Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 66,092 εγγεγραμμένα μέλη και 2,388,043 μηνύματα σε 74,647 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα

Καλώς ήρθατε στο e-steki!

Εγγραφή Βοήθεια

Σκηνή ή σουίτα;

Μου αρέσει να κάνω διακοπές....

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 88)
Μόνο σε πολυτελή ξενοδοχεία με όλες τις ανέσεις μου
17
19,32%
Σε ξενοδοχεία ή ενοικιαζόμενα πιο οικονομικά
38
43,18%
Με την σκηνή μου όπου λάχει
23
26,14%
Συνήθως ακολουθώ αυτό που θέλουν οι πολλοί
10
11,36%

Youki

Πολύ δραστήριο μέλος

Το avatar του χρήστη Youki
H Youki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 38 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 454 μηνύματα.

H Youki έγραψε στις 17:50, 24-05-07:

Αρχική Δημοσίευση από tralala
Εκτός αν τη δεις ναυαγός και συρθείς στο μη κοσμικό κουφονήσι σε φάση ναυαγός με προμήθειες! Ωραίες παραλίες έχουν πάντως!
Ναι ναι...θέλω...

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

deadhead_pirate

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη deadhead_pirate
Ο deadhead_pirate αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 2,796 μηνύματα.

O deadhead_pirate έγραψε στις 17:51, 24-05-07:

Oυφ, τα Κουφονήσια είναι κουραστικά και τίγκα στα πιτσιρίκια (χεχε, πριν δύο τρία χρόνια πήγαινα πολύ!). Εκτός αν τη δεις ναυαγός και συρθείς στο μη κοσμικό κουφονήσι σε φάση ναυαγός με προμήθειες! Ωραίες παραλίες έχουν πάντως!

Για Γαύδο τι λέτε;
Εννοέιται οτι μιλάμε για το μικρό Κουφονήσι.....
Γαύδο δεν έχω ακούσει τίποτα.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

tralala

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη tralala
H tralala αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 52 μηνύματα.

H tralala έγραψε στις 17:58, 24-05-07:

Eσύ deadhead_pirate που λες να πας φέτος; Πάντα είναι χρήσιμος ένας γιατρός στο ελεύθερο

Παράθεση

Isiliel (Φεγγάρω)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Isiliel
H Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 9,049 μηνύματα.

H Isiliel Salus populi suprema lex esto έγραψε στις 18:02, 24-05-07:

Έχω ακούσει από πολύ κόσμο για Δονούσα-Σχοινούσα και αυτό θα δοκιμάσω φέτος για μερικές μέρες. Ξέρει κανείς τίποτα;
Πήγαινα στη Δονούσα όταν ακόμα δεν είχε καν λιμάνι...αχχχχχ...those were the days...
Και το βράδυ χορό στο αλώνι πάνω απ' το χωριό...

Αρχική Δημοσίευση από από το Blog μου
Παιδική Αθωότητα

Θυμάμαι πριν είκοσι χρόνια, σε ηλικία δεκατεσσάρων ετών, πήγα για διακοπές στη Δονούσα. Εικοσιτέσσερις ώρες ταξίδι για να φτάσεις από την πολύβουη Αθήνα στον μικρό παράδεισο…
Τότε η Δονούσα, δεν είχε λιμάνι. Το καράβι «στάθμευε» στα ανοιχτά και μια μαούνα μετέφερε τους ταξιδιώτες στη στεριά σε δυο και τρεις δόσεις.

Ούτε λόγος για αυτοκίνητα στο νησί. Ακόμα και σήμερα η Δονούσα δε διαθέτει Πρατήριο Υγρών Καυσίμων. Η μεταφορά μεταξύ των λιγοστών οικισμών γινόταν με καΐκια μέσω θαλάσσης, ή με τα γαϊδουράκια.

Μια χούφτα άνθρωποι όλοι κι όλοι, σπίτια φτωχικά, κάποια αποκτούσαν ζωή μονάχα για τις διακοπές.

Πολλά παιδιά στο νησί εκείνο το καλοκαίρι. Τα περισσότερα απʼ την πρωτεύουσα. Ανάμεσά τους ένας ντόπιος νέος στην ηλικία μου. Δεκατέσσερα χρόνια δεν είχε φύγει ποτέ απʼ το νησί. Νευρώδης και ρωμαλέος δεν έμοιαζε σε τίποτα με συνομήλικά του αγόρια της Αθήνας. Εμείς μιλούσαμε για τηλεοπτικούς ήρωες και ποδόσφαιρο. Εκείνος μιλούσε για ψάρεμα και βουτιές.

Τηλεόραση είχε στο σπίτι μα δεν τον ενδιέφερε όπως εμάς. Τα δικά του ενδιαφέροντα ήταν προσανατολισμένα στη φύση, στην αίσθηση της ελευθερίας που σου χαρίζει η θάλασσα...

Εκείνες τις μέρες σχεδίαζε με την οικογένειά του, ένα ταξίδι στην Αθήνα. Ήταν ενθουσιασμένος και διψούσε να μάθει για τις καινούργιες εμπειρίες που τον περίμεναν.

Ένας, απʼ την παρέα ανέλαβε να του εξηγήσει:
-Θα μπεις στο καράβι και σε μερικές ώρες θα φτάσεις στο λιμάνι του Πειραιά και έπειτα…
-Άσε ξέρω, έπειτα θα πάρω το γαϊδούρι και θα ανέβω στην Αθήνα!...

Κανείς δεν τόλμησε να γελάσει. Η αθωότητα της σκέψης του ήταν αφοπλιστική.

…Ποτέ δεν έμαθα πως ένιωσε φτάνοντας στην Αθήνα.

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

deadhead_pirate

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη deadhead_pirate
Ο deadhead_pirate αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 2,796 μηνύματα.

O deadhead_pirate έγραψε στις 18:13, 24-05-07:

Eσύ deadhead_pirate που λες να πας φέτος; Πάντα είναι χρήσιμος ένας γιατρός στο ελεύθερο
Είναι νωρίς ακόμα για μένα για να ξέρω, πολύ περισσότερο όταν η απόφαση βγαίνει λίγες ώρες αν όχι λεπτά πριν.
Πάντως αν δεν προκύψει κάτι το εξαιρετικά διαφορετικό, τα μέρη που προανέφερα συγκεντρώνουν τις περισσότερες των πιθανοτήτων.

Παράθεση

Γιώργος

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Γιώργος
Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,986 μηνύματα.

O Γιώργος Je veux aller au bout de mes fantasmes έγραψε στις 19:53, 24-05-07:

Μες στο μυαλό μου είσαι.

Όοοχι, δεν έχω πάει εγώ αλλά η καθηγήτρια που μου έκανε Αγγλικά πηγαίνει εκεί σχεδόν κάθε χρόνο και μου 'χει πει τα καλύτερα..!!

Παράθεση

Corpse Bride

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Corpse Bride
H Corpse Bride αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,011 μηνύματα.

H Corpse Bride έγραψε στις 23:41, 27-05-07:

Εχω κανει και τα δυο, το καθενα εχει τα καλα και τα κακα του.
Στο καμπινγκ (ελευθερο κι οργανωμενο) ειναι ζουμπερ η αισθηση οτι εισαι χυμαδιο στη φυση, βλεπεις αστερακια το βραδυ, αλλα πρεπει να εγκαταλειψεις την ιδεα της απολυτης καθαριοτητας για οσες μερες μεινεις αναγκαστικα (το μονο πραγμα που μου λειπει ειναι η απολαυση του ντουζακιου με ολες τις ανεσεις), και γενικα αν δεν εισαι προετοιμασμενος για το τι θα αντιμετωπισεις νομιζω οτι περισσοτερο θα κουραστεις και θα εκνευριστεις παρα θα χαλαρωσεις σε τετοια φαση.

Τα δωματια και οι ανεσεις απ'την αλλη, δεεεν ξερω..Εχουν τις ανεσεις τους, εχουν τους μπουφεδες τους, εχουν τα κλιματιστικα τους αλλα εχω κλεισει και δωματιακι τηλεφωνικο, πηγαμε ολο χαρα, και βρισκαμε μ0υν0τρ|χ3ς πανω στα μαξιλαρια κτλ κτλ..Ετυχε βεβαια, αλλα αναρωτιεμαι αν ειναι καλυτερο αυτο απ'το να χαζευεις την αραχνουλα που κοβει βολτες στο χερι σου

Εμπειριες απο καμπινγκ στο εξωτερικο εχει κανεις;;

Παράθεση

Κακή Επιρροή (Αναστασία)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Κακή Επιρροή
H Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 6,729 μηνύματα.

H Κακή Επιρροή εχμ... είπε γεια ...κι έγραψε στις 07:59, 28-05-07:

Αρχική Δημοσίευση από Corpse Bride
Εχω κανει και τα δυο, το καθενα εχει τα καλα και τα κακα του.
Στο καμπινγκ (ελευθερο κι οργανωμενο) ειναι ζουμπερ η αισθηση οτι εισαι χυμαδιο στη φυση, βλεπεις αστερακια το βραδυ, αλλα πρεπει να εγκαταλειψεις την ιδεα της απολυτης καθαριοτητας για οσες μερες μεινεις αναγκαστικα (το μονο πραγμα που μου λειπει ειναι η απολαυση του ντουζακιου με ολες τις ανεσεις), και γενικα αν δεν εισαι προετοιμασμενος για το τι θα αντιμετωπισεις νομιζω οτι περισσοτερο θα κουραστεις και θα εκνευριστεις παρα θα χαλαρωσεις σε τετοια φαση.

Τα δωματια και οι ανεσεις απ'την αλλη, δεεεν ξερω..Εχουν τις ανεσεις τους, εχουν τους μπουφεδες τους, εχουν τα κλιματιστικα τους αλλα εχω κλεισει και δωματιακι τηλεφωνικο, πηγαμε ολο χαρα, και βρισκαμε μ0υν0τρ|χ3ς πανω στα μαξιλαρια κτλ κτλ..Ετυχε βεβαια, αλλα αναρωτιεμαι αν ειναι καλυτερο αυτο απ'το να χαζευεις την αραχνουλα που κοβει βολτες στο χερι σου

Εμπειριες απο καμπινγκ στο εξωτερικο εχει κανεις;;
και πως ξέρεις ρε ότι ήταν θηλυκού γένους κι όχι αρσενικού οι τρίχες?

δεν θυμάμαι αν έχω απαντήσει σε αυτό το θέμα και βαριέμαι να ψάξω
είμαι υπερ και των δύο... μου αρέσει πολύ και η σκηνή και η σουίτα
Αυτό που δεν πρόκειται να κάνω ποτέ μου πλέον, είναι το ελεύθερο κάμπινγκ....
έχω κάνει στο παρελθόν και οκ... φτάνει...
πλέον οι κίνδυνοι είναι αρκετοί, έχω ακούσει και απίστευτα περιστατικά και δεν θέλω να μου συμβεί τίποτα απ όλα αυτά

Παράθεση

bunny217 (Ποιός Ξέρει???)

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη bunny217
H Ποιός Ξέρει??? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 34 ετών και επαγγέλεται Επιχειρηματίας . Έχει γράψει 1,606 μηνύματα.

H bunny217 Περίεργα συναισθήματα έγραψε στις 21:11, 11-11-07:

δεν είμαι γενικά άτομο που του αρέσει η πολυτέλεια, αλλά όταν πάω κάπου για να μείνω θέλω όλες τις ανέσεις μου,
παρόλα αυτά δεν μου αρέσουν τα πολυτελή εστιατόρια

Παράθεση

Corpse Bride

Επιφανές Μέλος

H Corpse Bride αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,011 μηνύματα.

H Corpse Bride έγραψε στις 12:53, 14-07-09:

Δε βρισκω αλλο σχετικο θεμα, ισως υπαρχει αλλα η αναζητηση δε βοηθα, οποτε το ριχνω εδω..
Εχει παει κανεις στο καμπινγκ στη Σεριφο; :X
Η εχετε να προτεινετε καποιο καμπινγκ σε κοντινη αποσταση απο Πειραια ή Θεσσ σε νησακι; (μαξ 4 ωρες με πλοιο)

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

Ophelia (Μάρα)

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη Ophelia
H Μάρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 786 μηνύματα.

H Ophelia έγραψε στις 12:57, 14-07-09:

Σέριφο δεν έχω πάει αλλά έχω μπόλικα να σου προτείνω...
Οργανωμένο το θες ή χύμα στο κύμα;;

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

Corpse Bride

Επιφανές Μέλος

H Corpse Bride έγραψε στις 13:01, 14-07-09:

Οργανωμενο
ειμαι ολη αυτια

Παράθεση

Ηρώ (Μαρούλι)

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη Ηρώ
H Μαρούλι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Αρχιτέκτονας . Έχει γράψει 2,132 μηνύματα.

H Ηρώ πλέκει μενεξέδες και έγραψε στις 13:08, 14-07-09:

H Corpse

Δεν έχω τίποτα να σου προτείνω, είπα να πω την παπαγιά μου και να φύγω μιλώντας ψευδά

8 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Youki

Πολύ δραστήριο μέλος

H Youki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 38 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 454 μηνύματα.

H Youki έγραψε στις 13:21, 14-07-09:

Κορπσί, Τζιά πολύ ωραίο κάμπινγκ, αρκετά καθαρό, με πολύ σκιά, 50 μετρα από τη θάλασσα. Ωραία η παραλία μπροστά, ταβερνούλα για φαγάκι. Θες μεταφορικό καθώς είναι μακρυά από το λιμάνι ή οποιοδήποτε άλλο χωριό, εκτός κι αν ψήνεσαι να μετκινείσαι με το ΚΤΕΛ. 1,5 ωρα από Λαύριο.

Ανδρος. Πολύ όμορφο κάμπινγκ, αν και μικρό, ίσως Αύγουστο να πήζει. Αρκετή σκιά όμως. Πεντακάθαρο. Αρκετά κοντά στο λιμάνι (κανα 15' περπατημα), αλλά όχι κοντά σε παραλία, οπότε και πάλι θες μεταφορικό.

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Ophelia (Μάρα)

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη Ophelia
H Μάρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 786 μηνύματα.

H Ophelia έγραψε στις 13:43, 14-07-09:

Λοιπόν, για Σέριφο που θες, δεν έχω πάει αλλά πήγε πέρσι ο κολλητός μου στο Κοράλι www.coralli.gr/camping.htm και ξετρελάθηκε!! Τονίζω οτι εγώ δεν έχω πάει (!) στην περίπτωση που σου βγει πατάτα να ξέρεις ποιον να δείρεις.

Τώρα, κάποια σίγουρα που έχω πάει και ήταν ωραία:

Από τα καλύτερα οργανωμένα είναι στην Ελαφόνησο
www.simoscamping.gr πολύ καθαρό και οργανωμένο με πανέμορφη θάλασσα (αν και αμμουδιά είναι πεντακάθαρη) απλά να ξέρεις οτι γίνεται της τρελής από κόσμο ειδικά αν πας Αυγουστο. Και οι γείτονες είναι λίγο ημι-τρελοι.

Και κάτι πιο ήσυχο στην Αμοργό, το ένα είναι το Κastanis (δεν βρήκα λινκ δυστυχώς, αλλά είναι λίγο μακριά από την θάλασσα) και το άλλο www.aegialicamping.gr. Πολύ καθαρά και αυτά με άφθονο ζεστό νερό στο ντουζ.

Από όσο ξέρω και προς Χαλκιδική έχετε πολλά οργανωμένα αλλά και εκεί γίνεται λίγο της τρελής και δεν έχω έρθει. Ψάχτο πάντως... Ρίξε και ένα βλέφαρο στον γούγλη.
Πάντως να έχεις κατά νου οτι στα πιο ωραία μέρη δεν στήνουν οργανωμένα κάμπινγκ (βλ. Ιθάκη, Ικαρία, Φολέγανδρο) οπότε κάποια στιγμή δοκίμασε και το ελεύθερο, έχει πιο πλάκα. Τα άλλα οργανωμένα που έχω πάει (ειδικά αυτό της Κιμώλου είναι αισχοζζζζζζ) δεν νομίζω οτι πρεπει να τα συστήσω σε κανέναν.

Αυτά!!

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Corpse Bride

Επιφανές Μέλος

H Corpse Bride έγραψε στις 14:31, 14-07-09:

Merci beaucoup κοπελιες!

Υουκακομ, τα μερη που προτεινες τα ψαξα λιγο, αλλα η μεταφορα θα ναι προβλημα, δε θα χουμε μεσο:/
Πιο πολυ προς το κοραλλι στη Σεριφο καταληγουμε, αν και τα σχολια σε σχετικο φορουμ δεν ηταν πολυ κολακευτικα.. αλλα φαινεται να ναι ευκολα προσβασιμο και να χει ωραιες παραλιες κοντα.
Για Χαλκιδικη ο Αρμενιστης ειναι ηδη φουλ για Αυγουστο και δε δεχονται αλλες κρατησεις, και σε Λακαρα και προς Συκια..με φοβιζει το ΠΟΣΟ πηχτρα θα ναι το Δεκαπενταυγουστο, συν οτι λιγο πολυ η Χαλκιδικη δεν εχει και πολλα να προσφερει περα απο ωραιες θαλασσες..
Το ψαξιμο συνεχιζεται, αν σας ερθει κατι σφυρατε

ps. Ηγω η κατασταση χειγοτεγευει κογιτσαγα! :kouts:

Παράθεση

kalypso (lily allen)

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη kalypso
H lily allen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών , επαγγέλεται Μηχανολόγος μηχανικός και μας γράφει απο Μονακό (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,764 μηνύματα.

H kalypso έγραψε στις 14:36, 14-07-09:

Πιο πολυ προς το κοραλλι στη Σεριφο καταληγουμε, αν και τα σχολια σε σχετικο φορουμ δεν ηταν πολυ κολακευτικα.. αλλα φαινεται να ναι ευκολα προσβασιμο και να χει ωραιες παραλιες κοντα.
Για κάμπινγκ δε γνωρίζω, μα για Σέριφο ό,τι θες ρώτα αγάπιε
Ήμανε εκεί πέρυσι, και υπάρχει ανοιχτή πρόσκληση και για φέτος- φίλη με σπίτι εκεί που ξέρει όολα τα κατατόπια

()

Παράθεση

Youki

Πολύ δραστήριο μέλος

H Youki έγραψε στις 18:28, 14-07-09:

A ρε συ corpse, και θάσος είναι φοβερή.
Εχει 2-3 καμπινγκ (δεν μπορώ να σου πω πως είναι - δεν εμεινα εκεί ), αλλα του π@υθτη...ενα απόλα δεν θα ναι ανεκτο????

Παράθεση

jrot6

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη jrot6
Ο jrot6 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 37 ετών , επαγγέλεται Αεροσυνοδός και μας γράφει απο Π.Γ.Δ.Μ. (Ευρώπη). Έχει γράψει 669 μηνύματα.

O jrot6 is far away.. έγραψε στις 18:34, 14-07-09:

Στη Θασο το καμπινγκ στο πευκαρι που πηγαινα παλιοτερα ειναι πολυ καλο και ησυχο..Αλλα θελει μεταφορικο μεσο,μιας και η παραλια δεν ειναι τοσο καλη αλλα και ειναι αναμεσα σε λιμεναρια και ποτο..

Παράθεση

Neraida (Bitch...)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Neraida
H Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,916 μηνύματα.

H Neraida Twisted Mind... έγραψε στις 19:45, 14-07-09:

Δε βρισκω αλλο σχετικο θεμα, ισως υπαρχει αλλα η αναζητηση δε βοηθα, οποτε το ριχνω εδω..
Εχει παει κανεις στο καμπινγκ στη Σεριφο; :X
Η εχετε να προτεινετε καποιο καμπινγκ σε κοντινη αποσταση απο Πειραια ή Θεσσ σε νησακι; (μαξ 4 ωρες με πλοιο)
Δε γνωριζω περι καμπινγκ, αλλα σα νησι ηταν ενα αισχος με μπολικο τιποτα...
Χαλια παραλιες...
Δε θα πατουσα ουτε την πατουσα μου εκει ξανα...
Πριν αρκετα χρονια ειχα παει στο καμπινγκ της Πατμου και σαν πιστιρικα ειχα φυγει ουσα αρκετα ευχαριστημενη. Εκτος αυτου ειναι και ωραιο νησι με ικανοποιητικες παραλιες...

Παράθεση

Δεσμώτης

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη Δεσμώτης
Ο Δεσμώτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 39 ετών . Έχει γράψει 3,564 μηνύματα.

O Δεσμώτης έγραψε στις 20:39, 14-07-09:

Το ψαξιμο συνεχιζεται, αν σας ερθει κατι σφυρατε
Κάμπινγκ Καραβόμυλος Beach, στη Σάμη.

Παράθεση

WhiteDrum (Κατίγκω)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη WhiteDrum
H Κατίγκω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών , επαγγέλεται Γιατρός και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,172 μηνύματα.

H WhiteDrum έγραψε στις 13:31, 15-07-09:

Παίδες, καθώς φέτος για πρώτη φορά θα κινήσω για camping χωρίς την οργάνωση των γονέων (όπως όταν πήγαινα μικρό μαζί τους), μπορεί κάποιος να μου πει ποια αντικείμενα είναι απαραίτητα και τί πρέπει να προσέξω; Θα προσπαθήσω να κοιτάξω και προηγούμενες απαντήσεις απ το πανάρχαιο πισι που σας γράφω που έχει την ταχύτητα γυμνοσάλιαγκα που κουβαλάει ένα βόδι στην πλάτη του (με πολύ γρήγορο ίντερνετ να έχω ένα πανάρχαιο πισι. γκρεητ).
Επίσης, δεν έχει καμία μας αυτοκίνητο από την παρέα που θα πάμε, οπότε θα πρέπει να υπολογίσουμε για 5 μέρες camping να πάρουμε τα απαραίτητα μόνο, αλλά να είμαστε και σχετικά ασφαλείς και άνετες με όσα πάρουμε. Θενκς!

Παράθεση

zanin

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη zanin
H zanin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και μας γράφει απο Ηράκλειο (Αττική). Έχει γράψει 936 μηνύματα.

H zanin έγραψε στις 14:12, 15-07-09:

1. σκηνή (μεγαλη για να έχετε χωρο για τα πράγματα
2. σλιπινγκ παγκ ή σεντονια
3. υποστρωμα
4. μαξιλάρι
5. σκοινί
6. φακοί τουλάχιστον 2
7.μπαταρίες
8. ψυγειακι
9. κατι σαν σεντόνι για να βάλετε πάνω την σκηνή ώστε να μη βρωμίζει
10. παρεό ή κατι αντίστοιχο για σκια
11.σαμπουαν, μαγιώ, και λίγα ρούχα.
12. χαρτί τουαλέτας

3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

moonlight

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη moonlight
H moonlight αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,526 μηνύματα.

H moonlight έγραψε στις 16:18, 15-07-09:

συγνωμη ερωτηξης(παλι) ... εγω δεν ετυχε να παω καμπινγκ ποτε και εχω τις εξης αποριες..

1. που πας τουαλετα?
2. που πλενεις δοντια?
3. που κανεις μπανιο?
4. αμα θες να φας πρωινο (γιατι εχουμε ενα θεματακι με το πρωινο) τι γινεται?
5. το βραδυ δεν υπαρχει περιπτωση επισκεψης ζωηφιων , ερπετων και λοιπων αηδιαστικων υπαρξεων?
6. απο θεμα ασφαλειας αν πανε κοπελες μονες τους?

Παράθεση

WhiteDrum (Κατίγκω)

Περιβόητο Μέλος

H Κατίγκω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών , επαγγέλεται Γιατρός και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,172 μηνύματα.

H WhiteDrum έγραψε στις 16:40, 15-07-09:

Αρχική Δημοσίευση από moonlight
συγνωμη ερωτηξης(παλι) ... εγω δεν ετυχε να παω καμπινγκ ποτε και εχω τις εξης αποριες..

1. που πας τουαλετα?
2. που πλενεις δοντια?
3. που κανεις μπανιο?
5. το βραδυ δεν υπαρχει περιπτωση επισκεψης ζωηφιων , ερπετων και λοιπων αηδιαστικων υπαρξεων?
  1. Σε οργανωμένα καμπινγκ υπάρχουν εγκαταστάσεις με τουαλέτες και ντουζιέρες με ζεστό νερό. αν σιχαίνεται κάποιος το πολύ πολύ παίρνει ένα πανέμορφο detol spray και ησυχάζει, ή τις κλασικές μεμβράνες για τα καθίσματα της τουαλέτας που πουλάνε στα μάρκετ. Υπάρχουν και οι χημικές τουαλέτες και η κλασική σκατοκατουρλολακούβα που έσωσε πολύ κόσμο τις περασμένες χιλιετίες. Χαρτί υγείας και σαπούνι να 'χεις και τα υπόλοιπα βρίσκονται (ή θάβονται κάτω από χώμα, αρκεί να μην πατήσεις τίποτα)
  2. Δοντάκια πλένεις στις εγκαταστάσεις που προανέφερα κι αν τελειώσει η οδοντόκρεμα, υπάρχει και το μινι μάρκετ του καμπινγκ
  3. Στις ντουζιέρες, με το μαγιό σου αν φοβάσαι ότι θα ανοίξει κάποιος την πόρτα της ντουζιέρας (που δεν τις ανοίγουν γιατί κλείνουν με σύρτη και υπάρχουν γυναικών και ανδρών) ή τσιτσίδι αν δεν τον ενδιαφέρει τον άλλον και μετά ντύνεται εκεί μέσα. So simple.
  4. Υπάρχει μίνι μάρκετ με μαρμελάδες, ψωμάκια και ό,τι άλλο θες στα περισσότερα (στην συντριπτική πλειοψηφία των καμπινγκ) και το σνακ μπαρ-καφέ με τοστάκια και λοιπά όμορφα.Αράζεις, τρως πρωινάκι, χωνεύεις και πας για μπανάκι.Επίσης, κανένα κάμπινγκ δεν είναι τελείως απομονωμένο, το πολύ πολύ πετάγεσαι στο διπλανό χωριό ή δεν ξέρω τι και εφοδιάζεσαινα 'χεις να μαγειρεύεις αν δεν θες να αγοράζεις εντός της κατασκήνωσης τρόφιμα.
  5. Φυσικά και υπάρχει τέτοια περίπτωση, γι αυτό και πηγαίνεις σε οργανωμένα κάμπινγκ, φροντίζεις να πάρεις εντομοαπωθητικά και θειάφι για τα φίδια, βαλιτσάκι πρώτης βοήθειας και οι οργανωμένες κατασκηνώσεις έχουν πάντα ένα μικρό δωμάτιο με γιατρό ή μέσο μεταφοράς σε νοσοκομείο σε περίπτωση που γίνει κάτι σοβαρό. Σε ελεύθερο κάμπινγκ φροντίζεις, όπως και στο οργανωμένο, να κλείνεις καλά την σκηνούλα, έχει κουνουπιέρες και φερμουάρ και να αλοίφεσαι και με απωθητικό για κουνούπια και είσαι άρχοντας. Τώρα δεν θα πας να κατασκηνώσεις και σε κανέναν εθνικό δρυμό ούτε στο δέλτα του Νείλου, δεν θα πετύχεις τέρατα.
  6. Για ελεύθερο κάμπινγκ και πάλι δεν νομίζω να πεταχτεί ο κάθε δράκουλας να τις ξεκοιλιάσει αφού ξεσκίσει τις σάρκες τους με ορμή, αλλά καλό είναι να πηγαίνεις με μεγάλη και καλή παρέα. Σε οργανωμένο κάμπινγκ , υπάρχουν διαχωριστικά και ασφάλεια της κατασκήνωσης, είσοδος με ρεσεψιόν και άλλες υποτυπώδεις μέθοδοι ασφάλειας των κατασκηνωτών αλλά όσες φορές έχω πάει δεν είχαμε ακούσει τίποτα δυσάρεστο και δεν μας είχε συμβεί τίποτα. Τυπικός και προσεκτικός να είναι κανείς και δεν έχει να φοβηθεί τίποτα. Επαναλαμβάνω, εκτός και αν κατασκηνώσει πια σε καμια γερακοφωλιά ή σε καμιά απόμερη περιοχή, μακριά κι απ τον Θεό.

7 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

D_G (Δημήτρης)

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη D_G
Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,756 μηνύματα.

O D_G έγραψε στις 16:44, 15-07-09:

1. που πας τουαλετα?
2. που πλενεις δοντια?
3. που κανεις μπανιο?
Έχω κάνει μία μόνο φορά για δυο-τρεις μέρες πολύ παλιά, και κάνα-δυο Σαββατοκύριακα επί πλέον (και δεν μ' άρεσε κι όλας και δεν το ξαναέκανα), απ' ό,τι θυμάμαι λοιπόν:
1. Ήταν ελεύθερο, και δεν θυμάμαι
2. Με εμφιαλωμένο νερό και οδοντόβουρτσα.
3. Είχαμε ντουζιέρες φορητές (μην με ρωτάς που τις βρίσκεις, απ' την παρέα την είχαν)
4. Είχαμε μαζί κουτάκι νες-καφέ, σέικερ, και εμφιαλωμένο νερό.
5. Φιδάκι, γιατί χωροπηδάς από τα τσιμπίματα.
6. Αυτό δεν το ξέρω.

(ΥΓ Με πρόλαβε η whitedrums οπότε αγνόησέ το)

3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Ηρώ (Μαρούλι)

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη Ηρώ
H Μαρούλι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Αρχιτέκτονας . Έχει γράψει 2,132 μηνύματα.

H Ηρώ πλέκει μενεξέδες και έγραψε στις 16:47, 15-07-09:

1. που πας τουαλετα?
2. που πλενεις δοντια?
3. που κανεις μπανιο?
Aν πας σε οργανωμένο έχουμε και λέμε:
  1. Στην κοινόχρηστη τουαλέτα
  2. στους κοινόχρηστους νιπτήρες
  3. στα κοινόχρηστα μπάνια
  4. Αν τρως αυγά με μπέικον, θα ταλαιπωρηθείς.. μπορείς να φας ό,τι θες που το πρόβλημα;
  5. Ναι αμέ. Αλλά αν έχεις καλά κλεισμένη τη σκηνή σου δε σε επισκέπτεται κανένα στον ύπνο σου
  6. Γιατί καλέ τι θα πάθουν οι κοπέλες; Μιλαμε για camping που έχουν δεκάδες/εκατοντάδες.

Αν πας σε ελεύθερο:
  1. Κάτω από κανα δέντρο.. μακριά απ΄τη σκηνή σου
  2. Με νεράκι με το οποίο θα έχεις εφοδιαστεί.. ένα μέτρο πιο πέρα απ΄τη σκηνή σου
  3. Ποτάμι/θάλασσα
  4. Με ψωμί τυρί και ντομάτα βολεύεσαι;
  5. Ισχύουν τα ίδια
  6. Ε αν πας στη μέση του πουθενά.. ένα θεματάκι όσον αφορά την ασφάλεια το ΄χεις.

Εγώ πάντως φέτος θα πάω ελεύθερο, γιατί εκεί που θέλουμε να κατασκηνώσουμε δεν έχει οργανωμένο.
Μια νύχτα στις πηγές του Βοϊδομάτη, μία στις πηγές Αχέροντα, μία στους Παξούς και τις υπόλοιπες στον πολιτισμό!

6 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

moonlight

Διακεκριμένο μέλος

H moonlight έγραψε στις 21:06, 15-07-09:

θειάφι για τα φίδια

Αν πας σε ελεύθερο:
  1. Κάτω από κανα δέντρο.. μακριά απ΄τη σκηνή σου
  2. Με νεράκι με το οποίο θα έχεις εφοδιαστεί.. ένα μέτρο πιο πέρα απ΄τη σκηνή σου
  3. Ποτάμι/θάλασσα
  4. Με ψωμί τυρί και ντομάτα βολεύεσαι;
  5. Ισχύουν τα ίδια
  6. Ε αν πας στη μέση του πουθενά.. ένα θεματάκι όσον αφορά την ασφάλεια το ΄χεις.

Εγώ πάντως φέτος θα πάω ελεύθερο,
με το μονο που θα μπορουσα να βολευτω ειναι το 4
παντως βρε ηρω μου σε θαυμαζω

πς. ευχαριστω ολα τα παιδια για τις πληροφοριες

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη moonlight : 15-07-09 στις 21:33.
Παράθεση

Youki

Πολύ δραστήριο μέλος

H Youki έγραψε στις 21:25, 15-07-09:

Το camping ΔΕΝ είναι τόσο φοβερό όσο πιθανότατα πιστευετε όσοι δεν έχετε κάνει. Το ελεύθερο δε είναι μακράν καλύτερο από το οργανωμένο.
Μη φαντάζεστε ότι είναι κάτι σαν το "survivor", καμία σχέση. Όσα χρόνια κάνουμε ελεύθερο κι εγώ και φίλοι δεν αντιμετωπισαμε ποτέ θέματα...ασφάλειας, ούτε ιδιαίτερα θέματα με τα ζωύφια. Οι σκηνές έχουν σίτα κι αν φροντίζεις να είναι κλειστή δεν μπαίνει τίποτα. Δεν αφήνουμε ρούχα έξω από τη σκηνή, ούτε και τρόφιμα που πιθανόν να προσελκύσουν ποντίκια (φρούτα κλπ).

Και τώρα θα γίνω σπαστικούλα και θα υπενθυμίσω ότι αφήνουμε το μέρος που κατασκηνώσαμε καθαρότερο απότι το βρήκαμε. Κοινώς...τα κ@λοχαρτα τα θάβουμε μαζί με τα κακάκια μας, ακομα καλύτερα παίρνουμε σακουλιτσες όπου τα μαζεύουμε και τα πετάμε στον πρώτο κάδο που θα βρούμε φεύγοντας (τις σακουλίτσες δεν τις φυλάμε μεσα στη σκηνή μας ). Το ίδιο ισχύει και για ΟΛΑ τα υπόλοιπα σκουπίδια (αποτσίγαρα, μπουκάλια νερό, κονσέρβες κλπ κλπ).

9 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

jrot6

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη jrot6
Ο jrot6 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 37 ετών , επαγγέλεται Αεροσυνοδός και μας γράφει απο Π.Γ.Δ.Μ. (Ευρώπη). Έχει γράψει 669 μηνύματα.

O jrot6 is far away.. έγραψε στις 22:06, 15-07-09:

Yuki εννοειτε οτι δεν ειναι τοσο φοβερο οσο καποιοι πιστευουν,αλλα δεν ειναι και για ολο τον κοσμο..Αν η αλλη θελει να φοραει πχ τακουνια και να βγαινει στις διακοπες,ειναι σιγουρο οτι θα ξενερωσει σε ενα καμπινγκ..

5 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

moonlight

Διακεκριμένο μέλος

H moonlight έγραψε στις 22:34, 15-07-09:

Αν η αλλη θελει να φοραει πχ τακουνια και να βγαινει στις διακοπες
τζιζας εχει που φορανε τακουνια στις διακοπες? ε ρε μαζοχισμος....

Παράθεση

Neraida (Bitch...)

Επιφανές Μέλος

H Neraida Twisted Mind... έγραψε στις 09:20, 16-07-09:

Καλα ρε μουν, μη φανταζεσαι και εσυ γοβα στιλετο!
Υπαρχουν και εσπαντριγιες

Το μονο σιγουρο ειναι οτι εαν εχει μαθει κανεις να εχει τις ανεσεις του στις διακοπες του, καλυτερα να δοκιμασει πρωτα ενα οργανωμενο καμπινγκ και μετα να επιλεξει να κανει ελευθερο...
Παντως, ουσα καποτε ιδιαιτερα καλομαθημενη, ειχα κανει ελευθερο στη Σαμο για κανα δυο μερες, επειδη δεν υπηρχε οργανωμενο και δεν ηταν πια τοσο φοβερο...Βεβαια θεωρω πως για αρκετες μερες το ελευθερο δεν ειναι ο,τι πιο ευκολο και ειναι για λιγους...
Για να ειμαι ειλικρινης επειδη π.χ εχω δει πολλους να κανουν ελευθερο στην Ικαρια οπου παω συχνα, η κατασταση τους ειναι δραματικη μετα απο αρκετες μερες...

Παράθεση

Corpse Bride

Επιφανές Μέλος

H Corpse Bride έγραψε στις 20:40, 16-07-09:

Εχουμε κανεναν που πηγε Αντιπαρο;
Καταληξαμε εκει

Παράθεση

Εδάδ

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη Εδάδ
H Εδάδ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,127 μηνύματα.

H Εδάδ www.youtube.com/watch?v=-WhQ5TiBHVk έγραψε στις 15:33, 19-07-09:

εγώ αλλά δε σου λέω τπτ

Παράθεση

mindcircus

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη mindcircus
H mindcircus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μηχανικός αεροσκαφών . Έχει γράψει 4,626 μηνύματα.

H mindcircus Open Mind, Open Heart έγραψε στις 02:25, 21-07-09:

μου αρεσουν και τα δυο πολυ, τα εχω κανει και τα δυο κι οπου εχω καλη παρεα κανω ο,τι ναναι!
δεν ειμαι απαιτητικη και συνηθως συμβιβαζομαι στς διακοπες και περνω πολυ καλα.
σε αυτο που δε συμβιβαζομαι ποτε ειναι η επιλογη της παρεας!

Παράθεση

WhiteDrum (Κατίγκω)

Περιβόητο Μέλος

H WhiteDrum έγραψε στις 15:58, 13-09-09:

Μικρές συμβουλές για κατασκηνωτές από έναν κακόμοιρο που την έπαθε.

Αν σκοπεύουμε να πάμε χύμα σε ένα οργανωμένο camping ή έστω να απλώσουμε κάπου σκηνή και προίκα για λίγες μέρες, φροντίζουμε πάντα να έχουμε τα παρακάτω, όπωσδήποτε!
  • Sleeping bag/υπόστρωμα για να μην μας τρυπάνε τα πλευρά τα κοτρωνάκια και ξυπνήσουμε με μελανιές και νομίζουμε ότι μας χτύπαγε/δάγκωνε ο διπλανός μας στον ύπνο μας.
  • Για έξτρα ανέσεις και καλύτερο ύπνο, φουσκωτό μαξιλαράκι. Κοστίζει 2-3 ευρώ και κοιμάσαι σαν πουλάκι, απ τονα βάζεις πετσέτες και βρακιά στην κουκούλα του υπνόσακου.
  • Κάποια αλοιφή για τσιμπήματα τσούχτρας και εντόμων, μικρό κουτάκι πρώτων βοηθειών με hansaplast, ιώδιο, οινόπνευμα, μικρό μπουκαλάκι με φυσιολογικό ορό, μπεταντίν, επιδέσμους, παυσίπονα. Δεν θα κουβαλήσετε και την εντατική του Τζωρτζ Κλούνεη αλλά κάποια πράγματα χρειάζονται (όχι ο Τζωρτζ ας πούμε)
  • Η μπίχλα παραμονεύει και στα καλύτερα οργανωμένα camping. Παιδάκια κάνουν πιπί στην πόρτα, παππούδες φυσάνε τις μύξες εκεί που είναι το σαπούνι, κοπελούδες κολάνε τις σερβιέτες σε πόρτες (μην πω άλλα και χαλάσει κανενός το πληκτρολόγιο με εμετούς). Έχουμε ένα αντιβακτηριδιακό σαπουνάκι και μαντηλάκια όταν θα πηγαίνουμε στο βε-σε για την ανάγκη. Εγώ ο ψυχαναγκαστικός φλώρος κουβαλούσα ολόκληρη τσάντα με σύνεργα.Just to be sure.
  • Μανταλάκια, απορρυπαντικό, σκοινί για άπλωμα.
  • Sos, SOS : μουσαμάς και σκοινί. Ένας μεγάλος μουσαμάς για "σκεπή" κι ένας για κάτω απ τις σκηνές. Φάγαμε μια βρόχα την τρίτη μέρα, ξύπνησα με μια τσιπούρα στο μάτι και μια γαρίδα στο αυτί. Οκ, υπερβολές, αλλά οι σκηνές δεν είναι 100% αδιάβροχες και για να κοιμηθείτε σαν άνθρωποι θα πρέπει να στρώσετε και κάτω από τις σκηνές και να βάλετε αντίσκοινο από πάνω. Μέση τιμή : 9 ευρώ το 6χ9 μετρα. Σκοινάκι : φτηνό (κατατοπιστικό ε. Τα μινι μάρκετ κοντά σε camping έχουν πάντα.
  • Κλειδαριές! Δεν θέλετε να μείνετε χωρίς βρακιά και game boy ε; Γιατί τα λεφτά τα κουβαλάμε πάντα μαζί μας ή τους βρίσκουμε καλή κρυψώνα αφού τα διαμοιράσουμε σε διάφορα μέρη στις αποσκευές.
  • Αποσμητικό. Ναι, οι συγκατασκοινωτές που κοιμούνται και μαζί μας μερικές φορές το ξεχνάνε κι εμείς υποφέρουμε.
  • Φακός που φορτίζει με μοχλό. Πουλάνε τα παιχνιδάδικα, τα super market etc. Αλλιώς θα ψάχνετε για μπαταρίες συνέχεια. Ακόμα καλύτερα αν πάρετε μεγάλη λάμπα. Αλλιώς θα χάνετε/μπερδεύετε βρακιά, μπλούζες, μπούτια το βράδυ.
  • Ψυγειάκι. Είναι γνωστό μεταξύ των κατασκηνωτών ότι οι γιούφτοι υπεύθυνοι των camping κλείνουν το βράδυ τα ψυγεία τους καμιά φορά και βρίσκεις (αν το βρεις και δεν το 'χει πιει η κυρα κούλα απέναντι) το γάλα σου να έχει γίνει γιαούρτι. Γι αυτό, παγοθήκες, ψυγειάκι και φύγαμε.
  • Κανένα μακρυμάνικο. Ακόμα θυμάμαι που ξεσκέπασα μες στον ύπνο μου την διπλανή μου και είχα ξυπνήσει με μπλε χείλη από ένα ξαφνικό κρύο.
  • SOS.Εξοπλιστείτε με υπομονή. Αναγκαστική συνύπαρξη σε μικρό χώρο με άλλα άτομα! Προσπαθούμε να αεριζόμαστε στο μπάνιο, δεν απλώνουμε τα ποδάρια μας στη μούρη του άλλου, δεν τραγουδάμε καψουροτράγουδα όταν ο δίπλα προσπαθεί να κοιμηθεί (ακόμα το θυμάμαι αυτό). Δεν πλακωνόμαστε στο ξύλο επειδή χάσαμε τα χαρτομάντηλά μας, δεν μυξοκλαίμε για την μπίχλα, δεν γκρινιάζουμε : "ποιος @$#% άφησε τις σαγιονάρες μου στην λακούβα με τις λάσπες;" . Υπομονή κατασκηνωτές, χαβ φαν.
  • Α ναι! Χαρτί τουαλέτας. Όσο περίεργο και αν σας φαίνεται, μερικά camping δεν έχουν. Και σερβιετομάνι για τις κοπέλες.

10 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

epote

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη epote
Ο epote αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 2,484 μηνύματα.

O epote ) έγραψε στις 16:41, 13-09-09:

[..]

sleeping bag/υπόστρωμα, φουσκωτό μαξιλαράκι, Κάποια αλοιφή για τσιμπήματα τσούχτρας και εντόμων, μικρό κουτάκι πρώτων βοηθειών με hansaplast, ιώδιο, οινόπνευμα, μικρό μπουκαλάκι με φυσιολογικό ορό, μπεταντίν, επιδέσμους, παυσίπονα, αντιβακτηριδιακό σαπουνάκι και μαντηλάκια, Μανταλάκια, απορρυπαντικό, σκοινί για άπλωμα, μουσαμάς και σκοινi, Κλειδαριές, Φακός που φορτίζει με μοχλό, παγοθήκες, ψυγειάκι
Να μην ξεχασουμε κονσερβες, γκαζακια, κατσαρολες, σπιρτα, αντικουνουπικα, ψαθες, σουγιαδες (ελβετικους με μαχαιροπιρουνο για τους φλορους, μονο τσεκουρι για τους χαρντ κορ) αν ειμαστε σε ελευρο φτιαρια και συναφη συμπραγκαλα για το χ*σιμο.

Τελικο κοστος: Οσο περιπου το να μηνεις σε ενα ενοικιαζομενο δωματιο με καθαρο στροματακι και AC.

Αλλα ενταξει δεν εχει το χαβαλε του καμπινγκ (χαβαλες = μεθυσμενοι που πινουν βοτκα απο καρπουζι, κλανιες, ρεψιματα και αλλα σκατολογικου τυπου ευφιολογηματα απο τους ανωθι μεθυσμενους η μη μεθυσμενους, επισις ζεστη το πρωι και κρυο το βραδι, βαρεμαρα απο τις 8-12 το προι και απο τις 6-9 το βραδυ, υπομονη ετελειοτη στα μπανια οπου θα μπεις και θα βρεις σκατα αν εισαι αντρας πεταμενα ταμπον αν εισαι γυναικα και αλλα τετοια ωραια)

Βασικα απο οσο εχω καταφερει να συλεξω, καμπινγκ κανουν οι εξις δυο κατηγοριες ανθρωπων:

1) σκληροπηρινικοι χιπιδες που δεν εχουν λεφτα (πχ οι γονεις μου).
2) φοιτητες που δεν πατανε πανω απο δυο μερες το χρονο στη σχολη και δεν ξερουν τι σημαινει δουλεια ουτε απο τη wikipedia και δεν εχουν λεφτα.

Ολοι οι υπολοιποι (βλεπε φυσιολογικοι ανθρωποι που δουλευουν - η κατα τους παραπανω κατασκηνοτες κομφορμιστες υπερκαταναλωτικα ανδρεικελα, φεραιφορα του συστηματος) νοικιαζουν δωματιακι/ξενοδοχειο γιατι θελουν στις διακοπες τους να ΞΕΚΟΥΡΑΣΤΟΥΝ.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Bill : 14-09-09 στις 23:21. Αιτία: προσαρμογή στους όρους χρήσης
Παράθεση

WhiteDrum (Κατίγκω)

Περιβόητο Μέλος

H WhiteDrum έγραψε στις 17:22, 13-09-09:

Αφού έχει πλάκα το camping. Και η γυφτιά και όλα χαχαχα. Ακόμα και την άνεση να μείνεις σε δωμάτιο να έχεις, δεν συγκρίνονται τα σκηνικά απείρου κάλους που περιέγραψα. Στο camping που ήμασταν είδα τύπους με λαπτοπ, τηλεόραση και φουρνάκι. Αυτούς να ρωτήσεις γιατί δεν πήγαν σε ενοικιαζόμενα.

Παράθεση

Γιώργος

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Γιώργος
Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,986 μηνύματα.

O Γιώργος Je veux aller au bout de mes fantasmes έγραψε στις 17:26, 13-09-09:

Και μην ξεχάσετε πολύπριζα και μπαλαντέζες και την πατήσετε όπως το Ντράμι.

Σημαντικότατα για ένα camping, γιατί οι πρίζες είναι ελάχιστες. Με το πολύπριζο δεν κλέβεις την πρίζα του άλλου, δημιουργείς απλά περισσότερα slots. Και κάνα extension σε περίπτωση που πέσετε μακριά από πρίζες.

Παράθεση

Neraida (Bitch...)

Επιφανές Μέλος

H Neraida Twisted Mind... έγραψε στις 17:33, 13-09-09:

Θεωρω οτι το καμπινγκ ειναι ιδανικο για 2ημερες αποδρασεις...τα χρηματα που γλυτωνεις απο το δωματιο τα διαθετεις για το φαγητο και δεν κουραζεσαι αφου ειναι για τοσο λιγο.
Το πολυημερο καμπινγκ ειναι οντως κουραστικο, ειδικα εαν ανηκεις στην κατηγορια εκεινων που εργαζονται και στις διακοπες εχουν πραγματικα αναγκη απο χαλαρωση.

4 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Isiliel (Φεγγάρω)

Επιφανές Μέλος

H Isiliel Salus populi suprema lex esto έγραψε στις 21:12, 13-09-09:

Ίσα-ίσα που το camping γίνεται ωραίο από την πρώτη εβδομάδα και μετά. Εκεί καταλαβαίνεις πραγματικές διακοπές! Όταν δηλαδή εγκλιματιστείς και συνηθίσεις τη διαφορετική ζωή από αυτή της καθημερινότητάς σου. Αν ήθελα TV και AC καθόμουν και σπίτι μου... Τι καλύτερο AC από το δροσερό αεράκι της θάλασσας και να 'χεις και τη θέα των πεφταστεριών πάνω απ' την αιώρα σου.
Για το μόνο που θα συμφωνήσω είναι το θέμα του ύπνου, όμως κι αυτό λύνεται με τον απαραίτητο εξοπλισμό.
Η πολυτέλεια αντίθετα είναι υπέροχη για μια-δυο μέρες, να ζήσεις μες τη χλίδα, να μη λες ότι δε το 'ζησες κι αυτό.

Πάντως δεν νομίζω epote ότι το προφίλ των κατασκηνωτών περιορίζεται στις ομάδες που ανέφερες.
Το τι BMW, SUV και Μερσεντέ κυκλοφορεί στα camping είναι άλλο πράμα. Οι σκληροπυρηνικοί χίπηδες είμαστε η μειονότητα αγαπητέ μου Να μη σου πω για το πλήθος των οικογενειών, με μωρά ημερών, σκυλιά, καναρίνια και όλα τα σχετικά...

Μάλλον δεν πρόκειται για απένταρους και άεργους φοιτητές...

8 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Εδάδ

Περιβόητο Μέλος

H Εδάδ www.youtube.com/watch?v=-WhQ5TiBHVk έγραψε στις 21:17, 13-09-09:

Αρχική Δημοσίευση από epote

Τελικο κοστος: Οσο περιπου το να μηνεις σε ενα ενοικιαζομενο δωματιο με καθαρο στροματακι και AC.

Αλλα ενταξει δεν εχει το χαβαλε του καμπινγκ (χαβαλες = μεθυσμενοι που πινουν βοτκα απο καρπουζι, κλανιες, ρεψιματα και αλλα σκατολογικου τυπου ευφιολογηματα απο τους ανωθι μεθυσμενους η μη μεθυσμενους, επισις ζεστη το πρωι και κρυο το βραδι, βαρεμαρα απο τις 8-12 το προι και απο τις 6-9 το βραδυ, υπομονη ετελειοτη στα μπανια οπου θα μπεις και θα βρεις σκατα αν εισαι αντρας πεταμενα ταμπον αν εισαι γυναικα και αλλα τετοια ωραια)

Βασικα απο οσο εχω καταφερει να συλεξω, καμπινγκ κανουν οι εξις δυο κατηγοριες ανθρωπων:

1) σκληροπηρινικοι χιπιδες που δεν εχουν λεφτα (πχ οι γονεις μου).
2) φοιτητες που δεν πατανε πανω απο δυο μερες το χρονο στη σχολη και δεν ξερουν τι σημαινει δουλεια ουτε απο τη wikipedia και δεν εχουν λεφτα.

Ολοι οι υπολοιποι (βλεπε φυσιολογικοι ανθρωποι που δουλευουν - η κατα τους παραπανω κατασκηνοτες κομφορμιστες υπερκαταναλωτικα ανδρεικελα, φεραιφορα του συστηματος) νοικιαζουν δωματιακι/ξενοδοχειο γιατι θελουν στις διακοπες τους να ΞΕΚΟΥΡΑΣΤΟΥΝ.

καλά εδώ γενικέυεις τα μάλα.

εγώ κανω κάμπινγκ τα τελευταία εχμ, ολα τα χρονια της ζωης μου.

ποτε δεν ηταν για οικονομικους λογους.

φετος εισηχθην στο ελευθερο μακρας διαρκειας.

ταλαιπωρια?? δεν ξερω, ισως.

πρωτη φορα στη ζωη μου περασα τοσο ηρεμες διακοπες και πρωτη φορα ξεκουραστηκα τοσο

(απεχω μακραν απο τις δυο κατηγοριες σου , δυστυχως)

9 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

epote

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη epote
Ο epote αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 2,484 μηνύματα.

O epote ) έγραψε στις 01:15, 14-09-09:

ναι ξερω εσυ εισαι η κατηγορια "κοντα στη φυση"

Παράθεση

self-instructive depressing

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη self-instructive depressing
Ο self-instructive depressing αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 1,954 μηνύματα.

O self-instructive depressing έγραψε στις 01:18, 14-09-09:

ναι ξέρω , εσύ είσαι η κατηγορία <<δεν πιστεύω ότι υπάρχει κατηγορία κοντά στην φύση>>

4 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Isiliel (Φεγγάρω)

Επιφανές Μέλος

H Isiliel Salus populi suprema lex esto έγραψε στις 14:34, 15-09-09:

Θέλω να προσθέσω κάτι ακόμα:
Κάποτε "απένταρος" ίσως σήμαινε φτηνές διακοπές σε camping...Τώρα "απένταρος" σημαίνει καθόλου διακοπές...

Παράθεση

Himela

e-steki Moderator

Το avatar του χρήστη Himela
H Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 36 ετών , επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,280 μηνύματα.

H Himela σ' όποιον αρέσουμε... έγραψε στις 14:50, 15-09-09:

Για πολλά χρόνια έμενα σε σκηνή αλλά σε οικόπεδο φίλης μας που νοικιάζει δωμάτια, οπότε είχαμε νερό και τουαλέτα. Δεν ήταν ο λόγος το οικονομικό αλλά οτι μας άρεσε η επαφή με τη φύση, να κάθεσαι το βράδυ και να κοιτάς τη θάλασσα, να κοιμάσαι και να ακούς τα κυματάκια, να κάνεις ντους στην ύπαιθρο και να γυρνάς με την πετ΄σετα και να σε κοιτάνε όλοι και λοιπά ωραία. Φέτος έμεινα σε δωμάτιο και εντάξει, κακόμαθα.Air-condition, τηλεόραση, ωραίο κρεβατάκι. Δοκίμασα και να πάω σε οργανωμένο κάμπινγκ για πρώτη φορά φέτος και μου έκαναν τρομερή εντύπωση οι τιμές... 23 ευρώ σε μια θέση 5 σκηνές πίσω από τη θάλασσα (και καλά μου την είχε κρατήσει ως καλή θέση) και χωρίς ρεύμα, 27 με ρεύμα. Αν πας με καλή παρέα και πολλά μα πολλά πράγματα (πχ λάμπες, τραπέζια, επιτραπέζια, τάβλι, κασετόφωνο, ξαπλώστρες κλπ κλπ) θα περάσεις καλά. Αλλά θέλει πολύ κουβάλημα.

23 ευρώ για μια θέση σε κάμπινγκ ;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;

Παράθεση

Εδάδ

Περιβόητο Μέλος

H Εδάδ www.youtube.com/watch?v=-WhQ5TiBHVk έγραψε στις 23:43, 15-09-09:

Αρχική Δημοσίευση από epote
ναι ξερω εσυ εισαι η κατηγορια "κοντα στη φυση"
κι εσυ ο "θέλω να βάζω τους ανθρώπου σε κατηγορίες, με βολεύει"

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

valeria (ελλη)

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη valeria
H ελλη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 20 ετών , επαγγέλεται Ηθοποιός και μας γράφει απο Άγιοι Ανάργυροι (Αττική). Έχει γράψει 15 μηνύματα.

H valeria έγραψε στις 15:53, 20-09-09:

λοιπον δεν μου αρεσει και ποτε δεν μου αρεσε να κανω camping γιατι το βραδυ με κατατρωνε τα κουνουπια δεν εχεις πουθενα να κανεις την αναγκη σου και αν χαθεις πως θα βρεις το δρομο και πες οτι παιρνεις τηλεφωνο τι θα πεις ειμαι στο δευτερο δεντρο αριστερα ασε το κρυο οποτε μαλλον προτιμω σουιτα

Παράθεση

WhiteDrum (Κατίγκω)

Περιβόητο Μέλος

H WhiteDrum έγραψε στις 17:13, 20-09-09:

Τα κουνούπια αντιμετωπίζονται με κουνουπιέρες, φιδάκια έξω απ τη σκηνή (και δεν εννοω τα κανονικά, κατάλαβες ποια λέω ε; ), και ειδικές αλοιφές ή αρωματικά κεράκια σιτρονέλας. Σε οργανωμένα camping έχει πάντα τουαλέτες και χώρους για να κάνεις μπάνιο, αλλά ακόμα και χύμα να πήγαινες camping υπάρχει και η φύση : σακουλίτσα για τα βρώμικα χαρτάκια στο χέρι, αντιβακτηριδιακά μαντηλάκια, χαρτί υγείας και χώνεσαι κάπου να ξαλαφρώσεις ήσυχα κι ωραία. Πηγαίνεις πάντα με παρέα, εκτός και αν έχεις τις ικανότητες του indiana jones, οπότε δεν έχεις να φοβηθείς κάτι, να χαθείς π.χ., ειδικά σε οργανωμένα camping που βρίσκονται κοντά σε παραλίες και χωριά ή κωμοπόλεις που μπορείς να ζητήσεις βοήθεια και οδηγείες για να προσανατολιστείς. Το κρύο επίσης αντιμετωπίζεται με κουβερτάκια/σεντόνια/πικέ κουβέρτες και το sleeping bag.

Παράθεση

valeria (ελλη)

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη valeria
H ελλη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 20 ετών , επαγγέλεται Ηθοποιός και μας γράφει απο Άγιοι Ανάργυροι (Αττική). Έχει γράψει 15 μηνύματα.

H valeria έγραψε στις 17:39, 21-10-09:

ευχαριστω

Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Βρείτε παρόμοια

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους