Επεξεργασία Προφίλ Επεξεργασία Avatar Επεξεργασία Υπογραφής Επεξεργασία Επιλογών E-mail και Κωδικός
Αποσύνδεση Οι Συνδρομές μου Το Προφίλ μου Τα Posts μου Τα Threads μου Λίστα Επαφών Αόρατος Χρήστης
Τι;
Πως;
Ταξινόμηση
Που;
Σε συγκεκριμένη κατηγορία;
Ποιος;
Αποτελέσματα Αναζήτησης
Συμπληρώστε τουλάχιστον το πεδίο Τι;

Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 67,044 μέλη και 2,411,744 μηνύματα σε 75,392 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα 167 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο e-steki!

Εγγραφή Βοήθεια

Tι λειτουργικό χρησιμοποιείτε;

Tι λειτουργικό χρησιμοποιείτε;

Δημοσκόπηση πολλαπλών επιλογών.
Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 72)
Windows 7
40
55,56%
Windows Vista
8
11,11%
Windows XP
19
26,39%
Linux (Ubuntu, Fedora, Mint, Debian, etc)
18
25,00%
MacOS
1
1,39%
Άλλη έκδοση των Windows
2
2,78%
Άλλο OS
2
2,78%

michael92 (Μιχάλης)

Περιβόητο Μέλος

Ο Μιχάλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 25 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 1,082 μηνύματα.

O michael92 έγραψε: στις 18:06, 14-03-08:

Αρχική Δημοσίευση από qwertyuiop2
σε 1 χρόνο το πολύ θα είναι χελώνες.
Αναφέρεσαι στα pc ή στο λειτουργικό;
Αν αναφέρεσαι στο 1ο ε όχι και θα σέρνονται. Σε 2-3 χρόνια και βάλε. Μιλάμε για καλό pc.

Τώρα το λειτουργικό όσο περνάει ο καιρός είναι όλο και πιο απαιτητικό, καθώς έχει και άλλες λειτουργίες.
0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

qwertyuiop (Γιώργος)

Επιφανές Μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 22 ετών , επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Φιλοθέη (Αττική). Έχει γράψει 2,509 μηνύματα.

O qwertyuiop http://brizolaki.blogspot.com/ έγραψε: στις 20:34, 14-03-08:

To λειτουργικό εννοούσα, καθώς θα θέλει συνεχώς φορμάρισμα για να μη σέρνεται.
0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

michael92 (Μιχάλης)

Περιβόητο Μέλος

Ο Μιχάλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 25 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 1,082 μηνύματα.

O michael92 έγραψε: στις 16:27, 15-03-08:

Αρχική Δημοσίευση από qwertyuiop2
To λειτουργικό εννοούσα, καθώς θα θέλει συνεχώς φορμάρισμα για να μη σέρνεται.
Εξαρτάται.

Αν βάζεις 500 προγράμματα και θες να τα κρατήσεις, τα μη σημαντικά διέγραψε το entry έτσι ώστε να λειτουργούνε αλλά χωρίς να είναι γραμμένα στο registry Και έτσι τρέχει το pc καλύτερα, μπορείς να το κάνεις με το Tune Up '08.

Πρέπει να κάνεις ανασυγκρότιση, registry clean & registry defrag. Πρέπει να κάνεις έλεγχο για ιούς που λαγκάρουν το σύστημα. Αν τα κάνεις όλα αυτά, δεν θα χρειαστείς σχεδόν ποτέ να κάνεις format.
Παράθεση

lagiator (Θοδωρής)

Νεοφερμένος

Ο Θοδωρής αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Το σχολείο μου :p . Έχει γράψει 54 μηνύματα.

O lagiator έγραψε: στις 16:26, 16-03-08:

Στα linux αυτά ποτέ δεν χρειάζονται..
Παράθεση

michael92 (Μιχάλης)

Περιβόητο Μέλος

O michael92 έγραψε: στις 19:01, 16-03-08:

Αρχική Δημοσίευση από lagiator
Στα linux αυτά ποτέ δεν χρειάζονται..
Στα Linux δεν δουλεύουν παιχνίδια
Στα Linux δεν δουλεύουν τα προγράμματα της Adobe που υποτείθεται πως ασχολείσαι κιόλας
Στα Linux δεν δουλεύουν προγράμματα Web Design/ Animation/ Visual Programming
Στα Linux απλά μπορείς να μπεις στο internet να σερφάρεις να κατεβάσεις (torrents κλπ_, να ακούσεις μουσική, να δεις video Και να προγραμματίσεις σε C# & C++.

Δε λέω ωραία τα Linux αλλά έχουν μειωμένη λειτουργικότητα προς το παρών. Όταν φτάσουν σε σημείο που θα τα χρησιμοποιεί το 15% των μέσων χρηστών θα αρχίσουν αυτές οι εταιρίες να φτιάχνουν Linux-compartible προγράμματα, τότε εγώ προσωπικά θα μετακομίσω 100% στα Ubuntu ή σε άλλο αντίστοιχο, τώρα απλώς τα έχω για να τα έχω.
Παράθεση

lagiator (Θοδωρής)

Νεοφερμένος

Ο Θοδωρής αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Το σχολείο μου :p . Έχει γράψει 54 μηνύματα.

O lagiator έγραψε: στις 19:30, 16-03-08:

Ναι, αλλά για έναν απλό χρήστη που θέλει απλά να σερφάρει, να γράφει κείμενα, να διαβάζει pdf, να επεξεργάζεται καμιά απλή εικόνα κλπ. είναι ότι καλύτερο..
Παράθεση

michael92 (Μιχάλης)

Περιβόητο Μέλος

O michael92 έγραψε: στις 19:32, 16-03-08:

Αρχική Δημοσίευση από lagiator
Ναι, αλλά για έναν απλό χρήστη που θέλει απλά να σερφάρει, να γράφει κείμενα, να διαβάζει pdf, να επεξεργάζεται καμιά απλή εικόνα κλπ. είναι ότι καλύτερο..
Αυτό ακριβώς είπα και εγώ αν το πρόσεξες...
Παράθεση

EpaRon (Νώντας)

Δραστήριο Μέλος

Ο Νώντας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 28 ετών , επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Λευκάδα (Λευκάδα). Έχει γράψει 155 μηνύματα.

O EpaRon έγραψε: στις 02:12, 19-03-08:

Dual Boot σε Windows XP Pro (sp2)
και σε openSuSE 10.3

ωστόσο χρησιμοποιώ και gentoo linux σε άλλο pc
Παράθεση

Αντώνης (Αντώνης)

Διάσημο Μέλος

Ο Αντώνης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 23 ετών . Έχει γράψει 635 μηνύματα.

O Αντώνης έγραψε: στις 07:19, 19-03-08:

Έχω ακούσει πως το GENTOO είναι τρομερά γρήγορο.
Αληθεύει κάτι τέτιο ;
Παράθεση

Eruyomo (Μάνος)

Περιβόητο Μέλος

Ο Μάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 33 ετών και μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 1,476 μηνύματα.

O Eruyomo monsters under your bed έγραψε: στις 13:55, 19-03-08:

Αληθεύει αν ξέρεις να το στήσεις σωστά και πίστεψε με, είναι πολλές φορές πιο δύσκολο απο το να στήσεις slackware. Βέβαια μαθαίνεις πάρα πολλά πράγματα στην πορεία.
Παράθεση

Αντώνης (Αντώνης)

Διάσημο Μέλος

Ο Αντώνης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 23 ετών . Έχει γράψει 635 μηνύματα.

O Αντώνης έγραψε: στις 13:53, 21-03-08:

Εσύ ξέρεις τα στήνεις slackware ;
Παράθεση

Eruyomo (Μάνος)

Περιβόητο Μέλος

Ο Μάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 33 ετών και μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 1,476 μηνύματα.

O Eruyomo monsters under your bed έγραψε: στις 23:24, 21-03-08:

Είχα στήσει μια φορά παλιότερα, αλλα το είχα ξηλώσει, επειδή σαν διανομή δεν είναι καθόλου του γούστου μου. Δεν έχει κάτι ιδιαίτερο. Έχω στήσει όμως gentoo πολλές φορές και μπορώ να πω οτι αν δεν έχεις στήσει πρώτα μια "συμβατική" διανομή (όπως το slackware ή όλες τις άλλες) δεν συνίσταται να δοκιμάσεις την τύχη σου με Gentoo
Παράθεση

Αντώνης (Αντώνης)

Διάσημο Μέλος

O Αντώνης έγραψε: στις 09:40, 22-03-08:

What about Debian ?
Εγώ τώρα ψιλοδουλέυω το ubuntu , αλλά δεν την παλέυω.
Παράθεση

Eruyomo (Μάνος)

Περιβόητο Μέλος

O Eruyomo monsters under your bed έγραψε: στις 10:38, 22-03-08:

Τι δεν σου αρέσει στο ubuntu;
Το ubuntu είναι ουσιαστικά σαν debian με standard πακέτα μέσα. To debian είναι πιο δύσκολο να στηθεί (ειδικά οι drivers) αλλα γενικά πιο ελαφρύ.

Συμβουλή: Αν θέλεις να δοκιμάσεις κάτι άλλο χωρίς να βουτήξεις πολύ στα "βαθιά" δοκίμασε το fedora, και μετά προχωράς και παραπέρα.
Παράθεση

D|m|tr| (Δημήτρης)

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Ορμύλια (Χαλκιδική). Έχει γράψει 63 μηνύματα.

O D|m|tr| έγραψε: στις 18:44, 25-03-08:

Arch Linux x86-64.

Keep it simple.
Παράθεση

lagiator (Θοδωρής)

Νεοφερμένος

O lagiator έγραψε: στις 23:21, 25-03-08:

Τελικά τόσο καλό είναι το Arch;
Παράθεση

Eruyomo (Μάνος)

Περιβόητο Μέλος

O Eruyomo monsters under your bed έγραψε: στις 06:27, 26-03-08:

Πολύ καλό.
ΑΛλα έχει παρόμοια φιλοσοφία με το gentoo.
Κοινώς θα πρέπει να λερωθείς με την κονσολίτσα αρκετά.
Παράθεση

Ωρίωνας

Δραστήριο Μέλος

Ο Ωρίωνας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 25 ετών και μας γράφει απο Άγιος Δημήτριος (Αττική). Έχει γράψει 185 μηνύματα.

O Ωρίωνας έγραψε: στις 13:36, 26-03-08:

Dual Boot σε Vista και Ubuntu 7.10.
Το Ubuntu το ξεκίνησα πριν λίγο καιρό. Είναι ωραίο αλλά ψιλοδυσκολεύομαι ακόμα καθώς πρέπει να βγω κάπως απ'τη λογική των Windows.
Παράθεση

Αντώνης (Αντώνης)

Διάσημο Μέλος

O Αντώνης έγραψε: στις 15:02, 26-03-08:

Ακριβώς!
Παράθεση

michael92 (Μιχάλης)

Περιβόητο Μέλος

O michael92 έγραψε: στις 13:51, 27-03-08:

Με το Wine 1.0 αλήθεια τι γίνεται; Θα είναι τόσο αποτελεσματικό όσο φημολογείται; Adobe CS3 θα μπορεί να τρέξει;
Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Βρείτε παρόμοια