Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 66,075 εγγεγραμμένα μέλη και 2,387,660 μηνύματα σε 74,624 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα

Καλώς ήρθατε στο e-steki!

Εγγραφή Βοήθεια

Τις δουλειές του σπιτιού ποιος θα τις κάνει;

Alessandra (Δεν έχω)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη Alessandra
H Δεν έχω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,376 μηνύματα.

H Alessandra έγραψε στις 22:31, 27-08-11:

Γιάννη, ναι, έχει χέ-ρια η γυναίκα...Ξέρεις πόσα σιχτίρια ρίχνω όταν μου χαλάει κάτι στο πσ και πρέπει να ψάξω/ρωτήσω σε φόρα, να ξεβιδώσω, να βγάλω καλώδια; {Την πρώτη φορά που χρειάστηκε να βγάλω το cd player από τον πύργο δεν ήξερα πόση δύναμη χρειαζόταν, μου έπεσε κάτω από την φόρα..} Τα θυμάμαι και συγχίζομαι..ΑΛΛΑ, τα φτιάχνω μονη μου, το παλεύω μέχρις εσχάτων. ΚΑΝΩ ΤΗΝ ΑΝΑΓΚΗ ΦΙΛΟΤΙΜΙΑ.. Έτσι να κάνετε και οι άνδρες όταν μας ζητάτε, ανήμποροι, να σας σιδερώσουμε το πουκάμισο...

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Άγγελος

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Άγγελος
Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 33 ετών , επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 9,663 μηνύματα.

O Άγγελος έγραψε στις 22:34, 27-08-11:

Άντρας και γυναίκα ΔΕΝ είναι ίσοι.ΔΕΝ.Ο άντρας εκκρίνει τεστοστερόνη κι η γυναίκα οιστραδιόλη,έχουν διαφορετική μυική δύναμη,διαφορετικούς εγκεφάλους.Η γυναίκα δεν πολεμάει.Με τη συμβατική έννοια δηλαδή,στα χαρακώματα.Με καμια κυβέρνηση δε θα το επέτρεπα.Γεννάει όμως,πράγμα εξίσου ωφέλιμο και επίπονο.Δεν είναι ίσα τα φύλα.Είναι ισότιμα.Ισα = ίδια.
συμφωνω..

Τις Σκανδιναβικές χώρες μην τις πιάνεις στο στόμα σου, γιατί η ισότητα που υπάρχει εκεί, δεν υπάρχει ΠΟΥΘΕΝΑ στον κόσμο. Έχω ζήσει 3 μήνες στη Νορβηγία και ξέρω πολλά ζευγάρια εκεί. Τίποτα από όσα λες δεν ισχύει. Πραγματικά, η γυναίκα εκεί είναι απόλυτα ίση, δεν υπάρχει καμία διαφορά σε τίποτα (ακόμα και στο θέμα του επιθέτου, που σε άλλες χώρες το παίρνουν αψήφιστα, στη Νορβηγία συχνά ο άντρας και τα παιδιά παίρνουν όλοι το επίθετο της μητέρας).
πρακτικα,,γυναικες και ανδρες οπως ειδες κανανε ιδια δουλεια εξω και μεσα στο σπιτι?

οικοκυριο παιδια κλπ?
ακριβως στη μεση?

αν οντως ειναι ετσι παω πασο,,,ειναι μια επιλογη.
ενημερωσε μας
αλλα ισως να μην ειναι..
θα το ψαξω ταπεινα μεσω google..

Κάτσε βρε τουίτι, άλλο το να έχεις ανάγκη μια γυναίκα γιατί θες μια αγκαλιά κι άλλο γιατί σου τέλειωσαν τα καθαρά σώβρακα.
υπαρχει και πρακτικη καθημερινη φροντιδα της γυναικας,,προς τον ανδρα κλπ..η γυναικα τροφος,,κλπ

δεν ειναι τοσο αποκλειστικσ για τα σωβρακα,,που ετσι και αλλιως το πλυντηριο τα πλενει..

δεν ειναι αερας μονο το συναισθημα,,ειναι καθημερινη φροντιδα,,απο το φαι μεχρι το συγύρισμα,,και την καθαριοτητα..

υποπτευομαι,οτι αυτα που λεω ως φαλλοκρατης εδω και με βορανε πολλοι,
εξω τα ακουω ως κοινες αποψεις-πχ οτι δεν βρισκω γυναικα να μαγειρευει,,οτι ειναι ακαματες πια δεν βραζουν ουτε αυγο κλπ..

αλλα ειπαμε,,εδω ειναι άααλλλοοςς κοσμος,,δεν μιλαμε όπως εξω..στον πραγματικο κοσμο..
και απο γνωστους μου παλι οι ανδρες οι περισσοτεορι το ιδιο ζητανε οι περισσοτεροι,,

μια γυναικα να καθεται σπιτι,να τους καθεται και να ξερει να μαγειρευει.. (δεν λεω οτι συμφωνω απολυτως)

αλλα να δισταζουμε οι ανδρες να πουμε καθαρα τι πιστευουμε φοβομενοι τη σταμπα του φαλλοκρατη απο τις φεμινιστριες,και να αναγκαζομαστε διαρκως να λειανουμε τις αποψεις μας..(που και εγω δυστυχως το εχω κανει εδω μεσα,,),εε αυτο με εκνευριζει..

α,και περι νορβηγικης ισοτητας
Gender equality has limits in Norway

και για Σουηδια.. Is Sweden the best place to be a woman?

Swedish women - like women around the world - are often still expected to play the lead role on the family stage. Two-thirds of housework is done by women
So, how to make gender equality work at home?

The government is already providing some tax relief to households for using services for cleaning, laundry and gardening, but should it do more?

Should the government provide more child care?

Or should it allocate parental leave equally between the father and mother and force them to use it?
.
According to a report from the TCO, among blue-collar workers, 50% of the women work part-time in often insecure employment conditions, compared with only 9% of men.
γιατι εμενα τα παραπανω,,με γυναικες που κυριαρχουν στο σπιτι,,και δουλευουν πολυ παραπανω part time μου θυμιζουν κατι?

http://www.nytimes.com/2010/06/10/wo...ht-sweden.html
Swedish mothers still take more time off with children — almost four times as much. And some who thought they wanted their men to help raise baby now find themselves coveting more time at home.
δεν διαβαζω αυτο το 50-50 δουλειες εξω και μεσα ανδρες γυναικες..,,που τοσο θελουν πολλες γυναικες..

αν το ειδες εσυ πρακτικα καθημερινα στη Νορβηγια ενημερωσε μας

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Άγγελος : 27-08-11 στις 23:47.
1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Chemwizard (Αγνός Χημικός)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Chemwizard
Ο Αγνός Χημικός αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 2,274 μηνύματα.

O Chemwizard παντού μαζί-σε οποιαδήποτε κατάσταση έγραψε στις 22:34, 27-08-11:

Αρχική Δημοσίευση από Alessandra
Γιάννη, ναι, έχει χέ-ρια η γυναίκα...Ξέρεις πόσα σιχτίρια ρίχνω όταν μου χαλάει κάτι στο πσ και πρέπει να ψάξω/ρωτήσω σε φόρα, να ξεβιδώσω, να βγάλω καλώδια; {Την πρώτη φορά που χρειάστηκε να βγάλω το cd player από τον πύργο δεν ήξερα πόση δύναμη χρειαζόταν, μου έπεσε κάτω από την φόρα..} Τα θυμάμαι και συγχίζομαι..ΑΛΛΑ, τα φτιάχνω μονη μου, το παλεύω μέχρις εσχάτων. ΚΑΝΩ ΤΗΝ ΑΝΑΓΚΗ ΦΙΛΟΤΙΜΙΑ.. Έτσι να κάνετε και οι άνδρες όταν μας ζητάτε, ανήμποροι, να σας σιδερώσουμε το πουκάμισο...
Εγώ σιδερώνω,μαγειρεύω,αλλά πσ δεν έχω φτιάξει.Να ανησυχήσω;

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Alessandra (Δεν έχω)

Περιβόητο Μέλος

H Alessandra έγραψε στις 22:53, 27-08-11:

Αρχική Δημοσίευση από Chemwizard
Εγώ σιδερώνω,μαγειρεύω,αλλά πσ δεν έχω φτιάξει.Να ανησυχήσω;
Σε πέρασα, γιούχου..
Σιδέρωμα, δεν....με τίποτα..έχω τραυματικές εμπειρίες...Το σημαντικό είναι, Γιάννη μου, να μη νιώθεις πως μία γυναίκα είναι ΥΠΟΧΡΕΩΜΕΝΗ να σε υπηρετεί - σε αυτό νομίζω πως είσαι συνειδητοποιημένος. Απο εκεί και πέρα, όλα γίνονται όμορφα με καλή συνεννόηση και καταμερισμό εργασιών.. Προσπαθώντας ο καθένας να ευχαριστεί και να μην δυσαρεστεί τον σύντροφό του. Γιατί, αλλιώς, θα το βρει μπροστά του.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Επιφανές Μέλος

Ο Αγνός Χημικός αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 2,274 μηνύματα.

O Chemwizard παντού μαζί-σε οποιαδήποτε κατάσταση έγραψε στις 22:59, 27-08-11:

Αρχική Δημοσίευση από Alessandra
Το σημαντικό είναι, Γιάννη μου, να μη νιώθεις πως μία γυναίκα είναι ΥΠΟΧΡΕΩΜΕΝΗ να σε υπηρετεί -
Κάτι τέτοια να λεγα στη μάνα μου και θα'μενα νηστικός

Παράθεση

Alessandra (Δεν έχω)

Περιβόητο Μέλος

H Alessandra έγραψε στις 23:06, 27-08-11:

Αρχική Δημοσίευση από Chemwizard
Κάτι τέτοια να λεγα στη μάνα μου και θα'μενα νηστικός
Δεν μιλώ για "μαμά" αλλά για την σύντροφο.

Μην ανατρέψουμε, εν μία νυκτί, τα δεδομένα μας.

Παράθεση

Επιφανές Μέλος

O Chemwizard παντού μαζί-σε οποιαδήποτε κατάσταση έγραψε στις 23:35, 27-08-11:

Δεν ανατρέπονται τα δεδομένα,παίζει μεγάλο ρόλο το περιβάλλον στο οποίο μεγαλώνει ένα παιδί.Καλά θα κάνουν να προσέχουν όμως οι φεμινίστριες μαμάδες-άλλο ο αλληλοσεβασμός κι άλλο αυτό.

Παράθεση

Alessandra (Δεν έχω)

Περιβόητο Μέλος

H Alessandra έγραψε στις 23:44, 27-08-11:

Δεν καταλαβαίνω τι εννοείς λέγοντας "φεμινίστριες μαμάδες".
Δεν πειράζει, αποχωρώ, συνεχίστε..

Παράθεση

Resident Evil

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Resident Evil
H Resident Evil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,055 μηνύματα.

H Resident Evil (δρυός πεσούσης πας ανήρ ξυλευεται) έγραψε στις 01:51, 28-08-11:

Αρχική Δημοσίευση από Άγγελος
τις περισσοτερες μερες ποιος φτιαχνει τραπεζι,και ποιος μαγειρευει?
if it REALLY matters, τις περισσότερες φορές μαγειρεύει αυτός. Λόγω απόστασης γυρνάει νωρίτερα σπίτι, οπότε αν δεν έχουμε συννενοηθεί να φροντίσουμε να φάμε και οι δύο έξω, με το που φτανει σπίτι φτιάχνει φαί. Συνήθως μαγειρεύω εγώ τα σαββατοκύριακα (αν είμαστε Αθήνα), μιας και ο ίδιος εξίσου κουρασμένος με μένα είναι όταν γυρνάει τις καθημερινές, απλώς τυχαίνει και η δουλειά του είναι πιο κοντά στο σπίτι μας, οπότε επιφορτίζεται με το φαγητό τις καθημερινές.

Από την άλλη λόγω του "άγραφου νόμου" 'ένας πλένει ένας μαγειρευει' εγώ πλένω συχνότερα πιάτα.

===
Ποιός κέρδισε?

7 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Subject to change (Λία)

Founder

Το avatar του χρήστη Subject to change
H Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Web developer . Έχει γράψει 9,471 μηνύματα.

H Subject to change έγραψε στις 01:58, 28-08-11:

πρακτικα,,γυναικες και ανδρες οπως ειδες κανανε ιδια δουλεια εξω και μεσα στο σπιτι?

οικοκυριο παιδια κλπ?
ακριβως στη μεση?

αν οντως ειναι ετσι παω πασο,,,ειναι μια επιλογη.
ενημερωσε μας
Ναι, σε όσα ζευγάρια είδα και για όσα συζητήσαμε (δηλαδή σύνολο αρκετά μεγάλο δείγμα), οι δουλειές μοιράζονται περίπου ίσα. Μάλιστα, όσον αφορά το μαγείρεμα, δεν θυμάμαι να άκουσα για κανένα ζευγάρι που να μαγειρεύει η γυναίκα, σε όλα μαγείρευε κυρίως ο άντρας. Α, εκτός από ένα, αλλά εκεί πρώτον δεν ήταν Νορβηγοί (ο άντρας Αμερικάνος και η γυναίκα από τη Νότιο Αφρική) και επίσης η γυναίκα δούλευε ελάχιστα και ήταν και οι 2 αρκετά μεγάλης ηλικίας. Η μόνη διαφορά που παρατήρησα, είναι ότι οι γυναίκες στη Νορβηγία παίρνουν πολύ μεγαλύτερη άδεια όταν γεννάνε (1 χρόνο, πληρωμένο από την εταιρεία!). Βέβαια όσοι ξέρω εκεί είναι όλοι σχετικά επιτυχημένοι στη δουλειά τους άνθρωποι, πιο μορφωμένοι από το μέσο όρο, οπότε ίσως το δείγμα δεν είναι απόλυτα αντιπροσωπευτικό.

Παράθεση

Άγγελος

Επιφανές Μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 33 ετών , επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 9,663 μηνύματα.

O Άγγελος έγραψε στις 08:12, 28-08-11:

if it REALLY matters, τις περισσότερες φορές μαγειρεύει αυτός. Λόγω απόστασης γυρνάει νωρίτερα σπίτι, οπότε αν δεν έχουμε συννενοηθεί να φροντίσουμε να φάμε και οι δύο έξω, με το που φτανει σπίτι φτιάχνει φαί. Συνήθως μαγειρεύω εγώ τα σαββατοκύριακα (αν είμαστε Αθήνα), μιας και ο ίδιος εξίσου κουρασμένος με μένα είναι όταν γυρνάει τις καθημερινές, απλώς τυχαίνει και η δουλειά του είναι πιο κοντά στο σπίτι μας, οπότε επιφορτίζεται με το φαγητό τις καθημερινές.

Από την άλλη λόγω του "άγραφου νόμου" 'ένας πλένει ένας μαγειρευει' εγώ πλένω συχνότερα πιάτα.

===
Ποιός κέρδισε?
α,,ενδιαφερον...

επειδη εχω ακουσει πχ,,οτι οι σεφ πχ στο σπιτι,,παλι οι γυναικες μαγειρευουν καθημερινα..

οκ,,αν τσουλανε καλα τα πραγματα,,και ταιριαζει στους ανθρωπους ο καταμερισμος εργασιας,οκ ,αν οι ανθρωποι ειναι ικανοποιημενοι πραγματικα,,ολα καλα..

παντως εχω την εντυπωση,,οτι οταν ειδικα υπαρχουν παιδια στο σπιτι κλπ,,συνηθως μαγειρευει η γυναικα τα καθημερινα,ενω ο ανδρας στις περισσοτερες οικογενειες μπορει να μαγειρεψει σαν κατι σπεσιαλ ,αλλα οχι καθημερινα..-γυναικες λενε πχ οτι κανουν χαλια τη κουζινα κλπ.

παντως και γω δεν ειμαι αρνητικος στο μαγειρεμα ουσιαστικα,,αν χρειαζοταν θα μαθαινα δηλαδη..αλλωστε τωρα βοηθαω τη μανα μου στο μαγειρεμα..-

ειδικα στα ψητα ασχολουμαι,,μπαχαρικα κλπ..

Μάλιστα, όσον αφορά το μαγείρεμα, δεν θυμάμαι να άκουσα για κανένα ζευγάρι που να μαγειρεύει η γυναίκα, σε όλα μαγείρευε κυρίως ο άντρας.
αυτο με εκπλησει,,νταξει,,ανδρες ειναι σεφ συνηθως,,αλλα στο σπιτι να μην μαγειρευουν οι γυναικες..

Παράθεση

adele

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη adele
H adele αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φωτογράφος . Έχει γράψει 272 μηνύματα.

H adele έγραψε στις 12:53, 28-09-11:

Πιστεύω πως μια ισορροπημένη σχέση προϋποθέτει - ή και απαιτεί αν θέλετε - τη συνεργασία όλων. Άρα η απάντηση δεν είναι "Άντρας" ή "Γυναίκα". Η απάντηση είναι και οι δύο σε συνεργασία, ο καθένας όπως μπορεί. Αν για παράδειγμα ο άντρας δεν ξέρει να μαγειρεύει - που συνήθως αυτό ισχύει- θα μπορούσε να μάθει μία απλή σάλτσα ή να βράζει κανένα μακαρόνι ώστε να βοηθάει όσο το δυνατόν περισσότερο τη γυναίκα. Αν τώρα δεν μπορεί - ή μάλλον δε θέλει- θα μπορούσε να βοηθάει στο νοικοκυριό του σπιτιού. Ας κάνει ό,τι μπορεί. Και μόνο το ενδιαφέρον που θα δείξει στο να ξεκουράζει τη γυναίκα θα τον "ανεβάσει" πολύ στα μάτια της. Για την γυναίκα δεν κάνω λόγο..Συνήθως ξέρει να μαγειρεύει και είναι πρόθυμη να κάνει τις δουλειές του σπιτιού..Σπάνιες οι εξαιρέσεις..Αν πέσετε σ'αυτή την εξαίρεση...κουράγιο!!

Παράθεση

lugar

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη lugar
H lugar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 51 ετών . Έχει γράψει 810 μηνύματα.

H lugar έγραψε στις 11:53, 29-09-11:

Αρχική Δημοσίευση από adele
Για την γυναίκα δεν κάνω λόγο..Συνήθως ξέρει να μαγειρεύει και είναι πρόθυμη να κάνει τις δουλειές του σπιτιού..Σπάνιες οι εξαιρέσεις..Αν πέσετε σ'αυτή την εξαίρεση...κουράγιο!!
Δεν ξέρεις με τι προθυμία πλένω/απλώνω/σιδερώνω 5 πλυντήρια ρούχων την εβδομάδα, μαγειρεύω/ συγυρίζω/ διαβάζω τα παιδιά και τα τρέχω σε αγγλικά κλπ κάθε μέρα μετά την επιστροφή μου στις 6.30 από την δουλειά.
Ενώ σαφώς θα έχανα εγώ μόνο με προθυμία το Σ από το ΣΚ για να κάνω γενική το σπίτι αν δεν είχα την άγια Κα που το κάνει για μένα.

5 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

venividivici

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη venividivici
H venividivici αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 16,737 μηνύματα.

H venividivici έγραψε στις 12:33, 29-09-11:

Αρχική Δημοσίευση από adele
Πιστεύω πως μια ισορροπημένη σχέση προϋποθέτει - ή και απαιτεί αν θέλετε - τη συνεργασία όλων. Άρα η απάντηση δεν είναι "Άντρας" ή "Γυναίκα". Η απάντηση είναι και οι δύο σε συνεργασία, ο καθένας όπως μπορεί. Αν για παράδειγμα ο άντρας δεν ξέρει να μαγειρεύει - που συνήθως αυτό ισχύει- θα μπορούσε να μάθει μία απλή σάλτσα ή να βράζει κανένα μακαρόνι ώστε να βοηθάει όσο το δυνατόν περισσότερο τη γυναίκα. Αν τώρα δεν μπορεί - ή μάλλον δε θέλει- θα μπορούσε να βοηθάει στο νοικοκυριό του σπιτιού. Ας κάνει ό,τι μπορεί. Και μόνο το ενδιαφέρον που θα δείξει στο να ξεκουράζει τη γυναίκα θα τον "ανεβάσει" πολύ στα μάτια της. Για την γυναίκα δεν κάνω λόγο..Συνήθως ξέρει να μαγειρεύει και είναι πρόθυμη να κάνει τις δουλειές του σπιτιού..Σπάνιες οι εξαιρέσεις..Αν πέσετε σ'αυτή την εξαίρεση...κουράγιο!!
Δεν γράφει πουθενά ότι η γυναίκα είναι πρόθυμη να κάνει τις δουλειές του σπιτιού....Η μόνη δουλειά του σπιτιού που είναι δημιουργική είναι το μαγείρεμα.... τα συμπράγκαλα που μαζεύονται μετά, κατσαρόλια, πιρούνια, μαχαίρια, μπολάκια, ποτηράκια... είναι το θέμα Ποιος θα τα πλύνει....;;;
Δεν βρίσκω τίποτε ευχάριστο στο να σιδερώνω ή να καθαρίζω τα παράθυρα...
Θα πουν πολλοί.. Ναι, αλλά έτσι θα είσαι νοικοκυρεμένος, στη πένα και θα περνάς για σένιος και θα έχεις καθαρό το σπίτι, δεν αντιλέγω...
Αλλά δεν θα ξυπνήσω το πρωί και θα πω...αχ είμαι πολύ πρόθυμη και θα περάσω πολύ ευχάριστα 2 ώρες καθαρίζοντας..... Αναγκαίο κακό για το καλό μου απλώς…..
Απλά στο μυαλό των ανθρώπων έχει περάσει ότι η δουλειά του σπιτιού είναι γυναικεία υπόθεση… αλλά δεν είναι ούτε επίκτητο ούτε κληρονομικό χάρισμα…

6 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Alessandra (Δεν έχω)

Περιβόητο Μέλος

H Alessandra έγραψε στις 12:49, 29-09-11:

Αγαπητή veni_vidi_vici, όλες γνωρίζουμε ότι οι δουλειές του σπιτιού θεωρούνται γυναικεία υπόθεση ως αποτέλεσμα ανδρικής επιταγής- για να μπορεί να αράζει το ανδρικό φύλο. Προσωπικά, δεν βρίσκω καμία ικανοποίηση στις δουλειές αυτές, μόνο να πλένω τα πιάτα μου αρέσει. Κατά τα άλλα, κάνουμε την ανάγκη φιλοτιμία. Διότι στους λοιπούς τομείς, ως γυναίκες, είμεθα εργαζόμενες σε απαιτητικά επαγγέλματα, ψυχοφθόρα, καθώς επίσης έχουμε μάθει να κάνουμε και δουλειές-μερεμέτια στο σπίτι, αυτά που "κλασσικά" θα έκανε ένας άνδρας. For the win..
Α, παίζει και κάτι άλλο, όμως. Αυτός που κάνει τις δουλειές στο νοικοκυριό, έχει και τον "έλεγχο". Εννοώ ότι με αυτόν τον τρόπο οι γυναίκες "ευνούχιζαν" τους άνδρες. Αν το καταλάβαιναν οι ίδιοι αυτό, θα έβλεπαν πόσο "πληρώνουν" το αραλίκι και θα επέλεγαν να είνα περισσότερο αυτόνομοι. Αλλά σιγά μην το καταλάβουν. Αυτό θέλει αλλαγή νοοτροπίας που δεν...

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Alessandra : 29-09-11 στις 13:06.
Παράθεση

adele

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη adele
H adele αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φωτογράφος . Έχει γράψει 272 μηνύματα.

H adele έγραψε στις 01:14, 01-10-11:

Αρχική Δημοσίευση από lugar
Δεν ξέρεις με τι προθυμία πλένω/απλώνω/σιδερώνω 5 πλυντήρια ρούχων την εβδομάδα, μαγειρεύω/ συγυρίζω/ διαβάζω τα παιδιά και τα τρέχω σε αγγλικά κλπ κάθε μέρα μετά την επιστροφή μου στις 6.30 από την δουλειά.
Ενώ σαφώς θα έχανα εγώ μόνο με προθυμία το Σ από το ΣΚ για να κάνω γενική το σπίτι αν δεν είχα την άγια Κα που το κάνει για μένα.
Έτσι όπως το θέτεις όχι δεν είναι προθυμία..Μάλλον παρεξήγησες αυτό που ήθελα να πω..Εννοούσα απλώς πως μια γυναίκα σχεδόν πάντα αναλαμβάνει τις δουλειές του σπιτιού..Αλλά θεωρώ πως και οι δύο πρέπει να βοηθάνε εξίσου..
Αρχική Δημοσίευση από venividivici
Δεν γράφει πουθενά ότι η γυναίκα είναι πρόθυμη να κάνει τις δουλειές του σπιτιού....Η μόνη δουλειά του σπιτιού που είναι δημιουργική είναι το μαγείρεμα.... τα συμπράγκαλα που μαζεύονται μετά, κατσαρόλια, πιρούνια, μαχαίρια, μπολάκια, ποτηράκια... είναι το θέμα Ποιος θα τα πλύνει....;;;
Δεν βρίσκω τίποτε ευχάριστο στο να σιδερώνω ή να καθαρίζω τα παράθυρα...
Θα πουν πολλοί.. Ναι, αλλά έτσι θα είσαι νοικοκυρεμένος, στη πένα και θα περνάς για σένιος και θα έχεις καθαρό το σπίτι, δεν αντιλέγω...
Αλλά δεν θα ξυπνήσω το πρωί και θα πω...αχ είμαι πολύ πρόθυμη και θα περάσω πολύ ευχάριστα 2 ώρες καθαρίζοντας..... Αναγκαίο κακό για το καλό μου απλώς…..
Απλά στο μυαλό των ανθρώπων έχει περάσει ότι η δουλειά του σπιτιού είναι γυναικεία υπόθεση… αλλά δεν είναι ούτε επίκτητο ούτε κληρονομικό χάρισμα…

Ναι πολλές φορές καταντάει αγγαρεία.. Αυτό που εννοούσα είναι πως τις περισσότερες φορές, αν όχι πάντα, η γυναίκα ασχολείται με τις δουλειές του σπιτιού και ο άντρας ποτέ..Ήταν λάθος μου η έκφραση "με προθυμία". Άλλωστε στις δουλειές του σπιτιού υποστήριξα πως πρέπει να βοηθούν και οι δύο. Λάθος έκφραση, σόρρυ

Παράθεση

Vampi

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη Vampi
H Vampi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,358 μηνύματα.

H Vampi έγραψε στις 10:09, 07-10-11:

Εγώ. Βασικά το μόνο που δεν κάνω είναι να βάζω πλυντήριο, κι αυτό επειδή δεν έτυχε. Κατα τ'αλλα όλα μόνη μου τα κάνω, (αν θες να γίνει κάτι καλά, κάνε το μόνος σου :p). Το κακό βέβαια με αυτό είναι ότι έχουν επαναπαυθει οι υπόλοιποι εδώ μέσα και δεν κάνουν τίποτα πλέον και γκρινιαζουν αν δεν τα έχω μαζέψει

Παράθεση

fantasmenos (Διαταραγμένη Προσωπικότητα)

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη fantasmenos
H Διαταραγμένη Προσωπικότητα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών , επαγγέλεται Θεολόγος και μας γράφει απο Μαυροβούνιο (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,293 μηνύματα.

H fantasmenos γεννημένος να λέει σοφά πράγματα έγραψε στις 12:02, 07-10-11:

α,,ενδιαφερον...

επειδη εχω ακουσει πχ,,οτι οι σεφ πχ στο σπιτι,,παλι οι γυναικες μαγειρευουν καθημερινα..

οκ,,αν τσουλανε καλα τα πραγματα,,και ταιριαζει στους ανθρωπους ο καταμερισμος εργασιας,οκ ,αν οι ανθρωποι ειναι ικανοποιημενοι πραγματικα,,ολα καλα..

παντως εχω την εντυπωση,,οτι οταν ειδικα υπαρχουν παιδια στο σπιτι κλπ,,συνηθως μαγειρευει η γυναικα τα καθημερινα,ενω ο ανδρας στις περισσοτερες οικογενειες μπορει να μαγειρεψει σαν κατι σπεσιαλ ,αλλα οχι καθημερινα..-γυναικες λενε πχ οτι κανουν χαλια τη κουζινα κλπ.

παντως και γω δεν ειμαι αρνητικος στο μαγειρεμα ουσιαστικα,,αν χρειαζοταν θα μαθαινα δηλαδη..αλλωστε τωρα βοηθαω τη μανα μου στο μαγειρεμα..-

ειδικα στα ψητα ασχολουμαι,,μπαχαρικα κλπ..

αυτο με εκπλησει,,νταξει,,ανδρες ειναι σεφ συνηθως,,αλλα στο σπιτι να μην μαγειρευουν οι γυναικες..
Άγγελε θα σφουγγάριζες ποτέ το σπίτι σου αν ήσουν παντρεμένος; Μου καρφώθηκε η απορία τώρα, απάντησε σε παρακαλώ...

Παράθεση

Άγγελος

Επιφανές Μέλος

O Άγγελος έγραψε στις 12:55, 07-10-11:

Άγγελε θα σφουγγάριζες ποτέ το σπίτι σου αν ήσουν παντρεμένος; Μου καρφώθηκε η απορία τώρα, απάντησε σε παρακαλώ...
να την ξεκαρφωσεις γιατι σε υποθετικα ερωτηματα δεν απαντω..
ουτε εγω δεν ξερω πώς θα φερθω τοτε,,πολλα αλλαζουν..

παντως σφουγγαρισμα σκουπισμα κλπ που σκυβουν μεση,, ειναι απιστευτο να εκανα καθημερινα,,κουραζομαι πολυ σε τετοια ως αλυγιστος παντα..εκτος και αν ειναι με ηλεκτρικη με μακρυ κονταρι..

παντως δεν ειναι θεμα ιδεας ανδρισμου κλπ μπουρδες,,αλλα οτι δεν μου αρεσει -κολλαει τοσο,,

μαγειρεμα ομως και πλυσιμο ρουχα ,πιατα σε πλυντηριο ίσως και σιδερωμα ισως δεν τα αποκλειω..

Παράθεση

Γιώργος

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Γιώργος
Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,986 μηνύματα.

O Γιώργος Je veux aller au bout de mes fantasmes έγραψε στις 13:03, 07-10-11:

Αρχική Δημοσίευση από fantasmenos
Ο Άγγελος; Ποτέ! Και τις παντόφλες θα του φέρνει η γυναίκα του!

Παράθεση

Άγγελος

Επιφανές Μέλος

O Άγγελος έγραψε στις 13:05, 07-10-11:

Ο Άγγελος; Ποτέ! Και τις παντόφλες θα του φέρνει η γυναίκα του!
γιατι κουλος ειμαι και δεν μπορω τις παρω εγω?

εδω δεν μου τις φερνεις ποτέ η μανα μου θα μου τις φερει η ξενη γυναικα?

Παράθεση

ΚΟΡΩΝΕΥΣ

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη ΚΟΡΩΝΕΥΣ
Ο ΚΟΡΩΝΕΥΣ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 36 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 330 μηνύματα.

O ΚΟΡΩΝΕΥΣ ακροδεξιος αναρχοκομμουνιστης έγραψε στις 13:42, 07-10-11:

οι δουλειες του σπιτιου πρεπει να μοιραζονται ισοτιμα και στα 2 φυλα και αν υπαρχουν και παιδια να κανουν και αυτα καποιες δουλειες . συγκατοικοι σε ενα σπιτι με την γυναικα να κανει τις δουλειες και τον αντρα να μπαινει στο σπιτι απο την δουλεια το μεσημερι μου θυμιζει εντονα διαφημιση στην αμερικη την δεκαετια του 60 .

3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

talismans

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη talismans
Ο talismans αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 97 μηνύματα.

O talismans έγραψε στις 15:13, 07-10-11:

Πραγματικά μερικές γυναίκες στα μάτια μου φαίνονται ήρωες

Παράθεση

lugar

Διάσημο Μέλος

H lugar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 51 ετών . Έχει γράψει 810 μηνύματα.

H lugar έγραψε στις 15:22, 07-10-11:

γιατι κουλος ειμαι και δεν μπορω τις παρω εγω?

εδω δεν μου τις φερνεις ποτέ η μανα μου θα μου τις φερει η ξενη γυναικα?
Πεσ'τα δε Άγγελε που σε πειράζουν!
Το άλλο σου μισό θα είναι Άγγελε... δεν θα'ναι ξένη.

5 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Άγγελος

Επιφανές Μέλος

O Άγγελος έγραψε στις 22:00, 07-10-11:

Πεσ'τα δε Άγγελε που σε πειράζουν!
Το άλλο σου μισό θα είναι Άγγελε... δεν θα'ναι ξένη.
αλλα δεν θα ειναι η μανα μου..

θα ειμαστε επι ισοις οροις,,αλλη τελειως η σχεση..

η μανα σου εχει υποχρεωση να σε φροντισει ταισει ως ενα σημειο, ενω η γυναικα σου δεν ειναι ετσι,,

και ο πατερας μου πχ πριν παντρευτει ηταν πιο γομαρι και δεν βοηθουσε σε τιποτα τη μανα του..

και απο οταν παντρευτηκε και φαι ετοιμασε και βοηθησε στο σπιτι οπως μπορουσε..

ο ανθρωπος αλλαζει,,με τροπους που δεν περιμενουμε..

μην με παρεξηγητε τοσο βρε παιδια..

Παράθεση

fantasmenos (Διαταραγμένη Προσωπικότητα)

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη fantasmenos
H Διαταραγμένη Προσωπικότητα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών , επαγγέλεται Θεολόγος και μας γράφει απο Μαυροβούνιο (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,293 μηνύματα.

H fantasmenos γεννημένος να λέει σοφά πράγματα έγραψε στις 23:11, 07-10-11:

η μανα σου εχει υποχρεωση να σε φροντισει ταισει ως ενα σημειο, ενω η γυναικα σου δεν ειναι ετσι,,
Μέχρι τα 8. Μετά μεγαλώνοντας καταφέρνεις να τρέφεσαι μόνος σου...

3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Imadlak (Άννα)

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Imadlak
H Άννα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 24 ετών , επαγγέλεται Παραγωγός και μας γράφει απο Ουγγαρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 4,928 μηνύματα.

H Imadlak έγραψε στις 09:10, 08-10-11:

Δεν εχω προβλημα να κανω τις δουλειες του σπιτιου,ισα ισα καποιες μου αρεσουν,οπως για παραδειγμα τα ψωνια στο σουπερμαρκετ,το μαγειρεμα ιδιαιτερα,το σφουγγαρισμα,το πλυσιμο των πιατων λιγακι...Αλλα δεν θα καταντησω και δουλα

Παράθεση

Άγγελος

Επιφανές Μέλος

O Άγγελος έγραψε στις 14:16, 08-10-11:

Μέχρι τα 8. Μετά μεγαλώνοντας καταφέρνεις να τρέφεσαι μόνος σου...
ναι,,αλλα η υποχρεωση της μανας ειναι υποχρεωση..

ενω η γυναικα εχει κανει μια επι ισοις οροις συμβαση απλα μαζι σου που αν την πολυπρηξεις σπαει..και σε στελνει πισω στη μανα σου..

ενω η μανα ειναι μανα..

ποσα κακομαθημενα παιδια εχω ακουσει να λενε"με γεννησες θα με πληρωσεις!,,με ρωτησες που με γεννησες?

Παράθεση

lugar

Διάσημο Μέλος

H lugar έγραψε στις 12:01, 10-10-11:

ναι,,αλλα η υποχρεωση της μανας ειναι υποχρεωση..

ενω η γυναικα εχει κανει μια επι ισοις οροις συμβαση απλα μαζι σου που αν την πολυπρηξεις σπαει..και σε στελνει πισω στη μανα σου..

ενω η μανα ειναι μανα..

ποσα κακομαθημενα παιδια εχω ακουσει να λενε"με γεννησες θα με πληρωσεις!,,με ρωτησες που με γεννησες?
Η υποχρέωση της μάνας τελειώνει όταν ενηλικιωθείς, τα υπόλοιπα είναι απλώς αγάπη της οικογένειας.
Επίσης υποχρέωση της μάνας είναι να σε μάθει "να παίρνεις τις παντόφλες μόνος σου" ώστε να ενηλικιωθείς.
Και καλό θα ήταν αν σε στείλει η καλή σου πίσω στην μαμά σου είτε εσύ να μην πας είτε εκείνη να μην σε δεχτεί για να μάθεις να πατάς στα πόδια σου.

Παράθεση

prwteas

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη prwteas
Ο prwteas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 191 μηνύματα.

O prwteas έγραψε στις 09:21, 19-10-11:

Αναλόγως ποιος/ποιοι δουλεύουν. Δεν το θεωρώ άδικο να αναλαμβάνει τις δουλειές του νοικοκυριού αυτός που κάθεται σπίτι. Δηλαδή αν ο άλλος δε βοηθήσει, τι σημαίνει; Ότι δε μετράει που εργάζεται και φέρνει τα λεφτά;

Παράθεση

christinelle

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη christinelle
H christinelle αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Ελευσίνα (Αττική). Έχει γράψει 1,793 μηνύματα.

H christinelle δεν είχε τι να κάνει και έγραψε στις 11:55, 01-12-11:

Χμμ....οταν τον γνωρισα τον χρυσό μου ήταν νοικοκυρεμένος και καθαρούλης! Οταν με καλούσε σπίτι, το είχε στην εντέλεια, μερικές φορές μου μαγείρευε κι όλας (δεν τρωγόταν, delivery παίρναμε, αλλά η σκέψη μετράει) και γενικά με εντυπωσίασε. Ε, από τότε που άρχισε να με συνηθίζει, αρχισε να αραιώνει το καθαρισμα, μέχρι που αρχίσαμε να μένουμε μαζί και δεν κάνει απολύτως τίποτα. Βέβαια δουλευει πολλές ώρες (συνήθως γυρνάμε ίδια ώρα σπίτι, αλλά εγώ έχω τα Σαββατα off) οπότε κουτσά στραβά τα καταφέρνω με το σπίτι ΚΑΙ τις εξωτερικές δουλειές...αλλά μερικά πράματα δεν μπορώ να τα κάνω! Δεν ξέρω να φτιάχνω καζανάκια που έχουν χαλάσει εδώ και μήνα και ο καλός μου τα αγνοεί.
Αγαπητή πλειοψηφία των αντρών: ΔΕΝ είμαστε ο σουπερμαν. Μάθετε να βοηθάτε γιατί θα μας τη βιδώσει καμιά μέρα και θα αρχίσουμε να σας βαράμε με τη σκούπα.

Παράθεση

Subject to change (Λία)

Founder

H Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Web developer . Έχει γράψει 9,471 μηνύματα.

H Subject to change έγραψε στις 12:15, 01-12-11:

Για τους περισσότερους μη-φαλλοκράτες άντρες πάντως, ο λόγος που δεν κάνουν δουλειές δεν είναι ότι θεωρούν ότι είναι αρμοδιότητα της γυναίκας.
Απλούστατα, ο κάθε άνθρωπος (άντρας/γυναίκα) κάνει το μίνιμουμ απαραίτητο housework για να αισθάνεται άνετα ο ίδιος στο σπίτι του. Δυστυχώς, για χ,ψ λόγους, οι περισσότερες γυναίκες θέλουν το σπίτι πολύ πιο καθαρό (ενίοτε σε σημείο ψυχαναγκασμού) απο το σημείο που αρκεί στο μέσο άντρα. Μπορεί ο εν λόγω άντρας να προσπαθήσει βραχυπρόθεσμα να ξεπεράσει το σημείο αυτό για να εντυπωσιάσει ή να γλιτώσει τη γκρίνια αλλά τελικά μακροπρόθεσμα ο κάθε άνθρωπος συνήθως καταλήγει να κάνει αυτά που χρειάζεται ο ίδιος.

Το να προσπαθείς να αλλάξεις τον άλλο και να τον κάνεις να έχει ανάγκη ένα πιο καθαρό σπίτι είναι μάταιο.

Προσωπικά, οι μόνες επιλογές που βλέπω για τις εν λόγω γυναίκες είναι οι εξής:
Ή αποδέχεσαι ότι θα είσαι ο μαλάκας που θα κάνει περισσότερα γιατί πολύ απλά κανείς άλλος στο σπίτι δεν έχει τον δικό σου ψυχαναγκασμό
Ή αλλάζεις και μαθαίνεις τον εαυτό σου να μην παθαίνει αμόκ αν το σπίτι δεν είναι και τόσο καθαρό όσο έχεις συνηθίσει.

Προσωπικά θα διάλεγα το 2ο, αν και ευτυχώς δεν χρειάστηκε να διαλέξω ποτέ: Όλοι οι άντρες που πέρασαν από τη ζωή μου ήθελαν το σπίτι πιο καθαρό απ'ότι μου αρκούσε εμένα

10 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

νικος ρεθυμνο (Νίκος)

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη νικος ρεθυμνο
Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 24 ετών , επαγγέλεται Δάσκαλος/α και μας γράφει απο Ρέθυμνο (Ρέθυμνο). Έχει γράψει 1,891 μηνύματα.

O νικος ρεθυμνο έγραψε στις 13:43, 01-12-11:

Αρχική Δημοσίευση από christinelle
Αγαπητή πλειοψηφία των αντρών: ΔΕΝ είμαστε ο σουπερμαν. Μάθετε να βοηθάτε γιατί θα μας τη βιδώσει καμιά μέρα και θα αρχίσουμε να σας βαράμε με τη σκούπα.
Μετα την all-time classic ''παντοφλα'',ηρθε και η σκουπα!!!

Παράθεση

christinelle

Διακεκριμένο μέλος

H christinelle αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Ελευσίνα (Αττική). Έχει γράψει 1,793 μηνύματα.

H christinelle δεν είχε τι να κάνει και έγραψε στις 16:03, 01-12-11:

Αρχική Δημοσίευση από νικος ρεθυμνο
Μετα την all-time classic ''παντοφλα'',ηρθε και η σκουπα!!!
Ναι, διότι όταν πρόκειται περί φασίνας, μόνο το ξύλο με τη σκούπα (άντε σφουγγαρίστρα) σωφρωνίζει και ενθαρρύνει. Η παντόφλα δημιουργεί την εξής αλληλουχία σκεψης: παντόφλα=ζεστο+μαλακό=μμμ χαλάρωση=ΟΧΙ δουλειές. Αρα, δεν μας κανει.

Λια, είσαι πάρα πολύ τυχερή. Παρ όλο που κι εγώ δεν είμαι τρελή με την καθαριότητα (βέβαια παθαίνω πανικο οταν είναι να ερθει κάποιος σπίτι, αλλά τις αλλες μέρες δεν με πολυνοιαζει) ολοι οι άντρες που ξέρω είναι αυτό που λέμε "ανεπρόκοποι" και δεν τους ενδιαφέρει και καθολου (εκτός από τον πατέρα μου που καθαρίζει ΟΛΗ την ώρα). Ο boyfriend ομως, που μένουμε μαζί, όχι μόνο δεν μαζευει/καθαριζει/πλένει/κλπ αλλά γκρινιάζει κι όλας αν κάτι δεν είναι στην τρίχα! ΑΑΑΑΑαααααα! (ήθελα emoticon για σουπερ θυμο, αλλά έχει κολλήσει και δεν μπορώ να βάλω. Δεν έχει σημασία γιατι...) ΑΑαααααα!

Παράθεση

νικος ρεθυμνο (Νίκος)

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη νικος ρεθυμνο
Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 24 ετών , επαγγέλεται Δάσκαλος/α και μας γράφει απο Ρέθυμνο (Ρέθυμνο). Έχει γράψει 1,891 μηνύματα.

O νικος ρεθυμνο έγραψε στις 21:32, 01-12-11:

Ναι, διότι όταν πρόκειται περί φασίνας, μόνο το ξύλο με τη σκούπα (άντε σφουγγαρίστρα) σωφρωνίζει και ενθαρρύνει. Η παντόφλα δημιουργεί την εξής αλληλουχία σκεψης: παντόφλα=ζεστο+μαλακό=μμμ χαλάρωση=ΟΧΙ δουλειές. Αρα, δεν μας κανει.
τα 2 τελευταια σκελη της εξισωσης επιτυγχανονται και χωρις την παντοφλα.

Παράθεση

Himela

e-steki Moderator

Το avatar του χρήστη Himela
H Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 36 ετών , επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,246 μηνύματα.

H Himela σ' όποιον αρέσουμε... έγραψε στις 21:43, 01-12-11:

Αυτό που λέει η Λία είναι πολύ σωστό. Οι περισσότεροι άντρες δεν έχουν την αίσθηση του καθαρού και του συμμαζεμένου όπως την έχουμε οι γυναίκες - και δε μιλάω για υπερβολές τύπου να γλύφεις το πάτωμα, αυτά τα σιχαίνομαι κι εγώ. Όταν είπα στο φίλο μου να συμμαζέψει το δωμάτιο, δεν ήξερε τι εννοούσα - στα μάτια του ήταν συμμαζεμένο, δεν είχε αίσθηση του "ασυμμάζευτου". Πρέπει να του εξηγώ εγώ τι ακριβώς θέλω να κάνει.

Παράθεση

Άγγελος

Επιφανές Μέλος

O Άγγελος έγραψε στις 22:09, 01-12-11:

Πρέπει να του εξηγώ εγώ τι ακριβώς θέλω να κάνει.
και μερικες φορες,,το γυναικειο συμμαζεμενο μπορει να ειναι λιγοτερο πρακτικο σε χρηση απο το ανδρικο μπαχαλο..

αλλα ειναι πιο ωραιο..

Παράθεση

epote

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη epote
Ο epote αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 2,484 μηνύματα.

O epote ) έγραψε στις 00:21, 02-12-11:

εμενα παντως το σπιτι μου οποτε περναει γυναικα απο εδω μεσα γινεται λελαπα, θελει να μου μαγειρεψει και μαγειρευει και εγω καθαριζω 2 μερες μετα. Το δωματιο μου με ρουχα, πανακια για ντεμακιγιαζ παντου, εσωρουχα, πανικος.

στο δε σαλωνι αναβουμε κερακι, σταζει κερακι. Αφηνουμε ποτακι σταζει ποτακι, αναβουμε τζακι σκορποχωρι οι σταχτες κτλ.

και ο μαλακας καθαριζει μετα γιατι δεν μπορω να ειναι ανω κατω δεν δουλευει το μυαλο μου

και δεν εινια μονο μια ποθ ειναι ετσι-_-

το 90% των αντρων ειναι τεμπελδες γιατι εχουν μαθει να μαζεβει τα σωβρακα η μαμα

Παράθεση

Ceres Victoria

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη Ceres Victoria
H Ceres Victoria αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,717 μηνύματα.

H Ceres Victoria censored έγραψε στις 01:00, 02-12-11:

εμένα μ' αρέσει το άνω-κάτω Μου την σπάνε αυτοί που έχουν εμμονές με την καθαριότητα. Λες και θα τους φάει η σκόνη αν μείνει το σπίτι ασκούπιστο για μερικές μέρες παραπάνω. Το να πετάς σκουπίδια εδώ και εκεί δεν μου αρέσει (πάλι καλά έχω μερικά όρια ), αλλά τα πεταμένα ρούχα ή το ξεστρωμένο κρεβάτι δεν με ενοχλούν (υπάρχουν αλήθεια άνθρωποι που στρώνουν το κρεβάτι τους καθημερινά;;; Θα τρελαθω!). Αυτό που δεν ανέχομαι με τίποτα είναι τα άπλυτα πιάτα/ποτήρια πεταμένα σε διάφορα σημεία του σπιτιού.

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Subject to change (Λία)

Founder

H Subject to change έγραψε στις 01:18, 02-12-11:

Αρχική Δημοσίευση από Ceres Victoria
εμένα μ' αρέσει το άνω-κάτω Μου την σπάνε αυτοί που έχουν εμμονές με την καθαριότητα. Λες και θα τους φάει η σκόνη αν μείνει το σπίτι ασκούπιστο για μερικές μέρες παραπάνω. Το να πετάς σκουπίδια εδώ και εκεί δεν μου αρέσει (πάλι καλά έχω μερικά όρια ), αλλά τα πεταμένα ρούχα ή το ξεστρωμένο κρεβάτι δεν με ενοχλούν (υπάρχουν αλήθεια άνθρωποι που στρώνουν το κρεβάτι τους καθημερινά;;; Θα τρελαθω!). Αυτό που δεν ανέχομαι με τίποτα είναι τα άπλυτα πιάτα/ποτήρια πεταμένα σε διάφορα σημεία του σπιτιού.
Το αυτό. Θα ήθελα να είμαι λίγο πιο συμμαζεμένη (αν μη τι άλλο να μπορώ να καλώ φίλους στο σπίτι χωρίς να ντρέπομαι) αλλά μεταξύ του πώς είμαι τώρα και του πώς είναι η μέση ελληνίδα, προτιμώ με χίλια το πώς είμαι τώρα. Ουδέποτε είχα τον παραμικρό καυγά με άντρα για το ότι δεν καθαρίζει αρκετά, περνάμε την ώρα μας πιο ευχάριστα
Φυσικά όλα αυτά είναι γενικότητες, δεν είναι όλες οι γυναίκες σαν τη μέση ελληνίδα και ξέρω άντρες που είναι πιο ψυχαναγκαστικοί με την καθαριότητα από αυτό (τρανό παράδειγμα ο πατέρας μου).

Λια, είσαι πάρα πολύ τυχερή. Παρ όλο που κι εγώ δεν είμαι τρελή με την καθαριότητα (βέβαια παθαίνω πανικο οταν είναι να ερθει κάποιος σπίτι, αλλά τις αλλες μέρες δεν με πολυνοιαζει) ολοι οι άντρες που ξέρω είναι αυτό που λέμε "ανεπρόκοποι" και δεν τους ενδιαφέρει και καθολου (εκτός από τον πατέρα μου που καθαρίζει ΟΛΗ την ώρα).
Χαχα, μην το λες, δεν έπεσα σε ιδιαίτερα καθαρούς άντρες, απλά σε άντρες που είναι αυτάρκεις και δεν περιμένουν από μένα να καθαρίζω. Από εκεί και πέρα, ο κυριότερος λόγος αυτού που ανέφερα παραπάνω είναι ότι εγώ είμαι εξίσου "ανεπρόκοπη" με το μέσο άντρα, ίσως και περισσότερο , οπότε τα βρίσκουμε
Κοίτα σύμπτωση, κι εμένα ο πατέρας μου είναι ψυχαναγκαστικός με την καθαριότητα! (εγώ πήρα από τη μαμά )

Ο boyfriend ομως, που μένουμε μαζί, όχι μόνο δεν μαζευει/καθαριζει/πλένει/κλπ αλλά γκρινιάζει κι όλας αν κάτι δεν είναι στην τρίχα! ΑΑΑΑΑαααααα! (ήθελα emoticon για σουπερ θυμο, αλλά έχει κολλήσει και δεν μπορώ να βάλω. Δεν έχει σημασία γιατι...) ΑΑαααααα!
Αυτό να το προσέξεις, δεν είναι καλό. Αν θέλει το σπίτι καθαρό και αντί να σηκώσει το κουλό του να καθαρίσει, περιμένει από σένα να το κάνεις επειδή είσαι γυναίκα, φοβάμαι (και μακάρι να βγω ψεύτρα) ότι θα σου βγάλει διάφορα άλλα φαλλοκρατικά στην πορεία και αν δεν είσαι κι εσύ τέτοιος τύπος (ορισμένες γυναίκες πιστεύουν όντως σε καθορισμένους υποδεέστερους ρόλους για τις ίδιες, οπότε τα βρίσκουν με τους φαλλοκράτες που διαλέγουν για συντρόφους, αλλά δε σε έχω κόψει για τέτοια) θα είσαι συνεχώς μες τα νεύρα. Again, μακάρι να κατάλαβα λάθος και να μην ισχύει αυτό στην περίπτωση σου.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Himela : 02-12-11 στις 14:03. Αιτία: Συνεχόμενα ποστ
2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Alejandro Papas (Alive in Illusion)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Alejandro Papas
Ο Alive in Illusion αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Ηθοποιός . Έχει γράψει 2,642 μηνύματα.

O Alejandro Papas Roses in a glass dead and wilted... έγραψε στις 04:22, 02-12-11:

εγω και ο πατερας μου

Παράθεση

Ceres Victoria

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη Ceres Victoria
H Ceres Victoria αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,717 μηνύματα.

H Ceres Victoria censored έγραψε στις 09:13, 02-12-11:

Αρχική Δημοσίευση από Subject to change
Το αυτό. Θα ήθελα να είμαι λίγο πιο συμμαζεμένη (αν μη τι άλλο να μπορώ να καλώ φίλους στο σπίτι χωρίς να ντρέπομαι) αλλά μεταξύ του πώς είμαι τώρα και του πώς είναι η μέση ελληνίδα, προτιμώ με χίλια το πώς είμαι τώρα. Ουδέποτε είχα τον παραμικρό καυγά με άντρα για το ότι δεν καθαρίζει αρκετά, περνάμε την ώρα μας πιο ευχάριστα
Φυσικά όλα αυτά είναι γενικότητες, δεν είναι όλες οι γυναίκες σαν τη μέση ελληνίδα και ξέρω άντρες που είναι πιο ψυχαναγκαστικοί με την καθαριότητα από αυτό (τρανό παράδειγμα ο πατέρας μου).
μια από τα ίδια και εγώ. Είναι χάσιμο χρόνου και ανθυγιεινό να ασχολείσαι όλη μέρα με την καθαριότητα και την τάξη. Προτιμώ να αφιερώσω περισσότερο χρόνο σε προσωπικές στιγμές, παρά να την βγάζω με μια σκούπα στο χέρι Η ακαταστασία δεν με απωθεί και τόσο όταν καλώ κόσμο στο σπίτι. Το πολύ πολύ να μαζέψω τα ρούχα από τον καναπέ. H μέση Ελληνίδα δεν παλεύεται με τίποτα. Όποτε παίρνω τηλέφωνο την μάνα μου μου λέει ότι σκουπίζει, wtf? Έρχονται και αύριο οι γονείς μου για χριστουγέννα... ποιός τους ακούει όταν αντικρύσουν το σπίτι-στάβλο

Παράθεση

Άγγελος

Επιφανές Μέλος

O Άγγελος έγραψε στις 12:52, 02-12-11:

Αν θέλει το σπίτι καθαρό και αντί να σηκώσει το κουλό του να καθαρίσει, περιμένει από σένα να το κάνεις επειδή είσαι γυναίκα, φοβάμαι (και μακάρι να βγω ψεύτρα) ότι θα σου βγάλει διάφορα άλλα φαλλοκρατικά στην πορεία και αν δεν είσαι κι εσύ τέτοιος τύπος (ορισμένες γυναίκες πιστεύουν όντως σε καθορισμένους υποδεέστερους ρόλους για τις ίδιες, οπότε τα βρίσκουν με τους φαλλοκράτες που διαλέγουν για συντρόφους, αλλά δε σε έχω κόψει για τέτοια) θα είσαι συνεχώς μες τα νεύρα.

αν οντως ο αλλος θελει πολυ καθαρο τον τοπο και βαζει τη γυναικα αν το κανει

μυριζει λιγο αυταρχισμος

επισης κατι σημαντικο ειναι να μην δημιουργεις βρωμια.. ακουω πχ καποιοι πετανε καλτσες στο σαλονι και κατι τετοια..

παρανοικο για μενα..

εμενα καθαριζει η μανα μου οποτε θελει,,αλλα εγω πολυ δυσκολα θα τη το πω.. ειμαι καπως αλεξιβρωμος

αλλα τον υπολογιστη μου κλπ προσωπικα μου τα ξεσκονιζω εγω που και που..

και βαζω τα πραγματα ρουχα απλυτα κλπ εκει που μου λεει εκινη,,σε καλαθι κλπ

δεν πεταω ρουχα απο εδω και εκει

ολα σε συγκεκριμενο μερος..

Παράθεση

MissKit (Bastet 1/3 ΜΕΤΣ)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη MissKit
H Bastet 1/3 ΜΕΤΣ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών , επαγγέλεται Μελισσοκόμος και μας γράφει απο Γαλλία (Ευρώπη). Έχει γράψει 4,160 μηνύματα.

H MissKit έγραψε στις 15:17, 02-12-11:

Αρχική Δημοσίευση από Ceres Victoria
Το να πετάς σκουπίδια εδώ και εκεί δεν μου αρέσει (πάλι καλά έχω μερικά όρια ), αλλά τα πεταμένα ρούχα ή το ξεστρωμένο κρεβάτι δεν με ενοχλούν (υπάρχουν αλήθεια άνθρωποι που στρώνουν το κρεβάτι τους καθημερινά;;; Θα τρελαθω!).
Μπορείς να τρελαθείς, είμαι ένας τέτοιος.

Δεν είναι κάτι ακραίο όμως αυτό, ούτε και ψυχαναγκασμός. Γούστο περισσότερο, πώς σου αρέσει, δηλαδή, να είναι ο χώρος που ζεις. Μ' αρέσει τα δωμάτια και να είναι όμορφα, καθαρά και τακτοποιημένα κι αυτό δε σημαίνει πως είμαι όλη μέρα με το ξεσκονόπανο ή τη σκούπα σαν έναν άλλον inspector Gadget της καθαριότητας, ούτε κι ότι δε θα τεμπελιάσω κι εγώ μια μέρα. Πάτε από το ένα άκρο στο άλλο, νομίζω.

Μην είμαι οφφτοπικ, νομίζω πως κάποια βασικά πράγματα πρέπει να μοιράζονται σε όλα τα μέλη (ακόμη και τα παιδιά, αν υπάρχουν, αυτά που μπορούν φυσικά), αλλά οι παράλογες απαιτήσεις του καθενός δε γίνεται να ικανοποιούνται από τον έτερο.

6 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Oralee (Κωνσταντίνα)

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Oralee
H Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 38 ετών και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 5,264 μηνύματα.

H Oralee living, laughing and loving, έγραψε στις 19:56, 02-12-11:

Εγώ στρώνω το κρεβάτι μου κάθε μέρα για δύο λόγους: α) το δωμάτιο φαίνεται αυτόματα σχεδόν εντελώς τακτοποιημένο, ακόμα κι αν υπάρχουν χίλια πράγματα τριγύρω και σκόνη πάνω στα έπιπλα και β) αν δεν το στρώσω για δύο συνεχόμενες μέρες, επειδή δεν μπορώ να χρησιμοποιήσω σεντόνια με λάστιχο και κάνω περίεργο ύπνο, χαλάνε όλα τα σκεπάσματα και δυσκολεύομαι να σκεπαστώ (αυτό δεν ισχύει βέβαια τόσο το καλοκαίρι).
Κατά τα άλλα το σπίτι μπορεί άνετα να είναι ασκούπιστο πολλές μέρες και να έχει σκόνη, αλλά αποκλείεται να έχει πεταμένα πράγματα και όχι καθαρή λεκάνη και νεροχύτη. Βέβαια γενικά είμαι προσεκτική, δεν λερώνω και σπάνια έρχεται κόσμος, οπότε συντηρείται πάρα πολύ εύκολα.

Παράθεση

christinelle

Διακεκριμένο μέλος

H christinelle δεν είχε τι να κάνει και έγραψε στις 19:58, 02-12-11:

Θυμήθηκα έναν γνωστό που μια φορά πήγα σπίτι του και είχε μέχρι και τις κάλτσες σε σειρά ανάλογα με το χρώμα!
Βασικά, μάλλον η τάξη και η καθαριότητα πρέπει να αντιμετωπίζονται σαν διαφορετικά πράγματα...Αλλο μούχλα στη μπανιέρα και άλλο ρούχα πεταμένα στην καρέκλα.
Οσο για τις αντιλήψεις του boyfriend, κατηγορώ τις πρώην που τον μάθανε έτσι (είναι πολλές που θεωρούν "ντεκαβλέ" τον άντρα να κάνει δουλειες) μιας και δεν είναι μαμάκιας. Βέβαια αμά το πάρει απόφαση, θα κάνει πράγματα, απλά αυτό συμβαίνει πιό αραιά από ότι θα ήθελα.
Το κρεβάτι μου δεν το έστρωνα σχεδόν ποτέ όλα αυτά τα χρόνια...τώρα τελευταία έχω αρχίσει να το κάνω συχνά και μ'αρέσει πολύ όταν πάω να ξαπλώσω (εννοείται ότι το απόγευμα το στρώνω, το πρωί δεν προλαβαίνω τίποτα).
Από περιέργεια, θέλω να κάνω ένα μικρό ερωτηματολόγιο:
1) Κάθε ποτε σκουπίζετε/σφουγγαρίζετε?
2) Κάθε πότε ξεσκονίζετε?
3) Κάθε πότε τακτοποιείτε γενικά?
4) Κάθε πότε κάνετε μπουγάδα?
5) Κάθε ποτε κάνετε γενική?
6) Κάθε πότε κάνετε το μπάνιο?
7) Κάθε πότε μαγειρεύετε/πλένετε πιάτα?

Ετσι, για να δω τι γινεται...

Παράθεση

Bill_1992 (Βασίλης)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη Bill_1992
Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 25 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 1,341 μηνύματα.

O Bill_1992 σκέφτηκε και έγραψε στις 20:11, 02-12-11:

Εγώ τις κάνω, δεν είναι τώρα εποχές να πληρώνω καθαρίστριες Γενικά τον 1ο χρόνο που έμενα μόνος μου ήταν ακατάστατα μέχρι και βρώμικα πολλές φορές επειδή δεν ήξερα και είχα συνηθίσει όλα να τα κάνει η μητέρα μου!Πλέον όμως έχω μάθει μόνος μου και πάντα το σπίτι μου είναι σε θέση για επίσκεψη.Εντάξει λίγη σκόνη έχει αν και προσπαθώ να ξεσκονίζω μια φορά τη βδομάδα/2 βδομάδες το πολύ αλλά σε γενικές γραμμές είναι καθαρό..

Παράθεση

granita (Φανή)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη granita
H Φανή αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 191 μηνύματα.

H granita where do we go, nobody knows.. έγραψε στις 14:54, 07-12-11:

εγώ γενικότερα αν και κοπέλα, δεν το'χω καθόλου με τις δουλειές του σπιτιού...τη μία φορά που επιχείρησα να βάλω ηλεκτρική, με το καλώδιο είχα διαλύσει πίσω μου το μισό σπίτι και στο σιδέρωμα τα ίδια και χειρότερα...πιο τσαλακωμένα βγαίνουν από μένα παρά μετά το πλύσιμο, οπότε τις περισσότερες φορές τα κάνει η μητέρα μου...εν τω μεταξύ δεν είμαι κι απ'τους ανθρώπους που βλέπουν μια πεταμένη μπλούζα στο σαλόνι και τρελαίνονται...καμία σχέση! δεν μιλάω για τραγικές περιπτώσεις, αλλά γενικότερα η ακαταστασία σε φυσιολογικά επίπεδα δεν μ'ενοχλεί!ελπίζω βέβαια αυτό ν'αλλάξει όταν θα έχω το δικό μου σπίτι σαν φοιτήτρια γιατί αλλιώς η σωρός απ'τα πράγματα θα φτάνει στο ταβάνι!

Παράθεση

IreneGr (Ειρήνη)

Πολύ δραστήριο μέλος

Το avatar του χρήστη IreneGr
H Ειρήνη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 25 ετών και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 541 μηνύματα.

H IreneGr έγραψε στις 15:10, 07-12-11:

Όσο περισσότερο συμμαζεύει κάποιος,τόσο πιο πολύ του γίνεται συνήθεια και θέλει αυτά που έκανε να τα βλέπει καθαρά.Το θέμα είναι πως η βαρεμάρα δύσκολα κόβεται Το δωμάτιο μου σχεδόν κάθε μέρα το συμμαζεύω και στις καλύτερες μου κάνω γενική. Έχω αναλάβει και το σιδέρωμα και την κουζίνα κάνω πολύ συχνά. Με την προυπόθεση όλα αυτά όμως ότι θα έχω μουσική Είμαι βέβαια ορισμένες φορές αμπλαούμπλα και άγαρμπη όπως και καταστροφή γιατί όταν περνάω τα διαλύω όλα αλλά εγώ θα το νικήσω, όχι αυτό εμένα!

Παράθεση

MissKit (Bastet 1/3 ΜΕΤΣ)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη MissKit
H Bastet 1/3 ΜΕΤΣ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών , επαγγέλεται Μελισσοκόμος και μας γράφει απο Γαλλία (Ευρώπη). Έχει γράψει 4,160 μηνύματα.

H MissKit έγραψε στις 11:15, 08-12-11:

Αρχική Δημοσίευση από granita
ελπίζω βέβαια αυτό ν'αλλάξει όταν θα έχω το δικό μου σπίτι σαν φοιτήτρια γιατί αλλιώς η σωρός απ'τα πράγματα θα φτάνει στο ταβάνι!
Ζωή σε εμάς. Ο σωρός βρε, η σορός είναι κάτι πολύ πιο creepy από μερικά πράγματα πεταμένα εδώ κι εκεί.

9 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους