Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 66,092 εγγεγραμμένα μέλη και 2,388,040 μηνύματα σε 74,647 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα

Καλώς ήρθατε στο e-steki!

Εγγραφή Βοήθεια

Tι λειτουργικό χρησιμοποιείτε;

Tι λειτουργικό χρησιμοποιείτε;

Δημοσκόπηση πολλαπλών επιλογών.
Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 72)
Windows 7
40
55,56%
Windows Vista
8
11,11%
Windows XP
19
26,39%
Linux (Ubuntu, Fedora, Mint, Debian, etc)
18
25,00%
MacOS
1
1,39%
Άλλη έκδοση των Windows
2
2,78%
Άλλο OS
2
2,78%

HEADBANGER (ΘΑΝΑΣΗΣ)

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη HEADBANGER
Ο ΘΑΝΑΣΗΣ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 26 ετών και μας γράφει απο Βέροια (Ημαθία). Έχει γράψει 67 μηνύματα.

O HEADBANGER έγραψε στις 22:59, 25-07-09:

χαχα! λοιπον σαν τα mac os x δεν εχει !!!!! δεν εχω υπολογιστη Mac αλλα καναμε πατεντα στον υπολογιστη ενος φιλου ! καναμε partition τον σκληρο κι ετσι εχει την δυνατοτητα να εχει οποτε γουσταρει windows 'η mac !!!! καλο ε...? Α! και windows ΟΧΙ Vista!!!!!! ειναι απιστευτα "βαρια" για τον υπολογιστη... τωρα...? Windows 7 φιλοι μου !!!! Αν και δεν βγηκαν ακομη στην αγορα( μαλλον το 2010 ), εμεις τα εχουμε.......!!!!!! και πιστεψτε με σκιζουν !!!!!! δεν κολανε καθολου κι εδω και 6 μηνες ουτε προβλημα....
Παντως τα mac για να λεμε την αληθεια...ειναι πιο φινετσατα....και πολυ καλυτερα πιστευω απο καθε τι αλλο......

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

nioniosmeg (Άδης)

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη nioniosmeg
Ο Άδης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 20 ετών , επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Κέρκυρα (Κέρκυρα). Έχει γράψει 1,679 μηνύματα.

O nioniosmeg έγραψε στις 23:27, 25-07-09:

1) Οι μισοί χρήστες winodοws στην Ελλάδα έχουν Windows 7...
2) Σιγά τη πατέντα. Δεν έχεις δει ποτέ υπολογιστή με XP, Vista, Ubuntu, Debian και leopard;;;
3) Τα δικά σας είναι Hackintosh.
4) Δεν είναι "καλύτερα" ή "φινετσάτα" είναι απλά χρόνια μπροστά όσο αναφορά τον σχεδιασμό και τις υπηρεσίες τους.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

KnightRider

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη KnightRider
Ο KnightRider αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 959 μηνύματα.

O KnightRider Τι, εδώ πρέπει να γράψω..?? έγραψε στις 09:22, 02-08-09:

Έβαλα τα Windows 7 RC (7100 build)!!:up: Δεν έχω παρατηρήσει -μέχρι στιγμής- κανένα bug όσον αφορά τα Windows.Μόνο ο ie έχει λίγα bugs αλλά αυτά τα bugs τα βρίσκεις σε όλες τις εκδόσεις των Windows.

Παράθεση

Tatoulis (Νίκος)

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Tatoulis
Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 24 ετών . Έχει γράψει 44 μηνύματα.

O Tatoulis έγραψε στις 20:15, 02-08-09:

Windows (2000/XP/Vista)..
Αυτό χρησιμοποιώ

Παράθεση

DimiMoli (Δημήτρης Μολύβας)

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη DimiMoli
Ο Δημήτρης Μολύβας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 26 ετών και μας γράφει απο Νάουσα (Ημαθία). Έχει γράψει 87 μηνύματα.

O DimiMoli έγραψε στις 12:15, 05-08-09:

Ξέρει κανείς πώς να εγκαταστήσω USB modem στο Ubuntu; Το είχα δοκιμάσει παλιότερα, χωρίς αποτέλεσμα και στο τέλος το παράτησα...

Παράθεση

statakos (Αλέξανδρος)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη statakos
Ο Αλέξανδρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 27 ετών και μας γράφει απο Βούλα (Αττική). Έχει γράψει 293 μηνύματα.

O statakos έγραψε στις 12:27, 05-08-09:

Προφανώς για να κάνεις το post δεν θα βρήκε τους drivers. Aν και λιγο απίθανο.

Αν και πλέον δεν έχει νόημα να χρησιμοποιείς modem, ίσως θέλει να κατεβάσεις κανένα "πακέτο" στο οποίο εντάσσονται οι drivers.

Για ποιό μοντέλο modem μιλάμε ;

Παράθεση

Cucumber

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Cucumber
H Cucumber αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13 μηνύματα.

H Cucumber έγραψε στις 12:45, 10-08-09:

Χιχί, το usb modem στο ubuntu μου είχε βγάλει την ψυχή αλλά τελικά το κατάφερα. Με βοήθησε πολύ αυτή η σελίδα. Βέβαια αργότερα πήρα ethernet modem/router και ξένοιασα μια και καλή. Αν δεν καταφέρεις να το κάνεις να δουλέψει και η απουσία ίντερνετ είναι το μοναδικό πράγμα που σε κρατάει από το να εγκαταστήσεις λίνουξ και να το εξερευνήσεις, αξίζει να δώσεις 30 ευρώ για ένα ethernet modem/router.

Παράθεση

Unkown-User

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη Unkown-User
Ο Unkown-User αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 1,038 μηνύματα.

O Unkown-User έγραψε στις 13:15, 10-08-09:

Δεν απαντάω στην ερώτησή σου, απλά αναφέρω ότι είναι τουλάχιστον μαζοχιστικό να χρησιμοποιείς usb αντί για ethernet.

Από εκεί και πέρα μας λες ποιο μόντεμ έχεις, βάζεις lsusb και μας λες τι σου βγάζει και βλέπουμε για το troubleshooting.

Παράθεση

teol20

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη teol20
Ο teol20 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 9,467 μηνύματα.

O teol20 αφού χασμουρήθηκε έγραψε στις 13:57, 10-08-09:

XP και δεν τα αποχωρίζομαι με τίποτα...

Τα γλυκουλια μου...:xixi:

Παράθεση

aero (aero :P)

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη aero
Ο aero :P αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 27 ετών . Έχει γράψει 91 μηνύματα.

O aero έγραψε στις 15:30, 10-08-09:

Αρχική Δημοσίευση από teol20
XP και δεν τα αποχωρίζομαι με τίποτα...

Τα γλυκουλια μου...:xixi:

+1000! :iagree:

Παράθεση

thanos523

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη thanos523
Ο thanos523 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 21 ετών . Έχει γράψει 9 μηνύματα.

O thanos523 Καλησπέρα! έγραψε στις 12:50, 19-08-09:

Εγώ έχω dual boot kubuntu-windows 7. Και τα 2 πολύ καλά λειτουργικά. Χρησιμοποιώ kubuntu για να κάνω την δουλειά μου και windows για το visual studio.

Παράθεση

spyroskaftanis

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη spyroskaftanis
Ο spyroskaftanis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 23 ετών , επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 435 μηνύματα.

O spyroskaftanis έγραψε στις 13:50, 12-10-09:

ubuntu Linux

Παράθεση

nioniosmeg (Άδης)

Διακεκριμένο μέλος

Ο Άδης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 20 ετών , επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Κέρκυρα (Κέρκυρα). Έχει γράψει 1,679 μηνύματα.

O nioniosmeg έγραψε στις 22:57, 13-10-09:

Που διάολο είναι το mac;;;:!::!::!::!:

Παράθεση

spyroskaftanis

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη spyroskaftanis
Ο spyroskaftanis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 23 ετών , επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 435 μηνύματα.

O spyroskaftanis έγραψε στις 19:15, 14-10-09:

Αρχική Δημοσίευση από nioniosmeg
Που διάολο είναι το mac;;;:!::!::!::!:
μάλλον το ξεχάσανε.

Παράθεση

West_Emperor (Φιλιππος)

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη West_Emperor
Ο Φιλιππος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 26 ετών και μας γράφει απο Ψαχνά (Εύβοια). Έχει γράψει 110 μηνύματα.

O West_Emperor έγραψε στις 21:17, 14-10-09:

Eγω τωρα εχω τα βιστα...στο ντεσκτοπ μου με τα 4gb πανε σφαιρα αλλα στο λαπτοπ που εχει 2gb ειναι πιο αργος καπως...γι'αυτο εχω σκοπο να του βαλω τα windows 7..λενε οτι ειναι και πιο ελαφρια απ'τα xp αλλα δν νομιζω ν'αληθευει.Οτι και να 'ναι ομως εχουν βιστα look και πιο ελαφρια..ειναι ενας λογος για του φανατικους των xp να τα αποχωριστουν πλεον και να μεταβουν σε κατι καλυτερο....

Παράθεση

alex2395 (Aλεξανδρος)

Πολύ δραστήριο μέλος

Το avatar του χρήστη alex2395
Ο Aλεξανδρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 22 ετών . Έχει γράψει 585 μηνύματα.

O alex2395 Where the streets have no name έγραψε στις 21:26, 14-10-09:

windows 7
και πολυ καλο!

Παράθεση

nioniosmeg (Άδης)

Διακεκριμένο μέλος

O nioniosmeg έγραψε στις 00:12, 15-10-09:

Βασικά εγώ έλεγα να βάλω στον χαλασμένο PC μου XP αλλά λέω να τον αφήσω να κάθεται 2-3 μήνες ακόμα και να του χώσω Windows 7...

Παράθεση

West_Emperor (Φιλιππος)

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Ο Φιλιππος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 26 ετών και μας γράφει απο Ψαχνά (Εύβοια). Έχει γράψει 110 μηνύματα.

O West_Emperor έγραψε στις 00:26, 15-10-09:

Βασικά εγώ έλεγα να βάλω στον χαλασμένο PC μου XP αλλά λέω να τον αφήσω να κάθεται 2-3 μήνες ακόμα και να του χώσω Windows 7...
Και στο κυριο pc σου αξιζει να βαλεις τα windows 7.. Εγω παντως θα τα βαλω και στο ντεσκτοπ μου και στο λαπτοπ καθως τα βαρεθηκα πολυ τα βιστα..βεβαια με προβληματιζει αυτο με τους drivers (ειδικα στην περιπτωση του λαπτοπ), αλλα δν νομιζω να εχω προβλημα καθως καπου διαβασα οτι πανε και τους βρισκουν μονα τους

Παράθεση

Eruyomo (Μάνος)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη Eruyomo
Ο Μάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 32 ετών και μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 1,477 μηνύματα.

O Eruyomo monsters under your bed έγραψε στις 11:05, 15-10-09:

Τα έβαλα και εγώ τα 7.
Καλύτερο interface (η μπάρα, αν έχεις εφέ ενεργοποιημένα μετράει) αν και πάλι θα μπορούσαν να το χουν κάνει πολύ καλύτερο, όσον αφορά το grouping της μπάρας δηλαδή. Μου αρέσει που σουλούπωσαν κάπως τον explorer και tray πλέον έχει μόνο τρία εικονίδια. Είναι και πιο ελαφριά κάπως απο τα βίστα (αν και στο δυπήρινο με τα 4gb ram δεν βλέπω καμία διαφορά στην απόδοση)

Παρόλα αυτά, δεν δικαιολογούνε χρήματα -ακόμα- για νέο λειτουργικό, ειδικά για όσους έχουν βίστα. Όσοι απο την άλλη παίρνουν νέο υπολογιστή, ας τα προτιμίσουν, πάντως εμένα δεν με ενθουσίασαν, ξαναγύρισα σε ubuntu (beta).
-----------------------------------------
Τα έβαλα και εγώ τα 7.
Καλύτερο interface (η μπάρα, αν έχεις εφέ ενεργοποιημένα μετράει) αν και πάλι θα μπορούσαν να το χουν κάνει πολύ καλύτερο, όσον αφορά το grouping της μπάρας δηλαδή. Μου αρέσει που σουλούπωσαν κάπως τον explorer και tray πλέον έχει μόνο τρία εικονίδια. Είναι και πιο ελαφριά κάπως απο τα βίστα (αν και στο δυπήρινο με τα 4gb ram δεν βλέπω καμία διαφορά στην απόδοση)

Παρόλα αυτά, δεν δικαιολογούνε χρήματα -ακόμα- για νέο λειτουργικό, ειδικά για όσους έχουν βίστα. Όσοι απο την άλλη παίρνουν νέο υπολογιστή, ας τα προτιμίσουν, πάντως εμένα δεν με ενθουσίασαν, ξαναγύρισα σε ubuntu (beta).

Παράθεση

m3ik0 (Αλέξανδρος)

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη m3ik0
Ο Αλέξανδρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 24 ετών και μας γράφει απο Νέα Ιωνία (Βόλος). Έχει γράψει 88 μηνύματα.

O m3ik0 . έγραψε στις 11:58, 15-10-09:

dual boot xp και ubuntu..Ο μονος λογος που εχω ακομα windows ειναι για μερικα games.... :/

Παράθεση

nioniosmeg (Άδης)

Διακεκριμένο μέλος

O nioniosmeg έγραψε στις 13:42, 15-10-09:

Αρχική Δημοσίευση από West_Emperor
Και στο κυριο pc σου αξιζει να βαλεις τα windows 7.. Εγω παντως θα τα βαλω και στο ντεσκτοπ μου και στο λαπτοπ καθως τα βαρεθηκα πολυ τα βιστα..βεβαια με προβληματιζει αυτο με τους drivers (ειδικα στην περιπτωση του λαπτοπ), αλλα δν νομιζω να εχω προβλημα καθως καπου διαβασα οτι πανε και τους βρισκουν μονα τους
Βασικά το κύριο pc μου ήταν το χαλασμένο. Το τωρινό κύριο pc (macmini) δεν χωράει μέσα Windows... αλλά και να χώραγε σιγά μην έβαζα...

Παράθεση

l2eclipse

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη l2eclipse
Ο l2eclipse αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 33 ετών . Έχει γράψει 14 μηνύματα.

O l2eclipse έγραψε στις 02:42, 16-10-09:

χριμοπιουσα βιστα αλλα εβαλα ξπ γιατη δεν με αφινε να βαλο μερικα προγραματα

Παράθεση

gogorina

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη gogorina
H gogorina αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών . Έχει γράψει 42 μηνύματα.

H gogorina ... :) έγραψε στις 16:37, 18-10-09:

καλα τι εχουνε παθει ολοι με τα vista?? οπου κοιταω ολοι vista..ολα τα μικρα που δεν ξερουν τπτ απο υπολογιστες vista...μια αντιγραφη πας να κανεις και μονο συμβολαιο δεν σ δινει να υπογραψεις! ελεος...xp και παλι xp...

Παράθεση

Eukleidis (Ευκλείδης)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη Eukleidis
Ο Ευκλείδης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 997 μηνύματα.

O Eukleidis just thinking..... έγραψε στις 17:04, 18-10-09:

Troll :ban:

Παράθεση

nioniosmeg (Άδης)

Διακεκριμένο μέλος

O nioniosmeg έγραψε στις 17:54, 18-10-09:

Gogorina+Ραφαέλα. Το αχτύπητο δίδυμο κομπιουτεράκηδων.

MAC OS Snowleopard ftw. Περιμένουμε τα release dates.

Παράθεση

ΔΕΡΜΙΤΖΑΚΗΣ (ΔΕΡΜΙΤΖΑΚΗΣ ΑΝΔΡΕΑΣ)

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη ΔΕΡΜΙΤΖΑΚΗΣ
Ο ΔΕΡΜΙΤΖΑΚΗΣ ΑΝΔΡΕΑΣ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Μας γράφει απο Εκάλη (Αττική). Έχει γράψει 16 μηνύματα.

O ΔΕΡΜΙΤΖΑΚΗΣ έγραψε στις 18:23, 18-10-09:

εγω εχω vista στον κανονικο και win xp pro στο laptop για να μην αργει.

Παράθεση

West_Emperor (Φιλιππος)

Εκκολαπτόμενο Μέλος

O West_Emperor έγραψε στις 19:29, 18-10-09:

Αρχική Δημοσίευση από gogorina
καλα τι εχουνε παθει ολοι με τα vista?? οπου κοιταω ολοι vista..ολα τα μικρα που δεν ξερουν τπτ απο υπολογιστες vista...μια αντιγραφη πας να κανεις και μονο συμβολαιο δεν σ δινει να υπογραψεις! ελεος...xp και παλι xp...
Nαι συμφωνω...βασικα κι εγω τα υποστηριζα στην αρχη οταν ειμουν στο ντεσκτοπ με τα 4gb ram...τωρα στο λαπτοπ μου που εχω τα μισα καταλαβα γτ ολοι τα λενε σβιστα, μακρια απ'αυτα κλπ...

Παράθεση

nioniosmeg (Άδης)

Διακεκριμένο μέλος

O nioniosmeg έγραψε στις 19:37, 18-10-09:

Βασικά τα Vista έχουν ένα καλό. Το Purble Place. Το πόσες ώρες είχα αφιερώσει στο λάπτοπ παίζοντας με τις τούρτες... θεός σχωρέσ' το το λαπτοπάκι...

Παράθεση

Silent_Killer (Άγγελος)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη Silent_Killer
Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 21 ετών και μας γράφει απο Σαλαμίνα (Αττική). Έχει γράψει 1,331 μηνύματα.

O Silent_Killer έγραψε στις 18:56, 22-10-09:

Βασικά τα Vista έχουν ένα καλό. Το Purble Place. Το πόσες ώρες είχα αφιερώσει στο λάπτοπ παίζοντας με τις τούρτες... θεός σχωρέσ' το το λαπτοπάκι...
Μόνο αυτό το καλό

Παράθεση

Giwrgos

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Giwrgos
Ο Giwrgos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 67 μηνύματα.

O Giwrgos έγραψε στις 01:20, 27-10-09:

Είναι δυνατόν να μην υπάρχει το Mac OS X, BSD; Επίσης το λειτουργικό λεγεται GNU/Linux και όχι Linux και μετά υπαρχουν υποκατηγορίες.

Παράθεση

meidei

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη meidei
Ο meidei αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 375 μηνύματα.

O meidei .. έγραψε στις 14:18, 27-10-09:

Αρχική Δημοσίευση από Giwrgos
Είναι δυνατόν να μην υπάρχει το Mac OS X, BSD; Επίσης το λειτουργικό λεγεται GNU/Linux και όχι Linux και μετά υπαρχουν υποκατηγορίες.
Υπάρχει διανομή Linux που να μην τρέχει λογισμικό του GNU Project?
Το αντίθετο συμβαίνει. Υπάρχει GNU που τρέχει πάνω από το Linux, GNU που τρέχει πάνω από BSD, GNU που τρέχει πάνω από ένα δικό του πυρήνα που το όνομα μου διαφεύγει, αλλά το ανάποδο δεν υφίσταται.

Παράθεση

Giwrgos

Εκκολαπτόμενο Μέλος

O Giwrgos έγραψε στις 15:44, 27-10-09:

Μόνος σου το λές... δεν υπαρχει Linux Kernel ως OS χωρίς το GNU... όλα τα αλλα βρισκονται σε νηπιακό σταδιο και δεν χρεισιμοποιούνται απο πολύ λιγο κοσμο...

Σε παραπέμπω εδώ http://www.gnu.org/gnu/why-gnu-linux.html , το comment σου ήταν ανούσιο.

Παράθεση

Grzecho

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Grzecho
Ο Grzecho αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 3 μηνύματα.

O Grzecho έγραψε στις 15:52, 27-10-09:

Xp στον κανονικο και vista στο laptop

Παράθεση

fockos

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη fockos
Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Γιατρός και μας γράφει απο Ζάκυνθος (Ζάκυνθος). Έχει γράψει 10,375 μηνύματα.

O fockos έγραψε στις 16:45, 27-10-09:

Aυτοί που χρησιμοποιούν Mac είναι ελάχιστοι... προσπαθούν να ξεπεράσουν τα windows ενώ στην παγκόσμια αγορά έχουν λιγότερο από το 5%. Λένε ότί είναι καλύτερα για σχεδιαστές, μηχανικούς και αρχιτέκτονες ενώ όλες οι μεγάλες εταιρίες χρησιμοποιούν windows...

Παράθεση

Alexl1996

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη Alexl1996
Ο Alexl1996 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 21 ετών , επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,201 μηνύματα.

O Alexl1996 έγραψε στις 16:49, 27-10-09:

Windows XP...Ναι λενε για τα Mac, αλλα σιγα τωρα...ουτε οι αρχιτεκτονικες εταιριες δεν τα χρησιμοποιουν...

Παράθεση

Giwrgos

Εκκολαπτόμενο Μέλος

O Giwrgos έγραψε στις 17:06, 27-10-09:

Για τα Μακ δεν λεει κανεις τίποτα, υπάρχουν φαινομενα και υπάρχουν και φερέφωνα... Τα Windows νικήσαν την αγορά μέσω licensing και όχι λόγω ποιότητας... Για τους αρχιτέκτονες δεν κάνουν τα Mac γιατι πολύ απλά δεν υπάρχει το AutoCAD...

Το μερίδιο στην αγορά είναι περίπου το 9% και όχι το 5% φιλτατε. Θα σου ζητήσω επισης που βασίζεις το επιχείρημα ότι ΟΛΕΣ οι μεγαλες εταιρίες χρησιμοποιούν Windows; Ακόμα και μηχανικοί της Microsoft με Macbooc Pro κυκλοφορούνε...

Επίσης τι εννοεις σιγα τώρα, όταν ένα προιον κάνει σε έναν αλλον και πολύ απλα δεν κάνει σε εναν άλλον δεν είναι λογως για bashing, ειδικότερα όταν δεν ξέρουμε για τι μιλάμε.

Το Mac OS X είναι UNIX, τα Windows είναι failed copy του KDE και των ευκολιών του MAC OS X.

Παράθεση

fockos

Επιφανές Μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Γιατρός και μας γράφει απο Ζάκυνθος (Ζάκυνθος). Έχει γράψει 10,375 μηνύματα.

O fockos έγραψε στις 17:35, 27-10-09:

Για τα Μακ δεν λεει κανεις τίποτα, υπάρχουν φαινομενα και υπάρχουν και φερέφωνα... Τα Windows νικήσαν την αγορά μέσω licensing και όχι λόγω ποιότητας... Για τους αρχιτέκτονες δεν κάνουν τα Mac γιατι πολύ απλά δεν υπάρχει το AutoCAD...

Το μερίδιο στην αγορά είναι περίπου το 9% και όχι το 5% φιλτατε. Θα σου ζητήσω επισης που βασίζεις το επιχείρημα ότι ΟΛΕΣ οι μεγαλες εταιρίες χρησιμοποιούν Windows; Ακόμα και μηχανικοί της Microsoft με Macbooc Pro κυκλοφορούνε...

Επίσης τι εννοεις σιγα τώρα, όταν ένα προιον κάνει σε έναν αλλον και πολύ απλα δεν κάνει σε εναν άλλον δεν είναι λογως για bashing, ειδικότερα όταν δεν ξέρουμε για τι μιλάμε.

Το Mac OS X είναι UNIX, τα Windows είναι failed copy του KDE και των ευκολιών του MAC OS X.
9% και αυτό μικρό ποσοστό είναι απένατι στα windows. Επίσης κοίτα και την ψηφοφορία του θέματος οι χρήστες Mac σαφώς απάντησαν το άλλο (είναι ελάχιστοι)...........

Οι εταιρίες (οι μεγάλες) για να λειτουργήσουν εξαρτιώνται από πολλούς υπολογιστές συνεπώς πρέπει να κάνουν σωστή επιλογή υλικού για να στείσουν την επισχείρηση.
Αν επέλεγαν οι εταιρίες mac τότε αν γινόταν κάπια αναβάθμιση στο υλικό των υπολογιστών (π..χ μνήμες , hard disc, oθόνη,) θα έπρεπε να πληρώσουν πάρα πολλά αφού έπρεπε να διαλέξουν ανάμεσα στην αγορά της apple.
Αυτό φαίνεται και σε απλά καθημερινά πράγματα για να μεταφέρεις ψηφιακό σήμα στην τηλεόραση σου μεσω mac πρέπει να πληρώσεις 35ευρώ για να πάρεις το περίφημο αpple dvi to video cable http://store.apple.com/us/product/M9267G/A#overview ενώ στην ουσία αυτό που πουλάνε είναι ένα καλωδιο. Αν έχεις κανονικό υπολογιστή και όχι μήλο τότε αρκεί να πάρεις ένα καλώδιο με 4ευρώ hdmi.

Φαντάζεσαι τι κόστος θα είχε μια εταιρία με μια απλή αναβάθμιση των υπολογιστών τους; Επίσης πολλά μηχανήματα στις μεγάλες εταιρίες π.χ. νοσοκομεία, διαφημιστηκές, τράπεζων) περνάνε κάθε λίγο από σέρβις. Αν το σέρβις αυτό το ανάλαμβανε μια εταιρία π.χ. η apple το κόστο αυτό θα ήταν πολύ μεγαλύτερο από το κανονικό αφού θα είχε το μονοπώλειο). Αν οι μεγάλες εταιρείες χρησιμοποιούν windows διαλέγουν υλικά τα οποία είναι ποιοτικά και σε καλή τιμή αφού δεν θα εξαρτιούντια από μια εταιρία π.χ. apple αλλά από πολλές. Αν δεν τους αρέσει ένα υλικό που τους προσφέρεται απλά αλλάζουν εταιρία με μικρό κόστος αφού δεν αλλάζουν όλο το εγκαθαστιμένο σύστημα αντιθετως αν χρησιμοποιούσαν apple και δεν μένανε ευχαριστημένοι από αυτή θα έπρεπε να αλλάξουν όλα τα συστήματα τους με τεράστιο κόστο. Κατά κάποιον τρόπο η apple τους δένει.

Τα apple είναι καλά για απλούς χρήστες αφου τα Osx προσφέρονται με πολλά έτοιμα προγραμματάκια της apple που στα windows θέλει ψάξιμο για να τα κάνεις. Αλλά από την άλλη στα osx είσαι αναγκασμένος να χρησιμοποιήσεις πιο περιορισμένο λογισμικό από τα windows συνεπώς στα windows μπορείς να κάνεις πιο ποιοτική και πιο φτήνη επιλογή προγραμμάτων.

Παράθεση

Eruyomo (Μάνος)

Περιβόητο Μέλος

Ο Μάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 32 ετών και μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 1,477 μηνύματα.

O Eruyomo monsters under your bed έγραψε στις 18:22, 27-10-09:

Βασικά μαζικές παραγγελίες δεν επιλέγουν κομμάτι κομμάτι το υλικό, έτοιμες συνθέσεις παίρνουν απο διάφορες εταιρείες. Υπάρχουν και επιχειρήσεις που χρησιμοποιούν mac, ανάλογα με τις εφαρμογές του πάει ο καθένας.

Μην προσπαθείς όμως να βγάλεις τα windows φθηνά. Πόσα νομίζεις οτι κοστίζουν οι μαζικές αναβαθμίσεις λογισμικού, office, άλλων εφαρμογών που δεν δουλεύουν με τις καινούργιες εκδόσεις των windows, νέο hardware γιατί δεν τρέχουν οι νέες εφαρμογές στο παλιό κλπ;

Παράθεση

meidei

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη meidei
Ο meidei αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 375 μηνύματα.

O meidei .. έγραψε στις 18:27, 27-10-09:

Μόνος σου το λές... δεν υπαρχει Linux Kernel ως OS χωρίς το GNU... όλα τα αλλα βρισκονται σε νηπιακό σταδιο και δεν χρεισιμοποιούνται απο πολύ λιγο κοσμο...

Σε παραπέμπω εδώ http://www.gnu.org/gnu/why-gnu-linux.html , το comment σου ήταν ανούσιο.
Η κατάληξη μου ήτο ότι το GNU είναι πλεονασμός / λεπτομέρεια για ένα λειτουργικό που δεν έχει άλλες διαφοροποιήσεις. Αντίθετα, δεν μπορούμε να λέμε απλά GNU.

Παράθεση

Giwrgos

Εκκολαπτόμενο Μέλος

O Giwrgos έγραψε στις 18:33, 27-10-09:

Μα δεν καταλαβένεις πρωτον τι λέω, είπα οτι το μεγαλύτερο ποσοστό οφήλεται στο licensing της MS που υποχρεώνει τον μέσω καταναλωτη να την χρεισιμοποιηση.

H ψηφοφορία εδώ δεν αντικατοπτρίζει ολο το μερίδιο αγοράς. (σιγουρο)

Αρχισες παλι με τα αν και τα ξαν, να σε βεβαιώσω ότι μια εταιρία θα χρειαστεί να αναβαθμίσει τους υπολογιστές τις χ3 αποτι μια που χρεισιμοποιή mac. Φυσικά το να μεταφερεις ένα σημα στην τηλεόραση προφανώς δεν έχει καμία σημασία για μια εταιρία οποτε και αυτο το επιχείρημα πάω στον καδο απορημάτων.

Επίσης προφανός δεν γνωρίζεις οτι το ΟS X αποτελεί καλύτερη πλατφόρμα απο τι τα Windows... Περιορισμένο λειτουργικό σε τι, γνωρίζεις οτι υπάρχει X11 απο την Αpple; Meaning μπορεις να χρεισιμοποιήσεις οτι Open Software υπάρχει... oποτε ποιοτικα και φθηνά δεν υπαρχει οσο το OS X... και πιστεψε με εχω χρεισιμοποιήσει και τα δυο, κοιτα την ποσοτητα crackware που έχει ο υπολογιστής σου και πες μου μετά.

Επίσης μην ξεχνάμε την registry και τους ιους που είσαι αναγκασμένος να αντιμετοπίσεις με τα Windows ή και το defragment ή και τα καθε τρεις και λιγο format για maintenance. Έγω εχω τον Μακ απο τις αρχες του Καλοκαιριου και το boot time είναι ίδιο με την πρωτη φορα που το ανοιξα.

Μην παραπληρωφορής είναι ενοχλητικό.
-----------------------------------------
Αρχική Δημοσίευση από meidei
Η κατάληξη μου ήτο ότι το GNU είναι πλεονασμός / λεπτομέρεια για ένα λειτουργικό που δεν έχει άλλες διαφοροποιήσεις. Αντίθετα, δεν μπορούμε να λέμε απλά GNU.

Γιαυτό ειπα και GNU/Linux σε αντιθεση με το GNU, δεν μπορεις να δίνεις credit μονο στον πυρίνα ενώ το λειτουργικό και τα βασικά εργαλεία είναι GNU.

Παράθεση

nioniosmeg (Άδης)

Διακεκριμένο μέλος

O nioniosmeg έγραψε στις 18:41, 27-10-09:

Επίσης προφανώς δεν γνωρίζεις οτι το ΟS X αποτελεί καλύτερη πλατφόρμα απο τι τα Windows... Περιορισμένο λειτουργικό σε τι, γνωρίζεις οτι υπάρχει X11 απο την Αpple; Meaning μπορεις να χρεισιμοποιήσεις οτι Open Software υπάρχει... oποτε ποιοτικα και φθηνά δεν υπαρχει οσο το OS X... και πιστεψε με εχω χρεισιμοποιήσει και τα δυο, κοιτα την ποσοτητα crackware που έχει ο υπολογιστής σου και πες μου μετά.
Το εξηγείς αυτό με το X11; Τι εννοείς, στο δικό μου mac τουλάχιστον δεν ξέρω για τη λειτουργία που λες...

Επίσης μην ξεχνάμε την registry και τους ιους που είσαι αναγκασμένος να αντιμετοπίσεις με τα Windows ή και το defragment ή και τα καθε τρεις και λιγο format για maintenance. Έγω εχω τον Μακ απο τις αρχες του Καλοκαιριου και το boot time είναι ίδιο με την πρωτη φορα που το ανοιξα.

Μην παραπληρωφορής είναι ενοχλητικό.
Βασικά πρέπει να παραδεχτούμε πως όντως ισχύει το ότι οι hacker βαριούνται να κάνουν ιούς για Mac OS X, αφού είναι μόνο το 8-9% της αγοράς...

Παράθεση

Giwrgos

Εκκολαπτόμενο Μέλος

O Giwrgos έγραψε στις 18:45, 27-10-09:

Το εξηγείς αυτό με το X11; Τι εννοείς, στο δικό μου mac τουλάχιστον δεν ξέρω για τη λειτουργία που λες...

Βασικά πρέπει να παραδεχτούμε πως όντως ισχύει το ότι οι hacker βαριούνται να κάνουν ιούς για Mac OS X, αφού είναι μόνο το 8-9% της αγοράς...
Μα δεν ειπε κανεις οτι δεν βαριουνται ούτε αυτο είναι μια επισημη απαντησει το "βαριουνται" το θεμα ειναι το αποτελεσμα.

Μιλάμε για Xorg στο Mac OS X και κατεπεκτασει καθε εφαρμογή που δουλευει στο GNU/Linux μπροει να γίνει ported και στο Mac όπως και σε καθε αλλη διανομη.

Παράθεση

nioniosmeg (Άδης)

Διακεκριμένο μέλος

O nioniosmeg έγραψε στις 19:03, 27-10-09:

Σε ποιό mac;;; Εγώ έχω tiger, τη λειτουργία που λες δεν την έχω συναντήσει...:what:

Παράθεση

fockos

Επιφανές Μέλος

O fockos έγραψε στις 19:29, 27-10-09:

Η microsoft σου δίνει το δικαίωμα να βάλεις windows στον mac σου ενώ η apple δεν στο δίνει σε υποχρεώνει να αγοράσεις έναν από τους υπολογιστές της (είναι η πολιτική της apple και η πολιτική της Microsoft)

Aυτό που χρησiμοποiησα ηταν παράδειγμα για να σου δείξω ότι η apple υπερχρεώνει τα προιόντα της αφού πουλάει ακριβά ενα καλώδιο στην ουσία.

Το δείγμα δεν αντιπροσωπευτικό στην παγκόσμια αγορά ούτε καν στην ελληνική. Πληθυσμός αναφοράς είναι οι Ελληνες ηλικίας 12-22(περίπου ετών).

Η ψηφοφορία δεν αντικατοπτρίζει ολο το μερίδιο αγοράς αλλά αντικατροπίζει τους Ελληνες ηλικίας 12-22 ένα σημαντικό μέρος του ελληνικού πληθυσμού.

Εσύ δεν χρησιμοποιείς επιχειρήματα μόνο να "βεβαίωνεις" ξέρεις. Αυτό που περίγραψα είναι ο λόγος που οι μεγάλες εταιρίες δεν χρησιμοποιούν mac. Δηλαδή για να έχουνε μεγαλύτερη γκάμα επιλογής σε προγράμματα και υλιka.

Περιορισμένο λειτουργικό είναι το osx ως προς την επιλογή υλικού και προγραμμάτων. Όσο για το open source έχεις δίκιο, το x11 ήταν ένας τρόπος που χρησιμοποίησε η apple για να έχει μεγαλύτερη γκάμα από προγράμματα. Τα περισσότερα (αξιόλογα προγράμματα) open source έχουν εκδόσεις και για windows. Kαι φυσικά δεν μπορείς να τρέξεις ολες τις εφαρμογές που είναι γραμμένες σe Linux στον mac.

Για ένα απλό χρήστη (σαν και μένα) τα mac είναι σωστή επιλογή ο λόγος που δεν τα προτιμώ είναι επειδή στην Ελλάδα τα μηλό κομπιουτεράκια είναι πανάκριβα.

Ακόμα αυτός είναι ο λόγος που χρησιμοποιώ Iphone (διότι έχει πολύ πιο γρήγορο λογισμικό) και έχει μεγαλύτερη γκαμα προγραμμάτων από windows mobile.

Eπίσης ένας επαγγελματίας δεν θα προτιμήσει όμως το mac γιατί έχει x11 αλλά το linux γιατί είναι τσάμπα και μπορεί να διαλέξει ότι υλικό γουστάρει.

Όσο για το defragment και για το boot time και για τους ιούς πάλι έχεις δίκιο. Και το ειπά για τον απλό καθημερινό χρήστη τα mac είναι καλή επιλογή όχι όμως για τον επαγγελματία. Μην ξεχνάς ότι τα windows είναι σχεδιασμένα για να τρέχει σε πολλά μηχανήματα και να τρέχει πάνω του πολλά λογισμικά από διαφορετικούς κατασκευαστές. Συνεπώς στα windows υπάρχουν πολύ περισσότερες απαιτήσεις και είναι πολύ δυσκολότερο να σχεδιαστούν από ότι τα osx. To ότι τα mac δεν έχουν ιούς δεν σημαίνει πως δεν έχουν "τρύπες" για υποκλοπη. Επίσης έχουν έχουν παρατηρηθεί και πολλά σοβαρά bug σε osx με πιο σημαντικό την απώλεια δεδομένων πλήτει τους χρήστες της τελευταίας έκδοσης του λειτουργικού της Apple Snow Leopard, αν κάνουν login στο σύστημα τους με χρήση του guest account.

Οι ενδείξεις δείχνουν πως το bug μπερδεύει τον κύριο λογαριασμό χρήστη με τον χρήστη guest και διαγράφει όλο το profile μετά το logout, επαναφέροντας τις αρχικές εργοστασιακές παραμέτρους. Τα δεδομένα χάνονται οριστικά εκτός αν κάποιος έχει κρατήσει backup ή χρησιμοποιεί το Time Machine

ο μεγάλος αντίπαλος του windows δεν ειναί το οsx αλλά το linux

Παράθεση

Eruyomo (Μάνος)

Περιβόητο Μέλος

O Eruyomo monsters under your bed έγραψε στις 19:51, 27-10-09:

Αρχική Δημοσίευση από fockos
Η microsoft σου δίνει το δικαίωμα να βάλεις windows στον mac σου ενώ η apple δεν στο δίνει σε υποχρεώνει να αγοράσεις έναν από τους υπολογιστές της (είναι η πολιτική της apple και η πολιτική της Microsoft)
Ναι γιατί η MS πουλάει λειτουργικά, ενώ η Apple υπολογιστές. Δεν είναι software, αλλά hardware εταιρεία. Σου δίνει ολόκληρο το πακέτο, δεν θέλει να μπλέξει με τις παραξενιές του κάθε κατασκευαστή. Είναι σαν να αγοράζεις μια κονσόλα gaming, έρχεται μαζί με το λογισμικό της το οποίο προφανώς και δεν έχει προβλέψη η εταιρεία να τρέχει σε άλλες κονσόλες.

Aυτό που χρησiμοποiησα ηταν παράδειγμα για να σου δείξω ότι η apple υπερχρεώνει τα προιόντα της αφού πουλάει ακριβά ενα καλώδιο στην ουσία.
Για το mini-dvi, καλώδιο, δεν σε υποχρεώνει κανείς να πάρεις απο την apple. Υπάρχουν και άλλοι κατασκευαστές.

Εσύ δεν χρησιμοποιείς επιχειρήματα μόνο να "βεβαίωνεις" ξέρεις. Αυτό που περίγραψα είναι ο λόγος που οι μεγάλες εταιρίες δεν χρησιμοποιούν mac. Δηλαδή για να έχουνε μεγαλύτερη γκάμα επιλογής σε προγράμματα και υλιka.
Στα windows απο πού και ως πού έχουν μεγάλύτερη γκάμα επιλογής σε προγράμματα;

Περιορισμένο λειτουργικό είναι το osx ως προς την επιλογή υλικού και προγραμμάτων. Όσο για το open source έχεις δίκιο, το x11 ήταν ένας τρόπος που χρησιμοποίησε η apple για να έχει μεγαλύτερη γκάμα από προγράμματα. Τα περισσότερα (αξιόλογα προγράμματα) open source έχουν εκδόσεις και για windows. Kαι φυσικά δεν μπορείς να τρέξεις ολες τις εφαρμογές που είναι γραμμένες σe Linux στον mac.
Δεν συγκρίνεται το πλήθος των προγραμμάτων opensource για mac και για windows. Στο mac τρέχουν σχεδόν όλα. Στα windows μόνο όσα έχουν προβλέψει οι προγραμματιστές να τρέχουν σε αυτά.

Οι ενδείξεις δείχνουν πως το bug μπερδεύει τον κύριο λογαριασμό χρήστη με τον χρήστη guest και διαγράφει όλο το profile μετά το logout, επαναφέροντας τις αρχικές εργοστασιακές παραμέτρους.
Ανακρίβειες. Το bug υπάρχει μόνο αν είχες λογαριασμό guest πριν την αναβάθμιση και μπήκες μετά την αναβάθμιση με guest. Δεν πιάνει όλα τα guest accounts.

ο μεγάλος αντίπαλος του windows δεν ειναί το οsx αλλά το linux
Ο μεγάλος αντίπαλος των windows συγγνώμη που θα στο θέσω έτσι, αλλα είναι οι... κονσόλες.

Παράθεση

garch

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη garch
Ο garch αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 1,456 μηνύματα.

O garch έγραψε στις 20:37, 27-10-09:

Οι κονσόλες κατά τη γνώμη μου, ήταν και ίσως να είναι για λίγο ακόμη ο μεγάλος αντίπαλος τον παραθύρων. Αλλά σε λίγο καιρό θα κληθούν να αντιμετωπίσουν τα linux, γιατί η μόδα με τις κονσόλες περνάει, ενώ το λειτουργικό θα είναι πάντα στην επιφάνεια... Και το linux διαδίδεται πλέον γρήγορα...

Dual Boot Windows Vista και Ubuntu 9.04 παρεμπιπτόντως.

Παράθεση

fockos

Επιφανές Μέλος

O fockos έγραψε στις 20:55, 27-10-09:

Το mini dvi είναι tης apple η οποια σε υποχρεώνει να αγοράσεις έναν adaptora που το μετατρέπει σε κοινή dvi που έχουν οι άλλοι υπολογιστές για να συνδεθεί σε μια τηλεόραση. Στην ουσία είναι ένας adapter τίποτα παραπάνω. Το dvi το χρησιμοποιούν όλες οι εταιρίες ενώ το Mini dvi είναι κατασκεύαμα της apple και απαγορεύεται να χρησιμοποιήσουν οι αλλες συσκευες και ο μόνος λόγος που δεν χρησιμοποιηεί η apple dvi είναι για να βγάλει εύκολα λεφτά από τις πελάτες της που αγόρασαν έναν υπολογιστή apple. Αυτή την πολιτική την ακολουθεί και σε αλλα προιόντα π.χ. το iphone που έχω (1ης γενιάς) έχει υποδοχή για τα ακουστικά έτσι για να ταιριάζουν μόνο τα ακουστικά της apple και όχι τα συμβατικά (φυσικά αυτό το πράγμα άλλαξε στην επόμενη έκδοση μετά από αρνητικές κριτικές για αυτά)

Tα windows εχουν μεγαλύτερη γκάμα από προγράμματα γενιικά τα windows υποστηρίζονται από περισσότερες εταιρίες κατασκευής software από ότι η apple. Ανάφερε προγράμματα που δεν μπορώ να βρώ ίδια ή εναλλακτικά στα windows.

Kαι για όλους όσους υποστηρίζουν τον οpen source χαρακτήρα τον Mac πρέπει να ξέρουν πως η apple "πολεμά" τo open source λογισμικό.

Xρησιμοποιούν τα open sources κλεβοντας τα, τα πολεμούν και η apple περισσότερο απο τη δικτατορία της microsoft.

π.χ. safari έχει βγει για windows αλλά δεν έχει βγει για linux.(βλέπουμε πόσο υποστηρίζει το ελεύθερο λογισμικό)
το ίδιο και το ι tunes ενώ υποστηρίζεται από τα windows δεν υποστηρίζεται από τα linux.

Παράθεση

Eruyomo (Μάνος)

Περιβόητο Μέλος

O Eruyomo monsters under your bed έγραψε στις 21:15, 27-10-09:

Αρχική Δημοσίευση από fockos

Το mini dvi είναι tης apple η οποια σε υποχρεώνει να αγοράσεις έναν adaptora που το μετατρέπει σε κοινή dvi που έχουν οι άλλοι υπολογιστές για να συνδεθεί σε μια τηλεόραση.

Ξέρω τι είναι ο mini-dvi. Είναι μια θύρα που έχουν τα mac για να μην έχουν την κουμούτσα το μεγάλο dvi. Βγάζουν και άλλοι τέτοια καλώδια (για mac) όχι μόνο η apple. Και το firewire της apple είναι πάντως, μήπως σου φταίει και το firewire επειδή είναι apple.

Στην ουσία είναι ένας adapter τίποτα παραπάνω. Το dvi το χρησιμοποιούν όλες οι εταιρίες ενώ το Mini dvi είναι κατασκεύαμα της apple και απαγορεύεται να χρησιμοποιήσουν οι αλλες συσκευες
Απο που και ως που; Το γράφει κάπου ρητά «άλλες συσκευές μην χρησιμοποιείτε mini-dvi»; Link.

γενιάς) έχει υποδοχή για τα ακουστικά έτσι για να ταιριάζουν μόνο τα ακουστικά της apple και όχι τα συμβατικά (φυσικά αυτό το πράγμα άλλαξε στην επόμενη έκδοση μετά από αρνητικές κριτικές για αυτά)
Τα δυο ipod που έχω (διαφορετικές εκδόσεις) παίρνουν όλων των ειδών τα ακουστικά και μάλιστα έχω χάσει και στα δυο τα ακουστικά της apple. Επίσης στο κινητό nokia που έχω, έχει δικά του ακουστικά. Το ίδιο θυμάμαι και τα ericsson που είχα και νομίζω οτι τα περισσότερα κινητά το κάνουν αυτό.

Tα windows εχουν μεγαλύτερη γκάμα από προγράμματα γενιικά τα windows υποστηρίζονται από περισσότερες εταιρίες κατασκευής software από ότι η apple. Ανάφερε προγράμματα που δεν μπορώ να βρώ ίδια ή εναλλακτικά στα windows.
Ανέφερε εσύ που δεν μπορώ να βρω εγώ στο mac Εσένα ήταν ο ισχυρισμός οτι έχουν περισσότερες εφαρμογές.

Kαι για όλους όσους υποστηρίζουν τον οpen source χαρακτήρα τον Mac πρέπει να ξέρουν πως η apple "πολεμά" τo open source λειτουργικό.

Xρησιμοποιούν τα open sources κλεβοντας τα, τα πολεμούν και η apple περισσότερο απο τη δικτατορία της microsoft.
Κλέβοντας τα; Απο που και ως που; Τουλάχιστον έχει την τσίπα να δίνει πίσω στην κοινότητα αρκετές απο τις αλλαγές (webkit χωρίς την apple δεν θα χαμε τώρα πχ). Η ms απο την άλλη έχει ένα σωρό κομμάτια μέσα της χωρίς να έχει δώσει τίποτα πίσω.

π.χ. safari έχει βγει για windows αλλά δεν έχει βγει για linux.(βλέπουμε πόσο υποστηρίζει το ελεύθερο λογισμικό)
Έχουμε όμως το webkit που υπάρχει στον Chrome, στο Epiphany, στο Midori, και σε ένα σωρό άλλα. Τι σημασία έχει αν ο ίδιος ο browser δεν βγήκε στο linux; Αφού η μηχανή του υπάρχει εκεί για όποιον θέλει.

το ίδιο και το ι tunes ενώ υποστηρίζεται από τα windows δεν υποστηρίζεται από τα linux.
To itunes τι σχέση έχει;

Ιδού μια λίστα με αυτά που έχει δώσει η ίδια η apple.

http://www.opensource.apple.com/release/mac-os-x-1061/

Ο ίδιος ο πυρήνας του OSX αυτή τη στιγμή είναι opensource.

Εναλλακτικά, έχει βγάλει η Microsoft τον Media Player για linux; Ή τον internet explorer; Τι άκυρα παραδείγματα φέρνεις

Παράθεση

Orestes (Ορέστης)

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη Orestes
Ο Ορέστης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 25 ετών και μας γράφει απο Αμπελόκηποι (Αττική). Έχει γράψει 663 μηνύματα.

O Orestes Dderp έγραψε στις 21:38, 27-10-09:

Τα windows 7 τα έβαλε κανείς ;;; Περιμένω review !!!

Παράθεση

Eruyomo (Μάνος)

Περιβόητο Μέλος

O Eruyomo monsters under your bed έγραψε στις 21:55, 27-10-09:

http://www.ischool.gr/showthread...rosoft+windows

Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Βρείτε παρόμοια

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους