρωμένη. Η νομοθεσία θα έπρεπε να αντικατοπτρίζει το αντικειμενικά σωστό, όχι το σύνηθες.

7 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Isiliel (Φεγγάρω)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Isiliel
H Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 9,049 μηνύματα.

H Isiliel Salus populi suprema lex esto έγραψε στις 19:25, 08-10-08:

Παράθεση

Subject to change (Λία)

Founder

H Subject to change έγραψε στις 19:52, 08-10-08:

Απλά έλεος το άρθρο του Έθνους.
Ατελείωτη καταστροφολογία.
Αυτό που διακρίνω πίσω από όλα αυτά είναι ένας τρομερός φόβος για την οποιαδήποτε πρόοδο, την οποιαδήποτε αλλαγή στο μέχρι τώρα "κατεστημένο".

Το τραγικό είναι ότι ο "τομέας γυναικών του ΠΑΣΟΚ" το αναφέρει ως "οπισθοδρόμηση στο θέμα της ισότητας των δύο φύλων"!!! Δηλαδή, θα μου πέσουν τα μαλλιά! Αν είναι οπισθοδρόμηση στο θέμα της ισότητας των δύο φύλων η κοινή γονική μέριμνα, τότε οι ισχύουσες ρυθμίσεις τι είναι; Η μόνη οπισθοδρόμηση στο θέμα της ισότητας που βλέπω εγώ είναι το ότι γυναίκες εν έτει 2008 σκέφτονται με αυτόν τον τρόπο, και μάλιστα γυναίκες μέλη γυναικείων οργανώσεων!

Για να επέλθει ισότητα, πρέπει και τα δύο φύλα να δεχτούν να χάσουν κάποια από τα κεκτημένα τους. Ισότητα μόνο παίρνοντας, σόρρυ αλλά δεν υπάρχει.

Δεν γίνεται να θέλουμε να αντιμετωπιζόμαστε σαν εξίσου ικανές επαγγελματίες και να μην θέλουμε να αναγνωρίσουμε στους άντρες ότι μπορούν να είναι εξίσου ικανοί γονείς. Αυτό δεν είναι ισότητα, είναι "ο,τι φάμε, ο,τι πιούμε και ο,τι αρπάξει ο κ#λος μας"

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Subject to change : 08-10-08 στις 19:55. Αιτία: προσθήκη
8 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Great Chaos (Όττο)

Επιφανές Μέλος

O Great Chaos I took a wrong turn in the Freak Parade έγραψε στις 22:43, 08-10-08:

Λοιπόν, μόλις με είχανε χτυπήσει στο ευαίσθητο σημείο μου, τα είχα πάρει στο κρανίο και ήμουν έτοιμος ν' αρχίσω το μπινελίκι, μπήκε η καλή μου η Μισέλ κι έγραψε όσα ακριβώς σκεφτόμουν να γράψω, αλλά χωρίς μπινελίκι κι έτσι ηρέμησα και μπορώ να σας γράφω σαν άνθρωπος, αλλιώς...
Σύμφωνα με το Τμήμα Φεμινιστικής Πολιτικής του ΣΥΡΙΖΑ, η κυβέρνηση μέσω του εν λόγω νομοσχεδίου επιτίθεται σε νομικά κατοχυρωμένα δικαιώματα των γυναικών και επιχειρεί να ανατρέψει κάθε αξία κοινωνικοποίησης και χειραφέτησής τους.
«Η κυβέρνηση επιδιώκει να αλλάξει σε βάρος των γυναικών το ισχύον Οικογενειακό Δίκαιο που αποτέλεσε προοδευτική κατάκτηση και απορρίπτουμε το προτεινόμενο σχέδιο νόμου γιατί οι ρυθμίσεις τους είναι εις βάρος των γυναικών και των παιδιών. Καλούμε τον υπουργό να το αποσύρει», αναφέρεται σε σχετική ανακοίνωση του Τμήματος.
Μα φυσικά και ο ΣΥΡΙΖΑ, φυσικά και η αριστερά του κυρίου Τσίπρα, η οποία δεν έχει τσίπα απ' ότι φαίνεται. Όταν είπε ο Άγγελος ότι το αντίστοιχο του φαλλοκράτη είναι η φεμινίστρια, ήξερε τι έλεγε κι ας θίχτηκαν ορισμένες. Ευτυχώς με πρόλαβε η Μισέλ, αλλιώς... και πάλι

Και μια που μιλάμε για νόμους, κοιτάξτε τι πρόσεξα μέσα στον ήδη υπάρχοντα νόμο:
Κάθε απόφαση των γονέων σχετικά με την άσκηση της γονικής μέριμνας πρέπει να αποβλέπει στο συμφέρον του τέκνου.
Στο συμφέρον του τέκνου πρέπει να αποβλέπει και η απόφαση του δικαστηρίου, όταν, κατά τις διατάξεις του νόμου, το δικαστήριο αποφασίζει σχετικά με την ανάθεση της γονικής μέριμνας ή με τον τρόπο της άσκησής της. Η απόφαση του δικαστηρίου πρέπει επίσης να σέβεται την ισότητα μεταξύ των γονέων και να μην κάνει διακρίσεις εξαιτίας του φύλου, της φυλής, της γλώσσας, της θρησκείας, των πολιτικών ή όποιων άλλων πεποιθήσεων, της ιθαγένειας, της εθνικής ή κοινωνικής προέλευσης ή της περιουσίας.
Ο νόμος το ορίζει αγαπητές μου. Μόνο που όλως τυχαίως, τα δικαστήρια κατά 95% δίνουν το παιδί στη μητέρα. Μακάρι να ξέρατε πόσες φορές έχω κάνει το μαλάκα (μη μου το διορθώσετε, γιατί αποτελεί όρο κι όχι ύβρι) επειδή αν της πάω κόντρα κινδυνεύω να μην ξαναδώ το παιδί μου...

αν ξέρατε...

4 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Subject to change (Λία)

Founder

H Subject to change έγραψε στις 23:30, 08-10-08:

Όταν είπε ο Άγγελος ότι το αντίστοιχο του φαλλοκράτη είναι η φεμινίστρια, ήξερε τι έλεγε κι ας θίχτηκαν ορισμένες.
Το ότι ορισμένες αχαρακτήριστες χρησιμοποιούν το φεμινισμό για να δικαιολογήσουν τον αχταρμά που επικρατεί μέσα στο κεφάλι τους, δεν σημαίνει ότι ο φεμινισμός πρέπει να γίνει συνώνυμος της αιδοιοκρατίας.

Παράθεση

Palladin

Περιβόητο Μέλος

H Palladin έχω ένα μυστικό που όλα τα ομορφαίνει, έγραψε στις 08:53, 09-10-08:

Δεν διαφωνώ, ΑΛΛΑ! Ο περίγυρος που αναφέρεις είναι γονείς ή απλά άντρες;
αναφέρομαι σε γονείς που έχουν πάρει ή παίρνουν διαζυγιο (προφανώς δεν γνωρίζω και άπειρους, μιλάω για 3-4 περιπτώσεις.) Επίσης δεν υποννοώ ότι δεν αγαπάνε τα παιδιά τους. Απλά ότι προτιμάνε να γλυτώσουν τις καθημερινές ευθύνες του μαγειρέματος και του διαβάσματος κλπ, και να περνάνε πιο ξένοιαστο χρόνο τα ΣΚ.

Επίσης, στο άρθρο λέει
οπότε σε περίπτωση που ΔΕΝ θέλει ο άντρας, μπορεί να συναποφασίσει με την πρώην γυναίκα του και να καθορίσουν ποιος θα έχει την επίβλεψη πχ. Με την παρούσα κατάσταση, απ' ότι καταλαβαίνω, η γυναίκα έχει προτεραιότητα σε όλα αυτά.
Αρχική Δημοσίευση από Michelle
Ίσως, αλλά η αποδοχή μιας κατάστασης οδηγεί στη διαιώνιση της. Προσωπικά πιστεύω ότι ακόμα κι αν στην κοινωνία είναι εδραιωμένη μια συμπεριφορά, αν αυτή η συμπεριφορά είναι άδικη (ελλείψει καλύτερης λέξης) για κάποιες ομάδες ανθρώπων, θα έπρεπε να μην είναι και νομικά κατοχυρωμένη. Η νομοθεσία θα έπρεπε να αντικατοπτρίζει το αντικειμενικά σωστό, όχι το σύνηθες.
Μισέλ, συμφωνώ μαζί σου μεν, αλλά και πάλι υπάρχει ένα πρόβλημα που ζητά λύση: Μετά το διαζύγιο με ποιον θα ζει το παιδί; Θα μου πείτε, θα έχει δωματιο και στα δύο σπίτια, συμφωνώ, και επίσης συμφωνώ με το ότι πρέπει και οι δύο γονείς να συναποφασίζουν για τη μόρφωση κλπ.

Αλλά με ποιον θα μένει καθημερινά; Ποιος θα το διαβάζει, ποιος θα το ταΐζει, ποιος θα περνάει τα απογεύματά του μαζί του, ποιος θα ξενυχτά μαζί του όταν αρρωστήσει;

Παράθεση

The Djinn (Mario)

Τιμώμενο Μέλος

O The Djinn έγραψε στις 11:43, 09-10-08:

αναφέρομαι σε γονείς που έχουν πάρει ή παίρνουν διαζυγιο (προφανώς δεν γνωρίζω και άπειρους, μιλάω για 3-4 περιπτώσεις.) Επίσης δεν υποννοώ ότι δεν αγαπάνε τα παιδιά τους. Απλά ότι προτιμάνε να γλυτώσουν τις καθημερινές ευθύνες του μαγειρέματος και του διαβάσματος κλπ, και να περνάνε πιο ξένοιαστο χρόνο τα ΣΚ.
Αρα ναι δεν τα αγαπανε τοσο οσο οι μαμαδες ή οσο αυτον που τα "αναλαμβανει" στα δυσκολα.
Γιατι να μην κρυβομαστε, οποιος σε θελει στο πιο "ξεγνοιαστο" του θεματος δεν σε αγαπαει τοσο οσο αυτος που σε θελει σε καθε δυσκολια.

Και για εμενα στο εν λογο θεμα ειναι απλη η ερωτηση που θελει απαντηση.
Για ποιον λογο και εκτος απο κραυγαλεες περιπτωσεις οπου η μητερα ειναι αλλα ντ'αλλα, ο πατερας δεν παιρνει ποτε την επιμελεια των παιδιων?
Και να χτυπιεται γι'αυτην?
Για ποιον λογο ο πατερας απο το δικαστηριο κρινεται σχεδον παντα λιγοτερο ικανος στην ανατροφη ενος παιδιου απο την μανα?

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Palladin

Περιβόητο Μέλος

H Palladin έχω ένα μυστικό που όλα τα ομορφαίνει, έγραψε στις 12:28, 09-10-08:

Αρχική Δημοσίευση από The Djinn
Και για εμενα στο εν λογο θεμα ειναι απλη η ερωτηση που θελει απαντηση.
Για ποιον λογο και εκτος απο κραυγαλεες περιπτωσεις οπου η μητερα ειναι αλλα ντ'αλλα, ο πατερας δεν παιρνει ποτε την επιμελεια των παιδιων?
Και να χτυπιεται γι'αυτην?
Για ποιον λογο ο πατερας απο το δικαστηριο κρινεται σχεδον παντα λιγοτερο ικανος στην ανατροφη ενος παιδιου απο την μανα?
Το ξέρω ότι δεν θα πείσω κανέναν, αλλά θα απαντήσω.

Γιατί η φύση έκρινε ότι η γυναίκα είναι αρμόδια να φέρνει τη ζωή στον κόσμο και να υπάρχει απόλυτη εξάρτηση από την μητέρα στους πρώτους μήνες - χρόνια της ζωής ενός μωρού.

Γιατί μέχρι πριν λίγα χρόνια δεν υπήρχε κανένας τρόπος να είναι σίγουρος ένας άντρας για το αν είναι όντως ο πατέρας του παιδιού του.

Γιατί είναι ΑΠΑΝΘΡΩΠΟ να φέρνει μια γυναίκα ένα παιδί στον κόσμο, να το μεγαλώνει και μια ωραία μέρα να της το παίρνουν επειδή πήρε διαζύγιο

-2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Άγγελος

Επιφανές Μέλος

O Άγγελος έγραψε στις 12:29, 09-10-08:

Ο φεμινισμος θα λεγοταν "ισοτισμος" αν μιλαγε μονο για ισοτητα...και όχι γυναικισμος...Άρα προκειται για μονοπλευρο κινημα...Η αρχιφεμινιστρια Μαραγκοπουλου-σκιαχτρο- είναι κατα του νομου γιατι θιγει τα δικαιωματα των γυναικων!Μακαρι να μην ακυρωθει ο νομος...
Αν βγει άυριο ένα κινημα "ανδρισμου" το πρωτο που θα σκεφτοσασταν θα ήταν ότι πολεμαει για ισοτητα γενικα και χωρις προκαταληψη υπερ του φυλου τους?μη κρυβομαστε πισω απο το δαχτυλο μας..Μονο ο ανθρωπισμος με ενδιαφερει ...που περικλειει και όλα τα άλλα που λεει ο φεμινισμος κλπ...

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Άγγελος : 09-10-08 στις 12:35.
Παράθεση

The Djinn (Mario)

Τιμώμενο Μέλος

O The Djinn έγραψε στις 12:38, 09-10-08:

Αρα ο ρολος του πατερα ειναι διακοσμητικος?
Και το οτι η γυναικα τικτει το παιδι δεν σημαινει οτι το εφερε μονη στην ζωη.
Παρθενογενεση στον ανθρωπο δεν υπαρχει.
Και δεν ειναι θεμα του να πεισει καποιος καποιον, αλλα ειναι απανθρωπο να λεγεται οτι ειναι απανθρωπο μονο το να αφαιρειται το παιδι απο την μανα λες και ο πατερας εχει ρολο απλως γονιμοποιησης.
Και απο που και ως που το παιδι το μεγαλωνει μονο η γυναικα?
Μηπως τελικα τα κλισε της κοινωνιας ειναι ακομα παρα πολλα και τοσο οι αντρες οσο και οι γυναικες σφυριζουν αδιαφορα κοιτωντας αλλου?
Και δυστυχως αυτα τα κλισε εχουν αντικτυπο στις ζωες των ανθρωπων.
Προσωπικα οσο με μεγαλωσε η μανα μου, αλλο τοσο με μεγαλωσε ο πατερας μου.
Και προσωπικα τον πρωτο καιρο της ζωη μου ημουν στην "αρμοδιοτητα" του νοσοκομειου αρα θα επρεπε να με παρει εκεινο?
Τεσπα, προσωπικα κρινω εντελως ανιση την υπαρχουσα κατασταση στο εν λογο θεμα.

Παράθεση

fandago (Ә□⌂щяңš)

Επιφανές Μέλος

O fandago μπορεί να φαίνεται αλλά ΔΕΝ έγραψε στις 12:39, 09-10-08:

Γιατί η φύση έκρινε ότι η γυναίκα είναι αρμόδια να φέρνει τη ζωή στον κόσμο και να υπάρχει απόλυτη εξάρτηση από την μητέρα στους πρώτους μήνες - χρόνια της ζωής ενός μωρού.
Οπότε τελικά να κρίνουμε από το τι προσόντα/δυνατότητες έχει δώσει η φύση στα δύο φύλα, άρα αυτομάτως δεν υπάρχει ισότητα;
Γιατί είναι ΑΠΑΝΘΡΩΠΟ να φέρνει μια γυναίκα ένα παιδί στον κόσμο, να το μεγαλώνει και μια ωραία μέρα να της το παίρνουν επειδή πήρε διαζύγιο
Καταλαβαίνεις βέβαια ότι αυτό δεν ισχύει για όλες τις γυναίκες. Επίσης τι πάει να πει να το μεγαλώσει; Όταν είναι παντρεμένη μόνο αυτή το μεγαλώνει;

Παράθεση

Palladin

Περιβόητο Μέλος

H Palladin έχω ένα μυστικό που όλα τα ομορφαίνει, έγραψε στις 12:54, 09-10-08:

παιδιά, δηλαδή εκτός από τον θηλασμό που είναι ΠΕΡΙΤΡΑΝΗ απόδειξη για το πόσο απαραίτητη η μάνα στα δύο πρώτα χρόνια, εσείς έχετε δει μπαμπάδες να ταΐζουν με το μπιμπερό βρέφος? Να του βράζουν το κρέας με την πατάτα και το καρότο μόλις μεγαλώσει λίγο και να το αλέθουν και να το ταΐζουν; Να του πλένουν και να του σιδερώνουν τα ρούχα; Να ξενυχτάνε μαζί του όταν κλαίει τη νύχτα; Να του ετοιμάζουν το πρωινό που θα πάρει στο σχολείο; και το μεσημεριανό και το βραδινό; να διαβάζουν μαζί τα μαθήματα του;

Τι στο καλό σε άλλο πλανήτη ζω?
Και συγγνώμη που θα γίνω λίγο bitch, αλλά το μοναδικό άτομο που γνωρίζω και το μεγαλώνει ο πατέρας του, στην πραξη η γιαγια του τον φροντίζει, μέ ό,τι αυτό συνεπάγεται, και κάνει όοοοοολα αυτά που προανέφερα. Πάλι δηλαδή η γυναίκα είναι απαραίτητη, αλλιώς δεν θα υπήρχε καν φαγητό στο σπίτι.

Και στο κάτω κάτω, το παιδί χρειάζεται και τους δύο γονείς, αλλά εδώ μιλάμε για την περίπτωση που πρέπει να επιλέξουμε ΕΝΑΝ. Και αυτός είναι η μάνα, ακόμα κι αν δεν θέλετε να το δείτε

-2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

The Djinn (Mario)

Τιμώμενο Μέλος

O The Djinn έγραψε στις 12:59, 09-10-08:

Οκ, τοτε αφου ειναι ετσι και απλως δεν θελουμε να το δουμε τι καθομαστε και το συζηταμε?
Ρολος μας ειναι να σας @#$#@#@$ και μετα να σας αφηνουμε στο ελεος σας.
Για να γινω κι εγω λιγο bitch.
Και μετα γιατι ζητατε αναγνωριση του τεκνου αφου ξερετε εκ των προτερων οτι θα το μεγαλωσετε εσεις?
Μονο για τους οικονομικους πορους?
Ομορφα...Στο να "ζηταμε" ειμαστε μια χαρα ολοι.Αντρες και γυναικες.
Αλλα στο να μπορουμε να παραχωρισουμε και να αναγνωρισουμε τα ισα διακιωματα στον αλλο, απ'οτι βλεπω δεν χωλαινουν μονο οι αντρες

Παράθεση

fandago (Ә□⌂щяңš)

Επιφανές Μέλος

O fandago μπορεί να φαίνεται αλλά ΔΕΝ έγραψε στις 13:00, 09-10-08:

Κοίτα να δεις Palladin, δεν διαφωνώ ότι αν είναι να διαλέξουν μεταξύ των γονιών όταν το παιδί θηλάζει ακόμα, προτεραιότητα μπορεί να έχει η μητέρα (εκτός υπερβολικών καταστάσεων που είναι ανίκανη). Όταν μιλάμε όμως για παιδιά άνω των 3 ετών, τι παραπάνω μπορεί να προσφέρει η μάνα καλύτερα από τον πατέρα, που να μην μπορεί και ο ίδιος να το κάνει; Δηλαδή επειδή η μάνα πέρασε τον τοκετό και τον θηλασμό, αυτομάτως έχει περισσότερα δικαιώματα;

Και καλά να ισχύουν αυτά, αμέσως δεν καταργείται η ισότητα αν τα δεχτείς;

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Ηρώ (Μαρούλι)

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη Ηρώ
H Μαρούλι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Αρχιτέκτονας . Έχει γράψει 2,132 μηνύματα.

H Ηρώ πλέκει μενεξέδες και έγραψε στις 13:07, 09-10-08:

εσείς έχετε δει μπαμπάδες να ταΐζουν με το μπιμπερό βρέφος? Να του βράζουν το κρέας με την πατάτα και το καρότο μόλις μεγαλώσει λίγο και να το αλέθουν και να το ταΐζουν; Να του πλένουν και να του σιδερώνουν τα ρούχα; Να ξενυχτάνε μαζί του όταν κλαίει τη νύχτα; Να του ετοιμάζουν το πρωινό που θα πάρει στο σχολείο; και το μεσημεριανό και το βραδινό; να διαβάζουν μαζί τα μαθήματα του;
Palladin sorry αλλά ναι έχω δει. Μου κάνει εντύπωση πως γίνεται εσύ να μην έχεις δει.
Μάλιστα σε περισσότερα από ένα ζευγάρια, λόγω υποχρεώσεων της γυναίκας.

Να κατεβάσει γάλα ξαφνικά όχι δεν μπορεί ο άντρας, αλλά δεν καταλαβαίνω γιατί δεν μπορεί να κάνει όλα τα υπόλοιπα.

Παράθεση

lugar

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη lugar
H lugar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 52 ετών . Έχει γράψει 810 μηνύματα.

H lugar έγραψε στις 13:16, 09-10-08:

Αν θέλουμε να μεγαλώνουμε τα παιδιά μας μαζί πρέπει αυτό να γίνεται και μετά από ένα πιθανό διαζύγιο.
Φαντάσου τώρα εμένα που ο άντρας μου κράταγε τα παιδιά μέχρι τα 3 τους τα πρωινά να χώριζα και να του έλεγα "και τώρα τζους, δεν έχεις λόγο για τα παιδιά". Πόσο βλαμμένη θα ήμουν?
Μπορεί στατιστικά να είναι για την ώρα περισσότεροι οι άντρες που δεν ενδιαφέρονται για την ανατροφή των παιδιών τους αλλά αν θέλουμε αυτό να αλλάξει πρέπει να τους εμπλέκουμε στη διαδικασία όχι να τους απομακρύνουμε με τα ίδια μας τα χέρια, εγώ θα έλεγα ακόμα και να το απαιτούμε...

Παράθεση

prime

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη prime
H prime αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 40 ετών . Έχει γράψει 837 μηνύματα.

H prime έγραψε στις 13:38, 09-10-08:

Αρχική Δημοσίευση από Ηρώ
Να κατεβάσει γάλα ξαφνικά όχι δεν μπορεί ο άντρας, αλλά δεν καταλαβαίνω γιατί δεν μπορεί να κάνει όλα τα υπόλοιπα.
Άσχετα με το αν είναι σωστή ή όχι η πάγια τακτική των ελληνικών δικαστηρίων να δίνουν την επιμέλεια των ανήλικων τέκνων στη μητέρα..

οκ, μπορεί να μπορούν να κάνουν όλα τα υπόλοιπα αλλά ας ξεκινήσουν να πληρώνουν τις επιδικασμένες διατροφές προς τα παιδιά τους.

Δηλαδή διεκδικείς την επιμέλεια θεωρώντας -και σωστά- ότι μπορείς να κάνεις τα πάντα σχετικά με την ανατροφή του παιδιού αλλά όταν το παιδί πηγαίνει στη μητέρα δεν πληρώνεις καν το ποσό της διατροφής που σου αναλογεί?

Πείθεις έτσι ότι μπορείς να αναλάβεις και την πρακτική ευθύνη που δεν είναι καθόλου μα καθόλου μικρή?

Παράθεση

The Djinn (Mario)

Τιμώμενο Μέλος

O The Djinn έγραψε στις 13:49, 09-10-08:

Γιατι τα δικαστηρια ξερουν απο πριν οτι επειδη μερικοι δεν δινουν οταν πρεπει την διατροφη και σου λενε, γι' αυτο τον λογο δεν θα δινω σε κανενα την επιμελεια ε?
Αρα να παω στα δικαστηρια να μου πουν και 6 αριθμους λοτο να μην βασανιζομαι αδικα.
Και για να μιλησουμε σοβαρα τι σχεση εχει με το οτι ενα ποσοστο δεν ειναι τακτικοι στην διατροφη με το γεγονος οτι συντρηπτικα δεν κερδιζει την επιμελεια ο αντρας;
Γιατι υπαρχουν και περιπτωσεις οπου η μαμα για το..."καλο" του παιδιου ζηταει υπερογκη διατροφη και υπαρχουν και ποσες πειρπτωσεις που ο ανδρας ειναι οχι απλα τακτικος αλλα περναει και τσιμα τσιμα για να δινει την απαιτουμενη διατροφη.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη The Djinn : 09-10-08 στις 14:38.
Παράθεση

lugar

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη lugar
H lugar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 52 ετών . Έχει γράψει 810 μηνύματα.

H lugar έγραψε στις 14:25, 09-10-08:

παιδιά, δηλαδή εκτός από τον θηλασμό που είναι ΠΕΡΙΤΡΑΝΗ απόδειξη για το πόσο απαραίτητη η μάνα στα δύο πρώτα χρόνια, εσείς έχετε δει μπαμπάδες να ταΐζουν με το μπιμπερό βρέφος? Να του βράζουν το κρέας με την πατάτα και το καρότο μόλις μεγαλώσει λίγο και να το αλέθουν και να το ταΐζουν; Να του πλένουν και να του σιδερώνουν τα ρούχα; Να ξενυχτάνε μαζί του όταν κλαίει τη νύχτα; Να του ετοιμάζουν το πρωινό που θα πάρει στο σχολείο; και το μεσημεριανό και το βραδινό; να διαβάζουν μαζί τα μαθήματα του;

Και συγγνώμη που θα γίνω λίγο bitch, αλλά το μοναδικό άτομο που γνωρίζω και το μεγαλώνει ο πατέρας του, στην πραξη η γιαγια του τον φροντίζει, μέ ό,τι αυτό συνεπάγεται, και κάνει όοοοοολα αυτά που προανέφερα. Πάλι δηλαδή η γυναίκα είναι απαραίτητη, αλλιώς δεν θα υπήρχε καν φαγητό στο σπίτι.

Και στο κάτω κάτω, το παιδί χρειάζεται και τους δύο γονείς, αλλά εδώ μιλάμε για την περίπτωση που πρέπει να επιλέξουμε ΕΝΑΝ. Και αυτός είναι η μάνα, ακόμα κι αν δεν θέλετε να το δείτε
Συγγνώμη τώρα αλλά εγώ δεν θήλασα γιατί δεν είχα γάλα, ο άντρας μου έδινε μπιμπερό και κράταγε τα παιδιά μέχρι να γίνουν 3 χρονών τα πρωινά γιατί η δουλειά του είναι απογευματινή. Ξέρει να μαγειρεύει κάποια φαγητά και το να βράσεις λαχανικά και κρέας δεν θεωρείται υψηλή μαγειρική. Το να βάλεις πλυντήριο και να απλώσεις δεν θεωρείται και δύσκολο. Και πολλοί μπαμπάδες που ξέρω ξενυχτάνε μισό μισό με τις γυναίκες τους. Και επίσης παίζει κάτι που εμένα δεν με τρελλαίνει. Με ποιό δικαίωμα ένα δικαστήριο θα του αφαιρούσε το δικαίωμα να πάρει μέρος στην ανατροφή των παιδιών του αν εγώ κατά το χωρισμό γινόμουν μια κακιασμένη σκύλα και ήθελα να ορίζω καταστάσεις?
Εγώ θέλω τον άντρα μου δίπλα μου και δόξα τω Θεώ τον έχω (γιατί δεν είμαι αρκετά μαχητική για να το απαιτήσω αν δεν ήταν έτσι από μόνος του). Κι αν όλα πάνε στραβά μεταξύ μας και πάλι θα ήθελα να είναι δίπλα μου στο μεγάλωμα των παιδιών ΜΑΣ. Και το να'ναι κατοχυρωμένο αυτό νομικά μόνο σαν κέρδος θα 'επρεπε να το δουν οι γυναίκες.
Μπορεί στατιστικά σήμερα να είναι λιγότεροι οι άντρες που ενδιαφέρονται για την ανατροφή των παιδιών τους αλλά τα πράγματα αλλάζουν κι ίσως είναι καλύτερο να την βοηθήσουμε αυτή την αλλάγη παρά να την κόψουμε.
Ξέρω κι εγώ πολλούς μ@λ@κες άντρες που όχι μόνο δεν βοηθάνε αλλά προσπαθούν να κάνουν και κακό αλλά ξέρω και γυναίκες που χρησιμοποιούν τα παιδιά τους εναντίον του αντρός τους. Αν είναι να κοιτάξουμε τις υστερικές καταστάσεις δεν θα βγάλουμε άκρη.

5 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Isiliel (Φεγγάρω)

Επιφανές Μέλος

H Isiliel Salus populi suprema lex esto έγραψε στις 14:37, 09-10-08:

Ψάχνω από χτες να διαβάσω τις περιβόητες αλλαγές με περισσότερες λεπτομέρειες, αλλά χωρίς αποτέλεσμα. Μόνο γενικόλογα άρθρα στα ψιλά των εφημερίδων...

Συμφωνώ, ιδιαίτερα με τη διατύπωση της lugar, πως πρέπει να συμμετέχουν και οι δύο γονείς ακόμα και έπειτα από ένα διαζύγιο στην ανατροφή των παιδιών τους.
Συμφωνώ πως οι εκδικάσεις (και όχι ο ίδιος ο νόμος) ευνοούν περισσότερο της γυναίκες αφού στις περισσότερες των περιπτώσεων, τα παιδιά παραμένουν μαζί τους ενώ πολλές φορές οι άνδρες εκβιάζονται με ποικίλους τρόπους...

Ωστόσο δε μπορεί παρά να με προβληματίζει όλη αυτή η κίνηση κατά των αλλαγών.
Όoooλες αυτές είναι οργισμένες φεμινίστριες με το μυαλό πάνω απ' το κεφάλι;
Μακάρι να είχαμε στα χέρια μας την ίδια τη τροποποιημένη νομοθετική ρύθμιση.

Νεότερο άρθρο από τα Νέα:

Ζητούν να αποσυρθεί το σχέδιο νόμου για την οικογένεια

9 Οκτωβρίου 2008

Την πλήρη απόσυρση του νομοσχεδίου του υπουργείου Δικαιοσύνης «Μεταρρυθμίσεις για την οικογένεια, το παιδί και την κοινωνία», ζητούν γυναικείες οργανώσεις, υποστηρίζοντας ότι το ισχύον οικογενειακό δίκαιο είναι από τα πιο προοδευτικά και επιτυχή σε ευρωπαϊκό και διεθνές επίπεδο.

Σε ψήφισμά τους οι οργανώσεις γυναικών σημειώνουν ότι πρέπει να γίνουν νομοθετικές συμπληρώσεις και ζητούν να συσταθεί νομοπαρασκευαστική επιτροπή, στην οποία να μετέχουν η Γενική Γραμματεία Ισότητας, νομικοί ειδικοί επιστήμονες και εκπρόσωποι των γυναικείων οργανώσεων.

Το ψήφισμα υπογράφουν το Ίδρυμα Μαραγκοπούλου για τα Δικαιώματα του Ανθρώπου, ο Σύνδεσμος για τα Δικαιώματα της Γυναίκας, η Ένωση Ελληνίδων Νομικών, το Εθνικό Συμβούλιο Ελληνίδων, η Ένωση Γυναικών Ελλάδος, το Λύκειο Ελληνίδων, ο Σύνδεσμος Ελληνίδων Επιστημόνων, η Ένωση Γυναικών Κρήτης, η Αδέσμευτη Κίνηση Γυναικών, η Προοδευτική Ένωση Μητέρων Ελλάδος, η Σοροπτιμιστική Ένωση Ελλάδας, η ΟΤΟΕ Γραμματεία Ισότητας, το Ευρωπαϊκό Λόμπυ Γυναικών – Ελληνικό Τμήμα, ο Σύλλογος Εργαζόμενης Νοικοκυράς, ο Πολιτικός Σύνδεσμος Γυναικών, το Κέντρο Μέριμνας Οικογένειας και Παιδιού, το Κέντρο Γυναικών Υπαίθρου «ΚΕΓΥ», η Κοινωνική Αρωγή Ελλάδος και η Ελληνική Ομοσπονδία Επαγγελματιών και Επιχειρηματιών Γυναικών

Η γενική γραμματέας Ισότητας, κ. Ε.Τσουμάνη, σε επιστολή της προς τον υπουργό Σ.Χατζηγάκη διατυπώνει απόψεις και παρατηρήσεις της που αφορούν στην θέση των γυναικών στο σύγχρονο οικογενειακό περιβάλλον.

Σχετικά με το επώνυμο, η κ. Τσουμάνη σημειώνει ότι παρά τη βελτίωση της σχετικής ρύθμισης (οι σύζυγοι, εφόσον το επιθυμούν μπορούν να προσθέτουν στο επώνυμο τους και το επώνυμο του συζύγου τους ), η Γενική Γραμματεία Ισότητας διατηρεί τις επιφυλάξεις της. Η προτεινόμενη αλλαγή στη διάταξη περί του επωνύμου, αποκλίνει από τις Εθνικές Προτεραιότητες Πολιτικής (2004-200 για την Ισότητα των Φύλων καθώς και από τις πολιτικές κατευθύνσεις της Ευρωπαικής Ένωσης και τις διεθνείς δεσμεύσεις της χώρας μας στην κατοχύρωση της ουσιαστικής ισότητας και της αυτοτέλειας της προσωπικότητας των γυναικών

Ως προς την διάταξη που αφορά στη γονική μέριμνα των παιδιών με συμβολαιογραφική πράξη για τους διαζευγμένους γονείς, κατά την άποψη της Γενικής Γραμματείας Ισότητας θα προκαλέσει πρόσθετα γραφειοκρατικά βάρη στις σχέσεις μεταξύ των συζύγων. Εξάλλου σύμφωνα με το υφιστάμενο νομοθετικό πλαίσιο, η γονική μέριμνα ανατίθεται από κοινού και στους δύο συζύγους εκτός αν υπάρξει προσφυγή στη δικαιοσύνη. Η συμβολαιογραφική πράξη που προτείνεται με τη νέα διάταξη, εκτιμάται πως θα επιβαρύνει τις σχέσεις μεταξύ των συζύγων, με άμεσες αρνητικές επιπτώσεις στα παιδιά.
@Palladin: Έχω πει επανειλλημένα ότι γνωρίζω άνδρα που θήλαζε το βρέφος του κάθε βράδυ, βάζοντάς το στο στήθος της γυναίκας του και προτρέποντάς την να συνεχίσει τον ύπνο της.
Μια χαρά τα καταφέρνει ένας πατέρας στην ανατροφή των παιδιών, αρκεί να ενδιαφέρεται...

Ο δικός μου ο πρώην σύζυγος, από την πρώτη στιγμή που χωρίσαμε,(όταν ακόμα μπορούσε διότι πλέον δεν είναι σε θέση), έριξε μαύρη πέτρα πίσω του και εξαφανίστηκε. Ούτε λόγος για διατροφή (την οποία ποτέ δε ζήτησα).
Όσο ζούσαμε μαζί όμως τα καταφερνε μια χαρά με τις ανάγκες του παιδιού. Από το μαγείρεμα του παιδικού γεύματος, μέχρι να της κόψει τα νυχάκια και να την κάνει μπάνιο!

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Isiliel : 09-10-08 στις 15:24.
Παράθεση

Palladin

Περιβόητο Μέλος

H Palladin έχω ένα μυστικό που όλα τα ομορφαίνει, έγραψε στις 18:45, 09-10-08:

Αρχική Δημοσίευση από lugar
Συγγνώμη τώρα αλλά εγώ δεν θήλασα γιατί δεν είχα γάλα, ο άντρας μου έδινε μπιμπερό και κράταγε τα παιδιά μέχρι να γίνουν 3 χρονών τα πρωινά γιατί η δουλειά του είναι απογευματινή. Ξέρει να μαγειρεύει κάποια φαγητά και το να βράσεις λαχανικά και κρέας δεν θεωρείται υψηλή μαγειρική. Το να βάλεις πλυντήριο και να απλώσεις δεν θεωρείται και δύσκολο. Και πολλοί μπαμπάδες που ξέρω ξενυχτάνε μισό μισό με τις γυναίκες τους. Και επίσης παίζει κάτι που εμένα δεν με τρελλαίνει. Με ποιό δικαίωμα ένα δικαστήριο θα του αφαιρούσε το δικαίωμα να πάρει μέρος στην ανατροφή των παιδιών του αν εγώ κατά το χωρισμό γινόμουν μια κακιασμένη σκύλα και ήθελα να ορίζω καταστάσεις?
Εγώ θέλω τον άντρα μου δίπλα μου και δόξα τω Θεώ τον έχω (γιατί δεν είμαι αρκετά μαχητική για να το απαιτήσω αν δεν ήταν έτσι από μόνος του). Κι αν όλα πάνε στραβά μεταξύ μας και πάλι θα ήθελα να είναι δίπλα μου στο μεγάλωμα των παιδιών ΜΑΣ. Και το να'ναι κατοχυρωμένο αυτό νομικά μόνο σαν κέρδος θα 'επρεπε να το δουν οι γυναίκες.
Μπορεί στατιστικά σήμερα να είναι λιγότεροι οι άντρες που ενδιαφέρονται για την ανατροφή των παιδιών τους αλλά τα πράγματα αλλάζουν κι ίσως είναι καλύτερο να την βοηθήσουμε αυτή την αλλάγη παρά να την κόψουμε.
Ξέρω κι εγώ πολλούς μ@λ@κες άντρες που όχι μόνο δεν βοηθάνε αλλά προσπαθούν να κάνουν και κακό αλλά ξέρω και γυναίκες που χρησιμοποιούν τα παιδιά τους εναντίον του αντρός τους. Αν είναι να κοιτάξουμε τις υστερικές καταστάσεις δεν θα βγάλουμε άκρη.
lugar, αρχικά τα συγχαρητηριά μου στον άντρα σου

αυτό που δεν έχει απαντήσει κανείς όμως, και ήθελα να μου πεις είναι το τι προτείνεις να γίνει στην πράξη σε περίπτωση (χτύπα ξύλο) διαζυγίου. Δηλαδή τα παιδιά με ποιον θα ζουν? Προφανώς δεν γίνεται μέρα παρά μέρα να κοιμούνται αλλού, ούτε βδομάδα παρά βδομάδα (έτσι πιστεύω δηλαδή). Θα δεχόσουν λοιπόν να ζουν με τον σύζυγό σου? Αυτό προσπαθώ να καταλάβω.

Προφανώς η ερώτηση απευθύνεται σε όλους

Παράθεση

vendetta (Thor)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη vendetta
Ο Thor αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Ξεναγός . Έχει γράψει 342 μηνύματα.

O vendetta έγραψε στις 20:38, 09-10-08:

αυτό που δεν έχει απαντήσει κανείς όμως, και ήθελα να μου πεις είναι το τι προτείνεις να γίνει στην πράξη σε περίπτωση (χτύπα ξύλο) διαζυγίου. Δηλαδή τα παιδιά με ποιον θα ζουν? Προφανώς δεν γίνεται μέρα παρά μέρα να κοιμούνται αλλού, ούτε βδομάδα παρά βδομάδα (έτσι πιστεύω δηλαδή). Θα δεχόσουν λοιπόν να ζουν με τον σύζυγό σου? Αυτό προσπαθώ να καταλάβω.

Προφανώς η ερώτηση απευθύνεται σε όλους
Αρχικά να πω ότι γνωρίζω μία περίπτωση διαζυγίου στην οποία υπάρχουνε στη μέση τρία παιδιά...Το ένα μάλιστα είναι πολύ μικρό και δεν πηγαίνει καν σχολείο...Η επιμέλεια, λοιπόν, έχει ανατεθεί στη μητέρα...Σε μία μητέρα η οποία σχεδόν κατα τα δύο τρίτα της ημέρας απουσιάζει από το σπίτι της διότι η γυναίκα θέλει να κάνει και τη ζωή της... Θέλει τον πατέρα των παιδιών να μη βλέπει ποτέ τα παιδιά του και μόνο να παίρνει κάθε μήνα μία διατροφή από αυτόν...Να πω ότι είναι ακόμα νέα και μπορεί να εργαστεί αλλά δεν εργάζεται και ζητά να υπάρχει διατροφή και για αυτήν... !!! Ο πατέρας πληρώνει κανονικά κάθε μήνα τη διατροφή...Είναι σε όλα σωστός και το μόνο που θέλει είναι να βλέπει τα παιδιά του τις ώρες και ημέρες που έχουνε οριστεί...Μαντέψτε...Η μητέρα των παιδιών δεν επιτρέπει στα παιδιά κάτι τέτοιο...

Προσωπικά Palladin εάν έκανα παιδιά θα το έκανα αφού πρώτα συνειδητοποιούσα με τι θα είχα να κάνω, δηλαδή με την ανάπτυξη παιδιών...Εάν έπαιρνα διαζύγιο θα διεκδικούσα μέχρις εσχάτων την επιμέλεια των παιδιών μου...Θα προσάρμοζα τη ζωή μου στη δική τους και στις αποφάσεις του δικαστηρίου (χρόνος με τη μητέρα κ.τ.λ.)...Ακούγεται περίεργο ε;;;Και σε εμένα ασυνήθιστο ακούγεται αλλά είμαι βέβαιος ότι κάτι τέτοιο θα έκανα...Είναι πολύ ενοχλητικό πάντως για έναν άνδρα να ακούει ότι "τα παιδιά είναι της γυναίκας του"...
Και νομίζω ότι είναι ένα πολύ καλό σημείο για να πω ότι σύμφωνα με μία έρευνα που έχει γίνει όταν ένα παιδί φεύγει από το σπίτι του για να ζήσει μόνο του να σπουδάσει κ.τ.λ. εκείνος που στεναχωριέται περισσότερο και ας μην το δείχνει είναι ο πατέρας του...Κάπου το είχα διαβάσει αυτό...

Παράθεση

The Djinn (Mario)

Τιμώμενο Μέλος

O The Djinn έγραψε στις 21:03, 09-10-08:

Palladin μου σε αυτο που λες οτι "δεν εχει απαντηθει", αυτο που τουλαχιστον εγω λεω, ειναι οτι σε περιπτωση διαζυγιου και οπου ο πατερας ενος παιδιου θελει να εχει την επιλεια των παιδιων να ξερει οτι πηγαινει στο δικαστηριο με ισους ορους και πιθανοτητες να την αποκτησει.
Και οχι να πηγαινει εκει γνωριζοντας εκ των προτερων πως οτι το μονο που "παιζει" σε πιθανοτητες θα ειναι το ποσο της διατροφης.
Η Σολομωντια λυση -να παρει κανεις απο μισο παιδι- δεν γινεται να εφαρμοστει ποτε, οποτε αυτο που λεμε ειναι οτι ειναι αδικο και εκτος συζητησης περι ισοτητας των φιυλων το να μην μπορει ενας πατερας να διεκδικησει το μεγαλωμα των παιδιων του.

Και οι περιπτωσεις που αναφερει ο Κωστας πιο πανω με τις γυναικες να μην αφηνουν τον πατερα να βλεπει εστω και καθε Σαβ/Κο τα παιδια τους ειναι δυστυχως παρα πολλες.
Και δεν ασχολουμαι καν με το θεμα "καλης" διατροφης.
Εαν αυτο για την οποιαδηποτε γυναικα/μητερα -επιμελεια παιδιου- φαινεται φυσιολογικο και σωστο, εμενα σαν ανδρα/πατερα μου φαινεται απιστευτα αδικο.
Και εχοντας διαβασει -και συμφωνησει- με πολλα σας ποστ γυρω απο την ισοτητα που πρεπει πλεον να "καθιερωθε"ι πιστευω πως μπορειτε να καταλαβετε οτι για να επελθει ισοτητα δεν αρκει μονο να "ζηταει" καποιο φυλο.
Αλλα και στα θεματα που ευνοειται καταφορα απεναντι στο αλλο φυλο, να μπορει να κανει και παραχωρησεις.

Παράθεση

fandago (Ә□⌂щяңš)

Επιφανές Μέλος

O fandago μπορεί να φαίνεται αλλά ΔΕΝ έγραψε στις 21:20, 09-10-08:

Επειδή όπως καταλαβαίνω η ερώτηση είναι "αν πρέπει οπωσδήποτε να διαλέξω τον έναν, ποιος θα είναι αυτός;", τότε η απάντηση είναι απλή: "αυτόν που μπορεί να εξασφαλίσει τα περισσότερα για το παιδί του". Δηλαδή το να τα πάρει η μάνα ή ο πατέρας ο οποίος δεν έχει καν δουλειά και ευελπιστεί στην διατροφή του άλλου, το θεωρώ απαράδεκτο. Ποσώς με ενδιαφέρει αν η μάνα ήταν που το γέννησε, από τη στιγμή που όπως έδωσε και παράδειγμα η lugar, ο πατέρας μπορεί να ήταν αυτός που λόγω συνθηκών ασχολιόταν περισσότερο με το παιδί πχ.

Φυσικά το ποιος εξασφαλίζει περισσότερα δεν εξαρτάται μόνο από τον οικονομικό τομέα. Εννοείται ότι θα προτιμούσα κάποιον που μπορεί να εξασφαλίσει τα βασικά (οικονομικά) για το παιδί, αλλά θα μπορεί να εξασκήσει και τα υπόλοιπα καθήκοντα του σαν γονιός, από κάποιον που βγάζει πολλά περισσότερα, αλλά πρέπει να δουλεύει 12 ώρες τη μέρα να κοιμάται 8 και να μένουν 4 για τις διαδρομές, με αποτέλεσμα να μην έχει χρόνο καθόλου για τα παιδιά, τα οποία θα μεγαλώνουν με μία νταντά.

4 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Great Chaos (Όττο)

Επιφανές Μέλος

O Great Chaos I took a wrong turn in the Freak Parade έγραψε στις 22:22, 09-10-08:

Εγώ έχω δει. Τον φοβερό και τρομερό Χάουλα.
Θεωρώ ότι στα πρώτα χρόνια της ζωής της κόρης μου, υπήρξα καλύτερος γονιός απ' ότι η πρώην μου. Άσε που μαγειρεύω πολύ καλύτερα από εκείνην γενικώς. Αν ακούγατε τη γκρίνια της, όλα τα χρόνια που το παιδί ήταν μικρό και την ενοχλούσε από το να γράψει το διδακτορικό της (το οποίο έγραψα εγώ πάνω από το μισό), θα καταλαβαίνατε τι εστί μάνα και τι πατέρας.

Ακριβώς αγαπητή μου, σε άλλο πλανήτη ζεις. Σ' έναν πλανήτη που, όπως στη Φάρμα των Ζώων του Όργουελ, κάποιοι ζητούν την ισότητα, για να είναι οι ίδιοι πιο ίσοι. Το είχα γράψει και στο πρώτο μου ποστ στο θέμα...

Λίγο; Ε όχι και λίγο...
Δεν έχω τίποτε άλλο να κάνω από το να δηλώσω την έντονη ενόχλησή μου για τον κατακλυσμό στερεοτύπων που διαβάζω. Υποτίθεται ότι οι ρατσιστικές και φασιστικές απόψεις απαγορεύονται στο στέκι. Αααα, ξέχασα, ο αιδιοκρατισμός δεν είναι φασισμός, ρατσισμός ή σωβινισμός...Αντίθετα είναι προοδευτικότητα, ρωτήστε και την αριστερά του κυρίου Τσίπρα. Χωρίς τσίπα!!!

Τα smilies μου προς απάντησή σου, γιατί αν μιλήσω το μπαν δεν το γλιτώνω...Ισότητα και κουραφέξαλα, κατά τα καλά και συμφέροντα, όπως λέει και το ευαγγέλιο.

Αρχική Δημοσίευση από prime
Άσχετα με το αν είναι σωστή ή όχι η πάγια τακτική των ελληνικών δικαστηρίων να δίνουν την επιμέλεια των ανήλικων τέκνων στη μητέρα..

οκ, μπορεί να μπορούν να κάνουν όλα τα υπόλοιπα αλλά ας ξεκινήσουν να πληρώνουν τις επιδικασμένες διατροφές προς τα παιδιά τους.

Δηλαδή διεκδικείς την επιμέλεια θεωρώντας -και σωστά- ότι μπορείς να κάνεις τα πάντα σχετικά με την ανατροφή του παιδιού αλλά όταν το παιδί πηγαίνει στη μητέρα δεν πληρώνεις καν το ποσό της διατροφής που σου αναλογεί?

Πείθεις έτσι ότι μπορείς να αναλάβεις και την πρακτική ευθύνη που δεν είναι καθόλου μα καθόλου μικρή?
Φυσικά, μόνο τα φράγκα μετράνε. Το κλασικό στερεότυπο των αιδιοκρατισσών. Ο άντρας είναι μόνο για να μας γ...ονιμοποιεί (άντε μην πω καμιά χοντράδα γιατί τα έχω πάρει άσχημα μιλάμε) και για να κουβαλάει στο σπίτι, να πληρώνει και να το βουλώνει. Αν δεν έχεις λεφτά, δεν έχεις δικαίωμα στα παιδιά σου. "Κουνήσου μάγκα και ριξ' τα φράγκα τα κάνω όλα εγώ...".

Η πρώην μου βγάζει τα τετραπλάσια λεφτά από εμένα, ενώ εγώ παίρνω έναν μισθό της πείνας, της γενιάς των 800 ευρώ που λέμε. Μου ζητάει λοιπόν 300 ευρώ το μήνα για διατροφή, αλλιώς με απειλεί με δικαστήρια, όπου έχω μάθει ότι μαζεύει ψευδομάρτυρες (κάποιος από αυτούς αρνήθηκε να το κάνει και μου το είπε...ευτυχώς υπάρχουν και φίλοι ακόμη). Λεφτά έχει, ισχύ έχει, εγώ είμαι ένα ρεμάλι και μισό εξ ορισμού, αφού έτσι με θέλει το στερεότυπο, τα δικαστήρια δίνουν αβλεπί το δίκιο στη μάνα...
Με λίγα λόγια είμαι χαμένος από χέρι. Δεν έχει ανάγκη τα λεφτά. Το κάνει για να με εξαθλιώσει, από εκδίκηση και μόνο. Ξέρει πως δεν θα μπορώ να τα πληρώσω και φυσικά στο τέλος το παιδί μου δεν θα το ξαναδώ. Θα μεγαλώσει ακούγοντας "Ο αδιάφορος ο πατέρας σου, που σημασία δεν σου έδινε και δεν πλήρωνε και του τα έτρωγε η γκόμενα...".
Όταν μου κουνούσε τα φράγκα της στη μούρη για να ξαναγυρίσω και αρνήθηκα, μάλλον έκανα το πιο θανάσιμο λάθος της ζωής μου...

Αρχική Δημοσίευση από Michelle
Το ότι ορισμένες αχαρακτήριστες χρησιμοποιούν το φεμινισμό για να δικαιολογήσουν τον αχταρμά που επικρατεί μέσα στο κεφάλι τους, δεν σημαίνει ότι ο φεμινισμός πρέπει να γίνει συνώνυμος της αιδοιοκρατίας.
Ναι ε; Για να το ξαναδούμε...

Αρχική Δημοσίευση από Isiliel
Το ψήφισμα υπογράφουν το Ίδρυμα Μαραγκοπούλου για τα Δικαιώματα του Ανθρώπου, ο Σύνδεσμος για τα Δικαιώματα της Γυναίκας, η Ένωση Ελληνίδων Νομικών, το Εθνικό Συμβούλιο Ελληνίδων, η Ένωση Γυναικών Ελλάδος, το Λύκειο Ελληνίδων, ο Σύνδεσμος Ελληνίδων Επιστημόνων, η Ένωση Γυναικών Κρήτης, η Αδέσμευτη Κίνηση Γυναικών, η Προοδευτική Ένωση Μητέρων Ελλάδος, η Σοροπτιμιστική Ένωση Ελλάδας, η ΟΤΟΕ Γραμματεία Ισότητας, το Ευρωπαϊκό Λόμπυ Γυναικών – Ελληνικό Τμήμα, ο Σύλλογος Εργαζόμενης Νοικοκυράς, ο Πολιτικός Σύνδεσμος Γυναικών, το Κέντρο Μέριμνας Οικογένειας και Παιδιού, το Κέντρο Γυναικών Υπαίθρου «ΚΕΓΥ», η Κοινωνική Αρωγή Ελλάδος και η Ελληνική Ομοσπονδία Επαγγελματιών και Επιχειρηματιών Γυναικών

Η γενική γραμματέας Ισότητας, κ. Ε.Τσουμάνη, σε επιστολή της προς τον υπουργό Σ.Χατζηγάκη διατυπώνει απόψεις και παρατηρήσεις της που αφορούν στην θέση των γυναικών στο σύγχρονο οικογενειακό περιβάλλον.
Ορισμένες αχαρακτήριστες Μισέλ μου; Σύσσωμο το γυναικείο κίνημα. Δυστυχώς, εσύ κρίνεις από τον εαυτό σου και νομίζεις πως ο φεμινισμός είναι αυτό που έχεις εσύ μέσα στο κεφάλι σου. Απ' ό,τι βλέπεις όμως, αποτελείς φαιδρή μειοψηφία. Αν σε άκουγαν οι φεμινίστριες μέχρι και "γλύφτρα των αντρών" θα σε έλεγαν...

Αυτό που μου άρεσε, είναι το "Ίδρυμα για τα δικαιώματα του Ανθρώπου". Φαίνεται πως οι άντρες είναι σκύλοι κι όχι άνθρωποι.

Να με πάρει ο γερο διάολος και να με σηκώσει, χαλάστηκα νυχτιάτικα...

Παράθεση

Great Chaos (Όττο)

Επιφανές Μέλος

O Great Chaos I took a wrong turn in the Freak Parade έγραψε στις 23:09, 09-10-08:

Θα ήθελα να ζητήσω συγνώμη από τους συμφορουμίτες για την οργισμένη μου συναιθηματική αντίδραση, μέσα σ' αυτό το θέμα. Υπάρχουν όμως πράγματα που πονάνε. Υπάρχουν και κάποια άλλα, που πάνε και πατάνε πάνω εκεί. Πέραν του ύφους του προηγούμενου ποστ, οι απόψεις που εκφράζονται σ' αυτό, συνεχίζουν να με εκπροσωπούν, στην ουσία τους.

Να με συμπαθάτε φίλοι μου. Όταν μπορέσω ν' αποστασιοποιηθώ αρκετά, θα ξαναγράψω στο θέμα. Στο μεταξύ θα σας διαβάζω. Ευχαριστώ για την κατανόηση...

5 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Neraida (Bitch...)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Neraida
H Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,916 μηνύματα.

H Neraida Twisted Mind... έγραψε στις 00:53, 10-10-08:

Σορρυ ρε παιδια.....αλλα καθε διαζυγιο δεν ειναι το ιδιο με το αλλο...
Οταν μια μητερα εκβιαζει τον αντρα με απαγορευση συναντησης με τα παιδια κ.ο.κ τις περισσοτερες φορες εχει δικιο και ξερω πολλες απο αυτες..Οπως επισης γνωριζω και περιπτωσεις οπου θα ηταν καλυτερα τα παιδια με τον πατερα παρα με τη μητερα....
Αλλα διαβασα και μια θεση επι του θεματος που με εξεπληξε....ειλικρινα...
τότε η απάντηση είναι απλή: "αυτόν που μπορεί να εξασφαλίσει τα περισσότερα για το παιδί του".
Δηλαδη, περισσοτερα τι..? Υλικα αγαθα..? Αυτος που δουλευει ή εχει τη δυνατοτητα να παρεχει στα παιδια τα περισσοτερα ειναι και ο καταλληλοτερος?
Εαν στην περιπτωση μας για τους χ λογους η μητερα δε δουλευει και εναι και σε μια ηλικια τετοια που δεν μπορει να ξεκινησει μια καριερα και να εχει καλυτερες αποδοχες απο τον πατερα..τοτε το παιδι ή τα παιδια πανε στον πατερα?! Τζισους...
Ενιγουει...ειμαι υπερ της απο κοινου επιμελειας των παιδιων, ασχετα με το εαν το ζευγαρι χωρισε ομορφα ή οχι, διοτι αυτο ειναι και το ορθοτερο σχετικα με το μεγαλωμα τους και την ψυχικη τους υγεια...
Αλλα η Παλλαντιν εχει ενα δικιο...Ποιος θα ειναι αυτος που θα εχει το παιδι καθημερινα? Βασει ποιων κριτιριων θα γινεται αυτη η επιλογη..Γιατι ειτε μας αρεσει ειτε οχι, η επιλογη αυτη ειναι πολυ δυσκολη...και σε καμμια περιπτωση δε θα δεχομουν ενα κριτηριο οπως το ανωθεν...
Γι αυτο και λογικα καποιος απο τους δυο γονεις εχει τον πρωτο λογο....Για πειτε λοιπον, ποιος και γιατι....Διοτι εγω δυσκολευομαι παρα πολυ να καταληξω καπου....

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Neraida : 10-10-08 στις 00:59.
Παράθεση

fandago (Ә□⌂щяңš)

Επιφανές Μέλος

O fandago μπορεί να φαίνεται αλλά ΔΕΝ έγραψε στις 01:10, 10-10-08:

Αρχική Δημοσίευση από Neraida
Σορρυ ρε παιδια.....αλλα καθε διαζυγιο δεν ειναι το ιδιο με το αλλο...
Οταν μια μητερα εκβιαζει τον αντρα με απαγορευση συναντησης με τα παιδια κ.ο.κ τις περισσοτερες φορες εχει δικιο και ξερω πολλες απο αυτες..

Κανένας δεν έχει δίκιο όταν εκβιάζει! Πόσο μάλλον τις περισσότερες φορές...
Αλλα διαβασα και μια θεση επι του θεματος που με εξεπληξε....ειλικρινα...
Δηλαδη, περισσοτερα τι..? Υλικα αγαθα..? Αυτος που δουλευει ή εχει τη δυνατοτητα να παρεχει στα παιδια τα περισσοτερα ειναι και ο καταλληλοτερος?
Εαν στην περιπτωση μας για τους χ λογους η μητερα δε δουλευει και εναι και σε μια ηλικια τετοια που δεν μπορει να ξεκινησει μια καριερα και να εχει καλυτερες αποδοχες απο τον πατερα..τοτε το παιδι ή τα παιδια πανε στον πατερα?! Τζισους...

Άραγε διάβασες πέρα από την πρώτη μου παράγραφο; Για δες πάλι:
η ερώτηση είναι "αν πρέπει οπωσδήποτε να διαλέξω τον έναν, ποιος θα είναι αυτός;" τότε η απάντηση είναι απλή: "αυτόν που μπορεί να εξασφαλίσει τα περισσότερα για το παιδί του".
[...]
Φυσικά το ποιος εξασφαλίζει περισσότερα δεν εξαρτάται μόνο από τον οικονομικό τομέα. Εννοείται ότι θα προτιμούσα κάποιον που μπορεί να εξασφαλίσει τα βασικά (οικονομικά) για το παιδί, αλλά θα μπορεί να εξασκήσει και τα υπόλοιπα καθήκοντα του σαν γονιός, από κάποιον που βγάζει πολλά περισσότερα, αλλά πρέπει να δουλεύει 12 ώρες τη μέρα να κοιμάται 8 και να μένουν 4 για τις διαδρομές, με αποτέλεσμα να μην έχει χρόνο καθόλου για τα παιδιά, τα οποία θα μεγαλώνουν με μία νταντά.
Αν η μητέρα (που λες εσύ) δεν έχει εισόδημα πως ακριβώς θα θρέφει τα παιδιά της, πως θα εξασφαλίσει την παιδεία τους και όλα όσα χρειάζονται; Ζητώντας διατροφή από τον πατέρα και αποκλείοντας του να τα βλέπει; Αν ο πατέρας συμφωνεί να δίνει διατροφή αλλά να τα βλέπει και αυτός, τότε fine by me. Αλλά αν είναι να διαλέξω ΕΝΑΝ από τους δύο είπα ότι η απάντηση είναι απλή... Τζίσους! (sic)
Αλλα η Παλλαντιν εχει ενα δικιο...Ποιος θα ειναι αυτος που θα εχει το παιδι καθημερινα? Βασει ποιων κριτιριων θα γινεται αυτη η επιλογη..Γιατι ειτε μας αρεσει ειτε οχι, η επιλογη αυτη ειναι πολυ δυσκολη...και σε καμμια περιπτωση δε θα δεχομουν ενα κριτηριο οπως το ανωθεν...
Γι αυτο και λογικα καποιος απο τους δυο γονεις εχει τον πρωτο λογο....Για πειτε λοιπον, ποιος και γιατι....Διοτι εγω δυσκολευομαι παρα πολυ να καταληξω καπου....
Το άνωθεν είναι λογικό κριτήριο νομίζω και σίγουρα καλύτερο από το "η γυναίκα είχε τον τοκετό, αυτή έχει προτεραιότητα"

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη fandago : 10-10-08 στις 01:16.
Παράθεση

Isiliel (Φεγγάρω)

Επιφανές Μέλος

H Isiliel Salus populi suprema lex esto έγραψε στις 01:27, 10-10-08:

Η μητέρα εξ αιτίας των ορμονών κατά τη διάρκεια της εγκυμοσύνης και αργότερα και του θηλασμού, αποκτά μια φυσική επαφή με το παιδί που είναι σχεδόν "καταναγκαστική" εκ φύσεως.
Ο πατέρας δημιουργεί τη σχέση του με το παιδί κυρίως από επιλογή κι αυτό θα πρέπει να ενθαρρύνεται αλλά και να είναι σεβαστό όπου υπάρχει.

Είδαμε και πάθαμε να φτάσουμε στο σημείο όπου ο πατέρας δε θα ντρέπεται να εκδηλώνει την αγάπη του προς το παιδί και θα αποζητά να το φροντίσει και τώρα που συμβαίνει στην εποχή μας, θέλουμε να το περιορίσουμε;

Αρχική Δημοσίευση από Νεράϊδα
Οταν μια μητερα εκβιαζει τον αντρα με απαγορευση συναντησης με τα παιδια κ.ο.κ τις περισσοτερες φορες εχει δικιο και ξερω πολλες απο αυτες
Με δεδομένο ότι μιλάμε για πατεράδες που ενδιαφέρονται για τα παιδιά τους, ξωφρενικό μου ακούγεται αυτό, ειδικά χωρίς αιτιολόγηση.

Πέραν από περιπτώσεις πνευματικής υγείας και ψυχολογικών προβλημάτων, (οι οποίες μπορούν να καταστήσουν τον πατέρα -ή τη μητέρα σε αντίστοιχα- βίαιο και ακατάλληλο) σε ποια άλλη περίπτωση μπορεί να είναι θεμιτό ένας γονιός να στερείται το παιδί του επειδή του το επιβάλλει αυτή που τον επέλεξε πρωταρχικά για πατέρα;

Μάλιστα, η λέξη "εκβιασμός" που χρησιμοποίησες, παραπέμπει σε κάποιου είδους όφελος στο οποίο προσβλέπει αυτός που ασκεί τον εκβιασμό!
Θέλεις να μας πεις πως είναι θεμιτό μια μητέρα να χρησιμοποιεί το παιδί της (ή την αγάπη του πατέρα προς αυτό) για να επιτύχει τους όποιους σκοπούς της;
Με ποιο τρόπο θα μπορούσε να είναι αυτό για το συμφέρον του παιδιού;

Παράθεση

Neraida (Bitch...)

Επιφανές Μέλος

H Neraida Twisted Mind... έγραψε στις 01:33, 10-10-08:

Κανένας δεν έχει δίκιο όταν εκβιάζει! Πόσο μάλλον τις περισσότερες φορές...
Οταν ο πατερας τα τρωει με τις γκομενες και δε δινει μια, η μανα ξεστραβωνεται για να μεγαλωσει 3 παιδια και να φτασει μια μερα να τα σπουδασει με μια βελονα (μοδιστρα), ε τοτε τι λεμε?! Να του πει μαλλον και ευχαριστω που δε συνεβαλε στο μεγαλωμα τους...
Ενιγουει, οι καταστασεις αυτες δε μου αρεσουν ουτως ή αλλως και εχω εκφρασει την αποψη μου επ αυτου...Οταν μιλησα για εκβιασμο, μιλησα για εκεινα τα οντως ρεμαλια που δεν ενδιαφερονται και δε σεβονται την οικογενεια που δημιουργησαν...

Αν η μητέρα δεν έχει εισόδημα πως ακριβώς θα θρέφει τα παιδιά της, πως θα εξασφαλίσει την παιδεία τους και όλα όσα χρειάζονται; Ζητώντας διατροφή από τον πατέρα και αποκλείοντας του να τα βλέπει; Αν ο πατέρας συμφωνεί να δίνει διατροφή αλλά να τα βλέπει και αυτός, τότε fine by me. Αλλά αν είναι να διαλέξω ΕΝΑΝ από τους δύο είπα ότι η απάντηση είναι απλή... Τζίσους! (sic)
Ποτε δε μιλησα για αρνηση της μητερας περι επαφης των παιδιων με τον πατερα...ειδικα οταν ειναι σωστος και στις οικονομικες του υποχρεωσεις απεναντι τους...
Και τι παει να πει "αν συμφωνει" να δωσει διατροφη...Υποχρεωση του ειναι..για τα παιδια θα τη δωσει...
Τελος παντων...δεν ξερω ποιος θα πρεπει να εχει τον πρωτο λογο...αυτο που ξερω ειναι οτι οι περισσοτεροι αντρες θελουν να εχει η γυναικα τους τα παιδια και καποιοι ειναι τοσο αδιαφοροι που δεν τους νοιαζει τιποτα αλλο απο το τομαρι τους....
Οπως εχω δει επισης και μανες να ειναι εξισου απαραδεκτες, με τη διαφορα οτι το ποσοστο αυτων ειναι μικροτερο συγκριτικα με αυτο των ανδρων....

Παράθεση

Neraida (Bitch...)

Επιφανές Μέλος

H Neraida Twisted Mind... έγραψε στις 01:37, 10-10-08:

Αρχική Δημοσίευση από Isiliel
Με δεδομένο ότι μιλάμε για πατεράδες που ενδιαφέρονται για τα παιδιά τους, ξωφρενικό μου ακούγεται αυτό, ειδικά χωρίς αιτιολόγηση.
Δε αναφερομουν σε αυτες τις περιπτωσεις...
Αναφερομαι σε κεινες τις περιπτωσεις που "δε θελω να βαλω το χερι στην τσεπη", η γυναικα κανει δυο δουλειες να μεγαλωσει το παιδι και να μην του λειψει τπτ και ο πατερας κανει τη ζωη του με ενα ταιμ-αουτ καποιο Σ/Κ για να δει το παιδι του....

Παράθεση

fandago (Ә□⌂щяңš)

Επιφανές Μέλος

O fandago μπορεί να φαίνεται αλλά ΔΕΝ έγραψε στις 01:48, 10-10-08:

Και τι παει να πει "αν συμφωνει" να δωσει διατροφη...Υποχρεωση του ειναι..για τα παιδια θα τη δωσει...
Όταν αυτός έχει όλες τις προϋποθέσεις για να έχει αυτός τα παιδιά και η γυναίκα του όχι, αλλά προτιμάει να τα δώσει στη γυναίκα και να δίνει διατροφή, τότε συμφωνεί σε αυτό, δεν είναι υποχρέωση του να το κάνει, αφού μπορεί κάλλιστα να πάρει αυτός τα παιδιά και να μη δώσει στη γυναίκα τίποτα...
Τα υπόλοιπα δεν τα σχολιάζω περισσότερο απ' το να πω ότι τα βλέπεις τελείως μονόπλευρα, συν του ότι ακόμα και οι περιπτώσεις που περιγράφεις καλύπτονται από το "αυτός που εξασφαλίζει περισσότερα" και είναι προφανές ποιος είναι κάθε φορά.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη fandago : 10-10-08 στις 01:53.
Παράθεση

Ηρώ (Μαρούλι)

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη Ηρώ
H Μαρούλι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Αρχιτέκτονας . Έχει γράψει 2,132 μηνύματα.

H Ηρώ πλέκει μενεξέδες και έγραψε στις 01:57, 10-10-08:

Τώρα αν πω, πως κλείνουμε τα μάτια και δε βλέπουμε την άλλη πλευρά, θα είναι μόνο η ιδέα μου;
Λες και δεν υπάρχουν μάνες που παρατάνε τα παιδιά τους, τα φορτώνουν στο σύζυγο και κάνουν τη ζωή τους.

Αυτοί οι άνθρωποι (και από τις 2 πλευρές) δεν ενδιαφέρονται απλά για τα παιδιά τους. Αμφιβάλλω αν πάλεψαν ποτέ για αυτά γενικότερα στη ζωή τους, πόσο μάλλον σε ένα δικαστήριο.

Ερώτηση: Αν για χ,ψ λόγους αναλάβει την επιμέλεια ο πατέρας (ή δεν υπάρχει τέτοια περίπτωση; ) η μητέρα είναι υποχρεωμένη να συμβάλλει ένα ποσό (διατροφή) για την ανατροφή των παιδιών;

Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    echelon.

Βρείτε παρόμοια

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους