Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 79,967 εγγεγραμμένα μέλη και 3,087,106 μηνύματα σε 95,642 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα 1042 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο e-steki.

Εγγραφή Βοήθεια

Ζωή σε ξένη χώρα

Θα θέλατε να μείνετε μόνιμα στο εξωτερικό;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 148)
ΝαιΙ
107
72,30%
Όχι!
41
27,70%

deadhead_pirate

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη deadhead_pirate
Ο deadhead_pirate αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 2,796 μηνύματα.

O deadhead_pirate έγραψε στις 08:31, 16-06-07:

Αρχική Δημοσίευση από Rempeskes
Παιδιά, εκτός αν έχετε γερό στομάχι ή πολιτικό μέσο, φύγετε από τον καταραμένο τόπο.
Και που θα βρούμε άλλο τόπο ρε συ να είναι τόοοοοοσο πολύ χύμα.;

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Lorien

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Lorien
Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 4,375 μηνύματα.

O Lorien έγραψε στις 08:45, 16-06-07:

Μονο σε συγκεκριμενες χωρες θα σκεφτομουν να μεινω.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

underwater

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη underwater
H underwater αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,498 μηνύματα.

H underwater έγραψε στις 12:04, 16-06-07:

Αρχική Δημοσίευση από underwater
Δε νομίζω πως υπάρχει περίπτωση να έμενα μόνιμα στο εξωτερικό. Είμαι σχεδόν 3 μήνες Σκωτία και η επιθυμία να γυρίσω έχει χτυπήσει κόκκινο! Κι ενώ είμαι ευπροσάρμοστο άτομο και ταυτόχρονα κάνω ένα μεταπτυχιακό που μου αρέσει. Μερικές φορές σκέφτομαι πώς θα ήταν η φάση αν έμενα εδώ, αν σκεφτείτε μάλιστα πως το επάγγελμά μου είναι ιδιαίτερα καλοπληρωμένο σε αυτή την χώρα! Αλλά δεν παίζει!

Ενώ πάντα μου άρεσε η βροχή έχω φτάσει να ξεκινάω την μέρα με ένα "άντε στον δ*****" κάθε φορά που ανοίγω το παράθυρο! Με νευριάζει η μουνταμάρα, το ότι όλα κλείνουν 11-12, το ότι οι άνθρωποι είναι στα όρια του αλκοολισμού. Γελάω και περνάω καλά για το έτος που θα κάτσω, αλλά δεν θα πάρω άλλο!
Πώς αλλάζουν οι απόψεις σε μισό χρόνο! Αν και η αφορμή για να μείνω δεν ήταν το πόσο ωραία χώρα είναι εδώ, αλλά στάνταρ ένας χρόνος δεν ήταν αρκετός για να μαζέψω αυτά που ήθελα. Συνεχίζω να θεωρώ ότι δεν θα μπορούσα να μείνω για πάντα, αλλά διασκεδάζω τρομερά να είμαι κάπου ξένη, να κάνω παρέα με ξένους και να παίρνω αυτά που η Ελλάδα δεν μπορεί να μου δώσει (δίνει άλλα και πολύ σημαντικά, αλλά δεν με πειράζει που τα στερούμαι για λίγο!).

Παράθεση

Μάριλυ

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη Μάριλυ
H Μάριλυ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 34 ετών . Έχει γράψει 260 μηνύματα.

H Μάριλυ έγραψε στις 02:48, 17-06-07:

Μετά από 9 μήνες στη Σκωτία έχω να πω ότι δεν θα ήθελα με την καμία να μείνω για πάντα εδώ. Και ο μόνος λόγος είναι ο καιρός. Μα, το πιστεύετε ότι είναι μέσα Ιουνίου και δεν έχουμε καν υποψιαστεί καλοκαίρι? Βρέχει και έχει 15 βαθμούς. Νομίζω ότι αν καθόμουν ένα χρόνο ακόμα χωρίς μια γερή δόση καλοκαιριού στο ενδιάμεσο κάπου στο Φεβρουάριο θα είχα πάθει κατάθλιψη. ( underwaterίνι μην ακούς εσύ, άλλη κράση εσύ) Αν δεν ήταν αυτό πραγματικά δεν θα με πείραζε να κάτσω κι άλλα χρόνια εδώ.

Κάποια στιγμή θέλω να ξαναξενιτευτώ σε θερμότερα κλίματα για κανα-δυο-τρία χρονάκια αλλά σε καμιά περίπτωση δεν θα ήθελα να περάσω όλη μου τη ζωή στο εξωτερικό.

Παράθεση

io-io

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη io-io
H io-io αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και επαγγέλεται Μαθηματικός . Έχει γράψει 1,548 μηνύματα.

H io-io έγραψε στις 03:19, 17-06-07:

Παντως, να πω οτι εγω ειμαι Αγγλια 4 χρονια τωρα, και αυτος ειναι ο μονος Ιουνιος που δεν την εχω βγαλει στα γρασιδια να διαβαζω, να τα πινω και να κανω ηλιοθεραπεια! Ενταξει, ειναι λιγο χαλια ο καιρος, αλλα δεν ειναι παντα ετσι! Το λεω για τα κοριτσια που ειναι πρωτο χρονο Αγγλια, να μη νομιζουν οτι δεν εχει καλοκαιρι εδω!

Παράθεση

Μάριλυ

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη Μάριλυ
H Μάριλυ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 34 ετών . Έχει γράψει 260 μηνύματα.

H Μάριλυ έγραψε στις 03:27, 17-06-07:

Αρχική Δημοσίευση από io-io
Παντως, να πω οτι εγω ειμαι Αγγλια 4 χρονια τωρα, και αυτος ειναι ο μονος Ιουνιος που δεν την εχω βγαλει στα γρασιδια να διαβαζω, να τα πινω και να κανω ηλιοθεραπεια! Ενταξει, ειναι λιγο χαλια ο καιρος, αλλα δεν ειναι παντα ετσι! Το λεω για τα κοριτσια που ειναι πρωτο χρονο Αγγλια, να μη νομιζουν οτι δεν εχει καλοκαιρι εδω!

Ώστε έτσι ε? Τον μοναδικό χρόνο που εγώ είμαι εδώ διάλεξε να μην κάνει καλοκαίρι. Κατάραααααα (που λέει και το μικρο ΧΑ! )

Παράθεση

io-io

Διακεκριμένο μέλος

H io-io αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και επαγγέλεται Μαθηματικός . Έχει γράψει 1,548 μηνύματα.

H io-io έγραψε στις 03:30, 17-06-07:

Αρχική Δημοσίευση από Μάριλυ
Ώστε έτσι ε? Τον μοναδικό χρόνο που εγώ είμαι εδώ διάλεξε να μην κάνει καλοκαίρι. Κατάραααααα (που λέει και το μικρο ΧΑ! )
Χαχα! Νι σου λεω! Αφου περισυ ειχα καει κιολας απο τον ηλιο!

Παράθεση

NINJAKI (ΧΑ!!!)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη NINJAKI
H ΧΑ!!! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 296 μηνύματα.

H NINJAKI έγραψε στις 10:51, 17-06-07:

XA!!!
Eμένα θα με αρέσει πολύ η αγγλία τώρα που θα έρθω το σεπτέμβριο! Είμαι σίγουρο

Παράθεση

Kakerlak

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη Kakerlak
H Kakerlak αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών . Έχει γράψει 1,391 μηνύματα.

H Kakerlak μας γράφει με ένα αμαρετάκι δίπλα της έγραψε στις 15:56, 17-06-07:

δεν μαρεσουν πολυ οι αγγλοι...νομιζω οτι ειναι ξενερωτοι κ εκει βρεχει πολυ

Παράθεση

*marouli* (Μαρία με τα κιτρινα!)

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη *marouli*
H Μαρία με τα κιτρινα! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 128 μηνύματα.

H *marouli* έγραψε στις 16:14, 17-06-07:

Εγώ νομίζω δεν θα μπορούσα!!Φανταστείτε ότι πριν ενα χρόνο έλεγα ότι ούτε καν για σπουδες δεν θέλω να πάω έξω!Τρομερή αρνηση!Τώρα αρχίζω να σκέφτομαι για σπουδες!

Παράθεση

io-io

Διακεκριμένο μέλος

H io-io έγραψε στις 16:53, 25-06-07:

Αρχική Δημοσίευση από Kakerlak
δεν μαρεσουν πολυ οι αγγλοι...νομιζω οτι ειναι ξενερωτοι
Νομιζεις. Ωχουυυυ.

Παράθεση

underwater

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη underwater
H underwater αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,498 μηνύματα.

H underwater έγραψε στις 17:02, 25-06-07:

Αρχική Δημοσίευση από io-io
Πάντως να πω ότι έχω αρχίσει να ξενερώνω πολύ με τον καιρό. Και νομίζω io-io πως εσείς κάτω έχετε ούτως ή άλλως περισσότερη ζέστη. Αλλά τόσο κρύο και βροχή τέλος Ιουνίου δεν είναι νορμάλ. Θέλω θάλασσα και μπάνια λέμε! Και λυπάμαι την αδερφή μου και τον κολλητό μου που θα ανέβουν να με δουν.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη underwater : 25-06-07 στις 17:14. Αιτία: Ιούνιος, όσο και να θέλω να ήταν Ιούλιος
Παράθεση

io-io

Διακεκριμένο μέλος

H io-io έγραψε στις 17:12, 25-06-07:

Ναι, η αληθεια ειναι οτι το εχει ξεφτιλισει λιγο. Αν και σημερα εχει ηλιο! Αλλα τη ζακετουλα τη φοραω!

Παράθεση

sasz

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη sasz
H sasz αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 35 ετών . Έχει γράψει 6 μηνύματα.

H sasz έγραψε στις 11:44, 03-07-07:

παιδια εχω προβλημα, ειμαι 25 χρονων και δυστηχως δεν εχω σπουδασει τιποτα, ενα ΙΕΚ τελειωσα μονο 3d animation 2 χρονια και απο τοτε επειδη ειδα πως τελικα δεν μου αρεσει να καθομαι τοσες ωρες μπροστα απο ενα πισι αρχισα να πηγαινω στο φαρμακειο που εχει ο πατερας μου, ετσι εδω και 4 χρονια περιπου δουλευω εκει.Μην φανταστειτε πως καθομαι 8ωρο, πηγαινω κανα 3ωρο το πολυ 4ωρο και την κανω γιατι δεν εχουμε και τις καλυτερες σχεσεις και ουσιαστικα προσπαθω να το ανεχτω ολο αυτο γιατι δυστηχως για μενα δεν εχω και τα τρελα εφοδια να ανοιξω την πορτα μια μερα και να πω αντε γεια δεν σας εχω αναγκη πια..
το ονειρο μου ειναι να ζησω για παντα California αλλα ειναι πολυ δυσκολο για μενα δεδουμενου οτι δεν εχω τιποτα για να το κανω αυτο.ουτε συγγενεις εχω εκει ουτε φιλους ουτε σπιτι να μεινω ουτε ξερω απταιστα αγγλικα αλλα και ουτε εχω καποιο σκοπο πχ να παω για σπουδες, παρολα αυτα δεν μου αρεσει η ζωη στην Ελλαδα και νομιζω πως δεν υπαρχει τιποτα για μενα εδω που να με κραταει. δεν θελω να γερασω στην Ελλαδα, θελω κατι καλυτερο για μενα.Εχω απογοιτευτει πολυ απο τους εδω ανθρωπους και δεν νομιζω πως θα με κραταγε η χωρα μου επειδη εχει ηλιο η θαλασσα, για μενα αλλα ειναι τα ουσιαστικα πραγματα που πρεπει να κοιταμε.
εχω ταξιδεψει αρκετα εξωτερικο αλλα το μεγαλυτερο διαστημα που εχω μεινει εξω ειναι για ενα μηνα περιπου στην Αγγλια. Αμερικη δεν εχω παει ποτε και αν και φοβαμαι τα αεροπλανα τοσες ωρες θελω πολυ να το κανω αυτο το ταξιδι και θελω να πιστευω πως μια μερα τα ονειρα μου θα γινουν πραγματικοτητα.

Παράθεση

Εδάδ

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη Εδάδ
H Εδάδ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,127 μηνύματα.

H Εδάδ www.youtube.com/watch?v=-WhQ5TiBHVk έγραψε στις 12:54, 03-07-07:

Καταρχήν τι να λέει που τελείωσες ένα ιέκ «μόνο», ξέρεις πόσους φίλους έχω που τελείωσαν ΑΕΙ και ΑΕΙ και δεν έχουν δουλειά ή κάνουν κάτι εντελώς άσχετο?

Όσον αφορά την Αμερική είναι η χώρα του παρασιτικού επαγγέλματος, η μισή μου οικογένεια είναι εκεί, έχουν αλλάξει οι περισσότεροι τους ένα κάρο δουλειές τις οποίες αν σας τις διηγηθώ θα γελάτε μέχρι του χρόνου, αλλά σημασία έχει για αυτους ότι βρίσκανε. Ένας θείος δε έχει ανοίξει greek tavern αλά Big Fat Greek Wedding και έχει πλημμυρίσει στο χρήμα. Από την άλλη πάντως η ζωή τους όσο ξέρω είναι λίγο χάλια. Τη γλώσσα τη μαθαίνεις πολύ εύκολα όταν πας σε μία χώρα . Γιατί διάλεξες την Καλιφόρνια, ο Jim Morrison δε ζει πια εκεί

Παράθεση

roumana (Εμμα)

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη roumana
H Εμμα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 44 ετών , επαγγέλεται Γονιός/Οικοκυρικά και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 1,873 μηνύματα.

H roumana (Hipmama) έγραψε στις 14:23, 03-07-07:

Αρχική Δημοσίευση από sasz
... θελω πολυ να το κανω αυτο το ταξιδι και θελω να πιστευω πως μια μερα τα ονειρα μου θα γινουν πραγματικοτητα.
Να κάνεις αυτό το ταξίδι και να πιστεύεις και εσύ ότι μια μέρα θα βρεις την Ιθάκη σου…

Παράθεση

KingFox

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη KingFox
Ο KingFox αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 446 μηνύματα.

O KingFox Χαμογέλα! έγραψε στις 16:37, 13-11-10:

Ίσως..

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

*natalia5555* (Ναταλία)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη *natalia5555*
H Ναταλία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 191 μηνύματα.

H *natalia5555* sagapw........... έγραψε στις 01:20, 15-11-10:

ε καλα εγω ηρθα στην πατριδα μου και με αποκαλουσαν αρκετοι ασχετοι ξενοι αλλα οκ,οποιος δεν γνωριζει απο ιστορια τι θα πει αλλο.παντως δεν ειναι καθολου ευκολο να πας να ζησεις σε καποια αλλη χωρα,θα υπαρχουν δυσκολιες και εμποδια αλλα με καλη διαθεση ,προσπαθεια υπομονη και επιμονη ολα γινονται.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

thelonafigo

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη thelonafigo
H thelonafigo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Άνεργος/η . Έχει γράψει 56 μηνύματα.

H thelonafigo έγραψε στις 02:18, 15-11-10:

οντας ηδη 2 μηνες στο εξωτερικο θα σας πω τα υπερ και τα κατα που εντοπισα στην περιπτωση μου
ΚΑΤΑ
1.ανθρωποι λιγο κρυοι, αν εισαι και μονος πιθανον τον πρωτο καιρο να παθεις καταθλιψη
2.το πανεπιστημιο=η πληρης ανοργανωσια
3.το μεταπτυχιακο δε θυμιζει σε τιποτα μεταπτυχιακο αλλα σε τριτη λυκειου(σηκωνομαστε στον πινακα με τεφτερι να λυσουμε ασκησεις)
4.συγκοινωνιες ακριβες
5.ταξιτζηδες πιο κλεφτες απο τους ελληνες
6.ακατορθωτο να κανεις παρεες αμα εισαι κλειστος ανθρωπος
7.νιωθεις ξενος και οτι ολοι σε αντιμετωπιζουν σαν alien
8.αν δεν ξερεις καλα την γλωσσα, αστο καλυτερα εκτος αν θελεις να νιωσεις σαν ηλιθιος
9.το ιντερνετ στην εστια πιο αργο κι απο χελωνα
10.για να βρω ενα σουπερ μαρκετ πρεπει να παρω το λεωφορειο και το τραμ και να διασχισω την μιση πολη
αλλά
ΥΠΕΡ
1.ομορφη ευρωπαικη πολη με πολυ πρασινο
2.εξασκεις τη γλωσσα
3.εμπειρια μοναδικη το να ζησεις καποιον καιρο εξω και να γνωρισεις ανθρωπους απο αλλες χωρες

Παράθεση

Himela

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Himela
H Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 36 ετών , επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,585 μηνύματα.

H Himela σ' όποιον αρέσουμε... έγραψε στις 11:36, 15-11-10:

Δε θα έφευγα γιατί, αν και κάθε μέρα βρίζω τη νοοτροπία μας, στο τέλος της μέρας γουστάρω αυτή τη νοοτροπία, γουστάρω όλη αυτή την τρέλα που κουβαλάμε. Δεν ξέρω πραγματικά τι κάνει τους Έλληνες να αντιπαθούν τους ανθρώπους της χώρας τους εφόσον κι αυτοί ίδιοι είναι. Θεωρώ τη φυγή εύκολη λύση για ανθρώπους που δεν έχουν πιο σοβαρά προβλήματα να αντιμετωπίσουν (πχ. επιβίωση).

Παράθεση

hastalamuerte

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη hastalamuerte
Ο hastalamuerte αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 31 ετών . Έχει γράψει 11 μηνύματα.

O hastalamuerte έγραψε στις 16:43, 15-11-10:

Αρχική Δημοσίευση από thelonafigo
οντας ηδη 2 μηνες στο εξωτερικο θα σας πω τα υπερ και τα κατα που εντοπισα στην περιπτωση μου
ΚΑΤΑ
1.ανθρωποι λιγο κρυοι, αν εισαι και μονος πιθανον τον πρωτο καιρο να παθεις καταθλιψη
2.το πανεπιστημιο=η πληρης ανοργανωσια
3.το μεταπτυχιακο δε θυμιζει σε τιποτα μεταπτυχιακο αλλα σε τριτη λυκειου(σηκωνομαστε στον πινακα με τεφτερι να λυσουμε ασκησεις)
4.συγκοινωνιες ακριβες
5.ταξιτζηδες πιο κλεφτες απο τους ελληνες
6.ακατορθωτο να κανεις παρεες αμα εισαι κλειστος ανθρωπος
7.νιωθεις ξενος και οτι ολοι σε αντιμετωπιζουν σαν alien
8.αν δεν ξερεις καλα την γλωσσα, αστο καλυτερα εκτος αν θελεις να νιωσεις σαν ηλιθιος
9.το ιντερνετ στην εστια πιο αργο κι απο χελωνα
10.για να βρω ενα σουπερ μαρκετ πρεπει να παρω το λεωφορειο και το τραμ και να διασχισω την μιση πολη
αλλά
ΥΠΕΡ
1.ομορφη ευρωπαικη πολη με πολυ πρασινο
2.εξασκεις τη γλωσσα
3.εμπειρια μοναδικη το να ζησεις καποιον καιρο εξω και να γνωρισεις ανθρωπους απο αλλες χωρες

Γειά thelonafigo κατι παρόμοιο για Γαλλία μεριά κοιτάω και εγώ, άρα θα ήθελα να σε ρωτήσω ποιά είναι η απαραίτητη γνώση της γλώσσας που σε κάνει τουλαχιστον να την παλεύεις στην αρχή αναφορικά με τις απαιτήσεις του μεταπτυχιακού και της καθημερινής ζωής.

Παράθεση

KnightRider

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη KnightRider
Ο KnightRider αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 977 μηνύματα.

O KnightRider Τι, εδώ πρέπει να γράψω..?? έγραψε στις 17:30, 15-11-10:

Θα'θελα να πάω κάποτε στο εξωτερικό. Είτε και για πάντα, είτε και για λίγο, ωραία πιστεύω ότι θα'ταν!

Θα'θελα να πάω στο Λονδίνο ή στη Νέα Υόρκη. Who Knows? Μπορεί καμιά μέρα να πάω..

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

thelonafigo

Νεοφερμένος

H thelonafigo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Άνεργος/η . Έχει γράψει 56 μηνύματα.

H thelonafigo έγραψε στις 13:52, 16-11-10:

Λοιπον εγω με ενα απλο delf b2 ηρθα και κατα τη γνωμη μου δεν ειναι αρκετο.αν θες να πας γαλλια αρχινα να βλεπεις γαλλικες εκπομπες ωστε να συνηθισεις τον προφορικο λογο.γιατι εμενα το προβλημα μου ειναι η προφορα τους.δεν μπορω να τους καταλαβω παντα μιλανε πολυ γρηγορα.οποτε πιστευω θα πρεπει να εχεις τουλαχιστον το c1 και φυσικα να εχεις εξασκησει το προφορικο.

Παράθεση

hastalamuerte

Νεοφερμένος

Ο hastalamuerte αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 31 ετών . Έχει γράψει 11 μηνύματα.

O hastalamuerte έγραψε στις 19:27, 16-11-10:

Μάλιστα Μάλλον ζόρικα τα πράγματα.

Αυτό με την ευχέρεια στον προφορικό λόγο είναι τεράστιο θέμα. Από τη μία μπορεί να έχουμε όλη την καλή διάθεση να μάθουμε την γλώσσα μέσω φροντιστηρίων και προσωπικής προσπάθειας, από την άλλη όμως είναι πολύ δύσκολο να τη μάθεις ουσιαστικά μακρυά από τον τόπο που μιλιέται.

Άρα νομίζω οτι είναι σχεδόν αναπόφευκτο να μην την ακούσει κάποιος όταν πρωτοβρεθεί κάπου έξω.....

Τι να κάνουμε.....

Παράθεση

thelonafigo

Νεοφερμένος

H thelonafigo έγραψε στις 03:10, 17-11-10:

εχουν πολυ εντονη προφορα οι γαλλοι απλα και δεν την εχω συνηθισει ακομη( 2 μηνες ειμαι εδω).θα δειξει..

Παράθεση

hastalamuerte

Νεοφερμένος

O hastalamuerte έγραψε στις 12:53, 18-11-10:

Τη μοναδική φορά που είχα την ευκαιρία να ταξιδέψω στη Γαλλία έμεινα στο Στρασβούργο για 6 μέρες. Από την αρχή αντιλήφθηκα την διαφορετική προφορά των αλσατών αλλά θα έλεγα ότι μέχρι την 5η μέρα είχα προσαρμοστεί κάπως. Βέβαια αυτό απέχει πολύ από την πλήρη ευχέρεια που μάλλον απαιτεί σίγουρα κάνα πεντάμηνο-εξάμηνο.

Παράθεση

thelonafigo

Νεοφερμένος

H thelonafigo έγραψε στις 20:22, 19-11-10:

θελεις να ερθεις για μεταπτυχιακο η ερασμους?

Παράθεση

katalinos

Πολύ δραστήριο μέλος

Το avatar του χρήστη katalinos
Ο katalinos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 476 μηνύματα.

O katalinos έγραψε στις 20:48, 19-11-10:

Αρχική Δημοσίευση από Μάριλυ
Μα, το πιστεύετε ότι είναι μέσα Ιουνίου και δεν έχουμε καν υποψιαστεί καλοκαίρι? Βρέχει και έχει 15 βαθμούς.
σε πιστεύουμε
εσύ το πιστεύεις ότι είναι μέσα Νοεμβρίου και είμαι με κοντομάνικο ;

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Neraida (Bitch...)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Neraida
H Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,918 μηνύματα.

H Neraida Twisted Mind... έγραψε στις 20:51, 19-11-10:

Αρχική Δημοσίευση από katalinos
σε πιστεύουμε
εσύ το πιστεύεις ότι είναι μέσα Νοεμβρίου και είμαι με κοντομάνικο ;
Δε λες "παλι καλα" που κανουμε οικονομια στο πετρελαιο?!

6 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

hastalamuerte

Νεοφερμένος

O hastalamuerte έγραψε στις 14:12, 22-11-10:

Αρχική Δημοσίευση από thelonafigo
θελεις να ερθεις για μεταπτυχιακο η ερασμους?
Για μεταπτυχιακό σκέφτομαι. Ο τομέας που ψάχνομαι είναι τα οικονομικά και μέχρι στιγμής έχει πάρει το μάτι μου δύο καλά προγράμματα ένα στο Παρίσι που είναι "τσουχτερο" και ένα στη Λυόν που είναι σαφώς πιο προσεγγίσιμο. Αλήθεια εσύ σε ποια πόλη είσαι?

Παράθεση

thelonafigo

Νεοφερμένος

H thelonafigo έγραψε στις 15:07, 22-11-10:

montpellier διπλα στη μασσαλια.ενταξει παρισι αλλη φαση.κοιτα να εχεις παρεα να μην πληξεις τον πρωτο καιρο.και να βρεις δωματιο σε εστια!

Παράθεση

hastalamuerte

Νεοφερμένος

O hastalamuerte έγραψε στις 13:12, 23-11-10:

Πωωωωωωωω πλάκα κάνεις........!!?!!! Τρελό μέρος.... από τη μία εξόρμηση προς Κυανή Ακτή, από την άλλη όμορφο ταξιδάκι Βαρκελώνη και προς τα βόρεια με TGV για σκί στις Άλπεις (αν αντέχει βέβαια ο προυπολογισμός του μήνα!) Όσο για κλίμα φαντάζομαι πρέπει να είναι γαμάτο...

Έριξα λιγάκι μια ματιά στο σάιτ του πανεπιστημίου σου μου φάνηκε καλή φάση. Ρε σύ κάτι που δεν κατάλαβα είναι αν τα μάστερ των οικονόμικών που έχει (και μου φαίνονται καλά) προσφέρονται και στα αγγλικά. Τέλος πάντων ακόμα κι αν δε το ξέρεις αυτό συγκεκριμένα έχεις ακούσει κανένα μάστερ να είναι στα αγγλικά?

Παράθεση

thelonafigo

Νεοφερμένος

H thelonafigo έγραψε στις 12:55, 24-11-10:

γενικα στη γαλλια δυσκολο να βρεις μαστερ στα αγγλικα(σε ποιο σαιτ μπηκες?).εγω ειμαι στο université de montpellier 2,τα οικονομικα πρεπει να ειναι στο université de montpellier 1 που ειναι ενα φανταστικο κτιριο σε ενα φανταστικο μερος. οσο για το κλιμα δεν θα το ελεγα.ειναι πολυ πιο κρυο απο την ελλαδα.αν δεις στον χαρτη ποσο βορεια εινσι σε σχεση με την ελλαδα θα καταλαβεις.σκοπευω να παω παρισι,ειναι 3,5 ωρες με το tgv αλλα κυανες ακτες και μασσαλιες τι να τις κανεις χειμωνιατικα?επισης η βαρκελωνη ειναι 4 ωρες απο εδω με το τρενο αλλα δεν ξερω αν θα εχω τον χρονο να παω.βλεπεις μεχρι μεσα γεναρη θα ειμαι εδω.

Παράθεση

hastalamuerte

Νεοφερμένος

O hastalamuerte έγραψε στις 16:18, 24-11-10:

Μάλλον εγώ μπήκα στο université de montpellier 1 http://en.www.univ-montp1.fr/autres_..._um1/education το οποίο παρότι έχει αγγλική έκδοση στι σάιτ του και σου δίνει την εντύπωση ότι έχει και αγγλικά τμήματα μάλλον κάτι τέτοιο δεν ισχύει. Αν πας δηλαδή κάτω κάτω στην παραπάνω διεύθυνση (στο further information) σε πετάει στην επόμενη σελίδα με τα τμήματα που είναι μόνο στα γαλλικά.... Κρίμα γιατί έχει καλά μάστερ... και μάλλον τα γαλλικά μου δεν ανταποκρίνονται...

Εσύ τι ακριβώς κάνεις? απότι είδα στο université de montpellier 2 παίζουν πολύ "βιολογικά" και "φυσικά" τμήματα.

Παράθεση

thelonafigo

Νεοφερμένος

H thelonafigo έγραψε στις 03:28, 27-11-10:

διατηρηση της βιοποικιλοτητας ελληνογαλλικο μεταπτυχιακο. θα μπορεις να παρακολουθησεις εκει καποια εντατικα μαθηματα γλωσσας.αλλα αν ακουσεις γαλλο να μιλαει αγγλικα δε θα καταλαβεις τιποτα.χαχα.μπορεις παντως να κανεις μαθηματα μεχρι να πας εκει. τον σεπτεμβρη σκοπευεις να πας?

Παράθεση

hastalamuerte

Νεοφερμένος

O hastalamuerte έγραψε στις 00:53, 29-11-10:

Ναι αν κάνω κάτι σκέφτομαι να το αρχίσω από τον ερχόμενο Σεπτέμβρη. Το μοναδικό αγγλόφωνο μάστερ που βρίσκω σε γαλλικό έδαφος είναι το πραγματικά αξιόλογο MBA in hospitality management στο ESSEC που είναι ή μέσα ή σε μικρή απόσταση από το Παρίσι. Βάβαια φαίνεται πως είναι τόσο καλό που το κόστος ανέρχεται στο διόλου ευκαταφρόνητο ποσό των 30.000 ευρώ. Ωραίο είναι και κάτι περίπου αντίστοιχο στο Universite Montpellier 1 το Management restauration et hôtellerie, Tourisme πάντως εδώ το τεράστιο ερώτημα είναι αν έχω τα κότσια μέσα στους επόμενους μήνες να ανεβάσω το επίπεδο των Γαλλικών μου τουλάχιστον σε Sorbonne....

Πράγματι αυτό που λες για τους Γάλλους και τη σχέση τους με τα αγγλικά είναι στάνταρ.... Γι αυτό τους καταλαβαίνω όταν αποφεύγουν να τα μιλάνε, διότι αφενός δεν τα γουστάρουν αφετέρου όταν τα μιλάνε τα σκοτώνουν.

Γι αυτό λοιπόν (παρότι ξέρεις γαλλικά) όταν ανέβεις Παρίσι πες. Θα σου συστήσω το εργαλείο που συνέστησα και σε ένα φιλαράκι που το επισκέφτηκε πριν από 2 εβδομάδες

Παράθεση

thelonafigo

Νεοφερμένος

H thelonafigo έγραψε στις 01:48, 29-11-10:

τι εννοεις εργαλειο?

Παράθεση

hastalamuerte

Νεοφερμένος

O hastalamuerte έγραψε στις 14:14, 30-11-10:

Σου στέλνω το site όπου θα βρεις τα σημαντικότερα αξιοθέατα στο Παρίσι αλλά και αρκετές ενδιαφέρουσες πληροφορίες για την μοναδική πόλη του φωτός!

Είναι αλήθεια πως όσοι γνωστοί μου έχουν πάει γυρίζοντας μου περιέγραφαν την εμπειρία τους ως κάτι ξεχωριστό, να ξέρεις όμως ότι θα ήταν καλύτερο να αφιερώσεις κάτι παραπάνω από τρεις ή τέσσερις μέρες ώστε να μπεις πραγματικά στο κλίμα της πόλης.

Παράθεση

Eileen (Athena (1/3 ΜΕΤΣ))

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Eileen
H Athena (1/3 ΜΕΤΣ) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 2,923 μηνύματα.

H Eileen έγραψε στις 14:25, 30-11-10:

Εγώ θέλω να ζήσω μόνιμα στην Αγγλία και πιο συγκεκριμένα στο Λονδίνο...
Ενθουσιάστηκα όταν πήγα, η πόλη είναι υπέροχη και από άποψη ευκαιριών εργασίας και ποιότητας ζωής, τα πράγματα είναι πολύ καλύτερα.
Άσε που και από την άλλη στο εξωτερικό υπάρχει αξιοκρατία. Και μόνο αυτό για εμένα είναι αρκετό!

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Eileen : 24-09-11 στις 23:42.
Παράθεση

thelonafigo

Νεοφερμένος

H thelonafigo έγραψε στις 18:32, 30-11-10:

χμμν. -1 εχει τωρα το παρισι..ασε θα παω το καλοκαιρι!

Παράθεση

hastalamuerte

Νεοφερμένος

O hastalamuerte έγραψε στις 14:49, 02-12-10:

Το Λονδίνο βέβαια είναι λίγο μουντό σε σχέση πχ. με την Πόλη του Φωτός...... Θα μου πεις ως "φιλο-γάλλος" δεν είσαι αντικειμενικός αλλά παρότι δεν έχω πάει κάτι τέτοιο μου βγάζει...

Λαμβάνοντας υπόψιν τα κεντροευρωπαϊκά δεδομένα το -1 μάλλον είναι καλό πρόσφατα άκουσα για κάτι -15 εκεί γύρω!

Παράθεση

Τάσος97 (CosmicFurnace)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Τάσος97
Ο CosmicFurnace αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Ολλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 3,559 μηνύματα.

O Τάσος97 Vandaag ben ik broke έγραψε στις 13:27, 14-06-11:

Εγώ θέλω σαν τρελλός να πάω στην Αυστραλία να μείνω(Μελβούρνη)! Αχχ μακάρι να τα καταφέρω κάποτε

Παράθεση

deathwander

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη deathwander
Ο deathwander αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 6 μηνύματα.

O deathwander έγραψε στις 23:34, 22-06-11:

παιδιά εγώ δεν θα ήθελα να παρατήσω την χώρα μου για κανένα λόγω διότι είναι μια χώρα με πάρα πολλά προσόντα τα οποία κατά την γνώμη μου δεν θέλουμε να τα γνωρίσουμε επειδή ο καθένας κάνει ότι θέλει και κοιτάει μόνο το προσωπικό του συμφέρον εγώ θα έφευγα από την ελλάδα άμα βρισκόταν η οικογένειά μου σε τεράστια οικονομική κατάσταση και έπρεπε αναγκαστικά να φύγουμε μόνο τότε!

Παράθεση

Τάσος97 (CosmicFurnace)

Επιφανές Μέλος

Ο CosmicFurnace αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Ολλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 3,559 μηνύματα.

O Τάσος97 Vandaag ben ik broke έγραψε στις 09:54, 23-06-11:

Αρχική Δημοσίευση από deathwander
παιδιά εγώ δεν θα ήθελα να παρατήσω την χώρα μου για κανένα λόγω διότι είναι μια χώρα με πάρα πολλά προσόντα τα οποία κατά την γνώμη μου δεν θέλουμε να τα γνωρίσουμε επειδή ο καθένας κάνει ότι θέλει και κοιτάει μόνο το προσωπικό του συμφέρον εγώ θα έφευγα από την ελλάδα άμα βρισκόταν η οικογένειά μου σε τεράστια οικονομική κατάσταση και έπρεπε αναγκαστικά να φύγουμε μόνο τότε!
τα οποία είναι; Η κρίση, η κοροϊδία, εκμετάλλευση...

Παράθεση

RunawayDreamer (Βίκυ)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη RunawayDreamer
H Βίκυ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 24 ετών , επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Ηγουμενίτσα (Θεσπρωτία). Έχει γράψει 409 μηνύματα.

H RunawayDreamer ήταν η ζωή τους, λένε, τραγωδία... έγραψε στις 00:41, 08-07-11:

Εγώ θα ήθελα να μείνω μόνιμα είτε στο Λονδίνο, είτε στο Λος Άντζελες...
keep dreaming vicky, αλλά θα το προσπαθήσω..ακόμα ούτε τα 18 δεν έχω κλείσει..

3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Τάσος97 (CosmicFurnace)

Επιφανές Μέλος

O Τάσος97 Vandaag ben ik broke έγραψε στις 11:20, 13-07-11:

Αρχική Δημοσίευση από theRunawayDreamer
Εγώ θα ήθελα να μείνω μόνιμα είτε στο Λονδίνο, είτε στο Λος Άντζελες...
keep dreaming vicky, αλλά θα το προσπαθήσω..ακόμα ούτε τα 18 δεν έχω κλείσει..
εσύ 17, εγώ 14... οι ηλικίες δε λένε κάτι! Μην το σκέφτεσαι σαν όνειρο αλλά κοίτα να το πραγματοποιήσεις!! Δεν είναι κάτι τόσο δύσκολο! Εγώ ξέρω πως αν θες κάτι κάνεις τα πάντα για να το πετύχεις! Εσύ τουλάχιστον θα είσαι σε λίγο 18 και μπορείς να πραγματοποιήσεις αυτή σου την επιθυμία σύντομα εγώ τι να πω?! Στο LA γιατί θες να πας παρεμπιπτόντως;; Καλή τύχη σε ό,τι και να αποφασίσεις να κάνεις! Κοίταξε αυτή την ιστοσελίδα μπορεί να σε βοηθήσει http://www.patriotaki.com/

Παράθεση

Miss Brightside (Ahri)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη Miss Brightside
H Ahri αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Επενδυτής . Έχει γράψει 1,288 μηνύματα.

H Miss Brightside έγραψε στις 12:11, 13-07-11:

Έχω περάσει ένα διάστημα στο εξωτερικό, μικρό βέβαια για να βγάλω συμπεράσματα, μόλις 2 εβδομάδες, αλλά μου φάνηκαν όλα πιο ήρεμα και οργανωμένα σε σχέση με αυτό που βλέπω εδώ. Τελείως διαφορετικός τρόπος ζωής. Αν μου δινόταν η ευκαιρία, θα ζούσα μόνιμα σε μια άλλη χώρα, αρκεί βέβαια να γνώριζα καλά τη γλώσσα.

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

D_G (Δημήτρης)

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη D_G
Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,759 μηνύματα.

O D_G έγραψε στις 12:25, 13-07-11:

Δεν αλλάζω την χώρα μου με καμία στον κόσμο.
Κι αν τώρα περνάει κάποιες δυσκολίες, αυτό δεν σημαίνει ότι θα πρέπει να αφήσω την ωραιότερη χώρα του κόσμου, με την θάλασσα, με τις φυσικές ομορφιές της και όλα τα καλά της.
Εξάλλου και οι άλλες χώρες αντιμετωπίζουν προβλήματα, εδώ μία ολόκληρη Αμερική είναι έτοιμη για χρεωκοπία.
Ελλάδα, και μόνο Ελλάδα !

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

ΓΙΩΡΓΟΣ95

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη ΓΙΩΡΓΟΣ95
Ο ΓΙΩΡΓΟΣ95 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 22 ετών και μας γράφει απο Νιγρίτα (Σέρρες). Έχει γράψει 49 μηνύματα.

O ΓΙΩΡΓΟΣ95 ΓΕΙΑ ΧΑΡΑ ΣΕ ΟΛΗ ΤΗ ΝΕΟΛΕ(Ρ)Α! έγραψε στις 21:20, 13-07-11:

Ουτε που μου περασε απο το μυαλο να μεινω σε χωρα εκτος Ελλαδας,εστω και για εναν χρονο!
Ειμαι μικρος ακομη αλλα οπως λενε:απο μικρο κι'απο χαζο μαθαινεις την αληθεια!
Εχω ενα χοντρο κολλημα με το Lauterbrunnen της Ελβετιας αλλα μονο για(μια βδομαδα)διακοπες θελω να παω εκει!
Και με την Αγγλια εχω κολλημα αλλα και εκει μονο για διακοπες θελω να παω!
Γενικα,θελω να παω σε ολη την Ευρωπη αλλα μονο για διακοπες και για τιποτα περισσοτερο!

Παράθεση

Τάσος97 (CosmicFurnace)

Επιφανές Μέλος

O Τάσος97 Vandaag ben ik broke έγραψε στις 12:05, 14-07-11:

Αρχική Δημοσίευση από ΓΙΩΡΓΟΣ95
Ουτε που μου περασε απο το μυαλο να μεινω σε χωρα εκτος Ελλαδας,εστω και για εναν χρονο!
Ειμαι μικρος ακομη αλλα οπως λενε:απο μικρο κι'απο χαζο μαθαινεις την αληθεια!
Εχω ενα χοντρο κολλημα με το Lauterbrunnen της Ελβετιας αλλα μονο για(μια βδομαδα)διακοπες θελω να παω εκει!
Και με την Αγγλια εχω κολλημα αλλα και εκει μονο για διακοπες θελω να παω!
Γενικα,θελω να παω σε ολη την Ευρωπη αλλα μονο για διακοπες και για τιποτα περισσοτερο!
Υπάρχουν ακόμη νεα παιδιά που πιστευουν σε αυτή την (να μην ξεκιναω χρακτηρισμούς) χώρα... Εκπλήσσομαι

-1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Βρείτε παρόμοια

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους