Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 66,106 εγγεγραμμένα μέλη και 2,388,276 μηνύματα σε 74,663 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα

Καλώς ήρθατε στο e-steki!

Εγγραφή Βοήθεια

Σκηνή ή σουίτα;

Μου αρέσει να κάνω διακοπές....

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 88)
Μόνο σε πολυτελή ξενοδοχεία με όλες τις ανέσεις μου
17
19,32%
Σε ξενοδοχεία ή ενοικιαζόμενα πιο οικονομικά
38
43,18%
Με την σκηνή μου όπου λάχει
23
26,14%
Συνήθως ακολουθώ αυτό που θέλουν οι πολλοί
10
11,36%

love_angel (vik-vik!)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη love_angel
H vik-vik! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών , επαγγέλεται Ηθοποιός και μας γράφει απο Αρφαρά (Μεσσηνία). Έχει γράψει 4,571 μηνύματα.

H love_angel is addicted to love!♥ έγραψε στις 03:38, 25-03-10:

εγω ειμαι της καλοπερασης και προτιμω διακοπες σε ξενοδοχειο με μεγαλο μπαλκονι, θεα τη θαλασσα, με πισινα, διπλο κρεβατι,ρουμ σερβις, και μεγαλη μπανιερα.

σε καμπινγκ δε νομιζω οτι θα πηγαινα, η ιδεα του να μοιραζομαι την ιδια τουαλετα με τοσους αγνωστους με σοκαρει.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Noisette (Φωτεινός Θάλαμος)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Noisette
H Φωτεινός Θάλαμος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Συντάκτης . Έχει γράψει 2,647 μηνύματα.

H Noisette Love is our resistance. έγραψε στις 23:25, 25-03-10:

Σκηνή.
Γιατί;Γιατί είναι..

Κοντά στην φύση.
Διαφορετικό από ότι έχω κάθε μέρα.
Μπελαλίδικο αλλά χωρίς λίγους μπελάδες καλες διακοπές δεν γίνονται.
Ιδανικό. Μου αρέσει να κοιμάμαι υπο το φως του φεγγαριού και να ξυπνάω με τον ήλιο.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

6 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

lola9900 (Ευλαμπία)

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη lola9900
H Ευλαμπία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 10 μηνύματα.

H lola9900 έγραψε στις 23:46, 25-03-10:

Εγώ θα συμφωνήσω με την love angel με τίποτα δεν σιγκρίνονται τα καθαρά λευκά σεντόνια με τα sleeping bag ή με ότι άλλο ,το διπλό κρεβατάκι σε ένα ωραίο και γουστόζικο δωματιάκι παρά η σκηνή ...Να κατεβείς στν ρεσεψιόν να πιεις το ποτάκι σου να χαλαρώσεις στους μεγάλους καναπέδες παρά στις πλαστικές καρέκλες ,να έχεις μια τουαλέτα με μπανιέρα και να μην την μοιράζεσαι{όπως ανέφερε και η love angel}και αν έχει και τζακούζι ακόμα καλύτερα ή να λιώνεις στην μικρή μεν αλλά ωραία σάουνα και να έχεις και θέα την πισίνα και το απέναντι δωμάτιο του κούκλου που είχες βάλει στο μάτι όπου μέρα παρα μέρα απλώνει το μαγιό και τα πουκάμισά του με το μποξεράκι !!!Αυτές είναι διακοπές

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Madrugada*

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη Madrugada*
H Madrugada* αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 385 μηνύματα.

H Madrugada* together we stand, divided we fall έγραψε στις 21:37, 04-07-10:

Λοιπόν λοιπόν επαναφέρω το θέμα στο προσκήνιο επειδή θέλω γνώμες: Θα πάμε μεγάλη παρέα στο οργανωμένο κάμπινγκ στο Καλαμίτσι στη Χαλκιδική για μια βδομάδα. Camping δεν έχω ξανακάνει, easy going δε με λες και σχετικά με την υγιεινή είμαι ο ορισμός της σπαστικής με την καθαριότητα γκόμενας. Είπα το << ναι >> αμέσως γιατί καραγουστάρω την παρέα αλλά όσο περνάνε οι μέρες έχω αμφιβολίες γιατί ακούω διάφορα κουλά. Τι να κάνω, να πάω ή θα αφηνιάσω; Τι να πάρω μαζί; Έχει πάει κανείς στο συγκεκριμένο να μου πει εντυπώσεις;

(ωραία ημερομηνία έχει η τελευταία δημοσίευση)

Πού είναι ο jrot τώρα που τον χρειάζομαι;;; Έχει Phd στο camping

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

self-instructive depressing

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη self-instructive depressing
Ο self-instructive depressing αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 1,954 μηνύματα.

O self-instructive depressing έγραψε στις 22:02, 04-07-10:

Αρχική Δημοσίευση από lola9900
και να έχεις και θέα την πισίνα και το απέναντι δωμάτιο του κούκλου που είχες βάλει στο μάτι όπου μέρα παρα μέρα απλώνει το μαγιό και τα πουκάμισά του με το μποξεράκι !!!Αυτές είναι διακοπές
αχ ευλαμπίαααα

Αρχική Δημοσίευση από Μάρω
Σκηνή.
Γιατί;Γιατί είναι..

Κοντά στην φύση.
Διαφορετικό από ότι έχω κάθε μέρα.
Μπελαλίδικο αλλά χωρίς λίγους μπελάδες καλες διακοπές δεν γίνονται.
Ιδανικό. Μου αρέσει να κοιμάμαι υπο το φως του φεγγαριού και να ξυπνάω με τον ήλιο.

αυτό το ποστ εκφράζει απόλυτα την ψυχοσύνθεση μου , εκτός από την τελευταία πρόταση , που την προτιμώ αντίθετα

Αρχική Δημοσίευση από Madrugada*
Λοιπόν λοιπόν επαναφέρω το θέμα στο προσκήνιο επειδή θέλω γνώμες: Θα πάμε μεγάλη παρέα στο οργανωμένο κάμπινγκ στο Καλαμίτσι στη Χαλκιδική για μια βδομάδα. Camping δεν έχω ξανακάνει, easy going δε με λες και σχετικά με την υγιεινή είμαι ο ορισμός της σπαστικής με την καθαριότητα γκόμενας. Είπα το << ναι >> αμέσως γιατί καραγουστάρω την παρέα αλλά όσο περνάνε οι μέρες έχω αμφιβολίες γιατί ακούω διάφορα κουλά. Τι να κάνω, να πάω ή θα αφηνιάσω; Τι να πάρω μαζί; Έχει πάει κανείς στο συγκεκριμένο να μου πει εντυπώσεις;
να πας , να πας , καλύτερα να αλλάξεις τον χαρακτήρα σου για τις διακοπές παρά τις διακοπές για τον χαρακτήρα σου
ιδιως όταν μιλάμε για καλαμίτσι !!!!!

*πάω να ψάξω στο γκουγκλ τι στον κόρακα είναι αυτό

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

JoJoanna (Ιωάννα)

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη JoJoanna
H Ιωάννα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 66 μηνύματα.

H JoJoanna έγραψε στις 12:29, 05-07-10:

Πηγαίνω διακοπές με τους γονείς μου μέχρι τώρα και συνήθως μένουμε σε ενοικιαζόμενα δωμάτια - έχουν κάποια άνεση και είναι πιο οικονομικά απ'τα μεγάλα ξενοδοχεία. Για μένα είναι η καλύτερη επιλογή αφού θέλω να έχω όλη τη μέρα για βόλτες,κολύμπι κτλ και μετά να μπορώ κάπου να κοιμηθώ,να πλυθώ κτλ χωρίς να φοβάμαι που θα ακουμπίσω.
Δεν έχω κάνει κάμπινγκ,αλλά πιστεύω πως θα το τολμούσα.
Δεν μπορώ να αντέξω την πολύ έλλειψη καθαριότητας αλλά το να είμαι δίπλα στη φύση είναι κάτι που με μαγέυει.
Για ένα μεγάλο ξενοδοχείο με όλες τις ανέσεις δε θα έλεγα όχι αν και δεν είναι του τύπου μου.

Παράθεση

aporw (Σιμώνη)

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη aporw
H Σιμώνη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών , επαγγέλεται Τουριστικά και μας γράφει απο Νέα Σμύρνη (Αττική). Έχει γράψει 290 μηνύματα.

H aporw ....Loosers everywhere.... έγραψε στις 12:49, 05-07-10:

Ξενοδοχειο και παλι ξενοδοχειο! Αγαπαω την φυση αλλα απο μακρια! Οταν παω διακοπες (κατι που δεν συμβαινει συχνα) θελω να νιωθω ανετα!! θελω να εχω το κρεβατακι μου , το μπανιο μου την καθαριοτητα!! δεν μπορω να κοιμαμαι και ο ηλιος να με ξυπναει απο τις 6 , τα ζουζουνια να κανουν παρελαση διπλα μου , τα κανω μπανιο στο ιδιο ντουζ με αλλους 500 κατασκηνωτες κτλ..
Δεν με απασχολει αν θα ειναι σουιτα (δεν θα ελεγα οχι) αρκει να ειναι δωματιο κανονικο και πανω απ ολα ΚΑΘΑΡΟ!

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Isiliel (Φεγγάρω)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Isiliel
H Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 9,049 μηνύματα.

H Isiliel Salus populi suprema lex esto έγραψε στις 13:50, 05-07-10:

Το χαμόγελό σου και όρεξη για νέες εμπειρίες και περιπέτειες. Είναι μια καλή ευκαιρία να ξανανιώσεις παιδί.

Το βασικότερο για μένα είναι οι καθαρές τουαλέτες, πράγμα για το οποίο ελπίζω να γνωρίζουν εκ των προτέρων οι φίλοι σου, διότι ή τις έχει το camping ή δεν τις έχει, and there's nothing you can do about it.
Στην Αγία Άννα για παράδειγμα, περνούν και πλένουν τις τουαλέτες και τα ντουζ τουλάχιστον 4 φορές την ημέρα και το καλύτερο: έχει και τούρκικες και ευρωπαϊκές λεκάνες για κάθε γούστο.
Σε κάθε περίπτωση, απολυμαντικά μαντηλάκια καλό είναι να έχεις μαζί σου...

Κατά τα άλλα, ο ύπνος θα είναι άβολος (πάνω σε carry-mat ή φουσκωτό στρώμα στην καλύτερη), όπως και το ντύσου-γδύσου μέσα στη σκηνή (αν μιλάμε για σκηνή igloo, θα ντύνεσαι καθιστή ή σκυμμένη).

Σε έπεισα να πας ή όχι ακόμα; Εγώ τα γράφω και μου τρέχουν τα σάλια, εσύ μάλλον θα τα διαβάζεις και θα σου τρέχουν...τα δάκρυα.

Να σοβαρευτώ.
Πέραν από τις διευκολύνσεις που έχει το ίδιο το camping (τουαλέτες, χώρους αναψυχής, εστιατόριο, πλυσταριό) όλα εξαρτώνται από τον εξοπλισμό που θα έχετε μαζί σας και τη δυνατότητα μεταφοράς του.
Θα δεις στο camping οικογένειες που είναι σαν να βρίσκονται σπίτι τους, με κρεβάτια, τραπέζια, τηλεόραση, ψυγείο (και ό,τι άλλο βάζει ο νους σου...).
Υπάρχουν σκηνές που χωράς όρθιος και έχουν χωρίσματα για δωμάτια, υπάρχουν κι αυτές που μπαίνεις και βγαίνεις ξαπλωτός. Θα δεις και άτομα που διαμένουν σε τροχόσπιτα και έχουν κάθε άνεση, (μαζί με ιδιωτική τουαλέτα).
Θα δεις και τους "χύμα-στο-κύμα" που δεν έχουν ούτε καρέκλα να καθίσουν και απλώνουν το βράδυ το κορμάκι τους πάνω σε ένα carry-mat.

Ο πιο κοινός εξοπλισμός για άτομα της ηλικίας σου είναι σκηνές igloo, sleeping-bag και carry mat, ψάθες και κανένα πτυσσόμενο καρεκλάκι ειδικά εάν πάτε εκεί με τη συγκοινωνία. Με αυτά ζεις μια χαρά για μια εβδομάδα, αρκεί να είσαι open-minded και να μην κολλήσεις σε λεπτομέρειες όπως: "Λίγο χωματάκι στη σκηνή, λίγο χωματάκι στο sleeping bag, λίγο χωματάκι ...παντού!" Γι' αυτό πας εκεί, για να ζήσεις λίγο πιο κοντά στη φύση.
(Εγώ είχα και παιδί μαζί μου που δεν πρόσεχε ιδιαίτερα ...τέτοιες λεπτομέρειες. Οι ενήλικοι φροντίζουν να κρατούν τις σκηνές τους σχετικά καθαρές και τακτοποιημένες).

Μερικά tips που μου έρχονται πρόχειρα στο μυαλό:

• Πάρε μαζί αντικουνουπικό να πασαλείβεσαι (μην μας γυρίσεις πίσω πικέ)...καθώς και αμμωνία ή κάτι αντίστοιχο για τυχόν τσιμπήματα από τσούχτρες, μέλισσες, σφίγγες κτλ. Φροντίζουμε απαραίτητα να κλείνουμε το φερμουάρ της σκηνής μας κάθε φορά που εισερχόμαστε ή εξερχόμαστε απ' αυτήν. Έτσι αποφεύγουμε τα κουνούπια, τις μύγες, τις μέλισσες εντός της σκηνής.
  • Πάρε μικρό μαξιλαράκι, όχι φουσκωτό (εάν θέλεις να ευχαριστηθείς ύπνο, έστω και στο carry-mat) Είναι μια "πολυτέλεια" που πρέπει να την επιτρέψεις στον εαυτό σου.
  • Πάρε δεύτερα παπούτσια και κάλτσες. (Εάν βρέξει, πράγμα πολύ πιθανό φέτος, θα με θυμηθείς).
  • Φακός, απαραίτητος!
  • Δεν αφήνουμε ποτέ laptop, φωτογραφικές μηχανές, κινητά, στη σκηνή για το φόβο κλοπής. Είναι σπάνιο, αλλά μπορεί να συμβεί. Εάν δεν πάτε με αυτοκίνητο ώστε να μπορείς να τα αφήσεις εκεί μέσα, να θυμάσαι ότι θα χρειαστεί να τα κουβαλάς μαζί σου. (Μερικά camping έχουν τη δυνατότητα να τα φυλάσσουν στην reception).
  • Βολεύει πολύ στο μπάνιο ένα νεσεσέρ αδιάβροχο με χερούλια που θα μπορεί να κρεμαστεί.
  • Πάρε μερικά μανταλάκια, πάντα χρειάζονται.
  • Μην πάρεις πολλά και καλά ρούχα. Προσωπικά όλη μέρα γυρίζω με παρεό και μαγιό και αλλάζω μόνο για τις βραδυνές εξόδους.
  • Μικρό σκουπάκι και φαρασάκι (απ' αυτά που έχουν για τους νεροχύτες) για να μπορείς να καθαρίσεις λίγο τη σκηνή σου είναι χρήσιμο.
  • Συνεννοήσου με τα υπόλοιπα άτομα. Δεν ωφελεί να κουβαλάτε διπλά πράγματα.
  • Δεν αφήνουμε τρόφιμα μέσα στη σκηνή, εκτός κι αν είναι πάρα πολύ καλά κλεισμένα, εάν δεν θέλουμε να μας την πέσουν τα μυρμήγκια.
  • Οπωσδήποτε, όση ζέστη κι αν σου φαίνεται πως θα κάνει, πάρε μια αλλαξιά ζεστά ρούχα: μακρύ παντελόνι - φούτερ.
  • Μια έξτρα ψάθα για να στρώσεις μπροστά στη σκηνή, μπορεί να φανεί χρήσιμη.
  • Πάρε χρήματα για ...ξενοδοχείο ή κλειστό κατάλυμα του camping. Τέτοια εποχή θα βρεις εύκολα εάν όλα πάνε στραβά!

Σου εγγυώμαι ότι είναι μια εμπειρία που δεν θέλεις να τη χάσεις!
Είτε περάσεις όμορφα, είτε περάσεις δύσκολα, θα σου μείνει αξέχαστη!
Χαλάρωσε και απόλαυσέ το!

Οδηγός άγνωστων λέξεων:

Σκηνή igloo:

Carry-mat:

Δεν πιστεύω να μην ξέρεις τι είναι το sleeping-bag?!

ΖΗΛΕΥΩΩΩΩΩ!!!!!!!

7 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Madrugada*

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη Madrugada*
H Madrugada* αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 385 μηνύματα.

H Madrugada* together we stand, divided we fall έγραψε στις 14:36, 05-07-10:

Αρχική Δημοσίευση από Isiliel
Το χαμόγελό σου και όρεξη για νέες εμπειρίες και περιπέτειες. Είναι μια καλή ευκαιρία να ξανανιώσεις παιδί.

Σε κάθε περίπτωση, απολυμαντικά μαντηλάκια καλό είναι να έχεις μαζί σου...

Κατάλαβα θα πάρω τη χιλιάδα

Κατά τα άλλα, ο ύπνος θα είναι άβολος (πάνω σε carry-mat ή φουσκωτό στρώμα στην καλύτερη), όπως και το ντύσου-γδύσου μέσα στη σκηνή (αν μιλάμε για σκηνή igloo, θα ντύνεσαι καθιστή ή σκυμμένη).

Σε έπεισα να πας ή όχι ακόμα; Εγώ τα γράφω και μου τρέχουν τα σάλια, εσύ μάλλον θα τα διαβάζεις και θα σου τρέχουν...τα δάκρυα.

Πώς με ξέρεις...

Να σοβαρευτώ.
Πέραν από τις διευκολύνσεις που έχει το ίδιο το camping (τουαλέτες, χώρους αναψυχής, εστιατόριο, πλυσταριό) όλα εξαρτώνται από τον εξοπλισμό που θα έχετε μαζί σας και τη δυνατότητα μεταφοράς του.
Θα δεις στο camping οικογένειες που είναι σαν να βρίσκονται σπίτι τους, με κρεβάτια, τραπέζια, τηλεόραση, ψυγείο (και ό,τι άλλο βάζει ο νους σου...).

Τι να την κάνεις την τηλεόραση;;;;;;;;; Να αφήσεις τα παιδιά να βλέπουν για να κάνεις σεξ σαν άνθρωπος;

[...]

Οδηγός άγνωστων λέξεων:

Σκηνή igloo:

Carry-mat:

Δεν πιστεύω να μην ξέρεις τι είναι το sleeping-bag?!

ΖΗΛΕΥΩΩΩΩΩ!!!!!!!
Σ'ευχαριστώ πάρα πολύ Μιμιτούλα μου!!!

Αποφάσισα χθες βράδυ να πάω, καλύτερα να το δοκιμάσω παρά να το απορρίψω εξ'αρχής... είναι και μια καλή ευκαιρία να υπερβώ τον εαυτό μου

άμα δεν περνάω καλά θα παίρνω εσένα τηλέφωνο αντί να γκρινιάζω στα αγόρια - πλακίζω, χαλάρωσε (αλλά καλού κακού κάνε φραγή στο νούμερό μου εκείνη τη βδομάδα )

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Madrugada* : 05-07-10 στις 14:36. Αιτία: έμεινε κενή μια θέση επειδή ένα παιδί μας το ακύρωσε, ψήσ'το τώρα που γυρίζει
4 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Isiliel (Φεγγάρω)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Isiliel
H Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 9,049 μηνύματα.

H Isiliel Salus populi suprema lex esto έγραψε στις 14:38, 05-07-10:

Τι να την κάνεις την τηλεόραση;;;;;;;;; Να αφήσεις τα παιδιά να βλέπουν για να κάνεις σεξ σαν άνθρωπος;
Έχει και mundial miss!

Πάρε όσα τηλέφωνα θέλεις. Να δώσω συμβουλές μπορώ, να έρθω να σε σώσω, δεν θα είναι εφικτό.

Παράθεση

KingFox

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη KingFox
Ο KingFox αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 441 μηνύματα.

O KingFox Χαμογέλα! έγραψε στις 17:32, 11-11-10:

Δεν έχω πρόβλημα...

Παράθεση

Giannoutas

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη Giannoutas
Ο Giannoutas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 1,175 μηνύματα.

O Giannoutas Μη μου τους όρχεις τάραττε !!! έγραψε στις 23:46, 19-03-11:

Βασικα εγω καραγουσταρω το καμπινγ και την σκηνη

Αλλα για παραδειγμα εγω που ειμαι μικρος ακομα και οταν εχω ολοκληρο το καλοκαιρι να τεμπελιαζω τοτε ναι θελω καμπινγ

Αλλα αμα δουλευω ενα ολοκληρο χρονο και εχω την δυνατοτητα για διακοπες μονο για 10 μερες π.χ. τοτε δυσκολα να επιλεξω καμπινγκ

Αλλιως ειμαστε φολα σκηνη

Αρχική Δημοσίευση από zanin
1. σκηνή (μεγαλη για να έχετε χωρο για τα πράγματα
2. σλιπινγκ παγκ ή σεντονια
3. υποστρωμα
4. μαξιλάρι
5. σκοινί
6. φακοί τουλάχιστον 2
7.μπαταρίες
8. ψυγειακι
9. κατι σαν σεντόνι για να βάλετε πάνω την σκηνή ώστε να μη βρωμίζει
10. παρεό ή κατι αντίστοιχο για σκια
11.σαμπουαν, μαγιώ, και λίγα ρούχα.
12. χαρτί τουαλέτας
Και δεν θες να κουβαλας πολλα πολλα

4)Αντι για μαξιλαρι βαζεις 2 μπλουζες
5)Δεν το βρισκω αναγκαιο
9)Αχρηστο
10)Βρες δεντρο

Αρχική Δημοσίευση από moonlight
συγνωμη ερωτηξης(παλι) ... εγω δεν ετυχε να παω καμπινγκ ποτε και εχω τις εξης αποριες..

1. που πας τουαλετα?
2. που πλενεις δοντια?
3. που κανεις μπανιο?
4. αμα θες να φας πρωινο (γιατι εχουμε ενα θεματακι με το πρωινο) τι γινεται?
5. το βραδυ δεν υπαρχει περιπτωση επισκεψης ζωηφιων , ερπετων και λοιπων αηδιαστικων υπαρξεων?
6. απο θεμα ασφαλειας αν πανε κοπελες μονες τους?
1)Στα δεντρα και στην εξοχη?
2)Δεν θα χαθει ο κοσμος αν δεν τα πλεινεις 3-4 μερες?
3)Στις ντουζιερες απο τις παραλιες?
4)Παιρνεις σοκολατες και τις βαζεις στο ψυγιακι?
5)Ακομα ανθρωποφαγοι δεν εχουν βρεθει?
6)Οτι κινυδνος υπαρχει για τους ανδρες υπαρχει και για τις γυναικες?

Λεω εγω τωρα ....

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Giannoutas : 20-03-11 στις 00:19.
Παράθεση

rosa azul

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη rosa azul
H rosa azul αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,105 μηνύματα.

H rosa azul έγραψε στις 22:49, 20-03-11:

Βιλλα πριβε...Τα ξενοδοχεια μαζευουν πολυ κοσμο...

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

-1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Ηρώ (Μαρούλι)

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη Ηρώ
H Μαρούλι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Αρχιτέκτονας . Έχει γράψει 2,132 μηνύματα.

H Ηρώ πλέκει μενεξέδες και έγραψε στις 13:41, 04-05-11:

Ξέρει κανείς τι παίζει με το camping στην Ικαρία; Οργανωμένο βλέπω δεν έχει και τα σχόλια που διαβάζω για το ελεύθερο (έντονη αστυνόμευση) είναι απογοητευτικά.
Τα φώτα σας;

Παράθεση

Neraida (Bitch...)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Neraida
H Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,916 μηνύματα.

H Neraida Twisted Mind... έγραψε στις 13:54, 04-05-11:

Οργανωμενο δεν εχει εδω και αρκετα χρονια.
Το ελευθερο μην το σκεφτεσαι καν, διοτι εκτος απο εντονη αστυνομευση τα τελευταια χρονια λογω των λεγομενων "γκρουβαλων" (τα ατομα που κανουν ελευθερο καμπινγκ και ζουν μεσα στη βρωμα απο αποψη), και οι ντοπιοι τους κυνηγανε πλεον διοτι η πλειοψηφια αυτων κανουν πολλες φασαριες στα ικαριωτικα πανηγυρια αφου γινονται λιωμα.
Παντως λογω 15χρονης εμπειριας απο διακοπες στην Ικαρια που εχω,
το ελευθερο δε θα στο προτεινα σε καμμια των περιπτωσεων . Πολυ βρωμια γυρω σου οπου και να αποφασισεις να στησεις τη σκηνη σου.
Εχει φθηνα δωματια των 40€ και μαλιστα σε φουλ σιζον.

Παράθεση

ShatteredIce

Πολύ δραστήριο μέλος

Το avatar του χρήστη ShatteredIce
H ShatteredIce αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 541 μηνύματα.

H ShatteredIce Out from Under έγραψε στις 14:14, 04-05-11:

πολυτελή ξενοδοχεία!

Παράθεση

Ηρώ (Μαρούλι)

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη Ηρώ
H Μαρούλι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Αρχιτέκτονας . Έχει γράψει 2,132 μηνύματα.

H Ηρώ πλέκει μενεξέδες και έγραψε στις 14:56, 04-05-11:

Αρχική Δημοσίευση από Neraida
Οργανωμενο δεν εχει εδω και αρκετα χρονια.
Το ελευθερο μην το σκεφτεσαι καν, διοτι εκτος απο εντονη αστυνομευση τα τελευταια χρονια λογω των λεγομενων "γκρουβαλων" (τα ατομα που κανουν ελευθερο καμπινγκ και ζουν μεσα στη βρωμα απο αποψη), και οι ντοπιοι τους κυνηγανε πλεον διοτι η πλειοψηφια αυτων κανουν πολλες φασαριες στα ικαριωτικα πανηγυρια αφου γινονται λιωμα.
Παντως λογω 15χρονης εμπειριας απο διακοπες στην Ικαρια που εχω,
το ελευθερο δε θα στο προτεινα σε καμμια των περιπτωσεων . Πολυ βρωμια γυρω σου οπου και να αποφασισεις να στησεις τη σκηνη σου.
Εχει φθηνα δωματια των 40€ και μαλιστα σε φουλ σιζον.

Θενξ.
Χρήσιμες πληροφορίες!

Παράθεση

MaryVeg

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη MaryVeg
H MaryVeg αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών , επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 125 μηνύματα.

H MaryVeg έγραψε στις 15:25, 13-06-11:

Που επιλέγετε να μείνετε στις διακοπές σας? (Μιας και κοντεύει ο καιρός...!!!)

Παράθεση

tsarachaf (Allah 1/3 MEΤΣ)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη tsarachaf
Ο Allah 1/3 MEΤΣ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 25 ετών , επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 2,215 μηνύματα.

O tsarachaf Do not :/ έγραψε στις 15:35, 13-06-11:

Πω πω... Είναι τόσο διαφορετικό, ανάλογα με την διάθεση της στιγμής, την παρέα και πολλά άλλα...

Θα έδινα ένα προβάδισμα μάλλον στο σπίτι γνωστού όταν θες να έχεις και κάποια άνεση(και είναι και πιο οικονομικό, για να μην ξεχνιόμαστε) και στο οργανωμένο κάμπινγκ(δεν μπορώ τα τελείως χύμα)...

Ας πούμε φέτος το κόβω για κάμπινγκ...

Παράθεση

MaryVeg

Εκκολαπτόμενο Μέλος

H MaryVeg αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών , επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 125 μηνύματα.

H MaryVeg έγραψε στις 15:47, 13-06-11:

Παλαιότερα συνήθος πήγαινα σε σπίτια γνωστών... πέρυσι έκανα πρώη φορά ελεύθερο κάμπινκ και φέτος σκέφτομαι το ίδιο ... !!! Σαν εμπειρία μου άρεσε πάρα πολύ (10 ημέρες εκτός πολιτισμού - σχεδόν), σύγουρα δεν υπάρχουν πολλές ανέσεις, αλλά είναι αυτό που λες... εξηαρτάται την διάθεση!

Παράθεση

tsarachaf (Allah 1/3 MEΤΣ)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη tsarachaf
Ο Allah 1/3 MEΤΣ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 25 ετών , επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 2,215 μηνύματα.

O tsarachaf Do not :/ έγραψε στις 15:52, 13-06-11:

Βασικά γενικώς δεν θέλω ιδιαίτερες ανέσεις, αλλά το ελεύθερο κάμπινγκ μου βγάζει κάτι στο καμία άνεση...

Παράθεση

Giannoutas

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη Giannoutas
Ο Giannoutas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 1,175 μηνύματα.

O Giannoutas Μη μου τους όρχεις τάραττε !!! έγραψε στις 20:43, 13-06-11:

Αρχική Δημοσίευση από tsarachaf
Βασικά γενικώς δεν θέλω ιδιαίτερες ανέσεις, αλλά το ελεύθερο κάμπινγκ μου βγάζει κάτι στο καμία άνεση...
Δεν ειναι ανεση το να εισαι με την παρεα σου σε μια παραλια χωρις κανεναν ενοχλητικο διπλα σου,να αραζεις ολη την ωρα στην αμμουδια,να τρως στην αμμουδια,να κανεις μπανιο το βραδυ.Πωωωωω,δεν υπαρχει πιο τελειο πραγμα?

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

mel999 (Τζάνα η Μελι(τζά)να)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη mel999
H Τζάνα η Μελι(τζά)να αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 21 ετών . Έχει γράψει 180 μηνύματα.

H mel999 χασκογελώντας έγραψε στις 21:11, 13-06-11:

Μου φαίνεται χαζό να πάω να μείνω δίπλα σε μια φοβερή παραλία και αντί να τη χαρώ και να νιώσω την ελευθεριά μου να κλειδωθώ σε ένα υπερπολυτελές κλουβί...

Παράθεση

Ηρώ (Μαρούλι)

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη Ηρώ

H Ηρώ πλέκει μενεξέδες και έγραψε στις 21:11, 13-06-11:

Αρχική Δημοσίευση από tsarachaf
Αν πας "οργανωμένος" έχεις όλες τις ανέσεις!
Σήμερα γύρισα από τριήμερο ελεύθερου κάμπινγκ, μια μαγεία!
Δεν υπάρχει τίποτα καλύτερο από το να χαζεύεις τον έναστρο ουρανό λίγο πριν σε πάρει ο ύπνος και να βουτήξεις στην "ιδιωτική" σου παραλία πριν την πρώτη γουλιά καφέ το πρωί!

3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

underwater

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη underwater
H underwater αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,498 μηνύματα.

H underwater έγραψε στις 21:28, 13-06-11:

Αρχική Δημοσίευση από Ηρώ
Αν πας "οργανωμένος" έχεις όλες τις ανέσεις!
Σήμερα γύρισα από τριήμερο ελεύθερου κάμπινγκ, μια μαγεία!
Δεν υπάρχει τίποτα καλύτερο από το να χαζεύεις τον έναστρο ουρανό λίγο πριν σε πάρει ο ύπνος και να βουτήξεις στην "ιδιωτική" σου παραλία πριν την πρώτη γουλιά καφέ το πρωί!
Συγγνώμη αν γίνομαι πεζή αλλά με την έλλειψη τουαλέτας πώς τα καταφέρνετε; Για να μην μιλήσω για την απλυσιά. Εγώ με χαρά κοιμάμαι στην παραλία με sleeping bag για κανά βράδυ, αλλά ως εκεί.

-1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Ηρώ (Μαρούλι)

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη Ηρώ

H Ηρώ πλέκει μενεξέδες και έγραψε στις 22:21, 13-06-11:

Αρχική Δημοσίευση από underwater
Συγγνώμη αν γίνομαι πεζή αλλά με την έλλειψη τουαλέτας πώς τα καταφέρνετε; Για να μην μιλήσω για την απλυσιά. Εγώ με χαρά κοιμάμαι στην παραλία με sleeping bag για κανά βράδυ, αλλά ως εκεί.
Δε γίνεσαι πεζή.
Όταν είμαστε σε απομονωμένη παραλία και πάμε για 2-3 μέρες μόνο εκεί, τότε οπωσδήποτε πρέπει να έχει μία ταβέρνα. Φτάνει για να πας τουαλέτα και συνήθως έχουν και ντουζιέρες ειδικά για τους κάμπερς, γιατί από αυτούς στην ουσία έχουν κέρδος.

Όταν στήνουμε σε παραλία και γυρίζουμε όλη την υπόλοιπη μέρα το νησί, τότε κάνουμε αυτό που κάνουν και όσοι νοικιάζουν κάποιο δωμάτιο. Αν σου ΄ρθει στην καφετέρια.. θα πας στην καφετέρια, αν σου ρθει στην ταβέρνα.. στην ταβέρνα, αν σου ΄ρθει στο δρόμο .. ε δε θα κατουρήσεις στο δρόμο. Κάπου θα βρεις. Αν σου ΄ρθει πριν κοιμηθείς, θα περπατήσεις λίγο παραπάνω και θα κάνεις τα τσισάκια σου στην εξοχή. Ξέρω σοκαριστικό
Όσο για το μπάνιο, προσωπικά δε νιώθω άπλυτη όταν πρόκειται για 3 ή λιγότερες μέρες. Αυτοσχέδια ντουζιέρα, μαντηλάκια αντισηπτικά και μοσχοβολάς.

Παραπάνω από 3 μέρες δεν έχω κάνει ελεύθερο κάμπινγκ. Δεν ξέρω.

4 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

MaryVeg

Εκκολαπτόμενο Μέλος

H MaryVeg έγραψε στις 22:32, 13-06-11:

Πέρυσι εκανα για πρώτη φορά ελεύθερο κάμπινκ 10 ημέρες... Ήταν η πρώτη μου φορά και σκεπτομαι να το καθιερώσω στο εξής... Είχα πάει σε μια παραλία στην Κυλίνη, και στο σημείο που ήμασταν δεν υπήρχε ψυχή ! μόνο τα πρωινά πηγαινοερχόταν 2-3 παρέες άσχετες. Κάθε πρωί πρωινό, γυμναστική, πλύσιμο βραδυνών πιάτων, και μετά όοοοολη μέρα θάλασσα, γυμνισμός, μουσική, κανα παιχνίδι, η απόλυτη ηρεμία.... αργά το απόγευμα ξεπλενόμασταν σε ένα ντουζ που υπήρχε στην άλλη άκρη της παραλίας. και μετά η βραδυνή διασκέδαση, μαγείρεμα και τα σχετικά... όοολα δίπλα στην θάλασσα !!! Όσο για την τουαλέτα... πηγαίναμε σε ένα λιγάκι δυσπρόσυτο σημείο πάνω σε ένα λοφάκι, μέσα στα δέντρα, σκάβαμε γουβίτσα, τα κάναμε, σκεπάζαμε με χώμα και βάζαμε από πάνω ένα ξύλο ώστε να μην πάει και σκάψει κανείς ξανά στο ίδιο σημείο.

Φέτος σκέπτομαι να πάω Χωρευτό, πάλι για ελεύθερο κάμπινκ....

Σε γενικές γραμμές - ΄και παρόλο που κι εγώ έχω τις παραξενιές μου - πέρασα τις καλύτερες διακοπές της ζωής μου ! Οκ, δεν μπορείς να κάνεις πράγματα, όπως αποτρίχωση, σαμπουάν, αφρόλουτρο, μάσκα μαλλιών, κλπ κλπ κλπ, δεν έχεις την λεκάνη σου να κάθεσαι άνετα, δεν έχεις την κουζινούλα σου.... αλλά στην τελική δεν έχει σημασία.... η επαφή με την φύση και με έναν λιτό κι απέριτο τρόπο ζωής έστω για λίγο νομίζω ότι αξίζει !!!!

Παράθεση

underwater

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη underwater
H underwater αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,498 μηνύματα.

H underwater έγραψε στις 22:35, 13-06-11:

Αρχική Δημοσίευση από Ηρώ
Όταν στήνουμε σε παραλία και γυρίζουμε όλη την υπόλοιπη μέρα το νησί, τότε κάνουμε αυτό που κάνουν και όσοι νοικιάζουν κάποιο δωμάτιο. Αν σου ΄ρθει στην καφετέρια.. θα πας στην καφετέρια, αν σου ρθει στην ταβέρνα.. στην ταβέρνα, αν σου ΄ρθει στο δρόμο .. ε δε θα κατουρήσεις στο δρόμο. Κάπου θα βρεις. Αν σου ΄ρθει πριν κοιμηθείς, θα περπατήσεις λίγο παραπάνω και θα κάνεις τα τσισάκια σου στην εξοχή. Ξέρω σοκαριστικό
Όσο για το μπάνιο, προσωπικά δε νιώθω άπλυτη όταν πρόκειται για 3 ή λιγότερες μέρες. Αυτοσχέδια ντουζιέρα, μαντηλάκια αντισηπτικά και μοσχοβολάς.
Μα δεν μιλούσα για κατούρημα προφανώς. Εγώ έχω λίγο κόλλημα με το ζήτημα της τουαλέτας η αλήθεια είναι. Ήσουν πάντως κατατοπιστική!

Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Βρείτε παρόμοια

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους