Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 66,094 εγγεγραμμένα μέλη και 2,388,077 μηνύματα σε 74,651 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα

Καλώς ήρθατε στο e-steki!

Εγγραφή Βοήθεια

Άγιο φως... ή μήπως όχι;

Lorien

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Lorien
Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 4,294 μηνύματα.

O Lorien έγραψε στις 18:40, 28-04-06:

Μου εδειξαν ενα ωραιο αρθρο για το θεμα και σας το παραθετω για σχόλια.

Αγιο φως : θαυμα ή τρυκ ;

Aν και ετσι κι αλλιως δεν πιστευω ευκολα σε τετοια θεματα, το αρθρο ριχνει επιπλεον φως, περι "Αγιου" φωτος, θρησκειας, ελεγχου κλπ.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Isiliel (Φεγγάρω)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Isiliel
H Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 9,049 μηνύματα.

H Isiliel Salus populi suprema lex esto έγραψε στις 21:53, 28-04-06:

Όχι δεν πιστεύω πως το Άγιο Φως είναι θαύμα.
Γιατί ακόμα και να είναι, απλά, δεν με συναρπάζει.

Κάθε τελετή απαιτεί μια τελετουργία για να υποβάλλει τους συμμετέχοντες και να δημιουργήσει μια συγκεκριμένη αίσθηση στους παρευρισκόμενους.
Σκεφτείτε ένα ρομαντικό δείπνο -που στην ουσία είναι μια μικρή τελετουργία- χωρίς την ανάλογη ατμόσφαιρα. Χαμηλό φωτισμό, ανάλογη μουσική, μυρωδιές... Όλα αυτά είναι μέρος της τελετουργίας φτιαγμένα να επηρεάσουν τις πέντε (ή έξι?) αισθήσεις μας με ανάλογο τρόπο.

Το ίδιο συμβαίνει και με το Άγιο Φως κατά τη γνώμη μου. Είναι ένα κομμάτι της συγκεκριμένης ιεροτελεστίας.

Άλλωστε είναι μια όμορφη στιγμή όταν χαμογελώντας ζητά ο ένας στον άλλο λίγο από αυτό το ..θαύμα που κανείς δεν αρνείται να μοιραστεί. Είναι η στιγμή που ενώνει τους παρευρισκόμενους και τους κοινωνεί ίσως το μήνυμα πως η φλόγα όσες φορές κι αν τη μοιραστείς δεν χάνει τίποτα από τη λαμπρότητά της.
Όπως ίσως συμβαίνει και με την Αγάπη...

Δεν έχω τις απαραίτητες γνώσεις για να κρίνω αυτά που περιγράφει ο κύριος στην ιστοσελίδα.
Πιστεύω όμως, πως το σημαντικό είναι αυτό που αισθάνεται κάποιος που δέχεται το συγκεκριμένο Φως και τα συναισθήματα που του προκαλεί. Γιατί πιστεύω ότι κάθε είδους πίστη έχει τη δύναμη να σε υποβάλλει.

Βρέθηκα φέτος στην Ανάσταση με μια φιλική οικογένεια. Ένα συγγενικό τους πρόσωπο βρισκόταν λίγο παραπέρα αλλά όπως μου εξήγησαν έχουν χρόνια να μιλήσουν, γι' αυτό έκαναν πως δεν τον είδαν. (Λογικά το ίδιο έκανε κι εκείνος...)
Αν αυτό το Άγιο Φως είχε τη "δύναμη" να τους συμφιλιώσει, τότε ναι, θα είχε τη σημασία του για αυτούς τους ανθρώπους. Ελπίζω να καταλαβαίνετε τι θέλω να πω...

Σημασία λοιπόν για μένα δεν έχει από που προέρχεται το Φως αυτό, αλλά πως το αντιλαμβανόμαστε.

Υ.Γ. Τη θέση μου σε σχέση με τη Θρησκεία, θα την αναλύσω μιαν άλλη φορά.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Dark_kronos (Rognan)

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη Dark_kronos
Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 26 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 6,569 μηνύματα.

O Dark_kronos Όλα είναι ψεύτικα έγραψε στις 22:04, 28-04-06:

Ειχε ξαναναφερθει το θεμα νομιζω.

Πρωσοπικα πιστευω οτι κατι παιζετε "κατω απο το τραπεζι". Ισως βεβαια και να πεζη κατι στην συγκεκριμενη περιοχη. Δεν παει ομως να πει και οτι ειναι θαυμα. Αλλωστε μπορει καπια χημικη παραμετρο να μην την εχουν ανακαλυψει ακομα οι επιστιμονες. Ποτε δεν ξεουμε τι κριβει το αγνωστο, γι' αυτο εχουμε φτιαξει και τους θεους. Και ο κεραυνος καποτε θεωρουνταν θαυμα, σημερα ομως ξερουμε οτι ειναι φυσικη αντιδραση.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

kleftra (Γεωργία-Γωγούλα-Γωγώ...ακούω σε όλες τις παραλλαγές)

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη kleftra
H Γεωργία-Γωγούλα-Γωγώ...ακούω σε όλες τις παραλλαγές αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,633 μηνύματα.

H kleftra οι φωνές στο κεφάλι της, της είπαν κι έγραψε στις 23:35, 28-04-06:

Δεν μου αρέσει να αμφισβητώ πράγματα για τα οποία δεν έχω επαρκής γνώσεις.
Το μόνο που γνωρίζω για το συγκεκριμένο θεμα είναι πως (έτσι λέγεται τουλάχιστον) μόνο στα χέρια ορθόδοξου ανάβει.
Αυτό που σίγουρα ξέρω είναι πως το Πατριαρχείο διατηρεί πάρα πολλά στρέμματα εκτάσεων στην περιοχή οι οποίες το 2012(νομίζω ή και νωρίτερα) θα έρθουν στην πλήρη κυριότητα του(μιλάμε για αξίες αρκετών εκατομμυρίων).Δεν ξέρω αν θυμάστε το σκάνδαλο που είχε ξεσπάσει πρόσφατα και την επιμονή των ντόπιων να απομακρυνθεί το ορθόδοξο πατριαρχείο;Νομίζω πως το θαύμα του φωτός(είτε πρόκειται για θαύμα είτε για απάτη) συντηρεί την παραμονή του πατριαρχείου εκεί.

Παράθεση

iJohnnyCash (Panayotis Yannakas)

Founder

Το avatar του χρήστη iJohnnyCash
Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Επιχειρηματίας . Έχει γράψει 16,004 μηνύματα.

O iJohnnyCash έγραψε στις 01:47, 29-04-06:

Αρχική Δημοσίευση από kleftra
Δεν μου αρέσει να αμφισβητώ πράγματα για τα οποία δεν έχω επαρκής γνώσεις.
Μα το θαυμα δεν υποτιθεται οτι βασιζεται σε γνωσεις, απλως συμβαινει ... το πως αναβει δεν το ξερει ουτε η εκκλησια (δλδ ετσι λεει).

Παράθεση

Lorien

Επιφανές Μέλος

O Lorien έγραψε στις 15:16, 29-04-06:

Πολυ ωραια τα πες isiliel.

Dark_kronos : δε νομιζω οτι παιζει κατι που δεν εχει ανακαλυφθει απο την επιστημη. Εδω φαινεται να ειναι μαλιστα πολυ παλια γνωση. Αιωνων.

kleftra : εμενα δε μαρεσει να πιστευω πραγματα χωρις επαρκεις γνωσεις . Και κατι μου λεει πως στα χερια οποιουδηποτε θα αναψει η φλογα. Εχω δει σε ντοκυμαντερ ασχετο, πως αναβει απο το τιποτα, μια ουσια. Καπνιζει απο μονη της λιγο και μετα παιρνει φωτια και πραγματικα μαοιαζει με θαυμα.

Exposed_Bone : Υποτιθεται δε το ξερει η εκκλησια. Μαλλον ομως απλα την συμφερει να λεει ετσι. Αλλιως δε θα πστευε κανεις το " θαυμα" .

Παράθεση

Dark_kronos (Rognan)

Αποκλεισμένος χρήστης

Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 26 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 6,569 μηνύματα.

O Dark_kronos Όλα είναι ψεύτικα έγραψε στις 16:41, 29-04-06:

Ενοουσα οτι μπορει πραγματι να μην παιζει καπιο τρικ και να αναβουν απο μονα τους τα κερια, αλλα να γινετε απο φυσικα ετια τα οπια δεν εχει κατανοησει ακομα ο ανθρωπος. Καταλαβες;

Παράθεση

Lorien

Επιφανές Μέλος

O Lorien έγραψε στις 16:43, 29-04-06:

Α οκ. Αλλα τοτε γιατι δεν αφηνουν επιστημονες να το τσεκαρουν ωστε να αποκλεισουν τουλαχιστον ολα τα γνωστα φαινομενα ;

Παράθεση

Dark_kronos (Rognan)

Αποκλεισμένος χρήστης

O Dark_kronos Όλα είναι ψεύτικα έγραψε στις 17:13, 29-04-06:

Γιατι μπορει να φοβουνται οτι παιζει καιτ τετιο. Καταλαβενεις τι θα χασουν αμα ανακαλυθει οτι προκιτε περι φυσικου θεματος και οχι θαυματος...

Παράθεση

Isiliel (Φεγγάρω)

Επιφανές Μέλος

H Isiliel Salus populi suprema lex esto έγραψε στις 17:49, 29-04-06:

Αρχική Δημοσίευση από Lorien
Α οκ. Αλλα τοτε γιατι δεν αφηνουν επιστημονες να το τσεκαρουν ωστε να αποκλεισουν τουλαχιστον ολα τα γνωστα φαινομενα ;
Γιατί τους βολεύει πολύ το "Πίστευε και μη ερεύνα"

Παράθεση

Lorien

Επιφανές Μέλος

O Lorien έγραψε στις 18:16, 29-04-06:

Παράθεση

iJohnnyCash (Panayotis Yannakas)

Founder

Το avatar του χρήστη iJohnnyCash
Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Επιχειρηματίας . Έχει γράψει 16,004 μηνύματα.

O iJohnnyCash έγραψε στις 21:55, 29-04-06:

Exposed_Bone : Υποτιθεται δε το ξερει η εκκλησια. Μαλλον ομως απλα την συμφερει να λεει ετσι. Αλλιως δε θα πστευε κανεις το " θαυμα" .
Συμφωνω απολυτα μαζι σου ... Για εμενα ... Επαναλαμβανομενο θαυμα πρωτη φορα βλεπω

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Γιώργος : 27-04-08 στις 02:25. Αιτία: Διόρθωση quote tag. :)
Παράθεση

ladycat (frosso)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη ladycat
H frosso αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 41 ετών , επαγγέλεται Χημικός και μας γράφει απο Χίος (Χίος ). Έχει γράψει 159 μηνύματα.

H ladycat πισσας+ζυλιτο+γκρινιαρης+ladycat jr=LFE έγραψε στις 22:47, 29-04-06:

παιδια απο την γιαγια μου που ειχε παει στα ιεροσολυμα το μονο που καταλαβα ειναι οτι το αγιο φως μονο σε εμας τους ορθοδοξους αναβει εχουν προσπαθησει πολλες αιρεσεις να το κανουν αλλα τζιφος θυμαμαι μια χρονια το ειδα σε ενα βιβλιο δεν θυμαμαι πιο κατι εγινε κ μια ασπιδα φωτος το αναψε το φως εκτος παναγιου ταφου το ειχαν κ σε φοτο

Παράθεση

Lorien

Επιφανές Μέλος

O Lorien έγραψε στις 03:49, 30-04-06:

Καθως ομως καθαρος ουρανος ατραπες δε φοβαται, αν ηταν οντως θαυμα, δε θα ηθελε η εκκλησια η ορθοδοξη, να το δειξει αυτο σε ολους ξεκαθαρα, ωστε να προσελκυσει κιαλλους πιστους ;

Παράθεση

ladycat (frosso)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη ladycat
H frosso αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 41 ετών , επαγγέλεται Χημικός και μας γράφει απο Χίος (Χίος ). Έχει γράψει 159 μηνύματα.

H ladycat πισσας+ζυλιτο+γκρινιαρης+ladycat jr=LFE έγραψε στις 09:11, 30-04-06:

μα ηδη συρεουν χιλιαδες πιστων εκει καθε χρονο απο ολο τις θρησκειες για να το δουν ελπιζω καποτε να παω κ να το δω τι μπορει να γινετε βεβαια δεν αποκλειω ορισμενα πραγματα οτι μπορει να ειναι κατι σαν τρικ οπως κανουν με τα μαγικα

Παράθεση

Lorien

Επιφανές Μέλος

O Lorien έγραψε στις 17:01, 30-04-06:

The more the merrier για την εκκλησια

Παράθεση

kleftra (Γεωργία-Γωγούλα-Γωγώ...ακούω σε όλες τις παραλλαγές)

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη kleftra
H Γεωργία-Γωγούλα-Γωγώ...ακούω σε όλες τις παραλλαγές αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,633 μηνύματα.

H kleftra οι φωνές στο κεφάλι της, της είπαν κι έγραψε στις 12:08, 01-05-06:

kleftra : εμενα δε μαρεσει να πιστευω πραγματα χωρις επαρκεις γνωσεις . Και κατι μου λεει πως στα χερια οποιουδηποτε θα αναψει η φλογα. Εχω δει σε ντοκυμαντερ ασχετο, πως αναβει απο το τιποτα, μια ουσια. Καπνιζει απο μονη της λιγο και μετα παιρνει φωτια και πραγματικα μαοιαζει με θαυμα.
Οχι δεν με καταλαβες.Δεν εννοώ να το αμφισβητήσω ή να το πιστέψω γιατί δεν υπάρχουν αποδείξεις για το μεν ή το δε, αλλά ότι εγώ δεν έχω επαρκείς γνώσεις δλδ δεν έχω διαβάσει κατι σχετικά που να το υποστηρίζει ή να το κατακρίνει για να σχηματίσω άποψη, απλά μόνο το έχω ακούσει πως συμβαίνει.
Το μόνο το οποίο γνωρίζω με βεβαιότητα είναι τα τεράστια οικονομικά συμφέροντα του Πατριαρχείου στην περιοχή και το γεγονός πως "το θαύμα" συντηρεί την παραμονή του ορθόδοξου πατριαρχείου εκεί

Παράθεση

Lorien

Επιφανές Μέλος

O Lorien έγραψε στις 14:31, 01-05-06:

Καλα το προσεγγιζεις. Γιαυτο και εβαλα το αρθρο , για περισσοτερες πληροφοριες στο θεμα. Γενικα, να ψαχνομαστε.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Lorien : 02-05-06 στις 15:27.
Παράθεση

dooo

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη dooo
H dooo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,231 μηνύματα.

H dooo έγραψε στις 10:02, 02-05-06:

Αρχική Δημοσίευση από ladycat
μα ηδη συρεουν χιλιαδες πιστων εκει καθε χρονο απο ολο τις θρησκειες για να το δουν
κανείς όμως δεν μπαίνει μέσα στον τάφο, μαζί με τον παπούλη....

υπάρχει ένα είδος φωσφόρου, που όταν έρθει σε συνθήκες.......Πανάγιου Τάφου (κάτι με περιεκτικότητα της ατμόσφαιρας σε οξυγόνο έχει να κάνει), αναφλέγεται.

Όλα τα άλλα είναι εικασίες. Ακόμα και το αν αυτός ο φώσφορος βρίσκεται στη τσέπη του παπούλη ή όχι.....

Παράθεση

cuto

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη cuto
Ο cuto αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 31 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 68 μηνύματα.

O cuto έγραψε στις 23:41, 03-05-06:

Εγω ειχα δει σε μια εκπομπη πριν καποια χρονια(οχι στα μεγαλα καναλια),κερια να αναβουν μονα τους.Αυτο που ειχε γινει,ειναι οτι αλειφαν το φυτιλι με ενα μειγμα 2 ουσιων κ μετα απο λιγη ωρα αναβε μονο του.το χρονο που θα περασει μεχρι την αναφλεξη τον καθοριζαν με την αναλογια των ουσιων.
Δεν λεω βεβαια οτι δεν ειναι θαυμα αυτο που γινεται στον παναγιο ταφο,απλως αναρωτιεμαι..

Παράθεση

Lorien

Επιφανές Μέλος

O Lorien έγραψε στις 01:44, 04-05-06:

Δεν λεω βεβαια οτι δεν ειναι θαυμα αυτο που γινεται στον παναγιο ταφο,απλως αναρωτιεμαι..
Καλα το πας, αναρωτησου λιγο πιο βαθεια. Ποιος εχει να κερδισει απο θαυμα, ποιος να χασει αν δεν ειναι θαυμα. Αν ειναι θαυμα γιατι να μη το κανουν σε ανοιχτο χωρο να βλεπουν ολοι ;

τετοια πραματα...

Παράθεση

Γιάννης (Παπαφλέσσας)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Γιάννης
Ο Παπαφλέσσας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 42 ετών . Έχει γράψει 2,257 μηνύματα.

O Γιάννης Πέρασα μια βόλτα! Τι θα φάμε? έγραψε στις 15:59, 04-05-06:

Δυστηχώς γινονται θαυματα κατα καιρούς άλλα η ηλιθιότητα κάποιον και η κουτοπονηριά τους μας έχουν κάνει να αμφισβητούμε τα πάντα. Μπορεί το άναμα να είναι φτιαχτό αλλα κανένας επιστήμωνας δεν έχει εξηγήσει πως σχίστηκε μια μαρμάρινη κολόνα μέσα στον Ναό όταν προσπάθησαν να αφαιρέσουν το αποκλιστικό δικαίωμα των ορθοδόξων στο να πέρνουν το Άγιο Φώς.
Μέσα σε χιλιάδες εικόνες που δακρύζουν χυμο βατόμουρο, απο "έξυπνους" παππάδες που έχουν κάνει το παγκάρι της Εκκλησία προσωπικό τους αποθεματικό λογαριασμό είναι φυσικό να μην αναγνωρίζουμε τίποτα ως διαφορετικό και να είμαστε σκεπτικηστές.
Απο κάπου έχουν ξεκινήσει όλα, κάτι σίγουρα υπάρχει και ο καθένας ας του δώσει το όνομα που του κολάει καλύτερα και πολύ μεγάλο ποσοστό απο αυτούς που αμφισβητούν και δηλώνουν Αθεοι, σε χοντρά παλούκια έχουν ζητήσει την βοήθεια απο την Παναγία η τον Χριστό.

Παράθεση

Γιάννης (Παπαφλέσσας)

Επιφανές Μέλος

Ο Παπαφλέσσας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 42 ετών . Έχει γράψει 2,257 μηνύματα.

O Γιάννης Πέρασα μια βόλτα! Τι θα φάμε? έγραψε στις 16:04, 04-05-06:

Καλα το πας, αναρωτησου λιγο πιο βαθεια. Ποιος εχει να κερδισει απο θαυμα, ποιος να χασει αν δεν ειναι θαυμα. Αν ειναι θαυμα γιατι να μη το κανουν σε ανοιχτο χωρο να βλεπουν ολοι ;

τετοια πραματα...
Αν ήταν καθαρά Ελληνικό θέμα και κρυβόταν κέρδος πίσω απο αυτή την κίνηση να είσουν σίγουρος ότι το φώς θα άναβε στην Μητρόπολη Αθηνών με 15.000 πλανόδιους γύρω γύρω, ότι γίνετε σε όλα τα παζάρια δηλαδή.
Ο μόνος που έχει να κερδίσει έιναι η πόλη της Ιερουσαλήμ και τα ξενοδοχεία τους, και δεν νομίζω ότι παίρνει μίζα η Ελληνική εκκλησία απο τους ξενοδόχους.
Ο Χρηστός πέθανε μέσα σε εκείνον το τάφο και το άναμα της φλόγας γίνεται την στιγμή της ανάστασης, δεν είναι δυνατόν να γίνει έξω, σε αυτό όμως θα συμφωνήσω εν μέρη μαζί σου, γιατί ποτέ να μην στηθεί καμία τηλεοπτική κάμερα μέσα στον τάφο για να καταγράψει το θαυμα!

Παράθεση

Lorien

Επιφανές Μέλος

O Lorien έγραψε στις 17:22, 04-05-06:

Αυτο για την κολωνα που λες...δε το ξερω. Και δε το πιστευω μεχρι να το ψαξω.

Απο κάπου έχουν ξεκινήσει όλα,
Το συμπαν ναι. Μεχρι εκει "ξερουμε" . Για τα υπολοιπα δε ξερουμε τιποτα. Μαλλον ανθρωπινο χερακι εχει μπει για τους γνωστους λογους.

και πολύ μεγάλο ποσοστό απο αυτούς που αμφισβητούν και δηλώνουν Αθεοι, σε χοντρά παλούκια έχουν ζητήσει την βοήθεια απο την Παναγία η τον Χριστό.
Κι αν ηταν αλλης θρησκειας, απο αλλο θεο. Ποιος απολους ισχυει ; Μαλλον κανενας. Το κανουμε για να παρουμε θαρρος και κουραγιο. Δε κατεβαινει ο θεος και μας το δινει.

Αν ήταν καθαρά Ελληνικό θέμα και κρυβόταν κέρδος πίσω απο αυτή την κίνηση να είσουν σίγουρος ότι το φώς θα άναβε στην Μητρόπολη Αθηνών με 15.000 πλανόδιους γύρω γύρω, ότι γίνετε σε όλα τα παζάρια δηλαδή.
Ο μόνος που έχει να κερδίσει έιναι η πόλη της Ιερουσαλήμ και τα ξενοδοχεία τους, και δεν νομίζω ότι παίρνει μίζα η Ελληνική εκκλησία απο τους ξενοδόχους.
Δε καταλαβα γιατι τα λες αυτα. Δεν ειπα οτι ειναι Ελληνικο θεμα . Φυσικα και γινεται εκει μονο το "κολπο" , καθως εκει θα ειναι πιο πιστευτο (αφου εκει πεθανε ο χριστος κλπ). Δ εθα κολλαγε να το κανουν στη Φιλανδια

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Lorien : 04-05-06 στις 17:26.
1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Γιάννης (Παπαφλέσσας)

Επιφανές Μέλος

O Γιάννης Πέρασα μια βόλτα! Τι θα φάμε? έγραψε στις 21:31, 04-05-06:

[quote=Lorien]Αυτο για την κολωνα που λες...δε το ξερω. Και δε το πιστευω μεχρι να το ψαξω.

To είχα δει 2 φορές σε δελτίο ειδήσεων, αν βρω κάτι στο ιντερνετ θα σου δώσο λινκ

Το συμπαν ναι. Μεχρι εκει "ξερουμε" . Για τα υπολοιπα δε ξερουμε τιποτα. Μαλλον ανθρωπινο χερακι εχει μπει για τους γνωστους λογους.

Τίποτα δεν ξέρουμε ουσιαστικά απλά έχουμε πλάσει τις απαντήσεις. Υπάρχουν τόσα αναπάντητα ερωτήματα και πολλές απο τις ερωτήσεις που έχει ο καθένας μας μένουν αναπάντητες. Π.χ δημιουργία της Γης γιατί ο άνθρωπος έχει τόσες διαφορές με τα ζώα κτλ

Κι αν ηταν αλλης θρησκειας, απο αλλο θεο. Ποιος απολους ισχυει ; Μαλλον κανενας. Το κανουμε για να παρουμε θαρρος και κουραγιο. Δε κατεβαινει ο θεος και μας το δινει.

Ο καθένας έχει τον δικό του Θεό ανάλογα και με την περιοχή που μένει εγώ μιλάω γενικά για τον όρο Θεός. Αν θες να το κάνουμε πιό συγκεκριμένο μιλάω για Ελληνες ορθόδοξους που το παίζουν άθεοι και στα σκούρα είναι όλο Παναγίτσα μου και Χριστούλη μου και να τα τάματα και να οι προσευχές και μην μου πείτε ότι δεν ισχύει κάτι τέτοιο

Δε καταλαβα γιατι τα λες αυτα. Δεν ειπα οτι ειναι Ελληνικο θεμα . Φυσικα και γινεται εκει μονο το "κολπο" , καθως εκει θα ειναι πιο πιστευτο (αφου εκει πεθανε ο χριστος κλπ). Δ εθα κολλαγε να το κανουν στη Φιλανδια

Αν ήταν κάτι το οποίο έχει στηθεί απο την ορθόδοξη εκκλησία θα το είχαν στήσει με τέτοιο τρόπο ώστε να γίνεται στην Ελλάδα για να έχουν μεγαλύτερα οφέλη.

Παράθεση

Lorien

Επιφανές Μέλος

O Lorien έγραψε στις 21:39, 04-05-06:

To είχα δει 2 φορές σε δελτίο ειδήσεων, αν βρω κάτι στο ιντερνετ θα σου δώσο λινκ
Θα με ενδιεφερε, ευχαριστω πολυ

Ο καθένας έχει τον δικό του Θεό ανάλογα και με την περιοχή που μένει εγώ μιλάω γενικά για τον όρο Θεός. Αν θες να το κάνουμε πιό συγκεκριμένο μιλάω για Ελληνες ορθόδοξους που το παίζουν άθεοι και στα σκούρα είναι όλο Παναγίτσα μου και Χριστούλη μου και να τα τάματα και να οι προσευχές και μην μου πείτε ότι δεν ισχύει κάτι τέτοιο
Μωρε γινεται δεν αμφιβαλει κανεις. Απλα τοτε ή δεν ηταν πραγματικα αθεος (αλλα κατι αλλο), ή το κανει γιατι δεν εχει απο που να παρει θαρρος και κουραγιο.

Αν ήταν κάτι το οποίο έχει στηθεί απο την ορθόδοξη εκκλησία θα το είχαν στήσει με τέτοιο τρόπο ώστε να γίνεται στην Ελλάδα για να έχουν μεγαλύτερα οφέλη.
Εκτος αν τους προλαβε αλλος, ή δεν ηταν εφικτο για λογους που εμεις δε γνωριζουμε. Επισης δεν ειναι το ιδιο ευκολο να πεισεις για τη φλογα , Χριστο κλπ, στην Ελλαδα, οσο στο μερος που εγιναν ολα αυτα.

Παράθεση

Rempeskes

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη Rempeskes
Ο Rempeskes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Hair stylist . Έχει γράψει 5,593 μηνύματα.

O Rempeskes έγραψε στις 23:28, 09-05-06:

Φωτιά που ανάβει μόνη της;; Θαύμα, θαύμα...

Για κάτσε όμως... Τα ίδια έκανε και ο Κόπερφιλντ ο μάγος

Μήπως είναι και αυτός ορθόδοξος πατριάρχης;

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

dooo

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη dooo
H dooo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,231 μηνύματα.

H dooo έγραψε στις 08:02, 10-05-06:

Αρχική Δημοσίευση από Rempeskes
Φωτιά που ανάβει μόνη της;; Θαύμα, θαύμα...

Για κάτσε όμως... Τα ίδια έκανε και ο Κόπερφιλντ ο μάγος

Μήπως είναι και αυτός ορθόδοξος πατριάρχης;
νι, και απορώ που τόσο καιρό δεν έχεις ακόμα προσκυνήσει

Παράθεση

Isiliel (Φεγγάρω)

Επιφανές Μέλος

H Isiliel Salus populi suprema lex esto έγραψε στις 13:08, 22-04-08:

Ας το ξεθάψουμε μια που είναι επίκαιρο και έχουμε πολλά νέα παιδάκια που δεν έχουν πει τη γνώμη τους!

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

fantasmenos (Διαταραγμένη Προσωπικότητα)

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη fantasmenos
H Διαταραγμένη Προσωπικότητα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών , επαγγέλεται Θεολόγος και μας γράφει απο Μαυροβούνιο (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,293 μηνύματα.

H fantasmenos γεννημένος να λέει σοφά πράγματα έγραψε στις 13:20, 22-04-08:

Ας απαντήσω σαν νέο παιδάκι. Μόνο και μόνο που ανάβει στα χέρια των ορθοδόξων χριστιανών αποκλειστικά (δηλαδή μιας μερίδας χριστιανών που έχουν διαφοροποιηθεί ιστορικά από τους άλλους χριστιανούς για πολιτικούς λόγους) σημαίνει ότι κάποιο λάκκο έχει η φάβα.

Οι άλλοι χριστιανοί δηλαδή είναι μιάσματα του θεού; Ευτυχώς ούτε οι ίδιοι οι ορθόδοξοι δε πιστεύουν σε αυτό πάντως σήμερα. Κάτι είναι και αυτό...

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

T_Chameleon

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη T_Chameleon
Ο T_Chameleon αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 224 μηνύματα.

O T_Chameleon έγραψε στις 13:23, 22-04-08:

Αρχική Δημοσίευση από fantasmenos
Ας απαντήσω σαν νέο παιδάκι. Μόνο και μόνο που ανάβει στα χέρια των ορθοδόξων χριστιανών αποκλειστικά (δηλαδή μιας μερίδας χριστιανών που έχουν διαφοροποιηθεί ιστορικά από τους άλλους χριστιανούς για πολιτικούς λόγους) σημαίνει ότι κάποιο λάκκο έχει η φάβα.

Οι άλλοι χριστιανοί δηλαδή είναι μιάσματα του θεού; Ευτυχώς ούτε οι ίδιοι οι ορθόδοξοι δε πιστεύουν σε αυτό πάντως σήμερα. Κάτι είναι και αυτό...
Να σου θυμίσω το φαινόμενο τον στιγμάτων που συμβαίνει μόνο στους καθολικούς

Παράθεση

Νωεύς (Ιάσων)

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Νωεύς
Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Μαθητής/τρια . Έχει γράψει 4,820 μηνύματα.

O Νωεύς επιπεδο : Μηδεν έγραψε στις 08:51, 23-04-08:

: Μία απορία: υπάρχει φως ...μη άγιο;
: Απαντώ:
"όοοχι..."!

3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Resident Evil

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Resident Evil
H Resident Evil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,055 μηνύματα.

H Resident Evil (δρυός πεσούσης πας ανήρ ξυλευεται) έγραψε στις 10:23, 23-04-08:

Αρχική Δημοσίευση από T_Chameleon
Να σου θυμίσω το φαινόμενο τον στιγμάτων που συμβαίνει μόνο στους καθολικούς
τι είναι αυτό? Πρώτη φορά το ακούω

Παράθεση

Neraida (Bitch...)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Neraida
H Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,916 μηνύματα.

H Neraida Twisted Mind... έγραψε στις 11:24, 23-04-08:

Εδω απο καποιους αμφισβητειται καν η υπαρξη του Ναζωραιου..και αναρωτιομαστε αν το φως ειναι αγιο..?!

Παράθεση

Skeptikistis (x-tian)

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Skeptikistis
Ο x-tian αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 52 ετών και επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια . Έχει γράψει 43 μηνύματα.

O Skeptikistis έγραψε στις 23:33, 23-04-08:

Για ποιον χτυπάει η ΚΑΜΠΑΝΑ? lol

Ας πώ και εγώ τι ξέρω για το θέμα.

1. Αναρωτηθήκατε ποτε απο πότε ανάβει????/
Απάντηση: απο τότε πυου 2 μοναχοι Ελληνες εγιναν επίσκοποι εκει μέχρι τότε το ταφο τον ειχαν αραβες πατριάχες φτωχοί και κουρέληδες και ποτε μα ποτε δεν αναψα κανένα "ΑΓΙΟ ΦΩΣ"

2.Αναρωτηθήκατε ποτε πως ο ΝΑΟΣ ΤΗΣ ΑΡΤΕΜΙΔΑΣ ονομάστηκε πανάγιος τάφος?
Γιατι βρήκαν τίποτα κόκαλα μέσα? lol

Οι απαντησεις ειναι παντου αρκει να θελετε να τις βρείτε.
Googliστε φίλοι μου και οποιος θέλει να δει την αλήθεια θα την δεί.

Παράθεση

Νωεύς (Ιάσων)

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Νωεύς
Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Μαθητής/τρια . Έχει γράψει 4,820 μηνύματα.

O Νωεύς επιπεδο : Μηδεν έγραψε στις 08:24, 24-04-08:

Αρχική Δημοσίευση από Neraida
Εδω απο καποιους αμφισβητειται καν η υπαρξη του Ναζωραιου..και αναρωτιομαστε αν το φως ειναι αγιο..?!
Δηλαδή, δεν είναι;;;

Παράθεση

ninaki (nina21)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη ninaki
H nina21 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Λογιστής/ρια . Έχει γράψει 338 μηνύματα.

H ninaki Μπέμπη μου!!! Σε περιμένω... έγραψε στις 11:16, 24-04-08:

Ένα έχω να πώ... όποιος δεν πιστεύει να πάει εκεί μπροστά να το δεί με τα μάτια του...!!!

Αυτό αρκεί...και δεν έχω τπτ άλλο να προσθέσω...

-1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Skeptikistis (x-tian)

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Skeptikistis
Ο x-tian αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 52 ετών και επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια . Έχει γράψει 43 μηνύματα.

O Skeptikistis έγραψε στις 11:44, 24-04-08:

Εγώ πάντως πήγα και το αγιο φώς και το είδα και το ενοιωσα μου εκαψε ενα αρμάνι 700 ευρώ.
Και δεν ειχα αλλο ρε γαμώτο μου.

Παράθεση

fandago (Ә□⌂щяңš)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη fandago
Ο Ә□⌂щяңš αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 34 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,620 μηνύματα.

O fandago μπορεί να φαίνεται αλλά ΔΕΝ έγραψε στις 15:19, 24-04-08:

Αρχική Δημοσίευση από nina21
Ένα έχω να πώ... όποιος δεν πιστεύει να πάει εκεί μπροστά να το δεί με τα μάτια του...!!!

Αυτό αρκεί...και δεν έχω τπτ άλλο να προσθέσω...
Ακόμα και τα μάτια κάποιες φορές μπορεί να προδώσουν.

Κάποιοι το λένε τέχνασμα, άλλοι ταχυδακτυλουργία. Μήπως να θεωρήσω ότι ο David Blaine ή ο David Copperfield είναι άγιοι;

Αν και δεν μ' αρέσει που δίνω link για εκπομπή της Τατιάνας, δείτε εδώ:
+ Μιχάλης Καλόπουλος πείραμα - Άγιο Φως
ERROR: If you can see this, then YouTube is down or you don't have Flash installed.

7 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Lorien

Επιφανές Μέλος

O Lorien έγραψε στις 15:31, 24-04-08:

Τι γελοιοτητες σε αυτο το βιντεο, καλα εκανες και εβαλες το λινκ. Περασε ο αλλος τη φλογα για 1 δευτερολεπτο απο το προσωπο και εχουν το θρασσος να μιλανε για λεπτα !

Ειχα δει το βιντεο με την πηγη του φωτος του αγιου...ειχα δει παλια, περι φωσφορου...αλλα παπαδες να λενε για 33 λεπτα και οτι ο σκεπτικισμος ειναι αιρεση, το φανταζομουν αλλά άλλο να το βλεπεις !

Παράθεση

MonaXoS (Δημήτρης Αγοραστός)

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη MonaXoS
Ο Δημήτρης Αγοραστός αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 32 ετών και επαγγέλεται Ψυχολόγος . Έχει γράψει 1,527 μηνύματα.

O MonaXoS έγραψε στις 16:15, 24-04-08:

Συγνώμη βρε παιδιά, τι θα πει "να το δει με τα μάτια του"; Αφού ο ιερέας μπαίνει μόνος του μέσα στον τάφο και αργότερα βγαίνει έξω και δίνει το φως στους πιστούς. Οπότε και να πας δεν θα δεις κάτι παραπάνω από έναν ιερέα να μοιράζει τη φλόγα, όπως στις υπόλοιπες εκκλησίες. Δεν πρόκειται για κάτι που γίνεται μπροστά στα μάτια των πιστών...

Υ.Γ. Πολύ γέλασα με το "είναι σκεπτικιστής, αυτό είναι αίρεση" τι είπε το άτομο!

5 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Loupo (π.Δανιήλ)

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Loupo
Ο π.Δανιήλ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Μας γράφει απο Κέρκυρα (Κέρκυρα). Έχει γράψει 73 μηνύματα.

O Loupo έγραψε στις 10:16, 10-03-09:

Αρχική Δημοσίευση από MonaXoS
Συγνώμη βρε παιδιά, τι θα πει "να το δει με τα μάτια του"; Αφού ο ιερέας μπαίνει μόνος του μέσα στον τάφο και αργότερα βγαίνει έξω και δίνει το φως στους πιστούς. Οπότε και να πας δεν θα δεις κάτι παραπάνω από έναν ιερέα να μοιράζει τη φλόγα, όπως στις υπόλοιπες εκκλησίες. Δεν πρόκειται για κάτι που γίνεται μπροστά στα μάτια των πιστών...

Την ώρα που βγαίνει το άγιος φως πριν ακόμα βγει ο Ιερέας από τον Πανάγιο Τάφο κεριά αρκετών πιστών ανάβουν από μόνα τους , όπως και τα καντήλια έξω από τον Πανάγιο Τάφο αλλά και λάμψεις που εμφανίζονται στον θόλο του ναού.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

-1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

fandago (Ә□⌂щяңš)

Επιφανές Μέλος

Ο Ә□⌂щяңš αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 34 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,620 μηνύματα.

O fandago μπορεί να φαίνεται αλλά ΔΕΝ έγραψε στις 10:20, 10-03-09:

Αρχική Δημοσίευση από Loupo
Την ώρα που βγαίνει το άγιος φως πριν ακόμα βγει ο Ιερέας από τον Πανάγιο Τάφο κεριά αρκετών πιστών ανάβουν από μόνα τους , όπως και τα καντήλια έξω από τον Πανάγιο Τάφο αλλά και λάμψεις που εμφανίζονται στον θόλο του ναού.
Δηλαδή αν είσαι άπιστος γιατί να μην ανάψουν και σε σένα; Θα μου πεις μόνο πιστοί βρίσκονται εκεί, αλλά αν πήγαινα εγώ γιατί να μη μου ανάψουν; Είναι επιβεβαίωση της πίστης τους μήπως;

Επίσης πως μπορώ να ξέρω ότι δεν τα ανάβουν μόνοι τους;

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Loupo (π.Δανιήλ)

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Ο π.Δανιήλ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Μας γράφει απο Κέρκυρα (Κέρκυρα). Έχει γράψει 73 μηνύματα.

O Loupo έγραψε στις 11:33, 10-03-09:

Αρχική Δημοσίευση από fandago
Δηλαδή αν είσαι άπιστος γιατί να μην ανάψουν και σε σένα; Θα μου πεις μόνο πιστοί βρίσκονται εκεί, αλλά αν πήγαινα εγώ γιατί να μη μου ανάψουν; Είναι επιβεβαίωση της πίστης τους μήπως;

Επίσης πως μπορώ να ξέρω ότι δεν τα ανάβουν μόνοι τους;

Αν άναβε σε όλους γιατί να γίνετε η αφή του Αγιου φωτός και να μη μαζευόμασταν όλοι μαζί εκεί να μας άναβε ο θεός τις λαμπάδες και να πηγαίναμε στο καλό?

Αν βρεθείς ποτέ εκεί θα δεις ότι από το πουθενά του διπλανού σου άναψαν οι λαμπάδες ή ακόμα και οι δικές σου.
Δεν είπε κανείς ότι ανάβουν σε αυτούς με την μεγαλύτερη πίστη.
Μπορεί να ανάβουν και σε αυτούς που αμφιβάλουν.

Παράθεση

fandago (Ә□⌂щяңš)

Επιφανές Μέλος

O fandago μπορεί να φαίνεται αλλά ΔΕΝ έγραψε στις 11:58, 10-03-09:

Αρχική Δημοσίευση από Loupo
Αν άναβε σε όλους γιατί να γίνετε η αφή του Αγιου φωτός και να μη μαζευόμασταν όλοι μαζί εκεί να μας άναβε ο θεός τις λαμπάδες και να πηγαίναμε στο καλό?
Θα ήθελες να μου δώσεις μια εξήγηση, γιατί ανάβουν οι λαμπάδες; Εσύ δηλαδή πως το εξηγείς;

Επίσης επειδή δεν ξέρω, έχουν αφήσει ποτέ κάποιον να καταγράψει το συμβάν μέσα στον τάφο;

Παράθεση

Rempeskes

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη Rempeskes
Ο Rempeskes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Hair stylist . Έχει γράψει 5,593 μηνύματα.

O Rempeskes έγραψε στις 12:30, 10-03-09:

"Πάτερ, φάπες αυτοίς,
ου γαρ οίδασι τι ποιούσι
"

5 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Palladin

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη Palladin
H Palladin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,368 μηνύματα.

H Palladin έχω ένα μυστικό που όλα τα ομορφαίνει, έγραψε στις 12:35, 10-03-09:

εγώ πάλι αναρωτιέμαι, αντί να κάνει ο Θεός κάθε Πάσχα ένα θαύμα και να ανάβει τα κεριά, πράγμα που δεν εξυπηρετεί και σε τίποτα, γιατί δεν κάνει ένα θαύμα ώστε να πάψουν τέτοια περιστατικά;

Ιερομόναχος βίαζε δόκιμους μοναχούς
Την απόλυτη φρίκη ζούσαν οι δόκιμοι μοναχοί της Αγίας Σκέπης στην Κερατέα, που καταγγέλλουν τον ιερομόναχο Νύφωνα -κατά κόσμον Ελευθέριος Αναστασόπουλος- ότι ασελγούσε κατ' εξακολούθηση σε βάρος τους.
Παρά τις καταγγελίες, όμως, επικρατούσε ο νόμος της σιωπής.
Μέχρι που οι μοναχοί βρήκαν το θάρρος να καταγγείλουν το περιστατικό στο Αστυνομικό Τμήμα της Κερατέας.
Συνολικά πέντε καταγγελίες έγιναν εναντίον του ιερομόναχου Νύφωνα, ανάμεσα στις οποίες και ενός 17χρονου νεαρού. Μετά από έρευνα ωστόσο προέκυψε ότι ο ιερομόναχος είχε ασελγήσει σε βάρος και άλλων 17 ανηλίκων!
Οι αστυνομικοί συνέλαβαν τον 68χρονο ιερομόναχο, εναντίον του οποίου ασκήθηκε ποινική δίωξη σε βαθμό κακουργήματος για ασέλγεια σε βάρος ανηλίκων κατʼ εξακολούθηση. Όπως εκτιμάται μάλιστα, η αρρωστημένη δράση του ξεκίνησε από το 1980 και αρκετά αδικήματα έχουν παραγραφεί. Παράλληλα, εκδόθηκε εισαγγελική διάταξη για να δημοσιοποιηθεί το όνομά του.
Ο συλληφθείς, που είναι παλαιοημερολογίτης, αναμένεται να οδηγηθεί εντός της ημέρας στην 25η τακτική ανακρίτρια.

7 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

dimitral

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη dimitral
H dimitral αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών . Έχει γράψει 209 μηνύματα.

H dimitral έγραψε στις 13:01, 10-03-09:

Αρχική Δημοσίευση από Palladin
εγώ πάλι αναρωτιέμαι, αντί να κάνει ο Θεός κάθε Πάσχα ένα θαύμα και να ανάβει τα κεριά, πράγμα που δεν εξυπηρετεί και σε τίποτα, γιατί δεν κάνει ένα θαύμα ώστε να πάψουν τέτοια περιστατικά;

Ιερομόναχος βίαζε δόκιμους μοναχούς
Την απόλυτη φρίκη ζούσαν οι δόκιμοι μοναχοί της Αγίας Σκέπης στην Κερατέα, που καταγγέλλουν τον ιερομόναχο Νύφωνα -κατά κόσμον Ελευθέριος Αναστασόπουλος- ότι ασελγούσε κατ' εξακολούθηση σε βάρος τους.
Παρά τις καταγγελίες, όμως, επικρατούσε ο νόμος της σιωπής.
Μέχρι που οι μοναχοί βρήκαν το θάρρος να καταγγείλουν το περιστατικό στο Αστυνομικό Τμήμα της Κερατέας.
Συνολικά πέντε καταγγελίες έγιναν εναντίον του ιερομόναχου Νύφωνα, ανάμεσα στις οποίες και ενός 17χρονου νεαρού. Μετά από έρευνα ωστόσο προέκυψε ότι ο ιερομόναχος είχε ασελγήσει σε βάρος και άλλων 17 ανηλίκων!
Οι αστυνομικοί συνέλαβαν τον 68χρονο ιερομόναχο, εναντίον του οποίου ασκήθηκε ποινική δίωξη σε βαθμό κακουργήματος για ασέλγεια σε βάρος ανηλίκων κατʼ εξακολούθηση. Όπως εκτιμάται μάλιστα, η αρρωστημένη δράση του ξεκίνησε από το 1980 και αρκετά αδικήματα έχουν παραγραφεί. Παράλληλα, εκδόθηκε εισαγγελική διάταξη για να δημοσιοποιηθεί το όνομά του.
Ο συλληφθείς, που είναι παλαιοημερολογίτης, αναμένεται να οδηγηθεί εντός της ημέρας στην 25η τακτική ανακρίτρια.

επειδη προτιμαει τα θαυματα που φερνουν χρημα στην επιχειρηση.

Παράθεση

Loupo (π.Δανιήλ)

Εκκολαπτόμενο Μέλος

O Loupo έγραψε στις 14:52, 10-03-09:

Αρχική Δημοσίευση από fandago
Επίσης επειδή δεν ξέρω, έχουν αφήσει ποτέ κάποιον να καταγράψει το συμβάν μέσα στον τάφο;

Μέσα στο κουβούκλιο δε μπορούν να μπουν κάμερες
(ε! ας μην τα ισοπεδώνουμε και όλα).

Αλλά πριν την αφή της φλόγας μπαίνει μέσα ο Στρατός και ψάχνει σχολαστικά τον Πανάγιο τάφο και μετά τον σφραγίζουν οι ίδιοι.
Όταν λοιπόν φτάσει ο Έλληνας Πατριάρχης γίνεται σωματικός έλεγχος και μετά εισέρχεται μέσα στον Πανάγιο τάφο. (νομίζω δεν είμαι σίγουρος) ότι και τα κεριά του τα δίνουν εκείνη την ώρα δε τα φέρνει ο ίδιος μαζί του.

Παράθεση

fandago (Ә□⌂щяңš)

Επιφανές Μέλος

O fandago μπορεί να φαίνεται αλλά ΔΕΝ έγραψε στις 15:09, 10-03-09:

Καταλαβαίνεις πιστεύω ότι με αυτά που είπες θα έχω ακόμα απορίες:
  • Ποιος στρατός;
  • Ποιος επιλέγει ποια άτομα θα τον ελέγξουν;
  • Ποιος κάνει τον σωματικό έλεγχο; (εδώ οι εγκληματίες έχουν βρει πολύ καλούς τρόπους να κρύβουν κάτι μικρό αν θέλουν)
  • Ποιος του δίνει τα κεριά;
Καταλαβαίνεις βέβαια ότι ένα άτομο απ' όλους αυτούς να έχει "περίεργες" προθέσεις, χάλασε η αλυσίδα εμπιστοσύνης :-)

4 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Βρείτε παρόμοια

• Παρόμοια Θέματα
    • Μήπως απομακρύνεται; - Από Mairh-Mairh
      Το θέμα έχει λάβει 25 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Συζήτηση ...επι προσωπικού.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 25-09-16 στις 11:00.
    • Μήπως να μην πάω τελικά; - Από aye
      Το θέμα έχει λάβει 12 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Συζήτηση ...επι προσωπικού.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 27-04-15 στις 23:17.
    • Μήπως είναι του Βαγγέλη; - Από Γιάννης
      Το θέμα έχει λάβει 48 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Έρωτας & Σεξ.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 15-08-11 στις 17:02.
    • Μήπως έχω φίμωση; - Από PavloS
      Το θέμα έχει λάβει 7 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Σεξουαλικά προβλήματα και απορίες.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 31-05-10 στις 20:25.
  • Προηγούμενο Θέμα Επόμενο Θέμα

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους