Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 78,791 εγγεγραμμένα μέλη και 3,054,040 μηνύματα σε 93,210 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα 409 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο e-steki.

Εγγραφή Βοήθεια

Έχετε κάνει ποτέ σχέση με κάποιον/α που γνωρίσατε από το internet;

Έχετε κάνει ποτέ σχέση με κάποιον/α που γνωρίσατε από το internet;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 180)
Ναι, και θα το ξανά έκανα!
69
38,33%
Μια φορά αλλά δεν θα το ξανα έκανα!
27
15,00%
Κάποτε το σκεφτόμουν αλλά...
14
7,78%
Όχι, ποτέ μου!
70
38,89%

fetish

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη fetish
H fetish αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 21 μηνύματα.

H fetish έγραψε στις 20:06, 30-11-06:

εχω κανει αλλα καμια δεν μου βγηκε σε καλο...
εκτος του οτι οι περισσοτεροι ηθελαν μονο σεξ κ
δεν ειχαν καμια σχεση με το πως τους φανταζομουν με
αποτελεσμα να ξενερωνω...
βεβαια απο την αλλη γνωρισα κ το μεγαλυτερο μου κολημα στο νετ
ο οποιος με ταλαιπωρησε αρκετα...κ δυστυχως δεν ειχε καλο τελος...
εδω βεβαια φταιτε κ σεις που βαζετε ταμπελες στις κοπελες που γνωρτζετε στο νετ.....το οτι μιλαμε ανταλλασουμε αποψεις κ καποια στιγμη θελουμε να γνωρισουμε το ατομο που συνομιλουμε δεν συμαικει οτι θελουμε κ να"κρεβατωθουμε"μαζι του!!!!!!

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

-1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Bill_1992 (Βασίλης)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη Bill_1992
Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 24 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 1,353 μηνύματα.

O Bill_1992 σκέφτηκε και έγραψε στις 20:16, 30-11-06:

Αρχική Δημοσίευση από prime
Η αλήθεια έιναι ότι πλέον το internet έχει μπει πια για τα καλά στη ζωή των περισσοτέρων από μας και μας δίνει εκτός των άλλων και τη δυνατότητα να γνωρίσουμε καινούρια άτομα από όλον τον κόσμο..
Είναι ορισμένες φορές φυσικό και επόμενο να αναπτύσσονται και φιλίες ή ακόμα και φλερτ με άτομα που ποτέ δεν έχουμε δει κυρίως όταν δεν υπάρχει η αμηχανία που έχουμε πολλοί από μας όταν φλερτάρουμε σε φυσικό χώρο, π.χ. δουλειά, σχολείο, club κτλ., πράγμα που το κάνει ακόμα πιο εύκολο.
Προσωπικά βέβαια προτιμώ να την άμεση επαφή γιατί σου δίνει τη δυνατότητα να εκτιμήσεις καλύτερα τη συμπεριφορά του άλλου..Άλλο να ακούς, να βλέπεις και να μιλάς και άλλο να γράφεις..
Το να έκανα μια σχέση με κάποιον που θα γνώριζα από κάποιο chat room ή forum μου φαινόταν γενικά εξωπραγματικό, γιατί όπως προείπα είμαι άτομο που βασίζεται πολύ και στις αισθήσεις του για να εκτιμά πρόσωπα και καταστάσεις.
Όχι,γιατί εκτός από την ηλικία μου,θεωρώ ότι είναι αρκετά επικίνδυνο
(ΥΓ:το avatar της fetish μου θυμίζει την ΚΕ,επειδή το'χε παλιά.Λέω κι εγώ,χρειάζομαι γυαλιά?

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

zanin

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη zanin
H zanin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και μας γράφει απο Ηράκλειο (Αττική). Έχει γράψει 1,201 μηνύματα.

H zanin έγραψε στις 17:32, 01-12-06:

οχι οχι οχι.....
δεν ειμαι κατα, αλλα ποτε δεν ξερεις τι θα γινει στο μελλον

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Dark_kronos (Rognan)

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη Dark_kronos
Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 25 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 6,876 μηνύματα.

O Dark_kronos Όλα είναι ψεύτικα έγραψε στις 18:27, 01-12-06:

Κατα καπιον τροπο θα μπορουσαμε να πουμε οτι με την κοπελα μου γνωριστικαμε απο το internet
Βασικα ο πατερας μου και η μητερα της συνεργαστικαν καπια στιγμη και ετσι απλα ηξερα οτι υπιρχε ενα κοριτσακι που ξερει ντραμς, χωρις να την εχω γνωρισει ποτε. Καπια στιγμη εφτιαξα ενα συγκροτιμα (οπως ξερετε) και εβαλα τον πατερα μου να παρει την μανα της για να μου δοσει το κινιτο της κοπελας (που τελικα εγινε κοπελα μου!!!). Ε την πειρα τηλεφωνο εγω, συμφωνισε να μπει στο συγκροτιμα, αλλα αυτην την εποχη ητανε εδω η αδερφη μου και δεν εχα καιρο για προβες, ετσι εδωσα το κινιτο της στην ξαδερφη μου(αλλο μελος του συγκροτιματος, τελικα οικογενιακο το καναμε το συγκροτιμα) και κανανε μια προβα μαζι. Ε οταν κανανε προβα η ξαδερφη μου της εδωσε το msn μου και ετσι πρωτα μιλαγαμε απο msn για καμια βδομαδα και μετα γνωριστικαμε απο κοντα!

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Dark_kronos : 01-12-06 στις 20:59.
1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

nikolas17 (Νίκος)

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη nikolas17
Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 25 ετών , επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 689 μηνύματα.

O nikolas17 έγραψε στις 19:39, 01-12-06:

Βασικα ο πατερας μου και η μητερα μου συνεργαστικαν καπια στιγμη
Δεν το έπιασα αυτό...

και εβαλα τον πατερα μου να παρει την μανα της για να μου δοσει το κινιτο της.
...σε συνδυασμό με αυτό

Παράθεση

secret-sinner

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη secret-sinner
H secret-sinner αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών . Έχει γράψει 7 μηνύματα.

H secret-sinner έγραψε στις 19:57, 01-12-06:

Oh my god! Σχέση απο internet! Τί μου θυμίζεις τώρα...
Προσωπικά μετά απο τη τελευταία μου σχέση (που ήταν μέσω νετ), δεν υπάρχει περίπτωση να ξανακάνω κάτι τέτοιο.
Απλά για όσους σκέφτονται να κάνουν κάτι με αυτό το τρόπο, έχω να πω
μην ενθουσιάζεστε τόσο εύκολα. Μπορεί ο άλλος να είναι καλός χρυσός γαμώ τα άτομα.. ένιγουεη να τα' χει όλα, αλλά αν δεν ζήσεις πράγματα και πας να κάνεις κάτι στα τυφλά, επιεικώς την έβαψες!!!
Για να μη παρεξηγηθούμε όχι πάντα.. Αλλά η πλειοψηφία αυτό λέει..

Παράθεση

Dark_kronos (Rognan)

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη Dark_kronos
Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 25 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 6,876 μηνύματα.

O Dark_kronos Όλα είναι ψεύτικα έγραψε στις 20:59, 01-12-06:

Κατευθειαν εσυ με το σχολειο στο στομα

Παράθεση

NINJAKI (ΧΑ!!!)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη NINJAKI
H ΧΑ!!! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 296 μηνύματα.

H NINJAKI έγραψε στις 21:25, 01-12-06:

Τέλεια ιδέα

Παράθεση

Demelene

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη Demelene
Ο Demelene αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 38 ετών , επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,851 μηνύματα.

O Demelene έγραψε στις 20:18, 02-12-06:

Αρχική Δημοσίευση από fetish
εχω κανει αλλα καμια δεν μου βγηκε σε καλο...
εκτος του οτι οι περισσοτεροι ηθελαν μονο σεξ κ
δεν ειχαν καμια σχεση με το πως τους φανταζομουν με
αποτελεσμα να ξενερωνω...
βεβαια απο την αλλη γνωρισα κ το μεγαλυτερο μου κολημα στο νετ
ο οποιος με ταλαιπωρησε αρκετα...κ δυστυχως δεν ειχε καλο τελος...
εδω βεβαια φταιτε κ σεις που βαζετε ταμπελες στις κοπελες που γνωρτζετε στο νετ.....το οτι μιλαμε ανταλλασουμε αποψεις κ καποια στιγμη θελουμε να γνωρισουμε το ατομο που συνομιλουμε δεν συμαικει οτι θελουμε κ να"κρεβατωθουμε"μαζι του!!!!!!
Αρχική Δημοσίευση από secret-sinner
Oh my god! Σχέση απο internet! Τί μου θυμίζεις τώρα...
Προσωπικά μετά απο τη τελευταία μου σχέση (που ήταν μέσω νετ), δεν υπάρχει περίπτωση να ξανακάνω κάτι τέτοιο.
Απλά για όσους σκέφτονται να κάνουν κάτι με αυτό το τρόπο, έχω να πω
μην ενθουσιάζεστε τόσο εύκολα. Μπορεί ο άλλος να είναι καλός χρυσός γαμώ τα άτομα.. ένιγουεη να τα' χει όλα, αλλά αν δεν ζήσεις πράγματα και πας να κάνεις κάτι στα τυφλά, επιεικώς την έβαψες!!!
Για να μη παρεξηγηθούμε όχι πάντα.. Αλλά η πλειοψηφία αυτό λέει..
Εγώ πραγματικά κατηγορείται το Ιντερνετ για κακές σχέσεις.
Κακές σχέσεις έχουμε κάνει και επειδή κάποιος φίλος μας γνώρισε το ταίρι τότε θα τα φορτώσουμε στον φίλο μας? Στην τελική δεν σας έβαλε κανένα byte μαχαίρι στο λαιμό, λέγοντας σας ή τα φτοιάχνεται ή σας κάνω format.

Η επιλογή του να προχωρήσεις με κάποιον είναι προσωπική υπόθεση και ο μόνος υπεύθυνος για αυτή είναι ο πράτων και συμπράττων.
Αλλά πάντα κατηγορούμε το πιο εύκολο από το πραγματικό λόγο.Την λάθος επιλογή δλδ ή τις συνθήκες που οδήγησαν στον χωρισμό. Δεν φταίει ο αγγελιοφόρος για τα κακά μαντάτα.

Όπως έχω ξαναπει το ιντερνετ αποτελεί τμήμα της ζωής για γνωρισμίες όπως είναι το πανεπιστήμιο,τρο φροντηστήριο ένα χόμπυ το κλαμπ και άλλα! Το λάθος είναι το μέσο να γίνεται αυτοσκοπός για σχέση.

Παράθεση

Requiem

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Requiem
Ο Requiem αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 7 μηνύματα.

O Requiem έγραψε στις 07:14, 03-12-06:

Συμφωνώ με τον Demelene. Για κάποιο λόγο, το Internet πάντα κατηγορείται. Δεν θέλω να βγω off topic άλλα ότι υπάρχει στο Internet υπάρχει και έξω. Και τα καλά και τα κακά.

Γνωριμίες κάνεις κάθε μέρα. Παντού. Αν θες.

Έχετε κάνει ποτέ σχέση με κάποιον που γνωρίσατε σε καφετέρια;
Αν αυτό το άτομο χρησιμοποιεί το Internet και η γνωριμία γινόταν από εκεί ποιά θα ήταν η διαφορά; Η λέξη κλειδί είναι η γνωριμία. Αυτό γίνεται στο Internet. Τα υπόλοιπα από κοντά.

Προσωπικά δεν έχω κάνει σχέση με άτομα που έχω γνωρίσει απ το Internet. Μπορεί απλά να μην έχει κάτσει να να γίνει στο μέλλον. Προκατιλημένος δεν είμαι οποτε...

Παράθεση

Demelene

Διακεκριμένο μέλος

Ο Demelene αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 38 ετών , επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,851 μηνύματα.

O Demelene έγραψε στις 18:01, 03-12-06:

Αλήθεια πάντως Requiem που το ιντερνετ χαρακτηρίζεται από την υπερβολή και κατάχρηση, και γιαυτό σε ορισμένα ζητήματα ευκόλως κατηγορείται αντί φυσικά να κατηγορηθεί ο πραγματικός ένοχος που είναι ο άνθρωπος και η κακή χρήση.
Αλλά μην σας φαίνεται και παράξενο. Το ιντερνετ απλά ακολουθεί τα χνάρια και της λοιπής κοινωνίας και όλων των σάπιων χαρακτηριστικών της που κυριαρχούν και προβάλλονται ως πρότυπα. Γιατί δλδ το ιντερνετ να μείνει έξω από τον χορό? Γιαυτό άλλωστε δεν φτοιάξαμε και το bandwidth?

Παράθεση

Requiem

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Requiem
Ο Requiem αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 7 μηνύματα.

O Requiem έγραψε στις 18:50, 03-12-06:

Δεν ήθελα να ξεφύγω off topic αναλύοντας το περισσότερο. Απλά με βάση κάποια posts που είδα εδώ, φαίνεται πως υπάρχει μια όχι προκατάληψη αλλά πως να το θέσω. Διαφοροποίηση. Λες και οι γνωριμίες σε καφετέρια, σχολές, μέσω άλλων, μέσω κινητού κλπ ανοίκουν σε μία κατηγορία και το Internet σε μια δεύτερη. Μόνο του.

Βλέπω από τους ανθρώπους γενικά αντιδράσεις του στυλ "Α, το internet έχει προρνογραφικό περιεχόμενο που βλέπουν ανεξέλεγχτα τα παιδία μας". Γιατί το περίπτερο της γειτονίας στα πίσω ράφια τί εχει; η τηλεόραση τι έχει; "Το internet έχει καθάρματα, παιδεραστές κλπ" Ναι έχει, όπως και η κοινωνία. Το ότι μπορεί μια ομάδα ανθρώπων να είνια μαζεμένη στο internet είναι ένα γεγονός. Αλλά όχι απαραίτητα κακό. Πόσες φιλίες, καλές φιλίες έχουν δημιουργηθεί απ το internet; forums δεν υπάρχουν με την εννοιά τους έξω από τον υπολογιστή. Απλά το internet για μένα είναι ένα ακόμα στοιχείο που ίσως ολοκληρώνει την κοινωνικότητα των ατόμων σε συνδυασμό με όλα τα υπόλοιπα έξω απο αυτό.

Αυτά. Δεν θέλω να ξεφύγω απ το topic και ελπίζω να μην το εκανα

Παράθεση

Wishful

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη Wishful
Ο Wishful αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 342 μηνύματα.

O Wishful έγραψε στις 21:53, 03-12-06:

Αρχική Δημοσίευση από Requiem
Δεν ήθελα να ξεφύγω off topic αναλύοντας το περισσότερο. Απλά με βάση κάποια posts που είδα εδώ, φαίνεται πως υπάρχει μια όχι προκατάληψη αλλά πως να το θέσω. Διαφοροποίηση. Λες και οι γνωριμίες σε καφετέρια, σχολές, μέσω άλλων, μέσω κινητού κλπ ανοίκουν σε μία κατηγορία και το Internet σε μια δεύτερη. Μόνο του.

Βλέπω από τους ανθρώπους γενικά αντιδράσεις του στυλ "Α, το internet έχει προρνογραφικό περιεχόμενο που βλέπουν ανεξέλεγχτα τα παιδία μας". Γιατί το περίπτερο της γειτονίας στα πίσω ράφια τί εχει; η τηλεόραση τι έχει; "Το internet έχει καθάρματα, παιδεραστές κλπ" Ναι έχει, όπως και η κοινωνία. Το ότι μπορεί μια ομάδα ανθρώπων να είνια μαζεμένη στο internet είναι ένα γεγονός. Αλλά όχι απαραίτητα κακό. Πόσες φιλίες, καλές φιλίες έχουν δημιουργηθεί απ το internet; forums δεν υπάρχουν με την εννοιά τους έξω από τον υπολογιστή. Απλά το internet για μένα είναι ένα ακόμα στοιχείο που ίσως ολοκληρώνει την κοινωνικότητα των ατόμων σε συνδυασμό με όλα τα υπόλοιπα έξω απο αυτό.

Αυτά. Δεν θέλω να ξεφύγω απ το topic και ελπίζω να μην το εκανα
Να πω απλά οτι με η χωρίς προκατάληψη,το -νετ δεν αποτελει γνωριμία ! Μια ...κουβεντούλα είναι απλά,σε σχέση με την γνωριμία τετ-α-τετ στον πραγματικό κόσμο.Συμληρωματικά,στο -νετ,εύκολα μπορώ να "βγάλω" οτι χαρακτήρα θέλω ! Δεν υπάρχει η έκφραση,ο τόνος της φωνής,το ύφος,η χειρονομία κ.λ.π.στοιχεία που είναι απαραίτητα στη γνωριμία.Οχι οτι διαφωνώ με τις γνωριμίες που ξεκίνησαν απ'το -νετ.Αλλά λέμε τωρα....

Παράθεση

Demelene

Διακεκριμένο μέλος

O Demelene έγραψε στις 12:14, 04-12-06:

Αρχική Δημοσίευση από Requiem
Απλά το internet για μένα είναι ένα ακόμα στοιχείο που ίσως ολοκληρώνει την κοινωνικότητα των ατόμων σε συνδυασμό με όλα τα υπόλοιπα έξω απο αυτό.
Να διαφωνήσω αν και πιστεύω ότι δεν το εννοείς έτσι όπως το έγραψες με βάση το λοιπό ποστ σου.
Το ιντερνετ αποτελεί ένα ακόμα στοιχείο της κοινωνικότητας τους για ορισμένα άτομα. Όπως για παράδειγμα ένας αθλητικός όμιλος ή μια κινηματογραφική λέσχη.

Αρχική Δημοσίευση από Wishful
Να πω απλά οτι με η χωρίς προκατάληψη,το -νετ δεν αποτελει γνωριμία ! Μια ...κουβεντούλα είναι απλά,σε σχέση με την γνωριμία τετ-α-τετ στον πραγματικό κόσμο.Συμληρωματικά,στο -νετ,εύκολα μπορώ να "βγάλω" οτι χαρακτήρα θέλω ! Δεν υπάρχει η έκφραση,ο τόνος της φωνής,το ύφος,η χειρονομία κ.λ.π.στοιχεία που είναι απαραίτητα στη γνωριμία.Οχι οτι διαφωνώ με τις γνωριμίες που ξεκίνησαν απ'το -νετ.Αλλά λέμε τωρα....
Δυστυχώς έχεις δίκιο και γιαυτό το μεγαλύτερο παραγώμενο αρνητικό του ιντερνετ είναι η λάθος χρήση από κάποιες ψευδαισθήσεις που προσφέρει. Η λέξη εικονικός κόσμος έχει αποκτήσει ποια και μια δεύτερη σημασία την άσχημη.
Το μόνο χάπι για μένα! Η φυσική συνάντηση το γρηγορότερο δυνατόν όταν είναι δυνατή.Και γιαυτό και επιμένω τόσο πολύ σε αυτό με άτομα που μιλώ online σε συνάντηση από κοντά! και εν μέρη και η προέλευση του Nickname μου.

Παράθεση

Wishful

Δραστήριο Μέλος

Ο Wishful αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 342 μηνύματα.

O Wishful έγραψε στις 10:36, 05-12-06:

Αρχική Δημοσίευση από Demelene

Δυστυχώς έχεις δίκιο και γιαυτό το μεγαλύτερο παραγώμενο αρνητικό του ιντερνετ είναι η λάθος χρήση από κάποιες ψευδαισθήσεις που προσφέρει. Η λέξη εικονικός κόσμος έχει αποκτήσει ποια και μια δεύτερη σημασία την άσχημη.
Το μόνο χάπι για μένα! Η φυσική συνάντηση το γρηγορότερο δυνατόν όταν είναι δυνατή.Και γιαυτό και επιμένω τόσο πολύ σε αυτό με άτομα που μιλώ online σε συνάντηση από κοντά! και εν μέρη και η προέλευση του Nickname μου.
Τις απόψεις σου σε σχέση με το -νετ & τις συναντήσεις,τις εχω δεί & χαίρομαι που συμφωνούμε.Πολύ καλά κάνεις κι επιμένεις να μη μένεις στα απρόσωπα κειμενάκια & λογάκια του -νετ.Αναρωτιέμαι όμως,πως σε αντιμετωπίζουν για την επιμονή σου αυτή & συμπληρώνωντας,θα πω οτι αυτή η αντιμετώπιση που λαμβάνεις συνήθως (απο προσωπικές εμπειρίες μιλάω),αυτή είναι η προκατάληψη !!!

Παράθεση

Isiliel (Φεγγάρω)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Isiliel
H Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 9,802 μηνύματα.

H Isiliel Salus populi suprema lex esto έγραψε στις 11:02, 05-12-06:

απρόσωπα κειμενάκια & λογάκια
Γιατί ρε παιδιά απρόσωπα? Άνθρωποι γράφουν και στο internet. Εδώ, που είμαστε τώρα, άνθρωποι γράφουν!... Γιατί δε νιώθετε ας πούμε το ίδιο για την τηλεφωνική επικοινωνία? Επειδή ακούτε φωνή?
Νομίζετε πως δεν υπάρχει κάτι ιδιαίτερο στον τρόπο που εκφράζεται και γράφει κάποιος; Δεν υπάρχει μια προσωπική "φωνή" στον γραπτό λόγο;
Προσωπικά, άτομα που συναναστρέφομαι συχνά στο internet, μπορώ να τα ξεχωρίσω από τον τρόπο γραφής, χωρίς να δω nickname. Δεν έχουν λοιπόν μια ιδιαίτερη "internet-ικη ταυτότητα";
Κάντε ένα πείραμα με τον εαυτό σας:
Δεν υπάρχει έστω και ένα μέλος αυτού του forum που θα αναγνωρίζατε οπουδήποτε τον τρόπο γραφής του;

Τελικά η online επικοινωνία είναι τόσο απροσωπη, όσο την κάνουμε νομίζω...

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Κακή Επιρροή (Αναστασία)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Κακή Επιρροή
H Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 6,729 μηνύματα.

H Κακή Επιρροή εχμ... είπε γεια ...κι έγραψε στις 11:12, 05-12-06:

Αρχική Δημοσίευση από Isiliel
Δεν υπάρχει έστω και ένα μέλος αυτού του forum που θα αναγνωρίζατε οπουδήποτε τον τρόπο γραφής του;

χουχου.... υπάρχουν αρκετά παραπάνω από ένα άτομα που ΟΠΟΥ ΚΙ ΟΠΩΣ κι αν γραφουν θα τους καταλάβω
όταν είσαι χρόνια στο κουρμπέτι, είναι σαν να είσαι τυφλός και μαθαίνεις να διαβάζεις με την αφή

Παράθεση

Wishful

Δραστήριο Μέλος

O Wishful έγραψε στις 11:15, 05-12-06:

Γιατί ρε παιδιά απρόσωπα? Άνθρωποι γράφουν και στο internet. Εδώ, που είμαστε τώρα, άνθρωποι γράφουν!... Γιατί δε νιώθετε ας πούμε το ίδιο για την τηλεφωνική επικοινωνία? Επειδή ακούτε φωνή?
Νομίζετε πως δεν υπάρχει κάτι ιδιαίτερο στον τρόπο που εκφράζεται και γράφει κάποιος; Δεν υπάρχει μια προσωπική "φωνή" στον γραπτό λόγο;
Προσωπικά, άτομα που συναναστρέφομαι συχνά στο internet, μπορώ να τα ξεχωρίσω από τον τρόπο γραφής, χωρίς να δω nickname. Δεν έχουν λοιπόν μια ιδιαίτερη "internet-ικη ταυτότητα";
Κάντε ένα πείραμα με τον εαυτό σας:

Ε τώρα τι να πώ ? με...ρούμπωσες !! Απλα θα επιμείνω οτι η προσωπική επαφή είναι αναντικατάστατη ! Ετσι για να το επεκτείνω κιόλας,μπορεί να εχει περισσότερη μαγεία απ'οτι μπορεί να υποψιάζεται κανείς,είτε απο το -νετ,είτε απο το τηλέφωνο !!! Λοιπόν ? σε μια περίπτωση τέτοια τι θα πείς ? Μείνε στη φαντασία του..διαδυκτίου,η στη φωνή που σε...ταξιδεύει !!!

Παράθεση

Isiliel (Φεγγάρω)

Επιφανές Μέλος

H Isiliel Salus populi suprema lex esto έγραψε στις 11:29, 05-12-06:

Αστειεύεσαι! Και βέβαια η προσωπική επαφή είναι αναντικατάστατη!
Καμία απολύτως αντίρρηση!

Μα καμία όμως!

Αλλά μην καταδικάσουμε το internet, που είναι αν μη τι άλλο ένα πολύ καλό μέσο επικοινωνίας!
Σκέψου πόσα ζευγάρια που έστω γνωρίστηκαν από κοντά και αναγκάστηκαν να βρεθούν σε διαφορετικές χώρες έχουν λόγω του internet έναν τρόπο επικοινωνίας που είναι φτηνός και όσο το δυνατόν άμεσος!
Δε φταίει το μαχαίρι για τον τρόπο που το χρησιμοποιεί ο δολοφόνος ε; Θα μπορούσε κάλλιστα να το χρησιμοποιεί για να κόψει ψωμί

Παράθεση

Wishful

Δραστήριο Μέλος

O Wishful έγραψε στις 11:52, 05-12-06:

Αρχική Δημοσίευση από ΚΑΚΗ ΕΠΙΡΡΟΗ
χουχου.... υπάρχουν αρκετά παραπάνω από ένα άτομα που ΟΠΟΥ ΚΙ ΟΠΩΣ κι αν γραφουν θα τους καταλάβω
όταν είσαι χρόνια στο κουρμπέτι, είναι σαν να είσαι τυφλός και μαθαίνεις να διαβάζεις με την αφή
Ναι.. καλή μου επιρροή ! Θα συμφωνήσω & μαζί σου ! Αν πω για μένα,μέχρι & ψυχανάλυση εν μέρει κανω διαβάζοντας κάποια πόστς & κάποιοι εχουν πραγματικά εναν ιδιαίτερο τρόπο έκφρασης με το γραπτό (& οχι μόνο) λογο.Το ..πάθος μου αν το θέλεις έτσι,είναι ακριβώς εκεί ! Θα προτιμήσω την προσωπική επαφή με ενα τέτοιο ατομο,απ'το διάλογο μέσω...εικονικής πραγματικότητας.
Αλλωστε,χρόνια στο κουρμπέτι οπως λες,ξέρεις οτι το ατόφιο φθίνει στην πραγματικότητα στην καθημερινή μας ζωή. Να σου χαρίσω κι ενα τραγουδάκι ανάλογο ?
Είν'ο κόσμος δύσκολη γραφή
όλο σβήνεται κι αν δε διαβαστεί με την αφή,
τίποτα δε γίνεται !
Μη με πας off !

Παράθεση

Κακή Επιρροή (Αναστασία)

Επιφανές Μέλος

H Κακή Επιρροή εχμ... είπε γεια ...κι έγραψε στις 11:56, 05-12-06:

Δε διαφωνώ μαζί σου Ναι φυσικά και είναι καλύτερα να υπάρχει η προσωπική επαφή... αλλά ίσως ένα τέτοιο άτομο η τύχη να μην το έφερνε στο δρόμο σου εκτός internet.... και φυσικά, χίλιες φορές να έχω επαφή με ένα τέτοιο άτομο ΕΣΤΩ και μεσω internet παρά καθόλου!
Είναι σαν να γνωρίζεις ένα άτομο σε ένα μπαράκι που ενώ δεν είχες σκοπό να πας, τελευταία στιγμή βάζεις το μπουφαν και πας.... μετά λες... πω πωωωω αν δεν ειχα παει, δεν θα το είχα γνωρίσει!

Παράθεση

Demelene

Διακεκριμένο μέλος

O Demelene έγραψε στις 16:08, 05-12-06:

Τις απόψεις σου σε σχέση με το -νετ & τις συναντήσεις,τις εχω δεί & χαίρομαι που συμφωνούμε.Πολύ καλά κάνεις κι επιμένεις να μη μένεις στα απρόσωπα κειμενάκια & λογάκια του -νετ.

Εννοείς σε 'άλλα post. Και εγώ χαίρομαι

Αναρωτιέμαι όμως,πως σε αντιμετωπίζουν για την επιμονή σου αυτή & συμπληρώνωντας,θα πω οτι αυτή η αντιμετώπιση που λαμβάνεις συνήθως (απο προσωπικές εμπειρίες μιλάω),αυτή είναι η προκατάληψη !!!
Στο πρώτο τμήμα της παράθεσης να απαντήσω ότι βασικά ψιλοπαρεξηγούνται ειδικότερα και όταν αρνούμε να πω το όνομα μου. Μου φαίνεται αδιανόητο να μιλάω με άτομα που η φυσική συνάντηση είναι δυνατή μέσω (σε κατά σειρά μειώμενης προτίμησης) μέσω φόρουμ,Instant Messangers (IM),κινητού,τηλεφώνου. Και αυτό όχι μόνο με άτομα που δεν ξέρω. Σε όλο και μικρότερες ηλικίες παρατηρώ συμπτώματα του να προτιμούν να κάτσουν να γράφουν 1.5-2 ώρες για θέματα και προβλήματα στο msn αντί στον ίδιο χρόνο να έχουν βρεθεί ή τουλάχιστον θα πει προφορικά αυτά και πολλά άλλα. Εγώ το θεωρώ κατάντια. (δεν μετράω τις περιπτώσεις μεγάλων αποστάσεων που ο αντίποδας είναι οικονομικός αλλά και χρονικής διάρκειας)

Και φυσικά επιμένω στο να συναντήσω τον άλλον. Πρακτικά θεωρώ πολλές δικαιολογίες που το καθυστερούν σαν απλά δικαιολογίες. Ίσως είναι εγωιστικό αλλά θέλω να ξέρω αν θα επενδύσω στην σχέση μου με κάποιον άλλον και απόλυτο κριτήριο είναι η προσωπική επαφή και φυσικά να θέλει ο άλλος και εγώ. Άρνηση στην προσωπική συνάντηση ή καθυστέρηση της, ειλικρινά δεν με ενδοιαφέρει το γιατί, την θεωρώ ώς πιθανότερη έκδοχη του δεν θέλει ή τουλάχιστον αδιαφορίας.

Στο έντονο τμήμα δεν καταλαβαίνω τι θες να πεις. Μπορείς να εξηγήσεις?Please!!!!

Από εκεί και πέρα Isriel και ΚΟΥΕ δεν καταλαβαίνω που διαφωνείτε με την Wishfull. Εκτός και αν το έχω καταλάβει λάθος, η wishfull δεν καταδικάζει τις γνωριμίες μέσω ΝΕΤ αρκεί να μην μένουν μέσω ΝΕΤ, δηλαδή αυτό που λέω και εγώ. Καλώς να γίνει από όποιο μέσο θέλει, αλλά το ΝΕΤ είναι από τα μόνα μέσα που στερείται ένα βασικό στοιχείο,την προσωπική επαφή. Πιθανά να το θεωρώ τόσο σημαντικό γιατί το δικό μου ένστικτο αποδεδειγμένα κάνει τριπλοβάρδιες. Άλλοι που πχ κοιμάται ή δουλεύει λάθος να μην το θεωρούν τόσο σημαντικό καθώς δεν έχουν και τίποτα σημαντικό να κερδίσουν.

Σε κάθε περίπτωση δεν μπορώ να θεωρήσω το γραπτό λόγο ισάξιο ούτε με τον σκέτο φωνητικό αλλά κάι πόσο μάλλον με τον συδνυασμό φωνής και σώματος. Και μην μου πείτε ότι όταν γράφετε post δεν κάνετε καί ένα ψιλοτσακάρισμα του τι γράψατε ειδικότερα όταν σας έχει συγχύσει και κάποιος? Ο γραπτός λόγος είναι για να μένει αλλά είναι και πιο εύκολα μαγειρέψιμος και μάλιστα από τις δύο πλευρές όταν δεν είναι καλό γραμμένος. Σίγουρα μέχρι ενός βαθμού καταλαβαίνεις την αλήθεια στα γραφώμενα του άλλου καθώς σε ορισμένα πράγματα πολλοί αντιφάσκουν ή αντιδρούν σε μη αντιστοιχεία με άλλα θεωρητικά προλεγόμενα τους. Αλλά αν δεν έχεις τον άλλον μπροστά του, να ακούσεις και τον τόνο πχ της φωνής, τα μάτια και όλα τα παρελκόμενα τι να λέμε. Ο άλλος μπορεί να ισχυρίζεται ότι θέλει. Όχι πως αυτό δεν μπορεί να το κάνει από κοντά αλλά τα πράγματα εκεί είναι πιο ξεκάθαρα. Η ειρωνία πχ πιο δύσκολα κρύβεται.

Προσωπικά ομολογώ και πείτε με κακό/ψωνάρα ότι για πολλά άτομα αυτά που γράφουν δεν τα πιστεύω ή ας πούμε έχω καταλάβει καλύτερα απο αυτούς κάποια πράγματα. (Και υπάρχει και έμπρακτη απόδειξη, ξέρει το Nick).

Παράθεση

travel_lover

Πολύ δραστήριο μέλος

Το avatar του χρήστη travel_lover
H travel_lover αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 528 μηνύματα.

H travel_lover έγραψε στις 16:31, 05-12-06:

όλα καλά κ όλα ωραία με το νετ βρε παιδιά, αλλά που πήγε η κοινωνικότητα; γιατί ψάχνουμε να βρούμε κάτι μέσα στο νετ αντί να βγούμε έξω κ να γνωρίσουμε κάποιον;
καλή φάση το νετ, δεν λέω, μιλάς κα ανταλάσσεις απόψεις, αλλά ενώ δεν έχω κάποια κακιά εμπειρια από το νετ (κ μπορώ να πώ ότι έχω γνωρίσει μερικά άτομα μέσω αυτού τα οποία θεωρώ αξιόλογα) θαλεγα 'οτι η οπτική επαφή (ίσωσ χωρίς να το καταλάβουμε) μπορεί να δώσει περισσότερα σε κ'αποια σχ'εση (ανεξ΄΄αρτητα αν είναι ερωτική ή φιλική).
μην το παίρνετε στραβά αλλά, ενώ συμπαθώ πολλά άτομα εδώ μέσα, δεν μπορώ να πω ότι τα ξέρω κιόλας...
όπως κ ναχει η φύση μας είναι να είμαστε κοινωνικά ζώα, κ όσο κ αν προχωρήσει η επιστήμη αυτό δεν αλλάζει. καλύτερα μια πραγματική αγκαλιά παρά μια εικονική.
κ επειδή νομίζω ότι είμαι λίγο off topic ζητώ συγγνώμη. απλά επειδή γνωρίζω αρκετούς ανθρώπους που θεωρούνται κοινωνικοί λέγοντας ότι έχουν 20 φίλους στο νετ και 2 έξω, διαφωνώ με την στάση αυτή.
απο εκει και πέρα, ποτέ μη λες ποτέ γιατί δεν ξέρεις πότε ούτε που ούτε με ποιον τρόπο θα γνωρίσεις τα άτομα που θα σου αλλάξουν τη ζωή...

Παράθεση

Neraida (Bitch...)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Neraida
H Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,918 μηνύματα.

H Neraida Twisted Mind... έγραψε στις 16:46, 05-12-06:

δεν ξερω αν ειναι εκτος τοπικ αυτο που θα ρωτησω..αλλα θα το κανω ετσι και αλλιως!

να ρωτησω λοιπον, θεωρειτε πως ο αλλος στο νετ βγαζει αυτο που ειναι...ή απλα παιζει ενα ρολο κατα ενα μεγαλο ποσοστο...? (εγω την αποψη μου επ' αυτου την εχω σχηματισει....εσεις θελω να δω τι πιστευετε.. )

Παράθεση

Κακή Επιρροή (Αναστασία)

Επιφανές Μέλος

H Κακή Επιρροή εχμ... είπε γεια ...κι έγραψε στις 16:51, 05-12-06:

Αρχική Δημοσίευση από Neraida
να ρωτησω λοιπον, θεωρειτε πως ο αλλος στο νετ βγαζει αυτο που ειναι...ή απλα παιζει ενα ρολο κατα ενα μεγαλο ποσοστο...? (εγω την αποψη μου επ' αυτου την εχω σχηματισει....εσεις θελω να δω τι πιστευετε.. )

εξαρτάται απ τις προθέσεις του
αν κάποιος θέλει σώνει και ντε να σε κοροϊδέψει θα το κανει είτε στο νετ είτε εκτός

Παράθεση

underwater

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη underwater
H underwater αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,498 μηνύματα.

H underwater έγραψε στις 16:54, 05-12-06:

Συμφωνώ με την Travel Lover, η κοινωνικότητα φαίνεται εκτός internet. Και τα άτομα που η κοινωνική τους δραστηριότητα είναι κυρίως διαδικτυακή με τρομάζουν. Άλλωστε "έξω" ψηνόμαστε, και τι πιο υπέροχο από την γλώσσα του σώματος;

Το να συνδυάζεις πάντως και το internet στην κοινωνικοποίησή σου είναι καταπληκτικό, γνωρίζεις άτομα που πιθανώς να μην σου δινόταν αλλιώς η ευκαιρία. Για ποιόν λόγο να την χάσεις; Και από την προσωπική μου εμπειρία μπορώ να πω ότι ελάχιστες φορές είχα σχηματίσει μια άποψη για άτομα που είχα μιλήσει μέσω internet και αποδείχτηκε ότι δεν ίσχυε. Οι περισσότεροι βγάζουν τον ίδιο εαυτό σε όλες τις περιπτώσεις και ακόμα και οι τάσεις εντυπωσιασμού είναι στα ίδια επίπεδα και μέσα κι έξω από το internet, κάτι που καταλαβαίνεις βέβαια όταν γνωρίσεις τον άλλον από κοντά.

Παράθεση

Isiliel (Φεγγάρω)

Επιφανές Μέλος

H Isiliel Salus populi suprema lex esto έγραψε στις 16:55, 05-12-06:

αρκεί να μην μένουν μέσω ΝΕΤ
Γιατί να μείνουν μόνο μέσω νετ? Μα τότε δε μιλάμε για σχέση...

Υπήρξε περίοδος που θέλοντας και μη δε μπορούσα να βγαίνω συχνά (έως καθόλου) γιατί είχα ένα μωρό και ήμουν χωρισμένη.
Το internet και άνθρωποι που γνώρισα σ'αυτό, μου κράτησαν καλή συντροφιά, ενώ σε αλλή περίπτωση, πιθανόν να είχα μαραζώσει.
Έχω κάνεις φίλους πλέον που βγαίνουμε και έχουμε "φυσιολογικές" επαφές.

να ρωτησω λοιπον, θεωρειτε πως ο αλλος στο νετ βγαζει αυτο που ειναι...ή απλα παιζει ενα ρολο κατα ενα μεγαλο ποσοστο...?
Επειδή ο καθένας μας συμπεραίνει από τις εμπειρίες του, στο chat τουλάχιστον που έκανα παλαιότερα, δεν έχεις χρόνο να μαγειρέψεις τις απαντήσεις σου, τόσο όσο σε ένα forum. Αλλά ακόμα κι αν τις μαγειρέψεις, μαγειρεύονται οι απόψεις?
Επίσης μπορείς να δηλώσεις ψηλός και με πράσινα μάτια. Μπορείς όμως να δηλώσεις γιατρός? Αργά η γρήγορα θα αποκαλυφθείς. Μπορείς να δηλώσεις φιλότεχνος, η ποδοσφαιρόφιλος ή ...ή ..ή χωρίς να είσαι; Θα φανει σιγά-σιγά.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Isiliel : 05-12-06 στις 17:02.
Παράθεση

Neraida (Bitch...)

Επιφανές Μέλος

H Neraida Twisted Mind... έγραψε στις 17:03, 05-12-06:

Γιατί να μείνουν μόνο μέσω νετ? Μα τότε δε μιλάμε για σχέση...

Επειδή ο καθένας μας συμπεραίνει από τις εμπειρίες του, στο chat τουλάχιστον που έκανα παλαιότερα, δεν έχεις χρόνο να μαγειρέψεις τις απαντήσεις σου, τόσο όσο σε ένα forum. Αλλά ακόμα κι αν τις μαγειρέψεις, μαγειρεύονται οι απόψεις?
Επίσης μπορείς να δηλώσεις ψηλός και με πράσινα μάτια. Μπορείς όμως να δηλώσεις γιατρός? Αργά η γρήγορα θα αποκαλυφθείς. Μπορείς να δηλώσεις φιλότεχνος, η ποδοσφαιρόφιλος ή ...ή ..ή χωρίς να είσαι; Θα φανει σιγά-σιγά.
μεσα απο αυτα που γραφει καποιος σκιαγραφειτε και ενας χαρακτηρας...εχω δει πολλες φορες να δειχνει εντος κατι και εκτος να ειναι ακριβως το αντιθετο....anyway...εχω περισσοτερη(οσο γινεται να εχει κανεις) εμπιστοσυνη στις γνωριμιες εκτος νετ παρα εντος αυτου...

Παράθεση

Neraida (Bitch...)

Επιφανές Μέλος

H Neraida Twisted Mind... έγραψε στις 17:07, 05-12-06:

Αρχική Δημοσίευση από ΚΑΚΗ ΕΠΙΡΡΟΗ
εξαρτάται απ τις προθέσεις του
αν κάποιος θέλει σώνει και ντε να σε κοροϊδέψει θα το κανει είτε στο νετ είτε εκτός
δε διαφωνω με αυτο...αλλα οπως και να το κανουμε..τα στοιχεια που εχεις εκτος νετ..ειναι σαφως περισσοτερα ωστε να εχεις καλυτερη κριση..

και για να μην παρεξηγηθω...δεν καταδικαζω τις γνωριμιες εντος νετ...απλα ειμαι πιο επιφυλακτικη με αυτες...

Παράθεση

Isiliel (Φεγγάρω)

Επιφανές Μέλος

H Isiliel Salus populi suprema lex esto έγραψε στις 17:11, 05-12-06:

τα στοιχεια που εχεις εκτος νετ..ειναι σαφως περισσοτερα ωστε να εχεις καλυτερη κριση..
για μένα αυτό είναι μονάχα μια ψευδαίσθηση.

anyway...εχω περισσοτερη(οσο γινεται να εχει κανεις) εμπιστοσυνη στις γνωριμιες εκτος νετ παρα εντος αυτου...
Σεβαστό!

Παράθεση

Neraida (Bitch...)

Επιφανές Μέλος

H Neraida Twisted Mind... έγραψε στις 17:22, 05-12-06:

για μένα αυτό είναι μονάχα μια ψευδαίσθηση.
χμ... ....θεωρεις δηλαδη οτι δεν θα εχεις καλυτερη κριση οταν τον αλλο τον εχεις απεναντι σου?? ..
με τη λεξη "ψευδαισθηση" μου θυμισες αυτο που ελεγα παλαιοτερα για το την επικοινωνια μεσω νετ... οτι ειναι μια ψευδαισθηση και τιποτα αλλο...

Παράθεση

Isiliel (Φεγγάρω)

Επιφανές Μέλος

H Isiliel Salus populi suprema lex esto έγραψε στις 17:29, 05-12-06:

Θεωρώ πως και στις δύο περιπτώσεις έχεις τις ίδιες πιθανότητες να πέσεις μέσα ή έξω στην κρίση σου με τα στοιχεία που θα καταφέρεις να συλλέξεις.

Και τελικά αν κάποιος έχει αποφασίσει να σε κοροϊδέψει θα το κανει εντός ή εκτός internet.

με τη λεξη "ψευδαισθηση" μου θυμισες αυτο που ελεγα παλαιοτερα για το την επικοινωνια μεσω νετ... οτι ειναι μια ψευδαισθηση και τιποτα αλλο...
Αυτό το πίστευα κι εγώ παλαιότερα. Απλά μετά μέσα από τις εμπειρίες μου αναθεώρησα.

Μη με παρεξηγήσεις, δεν προτιμώ να γνωρίζω άτομα από το internet. Απλά είμαι ανοιχτή και σε αυτή την προοπτική παράλληλα με τη ζωή μου εκτος νετ.

Παράθεση

nikita13

Πολύ δραστήριο μέλος

Το avatar του χρήστη nikita13
H nikita13 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών . Έχει γράψει 524 μηνύματα.

H nikita13 έγραψε στις 17:36, 05-12-06:

δε διαφωνω με αυτο...αλλα οπως και να το κανουμε..τα στοιχεια που εχεις εκτος νετ..ειναι σαφως περισσοτερα ωστε να εχεις καλυτερη κριση..

και για να μην παρεξηγηθω...δεν καταδικαζω τις γνωριμιες εντος νετ...απλα ειμαι πιο επιφυλακτικη με αυτες...
Συμφωνώ και επαυξάνω..

Παράθεση

Neraida (Bitch...)

Επιφανές Μέλος

H Neraida Twisted Mind... έγραψε στις 17:39, 05-12-06:

Αυτό το πίστευα κι εγώ παλαιότερα. Απλά μετά μέσα από τις εμπειρίες μου αναθεώρησα.

Μη με παρεξηγήσεις, δεν προτιμώ να γνωρίζω άτομα από το internet. Απλά είμαι ανοιχτή και σε αυτή την προοπτική παράλληλα με τη ζωή μου εκτος νετ.

σωστα...
γιατι πολλα ατομα εχουν εξισωσει τη ζωη τους με το νετ..και αυτο ειναι το ιδιαιτερα ανησυχητικο...αυτα τα ατομα ειναι που με "τρομαζουν"..

Παράθεση

nikita13

Πολύ δραστήριο μέλος

Το avatar του χρήστη nikita13
H nikita13 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών . Έχει γράψει 524 μηνύματα.

H nikita13 έγραψε στις 17:41, 05-12-06:

σωστα...
γιατι πολλα ατομα εχουν εξισωσει τη ζωη τους με το νετ..και αυτο ειναι το ιδιαιτερα ανησυχητικο...αυτα τα ατομα ειναι που με "τρομαζουν"..
Όντως αυτό είναι τρομακτικό..Και σε τέτοιους ανθρπωπους κρύβονται άλλα ψυχολογικά συμπλέγματα όπως και να έχει

Παράθεση

Demelene

Διακεκριμένο μέλος

O Demelene έγραψε στις 17:47, 05-12-06:

Isiliel έτσι όπως τα γράφεις δεν έχεις άδικο, αλλά ειλικρινά έτσι όπως γράφεις καταλαβαίνω ότι έχεις ξεγελαστή μάλλον παρόλη την φυσική επαφή. Δεν το λέω για να σχολιάσω για σένα όσο ότι τελικά ίσως να έχει απίστευτη σημασία στο θέμα του πως δουλεύουμε στον πραγματικό κόσμο.

Δηλαδή στο τι πρώτη εντύπωση δίνουμε και στο τι εντύπωση αποκομίζουμε στην διαδικασία των πρώτων επαφών.
Η αλήθεια είναι ότι τώρα που το σκέφτομαι από τους γνωστούς μου, που έχουν όμως εμπειρία και από τα δύο (δλδ δεν αντιμετωπίζουν το νετ σαν τα μίντια) τα παιδιά που έχουν ανεπτυγμένη σωστή κρίση στους ανθρώπους επιδιώκουν την φυσική επαφή πολύ περισσότερο. Μεταξύ αυτών και εγώ.
Από την άλλη από παλαιότερα είχα παρατηρήσει ότι τα πιο ανασφαλή άτομα, αλλά και το πιο συχνά ξεγελασμένα παιδιά δεν επιδίωκαν τόσο την πραγματική επαφή, ίσως γιατί δεν έχει να τους προσφέρει αυτά των πρώτων.
Και σχεδόν όλοι παραδέχονται ότι ένα βασικό καλό που έχει, είναι ότι δίνει το δικαίωμα ίσως να σε κατανόησουν περισσότερο, πριν σε καταδικάσουν λόγω εμφάνισης ή λόγω "διαφορετικής"/"εξεζητημένης" συμπεριφοράς και απόψεων.

Παράθεση

Neraida (Bitch...)

Επιφανές Μέλος

H Neraida Twisted Mind... έγραψε στις 17:47, 05-12-06:

Αρχική Δημοσίευση από nikita13
Όντως αυτό είναι τρομακτικό..Και σε τέτοιους ανθρπωπους κρύβονται άλλα ψυχολογικά συμπλέγματα όπως και να έχει
καλυτερα δε θα μπορουσες να το εκφρασεις...

Παράθεση

Wishful

Δραστήριο Μέλος

O Wishful έγραψε στις 17:56, 05-12-06:

Ρε συ φίλε μου Δ Δεμελενε ! Οχι και τη wishful !!! Προς Θεου δηλαδη Για ξαναδές το !!! ...τη wishful...
Την τρέλλα μου γμτ !!!
Ακου....τη...

Παράθεση

Isiliel (Φεγγάρω)

Επιφανές Μέλος

H Isiliel Salus populi suprema lex esto έγραψε στις 18:04, 05-12-06:

Αρχική Δημοσίευση από Demelene
Isiliel έτσι όπως τα γράφεις δεν έχεις άδικο, αλλά ειλικρινά έτσι όπως γράφεις καταλαβαίνω ότι έχεις ξεγελαστή μάλλον παρόλη την φυσική επαφή. Δεν το λέω για να σχολιάσω για σένα όσο ότι τελικά ίσως να έχει απίστευτη σημασία στο θέμα του πως δουλεύουμε στον πραγματικό κόσμο.

Δηλαδή στο τι πρώτη εντύπωση δίνουμε και στο τι εντύπωση αποκομίζουμε στην διαδικασία των πρώτων επαφών.
Η αλήθεια είναι ότι τώρα που το σκέφτομαι από τους γνωστούς μου, που έχουν όμως εμπειρία και από τα δύο (δλδ δεν αντιμετωπίζουν το νετ σαν τα μίντια) τα παιδιά που έχουν ανεπτυγμένη σωστή κρίση στους ανθρώπους επιδιώκουν την φυσική επαφή πολύ περισσότερο. Μεταξύ αυτών και εγώ.
Από την άλλη από παλαιότερα είχα παρατηρήσει ότι τα πιο ανασφαλή άτομα, αλλά και το πιο συχνά ξεγελασμένα παιδιά δεν επιδίωκαν τόσο την πραγματική επαφή, ίσως γιατί δεν έχει να τους προσφέρει αυτά των πρώτων.
Και σχεδόν όλοι παραδέχονται ότι ένα βασικό καλό που έχει, είναι ότι δίνει το δικαίωμα ίσως να σε κατανόησουν περισσότερο, πριν σε καταδικάσουν λόγω εμφάνισης ή λόγω "διαφορετικής"/"εξεζητημένης" συμπεριφοράς και απόψεων.
Δεν καταλαβαίνω τι θέλεις να πεις. Με μπερδεψες.
Από που βγάζεις το συμπέρασμα πως έχω λανθασμένη κρίση για τους ανθρώπους και πως δεν επιδιώκω τη φυσική επαφή? Επίσης από που συμπεραίνεις ότι είμαι ανασφαλής ή έχω πέσει θύμα εξαπάτησης?
Αν κατάλαβα λάθος συχώρεσε με.

Εμφανισιακά πάντως δε θεωρώ πως δε βλέπομαι...

Παράθεση

Wishful

Δραστήριο Μέλος

O Wishful έγραψε στις 18:09, 05-12-06:

Ε τώρα ρε συ συγχώρα με,αλλά δεν το αμφισβητώ,όμως θα 'θελα να το δώ .Αλλωστε τα είπα πιο πρίν στο θέμα,οπότε καταλαβαίνεις το πνεύμα μου. Αλλά μου αρέσει που...δε ρώτησες κιόλας !!!

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Wishful : 05-12-06 στις 18:11.
Παράθεση

misslittledevil

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη misslittledevil
H misslittledevil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών . Έχει γράψει 1,677 μηνύματα.

H misslittledevil έγραψε στις 18:12, 05-12-06:

όλα καλά κ όλα ωραία με το νετ βρε παιδιά, αλλά που πήγε η κοινωνικότητα; γιατί ψάχνουμε να βρούμε κάτι μέσα στο νετ αντί να βγούμε έξω κ να γνωρίσουμε κάποιον;
Μα, το οτι γνωριζεις καποιον μεσω νετ και "σου κανει" σαν ανθρωπος, δεν σημαινει οτι παυεις να λειτουργεις και να συναναστρεφεσαι με τον "εξω κοσμο". Και κανενας -απ'οσο εχω καταλαβει- εδω μεσα, δεν ειπε οτι επιδιωκει να κανει γνωριμιες -φιλικες/ερωτικες δεν εχει σημασια- μεσω νετ, απλως του προκυπτει!

καλύτερα μια πραγματική αγκαλιά παρά μια εικονική.
Νομιζω πως κανεις δεν εχει αντιθετη γνωμη πανω σε αυτο!

Απο εκει και περα η κοινωνικοτητα του καθενος δεν οριζεται απο το ποσους φιλους εχει.. αν δεν κανω λαθος!

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη misslittledevil : 05-12-06 στις 19:48.
Παράθεση

Valder (Λυκούργος)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Valder
Ο Λυκούργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 33 ετών , επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αμπελόκηποι (Αττική). Έχει γράψει 3,686 μηνύματα.

O Valder απορροφημένος στο επίχρυσο τουλάτε του έγραψε στις 19:43, 05-12-06:

Ωραίες οι θεωρίες, ωραίες οι προσεγγίσεις σας, ωραία όλα. Θέλω να προσθέσω κι εγώ τη δική μου πινελιά στο θέμα και θα ήθελα να την προσέξετε ιδιαίτερα, όχι γιατί όσα γράψω θα τα γράψω πρός ιδίαν τέρψιν αλλά ως γνώμη-προσφορά σε όσους επιθυμείτε να τη διαβάσετε!

Ο άνθρωπος χωρίζεται στο έσω και στο έξω. Το αν μαθαίνεις κι από τις δύο μεριές ποτέ κάποιον καλά, είναι αμφίβολο. Άλλοι έφτασαν 50 ετών και δεν γνωρίζουν τα παιδιά τους ή τους γονείς τους. Η ανθρώπινη οντότητα δεν είναι μια στατική εικόνα, μια στατική προβολή στα μάτια και στο μυαλό τρίτων παρατηρητών. Είναι κάτι το δυναμικό. Η ελπίδα, μας υπαγορεύει το στατικό ("η αδερφή μου δεν ήταν έτσι, ποτέ τόσο τσιγκούνα"), μα η πραγματικότητα μας αποκαλύπτει το δυναμικό ("το ότι θα έπαιρνε την περιουσία της θείας Ευτυχίας τόσο δόλια, δε το περίμενα")

Το internet είναι ένα μέσο γνωριμίας -και όχι μόνο- ανθρώπων που εστιάζει -κυρίως- στο έσω. Εκ των πραγμάτων δηλαδή, όχι εξ' αιτίας προσωπικών επιλογών. Είναι σαν ένα προϊόν, σου λέει κύριε/κυρία μου, σου προσφέρω αυτό ως έχει. Το τι θα κάνεις με το προϊόν είναι δικό σου θέμα. Πως θα το αντιληφθείς, ως "μου έλυσε τα χέρια" ή ως "σατανικό παλιόπραμα", πως θα το χρησιμοποιήσεις, "για να καμακώσεις" ή "για να κάνεις εμπορικές συναλλαγές με την εταιρία ΧΨΖ Α.Ε.", ή και πως θα το εξελίξεις "ανέβασα homemade ερωτική ταινία του εαυτού μου με τον τοίχο" ή "έχτισα και μια σελίδα για την πρόληψη της Χ ασθένειας που πιάνει 10000 επισκέπτες".

Ο καθένας το αντιλαμβάνεται και το χρησιμοποιεί και το εξελίξει όπως αυτός δύναται και νομίζει! Αν ήμασταν όλοι ίδιοι ακόμα και σε αυτό, θα έπρεπε ήδη να είχαμε εξομοιωθεί σε πιό σημαντικά ζητήματα. Μέχρι και στο νετ δηλαδή φαίνεται η διαφοροποίηση στον ανθρώπινο πληθυσμό, βάσει της ψυχοσυνθέσεώς του.

Έχω γνωρίσει πολλά άτομα μέσω νετ. Άλλα τα μίσησα, άλλα τα έκανα παρέα, άλλα τα έχω στο msn μου και κάνουμε καλαμπούρι, άλλα μου ήταν αδιάφορα, άλλα μου προκάλεσαν "ζημιά" στο παρελθόν. Ότι θέλετε, ο δικός μου ο μπαξές είναι μουσείο κάθε είδους εκθέματος. Η βάση είναι όμως ότι εγώ άνοιξα το νετ και πήγα εκεί που πήγα και έκανα ότι έκανα. Δε μπορεί μια ζωή να λέμε "το νετ" και "το νετ". Κηνύγι μαγισσών κάνουμε; Εμείς τι ευθύνη έχουμε για τη βλακεία που κουβαλάμε στον εγκέφαλο; Αν είσαι βλαξ, θα κακοτυχείς συνεχώς στο νετ. Δεν το αγιοποιώ το νετ και ούτε πρόκειται. Μπορεί να είναι από λευκός κρίνος μέχρι και θανατηφόρο όπλο. Πάντα όμως πρέπει να έχουμε στη ματιά μας και τον χειριστή αυτού. Κι όπως λένε οι φίλοι μας οι Αμερικάνοι "Shit or get off the pot". Τόσο απλά.

...
[Edited by me]
...

Δεν καταλαβαίνω γιατί μερικοί το γυρνάτε πολύ στο ακαδημαϊκό. Isiliel για παράδειγμα... Μπορεί πρίν 10 χρόνια να είχες τις μαύρες σου και να έμπαινες στο νετ και να έβρισκες ζεστασιά. Εγώ όταν έχω τις μαύρες μου ή θα έρθω στο νετ ή κυρίως θα πρήξω τους κολλητούς μου. Στα 10 χρόνια πρίν δε, χωνώμουν σε μια στοίβα κασσέτες και άκουγα μουσική με τις ώρες για να ξεχάσω ότι με πλήγωνε.

Neraida... κι εδώ πολύ ακαδημαϊκό το σιτσουέησιον.... Και φάτσα φόρα να βρεθείτε, άμα θέλει ο άλλος να στο παίξει Τσάρλι Τσάπλιν - μουγκό τελεσινέ, θα στο παίξει που να κάνεις τούμπες. Επίσης μπορείς να μπείς στο νετ και να σου αρχίσει ο άλλος... "Η θεία μου η Πελαγία που είχε μια ντουζίνα παιδιά, το έκανε με τον θείο μου και τους βγήκε ερμαφρόδιτο το δέκατο τρίτο", δηλαδή ότι πιό προσωπικό μπορείς να φανταστείς...

Είναι αυτό που έλεγα για τον εκάστοτε χειριστή του μέσου, λοιπόν. Αφήστε ελεύθερα τα μυαλουδάκια σας και χαρείτε τη ζωή. Ας είναι να έρθει ότι είναι να έρθει, μέσα κι από ταχυδρομείο...

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Valder : 06-12-06 στις 01:19.
Παράθεση

Demelene

Διακεκριμένο μέλος

O Demelene έγραψε στις 00:23, 06-12-06:

Ρε συ φίλε μου Δ Δεμελενε ! Οχι και τη wishful !!! Προς Θεου δηλαδη Για ξαναδές το !!! ...τη wishful...
Την τρέλλα μου γμτ !!!
Ακου....τη...
Εκλιπαρώ την συγχώρεση σου. Μαρέσει που το τσέκαρα κιόλας. Έχω την αίσθηση ότι πολλές φορές στην οθόνη της δουλειάς βλέπω ότι να είναι. Και πάλι συγνώμη. Καμιά πρόθεση εντελώς απρόσεκτως και αδικαιολόγητος.
Mods/admin πως μπορώ να το διορθώσω? Επειδή δεν το βλέπω αν μπορείτε σας παρακαλώ ας αλλάξει κάποιος το γένος. Ευχαριστώ.

Δεν καταλαβαίνω τι θέλεις να πεις. Με μπερδεψες.
Από που βγάζεις το συμπέρασμα πως έχω λανθασμένη κρίση για τους ανθρώπους και πως δεν επιδιώκω τη φυσική επαφή? Επίσης από που συμπεραίνεις ότι είμαι ανασφαλής ή έχω πέσει θύμα εξαπάτησης?
Αν κατάλαβα λάθος συχώρεσε με.

Δεν καταλαβαίνω πως αυτό που λέω πάει εκεί.Πως δηλαδή γίνεται προσωπικό. Και στο εξαπάτησης υπέθεσα πιθανά με βάση κάτι που έγραψες. Υπέθεσα ξαναγράφω.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Demelene : 06-12-06 στις 00:34.
Παράθεση

Wishful

Δραστήριο Μέλος

O Wishful έγραψε στις 02:58, 06-12-06:

[quote=Demelene;142814]Εκλιπαρώ την συγχώρεση σου..[/quote] Ε όχι φιλε μου,μη γινεσαι υπερβολικός,εντάξει μια συγνώμη αρκεί κ είναι αποδεκτή μην βαζεις και το εκλιπαρω γιατι με κάνεις δήμιο.Οκ τελείωσε όλα καλα.

Παράθεση

Demelene

Διακεκριμένο μέλος

O Demelene έγραψε στις 09:56, 06-12-06:

Το εκλιπαρώ είναι ατάκα των βρετανών στο Αστερίξ στου Βρετανούς που μάρεσει πολύ όπως το λέγαν.

Παράθεση

ernesto_che

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη ernesto_che
Ο ernesto_che αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 7 μηνύματα.

O ernesto_che έγραψε στις 20:14, 10-12-06:

Εγώ γνώρισα την κοπέλα μου πριν 5 χρόνια μεσο νετ, τωρα συζουμε και τα χριστουγεννα αραβονιαζόμαστε

Παράθεση

Κακή Επιρροή (Αναστασία)

Επιφανές Μέλος

H Κακή Επιρροή εχμ... είπε γεια ...κι έγραψε στις 20:44, 10-12-06:

Αρχική Δημοσίευση από ernesto_che
Εγώ γνώρισα την κοπέλα μου πριν 5 χρόνια μεσο νετ, τωρα συζουμε και τα χριστουγεννα αραβονιαζόμαστε

συγχαρητήρια!!!! άντε και με το καλό κι ο γάμος (αν τον θετε )

βασικά να είμαι απολύτως ειλικρινής.... τον άντρα μου δεν τον γνωρισα απ το νετ αλλά από μια παρέα ατόμων που γνώρισα απ το νετ.... μετράει?
μάλλον όχι ε?

Παράθεση

zanin

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη zanin
H zanin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και μας γράφει απο Ηράκλειο (Αττική). Έχει γράψει 1,201 μηνύματα.

H zanin έγραψε στις 20:46, 10-12-06:

μπα δεν μετράει.....

Παράθεση

Giovanna

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Giovanna
H Giovanna αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 34 ετών . Έχει γράψει 3,078 μηνύματα.

H Giovanna έγραψε στις 03:24, 31-12-06:

εχω απαντησει εγω εδω?
ειμαι η προσωποποιηση του ΝΑΙ!

Παράθεση

fandago (Ә□⌂щяңš)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη fandago
Ο Ә□⌂щяңš αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 33 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,620 μηνύματα.

O fandago μπορεί να φαίνεται αλλά ΔΕΝ έγραψε στις 00:50, 20-09-07:

Ναι, δεν το μετάνιωσα, δεν ήταν όμως σοβαρή σχέση πιο πολύ απλά περνούσαμε καλά και σωματικά και ψυχικά...
Επιμένω στις face to face γνωριμίες αλλά πλέον δεν αποκλείω τίποτα.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους