Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 66,094 εγγεγραμμένα μέλη και 2,388,077 μηνύματα σε 74,651 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα

Καλώς ήρθατε στο e-steki!

Εγγραφή Βοήθεια

Τις δουλειές του σπιτιού ποιος θα τις κάνει;

kleftra (Γεωργία-Γωγούλα-Γωγώ...ακούω σε όλες τις παραλλαγές)

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη kleftra
H Γεωργία-Γωγούλα-Γωγώ...ακούω σε όλες τις παραλλαγές αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,633 μηνύματα.

H kleftra οι φωνές στο κεφάλι της, της είπαν κι έγραψε στις 11:06, 13-05-06:

Δεν είναι ένα ακόμη θέμα περί ισότητας ούτε διαμάχης των δύο φύλων.
Είναι μια απλή (και ύπουλη ) ερώτηση που μου κατέβηκε τώρα που ετοιμάζομαι να σφουγγαρίσω(βασικά για να το καθυστερήσω γιατί βαριέμαι ).
Εστω ότι έρχεται η στιγμή που συζείτε ή παντρευεστε καποιον/α και φυσικα το σπιτάκι σας δεν θα είναι αυτοκαθαριζόμενο και τα ψώνια δεν θα ερχονται μόνα τους απο το σούπερ μάρκετ, οπότε πως έχετε στο μυαλό σας να κατανεμηθούν οι δουλειές του σπιτιού;
Και μην σας φαίνεται τόσο απλο θεμα καμμια φορά είναι απαραίτητη συνθήκη για μια ομαλή συμβίωση

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

misslittledevil

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη misslittledevil
H misslittledevil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 34 ετών . Έχει γράψει 1,677 μηνύματα.

H misslittledevil έγραψε στις 11:16, 13-05-06:

Σε εμενα εννοειται. Οι δουλειες του σπιτιου ειναι κατι το οποιο ετσι κι αλλιως δεν κατεχω , οταν ομως αποφασισω οτι θελω να ζησω με καποιον σαφως κι εγω θα τις κανω. Δεν εχω καμια απαιτηση απο τον καλο μου να κανει δουλειες σπιτιου (ξεσκονισμα, σκουπισμα, σφουγγαρισμα, κλπ) χωρις αυτο να σημαινει οτι δεν θα σηκωνει το χερακι του για τα απλα (=να κατεβασει τα σκουπιδια, να μαγειρεψει ΜΙΑ φορα στο τοσο που δεν θα προλαβω) και εννοειται και τα πιο συνθετα (=ηλεκτρολογικα, υδραυλικα κλπ ).

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

faithplus1

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη faithplus1
Ο faithplus1 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 36 ετών . Έχει γράψει 678 μηνύματα.

O faithplus1 έγραψε στις 11:59, 13-05-06:

Έχω κάποιες άγνωστες λέξεις στο θέμα. "Δουλειές του σπιτιού"?Κάτσε να φέρω το λεξικό...

@misslittledevil: μου αρέσει ο τρόπος που σκέφτεσαι

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Dark_kronos (Rognan)

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη Dark_kronos
Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 26 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 6,569 μηνύματα.

O Dark_kronos Όλα είναι ψεύτικα έγραψε στις 12:41, 13-05-06:

Θα συμφωνισω με την misslittledevil. Πρωσοπικα οταν και αν με το καλο ερθει η ωρα που θα εχω γυναικα και παιδια θα θελω η γυναικα αυτη να κανει τις "γυναικιες" δουλειες του σπιτιου. Εγω φυσικα και θα μαγειρευω καμια φορα αμα χρειαζετε (ολα κιολα, μια εως 2 φορες τον μηνα θα κανω μια μακαροναδα με θαλασσινα, το μονο που ξερω να κανω αλλο το κανω τελιο), θα κατευαζω τα σκουπιδια, θα πηγενω μαζι της στο σοπερ μαρκετ, αν χρειαστει και μονος μου, θα και φυσικα οτι εχει να κανει με ηλεκτρονικου, υδραβλικου και οικοδομικου τυπου ζημιες τις αναλαμβανω εγω. Και φυσικα αν η κοπελα δουλευει πολες ωρες και δεν προλαβενει/αντεχει και πολα-πολα υπαρχουν και οικιακοι βοηθει. Αν και θα ηθελα η γυναικα μου να μην δουλευει και να εχει ολη την μερα δικη της να ασχολιθει με τα παιδια και με το σπιτι αν θελει να δουλευει η αν δεν εχω την δηνατοτιτα να συντιρσω οικονομικα μονος μου την οικογενια τοτε τι να κανουμε.... Εχω μεγαλωσει σε οικογενια που η μητερα δεν δουλευε (επειδη η ηδια το ιθελε και το επετρεπε και το εισοδιμα του πατερα) και επισης βλεπω και την γιαγια μου που παντα εκανε ολες τις δουλιες, ο παπους μου εκανε μονο τα "αντρικα" και αφοτου βγηκε στην συνταξη αρχισε να ασχολιτε με την κουζινα που και που και βλεπω οτι αυτο το στυλ μου αρεσει.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Κακή Επιρροή (Αναστασία)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Κακή Επιρροή
H Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 6,729 μηνύματα.

H Κακή Επιρροή εχμ... είπε γεια ...κι έγραψε στις 12:49, 13-05-06:

Αρχική Δημοσίευση από kleftra
Δεν είναι ένα ακόμη θέμα περί ισότητας ούτε διαμάχης των δύο φύλων.
Είναι μια απλή (και ύπουλη ) ερώτηση που μου κατέβηκε τώρα που ετοιμάζομαι να σφουγγαρίσω(βασικά για να το καθυστερήσω γιατί βαριέμαι ).
Εστω ότι έρχεται η στιγμή που συζείτε ή παντρευεστε καποιον/α και φυσικα το σπιτάκι σας δεν θα είναι αυτοκαθαριζόμενο και τα ψώνια δεν θα ερχονται μόνα τους απο το σούπερ μάρκετ, οπότε πως έχετε στο μυαλό σας να κατανεμηθούν οι δουλειές του σπιτιού;
Και μην σας φαίνεται τόσο απλο θεμα καμμια φορά είναι απαραίτητη συνθήκη για μια ομαλή συμβίωση
Για αυτό ακριβώς το λόγο είναι καλά να συζεί κάποιος πριν παντρεφτεί, για να μην έρθουν οι εκπλήξεις μετά το γάμο

Λοιπόν... όσο αφορά εμένα και την συμβίωση μου με τον καλό μου....
Δεδομένου ότι, δουλεύουμε ΚΑΙ ΟΙ ΔΥΟ, ερχόμαστε σπίτι την ίδια ώρα ΚΑΙ ΟΙ ΔΥΟ, ζούμε κατω απ την ίδια στέγη ΚΑΙ ΟΙ ΔΥΟ, κουραζόμαστε ΚΑΙ ΟΙ ΔΥΟ, όταν χαλαρώνουμε το κάνουμε ΚΑΙ ΟΙ ΔΥΟ, έχουμε βρει ότι και τις δουλειες πρέπει να τις κάνουμε ΚΑΙ ΟΙ ΔΥΟ

Κάνουμε ακριβως τα ίδια πράγματα μεσα στο σπίτι... δεν υπάρχουν μοιρασμένες δουλειες, αυτή δική σου αυτή δική μου.... όποιος προλαβαίνει, κάνει ότι μπορεί για να είναι η ζωή μας πιο άνετη....
Όταν είναι κάποιος πριν απ τον άλλον στο σπίτι ξεκινάει το μαγείρεμα... για να έρθει ο αλλος και να βοηθήσει... ώστε όλα να τελειώσουν μια ωρα αρχιτερα ώστε να υπάρχει ΕΛΕΥΘΕΡΟΣ χρόνος που θα τον περάσουμε όμορφα ΜΑΖΙ!

Ουδεποτε τέθηκε θέμα ότι ένας απ τους δύο κάνει λιγότερα ή περισσοτερα....
Το να μοιράζεσαι ένα σπίτι σημαίνει ότι μοιράζεσαι και τις ευθυνες και τις δουλειες....
Πρακτικά και για λόγους ευκολίας μπορεί κάποιες δουλειες να έχουν "κατοχυρωθει" στον έναν απ τους δύο (αυτός κουβάλημα απ τα ψωνια λόγω βάρους, εγώ σιδέρωμα) αλλά αυτό δεν έχει γίνει γιατί κάποιος άσκησε βέτο του στυλ "εγώ δεν το κάνω αυτο!"
όλα γίνονται με πρωταρχικό σκεπτικό του να τελειώνουμε ώστε να περάσουμε την υπόλοιπη ώρα μαζι

Υ.Γ. αυτα που σας λέω, ήταν για μένα ένα απ τα βασικά κριτήρια, για να θέλω αυτός ο άνθρωπος να είναι δίπλα μου

8 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

The Djinn (Mario)

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη The Djinn
Ο Mario αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 3,168 μηνύματα.

O The Djinn έγραψε στις 13:41, 13-05-06:

Δουλειες τυπου ξασκονισμα,σφουγγαρισμα και μερικες αλλες δεν θα τις κανω...οχι γιατι το θεωρω υποτιμητικο για τον ανδρα, απλως γιατι ξερω οτι δεν προκειτε να τις κανω...
Απλως θα βοηθαω σε αλλα πραγματα και φυσικα θα συμβαλω τα μεγιστα στο να μην γινεται το σπιτι μπου...!Οταν φαω, θα πεταξω στα σκουπιδια οτι απεμεινε (αποφαγια), θα παω το πιατο και το ποτηρι στον νεροχυτη, θα αφηνω τα πραγματα εκει που τα βρισκω και παει λεγοντας...
Αλλα το να καθισω να σφουγγαρισω και να πλυνω,ξεσκονισω)....sorry but....Ασε που και να το κανω δεν θα βγει καλο το αποτελεσμα...
Με λιγα λογια προσωπικα ειμαι υπερ του μοιρασματος στις δουλειες!Αλλες η γυναικα, αλλες ανδρας.
Δεν προσπαθω να πεισω κανεναν, υποψην, απλως ετσι ειμαι.
αν και σαν φοιτητης τα 'χω κανει ολα....%$^΅%$%^#$%^#$@#%^

Παράθεση

Κακή Επιρροή (Αναστασία)

Επιφανές Μέλος

H Κακή Επιρροή εχμ... είπε γεια ...κι έγραψε στις 13:45, 13-05-06:

Καλά... βασικά δεν φαντάζομαι ότι θα υπάρχει και κανένα παλικάρι που θα πει, και γουστάρω να κάνω δουλειες στο σπίτι και θα τις μοιράζομαι με την καλή μου

Και γιατί να το κάνει δλδ? Οταν κάτι θεωρείται εδώ και δεκαετίες κεκτημενο, κορόιδο είναι ο άλλος να βάλει τα χεράκια του να βγάλει τα ματάκια του??

Για να είμαι και ειλικρινής.. και γω αν ήταν δεδομένο ότι οι άντρες "πρέπει" να καθαρισουν να ξεσκονίσουν να μαγειρεψουν να σιδερώσουν κλπ κλπ κλπ, δε νομίζω ότι εθελοντικά θα έλεγα.. ΟΧΙΙΙΙΙ ΑΣΕ ΚΑΤΩ ΤΗ ΣΚΟΥΠΑΑΑΑ ΘΑ ΤΟ ΚΑΝΩ ΕΓΩ!!!

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Subject to change (Λία)

Founder

Το avatar του χρήστη Subject to change
H Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Web developer . Έχει γράψει 9,471 μηνύματα.

H Subject to change έγραψε στις 14:10, 13-05-06:

Χμμμ καταρχάς θεωρώ λάθος να τις κάνει μόνο ο ένας, είτε ο άνδρας είτε η γυναίκα γιατί κάποια στιγμή, όσο κι αν αγαπά τον άλλον θα του βγει σε παράπονο. Ούτε μου φαίνεται και πολύ λογικό να τις μοιράζονται εξ ημισίας ΟΛΕΣ γιατί σίγουρα κάποιες θα κάνει ο ένας καλύτερα απο τον άλλον. Πχ εγώ ΣΙΧΑΙΝΟΜΑΙ απίστευτα να πλένω πιάτα. Το μισώ! Για αυτό το λόγο να φανταστείτε παίρνω πλαστικά πιάτα, πιρούνια, μαχαίρια, κουτάλια, ποτήρια κλπ. Δεν αντέχω να τα πλένω!! Αντιθέτως όμως, μου αρέσει το μαγείρεμα και το σκούπισμα με ηλεκτρική σκούπα αρκετά. Ε θεωρώ λογικό λοιπόν, να πάρω πάνω μου όλο το μαγείρεμα για παράδειγμα και ο φίλος/σύζυγος μου το πλύσιμο πιάτων, εκτός αν το σιχαίνεται και αυτός οπότε ή στα πλαστικά θα μείνουμε ή θα το μοιραστούμε
Επίσης, κάτι που έχω παρατηρήσει. Όσο και ανοιχτόμυαλος να είναι ένας άνδρας, όσο κι αν θέλει να βοηθήσει, είναι τέτοια η κοινωνία και η πλύση εγκεφάλου που έχουν δεχτεί απο μικροί που κάποια στιγμή θα του βγει σε παράπονο με άσχημες επιπτώσεις για τη σχέση. Οπότε μάλλον θα πάρω εγώ λιιίγο περισσότερες.
Γενικά είναι ένα θέμα που παρά την ηλικία μου το έχω αντιμετωπίσει μιας και ο φίλος μου όταν έρχεται Θεσ/νίκη ζει σπίτι μου και ουσιαστικά συζούμε, οπότε τίθεται και αυτό το θέμα. Μέχρι στιγμής κάπως όπως ανέφερα τις μοιράζουμε.

Παράθεση

Dare-Devil (Πάνος)

Πολύ δραστήριο μέλος

Το avatar του χρήστη Dare-Devil
Ο Πάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 28 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 561 μηνύματα.

O Dare-Devil έγραψε στις 15:01, 13-05-06:

Η κατανομη των δουλειων και των υποχρεωσεων θα γινει ισοτιμα!Σιγουρα θα πλυνω πιατα θα ριξω σφουγγαρισμα ή θα σιδερωσω αλλα με μετρο.Αμα ειναι να τα κανω ολα εγω και το ταιρι μου να καθεται τοτε....!!!

Αρχική Δημοσίευση από ΚΑΚΗ ΕΠΙΡΡΟΗ
Καλά... βασικά δεν φαντάζομαι ότι θα υπάρχει και κανένα παλικάρι που θα πει, και γουστάρω να κάνω δουλειες στο σπίτι και θα τις μοιράζομαι με την καλή μου
Υπαρχει ενας!Εγω! .Ετσι ειναι το σωστο.Και δουλεια και κουζινα αλλα και παρεες!Δεν μου αρεσει το ταιρι μου (οταν θα ανοιξω σπιτικο) να καθεται μερα νυχτα πανω απο ενα νεροχυτη και εγω να δουλευω και να βγαινω με παρεα.Υπαρχουν ομως καποιες περιπτωσεις γυναικων που δεν το αξιζουν!

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Γιώργος : 03-04-07 στις 14:00. Αιτία: Merge
-1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

giostau

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη giostau
Ο giostau αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 37 ετών . Έχει γράψει 763 μηνύματα.

O giostau έγραψε στις 15:09, 13-05-06:

H γυναίκα φυσικά!!!
Δε το συζητάω καν!!!
Αυτό μας έλειπε να κάθομαι να κάνω πράγματα που είναι υποχρεωμένη να κάνει!!!
Αν είναι δυνατό!!! Πού πάει πια αυτός ο κόσμος;;;;

ΥΓ>Πα να τελειώσω το σφουγγάρισμα κι έρχομαι....

Παράθεση

The Djinn (Mario)

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη The Djinn
Ο Mario αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 3,168 μηνύματα.

O The Djinn έγραψε στις 15:20, 13-05-06:

Παρεξηγησες...
Ακου, να γουσταρω να κανω δουλειες του σπιτιου, οχι δεν γουσταρω και δεν ντρεπομαι να το πω.
Γιατι γουσταρω σημαινει να μου αρεσει κατι και το κανω!
Εμενα π.χ. μου αρεσουν οι τηπικοινωνιες...Γουσταρω δηλαδη να ασχολουμε οσο δυνατον περισσοτερο μ. αυτα.Να πλυνω πιατα και να σκουπισω μπορω, αλλα ΔΕΝ ΓΟΥΣΤΑΡΩ να το κανω.
Θα το κανω μονο σαν βοηθεια, ή απο αναγκη κτλ κτλ κτλ
Μακαρι να ειχα και να εχω τα λεφτα να εχω κανα δυο οικ. βοηθους να τα εχουμε ολα ετοιμα.
ΑΛΛΑ το οτι δεν μ' αρεσει να το κανω σε καμια περιπτωση δεν σημαινει οτι εγω θα καθομαι και θα αραζω και θα κανω ζαπινγκ στην τηλεοραση και η γυναικα μου θα ειναι δουλα και κυρα.
Απλως υπαρχουν μερικες δουλειες που εγω σαν Μαριος ξερω οτι δεν μπορω να τις κανω καλα ή δεν μπορω να τις κανω καθολου.Πολυ απλα τα πραγματα.
Εαν χρειαστει να κανω κατι για να ξεκουρασω την καλη μου ευχαριστως.Η αν αυτη ειναι απασχολημενη και χρειαστω κατι, ξερω οτι ειμαι αυτονομος.
Αλλα π.χ. αν χρειαστει ενα πουκαμισο σιδερο, απο το να το κανω εγω και να βγει σαν αλουμινοχαρτο μετα απο χρηση, προτιμω να ζητησω να το κανει ή γυναικα μου.
Οπως επισης δεν θα την αφηνα ποτε να σηκωσει χαλια, καναπεδες,να μεταφερει βαρια αντικειμενα κτλ κτλ.
Οι εποχες που τα εκαναν ολα οι γυναικες εχουν περασει μιας και δεν ισχυει πλεον οτι ο ανδρας θα φερνει λεφτα και η γυναικα θα ασχολειτε με τα οικιακα.

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Isiliel (Φεγγάρω)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Isiliel
H Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 9,049 μηνύματα.

H Isiliel Salus populi suprema lex esto έγραψε στις 16:34, 13-05-06:

Ίσως από τα πιο δύσκολα θεματάκια της συμβίωσης.

Ελπίζω τουλάχιστον στο μυαλό μας να μη διαχωρίζουμε πια ανδρικές από γυναικείες δουλειές.
(Προχτές η μητέρα μου, μου έλεγε αποδοκιμαστικά για τον άνδρα μιας φίλης της που του αρέσει να κεντάει και βρίσκει ιδιαίτερη ευχαρίστηση σ' αυτό!)

Εκτός από κάποιες δουλειές που απαιτούν μυϊκή δύναμη, που μια γυναίκα δεν έχει, όλες οι άλλες δουλειές μπορούν να γίνουν εξ ίσου καλά και απ' τους δύο.
Δε γεννήθηκε καμία γυναίκα με έμφυτη ικανότητα στο σιδέρωμα. Ούτε κανένας άνδρας με έμφυτη ικανότητα προγραμματισμού του Video. (που ζεις χρυσή μου, τώρα έχουμε DVD... ξέρω, ξέρω )

Όποιος θέλει, όλα τα του σπιτιού μπορεί να τα μάθει! Απόδειξη, άνθρωποι που εκ των πραγμάτων αναγκάζονται να ζουν μόνοι για να μην αναφέρω τους διάσημους σεφ ανά τον κόσμο και τις ικανότητες των ανδρών στη μαγειρική.

Το ιδανικό για μένα είναι να μοιραστούν οι δουλειές σύμφωνα με τις ικανότητες και το χρόνο των συγκατοίκων. π.χ. αν ο σύντροφός σου δε ξέρει να μαγειρεύει, ε πώς να μοιραστείτε το μαγείρεμα!
Αν λείπει όλη μέρα και εσύ είσαι στο σπίτι, ε όλο και κάτι παραπάνω θα κάνεις εσύ απ' αυτόν.

Το σημαντικό που παρατήρησα όμως από την προσωπική μου εμπειρία στον έγγαμο βίο μου, είναι να φροντίζουν και οι δύο να διευκολύνουν τις καταστάσεις. Ας πούμε αν δεν πλένεις τα πιάτα δε σημαίνει πως δεν μπορείς να πηγαίνεις το πιάτο σου μέχρι το νεροχύτη! Έτσι διευκολύνεις αυτόν που τα πλένει ώστε να μην χρειάζεται να γυρίζει όλο το σπίτι και να μαζεύει ξεχασμένα ποτήρια και πιάτα! Το ίδιο και με τα άπλυτα ρούχα. Και το να μην βρωμίζεις βοήθεια είναι!

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Isiliel : 13-05-06 στις 16:39.
Παράθεση

dooo

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη dooo
H dooo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,231 μηνύματα.

H dooo έγραψε στις 16:36, 13-05-06:

μπορώ για την υπόλοιπη ζωή μου να μαγειρεύω, να πλένω τα πιάτα και να σιδερώνω? ασταμάτητα? μπορώ?

για το σκούπισμα και το σφουγγάρισμα, έχω βρει το θύμα αλλά δε το ξέρει ακόμα. Και ήταν και ναυτάκι. Ξέρει από καλή μάπα.

Παράθεση

Corpse Bride

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Corpse Bride
H Corpse Bride αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,011 μηνύματα.

H Corpse Bride έγραψε στις 17:10, 13-05-06:

Κανω ηδη απο αγγαρια ολες τις δουλειες του σπιτιου μιας και μενω μονη, αλλα οταν θα συζησω ουτε λογος να τα κανω ΟΛΑ μονη μου. Και δεν υπαρχουν εξ'ορισμου ανδρικες και γυναικειες δουλειες! Τι παει να πει δηλαδη, κι εγω γαιδουρα ειμαι και δε γουσταρω μια ουτε να σφουγγαριζω, ουτε να πλενω τα πιατα (κι εμενα το χειροτερο μου αυτο ειναι!), ουτε να βαζω πληντυριο, αλλα ζω μονη και ποιος θα τα κανει? Το ιδιο θα απαιτουσα κι απ'τον φιλο μου αν επρεπε να συγκατοικησουμε. Αλλιως στη μανουλα του που του πετυχαινει και την τσακιση :p
(Και μεταξυ μας, ενταξει καποιες δουλειες πχ σφουγγαρισμα δε θα ανεχομουν να δω το αγορι μου να τις κανει, αλλα αν θελει να φαει ενα τοστ και περιμενει απο μενα να τσακιστω να του το φτιαξω οπως του κανουν σπιτι του, ε τοτε λυπαμαι!)

-1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Isiliel (Φεγγάρω)

Επιφανές Μέλος

H Isiliel Salus populi suprema lex esto έγραψε στις 17:37, 13-05-06:

Και μεταξυ μας, ενταξει καποιες δουλειες πχ σφουγγαρισμα δε θα ανεχομουν να δω το αγορι μου να τις κανει
Μπορείς να μου το εξηγήσεις αυτό?
Με ποιά κριτήρια ανέχεσαι να κάνει ή να μην κάνει το αγόρι σου, την Χ ή την Ψ δουλειά?
Υποτιμά έναν άνδρα να σφουγγαρίσει? Αν κι εκείνος είχε ζήσει μόνος του όπως κι εσύ, δεν θα σφουγγάριζε το σπίτι του? Δεν θα έραβε και κανένα κουμπί στο πουκάμισό του αν χρειαζόταν? Εξηγήστε μου plz.

Παράθεση

Corpse Bride

Επιφανές Μέλος

H Corpse Bride αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,011 μηνύματα.

H Corpse Bride έγραψε στις 17:46, 13-05-06:

Aα, δεν εχει κριτηρια ουτε υποτιμηση το θεμα! Απλα, οπως δε θα μου αρεσε να βλεπω τον πατερα μου να σφουγγαριζει (που κατα τ'αλλα κανει ολες τις αλλες δουλειες), ετσι δε θα μου αρεσε να δω και τον φιλο μου. Δεν κρυβει τιποτα βαθυτερο η προταση, ΕΜΕΝΑ δε μου αρεσει η εικονα του φιλου μου να σφουγγαριζει(και ειμαι καθετη, ΜΟΝΟ το σφουγγαρισμα θελω να κανω εγω :p..αμα παιζει και μαπα vileda ειναι το αγαπημενο μου :p..ολες οι αλλες δουλειες -και- χαρισμα του!) ) Kαι φυσικα αν ζουσε μονος του κι ο αλλος θα εκανε ολες τις αλλες δουλειες συμπεριλαμβανομενου του σφουγγαρισματος, δεν ειπα το αντιθετο

Παράθεση

Resident Evil

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Resident Evil
H Resident Evil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,055 μηνύματα.

H Resident Evil (δρυός πεσούσης πας ανήρ ξυλευεται) έγραψε στις 18:29, 13-05-06:

Λοιπόοοοον..καταρχήν... dare devil...κι εγω στη λίστα με τις υποψήφιες νύφες!!!

απο εκεί και πέρα, επειδή ζω... ενα δράμα να εχω δουλειά, ακαδημαικές υποχρεώσεις και επιπλέον ένα...μη αυτοκαθαριζόμενο σπίτι [γκρρρρρρρρρρρ!] και lately βιώνω την κατάσταση "είμαι η Μαίρη Παναγιωταρά, μια εργαζόμενη γυναίκα μια καλή νοικοκυρά", και επίσης ΚΑΙ το dvd έμαθα να το συνδέω μόνη μου, και διάφορα άλλα τέτοια ενδιαφέροντα, αναγκαστικά ύστερα από 7 χρόνια μόνη μου στο σπίτι [και με έναν πείσμα ναααααα ώρες ώρες, "όχι, αγάπη μου, δεν είμαι ανίκακη θα το καταφέρω μόνη μου!"] δεν δέχομαι να είναι ο άλλος ο "πασάς" που θα πρέπει να τα περιμένει όλα έτοιμα. Εφόσον εργάζομαι και εγώ, δεν μπορώ να καταλάβω γιατί δεν πρέπει να βάλει και αυτός μια σκούπα αν εγώ πήζω στις υπερωρίες γιατί μας φεύγουν τα deadline ενώ αυτός τυχαίνει να είναι πιο χαλαρός. Και το ανάποδο βέβαια. Κοινώς... για μένα καταρχήν είναι απαραίτητο να συζείς πρώτα για να δεις τον άλλο σε τέτοιες φάσεις (και να την κάνεις με ελαφρα πηδηματάκια αν χρειαστεί) και κατα δεύτερον και κυριότερον, δεν περιμένω τίποτα λιγότερο από τον άλλο από το να ΜΗΝ περιμένει από εμένα να κάνω τις δουλειές του σπιτιού γιατί ...έτσι. Δεδομένου ότι είμαι αποφασισμένη να συνεχίσω να δουλεύω μέχρι... την ώρα της σύνταξης νομίζω ότι είναι απολύτως απαραίτητο την εξτρα δουλειά (αν θεωρήσουμε ότι και οι 2 θα δουλεύουμε), δηλαδή το νοικοκυριο, θα την κάνουμε και οι 2 από κοινού [άλλοτε ο ένας παραπάνω άλλοτε ίσως ο άλλος ανάλογα με τις υποχρεώσεις] και προσωπικά νομίζω ότι θα με ξενέρωνε όχι το να δω τον καλό μου να σιδερώνει/σφουγγαρίζει/ καθαρίζει αλλά να μην δείχνει κανένα σεβασμό προς εμένα (και τις δουλειές μου/υποχρεώσεις μου) αλλά αντίθετα να με θεωρεί εναλλακτική οικιακης βοηθού σε μονιμη κατασταση...

Παράθεση

Κακή Επιρροή (Αναστασία)

Επιφανές Μέλος

H Κακή Επιρροή εχμ... είπε γεια ...κι έγραψε στις 19:06, 13-05-06:

Αρχική Δημοσίευση από Isiliel
π.χ. αν ο σύντροφός σου δε ξέρει να μαγειρεύει, ε πώς να μοιραστείτε το μαγείρεμα!
κι αυτό γίνεται! αρκεί ο σύντροφος σου να σε σέβεται, να σε αγαπάει και να γουστάρει να σε φροντίζει όπως τον φροντίζεις εσύ.... ο δικός μου, μου ΖΗΤΗΣΕ και του έμαθα να μαγειρευει κάποια βασικά φαγητα! είναι πλέον αρκετές οι φορες που γυρνάω σπίτι μετά από αυτόν και βρίσκω έτοιμο μαγειρεμένο το φαγητό και αυτόν άλλωτε να καμαρώνει σαν γυφτικο σκεπάρνι επειδή το πέτυχε και άλλωτε να μουρμουράει και να βλάστημάει μέσα απ τα δόντια του γιατί του έπεσε λιγο περισσοτερο αλάτι

Παράθεση

Founes

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη Founes
Ο Founes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 1,347 μηνύματα.

O Founes έγραψε στις 21:30, 13-05-06:

Οποια και να ειναι αυτή δεν νομίζω να με αφήνει να κάνω και πολλά γιατι οπως και να το κάνουμε είμαι πασσας και μεγας φαλοκράτης!!!

χεχεχε περα απο την πλάκα το μαγείρεμα θα το αναλαμβανα με ευχαρίστηση!

Παράθεση

dooo

Επιφανές Μέλος

H dooo έγραψε στις 09:13, 14-05-06:

Ο αντρούλης σας σας βγήκε πασάς? (φουρνάκιμ, για σένα χτυπάει η καμπάνα)

φορέστε ένα αποκαλυπτικό............τίποτα, και αρχίστε να σκουπίζετε μπροστά του.
Η σκούπα ενίοτε μπορεί να χρησιμοποιηθεί και ως σεξουαλικό γκάτζετ

Παράθεση

epote

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη epote
Ο epote αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 2,484 μηνύματα.

O epote ) έγραψε στις 09:34, 14-05-06:

εμενα παντος η δικια μου με κακομαθαινει, οποτε προσπαθω να κανω κατι με διωχνει (και μετα μου γκρινιαζει οτι δεν κανω τιποτα:p)

Παράθεση

^^Vampire^^

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη ^^Vampire^^
H ^^Vampire^^ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 133 μηνύματα.

H ^^Vampire^^ έγραψε στις 23:55, 14-05-06:

Εγώ πάντως νομίζω ότι οι άντρες δεν είναι φτιαγμένοι για όλες τις δουλειές. Έχει παρατηρήσει κανένας σε τι χάλι αφήνουν την κουζίνα μετά το μαγείρεμα; Ακόμα και αυγά να βράσουν το χάος θα επικρατεί παντού....

Παράθεση

Corpse Bride

Επιφανές Μέλος

H Corpse Bride έγραψε στις 00:44, 15-05-06:

Χαχχαχ, δεν εχεις κι αδικο vampire! Ασε που αφου "εχουν μαγειρεψει", κι "εχουν κλεισει ως νοικοκυρηδες" δε θεωρουν υποχρεωση τους ουτε τα πιατα να πλυνουν, ουτε να συμμετεχουν στο σουλουπωμα της κουζινας :p

Παράθεση

Subject to change (Λία)

Founder

H Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Web developer . Έχει γράψει 9,471 μηνύματα.

H Subject to change έγραψε στις 09:21, 15-05-06:

Vampire αυτό που λες περιγράφει και εμένα. Άντρας δεν ήμουν last time I checked.
Εγώ πιστευω οτι όοολα αυτά είναι κοινωνικές συμβάσεις και μόνο. Ναι οι γυναίκες έχουν προδιάθεση να είναι καλές σε διαφορετικά πράγματα απ'ότι οι άνδρες, αλλά το μαγείρεμα και το νοικοκυριό ΔΕΝ ανήκουν σε αυτά.
Απλά επειδή κατανοώ οτι αυτές οι κοινωνικές συμβάσεις έχουν πάρει διαστάσεις πλύσης εγκεφάλου, και δεν θέλω να νιώθει ο φίλος μου κατα βάθος άσχημα, δεν έχω πρόβλημα να πάρω περισσότερες δουλειές.

Παράθεση

Γιάννης (Παπαφλέσσας)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Γιάννης
Ο Παπαφλέσσας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 42 ετών . Έχει γράψει 2,257 μηνύματα.

O Γιάννης Πέρασα μια βόλτα! Τι θα φάμε? έγραψε στις 09:41, 15-05-06:

Δεν νομίζω ότι υπάρχει κάποιο στάνταρ. Αν ο άντρας γυρίζει 11 το βράδυ και η γυναίκα δεν δουλεύει πιστεύω ότι η απάντηση είναι εύκολη.

Καλο ειναι να μοιράζονται οι δουλιές αλλα το κακό είναι ότι γενικά οι γυναίκες κάποια πράγματα τα θέλουν όπως εκείνες έχουν συνηθήσει, οπότε έιναι εύκολο να τα πάρεις στο κρανίο με απόψεις του στυλ αυτό όχι εκέι κτλ.

Παράθεση

Διακεκριμένο μέλος

H Γεωργία-Γωγούλα-Γωγώ...ακούω σε όλες τις παραλλαγές αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,633 μηνύματα.

H kleftra οι φωνές στο κεφάλι της, της είπαν κι έγραψε στις 11:29, 15-05-06:

Αρχική Δημοσίευση από Γιάννης
.......αλλα το κακό είναι ότι γενικά οι γυναίκες κάποια πράγματα τα θέλουν όπως εκείνες έχουν συνηθήσει, οπότε έιναι εύκολο να τα πάρεις στο κρανίο με απόψεις του στυλ αυτό όχι εκέι κτλ.
Αυτο που λες είναι γεγονός, σε ένα σπίτι δεν είναι δυνατόν να υπάρχουν δυο "νοικοκυρές" σε όποιο φύλο κι αν ανήκουν.Καθένας έχει τον τρόπο του που θέλει να γίνει κάτι.

Τώρα όσο αφορά το θέμα, σε κάποια πράγματα θα εκτιμούσα μια σχετική βοήθεια ιδιαίτερα την εποχή που χτυπάω τρελά ωράρια.Η σχετική βοήθεια δεν περιλαμβάνει πλύνε τα κουφώματα κλπ εξάλλου κι εμένα δεν θα μου άρεσε να βλέπω έναν άντρα να μου σφουγγαρίζει το σπίτι.Όμως κάποια πράγματα κυρίως για να αυτοεξυπηρετηθεί θα ήθελα να τα κάνει πχ.τα άπλυτα του στο καλάθι κι όχι διασπαρτα στην κρεββατοκάμαρα ή να είναι άξιος να φτιάξει έστω κι ένα τοστ όταν πεινάει και να μην περιμένει εμένα
Επειδή κατα καιρούς έχω φιλοξενήσει όχι μόνο συντρόφους αλλα και φιλαράκια που έρχονται να με δουν έχω περάσει απο όλα τα στάδια.Κάποιος να είναι υπερβολικά τακτικός σε σημείο να μαζεύει ο,τι αφήναμε στο διάβα μας και κάποιος να καταβάλλει φιλότιμες προσπάθειες να ξαναπακετάρει τα ρούχα του στην βαλίτσα όπως του τα φτιαξε η μαμά του και να μην μπορεί (ε εκεί τον λυπάσαι και βάζεις κι ένα χεράκι).

Παράθεση

erodia

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη erodia
H erodia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 42 ετών και επαγγέλεται Υπεύθυνος marketing . Έχει γράψει 279 μηνύματα.

H erodia έγραψε στις 12:43, 15-05-06:

Αν κρίνω από την συμβίωση με τον καλό μου..... Επείδη και οι δύο φεύγουμε από τις 8 το πρωϊ και επιστρέφουμε στις 9 -10 το βράδυ....Επειδή δεν έχω το προφίλ της καλής νοικοκυράς.....Επειδή δουλεύω πολλές ώρες και θέλω τις υπόλοιπες να τις περνάω με φίλους ή τον καλό μου ή με τα χόμπυ μου....και επειδή για όλα τα παραπάνω συμφωνεί και ο καλός μου.....από την στιγμή που μείναμε μάζι, έρχεται 1 φορα την βδομάδα μια κύρια η οποία κάνει όλες τις δουλειές του σπιτιού....από σφουγγάρισμα μέχρι σίδερο(εκτός από πλύσιμο και μαγείρεμα)....Το να βάλω τα ρούχα στο πλύντήριο δεν είναι και κάτι το τραγικό και επίσης στο σπίτι τρώμε μόνο ΣΚ, οπότε τις καθημερινές δεν μαγειρεύω!

Παράθεση

Nana

Πολύ δραστήριο μέλος

Το avatar του χρήστη Nana
H Nana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται IT . Έχει γράψει 508 μηνύματα.

H Nana έγραψε στις 23:19, 15-05-06:

Για αυτό ακριβώς το λόγο είναι καλά να συζεί κάποιος πριν παντρεφτεί, για να μην έρθουν οι εκπλήξεις μετά το γάμο

Λοιπόν... όσο αφορά εμένα και την συμβίωση μου με τον καλό μου....
Δεδομένου ότι, δουλεύουμε ΚΑΙ ΟΙ ΔΥΟ, ερχόμαστε σπίτι την ίδια ώρα ΚΑΙ ΟΙ ΔΥΟ, ζούμε κατω απ την ίδια στέγη ΚΑΙ ΟΙ ΔΥΟ, κουραζόμαστε ΚΑΙ ΟΙ ΔΥΟ, όταν χαλαρώνουμε το κάνουμε ΚΑΙ ΟΙ ΔΥΟ, έχουμε βρει ότι και τις δουλειες πρέπει να τις κάνουμε ΚΑΙ ΟΙ ΔΥΟ

Κάνουμε ακριβως τα ίδια πράγματα μεσα στο σπίτι... δεν υπάρχουν μοιρασμένες δουλειες, αυτή δική σου αυτή δική μου.... όποιος προλαβαίνει, κάνει ότι μπορεί για να είναι η ζωή μας πιο άνετη....
Όταν είναι κάποιος πριν απ τον άλλον στο σπίτι ξεκινάει το μαγείρεμα... για να έρθει ο αλλος και να βοηθήσει... ώστε όλα να τελειώσουν μια ωρα αρχιτερα ώστε να υπάρχει ΕΛΕΥΘΕΡΟΣ χρόνος που θα τον περάσουμε όμορφα ΜΑΖΙ!

Ουδεποτε τέθηκε θέμα ότι ένας απ τους δύο κάνει λιγότερα ή περισσοτερα....
Το να μοιράζεσαι ένα σπίτι σημαίνει ότι μοιράζεσαι και τις ευθυνες και τις δουλειες....
Πρακτικά και για λόγους ευκολίας μπορεί κάποιες δουλειες να έχουν "κατοχυρωθει" στον έναν απ τους δύο (αυτός κουβάλημα απ τα ψωνια λόγω βάρους, εγώ σιδέρωμα) αλλά αυτό δεν έχει γίνει γιατί κάποιος άσκησε βέτο του στυλ "εγώ δεν το κάνω αυτο!"
όλα γίνονται με πρωταρχικό σκεπτικό του να τελειώνουμε ώστε να περάσουμε την υπόλοιπη ώρα μαζι

Υ.Γ. αυτα που σας λέω, ήταν για μένα ένα απ τα βασικά κριτήρια, για να θέλω αυτός ο άνθρωπος να είναι δίπλα μου
Συμφωνώ απόλυτα...

και επιπλέον, δε μου αρέσουν οι άντρες που δεν κάνουν "δουλειές τους σπιτιού"... μου φαίνονται κάπως ανίκανοι βρε παιδί μου... δηλαδή δε μπορείς να ζεστάνεις ένα φαί, να ξεσκονίσεις λιγάκι, να κάνεις καμιά σκούπα, να σιδερώσεις κανά παντελόνι... όχι για κανένα άλλο λόγο, αλλά απλώς για την ικανοποίηση ότι μπορείς να κάνεις κάποια πράγματα για τον εαυτό σου.

Όπως εγώ ενδιαφέρομαι να μάθω δουλειές του σπιτιού που λέγονται τόσα χρόνια "αντρικές" και δε σκέφτομαι "Α, αυτές είναι αντρικές, ως γυναίκα δε μου αρμόζουν και τα έχει χρεωθεί ο άλλος" έτσι θέλω και ο άντρας να είναι δραστηριοποιημένος και στον τομέα, που κάποιοι πολλοί θεωρούν γυναικείο... εγώ πάντως όχι.

(Άσε που τρώω φρίκη όταν η μητέρα μου, πάντα σε εμένα λέει να μαζέψω τα απλωμένα, λες και είναι καμιά δουλειά ειδικών δεξιοτήτων και γνώσεων και δεν μπορεί να την κάνει ο αδερφός μου )

Παράθεση

Resident Evil

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Resident Evil
H Resident Evil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,055 μηνύματα.

H Resident Evil (δρυός πεσούσης πας ανήρ ξυλευεται) έγραψε στις 23:25, 15-05-06:

Αρχική Δημοσίευση από Γιάννης
Δεν νομίζω ότι υπάρχει κάποιο στάνταρ. Αν ο άντρας γυρίζει 11 το βράδυ και η γυναίκα δεν δουλεύει πιστεύω ότι η απάντηση είναι εύκολη.
Κι αν συμβαίνει το ανάποδο?

Γιατί, οκ εμείς οι γυναίκες σεληνιαζόμαστε πολλές φορές αν τα πράγματα δεν είναι όπως τα θέλουμε, αλλά και οι άντρες συχνότατα βολεύονται στο "αστην να τα κάνει όπως θέλει" και καταλήγουν να μην κάνουν τίποτα...

Παράθεση

Nana

Πολύ δραστήριο μέλος

H Nana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται IT . Έχει γράψει 508 μηνύματα.

H Nana έγραψε στις 23:26, 15-05-06:

Μπορείς να μου το εξηγήσεις αυτό?
Με ποιά κριτήρια ανέχεσαι να κάνει ή να μην κάνει το αγόρι σου, την Χ ή την Ψ δουλειά?
Υποτιμά έναν άνδρα να σφουγγαρίσει? Αν κι εκείνος είχε ζήσει μόνος του όπως κι εσύ, δεν θα σφουγγάριζε το σπίτι του? Δεν θα έραβε και κανένα κουμπί στο πουκάμισό του αν χρειαζόταν? Εξηγήστε μου plz.
Έλα μου ντε... τελικά αυτά που παθαίνουμε εμείς οι γυναίκες, τα αξίζουμε

Παράθεση

Isiliel (Φεγγάρω)

Επιφανές Μέλος

H Isiliel Salus populi suprema lex esto έγραψε στις 23:48, 15-05-06:

Μμμμμ....Νανα, αναρωτιέμαι καμιά φορά: Γυναίκες μεγαλώνουν τους αυριανούς άνδρες που αργότερα οι γυναίκες τους, προσπαθούν μάταια να προσεγγίσουν και να καταλάβουν,...

Παράθεση

Διακεκριμένο μέλος

H kleftra οι φωνές στο κεφάλι της, της είπαν κι έγραψε στις 00:01, 16-05-06:

Μμμμμ....Νανα, αναρωτιέμαι καμιά φορά: Γυναίκες μεγαλώνουν τους αυριανούς άνδρες που αργότερα οι γυναίκες τους, προσπαθούν μάταια να προσεγγίσουν και να καταλάβουν,...
Xμ....ναι αυτο χωράει μια μικρή ανάλυση...
Ας υποθέσουμε ότι έχετε δυο παιδάκια(δεν γνωρίζω την οικογενειακή σας κατάσταση) ένα αγόρι και ένα κορίτσι σε μια ηλικία γυρω στα 12.Περά απο τις δικές τους σχολικές υποχρεώσεις αλλα και το μαζεμα των προσωπικών τους αντικειμένων( το πασίγνωστο μαζεψε το δωμάτιο σου και πήγαινε το πιάτο στο νεροχύτη)ζητάτε και την συνδρομή τους σε μερικές απλές οικιακές εργασίες.Σε ποιο απο τα δύο λοιπόν θα απευθυνθείτε για να βοηθήσει την μανούλα να ξεσκονίσει το σαλόνι,απλώσει-μαζέψει τα ρούχα,σκουπίσει το πάτωμα, κάνει τα τζάμια;

Παράθεση

dooo

Επιφανές Μέλος

H dooo έγραψε στις 08:32, 16-05-06:

στην ηλικία που λες, θα τα 'χωνα και τα δύο, αλλά θα το έβλεπαν σαν παιχνίδι (έτσι μας έκανε η μάμυ, και πέρναμε τα πατάκια και κάναμε πατινάζ στο παρκέ)..αν φτάσουν όμως τις ηλικίες των 16,17, με ένα αυτόματο τρόπο, σταματά το παιχνίδι και γίνεται υποχρέωση του κοριτσιού (Nana, σε καταλαβαίνω απόλυτα). Τώρα, αν και το αδέρφι είναι μουλάρ, (συνήθως είναι στα 16,17), θα φχαριστιέται να σε βλέπει να ξεσκονίζεις και αυτός να παίζει στον υπολογιστή

ψ. πάντως το δικό μου το αδέρφι, το ωφέλησε το παιχνίδι-καθάρισμα που κάναμε μικρά....όταν περιμένει γκόμενα, το σπίτι λάμπει

Παράθεση

Κακή Επιρροή (Αναστασία)

Επιφανές Μέλος

H Κακή Επιρροή εχμ... είπε γεια ...κι έγραψε στις 08:58, 16-05-06:

Ας υποθέσουμε ότι έχετε δυο παιδάκια(δεν γνωρίζω την οικογενειακή σας κατάσταση) ένα αγόρι και ένα κορίτσι σε μια ηλικία γυρω στα 12.Περά απο τις δικές τους σχολικές υποχρεώσεις αλλα και το μαζεμα των προσωπικών τους αντικειμένων( το πασίγνωστο μαζεψε το δωμάτιο σου και πήγαινε το πιάτο στο νεροχύτη)ζητάτε και την συνδρομή τους σε μερικές απλές οικιακές εργασίες.Σε ποιο απο τα δύο λοιπόν θα απευθυνθείτε για να βοηθήσει την μανούλα να ξεσκονίσει το σαλόνι,απλώσει-μαζέψει τα ρούχα,σκουπίσει το πάτωμα, κάνει τα τζάμια;
το ορθό - για μένα - είναι να μοιραστουν....
τη μια βδομάδα το ένα ξεσκονίζει και το άλλο σκουπίζει και την άλλη βδομάδα τουμπαλιν....
μην ξεχνάμε ότι πάνε και φαντάροι και πρέπει να ξέρουν πως να τρίβουν την λεκάνη και πως να πετυχαίνουν την τσάκιση στο παντελόνι

Παράθεση

Nana

Πολύ δραστήριο μέλος

H Nana έγραψε στις 17:29, 19-05-06:

Kleftra παρ' το σαν μια οποιαδήποτε δουλειά... τι κακό έχει να ξεσκονίσει το αγόρι, και στην ηλικία που λες, αλλά και σε μεγαλύτερη; Κανένα... καταλαβαίνω ότι αν έχεις μεγαλώσει με την ιδέα ότι το αγόρι δεν πρέπει να κάνει τέτοιες δουλειές, είναι δύσκολο να το δεις αλλιώς (κάτι δε σου κολλάει). Κι εμένα στο σπίτι μου τέτοια στοιχεία υπάρχουν... Ευτυχ'ως εγώ είμαι αντιδραστικιά

Παράθεση

Skoulikadera---

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη Skoulikadera---
H Skoulikadera--- αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 421 μηνύματα.

H Skoulikadera--- έγραψε στις 19:14, 19-05-06:

Όταν ένα ζευγάρι συγκατοικεί τότε δεν χωράει συζήτηση....! ισχυεί το "λοιπόν έγω μπάνιο σαλόνι και εσύ αγάπη μου κουζίνα κρεβατοκάμαρα ο.κ?"
Γιαυτό μην τους καλομαθαίνετε όπως οι μαμάδες τους, από την αρχή εξήγηση!

Παράθεση

Διακεκριμένο μέλος

H kleftra οι φωνές στο κεφάλι της, της είπαν κι έγραψε στις 23:12, 19-05-06:

Αρχική Δημοσίευση από Nana
Kleftra παρ' το σαν μια οποιαδήποτε δουλειά... τι κακό έχει να ξεσκονίσει το αγόρι, και στην ηλικία που λες, αλλά και σε μεγαλύτερη; Κανένα... καταλαβαίνω ότι αν έχεις μεγαλώσει με την ιδέα ότι το αγόρι δεν πρέπει να κάνει τέτοιες δουλειές, είναι δύσκολο να το δεις αλλιώς (κάτι δε σου κολλάει). Κι εμένα στο σπίτι μου τέτοια στοιχεία υπάρχουν... Ευτυχ'ως εγώ είμαι αντιδραστικιά
Νανα μαλλον κάτι δεν κατάλαβες στο μνμ μου.Εγώ ρωτάω ποιον εσείς θα επιλέγατε να βοηθήσει, δεν υποδεικνύω ποιον απλά ρωτάω
Υπάρχει κάτι στο μνμ μου που δείχνει πως θα επιλέγατε το κορίτσι;
Αν ναι τότε να το διατυπώσω καλύτερα.
Βασικά στο σπίτι μου επειδή δούλευαν όλοι επικρατούσε το σκεπτικό όποιος βρίσκεται στο σπίτι θα το κάνει Κι εγώ είχα πάντα ένα σωρό υποχρεώσεις (τα μαθήματα φωτογραφίας,κεραμικής και τα λοιπά σεμινάρια που παρακολουθούσα κατα καιρους δεν ήταν απο χόμπι ).Αντιθέτως το αδερφάκι μου που είχε μόνο σχολείο-αγγλικά-προπόνηση πέρασε μεγάλο λούκι.
Πάντως έχεις ένα δίκιο, παρόλο που δεν έχω μεγαλώσει με αυτό το πρότυπο, όντως αν δω έναν άντρα πχ.να απλωνει κάτι δεν θα μου κολλάει.

Παράθεση

dooo

Επιφανές Μέλος

H dooo έγραψε στις 06:41, 20-05-06:

όντως αν δω έναν άντρα πχ.να απλωνει κάτι δεν θα μου κολλάει.
ιδέα σου είναι
όταν δεις έναν εργένη από κοντά (), θα γκρεμιστεί ο μύθος

Παράθεση

Διακεκριμένο μέλος

H kleftra οι φωνές στο κεφάλι της, της είπαν κι έγραψε στις 10:56, 20-05-06:

Αρχική Δημοσίευση από dooo
ιδέα σου είναι
όταν δεις έναν εργένη από κοντά (), θα γκρεμιστεί ο μύθος
Λες;

Παράθεση

bunny217 (Ποιός Ξέρει???)

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη bunny217
H Ποιός Ξέρει??? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 34 ετών και επαγγέλεται Επιχειρηματίας . Έχει γράψει 1,606 μηνύματα.

H bunny217 Περίεργα συναισθήματα έγραψε στις 15:31, 06-08-06:

και οι 2, θα τις μοιραζόμαστε, το έχουμε συζητήσει βασικά και πάλι καλά δεν εχει τέτοια προβλήματα, μου το έχει αποδείξει άλλωστε στα φοιτητικά μας σπίτια
Απο την στιγμή που θα δουλευουμε και οι 2 πρέπει και οι 2 να κάνουμε δουλειες αλλά αν δουλεύει ο ένας τότε ο άλλος είναι υποχρεωμένος να τις κάνει μόνος του γιατί δεν γίνεται να κάθεται σπίτι και να γυρίζει ο άλλος απο την δουλεια και να του λέει αυτά θα τα κάνεις εσύ, εγώ έκανα τα άλλα μισα

Παράθεση

Vkey (Κοινό Μυστικό!!!)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Vkey
H Κοινό Μυστικό!!! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Εκπαιδευτικός . Έχει γράψει 2,419 μηνύματα.

H Vkey ,αφού σκέφτηκε λίγο, έγραψε στις 21:44, 06-08-06:

Μμμ...βασίκα επειδή δουλεύαμε και οι δύο (αλλά εγώ πρωί κι αυτός απο τις 4.00 και μετά ) οι δούλειες του σπιτιού μοιράζονταν (βασικά στο δικό μου σπίτι γιατί στο δικό του έχει γυναίκα ) Τέσπα...Π.χ. δεν μαγείρευα καθημερίνα διότι γυρνώντας από την δουλειά ήμουν απλά κομμάτια...Οπότε ξέρετε τι ωραία που ήταν να βλέπω μια μακαρονάδα με καρμπονάρα ζεστή ζεστή και έτοιμη για μαμ Οκ υπήρχαν και μέρες που μαγείρευα απόγευμα εγώ και είχαμε για μεσημεριανό 'η βγαίναμε έξω...Οι δικές του δουλειές περιορίζονταν στα πιάτα και στο σφουγγάρισμα όταν έλειπα...Κι εγώ στο ξεσκόνισμα (αν και το σιχαίνομαι ) ....Ποτέ βασικά δεν τίθηκε τέτοιο ζήτημα...Όλα έγιναν από μόνα τους και νομίζω ότι φταίει ότι ζει και χρόνια μόνος του!

P/s: Πάντως επείδη βαριέμαι πολύ να κάνω δουλειές ( μόνο να μαγειρεύω μου αρέσει) έστελνε την γυναίκα σπίτι μου και όλα ήταν στην εντέλεια

Παράθεση

Demelene

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη Demelene
Ο Demelene αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 39 ετών , επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,851 μηνύματα.

O Demelene έγραψε στις 11:42, 07-08-06:

Δεν είναι εξοργιστική ώρες ώρες η βλακεία στον κόσμο και πως φάβλοι κύκλοι απλά διαιωνίζονται?? Και υπάρχει και χειρότερο ηλίθιος φάβλος κύκλος

Αρχική Δημοσίευση από Mario
Δουλειες τυπου ξασκονισμα,σφουγγαρισμα και μερικες αλλες δεν θα τις κανω...οχι γιατι το θεωρω υποτιμητικο για τον ανδρα, απλως γιατι ξερω οτι δεν προκειτε να τις κανω...
Μέχρι φυσικά να απειληθώ ότι θα τις κάνει κάποιος άλλος (πχ η μάνα μου). Εκεί την κάνω μόνος μου τελικά γιατί δεν δέχομαι να κάνουν άλλοι τις δουλειές που έπρεπε να κάνω εγώ αλλά δεν κάνω γιατί βαριέμαι!!! Βαριέμαι δεν έχω κουλαμάρα!

Και γιατί να το κάνει δλδ? Οταν κάτι θεωρείται εδώ και δεκαετίες κεκτημενο, κορόιδο είναι ο άλλος να βάλει τα χεράκια του να βγάλει τα ματάκια του??
Δεν το περίμενα αυτό ρε ΚΟΥΕ.Αυτή η νεοτροπία είναι που διαινίζει κάποιες καταστάσεις σε άλλες στις οποίες βγαίνεται θύματα και σε άλλες που βγαίνουμε θύματα! Όταν βλέπεις την αδικία δεν πρέπει να προσπαθείς να την διορθώσεις? Ειδικά σε άτομα που αγαπάς και φυσικά έχει ουσία??? Τι θα πει αφού είναι κεκτημένο??
Με την ίδια λογική μην περιμένεις ένα πολιτικό ποτέ να κάνει πολιτική και ούτε και ένα δημόσιο υπάλληλο να δουλέψει!

Όλες αυτά τα κολήματα που έχουμε στις "παραδόσει" μας κρατάνε τόσο πίσω σαν λαό

Αρχική Δημοσίευση από ^^Vampire^^
Εγώ πάντως νομίζω ότι οι άντρες δεν είναι φτιαγμένοι για όλες τις δουλειές. Έχει παρατηρήσει κανένας σε τι χάλι αφήνουν την κουζίνα μετά το μαγείρεμα; Ακόμα και αυγά να βράσουν το χάος θα επικρατεί παντού....
Δεν είναι ότι δεν είναι φτοιαγμένοι! Απλά εσείς δίνεται άλλη βαρύτητα σε ορισμένα ζητήματα!
Και εγώ την κουζίνα πανικό σε βάθος χρόνου!! Αλλά απλά δεν το θεωρώ σημαντικό! Υπάροχυν άλλα που όμως θεωρώ πιο σημαντικά σε αντίθεση με σας!
Εγώ πχ δεν πρόκειται να στρώσω ΠΟΤΕ το κρεβάτι!! Αφού θα το ξεστρώσω το βράδυ ξανά!
ένας κόπος το πρωί και ένας το βράδυ χωρίς λόγο!

Παράθεση

Κακή Επιρροή (Αναστασία)

Επιφανές Μέλος

H Κακή Επιρροή εχμ... είπε γεια ...κι έγραψε στις 11:57, 07-08-06:

Αρχική Δημοσίευση από Demelene
Δεν το περίμενα αυτό ρε ΚΟΥΕ.Αυτή η νεοτροπία είναι που διαινίζει κάποιες καταστάσεις σε άλλες στις οποίες βγαίνεται θύματα και σε άλλες που βγαίνουμε θύματα! Όταν βλέπεις την αδικία δεν πρέπει να προσπαθείς να την διορθώσεις? Ειδικά σε άτομα που αγαπάς και φυσικά έχει ουσία??? Τι θα πει αφού είναι κεκτημένο??
Με την ίδια λογική μην περιμένεις ένα πολιτικό ποτέ να κάνει πολιτική και ούτε και ένα δημόσιο υπάλληλο να δουλέψει!

Όλες αυτά τα κολήματα που έχουμε στις "παραδόσει" μας κρατάνε τόσο πίσω σαν λαό
Πιθανά να μην κατάλαβες το ύφος που το γράφω....
Φυσικά και έχεις δίκιο! Φυσικά και πρέπει να προχωράμε και να προσπαθούμε να διορθώσουμε την αδικία....
όμως δεν ισχύει για όλους αυτό!
Ζούμε στην του παρτακισμού και του ωχαδερφισμού....
Ο καλύτερος είναι αυτός που κοιτάει την παρτη του και όχι τον δίπλα του....
Αυτο το παράπονο το βίωσα με διάφορους συντρόφους....

Είχα ορίσει βέτο ότι δεν προκειται να παντρευτω ΠΟΤΕ στη ζωή μου κάποιον που δεν αντιμετωπίζει τις δουλειές του σπιτιού ως ίσος με μένα!
Και φυσικά... τον βρήκα

Παράθεση

Subject to change (Λία)

Founder

H Subject to change έγραψε στις 20:59, 27-08-06:

Βασικά torry αυτό που λες δεν είναι ισχυρογνωμοσύνη, είναι σεξισμός. Σεξισμός δεν είναι μόνο να υποτιμά κάποιος τις γυναίκες (αν και παρακάτω το κάνεις και αυτό), σεξισμός είναι και να υποτιμούνται οι άνδρες.
Επίσης, όταν λες οτι η γυναίκα προετοιμάζεται για να αναλάβει ένα σπίτι, να μεγαλώσει τα παιδιά της κλπ είναι κι αυτό σεξισμός κατά τη γνώμη μου. Ο άντρας δηλαδή τι θα κάνει; Θα κάθεται; Δεν θα αναλάβει και αυτός το σπίτι και το μεγάλωμα των παιδιών εξίσου (και πες στα παιδιά το εξίσου είναι λίγο δύσκολο, αλλά στο σπίτι όχι); Επίσης, η γυναίκα δεν θα πρέπει να έχει ζήσει τη ζωή της πριν "σκλαβωθεί"; Προνόμιο ή ανάγκη του άντρα είναι μόνο;
Πραγματικά με στεναχωρεί να βλέπω τέτοιες απόψεις απο κοπέλα και μάλιστα νέα...

Παράθεση

torry (Χριστίνα)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη torry
H Χριστίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών και επαγγέλεται Τηλ. Εξυπηρέτηση πελατών . Έχει γράψει 362 μηνύματα.

H torry έγραψε στις 21:26, 27-08-06:

Αρχική Δημοσίευση από Michelle
Βασικά torry αυτό που λες δεν είναι ισχυρογνωμοσύνη, είναι σεξισμός. Σεξισμός δεν είναι μόνο να υποτιμά κάποιος τις γυναίκες (αν και παρακάτω το κάνεις και αυτό), σεξισμός είναι και να υποτιμούνται οι άνδρες.
Επίσης, όταν λες οτι η γυναίκα προετοιμάζεται για να αναλάβει ένα σπίτι, να μεγαλώσει τα παιδιά της κλπ είναι κι αυτό σεξισμός κατά τη γνώμη μου. Ο άντρας δηλαδή τι θα κάνει; Θα κάθεται; Δεν θα αναλάβει και αυτός το σπίτι και το μεγάλωμα των παιδιών εξίσου (και πες στα παιδιά το εξίσου είναι λίγο δύσκολο, αλλά στο σπίτι όχι); Επίσης, η γυναίκα δεν θα πρέπει να έχει ζήσει τη ζωή της πριν "σκλαβωθεί"; Προνόμιο ή ανάγκη του άντρα είναι μόνο;
Πραγματικά με στεναχωρεί να βλέπω τέτοιες απόψεις απο κοπέλα και μάλιστα νέα...
Οπα εγώ δεν είπα πως η γυναίκα δεν πρέπει να έχει ζήσει την ζωή της! Αντιθέτως θα πρέπει να έχει κι εκείνη εξίσου εμπειρίες! Απλά πιστευώ πως μια γυναίκα κάνει ότι κάνει αλλά έχει κι ένα όριο! Κάποια στιγμή το παίρνει απόφαση πως δεν είναι μόνη προτεραιότητά της να διασκεδάζει! Χτυπαει το καμπανάκι μέσα της που λεεί το γνωστό "εγώ πότε θα γίνω μάνα"..
Για αυτό είπα πριν για νέα ζευγάρια!Δεν είπα μόνο για νέους άντρες. Θεορώ όμως πως οι γυναίκες όταν πάρουμε την απόφαση να είμαστε με κάποιον μόνιμα τότε περιπέτειες τέλος! Ενώ οι άντρες για να πουν πραγματικά περιπέτειες τέλος πρέπει να τις έχουν φάει με το κουτάλι! Πιστευείς δηλαδή πως μια γυναίκα στα 25 δεν είναι αρκετά όριμη αλλά και έμπειρη, ωστε αν βρει αυτό που θεωρεί τον κατάλληλο, να δεσμευτεί? Για'μένα ένας άντρας στα 25 του δεν ξέρει ακόμα καλά καλά τι θέλει από τον εαυτό του, όχι από μια σχέση!Και αν πιεστεί με παιδιά ευθήνες κτλ γρήγορα θα λακίσει και πάει ο έρωτας και πάνε όλα!
Οσο για τη φροντίδα του σπιτιού, γιατί για τα παιδιά παραείναι σπάνιο το φαινόμενο του μπαμπά που πραγματικά βοηθάει, είναι πολύ σχετικά τα πράγματα!
Ενας άντρας όσο ανεξάρτητος και αν το παίζει όσο εργένικκα κι αν έχει ζήσει, στις δουλειές του σπιτιού θα βοηθήσει μόνο σε 2 περιπτώσεις! Η 1η αν είσαι τάβλα στο κρεβάτι και δεν κάνει να κουνηθείς καθόλου και η 2η αν τσακωθείτε εξαφανηστεις 3-4 μέρες και προτιμήσει να βάλει ένα χεράκι αντί να συγκατοικήσει με κατσαρίδες κ λοιπά τροκτικά! ΟΛα τα άλλα που κάνουν στην αρχή μιας σχέσης το πολύ να κρατήσουν κανα 6μηνο! διαπιστομένο! Αν τύχει και συζήσεις με κάποιον πάνω από χρόνο θα με θυμηθείς! Στην αρχή είναι "κάτσε θα το κάνω εγώ μην κουράζεσαι" και ύστερα "φέρε μου τον καφέ μου, εδώ πίσω μου είναι!"

Παράθεση

weak and powerless

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη weak and powerless
Ο weak and powerless αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. . Έχει γράψει 1,432 μηνύματα.

O weak and powerless έγραψε στις 21:29, 27-08-06:

μπρε torry, με αυτά που διαβάζω που γεννιέται μια απορία! Έχεις υπάρξει άνδρας σε προηγούμενη ζωή σου;

Παράθεση

Subject to change (Λία)

Founder

H Subject to change έγραψε στις 21:40, 27-08-06:

torry, αν τον μάθεις τον άντρα οτι αν δεν βοηθήσει και αυτός θα γεμίσετε κατσαρίδες, θα βοηθήσει. Αν τον μάθεις οτι αν δεν βοηθήσει θα καθαρίσεις εσύ, προφανώς μετά απο λίγο καιρό θα διαλέξει την εύκολη λύση. Προσωπικά είναι ο χαρακτήρας μου έτσι που κανένας εκτός απο μένα δεν ανέχεται το πως είναι το σπίτι όταν κάνω μόνο εγώ δουλειές, άρα αναγκάζεται να βοηθήσει για να μπορεί να είναι βιώσιμο και γι'άυτόν το σπίτι
Σχεδόν 2 χρόνια σχέση έχω και έχουμε συζήσει για αρκετά μεγάλες περιόδους... Κάτι λίγα ξέρω κι εγώ

Παράθεση

torry (Χριστίνα)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη torry
H Χριστίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών και επαγγέλεται Τηλ. Εξυπηρέτηση πελατών . Έχει γράψει 362 μηνύματα.

H torry έγραψε στις 21:46, 27-08-06:

Αρχική Δημοσίευση από weak and powerless
μπρε torry, με αυτά που διαβάζω που γεννιέται μια απορία! Έχεις υπάρξει άνδρας σε προηγούμενη ζωή σου;
Πολλοί φίλοι μου το ίδιο ρωτάνε γιατί συνήθως βλέπω τα πράγματα πιο πολλύ σαν άντρας παρά σαν γυναίκα! Βεβαια δεν ξερω αν σε εσύ απλά με δουλεύεις αλλά με όποιον άντρα συζητάω για διάφορα τέτοια θέματα νιώθει σαν να τα συζητά με τον κολητό του και όχι με γυναίκα! Ισως και γι αυτό να μην κατάφερα ποτέ να κάνω φιλες..

Αρχική Δημοσίευση από Michelle
torry, αν τον μάθεις τον άντρα οτι αν δεν βοηθήσει και αυτός θα γεμίσετε κατσαρίδες, θα βοηθήσει. Αν τον μάθεις οτι αν δεν βοηθήσει θα καθαρίσεις εσύ, προφανώς μετά απο λίγο καιρό θα διαλέξει την εύκολη λύση. Προσωπικά είναι ο χαρακτήρας μου έτσι που κανένας εκτός απο μένα δεν ανέχεται το πως είναι το σπίτι όταν κάνω μόνο εγώ δουλειές, άρα αναγκάζεται να βοηθήσει για να μπορεί να είναι βιώσιμο και γι'άυτόν το σπίτι
Σχεδόν 2 χρόνια σχέση έχω και έχουμε συζήσει για αρκετά μεγάλες περιόδους... Κάτι λίγα ξέρω κι εγώ
Δεν είμαι πνεύμα αντιλογίας πίστεψέ με! Απλά μου έχει τύχει! Γι αυτό σου είπα οτι τον πρώτο καιρό όλοι βοηθάνε, τώρα αν καταφέρεις να το κάνεις μόνιμο ΜΠΡΑΒΟ!

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Γιώργος : 03-04-07 στις 14:03. Αιτία: Merge
Παράθεση

Subject to change (Λία)

Founder

H Subject to change έγραψε στις 21:48, 27-08-06:

Αρχική Δημοσίευση από torry
Δεν είμαι πνεύμα αντιλογίας πίστεψέ με! Απλά μου έχει τύχει! Γι αυτό σου είπα οτι τον πρώτο καιρό όλοι βοηθάνε, τώρα αν καταφέρεις να το κάνεις μόνιμο ΜΠΡΑΒΟ!
Δεν μπορούν να μην βοηθήσουν Κανέις δεν μπορεί να ζήσει σε τέτοιο αχούρι (που είναι όταν καθαρίζω μόνο εγώ), εκτός απο μένα

Παράθεση

Κακή Επιρροή (Αναστασία)

Επιφανές Μέλος

H Κακή Επιρροή εχμ... είπε γεια ...κι έγραψε στις 22:06, 27-08-06:

Αρχική Δημοσίευση από torry
Ενας άντρας όσο ανεξάρτητος και αν το παίζει όσο εργένικκα κι αν έχει ζήσει, στις δουλειές του σπιτιού θα βοηθήσει μόνο σε 2 περιπτώσεις! Η 1η αν είσαι τάβλα στο κρεβάτι και δεν κάνει να κουνηθείς καθόλου και η 2η αν τσακωθείτε εξαφανηστεις 3-4 μέρες και προτιμήσει να βάλει ένα χεράκι αντί να συγκατοικήσει με κατσαρίδες κ λοιπά τροκτικά! ΟΛα τα άλλα που κάνουν στην αρχή μιας σχέσης το πολύ να κρατήσουν κανα 6μηνο! διαπιστομένο! Αν τύχει και συζήσεις με κάποιον πάνω από χρόνο θα με θυμηθείς! Στην αρχή είναι "κάτσε θα το κάνω εγώ μην κουράζεσαι" και ύστερα "φέρε μου τον καφέ μου, εδώ πίσω μου είναι!"

δε θελω να σχολιάσω τα υπόλοιπα, μια χαρά τα πάτε μόνες σας
θέλω όμως να σχολιάσω αυτό το κομμάτι....
ο άντρας μου που ζουμε πλεον μαζι αρκετό καιρό, κάνει ΟΛΕΣ τις δουλειες χωρις να του το πω εγώ....
απλα και μονο επειδη καταλαβαινει και επειδη με σέβεται....
επειδή ξέρει οτι αν δεν κάνει ΚΑΙ αυτος θα πρέπει να τις κάνω ΟΛΕΣ εγώ...
κι αν τις κάνω ΟΛΕΣ εγώ δεν θα έχω διάθεση απ την κουραση να ασχοληθώ μαζί του... έχει βάλει λοιπόν τις προτεραιότητες του... προτιμαει να κουραστει λίγο κι αυτος και να ξεκουραστούμε μαζι απ το να ξεκουραστεί μονος του....
το ίδιο ακριβώς ήταν και ο προηγούμενος σύντροφος μου που συζήσαμε μαζί για αρκετό διάστημα!
εγω αυτο το λέω αγάπη κι οχι ωριμότητα....

Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    lugar

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους