Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 66,076 εγγεγραμμένα μέλη και 2,387,660 μηνύματα σε 74,624 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα

Καλώς ήρθατε στο e-steki!

Εγγραφή Βοήθεια

Θέλω να αγοράσω κλιματιστικό

ninaki (nina21)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη ninaki
H nina21 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Λογιστής/ρια . Έχει γράψει 338 μηνύματα.

H ninaki Μπέμπη μου!!! Σε περιμένω... έγραψε στις 11:20, 29-05-08:

Ταράτσα είναι η καλύτερη επιλογή αφού δεν θα σας πιάνει και χώρο στο μπαλκόνι...είναι εύκολο να πάει στην ταράτσα !!!

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

love_angel (vik-vik!)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη love_angel
H vik-vik! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών , επαγγέλεται Ηθοποιός και μας γράφει απο Αρφαρά (Μεσσηνία). Έχει γράψει 4,571 μηνύματα.

H love_angel is addicted to love!♥ έγραψε στις 00:47, 10-07-12:

Καταραμένοι Γιαπωνέζοι!
Το 9άρι κλιματικό μου, το οποίο προσφάτως έκλεισε τα 3 χρόνια λειτουργίας του μας άφησε ξαφνικά. Ήταν ινβερτερ και έκανε 680 ευρώ περίπου. -.-'
Το θέμα της εγγύησης είναι μια... πονεμένη ιστορία καθώς η μαμά δεν ξέρει τι έκανε την απόδειξη.
Η φουτζίτσου λοιπόν από εδω και πέρα Χ, πεταμένα λεφτά. Βέβαια όλα στην Κίνα δεν φτιάχνονται πια? πφφφ

Κοίταζα για τογιοτομι ωστόσο δεν ξέρω πια τι να διαλλέξω ινβερτερ ή κλάσης Α? Κάπου διάβασα πως τα ινβερτερ είναι ευαίσθητα στις αυξομειώσεις ρεύματος και γιαυτό χαλάνε. Από την άλλη τι οικονομία θα έχω με ένα συμβατικό κλιματιστικό?

Βασικά, είναι κανείς ξύπνιος να μου απαντήσει άμεσα, γιατί η μαμά θα πάει νωρίς το πρωί να το πάρει? Υγεία!!!

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

i_lie_us

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη i_lie_us
Ο i_lie_us αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 601 μηνύματα.

O i_lie_us έγραψε στις 01:36, 10-07-12:

Αρχική Δημοσίευση από love_angel
Καταραμένοι Γιαπωνέζοι!
Το 9άρι κλιματικό μου, το οποίο προσφάτως έκλεισε τα 3 χρόνια λειτουργίας του μας άφησε ξαφνικά. Ήταν ινβερτερ και έκανε 680 ευρώ περίπου. -.-'
Το θέμα της εγγύησης είναι μια... πονεμένη ιστορία καθώς η μαμά δεν ξέρει τι έκανε την απόδειξη.
Η φουτζίτσου λοιπόν από εδω και πέρα Χ, πεταμένα λεφτά. Βέβαια όλα στην Κίνα δεν φτιάχνονται πια? πφφφ

Κοίταζα για τογιοτομι ωστόσο δεν ξέρω πια τι να διαλλέξω ινβερτερ ή κλάσης Α? Κάπου διάβασα πως τα ινβερτερ είναι ευαίσθητα στις αυξομειώσεις ρεύματος και γιαυτό χαλάνε. Από την άλλη τι οικονομία θα έχω με ένα συμβατικό κλιματιστικό?

Βασικά, είναι κανείς ξύπνιος να μου απαντήσει άμεσα, γιατί η μαμά θα πάει νωρίς το πρωί να το πάρει? Υγεία!!!
Από την εμπειρια μου, εχουν επιβιωσει οι μαρκες..
Θυμαμαι δηλαδη, στο δωματιο μου πριν απο το τωρινο, ειχαμε ενα ¨"Nakassi"-"Nakassai" κάτι τέτοιο, και άντεξε δυο καλοκαιρια (και το δευτερο με μειωμενη "αποδοτικοτητα")..
Τώρα έχω ενα Samsung inverter, που το ειχαμε παρει τοτε με τις επιδοτησεις για τα inverter, και κλεινει τριτο καλοκαιρι νομιζω (το χειμωνα δεν το χρησιμοποιω και τοσο..)
Οποτε πλεον ειμαι της αποψης "μαζεψε λεφτα για να παρεις καποια μαρκα"..
Παρολα αυτα, γενικα οι "μουφες" ειναι κατι με ρισκο.. Μπορει να το παρεις και να σου βγει διαμαντι δηλαδη..
Οπως και να ΄χει το σημαντικοτερα στα κλιματιστικα ειναι η συντηρηση-καθαρισμα φιλτρων και αυτα..

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

love_angel (vik-vik!)

Επιφανές Μέλος

H vik-vik! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών , επαγγέλεται Ηθοποιός και μας γράφει απο Αρφαρά (Μεσσηνία). Έχει γράψει 4,571 μηνύματα.

H love_angel is addicted to love!♥ έγραψε στις 02:04, 10-07-12:

Θενκιου Ηλία, αλλά εγώ ρωτάω για τογιοτομι (που καλή μάρκα τη λες), απλά δεν ξέρω τι είναι καλύτερο, ινβερτερ ή νον ινβερτερ αλλά ενεργειακής κλάσης Α?

Παράθεση

i_lie_us

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη i_lie_us
Ο i_lie_us αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 601 μηνύματα.

O i_lie_us έγραψε στις 02:08, 10-07-12:

Θενκιου Ηλία, αλλά εγώ ρωτάω για τογιοτομι (που καλή μάρκα τη λες), απλά δεν ξέρω τι είναι καλύτερο, ινβερτερ ή νον ινβερτερ αλλά ενεργειακής κλάσης Α?
Δεν το ξερω αυτο.. Γιατι πολυ απλα, οποτε παιρναμε μη inverter στο σπιτι, δεν ηταν μαρκα!
Το να ειναι ενεργειακης κλασης Α παντως, οπως και να 'χει καλο ειναι!

Παράθεση

Ceres Victoria

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη Ceres Victoria
H Ceres Victoria αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,717 μηνύματα.

H Ceres Victoria censored έγραψε στις 05:04, 10-07-12:

Καταραμένοι Γιαπωνέζοι!

ειναι σιγουρο οτι χρειαζεστε την αποδειξη; Οσες φορες μου εχουν χαλασει συσκευες και εχω επικοινωνησει με τις εταιριες τους, δεν μου ζητησαν ουτε μια φορα αποδειξη. Συνηθως ζητουν το serial number της συσκευης. Στην θεση σου θα επικοινωνουσα με την εταιρια πρωτα και αν δεν εβγαζα ακρη, τοτε θα προχωρουσα στην αγορα νεου κλιματιστικου. Ψαξε και για επισκευη, μπορει να οφειλεται σε κατι που διορθωνεται ευκολα και χωρις μεγαλο κοστος.

Παράθεση

Άγγελος

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Άγγελος
Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 33 ετών , επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 9,663 μηνύματα.

O Άγγελος έγραψε στις 07:19, 10-07-12:

εχεις σκεφτει να βαλεις ανεμιστηρες οροφης?

εγω εναν απο πανω μου τωρα που μιλαω,,και σε καθε δωματιο
και δεν εχω καθολου αιρ κουνισιον
δροσιζουν μια χαρα το 80% του χρονου..
και θα χρειαστεις ελαχιστα εως καθολου air..(καμια σχεση σε αισθηση με τους επιτραπεζιους ανεμιστηρες που πουντιαζεις,,εγω δεν εχω κανεναν επιτραπεζιο πια..)
μονο τωρα στις 1-2 εβδομαδες σκληρου καυσωνα μπορει να χρειαστεις air,,για βοηθεια..και παλι για ελαχιστο χρονο)

ασφαλεστατοι,φθηνοι,καινε ελαχιστα (απο 1200 και για air καινε 160 watt το πολυ..)και δεν ψοφαν ποτε..
και τους βαζεις και μονο σου,,με 2 τρυπες στο ταβανι..

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Άγγελος : 10-07-12 στις 07:31.
Παράθεση

love_angel (vik-vik!)

Επιφανές Μέλος

H love_angel is addicted to love!♥ έγραψε στις 11:25, 10-07-12:

Παιδιά μένω στην πρωτεύουσα και ο ήλιος καίει για εμάς τους "πρωτευουσιάνους"!
Τι να μου κάνει με 40 βαθμούς ο ανεμιστήρας οροφής?

Ψυκτικός ήρθε χτες και μας είπε ότι κάηκε η πλακέτα και δεν φτιάχνεται. Η μαμά μου δεν έχει κρατήσει καθόλου χαρτιά από το κλιματιστικό δεν ασχολήθηκε καθόλου όσον αφορά την εγγύηση.

Τελικά πήραμε αυτό! Υγεία! ^^

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Monte Cristo (Mad Max)

Πολύ δραστήριο μέλος

Το avatar του χρήστη Monte Cristo
Ο Mad Max αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 486 μηνύματα.

O Monte Cristo είδε φως, μπήκε, και έγραψε στις 11:59, 10-07-12:

Αρχική Δημοσίευση από Ceres Victoria
ειναι σιγουρο οτι χρειαζεστε την αποδειξη; Οσες φορες μου εχουν χαλασει συσκευες και εχω επικοινωνησει με τις εταιριες τους, δεν μου ζητησαν ουτε μια φορα αποδειξη. Συνηθως ζητουν το serial number της συσκευης. Στην θεση σου θα επικοινωνουσα με την εταιρια πρωτα και αν δεν εβγαζα ακρη, τοτε θα προχωρουσα στην αγορα νεου κλιματιστικου. Ψαξε και για επισκευη, μπορει να οφειλεται σε κατι που διορθωνεται ευκολα και χωρις μεγαλο κοστος.
Αυτό ισχύει, με την προϋπόθεση όμως ότι κατά την αγορά καταχώρησαν τα στοιχεία σου στο σύστημα τους (ονομα, διευθυνση κλπ) και το SN φυσικά. Έτσι ναι. Αν όμως πάρει κάποιος απόδειξη πελάτη λιανικής (πολλές φορές και χωρίς το SN) την πάτησε μάλλον.

Τελικά πήραμε αυτό! Υγεία! ^^
Καλή μάρκα πρέπει να είναι. Άντε και καλές δροσιές

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Dogie (Ειρήνη)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη Dogie
H Ειρήνη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών , επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 1,049 μηνύματα.

H Dogie έγραψε στις 12:36, 10-07-12:

Ψάχνω για κλιματιστικό 18.000 - 24.000 ΒΤU και οικονομικό, δηλαδή λιγότερο από 1000€.

Έχετε να μου προτείνετε κάποιο;

Παράθεση

Άγγελος

Επιφανές Μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 33 ετών , επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 9,663 μηνύματα.

O Άγγελος έγραψε στις 12:51, 10-07-12:

βαλε και συ ανεμιστηρες οροφης

μα απο ΗΡΑΚΛΕΙΟ επαρχια και βαζετε κλιματιστικά αβερτα?

Παράθεση

Dogie (Ειρήνη)

Περιβόητο Μέλος

H Ειρήνη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών , επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 1,049 μηνύματα.

H Dogie έγραψε στις 13:12, 10-07-12:

Ε όχι και επαρχία το Ηράκλειο

Ξέρεις τι ζέστη έχει εδώ; Tόσες μέρες έχουν +30 και ακόμα δε μπήκαμε στα μισά του καλοκαιριού!!

Παράθεση

Άγγελος

Επιφανές Μέλος

O Άγγελος έγραψε στις 13:22, 10-07-12:

και εδω εξω απο την πατρα τοσο και χειροτερα εχω,,και τη βγαζω μια χαρα με οροφης

Παράθεση

Monte Cristo (Mad Max)

Πολύ δραστήριο μέλος

Το avatar του χρήστη Monte Cristo
Ο Mad Max αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 486 μηνύματα.

O Monte Cristo είδε φως, μπήκε, και έγραψε στις 13:22, 10-07-12:

Στον πλανήτη Κρήτη το κλίμα είναι διαφορετικό

Το καλό του κλίματος είναι ότι το χειμώνα δεν έχει το κρύο που έχει η Β. Ελλάδα

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Δεσμώτης

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη Δεσμώτης
Ο Δεσμώτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 39 ετών . Έχει γράψει 3,564 μηνύματα.

O Δεσμώτης έγραψε στις 14:36, 10-07-12:

^^ καλά εμένα πάντως σα να μου έχουν εμφυτεύσει τσιπάκι στο μυαλό
και δε πρόκειται να ξεχάσω ΠΟΤΕ την σκοπιά στην αποθήκη οπλισμού (big brother)
στην Αλικαρνασσό, ΣΕΑΠ Ιαν. του 2003 με χιόνι που βούλιαζες μέσα και αέρα, ΑΕΡΑ!

(οκ θα πεις, έπεσα σε ακραία καιρικά φαινόμενα γ@μω το πεζικό)

KAI στην ίδια περίοδο, σκοπιά στις 3 το βράδυ και βροχή κατακλυσμός,
να μπαίνει νερό μεστη σκοπιά και το νερό να έχει καλύψει τα άρβυλα.

Να έρχεται δεκανέας αλλαγής 1 ώρα αργότερα από το προβλεπόμενο γιατί
δεν τον άφηνε ο ΑΞΕΠ να κάνει την αλλαγή

ΚΑΙ ΦΥΣΙΚΑ εγώ να κάνω βουντού στον υπολοχαγό
γιατί θεώρησε ότι η ασφάλεια των δύο είναι προτιμητέα
του ενός μλκ που περιμένει να κοπάσει η βρόχα μέσα σε μια σκοπιά
κοιτώντας το τζαμάκι γιατί δεν έβλεπε στο μισό μέτρο από τη βροχή.

και φυσικά το ντιζερτ: τρεξίδι 4 γύροι όλο το στρατόπεδο το πρωί με φανελάκι
και -3 βαθμοί μουαχαχαχαχαχα

τελικά ήμουν μάχιμος

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Δεσμώτης : 10-07-12 στις 15:10.
Παράθεση

KingFox

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη KingFox
Ο KingFox αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 441 μηνύματα.

O KingFox Χαμογέλα! έγραψε στις 17:10, 10-07-12:

Αρχική Δημοσίευση από iJohnnyCash
Για το δωματιο μου ... περιπου ποσο θα κοστισει; Αξιζει να δώσω κατι παραπάνω για μάρκα ή να πάρω το φτηνότερο;
παρε ενα μετριου τιμης κλιματιστικο αλλα να σου πουνε οτι ειναι και silence..
Αν και 6 χρονια μετα...

Παράθεση

D_G (Δημήτρης)

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη D_G
Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,756 μηνύματα.

O D_G έγραψε στις 17:20, 10-07-12:

Αρχική Δημοσίευση από Άγγελος
βαλε και συ ανεμιστηρες οροφης
Έχουμε βάλει στην κουζίνα, στέλνει κάποια δροσιά, αλλά αν οι τοίχοι είναι ζεστοί από τον καύσωνα (όπως συμβαίνει αυτές τις μέρες) δεν φθάνουν.

Χώρια που τα πτερύγια είναι ίσια (δεν ξέρω αν όλοι έτσι βγαίνουν, αλλά πήραμε από τους πιο ακριβούς), και με ίσια πτερύγια τι δροσιά να στείλουν;

Ίσα-ίσα την ώρα που τρώμε, ή μαγειρεύει η μητέρα μου στέλνουν κάποια δροσιά, αλλά όταν καίνε οι τοίχοι δεν νομίζω να είναι αρκετή αυτή η λύση, εκτός αν εμείς πέσαμε στην περίπτωση.

Παράθεση

Dogie (Ειρήνη)

Περιβόητο Μέλος

H Dogie έγραψε στις 17:25, 10-07-12:

Και εμάς καίνε οι τοίχοι και το ταβάνι και όλα!!

Από πάνω μας δεν έχουμε άλλο σπίτι και φέτος τα έχουμε δει όλα από τη ζέστη. Έβγαλε σήμερα μια καλή προσφορά ο Κορτσόβολος για τα toyotomi... Θα δείξει...

Παράθεση

Dark_kronos (Rognan)

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη Dark_kronos
Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 26 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 6,569 μηνύματα.

O Dark_kronos Όλα είναι ψεύτικα έγραψε στις 17:50, 10-07-12:

Τι να κανει ο καΐμενος ο ανεμιστιρας οροφης; Τιποτα δεν καταφερε να κανει τοσα χρονια, τωρα θα δουλεψει;
Δεν τα παω μια τα κλιματιστικα, αλλα καλως η κακως ειναι τα μονα που κανουν δουλεια στις τρελες ζεστες!

Παράθεση

D_G (Δημήτρης)

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη D_G
Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,756 μηνύματα.

O D_G έγραψε στις 17:55, 10-07-12:

Αρχική Δημοσίευση από Dark_kronos
Δεν τα παω μια τα κλιματιστικα, αλλα καλως η κακως ειναι τα μονα που κανουν δουλεια στις τρελες ζεστες!
Όπως έλεγε ένας συνάδελφος σε περίοδο κάποιου άλλου καύσωνα: "Είναι ανθυγιεινά, αλλά είναι υγεία" !!!!!!!

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Άγγελος

Επιφανές Μέλος

O Άγγελος έγραψε στις 21:17, 10-07-12:

d-g μενεις σε διαμερισμα?

βασικα και εδω σε μονοκατοικια βραζουν ολα,,κριως το ταβανι που δεν ειναι τοσο παχυ οσο οι τοιχοι(30 ποντους ειναι)

αλλα επειδη ειμαστε μεσα σε ελαιωνα και εχουμε ρευματα ανοιγουμε πορτες παραθυρα και στους μεγαλους καυσωνες τη βγαζουμε

τον ανεμιστηρα σιγουρα δεν εκανε τιποτα?σε ποια ταχυτητα τον εβαλες?

εγω τωρα που σου μιλαω μου κρυωνει την πλατη ενας ανεμιστηρας 1 μετρου με τεσσερα ισια σχεδον πτερυγια
αλλα σε τερμα ταχυτητα..

μου κανει εντυπωση,,εδω σε μενα οι ανεμιστηρες μας βγαζουν το 80% του καλοκαιριου..και για τις μεγαλες ζεστες.
απλα σκεφτομαι να περασω εναν ασβεστη την ταρατσα για να μην βραζει τοσο..

αλλα συνηθως ναι,,σε πολεις που βραζουν ολα..ο ανεμιστηρας δεν φτανει
σε μονοκατοικια φυση κλπ,,οκ

εχω σκεφτει να βαλω αιρ κουνισιον,,αλλα επειδη ειναι μονο για λιγη χρηση,,εε,βαριεμαι να δωσω τοσα λεφτα και να τρυπησω 30εκ τοιχους..
οποτε,,δεν αξιζει..
αλλα λενε οτι και με κλιματιστικο ,ο ανεμιστηρας ριχνει την καταναλωση του κατα 40%,καθολου λιγο.

Παράθεση

Ceres Victoria

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη Ceres Victoria
H Ceres Victoria αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,717 μηνύματα.

H Ceres Victoria censored έγραψε στις 01:55, 11-07-12:

εναλλακτική λύση: μετακομίστε σε χώρα όπου η θερμοκρασία δεν πάει πάνω από 30 το καλοκαίρι...

Παράθεση

Άγγελος

Επιφανές Μέλος

O Άγγελος έγραψε στις 07:50, 11-07-12:

ή απλα πηγαινεις σε σκια δενδρου ψηλου
η καλυτερη δροσια..

παντως η χρηση κλιματιστικων απο τις πηγμενες πολεις χωρις αερα κλπ
ριχνουν τη δεη και μετα δεν εχει κανεις ρευμα ουτε εμεις που εχουμε ανεμιστηρες και καιμε τιποτα

αλλα οι πολεις ειναι μαζες απο τσιμεντο,,παρα φυσει πραγματα,,οποτε,,κανενας φυσικος τροπος δεν φτανει,,
οποτε κλιματιστικα..

για τους καυσωνες απλα χρειαζεται μονωση,,ασπρισμα των τοιχων,,εξωτερικα κλπ
αλλα στην πολη τι να κανεις?
να ρωτησω κατι
εσεις με τα κλιματιστικα,,κλεινετε ολες τις πορτες?ή αφηνετε παντζουρια?

παντως,,απορω
πώς αντεχανε τοσα χρονια πριν ανακαλυφθουν τα κλιματιστικα οι ανθρωποι?
καπως τα καταφερνανε

παντως απο οτι καταλαβα,,τα κλιματιστικα ρουφανε τη θερμοτητα του εσωτερικου χωρου και την πετανε εξω..

καταστολη δηλαδη και οχι προληψη

το καλυτερο ειναι να ΜΗΝ μπαινει ζεστη μεσα στο σπιτι εξαρχης..

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Άγγελος : 11-07-12 στις 08:15.
Παράθεση

D_G (Δημήτρης)

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη D_G

O D_G έγραψε στις 16:50, 11-07-12:

εχω σκεφτει να βαλω αιρ κουνισιον,,αλλα επειδη ειναι μονο για λιγη χρηση,,εε,βαριεμαι να δωσω τοσα λεφτα και να τρυπησω 30εκ τοιχους..
οποτε,,δεν αξιζει..
Τότε μείνε με τον ανεμιστήρα, σε μερικά μέρη το air condition πραγματικά δεν χρειάζεται είναι δροσερά, και στο κάτω-κάτω ο ανεμιστήρας είναι οικολογικός.

Παράθεση

Άγγελος

Επιφανές Μέλος

O Άγγελος έγραψε στις 08:41, 12-07-12:

τωρα το πρωι ασπρισαμε ασβεστωσαμε την ταρατσα

και απο θχες ηδη που ειχαμε ξεκινησει ειδαμε αλλαγη
και δροσια
τι δαφορα κανει το ασπρο χρωμα..
δεν το περιμενα τοσο..

εκει που το μεσημερι 3-6 βραζεις,, με ασπρο,,στν ταρατσα,,εισαι νορμαλ,,

Παράθεση

Dark_kronos (Rognan)

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη Dark_kronos
Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 26 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 6,569 μηνύματα.

O Dark_kronos Όλα είναι ψεύτικα έγραψε στις 11:52, 12-07-12:

τωρα το πρωι ασπρισαμε ασβεστωσαμε την ταρατσα

και απο θχες ηδη που ειχαμε ξεκινησει ειδαμε αλλαγη
και δροσια
τι δαφορα κανει το ασπρο χρωμα..
δεν το περιμενα τοσο..

εκει που το μεσημερι 3-6 βραζεις,, με ασπρο,,στν ταρατσα,,εισαι νορμαλ,,
Αν κανεις και μια σοβαρη μονοση ειναι βασιλιας!

Παράθεση

Άγγελος

Επιφανές Μέλος

O Άγγελος έγραψε στις 12:14, 12-07-12:

τωρα πηγα πανω να δω την λευκη ταρατσα

τυφλωθηκα

αυτο σημαινει αντανακλαση..

η μονη μονωση ειναι τα παραθυρα βασικα,,γιατι εχω παλια ξυλινα μονα..τζαμια

οι τοιχοι ειναι τουβλινοι 30 ποντων και δεν περναει πρακτικα η ζεστη,αλλα σκεφτομαι να δωσω ενα 50αρι να περασω με ενα vivecryl ενα καλο ασπρο,,για τελειως μονωση..

τοσες χιλιαδες χρονια κατι ηξεραν οι νησιωτες και εβαφαν ασπρα και μπλε(αλλο ψυχρο χρωμα) τα σπιτια τους..
απλα ο ασβεστης φθιρεται συχνα,,και θελει περασμα
ενω τα χρωματα αντεχουν παραπανω..

βεβαια ο ασβεστης κανει μονο 2,5 ευρω το τσουβαλι

Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Βρείτε παρόμοια

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους