Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 66,102 εγγεγραμμένα μέλη και 2,388,192 μηνύματα σε 74,658 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα

Καλώς ήρθατε στο e-steki!

Εγγραφή Βοήθεια

Τις δουλειές του σπιτιού ποιος θα τις κάνει;

DreamsRevenge

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη DreamsRevenge
H DreamsRevenge αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,241 μηνύματα.

H DreamsRevenge sans toit, ni loi έγραψε στις 13:51, 08-12-11:

Αρχική Δημοσίευση από MissKit
Ζωή σε εμάς. Ο σωρός βρε, η σορός είναι κάτι πολύ πιο creepy από μερικά πράγματα πεταμένα εδώ κι εκεί.
...μη το λες

Ξέρεις πόσο creepy είναι βλέπεις μια στοίβα από ασιδέρωτα και το ρουχαλάκι που χρειάζεσαι να είναι κάτω κάτω?

Και τουλάχιστον εσύ, (η κάθε μια μας εσύ έτσι?) άντε και προνοείς να αναζητήσεις το μπλουζί στο βάθος του τούνελ, όταν σου εμφανίζεται αχάραγα το σπλάχνο με το ασιδέρωτο στο χέρι και ζητάει "έλα μωρέ ένα πατηματάκι" γιατί "θα χάσει την πρώτη ώρα" και "μόνο αυτό πάει" την ανάβεις τη λαμπάδα στη χάρη του Αγίου Ηρώδη ή όχι?

Υ.Γ. = Συμπέρασμα: Εάν γίνει ρύθμιση για τις δουλειές του σπιτιού στα πλαίσια μιας συγκατοίκησης, θα πρέπει να στηριχθεί και να βαθύνει στο μυαλό όλων στην περίπτωση που η απλή συγκατοίκηση εξελιχθεί σε δημιουργία οικογένειας, γιατί το παράδειγμα είναι αυτό που διαπαιδαγωγεί, η ασυνείδητα καταγραφόμενη εικόνα, όλα τα άλλα έρχονται αργότερα ή και πολύ αργά...

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

granita (Φανή)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη granita
H Φανή αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 191 μηνύματα.

H granita where do we go, nobody knows.. έγραψε στις 18:59, 08-12-11:

Αρχική Δημοσίευση από MissKit
Ζωή σε εμάς. Ο σωρός βρε, η σορός είναι κάτι πολύ πιο creepy από μερικά πράγματα πεταμένα εδώ κι εκεί.
χαχαχαχαχα μικρό λαθάκι!! βέβαια έτσι όπως το πάω θα παραπέμπει σε κάτι το creepy!

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη MissKit : 15-12-11 στις 13:40. Αιτία: Ζητήθηκε επεξεργασία από το χρήστη ^-^
0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

christinelle

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη christinelle
H christinelle αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Ελευσίνα (Αττική). Έχει γράψει 1,793 μηνύματα.

H christinelle δεν είχε τι να κάνει και έγραψε στις 17:49, 11-12-11:

Αρχική Δημοσίευση από DreamsRevenge
...μη το λες

Ξέρεις πόσο creepy είναι βλέπεις μια στοίβα από ασιδέρωτα και το ρουχαλάκι που χρειάζεσαι να είναι κάτω κάτω?

Και τουλάχιστον εσύ, (η κάθε μια μας εσύ έτσι?) άντε και προνοείς να αναζητήσεις το μπλουζί στο βάθος του τούνελ, όταν σου εμφανίζεται αχάραγα το σπλάχνο με το ασιδέρωτο στο χέρι και ζητάει "έλα μωρέ ένα πατηματάκι" γιατί "θα χάσει την πρώτη ώρα" και "μόνο αυτό πάει" την ανάβεις τη λαμπάδα στη χάρη του Αγίου Ηρώδη ή όχι?

Υ.Γ. = Συμπέρασμα: Εάν γίνει ρύθμιση για τις δουλειές του σπιτιού στα πλαίσια μιας συγκατοίκησης, θα πρέπει να στηριχθεί και να βαθύνει στο μυαλό όλων στην περίπτωση που η απλή συγκατοίκηση εξελιχθεί σε δημιουργία οικογένειας, γιατί το παράδειγμα είναι αυτό που διαπαιδαγωγεί, η ασυνείδητα καταγραφόμενη εικόνα, όλα τα άλλα έρχονται αργότερα ή και πολύ αργά...

Ο πατέρας μου πάντως τρελαινεται για σιδέρωμα. Αφήνει να μαζευτούν 3-4 πλυντήρια με ασιδέρωτα και μετά παίρνει τηλέφωνο φίλους και σιδερώνει παράλληλα. Περνάνε έτσι αρκετές ώρες, αλλά ούτε που το καταλαβαίνει. Το ίδιο κάνει και με τα πιάτα σε καθημερινή βάση, καθώς και με όλες τις δουλειές του σπιτιού εκτός από την ηλεκτρική. Φαντάσου όταν λέει στον αδερφούλη να βοηθήσει και αυτός απαντάει "μα, βοήθησα χτες. Δεν πήγα το ποτήρι μου στο νεροχύτη?"*, παραμένει ψύχραιμος! Μιλάμε για τέτοια ηρεμία πνευματος χάρις τα τηλεφωνήματα.
Εγώ ευτυχώς σιδερώνω πολύ σπάνια, καθώς ο χρυσός μου τα φοράει όλα ασιδέρωτα εκ πεποιθήσεως. Ασε που τις καθημερινές έχει την φόρμα της δουλειάς έτσι κι αλλιώς...Αντε 2-3 φορές το χρόνο να πατήσω λίγο κανένα κοστούμι, που είναι έτσι κι αλλιως σιδερωμένο από το καθαριστήριο. Τα δικά μου ρούχα δεν χρειάζονται σιδέρωμα ως επί το πλείστον, οπότε...γιούχουυ!

*πραγματικό συμβάν

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Σπυρακος (^^)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Σπυρακος (^^)
Ο Σπυρακος (^^) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 21 ετών , επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Κέρκυρα (Κέρκυρα). Έχει γράψει 2,571 μηνύματα.

O Σπυρακος (^^) έγραψε στις 23:58, 23-12-11:

Εγω παντως το λυπαμαι το σπιτακι!!Πηγα να χρησιμοποιησω την σκουπα και ρουφηξε το τραπεζομαντηλο!!Κουβα δεν βρηκα και η σφουγκαριστρα μπηκε στον νεροχυτη για να γινει "καλη" δουλεια!!Τα ασπρα ρουχα εγιναν μοβ..τα σωβρακα ασπρισανε και οταν πηγα να το διορθωσω με ενα προιον καταλληλο για αυτην την δουλεια γινανε πολυχρωμα!!Το πλυντηριο πιατων πλυμμυρησε,τα σεντονια που απλωσα πεσανε και αποφασισα να κανω μαρεγκα μονο που πηγα να σκασω τον φουρνο και γεμισε ο τοπος κατασπρο,βρωμερο και γλοιωδες κλουβιο αβγο Να ερθω σπιτι σας για να το περιποιηθω;

7 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

lugar

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη lugar
H lugar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 52 ετών . Έχει γράψει 810 μηνύματα.

H lugar έγραψε στις 13:52, 27-12-11:

Όχι Σπυράκο μου μείνε μόνος σου μέχρι να στρώσεις - όλα μαθαίνονται - και ειδοποίησε μας μετά.

3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

moonlight

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη moonlight
H moonlight αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,526 μηνύματα.

H moonlight έγραψε στις 22:58, 27-12-11:

παντως ενα λαθος που προσεξα στον εαυτο μου και μου το επισημανε και η αδερφη μου ειναι η εκφραση, ο ζηλος, η χαζομαρα οπως θες πεστε το να δειχνεις οτι ξερεις να κανεις απ'ολα. και οχι μονο να ξερεις αλλα και να τρεχεις να τα κανεις μπας και πεσει κανας φουρνος. ΜΕΓΑ ΛΑΘΟΣ.
κανονικα θα πρεπει να κανεις και λιγο την τακτικη του δεν εχω ιδεα πως γινεται αυτο, αηδιαζω εκεινο, γιαξ το αλλο, δεν εχω δυναμη γιαυτο για να κανει και τιποτα ο αλλος. αμα τον καλομαθεις αντε μετα να τον ξεμαθεις.

παντως μεχρι τωρα τις εκανα εγω παντα. δεν προτιθεμαι ομως να το εφαρμοσω στη ζωη μου περαιτερω γιατι δεν λεει. ισοτητα? ε ισοτητα αγοριααα

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Mercury (Doctor)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Mercury
Ο Doctor αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 30 ετών , επαγγέλεται Μαέστρος και μας γράφει απο Ισλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 7,749 μηνύματα.

O Mercury Madman with a blue box... έγραψε στις 00:52, 06-03-12:

Γυναικα,ειμαι ο αντρας του σπιτιου,και θελω οταν πλενω τα πιατα να υπαρχει ζεστο νερο!!!

Ευτυχως η δυστυχως,η μανα μου με εχει εκπαιδευσει απο μικρο να κανω διαφορες δουλειες στο σπιτι.
Οποτε ειμαι της αποψης οτι πρεπει να μοιραζονται οι δουλειες.Ασε που μπορει να υπαρχει και μια μικρη ανταμοιβη εκ μερους της γυναικας προς τον αντρα(if you know what i mean)

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Mercury : 06-03-12 στις 01:02. Αιτία: ορθογραφικα
5 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Dalian (Substrata)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Dalian
H Substrata αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 24 ετών . Έχει γράψει 2,611 μηνύματα.

H Dalian έγραψε στις 00:38, 07-03-12:

Mercury το μυαλό σου όλο εκεί το έχεις

Ένα δίκαιο μοίρασμα πιστεύω θα ήταν το πιο υγιές. Μην τα περιμένει η γυναίκα όλα από τον άντρα ούτε και το αντίθετο!! Εξάλλου βάση για να χτιστεί ένα ζευγάρι/μια σχέση αποτελεί η σύμπραξη.

Φυσικά, χωρίς να θέλω να γενικεύσω, οι περισσότεροι άνδρες δεν φημίζονται για την..εχμ "λεπτότητά" τους στο χειρισμό ορισμένων πραγμάτων γι'αυτό αν είναι να προκαλέσουν μεγαλύτερη ζημιά ας το αφήνουν σε μας καλύτερα.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

zaratoustras

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη zaratoustras
Ο zaratoustras αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 12 μηνύματα.

O zaratoustras who dares win! έγραψε στις 21:12, 23-03-12:

όποιος έχει όρεξη όποιος τις κάνει καλύτερα όποιος είναι ξεκούραστος όποιος έχει σειρά!

Παράθεση

mindcircus

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη mindcircus
H mindcircus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μηχανικός αεροσκαφών . Έχει γράψει 4,626 μηνύματα.

H mindcircus Open Mind, Open Heart έγραψε στις 22:28, 23-03-12:

Αρχική Δημοσίευση από Σπυρακος (^^)
Εγω παντως το λυπαμαι το σπιτακι!!Πηγα να χρησιμοποιησω την σκουπα και ρουφηξε το τραπεζομαντηλο!!Κουβα δεν βρηκα και η σφουγκαριστρα μπηκε στον νεροχυτη για να γινει "καλη" δουλεια!!Τα ασπρα ρουχα εγιναν μοβ..τα σωβρακα ασπρισανε και οταν πηγα να το διορθωσω με ενα προιον καταλληλο για αυτην την δουλεια γινανε πολυχρωμα!!Το πλυντηριο πιατων πλυμμυρησε,τα σεντονια που απλωσα πεσανε και αποφασισα να κανω μαρεγκα μονο που πηγα να σκασω τον φουρνο και γεμισε ο τοπος κατασπρο,βρωμερο και γλοιωδες κλουβιο αβγο Να ερθω σπιτι σας για να το περιποιηθω;
Αυτά δεν είναι τίποτα μπροστά στις μπαρούφες που εκάνα εγώ πρόσφατα και σε περνάω και κάμποσα χρονάκια, είμαι και γυναίκα. Οκευ, άλλαξα χρώμα σ'ενα καινούριο πουκάμισο, ξέχασα δυο αυγά να βράζουν μέχρι που άκουσα το ΠΛΑΦ και είχαν όλα πεταχτει στον τοίχο της κουζίνας, η κουζίνα αφού είχα καθαρίσει κάθε γωνιά και τοίχο βρώμαγε αυγουλίλα ενα 24ωρο. Και κοτζάμ γαιδάρα, οπότε έχεις έλπιδες, μην απελπίζεσαι

3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Isiliel (Φεγγάρω)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Isiliel
H Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 9,049 μηνύματα.

H Isiliel Salus populi suprema lex esto έγραψε στις 22:32, 23-03-12:

Έχω κάνει χειρότερο: Έχω ξεχάσει καουτσουκένια πιπίλα στο μάτι της κουζίνας και όταν τη θυμήθηκα... είχε γίνει μαύρο επίχρισμα στους τοίχους και σε κάθε επιφάνεια της κουζίνας. Κοινώς η κουζίνα είχε γίνει μαύρη και το καμένο καουτσούκ δεν έβγαινε με απλό σκούπισμα. Ούτε που θυμάμαι πόσες μέρες μου πήρε να το καθαρίσω.

(Μιλάω για τέτοια πιπίλα: http://2.bp.blogspot.com/_1JyfewFe-y...E%9B%CE%91.jpg)

Παράθεση

ελενη_

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη ελενη_
H ελενη_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 117 μηνύματα.

H ελενη_ έγραψε στις 22:45, 29-04-12:

εε το καθαρισμα κλπ καθαριστρια.. :Ρ και τα ψωνια η γυναικα.. ενταξει δεν ειναι τοσο δυσκολο να πηγαινει 1 φορα τη βδομαδα στο σουπερ μαρκετ για ψωνια

Παράθεση

love_angel (vik-vik!)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη love_angel
H vik-vik! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών , επαγγέλεται Ηθοποιός και μας γράφει απο Αρφαρά (Μεσσηνία). Έχει γράψει 4,571 μηνύματα.

H love_angel is addicted to love!♥ έγραψε στις 23:21, 29-04-12:

Αρχική Δημοσίευση από ελενη_
εε το καθαρισμα κλπ καθαριστρια.. :Ρ και τα ψωνια η γυναικα.. ενταξει δεν ειναι τοσο δυσκολο να πηγαινει 1 φορα τη βδομαδα στο σουπερ μαρκετ για ψωνια
Άμα ρέει το χρήμα!

Παράθεση

ελενη_

Εκκολαπτόμενο Μέλος

H ελενη_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 117 μηνύματα.

H ελενη_ έγραψε στις 23:24, 29-04-12:

εεε σιγα μωρε.. ποσο να παιρνει μια φορα τη βδομαδα. και αν τα οικονομικα ειναι δυσκολα, της λες βδομαδα παρα βδομαδα και στο ενδιαμεσο βοηθανε ολοι στο σπιτι. :Ρ

Παράθεση

love_angel (vik-vik!)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη love_angel
H vik-vik! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών , επαγγέλεται Ηθοποιός και μας γράφει απο Αρφαρά (Μεσσηνία). Έχει γράψει 4,571 μηνύματα.

H love_angel is addicted to love!♥ έγραψε στις 23:26, 29-04-12:

Το σκούπισμα, το σφουγγάρισμα, το πλύσιμο των πιάτων, το μαγείρεμα είναι μερικές από τις δουλειές του σπιτιού που δεν γίνονται μια φορά την εβδομάδα και καθάρισες.

Αυτές ποιος θα τις κάνει??

Παράθεση

Mercury (Doctor)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Mercury
Ο Doctor αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 30 ετών , επαγγέλεται Μαέστρος και μας γράφει απο Ισλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 7,749 μηνύματα.

O Mercury Madman with a blue box... έγραψε στις 23:31, 29-04-12:

Αρχική Δημοσίευση από love_angel
Το σκούπισμα, το σφουγγάρισμα, το πλύσιμο των πιάτων, το μαγείρεμα είναι μερικές από τις δουλειές του σπιτιού που δεν γίνονται μια φορά την εβδομάδα και καθάρισες.

Αυτές ποιος θα τις κάνει??
Νομίζεις!!!

Αλλά καλό θα ήταν να γίνονται αρκετά συχνά

Παράθεση

ελενη_

Εκκολαπτόμενο Μέλος

H ελενη_ έγραψε στις 23:31, 29-04-12:

σκουπισμα σφουγγαρισμα νομιζω μπορουν να κανουν ολοι η στην τελικη, ο καθενας το χωρο του. πλυσιμο πιατων το πλυντηριο. μαγειρεμα η γυναικα προφανως η ο ανδρας αν θελει απο μονος του βεβαια.. δεν ξερω αν σε καλυψα :Ρ

Παράθεση

yperoxi

Πολύ δραστήριο μέλος

Το avatar του χρήστη yperoxi
H yperoxi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 465 μηνύματα.

H yperoxi Wake up, rise up έγραψε στις 23:50, 29-04-12:

Μοιρασιά 50-50 (αν δεν υπάρχει η δυνατότητα οικιακού-ής βοηθού) είναι η μόνη δίκαιη λύση. Το 40-60 κλπ....συνεπάγεται εκμετάλλευση της απλήρωτης εργασίας είτε του άνδρα είτε της γυναίκας.

-1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Ρόζα Νέρα Flamingo

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη Ρόζα Νέρα Flamingo
H Ρόζα Νέρα Flamingo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ανταρτικό (Φλώρινα). Έχει γράψει 709 μηνύματα.

H Ρόζα Νέρα Flamingo Κάθε σταυροδρόμι κρύβει μια ιντιφάντα έγραψε στις 01:06, 30-04-12:

βασικα εξαρταται αποτο ζευγαρι
εγω δεν εχω θεμα να μαγειρευω γιατι μ αρεσει
ο αλλος απλα μπορει να μαζευει τα πραγματα του και να μην τα πεταει απο εδω και απο εκει
δεν θα εκανα ποτε ενα προγραμμα μεσα στο σπιτι ελεος
οπως κατσει και βεβαια σουπερμαρκετ μαζι γιατι δεν μπορω να σηκωσω παντα τις σακουλες
οσο για σφουγγαρισμα σκουπισμα κτλ σιγα το θεμα σε ενα σπιτι που μενουν δυο ατομα και οχι ολοκληρη οικογενεια δεν ειναι τιποτα το καθαρισμα

Παράθεση

Resident Evil

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Resident Evil
H Resident Evil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,055 μηνύματα.

H Resident Evil (δρυός πεσούσης πας ανήρ ξυλευεται) έγραψε στις 08:50, 30-04-12:

σκουπισμα σφουγγαρισμα νομιζω μπορουν να κανουν ολοι η στην τελικη, ο καθενας το χωρο του. πλυσιμο πιατων το πλυντηριο. μαγειρεμα η γυναικα προφανως η ο ανδρας αν θελει απο μονος του βεβαια.. δεν ξερω αν σε καλυψα :Ρ
Προφανώς?

Πώς προκύπτει το προφανώς?

Και η γυναίκα αν ΔΕΝ θέλει πρέπει προφανώς να θελήσει?
Εμένα καθόλου δεν με κάλυψες πάντως

Super market γιατί ή γυναίκα? Μαζί ή με λίστα και βουρ για super-market. Κι αν κάνει και κανά λάθος καμιά φορά well... την επόμενη θα μάθει. Aνδρας είναι όχι καθυστερημένος

Παράθεση

Ηρώ (Μαρούλι)

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη Ηρώ
H Μαρούλι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Αρχιτέκτονας . Έχει γράψει 2,132 μηνύματα.

H Ηρώ πλέκει μενεξέδες και έγραψε στις 10:06, 30-04-12:

Ρε παιδιά το super market εγώ δεν το θεωρώ δουλειά. Ευχαρίστηση είναι!

4 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

ελενη_

Εκκολαπτόμενο Μέλος

H ελενη_ έγραψε στις 11:54, 30-04-12:

Αρχική Δημοσίευση από Resident Evil
Προφανώς?

Super market γιατί ή γυναίκα? Μαζί ή με λίστα και βουρ για super-market. Κι αν κάνει και κανά λάθος καμιά φορά well... την επόμενη θα μάθει. Aνδρας είναι όχι καθυστερημένος
δες για το μαγειρεμα απ οσους ξερω, στα περισσοτερα σπιτια μαγειρευει η γυναικα και αν δεν μαγειρευει αυτη, συνηθως μαγειρευει ο ανδρας. ενας απ τους 2 παντως σιγουρα το κανει. οποτε αυτο λυνεται ευκολα. οσο για τα ψωνια, το λεω γιατι τον αντρα δεν τον εχω και πολυ να παει για ψωνια, μπορει να ειμαι προκατειλλημενη, αλλα εχω την αισθηση ή οτι θα ξεχασει κατι, ή οτι θα παρει ασχετα... :Ρ αλλα βεβαια μπορει κι αυτος να παει αν θελει..

Αρχική Δημοσίευση από Ηρώ
κι εγω το ιδιο!!

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη love_angel : 30-04-12 στις 11:55. Αιτία: merge!!
Παράθεση

wonderfool

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη wonderfool
H wonderfool αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 38 ετών . Έχει γράψει 96 μηνύματα.

H wonderfool έγραψε στις 11:57, 30-04-12:

ξεσκόνισμα, σκούπισμα, σφουγγάρισμα, πλυντήρια, μαγείρεμα.. εγώ
μια φορά στο δίμηνο γυναίκα για "γενική" και σίδερο
και στο ενδιάμεσο λίγη βοήθεια από τη μαμά..
ψώνια όποιος από τους δύο μπορεί.
Γενικά δεν αφήνει χάος πίσω του, κάθε άλλο, οπότε απλοποιούνται πολύ τα πράγματα και αν έχει χρόνο και διάθεση μαγειρεύει υπέροχα!

Παράθεση

Resident Evil

Επιφανές Μέλος

H Resident Evil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,055 μηνύματα.

H Resident Evil (δρυός πεσούσης πας ανήρ ξυλευεται) έγραψε στις 13:07, 30-04-12:

αλλα βεβαια μπορει κι αυτος να παει αν θελει..
Αν ΘΕΛΕΙ(!)
Και μετά αναρωτιέμαι εγώ γιατί γίνονται οι άντρες βολεψάκιες...
Ο άντρας ΑΝ ΘΕΛΕΙ θα μάθει να μην αγοράζει αρλούμπες από το σούπερ μάρκετ.
Ο άντρας ΑΝ ΘΕΛΕΙ θα μαγειρέψει για να φάει η οικογένεια.

Η γυναίκα ΠΡΟΦΑΝΩΣ και θα πάει σουπερ-μαρκετ.
Η γυναίκα ΠΡΟΦΑΝΩΣ και θα μαγειρέψει.

(παρεμπιπτόντως δεν είναι για όλους ευχαρίστηση το σούπερ-μάρκετ και το μαγείρεμα!).

Σε γυναίκες με αυτές τις απόψεις προσωπικά εύχομαι να κάνουν κόρες, αν και όταν κάνουν οικογένεια, τουλάχιστον να μην 'υποφέρει' καμιά κατακαημένη εξαιτίας του κανακάρη τους που ΑΝ ΘΕΛΕΙ θα κουνάει το δάχτυλό του...

Επίσης ευχαριστώ το...σύμπαν που η πεθερά μου-to-be δεν ανέθρεψε τέτοιο κανακάρη και δεν είχε τέτοιες απόψεις...

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

yperoxi

Πολύ δραστήριο μέλος

Το avatar του χρήστη yperoxi
H yperoxi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 465 μηνύματα.

H yperoxi Wake up, rise up έγραψε στις 13:09, 30-04-12:

Προφανώς?

Συμφωνώ απολύτως. Το προφανώς ούτε εγώ μπορώ να καταλάβω πώς προκύπτει....

Resident Evil δίκιο έχεις: Οι γυναίκες αυτές μαθαίνουν τους άνδρες να συμπεριφέρονται έτσι, και αυτοί με τη σειρά τους καταντάνε παράσιτα - βολεψάκηδες.
Α! Και μπράβο σου που ο σύντροφος που διάλεξες δεν είναι κανένας απ' αυτούς!

Παράθεση

Ηρώ (Μαρούλι)

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη Ηρώ
H Μαρούλι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Αρχιτέκτονας . Έχει γράψει 2,132 μηνύματα.

H Ηρώ πλέκει μενεξέδες και έγραψε στις 13:26, 30-04-12:

Αν ΘΕΛΕΙ(!)

(παρεμπιπτόντως δεν είναι για όλους ευχαρίστηση το σούπερ-μάρκετ και το μαγείρεμα!).

Σε γυναίκες με αυτές τις απόψεις προσωπικά εύχομαι να κάνουν κόρες, αν και όταν κάνουν οικογένεια, τουλάχιστον να μην 'υποφέρει' καμιά κατακαημένη εξαιτίας του κανακάρη τους που ΑΝ ΘΕΛΕΙ θα κουνάει το δάχτυλό του...

Επίσης ευχαριστώ το...σύμπαν που η πεθερά μου-to-be δεν ανέθρεψε τέτοιο κανακάρη και δεν είχε τέτοιες απόψεις...
Χώσε Αθηνά!
Υπάρχουν οι γυναίκες που θέλουν να τον έχουν πασά στα Γιάννενα και γουστάρουν να κάνουν όλες τις δουλειές στο σπίτι, γιατί αυτός τους δίνει χαρά
Υπάρχουν γυναίκες που δεν έχουν πρόβλημα να κάνουν τις δουλειές εκείνες και να αφήνουν το περιθώριο στον άντρα να βοηθάει αν το θέλει
Υπάρχουν γυναίκες που τσακώνονται συνέχεια με τον άντρα τους για τις δουλειές του σπιτιού, γιατί αυτός δεν κάνει τίποτα

Οι δύο πρώτες μπορεί να είναι ανίατες περιπτώσεις () αλλά τουλάχιστον είναι όλοι ευχαριστημένοι.

ps: Δεν ξέρω αν θα έρθει η ισορροπία με το να κάνει μια γυναίκα που τηρεί αυτή τη στάση ανισότητας όσον αφορά τις δουλειές του σπιτιού με το να μην κάνει γιους, γιατί και το να κάνει κόρες και να τις μάθει να διαιωνίζουν αυτό το πρότυπο είναι το ίδιο και το αυτό.

Παράθεση

Resident Evil

Επιφανές Μέλος

H Resident Evil (δρυός πεσούσης πας ανήρ ξυλευεται) έγραψε στις 13:32, 30-04-12:

ps: Δεν ξέρω αν θα έρθει η ισορροπία με το να κάνει μια γυναίκα που τηρεί αυτή τη στάση ανισότητας όσον αφορά τις δουλειές του σπιτιού με το να μην κάνει γιους, γιατί και το να κάνει κόρες και να τις μάθει να διαιωνίζουν αυτό το πρότυπο είναι το ίδιο και το αυτό.
Το μη χείρον βέλτιστον.

(Ps... έχωσα πολύ ε? )

Παράθεση

ελενη_

Εκκολαπτόμενο Μέλος

H ελενη_ έγραψε στις 13:58, 30-04-12:

Αν ΘΕΛΕΙ(!)

παρεξηγησες η μου φαινεται?? δεν ειπα οτι μονο ΑΝ θελει θα κανει δουλειες, αλλα ειπα για το μαγειρεμα μονο και για το σουπερ μαρκετ εννοουσα αν μπορει να το κανει σωστα. για τα υπολοιπα ΕΝΝΟΕΙΤΑΙ οτι θα βοηθαει... δεν ειπα να ειναι αναισθητος, απλα ειναι μερικα πραγματα που νομιζω απ τη φυση τους μερικοι ανδρες δεν μπορουν να τα κανουν... οπως να συγκεντρωθουν στη λιστα του σουπερ μαρκετ και να μην περασουν απ ολα τα υπολοιπα μαγαζια που τους ενδιαφερουν εκτος απο αυτο.. για αυτο ειπα αν θελουν. οσο για το μαγειρεμα ειπα πιο πανω οτι αυτο συνηθως λυνεται ευκολα, γιατι ο ενας τουλαχιστον ξερει και του αρεσει να μαγειρευει.

-1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Lysippe

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη Lysippe
H Lysippe αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 25 ετών . Έχει γράψει 956 μηνύματα.

H Lysippe έγραψε στις 14:14, 30-04-12:

Προσωπικά, είμαι υπέρ στο να μοιράζονται οι δουλειές του σπιτιού, αλλά όχι με την σκέψη: "μία σου και μία μου". Με ξενίζει το να μπαίνω στο τρυπάκι εγώ έκανα περισσότερα, εσύ λιγότερα, οπότε κάν' το κλπ. Είναι σαν κόντρα.

Πιστεύω πως όταν υπάρχει καλή θέληση, φιλότιμο κοκ όλα γίνονται μόνα τους κι ομαλά, χωρίς να βγαίνει κάποιος ο "καταπιεστής" της υπόθεσης. Γιατί ο ένας θα δει πως θέλει σκούπισμα, άρα θα σκουπίσει. Η άλλη θα δει πως θέλουν πέταμα τα σκουπίδια, θα τα πετάξει. Έτσι μοιράζονται οι δουλειές στο τάκα τάκα και το σπίτι είναι πάντοτε συμμαζεμένο.

Παράθεση

ελενη_

Εκκολαπτόμενο Μέλος

H ελενη_ έγραψε στις 14:19, 30-04-12:

Αρχική Δημοσίευση από Lysippe
Προσωπικά, είμαι υπέρ στο να μοιράζονται οι δουλειές του σπιτιού, αλλά όχι με την σκέψη: "μία σου και μία μου". Με ξενίζει το να μπαίνω στο τρυπάκι εγώ έκανα περισσότερα, εσύ λιγότερα, οπότε κάν' το κλπ. Είναι σαν κόντρα.

Πιστεύω πως όταν υπάρχει καλή θέληση, φιλότιμο κοκ όλα γίνονται μόνα τους κι ομαλά, χωρίς να βγαίνει κάποιος ο "καταπιεστής" της υπόθεσης. Γιατί ο ένας θα δει πως θέλει σκούπισμα, άρα θα σκουπίσει. Η άλλη θα δει πως θέλουν πέταμα τα σκουπίδια, θα τα πετάξει. Έτσι μοιράζονται οι δουλειές στο τάκα τάκα και το σπίτι είναι πάντοτε συμμαζεμένο.
συμφωνω απολυτα!!!!

Παράθεση

Resident Evil

Επιφανές Μέλος

H Resident Evil (δρυός πεσούσης πας ανήρ ξυλευεται) έγραψε στις 14:59, 30-04-12:

παρεξηγησες η μου φαινεται??
Μπορεί

Για αυτό ζήτησα διευκρινήσεις στο τι σημαίνει
"το μαγείρεμα ΠΡΟΦΑΝΩΣ η γυναίκα"
"ο άνδρας ΑΝ ΘΕΛΕΙ φυσικά και θα μαγειρέψει"
κοκ.

Και δεν με πείσαν καθόλου οι απαντήσεις.
Ίσως γιατί μάλλον μου λείπουν τα πασίγνωστα κατά τα φαινόμενα γονίδια "γνώση μαγειρικής", "γνώσεις αγορών σε super market" που μάλλον θα έπρεπε να έχω από γεννησιμιού μου ως γυναίκα (αφού η άνδρες μόνο αν θέλουν μπορούν να κατα κάνουν ενώ οι γυναίκες προφανώς τα κάνουν ).

Παράθεση

Γιώργος

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Γιώργος
Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,986 μηνύματα.

O Γιώργος Je veux aller au bout de mes fantasmes έγραψε στις 15:16, 30-04-12:

Αρχική Δημοσίευση από Lysippe
Εγώ πάλι είμαι υπέρ του καθένας παίρνει ό,τι τον ευχαριστεί περισσότερο ή έστω ό,τι τον δυσαρεστεί λιγότερο, με γνώμονα περίπου να βγαίνει 50/50. Φερ' ειπείν, παίρνω αποκλειστικά τα πιάτα, τα ηλεκτρολογικά, τα υδραυλικά, αλλά μη με βάλεις να σιδερώσω ή να σφουγγαρίσω, δεν το 'χω. Όχι πως δεν μπορώ, τα έχω κάνει, αλλά τα πιάτα τα βρίσκω λιγότερο πληκτικά.

Και ευκαιρία να βγεις από το σπίτι.

4 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

ελενη_

Εκκολαπτόμενο Μέλος

H ελενη_ έγραψε στις 15:39, 30-04-12:

Μπορεί

Για αυτό ζήτησα διευκρινήσεις στο τι σημαίνει
"το μαγείρεμα ΠΡΟΦΑΝΩΣ η γυναίκα"
"ο άνδρας ΑΝ ΘΕΛΕΙ φυσικά και θα μαγειρέψει"
κοκ.

Και δεν με πείσαν καθόλου οι απαντήσεις.
Ίσως γιατί μάλλον μου λείπουν τα πασίγνωστα κατά τα φαινόμενα γονίδια "γνώση μαγειρικής", "γνώσεις αγορών σε super market" που μάλλον θα έπρεπε να έχω από γεννησιμιού μου ως γυναίκα (αφού η άνδρες μόνο αν θέλουν μπορούν να κατα κάνουν ενώ οι γυναίκες προφανώς τα κάνουν ).
δες, εχεις δικιο εγω δεν τα λεω καλα. το προφανως δεν βγηκε ως λογικο συμπερασμα απο ενα συλλογισμο, απλα το ειπα ετσι γιατι συνηθως ετσι γινεται. παντως δεν ξερω αν θα ηταν προτιμοτερο να τρως καθε μερα απ εξω επειδη ο αντρας τα καιει ή να μαγειρεψεις εσυ? ε και αν δε γινεται τιποτα, παιρνεις μαγειρισα... ή σου μαγειρευει η μαμα...

Παράθεση

Resident Evil

Επιφανές Μέλος

H Resident Evil (δρυός πεσούσης πας ανήρ ξυλευεται) έγραψε στις 15:49, 30-04-12:

. παντως δεν ξερω αν θα ηταν προτιμοτερο να τρως καθε μερα απ εξω επειδη ο αντρας τα καιει ή να μαγειρεψεις εσυ? ε και αν δε γινεται τιποτα, παιρνεις μαγειρισα... ή σου μαγειρευει η μαμα...
α, σε αυτό με τα ταπεράκι της μαμάς καθόλου δεν θα διαφωνήσω

Αλλά διαφωνώ στο απο πάνω.
Γιατί εγώ θα πω "πάντως δεν ξέρω αν είναι προτιμότερο να τρως κάθε μέρα απέξω γιατί η γυναίκα τα καίει ή να μαγειρέψεις εσύ" (απευθυνόμενος σε έναν άντρα).
My point is, ότι κανείς δεν έχει το γονίδιο του "μάγειρα" επειδή έχει το ένα ή το άλλο φύλο και αν πχ. και οι 2 είναι ατζαμήδες στη μαγειρική δεν το θεωρώ ΔΕΔΟΜΕΝΟ ότι αυτός που θα πρέπει να "ξεστραβωθεί" είναι η γυναίκα του ζευγους.
Διαφωνώ ΚΑΘΕΤΑ με αυτά τα κλισέ, όπως πιθανόν να είναι σαφές , και αυτό ήταν αυτό που ήθελα να τονίσω...

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

ελενη_

Εκκολαπτόμενο Μέλος

H ελενη_ έγραψε στις 15:55, 30-04-12:

My point is, ότι κανείς δεν έχει το γονίδιο του "μάγειρα" επειδή έχει το ένα ή το άλλο φύλο και αν πχ. και οι 2 είναι ατζαμήδες στη μαγειρική δεν το θεωρώ ΔΕΔΟΜΕΝΟ ότι αυτός που θα πρέπει να "ξεστραβωθεί" είναι η γυναίκα του ζευγους.
Διαφωνώ ΚΑΘΕΤΑ με αυτά τα κλισέ, όπως πιθανόν να είναι σαφές , και αυτό ήταν αυτό που ήθελα να τονίσω...
αι γκετ γιορ ποϊντ. κι εχεις δικιο, και δεν ειπα οτι αν και οι 2 δεν μπορουν ειναι υποχρεωμενη η γυναικα να μαθει.. αν δε μαγειρευει κανενας απ τους δυο υπαρχει προβλημα:Ρ, αλλα θα μαθουν και οι 2.. τι να πω. :Ρ η γυναικα παντως δεν ειναι υποχρεωμεη να μαθει τιποτα απ τη στιγμη που ο αντρας ειναι ενα γουρουνι και μισο. το προφανως που ειπα σε προηγουμενο σχολιο, δεν πηγαινε σ'αυτην την περιπτωση, απλα ελεγα οτι προφανως θα ξερει(το οποιο ηταν λαθος δατυπωμενο και σ εξηγησα γτ τ εγραψα)

Παράθεση

pantelis1992

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη pantelis1992
Ο pantelis1992 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 31 μηνύματα.

O pantelis1992 έγραψε στις 22:47, 30-04-12:

Παιδιά είναι κ θέμα τι θεωρεί κανείς καθαρό.Εγώ είμαι φοιτητής και αυτή την περίοδο μένω μόνος.Το σπίτι μου έχει άπλυτα πιάτα(λίγα) 5 ημερών μια βαλίτσα στο δωμάτιο την οποια δεν άδειασα απο τότε που γύρισα από διακοπές (περίπου 1 βδομάδα) ένα καλάμι πάνω στον καναπέ και άλλα πολλά αλλά το θεωρώ καθαρό γιατί δεν με εμποδίζει να ζήσω μέσα σε αυτό,παρόλα αυτά άμα έρθει μία κοπέλα (κατα 90%) θα πάθει σοκ όπως έχει συμβέι άλλωστε
Συμπέρασμα:Εγώ είμαι διατεθημένος να κάνω ότι θεωρώ εγώ απαραίτητο για να είναι βιώσιμο το σπίτι αλλα δε θα έκανα κάτι το οποίο δε θεωρώ απαραίτητο για τα μάτια του κόσμου πχ.Αν η κοπέλα δε μπορεί να ζήσει έτσι τότε είναι στο χέρι της να κάνει τις ανάλογες δουλειές που θεωρεί σωστές.Είναι πιο πολύ θέμα αισθητικής

Παράθεση

Johnny15 (Γιάννης)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Johnny15
Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 7,389 μηνύματα.

O Johnny15 έγραψε στις 00:24, 01-05-12:

Παράθεση

Ρόζα Νέρα Flamingo

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη Ρόζα Νέρα Flamingo
H Ρόζα Νέρα Flamingo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ανταρτικό (Φλώρινα). Έχει γράψει 709 μηνύματα.

H Ρόζα Νέρα Flamingo Κάθε σταυροδρόμι κρύβει μια ιντιφάντα έγραψε στις 01:28, 01-05-12:

Αρχική Δημοσίευση από pantelis1992
Παιδιά είναι κ θέμα τι θεωρεί κανείς καθαρό.Εγώ είμαι φοιτητής και αυτή την περίοδο μένω μόνος.Το σπίτι μου έχει άπλυτα πιάτα(λίγα) 5 ημερών μια βαλίτσα στο δωμάτιο την οποια δεν άδειασα απο τότε που γύρισα από διακοπές
ρε αυτο με τη βαλιτσα το κανω παντα αλλα για παραπανω απο εβδομαδα

Παράθεση

christinelle

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη christinelle
H christinelle αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Ελευσίνα (Αττική). Έχει γράψει 1,793 μηνύματα.

H christinelle δεν είχε τι να κάνει και έγραψε στις 02:27, 01-05-12:

Καλά, δεν είναι πάντα έτσι. Κι εγώ τα έκανα αυτά μόνη μου, αλλά με άλλον είναι αλλιώς... Μεγαλώνεις, δέχεσαι κόσμο, συγγενείς, δεν γίνεται να τα αφήνεις όπως σε βολεύουν. Οσο και να βαριέμαι, θα ντραπώ πολύ να δει κάποιος το σπίτι χάλια. Ακόμα και κολλητοί φίλοι που ξέρω ότι δεν θα παρεξηγήσουν, δεν θέλω να τους δεχτώ έτσι.
Βέβαια παραδοσιακά το βαρος πεφτει περισσότερο στις γυναίκες όπως κι εμείς αντίστοιχα ρίχνουμε το βάρος των ηλεκτρολογικών, υδραυλικών, μηχανολογικών, κλπ στους άντρες.

Παράθεση

Εχέμυθη

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη Εχέμυθη
H Εχέμυθη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 20 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,061 μηνύματα.

H Εχέμυθη who is waiting for the miracle.... έγραψε στις 10:12, 01-05-12:

Θα σας πω στη δικη μου οικογενεια πως γινεται .
Στο σπιτι λοιπον ολοι βοηθαμε.Ναι μεν η μαμα αναλαμβανει το μεγαλυτερο μερος των δουλειων ,αλλα αυτο δε σημαινει οτι τις κανει αποκλειστικα αυτη.Και ο μπαμπας θα καθαρισει , εχει τυχει να μαγειρεψει , να προσεχει τα μικρα.Και αυτο που με χαροποιει ειναι οτι δε το κανει σαν αγγαρεια.Κι εγω με τη σειρα μου θα καθαρισω το δωματιο μου, θα βαλω που και που καμια ηλεκτρικη ή θα συγυρισω.Ακομα και τα μικρα εχουν μαθει να μαζευουν τα παιχνιδια τους.
Πιστευω λοιπον οτι οι δουλειες του σπιτιου θα πρεπει να μοιραζονται .Δεν ειναι αναγκη παντα σε ισα μερη.Σημασια εχει ο συντροφος να θελει να προσφερει στο σπιτι γιατι πολυ απλα αυτο αποτελει μερος της αγαπης του προς την κοπελα , γυναικα , συζηγο , οικογενεια κοκ.Ετσι κι αλλιως πλεον ζουμε σε μια συγχρονη εποχη που εχει αρχισει να καταρριπτει ορισμενα στερεοτυπα και αντιληψεις

Παράθεση

ελενη_

Εκκολαπτόμενο Μέλος

H ελενη_ έγραψε στις 15:29, 01-05-12:

Αρχική Δημοσίευση από pantelis1992
Παιδιά είναι κ θέμα τι θεωρεί κανείς καθαρό.Εγώ είμαι φοιτητής και αυτή την περίοδο μένω μόνος.Το σπίτι μου έχει άπλυτα πιάτα(λίγα) 5 ημερών μια βαλίτσα στο δωμάτιο την οποια δεν άδειασα απο τότε που γύρισα από διακοπές (περίπου 1 βδομάδα) ένα καλάμι πάνω στον καναπέ και άλλα πολλά αλλά το θεωρώ καθαρό γιατί δεν με εμποδίζει να ζήσω μέσα σε αυτό,παρόλα αυτά άμα έρθει μία κοπέλα (κατα 90%) θα πάθει σοκ όπως έχει συμβέι άλλωστε
Συμπέρασμα:Εγώ είμαι διατεθημένος να κάνω ότι θεωρώ εγώ απαραίτητο για να είναι βιώσιμο το σπίτι αλλα δε θα έκανα κάτι το οποίο δε θεωρώ απαραίτητο για τα μάτια του κόσμου πχ.Αν η κοπέλα δε μπορεί να ζήσει έτσι τότε είναι στο χέρι της να κάνει τις ανάλογες δουλειές που θεωρεί σωστές.Είναι πιο πολύ θέμα αισθητικής
δες, το οτι ειναι βιωσιμο δε σημαινει παντα οτι ειναι καθαρο... καθαρο σημαινει να μην εχει σκονη και βρομιες και να ειναι συμαζεμμενο...

Παράθεση

pantelis1992

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη pantelis1992
Ο pantelis1992 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 31 μηνύματα.

O pantelis1992 έγραψε στις 17:45, 01-05-12:

Καθαρό για μένα είναι κυρίως να μην έχει άσχημες μυρωδιές και σκουπίδια που να φαίνονται και να τα πατάς στο πάτωμα.Δε με ενοχλέι να υπάρχει λίγη σκόνη και κυρίως δε μπορώ τη μανία με το συμάζεμμα.Αυτή τη στιγμή πχ η λεκάνη για τα ρούχα είναι πάνω στο τραπέζι το κρεβάτι έχει πάνω διάφορα αντικείμενα και στο γραφείο μου υπάρχουν άδεια πιάτα αλλά παρόλα αυτά δε με εμποδίζουν στο να διαβάσω η να φάω οπότε δεν βρίσκω λόγο να τα συμαζέψω.Γιαυτό σ λέω είναι θέμα κυρίως πως βλέπει την καθαριότητα ο καθένας

Παράθεση

Phoebe (Κομπάρσα α)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη Phoebe
H Κομπάρσα α αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών , επαγγέλεται Αεροσυνοδός και μας γράφει απο Νότιος Αμερική (Αμερική). Έχει γράψει 1,213 μηνύματα.

H Phoebe , call me Snake, έγραψε στις 11:10, 04-05-12:

Αρκεί να μην πληρώνεις εσύ!

Παράθεση

SoZi (Αλέκα)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη SoZi
H Αλέκα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μαθηματικός . Έχει γράψει 2,623 μηνύματα.

H SoZi έγραψε στις 11:19, 02-06-12:

Όταν στις παλιές κοινωνίες ο άντρας δούλευε μόνο και ήταν υπεύθυνος για τα οικονομικά της οικογένειας ,η γυναίκα έμενε σπίτι και φρόντιζε το νοικοκυριό και τα παιδιά. Και ήταν εντάξει. Κι εγώ το θεωρώ εντάξει. Βέβαια μπαίνει θέμα σύγκρισης δουλειά και καθαριότητας-παιδιών. Τελοσπάντων αφού η γυναίκα ήταν σπίτι θα φρόντιζε το σπίτι και ότι περιέχει.
Έτσι δημιουργήθηκε η εντύπωση ότι η γυναίκα έχει αυτό το ρόλο ότι και να γίνει!
Θα σας στεναχωρήσω αλλά δεν είναι έτσι.
Και αναφέρομαι σε όλα εκείνα τα χαριτωμένα αγοράκια που τα έχει καλομάθει πολύ η μανούλα τους που τους έχεις τρελάνει όλα τα χρόνια με λόγια τύπου ''να βρεις μια καλή κοπέλα,μια νοικοκυρά,μια εκείνο μια το άλλο''
Καιρός ,λοιπόν,αυτά τα συγκεκριμένα αγοράκια που νομίζουν ότι θα βρουν ένα χαιβάνι που θα το παίζει καθαρίστρια μετά από τη δουλειά να κουνήσουν λίγο το κεφαλάκι τους γιατί γυναίκα θα πάρουν όχι ρομποτ.
Από τη στιγμή που η γυναίκα θα δουλεύει ,πολλές φορές περισσότερες ώρες από τον άνδρα (ουπς βλέπω διαζύγιο γιατί έχουμε και κομπλεξ) οι δουλειές ΜΟΙΡΑΖΟΝΤΑΙ!! Παρτε το απόφαση.
Η σκούπα,το πλυντήριο,η μαγειρική και η φροντίδα των παιδιών δεν σε κάνουν λιγότερο άνδρα αγαπητέ μου!!
Συγνώμη κιόλας. Ζείτε σε ένα σπίτι,θέλετε να πιάσετε αράχνες?
Γιατί η γυναίκα δηλαδή όταν γυρίζει από τη δουλειά και είναι κομμάτια να πρέπει να κάτσει άλλες τόσες ώρες να φροντίσει για τα υπόλοιπα και ο πασάς να φάει το έτοιμο φαι,να κοιμηθεί και να κάτσει να δει τηλεόραση με τα ποδια στο τραπεζι?

Όλα μοιρασμένα.Αλλιώς και οι δυο να βαζουν στην ακρη καποια λεφτά (να στερηθουν 2 εξοδους στην τελικη) και να προσλάμβουν μια καθαρίστρια να βοηθάει. Δεν είναι τόσο τραγικό.

Αν υπάρχει αγάπη κι ο ένας νοιάζεται για τον άλλον τότε όλα γίνονται. Δηλαδή αν δεις τα αναθεματισμένα πιάτα στο νεροχύτι και η γυναίκα σου κοιμάται, πλύνε τα και μην πεις ''καλά δεν επλυνε ουτε τα πιατα?θα τα πλυνει οταν ξυπνησει''! Άλλη φορά στην ίδια περίπτωση θα το κάνει η γυναίκα. Αλλιώς πάρτε ένα πλυντήριο πιάτων!

Και ένα άλλο δεν καταλαβαίνω. Αυτό με τα παιδιά. Πολλές φορές η μάνα έχει το 100%.
Δηλαδή ρε πατέρα δεν θες να έχεις σχέση με τα παιδιά σου? Να ακούς τους προβληματισμούς τους? Βέβαια αν είναι να είσαι απόλυτος,ανενδοτος και άνδρας της δεκαετίας του 80 τότε ααααααασ'το στη μάνα τι να πω.

Κανένας φεμινισμός! Ισότητα απόλυτη!
Και δεν γενικεύω. Σας είπα σε ποιους άντρες αναφέρομαι.Σ'αυτούς που του έχεις δασκαλέψει η μανούλα.

Βέβαια έχουμε και το άλλο.
Έχουμε και τις μανούλες που έχουν δασκαλέψει τα κοριτσάκια πως όταν παντρευτούν θα είναι δούλες και κυρές! Να ναι καλά ο άνδρας τους!
Άσε ρε.

Παράθεση

Johnny15 (Γιάννης)

Επιφανές Μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 7,389 μηνύματα.

O Johnny15 έγραψε στις 11:27, 02-06-12:

Αρχική Δημοσίευση από SoZi
Κανένας φεμινισμός! Ισότητα απόλυτη!
Ωραία, αφού θέλετε απόλυτη ισότητα πρέπει να κάνετε υποχρεωτικό στρατό.

-2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Ciela

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη Ciela
H Ciela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μαέστρος . Έχει γράψει 1,449 μηνύματα.

H Ciela έγραψε στις 11:29, 02-06-12:

χμμ τζονι δηλαδη οι δουλειες του σπιτιου ειναι σε ανταλλαγμα προς τις χαμενες εργατοωρες του στρατου;

Παράθεση

SoZi (Αλέκα)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη SoZi
H Αλέκα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μαθηματικός . Έχει γράψει 2,623 μηνύματα.

H SoZi έγραψε στις 11:31, 02-06-12:

Αρχική Δημοσίευση από Johnny15

Νομίζω ότι το θέμα μας είναι οι δουλειές στο σπίτι. Οπότε αναφέρομαι στην ισότητα στο σπίτι.
Και όσο για το στρατό είναι οφφτοπικ αλλά αν με ρωτάς οι γυναίκες δεν πρέπει να πηγαίνουν στρατό,ούτε όμως και οι άντρες καθώς είμαι κατά του όλους θέματος στρατός. Ελπίζω να σε κάλυψα.
Και στην τελική ας πάμε και στρατό.Δεν είναι τραγικό. Και κορίτσια υπάρχουν στο στρατό. Κατάλοιπο του παρελθόντος είναι κι αυτό. Κοίτα μη μας πιάσει το κώλο ο υπολοχαγός όμως.

Παράθεση

Johnny15 (Γιάννης)

Επιφανές Μέλος

O Johnny15 έγραψε στις 11:33, 02-06-12:

Όχι, συμφωνώ ότι οι δουλειές του σπιτιού πρέπει να μοιράζονται, όταν εργάζονται και οι δυο.

Παράθεση

Himela

e-steki Moderator

Το avatar του χρήστη Himela
H Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 36 ετών , επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,295 μηνύματα.

H Himela σ' όποιον αρέσουμε... έγραψε στις 11:34, 02-06-12:

Αρχική Δημοσίευση από Johnny15
Οπότε 12 μήνες στρατός σημαίνει μια ζωή γυρνάω σπίτι από τη δουλειά και δεν κάνω ΤΙΠΟΤΑ, τα βρίσκω όλα έτοιμα, μαγειρεμένο φαγητό, πλυμένα - σιδερωμένα ρούχα, καθαρό σπίτι, ψώνια στο ψυγείο κλπ. ΜΕΣΑ ΦΙΛΕ!!!!!!!!! 12 μήνες είναι, θα περάσουν!

5 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Johnny15 (Γιάννης)

Επιφανές Μέλος

O Johnny15 έγραψε στις 11:38, 02-06-12:

Καταρχάς αυτό πλέον δεν ισχύει, σε όλες τις οικογένειες που ξέρω οι άνδρες μοιράζονται τις δουλειές με τις γυναίκες.

Ωστόσο υπάρχουν περιπτώσεις που πχ μια γυναίκα είναι άνεργη ενώ ο άνδρας δουλεύει. Ε λογικό δεν είναι να κάνει αυτή τις δουλειές?

Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    lugar

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους