Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 66,096 εγγεγραμμένα μέλη και 2,388,097 μηνύματα σε 74,653 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα

Καλώς ήρθατε στο e-steki!

Εγγραφή Βοήθεια

Ισότητα, πλάνη ή πραγματικότητα;

Neraida (Bitch...)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Neraida
H Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,916 μηνύματα.

H Neraida Twisted Mind... έγραψε στις 02:21, 10-10-08:

Νομιζω οτι ο πατερας αναλαμβανει την επιμελεια των παιδιων οταν η μητερα εγκαταλειψει τη συζυγικη στεγη ή κριθει ακαταλληλη...
Και οχι δε νομιζω οτι την υποχρεωνει καποιο δικαστηριο να καταβαλλει καποιο ποσο...
Μεταξυ μας ,κατα κυριο λογο, εαν καποιος απο το ζευγαρι δεν εργαζεται και μενει σπιτι για τα παιδια, αυτη ειναι η γυναικα και οχι ο αντρας...

Αλλα το θεμα ειναι οτι τις περισσοτερες(αν οχι ολες) οταν η μητερα ζηταει χρηματα απο τον πατερα ενω εχει την επιμελεια ειναι γιατι πραγματικα δεν μπορει να τα βγαλει περα μονη της...Και δε μιλαμε τωρα για καταστασεις και συμπεριφορες οπως της περιπτωσης του Κωστη...

Η αληθεια ειναι οτι εχω ακουσει οτι μια γυναικα ολοκληρωνεται με τη γεννηση του παιδιου της, αλλα δεν εχω ακουσει το ιδιο να λεγεται για τον ανδρα...γιατι αραγε...? Και δεν το λεω ειρωνικα...μη βιαζεστε
Παντως για να ειμαι ειλικρινης, μπορει να μην εχω κανει ακομα παιδι, αλλα εαν ειχα και χωριζα δεν υπηρχε περιπτωση να μην ημουν εγω αυτη που θα ζουσε την καθημερινοτητα του....
Βεβαια γιατι και για τον ανδρα να μην ειναι το ιδιο..θα πει κανεις....Ειναι ομως?? Και εαν ηταν, γιατι σε ολα(?) τα δικαστηρια του κοσμου τον πρωτο λογο τον εχει η μητερα....?

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

The Djinn (Mario)

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη The Djinn
Ο Mario αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 3,168 μηνύματα.

O The Djinn έγραψε στις 07:44, 10-10-08:

Eiναι πολυ ασχημο...βασικα με λυπει ιδιατερα το γεγονος οτι παιρνουμε σαν σιγουρο οτι ο πατερας ειναι ο σκαρτος της υποθεσης και οτι "δεν μπορει κατι θα εχει κανει ρε παιδι μου"!
Η μητερα ολοκληρωνεται σαν ανθρωπος, η μητερα ειναι εκει για τα παιδια της, η μητερα το ενα ή μητερα το αλλο, και ο πατερας...@@ κρεμαστα.
Δεν υπαρχει πιο εγωιστικη θεση απο το "ΕΓΩ" ειμαι καταλληλη για τα παιδια μου γιατι ειμαι...ΜΑΝΑ!Ειμαι γυναικα!
Εαν πιστευετε οτι ο πατερας αγαπαει τα παιδια του λιγοτερο απο εσας ή οτι τα νοιαζεται λιγοτερο ή οτι ειναι προθυμος να σκιστει για παρτη τους λιγοτερο απο εσας, τοτε πλανασθε πλανη οικτραν.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

4 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Palladin

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη Palladin
H Palladin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,368 μηνύματα.

H Palladin έχω ένα μυστικό που όλα τα ομορφαίνει, έγραψε στις 09:12, 10-10-08:

Αρχική Δημοσίευση από Neraida
Παντως για να ειμαι ειλικρινης, μπορει να μην εχω κανει ακομα παιδι, αλλα εαν ειχα και χωριζα δεν υπηρχε περιπτωση να μην ημουν εγω αυτη που θα ζουσε την καθημερινοτητα του....
εγώ πάλι, αν πίστευα ότι υπήρχε σημαντική περίπτωση μετά από τυχόν διαζύγιο να πάρει ο άντρας μου τα παιδιά επειδή είναι πχ πιο πλούσιος από μένα, ή επειδή έχει καλύτερο δικηγόρο (γιατί προφανώς εκεί θα πάει το πράγμα έτσι; όποιος έχει να πληρώσει τον Κούγια και τον Λυκουρέζο θα κερδίζει, όπως πάντα) θα το σκεφτόμουν πολύ σοβαρά να μην παντρευτώ. Θα έκανα ένα σύμφωνο συμβίωσης, ελπίζοντας ότι σε τέτοια περίπτωση δεν θα μπορεί να μου πάρει τα παιδιά.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Neraida (Bitch...)

Επιφανές Μέλος

H Neraida Twisted Mind... έγραψε στις 10:48, 10-10-08:

Αρχική Δημοσίευση από The Djinn
Eiναι πολυ ασχημο...βασικα με λυπει ιδιατερα το γεγονος οτι παιρνουμε σαν σιγουρο οτι ο πατερας ειναι ο σκαρτος της υποθεσης και οτι "δεν μπορει κατι θα εχει κανει ρε παιδι μου"!
Η μητερα ολοκληρωνεται σαν ανθρωπος, η μητερα ειναι εκει για τα παιδια της, η μητερα το ενα ή μητερα το αλλο, και ο πατερας...@@ κρεμαστα.
Δεν υπαρχει πιο εγωιστικη θεση απο το "ΕΓΩ" ειμαι καταλληλη για τα παιδια μου γιατι ειμαι...ΜΑΝΑ!Ειμαι γυναικα!
Εαν πιστευετε οτι ο πατερας αγαπαει τα παιδια του λιγοτερο απο εσας ή οτι τα νοιαζεται λιγοτερο ή οτι ειναι προθυμος να σκιστει για παρτη τους λιγοτερο απο εσας, τοτε πλανασθε πλανη οικτραν.
Βρε συ Μαριε..εγω δεν υποστηριζω οτι ο πατερας δεν αγαπαει τα παιδια του...και αν κρινω απο το δικο μου σπιτι, εγω και η αδερφη μου ειμαστε για τον πατερα μου ολη του η ζωη...
Αλλα δεν μπορω να κλεισω τα ματια μου στο οτι οι μητερες ειναι αυτες που ειναι πιο δεμενες με τα παιδια...τλχ στις περισσοτερες οικογενειες...Και οχι δεν ειναι παντα ο αντρας σκαρτος, αλλα η εμπειρια μου μου εχει δειξει οτι τις περισσοτερες φορες ο αντρας ειναι αυτος που αδιαφορει..εχω δει και μανα που εφυγε με καποιον αλλο, παρατησε τα παιδια της (μικρα και τα δυο σε ηλικια) και ξαφνικα μετα απο ενα χρονο ηθελε να τα δει...μονο που πλεον τα ιδια τα παιδια δεν ηθελαν να τη δουν καν...ουτε καν το μικροτερο που ηταν τοτε 6 χρονων..
Τελος παντων..θεωρω οτι το ιδανικο ειναι, ασχετα με το τι εχει γινει αναμεσα στο ζευγαρι και τον τροπο που εχει χωρισει, να μπορουν να εχουν τα παιδια στη ζωη τους και τα δυο προτυπα...για τον απλουστατο λογο οτι το εχουν αναγκη...διοτι γκαις ειναι πολυ στενοχωρο να βλεπεις τον μικρο σου αδερφο 10 ετων να βλεπει και να νοιωθει τον δικο σου φιλο(οταν εσυ εισαι γυρω στα 20) σαν τον πατερα που ποτε δε σταθηκε διπλα του...
Και ακομα δεν ξερω ποιος θα επρεπε να εχει τον πρωτο λογο για την επιμελεια του παιδιου...και γιατι ο νομος ανα τον κοσμο ειναι υπερ της μητερας...

Παράθεση

The Djinn (Mario)

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη The Djinn
Ο Mario αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 3,168 μηνύματα.

O The Djinn έγραψε στις 12:01, 10-10-08:

Νεραιδα καλα και αγια οσα λες και εκατερθεν υπαρχουν σκαρτοι και σκαρτες, αλλα αυτο που εγω λεω τοση ωρα ειναι οτι ειναι πιστευτα αδικο μετα απο ενα διαζυγιο να πηγαινει α πριορι το παιδι στην γυναικα.
Γιατι μεταξυ μας αυτο γινεται και ο μονος τροπος να μην γινει ειναι η γυναικα να εχει τα χιλια μυρια κακα επανω της.
Αυτο προσωπικα θεωρω εντελως αδικο και αυτο με ενοχλει στο οτι ενω πηγαινε νααλλαξει κατι τετοιο συσσωμες ολες οι γυναικες (τα κινηματα σας) αντιδρασατε.
Εσυ το θεωρεις σωστο δηλαδη ο καθε πατερας να ξερει οτι αν τυχει και χωρισει αυτοματα χωριζει και απο τα παιδια του?
Ναι οι μητερες εχετε ολα τα καλα, αλλα ειναι "καπως" να μην μπορει ο εκαστοτε πατερας να διεκδικισει την επιμελεια των παιδιων του με τους ιδιους ορους και πιθανοτητες.

Προσωπικα θυμαμαι σε παλιοτερο θεμα οπου ειχε αναφερθει οτι ο αντρας λογου φυλου ειναι καλυτερος οδηγος και ειχε γινει πανικος, και τωρα οταν εμμεσως πλην σαφως αναφερετε και αναφερεται οτι οι μαναδες ειναι καλυτεροι ή πιο απαραιτητοι "γονεις" θα επρεπε να πουμε "ναι οκ, ετσι ειναι..";
Τελος παντων πιστευω να καταλαβες που ειναι η ενσταση μου επι καθ'αυτου του θεματος "Ισοτητα στην διεκδικηση των παιδιων".
Τωρα το να κανω εγω σαν Μαριος την οποιαδηποτε κοπελα να παψει να πιστευει οτι ειναι πιο σωστη/απαραιτητη/ιδανικη/οπως θες πεστο γονεας (απαξ' και το πιστευει) και οτι ετσι ειναι γενικοτερα οι γυναικες εν αντιθεση με τους αντρες, δεν προκειτε να το καταφερω και δεν ειναι και σκοπος μου βασικα.

4 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Neraida (Bitch...)

Επιφανές Μέλος

H Neraida Twisted Mind... έγραψε στις 12:10, 10-10-08:

Ναι καταλαβαινω οσα λες...
Και εχεις δικιο οτι θα επρεπε λογικα και οι δυο γονεις να μπορουν να διεκδικησουν τα παιδια επι ισοις οροις...
Αλλα βασει ποιων κριτηριων...? Αυτο ειναι το θεμα μου...Δλδ να μη φτασουμε να θελουμε να διεκδικουν τα παιδια και οι δυο γονεις, αλλα να καταληξουμε να υπαρχει ανισοτητα λογω διαφορετικου βαλαντιου...Διοτι ξερουμε πολυ καλα τι συμβαινει στις περισσοτερες ελληνικες οικογενειες...ο πατερας βγαζει περισσοτερα και πολλες φορες η μητερα δε δουλευει για να ειναι με τα παιδια στο σπιτι....
Γι αυτο προβληματιζομαι και δεν ξερω τι ειναι σωστο και τι οχι...
Αυτο που μονο ξερω ειναι οτι το παιδι χρειαζεται και τους δυο γονεις με τον εναν ή τον αλλο τροπο...

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

prime

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη prime
H prime αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 40 ετών . Έχει γράψει 837 μηνύματα.

H prime έγραψε στις 12:29, 10-10-08:

στο συναινετικό διαζύγιο κατατίθεται υποχρεωτικά ένα ιδιωτικό συμφωνητικό, εφ' όσον υπάρχουν ανήλικα τέκνα, που ρυθμίζει με κοινή συμφωνία των μερών την επιμέλεια και την επικοινωνία, ήτοι:

ο πατέρας οικοιοθελώς πολλές φορές δίνει την επιμέλεια στη μητέρα.

Επίσης η διατροφή και η επιμέλεια όταν υπάρχει ακόμα διάσταση ή μέχρι να εκδοθεί το διαζύγιο, ρυθμίζονται προσωρινά με ασφαλιστικά μέτρα, ώσπου να συζητηθούν οι αγωγές.

Πολλές φορές αυτές οι διατροφές δεν πληρώνονται από τους πατέρες, όταν ακόμα δεν έχει κριθεί οριστικά το θέμα της επιμέλειας.
Πολλοί όχι επειδή δεν έχουν αλλά επειδή θέλουν να "τσακίσουν" το άλλο μέρος,
όταν δε η μη καταβολή διατροφής σε ανήλικο διώκεται και ποινικά.
Επειδή το θέμα έχει πάρει τεράστιες διαστάσεις δεν θα δίνεται φορολογική ενημερότητα στον υπόχρεο διατροφής που δεν την καταβάλλει.

Λυπάμαι για την περίπτωσή σου Χάος, κατανοώ όσο δε φαντάζεσαι τη δυσκολία της κατάστασης αλλά αποτελείς εξαίρεση.
Δεν είναι τα λεφτά, είναι ότι πάντα πρώτες έρχονται οι ανάγκες του παιδιού.-

Δεν αμφισβητώ ότι ο πατέρας παίζει τεράστιο ρόλο στη ζωή του παιδιού αλλά οι δικές μου εμπειρίες επαγγελματικές και μη μου έχουν δείξει ότι οι περισσότεροι άντρες δεν μπορούν να αναλάβουν φουλ τιμε μόνοι τους ένα ή δύο μικρά παιδιά.
Επίσης αυτό που έχω δει με μεγάλη μου λύπη είναι ότι οι περισσότεροι αρέσκονται να είναι μπαμπάδες του σκ , γιατί δεν έχουν πολλές ευθύνες και μπορούν να ζήσουν τη ζωή τους άνετα.

Δε λέω ότι δεν υπάρχουν μάνες που δεν θα έπρεπε να πάρουν την επιμέλεια αλλά αυτό είναι η εξαίρεση και όχι ο κανόνας.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη prime : 10-10-08 στις 12:37.
3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Subject to change (Λία)

Founder

Το avatar του χρήστη Subject to change
H Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Web developer . Έχει γράψει 9,471 μηνύματα.

H Subject to change έγραψε στις 12:45, 10-10-08:

Εγώ πάλι γιατί πιστεύω ότι ακόμα και αυτοί οι πατεράδες που φαίνονται ακατάλληλοι να αναλάβουν ένα παιδί full time, αν πέθαινε η γυναίκα τους μια χαρά θα τα έβγαζαν πέρα; Θα δυσκολεύονταν στην αρχή, αλλά τελικά θα τα κατάφερναν.
Βρίσκουν και τα κάνουν πιστεύω. Αν η γυναίκα προσπαθεί με κάθε τρόπο να του δείξει ότι δεν τον έχει ανάγκη, προφανώς και οι περισσότεροι θα πειστούν κάποια στιγμή και θα αρχίσουν να εκμεταλλεύονται τον επιπλέον χρόνο για να κάνουν κάτι άλλο.
Κι εγώ αν είχα κάποιον να μου βάζει πλυντήριο κάθε βδομάδα, σιγά μην το έκανα εγώ ποτέ.
Ο άνθρωπος προσαρμόζεται στην τρέχουσα κάθε φορά κατάσταση.

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Neraida (Bitch...)

Επιφανές Μέλος

H Neraida Twisted Mind... έγραψε στις 12:55, 10-10-08:

Αυτος που βρισκει και τα κανει για μενα τοτε ειναι αξιος της τυχης του και της περαιτερω σχεσης του με το παιδι...
Γιατι το παιδι δεν ειναι ενα πλυντηριο την εβδομαδα...Και εαν το βολεμα του ειναι πιο ισχυρο απο τα συναισθηματα του και την αναγκη του να ειναι διπλα στο παιδι του..τοτε σορρυ, αλλα για μενα ειναι ακυρος....

Παράθεση

Isiliel (Φεγγάρω)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Isiliel
H Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 9,049 μηνύματα.

H Isiliel Salus populi suprema lex esto έγραψε στις 13:01, 10-10-08:

δεν υπηρχε περιπτωση να μην ημουν εγω αυτη που θα ζουσε την καθημερινοτητα του....
Αρχική Δημοσίευση από Palladin
Θα έκανα ένα σύμφωνο συμβίωσης, ελπίζοντας ότι σε τέτοια περίπτωση δεν θα μπορεί να μου πάρει τα παιδιά.
Κυρίες μου παραφέρεστε...Σκεφτείτε ότι αν για σας είναι αδιανόητο να ζήσετε χωρίς τα παιδιά σας, άλλο τόσο είναι και για έναν συνειδητοποιημένο πατέρα, ...σαν κι αυτόν που στοχεύετε να παντρευτείτε. Γιατί μη μου πείτε πως θέλετε να παντρευτείτε κάποιον που θα αδιαφορεί για τα παιδιά του και δε θα σας βοηθάει με τις δουλειές του σπιτιού... Δε συνάδει αυτή η εικόνα με το πρότυπο του άντρα του σωστού της εποχής μας, που οι ίδιες οι γυναίκες ζητάμε!
-"Τις δουλειές του σπιτιού ποιος θα τις κάνει;"
-"Μα φυσικά από κοινού. Και θα φροντίζεις και τα παιδιά σου, αλλά όταν χωρίσουμε, θα τα κρατήσω εγώ".

Διαβάζω για ένα νέο μοντέλο "διαζευγμένων οικογενειών" που μελετάται στο εξωτερικό: Bird Nest Custody

Τα παιδιά συνεχίζουν να ζουν στο σπίτι της οικογένειας και οι διαζευγμένοι γονείς, ζουν μαζί τους ανά διαστήματα και εναλλάξ, αλλά ποτέ τις ίδιες μέρες. Έτσι κάθε γονιός έχει το δικό του σπιτικό στο οποίο πηγαίνει όταν δεν είναι η σειρά του να μείνει στην "οικογενειακή φωλιά". Ανάλογα με τη σχέση που διατηρούν μεταξύ τους οι πρώην συζυγοι μπορεί να μοιράζονται όλοι μαζί στην οικογενειακή φωλιά κάποιο γεύμα ή τα γεννέθλια του παιδιού π.χ. Είναι φυσικά μια μέθοδος που κοστίζει παραπάνω στο σύνολό της, αφού χρειάζεται να υπάρχουν τρία σπίτια, κοστίζει όμως ίσως λιγότερο σε συναισθηματικά αδιέξοδα...

5 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Isiliel (Φεγγάρω)

Επιφανές Μέλος

H Isiliel Salus populi suprema lex esto έγραψε στις 13:04, 10-10-08:

@prime: Εγώ αναρωτιέμαι... Αυτές τις περιπτώσεις των σωστών πατεράδων που αποτελούν την εξαίρεση που θα θέλαμε σαν γυναίκες να είναι ο κανόνας, ο νόμος, πως τις εξασφαλίζει;

5 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

fandago (Ә□⌂щяңš)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη fandago
Ο Ә□⌂щяңš αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 34 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,620 μηνύματα.

O fandago μπορεί να φαίνεται αλλά ΔΕΝ έγραψε στις 13:05, 10-10-08:

Θα έκανα ένα σύμφωνο συμβίωσης, ελπίζοντας ότι σε τέτοια περίπτωση δεν θα μπορεί να μου πάρει τα παιδιά.
Με πιο σκεπτικό; Αφού υποτίθεται ότι το σύμφωνο συμβίωσης είναι ισότιμο με τον κανονικό γάμο νομικά
Αλλα δεν μπορω να κλεισω τα ματια μου στο οτι οι μητερες ειναι αυτες που ειναι πιο δεμενες με τα παιδια...
Όσον αφορά αυτό το κομμάτι, θεωρώ ότι μεγάλο μερίδιο ευθύνης έχουν και οι ίδιες οι μητέρες, όταν οι ίδιες καθιστούν τους άντρες τους ανίκανους σε κάποιες ανάγκες των παιδιών, με αποτέλεσμα να καλύπτουν οι ίδιες τις περισσότερες ανάγκες έχοντας περισσότερη επαφή με το παιδί και άρα να είναι και πιο κοντά. Οι ίδιες μάλιστα που θα πουν "άσε δεν ξέρεις να το κάνεις αυτό, θα το κάνω εγώ" θεωρώ ότι έχουν τις μεγαλύτερες πιθανότητες να πουν και στο δικαστήριο "κύριε δικαστά ο κύριος αυτός δεν άλλαξε ποτέ του ΜΙΑ πάνα και θα πάρει και τα παιδιά;"
αλλα να καταληξουμε να υπαρχει ανισοτητα λογω διαφορετικου βαλαντιου...
Ακόμα και αυτό να γινόταν, είναι καλύτερο δηλαδή να έχουμε ανισότητα λόγω "φυσικής κατάστασης" (η μάνα κατεβάζει γάλα); Γιατί μην μου πείτε ότι η θέση "η μάνα είναι που είναι καλύτερος γονέας από τη φύση της" δεν οδηγεί σε ανισότητα.
Αρχική Δημοσίευση από prime
Επίσης η διατροφή και η επιμέλεια όταν υπάρχει ακόμα διάσταση ή μέχρι να εκδοθεί το διαζύγιο, ρυθμίζονται προσωρινά με ασφαλιστικά μέτρα, ώσπου να συζητηθούν οι αγωγές.
Στα οποία ασφαλιστικά μέτρα ποιος έχει την προσωρινή επιμέλεια;

Παράθεση

Subject to change (Λία)

Founder

H Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Web developer . Έχει γράψει 9,471 μηνύματα.

H Subject to change έγραψε στις 13:12, 10-10-08:

Αυτος που βρισκει και τα κανει για μενα τοτε ειναι αξιος της τυχης του και της περαιτερω σχεσης του με το παιδι...
Γιατι το παιδι δεν ειναι ενα πλυντηριο την εβδομαδα...Και εαν το βολεμα του ειναι πιο ισχυρο απο τα συναισθηματα του και την αναγκη του να ειναι διπλα στο παιδι του..τοτε σορρυ, αλλα για μενα ειναι ακυρος....
Ανάγκη είναι να παίζεις μαζί του, να του μαθαίνεις πράγματα, να το βοηθάς κλπ. Αυτά δηλαδή που τα κάνουν και οι γονείς του ΣΚ.
Το να το ταίζεις, να το πληρώνεις, να το καθαρίζεις, να το ξεσκ@τίζεις και όλα αυτά που ανέφερε η Palladin αρκετά παραπάνω είναι υποχρέωση, όχι ανάγκη.
Και τις υποχρεώσεις όταν τις καλύπτουν άλλοι είναι ανθρώπινο να τις αποφεύγουμε.
Προσοχή: Ανθρώπινο, όχι σωστό. Το ότι το καταλαβαίνω δεν σημαίνει ότι το δικαιολογώ! Πριν αρχίσετε τις αρνητικές, ξαναδιαβάστε το ποστ, γιατί είμαι σίγουρη ότι έτσι όπως το έγραψα είναι παρεξηγήσιμο.

Παράθεση

Neraida (Bitch...)

Επιφανές Μέλος

H Neraida Twisted Mind... έγραψε στις 13:13, 10-10-08:

Αρχική Δημοσίευση από Isiliel
Κυρίες μου παραφέρεστε...Σκεφτείτε ότι αν για σας είναι αδιανόητο να ζήσετε χωρίς τα παιδιά σας, άλλο τόσο είναι και για έναν συνειδητοποιημένο πατέρα
Με τη διαφορα Δημητρα οτι αυτο που εχω δει ειναι κατι διαφορετικο..Ισως φταιει ο τροπος που εχουμε μεγαλωσει, αλλα οι περισσοτεροι αντρες θελουν και βρισκουν "φυσιολογικο" να εχει η μητερα τα παιδια....και δεν εχει να κανει νομιζω με το ποσο συνειδητοποιημενος πατερας ειναι, αλλα με το τι δεσιμο εχει ο πατερας με τα παιδια και τι δεσιμο εχει η μητερα...Και εχω δει περιπτωση, οπου μονη της η μητερα αφησε την κορη να την παρει ο πατερας λογω ακριβως του δεσιμου που ειχε μαζι του το παιδι, και εκεινη κρατησε το γιο...Τι να πω...ειναι ολα αυτα τοσο ευθραστα...μακαρι να μη χρειαζοταν κανεναν ζευγαρι να φτασει σε αυτο το σημειο...

Και ναι ειναι εγωιστικο αυτο που ειπα....αλλα θελω να ειμαι ειλικρινης και δε νοιωθω οτι παραφερομαι...

Παντως σε καμμια περιπτωση δε θα αντιδρουσα στο να βλεπει το παιδι τον πατερα του ακομα και σε καθημερινη βαση, εαν ηταν δυνατον...Βεβαια ολα αυτα ειναι θεωριες...
Ελπιζω μονο να μη χρειαστει καν να χωρισω και να μπω σε μια τετοια διαδικασια....

Παράθεση

Isiliel (Φεγγάρω)

Επιφανές Μέλος

H Isiliel Salus populi suprema lex esto έγραψε στις 13:22, 10-10-08:

Τι να πω...ειναι ολα αυτα τοσο ευθραστα...μακαρι να μη χρειαζοταν κανεναν ζευγαρι να φτασει σε αυτο το σημειο...
Ωραία όλα αυτά, αλλά οι νόμοι δεν συντάσσονται με ευχολόγια...

Παράθεση

Neraida (Bitch...)

Επιφανές Μέλος

H Neraida Twisted Mind... έγραψε στις 13:28, 10-10-08:

Αρχική Δημοσίευση από Isiliel
Ωραία όλα αυτά, αλλά οι νόμοι δεν συντάσσονται με ευχολόγια...
Συμφωνω αλλα δεν εχει σχεση ο νομος με το τι εγω ευχομαι για μενα και την τυχη μου....Εγω απλα ευχηθηκα να αξιωθω να μεγαλωσω τα παιδια μου με τον πατερα τους μαζι και να μην εχω τετοιου ειδους προβληματα..
(και φαντασου λεει να μην κανω ποτε παιδια!)

Και ελπιζω κατι να γινει και για τις εξαιρεσεις για τις οποιες αναρωτηθηκες σε καποιο ποστ λιγο παραπανω....

Παράθεση

fandago (Ә□⌂щяңš)

Επιφανές Μέλος

Ο Ә□⌂щяңš αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 34 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,620 μηνύματα.

O fandago μπορεί να φαίνεται αλλά ΔΕΝ έγραψε στις 13:51, 10-10-08:

Ξέχασα να σχολιάσω αυτό:
Η αληθεια ειναι οτι εχω ακουσει οτι μια γυναικα ολοκληρωνεται με τη γεννηση του παιδιου της, αλλα δεν εχω ακουσει το ιδιο να λεγεται για τον ανδρα...γιατι αραγε...?
Όταν μιλάμε για ολοκλήρωση, εννοούμε το κλείσιμο του φυσικού κύκλου και ο τοκετός είναι στον φυσικό κύκλο της γυναίκας και όχι του άντρα. Ο βασικός σκοπός της σαν θηλαστικό είναι να φέρει στον κόσμο παιδιά

Δεν έχω πάρει απάντηση πάντως κατά πόσον μπορεί κάποιος να δεχτεί ισότητα όταν βάζει προτεραιότητα στη μητέρα για την επιμέλεια των παιδιών σε περίπτωση διαζυγίου

Παράθεση

Neraida (Bitch...)

Επιφανές Μέλος

H Neraida Twisted Mind... έγραψε στις 13:56, 10-10-08:

Αρχική Δημοσίευση από fandago
Όταν μιλάμε για ολοκλήρωση, εννοούμε το κλείσιμο του φυσικού κύκλου και ο τοκετός είναι στον φυσικό κύκλο της γυναίκας και όχι του άντρα. Ο βασικός σκοπός της σαν θηλαστικό είναι να φέρει στον κόσμο παιδιά
"Μιλαμε"???? Εδω καλα καλα δεν εχω μιλησει εγω που ειμαι γυναικα και εσυ εχεις ηδη μιλησει?!

Παράθεση

fandago (Ә□⌂щяңš)

Επιφανές Μέλος

O fandago μπορεί να φαίνεται αλλά ΔΕΝ έγραψε στις 14:00, 10-10-08:

"Μιλαμε"???? Εδω καλα καλα δεν εχω μιλησει εγω που ειμαι γυναικα και εσυ εχεις ηδη μιλησει?!
Εννοώ το προφανές (όχι για όλους όπως φαίνεται) ότι η έκφραση "κάτι/κάποιος ολοκληρώνεται" συνεπάγεται με το κλείσιμο ενός κύκλου.

Παράθεση

Neraida (Bitch...)

Επιφανές Μέλος

H Neraida Twisted Mind... έγραψε στις 14:04, 10-10-08:

Εννοώ το προφανές (όχι για όλους όπως φαίνεται) ότι η έκφραση "κάτι ολοκληρώνεται" συνεπάγεται με το κλείσιμο ενός κύκλου.
Ελα, πλακα εκανα ντε....

Αν και δεν ειμαι σιγουρη οτι αυτο ετσι το αισθανονται και το εννοουν οι μητερες....
Θα το ρωτησω παντως

Παράθεση

Palladin

Περιβόητο Μέλος

H Palladin έχω ένα μυστικό που όλα τα ομορφαίνει, έγραψε στις 14:30, 10-10-08:

Ακόμα και αυτό να γινόταν, είναι καλύτερο δηλαδή να έχουμε ανισότητα λόγω "φυσικής κατάστασης" (η μάνα κατεβάζει γάλα);
Μόνο και μόνο από τον τρόπο που μιλάς απαξιωτικά για την εγκυμοσύνη και το θηλασμό, και όλη η νοοτροπία ότι η μάνα απλά κουβαλάει το έμβρυο 9 μήνες (σιγά τη δουλειά) και "κατεβάζει γάλα", σαν την αγελάδα ένα πράμα, δείχνει πόσο λίγα γνωρίζεις για την ψυχολογία της μάνας και του μωρού, και για το δέσιμο που δημιουργείται μεταξύ τους.

Από εκεί και πέρα νομίζω ότι έχω ήδη πει όσα είχα να πω σ'αυτό το θέμα, δεν βρίσκω λόγο να επαναλαμβάνομαι και λέω να το σταματήσω κάπου εδώ.

3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

vendetta (Thor)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη vendetta
Ο Thor αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Ξεναγός . Έχει γράψει 342 μηνύματα.

O vendetta έγραψε στις 15:15, 10-10-08:

Αρχική Δημοσίευση από prime
Επίσης αυτό που έχω δει με μεγάλη μου λύπη είναι ότι οι περισσότεροι αρέσκονται να είναι μπαμπάδες του σκ , γιατί δεν έχουν πολλές ευθύνες και μπορούν να ζήσουν τη ζωή τους άνετα.
Δε λέω ότι δεν υπάρχουν μάνες που δεν θα έπρεπε να πάρουν την επιμέλεια αλλά αυτό είναι η εξαίρεση και όχι ο κανόνας.
Δυστυχώς εδώ ακριβώς αποτυπώνεται και όλη η λανθασμένη νοοτροπία που επικρατεί...
"Ο κανόνας είναι η μητέρα να αναλαμβάνει την επιμέλεια των παιδιών και ο πατέρας τα σ/κ των παιδιών!!!"...
Και μάλιστα κάτι τέτοιο ακούγεται από μία δικηγόρο (αν δεν κάνω λάθος βέβαια)...

Ελπίζω να μην έχω καταλάβει λάθος τα λεγόμενά σου...

-1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

fandago (Ә□⌂щяңš)

Επιφανές Μέλος

O fandago μπορεί να φαίνεται αλλά ΔΕΝ έγραψε στις 15:30, 10-10-08:

Μόνο και μόνο από τον τρόπο που μιλάς απαξιωτικά για την εγκυμοσύνη και το θηλασμό, και όλη η νοοτροπία ότι η μάνα απλά κουβαλάει το έμβρυο 9 μήνες (σιγά τη δουλειά) και "κατεβάζει γάλα", σαν την αγελάδα ένα πράμα, δείχνει πόσο λίγα γνωρίζεις για την ψυχολογία της μάνας και του μωρού, και για το δέσιμο που δημιουργείται μεταξύ τους.
Δεν είχα σκοπό να μιλήσω απαξιωτικά απλά ήταν το παράδειγμα που μου ήρθε στο μυαλό (λάθος διατυπωμένο προφανώς), για να μην έχω παρεξηγήσεις για την "φυσική κατάσταση". Φυσικά και σέβομαι όλη τη διαδικασία και την ίδια την γυναίκα που το περνάει και μακάρι όταν με το καλό έρθει η σειρά μου να γίνω γονιός να της προσφέρω όσα περισσότερα μπορώ.
Μου κάνει εντύπωση που όταν κάποιοι μιλάνε απαξιωτικά για τον ρόλο του πατέρα ζητείται εξήγηση, ενώ στην παραμικρή υπόνοια για απαξίωση της γέννας δέχομαι τέτοια κριτική. Θα περίμενα λοιπόν να μου δώσεις εσύ που ξέρεις περισσότερα για την ψυχολογία της μάνας και του μωρού να καταλάβω και όχι να σηκωθείς να φύγεις.

Αλλά στην τελική αν δεχτούμε ότι η μητέρα με το παιδί έχει περισσότερη σχέση από τον πατέρα και δράσουμε ανάλογα, ξαναρωτάω για πολλοστή φορά, θα δεχτούμε ότι δρούμε με γνώμονα την ισότητα;

Παράθεση

Isiliel (Φεγγάρω)

Επιφανές Μέλος

H Isiliel Salus populi suprema lex esto έγραψε στις 16:02, 10-10-08:

[B]
Οταν μια μητερα εκβιαζει τον αντρα με απαγορευση συναντησης με τα παιδια κ.ο.κ τις περισσοτερες φορες εχει δικιο και ξερω πολλες απο αυτες
Οταν ο πατερας τα τρωει με τις γκομενες και δε δινει μια, η μανα ξεστραβωνεται για να μεγαλωσει 3 παιδια και να φτασει μια μερα να τα σπουδασει με μια βελονα (μοδιστρα), ε τοτε τι λεμε?! Να του πει μαλλον και ευχαριστω που δε συνεβαλε στο μεγαλωμα τους...
Ενιγουει, οι καταστασεις αυτες δε μου αρεσουν ουτως ή αλλως και εχω εκφρασει την αποψη μου επ αυτου...Οταν μιλησα για εκβιασμο, μιλησα για εκεινα τα οντως ρεμαλια που δεν ενδιαφερονται και δε σεβονται την οικογενεια που δημιουργησαν...

Ποτε δε μιλησα για αρνηση της μητερας περι επαφης των παιδιων με τον πατερα...ειδικα οταν ειναι σωστος και στις οικονομικες του υποχρεωσεις απεναντι τους...
Και τι παει να πει "αν συμφωνει" να δωσει διατροφη...Υποχρεωση του ειναι..για τα παιδια θα τη δωσει...
Τελος παντων...δεν ξερω ποιος θα πρεπει να εχει τον πρωτο λογο...αυτο που ξερω ειναι οτι οι περισσοτεροι αντρες θελουν να εχει η γυναικα τους τα παιδια και καποιοι ειναι τοσο αδιαφοροι που δεν τους νοιαζει τιποτα αλλο απο το τομαρι τους....
Οπως εχω δει επισης και μανες να ειναι εξισου απαραδεκτες, με τη διαφορα οτι το ποσοστο αυτων ειναι μικροτερο συγκριτικα με αυτο των ανδρων....
Ξέχασα να επισημάνω σε όλα αυτά, ότι εκβιασμός της μητέρας προς τον πατέρα μπορεί να γίνει μόνο εφ' όσον ο πατέρας ενδιαφέρεται για τα παιδιά του! Αυτό σημαίνει ότι θα θέλει οικιοθελώς να προσφέρει οικονομικά όσο αντέχει η τσέπη του και γι' αυτό θα τον πονάει και να μη δει το παιδί του.

Αν ο πατέρας είναι αδιάφορος, τότε φυσικά ούτε οικονομικά θα συνεισφέρει (όσα και να έχει) και δεκάρα δε θα δίνει για τον όποιο εκβιασμό που θα του απαγορεύει να δει το παιδί του.

Μόνη σου λες σε διάφορα σημεία πως δε θα 'πρεπε η οικονομική επιφάνεια να καθορίζει τον "καλό" γονιό μα απ' την άλλη υποστηρίζεις ότι αυτός που δε πληρώνει δικαίως θα υποστεί εκβιασμό.

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

lugar

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη lugar
H lugar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 52 ετών . Έχει γράψει 810 μηνύματα.

H lugar έγραψε στις 12:30, 13-10-08:

Ρε παιδιά γιατί έχω την αίσθηση ότι τζάμπα μαλώνουμε. Ναι, υπάρχουν στερεότυπα, ναι, έχουν βγει από την στατιστική, αλλά για να αλλάξουν πρέπει να πάψουμε να τα δεχόμαστε. Και σίγουρα για να γίνει αυτό πρέπει να μην προμοτάρει τα στερεότυπα ο νόμος.
Δεν ζητάει κανείς να δίνεται η επιμέλεια στον πατέρα a priori, ζητάει να συζητείται και να μπαίνει στο παιχνίδι με ίσους όρους. Στερεότυπο είναι και ότι όποιος έχει λεφτά/δύναμη αγνοεί τον νόμο όμως είναι τεράστια ανακούφιση όταν μια στις τόσες ο νόμος λειτουργεί και ο φτωχός/ αδύναμος δικαιώνεται. (εδώ πέφτει ξανθόπουλος )
Ένας πατέρας που δεν ενδιαφέρεται θα δώσει την επιμέλεια με τη μία (ακόμα και εκδικητικός να ήτανε μόλις συνηδειτοποιήσει τι του κοστίζει να πλένει, να μαγειρεύει, να ξαγρυπνάει.... -γιατί είπαμε να μην ενδιαφέρεται έτσι;- θα αλλάξει γνώμη).
Ένας πατέρας που ενδιαφέρεται λοιπόν γιατί να μην μπορεί να μπει στο παιχνίδι? Αν μιλάμε για πόλεμο γιατί ο νόμος να δίνει όπλα μόνο στον έναν?
Από την άλλη ΔΥΟ γονείς που ενδιαφέρονται πρέπει να βρουν το καλύτερο για τα παιδιά τους και ο πόλεμος δεν έχει θέση πουθενά. Και όπως όταν είναι παντρεμένοι προσαρμόζουν όσο μπορούν την ζωή τους στη ζωή των παιδιών, έτσι θα κάνουν κι όταν χωρίσουν. Θα προσπαθήσουν να είναι κοντά για να καλύπτουν ο ένας τα κενά του άλλου και για να στηρίζουν τα παιδιά τους.

Παράθεση

kleftra (Γεωργία-Γωγούλα-Γωγώ...ακούω σε όλες τις παραλλαγές)

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη kleftra
H Γεωργία-Γωγούλα-Γωγώ...ακούω σε όλες τις παραλλαγές αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,633 μηνύματα.

H kleftra οι φωνές στο κεφάλι της, της είπαν κι έγραψε στις 16:18, 13-10-08:

Ακόμα και αυτό να γινόταν, είναι καλύτερο δηλαδή να έχουμε ανισότητα λόγω "φυσικής κατάστασης" (η μάνα κατεβάζει γάλα); Γιατί μην μου πείτε ότι η θέση "η μάνα είναι που είναι καλύτερος γονέας από τη φύση της" δεν οδηγεί σε ανισότητα.
Bασικά δεν έχουμε ανισότητα λόγω φυσικής κατάστασης κι όσο κι αν ακουστεί κλισέ η μάνα απο την φύση της δεν είναι "καλύτερος" γονέας αλλά είναι βιολογικά "πιο οικείος" γονέας για το παιδί, θα εξηγήσω παρακάτω.
Ως ενήλικες ή ακόμη και ως έφηβοι αν ερωτηθούμε ποιον γονέα αγαπάμε πιο πολύ (η ηλιθιότερη ερώτηση που μπορείς να κάνεις σε παιδί ever) θα δώσουμε μια απάντηση βασισμένη σε εξωγενή κριτήρια πχ.με ποιον ταιριάζουμε πιο πολύ,μοιάζουμε φυσιογνωμικά,θαυμάζουμε,δεν μας χαλάει χατήρι ή σε ακραίες περιπτώσεις μπορεί να έχουμε εγκατελειφθεί απο τον έναν.
Προσωπικά έχω αδυναμία στο μπαμπά μου(σύνδρομο της Ηλέκτρας) όμως όσο και αν η κακή σχέση που έχω με την μάνα μου δεν με αφήνει να το παραδεχτώ απο την φύση ή αν θέλετε βιολογικά είμαι πιο δεμένη μαζί της.

Κι εξηγώ, όχι δεν είναι ο θηλασμός ούτε οι ώρες που περνά η μάνα με το παιδί που τους δένουν, είναι η ίδια η εγκυμοσύνη και όσα απορρέουν απο αυτή.
Το πρώτο περιβάλλον του παιδιού και αυτό που νοιώθει την μεγαλύτερη ασφάλεια είναι η μήτρα.Η σύνδεση του με το σώμα της μητέρας είναι τόσο έντονη που ακόμη και μετά την γέννηση του και ως τους 12 μήνες ζωής του δεν αντιλαμβάνεται τον εαυτό του ως ξεχωριστή υπόσταση αλλά θεωρεί πως είναι ένα με την μητέρα του.Αυτή η αντίληψη του ενός ανθρώπου όπως και τα κατάλοιπα της εμβρυιακής κατάστασης μένουν σε όλη μας την ζωή στο υποσυνείδητο μας.
Όταν βλέπουμε παιδάκια να γαντζώνονται στα πόδια της μάνας τους θεωρούμε ότι είναι δεμένα μαζί της γιατί παιρνούν πολλές ώρες, λάθος, είναι κατάλοιπο της αντίληψης είμαστε ένα.
Όταν μας ολόκληρα γαιδουριά πια μας νανουρίζει η διαδρομή στο τραίνο, είναι κατάλοιπο της εμβρυακής μας κατάστασης κατά το βηματισμό της μητέρας.
Όταν μας νανουρίζει το μονότονο τικ-τακ του ρολογιού είναι κατάλοιπο απο τους χτύπους της καρδιάς της μητέρας.
Και χιλιάδες παραδείγματα που μας συντροφεύουν μια ζωή.
Βλέπεις βιολογικά δυστυχώς για εσάς τους άντρες αυτή η ανισότητα υπάρχει και δεν εξαλείφεται, όπως φυσικα και αντίστοιχες απο τη φύση υπερ σας, ας μην μπερδεύουμε την ισονομία με την ομοιότητα, δεν είμαστε ίδιο φύλο.

Για μένα κακώς οι γυναίκες αντιδρούν στην απο κοινού επιμέλεια και χρησιμοποιούν το παιδί ως μέσο εκβιασμού πολλές φορές.
Όμως καλώς τα δικαστήρια δίνουν προτεραιότητα στην επιμέλεια της μητέρας βασιζόμενα στην ισχυρή σύνδεση που υπάρχει, χωρίς αυτό να σημαίνει πως οι πατέρες δεν μπορούν να είναι εξίσου ή ίσως και καλύτεροι γονείς.Όμως αντικειμενικά η μητέρα είναι πιο "απαραίτητος" γονέας στην ψυχολογία του παιδιού.Ειδικά μέχρι τα πρώτα 5 του χρόνια που μάλιστα σε κάποιες χώρες είναι εγκληματικό να απομακρύνεται το παιδί απο την μάνα για διάστημα μεγαλύτερο των 3 ημέρων.

Δεν ξέρω αν έγινε σαφές παρά το τεράστιο σεντόνι που έγραψα, πως το δικαστήριο δίνει προτίμηση υπερ της μητέρας όχι με βασή ποιος γονέας θεωρείται καλύτερος για το παιδί με τα κριτήρια των ενηλίκων αλλά με βάση το παιδί ποιον γονέα έχει περισσότερη ανάγκη.Δεν είναι επίσης τυχαίο πως ακόμη και σε ναρκομανείς ή αλκοολικές μητέρες η επιμέλεια αφαιρείται μόνο αν αποδειχτεί πως η "αρρώστεια" τους θα βάλει σε κίνδυνο την ακεραιότητα του παιδιού.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη kleftra : 13-10-08 στις 16:28.
6 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

fandago (Ә□⌂щяңš)

Επιφανές Μέλος

O fandago μπορεί να φαίνεται αλλά ΔΕΝ έγραψε στις 23:06, 13-10-08:

Πολύ ωραία τα λες kleftra και σε γενικές γραμμές συμφωνώ
Αρχική Δημοσίευση από kleftra
Βλέπεις βιολογικά δυστυχώς για εσάς τους άντρες αυτή η ανισότητα υπάρχει και δεν εξαλείφεται, όπως φυσικα και αντίστοιχες απο τη φύση υπερ σας, ας μην μπερδεύουμε την ισονομία με την ομοιότητα, δεν είμαστε ίδιο φύλο.
Εγώ ομολογώ ότι έχω μπερδευτεί
Τελικά είναι πλάνη η ισότητα αλλά αυτό που ζητάμε όλοι είναι η ισονομία, ναι;
Ειδικά μέχρι τα πρώτα 5 του χρόνια που μάλιστα σε κάποιες χώρες είναι εγκληματικό να απομακρύνεται το παιδί απο την μάνα για διάστημα μεγαλύτερο των 3 ημέρων.
Αυτό το είπα και εγώ, ότι καταλαβαίνω μέχρι μια μικρή ηλικία (εγώ είχα βάλει τα 3 έτη) να έχει προτεραιότητα η μητέρα για βιολογικούς λόγους κυρίως. Αλλά έπειτα από αυτήν την ηλικία, οποιαδήποτε προτεραιότητα την θεωρώ άδικη.

Παράθεση

lugar

Διάσημο Μέλος

H lugar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 52 ετών . Έχει γράψει 810 μηνύματα.

H lugar έγραψε στις 09:08, 14-10-08:

@kleftra
Σε αυτά που λές έχεις δίκιο και για ακριβώς τον ίδιο λόγο μια κακή μητέρα μπορεί να κάνει πολύ πιο κακό στο παιδί. Δεν είμαι αρμόδια, θα'θελα την γνώμη λοιπόν κάποιου ειδικού. V-key... είσαι εδώ? Κάποιος άλλος? Τι είναι σημαντικότερο η ύπαρξη της μητέρας ή η συμπεριφορά της αν χρειαστεί να διαλέξει κανείς?

Παράθεση

kleftra (Γεωργία-Γωγούλα-Γωγώ...ακούω σε όλες τις παραλλαγές)

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη kleftra
H Γεωργία-Γωγούλα-Γωγώ...ακούω σε όλες τις παραλλαγές αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,633 μηνύματα.

H kleftra οι φωνές στο κεφάλι της, της είπαν κι έγραψε στις 15:06, 14-10-08:

Εγώ ομολογώ ότι έχω μπερδευτεί
Τελικά είναι πλάνη η ισότητα αλλά αυτό που ζητάμε όλοι είναι η ισονομία, ναι;

Αυτό το είπα και εγώ, ότι καταλαβαίνω μέχρι μια μικρή ηλικία (εγώ είχα βάλει τα 3 έτη) να έχει προτεραιότητα η μητέρα για βιολογικούς λόγους κυρίως. Αλλά έπειτα από αυτήν την ηλικία, οποιαδήποτε προτεραιότητα την θεωρώ άδικη.

Ελπίζω να φαίνεται πως όλο αυτό το έγραψα για να σου απαντήσω στο διάλογο που είχατε με την Pall ως μια λίγο πιο αναλυτική προσέγγιση των γραπτών της.

Για μένα το συγκεκριμένο θέμα δεν θα έπρεπε καν να ενταχθεί στο ποστ περί ισότητας.
Είναι εντελώς άκυρο να προσπαθούμε να ερμηνεύσουμε την ισοτητα των δυο φύλων μέσα απο τους γονεικούς ρόλους.Ούτε η μάνα μπορεί να υποκαταστήσει τον πατέρα ούτε το ανάποδο και σαφώς δεν συγκρίνονται, είναι σαν να λεμε πως αν χάσω το δεξί μου πόδι δεν θα με πειράξει γιατί έχω το αριστερό(τι γράφω...).

Νομίζω πως δεν κατάλαβες πως με τα παραδείγματα της ενήλικης ζωής προσπαθώ να σου δείξω πως η σύνδεση μας με την μητέρα μας συνοδεύει υποσυνείδητα εφ'όρου ζωής κι όχι μόνο μέχρι τα 5 μας ή τα 2 μας ή τα 10 μας για αυτό έχει "προτεραιότητα" ως κηδεμόνας.

Αρχική Δημοσίευση από lugar
@kleftra
Σε αυτά που λές έχεις δίκιο και για ακριβώς τον ίδιο λόγο μια κακή μητέρα μπορεί να κάνει πολύ πιο κακό στο παιδί. Δεν είμαι αρμόδια, θα'θελα την γνώμη λοιπόν κάποιου ειδικού. V-key... είσαι εδώ? Κάποιος άλλος? Τι είναι σημαντικότερο η ύπαρξη της μητέρας ή η συμπεριφορά της αν χρειαστεί να διαλέξει κανείς?
Σαφώς.Ξαναγράφω πως με το παραπάνω δεν υποστηρίζω την μη κοινή επιμέλεια, απλα γράφτηκε για να απαντήσει σε μια απορία του fandago.
Όσο και αν ο νόμος στρέφεται υπέρ της μητέρας αν αποδειχθεί πως το θέτει σε κίνδυνο τότε η επιμέλεια αφαιρείται, αυτό το γνωρίζουμε όλοι, απλώς το θεωρώ λογικό σε κανονικές συνθήκες να έχει η μητέρα "προβάδισμα".
Να ξαναγράψω πως είμαι υπερ της κοινής επιμέλειας ή θα γίνω κουραστική.

Υ.Γ.Με φόβο πως πλατιάζω επικίνδυνα επανέρχομαι στην δήλωση του fandago πως έχει μπερδευτεί περί ισότητας.
Και συ έχεις μπερδευτεί και τα πράγματα έχουν διαστρεβλωθεί.
Η ισότητα ή μάλλον ο φεμινισμός όταν ξεκίνησε ως κίνημα δεν είχε σκοπό να καταργήσει τους άντρες αλλά να προασπιστεί τα δικαιώματα των γυναικών στην εργασία,την παιδεία, την πολιτική ζωή κλπ.
Κάπου χάθηκε η μπάλα και κατέληξαν οι περισσότερες απο τις σημερινές φεμινίστριες να προσπαθούν να υποκαταστήσουν το αντρικό φύλο θεωρώντας το δικό τους ως ανώτερο.
Δυο χρόνια πριν τα έχω ξαναγράψει όλα αυτά εδώ κάνε μια αναζήτηση(μην τα θες κι όλα στο πιάτο)

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη kleftra : 14-10-08 στις 15:17.
Παράθεση

Isiliel (Φεγγάρω)

Επιφανές Μέλος

H Isiliel Salus populi suprema lex esto έγραψε στις 16:09, 14-10-08:

Δυο χρόνια πριν τα έχω ξαναγράψει όλα αυτά εδώ κάνε μια αναζήτηση(μην τα θες κι όλα στο πιάτο)
Όταν αρχίσαμε να συζητάμε σε αυτό το Thread, έτυχε να διαβάσω εκείνο το ποστ σου και σκεφτόμουν να το μεταφέρω εδώ γιατί με βρίσκει σύμφωνη να που ηρθε η ωρα του:

http://www.e-steki.gr/showpost.php?p=44456&postcount=22

Παράθεση

DreamsRevenge

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη DreamsRevenge
H DreamsRevenge αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,241 μηνύματα.

H DreamsRevenge sans toit, ni loi έγραψε στις 16:51, 14-10-08:

Αν κατάλαβα καλά, το θέμα ξεκίνησε από ισότητα και πήγε στο νέο οικογενειακό δίκαιο και τις διατάξεις για την επιμέλεια...
Ισότητα-Ισονομία-Ισοπολιτεία δε νομίζω ότι υπάρχει απόλυτα για τις γυναίκες αφού ακόμα και όπου ο νόμος προστατεύει τις αρχές αυτές, έρχονται άγραφοι νόμοι, παραδόσεις, κλπ για να λειτουργήσουν αποτρεπτικά είτε απευθείας είτε ως δευτερεύουσες αιτίες. π.χ. μια γυναίκα μπορεί να διεκδικήσει ισότιμα μια θέση με προαγωγή, όταν όμως δεν προλαβαίνει λόγω οικογενειακών υποχρεώσεων να παρακολουθήσει κάποια τυχόν σχετικά σεμινάρια, τότε τη θέση την παίρνει δικαιωματικά αυτός που τα παρακολούθησε δηλ εκείνος που η δική του γυναίκα τρέχει τα παιδιά και το σπίτι και τον αφήνει ήσυχο να διαβάζει... σωστά?
Ισότητα λοιπόν ... άσε, άλλη φορά.

Όσο για την κοινή επιμελεια, να μοιραστώ μαζί σας το ότι από γνωστές μου οικογένειες (και είμαστε πολλές δημοτικό-γυμνάσιο), ο μπαμπάς, δεν ασχολείται με το σε ποιό φροντιστήριο αγγλικών θα πάνε τα παιδιά, δεν τρέχει να μάθει σε ποιό σχολείο είναι καλύτερα για να γραφτούν, δε μιλάει με δασκάλες μπαλλέτου, ρυθμικής, κιθάρας και πιάνου μέχρι να γίνει η τελική επιλογή, σαφώς δεν πηγαίνει να πάρει ελέγχους και να μιλήσει με τους εκπαιδευτικούς, δεν περνάει ώρες με το πιτσιρίκι για να δει τί του αρέσει και τί όχι τελικά, δεν το πηγαινοφέρνει στις ασχολίες του για να μιλήσει αναπόφευκτα (αν δεν περιμένει στο αυτοκίνητο για να ακούει και τον αγώνα) με τους δασκάλους του.
Ποιός του δίνει λοιπόν το δικαίωμα να θέλει να αποφασίζει για τέτοια και άλλα παρόμοια ή μη θέματα μετά το διαζύγιο?
Δηλαδή πιστεύει κανείς ότι όταν π.χ. η μητέρα θέλει ιδιωτικό σχολείο και ο πατέρας δημόσιο είναι μόνο για ιδεολογικούς λόγους και όχι γιατί ο πατέρας θέλει να αποφύγει τη δαπάνη?

Ποιός διασφαλίζει το ότι τυχόν κοινή επιμέλεια θα έχει αποκλειστικά αντικείμενο την ευημερία του παιδιού και όχι την στείρα αντιπαράθεση των γονιών?

Να προτείνω μετά το τεκμήριο της αθωότητας να εξετάσουμε και το τεκμήριο της καταλληλότητας (για τις μαμάδες)?

φεύγω τώρα γιατί πρέπει να πάω το παιδί στα γαλλικά...

-1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Vkey (Κοινό Μυστικό!!!)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Vkey
H Κοινό Μυστικό!!! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Εκπαιδευτικός . Έχει γράψει 2,419 μηνύματα.

H Vkey ,αφού σκέφτηκε λίγο, έγραψε στις 18:09, 14-10-08:

Πριν απαντήσω να τονίσω ότι είναι περισσότερο άποψη μου και δεν ξέρω αν πρέπει να θεωρηθεί άποψη ειδικού αν και με κολακεύει η έκφραση...

Ως αρχή μου έχω το εξής: "Δεν υπάρχει προβληματικό παιδί αλλά προβληματικό περιβάλλον"...το έμαθα στο πανεπιστήμιο και μέχρι στιγμής η εμπειρία μου μου το επιβεβαιώνει

Οπότε αν το παιδί είναι με μία μητέρα που όντως θα δημιουργήσει προβλήματα στο παιδί...σωματικά- ψυχολογικά- προβλήματα συμπεριφοράς κλπ εννοείται ότι το παιδί πρέπει να απομακρυνθεί... Αυτό επίσης ισχύει και για τις προβληματικές οικογένειες έτσι κι αλλιώς για εμένα
Οπότε θέλουμε ύπαρξη και σωστή συμπεριφορά και όχι μόνο ένα από τα δύο

Στην διαμάχη σε περίπτωση διαζυγίου με καλύπτει η κλέφτρα οπότε νομίζω ότι απλά θα επαναληφθώ...

Το ιδανικότερο θα ήταν συνεργασία γονιών μετά τον χωρισμό...στην πράξη ξέρω μόνο ένα ζευγάρι που το έχει καταφέρει μένοντας στο ίδιο σπίτι ενώ είχαν χωρίσει, δείχνοντας στα παιδιά τους ότι αγάπη υπάρχει και από τις δύο πλευρές και ότι μπορεί να χώρισαν αλλά εκτιμούν και αγαπούν ο ένας τον άλλον...Και οι δύο είχαν τις προσωπικές τους ζωές απλά δεν τις έφερναν
σπίτι...'Αλλαξαν στέγη όταν τα παιδιά ενηλικιώθηκαν και είχαν δεχτεί αβίαστα το γεγονός... παρόλ' αυτά κάνουν ακόμα "οικογενειακά" πράγματα μαζί....

Δυστυχώς αυτή είναι η εξαίρεση στον κανόνα και είναι πολύ δύσκολο να επιτευχθεί... Τα υπόλοιπα προσωπικά μου παραδείγματα είναι αρνητικά...και γέρνουν υπερ των μητέρων....

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

fandago (Ә□⌂щяңš)

Επιφανές Μέλος

O fandago μπορεί να φαίνεται αλλά ΔΕΝ έγραψε στις 20:10, 14-10-08:

Αρχική Δημοσίευση από DreamsRevenge
π.χ. μια γυναίκα μπορεί να διεκδικήσει ισότιμα μια θέση με προαγωγή, όταν όμως δεν προλαβαίνει λόγω οικογενειακών υποχρεώσεων να παρακολουθήσει κάποια τυχόν σχετικά σεμινάρια, τότε τη θέση την παίρνει δικαιωματικά αυτός που τα παρακολούθησε δηλ εκείνος που η δική του γυναίκα τρέχει τα παιδιά και το σπίτι και τον αφήνει ήσυχο να διαβάζει... σωστά?
Ισότητα λοιπόν ... άσε, άλλη φορά.
Λίγο πιο πάνω βγήκε το συμπέρασμα ότι η μητέρα είναι πιο κοντά στα παιδιά, οπότε "τρέχει" για εκείνα περισσότερο οπότε πρέπει να παίρνει αυτή την επιμέλεια. Τώρα λες, ότι ναι μεν θα παίρνει την επιμέλεια γιατί τρέχει περισσότερο, αλλά θα πρέπει να παίρνει και την προαγωγή και ας μην πρόλαβε τα σεμινάρια. Τελικά μήπως η άποψη ότι τα προλαβαίνετε όλα σας έχει συνεπάρει τόσο που όταν δεν τα καταφέρνετε ζητάτε να "κάνουν τα στραβά μάτια" ή να σας χαριστούν;
Αλλά και έτσι να μην είναι. Την επιλογή του συντρόφου που έχει την γυναίκα του για τις οικογενειακές υποχρεώσεις, ενώ αυτός παρακολουθεί σεμινάρια και παίρνει προαγωγές, ποιος την έκανε; Η γυναίκα δεν τον διάλεξε; Ας τα είχε κανονίσει από πριν...
ο μπαμπάς, δεν ασχολείται με το σε ποιό φροντιστήριο αγγλικών θα πάνε τα παιδιά, δεν τρέχει να μάθει σε ποιό σχολείο είναι καλύτερα για να γραφτούν, δε μιλάει με δασκάλες μπαλλέτου, ρυθμικής, κιθάρας και πιάνου μέχρι να γίνει η τελική επιλογή, σαφώς δεν πηγαίνει να πάρει ελέγχους και να μιλήσει με τους εκπαιδευτικούς, δεν περνάει ώρες με το πιτσιρίκι για να δει τί του αρέσει και τί όχι τελικά, δεν το πηγαινοφέρνει στις ασχολίες του για να μιλήσει αναπόφευκτα (αν δεν περιμένει στο αυτοκίνητο για να ακούει και τον αγώνα) με τους δασκάλους του.
Εκτός ότι το βρίσκω απόλυτο, ακόμα και όταν συμβαίνει αυτό, ποιον πρέπει να κατηγορήσουμε; Την γυναίκα που το κάνει και δέχεται το γεγονός, ή τον άντρα;
Δηλαδή πιστεύει κανείς ότι όταν π.χ. η μητέρα θέλει ιδιωτικό σχολείο και ο πατέρας δημόσιο είναι μόνο για ιδεολογικούς λόγους και όχι γιατί ο πατέρας θέλει να αποφύγει τη δαπάνη?
Κοίτα τώρα πως φαίνεται ότι η ίδια έχεις μοιράσει τις δουλειές στο μυαλό σου. Η μητέρα τρέχει για τις οικογενειακές υποχρεώσεις και ο άντρας είναι υπεύθυνος για τα οικονομικά και κοιτάζει τις δαπάνες. Μιλάς τόση ώρα, για καταστάσεις όπου από την αρχή έχει γίνει το λάθος και τα πράγματα δεν είναι μοιρασμένα, πως περιμένεις να βγάλεις γενικό συμπέρασμα έτσι;
φεύγω τώρα γιατί πρέπει να πάω το παιδί στα γαλλικά...
Το οποίο φροντιστήριο εσύ διάλεξες, οπότε να υποθέσω ότι τόση ώρα μας μιλάς για αυτό που εφαρμόζεις εσύ;

Πραγματικά δεν μπορώ να καταλάβω... Είπε κανείς ότι αν η μητέρα είναι αυτή που κάνει τα περισσότερα στην οικογένεια, τρέχει περισσότερο για τα παιδιά της, δεν θα έχει δικαιωματικά προτεραιότητα στην επιμέλεια σε περίπτωση διαζυγίου; Όχι... Απλά μας αρέσει να δημιουργούμε εντυπώσεις, με τον άντρα που δεν κάνει τίποτα, που είναι απλά θεατής, που μόνο τα οικονομικά τον νοιάζουν. Αν μιλάμε για έναν απαθή πατέρα, φυσικά και προτεραιότητα θα έχει η μάνα. Όταν μιλάμε για δουλειές, φυσικά και η εταιρεία θα προμοτάρει αυτόν που της ταιριάζει περισσότερο.

Παράθεση

lugar

Διάσημο Μέλος

H lugar έγραψε στις 11:56, 15-10-08:

Αρχική Δημοσίευση από Vkey
Οπότε αν το παιδί είναι με μία μητέρα που όντως θα δημιουργήσει προβλήματα στο παιδί...σωματικά- ψυχολογικά- προβλήματα συμπεριφοράς κλπ εννοείται ότι το παιδί πρέπει να απομακρυνθεί... Αυτό επίσης ισχύει και για τις προβληματικές οικογένειες έτσι κι αλλιώς για εμένα
Οπότε θέλουμε ύπαρξη και σωστή συμπεριφορά και όχι μόνο ένα από τα δύο
...............................
Τα υπόλοιπα προσωπικά μου παραδείγματα είναι αρνητικά...και γέρνουν υπερ των μητέρων....
Νομίζω ότι το παράπονο των αντρών είναι ότι ο έλεγχος για την καταλληλότητα της μητέρας είναι υποτυπώδης. Πόσο κατάλληλη είναι μια μάνα που απομακρύνει το παιδί από τον πατέρα από προσωπικό γινάτι? Δεν λένε ότι είναι πιο κατάλληλοι, λένε απλώς να μπουν κι αυτοί στη λίστα και όχι να είναι η τελευταία λύση σε περίπτωση που η μάνα είναι εξόφθαλμα ακατάλληλη.
Λίγο πιο πάνω βγήκε το συμπέρασμα ότι η μητέρα είναι πιο κοντά στα παιδιά, οπότε "τρέχει" για εκείνα περισσότερο οπότε πρέπει να παίρνει αυτή την επιμέλεια. Τώρα λες, ότι ναι μεν θα παίρνει την επιμέλεια γιατί τρέχει περισσότερο, αλλά θα πρέπει να παίρνει και την προαγωγή και ας μην πρόλαβε τα σεμινάρια. Τελικά μήπως η άποψη ότι τα προλαβαίνετε όλα σας έχει συνεπάρει τόσο που όταν δεν τα καταφέρνετε ζητάτε να "κάνουν τα στραβά μάτια" ή να σας χαριστούν;....
Όχι δεν λέει αυτό. Λέει ότι στην κοινωνία μας συνήθως αυτό γίνεται. Σχεδόν καμία γυναίκα δεν συνεπαίρνεται από την ιδέα ότι τα καταφέρνει όλα (οι χαρισματικές ας μην μου κακιώσουν, πιστεύω ότι είσαστε λίγες ) γιατί δεν είναι αλήθεια. 'Οσες το ζουν το ξέρουν, πάντα κάτι αφήνεις αν δεν έχεις την στήριξη του συζύγου σου ή - στην περίπτωση μου - ακόμα και αν έχεις την στήριξη του συζύγου σου. Και αρκετές φορές μπορεί να έχεις την αίσθηση ότι τίποτα δεν κάνεις απόλυτα αλλά όλα από τόσο ώστε να μην καταρρεύσει το σύστημα.

Αλλά και έτσι να μην είναι. Την επιλογή του συντρόφου που έχει την γυναίκα του για τις οικογενειακές υποχρεώσεις, ενώ αυτός παρακολουθεί σεμινάρια και παίρνει προαγωγές, ποιος την έκανε; Η γυναίκα δεν τον διάλεξε; Ας τα είχε κανονίσει από πριν...
Εκτός ότι το βρίσκω απόλυτο, ακόμα και όταν συμβαίνει αυτό, ποιον πρέπει να κατηγορήσουμε; Την γυναίκα που το κάνει και δέχεται το γεγονός, ή τον άντρα;
ΚΑΙ τους δύο?
Έχω δει πολλές φορές τους ανθρώπους να αλλάζουν με το γάμο. Έχω δει άντρες που έκαναν τα πάντα με το που παντρεύονται να αποφασίζουν ότι τώρα θέλουν "σύζυγο/μητέρα" και όχι "γκόμενα" οπότε όλες οι δουλειές παύουν να τους αφορούν. Έχω δει και γυναίκες καριερίστες να παντρεύονται και να θέλουν να γίνουν οι μαμάδες τους. Έχω δει και αγόρια πασάδες που επειδή αναγνωρίζουν τα καινούρια δεδομένα και αγαπούν τις συντρόφους τους μαθαίνουν να μοιράζονται τις υποχρεώσεις.
Κάθε περίπτωση είναι ξεχωριστή και έτσι πρέπει να αντιμετωπίζεται.
Κοίτα τώρα πως φαίνεται ότι η ίδια έχεις μοιράσει τις δουλειές στο μυαλό σου. Η μητέρα τρέχει για τις οικογενειακές υποχρεώσεις και ο άντρας είναι υπεύθυνος για τα οικονομικά και κοιτάζει τις δαπάνες. Μιλάς τόση ώρα, για καταστάσεις όπου από την αρχή έχει γίνει το λάθος και τα πράγματα δεν είναι μοιρασμένα, πως περιμένεις να βγάλεις γενικό συμπέρασμα έτσι;
Κοίτα γύρω σου και πες μου.... Στα ζευγάρια που έχουν και μεγαλώνουν παιδιά (σπίτια με full time νταντάδες και οικονόμους εξαιρούνται) πόσα ξέρεις που η γυναίκα κάνει ελεύθερο επάγγελμα και ο άντρας υπαλληλικό, ή που η γυναίκα φέρνει περισσότερα λεφτά από τον άντρα στο σπίτι? Ποιός είναι αυτός που έχει την δυνατότητα να αυξήσει το εισόδημα του με περισσότερες ώρες εργασίας?
Κι αν ο άντρας μου κάποια στιγμή αποφασίσει ότι δεν τον αφορά να τρέχει πίσω από τα παιδιά που οι ανάγκες τους αλλάζουν ΚΑΘΕ ΧΡΟΝΟ, και χρειάζονται ευπροσάρμοστους γονείς, εγώ θα τα αφήσω στην μοίρα τους για να μάθει αυτός?

Έχω δηλώσει από την αρχή ότι είμαι υπερ της κοινής επιμέλειας και της εξέτασης και των δύο γονέων γιατί κάθε περίπτωση είναι ξεχωριστή και η ισονομία απαραίτητη. 'Ομως το να κλείσουμε τα μάτια στην στατιστική πραγματικότητα που λέει ότι ΓΙΑ ΤΗΝ ΩΡΑ οι γυναίκες έχουν προτεραιότητα το σπίτι τους και την ισορροπία του και οι άντρες την δουλειά τους και το να βλέπουμε γύρω μας γυναίκες που θέλουν να καπηλευτούνε τους ρόλους μας δεν με βρίσκει σύμφωνη.

Παράθεση

Subject to change (Λία)

Founder

H Subject to change έγραψε στις 12:17, 15-10-08:

Αρχική Δημοσίευση από lugar
Κοίτα γύρω σου και πες μου.... Στα ζευγάρια που έχουν και μεγαλώνουν παιδιά (σπίτια με full time νταντάδες και οικονόμους εξαιρούνται) πόσα ξέρεις που η γυναίκα κάνει ελεύθερο επάγγελμα και ο άντρας υπαλληλικό, ή που η γυναίκα φέρνει περισσότερα λεφτά από τον άντρα στο σπίτι?
Εγώ πάντως ξέρω... τους γονείς μου.

Παράθεση

Neraida (Bitch...)

Επιφανές Μέλος

H Neraida Twisted Mind... έγραψε στις 12:22, 15-10-08:

Μονο που αυτο το "μοντελο" οικογενειας δεν ειναι ο κανονας αλλα η εξαιρεση...

Παράθεση

Subject to change (Λία)

Founder

H Subject to change έγραψε στις 12:23, 15-10-08:

Μονο που αυτο το "μοντελο" οικογενειας δεν ειναι ο κανονας αλλα η εξαιρεση...
Άρα η ερώτηση της lugar είναι ρητορική;
Διότι αν ξέρουμε τέτοιες οικογένειες θα πείτε ότι είναι η εξαίρεση, ενώ αν δεν ξέρουμε, θα πείτε "να ορίστε".
Πάντως έχω κι άλλη τέτοια περίπτωση υπόψιν μου.

Παράθεση

lugar

Διάσημο Μέλος

H lugar έγραψε στις 12:24, 15-10-08:

Βρε Michelle γι'αυτό λέω στατιστική πραγματικότητα.... Κι εγώ ξέρω ένα ή δύο στα 100 αλλά αυτό δεν λέει κάτι...

Τώρα είδα το post σου... όχι δεν είναι ρητορική αλλά η απάντηση 0 έως 5 στα εκατό δίνει ακριβώς το ίδιο αποτέλεσμα. Είναι πολύ μικρό το ποσοστό για να μην αναγνωρίζουμε την διαφορά στις προτεραιότητες αντρών και γυναικών ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ ΣΗΜΕΡΑ.
Σε 10 χρόνια θα χαρώ να είναι αλλοιώς αν αυτό σημαίνει περισσότερους άντρες που χαίρονται τις οικογενειες τους και περισσότερες γυναίκες που αναδεικνύονται στον χώρο εργασίας τους. Δεν λέω ότι το σημερινό μοντέλο είναι υγιές, δεν είναι καν αυτό που επέλεξα, λέω όμως ότι αυτό είναι.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη lugar : 15-10-08 στις 12:30.
Παράθεση

Subject to change (Λία)

Founder

H Subject to change έγραψε στις 12:27, 15-10-08:

Η αποδοχή μιας πραγματικότητας οδηγεί στη διαιώνιση της.
Ο νόμος δεν θα έπρεπε να λειτουργεί βάσει ανισοτήτων, ακόμα κι αν είναι στατιστικά καθιερωμένες.

Παράθεση

lugar

Διάσημο Μέλος

H lugar έγραψε στις 12:39, 15-10-08:

Michelle ξαναδιάβασε αν θέλεις το θέμα γιατί αυτό το έχω πει προ πολλού.
Είμαι υπέρ της αλλαγής του νόμου. Όμως αν χρειαστεί το θέμα επειδή δεν τα βρίσκουν οι γονείς να φτάσει στο δικαστήριο: ποιόν θα επέλεγε για την επιμέλεια: μια μάνα που είχε σαν πρώτη προτεραιότητα την ανατροφή των παιδιών της ή έναν πατέρα που είχε σαν πρώτη προτεραιότητα την δουλειά του?
Και ποιόν στην αντίθετη περίπτωση (πχ του χάους αν δεν κάνω λάθος)?

Παράθεση

Isiliel (Φεγγάρω)

Επιφανές Μέλος

H Isiliel Salus populi suprema lex esto έγραψε στις 12:57, 15-10-08:

Σας παραθέτω ένα πολύ ανθρώπινο σχόλιο που διάβασα σε ένα από τα δημοσιογραφικά άρθρα που αφορούσαν τις νέες νομοθετικές ρυθμίσεις:

Αγαπητές κυριες και κύριοι που πιθανά θα διαβάσετε το παρόν, ως χωρισμένος πατέρας θα τοποθετηθώ ως εξής: Προέχουν τα συμφέροντα των παιδιών. ΟΧΙ τα δικά μας. Η απο κοινού επιμέλεια είναι ένα μέτρο το οποιο μερικώς θα εξομαλύνει την βάναυση συμπεριφορά των νόμων ενάντια στον πατέρα και την πατρική εικόνα. (Ναι υπάρχουν πατεράδες που είναι αδιάφοροι για τα παιδά τους και μανάδες που χρησιμοποιούν τα παιδια σαν όπλα εναντίον του πρωην. Αυτή είναι η πραγματικότητα και πρέπει να καλυτερεύσει. Ειναι και τα δύο αξιοκατάκριτα). Για να μην πολυλογώ θα σας αναφέρω το απλούστερο παράδειγμα που περιγράφει πλήρως και τους υπόλοιπους νόμους που διέπουν τόσο άδικα την πατρότητα στην πατρίδα μας και ο καθένας ας κρίνει μέσα του το σωστό και το λάθος . Μου λείπει η κόρη μου, πετάγομαι στον παιδικό σταθμό και η δασκάλα με τρόπο με αφήνει να καταλάβω ότι δεν μπορώ να δω το παιδί. Ρωτήστε τώρα όποιον νομικό θέλετε(εγώ το έκανα) και θα σας πει ότι ο πατέρας που δεν έχει επιμέλεια (δηλαδή όλοι οι πατεράδες) δεν έχουν το δικαίωμα να επισκεφθούν τα παιδιά τους στο παιδικό σταθμό, διότι (απλά) δεν έχουν επιμέλεια. Μα θα τρελαθούμε τελείως? Οι νόμοι πάνω από τις ψυχούλες των παιδιών μας? Το να πας να δώσεις ένα φιλί στο παιδί σου αποτελεί θέμα που πρέπει να προβληματίζει την δικαιοσύνη, λες και δεν έχει πολύ σπουδαιοτερα προβλήματα να επιλύσει? Φανταστείτε λοιπόν ποιά είναι η θέση του πατέρα σε πολύ πιο σημαντικά ζητήματα που αφορούν το παιδί τους. Ναι λοιπόν. Ο νόμος δεν καλύπτει την σύγχρονη Ελλήνική πραγματικότητα, στην οποία βλέπεις αμέτρητους μπαμπάδες να πηγαίνουν με το καροτσάκι βόλτα το παιδί τους (κάτι που ποτέ δεν έβλεπες παλαιότερα.) Που οι πατεράδες έμαθαν πως φτιάχνεις το γάλα, πως αλλάζεις την πάνα, πως να μαγειρέψεις και πως να αποκοιμήσεις το παιδί. Είτε γιατί και η γυναίκα δουλεύει σήμερα είτε γιατί οι συνθήκες είναι τέτοιες που ο πατέρας ανέλαβε έναν πιο ενεργό ρόλο ( και πιστέψτε με, σε όλους μας αρέσει η αγκαλια του παιδιού μας, το χαμογελό του, το να κοιμηθεί πάνω μας και να το πάμε στο κρεβατάκι του. Δεν είναι μητρικό φίλτρο. Είναι γονικό.) Λοιπόν αγαπητές χωρισμένες μανάδες, που τόσο δύσκολο είναι το έργο σας και που άλλο τόσο και το δικό μας, μην μας παρεξηγείτε. Δεν θέλουμε να σας κάνουμε κακό, δεν θέλουμε εκδίκηση. Απλά την αγάπη μας να δώσουμε στα παιδιά, που μαζί κάναμε και που κάποτε χέρι χέρι κρατιόμασταν και είχαμε κοινά όνειρα για το πως θα τα μεγαλώσουμε. Ας τα θυμηθούμε όλοι και ας θάψουμε τα μίση. Ας βάλουμε τα παιδιά πάνω από όλα. Και αν αυτό θέλει και την από κοινού επιμέλεια, λοιπόν να γίνει. Κάτι τελευταίο. Οι νόμοι για τα παιδιά είναι θεσμοθετημένοι από ενηλίκους που ποτέ δεν ρώτησαν τα παιδιά τι θέλουν και που σίγουρα ξέχασαν πως είναι να είσαι παιδί. Λοιπόν για τους πιο "προχωρημένους" αναζητήστε τον όρο BIRD NEST CUSTODY και ελάτε να μου πειτε αν είναι ή όχι μεγάλη "θυσία" άλλα πόση διαφορά μπορεί να έχει για ένα παιδί αυτή η επιλογή. Αλλά εμείς οι "ενήλικοι" είμαστε εγωιστές. Εμείς να''μαστε καλα...πάνω από όλα....και ας την πληρώνουν τα παιδά (μας). Να ''στε καλά όλοι, να δώσουμε την αγάπη που τα παιδιά μας έχουν ανάγκη και να καταπίνουμε τους εγωισμούς μας... Αυτά συμπάσχουσες και συμπάσχοντες χωρισμένες μανάδες και πατεράδες...

8 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

DreamsRevenge

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη DreamsRevenge
H DreamsRevenge αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,241 μηνύματα.

H DreamsRevenge sans toit, ni loi έγραψε στις 14:48, 15-10-08:

Λίγο πιο πάνω βγήκε το συμπέρασμα ότι η μητέρα είναι πιο κοντά στα παιδιά, οπότε "τρέχει" για εκείνα περισσότερο οπότε πρέπει να παίρνει αυτή την επιμέλεια. Τώρα λες, ότι ναι μεν θα παίρνει την επιμέλεια γιατί τρέχει περισσότερο, αλλά θα πρέπει να παίρνει και την προαγωγή και ας μην πρόλαβε τα σεμινάρια. Τελικά μήπως η άποψη ότι τα προλαβαίνετε όλα σας έχει συνεπάρει τόσο που όταν δεν τα καταφέρνετε ζητάτε να "κάνουν τα στραβά μάτια" ή να σας χαριστούν;

Δεν εννοούσα ότι μια γυναίκα θα πρέπει να παίρνει προαγωγές που δεν της αξίζουν απλά επειδή είναι γυναίκα, δεν πάμε σε λογική ποσοστώσεων, απλά επεσήμανα το γεγονός ότι σε αρκετούς εργασιακούς χώρους αυτοί που διαθέτουν περισσότερο χρόνο και ενέργεια στη δουλειά τους (και συνεπώς ανταμοίβονται γι αυτό) είναι εκείνοι που έχουν "λυμένες" τις οικογενειακές τους υποχρεώσεις ενώ οι "άλλοι" δεν βρίσκουν την ευκαιρία να δείξουν τί αξίζουν.
...α, και δεν είναι άποψη ότι τα προλαβαίνουμε όλα, πραγματικότητα είναι την οποία εγώ τουλάχιστον θα άλλαζα ευχαρίστως γιατί δεν με έχει συνεπάρει και τόσο...

Ακόμα θα ήθελα να πω ότι όταν δύο άνθρωποι δεν έχουν παντρευτεί ή δεν έχουν παιδιά, η καθημερινότητα είναι πολύ πιο απλή και εύκολη και για τους δύο. Επίσης πολλές δεν λέμε (και κακώς ίσως) στον άλλο "κοίτα, σε παντρεύομαι, ή κάνω παιδί μαζί σου αλλά, θα δεσμευτείς από τώρα ότι θα συμμετέχεις στην ανατροφή του και θα κάνεις θυσίες από τη δουλειά σου και τον προσωπικό σου χρόνο" άσε που κάποια στιγμή το λές κι αυτό, γίνεται η κουβέντα και φυσικά είναι σύμφωνος ο άλλος με όλα, αλλά με το πέρασμα του γνωστού και μη εξαιρετέου πανδαμάτωρα χρόνου τα πράγματα αλλάζουν σιγά-σιγά, ανεπαίσθητα, αλλά σταθερά και στο τέλος παγιώνονται.

Το οποίο φροντιστήριο εσύ διάλεξες, οπότε να υποθέσω ότι τόση ώρα μας μιλάς για αυτό που εφαρμόζεις εσύ;
1.Ναι και στη διαδικασία επιλογής θα ήθελα έτσι για ακαδημαϊκούς λόγους να αναφέρω ότι σχεδόν πουθενά (εκτός απειροελαχίστων περιπτώσεων) δεν είδα μπαμπάδες να μιλάνε με διευθύνσεις φροντιστηρίων ξένων γλωσσών για την τάξη, την ύλη, τα βιβλία, το πότε θα δώσει εξετάσεις παιδάκι και ποιές, και να στήνονται τα απογεύματα για να πάρουν ελέγχους και να μιλήσουν με καθηγήτριες.
2.Προς αποφυγήν παρεξηγήσεων, πληρώνω και ένα μεγάλο μέρος των εξόδων του σπιτιού, δε βάζω εγώ την εργασία και άλλος το κεφάλαιο, εξ΄ου και δεν έχω τίποτα μοιρασμένο στο μυαλό μου, η ζωή τις μοίρασε τις δουλειές … βλέπεις το παιδί δε γίνεται να μην πάρει έλεγχο μέχρι να μάθει ο μπαμπάς του ότι πρέπει να παρακαλέσει κι αυτός να φύγει από τη δουλειά του για να πάει στο σχολείο…. Τα παιδιά δεν περιμένουν (φυσικός νόμος)
Και πίστεψε με δεν είμαι μόνη σε αυτή την κατάσταση…
3.Σαφώς ό,τι γράφω σε τέτοια θέματα στηρίζεται στην προσωπική εμπειρία αλλά και σε εκείνη του περιβάλλοντος που μετράει επικοινωνία με άλλους γονείς ήδη από προνήπιο-νηπιαγωγείο-δημοτικό-γυμνάσιο-ωδείο-δύο αθλήματα-δύο ξένες γλώσσες. Άλλωστε κι άλλοι δεν γράφουν από προσωπική εμπειρία (όταν έχουν?)

Πραγματικά δεν μπορώ να καταλάβω... Είπε κανείς ότι αν η μητέρα είναι αυτή που κάνει τα περισσότερα στην οικογένεια, τρέχει περισσότερο για τα παιδιά της, δεν θα έχει δικαιωματικά προτεραιότητα στην επιμέλεια σε περίπτωση διαζυγίου; Όχι... Απλά μας αρέσει να δημιουργούμε εντυπώσεις, με τον άντρα που δεν κάνει τίποτα, που είναι απλά θεατής, που μόνο τα οικονομικά τον νοιάζουν. Αν μιλάμε για έναν απαθή πατέρα, φυσικά και προτεραιότητα θα έχει η μάνα. Όταν μιλάμε για δουλειές, φυσικά και η εταιρεία θα προμοτάρει αυτόν που της ταιριάζει περισσότερο.

Συγνώμη αν παρανόησα και παρεξήγησα κάτι, αλλά μου δημιουργήθηκε η εντύπωση ότι συνπεριηγητές του forum έχουν την άποψη της συνεπιμέλειας και του ότι δεν είναι και τόσο δίκαιο η επιμέλεια να ανατίθεται εκ προοιμίου στη μητέρα όταν ακόμα και στον έγγαμο βίο η επιμέλεια ουσιαστικά τελικά ασκείται από τη μητέρα.
Λοιπόν, για να κλείσω εγώ, μόνο στις εξαιρετικές περιπτώσεις που η μητέρα κρίνεται από ανεξάρτητους φορείς (δικαιοσύνη, κοινωνικές υπηρεσίες κλπ) ακατάλληλη για να ασκεί επιμέλεια θα πρέπει να αποκλείεται από αυτήν._

Και βέβαια μια εταιρεία θα προωθήσει αυτόν που της κάνει καλύτερα τη δουλειά, αυτό που εξετάζουμε είναι με ποιες εξωεταιρικές διαδικασίες αναδεικνύεται ο αυτός…

Παράθεση

lugar

Διάσημο Μέλος

H lugar έγραψε στις 15:12, 15-10-08:

Συγνώμη αν παρανόησα και παρεξήγησα κάτι, αλλά μου δημιουργήθηκε η εντύπωση ότι συνπεριηγητές του forum έχουν την άποψη της συνεπιμέλειας και του ότι δεν είναι και τόσο δίκαιο η επιμέλεια να ανατίθεται εκ προοιμίου στη μητέρα όταν ακόμα και στον έγγαμο βίο η επιμέλεια ουσιαστικά τελικά ασκείται από τη μητέρα.
Λοιπόν, για να κλείσω εγώ, μόνο στις εξαιρετικές περιπτώσεις που η μητέρα κρίνεται από ανεξάρτητους φορείς (δικαιοσύνη, κοινωνικές υπηρεσίες κλπ) ακατάλληλη για να ασκεί επιμέλεια θα πρέπει να αποκλείεται από αυτήν._
Το θέμα είναι να μην αποκλείεται ο πατέρας όπως τώρα αλλά αν τα βρίσκουν να έχουν συνεπιμέλεια ενώ αν όχι να φτάνουν στα δικαστήρια και να κρίνονται και οι δύο - φαντάζομαι με το τι μπορούν να προσφέρουν ως "επιμέλεια" στο παιδί. Η μητέρα δεν αποκλείεται έτσι και αλλοιώς εκτός πολύ εντυπωσιακών περιπτώσεων.
Η ερώτηση μου είναι πιστεύεις ότι ένας πατέρας που δεν τρέχει για τίποτα θα ήθελε την επιμέλεια του παιδιού του?

Παράθεση

fandago (Ә□⌂щяңš)

Επιφανές Μέλος

O fandago μπορεί να φαίνεται αλλά ΔΕΝ έγραψε στις 15:40, 15-10-08:

είναι εκείνοι που έχουν "λυμένες" τις οικογενειακές τους υποχρεώσεις ενώ οι "άλλοι" δεν βρίσκουν την ευκαιρία να δείξουν τί αξίζουν.
...α, και δεν είναι άποψη ότι τα προλαβαίνουμε όλα, πραγματικότητα είναι την οποία εγώ τουλάχιστον θα άλλαζα ευχαρίστως γιατί δεν με έχει συνεπάρει και τόσο...
Αυτός είναι και ο πιο βασικός λόγος όμως που είναι πολύ δύσκολο να συνδυάζεις οικογένεια και καριέρα και δεν ισχύει μόνο για τις γυναίκες αυτό. Δέχομαι πάντως, ότι μέχρι πριν κάποιο καιρό η νοοτροπία ήταν ότι ο άντρας πάει για καριέρα και η γυναίκα για οικογένεια, αλλά αυτό δεν θα έπρεπε να καθορίζει και τις νομικές αποφάσεις.
Όσο για την άποψη ότι τα προλαβαίνετε όλα, έρχεται σε αντίθεση με αυτό που είπες ότι δεν προλαβαίνετε τα σεμινάρια ή διάφορα άλλα λόγω οικογενειακών υποχρεώσεων.
[...]η κουβέντα και φυσικά είναι σύμφωνος ο άλλος με όλα, αλλά με το πέρασμα του γνωστού και μη εξαιρετέου πανδαμάτωρα χρόνου τα πράγματα αλλάζουν σιγά-σιγά, ανεπαίσθητα, αλλά σταθερά και στο τέλος παγιώνονται.
Το θέμα λοιπόν λέω, ότι είναι της οικογένειας υπόθεση και αποτέλεσμα λάθος χειρισμών η παγίωση ή όχι που λες. Δεν σημαίνει ότι αυτό θα έπρεπε να το στηρίζει και ο νόμος.
1.[...]δεν είδα μπαμπάδες[...]
2.[...]μέχρι να μάθει ο μπαμπάς του ότι πρέπει να παρακαλέσει [...]
3.[...]Άλλωστε κι άλλοι δεν γράφουν από προσωπική εμπειρία (όταν έχουν?)
1. Άρα οι σύλλογοι γονέων και κηδεμόνων είναι γεμάτοι γυναίκες, τις μέρες που μοιράζονται οι βαθμοί οι μόνοι αρσενικοί στο σχολείο είναι οι καθηγητές κτλ κτλ;
2. Αυτά ξαναλέω ότι είναι θέμα της ίδιας της οικογένειας και δεν θα έπρεπε να καθορίζουν το σύνολο
3. Αν θεωρείται προσωπική εμπειρία μόνο το να είσαι γονιός, εγώ δεν έχω. Βλέπω όμως γύρω μου και την οικογένεια μου.
Δεν θα έπρεπε να ισχύει το ίδιο και για τον πατέρα;
Ότι μόνο σε εξαιρετικές περιπτώσεις όπου κρίνεται από ανεξάρτητους φορείς (δικαιοσύνη, κοινωνικές υπηρεσίες κλπ) ακατάλληλος για να ασκεί επιμέλεια, θα έπρεπε να αποκλείεται από αυτήν.-
Αν το δεχτούμε και αυτό λοιπόν καταλήγουμε ότι η κοινή επιμέλεια, θα πρέπει να αποκλείεται μόνο σε περιπτώσεις που κάποιος από τους δύο κρίνεται ακατάλληλος, άρα μιλάμε για την νέα τροποποίηση.

Παράθεση

Stelios75

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Stelios75
Ο Stelios75 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 62 ετών . Έχει γράψει 2 μηνύματα.

O Stelios75 Καλα να περναμε έγραψε στις 15:44, 15-10-08:

Φιλοι μου ισοτητα δεν μπορει να υπαρξη αναμεσα στα δυο φυλλα.Οι λογοι ειναι πολλοι.Η γυναικα γνωριζει οτι δεν ειναι ιδια με τον Ανδρα .Δεν θελει να τον ιδιο κ ισιο της.Αν τον δει ισαξιο της,μπλοφαρει η το κανει για οικονομικους λογους αν μπορει.Η οποια δηποτε γυναικα απο βασηλισα εως εσκιμωα η Αιγυπτια τον αρσενικο μονο που τον βλεπει τον φοβαται,ετσι απο ενστικτο,κ μετα τον σεβεται.Αυτο συμβαινει γιατι ο αντρας μεσα στους αιωνες δεν της εχει φερθει
καλα την εχει βιασει την εχει σκοτωσει την εχει την εχει κ παει λεγοντας.Αυτο για να εξαληθφει θελει παλι κατι αιωνες.Αλλα κ παλι ισοτητα δεν μπορει να συμβει.Κατα βαθος τα δυο φυλλα ειναι ακρα αντιθετα.Πως μπορει να ειναι ισοτιμα η ισαξια? stelios

Παράθεση

Isiliel (Φεγγάρω)

Επιφανές Μέλος

H Isiliel Salus populi suprema lex esto έγραψε στις 16:05, 15-10-08:

Παιδιά, νομικά η μέριμνα και η επιμέλεια είναι δύο εντελώς διαφορετικά πράγματα!!
Δε ξέρω τι γίνεται και με την κηδεμονία...
Καλό θα είναι να τα διαχωρίσουμε!

Παράθεση

_daemon_ (Άγγελος)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη _daemon_
Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 1,457 μηνύματα.

O _daemon_ . έγραψε στις 19:05, 18-10-08:

η ισότητα σαν έννοια έλλειψης "διαφορών" όσον αφορά δικαιώματα και υποχρεώσεις δεν υφίσταται, σε επίπεδο εμπράγματου κόσμου τουλάχιστον, γιατί παρεμβαίνει η λογική και ο παραλογισμός -ενίοτε- των πραγμάτων, όπως αυτά γίνονται αντιληπτά σε αντικειμενικό επίπεδο και "παίρνουν" υπόσταση τα δεδομένα της πραγματικότητας που υπερβαίνουν τους νόμους των ανθρώπων κι ακολουθούν αυτούς της φύσης ...

Παράθεση

Palladin

Περιβόητο Μέλος

H Palladin έχω ένα μυστικό που όλα τα ομορφαίνει, έγραψε στις 17:02, 19-10-08:

Μετά από μία πρόσφατη συζήτηση που είχα, έκανα μια μικρή έρευνα στο δίκτυο. Δεν θυμάμαι αν έχει αναφερθεί στο θρεντ αυτό η κακοποίηση των γυναικών, αλλά μετά από αυτά που διάβασα η λέξη ισότητα για μένα είναι απλά μια ουτοπία.

Σύμφωνα με επιδημιολογικές μελέτες που πραγματοποιήθηκαν ανά χώρα για κακοποιημένες γυναίκες, η Ελλάδα κατέχει την ενδέκατη θέση με ποσοστό περίπου 6% των γυναικών να ομολογούν πως έχουν υποστεί κάποιου είδους κακοποίηση. Στις πρώτες θέσεις βρίσκονται η Ιαπωνία (77%) και η Τουρκία (60%), ενώ στο σύνολο των χωρών της Ευρωπαϊκής Ένωσης μία στις πέντε γυναίκες υφίσταται, στη διάρκεια της ζωής της βιαιότητες που ασκούνται από τον σύζυγο ή τον σύντροφό της.
πηγή
Κάθε χρόνο διαπράττονται στην Ελλάδα 4.500 βιασμοί
πηγή

επίσης, Συζυγικός βιασμός

Παράθεση

lugar

Διάσημο Μέλος

H lugar έγραψε στις 13:04, 20-10-08:

Συγγνώμη palladin αλλά άλλο η ισότητα (που έχει σχέση με την ισονομία, ισοπολιτεία κλπ κλπ) και άλλο η σωματική διαφορά, τα κοινωνικά ταμπού, και η βία που υφίσταται η γυναίκα γενικά.
Το μόνο θέμα που συμφωνώ ότι πρόσκειται της ισότητας με την νομική έννοια είναι ότι δεν είναι στην Ελλάδα ποινικό αδίκημα ο συζυγικός βιασμός γεγονός που με εξέπληξε.
Ο άντρας στατιστικά πάντα θα'ναι πιο δυνατός από την γυναίκα εκτός και αν μπουν οι γυναίκες στο τρυπάκι της αυτοάμυνας. Το αν χρησιμοποιεί αυτή τη δύναμη ως βιαστής είναι θέμα κοινωνικών δομών, εκπαίδευσης και κουλτούρας. Το να βλέπεις σε κάθε άντρα έναν δυνάμη βιαστή είναι προσβολή προς το αντρικό φύλο κατά την γνώμη μου.

Παράθεση

Άγγελος

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Άγγελος
Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 33 ετών , επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 9,663 μηνύματα.

O Άγγελος έγραψε στις 13:21, 20-10-08:

Ο πραγματικα δυνατος άνδρας,,πολυ δυσκολα θα σηκωσει το χερι σε γυναικα και μετα θα το μετανιωσει...Οι αδυναμοι ,"πολιτισμενοι",μουλωχτοι φαινομενικα ήπιοι(πως εξηγειτε ότι χτυπουν οι ιαπωνες τοσο πολυ σχετικα με τους έλληνες,λετε να ισχυει πραγματικα αυτο και να είμαστε τοσο καλοι εμεις οι έλληνες?) κανουν τους βιασμους και τις κακοποιησεις...Συνηθως αυτο ισχυει(θυμηθειτε τα περισσοτερα περιστατικα της δικαιοσυνης)...

Σπανια θα δειτε κακοποιο γυναικων καποιον πολυ ευσωμο και δυνατο άνδρα...Αυτοι νιωθουν το βαρυ χερι τους και το χρησιμοποιουν μονο όπου είναι πραγματικα απαραιτητο...(δε μιλαμε για καμια σφαλιαρα πανω στα νευρα καποιου υπερβολικου καυγα αλλα για άρρωστη σαδιστικη κακοποιηση)Οι περισσοτεροι βιαστες είναι ήπιοι ευγενεις ,της εκκλησιας ,ντροπαλοι και ξαφνικα μεταλασσονται..σε τερατα...Ο κωσταντοπουλος του συριζα δε βαραγε τη γυναικα του?Δεν ήταν τοοοόσο πολιτισμενος ?

Οι χοντροκομμενοι-"βαρβαροι' φαινομενικα άνδρες είναι πιο τρυφεροι προς τις γυναικες τους(στην ουσια είναι μεγαλα παιδια)...Τους υπερβολικα ευγενεις να φοβαστε...

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Άγγελος : 20-10-08 στις 13:28.
Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    echelon.

Βρείτε παρόμοια

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους