Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 78,083 εγγεγραμμένα μέλη και 3,036,347 μηνύματα σε 92,210 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα 935 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο e-steki.

Εγγραφή Βοήθεια

Καλοκαιρινές διακοπές: Πού θα θέλατε να πάτε φέτος;

Hunter (Θοδωρής)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη Hunter
Ο Θοδωρής αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 46 ετών , επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 1,061 μηνύματα.

O Hunter έγραψε στις 09:33, 19-07-07:

Αρχική Δημοσίευση από Kakerlak
πανο ε? για να σκεφτω γιατι κατι αλλο ειχα στο μυαλο μου
τι αλλο να σκεφτεις 6:30 το πρωι που φτανουμε ε;

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Kakerlak

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη Kakerlak
H Kakerlak αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών . Έχει γράψει 1,392 μηνύματα.

H Kakerlak μας γράφει με ένα αμαρετάκι δίπλα της έγραψε στις 09:46, 19-07-07:

Αρχική Δημοσίευση από Hunter
τι αλλο να σκεφτεις 6:30 το πρωι που φτανουμε ε;
προλαβαινω πριν παω δουλεια ακρυβος 7 πιανω σε 5 ειμαι στο hotel

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

]ifrit[ (Βασίλης)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη ]ifrit[
Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 27 ετών , επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,401 μηνύματα.

O ]ifrit[ υπό την απειλή λουκουμόσκονης έγραψε στις 18:10, 24-07-07:

Αύριο φεύγω για το χωριό μου στην Εύβοια με 2 φίλους μου
Το ωραίο είναι ότι κανονίστηκε μόλις τώρα, και αύριο πρωί-πρωί φεύγουμε

Παράθεση

Palladin

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη Palladin
H Palladin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,368 μηνύματα.

H Palladin έχω ένα μυστικό που όλα τα ομορφαίνει, έγραψε στις 11:18, 26-07-07:

Λεπόν, όπως προείπα θα πάω φέτος Κω και Ρόδο. Δεν έχω κλείσει δωμάτιο ακόμα, μήπως κάποιος έχει να μου προτείνει ενοικιαζόμενα δωμάτια ή ξενοδοχείο με νορμάλ τιμές? (μέχρι 70 Ευρώ το δίκλινο). Αν θέλετε στείλτε ΠΜ. Ευχαριστώ!

Παράθεση

Lorien

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Lorien
Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 4,380 μηνύματα.

O Lorien έγραψε στις 02:24, 06-08-07:

Ομολογω πως την ιδεα και αφορμη για το τοπικ περι Ευρωπης την ειχα, επειδη υπηρχε η σκεψη να πανε Ευρωπη συγγενεις μας. Αλλα τους κλεψαμε την ιδεα και αποφασισαμε να παμε εμεις πρωτοι και μαλιστα με car-oh
hο,hο,hο....

Επειδη μια εικονα ειναι 999 λεξεις (επιστημονικα αποδεδειγμενο, μετα το στρογγυλεψανε) , βαζω μια εικονιτσα με το "μενου" :

Η διαδρομη με (χοντρικα) τους κομβους/στασεις ειναι :

Ανκόνα - Μιλάνο - Στρασβούργο - Μετς - Παρίσι - Βρυξέλλες - Άμστερνταμ - Κολωνία - Νέρμπεργκ - Αμβουργο - Βερολίνο - Γένα - Πράγα - Μόναχο - Στουτγκάρδη - Ζυρίχη - Τορίνο - Γένοβα - Πίζα - Φλωρεντία - Ανκόνα

Η διαδρομη δεν εγινε με κανενα κριτηριο. Απλα ειπαμε να ζωγραφισουμε ενα λουλουδακι στα χαρτη κιοπου κατσει (με το αριστερο χερι το ζωγραφισαμε, οκ ; )

Νταξει 5700 χιλιομετρα. Και τι εγινε ; Το πολυ πολύ να σταματησουμε 2 φορες για τουαλετα. Αντε 3.

Good luck to us !

Παράθεση

Κακή Επιρροή (Αναστασία)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Κακή Επιρροή
H Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 6,729 μηνύματα.

H Κακή Επιρροή εχμ... είπε γεια ...κι έγραψε στις 07:15, 06-08-07:

Φαίνεται συνταρακτικό το ταξίδι και ζηλεύω
(εμείς συζητάμε για του χρόνου οδικώς Βαλένθια να δούμε και F1 )

Πόσες μέρες έχετε στη διάθεση σας για όλο αυτό το ταξίδι?
πόσα χιλιόμετρα έχετε προγραμματίσει να οδηγείτε την ημέρα?
(το ξέρετε φυσικά ότι δεν παίζει να βγείτε εκτός Ελλάδας, να λέει το όριο 100 και να πάτε 105 ε?)

επίσης αυτά που ξέρω σαν πληροφορίες είναι ότι όταν είσαι οδικώς πρέπει
1) από κάθε χώρα που περνάς να αγοράζεις τέλη κυκλοφορίας (μικρής διάρκειας για τους τουρίστες)
2) να έχεις έτοιμη την πιστωτική κάρτα για να πληρώνεις κλίσεις
3) το όχημα σου να φέρει διακριτικά από ποια χώρα προέρχεται (αν δεν φαίνεται στις πινακίδες το GR πρέπει απαραιτήτως να μπει αυτοκόλλητο αγορασμένο απ την ΕΛΠΑ και μόνο)
4) κι ένας άγραφος κανόνας είναι ότι δεν περιμένεις ΠΟΤΕ να φτάσει η βενζίνη σου στα κόκκινα για να βάλεις γιατί ποτέ δεν ξέρεις πότε θα ξαναέχεις την ευκαιρία σου

Παράθεση

dooo

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη dooo
H dooo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,231 μηνύματα.

H dooo έγραψε στις 07:55, 06-08-07:

μήπως πρέπει να πάρει και διεθνές δίπλωμα από την ΕΛΠΑ?

τι ωραία διαδρομή......
μη κατουράτε τόσο πολύ και χάσετε τις ομορφιές

Παράθεση

Κακή Επιρροή (Αναστασία)

Επιφανές Μέλος

H Κακή Επιρροή εχμ... είπε γεια ...κι έγραψε στις 09:34, 06-08-07:

το διεθνές δίπλωμα (έχω την εντύπωση) χρειάζεται μόνο για χώρες ΜΗ μέλη της Ευρωπαϊκής Ενωσης
Θεωρητικά, το δίπλωμα μας το μπορντώ είναι ΕΕ άρα ισχύει (καλό βέβαια είναι να υπάρχουν και νέες ταυτότητες)

Παράθεση

Lorien

Επιφανές Μέλος

O Lorien έγραψε στις 13:50, 06-08-07:

Εχουμε στη διαθεση μας 25 ημερες.

Δεν καναμε προγραματισμο με το ποσα χιλιομετρα ανα ημερα θα διανυουμε, αλλα με το ποτε θελουμε να ειμαστε που και για ποσες μερες. Παντως το μεγιστο μονοκομματο θα ειναι 6-7 ωρες αλλα συνηθως θα ειμαστε σε 3ωρα 5ωρα. Το καλο ειναι οτι εψαξα κατα μηκος ολων των διαδρομων τι εχει να δει κανεις, οποτε οπου κουραστουμε και θελουμε να σταματησουμε, να ειμαστε και σε κατι που αξιζει να δεις.

Κε αυτο που λες για το οριο ειναι σιγουρο ; Δλδ εκει ο ΚΟΚ εχει ποινη αμεσως πανω απο το οριο ; Περιεργο μου ακουγεται. Επισης στην Ιταλια ακουω φημες οτι ειναι λιγο ελαστικοι στην ταχυτητα στον αυτοκινητοδρομο. Παντως οι ωρες εχουν υπολογιστει με μια μεση ταχυτητα και νομιμη.

1) Απ οτι ξερω αυτο ισχυει για εκτος ΕΕ χωρες, και οταν μπαινεις πληρωνεις εκει.
2) νταξει θα εχουμε πιστωτικη
3) done (....i think)
4) αυτο ειναι πολυ σωστο και "το νιωσα" (οπως ο Λορεντζο) στις ΗΠΑ οπου ειχα την τυχη να κανω ενα roadtrip

Διπλωμα το ροζακι μετραει (μπορντω ; ) . Ταυτοτητες καινουργιες δεν εχουμε αλλα βγαλαμε διαβατηριο καινουργιο.

Παράθεση

Κακή Επιρροή (Αναστασία)

Επιφανές Μέλος

H Κακή Επιρροή εχμ... είπε γεια ...κι έγραψε στις 14:46, 06-08-07:

Αρχική Δημοσίευση από Lorien
Εχουμε στη διαθεση μας 25 ημερες.

Δεν καναμε προγραματισμο με το ποσα χιλιομετρα ανα ημερα θα διανυουμε, αλλα με το ποτε θελουμε να ειμαστε που και για ποσες μερες. Παντως το μεγιστο μονοκομματο θα ειναι 6-7 ωρες αλλα συνηθως θα ειμαστε σε 3ωρα 5ωρα. Το καλο ειναι οτι εψαξα κατα μηκος ολων των διαδρομων τι εχει να δει κανεις, οποτε οπου κουραστουμε και θελουμε να σταματησουμε, να ειμαστε και σε κατι που αξιζει να δεις.

Κε αυτο που λες για το οριο ειναι σιγουρο ; Δλδ εκει ο ΚΟΚ εχει ποινη αμεσως πανω απο το οριο ; Περιεργο μου ακουγεται. Επισης στην Ιταλια ακουω φημες οτι ειναι λιγο ελαστικοι στην ταχυτητα στον αυτοκινητοδρομο. Παντως οι ωρες εχουν υπολογιστει με μια μεση ταχυτητα και νομιμη.

1) Απ οτι ξερω αυτο ισχυει για εκτος ΕΕ χωρες, και οταν μπαινεις πληρωνεις εκει.
2) νταξει θα εχουμε πιστωτικη
3) done (....i think)
4) αυτο ειναι πολυ σωστο και "το νιωσα" (οπως ο Λορεντζο) στις ΗΠΑ οπου ειχα την τυχη να κανω ενα roadtrip

Διπλωμα το ροζακι μετραει (μπορντω ; ) . Ταυτοτητες καινουργιες δεν εχουμε αλλα βγαλαμε διαβατηριο καινουργιο.
πήγε πρόσφατα εκδρομή φίλος οδικώς και τα ξέρω
έφαγε πρόστιμο και για ταχύτητα και για τα τέλη κυκλοφορίας (νομίζω ότι και τα δυο τα έφαγε Ιταλία αλλά δεν είμαι και 1400% σίγουρη, θα ρωτήσω αν θες)
οπότε... το νου σας!
Ναι το ροζ δίπλωμα ήθελα να πω, μπερδεύτηκα με το χρώμα του διαβατηρίου

επίσης έχετε κανονίσει δωμάτια για τις στάσεις σας ή όπου βρίσκετε σταματάτε? γιατί κι αυτό θέλει προσοχή

Παράθεση

Kakerlak

Περιβόητο Μέλος

H Kakerlak αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών . Έχει γράψει 1,392 μηνύματα.

H Kakerlak μας γράφει με ένα αμαρετάκι δίπλα της έγραψε στις 14:52, 06-08-07:

να ρωτησω αν ξερει κανεις? για να παει καποιος με καραβι ιταλια απο πατρα? αν θελει να παει Ρωμη το καλυτερο ειναι μπαρι? η ανκονα? κ μετα εκει εχει μετρο? τρενο? για ρωμη?

Παράθεση

Oralee (Κωνσταντίνα)

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Oralee
H Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 5,296 μηνύματα.

H Oralee living, laughing and loving, έγραψε στις 15:57, 06-08-07:

Ομολογω πως την ιδεα και αφορμη για το τοπικ περι Ευρωπης την ειχα, επειδη υπηρχε η σκεψη να πανε Ευρωπη συγγενεις μας. Αλλα τους κλεψαμε την ιδεα και αποφασισαμε να παμε εμεις πρωτοι και μαλιστα με car-oh
hο,hο,hο....

Επειδη μια εικονα ειναι 999 λεξεις (επιστημονικα αποδεδειγμενο, μετα το στρογγυλεψανε) , βαζω μια εικονιτσα με το "μενου" :

Η διαδρομη με (χοντρικα) τους κομβους/στασεις ειναι :

Ανκόνα - Μιλάνο - Στρασβούργο - Μετς - Παρίσι - Βρυξέλλες - Άμστερνταμ - Κολωνία - Νέρμπεργκ - Αμβουργο - Βερολίνο - Γένα - Πράγα - Μόναχο - Στουτγκάρδη - Ζυρίχη - Τορίνο - Γένοβα - Πίζα - Φλωρεντία - Ανκόνα

Η διαδρομη δεν εγινε με κανενα κριτηριο. Απλα ειπαμε να ζωγραφισουμε ενα λουλουδακι στα χαρτη κιοπου κατσει (με το αριστερο χερι το ζωγραφισαμε, οκ ; )

Νταξει 5700 χιλιομετρα. Και τι εγινε ; Το πολυ πολύ να σταματησουμε 2 φορες για τουαλετα. Αντε 3.

Good luck to us !
Χωράω στο πορτμπαγκάζ; Θα πληρώσω εννοείται τα έξοδα που μου αναλογούν!

Παράθεση

Lorien

Επιφανές Μέλος

O Lorien έγραψε στις 16:18, 06-08-07:

να ρωτησω αν ξερει κανεις? για να παει καποιος με καραβι ιταλια απο πατρα? αν θελει να παει Ρωμη το καλυτερο ειναι μπαρι? η ανκονα? κ μετα εκει εχει μετρο? τρενο? για ρωμη?
Kοιτα το Bari ειναι πιο μακρια απο Ρωμη, (455 km) αλλα κανεις πιο λιγη διαδρομη με το πλοιο. Η Ανκόνα, το αναποδο. (300 km). Oποτε παιζει ρολο ποση διαφορα ωρας εχει το πλοιο. Και αν θες περισσοτερη ωρα σε πλοιο αντι για αυτοκινητο/τρενο κλπ.

Αρχική Δημοσίευση από Κακή Επιρροή
πήγε πρόσφατα εκδρομή φίλος οδικώς και τα ξέρω
έφαγε πρόστιμο και για ταχύτητα και για τα τέλη κυκλοφορίας (νομίζω ότι και τα δυο τα έφαγε Ιταλία αλλά δεν είμαι και 1400% σίγουρη, θα ρωτήσω αν θες)
οπότε... το νου σας!
Ευχαριστω για την συμβουλη.

Ξενοδοχειο κλεισαμε για τις 2 απο τις 3 πρωτες μεγαλες στασεις (Μιλανο, Παρισι). Στη 2η (Μετς) θα φιλοξενηθουμε. Τα υπολοιπα , επειδη δεν ειναι σιγουρο ποτε ακριβως θα φτασεις και αν θα αποφασισεις να κατσεις μια μερα παραπανω καπου κλπ, θα τα κλεινουμε καθοδον. (απο μια 1η ματια, υπαρχουν δωματια γενικως).

Αρχική Δημοσίευση από kajira
Χωράω στο πορτμπαγκάζ; Θα πληρώσω εννοείται τα έξοδα που μου αναλογούν!
Α ο χωρος αποσκευων ειναι πολυτιμος, θα δωσεις κατι παραπανω !

Παράθεση

Kakerlak

Περιβόητο Μέλος

H Kakerlak μας γράφει με ένα αμαρετάκι δίπλα της έγραψε στις 17:28, 06-08-07:

η ωρα στο πλοιο δεν με ενοχλει.... απλα υπαρχει εκει στο λιμανι μεταφορικο μεσο για ρωμη...?

Παράθεση

zanin

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη zanin
H zanin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών και μας γράφει απο Ηράκλειο (Αττική). Έχει γράψει 1,201 μηνύματα.

H zanin έγραψε στις 17:39, 06-08-07:

γυρισα από 2μερο στο αγκιστρι

Παράθεση

underwater

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη underwater
H underwater αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,499 μηνύματα.

H underwater έγραψε στις 18:08, 06-08-07:

Αρχική Δημοσίευση από dooo
μήπως πρέπει να πάρει και διεθνές δίπλωμα από την ΕΛΠΑ?
Το διεθνές δίπλωμα πρέπει να συνοδεύεται από το ευρωπαϊκό (ελληνικό), αλλιώς δεν το δέχονται (at least ΗΠΑ). Χθες νοικιάσαμε αμάξι με τα δικά μου στοιχεία, κι ας είμαι η μόνη που δεν οδηγώ (είμαι η μόνη όμως που είχα ευρωπαϊκό δίπλωμα μαζί μου). Και δεν είχα βγάλει διεθνές!

Παράθεση

dooo

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη dooo
H dooo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,231 μηνύματα.

H dooo έγραψε στις 08:13, 07-08-07:

λόγω πολλών επαγγελματικών ταξιδιών στις ΗΠΑ αλλά και αλλού, το πόρισμα τείνει να είναι "προσέχουμε για να έχουμε", τουτέστιν, παίρνουμε πάντα το διεθνές μαζί μας κι ας μην χρειάζεται...δε θέλουμε να ανακαλύψουμε τι θα συμβεί αν..

Παράθεση

Lorien

Επιφανές Μέλος

O Lorien έγραψε στις 12:22, 07-08-07:

η ωρα στο πλοιο δεν με ενοχλει.... απλα υπαρχει εκει στο λιμανι μεταφορικο μεσο για ρωμη...?
Eχει λεωφορειο και τρενο.

Παιδια αυτο για το διεθνες διπλωμα δε νομιζω οτι υφισταται σαν προβλημα για χωρες ΕΕ.

Παράθεση

Lorien

Επιφανές Μέλος

O Lorien έγραψε στις 17:42, 17-08-07:

Βρηκα ευκαιρια στο σπιτι που φιλοξενουμαι στην Ολλανδια, να μπω νετ , οποτε χαιρετω ολο το στεκι απο μια αραμυθενια και ανεμορφη χωρα. Καλη συνεχεια σε ολους !!

Παράθεση

Kakerlak

Περιβόητο Μέλος

H Kakerlak μας γράφει με ένα αμαρετάκι δίπλα της έγραψε στις 13:13, 19-08-07:

Βρηκα ευκαιρια στο σπιτι που φιλοξενουμαι στην Ολλανδια, να μπω νετ , οποτε χαιρετω ολο το στεκι απο μια αραμυθενια και ανεμορφη χωρα. Καλη συνεχεια σε ολους !!
κ εγω θελω σε ποια πολυ εισαι?

Παράθεση

BadGuy (Νίκος)

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη BadGuy
Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 29 ετών . Έχει γράψει 133 μηνύματα.

O BadGuy έγραψε στις 23:45, 19-08-07:

5 μέρες Σύρο και άλλες τόσες Κύθνο!!!Ήταν υπέροχα!!!

Παράθεση

mania

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη mania
H mania αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 3,390 μηνύματα.

H mania έγραψε στις 08:54, 20-08-07:

Οι διακοπές για εμένα και τον άντρα είναι περίεργες είναι σ/κα μόνο αυτή την μια ευδομάδα που έκατσα πάλι σ/κα πήγαμε και 4 μέρες ξέπλα, το προιγούμενο στην Λίνδο με τον οξυντες και την κοπέλα του και αυτό με τον άντρα μαζί κιοτάρι, μαζί με ένα ευχάριστο καθησιο 4αρων ημερών, καλό είναι και αύτό, όσο για τα υπόλοιπα δυήμερα συνεχείζουμε μέχρι τέλος του καλοκαιριού

Παράθεση

Lorien

Επιφανές Μέλος

O Lorien έγραψε στις 17:41, 20-08-07:

κ εγω θελω σε ποια πολυ εισαι?
Σόρρυ για τα greeklish, αλλά είμαι σε pc ξενοδοχείου στην Κολωνία τώρα. Στην Ολλανδία ήμουν 30 λεπτά από το Amsterdam, φιλοξενούμενος σε ένα διόρωφο σπιτάκι μέσα στο πράσινο. Θα ξαναπάω σίγουρα.

Η Κολωνία συμπαθέστατη by the way. Θα ποστάρω ίσως αργότερα, αν μπορώ. Have fun everyone!

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Γιώργος : 20-08-07 στις 17:52. Αιτία: Α ρε Lorien με τα ταξίδια σου. :p
Παράθεση

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Γίδι
H Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 13,359 μηνύματα.

H Γίδι υπό τις διαταγές της Μπριάμ έγραψε στις 23:40, 21-08-07:

Πρώτα έμεινα λίγη Αθήνα, τον πήγα και Παρθενώνα, τον βάρβαρό μου...
Μετά Ιθάκη 5 μέρες, μαγεία...
Μετά λίγη Αθήνα, ίσα να πλύνουμε κανά ρούχο...
και μετά Κρήτη!!!!!! Με παρέα... και γονείς και αδερφή και σκύλο... Τέλεια, απλά....

Παράθεση

AstRoPeLeKi (Ευδοκία)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη AstRoPeLeKi
H Ευδοκία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών , επαγγέλεται Νηπιαγωγός και μας γράφει απο Άγιοι Ανάργυροι (Αττική). Έχει γράψει 194 μηνύματα.

H AstRoPeLeKi έγραψε στις 06:51, 22-08-07:

3 μέρες Ρόδο και 20 μέρες Νάξο
Απλά ξεκούραστα...καταπληκτικά!

Και τωρα τα κεφάλια μέσα...επιστροφή στη δουλειά!
Καλημέρες σε όλους!

Παράθεση

evouli

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη evouli
H evouli αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 35 ετών . Έχει γράψει 761 μηνύματα.

H evouli έγραψε στις 14:49, 22-08-07:

εμας φετος οι διακοπες μας δεν ηταν ετσι οπως τις σχεδιασαμε δυστυχως..
ομως πηγαμε τρεις μερες χαλκιδικη (τορώνη, φοβερη παραλια) και αλλες 3 μερες καστορια σε ενα ΓΑΜΑΤΟ ξενοδοχειο με θεα οοοοοοολη τη λιμνη και μια βολτα στο river party..

Παράθεση

mania

Επιφανές Μέλος

H mania αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 3,390 μηνύματα.

H mania έγραψε στις 11:19, 27-08-07:

Παιδιά ερώτηση που υπάρχει τόπικ εδώ για ερωτήσεις για χειμερινές διακοπές; θέλω να ρωτήσω πράγματα

Παράθεση

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

H Γίδι υπό τις διαταγές της Μπριάμ έγραψε στις 13:16, 27-08-07:

Ρώτα!

Παράθεση

mania

Επιφανές Μέλος

H mania έγραψε στις 16:51, 27-08-07:

Ανοιξα θέμα ευχαριστώ πάντος

Παράθεση

underwater

Επιφανές Μέλος

H underwater έγραψε στις 15:23, 30-08-07:

Σήμερα γύρισα Σκωτία από τις διακοπές. 10 μέρες Ελλάδα (3 στο χωριό μου για μπανιο και 1 εβδομάδα Αθήνα) και μετά 3 εβδομάδες ΗΠΑ. Πέρασα πολύ ωραία, κουράστηκα ΠΟΛΥ, αλλά είδα μέρη που ποθούσα. Las Vegas. New York πολύ ωραίες πόλεις, Los Angeles μούφα, όλο το Κολοράντο πανέμορφο. Πήγα επίσης Αριζόνα και Μινεσότα, Grand Canyon και Νιαγάρα (ήθελα χρόνια να πάω). Βασικά ήταν διακοπές μακριά από την χαλάρωση που είχα σκεφτεί ότι χρειαζόμουν, αλλά δεν μετανιώνω. Ήταν πολύ ωραία.

Παράθεση

evouli

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη evouli
H evouli αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 35 ετών . Έχει γράψει 761 μηνύματα.

H evouli έγραψε στις 15:27, 30-08-07:

πω πω under.. ζηλευω... μπραβο σου!! παντα τετοια ευχομαι..

Παράθεση

underwater

Επιφανές Μέλος

H underwater έγραψε στις 15:35, 30-08-07:

Ευχαριστώ Evouli, σου εύχομαι να πας κι εσύ.

Παράθεση

Giovanna

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Giovanna
H Giovanna αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών . Έχει γράψει 3,081 μηνύματα.

H Giovanna έγραψε στις 18:20, 30-08-07:

τελεια..!!! περνα να μας πεις και για τη βιζα μερικα πραγματακια βρε αντερ μου...
γιατι η τραβελουκα λειπει!!

Παράθεση

fandago (Ә□⌂щяңš)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη fandago
Ο Ә□⌂щяңš αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 33 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,621 μηνύματα.

O fandago μπορεί να φαίνεται αλλά ΔΕΝ έγραψε στις 15:04, 10-06-08:

Λοιπόν λέω τριήμερο να πάω Κάρπαθο με την παρέα και να πάρουμε και το αμαξάκι εκεί. Ποιοι έχετε πάει να μου πείτε προτάσεις για παραλίες, φαγητό και μέρος camping;

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

Youki

Πολύ δραστήριο μέλος

Το avatar του χρήστη Youki
H Youki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 454 μηνύματα.

H Youki έγραψε στις 15:24, 10-06-08:

Αρχική Δημοσίευση από fandago
Λοιπόν λέω τριήμερο να πάω Κάρπαθο με την παρέα και να πάρουμε και το αμαξάκι εκεί. Ποιοι έχετε πάει να μου πείτε προτάσεις για παραλίες, φαγητό και μέρος camping;
Camping στο Λευκό, παίρνεις το δρόμο (εναν εχει, δεν θα μπερδευτεις) ανεβαίνεις μεχρι το ξενοδοχείο (δεν θυμαμαι πως λεγεται) και ακολουθεις το χωματοδρομο ως την παραλία.
Απο παραλίες πολύ καλή η κυρα παναγιά. Οι παραλίες στη νοτιοδυτική πλευρά είχαν πολύ μα πάρα πολύ κοσμο.
Αμαξάκι χρειάζεται μιας και οι αποστάσεις ήταν μεγάλες.
Οπωσδήποτε ψαράκι φρέσκο στο Φοινίκι. Επίσης στο δρόμο απο Λευκο προς Φοινικι εχει καπου χωμενη μεσα στα χωραφια μια ταβερνουλα (ειχε τουλαχιστον πριν 4 χρονια) που φαίνεται από το δρόμο, που είχε ΦΑΝΤΑΣΤΙΚΟ φαι.
Σουπερ σοσ: Να πατε οπωσδηποτε στον Ολυμπο. Ειτε με αμαξι (αν δεν σας πειράζει να το σπάσετε) είτε με το καραβάκι. Επίσης καφεδάκι στη Σποα. Εγω είχα πάθει σοκ με αυτό το χωριουδάκι.

Επίσης να σου πω ότι είχα πάει το 2004 οποτε αυτά που λέω μπορεί και να μην ισχύουν πια...

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Nininaou (Ρηνούλα)

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη Nininaou
H Ρηνούλα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 635 μηνύματα.

H Nininaou μουντζούρωσε και έγραψε στις 16:27, 10-06-08:

Mίλησε κανείς για το νησί μου???
Προτάσεις:
  • Nα πας μετά τις 25 Ιουλίου για να είμαι κι εγώ εκεί...... Σοβαρά τώρα πάγαινε Ιούνιο όταν γίνεται το Παγκόσμιο Πρωτάθλημα σέρφιγκ.
  • Παραλίες: Είναι θέμα γούστου. Αν σ'αρέσει ο "κόσμος" πήγαινε Αμμοπή, Κυρά Παναγιά, Αρκάσα (Άγιο Νικόλαο), Άπελλα, Λευκό. Αν πάλι όχι, πήγαινε προς τη μεριά του Αεροδρομίου. Κοχυλάκια, διακόφτης (έχουν κάτι εξοτικό).
  • Αν προλάβετε πάρτε ένα πρωί το καραβάκι για "τουρνέ" στις παραλίες. Θα σας αφήνει σε διάφορες για μια βουτιά μέχρι να φτάσετε στην τέλεια, τον Άγιο Μηνά. Τα νερά εκεί είναι κρυστάλλινα, πεντακάθαρα. Έχει και σπηλιές μέσα στα βράχια.
  • Θα μπορούσατε να διανυκτερεύσετε εκεί.
  • Αφού έχετε αυτοκίνητο, θα βρείτε στο δρόμο κι άλλες απόμερες παραλίες.
  • Ψάρι στο Φοινίκι. Για ρομαντικά το βράδυ, Εσπερίδες στα Πηγάδια. Πίτσα από το Bella Karpathos.
  • Για ποτό στο Ανώι ή στο Liquid μέχρι τις μία.
  • Για clubbing Fever ή Heaven.
  • Όλυμπο, για την εμπειρία αξίζει, αλλά δε χάθηκε κι ο κόσμος. Με παρέα έχει να πας και καλύτερα.
+
Πες μου :
  • Aν ψάχνεις μέρος να μείνεις, μπορώ να σου προτείνω. Ακόμα κι εγώ έχω σπίτια.
  • Πότε περίπου λέτε, για να σου πω αν έχει κανένα must ιβέντ.

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

fandago (Ә□⌂щяңš)

Επιφανές Μέλος

Ο Ә□⌂щяңš αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 33 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,621 μηνύματα.

O fandago μπορεί να φαίνεται αλλά ΔΕΝ έγραψε στις 16:42, 10-06-08:

Αρχική Δημοσίευση από Youki
Camping στο Λευκό, παίρνεις το δρόμο (εναν εχει, δεν θα μπερδευτεις) ανεβαίνεις μεχρι το ξενοδοχείο (δεν θυμαμαι πως λεγεται) και ακολουθεις το χωματοδρομο ως την παραλία.
Απο παραλίες πολύ καλή η κυρα παναγιά. Οι παραλίες στη νοτιοδυτική πλευρά είχαν πολύ μα πάρα πολύ κοσμο.
Αμαξάκι χρειάζεται μιας και οι αποστάσεις ήταν μεγάλες.
Οπωσδήποτε ψαράκι φρέσκο στο Φοινίκι. Επίσης στο δρόμο απο Λευκο προς Φοινικι εχει καπου χωμενη μεσα στα χωραφια μια ταβερνουλα (ειχε τουλαχιστον πριν 4 χρονια) που φαίνεται από το δρόμο, που είχε ΦΑΝΤΑΣΤΙΚΟ φαι.
Σουπερ σοσ: Να πατε οπωσδηποτε στον Ολυμπο. Ειτε με αμαξι (αν δεν σας πειράζει να το σπάσετε) είτε με το καραβάκι. Επίσης καφεδάκι στη Σποα. Εγω είχα πάθει σοκ με αυτό το χωριουδάκι.

Επίσης να σου πω ότι είχα πάει το 2004 οποτε αυτά που λέω μπορεί και να μην ισχύουν πια...
Ευχαριστώ πολύ πολύ! Αμαξάκι θα έχουμε
Το φοινίκι είναι μέρος ή μαγαζί; Που είναι; Δεν το βρίσκω σε χάρτη (αν είναι μέρος)
Αρχική Δημοσίευση από Nininaou
Mίλησε κανείς για το νησί μου???
Προτάσεις:
  • Nα πας μετά τις 25 Ιουλίου για να είμαι κι εγώ εκεί...... Σοβαρά τώρα πάγαινε Ιούνιο όταν γίνεται το Παγκόσμιο Πρωτάθλημα σέρφιγκ.
  • Παραλίες: Είναι θέμα γούστου. Αν σ'αρέσει ο "κόσμος" πήγαινε Αμμοπή, Κυρά Παναγιά, Αρκάσα (Άγιο Νικόλαο), Άπελλα, Λευκό. Αν πάλι όχι, πήγαινε προς τη μεριά του Αεροδρομίου. Κοχυλάκια, διακόφτης (έχουν κάτι εξοτικό).
  • Αν προλάβετε πάρτε ένα πρωί το καραβάκι για "τουρνέ" στις παραλίες. Θα σας αφήνει σε διάφορες για μια βουτιά μέχρι να φτάσετε στην τέλεια, τον Άγιο Μηνά. Τα νερά εκεί είναι κρυστάλλινα, πεντακάθαρα. Έχει και σπηλιές μέσα στα βράχια.
  • Θα μπορούσατε να διανυκτερεύσετε εκεί.
  • Αφού έχετε αυτοκίνητο, θα βρείτε στο δρόμο κι άλλες απόμερες παραλίες.
  • Ψάρι στο Φοινίκι. Για ρομαντικά το βράδυ, Εσπερίδες στα Πηγάδια. Πίτσα από το Bella Karpathos.
  • Για ποτό στο Ανώι ή στο Liquid μέχρι τις μία.
  • Για clubbing Fever ή Heaven.
  • Όλυμπο, για την εμπειρία αξίζει, αλλά δε χάθηκε κι ο κόσμος. Με παρέα έχει να πας και καλύτερα.
+
Πες μου :
  • Aν ψάχνεις μέρος να μείνεις, μπορώ να σου προτείνω. Ακόμα κι εγώ έχω σπίτια.
  • Πότε περίπου λέτε, για να σου πω αν έχει κανένα must ιβέντ.
Γεια σου ρε Nininaou με νησί την Κάρπαθο!

Λέμε να πάμε τώρα αυτό το ΣΚ μέχρι Τετάρτη, αύριο θα κλείσουμε εισιτήρια. Αν μας αρέσει γιατί όχι να ξαναέρθουμε
  • Δεν ξέρω windsurfing αλλά πολύ θέλω να δοκιμάσω
  • Μ' αρέσουν οι καθαρές παραλίες με κρυστάλλινα νερά και φυσικά χωρίς κόσμο, οπότε;
  • Στην παραλία του Αγ. Μηνά που λες, δεν πηγαίνει κάποιος αλλιώς ε; Λέω αν ΔΕΝ πάρουμε το καραβάκι που λες, αν μπορείς να πας από ξηρά
  • Να διανυκτερεύσουμε στην παραλία του Αγ. Μηνά; Και θα περιμένουμε την επόμενη το καραβάκι να μας πάρει;
  • Τα μαγαζιά για ποτό (δε νομίζω να κάνουμε clubbing) και φαί που προτείνεις είναι στην πόλη της Καρπάθου;
  • Ο/Η Όλυμπος τι έχει;
  • Σε ενοικιαζόμενα μπορεί να πάμε αν μας κουράσει το camping. Εσύ που έχεις σπίτια;
  • Λέμε για αυτό το ΣΚ μέχρι Τετάρτη

Παράθεση

Nininaou (Ρηνούλα)

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη Nininaou
H Ρηνούλα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 635 μηνύματα.

H Nininaou μουντζούρωσε και έγραψε στις 17:10, 10-06-08:

Γεια σου ρε Nininaou με νησί την Κάρπαθο!

Λέμε να πάμε τώρα αυτό το ΣΚ μέχρι Τετάρτη, αύριο θα κλείσουμε εισιτήρια. Αν μας αρέσει γιατί όχι να ξαναέρθουμε
  • Δεν ξέρω windsurfing αλλά πολύ θέλω να δοκιμάσω
  • Μ' αρέσουν οι καθαρές παραλίες με κρυστάλλινα νερά και φυσικά χωρίς κόσμο, οπότε;
  • Στην παραλία του Αγ. Μηνά που λες, δεν πηγαίνει κάποιος αλλιώς ε; Λέω αν ΔΕΝ πάρουμε το καραβάκι που λες, αν μπορείς να πας από ξηρά
  • Να διανυκτερεύσουμε στην παραλία του Αγ. Μηνά; Και θα περιμένουμε την επόμενη το καραβάκι να μας πάρει;
  • Τα μαγαζιά για ποτό (δε νομίζω να κάνουμε clubbing) και φαί που προτείνεις είναι στην πόλη της Καρπάθου;
  • Ο/Η Όλυμπος τι έχει;
  • Σε ενοικιαζόμενα μπορεί να πάμε αν μας κουράσει το camping. Εσύ που έχεις σπίτια;
  • Λέμε για αυτό το ΣΚ μέχρι Τετάρτη
Μάλιστα...
  • Στον Άγιο Μηνά ναι, μπορείς να πας και με αυτοκίνητο. Αν πάτε να έχετε μαζί σας φαγητό, γιτί εκεί έχει μόνο ένα μαγαζί που ούτε ρεύμα δεν έχει. Κάπως αλλιώς μαγειρεύουνε και γι' αυτό είναι πανάκριβο.
  • Τα μαγαζιά είναι στην πόλη. Θα τα βρεις εύκολα.
  • Η Όλυμπος είναι μία ξεχωριστή "κοινότητα", ένα μέρος διαφορετικό από την υπόλοιπη Κάρπαθο. Οι άνθρωποι εκεί ντύνονται παραδοσιακά, έχουν διατηρήσει την παράδοση. Βέβαια, κατά τη γνώμη μου, έχει καταντήσει εμπορικό. Και αν λες νια τρεις μέρες δεν αξίζει. Θέλει τουλάχιστον μία μέρα.
  • Το Φοινίκι είναι ένα μικρό ψαροχώρι, εκεί έχω ένα σπίτι ().Αν βρεις την Αρκάσα στο χάρτη είναι δίπλα όπως πας. Και φυσικά στο Όθος, το χωριό μου έχω ένα σπίτι (δωμάτιο) με θέα όλη την Κάρπαθο ψηλά στο βουνό.
  • Ίντερνετ καφέ είχε ένα τέλειο, το Galileo όπου έπαιζαν και ωραία μουσική το βράδυ live κάτι φίλοι, αλλά νομίζω ανακαινίζεται. Οπότε μένει το traffic και το Net. Να μπεις να μας πεις πώς περνάς.
  • Για φαγητό θα βρεις πολλά μαγαζιά, τα περισσότερα είναι καλά. Αν είστε του "φαστ" ή από περιέργεια πηγαίνετε στο UNO και ζητήστε U.F.O.
  • Για ό,τι θες ρωτησέ με...
  • Και αν βγεις λίγο έξω από το χωριό της Αρκάσας προς την παραλία Αη Θώρο (Θεόδωρο), έχει εκτός απ'αυτήν και άλλες απροσπέλαστες, στις οποίες δεν πάει κανείς, είναι λίγο δύσκολο να κατέβεις αλλά είναι πολύ όμορφες.

Παράθεση

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

H Γίδι υπό τις διαταγές της Μπριάμ έγραψε στις 17:11, 10-06-08:

Παιδιά για Πάρο τι μου έχετε;

Παράθεση

underwater

Επιφανές Μέλος

H underwater έγραψε στις 19:09, 10-06-08:

Πείτε και για Νάξο αν ξέρετε.

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

fandago (Ә□⌂щяңš)

Επιφανές Μέλος

O fandago μπορεί να φαίνεται αλλά ΔΕΝ έγραψε στις 16:07, 13-06-08:

Λοιπόν γρήγορα! Πείτε μου πράγματα που μπορεί να μου χρειαστούν στο camping και να μην τα έχω σκεφτεί!

Παράθεση

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

H Γίδι υπό τις διαταγές της Μπριάμ έγραψε στις 16:09, 13-06-08:

Για δες εδώ...

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

fandago (Ә□⌂щяңš)

Επιφανές Μέλος

O fandago μπορεί να φαίνεται αλλά ΔΕΝ έγραψε στις 00:26, 14-06-08:

Ξέρει κανείς αν έχει ATM της Εθνικής στην Κάρπαθο;

Παράθεση

Κακή Επιρροή (Αναστασία)

Επιφανές Μέλος

H Κακή Επιρροή εχμ... είπε γεια ...κι έγραψε στις 09:29, 14-06-08:

Ξέρει κανείς αν έχει ATM της Εθνικής στην Κάρπαθο;
και να μην έχει, χρήματα βγάζεις από οποιοδήποτε ΑΤΜ με το σύστημα Δίας
απλά σε χρεώνουν ένα ευρώ την κάθε ανάληψη
Δε θα μείνεις δλδ χωρίς χρήματα... απλά με ένα ευρώ λιγότερο από κερατιάτικα

Παράθεση

Neraida (Bitch...)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Neraida
H Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,924 μηνύματα.

H Neraida Twisted Mind... έγραψε στις 11:09, 14-06-08:

Σε ολα τα νησια, αν δε με απατα η μνημη μου, υπαρχουν ΑΤΜ της Εθνικης και της Αγροτικης τλχ....
Αλλα οπως ειπε και η Αναστασια υπαρχει παντα το Διας...

Παράθεση

Neverland_fairy

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Neverland_fairy
H Neverland_fairy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 74 μηνύματα.

H Neverland_fairy έγραψε στις 15:41, 17-06-08:

Underwater σε ό,τι θέλεις να μάθεις για τη Νάξο, μπορείς να με ρωτήσεις. Θα σου βάλω μερικά πράγματα εδώ και για ό,τι άλλο pm me .

Ιστορία

Η Νάξος είναι αυνδεδεμένη με την μυθολογία. Εδώ μεγάλωσε ο Δίας, στη σπηλιά του όρους Ζα(ς), εδώ άρπαξε ο Διόνυσος την Αριάδνη από το Θησέα, εδώ κτιζόταν ο μεγαλύτερος ναός του Απόλλωνα. Πάντα υπήρχε ισχυρή η παρουσία του νησιού στην ιστορία, λόγω της ναυσιπλοϊας της, του μεγέθους και της γεωγραφικής της θέσης. (πληροφορίες παραπάνω δες εδώ: http://el.wikipedia.org/wiki/%CE%9D%CE%AC%CE%BE%CE%BF%CF%82)
Λατρευόταν ο Διόνυσος (εξού και το πρώτο επίσημο νόμισμα του νησιού, το Νάξιον με το σταφύλι), ο Απόλλωνας (εξού και τα 2 γιγάντια ανδρικά αγάλματα στις Μέλανες και στον Απόλλωνα), ο Διας (εξού και το όνομα στο μοναδικό όρος).
Τη βυζαντινή περίοδο κτίστηκαν πολλές εκκλησίες, ειδικά στην περιοχή της Τραγαίας.
Γύρω στο 1207, ο ενετός Μάρκος Σανούδος κτίζει εκεί το δουκάτο του και διοικεί όλες τις κυκλάδες. Το κάστρο αποτελεί την έδρα της τότε καθολικής εκκλησίας στις κυκλάδες (και ίσως και στην ελλάδα), ενώ η ενετική αρχιτεκτονική με τα τόξα, τα οικόσημα και τις λοιπές διακοσμητικές τάσεις γίνονται πραγματικότητα.
Στο νησί υπάρχουν διάσπαρτοι πύργοι, οι περισσότεροι είναι απλά ερείπια, που άνηκαν σε διακεκριμένους ανθρώπους, όπως ο πύργος του Μανώλη Γλέζου (που κατέβασε την γερμανική σημαία από την ακρόπολη, την εποχή της κατοχής).
Επίσης, μεγάλη επιρροή ασκεί ο Νίκος Καζαντζάκης, που έζησε και μορφώθηκε εκεί.
Υπάρχει μια ντόπια μυθολογία, ότι λόγω μεγάλης βεντέτας στην Κρήτη, πολλοί έφυγαν από εκεί και εγκαταστάθηκαν στη Νάξο, φτιάχνοντας την Απείρανθο. Αυτό βέβαια είναι απλά λόγια, αλλά αν επισκεφθείς το χωριό θα ακούσεις μια περίεργη διάλεκτο, διαφορετική από όλες του νησιού .

Χωριά
Τα χωριά της Νάξου είναι:
  • Αγγίδια
  • Αγερσανί ή Άγιος Αρσένιος
  • Αγιά
  • Αγία Άννα
  • Αγιάσσος
  • Άγιος Θαλέλαιος
  • Άγιος Προκόπιος
  • Ακάδημοι
  • Άμπραμ
  • Άνω Ποταμιά
  • Απείρανθος
  • Απόλλωνας
  • Βίβλος
  • Γαλανάδο
  • Γαλήνη
  • Γλυνάδο
  • Δαμαλάς
  • Δαμαριώνας
  • Δανακός
  • Εγγαρές
  • Καλόξυλος
  • Κάμπος
  • Καστράκι
  • Κάτω Ποταμιά
  • Κεραμωτή
  • Κόρωνος
  • Κουρουνοχώρι
  • Κυνίδαρος
  • Κωμιακή
  • Λυώνας
  • Μέλανες
  • Μέση
  • Μέση Ποταμιά
  • Μονή
  • Μουτσούνα
  • Μύλοι
  • Πατρική
  • Σαγκρί
  • Σίφωνες
  • Σκαδό
  • Σκεπόνι
  • Τρίποδες
  • Τσικαλαριό
  • Φάρακλος
  • Φιλώτι
  • Χαλκί ή Χαλκείο ή Τραγαία
  • Χείμαρος
  • Χίλια Βρύση

Μετακίνηση:

Το νησί διαθέτει λεωφορεία που ξεκινούν από το λιμάνι, κάθε 15 λεπτά, με προορισμό σχεδόν όλα τα χωριά. Τα δρομολόγια ξεκινούν γύρω στις 6 το πρωί και τερματίζουν (το καλοκαίρι) περίπου στις 2 το βράδυ. Στο λιμάνι υπάρχει πιάτσα ταξί, καθώς και στην αρχή της παραλίας της Χώρας, μπροστά από την alpha bank. Πολλά γραφεία ενοικιάζουν αυτοκίνητα και μηχανές, σε καλές τιμές (εγώ είχα atos 15 ευρώ τη μέρα).

Παραγωγή:

Η Νάξος φημίζεται για τα κτηνοτροφικά της προϊόντα, όπως τυρί (γραβιέρα, κεφαλοτύρι (γνωστό ως αρσενικό), ανθότυρο, ξυνότυρο, μυζήθρα) και κρέας. Ανεπτυγμένη είναι επίσης και η αγροτική παραγωγή με προϊόντα όπως πατάτες, κρεμμύδια, κρασί, ελιές (επιτραπέζιες γνωστές ως ασκούδες), λάδι, ρακί και το τοπικό ποτό κίτρο. Παράγονται ακόμα εσπεριδοειδή και διάφορα γλυκά κουταλιού (σταφύλι, βύσσινο, κεράσι, νεράτζι, περγαμόντο, σύκο, καρυδάκι κ.ά.).

Παραλίες:

Το μεγαλύτερο ατού του νησιού είναι οι ατελείωτες παραλίες. Στα 5 χιλιόμετρα από τη Χώρα, ξεκινάει η παραλία του Αγίου Προκοπίου, που συνεχίζεται στην Αγία Άννα, που συνεχίζεται στο Μάραγκα (που διαθέτει κάμπινγκ), που συνεχίζεται στην Πλάκα, που συνεχίζεται στη Βίγλα, στο Καστράκι, στο Πυργάκι, στον Ορκό, στον Αλυκό, στην Αγιασσό, τη Γλυφάδα. Μιλάμε για χιλιόμετρα από χρυσή αμμουδιά, καθαρά (κρύα λίγο) νερά και θέα στην Πάρο. Στο Μάραγκα μπορείς να δοκιμάσεις θαλάσσια σπορ (τζετ σκι, κουλούρες, μπανάνα, κατάδυση, κ.α), στην Αγία Άννα μπορείς να κάνεις ιππασία πάνω στο κύμα, ενώ ιδανικά για σερφ είναι μπροστά στο αεροδρόμιο, που υπάρχει και ανάλογο κλαμπ. (πληροφορίες εδώ http://www.naxosisland.gr/stage/index.cfm?pageid=193&level=4&category=entertainment&parentid=67〈=gr )

Στο νοτιοδυτικό μέρος του νησιού, θα βρεις τις παραλίες Αζαλά, Αμίτη, Αμπραάμ, Απόλλωνα, Καλαντού, Κλειδού, Λιόνα, Μουτσούνας, Ορκού, Πάνερμου και Ψιλής Άμμου (πληροφορίες εδώ: http://www.naxosisland.gr/stage/index.cfm?pageid=194&level=4&category=entertainment&parentid=67〈=gr).
Άλλες παραλίες είναι Ρίνα, Αντριούς, Παχιά Άμμος, Χίλια Βρύση, Αγ. Θεόδωροι, Φανερωμένη, Πολίχνη, Μαραγάς, Λιαρίδια και Μαραθίτης.

Διαμονή:

Το νησί διαθέτει 2 ξενοδοχεία Α' κατηγορίας, αρκετά Β' & Γ' κατηγορίας και πολλά ενοικιαζόμενα δωμάτια. Απλά επέλεξε που θέλεις να μείνεις και πόσα θέλεις να διαθέσεις.

Διασκέδαση:

Η Χώρα σφύζει από κλαμπ, μπαρ, μαγαζιά με ζωντανή μουσική διαθέτει 2, ενώ στις περισσότερες παραλίες θα βρεις μπαράκια που μένουν ανοικτά μέχρι αργά. Ειδικά στην Αγία Άννα υπάρχει το Island που λειτουργεί σαν summer club και "βαράει" μέχρι το πρωί. Απλά επέλεξε τι σου ταιριάζει ή δοκίμασέ τα όλα . Προσοχή μόνο στο αλκοόλ γιατί τα αλκοτέστ έρχονται σύννεφο και οι αστυνομικοί δεν αστειεύονται .

Γενικά για να το γυρίσεις το νησί, χρειάζεσαι τουλάχιστον 7 ημέρες. Να δεις τη ζωή στα ορεινά χωριά, τα αρχαία, τις εκκλησίες, τα μέρη, τις παραλίες, όλα όσα θέλεις να γνωρίσεις. Οι άνθρωποι είναι φιλόξενοι και καλόκαρδοι, ακόμα και με αγνώστους. Δε θα σου πω ότι δεν έχουν στο μυαλό τους το κέρδος γιατί από τον τουρισμό κυρίως ζούνε, αλλά δεν είναι σε καμία περίπτωση παλιάνθρωποι και ματαιόδοξοι. Σου συνιστώ να επισκεφθείς τη νήσο Παλάτια, με την Πορτάρα του ναού του Απόλλωνα το ηλιοβασίλεμα..και σου υπόσχομαι να μαγευτείς (περισσότερο από το ηλιοβασίλεμα της Σαντορίνης και του Σουνίου), καθώς και να πιεις το ουζάκι σου στο μαγαζί ακριβώς από κάτω. Να φας οπωσδήποτε στην ταβέρνα του Κάβουρα στην Αγία Άννα, στο Ενετικό στη Χώρα το δείπνο θα σου μείνει αξέχαστο, να πιεις και να χορέψεις στο ελληνάδικο DAY & NIGHT ή στο λάτιν ESCOBA, ενώ χαλαρά το καφεδάκι σου στο LEMON της χώρας για να απολαύσεις την πασαρέλα του κόσμου .
Αν καταφέρεις να πας μια βόλτα με το ΣΚΟΠΕΛΙΤΗ στην Αμοργό ή και στα Κουφονήσια, είμαι σίγουρη ότι θα σου μείνουν αξέχαστα.
Και αν πετύχεις κανένα τοπικό γλέντι, με βιολιά και νησιώτικα, θα διασκεδάσεις πάρα πολύ .

Και το νου σου....κάπου εκεί τριγύρω θα είμαι κι εγώ

5 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

The Djinn (Mario)

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη The Djinn
Ο Mario αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 3,169 μηνύματα.

O The Djinn έγραψε στις 18:18, 17-06-08:

Neverland_fairy εισαι απο την Ναξο?
'Η θα πας φετος εκει διακοπες?
Το προηγουμενο καλοκαιρι ειμουν εκει για 10-12 μερες και μπορω να πω οτι περασα παρα πολυ καλα.
Καλη διασκεδαση (ισως οχι τον πανικο που εχουν αλλα νησια που ειναι καθαρα για νταπα-ντουπα, αλλα παρα ταυτα καλη διασκεδαση), ωραια φαγητα (αν και λιγο τσιμπημενες οι τιμες σε ποτοφαγητοκαταστασεις), τρομερες παραλιες, και ευγενικος κοσμος.(κατι που μου εχει μεινει ιδιατερα και απο την Ροδο μπορω να πω!Ερωτας αυτο το νησι)

Εμεις μεναμε Μικρη Βιγλα σε σπιτι φιλου μας και κατα την γνωμη μου εαν καποιος μενει μακρια απο την χωρα καλο ειναι ή να πρει μεταφορικο μαζι του ή να νοικιασει κανα παπι, καμια γουρουνα κτλ κτλ.
Γενικα παντως σαν νησι ειναι ιδιατερα ομορφο.
Και δεν θα τρελαθει το κεφαλι σου απο την υπερχαβαλεδιαρικοδιασκεδαστικοντουβρουτζοκατασταση και δεν θα βαρεθεις.

Παράθεση

Angie_Ann

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη Angie_Ann
H Angie_Ann αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 629 μηνύματα.

H Angie_Ann έγραψε στις 18:39, 17-06-08:

Αρχική Δημοσίευση από Γίδι
Παιδιά για Πάρο τι μου έχετε;
Και γω εκεί θα είμαι!!!

Παράθεση

Neverland_fairy

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Neverland_fairy
H Neverland_fairy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 74 μηνύματα.

H Neverland_fairy έγραψε στις 19:29, 17-06-08:

Είμαι από εκεί (Νάξο).

Για Πάρο μπορώ να σου πω ότι μερικές παραλίες οργανωμένες, αλλά η κυρίως κίνηση είναι Νάουσα. Παροικιά αξίζει για λίγο μόνο, γιατί σε πρήζει η κίνηση του λιμανιού. Πέραν αυτού, προσωπικά, εμένα δε μου άρεσε καθόλου σα νησί τις 3 φορές που έχω πάει.

Παράθεση

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

H Γίδι υπό τις διαταγές της Μπριάμ έγραψε στις 19:30, 17-06-08:

Αρχική Δημοσίευση από Angie_Ann
Και γω εκεί θα είμαι!!!
Πότε πηδίμ; Πού θα πας;

Εγώ έχω μπερδευτεί... Θα μείνουμε είτε Παροικιά είτε Νάουσα, γιατί δε θα νοικιάσουμε αμάξι...
Ε, οι μισοί μου λένε ότι όχι Νάουσα, γιατί είναι μόνο για clubbing, παρέες, τρέντι 17χρονα και ξένους.
Οι άλλοι μισοί λένε ότι Παροικιά, γιατί τελικά Νάουσα θα πηγαίνουμε (γιατί; ) και γιατί (τώρα) αυτό με το λιμάνι.

Αχ τι λέτε;;

Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Βρείτε παρόμοια

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους