Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 80,152 εγγεγραμμένα μέλη και 3,090,679 μηνύματα σε 96,018 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα 820 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο e-steki.

Εγγραφή Βοήθεια

Έχετε κάνει ποτέ σχέση με κάποιον/α που γνωρίσατε από το internet;

Έχετε κάνει ποτέ σχέση με κάποιον/α που γνωρίσατε από το internet;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 181)
Ναι, και θα το ξανά έκανα!
69
38,12%
Μια φορά αλλά δεν θα το ξανα έκανα!
27
14,92%
Κάποτε το σκεφτόμουν αλλά...
14
7,73%
Όχι, ποτέ μου!
71
39,23%

Himela

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Himela
H Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 36 ετών , επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,585 μηνύματα.

H Himela σ' όποιον αρέσουμε... έγραψε στις 14:32, 13-07-11:

Αρχική Δημοσίευση από mariadrd
Και προσωπικά για ' μένα ειδικά για μια σχέση θέλω να υπάρχει μια ρομαντική αρχή, κι όχι να θυμαμαι πως κανονισαμε σε ενα τσατ ρουμ να παμε για καφε. Περι ορεξεως κολοκυθοπιτα ομως!!!!!
Νομίζω οτι οι πιθανότητες να υπάρχει η μνήμη μιας ρομαντικής αρχής είναι ελάχιστες εκτός αν περνάς όλη σου τη ζωή στην παραλία κοιτώντας τα αστέρια και το φεγγάρι.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

mariadrd (Μαρία)

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη mariadrd
H Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών . Έχει γράψει 84 μηνύματα.

H mariadrd εκανε την τιμη και έγραψε στις 14:53, 13-07-11:

Ποιος περνά όλη του τη ζωή στην παραλία? Εγώ που θυμάμαι πως ξεκίνησε η σχέση μου δηλαδή είναι περίεργο? ή σημαίνει ότι κάθομαι όλη μέρα στην παραλία? Μια χαρά θυμάσαι πως ξεκινά η σχέση σου εκτός αν έχεις αμνησία... Δεν είπα ότι δε μπορείς να κάνεις σοβαρή σχέση μέσω γνωριμίας απο το νετ. Προσωπικά για μένα σχολίασα πως προτιμώ να υπάρχει μία άλλη αρχή. Εξου και το περι ορεξεως κολοκυθοπιτα. Και δε λεω να θυμασαι καθε μερα. Στην επετειο δε περνά το μυαλο καν απο που ξεκινησε αυτη η ιστορια?

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

nPb

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη nPb
Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Μας γράφει απο Ρουμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 11,099 μηνύματα.

O nPb έγραψε στις 11:36, 18-07-11:

Συμφωνώ πως το νετ είναι ένα μέσο που έχει μπει στη ζωή μας και συμφωνώ και στο ότι είναι εφικτό να γνωρίσεις κάποιον άνθρωπο που είναι κατάλληλος είτε για σχέση είτε για φιλία. Αλλά θεωρώ τελείως λάθος να γίνεται προσπάθεια γνωριμίας μέσω νετ, δηλαδή να προσπαθεί κάποιος να γνωρίζει άτομα μέσω νετ γιατί του είναι πιο εύκολο να κανονίζει ραντεβού. Δε πρέπει να ξεχνάμε ότι η πραγματική ζωή μας δε συνδέεται με την οθόνη ενός υπολογιστή.
Και προσωπικά για ' μένα ειδικά για μια σχέση θέλω να υπάρχει μια ρομαντική αρχή, κι όχι να θυμαμαι πως κανονισαμε σε ενα τσατ ρουμ να παμε για καφε. Περι ορεξεως κολοκυθοπιτα ομως!!!!!
Αν κάποια άτομα δεν υπάρχει περίπτωση να τα γνωρίσουμε στον πραγματικό κόσμο, είναι κακό να τα γνωρίσουμε μέσα διαδικτύου και από εκεί και πέρα ότι ήθελε προκύψει; Θέλω να πω ότι πάντα μπορεί στο στενό κύκλο μας ή στα γεωγραφικά όρια της πόλης στην οποία ζούμε, να μην γνωρίσουμε κατάλληλο άτομο για κάτι παραπέρα από μια τυπική φιλική σχέση. Γιατί θέλουμε να χτίζουμε "τείχη" περιορισμού;

Γιατί βαφτίζουμε την γνωριμία ως «γνωριμία διαδικτύου» και «γνωριμία εκτός διαδικτύου» όταν ξέρουμε ότι ο υπολογιστής είναι ένα τεχνολογικό μέσο και ως τεχνολογία έρχεται να προσφέρει διευκόλυνση στην ανθρώπινη καθημερινότητα; Τότε γιατί χρησιμοποιούμε τον υπολογιστή ενώ αρνούμαστε κάποια «θετικά» που μπορεί να έχει; Γιατί βάζουμε ταμπέλες προέλευσης της γνωριμίας; Νομίζω ότι μια γνωριμία μέσω διαδικτύου μπορεί να συνεχιστεί ως εξωδιαδικτυακή γνωριμία και σε μια πιθανή ρομαντική εξωδιαδικτυακή ερωτική σχέση..Το θέμα είναι να μην παραμείνει η γνωριμία στα πλαίσια της εικονικής πραγματικότητας.

Δεν μπορώ να καταλάβω τα ερωτόλογα και το φλερτ μέσω μηνυμάτων στον υπολογιστή (ειδικά περιβάλλοντα κοινωνικής δικτύωσης). Μπορώ όμως να καταλάβω ότι στο διαδίκτυο θα μπορούσε να γίνει μια ενδιαφέρουσα γνωριμία στο Βήμα 1, όπως θα γινόταν σε ανύποπτο χρόνο σε κάποιο νυχτερινό κέντρο, στην Βιβλιοθήκη του Παν/μίου,..και αλλού. Το Βήμα 2,3... εννοείται ότι θα συνεχιστεί στον πραγματικό κόσμο...τα οποία δεν σημαίνουν σε καμία περίπτωση ερωτική κατάληξη...

Υ.Σ.: Δεν έχω κάνει σχέση διαδικτύου ποτέ, οπότε μιλάω τελείως υποθετικά.

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Cuius Cuius (Αλίκη)

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Cuius Cuius
H Αλίκη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών . Έχει γράψει 60 μηνύματα.

H Cuius Cuius έγραψε στις 12:10, 18-07-11:

Τί να πω...
Προσωπικά δεν έχω βγει ποτέ ραντεβού με κάποιον που γνώρισα μέσω Internet, αλλά μια φίλη μου το έκανε και... εδώ και 4 χρόνια είναι ακόμη με το εν λόγω παιδί

3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

nPb

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη nPb
Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Μας γράφει απο Ρουμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 11,099 μηνύματα.

O nPb έγραψε στις 12:13, 18-07-11:

Σε αυτό το topic Αλίκη, έχουν μπλέξει την γνωριμία μέσω διαδικτύου με την ερωτική σχέση σε ιντερνετικά πλαίσια (αν μπορεί να ειπωθεί έτσι ).

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

iJohnnyCash (Panayotis Yannakas)

Founder

Το avatar του χρήστη iJohnnyCash
Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Επιχειρηματίας . Έχει γράψει 17,377 μηνύματα.

O iJohnnyCash έγραψε στις 12:48, 18-07-11:

Αρχική Δημοσίευση από nPb
Eχουν μπλέξει την γνωριμία μέσω διαδικτύου με την ερωτική σχέση σε ιντερνετικά πλαίσια (αν μπορεί να ειπωθεί έτσι ).
Ένα λεπτό, τι είναι η σχέση σε ιντερνετικά πλαίσια;
Πόσο με θλίβει που ακόμη και εν έτη 2011, ο Έλληνας βλέπει ξεκομμένα το internet. Θέλω να πω και αυτό ένα μέσο επικοινωνίας είναι, κάποιες φορές ένα ζευγάρι θα μιλήσει μέσω αέρα (φυσική επικοινωνία), μέσω τηλεφώνου, μέσω sms και πλέον και πλέον και μέσω internet. Δηλαδή τι μπορεί να υπάρξει σχέση που "ισχύει" π.χ. μόνο με sms; Και τι ακριβώς θα λένε; Τα προσωπικά τους; Αυτό λέγετε εξομολόγηση ... Ποίες θα είναι οι κοινές εμπειρίες; Τα site που μπαίνουν; Και στην τελική αφού έχουν τόση χημεία, γιατί δεν συναντιούνται;

5 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Rempeskes

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη Rempeskes
Ο Rempeskes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Hair stylist . Έχει γράψει 5,630 μηνύματα.

O Rempeskes έγραψε στις 13:58, 18-07-11:

Αρχική Δημοσίευση από Cuius Cuius
αλλά μια φίλη μου το έκανε και... εδώ και 4 χρόνια είναι ακόμη με το εν λόγω παιδί

Aκόμα μία φορά αποδεικνύεται το πόσο επικίνδυνο είναι το Ίντερνετ

7 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

mariadrd (Μαρία)

Εκκολαπτόμενο Μέλος

H Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών . Έχει γράψει 84 μηνύματα.

H mariadrd εκανε την τιμη και έγραψε στις 09:40, 19-07-11:

Αν κάποια άτομα δεν υπάρχει περίπτωση να τα γνωρίσουμε στον πραγματικό κόσμο, είναι κακό να τα γνωρίσουμε μέσα διαδικτύου και από εκεί και πέρα ότι ήθελε προκύψει; Θέλω να πω ότι πάντα μπορεί στο στενό κύκλο μας ή στα γεωγραφικά όρια της πόλης στην οποία ζούμε, να μην γνωρίσουμε κατάλληλο άτομο για κάτι παραπέρα από μια τυπική φιλική σχέση. Γιατί θέλουμε να χτίζουμε "τείχη" περιορισμού;
Όχι δεν είναι κακό και σε διευκολύνει να γνωρίσεις άτομα που σε διαφορετική περίπτωση δε θα γνώριζες. Όμως είμαι επιφυλακτική γιατί έχουμε αποδείξει όλοι οι άνθρωποι ότι στα περισσότερα πράγματα αντί για απλή χρήση κάνουμε κατάχρηση. Βλέπω την γενιά κάτω των 17, τα περισσότερα παιδιά πλάθουν ένα ελκυστικό άβαταρ σε γνωστά κοινωνικά δίκτυα και το χρησιμοποιούν πασχίζοντας να γνωρίζουν άλλα νέα, ποθητά άβαταρ. Τονίζω όχι όλα τα παιδιά...(για να μη παρεξηγούμεθα)

Γιατί βαφτίζουμε την γνωριμία ως «γνωριμία διαδικτύου» και «γνωριμία εκτός διαδικτύου» όταν ξέρουμε ότι ο υπολογιστής είναι ένα τεχνολογικό μέσο και ως τεχνολογία έρχεται να προσφέρει διευκόλυνση στην ανθρώπινη καθημερινότητα;

Δε ξέρω γιατί... θεωρώ τον υπολογιστή και το διαδίκτυο ισχυρά μέσα, αλλά στο θέμα γνωριμιών και επαφών (το έζησα) αποφάσισα πως είμαι της παραδοσιακής γνωριμίας. Μου αρέσει, το χαίρομαι και το ζω περισσότερο...

Τότε γιατί χρησιμοποιούμε τον υπολογιστή ενώ αρνούμαστε κάποια «θετικά» που μπορεί να έχει; Γιατί βάζουμε ταμπέλες προέλευσης της γνωριμίας; Νομίζω ότι μια γνωριμία μέσω διαδικτύου μπορεί να συνεχιστεί ως εξωδιαδικτυακή γνωριμία και σε μια πιθανή ρομαντική εξωδιαδικτυακή ερωτική σχέση..Το θέμα είναι να μην παραμείνει η γνωριμία στα πλαίσια της εικονικής πραγματικότητας.
Βέβαια και μπορεί , απλά εγώ είπα ότι δε μου αρέσει τόσο...

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Myrtle : 19-07-11 στις 10:18. Αιτία: διόρθωση quote tags
Παράθεση

nPb

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη nPb

O nPb έγραψε στις 10:12, 19-07-11:

Γι' αυτό στο τέλος θα κλειστούμε ο καθένας στους τοίχους του δωματίου ή στην καλύτερη των περιπτώσεων θα περπατάμε στο δρόμο βούβοι με σκυμμένο κεφάλι για να μην μας δουν, μην μας φάνε, να μην μας πουν μια γλυκιά καλημέρα, μην μας μιλήσουν, μην μας πουν έναν καλό λόγο,... Πάμε καλά ήθελα να ήξερα; Φτάσαμε μια ανθρώπινη ανάγκη: την κοινωνικοποίηση να την βαφτίζουμε "πέσιμο" και να θέλουμε την ησυχία μας, στον ζοφερό μικρόκοσμό μας. Φτάσαμε την κοινωνικοποίηση να την περνάμε από κρισάρα γιατί όποιος θέλει να μας γνωρίσει, είναι κακός ή μάλλον δεν θέλουμε κανέναν γιατί δεν έχουμε να πούμε κάτι. Όλοι θέλουν να μας γνωρίζουν για να μας την πέσουν και να μας βιάσουν, έτσι δεν υπονοείτε; Αυτό δεν μας λες Μαρία και κάθε Μαρία;;;;; Δυστυχώς δεν ζούμε σε αλάνες και χωριά για να τρώμε στην μάπα τον γείτονα μια ζωή ώστε αναγκαστικά να γνωριστούμε δια της παραδοσιακής οδού και με όλο το χωριό. Ζούμε σε πόλεις και σε φυλακές που τις λένε διαμερίσματα και συνεπώς, η τεχνολογική πρόοδο αναπόφευκτα έχει επηρεάσει τις κοινωνικές δομές. Μια από αυτές είναι η κοινωνική προσέγγιση νέων ανθρώπων και η ανάγκη τους, γιατί μπορεί να έχουμε internet, αλλά ανθρώπους και κουβέντα δεν έχουμε. Πήξαμε από σκιές, αδιάφορους, βιαστικούς πεζούς, σοβαροφανείς σκυθρωπές φιγούρες και φιγουρίνια 2 φύλων... Χάθηκε το χαμόγελο και το έξυπνο χιούμορ..

Μετά μην μας προβληματίζει που σαν χώρα έχουμε κοινωνικά αδιέξοδα και αρρωστημένα πάθη (πολιτικά, οικονομικά, ηθικής, αξιών, σκέψης, καταναλωτικά, επιλογών,...κτλ).

Εδώ ένα απλό "καλημέρα" αν πεις σε μια άγνωστη κοπέλα στο δρόμο ή στο λεωφορείο, κινδυνεύεις να ακούσεις μπινελίκing και να πέσεις σε άλλο επίπεδο ομιλίας. Δυστυχώς ζούμε σε μια εποχή που χάνουμε τα απλά πράγματα. Συνεπώς για ποια εξέλιξη μιλάμε ως κοινωνία, όταν στο μέλλον για μια "καλημέρα" ή για ένα "γεια σου, τι κάνεις" θα σου ανοίγουν το κεφάλι, επειδή θα σημαίνει ότι την πέφτεις σε κοπέλα ή σε αγόρι;

4 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Himela

Επιφανές Μέλος

H Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 36 ετών , επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,585 μηνύματα.

H Himela σ' όποιον αρέσουμε... έγραψε στις 10:23, 19-07-11:

Όχι δεν είναι κακό και σε διευκολύνει να γνωρίσεις άτομα που σε διαφορετική περίπτωση δε θα γνώριζες. Όμως είμαι επιφυλακτική γιατί έχουμε αποδείξει όλοι οι άνθρωποι ότι στα περισσότερα πράγματα αντί για απλή χρήση κάνουμε κατάχρηση. Βλέπω την γενιά κάτω των 17, τα περισσότερα παιδιά πλάθουν ένα ελκυστικό άβαταρ σε γνωστά κοινωνικά δίκτυα και το χρησιμοποιούν πασχίζοντας να γνωρίζουν άλλα νέα, ποθητά άβαταρ. Τονίζω όχι όλα τα παιδιά...(για να μη παρεξηγούμεθα)
Το οτι σε κάποιο μέσο που έχουμε κάποιοι κάνουν κακή χρήση του δεν ενοχοποιεί το μέσο.

Εγώ πάντως το φίλο μου τον γνώρισα σε συνάντηση μέσω ίντερνετ (φόρουμ). Αν δεν υπήρχε το ίντερνετ δεν θα τον γνώριζα ποτέ. Με αυτό δεν θεοποιώ το ίντερνετ κι ούτε λέω οτι δεν κρύβει κινδύνους.

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

mariadrd (Μαρία)

Εκκολαπτόμενο Μέλος

H mariadrd εκανε την τιμη και έγραψε στις 10:38, 19-07-11:

Γι' αυτό στο τέλος θα κλειστούμε ο καθένας στους τοίχους του δωματίου ή στην καλύτερη των περιπτώσεων θα περπατάμε στο δρόμο βούβοι με σκυμμένο κεφάλι για να μην μας δουν, μην μας φάνε, να μην μας πουν μια γλυκιά καλημέρα, μην μας μιλήσουν, μην μας πουν έναν καλό λόγο,...
Όπα όπα, όλα αυτά γιατί θεωρεί κάποιος (όπως εγώ) το ίντερνετ όχι τον καλύτερο τρόπο που μπορεί κάποιος να γνωρίσει κάποιον άλλον? Απεναντίας... Αντί να γνωρίσω κάποιον στο ίντερνετ, προτιμώ να ανταλλάξω μερικές κουβέντες με ανθρώπους στο αστικό, στη βιβλιοθήκη, στο δρόμο, στη σχολή, στο σουπερμάρκετ, σε μία μπυραρία ή στο δρόμο....κι έτσι να γνωριστούμε...

Πάμε καλά ήθελα να ήξερα; Φτάσαμε μια ανθρώπινη ανάγκη: την κοινωνικοποίηση να την βαφτίζουμε "πέσιμο" και να θέλουμε την ησυχία μας, στον ζοφερό μικρόκοσμό μας. Φτάσαμε την κοινωνικοποίηση να την περνάμε από κρισάρα γιατί όποιος θέλει να μας γνωρίσει, είναι κακός ή μάλλον δεν θέλουμε κανέναν γιατί δεν έχουμε να πούμε κάτι. Όλοι θέλουν να μας γνωρίζουν για να μας την πέσουν και να μας βιάσουν, έτσι δεν υπονοείτε; Αυτό δεν μας λες Μαρία και κάθε Μαρία;;;;;
Δηλαδή εσύ αυτό που προανέφερα το βρίσκεις φυσιολογικό? να έχεις μια βιτρίνα σε κοινωνικά δίκτυα για να γνωρίζεις κοπέλες? Ήμουν συγκεκριμένη και δε τους τσουβάλιασα όλους. Όποιος θέλει να μας γνωρίσει δε σημαίνει ότι είναι και καλός όμως. Είναι πιο φανερό όταν κάποιος με 2000 και 3000 φίλους άγνωστος σου κάνει αίτημα φιλίας για παράδειγμα και φαίνεται πολύ πρόθυμος να σε γνωρίσει πως ο σκοπός του δεν ειναι και τόσο αγνός. Θα σκεφτείς ότι μάλλον το κάνει συνέχεια αυτό. Ένα παράδειγμα είπα...και υπάρχουν πολλά ακόμη. Ωστόσο δεν εναντιώθηκα στο μέσο. Υπάρχει πιθανότητα μιας καλής γνωριμίας, αλλα μη πας να μου το αξαγιάσεις κιόλας........

Δυστυχώς δεν ζούμε σε αλάνες και χωριά για να τρώμε στην μάπα τον γείτονα μια ζωή ώστε αναγκαστικά να γνωριστούμε δια της παραδοσιακής οδού και με όλο το χωριό. Ζούμε σε πόλεις και σε φυλακές που τις λένε διαμερίσματα και συνεπώς, η τεχνολογική πρόοδο αναπόφευκτα έχει επηρεάσει τις κοινωνικές δομές. Μια από αυτές είναι η κοινωνική προσέγγιση νέων ανθρώπων και η ανάγκη τους, γιατί μπορεί να έχουμε internet, αλλά ανθρώπους και κουβέντα δεν έχουμε. Πήξαμε από σκιές, αδιάφορους, βιαστικούς πεζούς, σοβαροφανείς σκυθρωπές φιγούρες και φιγουρίνια 2 φύλων... Χάθηκε το χαμόγελο και το έξυπνο χιούμορ..
Με αυτά σου τα λόγια φαντασιώθηκα μία εικόνα. Να κοιτάζεις απο ψηλά πολλάααααα πολλάαααα μικρά κουτάκια με ανθρώπους στα γραφεία με τα λαπτοπ τους να επικοινωνούν. Τραγικό. Αν συνεχίσεις να συσχετίζεις το ότι δεν έχουμε ανθρώπους και κουβέντα και πραγματικό χιούμορ με την προτίμηση χρήσης του ίντερνετ για γνωριμία τότε δε νομίζω και να δεις ποτέ. Αν αρχίσεις και μιλάς έξω στον κόσμο και όχι στον υπολογιστή θα ακούσεις ένα έξυπνο αστείο που λές ότι δεν ακούς, ή θα δείς μερικά χαμόγελα. Η έλλειψη επικοινωνίας ξεκινά απο μας τους ίδιους.

Μετά μην μας προβληματίζει που σαν χώρα έχουμε κοινωνικά αδιέξοδα και αρρωστημένα πάθη (πολιτικά, οικονομικά, ηθικής, αξιών, σκέψης, καταναλωτικά, επιλογών,...κτλ).
Τραβηγμένο, δε σχολιάζω...

Εδώ ένα απλό "καλημέρα" αν πεις σε μια άγνωστη κοπέλα στο δρόμο ή στο λεωφορείο, κινδυνεύεις να ακούσεις μπινελίκing και να πέσεις σε άλλο επίπεδο ομιλίας. Δυστυχώς ζούμε σε μια εποχή που χάνουμε τα απλά πράγματα. Συνεπώς για ποια εξέλιξη μιλάμε ως κοινωνία, όταν στο μέλλον για μια "καλημέρα" ή για ένα "γεια σου, τι κάνεις" θα σου ανοίγουν το κεφάλι, επειδή θα σημαίνει ότι την πέφτεις σε κοπέλα ή σε αγόρι;
ποιος θα σου ανοίξει το κεφάλι? εξαρτάται ο τρόπος που απευθύνεσαι σε κάποιον... Τι να σου πω... Εγώ ποτέ μου δεν αντιμετώπισα κάτι τέτοιο. Όποτε κατεβαίνω στο κέντρο, όλο και μια συζητησούλα θα πιάσω με κάποιον, είτε νέο, είτε γέρο. Ένα χαμόγελο πάντα ενθαρρύνει μία κουβέντα.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Himela : 19-07-11 στις 10:44. Αιτία: Διόρθωση quote
Παράθεση

nPb

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη nPb

O nPb έγραψε στις 10:45, 19-07-11:

Mα απέξω ξεκίνησε...και έφτασε στον υπολογιστή. Ο υπολογιστής δεν υπήρχε. Εμφανίστηκε και κάλυψε κάποιο κενό με επιπλέον δυνατότητες, εκτός από τις επιστημονικές προεκτάσεις του. Υπάρχει δυστυχώς αδυναμία επικοινωνίας και έξω...μια τάση αποξένωσης από τον διπλανό μας...ακόμη και στην Βιβλιοθήκη. Ζυγίζουμε ένα χαμογελαστό βλέμμα μην και θεωρηθεί "πέσιμο δια οφθαλμού". Μην προσπαθείς να μου βαφτίσεις το "κρέας ψάρι". Ζω στην ίδια κοινωνία με σένα...Δεν μου αρέσει η εικόνα των υπολογιστών αλλά ούτε και των βιαστικών πεζών που κοιτάνε το βήμα τους..

Τον χρόνο που "τρώμε" για να μιλάμε εδώ σε αυτό το φόρουμ ανταλλάσσοντας απόψεις για διάφορα θέματα θα μπορούσαμε να τις κάνουμε και σε μια καφετέρια ή και στο Πανεπιστήμιο όσοι είμαστε φοιτητές ή κάπου έξω. Δυστυχώς, αντ' αυτού προτιμάμε το ψηφιακό μέσο για ομιλία και κοινωνική συζήτηση. Επίσης κάτι δείχνει και το παρόμοιο γεγονός όταν καμιά φορά μπαίνω στο facebook μόνιμα είναι 30+ άτομα online..

Παράθεση

mariadrd (Μαρία)

Εκκολαπτόμενο Μέλος

H mariadrd εκανε την τιμη και έγραψε στις 11:20, 19-07-11:

Τι να σου πω, εγω θα προτιμούσα να είμαι για καφέ τώρα αλλά είμαι στο μαγαζί και ο μόνος τρόπος να περάσει η ώρα μου με κουβεντούλα είναι εδω....
Η αποξένωση είναι ένα φαινόμενο που έχει πολλούς παράγοντες ριζούλες. Όμως απο μία μεριά αν ζεις σε μια απο τις μεγαλουτσικες πολεις της ελλαδιτσας μας σκέψου ότι τόσα γίνονται, ο κόσμος είναι διστακτικος, ξέφυγε απο τη γειτονιά και ξαφνικά άρχισε να ζει σε πολυπληθεις γειτονιες. Δεν ειμαι ειδικη στο θεμα ουτε ιδιαιτερα διαβασμενη σε αυτο. Απλα και αυτοι οι 30 στο φεισμπουκ που λες θα μπορουσαν να ειναι για καφε με τους φιλους τους και να τα λενε. Αν μπορουσαν κακως που δε το κανουν.... Αν δε μπορουσαν τοτε διευκολυνονται απο το διαδικτυο. Ένα αρνητικό κι ενα θετικο στην υποθεση δηλαδη. Ας εισαι εσυ ανοιχτος προς τους αλλους και δε θα βγαινεις χαμμενος. Και μενα ποσο με τσατιζει να ειμαι σε ενα ξενο μερος να ρωταω κατι και ουτε να γυρνανε να με κοιταξουν. ΜΟυ εχει συμβει κι αυτο αλλα μου εχει συμβει να ψαχνω μερος και να με πιασει σχεδον μια κυρια απο το χερι και να περπατησουμε ολοκληρη την πολη. Αναλογα..........

Παράθεση

cg-35

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη cg-35
Ο cg-35 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 32 ετών . Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.

O cg-35 έγραψε στις 08:17, 27-07-11:

Ζω στις ΗΠΑ (σπουδάζω) και χρησιμοποίησα dating site. Εδώ και κοντά ένα χρόνο είμαι σε σχέση με μια κοπέλα από άλλο τμήμα του πανεπιστημίου την οποία και γνώρισα μέσω της συγκεκριμένης ιστοσελίδας. Εδώ στην Αμερική είναι πάρα πολύ διαδεδομένο αυτό. Πολλοί από τους φίλους/ες μου γνωρίστηκαν με το ταίρι τους μέσω αντίστοιχων ιστοσελίδων και άλλοι πολλοί επίσης υπήρξαν μέλη. Πάντα θα υπάρχουν κακές περιπτώσεις. Αλλά πιστεύω πως η συντριπτική πλειοψηφία των ανθρώπων είναι εξαιρετικά αξιόλογοι άνθρωποι που απλώς δεν έχουν χρόνο ή διάθεση να βρούν το ταίρι τους με τον παραδοσιακό τρόπο. Μην ξεχνάμε ότι στην Αμερική η έννοια της "παρέας" είναι πολύ λιγότερο ισχυρή απ' ότι στην Ελλάδα.

Παράθεση

MurdereSs (Martha)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη MurdereSs
H Martha αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 25 ετών , επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 165 μηνύματα.

H MurdereSs Life is wonderful! έγραψε στις 11:57, 08-09-11:

Το να γνωρίσεις κάποιον μέσω διαδικτύου και να τον βάλεις αργότερα στην ζωή σου δεν είναι κακό! Το κακό είναι να αποκτήσεις και να διατηρήσεις σχέση με κάποιον άγνωστο από το διαδίκτυο, χωρίς καν να τον γνωρίζεις.. (ναι το έχω δει κι αυτό). Εγώ τον φίλο μου τον γνώρισα πριν 5 χρόνια στο ίντερνετ και είμαστε 3 χρόνια σχεδόν μαζί. Δεν έχει σημασία πια το που γνωριστήκαμε γιατί είμαστε συνέχεια μαζί..

4 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

CiNeFiL (Skank in the air)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη CiNeFiL
H Skank in the air αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ζωγράφος και μας γράφει απο Νορβηγία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,402 μηνύματα.

H CiNeFiL Still forbidden έγραψε στις 21:55, 09-09-11:

-Γεια σου!
-Γεια! Τι κανεις;
-Καλα! Εσυ;
-Μια χαρα...να σε ρωτησω κατι...εχεις σχεση;
-Οχι! εσυ;
-Ουτε εγω! Θες να τα φτιαξουμε;
-ΝΑΙΙΙ!
-Ωραιααα! Σ΄αγαπαω μωρο μου!
-Και εγω αγαπη μου,δεν θελω να σε χασω!!

Εδω καταντησαμε ειδικα χαρη στο φεισμπουκ οπου οποιον βρουν με κοινες επαφες γινεται φιλος κ με μια συνομιλια γινονται ξαφνικα αγαπημενα ζευγαρακια...

Παράθεση

MurdereSs (Martha)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη MurdereSs
H Martha αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 25 ετών , επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 165 μηνύματα.

H MurdereSs Life is wonderful! έγραψε στις 11:07, 10-09-11:

Αρχική Δημοσίευση από CiNeFiL
-Γεια σου!
-Γεια! Τι κανεις;
-Καλα! Εσυ;
-Μια χαρα...να σε ρωτησω κατι...εχεις σχεση;
-Οχι! εσυ;
-Ουτε εγω! Θες να τα φτιαξουμε;
-ΝΑΙΙΙ!
-Ωραιααα! Σ΄αγαπαω μωρο μου!
-Και εγω αγαπη μου,δεν θελω να σε χασω!!

Εδω καταντησαμε ειδικα χαρη στο φεισμπουκ οπου οποιον βρουν με κοινες επαφες γινεται φιλος κ με μια συνομιλια γινονται ξαφνικα αγαπημενα ζευγαρακια...
Αυτά δεν είναι ζευγαράκια.. Αυτά τα πράγματα είναι γελοία.. Δεν είναι σχέσεις σοβαρές αυτές.. Που γνωρίζεις έναν άγνωστο και ξαφνικά γίνεστε ζευγάρι.. Η οποία σχέση κρατάει 1-2 βδομάδες και μετά βρίσκεις άλλον.. Είπαμε

Παράθεση

talismans

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη talismans
Ο talismans αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 97 μηνύματα.

O talismans έγραψε στις 11:45, 10-09-11:

Ο κόσμος έχει πολύ μοναξιά και λίγο χρόνο για να ψάξει ναβρει κάτι το ιδανικό για εκείνον, σίγουρα το ιντερνέτ κρύβει πολλές παγίδες, αλλάκαι πολύ ευχάριστες εκπλήξεις, προσωπικά το φοβάμαι και μάλλον δεν θα το τολμούσα,ξέρω όμως πολλές ψυχές που βρήκαν αυτό που έψαχναν.

Αρχική Δημοσίευση από MurdereSs
Αυτά δεν είναι ζευγαράκια.. Αυτά τα πράγματα είναι γελοία.. Δεν είναι σχέσεις σοβαρές αυτές.. Που γνωρίζεις έναν άγνωστο και ξαφνικά γίνεστε ζευγάρι.. Η οποία σχέση κρατάει 1-2 βδομάδες και μετά βρίσκεις άλλον.. Είπαμε

Μα οι σχέσεις γίνονται τις περισσότερες φορές από ανθρώπους που δεν γνωρίζονται και χρόνια, δεν πιστεύω ότι είναι λάθος και ούτε ότι όλοι είναι σκάρτοι και σκάρτες μέσα από το ιντερνέτ

όπως λοιπών και κάποιων που μπορεί να «γνωρίζεις» πολύ καλά, να στην φέρει το ίδιο μπορεί να συμβεί και στο ιντερνετ

Αλώστε στη σχέση συμβόλαιο δεν γίνεται

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Myrtle : 14-09-11 στις 00:52. Αιτία: merge
Παράθεση

aprosarmostos

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη aprosarmostos
Ο aprosarmostos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 3 μηνύματα.

O aprosarmostos δεν φοβαμαι και δεν με αγγιζει τιποτα έγραψε στις 11:32, 02-10-11:

αυτο το "φοβαμαι" πραγματικα δεν μπορω να καταλαβω..εχουμε γεμισει φοβιες για το καθε τι..μη παθει κατι δηλαδη το υπεροχο εγω μας....οσες πιθανοτητες εχεις να γνωρισεις καποιον-α σκαρτο εξω εχεις κι εδω μεσα..δηλαδη στο ιντερνετ μπαινουν εξωγηινοι? οι ανθρωποι που συναντας στο δρομο στα καφε κλπ ειναι οι ιδιοι ανθρωποι που συναντας κι εδω μεσα...ελεος δηλαδη...

8 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Angelika J.

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Angelika J.
H Angelika J. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 36 μηνύματα.

H Angelika J. Ελλαδα,Ελλαδα και παλι Ελλαδα! έγραψε στις 00:56, 05-10-11:

πο πο παιδιααα.....ειμαι πολυ ερωτευμενη!!!ειναι αυτο που εψαχνα ρε παιδια!!!πραγματικα ο,τι καλυτερο υπαρχει!Δοξα τω Θεω που τον γνωρισα εγω και οχι καμια αλλη !!Κι ομως ναι..Τον γνωρισα στο φεισμπουκ ρε παιδια!Δε λεω..στην αρχη τους ειχα τους ενδοιασμους μου!"Μα δεν μπορει να ειναι και στην πραγματικοτητα οσο τελειος ειναι και απο το φεισμπουκ,απο το τσατ κλπ κλπ.."!Ειμαστε 10μηνες μαζι και ολα τελεια!!Παντως πρεπει να πουμε και την αληθεια..Δεν ειναι ολες οι περιπτωσεις ιδιες!Παντα πρεπει να εχουμε μια πισινη πριν ξεκινησουμε κατι "επικινδυνο"..Δεν τον ξερεις τον αλλον και απο χτες..Εχουμε ακουσει πολλα περι του θεματος.Καλο ειναι να προσεχουμε στη ζωη μας!Εγω νιωθω τυχερη!!Πολυ πολυ!!!

8 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

selc

Πολύ δραστήριο μέλος

Το avatar του χρήστη selc
H selc αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών , επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 548 μηνύματα.

H selc έγραψε στις 01:34, 05-10-11:

έχω κάνει και δεν μετανιώνω ούτε στιγμή.
μονάχα η γνωριμία διαφέρει...

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Pasquale

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Pasquale
Ο Pasquale αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 23 ετών , επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 61 μηνύματα.

O Pasquale HOLA!!!!!!!! έγραψε στις 12:35, 10-10-11:

Αρχική Δημοσίευση από Isiliel
Έχει μια αλλόκοτη γοητεία μια σχέση που πραγματώνεται στο internet.

Είναι μια βίαιη φίμωση των περισσότερων αισθήσεων που όμως -όπως ακριβώς συμβαίνει και σε ανθρώπους που χάνουν την ακοή ή την όρασή τους- εντείνει τις εναπομείναντες αισθήσεις σε επίπεδα πρωτόγνωρα και μοναδικά.

Δεν μπορείς να δεις, να ακούσεις, να μυρίσεις, κι όμως όταν συντελεστεί αυτό το μικρό θαύμα της δικτυακής επικοινωνίας φτάνεις σε σημείο να ξέρεις τον άλλο, ίσως πολύ καλύτερα απ' όσο ξέρεις το γείτονά σου, ας πούμε, που και τον βλέπεις και τον ακούς και ...τον μυρίζεις.

Αν ρωτήσετε ανθρώπους που έχουν βιώσει τέτοιες εμπειρίες, θα σας πουν πως μπορούν με ευκολία να αναγνωρίσουν τον τρόπο γραφής του αγαπημένου προσώπου, στις ηλεκτρονικές συζητήσεις χωρίς να διαβάσουν το ψευδώνυμο κι ας μην έχουν οι γραμματοσειρές ταυτότητα όπως η χειρογραφία.

Αλλά δεν είναι μόνο αυτό...

Λόγω ακριβώς της φύσης του μέσου, όταν αναζητάς το συνομιλητή σου στο διαδίκτυο, δεν ενδιαφέρεσαι για το περιτύλιγμα που έτσι κι αλλιώς τα μάτια δε μπορούν να δουν, αλλά περισσότερο, για την πιθανή ταύτιση του τρόπου έκφρασης μέσω της γραφής. Η ανάγκη επικοινωνίας απαλλαγμένη από τις ανασφάλειες που δημιουργεί η κατ' ιδίαν επαφή, σε απελευθερώνει, σε συνδυασμό με την ασφάλεια του οικείου δωματίου σου και ανοίγεσαι πολύ πιο εύκολα και...απλά.

Δεν προσπαθώ να καταργήσω με τα λεγόμενά μου, μια γνωριμία σε πραγματικό χωροχρόνο. Λέω μονάχα πως η ουσία βρίσκεται στο αλισβερίσι των ψυχών και πιστεύω πως αυτό μπορεί να είναι εξ ίσου δυνατό μέσα στο Internet.

Το έζησα, και ξέρω, πως ένα από τα πράγματα που δεν θα ξεχάσω ποτέ στη ζωή μου είναι δύο winamp σε διαφορετικούς υπολογιστές, σε δύο διαφορετικές πόλεις του κόσμου, να παίζουν το ίδιο κομμάτι συγχρονισμένα, και μαζί μ'αυτά, δυο ανθρώπους να πάλλονται στο ίδιο μήκος κύματος κοιτώντας το ίδιο φεγγάρι -τι μικρός που είναι τελικά ο κόσμος- με μια σύνδεση που δε καταλαβαίνει από reset και lag:

...Αυτή της καρδιάς.

Όταν τελικά συνάντησα τον άγνωστο συνομιλητή με τον οποίο μοιραζόμουν τη μοναξιά μου τα βράδια, τα συναισθήματα εκδηλώθηκαν αμοιβαία και μας χάρισαν δύο έντονα χρόνια!..
Ας είναι καλά κι ας γνωρίζει πως αν οι κοινωνικές συμβάσεις -ασήμαντες στον ηλεκτρονικό χώρο που γνωριστήκαμε- δεν απατούσαν από μας να ακολουθήσουμε διαφορετικές πορείες, ποτέ δεν θα έπαυα να ταξιδεύω το δρόμο που οδηγεί κοντά του...

Και για να προσγειωθούμε, ας μην ξεχνάμε, ο κόσμος μέσα στο Internet και έξω απ' αυτό, δεν είναι αγγελικά πλασμένος και χρειάζεται πάντα προσοχή!! (ευγενική προσφορά Isiliel )
Δεν φοβήθηκες όμως (και γενικά όλοι σας) μήπως είναι κανένας ψυχοπαθής και αντιδράσει βίαια;;; (Isiliel, είναι πολύ ωραία αυτά που γράφεις... Φανερή η ποιητική χροιά στη γραφή σου!)

Παράθεση

Oralee (Κωνσταντίνα)

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Oralee
H Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 38 ετών και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 5,298 μηνύματα.

H Oralee living, laughing and loving, έγραψε στις 13:06, 10-10-11:

Όταν έχεις μιλήσει πολλές ώρες με κάποιον και έχεις συνομιλήσει και εκτός ίντερνετ (στο τηλέφωνο εννοώ), ε μπορείς νομίζω να καταλάβεις τι περίπου παίζει μαζί του και μπορείς να διασταυρώσεις κάποια πράγματα. Φυσικά την πρώτη φορά που θα τον δεις, καλό είναι να κανονίσεις το ραντεβού να πραγματοποιηθεί σε μέρος που υπάρχει κόσμος και φυσικά γνωρίζεις καλά (δεν θα πας εσύ στην περιοχή του, θα έρθει εκείνος) και για έξτρα ασφάλεια αν θες μπορείς να δώσεις το νούμερο του τηλεφώνου του σε κάποια φίλη. Γενικά πρέπει να λειτουργείς όπως θα λειτουργούσες με κάποιον που γνώρισες σε ένα μπαρ ή οπουδήποτε έξω και δεν τον ξέρεις καλά ακόμα.

Παράθεση

IreneGr (Ειρήνη)

Πολύ δραστήριο μέλος

Το avatar του χρήστη IreneGr
H Ειρήνη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 25 ετών και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 547 μηνύματα.

H IreneGr έγραψε στις 13:39, 10-10-11:

Mια φορά μονάχα, πριν από 3 χρόνια. Το μόνο που μετανιώνω είναι που ήμουν τόσο εύπιστη και αθώα και έδωσα την ευκαιρία να με εκμεταλλευτεί. Μια εμπειρία ήταν όμως και αυτή. Δεν θα το ξαναέκανα όμως. Ποτέ δεν μπορείς να ξέρεις τι είναι αλήθεια και τι ψέματα. Ειδικά όταν δεν υπάρχει η δυνατότητα συνάντησης λόγω απόστασης και ηλικίας. Εγώ Αθήνα αυτός Ισπανία. Εγώ 16 αυτός 24 ,έτσι έλεγε τουλάχιστον
Ξέρω τι ήταν αυτό που με ώθησε να το κάνω , και πολύ απλά δεν θα αφεθώ ξανά,ούτε καν σε μια εικονική "σχέση".

Παράθεση

Pasquale

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Pasquale
Ο Pasquale αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 23 ετών , επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 61 μηνύματα.

O Pasquale HOLA!!!!!!!! έγραψε στις 13:50, 10-10-11:

Αρχική Δημοσίευση από kajira
Όταν έχεις μιλήσει πολλές ώρες με κάποιον και έχεις συνομιλήσει και εκτός ίντερνετ (στο τηλέφωνο εννοώ), ε μπορείς νομίζω να καταλάβεις τι περίπου παίζει μαζί του και μπορείς να διασταυρώσεις κάποια πράγματα. Φυσικά την πρώτη φορά που θα τον δεις, καλό είναι να κανονίσεις το ραντεβού να πραγματοποιηθεί σε μέρος που υπάρχει κόσμος και φυσικά γνωρίζεις καλά (δεν θα πας εσύ στην περιοχή του, θα έρθει εκείνος) και για έξτρα ασφάλεια αν θες μπορείς να δώσεις το νούμερο του τηλεφώνου του σε κάποια φίλη. Γενικά πρέπει να λειτουργείς όπως θα λειτουργούσες με κάποιον που γνώρισες σε ένα μπαρ ή οπουδήποτε έξω και δεν τον ξέρεις καλά ακόμα.
Εεεε... Βασικά, δεν ξέρω γιατί αλλά τα μπαρ πάντα μου ακούγονται πιο ασφαλή...

-3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

DreamStealer

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη DreamStealer
Ο DreamStealer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 43 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 626 μηνύματα.

O DreamStealer μπες στο μυαλο! έγραψε στις 22:48, 07-01-12:

γνωριμια ναι, σχεση οχι.
Γιατι σχεση απο νετ δεν νοειται, την γνωριμια κανεις και αν σε ενδιαφερει βρισκεσαι και απο κοντα δεν χαλασε ο κοσμος.
Το ιντερνετ ειναι ενα εικονικο εργαλειο επικοινωνιας, παντα εργαλειο ομως.
Και ολα τα εργαλεια δουλευουν αναλογα τον χειρισμο τους, ειτε υπερ σου ειτε κατα.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

DreamStealer

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη DreamStealer
Ο DreamStealer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 43 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 626 μηνύματα.

O DreamStealer μπες στο μυαλο! έγραψε στις 12:16, 14-01-12:

Η υποθεση ιντερνετ ===> σχεση ειναι σε πολυ κοσμο παρεξηγημενη.
Η αυτοεικονα που βγαζουμε στο ιντερνετ (μπορειτε να το διαπιστωσετε και στην δικη σας που βγαινει προς τα εξω)
σε μεγαλο ποσοστο ειναι η θετικη της πλευρα.
Δεν μπορει να ισχυει αυτο ομως, ολοι οι ανθρωποι εχουν θετικη και αρνητικη πλευρα.

Οποτε δαβαζεις η μελετας ενα χαρακτηρα για τον/την οποιο καταλαβαινεις καποια χαρατκηριστικα.
Για παραδειγμα δεν μπορεις να νιωσεις αν ο ανθρωπος αυτος θυμωνει ευκολα η αν ειναι δυστροπος στη καθημερινοτητα του.
Πραγματα για αλλους πολυ βασικα τα οποια στην οθονη ΔΕΝ θα φανουν,
Ετσι οταν γνωριζεις ενα ανθρωπο και μιλας μαζι του, θα πρεπει να εχεις και κατα νου οτι εχει μια αρνητικη πευρα για την οποια δεν γνωριζεις τιποτα. Σαφως οταν λεμε αρνητικη πλευρα υπαρχουν βαθμιδες και βαθμιδες Υπαρχουν αρνητικα κομματια τα οποια μπορουμε να τα παλεψουμε και αλλα στα οποια καθε συζητηση ειναι σχεδον αδυνατη.

Εχω ξαναπει σε πολλες συζητησεις οτι το ιντερνετ ειναι μια μεγαλη πλατεια που αραζουν ανθρωποι και συνδιαλεγονται
ειτεμε φιλικη εννοια ειτε καποια στιγμη με συναισθηματισμο. Καθε κειμενο, καθε φραση αντανακλα συναισθηματα
τα οποια τα κωδικωποιουμε αναλογα στο μυαλο μας.
Κατα περιπτωση αυτα τα νοηματα αρχιζουν και δουλευουν στη φαντασια μας φτιαχνοντας σεναρια
για το πως και ποια προσδοκουμε να ειναι η συμπεριφορα του (πιθανου) ετερου ημισυ....
Η ταδε φραση μας ξυπνησε διαφορα συναισθηματα τα οποια μας κατακλυζουν ετσι καταληγουμε να χτιζουμε
πιθανοτητες μιας θετικης καταληξης.

Ολα αυτα δεν ειναι ακριβως προβληματικα γιατι σαφως πισω απο τις οθονες υπαρχουν ανθρωποι και οχι ρομποτ....
αρα αυτοι οι ανθρωποι σαφως και θα παραγουν κατι αληθινο, σε αυτο δεν υπαρχει αμφιβολια.
Ομως ολο αυτο πρεπει να παταει σε μια στερεα πραγματικοτητα.
Πρεπει να μπορει συντομα να διαπιστωνεται αν ολα αυτα ειναι υπαρκτα σεναρια και οχι αποκυηματα της φαντασιας μας.
Η ανταλλαγη φωτο, η εφαρμογη καμερας δινουν μια γευση, αλλλα και αυτη θα ειναι τελειως μερικη.

Εχω ακουσει καμποσες ιστοριες με χαρακτηριστικη αυτη μια φιλης οπου για μηνες μιλαει με καποιο αγνωστο στο ΦΒ.
Ο τυπος με παρα πολλες ντριπλες εχει καταφερει και το εχει κρατησει στο εικονικο.
Ενω η ιδια θελησε με πολλες αφορμες να βρεθουν (παρολη την αποσταση) ο ιδιος εχει βρει 100 προφασεις για να μην το κανει.
Εδω και ενα μηνα παζαρευουμε την κατασταση για το οτι πρεπει να το σταματησει και να διαγραψει το τυπο η οτι αλλο.
Οταν προσπαθησε να κανει διαγραφη.... guess what.... σβηνανε γραφανε συνεχεια. Η κοπελα διαπιστωσε οτι εχει εξαρτηση πια:!!
Καθονταν στο νετμπουκ μεχρι αργα το πρωι συνεχιζοντας αυτη την αρρωστη κατασταση ενω φυσικα συμφωνουσε μαζι μου για το περι αρρωστης καταστασης.

Συνοπτικα βαζωντας τις γννωριμιες μεσω νετ στο μικροσκοπιο δεν χρειαζεται κανενας αφορισμος.
Λιγη συζητηση, μια φωτογραφια (ας μην γελιομαστε το τι εικονα εχει ο καθενας εχει μια θεση στην επιλογη συντροφου)
και καποια τυπικα πραγματα για να ξερουμε με τι εχουμε ννα κανουμε (μην ξεχναμε οτι υπαρχει και περιπτωσαρες στο νετ)
και μεχρι εκει. Εφοσον πιστευουμε οτι υπαρχει κατι εκει που μας ενδιαφερει η οθονη ΠΡΕΠΕΙ να κλεινει και αυτο ειναι νομος....
Οτιδηποτε αλλο θα μας παρασυρει σε περιεργες καταστασεις στις οποιες κανεις δεν ειναι δυνατος για να της ελέγξει
και πολυ πιθανον να χασει το χρονο του χωρια την πιθανη ταλαιπωρια που μπορει να τραβηξει.

Προσοχη λοιπον και ολα χρειαζονται μια σωστη χρηση για να μπορουμε να τα απολαμβανουμε
καινα μην γινονται καταχρηστικα για μας

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

Lamidon

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Lamidon
Ο Lamidon αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 35 ετών . Έχει γράψει 15 μηνύματα.

O Lamidon έγραψε στις 12:50, 14-01-12:

Άν απο την αρχή ξέρεις να το χειριστείς κατάλληλα μπορεί να δημιουργήσει σχέσεις αλλά είναι πολύ δύσκολο επειδή τα άτομα με τα οποία επικοινωνούμε βρίσκονται πολύ μακριά εκτός σπανίων εξαιρέσεων, άν το χειρίζεσαι άτσαλα καταντά επικίνδυνο μπορεί να χαλάσει και υπάρχουσες σχέσεις.

Παράθεση

rootbreaker

Τυχερό μέλος 2014

Το avatar του χρήστη rootbreaker
H rootbreaker αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών και μας γράφει απο Βόλος (Μαγνησία). Έχει γράψει 576 μηνύματα.

H rootbreaker Let's go get lost έγραψε στις 12:33, 14-02-12:

Τωρα το ανακαλυψα αυτο και συγνωμη αν ξεθαβω.
Εχω γνωρισει τον ερωτα της ζωης μου μεσω ιντερνετ ναι,αυτος ομως δεν θεωρουσε το ιδιο για μενα.Ημουν πολυ γαματη γ αυτον :p
Σοβαρα τωρα,αν δεν καταλαβουμε ποση δυναμη εχει το ιντερνετ και δεν μπορουμε να το διαχειριστουμε,μπορουν να γινουν πολυ σοβαρα πραγματα στη ζωη μας.
Προσωπικα ειμαι γενικα ανοιχτη και να γνωριζω κοσμο,να ακουω αποψεις ,να μαθαινω απο ανθρωπους που μπορουν να μεινουν πισω απο μια οθονη για μενα.
Συνηθως παντως,κ επειδη απεχθανομαι τις ημιτελεις σχεσεις,θελω να γνωριζω οσους ειναι σημαντικοι για μενα.
Απο αυτους,2 κατεληξαν σε σχεση χωρις ιδιαιτερη επιτυχια.Προς λαου,δεν κατηγορω κανενα ιντερνετ γ αυτο ,γιατι μετα παιζει ρολο ο χαρακτηρας και ο ανθρωπος γενικα.Αρκει να μην περιμενει κανεις οτι το ιντερνετ ειναι ο τροπος να επιβιωσει και να βρει μια σχεση.

7 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Talk

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Talk
Ο Talk αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 5 μηνύματα.

O Talk έγραψε στις 23:32, 11-03-12:

Δεν έχω κάνει σχέση με κάποια από το internet αλλά μια φίλη μου έκανε με κάποιον που γνώρισε από ένα site. Πιστεύω πως αυτές οι σχέσεις αφορούν ανασφαλείς ανθρώπους οι οποίοι δεν μπορούν να φλερτάρουν ή έχουν πολύ χαμηλή αυτοπεποίθηση και δεν τα καταφέρνουν στις κοινωνικές γνωριμίες. Όπως και να έχει δεν θεωρώ σωστό κάποιος να κάνει σχέση με κάποιον που γνώρισε στο διαδίκτυο καθώς πίσω από τον υπολογιστή ο καθένας μπορεί να είναι οποιοσδήποτε επιθυμεί. Μόνο από κοντά καταλαβαίνεις το πραγματικό ποιον του άλλου....

Παράθεση

Valder (Λυκούργος)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Valder
Ο Λυκούργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 34 ετών , επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αμπελόκηποι (Αττική). Έχει γράψει 3,686 μηνύματα.

O Valder απορροφημένος στο επίχρυσο τουλάτε του έγραψε στις 23:59, 11-03-12:

Αρχική Δημοσίευση από Talk
Δεν έχω κάνει σχέση με κάποια από το internet αλλά μια φίλη μου έκανε με κάποιον που γνώρισε από ένα site. Πιστεύω πως αυτές οι σχέσεις αφορούν ανασφαλείς ανθρώπους οι οποίοι δεν μπορούν να φλερτάρουν ή έχουν πολύ χαμηλή αυτοπεποίθηση και δεν τα καταφέρνουν στις κοινωνικές γνωριμίες.
Έλα τώρα. Απλά σου άρεσε η φίλη σου και στην έδωσε που πήγε και βρήκε κάποιον μέσα από τον υπολογιστή, μιας και τώρα νιώθεις λιγότερος που δεν προτίμησε εσένα.

Πως θα σου άρεσε μια τέτοια λανθασμένη συμπερασματική κοτσάνα; Ακριβώς κάτι τέτοιο είναι και οι γενικεύσεις της δεύτερης πρότασής σου.

Μπορεί εγώ να πάω στο μεταπτυχιακό μου, να μη μ αρέσει καμία, να πάω για μπύρες με την παρέα και να μη μ αρέσει ούτε η μπαργούμαν, να παω στο W για κλάμπινγκ και να μην κάτσει καμία φάση, και ξαφνικά μπορεί να μπω στο Facebook για 15' πριν κοιμηθώ ένα βράδυ, στο αγαπημένο μου trance group, να γνωρίσω τη Φλώρα να της πω "πάμε για κανα ναργιλέ να σε κόψω τι κουμάσι είσαι πίσω απ' τους καπνούθε να πούμε" και να βρω τη γυναίκα της ζωής μου δηλαδή...

Αυτό με κάνει ανασφαλή, ανίκανο προς φλερτ ή χωρίς αυτοπεποίθηση; Jesus frakin Christ δηλαδή... Ο αποτυχημένος είναι αποτυχημένος παντού. Άμα ανοίξει το στόμα του, μαλακίες θα ξεράσει, είτε στο νετ, είτε από κοντά.

Η γνωριμία ας ξεκινήσει στο νετ. Η σχέση όταν ξεκινήσει στο νετ (ή ακόμα χειρότερα αν μείνει εκει) υποδηλώνει μερικά από τα προβλήματα που είπες.

Και μην ξεχνάς ότι τώρα με την κρίση ένα μεγάλο μέρος του πληθυσμού δε μπορεί να κωλοχτυπιέται στα κλαμπ κάθε μέρα για να κηνυγάει τα παρτσακλά εκεί μέσα μπας και ταιριάξει με κανέναν/καμία. Υπάρχει και η χαλαρή λύση του σπιτιού με μουσικούλα και υπολογιστή και μια μέρα να τύχει κάτι, οπότε πλέον και περισσότερες πιθανότητες να αυξηθούν συνολικά οι γνωριμίες μέσω ίντερνετ του πληθυσμού. Ανοίξτε και καμιά μελέτη κοινωνική να δείτε τι λένε οι αριθμοί....

Όπως και να έχει δεν θεωρώ σωστό κάποιος να κάνει σχέση με κάποιον που γνώρισε στο διαδίκτυο καθώς πίσω από τον υπολογιστή ο καθένας μπορεί να είναι οποιοσδήποτε επιθυμεί. Μόνο από κοντά καταλαβαίνεις το πραγματικό ποιον του άλλου....
Τον γνωρίζεις τον άλλο πρώτα. Δεν τα φτιάχνετε στο τσατ και μετά από κανα χρόνο βρίσκεστε... Ποιός νοήμων άνθρωπος θα τα έφτιαχνε (υπό την έννοια του "έχει σχέση") με τη μόνη επαφή να είναι εξ αποστάσεως; Ή παραισθησιογόνα παίρνει ή είναι 12 ετών και πέρασε τη σχέση για καραμέλες.

Παράθεση

Talk

Νεοφερμένος

O Talk έγραψε στις 00:27, 12-03-12:

Αρχική Δημοσίευση από Valder
Έλα τώρα. Απλά σου άρεσε η φίλη σου και στην έδωσε που πήγε και βρήκε κάποιον μέσα από τον υπολογιστή, μιας και τώρα νιώθεις λιγότερος που δεν προτίμησε εσένα.
Καταρχάς δεν μου άρεσε η φίλη μου, χρησιμοποίησα απλά τον όρο φίλη για να μπορέσω να περιγράψω μία γενικότερη κατάσταση.
Το ότι σου αρέσει κάποιος άλλος προέρχεται πέρα από την εξωτερική εμφάνιση και μέσα από τα κοινά ενδιαφέροντα. Δεν γίνεται να μην σου αρέσει καμία από τη σχολή σου. Δεν γίνεται να μην σου αρέσει καμία που γνωρίζεις κάπου που πηγαίνεις για τα ενδιαφέροντά σου, και ξαφνικά να σου αρέσει κάποια άκυρη από το facebook επειδή τυχαίνει να είστε σε ένα group.
Ναι, αυτό σε κάνει ανίκανο κοινωνικά γιατί αν τη συγκεκριμένη Φλόρα την είχες πετύχει κάπου αλλού ούτε που θα τη ρωτούσες πιθανότατα για τα ενδιαφέροντα της.Απλά το facebook σου δίνει τη δυνατότητα αυτή επειδή τη συγκεκριμένη στιγμή δεν έχεις τι άλλο να κάνεις....
Επιπλέον δεν είναι σπάνιο το φαινόμενο να γνωρίζεις κάποιον να μην του μιλάς καθόλου όταν είστε μαζί και όταν πας σπίτι να τον κάνεις add και κάθε φορά που τον βλέπεις online να του στέλνεις...
Επίσης πως γίνεται να μιλάς σε κάποιο άτομο που δεν ξέρεις καθόλου μόνο και μόνο επειδή είστε σε ένα group μαζί; Και να λες κιόλας πως είναι και αυτό που ψάχνεις. Απλά είδες τις photos της σου άρεσαν και χρησιμοποίησες το γεγονός ότι είστε σε ένα group ως πρόφαση για να μιλήσεις. Είναι σαν να βγω στο δρόμο να μιλήσω στην πρώτη όμορφη άκυρη και να τη ρωτήσω αν μένουμε στην ίδια γειτονιά. Έχουμε τις ίδιες πιθανότητες να πετύχουμε τον έρωτα της ζωής μας...
Παράλληλα είναι τελείως διαφορετική η ψυχολογία όταν μιλάς στο διαδίκτυο και τελείως διαφορετική όταν γνωρίζεις τον άλλον face to face, και μην μου πεις το ίδιο είναι. Άμα ήταν το ίδιο δεν θα χρειάζονταν οι περισσότεροι facebook για να βρουν γκόμενα...
Τέλος ακριβώς επειδή το internet έχει μπει τόσο στη ζωή μας δεν μας νοιάζει τόσο να φλερτάρουμε από κοντά αλλά προτιμάμε το διαδικτυακό που η χυλόπιτα είναι πιο εύκολα χωνέψιμη. Δεν είναι ότι δεν σου άρεσε καμία απλά από όλες όσες σου άρεσαν καμία δεν έκανε αυτή την πρώτη κίνηση, έτσι ώστε να μην έχεις το φόβο της χυλόπιτας. Η Φλόρα και όχι να σου έλεγε στο ναργιλέ ήσυχος θα κοιμόσουν το βράδυ, ούτε που θα σε ένοιαζε, αντίθετα αν στο έλεγε η γκόμενα που σου αρέσει από τη σχολή και αναγκαζόσουν να την φας άλλα δύο-τρία χρόνια στη μάπα δεν θα κοιμόσουν και τόσο ήσυχος....

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Mercury : 12-03-12 στις 00:36. Αιτία: Προσθήκη spoiler tag στην παράθεση
Παράθεση

rootbreaker

Τυχερό μέλος 2014

Το avatar του χρήστη rootbreaker
H rootbreaker αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών και μας γράφει απο Βόλος (Μαγνησία). Έχει γράψει 576 μηνύματα.

H rootbreaker Let's go get lost έγραψε στις 03:24, 12-03-12:

Δεν έχω κάνει σχέση με κάποια από το internet αλλά μια φίλη μου έκανε με κάποιον που γνώρισε από ένα site. Πιστεύω πως αυτές οι σχέσεις αφορούν ανασφαλείς ανθρώπους οι οποίοι δεν μπορούν να φλερτάρουν ή έχουν πολύ χαμηλή αυτοπεποίθηση και δεν τα καταφέρνουν στις κοινωνικές γνωριμίες. Όπως και να έχει δεν θεωρώ σωστό κάποιος να κάνει σχέση με κάποιον που γνώρισε στο διαδίκτυο καθώς πίσω από τον υπολογιστή ο καθένας μπορεί να είναι οποιοσδήποτε επιθυμεί. Μόνο από κοντά καταλαβαίνεις το πραγματικό ποιον του άλλου....
Στο πρωτο σκελος συμφωνω σε πολυ γενικες γραμμες. δεν ειναι ολοι ανασφαλεις η με χαμηλη αυτοπεποιθηση,τετοιου ειδους γενικευσεις ειναι λαθοςΟ αλλος μπορει απλα να μη μπορει να βγει εξω ,επειδη εχει ενα κινητικο προβλημα,με αποτελεσμα να καθεται ολη μερα στο ιντερνετ,να μπαινει σε φορα ξερω γω και απο κει να γνωρισει καποιον που του κανει εντυπωση και να μην εχει κανενα απ τα προβληματα που αναφερεις.
Στο δευτερο θα διαφωνησω,με την εννοια οτι συνηθως τετοιες σχεσεις αποφασιζονται απο κοντα ,αφου ιδωθουν και γνωριστουν οι πρωταγωνιστες της.Σαφως και ρισκαρεις οταν γνωριζεις εναν ανθρωπο και μεχρι να τον δεις απο κοντα και να του μιλησεις,αλλα μετα ειναι και στον καθενα να δειξει και πισω απο τον υπολογιστη ποιος πραγματικα ειναι.Αν δεν το κανει και δειξει κατι αλλο,στο απο κοντα θα το καταλαβεις αν οχι τα πρωτα 5 λεπτα,πολυ πολυ συντομα.

ωπ ανταπαντηση στο δευτερο ποστ:..νταξει μπορει να εχεις δικιο ως προς την ψυχολογια του απο κοντα η στο ιντερνετ,αλλα οταν βρισκεσαι με τον αλλον λαιβ,απλα ειναι ενας ανθρωπος που θα μπορουσες να εχεις γνωρισει οπουδηποτε αλλου.

Παράθεση

Shadowfax

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Shadowfax
Ο Shadowfax αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 24 ετών . Έχει γράψει 3,043 μηνύματα.

O Shadowfax έγραψε στις 03:44, 12-03-12:

Γενικά πολλή κατηγοριοποίηση ρε φίλε όμως, και γενίκευση και ντετερμινισμός έτσι λίγο και ξέρω all-the-possible-outcomes-so-I-sure-as-hell-can-make-safe-predictions και πολλή κοινωνική σοφία και διορατικότητα κι εμπειρία και και και.

Και πού η ελευθερία ρε φίλε? Πέρα απ' τη δική σου μαλακία φυσικά να νομίζεις ότι μπορείς να προβλέψεις τα πάντα ή ότι έχεις the perfect insight in human relationships and all that, πού σκατά είναι η ικανότητά σου να δεχτείς ότι αυτό που εσύ τόσο εύκολα απορρίπτεις με τους κανόνες σου ο άλλος μπορεί να το κάνει να δουλέψει? Δηλαδή στ' αλήθεια πιστεύεις ότι μπορείς να πεις ότι έτσι είναι οι ανθρώπινες σχέσεις, πάρ'το και χώνεψ'το? Ε πρέπει να βρούμε μια νέα λέξη τότε, η μαλακία δεν είναι αρκετή.

Μεταβλητότητα και συνεχής αλλαγή, απ' τα αξιώματα της δικής μου αντίληψης της πραγματικότητας. Η εμπειρία σου είναι απλά αυτό, εμπειρία ΣΟΥ. Η δική μου το ίδιο, του άλλου του δίπλα εκείνης πιο πέρα μια απ' τα ίδια. Δε μπαίνουν όρια στις ιδιοσυγκρασίες κι όσο και να θες να το σταματήσεις η εξέλιξη της επικοινωνίας κι άρα και των ίδιων των σχέσεων δε σταματάει. Ξεκίνα να το θαυμάζεις λοιπόν αντί να το κατηγορείς. Όχι τίποτα αλλά μας χαλάς τη μουσική με τη μουρμούρα σου.

Παράθεση

IreneGr (Ειρήνη)

Πολύ δραστήριο μέλος

Το avatar του χρήστη IreneGr
H Ειρήνη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 25 ετών και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 547 μηνύματα.

H IreneGr έγραψε στις 03:58, 12-03-12:

Αρχική Δημοσίευση από Shadowfax
Γενικά πολλή κατηγοριοποίηση ρε φίλε όμως, και γενίκευση και ντετερμινισμός έτσι λίγο και ξέρω all-the-possible-outcomes-so-I-sure-as-hell-can-make-safe-predictions και πολλή κοινωνική σοφία και διορατικότητα κι εμπειρία και και και.

Και πού η ελευθερία ρε φίλε? Πέρα απ' τη δική σου μαλακία φυσικά να νομίζεις ότι μπορείς να προβλέψεις τα πάντα ή ότι έχεις the perfect insight in human relationships and all that, πού σκατά είναι η ικανότητά σου να δεχτείς ότι αυτό που εσύ τόσο εύκολα απορρίπτεις με τους κανόνες σου ο άλλος μπορεί να το κάνει να δουλέψει? Δηλαδή στ' αλήθεια πιστεύεις ότι μπορείς να πεις ότι έτσι είναι οι ανθρώπινες σχέσεις, πάρ'το και χώνεψ'το? Ε πρέπει να βρούμε μια νέα λέξη τότε, η μαλακία δεν είναι αρκετή.

Μεταβλητότητα και συνεχής αλλαγή, απ' τα αξιώματα της δικής μου αντίληψης της πραγματικότητας. Η εμπειρία σου είναι απλά αυτό, εμπειρία ΣΟΥ. Η δική μου το ίδιο, του άλλου του δίπλα εκείνης πιο πέρα μια απ' τα ίδια. Δε μπαίνουν όρια στις ιδιοσυγκρασίες κι όσο και να θες να το σταματήσεις η εξέλιξη της επικοινωνίας κι άρα και των ίδιων των σχέσεων δε σταματάει. Ξεκίνα να το θαυμάζεις λοιπόν αντί να το κατηγορείς. Όχι τίποτα αλλά μας χαλάς τη μουσική με τη μουρμούρα σου.

Πολύ φόρα πήρες και πας να τον κρίνεις από μόλις δύο μηνύματα.Doing!
Όλοι πριν να λουστούμε κάτι,είμαστε αποστασιοποιημένοι και δεν μπορούμε να γνωρίζουμε κάποια πράγματα αλλά αυτό δεν σημαίνει απαραίτητα ότι δεν θα έχουμε και προσωπική άποψη έστω και αν αυτό αλλάξει στην πορεία.Η μαλακία είναι επειδή λέει την γνώμη του ή επειδή διαφέρουν οι απόψεις σας;Δεν είναι λογικό όπως και να το πάρεις γιατί οι απόψεις είναι απόψεις και δεν υπάρχουν σωστές ή λανθασμένες. όλα τα άλλα τα κατεβατά σοφία,διορατικότητα και όλες οι παπαρολογίες που αναφέρεις δεν το είδα να αναφέρονται σε κανένα από τα παραπάνω μηνύματα άρα εσύ πρέπει να ψαχτείς και να μην βιάζεσαι να κρίνεις. Δεν βρίσκω και τον λόγο για τα αγγλικά που αναφέρεις, μάλλον η μαλακία που έλεγες θα είναι.

Προφανώς δεν έχει κάτι να θαυμάσει παρά κάτι καινούριο να δοκιμάσει αν προκύψει στο μέλλον,έστω από περιέργεια.

Παράθεση

Valder (Λυκούργος)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Valder
Ο Λυκούργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 34 ετών , επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αμπελόκηποι (Αττική). Έχει γράψει 3,686 μηνύματα.

O Valder απορροφημένος στο επίχρυσο τουλάτε του έγραψε στις 04:17, 12-03-12:

Αρχική Δημοσίευση από IreneGr
Πολύ φόρα πήρες και πας να τον κρίνεις από μόλις δύο μηνύματα.Doing!
Όλοι πριν να λουστούμε κάτι,είμαστε αποστασιοποιημένοι και δεν μπορούμε να γνωρίζουμε κάποια πράγματα αλλά αυτό δεν σημαίνει απαραίτητα ότι δεν θα έχουμε και προσωπική άποψη έστω και αν αυτό αλλάξει στην πορεία.Η μαλακία είναι επειδή λέει την γνώμη του ή επειδή διαφέρουν οι απόψεις σας;Δεν είναι λογικό όπως και να το πάρεις γιατί οι απόψεις είναι απόψεις και δεν υπάρχουν σωστές ή λανθασμένες. όλα τα άλλα τα κατεβατά σοφία,διορατικότητα και όλες οι παπαρολογίες που αναφέρεις δεν το είδα να αναφέρονται σε κανένα από τα παραπάνω μηνύματα άρα εσύ πρέπει να ψαχτείς και να μην βιάζεσαι να κρίνεις. Δεν βρίσκω και τον λόγο για τα αγγλικά που αναφέρεις, μάλλον η μαλακία που έλεγες θα είναι.

Προφανώς δεν έχει κάτι να θαυμάσει παρά κάτι καινούριο να δοκιμάσει αν προκύψει στο μέλλον,έστω από περιέργεια.
Ενώ ο άλλος που ακόμα δε γράφτηκε και κρίνει ένα σωρό κόσμο που έχει τύχει να γνωρίσει άτομο μέσω νετ, είναι καλύτερος...

Ξέρω, θα ακουστεί τελείως πρωτοφανές αυτό που θα πω, αλλά thank the Gods που βγήκε ο Shadowfax και είπε τα πράγματα σωστά.

Το λάθος του Talk δεν είναι η άποψή του. Καλά κάνει και την έχει να τη χαίρεται με τον εαυτό του. Όταν όμως βγαίνει δημοσίως και χαρακτηρίζει μια κοινωνική ομάδα ανθρώπων επειδή δε μπορεί να δεχτεί το διαφορετικό από αυτό που πιστεύει, να είναι έτοιμος να δεχτεί και κάποια πυρά.

Επειδή εγώ δεν κάνω κάτι, δε σημαίνει ότι έχω το δικαίωμα να κρίνω αυτούς που το κάνουν. Εμένα δεν μου αρέσει για παράδειγμα η Dubstep. Δε μπορώ να πω ότι αυτός που ακούει Dubstep είναι κοκαϊνάκιας και πιωμένος που την ακούει. Και γιατί να μην πουν οι Dubstepάδες εμάς τους Tranceάδες κοκάκηδες και πιωμένους;

Όχι, απλά επιλέγω να μην ακούω Dubstep γιατί εμένα δεν μου αρέσει. Τέλος. Δεν έχω δικαίωμα να κρίνω τους άλλους που την ακούν.

Και μάλιστα λέω δε μου αρέσει αφού την έχω ακούσει. Εδώ ο Talk όχι μόνο δεν μένει σε μια δυσαρέσκεια, αλλά κρίνει και κόσμο, χωρίς καν ο ίδιος να έχει δοκιμάσει ποτέ (ή να του έχει τύχει, γιατί δεν πάνε όλοι γυρεύοντας να ψάξουν γκόμενο/α online).

Ειρήνη νομίζω ότι βιάστηκες να βγάλεις τεστοστερόνη στον Shadowfax. Η άποψή του είναι σωστή.

Παράθεση

prime

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη prime
H prime αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών . Έχει γράψει 837 μηνύματα.

H prime έγραψε στις 10:50, 12-03-12:

Πολλές γενικεύσεις και τσουβαλιάσματα και συμφωνώ εν γένει με την απάντηση του Val επ αυτών.

Το ιντερνετ όπως οτιδήποτε χρησιμοποιείται από τον καθένα κατα το δοκούν ή αν θες και ανάλογα τη φάση στην οποία βρίσκεται.

α) Κάποιοι όντως με σκοπό να βρίσκουν γκόμενες/γκόμενους επειδή είναι λιγούρηδες ή/και ανασφαλείς ή/και αργόσχολοι ή /και υποκριτές ή /και whatever (τυχαία αναφορά επιθέτων και σειρά)

.... So what?

και πραγματικά μου είναι περιττό να σχολιάσω κάτι παραπέρα. Ό,τι θέλει κάνει ο καθένας (σε αυτά τα θέματα) και όπως θέλει.
Ποιοι είμαστε εμείς που θα χαρακτηρίσουμε ή θα κατακρίνουμε?

β) Σε κάποιους απλά τυχαίνει...επίσης So what?

Και τα άνω τα λέω εγώ -που δε χρειάζεται να το ξέρετε αλλά σας το λέω - είμαι της παλαιάς σχολής

Αλλά έχω μάθει δύο πράγματα (και όσον αφορά το θέμα και γενικά)

Μεγάλη μπουκιά φάε, μεγάλο λόγο μη λές και (συνήθως στη ζωή ) ό,τι κοροιδεύεις το λούζεσαι.

Παράθεση

Seniorita.Irene

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Seniorita.Irene
H Seniorita.Irene αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 25 ετών , επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 57 μηνύματα.

H Seniorita.Irene έγραψε στις 13:03, 12-03-12:

Πολύ επιθετικότητα βρε για ένα θέμα για το οποίο υπάρχουν τόσες έρευνες και βιβλιογραφία. Δεν είναι απλά αν μου αρέσει το παστίτσιο ή βαρυστομαχιάζω αν το φάω... οι γνωριμίες μέσω ίντερνετ μπορεί να έχουν άσχημη κατάληξη. Νομίζω και το ίδιο το e-steki γράφει κάπου σαν συμβουλή προς ανηλίκους να μην συναντιούνται εύκολα και χωρίς τη συνοδεία ενήλικα ή έστω φίλου με κάποιον που γνώρισαν από το ίντερνετ.
Στο ίντερνετ ο καθένας μπορεί να πει ότι είναι οτιδήποτε και αυτό δεν μπορείς να το ελέγξεις. Όταν γνωρίζεις κάποιον από κοντά, βλέπεις ποιο είναι περίπου το περιβάλλον του και αν μη τι άλλο, άμα πάει να σου κάνει κακό με οποιονδήποτε τρόπο, θα το σκεφτεί δυο φορές, γιατί κι εσύ και οι δικοί σου θα ξέρουν ή πού δουλεύει ή που σπουδάζει κλπ. και με κάποιον ποιο εύκολο τρόπο θα τον βρει η αστυνομία (ας ελπίζουμε γιατί μιλάμε και για την ελληνική)
Τώρα όταν γνωρίζεις ένα τύπο σε ένα chat/site κλπ. και ένα σωρό καφέδες να βγεις μαζί του, πάλι δεν θα ξέρεις από πού κρατά η σκούφια του, που λέμε. Και τρελοί υπάρχουν πολλοί σ'αυτόν τον κόσμο

Όσον αφορά το ζήτημα της ανασφάλειας που έθεσε ο Talk, θα σας μιλήσω για τη δική μου εμπειρία. Πρώτα για τρεις διαφορετικές φίλες μου που δεν γνωρίζονται μεταξύ τους. Καταρχάς και οι 3 άρχισαν τις γνωριμίες μέσω ίντερνετ όταν περνούσαν φάση χαμηλής αυτοεκτίμησης. Η πρώτη περνούσε εφηβεία και ένιωθε ότι δεν τη θέλει κανένας και οι άλλες δύο είχαν χωρίσει από μακροχρόνιες σχέσεις και ένιωθαν πως δεν θα μπορούσαν εύκολα να ξαναμπούν στο παιχνίδι του φλερτ. Η 1. βρήκε τελικά κάποιον με τον οποίο έκανε σχέση η οποία μετά από λίγο καιρό τελείωσε αλλά, επειδή αυτή είναι η φυσική κατάληξη στις περισσότερες σχέσεις, ας πούμε ότι αποτελεί το φωτεινό δείγμα. Η 2. δεν έχει βγει ακόμα μαζί του γιατί στην πραγματικότητα της αρέσει ένας γνωστός της που την ψιλοφτύνει προς το παρόν. Η 3. έφτασε να συζεί μαζί του, αλλά τελικά χώρισαν άσχημα γιατί ο τύπος συνέχιζε να τσιμπάει γκομενάκια στο facebook καθ'όλη τη διάρκεια της σχέσης τους.

Η δική μου εμπειρία είναι μικρή και δυσάρεστη για τους εξής λόγους. Και στο σχολείο και στο πανεπιστήμιο υπήρχαν πολλά άτομα τα οποία από κοντά δεν με χαιρετούσαν καν, σε βαθμό να κατεβάζουν το κεφάλι όταν τα κοιτούσα, και μου έπιαναν συνεχώς κουβέντα στο ίντερνετ. Γιατί με το facebook δυστυχώς καταλήγεις να κάνεις add όλους του συμμαθητές/συμφοιτητές κι ας μην κάνεις παρέα. Αλλά μιλάω και για άτομα στη σχολή που ήμασταν σε κοινή παρέα κιόλας και στο facebook μιλούσαν ακατάπαυστα για ένα σωρό θέματα κι από κοντά τίποτα - μόνο στους φίλους τους.
Από αυτά μου έχει μείνει σαν εμπειρία -και το επιβεβαίωσε και το μάθημα τεχνολογία & επικοινωνία- ότι το ίντερνετ δίνει την εντύπωση μια ψευδούς επικοινωνίας. Δεν μιλάω για τα blogs, forum και λοιπούς χώρους συζητήσεων όπου αναπτύσσεις θέματα και απόψεις. Μιλάω για το να έχει το φίλο σου τον Τάκη ας πούμε και να του λες στο msn τι κάνεις Τάκη και μπλα μπλα, αντί να τον πάρεις τηλέφωνο. Εγώ προσωπικά νιώθω όταν ξαναβλέπω το άτομο που μιλούσα μέσω ίντερνετ από κοντά, ότι είναι ένας ξένος και ότι μίλαγα σε ένα μηχάνημα το χθεσινό βράδυ. Αυτό το νιώθω και όταν μιλάω στο τηλ. αλλά ανοίγουμε άλλο κεφάλαιο εδώ.

Και μια σύνοψη γιατί είπα πάρα πολλά. Σίγουρα δεν μπορώ να έχω σφαιρική άποψη γύρω από το θέμα γιατί δεν το έχω δοκιμάσει σε βαθμό να βγω για καφέ με τον άλλον. Σε κάποιους σίγουρα θα πετυχαίνει και σε άλλους όχι. Αλλά είμαι εξαιρετικά ρομαντική για να πιστεύω ότι ο έρωτας έρχεται εκεί που δεν τον περιμένεις.

Παράθεση

Talk

Νεοφερμένος

O Talk έγραψε στις 22:04, 12-03-12:

Αρχική Δημοσίευση από Shadowfax

Δεν νομίζω πως μπορώ να προβλέψω τα πάντα απλά εκφράζω απόψεις οι οποίες είναι επιστημονικά αποδεδειγμένες.
Δεύτερον απλά λες ασυναρτησίες χωρίς να απορρίπτεις κανένα από τα επιχειρήματά μου, απλώς χρησιμοποιείς σύνθετες λέξεις γιατί νομίζεις πως με αυτόν τον τρόπο δυναμώνεις τη θέση σου. Άμα θες να κάνεις διάλογο δώσε μου επιχειρήματα.

Αρχική Δημοσίευση από Valder
Ενώ ο άλλος που ακόμα δε γράφτηκε και κρίνει ένα σωρό κόσμο που έχει τύχει να γνωρίσει άτομο μέσω νετ, είναι καλύτερος...
Άμα θες κρίνε τις απόψεις από τον αριθμό των μηνυμάτων που έχω γράψει. Άμα θες κρίνε τες από την ορθότητά τους...

Τελοσπάντων εγώ ήθελα πολύ σύντομα να εκφράσω την αποψή μου. Ότι αυτή μπορεί να μην αρέσει σε μερικούς το δέχομαι πλήρως. Το ότι είναι απόλυτη και αυτό το δέχομαι. Όποιος έχει αντίθετη άποψη μπορεί να την εκφράσει χωρίς να χρειαστεί να κάνει προσωπικές επιθέσεις...

Παράθεση

Oralee (Κωνσταντίνα)

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Oralee
H Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 38 ετών και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 5,298 μηνύματα.

H Oralee living, laughing and loving, έγραψε στις 23:23, 12-03-12:

Πάντως εγώ έχω γνωρίσει τον άντρα της ζωής μου στο ίντερνετ. Και έχω γνωρίσει και φίλους. Και θεωρώ πως είναι απλά ένα μέσο από την χρήση του οποίου μπορείς να βγάλεις πολλά συμπεράσματα για τον άλλον. Αν δεις οτι ο αλλος δεν θέλει να σε γνωρίσει από κοντά, τότε σίγουρα έχεις θέμα. Επίσης αν προτιμά να σου μιλά από εκεί αντί να σε πάρει τηλέφωνο ενώ μπορεί (όχι να το κάνει επειδή πχ είναι στην δουλειά και του είναι πιο εύκολο να τσατάρει από το να φαίνεται πως μιλάει στο τηλέφωνο) πάλι έχεις θέμα.

Και για να έχουμε καλό ρώτημα: αν γνωρίσεις κάποιον σε ένα μπαρ ή στον γνωρίσουν κοινοί γνωστοί που δεν ξέρεις καλά ή και ξέρεις καλά, αλλά εκείνοι δεν τον ξέρουν πολύ καλά, πως ακριβώς μπορείς να διασφαλίσεις πως δεν είναι serial killer; Γιατί εμένα έχει τύχει να μου προξενέψουν φίλο γκόμενου μια φίλης μου για να μάθω λίγο αργότερα πως ο τύπος είχε ήδη μακροχρόνια σχέση που ήταν εκτός Αθηνών εκείνο το διάστημα.. και τι έπρεπε δλδ να κάνω εγώ μετά; Να τους βάλω τις φωνές και να μη τους ξαναμιλήσω; Στο δε μπαρ, εκεί δεν ξέρεις τίποτα και μπορεί και να μη μάθεις και ποτέ! Με όλα αυτά θέλω απλώς να πω πως το να είσαι γενικά προσεκτικός είναι επιβεβλημένο και δεν έχει σχέση με τον τρόπο της αρχικής γνωριμίας. Είναι απλώς ένας τρόπος για να γνωριστείς και γενικολογίες του τύπου "Tο ίντερνετ είναι επικίνδυνο, δείχνει ανασφάλεια, να το αποφεύγετε" είναι κατά την γνώμη μου αστήρικτες και προιον τρομολαγνείας.

6 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Panos__ (Πάνος)

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη Panos__
Ο Πάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Ψυχολόγος και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,774 μηνύματα.

O Panos__ is an avid observer of the human psyche έγραψε στις 23:51, 12-03-12:

Είναι ένα εργαλείο και μέσο για γνωριμίες σίγουρα.Από κει και πέρα ο κάθενας επιλέγει να το αξιοποιήσει διαφορετικά.Είναι η χρήση που γίνεται και η διαχείριση του που είναι η ουσία εδώ.

Για την ιστορία όχι δεν έχω κάνει σχέση από νετ.Δεν είμαι αρνητικός στο να κάνω σχέση από το νετ,απλά δε το έχω μάλλον (ή ίσως βαριέμαι το μπουρου μπουρου) δεν έχω κάν φουμπου.Έχω γνωρίσει όμως άτομα για καφέ στο τσακ μπαμ.Νομίζω 1 φίλος έχει μείνει από εκεί.Αυτό.

Παράθεση

Άννα.smile

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Άννα.smile
H Άννα.smile αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.

H Άννα.smile έγραψε στις 13:42, 11-05-12:

Ναι το έκανα αυτό πρώτη φορά πριν ένα μήνα, με ένα παιδί που γνώρισα σε ένα παιχνίδι αλλά χωρίσαμε σχεδόν αμέσως γιατι έμενε παρά πολύ μακριά! Γενικά δεν ξέρω αν θα το ξανά έκανα, γιατι είναι αρκετά παρακινδυνευμένο

Παράθεση

Surt7 (Kelevra)

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Surt7
Ο Kelevra αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 24 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 37 μηνύματα.

O Surt7 I got this! έγραψε στις 04:44, 09-06-12:

Δεν ήταν σχέση και τώρα που το σκέφτομαι, δεν ξέρω καν τι ακριβώς ήταν όλο αυτό! Ήταν δυστυχώς όμως πολύ δυνατό, για μένα τουλάχιστον. Παιδιά μια συμβουλή, ποτέ μα ποτέ μην το δοκιμάσετε! ΛΟΓΙΑ μόνο ΛΟΓΙΑ και τίποτα παραπάνω. Βγείτε έξω, χαμογελάστε, χαρείτε, περάστε καλά, παίξτε, τραγουδήστε...ό,τι στο καλό άλλο κάντε. Όχι εδώ! ΜΕΓΑ λάθος! Έξω είναι η ζωή, εδώ μέσα γίνονται τα μεγαλύτερα λάθη! Πονάνε πολύ... Καλημέρα σας...βγείτε έξω και ζήστε!

Παράθεση

christinelle

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη christinelle
H christinelle αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Ελευσίνα (Αττική). Έχει γράψει 1,799 μηνύματα.

H christinelle δεν είχε τι να κάνει και έγραψε στις 08:13, 09-06-12:

Δεν έχω κάνει ποτέ, αλλά πρόσφατα γνώρισα ζευγάρι που γνωρίστηκε έτσι πριν 10 χρόνια και είναι παντρεμένοι εδώ και 5. Βέβαια έχω πολύ περισσότερα παραδειγματα χωρίς αίσιο τέλος, αλλά και offline ετσι είναι.

Παράθεση

olga_serb

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη olga_serb
H olga_serb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Καλαμάτα (Μεσσηνία). Έχει γράψει 221 μηνύματα.

H olga_serb έγραψε στις 09:36, 09-06-12:

Η ξαδέλφη μου παντρεύτηκε με εναν γερμανο. Γνωρίστηκαν και επικοινωνουσαν μεσω internet. Τώρα έχουν μια θαυμάσια οικογένεια με δύο γιους.

Παράθεση

Himela

Επιφανές Μέλος

H Himela σ' όποιον αρέσουμε... έγραψε στις 10:16, 09-06-12:

Αρχική Δημοσίευση από Surt7
Δεν ήταν σχέση και τώρα που το σκέφτομαι, δεν ξέρω καν τι ακριβώς ήταν όλο αυτό! Ήταν δυστυχώς όμως πολύ δυνατό, για μένα τουλάχιστον. Παιδιά μια συμβουλή, ποτέ μα ποτέ μην το δοκιμάσετε! ΛΟΓΙΑ μόνο ΛΟΓΙΑ και τίποτα παραπάνω. Βγείτε έξω, χαμογελάστε, χαρείτε, περάστε καλά, παίξτε, τραγουδήστε...ό,τι στο καλό άλλο κάντε. Όχι εδώ! ΜΕΓΑ λάθος! Έξω είναι η ζωή, εδώ μέσα γίνονται τα μεγαλύτερα λάθη! Πονάνε πολύ... Καλημέρα σας...βγείτε έξω και ζήστε!
Τι καταστροφολογία είναι αυτή; Σε συγχωρώ γιατί είσαι πληγωμένη. Αλλά να ξέρεις δε φταίει το μέσο γνωριμίας αλλά το στραβό μας το κεφάλι.

5 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

lia16

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη lia16
H lia16 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 22 ετών . Έχει γράψει 28 μηνύματα.

H lia16 έγραψε στις 10:18, 09-06-12:

ναι τα ειχα φτιαξει με καποιον απο ιντερνετ αλλα δεν προχωρησε τελικα

Παράθεση

DrHouse (intelligentsia)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη DrHouse
Ο intelligentsia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Λέκτορας . Έχει γράψει 3,375 μηνύματα.

O DrHouse Ψάξε με,θα με βρείς στους εφτιάλτες σου. έγραψε στις 10:57, 09-06-12:

Αρχική Δημοσίευση από Surt7
Επειδη την πατησες εσυ αυτο εστι οτι θα την παθει και οποιοσδηποτε αλλος επιχειρησει σχεση απο το ιντερνετ?
Πρεπει να την πατησες πολυ ασχημα με το γκομενακι

Παράθεση

aegloswen

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη aegloswen
H aegloswen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 25 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,839 μηνύματα.

H aegloswen έγραψε στις 12:32, 09-06-12:

Είναι δυνατόν να μην έχει poll αυτό το thread; (!)

Παράθεση

Alejandro Papas (Alive in Illusion)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Alejandro Papas
Ο Alive in Illusion αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Ηθοποιός . Έχει γράψει 2,817 μηνύματα.

O Alejandro Papas Roses in a glass dead and wilted... έγραψε στις 12:43, 09-06-12:

ναι και ειμαι και αυτην τη στιγμη!

οσο και αν ειναι δυσκολο ωρες ωρες δεν θα το ξανασκεφτομουν ποτε γιατι ειναι πολυ καλυτερο απο πολλες ΄΄κοντινες΄΄ σχεσεις

Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 3 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    arnold

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους