Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 78,817 εγγεγραμμένα μέλη και 3,055,205 μηνύματα σε 93,257 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα 872 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο e-steki.

Εγγραφή Βοήθεια

Έχετε κάνει ποτέ σχέση με κάποιον/α που γνωρίσατε από το internet;

Έχετε κάνει ποτέ σχέση με κάποιον/α που γνωρίσατε από το internet;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 180)
Ναι, και θα το ξανά έκανα!
69
38,33%
Μια φορά αλλά δεν θα το ξανα έκανα!
27
15,00%
Κάποτε το σκεφτόμουν αλλά...
14
7,78%
Όχι, ποτέ μου!
70
38,89%

DarthFederer

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη DarthFederer
Ο DarthFederer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 23 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,626 μηνύματα.

O DarthFederer έγραψε στις 20:08, 20-07-14:

Ζουμε στο 2014. Το ιντερνετ ειναι κομματι της καθημερινης μας ζωης, οι περισσοτεροι το κουβαλαμε ολη μερα στην τσεπη μας. Δεν μπορω να καταλαβω γιατι θεωρουμε επικινδυνες και υποπτες τις γνωριμιες μεσα απο το ιντερνετ. Δεν θα καλεσεις σπιτι σου καποιον που γνωρισες σε chat room που χρησιμοποιουνται ψευδωνυμα, δεν θελει πολυ μυαλο. Και υπαρχουν σελιδες και για οσους ειναι σε πιο μεγαλη ηλικια και κανουν πιο σοβαρες σχεσεις. Στο εξωτερικο ειναι αρκετα διαδεδομενος αυτος ο τροπος γνωριμιων αλλα στο Ελλαδισταν ειμαστε ακομα στο 1950 οσων αφορα τις σεξουαλικες σχεσεις

Αρχική Δημοσίευση από nPb
Ενώ έχει καθιερωθεί ότι οι γνωριμίες που γίνονται σε clubs, καφετέριες, Πανεπιστήμια...μεταξύ 2 φύλων δεν έχουν ως motivation το σεξ; Μένω άφωνος για το ωραίο παραμύθι που μας αρέσει να καλλιεργούμε σαν αυταπάτη ως νέοι άνθρωποι.
Ολοι οσοι πανε σε κλαμπ για να την πεσουν ψαχνουν να κανουν οικογενεια δεν το ηξερες;

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 2 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

5 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

GiorgosAsi

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη GiorgosAsi
Ο GiorgosAsi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 32 ετών . Έχει γράψει 536 μηνύματα.

O GiorgosAsi έγραψε στις 20:11, 20-07-14:

Αυτο που λεει η Ερινυς και ο DarthFederer υποστηριζουν και γενικοτερα κοινωνιολογοι και ψυχιατροι,οτι μια σχεση που δημιουργηθει στο ιντερνετ μπορει να εξελιχθει σε καλυτερο αρωγο στο να μην εχουμε επιπολαιες σχεσεις και φυσικα τοσους χωρισμους στη συγχρονη κοινωνια.Δηλαδη οτι οι σχεσεις μεσω ιντερνετ ειναι κατι θετικο εαν χρησιμοποιηθει σωστα.Τωρα βεβαια εχω ακουσει ατομα που εχουν παντρευτει μεσω ιντερνετ ,δεν εχω δει καμια μεγαλη διαφορα στη σχεση τους απο το usual αλλα κ δεν μου εχει τυχει ουτε κ εμενα για να ξερω.Απλα αυτα λενε και οι επιστημονες στους συγχρονους καιρους΄/

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 2 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

KeepDreaming!

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη KeepDreaming!
H KeepDreaming! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 616 μηνύματα.

H KeepDreaming! έγραψε στις 23:16, 20-07-14:

Αρχική Δημοσίευση από Ερινύς
Μπορείς να εξηγήσεις γιατί το να γνωρίσεις κάποιον από το διαδίκτυο και να εξελιχθεί η γνωριμία σας σε σχέση είναι πιο επιπόλαιο από το να γνωρίσεις κάποιον σε μια στάση του μετρό και να προχωρήσει η κατάσταση?

Θεωρώ εξαιρετικά αφελή την προσέγγιση, συγγνώμη. Προφανώς και υπάρχουν κάποιοι/κάποιες που ψάχνουν για "κάτι" (σεξ είναι η λέξη, ας μην την φοβόμαστε). Και ναι μπορούν να το βρουν σε sites γνωριμιών, και ναι είναι πιο εύκολο να μπεις και να γράψεις "είμαι το ΤαπεινόΧαμομηλάκι97 και αισθάνομαι μόνη" σε ένα σάιτ από το να βγεις και να το...εκδηλώσεις σε ένα μπαρ/κλαμπ. Αλλά πώς από αυτό καταλήγουμε στην γενίκευση ότι οποιαδήποτε γνωριμία από το ίντερνετ έχει την ρετσινιά του εύκολου/βολικού/παροδικού?
Εγώ αυτό βλέπω στο κοινωνικό μου περίγυρο...Έχω ακούσει πολλούς που όταν ξεμένουν από γκόμενο/α ψάχνουν στο Facebook και βρίσκουν κάποιον που τους φαίνεται ωραίος από τη φώτο προφίλ και ποιανουν την κουβέντα απλώς για να έχουν κάτι να ασχολούνται, με σκοπό να ζητήσουν κάποια έξοδο μια καφέ και μετά ότι προκύψει.Εντάξει, έχω ακούσει και περιπτώσεις στις οποίες αναπτύχθηκε μια σχέση και κατέληξε όμορφα.Απλώς όταν είσαι σ'ένα μπαρ μπορείς να φλερτάρεις με τον άλλον και αν υπάρχει ανταπόκριση να πράξεις αναλόγως, ενώ στο ίντερνετ μπορείς να πεις ένα σωρό σαλιαρόλογα(που τις περισσότερες φορές δεν σε αντιπροσωπεύουν)αφού μιλάς εκ του ασφαλούς, προκείμενου να εντυπωσιάσεις τον άλλον και να είναι πιο εύκολο να τον ρίξεις όταν συναντηθείτε από κοντά.

Και ξαναλέω...Δεν υποστηρίζω ότι δεν μπορει να υπάρξει επιτυχημένη σχέση που έχει ξεκινήσει μέσω διαδικτύου απλώς αυτός ο τρόπος γνωριμίας έχει γίνει τόσο διαδεδομένος και οι άνθρωποι πλέον χάνουν τον αυθορμητισμό τους και προτιμούν να αναζητούν το ταίρι τους μέσω ενός υπολογιστή!

-1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

prinCess.

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη prinCess.
H prinCess. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 24 ετών . Έχει γράψει 5,644 μηνύματα.

H prinCess. έγραψε στις 23:43, 20-07-14:

Αρχική Δημοσίευση από KeepDreaming!
Απλώς όταν είσαι σ'ένα μπαρ μπορείς να φλερτάρεις με τον άλλον και αν υπάρχει ανταπόκριση να πράξεις αναλόγως, ενώ στο ίντερνετ μπορείς να πεις ένα σωρό σαλιαρόλογα(που τις περισσότερες φορές δεν σε αντιπροσωπεύουν)αφού μιλάς εκ του ασφαλούς, προκείμενου να εντυπωσιάσεις τον άλλον και να είναι πιο εύκολο να τον ρίξεις όταν συναντηθείτε από κοντά.
Θες να πεις ότι ο τύπος που θα στη πέσει στο μπαρ, δε θα προσπαθήσει να σε εντυπωσιάσει και θα είναι αυθεντικός; Τις ίδιες μλκιες θα σου λένε όλοι, γιατί μπορούν, απλά ο ένας θα το κάνει μέσω φβ επειδή του άρεσε η prof pic σου, και ο άλλος θα το κάνει έξω επειδή του άρεσε ο κώλος σου. Εχμ οκ, επειδή του άρεσες. τελεία. Από κει και πέρα, όπως βολεύεται ο καθένας.

6 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

nPb

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη nPb
Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Μας γράφει απο Ρουμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 11,001 μηνύματα.

O nPb έγραψε στις 23:49, 20-07-14:

Νομίζω ότι εμείς οι ίδιοι οδηγήσαμε την κατάσταση εκεί. Όταν οι άνθρωποι αντί να είναι έξω, τέτοιες ώρες, είναι κλεισμένοι στο σπίτι και για λόγους κυρίως οικονομίας τότε πώς θα επέλθει η ρημαδογνωριμία; Πώς θα γνωρίσεις νέο κόσμο όταν δεν δημιουργούνται οι συνθήκες γνωριμίας; Είναι λιγάκι αντιφατικό να λέμε ότι έξω σε ένα club, μπαρ μπορεί να γνωρίσει κάποιος μια κοπέλα (και το ανάποδο) ενώ ξέρουμε ότι ούτε εκεί γίνεται μια γνωριμία της προκοπής. Θεωρώ ότι σοβαροί άνθρωποι με κάποια αξιοπρέπεια, ένα κύρος στην κοινωνία, δεν ψάχνουν...σε μπαράκια της κακιάς ώρας να γνωρίσουν νέο κόσμο. Δεν το λέω εγώ. Το λέει πολύς κόσμος π.χ. φοιτητές, φοιτήτριες...κ.α. Μια κοπέλα που σέβεται την προσωπικότητά της, δεν ψάχνει τον έρωτα σε κάποιο μπαρ. Προσωπικά μου φαίνεται πολύ φθηνή η γνωριμία σε κάποιο μπαρ, συν ότι ο χώρος δεν είναι ο κατάλληλος για γνωριμία δηλαδή, συνομιλία. Από αρχαιοτάτων χρόνων, η γνωριμία σήμαινε διάλογος. Ο διάλογος αποκαλύπτει στοιχεία που ο καθένας μας τα κρύβει και βάζουμε ως άλλοθι την οθόνη του Υπολογιστή. Για μένα, ο ψεύτης δεν έχει χωρική ταυτότητα: ο ψεύτης είναι παντού ψεύτης. Ποια η διαφορά της κάλυψης της οθόνης από τα ψέματα που κρύβονται σε χαμόγελα και φλερτ με το βλέμμα; Δουλευόμαστε; Ποιος ευθύνεται που οι νέοι αντί να κάθονται σ' ένα παγκάκι και να περνάνε ωραία με πλάκες, συζητήσεις κλπ, κάθονται κλεισμένοι στο σπίτι και μιλάνε στο skype; ε; Το πρόβλημα βλέπω ότι είναι η θέληση για νέες γνωριμίες. Πλέον έφτασε η ανθρωπότητα σε ένα τέλμα λόγω των επιλογών της: να θεωρεί παράλογα τα αυτονόητα. Δεν φταίνε τα κομπιούτερς και οι αριθμοί. Απλώς πάμε ενάντια στη φύση μας...αυτό που είχε πει κάποτε ο Αριστοτέλης. Το που θα προσεγγίσω για να γνωρίσω την keep dreaming και την οποιαδήποτε, έχει μικρή σημασία. Ενοχλεί το αν θα επιδιώξω να την προσεγγίσω γιατί θεωρείται παράλογο να γνωρίζεις κόσμο. Θεωρείται παράλογο να θέλεις φυσιολογικά πράγματα. Θεωρείται παράλογο που δεν σε ξέρει ο μισός πληθυσμός της χώρας μας για να ψάξουν τη φορολογική σου δήλωση να δουν αν αξίζει να σε γνωρίσουν. Εκεί φτάσαμε. Τα περί διαδικτύου είναι δικαιολογίες. Ακόμη και σε κοινή παρέα ακούς την παράλληλη δικαιολογία: «γιατί να γνωριστούμε; και φεύγει» (κοπέλα ή άντρας). Για να μην πω το χοντρεδέστερο ως απόρροια κακής συμπεριφοράς: λες καλημέρα σε ανθρώπους στη Σχολή, στη δουλειά...και σε κοιτάζουν λες και τους βρίζεις. Άρα παίζουμε κρυφτούλι πίσω από το δάκτυλό μας.

8 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

alcyone

MyCat Moderator

Το avatar του χρήστη alcyone
H alcyone αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,974 μηνύματα.

H alcyone έγραψε στις 00:13, 21-07-14:

Ό,τι υπάρχει "εκεί έξω", υπάρχει και "μέσα". Οι ίδιοι άνθρωποι που συναντούμε στην καθημερινή ζωή, μπαίνουν και στο διαδίκτυο. Η προσέγγιση μέσω internet, δεν είναι ούτε "καλή", ούτε "κακή", είναι απλώς ένας άλλος τρόπος. Με τους δικούς του κανόνες, τακτικές και ιδιομορφίες. Για παράδειγμα, οι "μάσκες" είναι πιο συχνές γιατί είναι πιο ευκολοφόρετες, αλλά αυτό είναι ένα ρίσκο που αφορά κάποιον/α συναισθηματικά ανήλικο/η.
Πιστεύω οτι το κύριο χαρακτηριστικό, η ιδιομορφία μιας ιντερνετικής γνωριμίας, έγκειται στο οτι στην περίπτωση αυτή τον κύριο πρωταγωνιστικό ρόλο παίζει η φαντασίωση. Κι αυτό ενίοτε μπορεί να οδηγήσει σε επικίνδυνα μονοπάτια, οταν δεν κρατηθούν οι ισορροπίες. Όπως και να'χει, μας αρέσει ή δεν μας αρέσει, η τάση αυτή διαρκώς θα αυξάνεται.
Το interntet είναι εδώ, όπως και 21ος αιώνας.

8 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

sparkling (Γεωργια)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη sparkling
H Γεωργια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 20 ετών , επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 220 μηνύματα.

H sparkling 3-4-1994 έγραψε στις 00:15, 21-07-14:

Εγω γενικα εχω παρατηρησει οτι υπαρχει μια προκαταληψη για τις γνωριμιες μεσω ιντερνετ απο τους ανθρωπους.Η πλειονοτητα θεωρει πως οποιος προσπαθει να φλερταρει χρησιμοποιωντας τα μεσα κοινωνικης δικτυωσης, η θα ειναι διεστραμμενος η δεν θα βλεπεται η θα ειναι σκαρτος και λεει ψεματα η κρυβει μυστικα,και ολα αυτα μονο και μονο επειδη τον γνωριζεις εικονικα και δεν εχεις αμεση επικοινωνια μαζι του.Εγω πιστευω οτι και και καποιον που τον γνωρισες εξω η ΝΟΜΙΖΕΙΣ, οτι τον γνωριζεις καλα και τον εμπιστευεσαι περισσοτερο απο καποιον που γνωρισες στο ιντερνετ,παλι μπορει να αποδειχθει τερας οπως θα μπορουσε αυτος απο το φβ....δεν ειναι λιγες φορες που τα φαινομενα απατουν και οι ανθρωποι ειναι κατι ασχημο ,κατι διαφορετικο απο τι νομιζουμε και μετα χτυπαμε το κεφαλι μας στο τοιχο... εγω δεν εχω κανει τετοια σχεση αλλα δεν ειναι κατι που το αποκλειω και εχω παραδειγματα απο το στενο μου περιβαλλον που γνωριστηκαν μεσω ιντερνετ και προεκυψε κατι ομορφο,γερο στον χρονο αλλα και στην αποσταση...

5 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Tabby

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη Tabby
H Tabby αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 623 μηνύματα.

H Tabby εκτός τόπου και χρόνου έγραψε στις 00:28, 21-07-14:

Το σημαντικό πιστεύω σε μία διαδικτυακή γνωριμία είναι να συναντήσεις σχετικά γρήγορα τον άλλον αν όντως σε ενδιαφέρει φιλικά ή ερωτικά και να περάσεις πραγματικό χρόνο μαζί του για να μην καλλιεργηθεί αυτή η παραπλανητική φαντασίωση που ανέλυσε η alcyone. Μπορεί να τα λες ωραία και καλά από τον υπολογιστή σου, αλλά η πραγματική ζωή διαφέρει. Δύσκολοι καιροί για πάσης φύσεως σχέσεις...

9 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

alcyone

MyCat Moderator

Το avatar του χρήστη alcyone
H alcyone αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,974 μηνύματα.

H alcyone έγραψε στις 01:08, 21-07-14:

Αρχική Δημοσίευση από Tabby
Το σημαντικό πιστεύω σε μία διαδικτυακή γνωριμία είναι να συναντήσεις σχετικά γρήγορα τον άλλον αν όντως σε ενδιαφέρει φιλικά ή ερωτικά και να περάσεις πραγματικό χρόνο μαζί του για να μην καλλιεργηθεί αυτή η παραπλανητική φαντασίωση που ανέλυσε η alcyone. Μπορεί να τα λες ωραία και καλά από τον υπολογιστή σου, αλλά η πραγματική ζωή διαφέρει. Δύσκολοι καιροί για πάσης φύσεως σχέσεις...
Ασφαλώς και θα'ρθει η στιγμή που θα χρειαστεί η γνωριμία να γίνει και "δια ζώσης", που μια (ενδεχομένως ανοιχτή) κάμερα του υπολογιστή, δεν θα είναι αρκετή. Αυτό σαφώς βοηθάει στο τέλος των φαντασιώσεων και στην προσγείωση στην πραγματικότητα..
Όμως πόσο διατεθειμένος είναι κάποιος να το κάνει αυτό? Για μένα το πρώτο-πρώτο που μετράει και που έχει τη μέγιστη σημασία μπαίνοντας κάποιος σε κάποιο σάιτ κοινωνικής δικτύωσης/γνωριμιών, είναι να έχει αποφασίσει εκ των προτέρων τι ακριβώς ψάχνει, τι ζητάει από αυτό: Να βρει καινούργιους φίλους και, πιθανόν, ερωτικό σύντροφο? Να ενημερωθεί? Να περάσει απλώς την ώρα του?
Ή να καλύψει κάποια συναισθηματική ανάγκη του (ή και σωματική ενδεχομένως) που η καθημερινότητα δεν του επιτρέπει? Λ.χ. μπορεί κάποιος συνειδητά να έχει αποφασίσει οτι του αρέσει η φαντασίωση και δεν θέλει κάτι παραπάνω, να είναι ακριβώς αυτό που τον "φτιάχνει" (με, ή χωρίς εισαγωγικά) και δεν το θεωρώ καθόλο μεμπτό αυτό. Εκείνο όμως που δυστυχώς, όπως και στην "πραγματική ζωή" επικρατεί, είτε ξέρει κάποιος τι θέλει είτε όχι, είναι η συνειδητή απόπειρα παραπλάνησης του άλλου, προκειμένου να πετύχει διάφορους ιδιοτελείς σκοπούς (που δεν ανήκουν κατ'ανάγκη στον σεξουαλικό τομέα).

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη alcyone : 21-07-14 στις 01:12. Αιτία: διόρθωση λαθών
2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

EnnisDelMar!

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη EnnisDelMar!
H EnnisDelMar! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Διαιτητής . Έχει γράψει 601 μηνύματα.

H EnnisDelMar! fresh έγραψε στις 23:30, 21-07-14:

Πριν πάτε να τον/την συνατήσετε από κοντά, χρησιμοποιήστε κάμερα, για αποφυγή απογοητεύσεων, πραγματικά. Μπορείτε ελέυθερα να μου την πείτε για το γεγονός ότι κοιτάω την εξωτερική εμφάνιση, δεν με νοιάζει διόλου γιατί ειλικρινά πιστεύω πώς ό,τι και να λέμε, αν ο άλλος δεν σε ελκυει και εμφανισιακά δεν γίνεται τίποτα

7 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Nicole1987

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη Nicole1987
H Nicole1987 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Καθηγητής/τρια και μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,955 μηνύματα.

H Nicole1987 Γατες..τα πιο αξιολατρευτα πλασματα έγραψε στις 09:44, 23-07-14:

Αρχική Δημοσίευση από alcyone
Ασφαλώς και θα'ρθει η στιγμή που θα χρειαστεί η γνωριμία να γίνει και "δια ζώσης", που μια (ενδεχομένως ανοιχτή) κάμερα του υπολογιστή, δεν θα είναι αρκετή. Αυτό σαφώς βοηθάει στο τέλος των φαντασιώσεων και στην προσγείωση στην πραγματικότητα..
Όμως πόσο διατεθειμένος είναι κάποιος να το κάνει αυτό? Για μένα το πρώτο-πρώτο που μετράει και που έχει τη μέγιστη σημασία μπαίνοντας κάποιος σε κάποιο σάιτ κοινωνικής δικτύωσης/γνωριμιών, είναι να έχει αποφασίσει εκ των προτέρων τι ακριβώς ψάχνει, τι ζητάει από αυτό: Να βρει καινούργιους φίλους και, πιθανόν, ερωτικό σύντροφο? Να ενημερωθεί? Να περάσει απλώς την ώρα του?
Ή να καλύψει κάποια συναισθηματική ανάγκη του (ή και σωματική ενδεχομένως) που η καθημερινότητα δεν του επιτρέπει? Λ.χ. μπορεί κάποιος συνειδητά να έχει αποφασίσει οτι του αρέσει η φαντασίωση και δεν θέλει κάτι παραπάνω, να είναι ακριβώς αυτό που τον "φτιάχνει" (με, ή χωρίς εισαγωγικά) και δεν το θεωρώ καθόλο μεμπτό αυτό. Εκείνο όμως που δυστυχώς, όπως και στην "πραγματική ζωή" επικρατεί, είτε ξέρει κάποιος τι θέλει είτε όχι, είναι η συνειδητή απόπειρα παραπλάνησης του άλλου, προκειμένου να πετύχει διάφορους ιδιοτελείς σκοπούς (που δεν ανήκουν κατ'ανάγκη στον σεξουαλικό τομέα).
Δεν ειναι παντα ομως οταν αναζητάς κατι. Και γω το φιλο μου πριν 7 χρονια τον γνώρισα στο ιντερνετ. Τοτε ημουν φοιτήτρια και έμπαινα απλα για να περάσω την ωρα μου, δεν έψαχνα ουτε σχεση αφου ημουν Αγγλία τοτε ουτε φιλίες. Απλα ετυχε...μιλώντας για πολυ καιρο γνωριστήκαμε...το θεωρω και καπως το να μπαινει καποιος και να ψάχνει για σχεση απο τη στιγμη που οι πιο πολλοι ειναι κατι αλλο απο αυτο που δείχνουν τουλάχιΣτον απο αποψεως εμφάνισης γιατι οι υπόλοιπες ψευτιές ειναι παντου εκει εξω. ολα θεμα τύχης ειναι καθαρά..κατι ωραιο ερχεται απο εκει που δεν το περιμένεις πολλες φορες

6 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Jack of Spades (Κωνσταντίνος)

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη Jack of Spades
Ο Κωνσταντίνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 27 ετών , επαγγέλεται Μηχανολόγος μηχανικός και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 2,002 μηνύματα.

O Jack of Spades έγραψε στις 18:29, 03-08-14:

Αρχική Δημοσίευση από BLUE SEA
Όχι, βέβαια! Δεν έχω κάνει ποτέ κάτι τέτοιο ούτε πρόκειται, όχι από συντηρητισμό, αλλά για την προσωπική μου ασφάλεια. Πώς μπορώ να ξέρω ότι ο άντρας που βρίσκεται πίσω απ' την οθόνη μπορεί να έχει καλές προθέσεις; Πόσα έκτροπα γίνονται κάθε μέρα; Αυτά δεν πρέπει να μας αφήνουν ανυποψίαστους/ες! Αν δεχτώ να βγω με έναν άντρα , που γνώρισα στο διαδίκτυο, από 'κει και πέρα ό,τι και να μου συμβεί, είμαι υπεύθυνη! Μπορεί να βρεθώ αντιμέτωπη, δηλαδή, με κάποιον διαστροφικό!!!!!!
Εφιστώ ιδιαίτερα την προσοχή στα νέα άτομα. Δεν θέλω να κάνω την έξυπνη, αλλά ως μεγαλύτερη είμαι περισσότερο υποψιασμένη στις επικείμενες κακοτοπιές. Συγνώμη για την παρέμβαση, εγώ σας μιλάω σαν να είμαι μάνα σας με κάθε καλή πρόθεση. Υπάρχουν άνθρωποι "επιτήδειοι", οι οποίοι πίσω από τον μανδύα της ευγένειας και των φιλοφρονήσεων, αργά και σταθερά προσπαθούν "να αλιεύσουν" το θύμα τους!
Κινδυνεύουμε κι εμείς οι ενήλικες και πρέπει κι εμείς να προφυλαγόμαστε. Περισσότερο όμως κινδυνεύουν τα παιδιά και οι έφηβοι/ες!!!!!
Αν με ενδιαφέρει ένας άντρας, θα το ψάξω από πολλές μεριές, αν είναι αδέσμευτος, αν είναι ανύπαντρος, αν είναι έντιμος και δεν θα πάω στο σπίτι του, πριν βεβαιωθώ ότι τον γνωρίζω καλά και δεν κινδυνεύω και κυρίως θα είναι από το οικείο μου περιβάλλον (συνάδελφος ή συμφοιτητής ή γείτονας, για να τον βλέπω πώς κινείται και στην καθημερινότητά του). Όση μοναξιά και να νιώσω, προτιμώ χίλιες φορές να είμαι μόνη μου, μέχρι να βρω τον κατάλληλο από το οικείο μου περιβάλλον, έξω στον πραγματικό κόσμο, παρά να βρω κάποιον μέσω διαδικτύου.
Με συγχωρείς αλλά θεωρώ τουλάχιστον αστείο να πιστεύεις ότι ένα άτομο που περνάει τις περισσότερες ώρες της μέρας του μπροστά από ένα PC είναι ικανό να βλάψει κάποιον ή κάποια σ' ένα ενδεχόμενο ραντεβού...κάθε άλλο, το πιθανότερο θα είναι να πρόκειται για ευαίσθητο άτομο, για άτομο με πολύ φόρτο εργασίας κ.α.
Εννοείται πως μιλάμε για σοβαρές περιπτώσεις χρηστών και όχι για περιπτώσεις με ψεύτικες φωτογραφίες και "περίεργα" profiles γιατί εκεί φταίει κυρίως αυτός που πάει και χώνεται...αν δε μπορείς να ξεχωρίσεις π.χ. ένα τραβέλι, το τραβέλι θα φταίει αν κατεβάζοντας το στρινγκ δεις κάνα κοντάρι;

Προσωπικά θα προτιμούσα η κόρη μου να έβρισκε αγόρι από το internet (με το οποίο π.χ. θα έχουν ανταλλάξει φωτογραφίες και video, θα έχουν μιλήσει στο τηλέφωνο κ.λπ.) παρά να τραβολογιέται με τους διάφορους κλαρινογαμπρούς, GLXάκηδες και λοιπούς αλητάμπουρες που δεν έχουν πατέρα να τους μαζέψει και γυρίζουν όλη μέρα στους δρόμους, κυρίως γιατί οι πιθανότητες να συμβεί κάτι κακό είναι πολύ περισσότερες στη 2η περίπτωση...

Αλλά εντάξει θα μου πεις στην Ελλάδα ζούμε, τη χώρα στην οποία η προκατάληψη ζει και βασιλεύει!
Για τον μέσο Έλληνα και Ελληνίδα π.χ. όσοι κάνουν γνωριμίες στο internet είναι ανώμαλοι, οι Βουλγάρες είναι πόρνες, οι μαύροι αν τους πλύνεις με σαπούνι ξεβάφουν κ.λπ. γελοιότητες...
Ακόμη κι απ' αυτό εδώ το forum (στο οποίο υποτίθεται γράφουν νεαρά άτομα που όσο να πεις είναι πιο καλλιεργημένα, έχουν πιο ανοικτό μυαλό κ.λπ.) καταλαβαίνεις αμέσως την προκατάληψη!Κανένας δε σέβεται τις σπουδές του άλλου, συνεχώς υποτιμητικά σχόλια και υπονοούμενα εκατέρωθεν κ.λπ.!
Κι αν αυτό συμβαίνει στο ischool τι να περιμένει κανείς απ' τους υπόλοιπους εκεί έξω;

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Jack of Spades : 03-08-14 στις 18:34.
Παράθεση

Nicole1987

Διακεκριμένο μέλος

H Nicole1987 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Καθηγητής/τρια και μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,955 μηνύματα.

H Nicole1987 Γατες..τα πιο αξιολατρευτα πλασματα έγραψε στις 18:37, 03-08-14:

Αρχική Δημοσίευση από Jack of Spades
Με συγχωρείς αλλά θεωρώ τουλάχιστον αστείο να πιστεύεις ότι ένα άτομο που περνάει τις περισσότερες ώρες της μέρας του μπροστά από ένα PC είναι ικανό να βλάψει κάποιον ή κάποια σ' ένα ενδεχόμενο ραντεβού...κάθε άλλο, το πιθανότερο θα είναι να πρόκειται για ευαίσθητο άτομο, για άτομο με πολύ φόρτο εργασίας κ.α.
Εννοείται πως μιλάμε για σοβαρές περιπτώσεις χρηστών και όχι για περιπτώσεις με ψεύτικες φωτογραφίες και "περίεργα" profiles γιατί εκεί φταίει κυρίως αυτός που πάει και χώνεται...αν δε μπορείς να ξεχωρίσεις π.χ. ένα τραβέλι, το τραβέλι θα φταίει αν κατεβάζοντας το στρινγκ δεις κάνα κοντάρι;

Προσωπικά θα προτιμούσα η κόρη μου να έβρισκε αγόρι από το internet (με το οποίο π.χ. θα έχουν ανταλλάξει φωτογραφίες και video, θα έχουν μιλήσει στο τηλέφωνο κ.λπ.) παρά να τραβολογιέται με τους διάφορους κλαρινογαμπρούς, GLXάκηδες και λοιπούς αλητάμπουρες που δεν έχουν πατέρα να τους μαζέψει και γυρίζουν όλη μέρα στους δρόμους, κυρίως γιατί οι πιθανότητες να συμβεί κάτι κακό είναι πολύ περισσότερες στη 2η περίπτωση...

Αλλά εντάξει θα μου πεις στην Ελλάδα ζούμε, τη χώρα στην οποία η προκατάληψη ζει και βασιλεύει!
Για τον μέσο Έλληνα και Ελληνίδα π.χ. όσοι κάνουν γνωριμίες στο internet είναι ανώμαλοι, οι Βουλγάρες είναι πόρνες, οι μαύροι αν τους πλύνεις με σαπούνι ξεβάφουν κ.λπ. γελοιότητες...
Ακόμη κι απ' αυτό εδώ το forum (στο οποίο υποτίθεται γράφουν νεαρά άτομα που όσο να πεις είναι πιο καλλιεργημένα, έχουν πιο ανοικτό μυαλό κ.λπ.) καταλαβαίνεις αμέσως την προκατάληψη!Κανένας δε σέβεται τις σπουδές του άλλου, υποτιμητικά σχόλια και υπονοούμενα εκατέρωθεν κ.λπ.!
Κι αν αυτό συμβαίνει στο ischool τι να περιμένει κανείς απ' τους υπόλοιπους εκεί έξω;
Θα συμφωνήσω μαζι σου αλλα δεν ειναι ευκολο να ξεχωρίσεις καποιο χωρις να τον γνωρίσεις πρώτα ειδικα αν ειναι ατομο νεαρής ηλικιας. Στο ιντερνετ ο καθενας μπορει να λεει και ψέματα και να μην μπορεις να το καταλάβεις κιολας. Βεβαια θα μου πεις και στον εξω κοσμο καποιος που θα γνωρίσει η κορη σου πχ μπορει να πει ενα σωρό μαλ... και ψευτιές. Απλα ισως στο ιντερνετ ειναι λιγο πιο ευκολο θελει περισσότερη προσοχή. Και οχι το πιθανότερο δεν ειναι οι περιΣΣοτεροι που μπαίνουν στο ιντερνετ να ειναι ευαίσθητες ψυχες

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Jack of Spades (Κωνσταντίνος)

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη Jack of Spades
Ο Κωνσταντίνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 27 ετών , επαγγέλεται Μηχανολόγος μηχανικός και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 2,002 μηνύματα.

O Jack of Spades έγραψε στις 18:49, 03-08-14:

Αρχική Δημοσίευση από Nicole1987
Θα συμφωνήσω μαζι σου αλλα δεν ειναι ευκολο να ξεχωρίσεις καποιο χωρις να τον γνωρίσεις πρώτα ειδικα αν ειναι ατομο νεαρής ηλικιας. Στο ιντερνετ ο καθενας μπορει να λεει και ψέματα και να μην μπορεις να το καταλάβεις κιολας. Βεβαια θα μου πεις και στον εξω κοσμο καποιος που θα γνωρίσει η κορη σου πχ μπορει να πει ενα σωρό μαλ... και ψευτιές. Απλα ισως στο ιντερνετ ειναι λιγο πιο ευκολο θελει περισσότερη προσοχή. Και οχι το πιθανότερο δεν ειναι οι περιΣΣοτεροι που μπαίνουν στο ιντερνετ να ειναι ευαίσθητες ψυχες
Απάντησες μόνη σου στην ερώτηση σου!
Όσο για το τελευταίο, προσωπικά δε ξέρω πολλούς σαν τον παρακάτω κύριο να μπαίνουν σε sites online γνωριμιών!
http://newpost.gr/post/251883/anoixt...po-tis-fylakes

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Nicole1987

Διακεκριμένο μέλος

H Nicole1987 Γατες..τα πιο αξιολατρευτα πλασματα έγραψε στις 19:07, 03-08-14:

Απάντησες μόνη σου στην ερώτηση σου!
Όσο για το τελευταίο, προσωπικά δε ξέρω πολλούς σαν τον παρακάτω κύριο να μπαίνουν σε sites online γνωριμιών!
http://newpost.gr/post/251883/anoixt...po-tis-fylakes
Σιγουρα θα υπαρχουν αρκετοί που δεν ξέρουμε!

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

τρελή φιλόσοφος

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη τρελή φιλόσοφος
H τρελή φιλόσοφος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 20 ετών . Έχει γράψει 880 μηνύματα.

H τρελή φιλόσοφος τουρου ρου,τουρου ρου,τουρου ρου έγραψε στις 20:40, 03-08-14:

Τι ωραίο θέμα.Anyway,όχι δεν έχω κάνει.Απλά χάζευα το θέμα και είπα να μπώ.
Κάποιοι έγραφαν για όμορφες σχέσεις ατόμων μέσω ίντερνετ,κάποιοι άλλοι πιο διστακτικοί και επιφυλακτικοί έγραφαν μηνύματα γεμάτα προκαταλήψεις και καταστροφολογίες.

Απλά θέλω να πω στους τελευταίους ότι η γνωριμία ( γνωριμία ) μέσω ίντερνετ δεν έχει τίποτα το φοβερό και δεν κρύβει απίστευτους κινδύνους.Βέβαια ο άλλος μπορεί να είναι διαφορετικός στην πραγματικότητα αλλά έτσι μπορεί να είναι όλοι οι άνθρωποι ασχέτως υπολογιστή.Το ίντερνετ είναι μια μικρογραφία της πραγματικότητας.Πράγμα που σημαίνει ότι ό,τι κάνεις στην πραγματικότητα κάνεις και στο ίντερνετ.Αν είσαι ψεύτης στην πραγματικότητα θα είσαι ψεύτης και στο ίντερνετ και ανάποδα.Το ίντερνετ δεν προσφέρει τίποτα παραπάνω από την πραγματικότητα (ακόμα και το να πεις ψεύτικο όνομα ή απλά να δώσεις ένα νικ δεν είναι αποκλειστικότητα του ίντερνετ).

Επίσης όπως το είπε πολύ ωραία (η princess νομίζω; ) το ίντερνετ είναι απλά το μέσο.Αν θέλεις μπορείς να γνωρίσεις τον άλλον από κοντά.Να βγείτε για καφέ να δεις πως είναι στον κόσμο.Αυτοί που έχουν σχέσεις πολλών χρόνων ή έχουν παντρευτεί ενώ γνωρίστηκαν από το ίντερνετ (στην συντριπτική πλειοψηφία τους) έχουν βγει έξω,έχουν γνωρίσει ο ένας την παρέα του άλλου,έχουν φιληθεί.

Τέλος,όποιος είναι να το φάει το κεφάλι του θα το φάει και εκτός κυβερνοχώρου. Δεν της φταίει της τάδε πιτσιρίκας ο τάδε ανώμαλος που την προσέγγισε για τις ανωμαλίες του μέσω ΙΝΤΕΡΝΕΤ.Η πιτσιρίκα θα το έτρωγε το κεφάλι της ακόμη κι αν τον πετύχαινε στο περίπτερο,ή ήταν αδερφός του συμμαθητή της ή αν ήταν ο ίδιος ο συμμαθητής της,επειδή είχε τα μυαλά στα κάγκελα.Απλά έτυχε (εντελώς θέμα τύχης όμως) να τον γνωρίσει στο ίντερνετ δίνοντας ευκαιρία στα ΜΜΕ και στους γονείς να το δαιμονοποιήσουν και να το κάνουν τον αποδιοπομπαίο τράγο της υπόθεσης.

Θυμηθείτε η πλειοψηφία των ανθρώπων που χρησιμοποιούν το ίντερνετ είναι σαν και εσάς:μαθητές,φοιτητές,άνεργοι,εργαζόμενοι,που βγαίνουν,που έχουν οικογένεια και φίλους,απλά τυχαία ή σκόπιμα (δηλαδή επειδή ψάχνουν) γνωρίζουν το ταίρι τους μέσω ίντερνετ.Οι παιδεραστές,οι ψυχάκηδες (αυτοί που θα σου βγάλουν τα έντερα και θα κάνουνε σκοινάκι με αυτά[ what's wrong with me? ]
είναι όσοι ακριβώς βρίσκονται και στο δρόμο(ίσως κι λιγότεροι γιατί δεν παίζει να έχουν όλοι συχνή πρόσβαση στο ίντερνετ)

Οπότε μή φοβάσθε.Όσο έχετε τα μυαλά στα κεφάλια σας δεν κινδυνεύετε από τέτοιους ανθρώπους (ούτε στο ίντερνετ αλλά ούτε και στην πραγματικότητα.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη τρελή φιλόσοφος : 03-08-14 στις 20:46. Αιτία: τυπογραφικά και λοιπά λαθάκια
13 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Μύριαμ4 (Μύριαμ)

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Μύριαμ4
H Μύριαμ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φιλόλογος ξένων γλωσσών και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 58 μηνύματα.

H Μύριαμ4 ♥Neverland♥ έγραψε στις 20:23, 01-09-14:

Έχω κάνει μία φορά σχέση μέσω ίντερνετ!
Τώρα δεν ξέρω αν θα ξανά έκανα!
Το μέλλον θα δείξει.

Παράθεση

Road Runner

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Road Runner
Ο Road Runner αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 7 μηνύματα.

O Road Runner έγραψε στις 15:43, 04-09-14:

Ναι έχω κάνει, δεν το θεωρώ κάτι το "περίεργο" είναι 'αλλος ένας χώρος που μπορεί να οδηγήσει σε γνωριμία κάποιες φορές, τίποτα παραπάνω...
Χωρίς να υπάρχει καμία πρόθεση κ απο τις 2 πλευρές είχα μια απλή επικοινωνία περιστασιακά με κοπέλα...
Υπήρξε όμως μια χημεία πιστεύω κ κάποια κοινά..
Μετά απο λίγους μήνες βρεθήκαμε να συνομιλούμε στο σκαιπ 4-5 ωρες τουλάχιστον ημερησίως κ 2 ωρες στο κινητό...
Έγινε βέβαια συνάντηση, φιλία, έρωτας,...
Μπορεί να μου ξανατύχει, μπορεί όχι...ούτε το επιδιώκω...ούτε κ το απορρίπτω... : )

3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

aye

Πολύ δραστήριο μέλος

Το avatar του χρήστη aye
H aye αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 534 μηνύματα.

H aye hey man, nice shot έγραψε στις 16:05, 04-09-14:

τραυματική εμπειρία. don't. just don't.

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

orange crush

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη orange crush
H orange crush αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 20 ετών , επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Φινλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 284 μηνύματα.

H orange crush έγραψε στις 13:05, 09-09-14:

Έχω κάνει γνωριμίες μέσω internet και μερικές από αυτές κατέληξαν να είναι πιο ενδιαφέρουσες κι απ' αυτές που έκανα στην πραγματική μου ζωή ! Αλλά , η σχέση μέσω internet , ειδικά με κάποιον που δεν έχεις δει ποτέ , μου φαίνεται λίγο αστεία. Σχέση δεν είναι το να πετάς απλά μερικά γλυκόλογα στον άλλον ...στο internet όλα είναι ωραία και καλά , μόνο από κοντά όμως μπορείς να καταλάβεις πραγματικά τι γίνεται. Θεωρώ πως ακόμα και για μία φιλική σχέση , χρειάζεται μετά από κάποιο διάστημα να συναντηθείς με τον άλλον.

Παράθεση

KeepDreaming!

Διάσημο Μέλος

H KeepDreaming! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 616 μηνύματα.

H KeepDreaming! έγραψε στις 21:04, 11-09-14:

Μίλησα στο Facebook με ένα παιδί που είχε παίξει μουσική σε ένα μαγαζί που είχα πάει γύρω στα Χριστούγεννα και μου είχε αρέσει και αυτός εμφανισιακά αλλά και η μουσική που έπαιζε.Τον ρώτησα λοιπόν αν είναι όντως αυτός, του είπα ότι μου άρεσε πολύ η μουσική του αλλά δεν μιλήσαμε παραπάνω ( είπαμε μόνο το που μένει ο καθένας και κάτι ψιλά περί μουσικής).Κάπου εκεί μου είπε να πάμε για κανένα καφέ για να τα πούμε από κοντά και είπαμε ότι μάλλον θα πάμε μέσα στη βδομάδα.Τηλέφωνα δεν ανταλλάξαμε και μου είπε να του στείλω εγώ στο Facebook για να του πω με σιγουριά τη μέρα.Η αλήθεια είναι ότι χαίρομαι που θα πάμε για καφέ αλλά μου φαίνεται ότι ήταν πολύ βιαστικό και ότι ίσως να ψάχνεται πολύ..Απ ' την άλλη είναι ωραίο γιατί ίσως να θέλει να γνωριστούμε από κοντά και όχι από μια συνομιλία στο ίντερνετ...Ένας καφές είναι, σιγά το πράγμα!

Παράθεση

aladdin

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη aladdin
Ο aladdin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 37 ετών . Έχει γράψει 904 μηνύματα.

O aladdin έγραψε στις 01:04, 12-09-14:

Eιναι βιαστικο σιγουρα, αλλα αφου σ αρεσει γτ να μην πας? Προχωρα!

Παράθεση

Loreley

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Loreley
H Loreley αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 19 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 2,240 μηνύματα.

H Loreley έγραψε στις 12:00, 12-09-14:

Γενικά, δεν θα έκανα σχέση μέσω ίντερνετ, γιατί τέτοιες σχέσεις είναι κυρίως από απόσταση.
Όμως, δεν θα είχα κανένα θέμα, αν η αφορμή για μια σχέση, δινόταν μέσω μιας γνωριμίας στο διαδίκτυο. Δεν το έχω κάνει, αλλά αν τύχαινε δεν θα είχα πρόβλημα..

Παράθεση

Road Runner

Νεοφερμένος

O Road Runner έγραψε στις 22:08, 27-09-14:

Αρχική Δημοσίευση από orange crush
... Αλλά , η σχέση μέσω internet , ειδικά με κάποιον που δεν έχεις δει ποτέ , μου φαίνεται λίγο αστεία. ...
Μα φυσικά κ δεν ειναι δυνατο να γινει αυτό, δε μιλάμε για κάτι τετοιο!!.Το ιντερνετ μπορεί απλά να λειτουργήσει σαν μέσο μιας αρχικής γνωριμίας, τίποτα παραπάνω...
Εννοείται πως αν υπάρξουν κάποια κοινά κ κάποιο ενδιαφερον κ απο τις δύο πλευρές, θα γίνει ραντεβού κ γνωριμία, κ εφόσον πάλι ταιριάξει θα οδηγήσει σε σχέση...
Δεν εννοουμε οτι μιλάμε απλά με κάποιον κ...το μεταφράζουμε οτι υπάρχει σχέση!!....
Το ιντερνετ απλά έτυχε (όπως εγινε στη δική μου περίπτωση) να είναι το μέσον με το οποίο έγινε η πρώτη γνωριμία, όπως ακριβώς θα μπορούσε να γίνει οπουδήποτε αλλού...

Παράθεση

Σωτηρης13 (Σωτήρης Παπαδόπουλος)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Σωτηρης13
Ο Σωτήρης Παπαδόπουλος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 19 ετών και μας γράφει απο Σοφάδες (Καρδίτσα). Έχει γράψει 2,653 μηνύματα.

O Σωτηρης13 έγραψε στις 00:09, 28-09-14:

Ναι έχω κάνει σχέση.
Τώρα μπορώ να πω ότι ήταν και σωστό και λάθος

Παράθεση

orange crush

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη orange crush
H orange crush αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 20 ετών , επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Φινλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 284 μηνύματα.

H orange crush έγραψε στις 09:58, 28-09-14:

Αρχική Δημοσίευση από Road Runner
Μα φυσικά κ δεν ειναι δυνατο να γινει αυτό, δε μιλάμε για κάτι τετοιο!!.Το ιντερνετ μπορεί απλά να λειτουργήσει σαν μέσο μιας αρχικής γνωριμίας, τίποτα παραπάνω...
Εννοείται πως αν υπάρξουν κάποια κοινά κ κάποιο ενδιαφερον κ απο τις δύο πλευρές, θα γίνει ραντεβού κ γνωριμία, κ εφόσον πάλι ταιριάξει θα οδηγήσει σε σχέση...
Δεν εννοουμε οτι μιλάμε απλά με κάποιον κ...το μεταφράζουμε οτι υπάρχει σχέση!!....
Το ιντερνετ απλά έτυχε (όπως εγινε στη δική μου περίπτωση) να είναι το μέσον με το οποίο έγινε η πρώτη γνωριμία, όπως ακριβώς θα μπορούσε να γίνει οπουδήποτε αλλού...
Συμφωνώ στο να λειτουργεί το ίντερνετ σαν μέσο. Δεν έχω κανένα θέμα.Απλά έχω δει πολλές φορές γύρω μου ανθρώπους που διατηρούν "σχέση" με κάποιον που γνώρισαν σε κάποιο τσατ ή φόρουμ και δεν ξέρουν καν πώς είναι το πρόσωπό του! Δεν ξέρω αν έχεις ακουστά το φαινόμενο catfish...Δυστυχώς, συμβαίνουν και αυτά!

Παράθεση

Road Runner

Νεοφερμένος

O Road Runner έγραψε στις 20:28, 28-09-14:

ε, οχι, σορρυ, αυτό το θεωρώ αρρώστια, δεν εχει σχεση με υγιείς καταστάσεις...
Δεν ειναι μονο το οτι δεν εχουν δει το πρόσωπο του, κ να το έχουν δει, πάλι δε νοείται σχέση...
Εγώ έχω 60 επαφές γυναίκες στο σκαιπ. Να φαντασιωθώ πχ οτι αυτές είναι...ερωμένες μου???
Κ σε εβδομαδιαία βάση μιλάω σίγουρα τουλάχιστον με 15 απο αυτές, μπορώ να πω οτι με αυτές έχω σχέση???
Όταν λέμε "ΣΧΕΣΗ με καποιον που γνωρισατε απο το ιντερνετ" , εννοούμε ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΗ σχεση, όχι εικονική!!...
Όπως κ όταν λέμε αν έχουμε κάνει σεξ ή ποσες φορές κάνουμε...εννοούμε...πραγματικό, με σάρκα κ οστά, όχι...cyber!!!!...
...όχι, πρώτη φορά τον ακούω τον όρο, θα το ψάξω στο google!!!! ; )

Παράθεση

johnvas

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη johnvas
Ο johnvas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 56 μηνύματα.

O johnvas έγραψε στις 03:30, 03-02-15:

Πιστευεται οτι υπαρχει περιπτωση μια γνωριμια μεσω διαδικτυου να εξελιχθει σε κατι περισσοτερο;;

Παράθεση

BLUE SEA (Τέσα Ηλιού)

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη BLUE SEA
H Τέσα Ηλιού αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών , επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Ηλιούπολη (Αττική). Έχει γράψει 1,628 μηνύματα.

H BLUE SEA Μπαμπά μου,θα ζεις πάντα στην καρδιά μου έγραψε στις 22:59, 03-02-15:

Οι σχέσεις αυτές θέλουν προσοχή, γιατί υπάρχει μεγάλη διαστροφή στον κόσμο .... και καλά να πει μια γυναίκα ότι είναι 40, ενώ είναι 20....και καλά να πει μια γυναίκα ότι είναι 1,80, ξανθιά και αδύνατη, ενώ δεν ισχύει κάτι τέτοιο. Η ανθρώπινη διαστροφή όμως δεν έχει όρια....μπορεί ένας γέρος 70 χρονών να παρουσιάζεται σ' έναν άλλο άνδρα ως γυναίκα 20 χρονών. Ακραίο σενάριο, δεν λέω, αλλά δυστυχώς ο ανθρώπινος παραλογισμός δεν έχει όρια. Ιδιαίτερα όταν ένα άτομο είναι ιδιαίτερα επίμονο για επικοινωνία μαζί σας, φύγετε χιλιόμετρα μακριά. Εκεί κάτι "βρωμάει" συνήθως. Δεν θέλω να σας τρομάξω. Λέω τα παραπάνω με κάθε φιλική διάθεση.

Παράθεση

nPb

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη nPb
Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Μας γράφει απο Ρουμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 11,001 μηνύματα.

O nPb έγραψε στις 23:20, 03-02-15:

Αρχική Δημοσίευση από BLUE SEA
Οι σχέσεις αυτές θέλουν προσοχή, γιατί υπάρχει μεγάλη διαστροφή στον κόσμο .... και καλά να πει μια γυναίκα ότι είναι 40, ενώ είναι 20....και καλά να πει μια γυναίκα ότι είναι 1,80, ξανθιά και αδύνατη, ενώ δεν ισχύει κάτι τέτοιο. Η ανθρώπινη διαστροφή όμως δεν έχει όρια....μπορεί ένας γέρος 70 χρονών να παρουσιάζεται σ' έναν άλλο άνδρα ως γυναίκα 20 χρονών. Ακραίο σενάριο, δεν λέω, αλλά δυστυχώς ο ανθρώπινος παραλογισμός δεν έχει όρια. Ιδιαίτερα όταν ένα άτομο είναι ιδιαίτερα επίμονο για επικοινωνία μαζί σας, φύγετε χιλιόμετρα μακριά. Εκεί κάτι "βρωμάει" συνήθως. Δεν θέλω να σας τρομάξω. Λέω τα παραπάνω με κάθε φιλική διάθεση.
Οπότε ουσιαστικά καταλήγεις στο συμπέρασμα των παραπάνω: η τρελή φιλόσοφος νομίζω είπε ακριβώς την αλήθεια. Το ψέμα ή η διαστροφή κάνει μπαμ σε οποιοδήποτε χώρο.

Παράθεση

BLUE SEA (Τέσα Ηλιού)

Διακεκριμένο μέλος

H Τέσα Ηλιού αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών , επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Ηλιούπολη (Αττική). Έχει γράψει 1,628 μηνύματα.

H BLUE SEA Μπαμπά μου,θα ζεις πάντα στην καρδιά μου έγραψε στις 23:33, 03-02-15:

Αρχική Δημοσίευση από nPb
Οπότε ουσιαστικά καταλήγεις στο συμπέρασμα των παραπάνω: η τρελή φιλόσοφος νομίζω είπε ακριβώς την αλήθεια. Το ψέμα ή η διαστροφή κάνει μπαμ σε οποιοδήποτε χώρο.
Ναι, είμαι της κυνικής σχολής. Τα λέω ωμά χωρίς ωραιοποιήσεις.

Παράθεση

Νάγια Τ.

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Νάγια Τ.
H Νάγια Τ. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών , επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,210 μηνύματα.

H Νάγια Τ. Κατά τον δαίμονα εαυτού ☤ έγραψε στις 03:49, 06-02-15:

Αρχική Δημοσίευση από johnvas
Πιστευεται οτι υπαρχει περιπτωση μια γνωριμια μεσω διαδικτυου να εξελιχθει σε κατι περισσοτερο;;
Εξαρτάται από πολλά, αλλά why not?

Παράθεση

Alma Libre (Κατσαρόλα)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Alma Libre
H Κατσαρόλα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ιρλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 3,753 μηνύματα.

H Alma Libre Σουλμέτ του Τηγανιού ~ 29/3/12 ♥ έγραψε στις 21:07, 15-02-15:

Καλά εννοείται το ψέμα με την διαστροφή κάνουν μπαμ και βρωμάνε απο χιλιόμετρο αλλά υπάρχουν και περιπτώσεις που αργείς να καταλάβεις κάτι. Ας πούμε, εγώ έκανα roleplay με έναν τύπο που έλεγε είναι 17 απο Πολωνία, με φωτογραφία και όλα. Πειστικότατος. Αυτός ο τύπος έπειτα, έφτιαξε ένα άλλο προφίλ που πάνω στην out of character συζήτηση μου είπε πως είναι ο ίδιος τύπος με τον άλλον, αλλά μετά ανέβασε μια ooc φωτογραφία που... καμία σχέση με τον τύπο που μου είχε στείλει. Μετά έλεγε πως είπε ψέματα και είναι 22, και δεν είναι Πολωνός αλλά Τούρκος και ντρεπόταν μη τον παρεξηγήσω. Λες και αυτό κινούταν στην πραγματικότητα. Τέλος πάντων, μετά απο ποοοοοοολύ καιρό ανταλλάξαμε και κανονικούς λογαριασμούς και μα τι έκπληξη. Είχε και διαφορετικό όνομα.

Και στην αρχή ήταν τόοοοοοοσο πειστικός.
Για να μη βγαίνω και οφφ, δεν έχω κάνει ντεμέκ σχέση "εικονική", αλλά έχω αναπτύξει αρκετές φιλίες που τελικά μόνο εικονικές δεν ήταν αλλά πήραν και κανονικές διαστάσεις.

Δεν θα με χαλούσε μια εξ αποστάσεως εικονική σχέση, ούτε τις κατακρίνω.

Παράθεση

KeepDreaming!

Διάσημο Μέλος

H KeepDreaming! έγραψε στις 22:11, 15-02-15:

Αρχική Δημοσίευση από Alma Libre
Δεν θα με χαλούσε μια εξ αποστάσεως εικονική σχέση, ούτε τις κατακρίνω.
Α εγώ πάλι το κατακρίνω.Εντάξει, ως άνθρωποι είμαστε επικοινωνιακά όντα και αποζητούμε την επικοινωνία με άλλους ανθρώπους, αλλά να βαφτίσεις "σχέση" κάτι με έναν άνθρωπο που δεν έχεις δει ποτέ στη ζωή σου και πιθανόν να μην τον δεις και ποτέ;Όχι, αυτό μου φαίνεται απίστευτα κουφό.
Όταν είσαι σε μια σχέση πρέπει πρώτα από όλα να έχεις μία κάποια τριβή με τον άλλον.Και μετά από ένα σημείο ζητάς και μία σαρκική επαφή μαζί του.
Εκτός κι αν μπορεί να θεωρηθεί σχέση κάτι το καθαρά πλατωνικό.Αλλά και πάλι γιατί να το πεις "σχέση";Μπορείς να το πεις απλή επικοινωνία.

Παράθεση

Kozi

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Kozi
Ο Kozi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Άεργος/η . Έχει γράψει 52 μηνύματα.

O Kozi έγραψε στις 22:15, 15-02-15:

θα εκανα,αλλα δε θα ηθελα να υπαρχει αποσταση..ετσι κι αλλιως οι περισσοτερες γνωριμιες σημερα γινονται μεσω του facebook.

Παράθεση

_fairygirl_ (Τηγάνι)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη _fairygirl_
H Τηγάνι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μεταφραστής/Διερμηνέας και μας γράφει απο Αυστραλία. Έχει γράψει 5,440 μηνύματα.

H _fairygirl_ Σουλμέτ της Κατσαρόλας~ 29/3/12 ♥ έγραψε στις 22:19, 15-02-15:

Δεν είναι απλή επικοινωνία,έχει κάτι το "παραπάνω". Το "κάτι" αυτό το περίεργο,. Ακούγεται εντελώς περίεργο και εκτός πραγματικότητας,αλλά ειλικρινά και΄γω μέχρι κάποτε δεν πίστευα σε φιλίες και σχέσεις τέτοιου είδους έως ότου να αποδειχτεί πως η καλύτερή μου φίλη τη γνώρισα από το internet και μένει μίλια μακριά μου

Παράθεση

Alma Libre (Κατσαρόλα)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Alma Libre
H Κατσαρόλα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ιρλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 3,753 μηνύματα.

H Alma Libre Σουλμέτ του Τηγανιού ~ 29/3/12 ♥ έγραψε στις 22:22, 15-02-15:

Α εγώ πάλι το κατακρίνω.Εντάξει, ως άνθρωποι είμαστε επικοινωνιακά όντα και αποζητούμε την επικοινωνία με άλλους ανθρώπους, αλλά να βαφτίσεις "σχέση" κάτι με έναν άνθρωπο που δεν έχεις δει ποτέ στη ζωή σου και πιθανόν να μην τον δεις και ποτέ;Όχι, αυτό μου φαίνεται απίστευτα κουφό.
Όταν είσαι σε μια σχέση πρέπει πρώτα από όλα να έχεις μία κάποια τριβή με τον άλλον.Και μετά από ένα σημείο ζητάς και μία σαρκική επαφή μαζί του.
Εκτός κι αν μπορεί να θεωρηθεί σχέση κάτι το καθαρά πλατωνικό.Αλλά και πάλι γιατί να το πεις "σχέση";Μπορείς να το πεις απλή επικοινωνία.
I see your point, αλλά μερικοί καταπιάνονται και ταξιδεύουν προκειμένου να δουν κάποιον.
Εκτός των άλλων, πως κάνουμε συζήτηση εδώ στο στέκι και αν μας ρωτήσουν για ένα μέλος λέμε "τον ξέρω, έχουμε μιλήσει μια δυο φορές";
Ε κάπως έτσι είναι και οι σχέσεις εξ αποστάσεως. Δεν βλέπεις τον άλλον με τρεις διαστάσεις, αλλά μπορείς να τον νιώθεις.

αυτό ίσως παραπέμπει και σε παράνοια τώρα που το σκέφτομαι

Παράθεση

meetmeinmontauk

iSchool Moderator

Το avatar του χρήστη meetmeinmontauk
H meetmeinmontauk αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 7,944 μηνύματα.

H meetmeinmontauk έγραψε στις 22:31, 15-02-15:

ε, όχι και ποτέ βρε κοπέλα μου. συμφωνώ με τα λεγόμενά σου αλλά στο σημείο αυτό θα διαφωνήσω. στον 21ο αιώνα ζούμε, άνετα ταξιδεύεις όπου θες και σε πολλές περιπτώσεις πολύ οικονομικά

Παράθεση

BLUE SEA (Τέσα Ηλιού)

Διακεκριμένο μέλος

H BLUE SEA Μπαμπά μου,θα ζεις πάντα στην καρδιά μου έγραψε στις 23:00, 15-02-15:

Ακόμη κι απ' αυτό εδώ το forum (στο οποίο υποτίθεται γράφουν νεαρά άτομα που όσο να πεις είναι πιο καλλιεργημένα, έχουν πιο ανοικτό μυαλό κ.λπ.) καταλαβαίνεις αμέσως την προκατάληψη!Κανένας δε σέβεται τις σπουδές του άλλου, συνεχώς υποτιμητικά σχόλια και υπονοούμενα εκατέρωθεν κ.λπ.!
Σέβομαι το δικαίωμά σου να εκφράζεσαι όπως θέλεις. Ωστόσο, αν θυμάμαι καλά, ποτέ δεν έχω δώσει τέτοιου είδους αρνητικά ερείσματα, όπως αυτά που προανέφερες. Σέβομαι τον/την άλλον/η γι' αυτό που είναι και συνηθίζω να εκφράζω τη διαφωνία μου κόσμια και χωρίς να θίγω κανέναν/μία. Αν κάποιον/α τον έχω θίξει προσωπικά, να μου το πει ευθέως, να το επανορθώσω. Το αν είμαι αντίθετη με το εν λόγω είδος σχέσεων δεν έχει να κάνει ούτε με κομφορμισμό ούτε με προκατάληψη, αλλά με ανασφάλεια. Νομίζω ότι είμαι απόλυτα ειλικρινής και σαφής.

Παράθεση

Nelliel

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη Nelliel
H Nelliel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μελισσοκόμος και μας γράφει απο Μελίσσια (Αττική). Έχει γράψει 868 μηνύματα.

H Nelliel έγραψε στις 23:59, 15-02-15:

Mια φιλη μου γραφτηκε σε site γνωριμιων και γνωρισε ενα καλο (ετσι φαινοταν) παιδι και εκαναν αμεσως σχεση μεχρι που την πηρε μια μερα τηλεφωνο η κοπελα του (ρωτουσε να μαθει ποιος ειναι ο Νικος γιατι ετσι την ειχε ο τυπος καταχωρημενη στο κινητο του ) και απο τοτε δεν τολμαει να γνωρισει κοσμο online

-1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Backdrop

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη Backdrop
H Backdrop αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μαέστρος και μας γράφει απο Ρωσία (Ευρωπαϊκή Ρωσία). Έχει γράψει 788 μηνύματα.

H Backdrop έγραψε στις 00:06, 16-02-15:

Είμαι λίγο πιο παραδοσιακή!!
Τα κοινωνικά δίκτυα έχουν διευκολύνει κατά πολύ τις κοινωνικές επαφές και γνωριμίες, απλά είναι ένας τρόπος δικτύωσης που δεν με εκφράζει!
Θέλω όταν γνωρίζω τον άλλον να τον έχω δει... να βλέπω τα μάτια του τις κινήσεις του τον τρόπο που λειτουργεί σε ένα χώρο και το βασικότερο, μ αρεσει το eye contact..Πόσο γοητευτική πρόκληση να γνωρίζεις μόλις έναν άνθρωπο και να υπάρχει αυτή η άτιμη η γλώσσα του σώματος που καθορίζει μια σειρά γεγονότων!!
Όλα αυτά δεν στα προσφέρει ο υπολογιστής καλώς ή κακώς, χανεις την άμεση επαφή!

Παράθεση

CatLover09

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη CatLover09
H CatLover09 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 415 μηνύματα.

H CatLover09 έγραψε στις 22:55, 18-02-15:

Εγω παλι θεωρω οτι το ιντερνετ ειναι πολυ επικινδυνο και θελει μεγαλη προσοχη.
Ωστοσο τον αντρα μου μεσω myspace τον γνωρισα το 2006.
Για 3 χρονια φοβομουν να τον συναντησω(δεν εχω εμπιστοσυνη γενικοτερα στους ανθρωπους ποσο μαλλον σε εκεινους που δεν γνωριζω).
Κατα διαστηματα συνομιλουσαμε στο νετ,μετα χανομασταν μεχρι που πηρα την αποφαση να τον δω το 2009!
Απο τοτε ειμαστε αχωριστοι και πολυ ευτυχισμενοι!
Ειναι ο καλυτερος ανθρωπος του κοσμου και αυτον τον ανθρωπο τον βρηκα πισω απο μια οθονη!

4 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Mάιρα

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη Mάιρα
H Mάιρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,673 μηνύματα.

H Mάιρα έγραψε στις 23:24, 18-02-15:

Αρχική Δημοσίευση από CatLover09
Εγω παλι θεωρω οτι το ιντερνετ ειναι πολυ επικινδυνο και θελει μεγαλη προσοχη.
Ωστοσο τον αντρα μου μεσω myspace τον γνωρισα το 2006.
Για 3 χρονια φοβομουν να τον συναντησω(δεν εχω εμπιστοσυνη γενικοτερα στους ανθρωπους ποσο μαλλον σε εκεινους που δεν γνωριζω).
Κατα διαστηματα συνομιλουσαμε στο νετ,μετα χανομασταν μεχρι που πηρα την αποφαση να τον δω το 2009!
Απο τοτε ειμαστε αχωριστοι και πολυ ευτυχισμενοι!
Ειναι ο καλυτερος ανθρωπος του κοσμου και αυτον τον ανθρωπο τον βρηκα πισω απο μια οθονη!
Σίγουρα είναι επικίνδυνο αλλά παρόλα αυτά είναι και ένας τρόπος να γνωρίσεις αξιόλογους ανθρώπους!
Είναι ένα ρίσκο. Στη ζωή σου πάντα παίρνεις να παίρνεις ρίσκα, αλλιώς τι νόημα έχει να ζεις μια ήρεμη ζωή χωρίς να κάνει κάποια διαφορετικά πράγματα από ότι συνήθως; Ρίσκαρε και ό,τι είναι να γίνει θα γίνει. Είτε θα σου βγει σε καλό είτε την επόμενη φορά που θα τύχει να γνωρίσεις κάποιον από το ίντερνετ θα είσαι πιο επιφυλακτική από όσο ήσουν την πρώτη φορά. Θα μπορούσες να βάλεις κάμερα, να δείτε ο ένας τον άλλον. Να ξέρεις και με ποιον ακριβώς μιλάς και πως είναι περίπου, για να μην σου έρθει κανείς άλλος όταν αποφασίσεις να τον συναντήσεις.

Παράθεση

fashionista

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη fashionista
H fashionista αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών . Έχει γράψει 58 μηνύματα.

H fashionista έγραψε στις 14:32, 19-02-15:

Δεν εχω βγει ποτε με καποιον απο το ιντερνετ,δεν ειμαι αρνητικη,δεν ετυχε.Κατι που ακουω απο τους αλλους συνηθως ειναι οτι απογοητευονται απο την εμφανιση και οχι απο τον χαρακτηρα.Πολλες φορες οι φωτογραφιες μπορει να μην εχουν σχεση με την πραγματικοτητα.

Παράθεση

Alexl1996

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη Alexl1996
Ο Alexl1996 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 21 ετών , επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,201 μηνύματα.

O Alexl1996 έγραψε στις 12:42, 18-06-15:

Όχι δεν έχει τύχει ποτέ να βγω με κάποια που γνώρισα μέσω Ιντερνετ, αν και πιστευώ ότι για κάποιες κατηγορίες ανθρώπων όπως εγώ , θα βοηθούσε κάτι τέτοιο. Όταν κάποιος είναι ντροπαλός πολύ (εγώ) , του είναι πιο εύκολο / πιο ασφαλές να μιλήσει σε μία κοπέλα μέσω του facebook ή γενικά μέσω ενός μέσου κοινωνωικής δικτύωσης! Θεωρώ ότι έτσι η προσέγγιση γίνεται ευκολότερη, στα πρώτα στάδια... Όσο δύσκολο μπορεί να είναι κάποιες φορές ακόμα και το απλό "Θες να πάμε για ένα καφέ;" στην real life, τόσο ευκολο μου φαίνεται ότι μπορεί να είναι μέσω internet.
Σαφώς θέλει προσοχή, αλλά εξίσου πολλή προσοχή θέλει και στην πραγματικότητα, να μην βρεθείς προ εκπλήξεως. Και μάλιστα η γνώμη μου είναι ότι αν ψάχνεις κάτι σχετικά σοβαρό , είναι σχεδόν αδύνατο να το βρεις σε ένα κλαμπ πχ όπου δεν μπορείς καν να γνωριστείς με τον άλλον, παρά μόνο γκαρίζοντας στο αυτί του
Εν ολίγοις θεωρώ ότι είναι καλή λύση το ίντερνετ, πολλοί διαφωνούν, αλλά πλέον οι περισσότεροι απο μας έχουμε κλειστεί σε αυτό, επομένως πιστεύω ότι είναι πια ευκολότερο να βρεις μια ευκαιρία για γνωριμία που ίσως εξελιχθεί σε σχέση μέσω διαδικτύου, παρά στον δρόμο ή στην καφετέρια για παράδειγμα..
4 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

GeorgeRns

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη GeorgeRns
Ο GeorgeRns αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 23 ετών . Έχει γράψει 43 μηνύματα.

O GeorgeRns έγραψε στις 09:01, 23-06-15:

Σχέση όχι, σεξ ναι.
Παράθεση

einhell

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη einhell
Ο einhell αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 35 ετών . Έχει γράψει 64 μηνύματα.

O einhell έγραψε στις 22:07, 11-11-15:

Ε τωρα, ειναι σα να ρωτας....εχετε παει ποτε σε μπαρακι μονος/η και φυγατε με "παρεα"?
Παράθεση

lovesong1

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη lovesong1
H lovesong1 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3 μηνύματα.

H lovesong1 έγραψε στις 18:41, 15-11-15:

και ομως γινεται σχεση απο το ιντερνετ..αποδειξη ο συντροφος μου 3 χρονια τωρα γνωριστηκαμε μεσω ιντερνετ αλλα τωρα ειμαστε απο κοντα μαζι! ειναι να σου τυχει...οπως ολες οι ανθρωπινες σχεσεις.
Παράθεση

Animus99

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Animus99
H Animus99 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ελληνικό (Αττική). Έχει γράψει 102 μηνύματα.

H Animus99 έγραψε στις 13:01, 07-12-15:

Αρχική Δημοσίευση από Nelliel
Mια φιλη μου γραφτηκε σε site γνωριμιων και γνωρισε ενα καλο (ετσι φαινοταν) παιδι και εκαναν αμεσως σχεση μεχρι που την πηρε μια μερα τηλεφωνο η κοπελα του (ρωτουσε να μαθει ποιος ειναι ο Νικος γιατι ετσι την ειχε ο τυπος καταχωρημενη στο κινητο του ) και απο τοτε δεν τολμαει να γνωρισει κοσμο online
axaxaxa,θεικο!!!αλλα ενταξει,σε κανεναν δεν ειναι ωραιο να συμβαινει αυτο,περα απο την πλακα..
Παράθεση

PINELOPI1234

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη PINELOPI1234
H PINELOPI1234 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών . Έχει γράψει 22 μηνύματα.

H PINELOPI1234 έγραψε στις 00:40, 22-01-17:

Εγώ πιστευω οτι ειναι καλυτερο να γνωρισεις καποιον απο κοντα face to face παρα μεσω ιντερνετ.και εγω εχω μιλησει συνολικα με 4 5 το πολυ ατομα(ακομα και προσφατα )αλλα ετσι για κουβεντα πιο πολυ,δεν επιδιωκα να γνωριστω...επισης και αν εκανα σχεση μεσω ιντερνετ πως γνωριστηκαμε κλπ και να λεω απο τσατ, δεν ξερω δεν ειναιπολυ ωραιαο
Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 5 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    gademis, NikosRMD, Ευγενία Κ.

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους