Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 78,447 εγγεγραμμένα μέλη και 3,044,303 μηνύματα σε 92,654 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα 748 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο e-steki.

Εγγραφή Βοήθεια

Έχετε κάνει ποτέ σχέση με κάποιον/α που γνωρίσατε από το internet;

Έχετε κάνει ποτέ σχέση με κάποιον/α που γνωρίσατε από το internet;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 179)
Ναι, και θα το ξανά έκανα!
68
37,99%
Μια φορά αλλά δεν θα το ξανα έκανα!
27
15,08%
Κάποτε το σκεφτόμουν αλλά...
14
7,82%
Όχι, ποτέ μου!
70
39,11%

prime

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη prime
H prime αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών . Έχει γράψει 837 μηνύματα.

H prime έγραψε στις 14:35, 12-05-06:

Η αλήθεια έιναι ότι πλέον το internet έχει μπει πια για τα καλά στη ζωή των περισσοτέρων από μας και μας δίνει εκτός των άλλων και τη δυνατότητα να γνωρίσουμε καινούρια άτομα από όλον τον κόσμο..
Είναι ορισμένες φορές φυσικό και επόμενο να αναπτύσσονται και φιλίες ή ακόμα και φλερτ με άτομα που ποτέ δεν έχουμε δει κυρίως όταν δεν υπάρχει η αμηχανία που έχουμε πολλοί από μας όταν φλερτάρουμε σε φυσικό χώρο, π.χ. δουλειά, σχολείο, club κτλ., πράγμα που το κάνει ακόμα πιο εύκολο.
Προσωπικά βέβαια προτιμώ να την άμεση επαφή γιατί σου δίνει τη δυνατότητα να εκτιμήσεις καλύτερα τη συμπεριφορά του άλλου..Άλλο να ακούς, να βλέπεις και να μιλάς και άλλο να γράφεις..
Το να έκανα μια σχέση με κάποιον που θα γνώριζα από κάποιο chat room ή forum μου φαινόταν γενικά εξωπραγματικό, γιατί όπως προείπα είμαι άτομο που βασίζεται πολύ και στις αισθήσεις του για να εκτιμά πρόσωπα και καταστάσεις.
Παρ' όλα αυτα πριν περίπου 2 χρόνια συνάντησα από κοντά κάποιον με τον οποίο συνομιλούσα επί ένα 4μηνο σε ένα chat room και κάναμε σχέση σχεδόν αμέσως.Είχαμε ήδη "γνωριστεί' μέσα από τις καθημερινές ''έγγραφες συνομιλίες'' μας και όταν πρωτοσυνατηθήκαμε ένιωθα ότι τον ήξερα από χρόνια, παρ'' όλο που δεν έιχε δει ο ένας τον άλλο ούτε σε φωτογραφία!!!
Υπήρξε και σωματική έλξη, οπότε το ένα έφερε το άλλο..Η σχέση αυτή είναι ακόμα εν εξελίξει..
Δεν ξέρω αν θα το ξαναέκανα. Θέλω να πιστεύω ότι είναι η εξαίρεση.Μάλλον είμαι της παλαιάς σχολής τελικά..

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Scandal (Πέτρος)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Scandal
Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 27 ετών , επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 2,833 μηνύματα.

O Scandal έγραψε στις 17:59, 12-05-06:

Δεν έχω κάνει ποτέ σχέση, αλλά πιστεύω πως σίγουρα μπορεί να γίνει μια σχέση η οποία να ξεκινήσει από το net και να φτάσει irl [in real life].
Το θέμα είναι πως ΑΝ ποτέ η σχέση σου αυτή τελειώσει, να μην αρχίσεις τα παιδικά του στυλ: ''δε ξανα κάνω σχέση από το internet'' κτλ. Δηλαδή να αποδίδεις κατηγορίες ότι φταίει το ότι η σχέση έγινε από το net.

Δε ξέρω αν θα έκανα ποτέ..
γενικά πέρα από το χαρακτήρα δίνω εξίσου πολύ σημασία και στην εξωτερική εμφάνιση.

Φυσικά μη ξεχνάμε πως μέσω του net, περα από το κείμενο μπορεί να γίνει και η χρήση κάποιας web-cameras ή η μεταφορά φωτωγραφιών.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

misslittledevil

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη misslittledevil
H misslittledevil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών . Έχει γράψει 1,677 μηνύματα.

H misslittledevil έγραψε στις 18:54, 12-05-06:

Μου εχει τυχει, με παρομοιο τροπο (νομιζω σε τετοιου ειδους σχεσης δεν υπαρχει και ποικιλια για το πως ξεκινανε ), και η αληθεια ειναι οτι ηταν καλυτερα απο οτι θα μπορουσα να φανταστω. Δεν ειμαστε πλεον μαζι, ηταν μια απο τις σοβαροτερες σχεσεις μου (τωρα που το σκεφτομαι, μηπως ηταν και η μοναδικη σοβαρη?! Κατσε να σκεφτω.. ) Δεν ξερω πραγματικα αν θα το ξανα εκανα, χωρις αυτο να σημαινει οτι εχω μετανοιωσει.

Γενικα, πιστευω οτι ετσι οπως λειτουργει το νετ, δεν ειναι και πολυ δυσκολο να δημιουργησεις σχεση με καποιον (οχι απαραιτητα ερωτικη).

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Δεσμώτης

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Δεσμώτης
Ο Δεσμώτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 3,608 μηνύματα.

O Δεσμώτης έγραψε στις 21:19, 12-05-06:

Έχω σχέση από internet αλλά μου'χει φάει τα συκώτια και τη ψυχή..
Νιώθω σα να τα χω με τον γύπα κι εγώ να είμαι ο Προμηθέας...
Μόνο "ή τάν ή επι τάς" δεν έχω πεί ακόμα...
Άλλες φορές όμως, νιώθω σαν να είμαι βουτηγμένος σε μια θάλασσα αγάπης και να λιώνω και να μη θέλω να βγώ απο κεί και να κάνω μακροβούτια και να καταλήγω πάντα στην αιώνια αγκαλιά της...

Το κακό με αυτές τις σχέσεις είναι οτι ξεκινούν με μαγεία και αν καταλήξουν συχνά γίνεται τόσο απαξιωτικά και για τους δύο...δε ξέρω πώς και κατά πόσο συμβάλλει η αρχική απρόσωπη επικοινωνία στο ανάρμοστο τέλος εφόσον είναι τέλος και όχι επ'αορίστου αναβολή...

Οι σχέσεις απο το internet έχουν υπάρξει αντικείμενο έρευνας τα τελευταία χρόνια απο πολλούς των θεωρητικών επιστημών και είναι ένα πολύ ενδιαφέρον θέμα, κατά τη γνώμη μου, όσο και δύσκολο για μία προσέγγιση που να μπορεί να γενικευθεί -εξού και η σαγήνη που αποπνέει-και μοιάζει σαν ένα πείραμα που όσες φορές και να το επαναλάβεις θα πάρεις διαφορετικά αποτελέσματα αναλόγως τους χειρισμούς, τη κατάσταση και τα πρόσωπα...

Βρίσκω πολύ ώριμη τη τοποθέτηση του Petrou από όλες τις απόψεις,λίγα λόγια και μεστά..βρίθει απο σοφία και πληρότητα...(μόνο που βαριέμαι να ψηφίζω!)

Prime πες μας κι άλλα πές μας κι άλλα

4 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Isiliel (Φεγγάρω)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Isiliel
H Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 9,814 μηνύματα.

H Isiliel Salus populi suprema lex esto έγραψε στις 00:43, 13-05-06:

Έχει μια αλλόκοτη γοητεία μια σχέση που πραγματώνεται στο internet.

Είναι μια βίαιη φίμωση των περισσότερων αισθήσεων που όμως -όπως ακριβώς συμβαίνει και σε ανθρώπους που χάνουν την ακοή ή την όρασή τους- εντείνει τις εναπομείναντες αισθήσεις σε επίπεδα πρωτόγνωρα και μοναδικά.

Δεν μπορείς να δεις, να ακούσεις, να μυρίσεις, κι όμως όταν συντελεστεί αυτό το μικρό θαύμα της δικτυακής επικοινωνίας φτάνεις σε σημείο να ξέρεις τον άλλο, ίσως πολύ καλύτερα απ' όσο ξέρεις το γείτονά σου, ας πούμε, που και τον βλέπεις και τον ακούς και ...τον μυρίζεις.

Αν ρωτήσετε ανθρώπους που έχουν βιώσει τέτοιες εμπειρίες, θα σας πουν πως μπορούν με ευκολία να αναγνωρίσουν τον τρόπο γραφής του αγαπημένου προσώπου, στις ηλεκτρονικές συζητήσεις χωρίς να διαβάσουν το ψευδώνυμο κι ας μην έχουν οι γραμματοσειρές ταυτότητα όπως η χειρογραφία.

Αλλά δεν είναι μόνο αυτό...

Λόγω ακριβώς της φύσης του μέσου, όταν αναζητάς το συνομιλητή σου στο διαδίκτυο, δεν ενδιαφέρεσαι για το περιτύλιγμα που έτσι κι αλλιώς τα μάτια δε μπορούν να δουν, αλλά περισσότερο, για την πιθανή ταύτιση του τρόπου έκφρασης μέσω της γραφής. Η ανάγκη επικοινωνίας απαλλαγμένη από τις ανασφάλειες που δημιουργεί η κατ' ιδίαν επαφή, σε απελευθερώνει, σε συνδυασμό με την ασφάλεια του οικείου δωματίου σου και ανοίγεσαι πολύ πιο εύκολα και...απλά.

Δεν προσπαθώ να καταργήσω με τα λεγόμενά μου, μια γνωριμία σε πραγματικό χωροχρόνο. Λέω μονάχα πως η ουσία βρίσκεται στο αλισβερίσι των ψυχών και πιστεύω πως αυτό μπορεί να είναι εξ ίσου δυνατό μέσα στο Internet.

Το έζησα, και ξέρω, πως ένα από τα πράγματα που δεν θα ξεχάσω ποτέ στη ζωή μου είναι δύο winamp σε διαφορετικούς υπολογιστές, σε δύο διαφορετικές πόλεις του κόσμου, να παίζουν το ίδιο κομμάτι συγχρονισμένα, και μαζί μ'αυτά, δυο ανθρώπους να πάλλονται στο ίδιο μήκος κύματος κοιτώντας το ίδιο φεγγάρι -τι μικρός που είναι τελικά ο κόσμος- με μια σύνδεση που δε καταλαβαίνει από reset και lag:

...Αυτή της καρδιάς.

Όταν τελικά συνάντησα τον άγνωστο συνομιλητή με τον οποίο μοιραζόμουν τη μοναξιά μου τα βράδια, τα συναισθήματα εκδηλώθηκαν αμοιβαία και μας χάρισαν δύο έντονα χρόνια!..
Ας είναι καλά κι ας γνωρίζει πως αν οι κοινωνικές συμβάσεις -ασήμαντες στον ηλεκτρονικό χώρο που γνωριστήκαμε- δεν απατούσαν από μας να ακολουθήσουμε διαφορετικές πορείες, ποτέ δεν θα έπαυα να ταξιδεύω το δρόμο που οδηγεί κοντά του...

Και για να προσγειωθούμε, ας μην ξεχνάμε, ο κόσμος μέσα στο Internet και έξω απ' αυτό, δεν είναι αγγελικά πλασμένος και χρειάζεται πάντα προσοχή!! (ευγενική προσφορά Isiliel )

19 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

ladycat (frosso)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη ladycat
H frosso αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 41 ετών , επαγγέλεται Χημικός και μας γράφει απο Χίος (Χίος ). Έχει γράψει 3,352 μηνύματα.

H ladycat πισσας+ζυλιτο+γκρινιαρης+ladycat jr=LFE έγραψε στις 00:59, 13-05-06:

ναι εγω κ τον παντρευτικα κιολας μην χασω ηεηεηεηεεηηε

3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Subject to change (Λία)

Founder

Το avatar του χρήστη Subject to change
H Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Web developer . Έχει γράψει 10,884 μηνύματα.

H Subject to change έγραψε στις 08:21, 13-05-06:

Ποτέ μη λες ποτέ. Δεν είναι απαραίτητο να ψάχνεται κάποιος για να του τύχει κάτι τέτοιο. Στην περίπτωση μου, μιλούσαμε φιλικά για λίγο καιρό, μιας και έτυχε να έχουμε πολύ παρόμοιο αισθηματικό πρόβλημα τότε, όταν ήρθε Αθήνα είπαμε "γιατί να μην συναντηθούμε;", η έλξη ήταν αμοιβαία και εκδηλώθηκε μετά απο μερικούς μήνες, όταν ήρθε σπίτι μου στη Θεσ/νίκη για Χριστούγεννα. Τελικά, 1μισι χρόνο μετά περίπου είμαστε ακόμα μαζί και είναι η σοβαρότερη σχέση που είχα ποτέ

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

misslittledevil

Διακεκριμένο μέλος

H misslittledevil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών . Έχει γράψει 1,677 μηνύματα.

H misslittledevil έγραψε στις 09:22, 13-05-06:

Αρχική Δημοσίευση από avaptistos
Νιώθω σα να τα χω με τον γύπα κι εγώ να είμαι ο Προμηθέας...
Μόνο "ή τάν ή επι τάς" δεν έχω πεί ακόμα...
Άλλες φορές όμως, νιώθω σαν να είμαι βουτηγμένος σε μια θάλασσα αγάπης και να λιώνω και να μη θέλω να βγώ απο κεί και να κάνω μακροβούτια και να καταλήγω πάντα στην αιώνια αγκαλιά της...
Συμβαινει σε ολες τις σχεσεις, οπως κι αν εχουν ξεκινησει.
Δεν φταιει το γεγονος οτι ειναι σχεση που δημιουργηθηκε μεσω ιντερνετ.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Δεσμώτης

Επιφανές Μέλος

O Δεσμώτης έγραψε στις 12:59, 13-05-06:

Αρχική Δημοσίευση από misslittledevil
Συμβαινει σε ολες τις σχεσεις, οπως κι αν εχουν ξεκινησει.
Δεν φταιει το γεγονος οτι ειναι σχεση που δημιουργηθηκε μεσω ιντερνετ.
Δεν είπα οτι εξαιτίας του οτι η σχέση είναι απο το internet με έχει σκορπίσει στους 5 ανέμους..
Είπα απλώς ότι έχω σχέση από το net..δεν με κατάλαβες....απλώς αργότερα σημείωσα οτι δε ξέρω αν ΤΟ ΤΕΛΟΣ (και η παράθεση σου ήταν κάπως άστοχη), όταν αυτό συμβαίνει, απαξιώνει περισσότερο τους ανθρώπους που έχουν κάνει σχέση απο net περισσότερο από το άν δεν ήταν σχέση απο net και αν ναί με ποιόν τρόπο και σε ποιό βαθμό...(αυτοαναρωτήθηκα..)

Δεν είπα ότι είναι μια σχέση "άμπωτη και πλημμυρίδα" επειδή προέρχεται εκ διαδικτύου...διάβασε με πάλι...

Παράθεση

misslittledevil

Διακεκριμένο μέλος

H misslittledevil έγραψε στις 13:09, 13-05-06:

Με συγχωρεις, αλλα διαβαζοντας αυτο
αυτο καταλαβαινει κανεις (με τη δικη μου λογικη, τουλαχιστον), ποσο μαλλον οταν η ολη συζητηση αφορα τις σχεσεις μεσω ιντερνετ.

Παράθεση

Κακή Επιρροή (Αναστασία)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Κακή Επιρροή
H Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 6,729 μηνύματα.

H Κακή Επιρροή εχμ... είπε γεια ...κι έγραψε στις 13:18, 13-05-06:

Ναι έχω κάνει και ήταν και μια απ τις πιο σοβαρές και όμορφες σχέσεις της ζωής μου

Μετά από αυτή τη σχέση, πιστεύω πλέον ότι το να ερωτευτείς κάποιον χωρίς να τον έχεις δει ποτε στη ζωή σου, σημαίνει ότι έχεις δώσει μεγαλύτερη σημασία και αξία στα εσωτερικά χαρίσματα κάποιου και όχι στα όμορφα μάτια του....
Ο τροπος που σκέφτεται ο αλλος, οι αποψεις του για ζητήματα, το πως τα γραφει καθως και όλο το "μυστήριο" που περιβάλει μια γνωριμία απ το net μπορεί να κάνουν κάποιον να ερωτευτεί στα τυφλα.... που τελικά ίσως να είναι και μεγαλυτερης ουσίας και αξιας αυτός ο τυφλός έρωτας γιατι στην πραγματικότητα εχουμε δει με τα μάτια της καρδιας και της ψυχης ....

Αυτό φυσικά δε σημαίνει ότι θεωρώ ότι είναι ο ιδανικός ή ο καλυτερος τρόπος για να γνωρίσεις κάποιον ... είναι απλά διαφορετικός και κατ έμενα, όχι κατακριτεος

Παράθεση

The Djinn (Mario)

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη The Djinn
Ο Mario αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 3,169 μηνύματα.

O The Djinn έγραψε στις 13:28, 13-05-06:

Προσωπικα δεν μου εχει τυχει να κανω σχεση, οπου η γνωριμια μου με το αλλο ατομο να πραγματοποιηθει πρωτα απο το διαδικτυο.
Δεν θα ειχα προβλημα και δεν ειμαι "επιφυλακτικος"...ή τουλαχιστον υπερ-επιφυλακτικος.
Ετσι κι αλλιως μεσω internet θα γινει μονο η πρωτη γνωριμια...η πρωτη "επαφη".Για να γινει σχεση και για να δουν αν κολλανε και σαν "χημεια",σαν προσωπικοτητες -πειτε το οπως θελετε- τα δυο ατομα, επιβαλεται-εννοειται η συναντηση τους.
(Παω καπου αλλου τωρα)
Περα απο αυτο εκτιμω απιστευτα το internet σαν μεσω τηλεπικοινωνιας (και οχι μονο), για τον απλουστατο λογο πως περαν του οτι ενωνει τον κοσμο και τα γνωστα, συμβαλει παρα πολυ οχι μονο σε μια ενδεχομενη δημιουργια σχεσης, αλλα και στην διατηρηση αυτης.
Σε προσωπικο επιπεδο τωρα, απο την στιγμη που ειμαι εξωτερικο και η κοπελα μου ελλαδα το internet και γενικα η εξελιξη των τηλεπικοινωνιων μου δινει την δυνατοτητα να μπορω να μιλησω-επικοινωνησω ανα πασα στιγμη μαζι της, κι ετσι να την αισθανθω εστω και γι λιγο κοντα μου.

Παράθεση

Κακή Επιρροή (Αναστασία)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Κακή Επιρροή
H Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 6,729 μηνύματα.

H Κακή Επιρροή εχμ... είπε γεια ...κι έγραψε στις 13:37, 13-05-06:

Isiliel... όσοι το έχουν ζήσει ξέρουν ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΚΑΛΑ ΤΙ ΛΕΣ!!!
Για όσους δεν το έχουν ζήσει... ίσως να πρέπει και να το ζήσουν... είναι κι αυτό μια εμπειρία

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Isiliel (Φεγγάρω)

Επιφανές Μέλος

H Isiliel Salus populi suprema lex esto έγραψε στις 13:59, 13-05-06:

@avaptistos
Το κακό με αυτές τις σχέσεις είναι οτι ξεκινούν με μαγεία και αν καταλήξουν συχνά γίνεται τόσο απαξιωτικά και για τους δύο...δε ξέρω πώς και κατά πόσο συμβάλλει η αρχική απρόσωπη επικοινωνία στο ανάρμοστο τέλος εφόσον είναι τέλος και όχι επ'αορίστου αναβολή...
Γιατί να έχει σχέση ο τρόπος της γνωριμίας για την ποιότητα της κατάληξης μιας οποιαδήποτε σχέσης?
Όταν έχεις περάσει ένα ποιοτικό χρονικό διάστημα με έναν άνθρωπο, λογικά η έκβαση της ιστορίας δεν θα πρέπει να είναι ανάλογη αυτού του διαστήματος?
Η μόνη διαφορά που μπορώ να εντοπίσω είναι η δυνατότητα επαφής μετά το χωρισμό μέσω Internet.
Δηλαδή κάποιον που έχεις γνωρίσει σε μια παρέα εκτός Internet, μετά το χωρισμό, μπορεί και να μην τον ξαναδείς ποτέ, αλλά με τον internetικο φίλο ή φίλη υπάρχει ο κοινός χώρος γνωριμίας που κάνει τα πράγματα πιο περίπλοκα. Ανοίγεις το ICQ σου και είναι εκεί. Μπαίνεις στο αγαπημένο σου forum και είναι εκεί, και μπορεί να γράφει για σένα έμμεσα ή άμεσα. Μπορεί να δηλώνει και να εκδηλώνει την παρουσία του καθημερινά και αυτό πραγματικά μπορεί να γίνεται με τρόπο απαξιωτικό και για τη σχέση και για τα εμπλεκόμενα άτομα.

Όμως ακόμα και σε αυτή την περίπτωση, δεν καταλήγουμε πάλι πως όλα εξαρτώνται από την ποιότητα, τη συνέπεια και το σεβασμό του εκάστοτε ατόμου? Εμείς φτιάχνουμε τη σχέση, εμείς και το χωρισμό.

@ ΚΕ
Isiliel... όσοι το έχουν ζήσει ξέρουν ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΚΑΛΑ ΤΙ ΛΕΣ!!!
Για όσους δεν το έχουν ζήσει... ίσως να πρέπει και να το ζήσουν... είναι κι αυτό μια εμπειρία

Πολύ δυνατή εμπειρία τολμώ να προσθέσω!

Παράθεση

Δεσμώτης

Επιφανές Μέλος

O Δεσμώτης έγραψε στις 14:10, 13-05-06:

Αρχική Δημοσίευση από Isiliel
Έχει μια αλλόκοτη γοητεία μια σχέση που πραγματώνεται στο internet.
Έχει που να μην είχε...(αχχ)..

Είναι μια βίαιη φίμωση των περισσότερων αισθήσεων που όμως -όπως ακριβώς συμβαίνει και σε ανθρώπους που χάνουν την ακοή ή την όρασή τους- εντείνει τις εναπομείναντες αισθήσεις σε επίπεδα πρωτόγνωρα και μοναδικά.
Βίαιη φίμωση των αισθήσεων...εγώ τη νιώθω σαν χάδι στη κοιλιά μου..(γαργαλιέμαι αχ αχ..)

Δεν μπορείς να δεις, να ακούσεις, να μυρίσεις, κι όμως όταν συντελεστεί αυτό το μικρό θαύμα της δικτυακής επικοινωνίας φτάνεις σε σημείο να ξέρεις τον άλλο, ίσως πολύ καλύτερα απ' όσο ξέρεις το γείτονά σου, ας πούμε, που και τον βλέπεις και τον ακούς και ...τον μυρίζεις.
Πόσο δίκιο έχεις...

Αν ρωτήσετε ανθρώπους που έχουν βιώσει τέτοιες εμπειρίες, θα σας πουν πως μπορούν με ευκολία να αναγνωρίσουν τον τρόπο γραφής του αγαπημένου προσώπου, στις ηλεκτρονικές συζητήσεις χωρίς να διαβάσουν το ψευδώνυμο κι ας μην έχουν οι γραμματοσειρές ταυτότητα όπως η χειρογραφία.
Ο κώδικας του Έρωτα...

Λόγω ακριβώς της φύσης του μέσου, όταν αναζητάς το συνομιλητή σου στο διαδίκτυο, δεν ενδιαφέρεσαι για το περιτύλιγμα που έτσι κι αλλιώς τα μάτια δε μπορούν να δουν, αλλά περισσότερο, για την πιθανή ταύτιση του τρόπου έκφρασης μέσω της γραφής. Η ανάγκη επικοινωνίας απαλλαγμένη από τις ανασφάλειες που δημιουργεί η κατ' ιδίαν επαφή, σε απελευθερώνει, σε συνδυασμό με την ασφάλεια του οικείου δωματίου σου και ανοίγεσαι πολύ πιο εύκολα και...απλά.
Δεν προσπαθώ να καταργήσω με τα λεγόμενά μου, μια γνωριμία σε πραγματικό χωροχρόνο. Λέω μονάχα πως η ουσία βρίσκεται στο αλισβερίσι των ψυχών και πιστεύω πως αυτό μπορεί να είναι εξ ίσου δυνατό μέσα στο Internet.
Αλισβερίσι (απο το net) που είναι ανόθευτο από τη γλώσσα του σώματος η οποία δίνει συχνά λάθος εντύπωση γιατί ειδικά η όραση είναι η πιο νόθα αίσθηση που έχουμε (και έχει αποδειχτεί και πειραματικά αυτό)..

Το έζησα, και ξέρω, πως ένα από τα πράγματα που δεν θα ξεχάσω ποτέ στη ζωή μου είναι δύο winamp σε διαφορετικούς υπολογιστές, σε δύο διαφορετικές πόλεις του κόσμου, να παίζουν το ίδιο κομμάτι συγχρονισμένα, και μαζί μ'αυτά, δυο ανθρώπους να πάλλονται στο ίδιο μήκος κύματος κοιτώντας το ίδιο φεγγάρι -τι μικρός που είναι τελικά ο κόσμος- με μια σύνδεση που δε καταλαβαίνει από reset και lag:

...Αυτή της καρδιάς.
Εγκαυματίας κι εσύ,ε; Τι βαθμού, τα εγκαύματα; εμένα 300ου βαθμού...(σαν τους άντρες του Λεωνίδα)
Ποιό κομμάτι έπαιζε; Ποιά ήταν η συχνότητα του μήκους κύματος των παλμικών σου κινήσεων κοιτώντας το φεγγάρι;
Με i-tunes μπορεί να βιώσει κανείς ανάλογη εμπειρία ή θέλει μόνο winamp;

Όταν τελικά συνάντησα τον άγνωστο συνομιλητή με τον οποίο μοιραζόμουν τη μοναξιά μου τα βράδια, τα συναισθήματα εκδηλώθηκαν αμοιβαία και μας χάρισαν δύο έντονα χρόνια!..
Ας είναι καλά κι ας γνωρίζει πως αν οι κοινωνικές συμβάσεις -ασήμαντες στον ηλεκτρονικό χώρο που γνωριστήκαμε- δεν απατούσαν από μας να ακολουθήσουμε διαφορετικές πορείες, ποτέ δεν θα έπαυα να ταξιδεύω το δρόμο που οδηγεί κοντά του...
Ξεχειλίζεις ακόμα από έρωτα...οι κοινωνικές συμβάσεις εμπλέκονται σε μία σχέση τόσο δραστικά και αποφασιστικά που να διαλύουν τη μαγεία ενός έρωτα που ακόμα η φλόγα του καίει τα σπλάχνα σου; Δε το'ξερα...Δηλ όταν κάνουμε σχέση υπογράφουμε κάποια σύμβαση με τη κοινωνία; Κολάμε και ένσημα;Μου τα χαλάς Ιsilielouli...
Μήπως αυτός ανήκε στα λαϊκά στρώματα κι εσύ είσαι καμιά πριγκήπισσα της Ιορδανίας; (Από που βγαίνει το τόσο εύηχο Isliel
Με όλο το σέβας τι εννοείς με τον όρο "κοινωνικές συμβάσεις" και πώς αφήνεις τη μοίρα του έρωτα σου σε χέρια άλλων..πώς ρε;

Υ.Γ. Ποτέ μη πάψεις να σκέφτεσαι πως ταξιδεύεις το δρόμο που οδηγεί κοντά του εκτός και δε θέλει να ταξιδεύεις κοντά του...αν όμως θέλει (και είναι καθαρά θέμα κοινής επιθυμίας) -κι ας ξύνω τη πληγή-τότε ο εγωϊσμός είναι που σας τρώει και σας κομματιάζει..όχι της κοινωνίας...ο δικός σας εγωϊσμός....

Και για να προσγειωθούμε, ας μην ξεχνάμε, ο κόσμος μέσα στο Internet και έξω απ' αυτό, δεν είναι αγγελικά πλασμένος και χρειάζεται πάντα προσοχή!! (ευγενική προσφορά Isiliel )
Απο μία αισθητική ματιά τα όσα λές εκπέμουν μεγαλοσύνη και ομορφιά και ευστροφία...
Αυτό που σκεφτόμαστε και πιστεύουμε, αυτό ακριβώς είμαστε κι αν για κάτι, ομολογουμένως αμφιλεγόμενο, όπως μία σχέση απο το διαδίκτυο, που εν πρώτοις δε γεμίζει το μάτι σε πολλούς άν όχι στους περισσότερους, βρίσκεις τόσα θετικά αυτό απλώς σημαίνει ότι εκτός απο ανοιχτόμυαλη είσαι και πλάσμα που επικεντρώνει στα θετικά έχοντας φυσικά πάγια τη συνείδηση οτι απο τα πάντα προέρχονται και άφθονα κακά...
Ευχαριστώ -εγώ προσωπικά- για την ευγενή προσφορά σου και προσβλέπω σε συνέχεια των μαγικών ταξιδίων σου, partner..

moto που θα σου ταίριαζε: Απομυθοποίηση (της κοινωνίας) τώρα!

Y.G. Πολύ σε χάρηκα..

Παράθεση

Isiliel (Φεγγάρω)

Επιφανές Μέλος

H Isiliel Salus populi suprema lex esto έγραψε στις 14:39, 13-05-06:

Εγκαυματίας δε λες τίποτα!

Για να τα πάρουμε ένα-ένα: Isiliel στη γλώσσα Quenya που επινόησε ο Tolkien για τα ξωτικά του, σημαίνει κόρη του φεγγαριού (Isil είναι το φεγγάρι). Χαίρομαι που το βρίσκεις εύηχο γιατί αυτό ακριβώς άρεσε στον Tolkien να κάνει. Να πλάθει όμορφες εύηχες λεξούλες!

Το τραγούδι ήταν το Space Dye Vest.

Στο θέμα μας τώρα:
Ποτέ μη πάψεις να σκέφτεσαι πως ταξιδεύεις το δρόμο που οδηγεί κοντά του εκτός και δε θέλει να ταξιδεύεις κοντά του...
Το 'πιασες! Οι λόγοι? Έχουμε 7 χρόνια διαφορά κι εγώ είμαι χωρισμένη με παιδί!
Εγώ τις κοινωνικές συμβάσεις τις γράφω στα ...."φρύδια" μου αλλά...
Δυστυχώς η στάση του μετά το χωρισμό είναι αμφιλεγόμενη. Μια στο καρφί και μια στο πέταλο.
Μεγάαααλη συζήτηση ανοίγεις όμως... και πολύ φοβάμαι off-topic.

moto που θα σου ταίριαζε: Απομυθοποίηση (της κοινωνίας) τώρα!

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Isiliel : 13-05-06 στις 14:44.
Παράθεση

emufear

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη emufear
Ο emufear αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 30 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 1,211 μηνύματα.

O emufear έγραψε στις 14:47, 13-05-06:

Έχω κάνει και θα ξαναέκανα.. Όταν γνωριστήκαμε μέσω inet ήταν για άσχετο λόγο! (και όχι για αυτοσκοπό τη σχέση)

Παράθεση

prime

Διάσημο Μέλος

H prime αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών . Έχει γράψει 837 μηνύματα.

H prime έγραψε στις 14:48, 13-05-06:

[Το θέμα είναι πως ΑΝ ποτέ η σχέση σου αυτή τελειώσει, να μην αρχίσεις τα παιδικά του στυλ: ''δε ξανα κάνω σχέση από το internet'' κτλ. Δηλαδή να αποδίδεις κατηγορίες ότι φταίει το ότι η σχέση έγινε από το net.

αυτό θα ήταν όντως παιδιάστικο, μαι ντιαρ Πέτρο..για την εξέλιξη μιας σχέσης δεν μπορείς σε καμία- σχεδόν-περίπτωση να ρίξεις ευθύνες στον τρόπο γνωριμίας.
Το μεγαλύτερο ρίσκο που παίρνεις όσον αφορά τις εν γένει γνωριμίες που κάνεις από το net είναι να εκθέσεις τον εαυτό σου σε κάποιον ενετελώς άγνωστο που δεν ξέρεις τι καπνό φουμάρει, τουλάχιστον στην αρχή. Τόσα και τόσα ακούμε καθημερινά.. Γι' αυτόν τον λόγο δεν έστειλα ούτε φωτό, ούτε άνοιξα cam (άσε που δεν έχω κιόλας ) και η δική μας πρώτη συνάντηση ήταν κυριολεκτικά ένα ραντεβού στα τυφλά..

Παράθεση

prime

Διάσημο Μέλος

H prime έγραψε στις 15:02, 13-05-06:

Prime πες μας κι άλλα πές μας κι άλλα [/quote]

Τι ακριβώς θες να μάθεις?

Παράθεση

Δεσμώτης

Επιφανές Μέλος

O Δεσμώτης έγραψε στις 17:09, 13-05-06:

Για να τα πάρουμε ένα-ένα: Isiliel στη γλώσσα Quenya που επινόησε ο Tolkien για τα ξωτικά του, σημαίνει κόρη του φεγγαριού (Isil είναι το φεγγάρι). Χαίρομαι που το βρίσκεις εύηχο γιατί αυτό ακριβώς άρεσε στον Tolkien να κάνει. Να πλάθει όμορφες εύηχες λεξούλες!
O Τ.Ρ.Ρ. Τόλκιν εκτός απο το να επινοεί και ξωτικογλώσσες είπε και διάφορα που μάλλον, πρέπει να σε ενδιαφέρουν:
"Και προσμένω μ'ελπίδα στην άλλη στροφή
Πύλη κρυφή ή δρόμος μπροστά μου να βγεί,
και μόλο που ως τώρα τ' άφηνα γεια,
Μια μέρα θε να'ρθει ή κάποια βραδιά.
Που τους δρόμους αυτούς θα περάσω
Δυτικά της Σελήνης κι απ' τον Ήλιο πιο πέρα να φθάσω...(το φώς πίσω απο τη σκοτεινιά μοιάζει πιο λαμπερό φεγγαροdaughter..!)

Σε ένα γράμμα που έγραψε ο Τόλκιν μετά το θάνατο της αγαπημένης του Έντιθ τον Ιούλιο του 1972 όπου επανήλθε στο ζήτημα της γλώσσας του μύθου που του ενέπνευσε η ίδια η Έντιθ (του), έλεγε κάπου:

"Δεν καταφέραμε ποτέ να γιατρέψουμε τις πληγές μας και όλες τις δυστυχίες που υπομείναμε από την αρχή ακόμα του έρωτα μας...πράγματα, που πέρα από τις προσωπικές μας αδυναμίες, θα βοηθούσαν στην κατανόηση των λαθών που κηλίδωσαν τη ζωή μας-που εξηγούν τον τρόπο με τον οποίο όλα αυτά δεν κατάφεραν ποτέ να αγγίξουν τα βάθη της ψυχής μας, ούτε κατάφεραν να αμαυρώσουν τις μνήμες του νεανικού έρωτά μας...Συναντιόμασταν πάντα σ'εκείνο το ξέφωτο του δάσους και περπατούσαμε πιασμένοι χέρι-χέρι, για να ξορκίσουμε τη σκιά του επικείμενου θανάτου..."

Ας μην τα λέμε αυτά στο χαρτί μετά το θάνατο...ας τα λέμε όταν μπορούν να μας ακούσουν...πόσο μάλλον όταν τίποτα δε μας σταματά!
Δε ξέρω αν λέγοντας τα μπορείς να ξορκίσεις τον Χάροντα (η παγανιά πόσα χιλιόμετρα είναι απο το κέντρο της Αθήνας ρε παιδιά, πάντως μπορείς να σταματήσεις την ακατάσχετη αιμορραγία, if you asked me..

Το τραγούδι ήταν το Space Dye Vest.
Δε το γνωρίζω αλλά μου ηχεί γ*μ*άτο...

"Μπροστά του στεκόταν το Δέντρο, το δικό του Δέντρο, τελειωμένο. Αν φυσικά μπορούσες να πεις κάτι τέτοιο για ένα Δέντρο που ήταν ζωντανό, με τα φύλλα του ορθάνοιχτα και τα κλαδιά του να λυγίζουν από τον άνεμο που ο Νάιτζελ ένιωθε και φανταζόταν τόσο συχνά μα δεν μπορούσε να τον αποτυπώσει στο χαρτί.Το βλέμμα του καρφώθηκε στο Δέντρο, σήκωσε σιγά-σιγά τα χέρια του και τα άνοιξε πλατιά σαν μια αγκαλιά.
"Είναι ένα δώρο",είπε..."
Τ.Ρ.Ρ. Τόλκιν, Leaf By Niggel

Όπως όλοι...
Αλεξάκος (κατά κόσμον, avaptistos)

Παράθεση

Corpse Bride

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Corpse Bride
H Corpse Bride αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,012 μηνύματα.

H Corpse Bride έγραψε στις 17:16, 13-05-06:

Μιλουσαμε ιντερνετικα, ηταν φιλος φιλου μου, καποια στιγμη βρεθηκαμε οι 3 μας για να γνωριστουμε, συνεχισαμε να μιλαμε, αρχισαμε να βγαινουμε, ημασταν μαζι λιγο καιρο, και ηταν η πιο αποτυχημενη μου σχεση εβερ. Ετσι απλα και συνοπτικα :p Οχι οτι το καταδικαζω, αλλα η δικη μου εμπειρια δεν ηταν η καλυτερη σ'αυτο το θεμα. Καταδικαζω ομως το να αναπτυσσεται η ελξη ιντερνετικα, πριν καν δεις τον αλλον και πεις μαζι του δυο κουβεντες. To βρισκω πολυ ανουσιο και "καπως" (για να μην πω τη λεξη που μου ρχεται :p). Σοζ για οσους το εκαναν, δε διαβασα τα παραπανω οποτε δεν ξερω ποιοι μπορει να θιγονται :X

Παράθεση

Δεσμώτης

Επιφανές Μέλος

O Δεσμώτης έγραψε στις 17:57, 13-05-06:

Αρχική Δημοσίευση από prime

Τι ακριβώς θες να μάθεις?
Θα προτιμούσα να έκανες τη σχέση σου παραμυθάκι και να μας την εξιστορούσες (επηρεασμένος απο το προηγούμενο ποστ μου με Τόλκιν...)

Αλλά ας κάνω μερικές υποβοηθητικές ερωτησούλες, ετσι για να παίρνεις ιδέες..

α) Λαϊκή πήγατε ποτέ μαζί?
β) Του μαγείρευες τίποτα της προκοπής πέρα απο αυγά, πατάτες, καθάρισμα αγγουροτομάτας και μακαρόνια με τυρί ή η καλοπέραση σου/του εξαντλούνταν στην αναπόληση της παλιάς καλής ενσύρματης εποχής, τρώγοντας τον άμπακο ενώ μιλούσατε στα εκάστοτε chat-rooms?
γ) Συνεχίσατε να μιλάτε μέσω chat (ακόμα και σήμερα και αν ναι πως επηρέασε τη σχέση σας το γεγονός οτι εξακολουθείτε να μπαίνετε σε chat? Είστε όπως στο αρχικό στάδιο και συμπεριφέρεστε ο ένας στον άλλο σαν γνήσια πιτσούνια? Κοινώς, τί άλλαξε ιν του γιαρς?
δ) Πιστεύεις οτι η μαγεία ή μέρος αυτής έχει πάει για βρούβες ή στη καλύτερη περίπτωση ένα ταξιδάκι δίχως γυρισμό στη Μποτσουάνα και τα νησιά Φήτζι?
ε) Νιώθεις το ίδιο καραερωτευμένη μαζί του όπως τότε που διάβαζες τις σκέψεις του σε real time, από ένα ηλεκτρονικό παράθυρο?
ζ) Τί θα περιέγραφες ως περισσότερο ομιχλώδες, στο ζήτημα της σχέσης σου η οποία προέρχεται
απο το net? Το αν κάνει chat και με άλλες ή το αν έχουν εξαφανιστεί οι πεταλούδες και οι αντιλόπες απο το στομαχάκι σου?
η) Θεωρείς πιθανό να μπορέσεις να τον υποκαταστήσεις (αν πρόκειται για σχέση εξ'αποστάσεως) ή να τον αντικαταστήσεις ολοκληρωτικά, στο μέλλον, με κάποιον άλλο είτε με μία νέα γνωριμία απο το διαδίκτυο είτε με μία παραδοσιακή γνωριμία? Με λίγα λόγια ποίος ο βαθμός της καψούρας σου για εκείνον με άριστα το 100..
θ) Πόσο πολύτιμος είναι για σένα και πόσο απαραίτητος; (Μολόγα τα..)
ι) Σε ενοχλεί που τον γνώρισες απο chat? Αν τον συναντούσες κάπου έξω θα σε τραβούσε εξίσου?
κ) Θα μπορούσες να κάνεις σχέση από προξενιό? (το ραντεβού στα τυφλά δεν είναι η μοδάτη και
εξελιγμένη όψη του προξενιού?)...και μετά λένε ότι έχουμε χάσμα γενεών με τους μεγαλύτερους μας..
λ) Ποιό στοιχείο είναι αυτό που πιστεύεις ότι κρατάει τη σχέση στο επίπεδο που είναι σήμερα μετά από 2 χρόνια γνωριμίας?
μ) Πιστεύεις ότι το διαδίκτυο επιτέλεσε το ρόλο μιας ισχυρής κόλλας και με μια τέτοια αρχή, η συνέχεια μοιραία προδιαγράφθηκε έντονη και δεμευτική και πάντως περισσότερο λατρευτική από το αν γινόταν κάτω απο διαφορετικές συνθήκες? (magic de spell..)..πόσο επηρέασε το internet με λίγα λόγια?
ν) Αν ο ονειρευτής είναι ο ερωτευμένος και ο ερωτευόμενος η σκιά του εσύ τί θεωρείς ότι είσαι?
ξ) Βλέπεις μέλλον ή μια στιγμιαία καλοπέραση? (και μη μου πεις αν δεν έβλεπα δε θα τραβιόμουν 2 χρόνια, γιατί μπορεί να έχεις συνηθίσει τον εαυτό σου στη σχέση αλλά να μη το θεωρείς ότι μπορεί να πάει παραπέρα όπως γάμο και κουτσούβελα..)

Υ.Γ. Ξέρω, είμαι ανελέητος...

Ζουμερά φιλιά (σα τα πορτοκάλια Merlin)!

Παράθεση

Isiliel (Φεγγάρω)

Επιφανές Μέλος

H Isiliel Salus populi suprema lex esto έγραψε στις 18:59, 13-05-06:

Α να σου απαντήσω εγώ!

Πηγαίναμε μαζί super market. Πιάνεται? Δεν είχε λαϊκή στο Swansea.

β) Του μαγείρευες τίποτα της προκοπής πέρα από αυγά, πατάτες, καθάρισμα αγγουροτομάτας και μακαρόνια με τυρί ή η καλοπέραση σου/του εξαντλούνταν στην αναπόληση της παλιάς καλής ενσύρματης εποχής, τρώγοντας τον άμπακο ενώ μιλούσατε στα εκάστοτε chat-rooms?
Του έφτιαχνα σπανακόπιτα και του την έστελνα με το ταχυδρομείο... Σοβαρολογώ. Συστημένη σπανακόπιτα με γραμματόσημα να δουν τα μάτια σου!

γ) Συνεχίσατε να μιλάτε μέσω chat (ακόμα και σήμερα και αν ναι πως επηρέασε τη σχέση σας το γεγονός οτι εξακολουθείτε να μπαίνετε σε chat? Είστε όπως στο αρχικό στάδιο και συμπεριφέρεστε ο ένας στον άλλο σαν γνήσια πιτσούνια? Κοινώς, τί άλλαξε ιν του γιαρς?
Συνεχίσαμε να επικοινωνούμε μέσω internet αλλά εγώ τουλάχιστον βαριέμαι πλεον στα chatrooms.
a/s/l στα μούτρα τους.
Μια φορά μου άνοιξε κάποιος prive με την εξής ερώτηση: "Θα μου πάρεις μια π...α?"
-"Ναι πουλάκι μου, γιατί να μη σου πάρω μια over the net, αλλά δεν θέλεις να γνωριστούμε λίγο, έτσι για το ρομαντικό του πράγματος? Να μου πεις και να σου πω δύο τρία πραγματάκια να σπάσει ο πάγος?"
και το επόμενο μήνυμα:
"Α! ναι! Με λένε Χ,Ψ,Ζ μένω εκεί, ασχολούμαι με αυτό...Θα μου πάρεις τώρα μια π...α?"
Κάποτε το chat ήταν σημείο συνάντησης για χαλαρή κουβεντούλα αργά τη νύχτα με τις πιζαμούλες. Τώρα τείνει να γίνει γραφείο συνοικεσίων... Έχω κλάψει και έχω γελάσει μέσα στο chat, και τώρα πια δε μου συμβαίνει

δ) Πιστεύεις οτι η μαγεία ή μέρος αυτής έχει πάει για βρούβες ή στη καλύτερη περίπτωση ένα ταξιδάκι δίχως γυρισμό στη Μποτσουάνα και τα νησιά Φήτζι?
Η μαγεία διήρκεσε όσο ακριβώς και η σχέση παρόλη την απόσταση και τις δυσκολίες. Έχω ακόμα το πιο ερωτικό γράμμα που έλαβα ποτέ στη ζωή μου και μάλιστα είναι ΓΡΑΜΜΑ και όχι email.

ε) Νιώθεις το ίδιο καραερωτευμένη μαζί του όπως τότε που διάβαζες τις σκέψεις του σε real time, από ένα ηλεκτρονικό παράθυρο?
Ναι ναι ναι ναι!!! Τότε υπήρχε η αίγλη του άγνωστου που τον πλάθεις όπως θες εσύ, μετά τη γνωριμία υπήρχε η ίδια η ύπαρξή του.

ζ) Τι θα περιέγραφες ως περισσότερο ομιχλώδες, στο ζήτημα της σχέσης σου η οποία προέρχεται
από το net? Το αν κάνει chat και με άλλες ή το αν έχουν εξαφανιστεί οι πεταλούδες και οι αντιλόπες απο το στομαχάκι σου?
Ξέρω πως συνομιλούσε με άλλες όπως άλλωστε και εγώ. Αλλά τα είχαμε συζητήσει εξ αρχής αυτά. Μια σχέση εξ αποστάσεως απαιτεί εμπιστοσύνη by default. Αν ήταν να κάθομαι να σκέφτομαι τι κάνει κάθε φορά που δεν κάνει chat μαζί μου...

η) Θεωρείς πιθανό να μπορέσεις να τον υποκαταστήσεις (αν πρόκειται για σχέση εξ'αποστάσεως) ή να τον αντικαταστήσεις ολοκληρωτικά, στο μέλλον, με κάποιον άλλο είτε με μία νέα γνωριμία από το διαδίκτυο είτε με μία παραδοσιακή γνωριμία? Με λίγα λόγια ποίος ο βαθμός της καψούρας σου για εκείνον με άριστα το 100..
Θα τον αγαπώ πάντα αλλά δεν αποκλείω την πιθανότητα να ξαναερωτευτώ από την αρχή. Είναι ζωντανή γιου νοου, και ζωντανή για μένα σημαίνει ερωτευμένη με τη ζωή και ότι αυτή μπορεί να φέρει!

Πολύτιμος όσο ο έναστρος καλοκαιρινός ουρανός, και απαραίτητος όσο η ματιά της κόρης μου.

ι) Σε ενοχλεί που τον γνώρισες απο chat? Αν τον συναντούσες κάπου έξω θα σε τραβούσε εξίσου?
Δεν με ενοχλεί. Αν τον γνώριζα κάπου έξω πιστεύω θα μου έπαιρνε περισσότερο χρόνο να ανακαλύψω το θησαυρό που έκρυβε μέσα του.

κ) Θα μπορούσες να κάνεις σχέση από προξενιό? (το ραντεβού στα τυφλά δεν είναι η μοδάτη και
εξελιγμένη όψη του προξενιού?)...και μετά λένε ότι έχουμε χάσμα γενεών με τους μεγαλύτερους μας..
Δηλαδή να μου γνωρίσουν κάποιον? Αν μου ταίριαζε γιατί όχι. Το θέμα είναι πως θα σου σερβίρουν το προξενιό, όχι το ίδιο το άτομο που κάνει τη διαφορά.

λ) Ποιο στοιχείο είναι αυτό που πιστεύεις ότι κρατάει τη σχέση στο επίπεδο που είναι σήμερα μετά από 2 χρόνια γνωριμίας?
Σχέση γίοκ, αλλά ακόμα και αυτή η μη σχέση έχει το επίπεδο των γλυκών αναμνήσεών μας, αν και όχι πάντα...

μ) Πιστεύεις ότι το διαδίκτυο επιτέλεσε το ρόλο μιας ισχυρής κόλλας και με μια τέτοια αρχή, η συνέχεια μοιραία προδιαγράφθηκε έντονη και δεμευτική και πάντως περισσότερο λατρευτική από το αν γινόταν κάτω από διαφορετικές συνθήκες? (magic de spell..)..πόσο επηρέασε το internet με λίγα λόγια?
Ειλικρινά δεν ξέρω...

ν) Αν ο ονειρευτής είναι ο ερωτευμένος και ο ερωτευόμενος η σκιά του εσύ τί θεωρείς ότι είσαι?
"Έτσι που αν στ' αλήθεια ο έρωτας είναι καταπώς λεν «κοινός
διαιρέτης»
εγώ θα πρέπει να 'μαι η Μαρία Νεφέλη κι εσύ φευ
ο Νεφεληγερέτης.
Χαράξου κάπου με οποιονδήποτε τρόπο και μετά πάλι
σβήσου με γενναιοδωρία." ~ Οδυσσέας Ελύτης.

ξ) Βλέπεις μέλλον ή μια στιγμιαία καλοπέραση? (και μη μου πεις αν δεν έβλεπα δε θα τραβιόμουν 2 χρόνια, γιατί μπορεί να έχεις συνηθίσει τον εαυτό σου στη σχέση αλλά να μη το θεωρείς ότι μπορεί να πάει παραπέρα όπως γάμο και κουτσούβελα..)
Έβλεπα μέλλον... Αν θες μπορώ να σου απαριθμήσω τα επιτυχώς παντρεμένα μέσω internet ζευγάρια που γνωρίζω. Ένας internetiκος φίλος, ερωτεύτηκε στην Αυστραλία και πήγε να ζήσει εκεί με την αγαπημένη του! Απ' ότι έμαθα ετοιμάζουν και παιδάκι!

Και Ναι! Είσαι ανελέητος!

Παράθεση

Δεσμώτης

Επιφανές Μέλος

O Δεσμώτης έγραψε στις 19:31, 13-05-06:

Και Ναι! Είσαι ανελέητος!
Και το'λεγε η Παγιατάκη στο ζώδιο του Υδροχόου το πρωϊ...κάποιος άγνωστος θα σας εκτιμήσει για αυτό που είστε...έχει μπεί η Αφροδίτη στον Ερμή (άραγε περνάει καλά? Της χαρίζει πολλαπλούς οργασμούς? χαίρονται μαζί τα γιουβαρλάκια και το γαλοτύρι?) και η γοητεία σας φαίνεται έκδηλη στους πάντες γύρω σας..
Αχχχχ....

Υ.Γ. Που να σε ρωτούσα κιόλας!

Υ.Γ 2. Για να μη μην εκληφθεί ως off topic τούτο το post, ναι έχω κάνει σχέση με κάποια από το ιντερνετ...

Υ.Γ. 3 Κατά που πέφτει το Σουόνσι να μου στείλεις και μένα καμιά σπιτική σπανακόπιτα τώρα που χεις πάρει το κολάϊ ..

Παράθεση

prime

Διάσημο Μέλος

H prime έγραψε στις 08:50, 15-05-06:

αβάπτιστε, οι ερωτήσεις που κάνεις εκτός ότι έιναι προσωπικές και εγώ είμαι σχετικά μυστικοπαθής με τα προσωπικά μου, μου φαίνεται ότι στις περισσότερες από αυτές ρωτάς το ίδιο πράγμα με διαφορετικό τρόπο..

Σε προκαλώ να κάνεις μια και μόνο ερωτήση που θα συνοψίζει την ουσία όσων θες να μάθεις..

Παράθεση

Subject to change (Λία)

Founder

H Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Web developer . Έχει γράψει 10,884 μηνύματα.

H Subject to change έγραψε στις 09:23, 15-05-06:

Αρχική Δημοσίευση από katerina
Καταδικαζω ομως το να αναπτυσσεται η ελξη ιντερνετικα, πριν καν δεις τον αλλον και πεις μαζι του δυο κουβεντες. To βρισκω πολυ ανουσιο και "καπως" (για να μην πω τη λεξη που μου ρχεται :p). Σοζ για οσους το εκαναν, δε διαβασα τα παραπανω οποτε δεν ξερω ποιοι μπορει να θιγονται :X
Συμφωνώ απόλυτα. Άλλωστε δεν νομίζω να το κάνει αυτό κανείς άνω των 16 (εγκεφαλικά). Πάντως για να πω την αμαρτία μου, και πριν τον συναντήσω τον τώρα φίλο μου, με είχε γοητεύσει τόσο ο χαρακτήρας του που πολλές φορές ονειροπολούσα ακόμα και πριν τον δω. Φυσικά όμως, δεν είχα εκδηλώσει κάτι, ούτε έπαιρνα τις ονειροπολήσεις μου στα σοβαρά.

Παράθεση

Isiliel (Φεγγάρω)

Επιφανές Μέλος

H Isiliel Salus populi suprema lex esto έγραψε στις 12:53, 15-05-06:

Μιλάμε για έλξη ή για σχέση? Γιατί φυσικά έχει διαφορά.
Δεν είναι δύσκολο να νιώσεις έλξη στο ιντερνετ επειδή ακριβώς πλάθεις εσύ στο μυαλό σου μια εικόνα για τον άλλο όπως τη θέλεις εσύ.
Νομίζω υποσυνείδητα, πλάθουμε μια εικόνα για οποιοδήποτε συνομιλητή μας στο ιντερνετ.
Πόσο μάλλον όταν η γραπτή επικοινωνία είναι όχι απλά ευχάριστη αλλά και γοητευτική.

Ας μην ξεχνάμε πως και πριν την έλευση του ιντερνετ, οι άνθρωποι ερωτεύονταν μέσω αλληλογραφίας. Δεν είναι απίθανο να συμβεί.

Άνθρωποι ξεκινούν από την μια γωνιά του πλανήτη και πάνε στην άλλη για να γνωρίσουν το συνομιλητή τους. Ε δε νομίζω να πρόκειται μονάχα για περιέργεια...
Κάτι άλλο υπάρχει που μονάχα έλξη μπορώ να το ονομάσω.

Τώρα αν από αυτή την έστω λανθάνουσα έλξη (γιατί όπως είπα μας έλκει η εικόνα που έχουμε πλάσει στην ουσία, όχι το ίδιο το πρόσωπο) θα προκείψει μια σχέση, αυτό σίγουρα προυποθέτει την εξ επαφής γνωριμία, τουλάχιστον για τα δικά μου δεδομένα.

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

erodia

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη erodia
H erodia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 41 ετών και επαγγέλεται Υπεύθυνος marketing . Έχει γράψει 279 μηνύματα.

H erodia έγραψε στις 13:05, 15-05-06:

Μέσω internet;;;
Όχι προσωπικά δεν μου έχει τύχει ποτέ....Δεν είμαι κατά, απλά ποτέ δεν μπήκα στο τρυπάκι....και ποτέ δεν ανέπτυξα ιδιαίτερες σχέσεις με κάποιον συνομιλητή μου μέσω internet. Έχω κάποια γνωστή όμως ή οποία διατηρεί εδώ και αρκετά χρόνια σχέση με έναν Αθηναίο και σχεδιάζουν να παντρευτούν.

Παράθεση

Aayla

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Aayla
H Aayla αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 40 ετών και επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος . Έχει γράψει 140 μηνύματα.

H Aayla έγραψε στις 14:27, 15-05-06:

Μιλάμε για έλξη ή για σχέση? Γιατί φυσικά έχει διαφορά.
Δεν είναι δύσκολο να νιώσεις έλξη στο ιντερνετ επειδή ακριβώς πλάθεις εσύ στο μυαλό σου μια εικόνα για τον άλλο όπως τη θέλεις εσύ.
Νομίζω υποσυνείδητα, πλάθουμε μια εικόνα για οποιοδήποτε συνομιλητή μας στο ιντερνετ.
Πόσο μάλλον όταν η γραπτή επικοινωνία είναι όχι απλά ευχάριστη αλλά και γοητευτική.

Ας μην ξεχνάμε πως και πριν την έλευση του ιντερνετ, οι άνθρωποι ερωτεύονταν μέσω αλληλογραφίας. Δεν είναι απίθανο να συμβεί.

Άνθρωποι ξεκινούν από την μια γωνιά του πλανήτη και πάνε στην άλλη για να γνωρίσουν το συνομιλητή τους. Ε δε νομίζω να πρόκειται μονάχα για περιέργεια...
Κάτι άλλο υπάρχει που μονάχα έλξη μπορώ να το ονομάσω.

Τώρα αν από αυτή την έστω λανθάνουσα έλξη (γιατί όπως είπα μας έλκει η εικόνα που έχουμε πλάσει στην ουσία, όχι το ίδιο το πρόσωπο) θα προκείψει μια σχέση, αυτό σίγουρα προυποθέτει την εξ επαφής γνωριμία, τουλάχιστον για τα δικά μου δεδομένα.
Θα συμφωνήσω μαζί σου, Isiliel. Νομίζω, ότι είναι πολύ εύκολο να ερωτευτείς κάποιον μόνο "γραπτώς". Παλιά ερωτευόντουσαν με γράμματα, τώρα με το internet...Προσωπικά, επηρρεάζομαι πολύ εύκολα εγκεφαλικά και μπορώ να ερωτευτώ κάποιον μόνο και μόνο επειδή έγραψε ένα ερωτικό ποίημα που με συγκίνησε, από τον τρόπο που γράφει, από τις απόψεις του για τα πάντα! Μου έτυχε και μένα μια φορά να κολλήσω με κάποιον στο Internet...Εν μέρει...δυστυχώς, γιατί μετά τη διακοπή μας, υπέφερα πολύ μέχρι να τον ξεπεράσω... Νιώθω όμως πολύ πιο γεμάτη μετά τη γνωριμία μου μαζί του. Μου έδωσε πάρα πολλά και πάντα θα είναι στη σκέψη μου...

Παράθεση

Farmas

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Farmas
Ο Farmas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 32 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 13 μηνύματα.

O Farmas έγραψε στις 16:52, 15-05-06:

Κατ'αρχην καλησπερα σας. Κατα δευτερων θα ηθελα να κανω μια ερωτηση σε αυτους που εχουν κανει κατι μεσω νετ. Εχετε αναρωτηθει ποτε τι ειδους ειναι ο ανθρωπος που του μιλατε απεναντι? Εννοω οτι ας πουμε οτι μιλας με καποιον στο νετ, ειναι πολυ ευκολο για αυτον να υποκριθει καποιον αλλο που ταιριαζει στα γουστα σας, και γινεται το ολο νταλαβερι.Μετα απο καποιο διαστημα ερχεται η ωρα που γνωριζεστε και ο "Πριγκηπας" ειναι εντελει τραγος (για να μην μιλησω για την επικινδυνοτητα του θεματος) τι γινεται σε αυτην την περιπτωση? Η και τραγος να μην ειναι ας πουμε οτι εικανοποιει τους σκοπους του και την κανει αλλα Λουις. Μετα τι γινεται? Ας μην ξεχνιομαστε οτι οι ιστιοσελιδες και τα ποικιλα δωματια συζητησης ειναι κατα το πλειστο γεματα απο "αναιδεις" (να μην πω κανα πιο βαρυ και σηκωσω καρμα) και ανιδεους. Αυτοι που πραγματικα ειναι το 50% του εαυτου μας πιστευω ειναι ελαχιστοι ή γενικοτερα ανθρωποι οι οποιοι αξιζει να χαραμισεις χρονο μαζι τους. Το καλο βεβαια ειναι οτι υπαρχουν και σοβαρα φορουμ (βλεπε στεκι) που με κανουν να πιστευω οτι ισως αυτο που περιγραφεται παραπανω να μπορει να συμβει, αλλα και παλι ποσοι απο σας θα δοκιμαζατε ξανα μια παρομοια σχεση?
????
Υ.Γ Συγνωμη για τα ορθογραφικα λαθη αλλα εχω καιρο να γραψω στα Ελληνικα εκθεση

Παράθεση

Subject to change (Λία)

Founder

H Subject to change έγραψε στις 16:58, 15-05-06:

Αρχική Δημοσίευση από Farmas
Μετα απο καποιο διαστημα ερχεται η ωρα που γνωριζεστε και ο "Πριγκηπας" ειναι εντελει τραγος (για να μην μιλησω για την επικινδυνοτητα του θεματος) τι γινεται σε αυτην την περιπτωση? Η και τραγος να μην ειναι ας πουμε οτι εικανοποιει τους σκοπους του και την κανει αλλα Λουις. Μετα τι γινεται?
Ό,τι γίνεται και στην "πραγματική ζωή" σε τέτοιες περιπτώσεις

Παράθεση

nikita13

Πολύ δραστήριο μέλος

Το avatar του χρήστη nikita13
H nikita13 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών . Έχει γράψει 524 μηνύματα.

H nikita13 έγραψε στις 17:00, 15-05-06:

Αρχική Δημοσίευση από Michelle
Ό,τι γίνεται και στην "πραγματική ζωή" σε τέτοιες περιπτώσεις
Ναι δεν διαφωνώ..Απλώς μέσω νετ είναι πιο εύκολο να παρουσιάσεις άλλο πρόσωπο λόγω της απρόσωπης επικοινωνίας..Γι'αυτο μια επιφυλακτικότητα είναι απαραίτητη..

Παράθεση

Neraida (Bitch...)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Neraida
H Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,924 μηνύματα.

H Neraida Twisted Mind... έγραψε στις 17:05, 15-05-06:

η γνωριμία μέσω του internet...δεν είναι τίποτα άλλο απλά ένας άλλος ,σύγχρονος δε, τρόπος γνωριμίας..ο,τι κινδυνους εγκυμονει μια γνωριμια π.χ σε ενα μπαρ..τους ιδιους θα εχει και μια τέτοια γνωριμια...η διαφορα ειναι οτι αυτου του ειδους η γνωριμια ειναι ως επί το πλείστον εγκεφαλική...και συνεπώς κατά τη δική μου γνώμη περισσότερο "επικίνδυνη"...

Παράθεση

Δεσμώτης

Επιφανές Μέλος

O Δεσμώτης έγραψε στις 21:50, 15-05-06:

Αρχική Δημοσίευση από prime
αβάπτιστε, οι ερωτήσεις που κάνεις εκτός ότι έιναι προσωπικές και εγώ είμαι σχετικά μυστικοπαθής με τα προσωπικά μου, μου φαίνεται ότι στις περισσότερες από αυτές ρωτάς το ίδιο πράγμα με διαφορετικό τρόπο..

Σε προκαλώ να κάνεις μια και μόνο ερωτήση που θα συνοψίζει την ουσία όσων θες να μάθεις..
1. Οι ερωτήσεις είναι προσωπικές και το topic και τα όσα είπες εισαγωγικά δεν είναι?

2. Άν σου τις υπέβαλα με προσωπικό μήνυμα τις ερωτήσεις, θα απαντούσες πάλι ότι είσαι σχετικά μυστικοπαθής με τα προσωπικά σου?

3. Με ρώτησες τί ακριβώς θέλω να μάθω και σε ρώτησα αυτά ακριβώς που θέλησα να μάθω..έπρεπε ή να μου έλεγες: "avaptiste τί θα ήθελες να μάθεις που να είμαι διατεθειμένη να απαντήσω" είτε να μας πείς ποιό είναι το πλαφόν σου...μέχρι τι μπορείς να αντέξεις να μοιραστείς μαζί μας...

Σκέψου ότι είσαι πάνω σε μια μυγδαλιά που ανθίζει (όχι σε ένα forum) και εγώ δεν είμαι ο χιονιάς που τα κλαδιά σου θα τσακίσει...

4. Δεν είμαι τσιράκι του συστήματος Echelon για να σε φακελώσω, prime-παραμιλητό μου..(πιές λίγο νερό και κατάπιε)

5. Υπάρχουν και ερωτήσεις απρόσωπες? Εγώ σε κάθε ερώτηση δίνω σάρκα και οστά...κάθε μου ερώτηση (για μένα) είναι ένα απο τα χαμένα παιδιά που εγκυμονεί η φαντασία ενός πεσμένου άστρου που δεν έπεσε λόγω έλλειψης καυσίμων αλλά γιατί ήταν της μοίρας του να εκπέσει...και παλεύει να δίνει "μούρες" στις σκέψεις τώρα, και να αγκαλιάζεται τις νύχτες απο σκέψεις αφού η αγάπη τον έχει εξορίσει...(σνιφ)

6. Έστω ότι υπάρχουν ερωτήσεις απρόσωπες...Το να μένουν απρόσωπες όμως, πάει να πεί ότι το εννοιολογικό τους πεδίο και υπόβαθρο καταλαμβάνει το χώρο ενός γενικού πλαισίου...(που ποιός είπε οτι δε καταβαραθρώνεται απο πολύ ειδικές εξαιρέσεις...και τελικά ποιός απέκτησε τα δικαιώματα του να λέει ότι οι εξαιρέσεις είναι τόσο πιό λίγες ή επειδή είναι πολύ λιγότερες έχουν και λιγότερα δικαιώματα..?)
Ποιόν ενδιαφέρουν οι απρόσωπες ερωτήσεις που μένουν απρόσωπες?
Εκτός αν εννοείς να παίξουμε κουκλοθέατρο ότι είναι απρόσωπες ενώ δεν είναι, οπότε περίμενε να φορέσω στο χέρι κάτι φιγούρες απο χαρτόνι και ρολό τουαλέτας και ταυτόχρονα εσύ παίζε μαράκες για μουσικοκινητική αγωγή της Ευλαμπίας (Ευλαμπία=βασική πρωταγωνίστρια κούκλα)

Συμπέρασμα: Δεν είναι του γούστου μου οι απρόσωπες ερωτήσεις, υπάρχουν δεν υπάρχουν...προσωπικά προτιμώ προσωπικές ερωτήσεις, κάτι σα τις φρυγανιές Βοσινάκη..

6. Δε ξεφεύγεις από της ζωής τις χαραμάδες (που λέει και ο Τερζής) με το να είσαι μυστικοπαθής...θα'σαι πάντα τόσο απροκάλυπτα φανερή στον εαυτό σου γιατί τα όμορφα σου χέρια προεξέχουν απο το δεντράκι πίσω από το οποίο κρύβεσαι..(και εύχομαι, αυτό, να είναι μια Ακακία Ροδομέταξη..)

7. Αντί να απαντήσεις καταναλώνεσαι στο να ζητάς το ρεζουμέ των ερωτήσεων μου σε μία ερώτηση...
Άν πάλι σε ρωτούσα όσα ρώτησα σε μία ερώτηση θα ήταν πάλι μια προσωπική ερώτηση...μου φαίνεται, λοιπόν, ότι θα φυλάξω την σπατάλη αυτής της ενέργειας για να πατήσω καμιά σφραγίδα με περισσότερο σφρίγος και όρεξη, αύριο στη δουλειά...

8. Αντί να ψάχνεις δικαιολογίες για τη μή απάντησή σου έστω στο 25% των ερωτήσεων (εφόσον μάλιστα με παρότρυνες να σε ρωτήσω διάφορα) θα ήλπιζα είτε να μην αναφερόσουν είτε απλώς να πράξεις με έναν παρεμφερή τρόπο (με τη δικιά σου ξεχωριστή πινελιά) κατά το μοντέλο της Isiliel...

9. Σκλάβος σου για πάντα...μωρό μου (λαλαλαλα τουρουρουρουρου...)

Με σύγχυσες και έκανα λάθος στην αρίθμηση...ουφ..

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη iJohnnyCash : 03-12-06 στις 19:13. Αιτία: merge
Παράθεση

Scandal (Πέτρος)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Scandal
Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 27 ετών , επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 2,833 μηνύματα.

O Scandal έγραψε στις 22:04, 15-05-06:

Εφόσον δεν επιθυμεί να σου απαντήσει, πρέπει να το σεβαστείς αντί να επιμένεις.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Scandal : 15-05-06 στις 22:06.
Παράθεση

Giovanna

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Giovanna
H Giovanna αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών . Έχει γράψει 3,081 μηνύματα.

H Giovanna έγραψε στις 00:13, 16-05-06:

εχω κανει, και ηταν και μακροχρόνια και πολυ καλη μαλιστα! μεχρι που αλλαξα εγω μυαλα...

Παράθεση

DarK_HumOuR

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη DarK_HumOuR
Ο DarK_HumOuR αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 43 μηνύματα.

O DarK_HumOuR έγραψε στις 02:52, 16-05-06:

φυσικα
και ηταν απο τις πιο σοβαρες σχεσεις που ειχα..
ετυχε, αλλα ηταν.
αν εισαι αληθινος απεναντι στον αλλον, δεν υπαρχουν εκπληξεις.
ολα ειναι καλα και κανεις δεν απογοητευεται..

Παράθεση

Farmas

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Farmas
Ο Farmas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 32 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 13 μηνύματα.

O Farmas έγραψε στις 07:43, 16-05-06:

Αρχική Δημοσίευση από Neraida
η γνωριμία μέσω του internet...δεν είναι τίποτα άλλο απλά ένας άλλος ,σύγχρονος δε, τρόπος γνωριμίας..ο,τι κινδυνους εγκυμονει μια γνωριμια π.χ σε ενα μπαρ..τους ιδιους θα εχει και μια τέτοια γνωριμια...η διαφορα ειναι οτι αυτου του ειδους η γνωριμια ειναι ως επί το πλείστον εγκεφαλική...και συνεπώς κατά τη δική μου γνώμη περισσότερο "επικίνδυνη"...
Ναι μεν, αλλα πιστευω οτι μια πιο αμεση επαφη, δηλαδη οταν βλεπεις τα ματια και τις εκφρασεις του αλλου πιστευω οτι ειναι ελαφρως πιο ευκολο να χαρακτιρησεις καποιον εαν καποιος ειναι "περιεργος" ή οχι. Και οπως λεει και το ασμα αυτα που θελουν να σου πουν τα χειλη μου τα ματια μου στα λενε...(η κατι παρομοιο) και το εγκεφαλικη δεν την κανει ποιο επικυνδυνη αν δεν το εχεις αφησει εσυ ο ιδιος.

Παράθεση

FvR

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη FvR
H FvR αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 34 ετών . Έχει γράψει 40 μηνύματα.

H FvR έγραψε στις 08:34, 16-05-06:

Χμμμ έχω κάνει.Και νομίζω ότι μάλλον θα ξανακάνω αν τύχει.Όχι ότι το επιδιώκω απλά έχω ένα κουσούρι.Πάντα ερωτευόμουν άτομα που γνώριζα κάμποσο καιρό..και πάντα με εξίταρε ο χαρακτήρας τους.Με το παιδί που έκανα σχέση μιλάγαμε αρκετό καιρό εντελώς μα εντελώς φιλικά.Είχαμε ανταλλάξει αφάνταστα προσωπικά θέματα και ουδέποτε είχε πάει στο ερωτικό ούτε απο μέρους του,ούτε απο μέρους μου παρόλο που οι απόψεις μας και ο τρόπος σκέψης μας ταίριαζε πάρα πολυ.Γι αυτό και κάναμε καλή παρέα και ρίχναμε τρομερό γέλιο.Μέχρι που μέσα σε chatιστικη παρέα είπαμε να συναντηθούμε για καφεδάκι αρκετά ατομάκια.Και εκεί είδα το χαμόγελο του.Εεε εκεί ήταν και το τέλος μου. Μετά τη συνάντηση μας άρχισαν διαφορετικά πειράγματα..και το πράγμα πηγε αλλού ..τεσπά..δεν κράτησε..δυστυχώς ή ευτυχώς.Δεν ξέρω.Κάποια πράγματα στη ζωή μας τελικά συμβαίνουν για καλό ποτέ δεν ξέρουμε.
Το θέμα είναι ότι φοβάμαι πως ο λόγος που δεν κράτησε ήταν γιατί ξέραμε ο ένας για τον άλλο πολλά πράγματα..ξέραμε αρκετά καλά σχετικά..ή μάλλον νομίζαμε ότι ξέραμε ο ένας τον άλλο οπότε δεν υπήρχε όλο αυτό το να ανακαλύψεις τον άνθρωπο που έχεις δίπλα σου και όλο αυτό.Δεν ξέρω.Ή το ότι τον ένιωσα τόσο δικό μου άνθρωπο και ότι τον γνωρίζω τόσο καλά να με έκανε να δεθώ περισσότερο μαζί του με αποτέλεσμα αυτός να νιώσει ότι πνίγεται..(και αυτά τα συναφή που συνήθως λένε οι άντρες..δεν θα το σχολιάσω εδώ όμως ).
Το net σου προσφέρει τη δυνατότητα να μιλήσεις με τον άλλο χωρίς ταμπού και επιφυλάξεις να ανοιχτείς στον άλλο και όλη αυτή η συμπεριφορά οδηγεί στο να δεθείς με το άτομο που έχεις απέναντι σου.Πώς συμβαίνει με τους ψυχαναλυτές και τους ασθενείς τους ένα πράγμα.Αυτόοοο ακριβώς..

Παράθεση

Aayla

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Aayla
H Aayla αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 40 ετών και επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος . Έχει γράψει 140 μηνύματα.

H Aayla έγραψε στις 12:22, 16-05-06:

Αρχική Δημοσίευση από FvR
Το net σου προσφέρει τη δυνατότητα να μιλήσεις με τον άλλο χωρίς ταμπού και επιφυλάξεις να ανοιχτείς στον άλλο και όλη αυτή η συμπεριφορά οδηγεί στο να δεθείς με το άτομο που έχεις απέναντι σου.Πώς συμβαίνει με τους ψυχαναλυτές και τους ασθενείς τους ένα πράγμα.Αυτόοοο ακριβώς..
Με βρίσκεις απόλυτα σύμφωνη μ'αυτό, FvR! Ειδικά εγώ, δεν τα πάω καθόλου καλά με τον προφορικό λόγο... Άλλα θέλω να πω, άλλα λέω και γενικά αποφεύγω να εκφέρω άποψη για ουκ ολίγα θέματα ή για πράγματα που με προβληματίζουν. Μιλώντας όμως με τον άλλο για όλα και χωρίς ντροπές, μια και δεν τον έχεις μπροστά σου, βγάζεις τον εσωτερικό σου κόσμο. Και ο άλλος το ίδιο. Έτσι, τυχαίνει και να ερωτευτεί ο ένας τον άλλο, όχι την εμφάνιση, αλλά την ψυχή. Ερωτεύεσαι τελικά δλδ τον πραγματικό του εαυτό, γιατί αυτόν βγάζει όταν μιλάτε. Αυτός φαίνεται. Ακόμα και αν υπάρχουν δισταγμοί και καχυποψίες για το αν υποκρίνεται, διαλύονται κι αυτές μετά από κάποιο χρονικό διάστημα, γιατί αν ο άλλος υποκρίνεται, θα φανεί 100%.
Οπότε, αν το θέσουμε κι έτσι: Στο Internet ερωτεύεσαι την ψυχή του άλλου, την προσωπικότητά του, τον γνωρίζεις καλύτερα, τον νιώθεις, ξέρεις πώς σκέφτεται, ακόμα και τις πιθανές απαντήσεις του. Στο μπαράκι, στο club ή στο πανεπιστήμιο που γνωρίζεις κάποιον και σου αρέσει η εξωτερική εμφάνιση, το χαμόγελο κλπ κι αφού τον γνωρίσεις, το χιούμορ, το τί λέει και λοιπά...όλα αυτά είναι επιφανειακά, απλώς σου κάνουν "κλικ" αρχικά και στην πορεία της σχέσης αρχίζεις και βλέπεις και τον εσωτερικό του κόσμο και...από αυτό το σημείο και μετά εξαρτάται τελικά η πορεία της σχέσης...Ενώ στο Internet, το σημείο αυτό το έχεις ήδη γνωρίσει πολύ καλά. Άρα;; Το συμπέρασμα -το δικό μου τουλάχιστον- είναι ότι και οι δύο τρόποι γνωριμίας έχουν τα ίδια ρίσκα, τα ίδια υπέρ και κατά, για να μην πω, ότι το internet είναι και καλύτερο!

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Aayla : 16-05-06 στις 12:29.
Παράθεση

Neraida (Bitch...)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Neraida
H Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,924 μηνύματα.

H Neraida Twisted Mind... έγραψε στις 17:24, 16-05-06:

Αρχική Δημοσίευση από Farmas
Ναι μεν, αλλα πιστευω οτι μια πιο αμεση επαφη, δηλαδη οταν βλεπεις τα ματια και τις εκφρασεις του αλλου πιστευω οτι ειναι ελαφρως πιο ευκολο να χαρακτιρησεις καποιον εαν καποιος ειναι "περιεργος" ή οχι.
χμ..για να κάνεις σχέση με κάποιον απο το ιντερνετ σήμαινει οτι έχει υπάρξει και η πιο άμεση επαφή οπώς την ονομάζεις...
για μένα η πρώτη συνάντηση face to face ΄΄ισως να εγκυμονεί κάποιον κίνδυνο..γιατί δεν ξέρεις τι άτομο μπορεί να συναντήσεις.."κυκλοφορούν " πολλοι ψυχανωμαλοι στο net..είτε μας αρέσει είτε όχι..

Παράθεση

The Djinn (Mario)

Τιμώμενο Μέλος

O The Djinn έγραψε στις 17:51, 16-05-06:

Αyala ετσι οπως τα παρουσιαζεις στο τελυταιο σου ποστ, ειναι σαν να λες οτι μεσω net μπορεις να κανεις μια "βαθυτερη" σχεση και να γνωρισεις με πολυ καλυτερα κριτηρια τον αλλο και να προχωρησεις μαζι του, ενω στην πραγματικη ζωη οχι...
Ετσι μου φανηκεε απο τα παρακατω.
Μιλώντας όμως με τον άλλο για όλα και χωρίς ντροπές, μια και δεν τον έχεις μπροστά σου, βγάζεις τον εσωτερικό σου κόσμο. Και ο άλλος το ίδιο. Έτσι, τυχαίνει και να ερωτευτεί ο ένας τον άλλο, όχι την εμφάνιση, αλλά την ψυχή. Ερωτεύεσαι τελικά δλδ τον πραγματικό του εαυτό, γιατί αυτόν βγάζει όταν μιλάτε. Αυτός φαίνεται. Ακόμα και αν υπάρχουν δισταγμοί και καχυποψίες για το αν υποκρίνεται, διαλύονται κι αυτές μετά από κάποιο χρονικό διάστημα, γιατί αν ο άλλος υποκρίνεται, θα φανεί 100%.
Υ.Γ.ποτε μην λες 100% για κατι.Αντιθετα μπορω να σου πω οτι μεσω διαδικτυοου ειναι πιο ευκολο να υποκριθει ο αλλος απ' οτι στο face to face γιατι απλουστατα απεναντι του εχει μια οθονη και οχι ενα ζωντανο προσωπο.

Στο Internet ερωτεύεσαι την ψυχή του άλλου, την προσωπικότητά του, τον γνωρίζεις καλύτερα, τον νιώθεις, ξέρεις πώς σκέφτεται, ακόμα και τις πιθανές απαντήσεις του.
Μεγαλη κουβεντα η ψυχη...Πολλες φορες ο ιδιος ο ανθρωπος δεν μπορει να κατανοησει την δικη του ψυχη, ποσο μαλλον του αλλου, και μεσω internet.Αλλα το δεχομαι.
Πως ακριβως τον νιωθεις;Εγω παλι καλυτερα τον νιωθω οταν τον εχω απεναντι, τον κοιτω στα ματια και βλεπω την καθε μικρη του κινηση-αντιδραση.
Οσο για τις απαντησεις του, δεν τις ξερεις απο την αρχη.ετσι δεν ειναι;Με τον καιρο μαθαινεις το πως σκεφτεται και πως απαντα.Στην πραγματικη ζωη συμβαινει κι εκει το ιδιο, απλως δεν δινουμε τοσο σημασια ακριβως στο πως απανταει (να τα θυμμαστε επακριβως δηλαδη) γιατι απλουστατα δεν τα εχουμε σε γραπτο λογο (οπως γινεται στα chat) και δεν ασχολουμαστε μονο με αυτα που λεει.
Ισως για εσενα να συμβαινει αυτο και το σεβομαι αλλα για εμενα αυτο δεν ισχυει...

Στο μπαράκι, στο club ή στο πανεπιστήμιο που γνωρίζεις κάποιον και σου αρέσει η εξωτερική εμφάνιση, το χαμόγελο κλπ κι αφού τον γνωρίσεις, το χιούμορ, το τί λέει και λοιπά...όλα αυτά είναι επιφανειακά, απλώς σου κάνουν "κλικ" αρχικά και στην πορεία της σχέσης αρχίζεις και βλέπεις και τον εσωτερικό του κόσμο και...
Ισχυει οτι κυριως σε τραβαει η εμφανιση.Αλλα δεν ειναι μονο αυτη.
Οι περισσοτερες περιπτωσεις σχεσεων, ειναι απο κοινους γνωστους σε κοινες παρεες, οπου συναντιουνται ολοι μαζι και βλεποντας το πως μιλα η κοπελα, πως απαντα, πως σκεφτεται, πως συμπεριφερεται κτλ κτλ, σου κανει το κλικ ή δεν το κανει.

Για να μην πολυλογω, δεν αντιλεγω οτι οι κινδυνοι ισως να ειναι ιδιοι, ισως και περισσοτεροι.Δεν μπορω να μιλησω στατιστικα.
Σιγουρα το διαδικτυο ειναι ενας επιπλεον τροπος γνωριμιας ανθρωπων κτλ κτλ.Γνωριμιας μονο.Απο εκει και περα για να γινει κατι επιβαλεται εντος κι εκτος εισαγωγικων η συναντηση των δυο.Εαν θελουμε να μιλαμε για σχεση ολοκληρωμενη.

Sorry που απαντησα σε σενα προσωπικα ,αλλα οπως σου ειπα το post σου προσωπικα μου εδωσε την εντυπωση πως μεσω internet τα κριτηρια ειναι σωστα,πιο βαθεια κτλ κτλ, ενω αντιθετα στην πραγματικη ζωη επιφανειακα.
το δεχομαι, απλως προσωπικα διαφωνω.Οσο ευκολα υποκρινεται καποιος στην πραγματικη του ζωη, το ιδιο και πιο ευκολα μπορει μεσω διαδικτυου.

Παράθεση

prime

Διάσημο Μέλος

H prime έγραψε στις 17:54, 16-05-06:

Θα προτιμούσα να έκανες τη σχέση σου παραμυθάκι και να μας την εξιστορούσες (επηρεασμένος απο το προηγούμενο ποστ μου με Τόλκιν...)

Αλλά ας κάνω μερικές υποβοηθητικές ερωτησούλες, ετσι για να παίρνεις ιδέες..

β) Του μαγείρευες τίποτα της προκοπής πέρα απο αυγά, πατάτες, καθάρισμα αγγουροτομάτας και μακαρόνια με τυρί ή η καλοπέραση σου/του εξαντλούνταν στην αναπόληση της παλιάς καλής ενσύρματης εποχής, τρώγοντας τον άμπακο ενώ μιλούσατε στα εκάστοτε chat-rooms?
ζ) Τί θα περιέγραφες ως περισσότερο ομιχλώδες, στο ζήτημα της σχέσης σου η οποία προέρχεται
απο το net? Το αν κάνει chat και με άλλες ή το αν έχουν εξαφανιστεί οι πεταλούδες και οι αντιλόπες απο το στομαχάκι σου?
η) Θεωρείς πιθανό να μπορέσεις να τον υποκαταστήσεις (αν πρόκειται για σχέση εξ'αποστάσεως) ή να τον αντικαταστήσεις ολοκληρωτικά, στο μέλλον, με κάποιον άλλο είτε με μία νέα γνωριμία απο το διαδίκτυο είτε με μία παραδοσιακή γνωριμία? Με λίγα λόγια ποίος ο βαθμός της καψούρας σου για εκείνον με άριστα το 100..
λ) Ποιό στοιχείο είναι αυτό που πιστεύεις ότι κρατάει τη σχέση στο επίπεδο που είναι σήμερα μετά από 2 χρόνια γνωριμίας?
μ) Πιστεύεις ότι το διαδίκτυο επιτέλεσε το ρόλο μιας ισχυρής κόλλας και με μια τέτοια αρχή, η συνέχεια μοιραία προδιαγράφθηκε έντονη και δεμευτική και πάντως περισσότερο λατρευτική από το αν γινόταν κάτω απο διαφορετικές συνθήκες? (magic de spell..)..πόσο επηρέασε το internet με λίγα λόγια?

Υ.Γ. Ξέρω, είμαι ανελέητος...

Ζουμερά φιλιά (σα τα πορτοκάλια Merlin)!

δεν πιστεύω στα παραμύθια..

α) ναι και αγοράσαμε πατάτες Νευροκοπίου..
β)αυτός μαγείρευε αν και όχι τόσο καλά οφείλω να ομολογήσω
γ)μιλάμε ακόμα αραιά και πού..καμία σχέση το αρχικό στάδιο με το τώρα..
δ) έχει παέι στο Μπαλί
ε)όχι
ζ) το ότι έχει κάνει τα chat τρόπο ζωής και σχεδόν αποκλειστικού τρόπου γνωριμίας.
η)ουδείς αναντικατάστατος.
θ)ουδείς αναντικατάστατος
ι) ναι με ενοχλεί και όχι δεν νομίζω ότι θα με τραβούσε εξίσου.όπως μου έχει πει ο ίδιος θα φοβόταν να με πλησιάσει και θα με θαύμαζε από μακριά..
κ) όχι
λ)η αντιφατικότητα και τα συναισθήματα
μ)επηρέασε πολύ. σίγουρα ήταν πολύ πιο χαμηλές οι άμυνές μου..
ν)μια γυναίκα που ζει στον real world και όχι στο παραμύθι
ξ) πώς ορίζεις το στιγμιαίο?2 χρόνια ναι είναι μια στιγμή μπροστά στην αιωνιότητα..
εγώ όμως δεν σκοπεύω να γίνω μαθουσάλας..
Υπήρξε μια πρόταση γάμου..από την πλευρά του..ι am not the marrying kind and bettween us neither is he..
αυτά εν ολίγοις

χόρτασες?

Παράθεση

Isiliel (Φεγγάρω)

Επιφανές Μέλος

H Isiliel Salus populi suprema lex esto έγραψε στις 18:02, 16-05-06:

Ναι μεν, αλλα πιστευω οτι μια πιο αμεση επαφη, δηλαδη οταν βλεπεις τα ματια και τις εκφρασεις του αλλου πιστευω οτι ειναι ελαφρως πιο ευκολο να χαρακτιρησεις καποιον εαν καποιος ειναι "περιεργος" ή οχι.
Διατηρώ τις αμφιβολίες μου επ' αυτού, υπάρχουν και εγκληματίες με αγγελικά πρόσωπα...
Για του λόγου το αληθές κάντε αυτό το σχετικό τεστάκι/παιχνιδάκι:
http://www.malevole.com/mv/misc/killerquiz/
Θα δείτε φωτογραφίες από Serial Killers και προγραμματιστές. Ποιός είναι ποιός?

Και για πιο light καταστάσεις υπάρχει και αυτό του BBC αν έχετε χρόνο:
http://www.bbc.co.uk/science/humanbo...es/index.shtml
Σας ζητάει να βρείτε ποιά από τα χαμόγελα που θα δείτε είναι αληθινά και ποιά όχι...

Παράθεση

The Djinn (Mario)

Τιμώμενο Μέλος

O The Djinn έγραψε στις 18:05, 16-05-06:

Μην πας τωρα σε αυτους οι οποιοι ειναι εξαιρεσεις....
Δεν ειπα οτι ολοι ειναι αγγελουδια, αλλα το οτι υπαρχουν αυτοι στην real life, ουτε σημαινει οτι μσω διαδικτυου δεν υπαρχουν ή οτι ειναι λιγοτεροι, ουτε οτι μεσω net μπαιενις τοσο στα εσωψυχα τους που καταλαβαινεις τι ειναι και τι κανουν.

Παράθεση

Isiliel (Φεγγάρω)

Επιφανές Μέλος

H Isiliel Salus populi suprema lex esto έγραψε στις 18:23, 16-05-06:

Υ.Γ.ποτε μην λες 100% για κατι.Αντιθετα μπορω να σου πω οτι μεσω διαδικτυοου ειναι πιο ευκολο να υποκριθει ο αλλος απ' οτι στο face to face γιατι απλουστατα απεναντι του εχει μια οθονη και οχι ενα ζωντανο προσωπο.
Φυσικά ποτέ δεν πρέπει να λες ποτέ.
Το θέμα είναι πως για να υποκριθείς κάτι που δεν είσαι θα πρέπει να ξέρεις εκ των προτέρων πώς θέλει το άλλο πρόσωπο να είσαι. Μετά από μερικά χρόνια στο νετ, μπορώ αν μη τι άλλο να καταλάβω με ποιόν έχω να πω κάτι παραπάνω και μπορεί να με ενδιαφέρει για ανταλλαγή απόψεων και κουβεντούλα.
(Η αλήθεια είναι πως ποτέ δεν έψαχνα στο ιντερνετ για σύντροφο, απλά προέκυψε...ίσως αυτή είναι επίσης μια σημαντική παράμετρος).
Ένα πολύ χονδροειδές παράδειγμα από τα χρόνια που έκανα chat:
Τους ενδιαφέροντες συνομιλητές τους εντόπιζα στο main. Όταν μου άνοιγε κάποιος prive με πρώτη ερώτηση a/s/l? (age/sex/location για τους αμύητους) ήξερα πως η συζήτηση δεν θα πήγαινε μακριά...

Να αποκτήσει ας πούμε, καλλιέργεια ως δια μαγείας το βρίσκω λίγο απίθανο, και σίγουρα μπορείς να καταλάβεις έναν καλλιεργημένο άνθρωπο με τον τρόπο που θα σε προσεγγίσει και από τον τρόπο που εκφράζεται. (ΠΡΟΣΟΧΗ: ακόμα και ένας εγκληματίας μπορεί να είναι καλλιεργημένος ).

Θα προσποιηθεί για την εμφανισή του/της? Ε αργά η γρήγορα θα μάθεις την αλήθεια.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Isiliel : 16-05-06 στις 18:26.
Παράθεση

The Djinn (Mario)

Τιμώμενο Μέλος

O The Djinn έγραψε στις 18:38, 16-05-06:

Βασικα δεν διαφωνω, απλως διαφωνω με την οποια "θεοποιηση" της οποιας γνωριμιας μεσω net και "χαντακωση" της αλλης.Και αυτο το λεω, γιατι προσωπικα αυτο μου εβγαλε το πρωτο μηνυμα της ayala.(την οποια και συμπαθω κι ελπιζω να μην νομισει οτι εχω κατι μαζι της.)
Απο εκει και περα οτι εσυ ξεχωριζεις ποιος παει και γιατι στο διαδικτυο, δεν σημαινει οτι το κανουν ολοι.Και δεν υπαρχουν μονο τα ατομα που θα σε ρωτησουν κατευθειαν τι αναλογιες εχεις και το πως εισαι.
Αυτοι ειναι τα λιγουρια που τα καταλαβαινουν ολοι.Μεσω διαδικτυου μπορει καποιος στο πολυ λαου λαου, να σου δειξει ενα εντελως διαφορετικο προσωπο.
Κοπελα κολλητη μου εδω στην Ιταλια την πατησε ετσι.Και το παλικαρι φαινοταν διαμαντι.ειχα δει και συνομιλιες τους και txt απο το msn που μιλουσαν.Και πιστεψε με και η κοπελα ειχε μια προεμπειρια με το διαδικτυο (οπως κι εγω).
Στο τελος η ολη της "εκπληξη" ηταν καθε αλλο παρα θετικη.
Αυτο στο γραφω γιατι καθε νομισμα εχει δυο οψεις.
Με λιγα λογια λεω πως οσο ευκολο ειναι να υποκριθει καποιος στην πραγματικη ζωη, το ιδιο και ακομα πιο ευκολο ειναι μεσω διαδικτυου.
(Και ξαναλεω, δεν καταδικαζω γνωριμια-σχεση μεσω net.Το ειχα γραψει και στο πρωτο πρωτο ποστ αλλωστε.)

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη The Djinn : 16-05-06 στις 21:31.
Παράθεση

Isiliel (Φεγγάρω)

Επιφανές Μέλος

H Isiliel Salus populi suprema lex esto έγραψε στις 18:42, 16-05-06:

διαφωνω με την οποια "θεοποιηση" της οποιας γνωριμιας μεσω net και "χαντακωση" της αλλης
οσο ευκο ειναι να υποκριθει καποιος στην πραγματικη ζωη, το ιδιο και ακομα πιο ευκολο ειναι μεσω διαδικτυου.
Συμφωνώ και συμφωνώ!

Παράθεση

Giovanna

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Giovanna
H Giovanna αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών . Έχει γράψει 3,081 μηνύματα.

H Giovanna έγραψε στις 00:15, 17-05-06:

Isiliel ΣΕ ΠΑΩΩΩΩ!

Παράθεση

akfo7

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη akfo7
Ο akfo7 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 36 ετών . Έχει γράψει 14 μηνύματα.

O akfo7 έγραψε στις 11:10, 18-05-06:

Η πρώτη μου σχέση ήταν μέσω μιας κοπέλας που γνώρισα από το internet. Ήταν κύπρια και σπούδαζε θεσσαλονική και εγώ εμενα αθήνα. Τελος πάντων με λίγα λόγια κατέλιξα να έχω πάει θεσσαλονική μέσα σε ένα χρόνο 32 φορές.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη iJohnnyCash : 18-05-06 στις 11:30. Αιτία: greeklish
Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 4 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Dorapr, zaxir18, Αγγελος Κοκ

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους