Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 66,094 εγγεγραμμένα μέλη και 2,388,077 μηνύματα σε 74,651 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα

Καλώς ήρθατε στο e-steki!

Εγγραφή Βοήθεια

Tι λειτουργικό χρησιμοποιείτε;

Tι λειτουργικό χρησιμοποιείτε;

Δημοσκόπηση πολλαπλών επιλογών.
Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 72)
Windows 7
40
55,56%
Windows Vista
8
11,11%
Windows XP
19
26,39%
Linux (Ubuntu, Fedora, Mint, Debian, etc)
18
25,00%
MacOS
1
1,39%
Άλλη έκδοση των Windows
2
2,78%
Άλλο OS
2
2,78%

jj!

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη jj!
Ο jj! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 20 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 3,034 μηνύματα.

O jj! έγραψε στις 13:28, 11-08-12:

Αρχική Δημοσίευση από fockos
Σε λίγο θα βάλω τα windows 8 οπότε καιρός οι μοντ να προσθέσετε ακόμα μία επιλογή
Άλλη έκδοση των Windows

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

just smile!

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη just smile!
H just smile! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 235 μηνύματα.

H just smile! full of tears έγραψε στις 13:50, 11-08-12:

Εχω τα windows 7 και δεν τα παω δυστυχως το πισι ειναι καινουριο-4 ημερων-κι ετσι δεν υπαρχει λυση τα χπ ηταν τελεια

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

fockos

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη fockos
Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Γιατρός και μας γράφει απο Ζάκυνθος (Ζάκυνθος). Έχει γράψει 10,375 μηνύματα.

O fockos έγραψε στις 17:44, 11-08-12:

Εδώ και λίγη ώρα χρησιμοποιώ τα windows 8.
Ένα έχω να πω!!!!! Το καλύτερο λειτουργίκο όλων των εποχών (πολύ ανώτερο από τα mac και φυσικά από τα linux). Eίναι ταχύτατα, πτωτότυπα και μπαίνουμε σε μια νέα εποχή.

Λυπάμαι όσους δώσαμε λεφτά για να αγοράσουμε mac .......

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

antwwwnis (Αντωωωνης)

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη antwwwnis
Ο Αντωωωνης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Ηλεκτρολόγος μηχανικός και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 2,154 μηνύματα.

O antwwwnis ,αφού έκανε διατάσεις στα δάχτυλα του, έγραψε στις 17:56, 11-08-12:

Είσαι πολύ μπροστά Φόκο. Μόνο αυτό έχω να πω.
Εγώ έχω win 7 και ubuntu.

Παράθεση

DrHouse (intelligentsia)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη DrHouse
Ο intelligentsia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Λέκτορας . Έχει γράψει 3,370 μηνύματα.

O DrHouse Ψάξε με,θα με βρείς στους εφτιάλτες σου. έγραψε στις 17:59, 11-08-12:

Ένα έχω να πω!!!!! Το καλύτερο λειτουργίκο όλων των εποχών (πολύ ανώτερο από τα mac και φυσικά από τα linux). Eίναι ταχύτατα, πτωτότυπα και μπαίνουμε σε μια νέα εποχή.

ΤΟ Linux

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

D_G (Δημήτρης)

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη D_G
Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,756 μηνύματα.

O D_G έγραψε στις 18:04, 11-08-12:

Δουλεύουν όλα τα προγράμματα όμως;
Γιατί κάπου διάβασα ότι τα προγράμματα με κατάληξη .exe δεν θα δουλεύουν με τα 8, όπως για παράδειγμα όσοι έχουν το photoshop και άλλα προγράμματα, θα έχουν πρόβλημα ασυμβατότητας.
(Ερώτηση κάνω δεν ξέρω)

Παράθεση

fockos

Επιφανές Μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Γιατρός και μας γράφει απο Ζάκυνθος (Ζάκυνθος). Έχει γράψει 10,375 μηνύματα.

O fockos έγραψε στις 18:06, 11-08-12:

Αρχική Δημοσίευση από D_G
Δουλεύουν όλα τα προγράμματα όμως;
Γιατί κάπου διάβασα ότι τα προγράμματα με κατάληξη .exe δεν θα δουλεύουν με τα 8, όπως για παράδειγμα όσοι έχουν το photoshop και άλλα προγράμματα, θα έχουν πρόβλημα ασυμβατότητας.
(Ερώτηση κάνω δεν ξέρω)
μαν υπάρχει περίπτωση η photoshop να μην κάνει update ώστε να τρέχει το photoshop στα 8.

Σοβαρέψου δεν είναι linux εδώ τα windows είναι αξιόπιστα

τα
(αναφέρομαι σε όλες τις εκδόσεις με πυρηνα linux

(σας έμαθε ένα ποιηματάκι ο γιώργος και το αναμασάτε όλοι)

Παράθεση

D_G (Δημήτρης)

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη D_G
Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,756 μηνύματα.

O D_G έγραψε στις 18:11, 11-08-12:

Σοβαρέψου δεν είναι linux εδώ τα windows είναι αξιόπιστα
Κάποτε η microsoft φρόντιζε να υπάρχει συμβατότητα με τις προηγούμενες εκδόσεις, κάτι που δεν γίνεται τελευταία, ήδη μερικά προγράμματα που είχα σε ΧΡ δεν λειτουργούσαν όταν έβαλα τα 7, κάτι που θα έπρεπε να συνεχίσει να φροντίζει.

Παράθεση

fockos

Επιφανές Μέλος

O fockos έγραψε στις 18:13, 11-08-12:

Αρχική Δημοσίευση από D_G
Κάποτε η microsoft φρόντιζε να υπάρχει συμβατότητα με τις προηγούμενες εκδόσεις, κάτι που δεν γίνεται τελευταία, ήδη μερικά προγράμματα που είχα σε ΧΡ δεν λειτουργούσαν όταν έβαλα τα 7, κάτι που θα έπρεπε να συνεχίσει να φροντίζει.
θα δοκιμάσω τώρα το photoshop και θα σου πω αν παιζει

To photoshop cs 5.1. τρέχει πολύ γρήγορα και χωρίς κολλήματα σαφώς πιο γρήγορα από τα windows 7

___________________________-

αρνητικό για μένα στα νέα windows 8 είναι οτι δεν έχει paint (προσωπικά με χαλάει)

Επίσης αναγνωρίστηκαν ολοι οι drivers και ο υπολογιστής μου τρέχει πιο γρήγορα (στα 7 δεν έπρεπε να περάσω πολλούς drivers).
Η ταχύτητα είναι καλύτερη από τα 7 (σαφώς πρέπει να περιμένω ακόμα λίγο)
Την γραμμή εκκίνησης απλά ξεχάστε την
Έχει δημιουργηθεί ένα καινούριο store στο οποίο μπορείτε να εγκαταστείσετε ένα σωρό εφαρμογές (χαραμτηριστικό των μακ αλλά και των ubuntu) αλλά εδώ παρουσιάζεται με ένα υπερβολικά ευχάριστο τρόπο.
Είναι απίστευτα ελαφρία και γρήγορα (προσωπικά δε περίμενα τέτοια ταχύτητα).

Έχω δοκιμάσει όλα τα λειτουργικα συστήματα (mac os, ubuntu....) είναι με διαφορά τα καλύτερα. Τα windows 8 κάνουν τα μακ να φαίνονται απαρχαιομένα.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη MissKit : 12-08-12 στις 01:08. Αιτία: Συγχώνευση μηνυμάτων
1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Άγγελος

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Άγγελος
Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 33 ετών , επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 9,663 μηνύματα.

O Άγγελος έγραψε στις 12:31, 12-08-12:

εφτασαν κιολας?
ειναι καλα για υπολογιστη ή ειναι κυριως για φορητα tablets συστηματα?
ποια διαφορα εχουν απο τα 7 πρακτικα?
εγω λειτουργω ακομα με xp να φανταστεις,,και θελω να βαλω 7..

με αναβαθμιση τα εβαλες ή φρεσκα?
μου φαινεται απιστευτο αν ειναι πιο γρηγορα απο τα 7..

βγαλανε το κουμπι start!
http://www.youtube.com/watch?v=nxbHawhzACA
κατι σκεφτηκα.
πηρα λαπτοπ προχθες με win 7 ,λες να μπορω να παρω αναβαθμιση win 8 με 15 ευρω που λενε?

βλεπω διαφορα παραπονα εδω βεβαια
οτι πρεπει να κανεις ποσα κλικ για να κλεισεις το pc..κλπ

νιωθω οτι μπορει τα 8 να ειναι κατι σαν τα win me μια ενδιαμεση εκδοση,,που μπορει να μην πετυχει τοσο και να μου βγουν τοσα συμβατα γιαυτην στο μελλον,,οπως στα 7
ηδη η blizzard κλπ εταιριες παιχνιδιων πχ δεν λενε καλα λογια για τα 8..
μοιαζει σαν ενδιαμεσο desktop tablet

ειμαι δυσπιστος
ηδη προσπαθω να συνηθισω στο λαπτοπ τα win 7
επρεπε παντως να κανουν ολοκληρη εκδοση win για να βαλουν το βελακι up για τον προηγουμενο φακελο στα παραθυρα?

τα win 7 μου φαινονται σταθερη πετυχημενη εκδοση ,,
για τα win 8 δυσπιστω..

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Άγγελος : 12-08-12 στις 13:11.
Παράθεση

fockos

Επιφανές Μέλος

O fockos έγραψε στις 12:43, 12-08-12:

Αρχική Δημοσίευση από Άγγελος
εφτασαν κιολας?
ειναι καλα για υπολογιστη ή ειναι κυριως για φορητα συστηματα?
ποια διαφορα εχουν απο τα 7 πρακτικα?
εγω λειτουργω ακομα με xp να φανταστεις,,και θελω να βαλω 7..

με αναβαθμιση τα εβαλες ή φρεσκα?
μου φαινεται απιστευτο αν ειναι πιο γρηγορα απο τα 7..
Δε παρουσιάστηκαν επίσημα εγώ τα έχω (εχουν διαρεύσει στα torrent site).
(το release preview Μπορεις να τα κατεβάσεις από το site της microsoft και να τα χρησιμοποιησεις δοκιμαστικά) http://windows.microsoft.com/el-GR/windows-8/download (δε ξέρω τι λιγοτερο έχουν).

Το λειτουργικό είναι πολύ γρήγορο (όχι αργότερο απο τα λινουξ και το μακ) και είναι απίστευτα όμορφα. Είναι σχεδιασμένα για tablets αλλά η χρήση του ποντικιου κάθε άλλο παρά κουραστική είναι (έχουν κάνει πολύ καλή δουλειά).

Το λειτουργικό είναι οθόνη με παράθυρα και κάθε παράθυρο έχει και μια εφαρμογή. Υπάρχει εφαρμογή με χάρτες, με καιρό (καμία σχεση με την αντίστοιχη στα mac πολύ ανώτερη) και έχει γίνει φοβερή δουλειά στο multimedia κομμάτι. Πραγματικά δεν κολλάνε με τπτ.

Το σύστημα μου είναι ένα acer 4 χρόνων και πάει σαφώς πιο γρήγορα από τα 7.
Επίσης φοβερή είναι μια ενσωματωμένη εφαρμογή χάρτες, και ταξίδια (που προβάλει φωτογραφίες σε διαφορες πολείς του κόσμου (πολλές είναι 360 μοίρες). Η καλύτερη εφαρμογή είναι αυτή που λεει το καιρό (καλύτερη από κάθε αλλη αντίστοιχη) ενώ καλή είναι και του ημερολογίου.....

Όλα αυτά γίνοντια απίτευτα γρήγορα, ο σχεδιασμός τους είναι πρωτότυπος και σίγουρα θα η microsoft με αυτο΄το λειτουργικό κάνει πολλά βήματα μπροστά από την apple.

Δεν μου έχουν κολλήσει ποτέ....

Δε χρειάζεται να βάλεις τα 7 τα 8 είναι πολύ πιο γρήγορα.
και δε χρειάστηκε να βάλω εντελώς τίποτα απο drivers που χρειαζόμουνα στα 7 αναγνωρίστηκαν όλα μόνα τους.

Στα 8 ξεχάστε το έναρξη προγραμμα..... δεν υπάρχει έναρξη η επιφάνεια εργασίας είναι απλά μια εφαρμογή .....
Έχει μια εφαρμογή xbox live (Στην ουσία αυτό είναι για να παίζει διαδικτυακά παιχνίδια ) και λογικά θα ενεργοποιηθεί με την επίσημη κυκλοφορία τους.
Επίσης έχει πολλα παιχνιδια (πχ το pinball των windows me σε νέα έκδοση)

ανυπομωνώ τώρα οι φανατικοί λινουξάδες και μακάδες του φορουμ τι αλλο θα σκεφτούν για να βγάλουν το λειτουργικό που έχουν καλύτερα

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη fockos : 12-08-12 στις 12:54.
Παράθεση

vassilis498

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη vassilis498
Ο vassilis498 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 5,782 μηνύματα.

O vassilis498 έγραψε στις 13:21, 12-08-12:

είναι μέχρι να αρχίσεις να το τιγκάρεις με εφαρμογές και έρθουν τα πρώτα κρασαρίσματα

Παράθεση

jj!

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη jj!
Ο jj! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 20 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 3,034 μηνύματα.

O jj! έγραψε στις 13:35, 12-08-12:

Προτιμώ να μείνω στα Vista, παρά να βάλω 8

Παράθεση

Άγγελος

Επιφανές Μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 33 ετών , επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 9,663 μηνύματα.

O Άγγελος έγραψε στις 14:20, 12-08-12:

δειτε παιδια,,πολυ γελιο
σαν να βλεπω τους γονεις μου..

λεει αυτα που σκεφτονται πολλοι
οτι τα win 8 ειναι και παλια και καινουρια,σαν ενα μετεωρο βημα

φοκο εβαλες σταθερα σαν κυριο συστημα το win 8 ?
εγω δεν βλεπω τοσο καλο το μελλον..

γελαω συνεχεια με αυτον,,απιστευτο..

φοκο,,λες παντως πολυ για ομορφια ωραιο λειτουργικο κλπ

απο πλευρας χρησης ειναι πιο αποδοτικο και ευχρηστο απο τα 7?

η ομορφια πρεπει να παιζει τελευταιο ρολο..λειτουργικο θελω,,οχι μοντελο..

βασικα φαινεται οτι η microsoft προσπαθει να βαλει ενα λειτουργικο το 8 και σε tablets αφη μικες οθονες 1015 ιντσων το πολυ κλπ,,και σε dekstop με 24αρες ή και παραπανω οθονες..
αλλα μεγεθη..

γιατι να μην εχει αλλη εκδοση για καθε δουλεια?

αυτο το θεμα ,δεν ξερω αν θα πετυχει..
Will Windows 8 Be the Next Vista?

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Άγγελος : 12-08-12 στις 15:00.
Παράθεση

jj!

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη jj!

O jj! έγραψε στις 16:01, 12-08-12:

αυτο το θεμα ,δεν ξερω αν θα πετυχει..
Will Windows 8 Be the Next Vista?
Σε παρακαλώ... Τα Vista είναι κλάσεις ανώτερα

Τα 8 έχουν περιβάλλον εργασίας που δε βολεύει στην desktop χρήση. Όταν έχεις σταθερό υπολογιστή/laptop θέλεις να έχεις όσες περισσότερες πληροφορίες μπορείς στην οθόνη σου (όχι τεράστια εικονίδια και κουμπιά). Αντίθετα, η Microsoft έχει άλλα σχέδια. Να κάνει ένα touch friendly λιτουργικό (τεράστια εικονίδια και κουμπιά), κάτι που θα δυσκολέψει τους desktop users.

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Τίτης

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη Τίτης
Ο Τίτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 23 ετών και μας γράφει απο Ζωγράφος (Αττική). Έχει γράψει 193 μηνύματα.

O Τίτης έγραψε στις 16:12, 12-08-12:

Windows 7!!!
Και με έχει πιάσει η microsoft επειδή δεν είναι γνήσια και έχω μαύρη οθόνη

Παράθεση

jj!

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη jj!

O jj! έγραψε στις 16:17, 12-08-12:

Αρχική Δημοσίευση από Τίτης
Windows 7!!!
Να μάθεις να μην κατεβάζεις ενημερώσεις με σπασμένα windows

Παράθεση

Άγγελος

Επιφανές Μέλος

O Άγγελος έγραψε στις 16:22, 12-08-12:

και δεν επαθες τιποτα αλλο?
ουτε κλειδωνουν ουτε τιποτα?

να πω και δω κατι,,που ανακαλυψα κουφο,,το λαπτοπ που πηρα,,με ενα προγραμμα που του εβαλα winguggle λεγεται νομιζω. ειδα οτι ο κωδικος win 7 που εχει ενεργοποιησει ειναι αλλος απο αυτον στο αυτοκολλητο απο κατω,,οποτε αυτος στο αυτοκολλητο ειναι καινουριος!
οποτε θα τοβ βαλω κανονικα στο σταθερο pc..χωρις φοβο παρανομιας..
κουφο ε?

Τα Vista είναι κλάσεις ανώτερα
τα Svista?
δεν ειναι τοσο χαλια?
δεν τα δοκιμασα ποτε,,τα πηδηξα βασικα

Αντίθετα, η Microsoft έχει άλλα σχέδια. Να κάνει ένα touch friendly λιτουργικό (τεράστια εικονίδια και κουμπιά), κάτι που θα δυσκολέψει τους desktop users.
και το σταρτ κουμπι το εβγαλαν γιατι οι φορητες συσκευες εχουν ηδη σταρτ κουμπι,,οποτε γραμμενο το εχουν το desktop..

παντως σκεφτομαι να παρω την αδεια για win 8 upgrade να την εχω με 15 ευρω που λενε,,και βλεπω πως θα πανε τα πραγματα..

Παράθεση

Τίτης

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη Τίτης
Ο Τίτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 23 ετών και μας γράφει απο Ζωγράφος (Αττική). Έχει γράψει 193 μηνύματα.

O Τίτης έγραψε στις 16:32, 12-08-12:

και δεν επαθες τιποτα αλλο?
ουτε κλειδωνουν ουτε τιποτα?
Στα XP (που το είχα ξαναπάθει ) δεν μπορούσα να κάνω κάποιες λειτουργίες π.χ. ανασυγκρότηση δίσκου κτλ.
Στα 7 δεν έχω κανένα απολύτως πρόβλημα.Βασικά δεν έχω εντοπίσει κάποιο πρόβλημα για να είμαι ακριβής.

Παράθεση

jj!

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη jj!

O jj! έγραψε στις 16:38, 12-08-12:

τα Svista?
δεν ειναι τοσο χαλια?
δεν τα δοκιμασα ποτε,,τα πηδηξα βασικα
Τότε δεν έχεις κανένα δικαιωμα να σχολιάζεις

Παράθεση

Άγγελος

Επιφανές Μέλος

O Άγγελος έγραψε στις 16:38, 12-08-12:

κανεις update?

Παράθεση

fockos

Επιφανές Μέλος

O fockos έγραψε στις 18:19, 12-08-12:

Αρχική Δημοσίευση από vassilis498
είναι μέχρι να αρχίσεις να το τιγκάρεις με εφαρμογές και έρθουν τα πρώτα κρασαρίσματα
Είναι διαφορετική φιλοσοφία στα install δε ξέρω πως το κάνουνε αλλά δε κροσάρει. Όλα μοιάζουν να πηγαίνουν ομαδά και φυσικά στα νέα windows.

Εντυπωσιακό είναι πως παίζουν τα mp3 και πως ανοίγουν τα προγράμματα.

Επίσης οι διαδικασίες έναρξης και λήξης δεν επηρεάζονται πλέον από πόσο φορτωμένα είναι το λειτουργικό με προγραμματα.

Παράθεση

vassilis498

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη vassilis498
Ο vassilis498 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 5,782 μηνύματα.

O vassilis498 έγραψε στις 19:38, 12-08-12:

Είναι διαφορετική φιλοσοφία στα install δε ξέρω πως το κάνουνε αλλά δε κροσάρει. Όλα μοιάζουν να πηγαίνουν ομαδά και φυσικά στα νέα windows.

Εντυπωσιακό είναι πως παίζουν τα mp3 και πως ανοίγουν τα προγράμματα.

Επίσης οι διαδικασίες έναρξης και λήξης δεν επηρεάζονται πλέον από πόσο φορτωμένα είναι το λειτουργικό με προγραμματα.

έλα ρε παίζει και mp3? πςςςςςς

Παράθεση

fockos

Επιφανές Μέλος

O fockos έγραψε στις 19:43, 12-08-12:

Αρχική Δημοσίευση από vassilis498
έλα ρε παίζει και mp3? πςςςςςς
Tα mp3 παιζονται με ένα διαφορετικό τρόπο από ότι ξέρουμε και μοιάζει σαν να μην φορτώνεται το σύστημα.

Αρχική Δημοσίευση από jj!
Τότε δεν έχεις κανένα δικαιωμα να σχολιάζεις
Όταν βγήκαν τα vista έγινα linuxας.
Τον acer μου τον αγόρασα με μαμίσια vista. Το σύστημα μου ήταν αργό όσο δε πήγαινει όταν βγήκαν τα 7 έφυγα μια για πάντα από τον κόσμο των Linux

Δοκίμαστε τα 7 τουλάχιτον και δε θα χάσεις.

Παράθεση

giosx (Γοργίας)

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη giosx
Ο Γοργίας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Χειρούργος και μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 651 μηνύματα.

O giosx Λαθρολάγνος και Πατριώτης δεν γίνεται έγραψε στις 01:00, 13-08-12:

Για να τελειώνουμε....
Τα 7αρια είναι κορυφαία... χωρίς καμία αμφιβολία κπ κλπ
βάλτε τα
7 Ultimate στα 64 bit.. αν έχετε CPU > i3 και > 3gb RAM αλλιώς 32 bit
κάντε το C Partition = 50-60GB δεν χρειάζεται παραπάνω...
και απενεργοποιήστε το Update
δεν προσφέρει τίποτε παρά μόνο μάτιασμα απο την MS
Το Update stop γίνεται αποτελεσματικά από το Εναρξη>Εκτέλεση
γράψτε: services.msc +εντερ
στο παράθυρο "Υπηρεσίες" που βγαίνει βρείτε: Windows Update κάντε εδώ 2clik και
στο νέο παράθυρο το "ιδιότητες",
θα βρείτε επιλογή "τύπος εκκίνησης" έχει slider επιλέξτε: Απενεργοποιημένο
Αυτό ήταν.... δεν σας ματιάζει πλέον η MS
ούτε θα γεμίζει με άχρηστες ενημερώσεις που αναιρούνται μέρα παρά μέρα απο νέες....

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Mercury : 14-08-12 στις 16:09. Αιτία: Προσαρμογή στους όρους χρήσης
-1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

jj!

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη jj!

O jj! έγραψε στις 02:02, 13-08-12:

Όταν βγήκαν τα vista έγινα linuxας.
Τον acer μου τον αγόρασα με μαμίσια vista. Το σύστημα μου ήταν αργό όσο δε πήγαινει όταν βγήκαν τα 7 έφυγα μια για πάντα από τον κόσμο των Linux

Δοκίμαστε τα 7 τουλάχιτον και δε θα χάσεις.
Τα Windows Vista RTM, ΟΝΤΩΣ, είχαν πρόβλημα. Ο λόγος ήταν η κακή υποστήριξη συσκευών υλικού, δεν υπήρχαν συμβατοί drivers. Με την έλευση του SP1 και δη του SP2 το πρόβλημα μειώθηκε, αν όχι ελαχιστοποιήθηκε

Ουσιαστικά, είτε Vista SP2, είτε 7 να έχεις... Είναι το ίδιο πράγμα. Τρέχουν το ίδιο καλά σε ένα σύγχρονο σύστημα

Παράθεση

Rempeskes

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη Rempeskes
Ο Rempeskes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Hair stylist . Έχει γράψει 5,593 μηνύματα.

O Rempeskes έγραψε στις 02:22, 13-08-12:

Linux For Niggers

Παράθεση

Άγγελος

Επιφανές Μέλος

O Άγγελος έγραψε στις 11:03, 13-08-12:

βασικα οτι συστημα εχεις αν βγαλεις πολλα προγραμματα και τα κρατας ελαφρια και που και που καθαριζεις λιγο τη σαβουρα
μια χαρα ελαφρυς θα εισαι,,και ουτε format θα χρειαστεις ποτε..

Παράθεση

KnightRider

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη KnightRider
Ο KnightRider αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 959 μηνύματα.

O KnightRider Τι, εδώ πρέπει να γράψω..?? έγραψε στις 09:29, 20-08-12:

Windows 7 Ultimate x86 SP1 :king:

Παράθεση

Speedy

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη Speedy
Ο Speedy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Μας γράφει απο Αγρίνιο (Αιτωλο/νία). Έχει γράψει 656 μηνύματα.

O Speedy έγραψε στις 21:59, 20-08-12:

Αρχική Δημοσίευση από iGiannis
Windows 7 Ultimate x86 SP1 :king:
Windows 7 με ανοιχτά 5 tabs firefox 1.8 GIGA RAM.
Linux (με kde που ειναι βαρύ γραφικό) με ανοιχτά Netbeans, Skype, Messenger, ThunderBird, και 20 tabs firefox 700 MB RAM.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Speedy : 20-08-12 στις 22:48.
Παράθεση

Liakouras

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη Liakouras
Ο Liakouras αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 382 μηνύματα.

O Liakouras έγραψε στις 15:43, 20-09-12:

Καλησπέρα παιδιά,

από Δευτέρα θα έχω το νέο pc μου με τα εξης χαρακτηριστικά:
i5 3,2ghz 6mb
8gb ram
με ssd σκληρό για το λειτουργικό
Από το msdnaa μπορώ να έχω όποιο λειτουργικό θέλω. Σίγουρα θα είναι η 64bit version αλλά ποιά έκδοση windows να είναι; Στο σπίτι δουλεύω με xp στο παλιό laptop μου αλλά είμαι υπερεξοικιομένος και με τα 7 αφού δεν έχουν και πολλές διαφορές στο τρόπο διεπαφής.

Να πώ την αλήθεια τα 8 μου φαίνοντε λίγο σαν κινητά αλλά σκέφτομαι οκ θα δουλεύω απλά στην "εφαρμογή" desktop όπου θα έχω όποιες συντομεύσεις θέλω.
Απο την μια θέλω να δουλεύω κυρίως Photoshop, Ilustrator, Premier και να μπαίνω στο νετ σε αυτά είναι χρηστικά τα 8; Τα xp και 7 είναι αρκετά χρηστικά.
Από την άλλη παίζω και με coding και web development. Τα xp στα οποία κάνω αυτές τις δουλειές είναι επίσης αρκετά εύχρηστα. Στα 8 θα μπορώ άνετα να μπώ στους δίσκους και να κάνω τις απαραίτητες αλλαγές για να στήσω απλά πράγματα όπως τον apache μου ή να βάλω σε πακετάκι το xampp μου;

Παράθεση

Ψαραδέλλη

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη Ψαραδέλλη
H Ψαραδέλλη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,674 μηνύματα.

H Ψαραδέλλη έγραψε στις 21:55, 12-01-13:

Πείτε με παρωχημένη, αδαή, απροσάρμοστη...ό,τι θέλετε αλλά πώς είναι έτσι τα windows 8; Ακόμα δεν πήρα καινούριο υπολογιστή αλλά όσους είδα που είχαν τα 8 μου φάνηκαν πολύ περίεργα.
Πόσο εύκολο είναι να συνηθίσει κάποιος που έχει μάθει τόσα χρόνια με xp τα καινούρια windows;
Δεν τα πολυχώνεψα. Αχ καλά μου xp...

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 4 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

Akis_Megara (possit felix esse)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη Akis_Megara
Ο possit felix esse αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 1,292 μηνύματα.

O Akis_Megara Vanitas vanitatum, omnia vanitas έγραψε στις 00:18, 13-01-13:

Windows 7

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 4 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Γίδι
H Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 11,605 μηνύματα.

H Γίδι υπό τις διαταγές της Μπριάμ έγραψε στις 16:33, 20-02-13:

Ερώτηση. Το λάπτοπ μου, με windows 7, τα έπαιξε. Το έφτιαξαν αλλά έχασε ό,τι είχε και δε είχε.
Τώρα ο καλός γιατρός μού λέει να μου βάλει τα 8...
Πέρα από την αρχική ξυνίλα (που είχα περάσει, πχ, όταν πρώτη φορά δούλεψα σε Mac), πώς είναι;

Παράθεση

εμμα_τριντεντ

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη εμμα_τριντεντ
H εμμα_τριντεντ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,120 μηνύματα.

H εμμα_τριντεντ έγραψε στις 16:35, 20-02-13:

Τα mac εννοείς; 'Η είχες βάλει windows σε mac?

Παράθεση

Monte Cristo (Mad Max)

Πολύ δραστήριο μέλος

Το avatar του χρήστη Monte Cristo
Ο Mad Max αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 486 μηνύματα.

O Monte Cristo είδε φως, μπήκε, και έγραψε στις 17:28, 20-02-13:

Αρχική Δημοσίευση από Γίδι
Ερώτηση. Το λάπτοπ μου, με windows 7, τα έπαιξε. Το έφτιαξαν αλλά έχασε ό,τι είχε και δε είχε.
Τώρα ο καλός γιατρός μού λέει να μου βάλει τα 8...
Πέρα από την αρχική ξυνίλα (που είχα περάσει, πχ, όταν πρώτη φορά δούλεψα σε Mac), πώς είναι;

Αν και εγώ δεν θα το έκανα, αν θέλεις να τα βάλεις, είναι πολύ σημαντικό να δεις πρώτα αν υπάρχουν οι ανάλογοι drivers

Παράθεση

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Γίδι
H Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 11,605 μηνύματα.

H Γίδι υπό τις διαταγές της Μπριάμ έγραψε στις 17:45, 20-02-13:

Αρχική Δημοσίευση από εμμα_τριντεντ
Τα mac εννοείς; 'Η είχες βάλει windows σε mac?
Όχι, άσχετο παράδειγμα ήταν, όταν την πρώτη φορά ακούμπησα μακ.
Τώρα μιλάμε για Vaio, που θέλει νέα windows.

Αρχική Δημοσίευση από Monte Cristo

Αν και εγώ δεν θα το έκανα, αν θέλεις να τα βάλεις, είναι πολύ σημαντικό να δεις πρώτα αν υπάρχουν οι ανάλογοι drivers
Όλα οκ είναι, το έχει άλλωστε αναλάβει τεχνικός.

Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Βρείτε παρόμοια

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους