Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 66,087 εγγεγραμμένα μέλη και 2,387,944 μηνύματα σε 74,641 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα

Καλώς ήρθατε στο e-steki!

Εγγραφή Βοήθεια

Τις δουλειές του σπιτιού ποιος θα τις κάνει;

fockos

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη fockos
Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Γιατρός και μας γράφει απο Ζάκυνθος (Ζάκυνθος). Έχει γράψει 10,375 μηνύματα.

O fockos έγραψε στις 14:15, 06-10-10:

Αρχική Δημοσίευση από lugar
Ρε φόκο αν δεν είσαι περσόνα αλλά πραγματικός νοσηλευτής πως μπορείς να είσαι τσαπατσούλης?
Αρα (για να πω την πιο μισητή μου φράση) δεν είναι ότι δεν μπορεις είναι ότι δεν θέλεις.
με πολύ κόπο και προσπάθεια. . (η αλήθεια είναι ότι δεν είμαι πατσατσούλης)

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Άγγελος

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Άγγελος
Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 33 ετών , επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 9,663 μηνύματα.

O Άγγελος έγραψε στις 14:15, 06-10-10:

(με λίγα λόγια δεν έχω πρόβλημα καθαρίζω και να μαγειρεύω, οι άλλοι έχουνε ).
σωστοον..
οι γυναικες συχνα δεν αφηνουν τους ανδρες να μαγειρεψουν γιατι κανουν χαλια τη κουζινα πχ..

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

rascal_gd (Call me Joe!!)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη rascal_gd
Ο Call me Joe!! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 31 ετών και μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 1,368 μηνύματα.

O rascal_gd is Full of Shit!!! έγραψε στις 14:19, 06-10-10:

Επειδη το εξηγω λιγο παραπανω.

Υποχρεωτικα δεν πρεπει να κανει κανεις, τιποτα. Οπως ο γαμος, η οικογενια, τα παιδια, you know. Αλλα απ'τη στιγμη που θα παρεις καποιες ευθυνες θα δημιουργηθουν και καποιες υποχρεωσεις για σενα. Η φροντιδα, η θαλπωρη και η ασφαλεια ειναι λιγες απ'αυτες.

Και για τον αντρα και για τη γυναικα ΦΥΣΙΚΑ(για να μην σκονταψουμε παλι σε φεμινιστικες μικροτητες).

Παράθεση

evangeline (Εύη)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη evangeline
H Εύη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 24 ετών , επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Ηράκλειο (Αττική). Έχει γράψει 174 μηνύματα.

H evangeline . έγραψε στις 14:21, 06-10-10:

Αρχική Δημοσίευση από Άγγελος
σωστοον..
οι γυναικες συχνα δεν αφηνουν τους ανδρες να μαγειρεψουν γιατι κανουν χαλια τη κουζινα πχ..
ο αγαπητός πατέρας όταν αποφασίσει να μαγειρέψει
κάνει την κουζίνα σαν να έχει πέσει ατομική βόμβα
για αυτό δεν τον αφήνουμε!!!

πιστεύω δεν έχει να κάνει πολύ με το άντρας-γυναίκα αλλά με τον άνθρωπο
τι μπορεί να κάνει ο καθένας, ανεξαρτήτως φύλου
ο αδερφός μου π.χ. είναι απίστευτος νοικοκύρης καμία σχέση με τον daddy

6 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Himela

e-steki Moderator

Το avatar του χρήστη Himela
H Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 36 ετών , επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,275 μηνύματα.

H Himela σ' όποιον αρέσουμε... έγραψε στις 14:32, 06-10-10:

Αρχική Δημοσίευση από fockos
Καλά καλά μην βαράτε
Δεν εννοούσα εσένα αλλά το Ράσκαλ.

Παράθεση

lugar

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη lugar
H lugar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 52 ετών . Έχει γράψει 810 μηνύματα.

H lugar έγραψε στις 14:32, 06-10-10:

Αρχική Δημοσίευση από rascal_gd
Το σπιτικο φαγητο ειναι πολυ σημαντικο οχι μονο για τον αντρα αλλα και για τα παιδια. Μενω ηλιθιος μπροστα στην αδιαφορια των συγχρονων γυναικων για το σπιτικο φαγητο και τη συμβολικη φροντιδα που παρεχει σαν μητερα και σαν γυναικα μεσω αυτου στα υπολοιπα μελη της οικογενιας.
Υποχρεωτικα δεν πρεπει να κανει κανεις, τιποτα. Οπως ο γαμος, η οικογενια, τα παιδια, you know. Αλλα απ'τη στιγμη που θα παρεις καποιες ευθυνες θα δημιουργηθουν και καποιες υποχρεωσεις για σενα. Η φροντιδα, η θαλπωρη και η ασφαλεια ειναι λιγες απ'αυτες.

Και για τον αντρα και για τη γυναικα ΦΥΣΙΚΑ(για να μην σκονταψουμε παλι σε φεμινιστικες μικροτητες).
Μάλλον τελικά έχεις συγκεκριμένο θέμα με το μαγείρεμα... κάτι αρχετυπικό του στυλ γυναίκα τροφός. Αυτό δεν μοιάζει να αποτελεί σοβαρό πρόβλημα μια και οι υπόλοιπες δουλειές του σπιτιού είναι πολλές οπότε μπορεί να γίνει μια δίκαιη μοιρασιά.
(Σε παρακαλώ παίρνεις το σιδέρωμα?)

6 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Περιβόητο Μέλος

Ο Call me Joe!! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 31 ετών και μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 1,368 μηνύματα.

O rascal_gd is Full of Shit!!! έγραψε στις 14:35, 06-10-10:

(Σε παρακαλώ παίρνεις το σιδέρωμα?)
Αν φτιαξεις στιφαδο..

5 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Άγγελος

Επιφανές Μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 33 ετών , επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 9,663 μηνύματα.

O Άγγελος έγραψε στις 15:00, 06-10-10:

Τους δουλειες του σπιτιου ποιος θα τις κανειιι?

Ο

που χει δυναμη μεγααληη...

Παράθεση

D_G (Δημήτρης)

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη D_G
Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,756 μηνύματα.

O D_G έγραψε στις 16:54, 06-10-10:

Θα μου άρεσε να μαγειρεύω όταν θα έχω χρόνο, και μάλιστα να πειραματίζομαι σε διάφορα φαγητά με νέες γεύσεις.
Για τις υπόλοιπες δουλειές, παρόλο που όταν μένω μόνος μερικές φορές κάνω, παραδέχομαι ότι σαν άνδρας είμαι κι εγώ λίιιγο πατσατσούλης ...

Παράθεση

Isiliel (Φεγγάρω)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Isiliel
H Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 9,049 μηνύματα.

H Isiliel Salus populi suprema lex esto έγραψε στις 16:58, 06-10-10:

Αφιερωμένο στον Ράσκαλ:

Αρχική Δημοσίευση από Ηλίας Μαμαλάκης

Η Θρέψη

''Τον τελευταίο καιρό ξαναπήγα σχολείο. Βλέπω και παρατηρώ και βέβαια μαθαίνω πράγματα και θάματα που πάντα υπήρχαν γύρω μου, αλλά δεν τα έβλεπα.

Άνθρωπος της γαστρονομίας είμαι, του μαγειρέματος. Πάντα νόμιζα ότι το φαγητό προετοιμάζεται για να προσφέρει μια από τις ανθρώπινες ηδονές. Μήπως έκανα λάθος; Ή πιο απλά, μήπως υπάρχουν και άλλοι παράγοντες στο φαγητό που ξεπερνούν την ηδονή; Ναι, φυσικά. Απλώς αυτό το βάλαμε στο πίσω μέρος του μυαλού μας και το ξεχάσαμε.

Το φαγητό κυρίως και απολύτως είναι ζωή.
Η θρέψη, όπως θα έλεγε η γιαγιά μου:
- αυτό είναι θρεπτικό
- αυτό είναι δυσκοίλιο
- αυτό είναι ευστόμαχο

Μια εκδήλωση αγάπης του καθημερινού ανθρώπου, άντρα, γυναίκας, παιδιού ή γέρου εκδηλώνεται προσφέροντας τροφή στον άλλον. Η μάνα προτείνει το φουσκωμένο από γάλα στήθος της στο μωρό της, η πάπια ταΐζει το παπάκι στο στόμα, η λέαινα καθοδηγεί το λεονταράκι να βρει και να μασήσει μόνο του την τροφή, η μάνα πελεκάνος αν δεν βρει τροφή να θρέψει τα μικρά της κατασπαράζει μόνη της τα σπλάχνα της για να ταΐσει τα μικρά της με τη σάρκα της και το αίμα της.

Αυτό είναι η θρέψη, ανώτερη από τη γαστρονομία. Οι μανάδες θρέφουν τα παιδιά τους, τους δίνουν ζωή ή ακόμα καλύτερα δύναμη για ζωή. Γιʼ αυτό όλοι εμείς γιοί και κόρες αγαπάμε τις μανάδες μας γιατί μας έθρεψαν. Κι όμως εγώ τον πήρα τον δρόμο της γαστρονομίας. Φαφλατάδικος δρόμος, φιγουρατζίδικος, με φωνές και τυμπανοκρουσίες, αλλά ότι κι αν πεις εύκολος δρόμος.

Δύο εξτραβαγκάντσες, ένα εξωτικό μπαχαρικό, λίγος αφρός και οι γαστρονόμοι έμειναν εκστασιασμένοι και ατενίζοντας στο υπερπέραν καταμετρούν την υφή του μπαρμπουνιού, το άρωμα της κολοκύθας, τη γεύση του αγγουριού.

Έλεος, άνθρωποί μου, η μαγκιά του μάγειρα είναι να φτιάξει τρεις μπουκίτσες φαγητό για ένα πονεμένο σώμα και την ψυχή που κρύβει μέσα του. Να τον πείσει να φάει. Να γίνει μάγειρας της θρέψης και όχι της γαστρονομίας. Να νιώσει ότι έδωσε λίγη ζωή, λίγο κουράγιο. Δεν είναι ανάγκη να είσαι ο σούπερ μάγειρας για να το κάνεις αυτό, αρκεί να αγαπάς, να φροντίζεις, να σκέπτεσαι.

Αυτό το σχολείο πέρασα τον τελευταίο καιρό, εγώ ο άγαρμπος μαγειράκος, να θρέψω δηλαδή, να δώσω ζωή στην αγαπημένη μου. Αρνιόταν πεισματικά να ζήσει, μόνο λίγα ροδάκινα της άρεσαν σε ήπια θερμοκρασία, ούτε ζεστά ούτε κρύα. Εγώ μέσα στην κουζίνα έφτιαχνα τυροπιτάκια, έβραζα χυλωμένη φακή χωρίς μπαχαρικά για να μην την ενοχλούν, έφτιαχνα σαλάτα φατούς που της άρεσε, έβραζα κολοκυθάκια, άτμιζα μια φρέσκια γλώσσα. Ήθελα να θρέψω την καλή μου, το ήθελα μα αυτή αρνήθηκε. Βλέπετε είχε ξεκινήσει από καιρό έναν άλλο μακρύ και άγνωστο δρόμο... Ποιος θα τα φάει όλα αυτά που μαγείρεψα;

Θα παλαιώσουν μέσα στις πιατέλες, μέχρι που κάποιος θα τα πετάξει. Τα φαγητά μου δεν έθρεψαν κανέναν, ούτε καν εμένα. Θα ήθελα κάτι να κάνω, μα είμαι ανήμπορος, δεν ξέρω τίποτα άλλο να θρέφω ανθρώπους και ενίοτε τις ψυχές τους. Γιατί θέλω να ξέρετε ότι η ανθρώπινη ψυχή κατοικοεδρεύει στο στομαχάκι μας.

Υ.Γ. Στις 29 Αυγούστου στις 11.15 το βράδυ η αγαπημένη μου γυναίκα Στέλλα έφυγε από αυτό τον κόσμο αφού έδωσε μια τιτάνια μάχη με την καταραμένη αρρώστια. Ήθελε να ζήσει όσο κανένας άλλος. Πίστευε ότι καλυτέρευε, ενώ η αλήθεια ήταν διαφορετική. Την αγαπούσα πάρα πολύ και θα την αγαπώ''.
Ηλίας Μαμαλάκης

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Isiliel : 06-10-10 στις 17:08. Αιτία: αλλαγή link
7 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Buggs

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Buggs
Ο Buggs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 56 ετών και επαγγέλεται Συγγραφέας . Έχει γράψει 2,559 μηνύματα.

O Buggs έγραψε στις 18:21, 06-10-10:

Ο δρόμος για την καρδιά ενός άντρα λένε ότι περνάει απο το στομάχι του...
Είναι ωστόσο επαληθευμένο ότι οταν ενας άντρας μαγειρεύει καλά στο πρώτο ραντεβού μετά η γυναίκα του παραδίδεται προθυμώτερα, και φτάνει γρηγορότερα.

Οσοι θέλετε τώρα, σύντροφοι, δώστε εσείς στη γυναίκα σας τη σπάτουλα και το σφουγγαρόπανο. Στο τέλος τέλος εξαρτάται και τι θέλει ο καθε άντρας απο τη σύντροφό του. Ο Πέτρος ο Κωστόπουλος βγήκε και είπε για την καημένη τη Μπαλατσινού "η γυναίκα μου τρέχει σα το Βεγγο, όλη τη μέρα". Χαρά κι αυτή που τονε πήρε ...

Παράθεση

Madrugada*

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη Madrugada*
H Madrugada* αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 385 μηνύματα.

H Madrugada* together we stand, divided we fall έγραψε στις 19:09, 06-10-10:

Αρχική Δημοσίευση από Buggs
Ο Πέτρος ο Κωστόπουλος βγήκε και είπε για την καημένη τη Μπαλατσινού "η γυναίκα μου τρέχει σα το Βεγγο, όλη τη μέρα". Χαρά κι αυτή που τονε πήρε ...
Και στο next top model τι ρόλο βαρούσε; Έκανε διάλειμμα από το τρέξιμο να ξαποστάσει;

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

CiNeFiL (Skank in the air)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη CiNeFiL
H Skank in the air αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ζωγράφος και μας γράφει απο Νορβηγία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,401 μηνύματα.

H CiNeFiL Still forbidden έγραψε στις 20:20, 06-10-10:

Τρεχω με τους λογαριασμους, παιρνω πραγματα για το σπιτι, φερνω το κοτοπουλο το φτιαχνεις. Ok μ'αυτο;;
το δεχομαι μονο και μονο γιατι ειμαι καλος ανθρωπος και σου κανω χαρηαλλιως θα ειχες και αλλες δουλεις φιλε..το κοτοπουλο ειναι μπελαλιδικο φαγητο οπως και να το κανουμε

Παράθεση

Άγγελος

Επιφανές Μέλος

O Άγγελος έγραψε στις 20:22, 06-10-10:

Έλεος, άνθρωποί μου, η μαγκιά του μάγειρα είναι να φτιάξει τρεις μπουκίτσες φαγητό για ένα πονεμένο σώμα και την ψυχή που κρύβει μέσα του. Να τον πείσει να φάει. Να γίνει μάγειρας της θρέψης και όχι της γαστρονομίας. Να νιώσει ότι έδωσε λίγη ζωή, λίγο κουράγιο. Δεν είναι ανάγκη να είσαι ο σούπερ μάγειρας για να το κάνεις αυτό, αρκεί να αγαπάς, να φροντίζεις, να σκέπτεσαι.

Αυτό το σχολείο πέρασα τον τελευταίο καιρό, εγώ ο άγαρμπος μαγειράκος, να θρέψω δηλαδή, να δώσω ζωή στην αγαπημένη μου. Αρνιόταν πεισματικά να ζήσει, μόνο λίγα ροδάκινα της άρεσαν σε ήπια θερμοκρασία, ούτε ζεστά ούτε κρύα. Εγώ μέσα στην κουζίνα έφτιαχνα τυροπιτάκια, έβραζα χυλωμένη φακή χωρίς μπαχαρικά για να μην την ενοχλούν, έφτιαχνα σαλάτα φατούς που της άρεσε, έβραζα κολοκυθάκια, άτμιζα μια φρέσκια γλώσσα. Ήθελα να θρέψω την καλή μου, το ήθελα μα αυτή αρνήθηκε. Βλέπετε είχε ξεκινήσει από καιρό έναν άλλο μακρύ και άγνωστο δρόμο... Ποιος θα τα φάει όλα αυτά που μαγείρεψα;

Θα παλαιώσουν μέσα στις πιατέλες, μέχρι που κάποιος θα τα πετάξει. Τα φαγητά μου δεν έθρεψαν κανέναν, ούτε καν εμένα. Θα ήθελα κάτι να κάνω, μα είμαι ανήμπορος, δεν ξέρω τίποτα άλλο να θρέφω ανθρώπους και ενίοτε τις ψυχές τους. Γιατί θέλω να ξέρετε ότι η ανθρώπινη ψυχή κατοικοεδρεύει στο στομαχάκι μας.

Υ.Γ. Στις 29 Αυγούστου στις 11.15 το βράδυ η αγαπημένη μου γυναίκα Στέλλα έφυγε από αυτό τον κόσμο αφού έδωσε μια τιτάνια μάχη με την καταραμένη αρρώστια. Ήθελε να ζήσει όσο κανένας άλλος. Πίστευε ότι καλυτέρευε, ενώ η αλήθεια ήταν διαφορετική. Την αγαπούσα πάρα πολύ και θα την αγαπώ''.
ειναι πολυ καλος ανθρωπος ο Μαμαλακης..

αλλα παλι φαινεται αυτο που λεμε..και που ξερω νομιζω..
οτι μαγειρευε στη γυναικα του καθημερινα οσο ηταν αρρωστη..

οσο ηταν καλα απο οτι ειχα ακουσει οχι..

οποτε αν αρρωστησετε ,ναι θα σας μαγειρευουμε καθε μερα..

-4 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Περιβόητο Μέλος

O rascal_gd is Full of Shit!!! έγραψε στις 22:18, 06-10-10:

Πολυ ωραιο!!

Κραταω αυτο:
Δατς μάι πόιντ φορ γκαντ σέικ χαρτλες γουμεν!

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Περιβόητο Μέλος

O rascal_gd is Full of Shit!!! έγραψε στις 22:50, 06-10-10:

Αρχική Δημοσίευση από love_angel
και εγω προτιμω να μαγειρευει η γυναικα αν εχει χρονο...

ή
"δεν σου πα να μαγειρεψεις μωρη;;!!"

Και...

Ποδιες για μαγειρικη με χαριτωμενα σχεδιακια.

Βασικα περα απ'τα αστεια απλα πρεπει να μιμηθειτε την παλια παραδοσιακη μαγειρισα με ολα τα καλα της.

-2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Madrugada*

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη Madrugada*
H Madrugada* αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 385 μηνύματα.

H Madrugada* together we stand, divided we fall έγραψε στις 23:10, 06-10-10:

"δεν σου πα να μαγειρεψεις μωρη;;!!"
Ορεξούλες ρασκαλίτο;;; Αυτή είναι η μεταμοντέρνα εκδοχή του Γκουσγκούνη;

Μας κόλασες βραδιάτικα ατιμούτσικο

(Ας γράψω καμια βλακεία να σου κάνω παρέα στα off topic)

3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

katalinos

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη katalinos
Ο katalinos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 446 μηνύματα.

O katalinos έγραψε στις 00:18, 07-10-10:

Τρεχω με τους λογαριασμους, παιρνω πραγματα για το σπιτι, φερνω το κοτοπουλο το φτιαχνεις. Ok μ'αυτο;;
όχι
είμαι χορτοφάγος

Ωραία λοιπόν άρα σε πολυκατοικία χωρίς σκύλο και με ένα καλό gel που θα βάζει κατά των κατσαρίδων η γυναίκα σου μια φορά το 6μηνο δεν χρειάζεται να κάνεις τίποτα ποτέ.
Πόσο μ'αρέσουν οι δίκαιες μοιρασιές!
Τι ακριβώς χρειάζεσαι εσύ μέσα στο σπίτι? Αστο καλύτερα άμα χρειαστούμε θα σε φωνάξουμε για δότη σπέρματος.
γυναίκες ...ποτέ δεν σε λένε μ@λ@κα - πάντα στο εξηγούν με συμφραζόμενα

Αρχική Δημοσίευση από Buggs
Είναι ωστόσο επαληθευμένο ότι οταν ενας άντρας μαγειρεύει καλά στο πρώτο ραντεβού μετά η γυναίκα του παραδίδεται προθυμώτερα, και φτάνει γρηγορότερα

πού φτάνει γρηγορότερα ; στην χώνεψη ;

Αρχική Δημοσίευση από Άγγελος
ειναι πολυ καλος ανθρωπος ο Μαμαλακης..

αλλα παλι φαινεται αυτο που λεμε..και που ξερω νομιζω..
οτι μαγειρευε στη γυναικα του καθημερινα οσο ηταν αρρωστη..

οσο ηταν καλα απο οτι ειχα ακουσει οχι..

οποτε αν αρρωστησετε ,ναι θα σας μαγειρευουμε καθε μερα..
βασικά , νομίζω ότι έχεις μεν απόλυτο δίκιο αλλά πρέπει να το πάμε και παρακάτω : η καημένη γυναίκα αρρώστησε επειδή της μαγείρευε άντρας - αυτά συμβαίνουν όταν σπάμε έθιμα που βασίζονται στην αμοιβαία ( ; ) ευτυχία του ζευγαριού

οντόπικ :

τις δουλειές του σπιτιού ποιός θα τις κάνει ;
εγώ ,
είπαμε με την γυναίκα μου να αλλάξουμε παραστάσεις γιατί κινδυνεύαμε να αλλάξουμε συζύγους

ανέλαβα την μπουγάδα και ενθουσιάστηκα τόσο που αγόρασα πλυντήριο με στεγνωτήριο

ξεκίνησα την μαγειρική και γρήγορα άφησα για πάντα πίσω μου την κατάρα του fast food - έγινα θαμώνας σε εστιατόρια με 3 αστέρια μισελίν - με είχε ήδη εντυπωσιάσει η ποιότητα των ελαστικών αυτοκινήτων τους

συνέχισα με το ξεσκόνισμα - αυτά τα πανάκια σουίφερ είναι τέλεια , με ένα πέρασμα μαζεύουν την σκόνη - αλλά αλλάζω 2-3 και πάλι μαύρα βγαίνουν - λέω ρε γυναίκα αφού πάλι μες στην σκόνη είναι και ένα πακέτο πανάκια κάνει όσο τα λουλουδικά στα μπουζούκια , δεν πάμε να τα σπάσουμε , που δεν πιάνεται και η μέση σου ;

έπειτα , για να μην αφήσω καμία δουλειά παραπονεμένη , έπιασα το σιδέρωμα - και εκτίμησα την αμερικάνικη μόδα των τσαλακωμένων ρούχων - στην τελική ο χρόνος είναι χρήμα , αν και εμένα ως άεργος μου περισσεύει μόνο το πρώτο

να μην ξεχάσω την φασίνα - εξάλλου την ξεχνάω συχνά - στην αρχή είχαμε συμφωνήσει ανά μήνα , μετά ανά τρίμηνο και τέλος της πρότεινα να την συνδυάζουμε με την επέτειο μας - αφού θα τα αμελήσω και τα δύο , γιατί να τρώω γκρίνεια δύο φορές ;

τελικά , η μόνη δουλειά που κάνω ανελλιπώς είναι μία (αλλά τουλάχιστον της απέδειξα ότι δεν είμαι ένα φαλλοκρατικό γουρούνι απλά ένας αδιόρθωτος τεμπέλης) : πληρώνω τακτικά το υπηρετικό προσωπικό
τον φιλιππινέζο - ποτέ ξανά φιλιππινέζα

Παράθεση

Άγγελος

Επιφανές Μέλος

O Άγγελος έγραψε στις 06:01, 07-10-10:

η καημένη γυναίκα αρρώστησε επειδή της μαγείρευε άντρας - αυτά συμβαίνουν όταν σπάμε έθιμα που βασίζονται στην αμοιβαία ( ; ) ευτυχία του ζευγαριού
,,ε,,,,
να μιλαμε σοβαρα..

Παράθεση

Buggs

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Buggs
Ο Buggs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 56 ετών και επαγγέλεται Συγγραφέας . Έχει γράψει 2,559 μηνύματα.

O Buggs έγραψε στις 06:15, 07-10-10:

Αρχική Δημοσίευση από Madrugada*
Και στο next top model τι ρόλο βαρούσε; Έκανε διάλειμμα από το τρέξιμο να ξαποστάσει;

Μπορεί οι δουλειές του Κωστόπουλου να μην πηγαίνουν καλά. Οπότε πέραν του ότι τρέχει σαν το Βεγγο όπως λέει ο άντρας της, για τα παιδιά και το σπίτι, να πρέπει να βγάλει και λεφτά η καημένη η Τζένη κι απο πάνω, για να φροντίσει τον αντρα της που δεν είναι Βεγγος...

Παράθεση

fly (Μαρια)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη fly
H Μαρια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 25 ετών και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 314 μηνύματα.

H fly έγραψε στις 00:09, 11-10-10:

λοιπον θα παρω ως παραδειγμα την οικογενεια μου.οι γονεις μου ξερουν κ οι 2 ολες τις δουλειες του σπιτιου ( ναι ο μπαμπας μου ξερει να μαγειρευει,να καθαριζει και τα σχετικα). αναλογα με το ποσο δουλευει ο καθενας μοιραζουν κ τις δουλειες.δλδ αυτην τη περιοδο που η μητερα μ ειναι πιο πιεσμενη ο father εχει αναλαβει τα περισσοτερα!!με εκνευριζουν στερεοτυπα ανδρων που δεν κανουν τπτ στο σπιτι και περιμενουν μεχρι και το φαγητο να τους βαλει η γυναικας τους.και οι 2 πρεπει να βοηθανε εξισου ο ενας τον αλλον.

Παράθεση

Trolletarian

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη Trolletarian
Ο Trolletarian αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 25 ετών , επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,130 μηνύματα.

O Trolletarian απάνθρωποι θεσμοί μας γίνανε συνήθεια έγραψε στις 00:23, 11-10-10:

Αρχική Δημοσίευση από fly
λοιπον θα παρω ως παραδειγμα την οικογενεια μου.οι γονεις μου ξερουν κ οι 2 ολες τις δουλειες του σπιτιου ( ναι ο μπαμπας μου ξερει να μαγειρευει,να καθαριζει και τα σχετικα). αναλογα με το ποσο δουλευει ο καθενας μοιραζουν κ τις δουλειες.δλδ αυτην τη περιοδο που η μητερα μ ειναι πιο πιεσμενη ο father εχει αναλαβει τα περισσοτερα!!με εκνευριζουν στερεοτυπα ανδρων που δεν κανουν τπτ στο σπιτι και περιμενουν μεχρι και το φαγητο να τους βαλει η γυναικας τους.και οι 2 πρεπει να βοηθανε εξισου ο ενας τον αλλον.
και εσύ τι κάνεις?

Παράθεση

fly (Μαρια)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη fly
H Μαρια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 25 ετών και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 314 μηνύματα.

H fly έγραψε στις 00:27, 11-10-10:

κανω κ εγω....μονο να μαγειρευω δεν ξερω!

Παράθεση

Trolletarian

Περιβόητο Μέλος

Ο Trolletarian αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 25 ετών , επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,130 μηνύματα.

O Trolletarian απάνθρωποι θεσμοί μας γίνανε συνήθεια έγραψε στις 00:32, 11-10-10:

εγώ να δεις τι δουλειές κάνω,κάτσε να θυμηθώ...........περίεργο δεν μου έρχεται τώρα τίποτα.

Παράθεση

fly (Μαρια)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη fly

H fly έγραψε στις 00:35, 11-10-10:

χαχαχαα πρεπει ομως να μαθεις!!!

Παράθεση

Trolletarian

Περιβόητο Μέλος

O Trolletarian απάνθρωποι θεσμοί μας γίνανε συνήθεια έγραψε στις 00:42, 11-10-10:

χαχαχαα πρεπει ομως να μαθεις!!!
βρε ξέρω, απλά...........
κάτσε μόλις θυμήθηκα
1ον:βάζω κανένα ξύλο στο τζάκι τώρα που χειμώνιασε και
2ον: συμμαζεύω λίγο το δωμάτιο μου όταν περιμένω κόσμο, γιατί αλλιώς, παντού πεταμένα βιβλία και χαρτιά βρίσκεις.

Παράθεση

fly (Μαρια)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη fly

H fly έγραψε στις 00:44, 11-10-10:

να σου κανει ο μπαμπας μ ιδιαιτερα!!!
βεβαια πρεπει ν ομολογησω οτι εμενα και την αδελφη μ μας εχει λιγο καλομαθημενες....

Παράθεση

Trolletarian

Περιβόητο Μέλος

O Trolletarian απάνθρωποι θεσμοί μας γίνανε συνήθεια έγραψε στις 00:50, 11-10-10:

να σου κανει ο μπαμπας μ ιδιαιτερα!!!
βεβαια πρεπει ν ομολογησω οτι εμενα και την αδελφη μ μας εχει λιγο καλομαθημενες....
ε καλά αλίμονο, τα κορίτσια του είστε

Παράθεση

*natalia5555* (Ναταλία)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη *natalia5555*
H Ναταλία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 191 μηνύματα.

H *natalia5555* sagapw........... έγραψε στις 23:55, 28-10-10:

Όταν αποφασίσαμε με τον αρραβωνιαστικο μου να συγκατοικησουμε χωρισαμε τις δουλειές στη μέση.Μια μέρα που του είπα να σιδερώσει κάτι ρούχα που δεν είχα προλάβει να το κάνω εγω(τι το ήθελα) και είχα δουλειά,όταν γύρισα σπίτι τα μισα ρούχα ήταν καμένα,απο τότε δεν τον άφησα να ξαναπιάσει το σίδερο γιατί θα είχε καταστρέψει όλα τα ρούχα.Γενικά βοηθάει αλλά υπάρχουν δουλειες που δεν διανοήται να τις κάνει γιατί θεωρεί οτι μονο οι γυναίκες πρέπει να τις κανουν.

Παράθεση

Himela

e-steki Moderator

Το avatar του χρήστη Himela
H Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 36 ετών , επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,275 μηνύματα.

H Himela σ' όποιον αρέσουμε... έγραψε στις 00:49, 29-10-10:

Αρχική Δημοσίευση από *natalia5555*
Γενικά βοηθάει αλλά υπάρχουν δουλειες που δεν διανοήται να τις κάνει γιατί θεωρεί οτι μονο οι γυναίκες πρέπει να τις κανουν.
Τι υποτιμητικό...

3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Subject to change (Λία)

Founder

Το avatar του χρήστη Subject to change
H Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Web developer . Έχει γράψει 9,471 μηνύματα.

H Subject to change έγραψε στις 01:11, 29-10-10:

Γενικά βοηθάει αλλά υπάρχουν δουλειες που δεν διανοήται να τις κάνει γιατί θεωρεί οτι μονο οι γυναίκες πρέπει να τις κανουν.
Όπως;

(πώς απεχθάνομαι αυτό το "βοηθάει". Σαν να λέμε ότι είναι κύρια αρμοδιότητα της γυναίκας και η συνεισφορά του άντρα είναι επικουρική)

14 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Άγγελος

Επιφανές Μέλος

O Άγγελος έγραψε στις 12:42, 29-10-10:

θα σας φαινοταν περιεργο οτι διαφωνω σε αυτο?

δεν φανταζομαι δουλεια που να ισχυουν τα σημειωμενα..ιδιως το πρωτο..

να ειναι αδιανοητο δηλαδη,να απαγορευεται ενα πραγμα..δεν μου φαινεται λογικο..

πώς απεχθάνομαι αυτό το "βοηθάει".
μπα..και τις μισες δουλειες του σπιτιου να κανει ο ανδρας,,βοηθεια ειναι..και η γυναικα το ιδιο..
η λεξη δεν ειναι κακια,,

Παράθεση

tsarachaf (Allah 1/3 MEΤΣ)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη tsarachaf
Ο Allah 1/3 MEΤΣ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 24 ετών , επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 2,215 μηνύματα.

O tsarachaf Do not :/ έγραψε στις 13:02, 29-10-10:

Μου αρεσε πολυ η ιδεα που ακουστηκε για το οποιος εχει τον περισσοτερο ελευθερο χρονο...

Κι οσον αφορα την ανικανοτητα καποιου σε μια δουλεια του σπιτιου... Ισως θα βοηθουσε να του δειξει καποιος πως γινεται σωστα αντι απλως να μην αφηνει τον αλλον να την κανει και συνεπως να επωμιζεται ολο το βαρος της..

Παράθεση

*natalia5555* (Ναταλία)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη *natalia5555*
H Ναταλία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 191 μηνύματα.

H *natalia5555* sagapw........... έγραψε στις 14:54, 29-10-10:

ίσως αλλά έχει προτερήματα όποτε δεν με πολυ πειράζει,επειδή έχω και το περισσότερο χρόνο αλλά τις μέρες που τυγχαίνει να μην ειμαι καλά κάνει ολες τις δουλειές

Αρχική Δημοσίευση από Subject to change
Όπως;

(πώς απεχθάνομαι αυτό το "βοηθάει". Σαν να λέμε ότι είναι κύρια αρμοδιότητα της γυναίκας και η συνεισφορά του άντρα είναι επικουρική)
κοίταξε αυτός δουλεύει 10 ώρες την ημέρα ενω εγώ 4,και τα σαββατοκύριακα εχω ελεύθερα,οπότε τις περισσότερες δουλειές τις κάνω εγώ

Αρχική Δημοσίευση από tsarachaf
Μου αρεσε πολυ η ιδεα που ακουστηκε για το οποιος εχει τον περισσοτερο ελευθερο χρονο...

Κι οσον αφορα την ανικανοτητα καποιου σε μια δουλεια του σπιτιου... Ισως θα βοηθουσε να του δειξει καποιος πως γινεται σωστα αντι απλως να μην αφηνει τον αλλον να την κανει και συνεπως να επωμιζεται ολο το βαρος της..
Ακριβώς αυτό έπρεπε να πώ,οτι εγώ κάθομαι τις περισσότερες φορές στο σπίτι και δουλεύω 4 ώρες την ημέρα και καθομαι και τα σαββατοκύριακα,δεν μπορεί ας πουμε να του πώ το βραδυ που έρεχεται να πλύνει τα πιάτα ενω εγω καθόμουν 6 ώρες,απλά δεν το βρίκσω σωστό.Οταν θα δουλεύω και εγώ κανονικα τότε θα αλλάξουν τα πράγματα.Οσο για την ανικανοτητα που ειπες,πολλές φορές προσπάθησα ας πούμε να τον μάθω να σιδερώνει αλλα.........

Αρχική Δημοσίευση από Subject to change
Όπως;

όπως το ξεσκόνισμα ας πούμε αλλά ηλεκτρικη θα βάλει,μη σου πώ οτι του αρέσει κιόλλας....και απεχθάνεται να πλένει πιατα.....

Παράθεση

_Ηρώ_

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη _Ηρώ_
H _Ηρώ_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Σκηνοθέτης . Έχει γράψει 254 μηνύματα.

H _Ηρώ_ έγραψε στις 15:15, 29-10-10:

Πιστευω πως οι δουλειες πρεπει να γινονται απο κοινου.Η γυναικα δεν ειναι υποχρεωμενη να κανει ολες τις δουλειες.Αλλωστε στο σπιτι δεν μενει μονη της.Ειδικα στις μερες μας που η γυναικα εργαζεται δεν προλαβαινει να κανει ολες τις δουλειες του σπιτιου και αν υπαρχουν και παιδια να τα φροντιζει και να τα διαβαζει και ο αντρας να γυρναει σπιτι και να περιμενει να κανει τα παντα η γυναικα.Ποσα κομματια να γινει για να τα προλαβει ολα?

Παράθεση

Δεσμώτης

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη Δεσμώτης
Ο Δεσμώτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 39 ετών . Έχει γράψει 3,564 μηνύματα.

O Δεσμώτης έγραψε στις 15:30, 29-10-10:

Τις δουλειες του σπιτιού ποιος θα τις κάνει;
αντρες γυναικες, κροσντρεσερς,
μη σκοτωνεστε.

Ιδου ποιος θα κανεις τις δουλειες:

Και εξτρα βιντεο (πως θα κανετε τη σωστη επιλογη)
και τι σας περιμενει μετα την αγορα του (χαρουλες):

Παράθεση

Subject to change (Λία)

Founder

H Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Web developer . Έχει γράψει 9,471 μηνύματα.

H Subject to change έγραψε στις 15:56, 29-10-10:

κοίταξε αυτός δουλεύει 10 ώρες την ημέρα ενω εγώ 4,και τα σαββατοκύριακα εχω ελεύθερα,οπότε τις περισσότερες δουλειές τις κάνω εγώ

Ακριβώς αυτό έπρεπε να πώ,οτι εγώ κάθομαι τις περισσότερες φορές στο σπίτι και δουλεύω 4 ώρες την ημέρα και καθομαι και τα σαββατοκύριακα,δεν μπορεί ας πουμε να του πώ το βραδυ που έρεχεται να πλύνει τα πιάτα ενω εγω καθόμουν 6 ώρες,απλά δεν το βρίκσω σωστό.Οταν θα δουλεύω και εγώ κανονικα τότε θα αλλάξουν τα πράγματα.
Πολύ σωστό αυτό. Ναι, προφανώς αν ο ένας δουλεύει περισσότερο, θα συνεισφέρει λιγότερο στις δουλειές του σπιτιού.

Οσο για την ανικανοτητα που ειπες,πολλές φορές προσπάθησα ας πούμε να τον μάθω να σιδερώνει αλλα.........
Ωραία, ας μη σιδερώνει. Τόσες άλλες δουλειές υπάρχουν.

όπως το ξεσκόνισμα ας πούμε αλλά ηλεκτρικη θα βάλει,μη σου πώ οτι του αρέσει κιόλλας....και απεχθάνεται να πλένει πιατα.....
Πιάτα δεν χρειάζεται να πλένει κανένας, τα πλυντήρια έχουν γίνει πολύ φτηνά πλέον.

Παράθεση

Apro

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη Apro
Ο Apro αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Tatoo artist . Έχει γράψει 812 μηνύματα.

O Apro έγραψε στις 16:18, 29-10-10:

δεν είναι ντροπή, να μπορεί ένας άντρας να κάνει τις δουλειές του σπιτιού....
ντροπή είναι, να είναι μόνος του και να μη μπορεί να περιποιήσει τον εαυτό του....
στερεότυπα..., ακόμα μια αποτυχία, στην έννοια των λέξεων....

4 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Επιφανές Μέλος

Ο Allah 1/3 MEΤΣ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 24 ετών , επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 2,215 μηνύματα.

O tsarachaf Do not :/ έγραψε στις 16:21, 29-10-10:

Ακριβώς αυτό έπρεπε να πώ,οτι εγώ κάθομαι τις περισσότερες φορές στο σπίτι και δουλεύω 4 ώρες την ημέρα και καθομαι και τα σαββατοκύριακα,δεν μπορεί ας πουμε να του πώ το βραδυ που έρεχεται να πλύνει τα πιάτα ενω εγω καθόμουν 6 ώρες,απλά δεν το βρίκσω σωστό.Οταν θα δουλεύω και εγώ κανονικα τότε θα αλλάξουν τα πράγματα.Οσο για την ανικανοτητα που ειπες,πολλές φορές προσπάθησα ας πούμε να τον μάθω να σιδερώνει αλλα.........
Ετσι ναι, ειναι πολυ λογικο...

Παντως ενταξει... Δεν ειναι και τοσο δυσκολο το σιδερωμα... Ειπαμε...

Παράθεση

Trolletarian

Περιβόητο Μέλος

O Trolletarian απάνθρωποι θεσμοί μας γίνανε συνήθεια έγραψε στις 18:40, 29-10-10:

Αρχική Δημοσίευση από tsarachaf
Ετσι ναι, ειναι πολυ λογικο...

Παντως ενταξει... Δεν ειναι και τοσο δυσκολο το σιδερωμα... Ειπαμε...
ναι ρε συ πόσο δύσκολο είναι δηλαδή?
εγώ παλιά σιδέρωνα αρκετά,τώρα βαριέμαι(τα ακούς living doll,άιντε και νοικοκύρης είμαι)

Παράθεση

Isiliel (Φεγγάρω)

Επιφανές Μέλος

H Isiliel Salus populi suprema lex esto έγραψε στις 18:45, 29-10-10:

Οσο για την ανικανοτητα που ειπες,πολλές φορές προσπάθησα ας πούμε να τον μάθω να σιδερώνει αλλα.........
Χαζός είναι να μάθει να σιδερώνει; Αφού υπάρχει κάποιος να το κάνει γι' αυτόν. Αν έμενε μόνος του, μια χαρά θα είχε μάθει ΚΑΙ να σιδερώνει. Ανάγκα και θεοί πείθονται. Να δεις εγώ τι ωραία που έμαθα να κάνω όλες τις δουλειές όταν έμεινα μόνη μου.

8 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Resident Evil

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Resident Evil
H Resident Evil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,055 μηνύματα.

H Resident Evil (δρυός πεσούσης πας ανήρ ξυλευεται) έγραψε στις 18:56, 29-10-10:

Αρχική Δημοσίευση από Isiliel
Χαζός είναι να μάθει να σιδερώνει; Αφού υπάρχει κάποιος να το κάνει γι' αυτόν. Αν έμενε μόνος του, μια χαρά θα είχε μάθει ΚΑΙ να σιδερώνει. Ανάγκα και θεοί πείθονται. Να δεις εγώ τι ωραία που έμαθα να κάνω όλες τις δουλειές όταν έμεινα μόνη μου.
"Πραγματικά" μόνος/η όμως...

Γιατί με το που διάβασα το μνμ σου μου ήρθαν στο μυαλό κάτι φίλοι που "καυχόνται" ότι μένουν μόνοι και τα κάνουν όλα μόνοι τους αλλά να...σίδερο πχ δεν κάνουν γιατί ...δεν ξέρουν από αυτά...

Για αυτό "φορτώνουν" τα ρούχα στη μανούλα μια φορά τη βδομάδα η οποία φυσικά και είναι πάντα πρόθυμη να κάνει όσα ο ...κανακάρης της "δεν είναι σωστό να κάνει"!

5 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Isiliel (Φεγγάρω)

Επιφανές Μέλος

H Isiliel Salus populi suprema lex esto έγραψε στις 18:58, 29-10-10:

Ναι σωστά, ισχύουν αυτά... Εγώ π.χ. ήξερα άτομο που σπούδαζε στην Αγγλία και στις γιορτές κουβαλούσε δύο βαλίτσες με άπλυτα.

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

moonlight

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη moonlight
H moonlight αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,526 μηνύματα.

H moonlight έγραψε στις 18:59, 29-10-10:

μα το φοβερο με τους αντρες ειναι το εξης! οταν ειναι μονοι κανουν τα παντα και σφουγγαρισμα και πλυσιμο των ρουχων στο χερι αμα λαχει και πιατα και μπανια απο ολα. αμα μπει γυναικα μεσα στο σπιτι ουτε το παραθυρο δεν ανοιγουν μονοι τους, ουτε νερο απο το ψυγειο δεν πιανουν να πιουν!!!
θελουν να νιωσουν πασαδες με υπηρετρια τρομαρα τους μερικοι μερικοι

4 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Επιφανές Μέλος

O tsarachaf Do not :/ έγραψε στις 19:52, 29-10-10:

Αρχική Δημοσίευση από moonlight
μα το φοβερο με τους αντρες ειναι το εξης! οταν ειναι μονοι κανουν τα παντα και σφουγγαρισμα και πλυσιμο των ρουχων στο χερι αμα λαχει και πιατα και μπανια απο ολα. αμα μπει γυναικα μεσα στο σπιτι ουτε το παραθυρο δεν ανοιγουν μονοι τους, ουτε νερο απο το ψυγειο δεν πιανουν να πιουν!!!
θελουν να νιωσουν πασαδες με υπηρετρια τρομαρα τους μερικοι μερικοι
Και ξερεις ποιος φταιει πραγματικα γι' αυτο??

Οι γυναικες... Οι οποιες εχουν μια ψυχωση με τις δουλειες του σπιτιου...

Ξερεις τι καβγαδες εχω ριξει με φιλες μεσα στο σπιτι επειδη θελαν ντε και καλα να πλυνουν τα πιατα???

Παράθεση

moonlight

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη moonlight
H moonlight αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,526 μηνύματα.

H moonlight έγραψε στις 20:34, 29-10-10:

βρε ειναι που δεν σου τυχε να καθεσαι και να σου λεει ο αλλος θελω φρουτο και να μην πηγαινει να παρει μονος, θελω νερο και να μην πηγαινει να παρει, θελω τοστ... και ενα λεπτο πριν μπεις σπιτι ολα αυτα τα εκανε μια χαρα μονος...

το λαθος γινεται στις αρχες μιας σχεσης που εμεις οι γυναικες για λογους εντυπωσιασμου θες, για λογους βλακειας θες, για λογους κοινωνικους τρεχουμε σαν τα σκυλακια να τα κανουμε ολα, και να υπηρετουμε τον πασα. αμα συνηθισεις τον αλλο σε μια κατασταση μετα ειναι λογικο να μην του καλοφανει αν του το κοψεις αποτομα.

Παράθεση

star65

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη star65
Ο star65 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 51 μηνύματα.

O star65 Frankly, my dear, I don't give a damn έγραψε στις 21:16, 29-10-10:

οι γυναίκες είναι ο καλύτερος φίλος του άντρα

υπάρχουν για να μας υπηρετούν πιστά ( μου άρεσε αυτό το καλά σκυλάκια)

κι εμείς αγαπάμε όλες τις γυναίκες καθεμία για τα δικά της προσόντα

-3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

love_angel (vik-vik!)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη love_angel
H vik-vik! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών , επαγγέλεται Ηθοποιός και μας γράφει απο Αρφαρά (Μεσσηνία). Έχει γράψει 4,571 μηνύματα.

H love_angel is addicted to love!♥ έγραψε στις 22:48, 29-10-10:

στο σπιτι ενος πολυ καλου μου φιλου, τον βοηθουσα με τις δουλειες, μαλιστα στη γιορτη του που περιμενε κοσμο, επειδη δεν ειχε καθαρισει το σπιτι σωστα, πηγα αρκετη ωρα πριν και του το καθαρισα εγω. μαλιστα την επομενη, επειδη κοιμηθηκα εκει και εκεινος ελειπε στη σχολη οταν ξυπνησα, του το καθαρισα απο το χαλι της προηγουμενης νυχτας.

ειμαι θυμα?

Παράθεση

Subject to change (Λία)

Founder

H Subject to change έγραψε στις 22:53, 29-10-10:

Εξαρτάται. Αν στο ανταποδώσει με κάποιο τρόπο, όχι.

Αν δείχνει με τη συμπεριφορά του ότι το θεωρεί δεδομένο, ναι (και αυτός μεγάλο γαιδούρι).

Παράθεση

katerina_farm

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη katerina_farm
H katerina_farm αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φαρμακοποιός και μας γράφει απο Ζάκυνθος (Ζάκυνθος). Έχει γράψει 269 μηνύματα.

H katerina_farm έγραψε στις 22:57, 29-10-10:

Αρχική Δημοσίευση από star65
οι γυναίκες είναι ο καλύτερος φίλος του άντρα

υπάρχουν για να μας υπηρετούν πιστά ( μου άρεσε αυτό το καλά σκυλάκια)

κι εμείς αγαπάμε όλες τις γυναίκες καθεμία για τα δικά της προσόντα
Δικη μου ειναι η αρνητικη μεγαλη καρδια εχετε οποτε θα κατανοειτε και τους λογους φανταζομαι ...........

Αρχική Δημοσίευση από love_angel
στο σπιτι ενος πολυ καλου μου φιλου, τον βοηθουσα με τις δουλειες, μαλιστα στη γιορτη του που περιμενε κοσμο, επειδη δεν ειχε καθαρισει το σπιτι σωστα, πηγα αρκετη ωρα πριν και του το καθαρισα εγω. μαλιστα την επομενη, επειδη κοιμηθηκα εκει και εκεινος ελειπε στη σχολη οταν ξυπνησα, του το καθαρισα απο το χαλι της προηγουμενης νυχτας.

ειμαι θυμα?
φυσικα και οχι πολλες φορες μαλιστα καποια πραγματα εχουν αξια γιατι τα κανουμε χωρις να μας τα ζητουν απλα γιατι το νιωθουμε

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη love_angel : 29-10-10 στις 23:08. Αιτία: merge!!
Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    lugar

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους