Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 66,108 εγγεγραμμένα μέλη και 2,388,336 μηνύματα σε 74,666 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα

Καλώς ήρθατε στο e-steki!

Εγγραφή Βοήθεια

Τις δουλειές του σπιτιού ποιος θα τις κάνει;

ria82 (silence)

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη ria82
H silence αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 125 μηνύματα.

H ria82 in this silence, i am free!!! έγραψε στις 17:18, 12-12-09:

Αρχική Δημοσίευση από Great Chaos
Τι διαβάζω ρε εδώ μέσα ο άνθρωπος. Πάντα εκείνος θέλει να γαμήσει, σαν δεν ντρέπεται το γουρούνι!!

Ενώ οι γυναίκες ουδέποτε θέλουν να γαμηθούν οι καημένες...

Τι ηθικές που είστε βρε, συγκινήθηκα!!

εεεε εχει δικιο τωρα!!

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Alexxandra (Αλεξάνδρα)

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Alexxandra
H Αλεξάνδρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 36 ετών και μας γράφει απο Ρέθυμνο (Ρέθυμνο). Έχει γράψει 31 μηνύματα.

H Alexxandra έγραψε στις 13:53, 24-12-09:

Αρχική Δημοσίευση από Great Chaos
Το να λες όμως "να με βοηθάει", σημαίνει ότι κατά τη γνώμη σου οι δουλειές του σπιτιού είναι κατ' εξοχήν γυναικεία υπόθεση κι ο άντρας στην καλύτερη περίπτωση θα αποτελεί "βοηθητικό προσωπικό". Είναι έτσι τα πράγματα, όπως τα κατάλαβα;
σωστή η παρατήρηση σου κ εχεις δίκιο..λάθος λέξη(βοηθάει!)
αυτο που θέλω εν ολίγοις ειναι να συμμετέχουν κ οι δυο ισότιμα ,οπότε σε καμία περίπτωσει δεν πιστέυω στο οτι ο άνδρας χρειάζεται να έχει τον ρόλο του βοηθητικού προσωπικού..!!!

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Taxydromos

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Taxydromos
Ο Taxydromos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 51 ετών και μας γράφει απο Βοσνία και Ερζεγοβίνη (Ευρώπη). Έχει γράψει 32 μηνύματα.

O Taxydromos Mόλις αφίχθηκα............. έγραψε στις 22:49, 26-12-09:

Το θέμα είναι μπορείς να κάνεις όλες τις δουλειές ή δεν θέλεις να κάνεις καμμιά ή έστω επιλέγεις κάποιες?
Προτιμώ να κάνω όποιες μπορώ και να συμμετέχω όσο μπορώ λοιπόν άλλωστε τις δουλειές τις κάνεις για το σπίτι όχι γιατί υπάρχει κόμπλεξ να δείξεις ποιός είναι το αφεντικό.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

aporw (Σιμώνη)

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη aporw
H Σιμώνη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών , επαγγέλεται Τουριστικά και μας γράφει απο Νέα Σμύρνη (Αττική). Έχει γράψει 290 μηνύματα.

H aporw ....Loosers everywhere.... έγραψε στις 11:40, 18-01-10:

Τις δουλειες πρεπει να τις κανει κυριως η γυναικα αλλα μην βγαζουμε και τον αντρα απ εξω! αν δηλαδη σκουπισει η σφουγγαρισει μια φορα τι θα παθει?? θα του πεσει ο κ@λος? και αν βεβαια ο αλλος θελει την γυναικα του δουλα και κυρα ε τοτε μην εχει και τις απαιτησεις για μεγαλες επιδοσεις στο κρεβατι! γιατι οταν λενε αυτο το ''μα γιατι εισαι κουρασμενη..τι εκανες?? εσκαβες??'' μου γυρναει το ματι αναποδα!

Παράθεση

zanin

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη zanin
H zanin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και μας γράφει απο Ηράκλειο (Αττική). Έχει γράψει 936 μηνύματα.

H zanin έγραψε στις 11:49, 18-01-10:

Αρχική Δημοσίευση από aporw
Τις δουλειες πρεπει να τις κανει κυριως η γυναικα αλλα μην βγαζουμε και τον αντρα απ εξω! αν δηλαδη σκουπισει η σφουγγαρισει μια φορα τι θα παθει?? θα του πεσει ο κ@λος? και αν βεβαια ο αλλος θελει την γυναικα του δουλα και κυρα ε τοτε μην εχει και τις απαιτησεις για μεγαλες επιδοσεις στο κρεβατι! γιατι οταν λενε αυτο το ''μα γιατι εισαι κουρασμενη..τι εκανες?? εσκαβες??'' μου γυρναει το ματι αναποδα!
APORW το ίδιο είχα απαντήσει και εγώ σε αυτό ή σε κάποιο άλλο θέμα και όλοι οι άντρες κυρίως πέσανε και με φάγανε με την απάντηση....

Παράθεση

aporw (Σιμώνη)

Αποκλεισμένος χρήστης

H Σιμώνη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών , επαγγέλεται Τουριστικά και μας γράφει απο Νέα Σμύρνη (Αττική). Έχει γράψει 290 μηνύματα.

H aporw ....Loosers everywhere.... έγραψε στις 11:59, 18-01-10:

Αρχική Δημοσίευση από zanin
APORW το ίδιο είχα απαντήσει και εγώ σε αυτό ή σε κάποιο άλλο θέμα και όλοι οι άντρες κυρίως πέσανε και με φάγανε με την απάντηση....
τι να σου πω..μπορει οι δικες του γυναικες να ειναι non stop μηχανες..
αλλα δεν τα λεω ολα αυτα ουτε φαιμινιστικα ουτε τπτ..απλα το θεωρω απολυτα φυσιολογικο οταν ενα ζευγαρι μενει μαζι να βοηθαει ο ενας τον αλλον.. και αυτο το οτι οι αντρες ειναι για τις βαριες δουλειες..ελεος!καθε μερα στο σπιτι υπαρχουν βαριες δουλειες?? και τις ελαφριες ποιος θα τις κανει?? μονο η γυναικα?? ε οχι! λιγη βοηθεια ειπα! δεν ειπα να σφουγγαριζει να σκουπιζει και να απλωνει τα ρουχα καθε μερα!

Παράθεση

Resident Evil

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Resident Evil
H Resident Evil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,055 μηνύματα.

H Resident Evil (δρυός πεσούσης πας ανήρ ξυλευεται) έγραψε στις 13:37, 18-01-10:

τ δεν ειπα να σφουγγαριζει να σκουπιζει και να απλωνει τα ρουχα καθε μερα!
γιατί όχι δλδ?

και έρχομαι σε ένα απτό παράδειγμα.

Δουλεύω κατ'ελάχιστο 8 ώρες. Λόγω της τοποθεσίας της δουλειάς μου χρειάζομαι κατ'ελάχιστο 1.5 ώρα για τη μετακίνηση. Σύνολο 11 ώρες σε μια "καλή" μέρα.

Ο σύντροφός μου δουλεύει ...10 λεπτά από το σπίτι μας και σε μια τυπική του μέρα δουλεύει 6 ώρες. Σύνολο <6.5 ώρες σε μια "καλή" μέρα.

Η φύση της εργασίας μας είναι ακριβώς ίδια [κάνουμε το ίδιο επάγγελμα].

Ποιός έχει τη δυνατότητα να φροντίζει περισσότερο το σπίτι?

5 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

aporw (Σιμώνη)

Αποκλεισμένος χρήστης

H aporw ....Loosers everywhere.... έγραψε στις 13:41, 18-01-10:

Αρχική Δημοσίευση από Resident Evil
γιατί όχι δλδ?

Δουλεύω κατ'ελάχιστο 8 ώρες. Λόγω της τοποθεσίας της δουλειάς μου χρειάζομαι κατ'ελάχιστο 1.5 ώρα για τη μετακίνηση. Σύνολο 11 ώρες σε μια "καλή" μέρα.

Ο σύντροφός μου δουλεύει ...10 λεπτά από το σπίτι μας και σε μια τυπική του μέρα δουλεύει 6 ώρες. Σύνολο <6.5 ώρες σε μια "καλή" μέρα.

εμενα με βρισκεις απολυτα συμφωνη! απλα ειπα να το ελαφρυνω λιγο γι αυτους που πιστευουν οτι οι δουλειες του σπιτιου ειναι καθαρα γυναικειο θεμα..

Παράθεση

Subject to change (Λία)

Founder

Το avatar του χρήστη Subject to change
H Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Web developer . Έχει γράψει 9,471 μηνύματα.

H Subject to change έγραψε στις 18:28, 18-01-10:

Τις δουλειες πρεπει να τις κανει κυριως η γυναικα
Από που προκύπτει αυτό;

Παράθεση

Άγγελος

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Άγγελος
Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 33 ετών , επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 9,663 μηνύματα.

O Άγγελος έγραψε στις 18:33, 18-01-10:

απο που προκυπτει το αντιθετο?

Παράθεση

Subject to change (Λία)

Founder

H Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Web developer . Έχει γράψει 9,471 μηνύματα.

H Subject to change έγραψε στις 18:42, 18-01-10:

Από το ότι το default για οτιδήποτε είναι να μην υπάρχει διαφορά εκτός αν κάποιος μπορεί να αποδειξει ότι θα έπρεπε να υπάρχει.

Όποιος υποστηρίζει ότι είναι δουλειά μόνο του ενός φύλου πρέπει να αποδείξει τα λεγόμενα του, όχι όσοι υποστηρίζουν την ισότητα.

Μήπως χρειάζεται απόδειξη και ότι οι μαύροι είναι ίσοι με τους λευκούς;

4 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Άγγελος

Επιφανές Μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 33 ετών , επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 9,663 μηνύματα.

O Άγγελος έγραψε στις 21:56, 18-01-10:

Από το ότι το default για οτιδήποτε είναι να μην υπάρχει διαφορά εκτός αν κάποιος μπορεί να αποδειξει ότι θα έπρεπε να υπάρχει.

Όποιος υποστηρίζει ότι είναι δουλειά μόνο του ενός φύλου πρέπει να αποδείξει τα λεγόμενα του, όχι όσοι υποστηρίζουν την ισότητα.

Μήπως χρειάζεται απόδειξη και ότι οι μαύροι είναι ίσοι με τους λευκούς;
για ολα χρειαζεται αποδειξη.....ετσι κανουν οι ορθολογιστες οπως εσυ πιστευω..

-5 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Resident Evil

Επιφανές Μέλος

H Resident Evil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,055 μηνύματα.

H Resident Evil (δρυός πεσούσης πας ανήρ ξυλευεται) έγραψε στις 22:37, 18-01-10:

γιατί όχι δλδ?

Άγγελε θα είχε ιδιαίτερο ενδιαφέρον [για μένα] να σχολίαζες το ποστ μου. Είναι ένα απτό παράδειγμα κόντρα στις αερολογίες και τις γενικότητες.

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Neraida (Bitch...)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Neraida
H Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,916 μηνύματα.

H Neraida Twisted Mind... έγραψε στις 22:40, 18-01-10:

Τι απαντησες τωρα Αγγελε, εχεις καταλαβει?
Πρεπει οι εγχρωμοι να αποδειξουν οτι ειναι ισοι με τους λευκους?!
Συνειδητοποιεις οτι ειναι ακρως ρατσιστικη δηλωση ή οχι?!

Παράθεση

Isiliel (Φεγγάρω)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Isiliel
H Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 9,049 μηνύματα.

H Isiliel Salus populi suprema lex esto έγραψε στις 22:40, 18-01-10:

γιατί όχι δλδ?

Εάν η φύση της εργασίας σας ήταν διαφορετική και εργαζόσασταν τις ίδιες ώρες, θεωρείς ότι αυτός που θα έκανε την πιο κουραστική εργασία θα έπρεπε να προσφέρει λιγότερο στο σπίτι;

Παράθεση

jrot6

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη jrot6
Ο jrot6 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 37 ετών , επαγγέλεται Αεροσυνοδός και μας γράφει απο Π.Γ.Δ.Μ. (Ευρώπη). Έχει γράψει 669 μηνύματα.

O jrot6 is far away.. έγραψε στις 22:51, 18-01-10:

Αρχική Δημοσίευση από Isiliel
Εάν η φύση της εργασίας σας ήταν διαφορετική και εργαζόσασταν τις ίδιες ώρες, θεωρείς ότι αυτός που θα έκανε την πιο κουραστική εργασία θα έπρεπε να προσφέρει λιγότερο στο σπίτι;
Αν ρωτας την ρεζ,απανταω για παρτη μου..

Aν και η συγκριση 2 δουλειων οσον αφορα την κουραση ειναι λιγο ακυρη,αφου δεν μπορεις να συγκρινεις πχ μια πνευματικη δουλεια με μια σωματικ ευκολα,αν το ζητημα ηταν ξεκαθαρο εγω προσωπικα αν η,ουν στο φαση της πιο ξεκουραστης δουλειας θα αναλαμβανα πιο πολυ το σπιτι..

Αυτος που γυρναει πιο ξεκουραστος,εχει πιο πολυ ενεργεια και καλη διαθεση απο τον αλλον,οποτε πρεπει να τον βοηθησει..

7 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Άγγελος

Επιφανές Μέλος

O Άγγελος έγραψε στις 22:52, 18-01-10:

Πρεπει οι εγχρωμοι να αποδειξουν οτι ειναι ισοι με τους λευκους?!
Συνειδητοποιεις οτι ειναι ακρως ρατσιστικη δηλωση ή οχι?!
δεν ξερω τι σημαινει ρατσισμος, εγω ξερω λογικες και με επιχειρηματα αποδειξεις..
τιποτα αλλο δεν δεχομαι..
και δεν δεχομαι δογματα ειτε προοδευτικα ειτε φασιστικα...

αναλογα τις ικανοτητες και προτιμησεις του καθενα...

βεβαια πρακτικα σε ενα ζευγαρι το καθε μελος πρεπει να κανει οτι μπορει για να επιβιωσει ...
κοινως πρακτικα θα βοηθουσα στο σπιτι οπως μπορουσα και περιμενω να κανει και η γυναικα μου το ιδιο..

Παράθεση

Isiliel (Φεγγάρω)

Επιφανές Μέλος

H Isiliel Salus populi suprema lex esto έγραψε στις 22:58, 18-01-10:

Αρχική Δημοσίευση από jrot6
Aν και η συγκριση 2 δουλειων οσον αφορα την κουραση ειναι λιγο ακυρη,αφου δεν μπορεις να συγκρινεις πχ μια πνευματικη δουλεια με μια σωματικ ευκολα
Εκεί ακριβώς βρίσκεται ο προβληματισμός μου.
Αν υποθέσουμε ότι το σπίτι είναι μια αναγκαία αγγαρεία, σε μια τέτοια σύγκριση, αυτός που έχει την πιο ξεκούραστη δουλειά θα βρεθεί να την επωμίζεται σχεδόν σαν τιμωρία...

Δεν ξέρω, τώρα μου γεννήθηκε αυτός ο προβληματισμός...

Παράθεση

DreamsRevenge

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη DreamsRevenge
H DreamsRevenge αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,241 μηνύματα.

H DreamsRevenge sans toit, ni loi έγραψε στις 23:19, 18-01-10:

Εκεί ακριβώς βρίσκεται ο προβληματισμός μου.
Αν υποθέσουμε ότι το σπίτι είναι μια αναγκαία αγγαρεία, σε μια τέτοια σύγκριση, αυτός που έχει την πιο ξεκούραστη δουλειά θα βρεθεί να την επωμίζεται σχεδόν σαν τιμωρία...

Δεν ξέρω, τώρα μου γεννήθηκε αυτός ο προβληματισμός...
Ή,
Αυτός που έχει την πιο ξεκούραστη δουλειά, αναγνωρίζει το γεγονός αυτό και προσφέρει λίγη παραπάνω ανάπαυλα στον όχι και τόσο τυχερό σύντροφό του...

6 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Isiliel (Φεγγάρω)

Επιφανές Μέλος

H Isiliel Salus populi suprema lex esto έγραψε στις 00:01, 19-01-10:

Αυτό είναι φυσικά το ιδανικό!

...τώρα πάντως κατάλαβα γιατί το πρώην αφεντικό μου καθυστερούσε τόσο πολύ να φύγει από τη δουλειά ενώ δεν τον είχαμε ανάγκη!

4 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Neraida (Bitch...)

Επιφανές Μέλος

H Neraida Twisted Mind... έγραψε στις 00:27, 19-01-10:

...τώρα πάντως κατάλαβα γιατί το πρώην αφεντικό μου καθυστερούσε τόσο πολύ να φύγει από τη δουλειά ενώ δεν τον είχαμε ανάγκη!
Δε νομιζω οτι ειχε σχεση με αυτο...απλα δε θα γουσταρε να βρισκεται περισσοτερες ωρες σπιτι του...ο,τι κι εαν σημαινει αυτο.

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Isiliel (Φεγγάρω)

Επιφανές Μέλος

H Isiliel Salus populi suprema lex esto έγραψε στις 08:35, 19-01-10:

Τι να πω. Εσύ θα ξέρεις καλύτερα.

Παράθεση

lugar

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη lugar
H lugar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 52 ετών . Έχει γράψει 810 μηνύματα.

H lugar έγραψε στις 11:57, 20-01-10:

Αρχική Δημοσίευση από Άγγελος
δεν ξερω τι σημαινει ρατσισμος, εγω ξερω λογικες και με επιχειρηματα αποδειξεις..
και δεν δεχομαι δογματα ειτε προοδευτικα ειτε φασιστικα....
.....
αναλογα τις ικανοτητες και προτιμησεις του καθενα...

βεβαια πρακτικα σε ενα ζευγαρι το καθε μελος πρεπει να κανει οτι μπορει για να επιβιωσει ...
κοινως πρακτικα θα βοηθουσα στο σπιτι οπως μπορουσα και περιμενω να κανει και η γυναικα μου το ιδιο..
Είναι κρίμα που υπεκφεύγεις... ακόμα και στο ότι όλοι οι άνθρωποι είναι ίσοι, ανεξαρτήτως χρώματος.
Όπως και στην ερώτηση της ονειροεκδίκησης, που επίτηδες ήταν τόσο συγκεκριμένη ώστε να μην γεννάει και τόσα ζόρια.

Παράθεση

Neraida (Bitch...)

Επιφανές Μέλος

H Neraida Twisted Mind... έγραψε στις 12:24, 20-01-10:

και δεν δεχομαι δογματα ειτε προοδευτικα ειτε φασιστικα...
Λεπον...να μαθεις τοτε:
Ο ρατσισμός είναι το δόγμα που αναπτύσσεται με σύνδεσμο συγκεκριμένα γνωρίσματα (εθνικά, θρησκευτικά, πολιτιστικά κ.λπ.) προκειμένου ν΄ αναγάγει μια ομάδα (κοινωνική, φυλετική, θρησκευτική, ως υπέρτερη άλλων. Το πιο συνηθισμένο είδος ρατσισμού, και αυτό που έχει δώσει την αρχική ονομασία στην λέξη (από την αγγλική race = φυλή), - λεγόμενος "ρασιαλισμός", ή εκ της ιταλικής "ράτσα" (razza) ο φυλετικός ρατσισμός.
Οι ρατσιστές πιστεύουν σε βιολογικές διαφορές μεταξύ των φυλών, βάσει των οποίων και προσδιορίζουν αυτές σε ανώτερες και κατώτερες. Έτσι, με την θεωρία αυτή υποστηρίζουν ότι η φυλή με συγκεκριμένα (ανώτερα) εξωτερικά ή ανθρωπολογικά χαρακτηριστικά, έχει το δικαίωμα να θεωρεί εαυτόν της ανώτερη από τις άλλες.
απο Βικιπαίδεια

Και περι δογματος: Ο όρος δόγμα σημαίνει «γνώμη, φρόνημα» το οποίο οι οπαδοί της αποδέχονται ως αληθινό και αναμφισβήτητο.
απο Βικιπαίδεια

Εσυ γραφεις:
"Για ολα χρειαζεται αποδειξη.....ετσι κανουν οι ορθολογιστες οπως εσυ πιστευω.."

Δηλαδη θελεις αποδειξεις για το οτι οι εγχρωμοι ειναι ισοι με τους λευκους. Σωστα?
Η αποψη σου ποια ειναι αληθεια? Ειναι ισοι ή οχι? Εχεις κατασταλαξει?

3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Άγγελος

Επιφανές Μέλος

O Άγγελος έγραψε στις 13:06, 20-01-10:

βλεπω μια επιθετικοτητα?
ταραξτε λιγο τα νερα του πολιτικως ορθου μυαλου σας..μπορει να κανει καλο..

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Άγγελος : 20-01-10 στις 13:28.
Παράθεση

Resident Evil

Επιφανές Μέλος

H Resident Evil (δρυός πεσούσης πας ανήρ ξυλευεται) έγραψε στις 13:17, 20-01-10:

βλεπω μια επιθετικοτητα?
ταραξτε λιγο τα νερα του πολιτκου ορθου στο μυαλο σας..μπορει να κανει καλο..
το αυτό και δι υμάς

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Resident Evil : 20-01-10 στις 13:33.
3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Neraida (Bitch...)

Επιφανές Μέλος

H Neraida Twisted Mind... έγραψε στις 13:23, 20-01-10:

βλεπω μια επιθετικοτητα?
ταραξτε λιγο τα νερα του πολιτκου ορθου στο μυαλο σας..μπορει να κανει καλο..
Σε ποια επιθετικοτητα αναφερεσαι?
Επειδη ζητησα την αποψη σου σε ενα θεμα?
Και υπ'οψιν...δε διατηρω το μονοπωλιο της αληθειας. Ασε τα περι "πολιτικως ορθου" και απαντησε, εαν θελεις να γινει διαλογος.

Παράθεση

Isiliel (Φεγγάρω)

Επιφανές Μέλος

H Isiliel Salus populi suprema lex esto έγραψε στις 13:48, 20-01-10:

Ας αφήσουμε το ρατσιστικό κομμάτι για κάποιο άλλο θέμα. Ας γυρίσουμε πάλι στο θέμα μας κι αν θέλει ο Άγγελος ας απαντήσει:
Τις δουλειές του σπιτιού, ....ποιος θα τις κάνειΣ;

Παράθεση

Άγγελος

Επιφανές Μέλος

O Άγγελος έγραψε στις 14:46, 20-01-10:

οποιος μπορει

Παράθεση

lugar

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη lugar
H lugar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 52 ετών . Έχει γράψει 810 μηνύματα.

H lugar έγραψε στις 14:48, 20-01-10:

Το βλέπετε ότι κατά βάση είναι αθώος? Δεν έγραψε "όποιος μπορείΣ"

8 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Άγγελος

Επιφανές Μέλος

O Άγγελος έγραψε στις 14:53, 20-01-10:

ειδατε τι κανει ενα Σ?

Παράθεση

Neraida (Bitch...)

Επιφανές Μέλος

H Neraida Twisted Mind... έγραψε στις 16:20, 20-01-10:

Αμε...!
Να δεις τα 2 τι εκαναν.

Παράθεση

Άγγελος

Επιφανές Μέλος

O Άγγελος έγραψε στις 16:21, 20-01-10:

καλοοοοοοοοοοο

Παράθεση

Noisette (Φωτεινός Θάλαμος)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Noisette
H Φωτεινός Θάλαμος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Συντάκτης . Έχει γράψει 2,647 μηνύματα.

H Noisette Love is our resistance. έγραψε στις 23:18, 30-03-10:

Τις δουλειές του σπιτιού ποιός θα τις κάνει;
Εγώ μαγειρεύω. Τα υπόλοιπα θα τα αφήνω αλλού...

Πλακίζω μωρέ πώς κάνετεεε....ωωω

Τις δουλειές του σπιτιού θα τις κάνει όποιος έχει όρεξη και χρόνο!

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

love_angel (vik-vik!)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη love_angel
H vik-vik! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών , επαγγέλεται Ηθοποιός και μας γράφει απο Αρφαρά (Μεσσηνία). Έχει γράψει 4,571 μηνύματα.

H love_angel is addicted to love!♥ έγραψε στις 23:30, 30-03-10:

Αρχική Δημοσίευση από Μάρω
Εγώ μαγειρεύω. Τα υπόλοιπα θα τα αφήνω αλλού...

Πλακίζω μωρέ πώς κάνετεεε....ωωω

Τις δουλειές του σπιτιού θα τις κάνει όποιος έχει όρεξη και χρόνο!

και αν δεν εχει κανεις ορεξη και χρονο θα βρωμισουμε.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

Noisette (Φωτεινός Θάλαμος)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Noisette
H Φωτεινός Θάλαμος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Συντάκτης . Έχει γράψει 2,647 μηνύματα.

H Noisette Love is our resistance. έγραψε στις 23:32, 30-03-10:

Αρχική Δημοσίευση από love_angel
Θα εχουμε 1 φορα την βδομαδα γενικη από καθαριστρια...Simple!

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Subject to change (Λία)

Founder

H Subject to change έγραψε στις 23:35, 30-03-10:

Αρχική Δημοσίευση από love_angel
Ας βρωμίσουμε, εμείς να μαστε καλά και όλα τα άλλα είναι δευτερεύοντα

Πάντως, όταν η δική σου εργατοώρα κοστίζει σημαντικά περισσότερο από της καθαρίστριας, αυτό που λέει η Μάρω είναι όχι μόνο το καλύτερο όλων, αλλά και οικονομικότερο.

Παράθεση

SICX (GEORGE)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη SICX
Ο GEORGE αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 1,135 μηνύματα.

O SICX αναξιος αυτης, της ωραιοτερης ολων έγραψε στις 02:43, 15-05-10:

τις δουλειες του σπιτιου...α ξερω να κανω ολες τις "γυναικιες"(ελεος δν ειναι γυναικιες, απλα οι γυναικες αναγκαζονται αμα ειμαστε χαραμοφαηδες!) δουλειες και δν εχω προβλημα

Παράθεση

annaki! (μικρή Αννούλα...)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη annaki!
H μικρή Αννούλα... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια . Έχει γράψει 150 μηνύματα.

H annaki! ψάξε,ψάξε δεν θα το βρεις.... έγραψε στις 09:48, 25-06-10:

Αρχική Δημοσίευση από kleftra
Δεν είναι ένα ακόμη θέμα περί ισότητας ούτε διαμάχης των δύο φύλων.
Είναι μια απλή (και ύπουλη ) ερώτηση που μου κατέβηκε τώρα που ετοιμάζομαι να σφουγγαρίσω(βασικά για να το καθυστερήσω γιατί βαριέμαι ).
Εστω ότι έρχεται η στιγμή που συζείτε ή παντρευεστε καποιον/α και φυσικα το σπιτάκι σας δεν θα είναι αυτοκαθαριζόμενο και τα ψώνια δεν θα ερχονται μόνα τους απο το σούπερ μάρκετ, οπότε πως έχετε στο μυαλό σας να κατανεμηθούν οι δουλειές του σπιτιού;
Και μην σας φαίνεται τόσο απλο θεμα καμμια φορά είναι απαραίτητη συνθήκη για μια ομαλή συμβίωση
Το καλύτερο είναι να έχεις την οικονομική δυνατότητα ώστε να αναθέτεις όλα αυτά τα βαρετά που πρέπει να γίνουν,σε άλλους!Αλλά επειδή δεν την έχει κανείς και επειδή μου τη δίνει να βλέπω γυναίκες που έχουν στους ώμους όοοολο το βάρος του νοικοκυριού...
Λέω μισά μισά!
Για παράδειγμα:
-Εσύ μαγειρεύεις,εγώ θα καθαρίσω το μπαλκόνι
-Εσύ σφουγγαρίζεις,εγώ σιδερώνω
-Εσύ πας σούπερμαρκετ,εγώ απασχολώ τα παιδιά...κοκ
Κάπως έτσι τέλοσπάντων
Μου φαίνεται και το πιο δίκαιο

Παράθεση

ΓΙΩΡΓΟΣ-34

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη ΓΙΩΡΓΟΣ-34
Ο ΓΙΩΡΓΟΣ-34 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 16 μηνύματα.

O ΓΙΩΡΓΟΣ-34 έγραψε στις 10:07, 25-06-10:

δεν νομιζω οτι υπαρχει τετοια βαση ..
το προβλημα ειναι οτι δεν καταλαβαινεις τι ζητας απο καποιον.
δεν θελει παιδια ουτε να στερειται ολες τις γοησες για μια που βαριεται να την ξανα απαυτωσει
εντελως φιλικα τα λεω ολα και ξερω οτι ακουγεται καπως εγωιστικο
αλλα ειναι σαν να εχω παρει μια βαρκα και να ζηταω απο την γυναικα μου να καθαριζει την μιση

ΕΙΝΑΙ ΔΙΚΙΑ ΜΟΥ Η ΒΑΡΚΑ ...ΔΕΝ ΧΡΩΣΤΑΕΙ ΤΙΠΟΤΑ ΕΚΕΙΝΗ !!!!!!!!!
και ειναι και παραλογο να της κοπαναω οτι ειμαι πιο καλος βαρκαρης και ψαρας [ΔΕΝ ΤΟ ΕΧΕΙ ΡΕ ΠΑΙΔΑΚΙ ΜΟΥ]
δεν περιμενω απαντηση απλα προσπαθω να οδηγησω καπου τις σκεψεις ορισμενων..

Παράθεση

Eileen (Athena (1/3 ΜΕΤΣ))

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Eileen
H Athena (1/3 ΜΕΤΣ) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 2,553 μηνύματα.

H Eileen έγραψε στις 10:36, 25-06-10:

Αυτό το θέμα των οικιακών εργασιών δηλαδή, αποτελεί για εμένα όπως και για πολλούς άλλους φαντάζομαι, casus belli.
Αν ερχόταν περίοδος που είτε συζούσα με τον φίλο μου είτε με μία φίλη μου, θα έκανα έναν διακανομισμό, που να έλεγε αναλυτικά τις δουλειές που θα αναλάμβανε ο καθένας. Από κοινού και ίσες δουλειές (εκτός αν τον άλλο τον νφτιάχνει να καθαρίζει, οπότε θα του έκανα την χάρη)

Παράθεση

Iliaki (Βανίλια)

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη Iliaki
H Βανίλια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 771 μηνύματα.

H Iliaki έγραψε στις 11:33, 25-06-10:

Δεν είναι δουλειά της γυναίκας να καθαρίζει το σπίτι φυσικά. Και δεν έχει να κάνει με το φύλο!
Εγώ πχ, αν μένω μόνη μου, πρώτον δεν θα αντέχω να έχω βρώμικο το σπίτι μια βδομάδα μέχρι να έρθει η γυναίκα για τις δουλειές, και δεύτερον δεν θα δέχομαι να δίνω λεφτά έτσι χωρίς λόγο! Χεράκια έχω, ποδαράκια έχω, γιατί να μην καθαρίζω εγώ?
Και είναι στον άνθρωπο.. Άντρες που θέλουν να είναι το σπίτι τους στην τσίτα μια χαρά σκουπίζουν, και σφουγγαρίζουν, και όλα

Παράθεση

QsLv

Πολύ δραστήριο μέλος

Το avatar του χρήστη QsLv
Ο QsLv αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 557 μηνύματα.

O QsLv σε ύφεση έγραψε στις 18:03, 26-06-10:

Αρχική Δημοσίευση από Iliaki
Άντρες που θέλουν να είναι το σπίτι τους στην τσίτα μια χαρά σκουπίζουν, και σφουγγαρίζουν, και όλα
Ή απλώς χώνουνε ένα σκαμπίλι στη γυναίκα τους και λένε "ώρα να παίξεις!".

Παράθεση

self-instructive depressing

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη self-instructive depressing
Ο self-instructive depressing αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 1,954 μηνύματα.

O self-instructive depressing έγραψε στις 18:07, 26-06-10:

Αρχική Δημοσίευση από ΓΙΩΡΓΟΣ-34
δεν νομιζω οτι υπαρχει τετοια βαση ..
το προβλημα ειναι οτι δεν καταλαβαινεις τι ζητας απο καποιον.
δεν θελει παιδια ουτε να στερειται ολες τις γοησες για μια που βαριεται να την ξανα απαυτωσει
εντελως φιλικα τα λεω ολα και ξερω οτι ακουγεται καπως εγωιστικο
αλλα ειναι σαν να εχω παρει μια βαρκα και να ζηταω απο την γυναικα μου να καθαριζει την μιση

ΕΙΝΑΙ ΔΙΚΙΑ ΜΟΥ Η ΒΑΡΚΑ ...ΔΕΝ ΧΡΩΣΤΑΕΙ ΤΙΠΟΤΑ ΕΚΕΙΝΗ !!!!!!!!!
και ειναι και παραλογο να της κοπαναω οτι ειμαι πιο καλος βαρκαρης και ψαρας [ΔΕΝ ΤΟ ΕΧΕΙ ΡΕ ΠΑΙΔΑΚΙ ΜΟΥ]
δεν περιμενω απαντηση απλα προσπαθω να οδηγησω καπου τις σκεψεις ορισμενων..
εμένα προσωπικά μου οδηγήθηκαν κάπου οι σκέψεις μου - για να το θέσω με ναυτική ορολογία , θα μείνεις με την βάρκα στο χέρι

Παράθεση

Jesus ate your cake (Χεσούς)

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Jesus ate your cake
H Χεσούς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ταχυδρόμος . Έχει γράψει 101 μηνύματα.

H Jesus ate your cake έγραψε στις 21:35, 26-06-10:

Αρχική Δημοσίευση από QsLv
Ή απλώς χώνουνε ένα σκαμπίλι στη γυναίκα τους και λένε "ώρα να νοιώσεις γυναίκα".
Fixed

Παράθεση

kounelaki

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη kounelaki
H kounelaki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών , επαγγέλεται Άνεργος/η και μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 22 μηνύματα.

H kounelaki <3 έγραψε στις 13:45, 09-07-10:

Αχ εμενα ο δικος μου δεν κανει σχεδον τιποτα περα απο τα πιατα που θα πλυνει μετα απο πολλα βρισιδια.
Το να βαλει τα ρουχα του καποιος στα απλυτα,να πεταξει τα σκουπιδια φευγοντας ή να βαλει το πιατο του στο νεροχυτη δεν το θεωρω βοηθεια,το θεωρω ΑΥΤΟΝΟΗΤΟ για ολους οσους ζουνε μεσα σε ενα σπιτι,ειτε ειναι παιδια ειτε ενηλικοι και δειχνει απλα καλη συμπεριφορα. Το να μην τα κανει ολα αυτα ειναι ΓΑΙΔΟΥΡΙΑ. Οπως επισης και να μαγειρευει ο ενας και ο αλλος να μην σηκωνεται απο τον καναπε να πει "Θελεις βοηθεια σε κατι? Να κοψω τις πατατες?" ή να σηκωθει απο μονος του να πλυνει τα πιατα παραλληλα. Οσο για το πληντυριο...ενα γαμημ@@νο κουμπακι ειναι..οποτε δεν ανεχομαι καν δικιολογιες του στυλ "Δεν ξερω πως να βαζω πληντυριο!"
Ο δικος μου πολλες φορες μετα το φαι σηκωνεται και παει και ξαπλωνει και τα παραταει ολα οπως εφαγε!!Ε τοτε γινεται της πουτ@ν@ς!Ειναι υποτιμητικο,ειναι σα να σου λεει "φευγω,παω να ξαπλαρω και παρτα στη μουρη κατσε και καθαρισε εσυ!"
Τι λε ρε φιλε που θα φυγεις απο το τραπεζι χωρις να βαλεις το πιατο σου και το ποτηρι στο νεροχυτη?!?
Και ναι εγω θελω τον αντρα να βαζει και σκουπα και να σφουγγαριζει κιολας ιδιως οταν τα κανει μπουρδ@@λο με τον καπνο ή με τα παπουτσια του. Γιατι δηλαδη να ειναι γυναικεια δουλεια το σκουπισμα και το σφουγγαρισμα οι αντρες δηλαδη δεν λερωνουν το πατωμα???
Για να τα παει καλα ενα ζευγαρι στη συγκατοικηση πρεπει και οι δυο να φροντιζουν τα του σπιτιου,οχι μονο ο ενας αλλιως αυτο δεν ειναι σχεση και θα υπαρχουν προβληματα.
Και αυτα ξεκαθαριζονται απο την αρχη,γιατι ο ενθουσιασμος και ο ερωτας περνανε πολυ γρηγορα.Αν δεν υπαρχει ισοτιμια και σεβασμος δεν θα μεινεις με τον αλλον ουτε δυο χρονια.

9 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Himela

e-steki Moderator

Το avatar του χρήστη Himela
H Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 36 ετών , επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,301 μηνύματα.

H Himela σ' όποιον αρέσουμε... έγραψε στις 13:49, 09-07-10:

Γιατί δεν τα συζητάς αυτά μαζί του;

Παράθεση

kounelaki

Νεοφερμένος

H kounelaki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών , επαγγέλεται Άνεργος/η και μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 22 μηνύματα.

H kounelaki <3 έγραψε στις 13:54, 09-07-10:

Απο τη στιγμη που κανενας απο τους δυο δεν ειναι αναπηρος και οι δυο θεωρητικα μπορουνε,αρα οι δουλειες πρεπει να μοιρασουνε και στους δυο ανεξαρτητως φυλλου.

Αρχική Δημοσίευση από Himela
Γιατί δεν τα συζητάς αυτά μαζί του;
Τα εχουμε συζητησει αλλα οπως ειπα παραπανω μετα απο πολυ κραξιμο θα κανει κατι ή θα πει οτι θα κανει δουλειες κι αυτο θα κρατησει δυο μερες.
Τελικα οι μαμαδες των αγοριων φταινε για ολα,αυτες τα καλομαθαινουν.Ποτε δεν θα γινω τετοια μανα για τα παιδια μου.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Himela : 09-07-10 στις 14:08. Αιτία: Συνεχόμενα ποστ
Παράθεση

Hakuna Matata (Άτομο)

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη Hakuna Matata
H Άτομο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 35 ετών . Έχει γράψει 814 μηνύματα.

H Hakuna Matata έγραψε στις 14:24, 09-07-10:

οπως τα λεει το κουνελακι ειναι... Εμεις μενουμε 4 μηνες μαζι (επισημα γιατι ουσιαστικα ενα χρονο σπιτι μου κοιμομασταν) και η ισορροπια δεν εχει βρεθει. Φταιει και το οτι προηγουμενως εμενα μονη μου οποτε τις εκανα εγω τις δουλειες και τωρα ηρθε κι εκεινος (ξενοικιασε το αλλο) και ισως δεν το νιωθει ακομα και δικο του σπιτι. Τσακωνομαστε αρκετα συχνα, φταιω κι εγω βεβαια γιατι δεν ειμαι 100% συνεπης αλλα περιμενω απο εκεινον να ειναι, ελπιζω στο καινουριο σπιτι θα τα βρουμε καπως καλυτερα...

Παράθεση

kounelaki

Νεοφερμένος

H kounelaki <3 έγραψε στις 15:02, 09-07-10:

Αρχική Δημοσίευση από Hakuna Matata
οπως τα λεει το κουνελακι ειναι... Εμεις μενουμε 4 μηνες μαζι (επισημα γιατι ουσιαστικα ενα χρονο σπιτι μου κοιμομασταν) και η ισορροπια δεν εχει βρεθει. Φταιει και το οτι προηγουμενως εμενα μονη μου οποτε τις εκανα εγω τις δουλειες και τωρα ηρθε κι εκεινος (ξενοικιασε το αλλο) και ισως δεν το νιωθει ακομα και δικο του σπιτι. Τσακωνομαστε αρκετα συχνα, φταιω κι εγω βεβαια γιατι δεν ειμαι 100% συνεπης αλλα περιμενω απο εκεινον να ειναι, ελπιζω στο καινουριο σπιτι θα τα βρουμε καπως καλυτερα...
Και εμενα αυτη τη δικιολογια λεει καμια φορα...οτι δεν το νιωθει σπιτι του. Ισα ισα οταν ΔΕΝ το νιωθεις σπιτι σου και νιωθεις σαν φιλοξενουμενος,τοτε ειναι που σηκωνεσαι απο τον καναπε και βοηθας! Αρα..μαλλον μπουρδες λενε και απλα εχουνε ψιλοβολευτει.

Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    lugar

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους