Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 66,089 εγγεγραμμένα μέλη και 2,388,002 μηνύματα σε 74,643 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα

Καλώς ήρθατε στο e-steki!

Εγγραφή Βοήθεια

Σπουδές γραφιστικής

Subject to change (Λία)

Founder

Το avatar του χρήστη Subject to change
H Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Web developer . Έχει γράψει 9,471 μηνύματα.

H Subject to change έγραψε στις 01:20, 24-04-06:

Αρχική Δημοσίευση από Darkly Noon
Σπουδάζεις γραφικές τέχνες;
Όχι αν και θα το ήθελα όσο τίποτε άλλο. Δυσυτχώς όμως οι γονείς μου διαφωνούν με το δρόμο που επέλεξα οπότε αναγκαστικά είμαι αυτοδίδακτη...

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Darkly Noon

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Darkly Noon
Ο Darkly Noon αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 42 ετών και επαγγέλεται Δημοσιογράφος . Έχει γράψει 29 μηνύματα.

O Darkly Noon έγραψε στις 11:25, 24-04-06:

Καλά δεν είναι κακό το ότι είσαι αυτοδίδακτη. Αλλωστε οι ιδιωτικές σχολές είναι άπειρος χαμένος χρόνο και πολύ χαμένο χρήμα. Αυτό που θα έπρεπε να διδάσκουν είναι αρχές επικοινωνίας, Design, να αναπτύσσουν την αισθητική, να σε εισαγάγουν σε διάφορες μεθόδους δίνοντας σου παράλληλα συμβουλές που θα υποκαταστήσουν για σένα στην αρχή την εμπειρία που δεν έχεις. Αντί γι' αυτό διδάσκουν προγράμματα και μάλιστα σε παρωχημένες εκδόσεις, μιλάνε για αρχές τυπογραφίας με παραδείγματα που έχουν πάψει να ισχύουν από το '90. Σε μαθαίνουν προγράμματα και αυτά με υποτυπώδη τρόπο. Εγώ τελειώσα μία τέτοια σχολή, θεώρησα ότι πέταξα τον χρόνο μου στα σκουπίδια και πως ό,τι έμαθα το έμαθα μόνος και πήγα τρία χρονάκια στην Βρετανία.

Πάντως επειδή οι Γραφικές Τέχνες είναι "τέχνη" (με την έννοια του "craft" και όχι απαραίτητα του "art") μπορείς να μάθεις και μόνη σου. Θέλεις να μάθεις layout; Το indesign είναι το εργαλείο, το layout όμως θα το φτιάξεις εσύ: κανένα πρόγραμμα δεν θα σε διδάξει πως θα "στήσεις" μιά σελίδα εφημερίδας έτσι ώστε να σκλαβώσει το βλέμμα του αναγνώστη και να τον αναγκάσει να ρίξει μιά ματιά τουλάχιστον στο κάθε κείμενο της σελίδας, ακόμα κι αν δεν το σκόπευε! Αυτό μπορείς να το επιτύχεις και μόνη σου. Σίγουρα, θα ήταν πολύ καλύτερα αν είχες κάποιον να σε καθοδηγήσει, αλλά με προσωπική προσπάθεια, τίποτε δεν είναι αδύνατον.

Το κόβω έδω, γιατί είμαστε off topic.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

iJohnnyCash (Panayotis Yannakas)

Founder

Το avatar του χρήστη iJohnnyCash
Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Επιχειρηματίας . Έχει γράψει 16,004 μηνύματα.

O iJohnnyCash έγραψε στις 13:02, 24-04-06:

Καλά δεν είναι κακό το ότι είσαι αυτοδίδακτη. Αλλωστε οι ιδιωτικές σχολές είναι άπειρος χαμένος χρόνο και πολύ χαμένο χρήμα.
Εχω μια απορια πανω σε αυτο:
Αν καποιος ειναι μονο αυτοδιδακτος πως πιστοποιει τις γνώσεις του ή το επίπεδο των γνώσεων του;

Παράθεση

Subject to change (Λία)

Founder

H Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Web developer . Έχει γράψει 9,471 μηνύματα.

H Subject to change έγραψε στις 14:24, 24-04-06:

Καλά δεν είναι κακό το ότι είσαι αυτοδίδακτη. Αλλωστε οι ιδιωτικές σχολές είναι άπειρος χαμένος χρόνο και πολύ χαμένο χρήμα. Αυτό που θα έπρεπε να διδάσκουν είναι αρχές επικοινωνίας, Design, να αναπτύσσουν την αισθητική, να σε εισαγάγουν σε διάφορες μεθόδους δίνοντας σου παράλληλα συμβουλές που θα υποκαταστήσουν για σένα στην αρχή την εμπειρία που δεν έχεις. Αντί γι' αυτό διδάσκουν προγράμματα και μάλιστα σε παρωχημένες εκδόσεις, μιλάνε για αρχές τυπογραφίας με παραδείγματα που έχουν πάψει να ισχύουν από το '90. Σε μαθαίνουν προγράμματα και αυτά με υποτυπώδη τρόπο. Εγώ τελειώσα μία τέτοια σχολή, θεώρησα ότι πέταξα τον χρόνο μου στα σκουπίδια και πως ό,τι έμαθα το έμαθα μόνος και πήγα τρία χρονάκια στην Βρετανία.
Είσαι σίγουρος ότι είναι έτσι; Γιατί όταν είχα δει το πρόγραμμα σπουδών του ΑΚΤΟ (για γραφιστική) ήταν πιο κοντά σε αυτό που λες κι εσύ οτι θα έπρεπε να διδάσκουν παρά στο δεύτερο που περιγράφεις. Αν επιτρέπεται ποιά σχολή έχεις τελειώσει;
Πάντως το κακό είναι οτι αν κοιτάξεις καλές θέσεις εργασίας για γραφιστες σχεδόν πάντα ζητάνε πτυχίο...

Παράθεση

Darkly Noon

Νεοφερμένος

Ο Darkly Noon αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 42 ετών και επαγγέλεται Δημοσιογράφος . Έχει γράψει 29 μηνύματα.

O Darkly Noon έγραψε στις 15:21, 24-04-06:

ΟΚ, τότε τίποτα δεν σε εμποδίζει να τελειώσεις μια σχολή αυτού του είδους για το θεαθήναι, δλδ. για να έχεις ένα δίπλωμα. Η ΑΚΤΟ ίσως είναι η εξαίρεση που επιβεβαιώνει τον κανόνα. Και εγώ έχω ακούσει πολύ καλά λόγια. Η ελληνική Σχολή που τελείωσα είναι η Ωμεγα και η βρετανική το Staffordshire Univercity το οποίο βρίσκεται στο Stoke, μεταξύ Manchester και Birmingham, και το δίπλωμα που έχω είναι BA Honours on Graphic Design. Πληροφορίες για την Σχολή μου μπορείς να δεις στην διεύθυνση http://www.staffs.ac.uk/schools/art_and_design/

Φυσικά υπάρχει εναλλακτική στο να σπαταλήσεις δύο χρόνια από την ζωή σου σε μιά σχολή, αν δεν το επιθυμείς. Το ECDL και μερικοί ακόμα οργανισμοί πιστοποίησης δίνουν αναγνωρισμένα στην Ευρωπαϊκή Ενωση πτυχία για επιμέρους θέματα της γραφιστικής όπως επεξεργασία φωτογραφίας, δημιουργία γραφικών, Ηλεκτρονική Παραγωγή Εντύπου (DTP), δημιουργία ιστοσελίδας, ηλεκτρονικό σχέδιο, αρχιτεκτονικό σχέδιο με την χρήση CAD/CAM, κ.α. Τέλος, κάποια Ανοιχτά Πανεπιστήμια άλλων ευρωπαϊκών χωρών μου έχουν πει ότι περιλαμβάνουν στα προγράμματα τους Γραφικές Τέχνες & Animation. Αν ενδιαφέρεσαι πραγματικά το internet είναι ένας ιδεώδης τρόπος να αρχίσεις να το "ψάχνεις".

Παράθεση

Subject to change (Λία)

Founder

H Subject to change έγραψε στις 15:54, 24-04-06:

ΟΚ, τότε τίποτα δεν σε εμποδίζει να τελειώσεις μια σχολή αυτού του είδους για το θεαθήναι, δλδ. για να έχεις ένα δίπλωμα. Η ΑΚΤΟ ίσως είναι η εξαίρεση που επιβεβαιώνει τον κανόνα. Και εγώ έχω ακούσει πολύ καλά λόγια. Η ελληνική Σχολή που τελείωσα είναι η Ωμεγα και η βρετανική το Staffordshire Univercity το οποίο βρίσκεται στο Stoke, μεταξύ Manchester και Birmingham, και το δίπλωμα που έχω είναι BA Honours on Graphic Design. Πληροφορίες για την Σχολή μου μπορείς να δεις στην διεύθυνση http://www.staffs.ac.uk/schools/art_and_design/

Φυσικά υπάρχει εναλλακτική στο να σπαταλήσεις δύο χρόνια από την ζωή σου σε μιά σχολή, αν δεν το επιθυμείς. Το ECDL και μερικοί ακόμα οργανισμοί πιστοποίησης δίνουν αναγνωρισμένα στην Ευρωπαϊκή Ενωση πτυχία για επιμέρους θέματα της γραφιστικής όπως επεξεργασία φωτογραφίας, δημιουργία γραφικών, Ηλεκτρονική Παραγωγή Εντύπου (DTP), δημιουργία ιστοσελίδας, ηλεκτρονικό σχέδιο, αρχιτεκτονικό σχέδιο με την χρήση CAD/CAM, κ.α. Τέλος, κάποια Ανοιχτά Πανεπιστήμια άλλων ευρωπαϊκών χωρών μου έχουν πει ότι περιλαμβάνουν στα προγράμματα τους Γραφικές Τέχνες & Animation. Αν ενδιαφέρεσαι πραγματικά το internet είναι ένας ιδεώδης τρόπος να αρχίσεις να το "ψάχνεις".
To πρόβλημα είναι οτι όλα αυτά χρειάζονται χρήματα, και δεδομένου οτι δεν είμαι ακόμα οικονομικά ανεξάρτητη, χρειάζονται και γονείς για να τα δώσουν. Εμένα οι δικοί μου είναι κάθετα αντίθετοι στο να γίνω γραφίστρια. Εδώ μου δεν μου αγοράζουν καν βιβλία για design και αναγκάζομαι να τα παίρνω με "δικά μου" χρήματα και να στερούμαι απο αλλού. Αναλαμβάνω βέβαια και κάποιες δουλίτσες αλλά τα χρήματα φεύγουν σαν νερό...

Παράθεση

Darkly Noon

Νεοφερμένος

O Darkly Noon έγραψε στις 16:16, 24-04-06:

Χμμμ, πάντα υπάρχει λύση, αρκεί να μην σταματάς να ψάχνεις. Δεν είναι ανάγκη να αγοράζεις όλα τα βιβλία που θέλεις, μπορείς να τα δανείζεσαι. Επίσης μπορείς να τα βρεις σε ηλεκτρονική μορφή σε PDF. Ως προς τις σπουδές έχεις ψαχτεί καθόλου με υποτροφίες από ελληνικά ιδρύματα για ξένα πανεπιστήμια? Σπουδάζεις κάτι άλλο και οι γονείς σου δεν θέλουν να εγκαταλείψεις τις τωρινές σπουδές σου? Θέλεις να συνεχίσουμε αυτό τον διάλογο με PMs γιατί αισθάνομαι ότι καταχρώμαστε την υπομονή των υπόλοιπων συζητητών οι οποίοι θα μπουν σε ένα θέμα που αφορά στην διαφορά μεταξύ δύο προγραμματων και θα διαβάζουν την συζήτηση μας???

Παράθεση

Subject to change (Λία)

Founder

H Subject to change έγραψε στις 16:24, 24-04-06:

Έχεις δίκιο, παρασύρθηκα
Έχεις pm

Παράθεση

Κακή Επιρροή (Αναστασία)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Κακή Επιρροή
H Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 6,729 μηνύματα.

H Κακή Επιρροή εχμ... είπε γεια ...κι έγραψε στις 19:01, 24-04-06:

Αρχική Δημοσίευση από Exposed_Bone
Εχω μια απορια πανω σε αυτο:
Αν καποιος ειναι μονο αυτοδιδακτος πως πιστοποιει τις γνώσεις του ή το επίπεδο των γνώσεων του;
Εμπράκτως ή με book εργασιών!!!!
Σε καμία επιχείρηση που θα πάει κάποιος να πιάσει δουλειά δεν ενδιαφέρονται για τα πτυχία και τους τίτλους σου... το ΜΟΝΟ που τους νοιάζει είναι να κατέχεις το άθλημα και να μπορείς να αποδώσεις στην εργασία που θα σου αναθέσουν το συντομότερο δυνατόν με τον καλύτερο και αποδοτικότερο τρόπο!!!!

Παράθεση

Subject to change (Λία)

Founder

H Subject to change έγραψε στις 19:10, 24-04-06:

Αρχική Δημοσίευση από ΚΑΚΗ ΕΠΙΡΡΟΗ
Σε καμία επιχείρηση που θα πάει κάποιος να πιάσει δουλειά δεν ενδιαφέρονται για τα πτυχία και τους τίτλους σου... το ΜΟΝΟ που τους νοιάζει είναι να κατέχεις το άθλημα και να μπορείς να αποδώσεις στην εργασία που θα σου αναθέσουν το συντομότερο δυνατόν με τον καλύτερο και αποδοτικότερο τρόπο!!!!
Δυστυχώς σε αρκετές αγγελίες ζητούν και πτυχίο... Ειδικά σε μεγάλες εταιρείες...

Παράθεση

Κακή Επιρροή (Αναστασία)

Επιφανές Μέλος

H Κακή Επιρροή εχμ... είπε γεια ...κι έγραψε στις 19:16, 24-04-06:

Ζητούν να το δουν με τα μάτια τους??? Μήπως ζητάνε απλά να το "έχεις"??
έχω περάσει από αρκετές πολύ μεγάλες εταιρίες στο χώρο μου και ουδέποτε δεν μου ζήτησαν να δουν το πτυχίο μου!!! (και ούτε και εχω δει αγγελία που να το λέει αυτό... απλά το έχουν γραμμένο με τρόπο που εννοούν ότι να μην είσαι φοιτητής στο θέμα αλλά να έχεις τελειώσει, να το κατέχεις... όχι να ζητάς και άδεια για να πας να δώσεις μάθημα )

Παράθεση

Subject to change (Λία)

Founder

H Subject to change έγραψε στις 19:19, 24-04-06:

Ζητούν να το δουν με τα μάτια τους??? Μήπως ζητάνε απλά να το "έχεις"??
Όταν λένε "απαραίτητο πτυχίο ΤΕΙ ή ιδιωτικής σχολής" εσύ λες να εννοούν απλά να "το κατέχεις"?

Παράθεση

Κακή Επιρροή (Αναστασία)

Επιφανές Μέλος

H Κακή Επιρροή εχμ... είπε γεια ...κι έγραψε στις 19:26, 24-04-06:

Αρχική Δημοσίευση από Michelle
Όταν λένε "απαραίτητο πτυχίο ΤΕΙ ή ιδιωτικής σχολής" εσύ λες να εννοούν απλά να "το κατέχεις"?
ohhhhh yes δεν πρόκειται ΠΟΤΕ να ζητήσουν να το δουν με τα μάτια τους!
αν δεν μασάς, δοκίμασε να στείλεις ένα βιογραφικό.... ΑΝ σου ζητήσουν ποτέ να το δουν, μπορείς κάλλιστα να πεις ευθαίως και ευθρασώς ότι δεν το έχεις! τι θα σου κάνουν? θα σε σφάξουν?
το θέμα μόνο είναι ότι αν λένε ότι είναι απαραίτητο, θα πρέπει να γράφεις στο βιογραφικό σου σε ποιά σχολή φοίτησες και πήρες το χαρτί σου.... εκεί θα πρέπει να γράψεις δυστυχώς ψέμματα.... το μπορείς?

Παράθεση

Subject to change (Λία)

Founder

H Subject to change έγραψε στις 19:28, 24-04-06:

Όχι. Δεν θέλω να γράφω ψέματα σε βιογραφικό... Με την καμία όμως...
Το μόνο που μπορώ είναι να υπερβάλλω αλλά ψέματα με τίποτα...

Παράθεση

Κακή Επιρροή (Αναστασία)

Επιφανές Μέλος

H Κακή Επιρροή εχμ... είπε γεια ...κι έγραψε στις 19:35, 24-04-06:

και πολύ καλά κάνεις....
το πρόβλημα λοιπόν ειδικά για σένα, δεν είναι ότι δεν έχεις το χαρτί στο χέρι αλλά το ότι θα πρέπει στο βιογραφικό σου να γράψεις ότι αυτή τη στιγμή είσαι φοιτήτρια στους Μηχανικούς (Σόρρυ αν κάνω λάθος τις σπουδές σου, δε θυμάμαι και καλά ) και αυτό από μόνο του είναι αρνητικό στις μεγάλες εταιρίες... όxι το ότι σπουδάζεις άλλο αντικείμενο αλλά το ότι είσαι ακόμα φοιτήτρια....
οι μεγάλες εταιρίες θέλουν τους υπαλλήλους τους, το δυναμικό τους, δέσμιο τους! δεν μπορούν να αναλόνονταικαι να εκπαιδεύουν μικρούς σε ηλικία φοιτητές που κατά 90% στην εξεταστική δεν θα μπορούν να αποδώσουν και θα πρέπει να λείπουν τα πρωινά για να δώσουν τα μαθήματα τους....
άρα εντελώς συμπερασματικά, είναι κομματάκι δύσκολο να βρεθεί δουλειά από φοιτητή σε μεγάλη εταιρία.... όχι λόγω ΜΗ πτυχίου αλλά για πρακτικούς λόγους!
αυτό που θα σου πρότεινα εγώ είναι να κοιτάξεις μικρές εταιριούλες ώστε να αποκτήσεις μια προϋπηρεσία, που δε θα τους νοιάζει καθόλου το θέμα πτυχίο (πιστεψε με σε αυτό!!!!) και όταν με το καλό τελειώσεις τις σπουδές σου, θα μπορείς να στήσεις ένα βιογραφικό που θα λέει ότι είσαι απόφοιτος πανεπιστημίου και θα αναφέρει και όλες τις γραφίστικες προϋπηρεσίες σου

Παράθεση

Subject to change (Λία)

Founder

H Subject to change έγραψε στις 19:40, 24-04-06:

Τα πράγματα κουε είναι πολύ ρευστά. Καταρχάς αν έβρισκα δουλειά ως γραφίστρια σε μεγάλη εταιρεία μετά πάει το πανεπιστήμιο. Μόνο για τους γονείς μου κάθομαι.
Αλλά ούτως ή άλλως δεν περιμένω να βρω δουλειά τώρα σε μεγάλη εταιρεία! Δεν έχω τις τόσες γνώσεις ακόμα! Κάτσε να μάθω μερικά πράγματα ακόμα πρώτα...

Παράθεση

dooo

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη dooo
H dooo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,231 μηνύματα.

H dooo έγραψε στις 10:11, 27-04-06:

εμ, το αντίγραφο πτυχίου το ζητάει το HR, αφού γίνει η πρόσληψη. Ειδάλλως, η εταιρεία έχει το δικαίωμα να προσβάλλει την σύμβαση.

Παράθεση

kleftra (Γεωργία-Γωγούλα-Γωγώ...ακούω σε όλες τις παραλλαγές)

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη kleftra
H Γεωργία-Γωγούλα-Γωγώ...ακούω σε όλες τις παραλλαγές αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,633 μηνύματα.

H kleftra οι φωνές στο κεφάλι της, της είπαν κι έγραψε στις 11:06, 27-04-06:

Εμείς ποτέ δεν είχαμε ζητήσει αντίγραφο πτυχίου ακόμη και για αυτούς που πληρώνονταν το επιστημονικό επίδομα(κοινώς επίδομα ΑΕΙ-ΤΕΙ).

Παράθεση

Κακή Επιρροή (Αναστασία)

Επιφανές Μέλος

H Κακή Επιρροή εχμ... είπε γεια ...κι έγραψε στις 11:13, 27-04-06:

Όπως προείπα έχω δουλέψει σε πολύ μεγάλες εταιρίες... (βλέπε 3Ε που ανέφερα και άλλες παρόμοιου κύρους και μεγέθους)... ποτέ μα ποτέ δεν μου ζήτησαν να δουν το πτυχίο μου

Παράθεση

dooo

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη dooo
H dooo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,231 μηνύματα.

H dooo έγραψε στις 13:02, 27-04-06:

Και στις 3 μέχρι τώρα δουλειές μου (1.σε μια μεγάλη ελληνική εταιρεία,2. σε μια πολυεθνική και 3. σε μια ελληνική μικρότερου βεληνεκούς), το ζήτησαν. Βλέπεις, όταν υπογράφεις με σύμβαση μηχανικού, πρέπει να αποδείξεις ότι είσαι. Ίσως για άλλες θέσεις, δε παίζει ρόλο. Τώρα αν μια εταιρεία, προσλαμβάνει και δε ζητά πιστοποίηση των όσων γράφονται στο βιογραφικό, τι να πω. Εγώ αν είχα εταιρεία, δε θα το έκανα

Παράθεση

Subject to change (Λία)

Founder

H Subject to change έγραψε στις 13:23, 27-04-06:

Αρχική Δημοσίευση από dooo
Και στις 3 μέχρι τώρα δουλειές μου (1.σε μια μεγάλη ελληνική εταιρεία,2. σε μια πολυεθνική και 3. σε μια ελληνική μικρότερου βεληνεκούς), το ζήτησαν. Βλέπεις, όταν υπογράφεις με σύμβαση μηχανικού, πρέπει να αποδείξεις ότι είσαι. Ίσως για άλλες θέσεις, δε παίζει ρόλο. Τώρα αν μια εταιρεία, προσλαμβάνει και δε ζητά πιστοποίηση των όσων γράφονται στο βιογραφικό, τι να πω. Εγώ αν είχα εταιρεία, δε θα το έκανα
dooo άλλο αυτή η δουλειά που το πτυχίο παίζει καθοριστικό ρόλο. Σε καλλιτεχνικά επαγγέλματα ούτε εγώ νομίζω οτι είναι τόσο σημαντικό.

Παράθεση

Skoulikadera---

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη Skoulikadera---
H Skoulikadera--- αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 421 μηνύματα.

H Skoulikadera--- έγραψε στις 14:02, 27-04-06:

συμφωνώ με την dooo το πτυχίο το ζητούν στις περισότερες περιπτώσεις...Όσο αναφορά το αν προσλαμβάνουν φοιτητές, και βέβαια προσλαμβάνουν κυρίως τελειόφοιτους (τους συμφέρει αφού δεν πληρώνουν το πτυχίο) σε θέσεις βέβαια που δεν προιποθέτουν εμπειρία. Γιαυτό ακόμη και αν η αγγελία αναφέρει πτυχίο μπορεί κάποιος να στείλει το βιογραφικό του αναφέροντας οτί είναι τελειόφοιτος.

Παράθεση

Vkey (Κοινό Μυστικό!!!)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Vkey
H Κοινό Μυστικό!!! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Εκπαιδευτικός . Έχει γράψει 2,419 μηνύματα.

H Vkey ,αφού σκέφτηκε λίγο, έγραψε στις 14:20, 27-04-06:

Βρε κορίτσια πως γίνεται να μην το ζητάνε; Δηλαδή ότι δηλώσεις είσαι; Εγώ χωρίς πτυχίο δεν γινόταν να εργαστώ

Παράθεση

Κακή Επιρροή (Αναστασία)

Επιφανές Μέλος

H Κακή Επιρροή εχμ... είπε γεια ...κι έγραψε στις 16:29, 27-04-06:

παιδιά είναι προφανές ότι σε κάποιες θέσεις είναι απαραίτητο να δουν το πτυχίο...
ε δεν γίνεται να πας για γιατρός σε νοσοκομείο ή μηχανικός που σηκώνει γεφυρες και κτίρια και να μην ζητήσουν να δουν το πτυχίο....
άλλο το ένα και άλλο το άλλο....
αν όμως πρόκειται για γραμματέα... γραφίστα... διακοσμητή.. σχεδιαστή.. ή κάποιο άλλο "χαμηλότερου κύρους επάγγελμα" (όπως θα έλεγε και η μαμά της Michelle ).... ε δε ζητάνε!

Παράθεση

Subject to change (Λία)

Founder

H Subject to change έγραψε στις 20:48, 27-04-06:

αν όμως πρόκειται για γραμματέα... γραφίστα... διακοσμητή.. σχεδιαστή.. ή κάποιο άλλο "χαμηλότερου κύρους επάγγελμα" (όπως θα έλεγε και η μαμά της Michelle ).... ε δε ζητάνε!
Δεν θα το έλεγα ακριβώς έτσι.
Όταν πρόκειται για καλλιτεχνικό επάγγελμα μπορούν να καταλάβουν τα πάντα απο το portfolio σου. Οπότε γιατί να ζητήσουν; Εκτός αν δεν έχεις portfolio οπότε ίσως το ζητήσουν τότε (κάνω λάθος; )
Ε σόρι κιόλας αλλά άλλο ο γραφίστας ή ο διακοσμητής και άλλο η γραμματέας!

Παράθεση

Κακή Επιρροή (Αναστασία)

Επιφανές Μέλος

H Κακή Επιρροή εχμ... είπε γεια ...κι έγραψε στις 21:45, 27-04-06:

Αρχική Δημοσίευση από Michelle
Δεν θα το έλεγα ακριβώς έτσι.
Όταν πρόκειται για καλλιτεχνικό επάγγελμα μπορούν να καταλάβουν τα πάντα απο το portfolio σου. Οπότε γιατί να ζητήσουν; Εκτός αν δεν έχεις portfolio οπότε ίσως το ζητήσουν τότε (κάνω λάθος; )
Ε σόρι κιόλας αλλά άλλο ο γραφίστας ή ο διακοσμητής και άλλο η γραμματέας!
σαν είδος εργασίας ναι, φυσικά, δεν έχουν καμία σχέση
Αυτό που ήθελα να πω είναι ότι δεν είναι μόνο τα καλλιτεχνικά επαγγέλματα που δεν θα σου ζητήσουν δίπλωμα λόγω portfolio.... αλλά γενικώς όλα τα επαγγέλματα που πολύ εύκολα και πολύ σύντομα θα δείξει ο καθένας το πόσα απίδια βάζει ο σάκος! Και φυσικά μιλάω για επαγγέλματα που δεν μπορούν να προκαλέσουν σωματικές βλάβες σε τρίτους όπως προανέφερα στο άλλο μήνυμα μου... βλέπε γιατρός κλπ κλπ κλπ....
Βέβαια ειδικά για τα καλλιτεχνικά επαγγέλματα, αν υπάρχει portfolio (ή ένα πολύ καλό σε προϋπηρεσία βιογραφικό) ένας λόγος παραπάνω να μην ζητήσουν

Παράθεση

Corpse Bride

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Corpse Bride
H Corpse Bride αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,011 μηνύματα.

H Corpse Bride έγραψε στις 20:13, 29-04-06:

Τι λετε βρε παιδια; Εννοειται οτι ζητανε πτυχιο, και εννοειται οτι θελουν πιστοποιημενες γνωσεις! Ξερω πολλους γραφιστες που φυσανε στη δουλεια, αλλα ξεκινησαν με πολυ πεισμα μεχρι να φτιαξουν ενα ΠΟΛΥ καλο πορτφολιο για να χουν να δειχνουν, δεν αρκει η καλη καρδια και πιστη! Επισης, χωρις να μιλαω συγκεκριμενα για σενα μισελ, αμφιβαλλω λιγο για το ποσο μπορει καποιος που δεν ασχολειται αποκλειστικα μ'αυτο να χει ενα αρκετα γερο 'χαρτι' απο δουλεια να επιδειξει.. ασχολουμαι με γραφιστικη τα τελευταια 4 χρονια, κι ακομη δε νιωθω οτι αντιμετωπιζουν τη δουλεια μου σοβαρα επειδη δεν εχω το πτυχιο (και θα μου πειτε οτι ισως φταιει η δουλεια μου, και θα σας πω μποοοοορει, αλλα ειναι απειρες αυτες οι περιπτωσεις που μονο με πιστοποιημενες γνωσεις πειθονται οι εργοδοτες σε σοβαρες δουλειες). Καταλαβαινω οτι ισως φαινεται "αδικο" σ'αυτους που δεν εχουν πτυχιο να ασκουν τετοιο επαγγελμα αφου εχουν το ταλεντο,χαρισμα,-οπως θελετε-, αλλα μου φαινεται εξισου αδικο να βολοδερνουν πτυχιουχοι απο θεσεις που καταλαμβανονται απο ατομα που το κανουν για χομπι (βεβαια το θεμα ετσι παει σε κοινωνικα προβληματα, αλλα τελος παντων:p)

Παράθεση

kleftra (Γεωργία-Γωγούλα-Γωγώ...ακούω σε όλες τις παραλλαγές)

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη kleftra
H Γεωργία-Γωγούλα-Γωγώ...ακούω σε όλες τις παραλλαγές αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,633 μηνύματα.

H kleftra οι φωνές στο κεφάλι της, της είπαν κι έγραψε στις 10:36, 30-04-06:

Βρε παιδιά μπορεί στην προκύρηξη των θέσεων να αναφέρεται ότι ζητούνται πτυχιούχοι όμως ελάχιστες φορές κι ανάλογα το αντικείμενο ζητείται να επιδείξεις το πτυχίο σου.Και σε εμάς έχουν περάσει απο συνεντευξη αρκετά άτομα που δεν είχαν ολοκληρώσει τις σπουδές τους αλλά υπερτέρησαν σε ζήλο,επαγγελματισμό και ικανότητες απο αρκετούς έμπειρους.Ας μην είμαστε απόλυτοι.....καποιες φορές οι έμφυτες δεξιοτητες υπερτερούν των τυπικών προσόντων.

[κι εγώ χωρίς κανένα χαρτί ξεκίνησα αφού και στην πρώτη συνέντευξη τα πήγα καλά αλλά και στο τεστ ικανοτήτων μετά αποδείχτηκα πιο ικανή να αφομοιώσω τον τρόπο λειτουργίας του συγκεκριμένου τμήματος......δεν λέω ότι αυτή η πρακτική αποτελεί κανόνα για όλες τις εταιρείες αλλά παίζει σημαντικό ρόλο(τον κυριότερο για μένα) ο τρόπος που ο καθένας θα πλασσάρει τον εαυτό του
Αγαπητή Κατερίνα αν εσύ η ίδια έχεις την αίσθηση ότι η δουλειά σου δεν αντιμετωπίζεται σοβαρά τότε ακριβώς την ίδια εντύπωση περνάς και στους πιθανούς σου εργοδότες ]

Παράθεση

Corpse Bride

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Corpse Bride
H Corpse Bride αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,011 μηνύματα.

H Corpse Bride έγραψε στις 16:07, 30-04-06:

Κλεφτρα, για την πρωτη παραγραφο σου δεν αμφιβαλλω καθολου, ομως οταν λες οτι "ελάχιστες φορές κι ανάλογα το αντικείμενο ζητείται να επιδείξεις το πτυχίο σου" εννοεις οτι ο καθενας που θα του γυαλισει η θεση μπορει να πιασει δουλεια ελπιζοντας να μη του ζητηθει ποτε το πτυχιο; Γιατι δεν καταλαβαινω αυτο το σκεπτικο. Συμφωνω οτι καμια φορα τα εμφυτα οπως λες προσοντα μπορει να ανεβαζουν πολυ τον 'υποψηφιο' σε μια δουλεια, απο εναν αλλο που εχει τα τυπικα προσοντα, αλλα τοτε με ποια κριτηρια θα παρει τη θεση πχ ενας πτυχιουχος χημικος που δινει ασεπ και περναει, απο εναν ασχετο που εχει φοβερη κλιση στη χημεια και δυνητικα θα μπορουσε κι αυτος να χει περασει τις εξετασεις;

Οσο για το τελευταιο σχολιο του αν δινω στον εργοδοτη την εντυπωση οτι η δουλεια μου δεν ειναι σοβαρη θα διαφωνησω στον τροπο που το θετεις. Εγω ειμαι ακομη φοιτητρια κι εχω κανει ας πουμε 10 "παρουσιασιμες" εργασιες, τις οποιες δειχνω για δουλεια.. Ο εργοδοτης που εχει δει 10000 πουλημενες δουλειες (και δεν λεω πως ολες ειναι καλες..) λες να ενθουσιαστει απ'τις δικες μου, και να αποφασισει αν και δεν εχω ακομη τα τυπικα προσοντα να μου δωσει ενα χιλιαρικο το μηνα επειδη ειμαι αστερι; (δεν λεω οτι ειμαι, λεω στην καλυτερη περιπτωση) Εγω λεω οτι πουθενα δεν θα αντιμετωπιστει ετσι κανενας φοιτητης, γιατι "εξω" υπαρχουν εκατονταδες με πολυ περισσοτερα προσοντα που κανουν κρα για μια προσληψη. Και καταληγω οτι, ας μη δουλευομαστε, οταν καποιος προσλαμβανεται χωρις τις τυπικες γνωσεις γινεται καθαρα για λογους εκμεταλλευσης. Πολυ λιγοτερος μισθος αναλογει στον μη πτυχιουχο απ'ο,τι στον πτυχιουχο, οχι; Στην πορεια ναι, θα αναγνωριστει και η δουλεια σου και τα προσοντα σου αν δεν εχεις το πτυχιο, κι αυτο θα φανει και στον μισθο σου, αλλα οχι οτι αν ξεκινησεις χωρις πτυχιο αλλα με πολλη θεληση θα σου αναλογουν οσα και στον αντιστοιχο πτυχιουχο!

Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Βρείτε παρόμοια

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους