Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 66,108 εγγεγραμμένα μέλη και 2,388,304 μηνύματα σε 74,663 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα

Καλώς ήρθατε στο e-steki!

Εγγραφή Βοήθεια

Το κάπνισμα αλήθεια κάνει κακό στην υγεία

Κακή Επιρροή (Αναστασία)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Κακή Επιρροή
H Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 6,729 μηνύματα.

H Κακή Επιρροή εχμ... είπε γεια ...κι έγραψε στις 22:09, 30-04-06:

Αφού το σκέφτηκα πάρα πολύ καλά, αποφάσισα να σας γράψω τα παρακάτω που με αφορούν σε προσωπικό επίπεδο και είναι καθαρά οικογενειακή μου υπόθεση.
Αφορμή για το θέμα στάθηκε το νέο θέμα που ανοίχτηκε με το κατά πόσο μπορεί να ανιχνευθεί το αν καπνίζει κάποιος 1-2-5-10 τσιγάρα.....
Δεν έχει σημασία αν μπορεί να ανιχνευθεί.... σημασία είναι να μπορέσουμε να καταλάβουμε όλοι μας όσο πιο σύντομα γίνεται το πόσο βλαβερό είναι το κάπνισμα....
όταν κάπνιζα είχα υποσχεθεί στον εαυτό μου ότι δεν πρόκειται να ξεκινήσω ποτέ αντικαπνιστική καμπάνια όταν κόψω το κάπνισμα... ότι δεν θα γίνω ποτέ σαν αυτούς που όταν κόβουν το τσιγάρο σου σπάνε τα @@ για να το κόψεις και εσύ... ακριβώς επειδή ήξερα πόσο σπαστικό είναι... πως είναι να είσαι καπνιστής και κάποιος να προσπαθεί να σου βάλει μυαλό....
όλες αυτές οι υψηλές ιδέες αποφάσισα ότι πρέπει να καταριφθούν ακριβώς τη στιγμή που η μητέρα μου μπήκε προχτές στο νοσοκομείο....
θα σας περιγράψω κάποια πράγματα τα οποία μόνο όμορφα δεν είναι.... και δε θα το κάνω για να μου πείτε περαστικά της.... δεν είχα σκοπό να αναφέρω ότι υπάρχει σοβαρό θέμα υγείας στην οικογένεια μου.... άλλωστε οι περισσότεροι μέσα στο σπίτι μας, όλο και κάποιον δικό μας άνθρωπο έχουμε που έχει κάποιο πρόβλημα... μικρό ή μεγάλο....
Η μητέρα μου λοιπόν δεν έχει πλέον πνεύμονες.... και δεν έχει πλέον πνεύμονες απ το κάπνισμα... 43 χρόνια καπνίστρια...
αυτή τη στιγμή, μια σχετικά νέα γυναίκα, στα 63 της (όσο πιθανών να είναι και η δική σου μητέρα που διαβάζεις αυτό το μήνυμα) είναι υποχρεωμένη από εδώ και στο εξής να ζει ΜΟΝΟ με οξυγόνο.... μόνιμα... για πάντα.... ώσπου να πεθάνει.... θα έχει σπίτι της μια φυάλη οξυγόνου που θα την βοηθάει να αναπνεύσει....
ναι το ήξερε από νωρίτερα ότι θα έχει πρόβλημα... και δεν έκοψε το κάπνισμα.... δεν μπορούσε έλεγε....
εσύ πόσα χρόνια καπνίζεις? εσύ μπορείς να το κόψεις? στοιχηματίζω μόνη μου υπέρ σου ότι μπορείς...
ειλικρινά σε όλους μας φαίνεται τόσο μακρυνή η εκδοχή του ότι μπορεί να αρρωστήσουμε από κάτι... νομίζουμε ότι τα κακά συμβαίνουν πάντα μόνο στους άλλους και όχι σε μας.... μπορείς όμως να φανταστείς τη ζωή σου με φυάλη οξυγόνου? μπορείς να φανταστείς τα παιδιά σου να πρέπει να σε φροντίζουν απ τα 63 σου?
έχεις δει άνθρωπο να μην μπορεί να αναπνεύσει και να μελανιάζει ολόκληρος? θα ήθελες να σου συμβεί? το έπαθε η μητέρα μου.... αν και πίστεψε με δεν ήθελε να της συμβεί.... πίστευε κι αυτή ότι τα κακά συμβαίνουν μόνο στους άλλους
Δυστυχώς κανένας μας δεν έχει την αόρατη μπέρτα που να τον προστατεύει από τις ασθένειες.... όλοι είμαστε οργανισμοί.... ήδη κάνουμε κακό στο κορμί μας... με την διατροφή μας... με το άγχος... με την Αθήνα... με το καυσαέριο... γιατί να προσθέτουμε και δηλητήριο?
Μακάρι να καταφέρω να πείσω έστω και έναν σας να μην αρχίσει το κάπνισμα ή ακόμα καλύτερα και να το κόψει... θα είναι ευχής έργο...
ειλικρινά δεν μου αρέσει να λέω στους άλλους ΜΗ ... δε μου αρέσει καθόλου.... όμως... ... ....

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

17 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

^^Vampire^^

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη ^^Vampire^^
H ^^Vampire^^ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 133 μηνύματα.

H ^^Vampire^^ έγραψε στις 22:39, 30-04-06:

Ναι... αλλά η αποχή από το κάπνισμα βλάπτει σοβαρά την ψυχολογική μας υγεία...

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

-3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Farmas

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Farmas
Ο Farmas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 33 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 13 μηνύματα.

O Farmas έγραψε στις 22:57, 30-04-06:

^^Vampire^^ Ναι... αλλά η αποχή από το κάπνισμα βλάπτει σοβαρά την ψυχολογική μας υγεία...

...............Πιστευω δεν καταλαβες ακριβως τι ηθελε να περιγραψει. Περιγραφει μια κατασταση στην οποια ειναι καλο ολοι οι καπνιστες να μην φτασουμε ποτε, το να κοψεις το καπνισμα ισως να σου ταραξει λιγο την ψυχολογικη σου υγεια αλλα πιστευεις πως να ειναι προτιμοτερο να εχεις την ψυχικη σου υγεια σε μια κατασταση σαν κι αυτη? (αν και ειμαι 100% σιγουρος οτι η ψυχικη σου υγεια θα διαταραχθει περισοτερο αν σου συμβει κατι παραπλήσιο). Το συμβαν που περιγραφει πιθανον να μην συμβει σε κανεναν αλλα ειναι καλο να το εχουμε ολοι στο νου καθε φορα που θα σκεφτομαστε να το κοψουμε. (Ζητω συγνώμη εκ τών προτέρων εαν έχω καταλάβει κάτι λάθος εγώ ή αν η διατηπωση σε προσέβαλε με καποιο τροπο, ενημερωσε με και θα διαγραψω το μηνυμα...)

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

The Djinn (Mario)

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη The Djinn
Ο Mario αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 3,168 μηνύματα.

O The Djinn έγραψε στις 23:47, 30-04-06:

Ax...ποσο λυπητερη ιστορια...
Ειλικρινα...και οχι μονο για το τι συνεβει στην μητερα της Κ.Ε....οχι...αλλα για το γεγονος του ποσο μα ποσο αδυναμοι ειμαστε οι ανθρωποι που ενω ξερουμε οτι κατι μας θεριζει τις μερες της ζωης μας και συμβαλει τα μεγιστα στο να καταστρεψουμε την υγεια μας, εμεις αντι να το σταματησουμε ή καλλιτερα αντι να μην το αρχισουμε ποτε εφεθρετουμε αστειες δικαιολογιες για να το συνεχισουμε...
Εχω την ευτυχια-και αισθανομαι πραγματικα ευτυχης- να μην καπνιζω.Πλεον για οποιον νεο καπνιζει δεν υπαρχει δικαιολογια.Δυστυχως ειναι αξιος της μοιρας του, οποια και αν ειναι αυτη.
Και για να μην βγει προς τα εξω οτι ειμαι κανενας κακος ή αντικαπνιστης με πλακατ στον ωμο, δεν ευχομαι να συμβει κατι δυσαρεστο.Προς Θεου, μακαρι να χαιρουν ολοι ακρας υγειας.Απλως δυστυχως οσο και να το θελω εγω σαν Μαριος αυτο και οσο και αν το ευχομαι...δεν γινεται...δεν γινεται να εθελοτυφλω
Η ενημερωση στις μερες μας για το τσιγαρο και τις συνεπειες αυτου ειναι γνωστες, τις ακουμε απο παντου και υπαρχει επαρκης ενημερωση.Γι' αυτο και αναφερομαι στους νεους κυριως.
Οσο για το γενικοτερο θεμα του καπνισματος...απο παντου ακουω οτι αν θελει ο ανθρωπος -εγω,εσυ,ο φιλος μας- στιβει και την πετρα...εχει τα κοτσια να κανει τα παντα...την δυναμη να παει στο φεγγαρι...ας αποδειξουμε ποση δυναμη εχουμε πραγματικα μεσα μας (και οχι μονο στα λογια) και ας σταματησουμε εδω αυτη την ανουσια εξαρτηση του τσιγαρου.
Δεν προσφερει κατι...δεν κερδιζουμε κατι...δεν ειναι "φιλος μας"....
Οπως λεει και η παροιμια,
"εχω 1001 σοβαρους λογους για να μην ξεκινησω το τσιγαρο...υπαρχει ενας για να το κανω;"

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Hetfield (Paris)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη Hetfield
Ο Paris αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 28 ετών , επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 315 μηνύματα.

O Hetfield Move b**ch έγραψε στις 00:07, 01-05-06:

Εχεις απολυτο δικιο. Ζουμε στην εποχη της γνωσης και της ενημερωσης. Ολοι ξερουμε τι βλαβες προκαλει. Απο εκει και περα οσοι το συνεχιζουν παρολα αυτα (κυριως οι νεοι) μαγκια τους, ομως αυτη η μαγκια θα αρχισει να στερευει μετα τα προβληματα που θα τους προκαλεσει το τσιγαρο. Η περιπτωση της μητερας της Κ.Ε. ειναι μεν θλιβερη, ομως υπαρχουν ακομα χειροτερες. Αλλοι προσβαλονται απο καρκινο στους πνευμονες και αν εχουν τη τυχη να ζησουν θα παραμορφωθει η εμφανιση τους απο τις χημειοθεραπειες.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

MonaXoS (Δημήτρης Αγοραστός)

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη MonaXoS
Ο Δημήτρης Αγοραστός αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 32 ετών και επαγγέλεται Ψυχολόγος . Έχει γράψει 1,527 μηνύματα.

O MonaXoS έγραψε στις 00:22, 01-05-06:

Δηλώνω φανατικός αντικαπνιστής! Δεν έχω αγγίξει τσιγάρο και ούτε πρόκειται. Τουλάχιστον αυτό θα ήθελα... Παρακάτω ένα απόσπασμα από ένα ενημερωτικό φυλλάδιο που είχα να ετοιμάσω ως εργασία από το πρώτο κιόλας έτος.

Σημείωση: Όλα όσα αναφέρονται είναι παρμένα από έγκυρες πηγές επιστημονικών περιοδικών που παρουσιάζουν αποτελέσματα πολυετών ερευνών...

Τι μας προσφέρει το τσιγάρο;
  • Καρκίνο του πνεύμονα
  • Βρογχίτιδα
  • Άσθμα
  • Φυματίωση
  • Πνευμονία
  • Εμφράγματα
  • Εγκεφαλικά
  • Έλκος
  • Διάφορες μορφές καρκίνου
  • Ελάττωση της πνευματικής διαύγειας
  • Ροπή προς τα ναρκωτικά
  • Μειωμένη ελαστικότητα και λάμψη του δέρματος
  • Κακή επιρροή στη γονιμότητα
  • Μείωση της αίσθησης της όσφρησης
  • Μείωση της γεύσης
  • Μείωση της σωματικής ευεξίας
  • Κιτρίνισμα των δοντιών
Τι κερδίζουμε κόβοντας το τσιγάρο;
  • Καλύτερη υγεία
  • Μακροζωία
  • Χρήματα
5 ΚΥΡΙΑ ΒΗΜΑΤΑ ΓΙΑ ΝΑ ΚΟΨΕΙΣ ΤΟ ΚΑΠΝΙΣΜΑ

1. Προετοιμάσου
2. Κέρδισε την στήριξη των γύρω σου
3. Υιοθέτησε νέες μορφές συμπεριφοράς
4. Εάν χρησιμοποιήσεις φάρμακα, χρησιμοποίησέ τα σωστά
5. Ετοιμάσου για μερικές δύσκολες καταστάσεις

ΠΑΘΗΤΙΚΟΣ ΚΑΠΝΙΣΤΗΣ = ΚΑΠΝΙΣΤΗΣ

Οι παθητικοί καπνιστές έχουν μεγάλη πιθανότητα , όπως και οι καπνιστές,
να παρουσιάσουν διάφορες μορφές καρκίνου

Κάπνισμα + Εγκυμοσύνη = ΚΙΝΔΥΝΟΣ ΓΙΑ ΤΟ ΠΑΙΔΙ
Το τσιγάρο έχει 3.000 ουσίες, εκ των οποίων οι περισσότερες είναι τοξικές. Όλες αυτές οι ουσίες περνάνε στο έμβρυο μέσω της μητέρας…
Τα παιδιά γυναικών που κάπνιζαν κατά την εγκυμοσύνη:
• Γεννιούνται με μικρότερο βάρος
• Συχνά παρουσιάζουν άσθμα, βρογχίτιδα ή πνευμονία

3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Lorien

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Lorien
Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 4,294 μηνύματα.

O Lorien έγραψε στις 02:46, 01-05-06:

Αντικαπνιστης κι εγω. Αφου δε γινεται να καπνιζουν καποιοι χωρις να βλαπτουν και αλους....

Ενα αρθρο εδω

oπου καπου διαβαζουμε :

"what was truly surprising about the results of his study was that some of those genetic changes persisted in patients who had quit smoking more than 30 years before the study. He points out that his research supports previous literature indicating that former smokers are still more at risk for lung cancer than people who have never smoked. "This is a really important issue given that now, in the U.S., there are more former smokers than current smokers, and that former smokers make up the greatest number of cases of lung cancer every year in the U.S. So it's really former smokers who appear to be at the highest risk for this disease."

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Palladin

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη Palladin
H Palladin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,368 μηνύματα.

H Palladin έχω ένα μυστικό που όλα τα ομορφαίνει, έγραψε στις 10:29, 01-05-06:

ΚΕ με συγκίνησε το μήνυμά σου, σου εύχομαι κουράγιο από εδώ και πέρα γιατί η μητέρα σου θα σε χρειαστεί πολύ. Εγώ ευτυχώς δεν έχω καπνίσει ποτέ. Είχαμε κι εμείς πριν ένα μήνα ένα δυσάρεστο γεγονός, με τον νονό του αδερφού μου που ήταν 25 χρόνια καπνιστής. Αλλά πιο πολύ στεναχωριέμαι για τα δυο του παιδάκια (ηλικίες 5 και 7)

Παράθεση

Crow_of_Darkness

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη Crow_of_Darkness
Ο Crow_of_Darkness αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 221 μηνύματα.

O Crow_of_Darkness έγραψε στις 11:04, 01-05-06:

Κ.Ε, πραγματικά το μύνημά σου με άγγιξε και με στενοχώρησε βαθιά και ειλικρινά. Έχεις τις ειλικρινείς ευχές μου για το καλύτερο απο δώ και πέρα για τη μητέρα σου.

Καπνίζω περίπου 6 χρόνια τώρα και αυτά που είπες ότι κανείς δε σκέφτεται ότι θα του συμβεί κάτι κακό είναι πέρα για πέρα αληθινά. Μόνο αν κάποιος πάθει θα μάθει. ΔΥΣΤΥΧΩΣ αυτή είναι η θλιβερή αλήθεια. Έχω κατα καιρούς προσπαθήσει να κόψω το τσιγάρο αλλά δε τα κατάφερα. Πάντα η ανάγκη για νικοτίνη με νίκησε. Η εξάρτηση αυτή είναι βαθιά και δύσκολα νικιέται. Ακόμα απορώ πώς ο πατέρας μου κατάφερε να το κόψει πρίν από κάποια χρόνια και αποτελεί το παράδειγμα που έχω στο μυαλό μου όταν προσπαθώ να απεξαρτηθώ. Μέχρι τώρα, όπως προείπα δεν τα έχω καταφέρει, αλλά το απόλυτα βέβαιο είναι ότι δε θα παραιτηθώ της προσπάθειας. Το πόστ του Μοναχού τα λέει όλα και έξω από τα δόντια.

Αυτό που έχω να ευχηθώ - αν σημαίνουν κάτι οι ευχές, είναι καλή δύναμη σε όλους όσους προσπαθούν να το κόψουν. Η πραγματική μαγκιά είναι το να μπορέσει κάποιος να κόψει το τσιγάρο. Μάγκας είναι όποιος ΔΕΝ καπνίζει.

Παράθεση

kleftra (Γεωργία-Γωγούλα-Γωγώ...ακούω σε όλες τις παραλλαγές)

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη kleftra
H Γεωργία-Γωγούλα-Γωγώ...ακούω σε όλες τις παραλλαγές αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,633 μηνύματα.

H kleftra οι φωνές στο κεφάλι της, της είπαν κι έγραψε στις 11:57, 01-05-06:

ΚΟΥΕ μου αν και έγραψες πως δεν τα θες είναι αδύνατο κάποιος να το διαβάσει και να μην σου ευχηθεί αυθόρμητα περαστικά και πάνω απο όλα κουράγιο και δύναμη για να ανταπεξέλθετε..

Εγώ πάλι ως φανατική καπνίστρια ουδέποτε έχω σκεφτεί να κόψω το κάπνισμα.Δεν ξέρω αν μου το επέβαλλε κάποιος γιατρός(δλδ όταν θα είχε φτάσει ο κόμπος στο χτενι) πως θα αντιδρούσα ίσως(ίσως όμως) και να το έκοβα.Μεγαλώνοντας δίπλα απο το εργοστάσιο της ΔΕΗ και το φουγάρο, το θεωρούσα οξύμωρο κάποιος να με συμβούλευε να κόψω το κάπνισμα.Έχεις όμως απόλυτο δίκιο γράφοντας πως δεν είναι ανάγκη να επιβαρύνουμε παραπάνω τον εαυτο μας, όμως ίσως και λόγω της ηλικίας μου ή του γεγονότος πως δεν έχω ακόμη πρόβλημα υγείας συνηθίζω να απαντώ σε όσους μου λένε "κόψε το τσιγάρο,το ποτό, τα τηγανητά, τα ξενύχτια, τις σάλτσες για να ζήσεις 10 χρόνια παραπάνω" πως "αν είναι να μην καπνίζω,πίνω, τρώω ό,τι θέλω, ξενυχτάω τότε γιατί σκ*τα να ζήσω 10 χρόνια παραπανώ;"όχι ότι η ζωή μου είναι μόνο αυτά αλλα δεν μπορώ τα πολλά μη και τις απαγορευσεις.Φυσικά δεν αμφισβητώ ούτε προς στιγμήν την αλήθεια των λόγων της ΚΟΥΕ και των υπολοίπων(αλοίμονο όλοι γνωρίζουμε τις βλαβερές του συνέπειες) απλά το θεωρώ γελοίο να συμφωνήσω συμβατικά "ναι,ναι έχεις δίκιο το τσιγάρο είναι καταστρεπτικό" την στιγμή που γράφοντας αυτά καπνίζω.Θα μου θύμιζε ορισμένους γιατρούς που νουθετούν τους ασθενείς ενώ καπνίζουν και οι ίδιοι.

Παράθεση

iJohnnyCash (Panayotis Yannakas)

Founder

Το avatar του χρήστη iJohnnyCash
Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Επιχειρηματίας . Έχει γράψει 16,004 μηνύματα.

O iJohnnyCash έγραψε στις 12:47, 01-05-06:

Εμενα αυτο που μου την δινει στον εγκεφαλο ειναι οτι ολοι προσπαθουν να σε πεισουν να κοψεις τον τσιγαρο για το θεμα υγειας! Γιατι πρεπει ντε και καλα ο καπνιστης να μην γνωριζει τις επιπτωσεις; Εξαλλου τις βλεπει και με μεγαλα γραμματα εξω απο καθε πακετακι! Βλεπετε οτι δεν πιανει αυτη η μεθοδος ... αλλαξτε ... γινεσαι απλως σπαστικοι!

Εχω μια απορια που μου ηρθε τωρα, μοιαζει γελοια ... αλλα δεν ξερω.
Χμ υπαρχει περιπτωση να αλλαξει το DNA του ανθρωπος ωστε να μην το πειραζει το καπνισμα;

-1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

weak and powerless

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη weak and powerless
Ο weak and powerless αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. . Έχει γράψει 1,432 μηνύματα.

O weak and powerless έγραψε στις 13:10, 01-05-06:

Αρχική Δημοσίευση από Exposed_Bone
Εμενα αυτο που μου την δινει στον εγκεφαλο ειναι οτι ολοι προσπαθουν να σε πεισουν να κοψεις τον τσιγαρο για το θεμα υγειας!
ε αυτός είναι βασικά ο σπουδαιότερος λόγος κατ' εμέ.

Γιατι πρεπει ντε και καλα ο καπνιστης να μην γνωριζει τις επιπτωσεις; Εξαλλου τις βλεπει και με μεγαλα γραμματα εξω απο καθε πακετακι!
όντως! και τις περιγελά πολλάκις! μην κρίνεις από σένα μόνο

Βλεπετε οτι δεν πιανει αυτη η μεθοδος ... αλλαξτε ... γινεστε απλως σπαστικοι!
pissing people off since 1982 .

Παράθεση

faithplus1

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη faithplus1
Ο faithplus1 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 36 ετών . Έχει γράψει 678 μηνύματα.

O faithplus1 έγραψε στις 13:10, 01-05-06:

Εμενα αυτο που μου την δινει στον εγκεφαλο ειναι οτι ολοι προσπαθουν να σε πεισουν να κοψεις τον τσιγαρο για το θεμα υγειας! Γιατι πρεπει ντε και καλα ο καπνιστης να μην γνωριζει τις επιπτωσεις; Εξαλλου τις βλεπει και με μεγαλα γραμματα εξω απο καθε πακετακι! Βλεπετε οτι δεν πιανει αυτη η μεθοδος ... αλλαξτε ... γινεσαι απλως σπαστικοι!

Εχω μια απορια που μου ηρθε τωρα, μοιαζει γελοια ... αλλα δεν ξερω.
Χμ υπαρχει περιπτωση να αλλαξει το DNA του ανθρωπος ωστε να μην το πειραζει το καπνισμα;
Συμφωνώ ότι δεν πολυπιάνει το να λέει κάποιος στους καπνιστές για τις επιπτώσεις.Γι'αυτό, πιστεύω ότι με δύο τρόπους μπορεί κάποιος να αναγκαστεί να το μειώσει:να πάει το πακέτο 10 ευρώ και να απαγορευτεί σε κάθε δημόσιο χώρο (κανονικά όμως, όπως στι ΗΠΑ πχ, όχι όπως τώρα στις καφετέρειες ας πούμε0.

Αν μπορούσε να αλλάξει το DNA του ο άνθρωπος γι'αυτό, λογικά θα μπορούσε να το αλλάξει και για πολλά πράγματα ακόμα.Μάλλον δε γίνεται.

Παράθεση

The Djinn (Mario)

Τιμώμενο Μέλος

O The Djinn έγραψε στις 13:18, 01-05-06:

Εκει που ο φιλος faithplus λεει για τις ΗΠΑ και την απαγορευση του σε καθε δυμοσιο χωρονα προσθεσω και την Ιταλια που ειμαι και το ξερω καλα (και το χαιρομαι) και τις περισσοτερες χωρες της Ε.Ε.

Παράθεση

kleftra (Γεωργία-Γωγούλα-Γωγώ...ακούω σε όλες τις παραλλαγές)

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη kleftra
H Γεωργία-Γωγούλα-Γωγώ...ακούω σε όλες τις παραλλαγές αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,633 μηνύματα.

H kleftra οι φωνές στο κεφάλι της, της είπαν κι έγραψε στις 13:27, 01-05-06:

Αρχική Δημοσίευση από faithplus1
να πάει το πακέτο 10 ευρώ
Τι γράφεις ρε εγληματία;
Ευτυχώς θα διμιουργηθεί παρεμπόριο τσιγάρων για να αγοράζουμε στην μαύρη αγορά πιο φθηνά

Παράθεση

The Djinn (Mario)

Τιμώμενο Μέλος

O The Djinn έγραψε στις 13:32, 01-05-06:

Αρχική Δημοσίευση από kleftra
Τι γράφεις ρε εγληματία;
Ευτυχώς θα διμιουργηθεί παρεμπόριο τσιγάρων για να αγοράζουμε στην μαύρη αγορά πιο φθηνά
Και η ποιοτητα καπνου θα ειναι....ΑΑΑ!
Εκει ειναι που θα το κοψετε με την μια θελετε δεν θελετε!

P.S. να πω οτι στην ιταλια το καπνισμα εχει απαγορευτει παντου!Σεκ θε κλειστο χωρο και οχι μονο δημοσιο.Και η καφετερεια π.χ. η θα πρεπει να εχει καλα χωρισμενους χωρους μεταξυ καπνοστων και μη ή μονο μη καπνιστων.
Εκει να τους δειτε να βγαινουν εξω απο την καφετερεια τον χειμωνα για τσιγαρο και μετα ναξαναμπαινουν...

Παράθεση

faithplus1

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη faithplus1
Ο faithplus1 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 36 ετών . Έχει γράψει 678 μηνύματα.

O faithplus1 έγραψε στις 13:32, 01-05-06:

Αρχική Δημοσίευση από kleftra
Τι γράφεις ρε εγληματία;
Λάθος μου.'Ηθελα να πω 15.
Και εννοείται να μην υπάρχουν αυτά του 1 ευρώ που είναι σκετη πίσσα και νικοτίνη.Και όχι παραεμπόριο φυσικά.

Παράθεση

Palladin

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη Palladin
H Palladin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,368 μηνύματα.

H Palladin έχω ένα μυστικό που όλα τα ομορφαίνει, έγραψε στις 13:38, 01-05-06:

Αν (χτύπα ξύλο) πέθαιναν οι γονείς σου από καρκίνο των πνευμόνων όταν ήσουν 8 χρονών προφανώς δεν θα σκεφτόσουν έτσι. Ο καθένας μιλάει εκ του ασφαλούς ανάλογα με τα βιώματά του. Σκέψου ότι δεν θα είσαι πάντα 16 χρονών, και ότι όταν κάποτε το μετανιώσεις, ίσως θα είναι πια αργά.

Παράθεση

diddle

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη diddle
H diddle αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών . Έχει γράψει 226 μηνύματα.

H diddle έγραψε στις 14:04, 01-05-06:

Αρχική Δημοσίευση από Palladin
Αν (χτύπα ξύλο) πέθαιναν οι γονείς σου από καρκίνο των πνευμόνων όταν ήσουν 8 χρονών προφανώς δεν θα σκεφτόσουν έτσι. Ο καθένας μιλάει εκ του ασφαλούς ανάλογα με τα βιώματά του. Σκέψου ότι δεν θα είσαι πάντα 16 χρονών, και ότι όταν κάποτε το μετανιώσεις, ίσως θα είναι πια αργά.
Θα συμφωνήσω απόλυτα..Δηλώνω κ εγώ φανατική αντικαπνίστρια λόγω προσωπικών βιωμάτων..Ο παπούς μου πέθανε από καρκίνο του πνεύμονα λόγω τσιγάρου..Ξέρετε πόσο άσχημο είναι να σας λένε οι γιατροί για αγονο τσιγαρο-όγκο που δεν παίρνει ούτε εγχείρηση ούτε τίποτα και απλά περιμένεις να πεθάνεις??Και ξέρετε πόσο επώδυνος θάνατος είναι??Να μην μπορείς να αναπνεύσεις παρά μόνο με τεχνική υποστήριξη,να μη μπορείς να φας αλλά μόνο με σωληνάκια,να πιέζει ο όγκος την καρδιά και να παθαίνεις ανακοπές κλπ κλπ??
Και όλα αυτά να ξέρεις ότι τα έπαθες από τσιγάρα και παρόλο που ήξερες,είχες τισ γνώσεις, την ενημέρωση ότι θα τα πάθεις και ενώ είχες την ευκαιρια δεν έκοβες το κάπνισμα χρησιμοποιώντας ως πρόφαση το ότι δεν μπορείς να το κόψεις??
Και αυτόν τον καιρο περνά ακριβώς την ίδια κατάσταση ο θείος μου, την ίδια ταλαιπωρία, τα ίδια βασανιστήρια και τον ίδιο εκτιμώμενο χρόνο ζωής χωρίς να μπορούν να του προσφέρουν την παραμικρή βοήθεια... Τα συμπεράσματα δικά σας...Στην οικογένειά μου πάντως μετά τα 2 αυτά περιστατικά έχουν κόψει όλοι μα όλοι οι συγγενείς το κάπνισμακαι μάλιστα μαχαίρι!Με τη μία!Φαίνεται ότι ο φόβος ταρακουναει ορισμένους ανθρώπους..

Παράθεση

iJohnnyCash (Panayotis Yannakas)

Founder

Το avatar του χρήστη iJohnnyCash
Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Επιχειρηματίας . Έχει γράψει 16,004 μηνύματα.

O iJohnnyCash έγραψε στις 14:08, 01-05-06:

Αρχική Δημοσίευση από Palladin
Τι σε κανει να πιστευεις οτι δεν εχω εχω αναλογη εμπειρια; Τεσπα, αυτο που βλεπω ειναι οτι σε κανεναν καπνιστη δεν πιανει το επιχειρημα με την υγεια

-1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Lorien

Επιφανές Μέλος

O Lorien έγραψε στις 14:41, 01-05-06:

Θα γραψω μερικα στοιχεια οπως τα βρισκω :

"Οι επιστήμονες βρήκαν οτι οι καπνιστές έχουν λιγότερη και μικροτερης πυκνότητας φαιά ουσία στον εγκέφαλο, επηρεασμένη μνήμη και αλλοιώσεις στα κέντρα σκέψης όπως : λήψης αποφάσεων, σχεδιασμού και κρίτικής ικανότητας."

"Μη καπνιστές που βγάινουν 2 φορές την εβδομάδα (σε καφετεριες,pub,clubs,εστιατορια κλπ), αποροφούν ουσίες τσιγάρου, αντιστοιχες με το να καπνιζαν οι ιδιοι περιπου 100 τσιγαρα το χρόνο, ή 1 τσιγάρο περιπου καθε 3 ημέρες ! Σε άλλους που βγαινουν συχνότερα η αντιστοιχία έφτανε και μέχρι 1 τσιγάρο κάθε 3 ΩΡΕΣ ! Και στις 2 περιπτώσεις , αρκούσαν για να προκαλούν μόνιμες βλάβες στα αγγεια των μη-καπνιστών."

"Οι καπνοβιομηχανίες έκαναν προταση για φιλτράρισμα και ανανέωση του αέρα στα μαγαζια. Όμως από έρευνα του Alexander B. “Pete” Grannis αυτό δε γίνεται (ακομα) για 3 λόγους :

Α) Το μηχάνημα δε μπορει να καθαρίζει τον αέρα ΑΝΑΜΕΣΑ στον καπνιστή και στον μη καπνιστή
Β) Το μηχάνημα μπορεί να καθαρίσει μόνο τον αέρα που εισέρχεται σε αυτό. Όλος ο υπόλοιπος μέχρι να εισέλθει, κάνει τη ζημιά του, ενώ συνεχίζουν να αναβονται τσιγάρα.
Γ) Τα τωρινά μηχανήματα μπορούν να ανανεώνουν πληρως τον αέρα ενός χώρου 8 με 12 φορές/ώρα. Για να ανανεωθεί ο άερας έτσι ωστε η βλάβη στους άλλους να είναι κάτω απο το ασφαλές όριο, θα πρέπει ή το μηχάνημα να βαζοβγάζει αέρα σα ανεμοστρόβιλος κάνοντας 100.000 ανανεώσεις/ώρα !, ή θα πρεπει να μπουν σε κάθε μαγαζί απο εκατοντάδες έως χιλιάδες μηχανήματα..."

Παράθεση

The Djinn (Mario)

Τιμώμενο Μέλος

O The Djinn έγραψε στις 15:11, 01-05-06:

Τεσπα, αυτο που βλεπω ειναι οτι σε κανεναν καπνιστη δεν πιανει το επιχειρημα με την υγεια
Φυσικα και γινεται αυτο.
Αφου η εξαρτηση, μπαινει πανω απο την οποιαδηποτε λογικη.
Νo offence Πανο, μιλαω γενικα.

Παράθεση

MonaXoS (Δημήτρης Αγοραστός)

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη MonaXoS
Ο Δημήτρης Αγοραστός αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 32 ετών και επαγγέλεται Ψυχολόγος . Έχει γράψει 1,527 μηνύματα.

O MonaXoS έγραψε στις 22:53, 01-05-06:

Δεν το νομίζω γιατί το τσιγάρο επηρεάζει πολλές φυσικές δραστηριότητες του οργανισμού: Από την λειτουργία των πνευμόνων και την πίεση του αίματος έως και τον εγκέφαλο... Θα χρειαστεί ολική αναδόμηση του DNA ώστε να γίνουμε superman για να μην μας επηρεάζουν οι εξαρτησιογόννες ουσίες.

Παράθεση

Subject to change (Λία)

Founder

Το avatar του χρήστη Subject to change
H Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Web developer . Έχει γράψει 9,471 μηνύματα.

H Subject to change έγραψε στις 01:00, 02-05-06:

Εγώ πάντως όποτε διαβάζω τέτοια θέματα έχω μια περίεργη επιθυμία να λιώσω στο κάπνισμα

Παράθεση

Lorien

Επιφανές Μέλος

O Lorien έγραψε στις 01:51, 02-05-06:

Εγώ πάντως όποτε διαβάζω τέτοια θέματα έχω μια περίεργη επιθυμία να λιώσω στο κάπνισμα
It is evil i tell you ! ...eeeeevill !

Eλπιζω αν σε αποτρεψω με περισσοτερα στοιχεια

"BBC : Από έρευνα Ευρωπαίων επιστημονων που δημοσιευθηκε στο "Neurology", βρέθηκε οχι μονο οτι δεν ισχύει προηγούμενη πιθανολογηση οτι η νικοτίνη βοηθάει τον εγκέφαλο, αλλά και οτι επιταχύνει την φθορά και γήρανσή του. Έγινε το MiniMentalStateTest και βρέθηκε οτι ο ρυθμός κατάπτωσης του εγκεφάλου στους μη καπνιστές ήταν 0.03/ετος , στους καπνιστές που το έκοψαν, 0.06/ετος και στους καπνιστές 0.16/ετος. (5 φορες παραπανω)"

"Η νικοτίνη προκαλεί βλάβες στον εγκέφαλο. Αυτό είναι κάτι που πιστευαν από τις αρχές του προηγούμενου αιώνα ! (πχ ο Τόμας Έντισον το είχε πει το 1914 ! ). Σήμερα έχουμε παραπάνω πληροφορίες για επιδραση,φθορά ή και καταστροφή εγκεφαλικών κυττάρων που σχετιζονται με : λεκτικές ικανότητες, αριθμητικές ικανότητες, έλεγχο συναισθημάτων, λίμπιντο, ύπνο REM, επιληψία, ηθική πυξίδα, δομή και σχηματισμό σκέψεων και φράσεων. κριτική ικανότητα και διάθεση."

" Σύμφωνα με το British Medical Journal, οι καπνιστές έχουν 400% μεγαλύτερη πιθανότητα να χάσουν πλήρως ή εν μέρει την κεντρική τους όραση."

" Στη Σουηδία μια έρευνα έδειξε οτι ακόμα και αν οι γονείς κάπνιζαν έξω απο το σπίτι με κλειστή πορτα/παραθυρα, τα μικρά παιδιά τους είχαν στο σώμα τους παραγωγα καυσης τσιγαρου και νικοτίνη. Μάλιστα η ποσότητα ήταν διπλάσια απο τα παιδιά γονέων που δεν κάπνιζαν ! "

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Lorien : 02-05-06 στις 01:55.
Παράθεση

dooo

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη dooo
H dooo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,231 μηνύματα.

H dooo έγραψε στις 08:27, 02-05-06:

εγώ αποφάσισα να κόψω το τσιγάρο στον ντάντι. θέλει, δε θέλει.

μη σας πω ότι θα εκτυπώσω το θρεντ και θα του το διαβάζω κάθε πρωί.

Γινόμαστε σπαστικοί επαναλαμβάνοντας τα ίδια και τα ίδια? ΧΕΛ ΓΙΕΑ. ΕΤΣ. ΝΑ ΣΑΣ ΤΑ ΠΡΗΞΟΥΜΕ ΘΕΛΟΥΜΕ.

Παράθεση

Κακή Επιρροή (Αναστασία)

Επιφανές Μέλος

H Κακή Επιρροή εχμ... είπε γεια ...κι έγραψε στις 10:31, 02-05-06:

όπως είπα και στην αρχή του μηνύματος μου, ουδέποτε είχα την τάση να κάνω μάθημα σε κανέναν....
έκανα το λάθος απ ότι βλέπω να μοιραστώ μαζί σας ένα οικογενειακό πρόβλημα υγείας ελπίζοντας ότι ίσως κάποιοι σκεφτούν για ένα δευτερόλεπτο την υγεία τους...
να με συγχωρείτε λοιπόν...
την υγεία σας να έχετε να καπνίζετε....

Παράθεση

Crow_of_Darkness

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη Crow_of_Darkness
Ο Crow_of_Darkness αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 221 μηνύματα.

O Crow_of_Darkness έγραψε στις 11:00, 02-05-06:

Αρχική Δημοσίευση από faithplus1
Λάθος μου.'Ηθελα να πω 15.
Και εννοείται να μην υπάρχουν αυτά του 1 ευρώ που είναι σκετη πίσσα και νικοτίνη.Και όχι παραεμπόριο φυσικά.
Δε ξέρω αν και πότε, θα φτάσει 15, αλλά πάνω κάτω κάθε χρόνο τα τσιγάρα ανεβαίνουν. Φαντάσου πόσο θα κάνουν σε 5-10 χρόνια. Ήδη η δική μου μάρκα κάνει 2,80, ενώ κάποτε έκανε 500 δραχμές... Πάντως πιστεύω ότι το να ακριβύνουν τα τσιγάρα σε συνδυασμό με την ουσιαστική πάταξη του λαθρεμπορίου, θα ήταν μια καλή λύση. Ο κάθε καπνιστής μπορεί να αγνοεί επιδεικτικά τις συνέπειες του καπνίσματος - αν και τις ξέρει καλά, αλλά δεν αγνοεί τη τσέπη του, πίστεψέ με.

Παράθεση

The Djinn (Mario)

Τιμώμενο Μέλος

O The Djinn έγραψε στις 11:34, 02-05-06:

Παιδια οτι και να λεμε εμεις, οσο σπαστικοι κι να γινομαστε στους καπνιστες -και ειδικα τις περισσοτερες φορες που ειναι απο αγαπη και μονο το να τους λεμε να το πεταξουν το ατιμο- οι ιδιοι ΕΑΝ δεν το αποφασισουν οι ιδιοι και αν δεν το θελησουν πραγματικα....δεν υπαρχει περιπτωση να το κανουν επειδη τους το λεμε ή επειδη τους τα σπαμε επαναλλαμβανοντας ποσο κακο τους κανει...
Εχουν αναπτυξει αντισωματα και ειδικες αμυνες απεναντι στο "πρηξιμο συκωτιων" που τους προκαλουμε!

Παράθεση

erodia

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη erodia
H erodia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 42 ετών και επαγγέλεται Υπεύθυνος marketing . Έχει γράψει 279 μηνύματα.

H erodia έγραψε στις 11:37, 02-05-06:

Κ.Ε. σε νιώθω απόλυτα και εύχομαι η μητέρα σου να καταφέρει να προσαρμοστεί γρήγορα και ανώδυνα με τον νέο τρόπο ζωής της.
Σε νιώθω γιατί λίγα χρόνια πριν βίωσα και εγώ μια παρόμοια κατάσταση η οποία ευτυχώς είχα αίσια κατάληξη με την διαφορά ότι ενώ το πρόσωπο που έπασχε από ανίατη ασθένεια στους πνεύμονες δεν είχε βάλει ποτέ τσιγάρο στο στόμα του...!
Όσον αφορά το κάπνισμα, δεν κατακρίνω κανέναν, ούτε αυτούς που καπνίζουν -μαζι τους και εγώ-, γιατί θέλω να πιστεύω πως καπνίζουμε εις γνώση μας, ούτε και τους μη καπνιστές που "πρήζουν" τους καπνιστες για τα περί υγείας και τα σχετικά.
Άλλωστε ο κάθε ένας είναι υπεύθυνος των πράξεων και των αποφάσεων του.

Παράθεση

emufear

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη emufear
Ο emufear αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 31 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 1,209 μηνύματα.

O emufear έγραψε στις 21:41, 02-05-06:

Αρχική Δημοσίευση από ΚΑΚΗ ΕΠΙΡΡΟΗ
όπως είπα και στην αρχή του μηνύματος μου, ουδέποτε είχα την τάση να κάνω μάθημα σε κανέναν....
έκανα το λάθος απ ότι βλέπω να μοιραστώ μαζί σας ένα οικογενειακό πρόβλημα υγείας ελπίζοντας ότι ίσως κάποιοι σκεφτούν για ένα δευτερόλεπτο την υγεία τους...
να με συγχωρείτε λοιπόν...
την υγεία σας να έχετε να καπνίζετε....
Μην απολογίζεσαι ΚΕ, ΗΜΑΡΤΟΝ όχι να πας να βοηθήσεις και να βγεις και ριγμένη!!!

Παράθεση

Lorien

Επιφανές Μέλος

O Lorien έγραψε στις 04:25, 29-03-09:

Συζυγος 37 ετων γνωστος μου, με παιδακι 1 ετους. Ξεροβηχας επιμονος επι 3μηνου, παει να το κοιταξει --> μικροκυτταρικος καρκινος μεσοθωρακιου. Βασικη αιτια : καπνισμα. Προσδοκιμο επιβιωσης : 6μηνο.

Σε λιγο θα μεινει μια μανα νεα, που επιτελους ειχε αρχισει να νιωθει οτι ολα πανε καλα, ...που θα μεγαλωσει ενα παιδι χωρις πατερα (τουλαχιστον για αρκετο χρονικο διαστημα), με οτι συνεπειες θα εχει αυτο και για τους 2 ...
..γιατι πολυ απλα νομιζουμε οτι το τσιγαρο ειναι πολυ πιο ακακο απο οσο ειναι..

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

8 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Κακή Επιρροή (Αναστασία)

Επιφανές Μέλος

H Κακή Επιρροή εχμ... είπε γεια ...κι έγραψε στις 12:44, 29-03-09:

αχ θεέ μου... πόσο το είχα ξεχάσει αυτό το θέμα

για όποιον πιθανά διαβάσει το θέμα απ την αρχή... το πρώτο μου ποστ...
τελικά η μητέρα μου πέθανε... 6 μήνες μετά το πρώτο μου ποστ...

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

Oralee (Κωνσταντίνα)

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Oralee
H Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 38 ετών και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 5,264 μηνύματα.

H Oralee living, laughing and loving, έγραψε στις 00:18, 01-04-09:

Λόρυ, χωρίς να θέλω να σε αμφισβητήσω, υπάρχουν και περιπτώσεις που ζουν πολύ περισσότερο απ' όσο τους "δίνει" ο ιατρός τους. Συγκεκριμένα ξέρω περίπτωση ηλικιωμένου ανθρώπου (60+) με ιστορικό καρδιάς, φανατικό καπνιστή που έπαθε καρκίνο πνεύμονα (δεν θυμάμαι ποιος ήταν, πάντως έπαθε αυτόν των μη καπνιστών) πριν περίπου 3 χρόνια και οι ιατροί του έδωσαν 6 μήνες ζωής. Έκανε χημειοθεραπείες και στη συνέχεια χειρουργείο και είναι ακόμα μια χαρά (φτου φτου). Το παράλογο της υπόθεσης είναι ότι παρόλα αυτά ήθελε να συνεχίσει να καπνίζει, αλλά ευτυχώς η οικογένειά του δεν τον άφησε..
Ποτέ δεν ξέρεις. Αυτό λέω. Αλλά σαφώς το κάπνισμα δεν βοηθά πουθενά και καλύτερο για όλους μας θα ήταν να μη κάπνιζε κανένας.

Παράθεση

gatouni8400 (Χαρά Καλέ)

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη gatouni8400
H Χαρά Καλέ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Αισθητικός . Έχει γράψει 131 μηνύματα.

H gatouni8400 Δεν είναι εδώ για κανέναν εκτός από..... έγραψε στις 00:38, 01-04-09:

Πιστεύω οτι κάποιος που αρχίζει το κάπνισμα δεν πηγαίνει ποτέ το μυαλό του στο κακό,ακόμα κ αν ξέρει οτι δεν του κάνει καλό..Επίσης θεωρώ μεγάλη βλακεία να αρχίσει κάποιος το κάπνισμα απο περιέργεια κ απο μαγκιά,να το κάνει επειδή το θέλει..εγω προσωπικά δεν καπνίζω κ δε το κάνω επειδή σιχαίνομαι τη μυρωδιά που μυρίζει ο καπνιστής..με λίγα λόγια ναι θεωρώ πως το τσιγάρο βλάπτει σοβαρά την υγεία!!!!!!

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

fantasmenos (Διαταραγμένη Προσωπικότητα)

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη fantasmenos
H Διαταραγμένη Προσωπικότητα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών , επαγγέλεται Θεολόγος και μας γράφει απο Μαυροβούνιο (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,293 μηνύματα.

H fantasmenos γεννημένος να λέει σοφά πράγματα έγραψε στις 00:44, 01-04-09:

Αρχική Δημοσίευση από gatouni
Επίσης θεωρώ μεγάλη βλακεία να αρχίσει κάποιος το κάπνισμα απο περιέργεια κ απο μαγκιά,να το κάνει επειδή το θέλει..
Κανένας καπνιστής δεν ξεκίνησε το τσιγάρο επειδή του άρεσε η γεύση. Στην πορεία έρχεται η απόλαυση

Παράθεση

Oralee (Κωνσταντίνα)

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Oralee
H Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 38 ετών και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 5,264 μηνύματα.

H Oralee living, laughing and loving, έγραψε στις 01:00, 01-04-09:

Φαντασμένε κάνεις τεράστιο λάθος. Ξέρω τρία άτομα, ένα ο εαυτός μου, που απόλαυσαν και το πρώτο-πρώτο τσιγάρο που έκαναν χωρίς να πνιγούν και χωρίς να δυσανασχετήσουν. Για την δική μου περίπτωση το αποδίδω στο ότι κάπνιζε ο μπαμπάς μου σαν φουγάρο, όσο τον θυμάμαι κι έτσι είχα ήδη συνηθίσει την μυρωδιά του καπνού. Δεν υπήρχε περίπτωση να το άρχιζα αλλιώς.
ΥΓ: Και για να καταλάβεις το δεύτερο από τα τρία άτομα έχει κόψει το κάπνισμα εδώ και τρία χρόνια, παρόλα αυτά όποτε κάποιος ανάβει τσιγάρο κοντά του, τρέχει να μυρίσει τον καπνό.. μιλάμε για τέτοια ηδονή!

Παράθεση

Κακή Επιρροή (Αναστασία)

Επιφανές Μέλος

H Κακή Επιρροή εχμ... είπε γεια ...κι έγραψε στις 07:56, 01-04-09:

Έχω την εντύπωση - κι ας με διορθώσουν οι γιατροί της παρέας - ότι όσο πιο μεγάλος είναι ο άνθρωπος, τόσο πιο καλά "αντιδράει" ο οργανισμός στον καρκίνο
Ο καρκίνος επιτίθεται σε υγιή κύτταρα.... όταν είσαι μεγάλης ηλικίας όμως, αυτά τα υγιή κύτταρα, είναι σαφώς λιγότερα απ ότι ενός νέου ανθρώπου
Αυτό έχει σαν αποτέλεσμα, ακόμα και ο ίδιος ο καρκίνος να μην μπορεί να "εξαπλωθεί" γιατί δεν έχει πρόσφορο έδαφος

Παράθεση

Valder (Λυκούργος)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Valder
Ο Λυκούργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 34 ετών , επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αμπελόκηποι (Αττική). Έχει γράψει 3,291 μηνύματα.

O Valder απορροφημένος στο επίχρυσο τουλάτε του έγραψε στις 10:43, 01-04-09:

Αρχική Δημοσίευση από Lorien
Συζυγος 37 ετων γνωστος μου, με παιδακι 1 ετους. Ξεροβηχας επιμονος επι 3μηνου, παει να το κοιταξει --> μικροκυτταρικος καρκινος μεσοθωρακιου. Βασικη αιτια : καπνισμα. Προσδοκιμο επιβιωσης : 6μηνο.

Σε λιγο θα μεινει μια μανα νεα, που επιτελους ειχε αρχισει να νιωθει οτι ολα πανε καλα, ...που θα μεγαλωσει ενα παιδι χωρις πατερα (τουλαχιστον για αρκετο χρονικο διαστημα), με οτι συνεπειες θα εχει αυτο και για τους 2 ...
..γιατι πολυ απλα νομιζουμε οτι το τσιγαρο ειναι πολυ πιο ακακο απο οσο ειναι..
Oh my Gods! Έχω δίπλα μου ένα γεμάτο πακέτο και ίδρωσα ολόκληρος όταν το είδα αυτό το πόστ... Δεν το παίρνω μαζί μου σήμερα... Πρέπει να το κόψω Πρέπει να το κόψω Πρέπει να το κόψω

9 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Lorien

Επιφανές Μέλος

O Lorien έγραψε στις 15:44, 01-04-09:

Αρχική Δημοσίευση από kajira
Λόρυ, χωρίς να θέλω να σε αμφισβητήσω, υπάρχουν και περιπτώσεις που ζουν πολύ περισσότερο απ' όσο τους "δίνει" ο ιατρός τους. Συγκεκριμένα ξέρω περίπτωση ηλικιωμένου ανθρώπου (60+) με ιστορικό καρδιάς, φανατικό καπνιστή που έπαθε καρκίνο πνεύμονα (δεν θυμάμαι ποιος ήταν, πάντως έπαθε αυτόν των μη καπνιστών) πριν περίπου 3 χρόνια και οι ιατροί του έδωσαν 6 μήνες ζωής. Έκανε χημειοθεραπείες και στη συνέχεια χειρουργείο και είναι ακόμα μια χαρά (φτου φτου). Το παράλογο της υπόθεσης είναι ότι παρόλα αυτά ήθελε να συνεχίσει να καπνίζει, αλλά ευτυχώς η οικογένειά του δεν τον άφησε..
Ποτέ δεν ξέρεις. Αυτό λέω. Αλλά σαφώς το κάπνισμα δεν βοηθά πουθενά και καλύτερο για όλους μας θα ήταν να μη κάπνιζε κανένας.
Nαι κανείς δεν ξερει ποσο θα ζησει ο ασθενής, γιαυτο και λεγεται προσδοκιμο επιβιωσης. Κυριως υπολογιζεται εκ πειρας, στατιστικα, και φυσικα με βαση το ειδος του καρκινου. Πχ για πνευμονες το 80% περιπου ειναι μη-μικροκυτταρικος, και εχει πολυ καλυτερο προσδοκιμο και επιλογες. Το 20% ειναι το μικροκυτταρικο που εχει μεγαλυτερη συχνοτητα εμφανισης σε ηλικιωμενους, ομως σε οποιον και να εμφανιστει, ειναι πολυ πιο επιθετικος, σχεδον ποτε χειρουργισιμος, κανει γρηγορα μεταστασεις, και καληνυχτα μας. (εκ ου και το 6μηνο). Φυσικά αναλογα με την περιπτωση, μπορει να ειναι 3μηνο η και 1 ετος, κανεις δεν ξερει σιγουρα.

Αρχική Δημοσίευση από Κακή Επιρροή
Έχω την εντύπωση - κι ας με διορθώσουν οι γιατροί της παρέας - ότι όσο πιο μεγάλος είναι ο άνθρωπος, τόσο πιο καλά "αντιδράει" ο οργανισμός στον καρκίνο
Ο καρκίνος επιτίθεται σε υγιή κύτταρα.... όταν είσαι μεγάλης ηλικίας όμως, αυτά τα υγιή κύτταρα, είναι σαφώς λιγότερα απ ότι ενός νέου ανθρώπου
Αυτό έχει σαν αποτέλεσμα, ακόμα και ο ίδιος ο καρκίνος να μην μπορεί να "εξαπλωθεί" γιατί δεν έχει πρόσφορο έδαφος
Γενικά οχι δεν ισχυει αυτο από οσο γνωριζω. Παρατηρουνται μικροτερα προσδοκιμα επιβιωσης σε ηλικιωμενους απο οτι σε νεους. Μονο σε καρκινο προστατη και μαστου εχει παρατηρηθει αυτο που λες, αλλα απότι φαινεται για αλλους λογους, οχι αυτον που ανεφερες. (το οποιο δεν πολυστεκει αφου ο ηλικιωμενος δεν ειναι ακριβως οτι εχει λιγοτερα υγιη κυτταρα, αλλά κυτταρα που δεν ανανεωνονται...που και να ειχε, ο καρκινος μπορει να ανπτυχθει σε σημειο που εχει μονο υγιη κυτταρα ο ηλικιωμενος, οποτε δεν τον διαφοροποιει).

3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

kalypso (lily allen)

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη kalypso
H lily allen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών , επαγγέλεται Μηχανολόγος μηχανικός και μας γράφει απο Μονακό (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,764 μηνύματα.

H kalypso έγραψε στις 16:15, 01-04-09:

Αρχική Δημοσίευση από gatouni
Πιστεύω οτι κάποιος που αρχίζει το κάπνισμα δεν πηγαίνει ποτέ το μυαλό του στο κακό,ακόμα κ αν ξέρει οτι δεν του κάνει καλό..Επίσης θεωρώ μεγάλη βλακεία να αρχίσει κάποιος το κάπνισμα απο περιέργεια κ απο μαγκιά,να το κάνει επειδή το θέλει..εγω προσωπικά δεν καπνίζω κ δε το κάνω επειδή σιχαίνομαι τη μυρωδιά που μυρίζει ο καπνιστής..με λίγα λόγια ναι θεωρώ πως το τσιγάρο βλάπτει σοβαρά την υγεία!!!!!!
Να ρωτήσω κάτι... Αν δεν το αρχίσει για κανέναν από τους δύο λόγους που αναφέρεις παραπάνω, γιατί να το αρχίσει; Έχω την εντύπωση πως κάθε καπνιστής αρχίζει το τσιγάρο είτε από περιέργεια, είτε από ..μαγκιά, είτε επειδή θέλει να "γευτεί" κάτι που τον απασχολεί ή τον στενοχωρεί- να το πάει κάτω.
Εγώ πάντως αν θα άρχιζα για κάποιο λόγο να καπνίζω, θα ήταν ο τελευταίος. Μα δεν βρίσκω το λόγο, καθώς ξέρω ότι το τσιγάρο μόνο κακό μπορεί να μου κάνει- ακριβώς όπως και το ποτό, δεν λύνει προβλήματα. Απλώς δημιουργεί πρόσθετα...
Δεν με ενοχλεί αν κάποιος καπνίζει, αρκεί να μην το κάνει κοντά μου. Γιατί ακόμα και αυτό, το παθητικό κάπνισμα μπορεί να κάνει κακό- κι ας μην το συνειδητοποιούν οι καπνιστές. Δεν ξέρω καν αν το καταλαβαίνουν... Οι μη καπνιστές δε γκρινιάζουμε για κανέναν άλλο λόγο, παρα μόνο επειδή οι καπνιστές χαλούν τον καθαρό αέρα γύρω μας. Και αν δεν τον χρειαζόμασταν, θα καπνίζαμε κι εμείς.

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Κακή Επιρροή (Αναστασία)

Επιφανές Μέλος

H Κακή Επιρροή εχμ... είπε γεια ...κι έγραψε στις 18:26, 01-04-09:

Αρχική Δημοσίευση από Lorien
Γενικά οχι δεν ισχυει αυτο από οσο γνωριζω. Παρατηρουνται μικροτερα προσδοκιμα επιβιωσης σε ηλικιωμενους απο οτι σε νεους. Μονο σε καρκινο προστατη και μαστου εχει παρατηρηθει αυτο που λες, αλλα απότι φαινεται για αλλους λογους, οχι αυτον που ανεφερες. (το οποιο δεν πολυστεκει αφου ο ηλικιωμενος δεν ειναι ακριβως οτι εχει λιγοτερα υγιη κυτταρα, αλλά κυτταρα που δεν ανανεωνονται...που και να ειχε, ο καρκινος μπορει να ανπτυχθει σε σημειο που εχει μονο υγιη κυτταρα ο ηλικιωμενος, οποτε δεν τον διαφοροποιει).
δεν σε αμφισβητώ φυσικά αλλά θα ήθελα αν ξέρεις να μου πεις (έχω προσωπικό ενδιαφέρον) κατά πόσο πιθανά μπορεί να παίζει ρόλο και το θέμα της ψυχολογίας
Δλδ ένας μεγάλης ηλικίας άνθρωπος, παραιτείται πιο εύκολα νομίζω απ ότι ένας νέος
Ο νέος συνήθως, νιώθει ότι έχει ακόμα πολλά να κάνει μπροστά του και το παλεύει περισσότερο

Αν γνωρίζεις κάτι σχετικά με αυτό, θα ήθελα να μου πεις

Παράθεση

Lorien

Επιφανές Μέλος

O Lorien έγραψε στις 18:48, 01-04-09:

H ψυχολογια φαινεται να παιζει ρολο, οντως. Μερικες φορες βεβαια καποιοι νεοι απογοητευονται και τα παρατανε, ενω ηλικιωμενοι επειδη εζησαν το μεγαλυτερο μερος της ζωης τους, ..ας πουμε οτι δεν τους "ενοχλει" το ιδιο και ισως αυτο βηθαει και την ψυχολογια τους κιολας.

Παντως συμπληρωνοντας στο προηγουμενο, ενας λογος που ηλικιωμενοι αντεχουν λιγοτερο ειναι και το οτι βρισκουν την ασθενεια σε πιο προχωρημενο σταδιο πχ. Ειναι πολλοι οι παραγοντες δλδ, και δεν ειναι ευκολο να πουμε αν οντως συμβαινει και κατι με τα κυτταρα και την ηλικια τους.

Παράθεση

Apro

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη Apro
Ο Apro αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Tatoo artist . Έχει γράψει 812 μηνύματα.

O Apro έγραψε στις 19:33, 01-04-09:

Εγώ είμαι 26 και καπνίζω από τα 15 μου.Θα ήθελα να σου αναφέρω την πρώτη μου αίσθηση, όταν έκανα το πρώτο μου τσιγάρο.Ήταν μάρκα Marlboro κανονικό όχι ελαφρύ.Έκανα κανονικές τζούρες
και κατέβαζα τον καπνό κάτω, σαν κανονικός καπνιστής.Αφού το τελείωσα, ένιωσα κάτι πρωτόγνωρο για 'μένα ως τότε.Ξαφνικά έπεσα κάτω στο πάτωμα ζαλισμένος και πραγματικά ένιωσα παγιδευμένος.Ήμουν τόσο μπερδεμένος εγκεφαλικά, γύρναγα από 'δω γύρναγα από 'κει που πραγματικά σου μιλάω, ήθελα να ανοίξει η γη να με καταπιεί.Ένιωθα ότι κάτι με τραβάει προς το κέντρο της γης και ένιωθα την ανάγκη να πάω προς τα εκεί,αλλά "δυστυχώς" δε γινόταν.Αυτό μπορεί να κράτησε για 2 με 3 λεπτά αλλά ήταν τόσο δυνατό, πραγματικός εφιάλτης, μπορώ να πω και χειρότερο.Ο εφιάλτης κάποια στιγμή τελειώνει, γι' αυτό δεν ήμουν σίγουρος.
Πράγματι το κάπνισμα βλάπτει σοβαρά αν και δεν πρέπει να αποκλείουμε την πιθανότητα οτί μπορεί να ωφελεί κάποιους οργανισμούς περισσότερο απ' ότι τους βλάπτει.Εγώ προσωπικά αν γύρναγα πίσω το χρόνο δε θα κάπνιζα ούτε κατά διάνοια.Αν με ρωτήσεις γιατί δεν το κόβω τώρα δεν ξέρω την απάντηση.Το αστείο είναι οτί θέλω να το κόψω εδώ και χρόνια, αλλά έχω κολύσει στην ιδέα οτί θα το κόψω.Το μεγαλύτερο χρονικό διάστημα που τα κατάφερα ήταν, μία φορά για 4 μέρες.Πως γίνεται να θέλεις να κάνεις κάτι και να κάνεις το αντίθετο.Πως γίνεται να αγαπάς κάποιον, ενώ στην πραγματικότητα τον σκοτώνεις σιγά σιγά.Πως γίνεται να προσπαθείς να κάνεις κάτι και το σύμπαν να συνομωτεί εναντίον σου.Κάπως έτσι.Πάντως άμα σκεφτείς οτί ο άνθρωπος έχει μετατραπεί σε χημειοτρεφής οργανισμός και ζούμε σε ένα περιβάλλον καθαρά τοξικό ποιος μπορεί να σου πει τι σου προκαλεί ο συνδυασμός του καπνίσματος.Παρ' όλα αυτά, εγώ θα σε συγχαρώ για αυτήν σου την επιλογή και ελπίζω να τα καταφέρω και εγώ κάποια στιγμή.

8 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

gatouni8400 (Χαρά Καλέ)

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη gatouni8400
H Χαρά Καλέ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Αισθητικός . Έχει γράψει 131 μηνύματα.

H gatouni8400 Δεν είναι εδώ για κανέναν εκτός από..... έγραψε στις 17:28, 06-04-09:

Apro κόψε το κάπνισμα!!!!

Παράθεση

Apro

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη Apro
Ο Apro αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Tatoo artist . Έχει γράψει 812 μηνύματα.

O Apro έγραψε στις 18:38, 06-04-09:

Έχεις δίκιο gatouni.Νομίζω πως ήρθε η ώρα να το κόψω.Αρκέτα κορόιδεψα τον εαυτό μου μ' αυτό το θέμα και πρέπει να λήξει.Είναι αρκετοί και σημαντικοί οι λόγοι που πρέπει να το κάνω.Ευχαριστώ για τη συμβουλή.Ελπίζω να μη βγει ψεύτικη η διαίσθησή μου οτί έχει ιδιαίτερη σημασία η συμβουλή σου τη συγκεκριμένη στιγμή.

Παράθεση

Κακή Επιρροή (Αναστασία)

Επιφανές Μέλος

H Κακή Επιρροή εχμ... είπε γεια ...κι έγραψε στις 07:36, 07-04-09:

Αρχική Δημοσίευση από Apro
Έχεις δίκιο gatouni.Νομίζω πως ήρθε η ώρα να το κόψω.Αρκέτα κορόιδεψα τον εαυτό μου μ' αυτό το θέμα και πρέπει να λήξει.Είναι αρκετοί και σημαντικοί οι λόγοι που πρέπει να το κάνω.Ευχαριστώ για τη συμβουλή.Ελπίζω να μη βγει ψεύτικη η διαίσθησή μου οτί έχει ιδιαίτερη σημασία η συμβουλή σου τη συγκεκριμένη στιγμή.
apro έχουμε ένα αρκετά καλό θέμα που αν έχεις την υπομονή και διαβάσεις τις 41 σελίδες του, πιστεύω θα σε βοηθήσει όπως βοήθησε και κάποιους άλλους
ρίξε μια ματιά εδώ
[split] Θέλω να κόψω το κάπνισμα - Κόβω το κάπνισμα - Ημερολόγιο Απεξάρτησης!

Παράθεση

Νωεύς (Ιάσων)

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Νωεύς
Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Μαθητής/τρια . Έχει γράψει 4,820 μηνύματα.

O Νωεύς επιπεδο : Μηδεν έγραψε στις 08:45, 07-04-09:

Το κάπνισμα βλάπτει, όχι λιγότερο από εκείνους που μας το λένε...

Παράθεση

Άγγελος

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Άγγελος
Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 33 ετών , επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 9,663 μηνύματα.

O Άγγελος έγραψε στις 11:44, 07-04-09:

το καπνισμα βλαπτει τη στυση στους ανδρες ,φραζοντας τα αγγεια...αυτο δεν το τονιζουν επαρκως στα καναλια για τους νεους που νομιζουν οτι ειναι σεξυ...και κανει τις γυναικες πατσουρες και προβληματικες σεξουαλικα και γεννανε προβληματικα παιδια....ειναι ενα ελαφρυ σχετικα ναρκωτικο,απλα ειναι νομιμο...οι κανιστες ειναι ναρκομανεις..τα ναρκωτικα κανουν καλο(εκτος απο ειδικες νοσοκομιακες χρησεις που κι αυτες καταργουνται πια)?ειστε υπερ των ναρκωτικων?δε νομιζω..
οι καπνιστες ειναι αρρωστοι όπως και όλοι οι ναρκομανεις και θελουν ειδικα κεντρα και βοηθεια για να ελευθερωθουν...ενας πραγματικος ανεξαρτητος,με ελευθερο μυαλο ανθρωπος δεν μπορει να εξαρταται απο ενα παλιοχορτο...αυτο σημαινει πως μεσα του δεν ειναι αρκετα δυνατος...
οσο δυνατοτερο ειναι ενα μυαλο τοσο πιο δυσκολα εξαρταται απο ουσιες..

ο πατερας μου το εκοψε εδω και 10 χρονια,αλλα πριν που καπνιζε αν φουγαρο ελεγε βλακειες περι ψυχικης βλαβης αν κοψει το τσιγαρο κλπ..και τωρα δεν μπορει ουτε να μυρισει τσιγαρο και εχει αποστροφη...

εγω εννοειται δεν εχω καπνισει ποτε...δεν μου αρεσει να αναπνεω τα καυσαερια καυσης ενος φυτου...

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Άγγελος : 07-04-09 στις 11:49.
Παράθεση

cibyllian (Μπούι)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη cibyllian
H Μπούι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 40 ετών . Έχει γράψει 1,123 μηνύματα.

H cibyllian τραβώντας τις κοτσίδες της......... έγραψε στις 12:30, 07-04-09:

Αρχική Δημοσίευση από Άγγελος
το καπνισμα βλαπτει τη στυση στους ανδρες ,φραζοντας τα αγγεια...αυτο δεν το τονιζουν επαρκως στα καναλια για τους νεους που νομιζουν οτι ειναι σεξυ...και κανει τις γυναικες πατσουρες και προβληματικες σεξουαλικα και γεννανε προβληματικα παιδια....ειναι ενα ελαφρυ σχετικα ναρκωτικο,απλα ειναι νομιμο...οι κανιστες ειναι ναρκομανεις..τα ναρκωτικα κανουν καλο(εκτος απο ειδικες νοσοκομιακες χρησεις που κι αυτες καταργουνται πια)?ειστε υπερ των ναρκωτικων?δε νομιζω..
οι καπνιστες ειναι αρρωστοι όπως και όλοι οι ναρκομανεις και θελουν ειδικα κεντρα και βοηθεια για να ελευθερωθουν...ενας πραγματικος ανεξαρτητος,με ελευθερο μυαλο ανθρωπος δεν μπορει να εξαρταται απο ενα παλιοχορτο...αυτο σημαινει πως μεσα του δεν ειναι αρκετα δυνατος...
οσο δυνατοτερο ειναι ενα μυαλο τοσο πιο δυσκολα εξαρταται απο ουσιες..

ο πατερας μου το εκοψε εδω και 10 χρονια,αλλα πριν που καπνιζε αν φουγαρο ελεγε βλακειες περι ψυχικης βλαβης αν κοψει το τσιγαρο κλπ..και τωρα δεν μπορει ουτε να μυρισει τσιγαρο και εχει αποστροφη...

εγω εννοειται δεν εχω καπνισει ποτε...δεν μου αρεσει να αναπνεω τα καυσαερια καυσης ενος φυτου...

Το ότι βλάπτει το τσιγάρο, νομίζω το γνωρίζουμε όλοι .... το να μας υπενθυμίζουν οι μη καπνιστές πόσο βλάπτει, το θεωρώ θεμιτό και ωφέλιμο ... διότι ίσως μας πείσουν να το κόψουμε.

Το να μας αποκαλεί κάποιος άρρωστους, ναρκομανείς, να μας λέει ότι χρειαζόμαστε απεξάρτηση σε ειδικά κέντρα και ότι γενικά είμαστε προβληματικοί και θα κάνουμε και προβληματικά παιδιά .... εντάξει νομίζω ότι το ξεφτιλίζουμε το ζήτημα.

5 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Βρείτε παρόμοια

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους