Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 66,108 εγγεγραμμένα μέλη και 2,388,336 μηνύματα σε 74,666 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα

Καλώς ήρθατε στο e-steki!

Εγγραφή Βοήθεια

Τις δουλειές του σπιτιού ποιος θα τις κάνει;

skylofili

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη skylofili
H skylofili αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών , επαγγέλεται Άνεργος/η και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 253 μηνύματα.

H skylofili έγραψε στις 12:27, 22-06-12:

αν δεν θέλει να σκουπίσει, μπορεί να κάνει μια άλλη δουλειά, απο τις -ας πουμε- 5 βασικές, ας κάνει τις 2 που του αρέσουν.

για να καταλάβεις απο δικές μου εμπειρίες γιατί έχω και πολλές

αυτή τη στιγμή,μένω με την οικογένειά μου, άνεργη, αλλά είμαι η μόνη στο σπίτι που δεν δεν εργάζομαι.. θεωρώ υποχρέωσή μου (δεν μου το ζήτησε κανείς!), αφού είμαι η μόνη που δεν εργάζεται, να καθαρίζω και να μαγειρεύω..
έχω μια "παραξενιά".. δεν αντέχω όταν έχω σφουγγαρίσει (τουλάχιστον τις 2 πρώτες μέρες) να μου περπατάνε με τα παπούτσια μες το σπίτι.. στην αρχή οι γονείς μου δεν έδιναν σημασία και περπατούσαν με το σπίτι με τα παπούτσια.. τους προειδοποίησα 1, 2, 3... μετά σταμάτησα να καθαρίζω, έμειναν στη μπίχλα ένα μήνα, το κατάλαβαν και απο τότε βγάζουν τα παπούτσια με το που μπουν σπίτι..

όταν συγκατοικούσα με φοιτητές, απο τις 6 κοπέλες, μόνο οι δύο αγοράζαμε κωλόχαρτο.. τους το είπα μερικές φορές αλλά δεν έδωσαν σημασία..πέρναγαν μήνες έτσι, οσπου συννενοηθήκαμε να μην ξανααγοράσουμε (να έχουμε στο δωματιο μας και να παιρνουμε οι δυο μας οποτε χρειαζόμαστε.. (ξέρω θα μου πείτε οτι είναι γυφτιά αυτό που κάναμε, αλλά ειλικρινά,δεν είναι θέμα χρημάτων για εμένα απλά δεν μπορώ να κάνω τον μαλάκα συνέχεια..)... οι άλλες κοπέλες αντί να αγοράσουν ήρθαν να μας ενημερώσουν οτι έχει τελειώσει.. τους εξηγήσαμε πως έχει η κατάσταση, ξίνισαν αλλά μετά άρχισαν να αγοράζουν..

το ίδιο έγινε και με το σκούπισμα.. μεχρι και πρόγραμμα είχα φτιάξει να πηγαίνουμε εναλλάξ κάθε εβδομάδα.. δεν το τηρούσαν οπότε και εγώ σταματησα να καθαρίζω.. σε πληροφορώ οτι μετά απο ένα μήνα,αρχισαν να παίρνουν πρωτοτοβουλίες για τις δουλειές του σπιτιού..
μια απο τα ίδια και με το πλύσιμο των πιάτων.. εγώ τα έπλενα συνέχεια, του έλεγα να τα πλύνουν, έκαναν τις κινέζες.. σταμάτησα και εγώ να κάνω την δούλα.. είχαμε φτάσει σε σημείο να μην έχουμε ποτήρι να πιούμε... να φανταστείς μια μερα έπιασα την μια να πίνει απο το μπρίκι!! η μια δοκίμαζε τα νεύρα της άλλης... οπότε στο τέλος έπλυνα ένα ποτήρι, ένα πιάτο και ένα μαχαιροπίρουνο και χρησιμοποιούσα μόνο αυτά...

ας μην αναφερθώ στις πεταμένες σερβιέτες στο πάτωμα και τα ξεραμένα σκατά στη λεκανη..

μιλάμε βέβαια για 5 χρονια πριν,τώρα δεν θα είχα το κουράγιο να κάνω αυτές τις κατινιές.. αλλά σιγουρα θα ημουν υπομονετική με τον άνθρωπο μου..
αλλά πιστεύω οτι με τον άνθρωπο που έχεις επιλέξει να συζήσεις μπορείς να συνενοηθείς, αρκεί να θέσεις κάποια όρια.. χρόνο και υπομονή θέλει..

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

mindcircus

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη mindcircus
H mindcircus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μηχανικός αεροσκαφών . Έχει γράψει 4,626 μηνύματα.

H mindcircus Open Mind, Open Heart έγραψε στις 12:41, 22-06-12:

Αρχική Δημοσίευση από skylofili

αυτή τη στιγμή,μένω με την οικογένειά μου, άνεργη, αλλά είμαι η μόνη στο σπίτι που δεν δεν εργάζομαι.. θεωρώ υποχρέωσή μου (δεν μου το ζήτησε κανείς!), αφού είμαι η μόνη που δεν εργάζεται, να καθαρίζω και να μαγειρεύω..
έχω μια "παραξενιά".. δεν αντέχω όταν έχω σφουγγαρίσει (τουλάχιστον τις 2 πρώτες μέρες) να μου περπατάνε με τα παπούτσια μες το σπίτι.. στην αρχή οι γονείς μου δεν έδιναν σημασία και περπατούσαν με το σπίτι με τα παπούτσια.. τους προειδοποίησα 1, 2, 3... μετά σταμάτησα να καθαρίζω, έμειναν στη μπίχλα ένα μήνα, το κατάλαβαν και απο τότε βγάζουν τα παπούτσια με το που μπουν σπίτι..

όταν συγκατοικούσα με φοιτητές, απο τις 6 κοπέλες, μόνο οι δύο αγοράζαμε κωλόχαρτο.. τους το είπα μερικές φορές αλλά δεν έδωσαν σημασία..πέρναγαν μήνες έτσι, οσπου συννενοηθήκαμε να μην ξανααγοράσουμε (να έχουμε στο δωματιο μας και να παιρνουμε οι δυο μας οποτε χρειαζόμαστε.. (ξέρω θα μου πείτε οτι είναι γυφτιά αυτό που κάναμε, αλλά ειλικρινά,δεν είναι θέμα χρημάτων για εμένα απλά δεν μπορώ να κάνω τον μαλάκα συνέχεια..)... οι άλλες κοπέλες αντί να αγοράσουν ήρθαν να μας ενημερώσουν οτι έχει τελειώσει.. τους εξηγήσαμε πως έχει η κατάσταση, ξίνισαν αλλά μετά άρχισαν να αγοράζουν..

το ίδιο έγινε και με το σκούπισμα.. μεχρι και πρόγραμμα είχα φτιάξει να πηγαίνουμε εναλλάξ κάθε εβδομάδα.. δεν το τηρούσαν οπότε και εγώ σταματησα να καθαρίζω.. σε πληροφορώ οτι μετά απο ένα μήνα,αρχισαν να παίρνουν πρωτοτοβουλίες για τις δουλειές του σπιτιού..
μια απο τα ίδια και με το πλύσιμο των πιάτων.. εγώ τα έπλενα συνέχεια, του έλεγα να τα πλύνουν, έκαναν τις κινέζες.. σταμάτησα και εγώ να κάνω την δούλα.. είχαμε φτάσει σε σημείο να μην έχουμε ποτήρι να πιούμε... να φανταστείς μια μερα έπιασα την μια να πίνει απο το μπρίκι!! η μια δοκίμαζε τα νεύρα της άλλης... οπότε στο τέλος έπλυνα ένα ποτήρι, ένα πιάτο και ένα μαχαιροπίρουνο και χρησιμοποιούσα μόνο αυτά...

ας μην αναφερθώ στις πεταμένες σερβιέτες στο πάτωμα και τα ξεραμένα σκατά στη λεκανη..

μιλάμε βέβαια για 5 χρονια πριν,τώρα δεν θα είχα το κουράγιο να κάνω αυτές τις κατινιές.. αλλά σιγουρα θα ημουν υπομονετική με τον άνθρωπο μου..
αλλά πιστεύω οτι με τον άνθρωπο που έχεις επιλέξει να συζήσεις μπορείς να συνενοηθείς, αρκεί να θέσεις κάποια όρια.. χρόνο και υπομονή θέλει..
Δε θεωρω λαθος σε καμμια περιπτωση οσα εκανες, αλλα μοιαζουν λιγακι εκβιαστικα. Τυπου ''βρωμιστε για να μαθετε''. Τωρα για τις σερβιετες και τα.. εχμ...τι να πω... Δε θα εμενα εκει. Θα εψαχνα να μεινω αλλου. Εκτος αν δεν μπορουσα. Τι να πω, πραγματικα. Προς στιγμην σκεφτηκα πως θα δοκιμαζα να κανω το ιδιο που εκανες. Θα το δοκιμαζα το πιθανοτερο. Αλλα μου κρουει καμπανακι πως δεν θα το συνεχιζα για πολλες μερες. Δε θα αντεχα. Η θα καθαριζα ή θα εφευγα απο κει. Ουτως η αλλως θα τελειωνε η σχολη μια μερα. Ποιο το νοημα να τις μαθω εγω να'ναι καθαρες αφου οτι και να κανω στο τελος μεσα στη βρωμια θα ημουν; Οποτε θα καθαριζα μεχρι να ξεκουμπιστω αν δεν υπηρχε λυση να μεινω αλλου. Παντως ευτυχως που εφυγες απο κει μεσα... Θα κολλαγες και τιποτα. Γιατι παιζει να ειχαν και καμμια αρρωστια και να μην το ξερες... :/ Οσο για το σπιτι σου, πραγματι προκειται περι παραξενιας την οποια παραδεχεσαι αλλα κατα βαθος σου αρεσει που κανεις δουλειες, δε νομιζω ειναι τοσο υποχρεωση. Αυτο αντιλαμβανομαι. Ισως τωρα που εισαι ωρες στο σπιτι, να ειναι κατι δημιουργικο κι αυτο. Εγω θελω να πω, πως οταν ο αλλος δε θελει και μοιαζει σαν αγγαρεια, οχι μονο δε θα το κανει, αλλα αν το κανει, θα το κανει και χαλια (εδω θα ξανασυμφωνησω με προηγουμενη απαντηση της Κριστινελ), οποτε αντι να σκαω ψυχολογικα, τα κανω εγω, συζηταω (οπως ειπες) κι αν δω πως ακρη δε βγαινει, αναλαμβανω δραση, εκτος αν μου ειναι εντελως αδιαφορος ο αλλος γενικως και δε μου προσφερει τιποτα οποτε εκει το δυαλυω. Με οποιονδηποτε κι αν ζω ειτε λιγο ειτε πολυ. Ειτε συμβιωση κανονικη, ειτε λιγες μερες. Αλλα αν ειναι τετοιου ειδους τα θεματα, αντι να δημιουργησω προβληματα (ψυχολογικη ατομικη χασουρα, σπασιμο νευρων στον αλλο) τα κανω εγω και δεχομαι οσα αλλα μου προσφερει. Καπως ετσι λειτουργω πρακτικα.. λαθος, σωστο, δε ξερω. Παντως ειμαι ηρεμη ετσι.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

skylofili

Δραστήριο Μέλος

H skylofili αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών , επαγγέλεται Άνεργος/η και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 253 μηνύματα.

H skylofili έγραψε στις 12:51, 22-06-12:

εν μέρει μου αρέσει γιατι βαριέμαι να κάθομαι μπροστά απο pc ή tv όλη μέρα..αλλά και να μην μου άρεσε (οχι,δεν μου αρέσει να χώνω τα χέρια μου ατη λεκάνη,αλλά ναι,το κάνω!) και πάλι θα το έκανα..
όσο για τα φοιτητικά χρόνια.. όχι,δεν δεχόμουν να καθαρίζω ένα διόροφο σπίτι συνέχεια.. την έπαθαν μερικές φορές και έμαθαν.. έστω και τα πασαλήματα τουσ ήταν καλύτερα απο το τίποτα.. δεν τις έμαθα να είναι καθαρές, δεν ξέρω αν τις έμαθα κάτι, το μόνο σίγουρο είναι οτι άρχισαν να σκέφτονται και να εκτιμούν (έστω και στο ελάχιστο) την δουλειά του άλλου.. τις έκανα -ίσως- να δουν οτι το σπίτι δεν καθαρίζεται μονο του! και σίγουρα δεν αισθανόμουν πια μαλάκας..

στο θέμα της συμβίωσης, εξακολουθώ να πιστεύω πως αν θέλει θα μάθει.. αν δεν θέλει, για εμένα θα σήμαινε οτι δεν με σέβεται.. ο καθένας έχει τον τρόπο τους στο καθάρισμα (πχ στο πλύσιμο των πιάτων: εγώ τα σαπουνίζω πρώτα και μετά τα ξεπλένω.. η κολλητή μου έχει το νερό να τρέχει και τα σαπουνίζει-ξεπλένει ένα ένα.. και τι έγινε? το αποτέλεσμα είναι το ίδιο,εκεί θα τα χαλάσουμε?)

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

mindcircus

Επιφανές Μέλος

H mindcircus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μηχανικός αεροσκαφών . Έχει γράψει 4,626 μηνύματα.

H mindcircus Open Mind, Open Heart έγραψε στις 14:17, 22-06-12:

Ενα εχω να πω μετα αυτες τις συζητησεις... που με εβαλαν σε σκεψεις. Να μη μου τυχει κατι τετοιο. Νομιζω ετσι οπως εγραψες τωρα πως εμπνεω τον σεβασμο η επεσα σε σωστες περιπτωσεις στο κομματι της συμβιωσης. Δεν ξερω, αλλα ισως ετυχε κι αυτο. Και νιωθω πανευτυχης Γενικως εχω τυχει σε ατομα που κανουν πραματα, δουλειες.
Θυμηθηκα ομως καποτε πηγα διακοπες με μια κοπελα, μειναμε 5 μερες μαζι και δεν την παλεψα μαζι της. Δεν ειναι πως δεν ηταν καθαρη, εκανε μπανιο και τα σχετικα αλλα ειχε το ελαττωμα να πεφτει στο κρεβατι με τις αμμους (στο οποιο κοιμομουν κι εγω) και να αφηνει το σωληναριο της οδοντοβουρτσας ανοιχτο - που ως γνωστον αμα ταφηνεις, μπορει να εχει μικροβια μετα- . Της το ειχα πει απο την πρωτη μερα, το μεσημερι που φτασαμε στο ξενοδοχειο πρωτα στην πλακα, μετα (το βραδυ λιγο πριν βγουμε) στο σοβαρο καθως τρωγαμε (οταν ετρωγε επισης χτυπαγε το πιρουνι στο πιατο κι ανατριχιαζα...). Την επομενη περιμενα αντιδρασεις. Τα ιδια. Ε δεν της το ξαναειπα και πριν κοιμηθουμε τιναζα τα σεντονια. Οταν μας εφεραν νεα σεντονια, τα εβγαζα οταν γυρνουσαμε απο θαλασσα και τα εστρωνα πριν κοιμηθουμε. Η δικια σου χαμπαρι εν τω μεταξυ. Ειπα, προκειμενου να χαλαστουμε για 5 μερες που χουμε ερθει, καλυτερα κανε υπομονη. Φυσικα διακοπες δεν ξαναπηγαμε. Εκει, τοτε, αισθανθηκα πως δε με σεβεται. Φετος μου ξαναπροτεινε να κανουμε μαζι μερικες μερες διακοπες και της ειπα ''αν ειναι να μου φερνεις τις βρωμοποδαρες σου στη μουρη μου, οχι δεν ερχομαι'' μεταξυ σοβαρου κι αστειου. Γελασε και μου υποσχεθηκε πως θα ειναι προσεχτικη. Αλλα δε θα παω μαζι της. Οχι γι'αυτο το λογο (θα εδινα μια ευκαιρια, αφου μου ειπε πως θα προσεχει). Ομως στο πισω μερος του μυαλου μου ξερω πως ετσι εχει μαθει κι ανα πασα ωρα και στιγμη θα ξανασυνεβαινε.

* τωρα που εγραφα, μολις εσπασα μια κουπα καφε και εχει γινει ο τοπος ενα ματσο χαλια. Παρολαυτα θελησα να τελειωσω το μηνυμα μου πριν τα μαζεψω. Τραγικη ειμαι ωρες ωρες Παω να φερω τη σφουγγαριστρα

3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

christinelle

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη christinelle
H christinelle αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Ελευσίνα (Αττική). Έχει γράψει 1,793 μηνύματα.

H christinelle δεν είχε τι να κάνει και έγραψε στις 16:19, 22-06-12:

Κανείς δεν απαντάει κάθε πότε ξεσκονίζει, οπότε ξεκινάω εγώ. Επειδή έχουμε ένα σωρο ράφια και προθήκες με σκατολοίδια και διακοσμητικά, βαριέμαι απίστευτα να τα ξεσκονίσω και συνήθως το κάνω 2-3 φορές το μήνα, ανεξαρτήτως εποχής. Τις άδειες επιφάνειες που γίνονται γρήγορα τις κάνω πιό συχνά.
Επίσης νομίζω πως η σύγκριση συγκατοίκων, οικογένειας και φίλων με συντρόφους δεν έχει βάση γιατί οι σχέσεις είναι πολύ διαφορετικές. Εγώ στους φίλους γκρίνιαζα αν ερχόντουσαν για καφέ και δεν έπλεναν το ποτήρι τους και τώρα πλένουν μέχρι και το τασάκι (τα σκουπίζουν και τα βάζουν στη θέση τους μετά!) χωρίς να πω τιποτα. Ο πατέρας μου (που είναι μανιακός με την καθαριότητα, βάζει ηλεκτρική πρωί-βράδυ, καθαρίζει συνέχεια τα πάντα, κλπ) έπαψε να ασχολείται με το δωμάτιο του αδερφού μου (το οποίο κυριολεκτικά βρωμάει), αν και το παιδί δεν συγκινείται και πολύ, απλά ζει μες την μπίχλα και αφού του αρέσει, δικαίωμά του. 'Ομως η συγκατοίκιση με σύντροφο είναι τελείως διαφορετικό. Εκεί δεν μπορείς να πεις "στο δωμάτιό σου κάνε ο,τι θες" ή να απαιτήσεις να καθαρίζει την μια φορά στα τόσα που έρχεται για καφέ. Είναι το σπίτι του άλλου, που θέλει να ηρεμήσει και να μην σκέφτεται αν θα λερώσει. Αν έχει το ελάττωμα να μην θέλει να μάθει πως να κάνει τις δουλειές, ή το δέχεσαι ή χωρίζεις γιατί δεν μπορείς να αλλάξεις έναν άνθρωπο αν δεν θέλει ο ίδιος να αλλάξει. Προτιμώ ας πούμε να αφιερώνει αυτό τον χρόνο να πάει γυμναστήριο (και μετά να τον έχω φέτες ) παρά να μου κάνει με το ζόρι πασαλλείματα και να έχουμε γκρίνιες. Αυτός να δέχεται ότι εγώ δεν πρόκειται να γυμναστώ όμως (μπλιεξ).

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

skylofili

Δραστήριο Μέλος

H skylofili έγραψε στις 16:58, 22-06-12:

ωχ, κάτσε γιατι εγώ είχα απαντήσει κάθε πότε καθαρίζω αλλα ούτε εγώ το βλέπω.. τέσπα!
ξεσκονίζω-σκουπίζω-σφουγγαρίζω 2 φορές την εβδομάδα (κυρίως λόγω σκύλου).. αν δεν ήταν αυτός, μια φορά και με το ζόρι..
(το ξεσκόνισμα δεν το αντέχω ακριβώς για τον λογο που είπες-βαριέμαι να βγάζω τα σκατολοίδια και μετά να τα βάζω πίσω-άσε που ξεχνάω που ακριβώς ήταν και καθε φορά τα βάζω αλλιώς!)
η συγκατοίκηση με την συμβίωση,είναι διαφορετικά, αλλα στην δική μου περίπτωση,δεν είχαμε η καθε μια το δωμάτιό της.. όλοι οι χώροι ήταν κοινόχρηστοι.. όταν μένεις με τον άλλο στο ίδιο δωμάτιο και μοιράζεστε τους ίδιους χώρους,έχεις εναν παραπάνω λόγο να το παλέψεις..
με το τελευταίο σου ποστ δείχνεις να μην σε νοιάζει, κάτι που είναι σεβαστό,και σε αυτή τη περίπτωση οκ. Εγω μιλάω για κοπέλες που θέλουν να το αλλάξουν αυτό.

Παράθεση

christinelle

Διακεκριμένο μέλος

H christinelle αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Ελευσίνα (Αττική). Έχει γράψει 1,793 μηνύματα.

H christinelle δεν είχε τι να κάνει και έγραψε στις 17:19, 22-06-12:

Δεν είπα ότι δε με νοιάζει, ίσα ίσα που με πειράζει μερικές φορές. Απλά προσπαθώ να το αποδεχτώ σαν γεγονός γιατί όλες οι προσπάθειές μου ήταν μάταιες και γενικά ο χαρακτήρας του είναι τέτοιος που δεν αλλάζει με τη συμβολή άλλων παρά μόνο από μόνος του, όταν και εφόσον θέλει (στραβόξυλο με άλλα λόγια ).

Παράθεση

Johnny15 (Γιάννης)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Johnny15
Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 7,390 μηνύματα.

O Johnny15 έγραψε στις 17:21, 22-06-12:

-2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

νικος ρεθυμνο (Νίκος)

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη νικος ρεθυμνο
Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 24 ετών , επαγγέλεται Δάσκαλος/α και μας γράφει απο Ρέθυμνο (Ρέθυμνο). Έχει γράψει 1,891 μηνύματα.

O νικος ρεθυμνο έγραψε στις 18:35, 22-06-12:

Αρχική Δημοσίευση από mindcircus
Ακομα κι αυτη επιφανειακα τα κανει. Αμα δε βαλεις εσυ το χερακι σου....
Εκτος αν την εχεις εσωτερικη και γινει μελος του σπιτιου, το αγαπησει, το πονεσει και το φροντιζει ιδιαιτερα οπως θα φροντιζε το δικο της σπιτι....
(!)
Οπα,οπα,εσυ το πας μακρια,οι διασημοι που τις προτιμουν κατι παραπανω θα ξερουν απο μας.Το πολυ πολυ να χρειαστει και 2η,για καλυτερο καθαρισμα...

Παράθεση

yperoxi

Πολύ δραστήριο μέλος

Το avatar του χρήστη yperoxi
H yperoxi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 465 μηνύματα.

H yperoxi Wake up, rise up έγραψε στις 05:06, 23-06-12:

δεν έχω συγκατοικήσει ποτέ με σύντροφο (αν τύχει και συγκατοικήσω με αυτόν που είμαι τώρα δεν θα έχω πρόβλήμα,είναι πιο καθαρός και απο εμένα).. αλλά έχω συγκατοικήσει με φοιτητές και φοιτήτριες (σε εστίες, σε σπίτι με άλλα 10 άτομα).. ένα συμπέρασμα έχω βγάλει απο αυτά τα χρόνια.. αν δεν πατήσεις πόδι, τα κακομαθημένα κοριτσόπουλα που δεν έχουν πιάσει σφουγγαρίστρα στο χέρι τους γιατί τα εκανε όλα η "μανούλα" ή τα τεμπελόσκυλα που έχουν μεγαλώσει με την "μάνα-δούλα" στο σπίτι, θα σε καβαλήσουν..
Αυτό το ποστ με καλύπτει απόλυτα. Το clue της υπόθεσης είναι με κάποιο τρόπο το να 'πατήσει κάποια-ος πόδι' .
Δεν υπάρχει το 'δεν βοηθάω στο σπίτι γιατί δεν θέλω/δεν μπορώ'. Όπως ξαναείπα: όλοι μπορούν κ κανείς δεν θέλει. Είναι και ένδειξη σεβασμού προς το σύντροφό του το να θέλει ο άλλος να βοηθήσει. Αν δε θέλει ή 'δεν μπορεί' τότε ας μην συγκατοικήσει με ένα άλλο άτομο αλλά ας μείνει εφόρου ζωής στην οικογενειακή εστία όπου κ έμαθε να σιγυρίζονται όλα 'δια μαγείας'.

Παράθεση

νυχτολούλουδο

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη νυχτολούλουδο
Ο νυχτολούλουδο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Μας γράφει απο Ίσθμια (Κόρινθος). Έχει γράψει 425 μηνύματα.

O νυχτολούλουδο ευτυχως ανθρωποι υπαρχουν!!! έγραψε στις 10:07, 23-06-12:

λοιπον κανεις μια λιστα των εργασιων που πρεπει να γινουν....κ λες "εχουμε να κανουμε αυτο κ αυτο κ αυτο''οποτε πρεπει να καθορισουμε ποιος αναλαμβανει τι....
αν αρχισει τα σουξου μουξου ....δεν μπορω τωρα κλπ....ρωτας...κ ποτε θα γινουν ολα αυτα;;;
αν σου πει αυριο,τοτε θα περιμενεις εως αυριο.....
εν ολιγης αυτο που θελω να πω,ειναι οτι δινεις στον αλλο να καταλαβει οτι εχει ευθυνη απεναντι σε αυτες τις δουλειες....κ του πετας συνεχως το μπαλακι....
αν σηκωθεις κ αρχισεις μονη σου τις δουλειες....τοτε το μυνημα που στελνεις ειναι....ε καλα αστο,θα τις κανω μονη μου....κ ας δειχνεις νευριασμενη ή θυμωμενη ....

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

parafernalia (Νίκος)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη parafernalia
Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,394 μηνύματα.

O parafernalia έγραψε στις 14:34, 23-06-12:

αμάν... ρε σεις, είστε χειρότερες!
κι ύστερα απορείς γιατί υπάρχουν τόσες πολλές γυναίκες που καπνίζουν. ζήτω η ρέκλα!

εγώ απλά ντρέπομαι....

θα θεωρούσα αδιανόητο να βλέπω το μωρό να σκυλοπνίγεται με τις σφουγγαρίστρες και τα ξεσκονόπανα και να μην έβαζα ένα χέρι βοήθειας, τουλάχιστον κατά 50%. ειδικότερα αν η κοπέλα δουλεύει και κουράζεται σαν και μένα. οι δουλειές πρέπει να μοιράζονται. αν ο ένας σφουγγαρίζει και πλένει τα πιάτα ο άλλος σκουπίζει τις αυλές και φροντίζει τον κήπο και εναλλάξ, σύστημα matrix! όλοι για όλα!

εκτός απ' τις απλησιές, εκεί πρέπει ο καθένας να φροντίζει τα δικά του. το σώμα του, τα ρούχα του, τις οσμές του, το προσωπικό σου χώρο τον προστατεύεις διαφορετικά θα ψάχνεις τον έρωτα έξω απ' τα παράθυρα.

7 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

mindcircus

Επιφανές Μέλος

H mindcircus Open Mind, Open Heart έγραψε στις 19:55, 24-06-12:

Αρχική Δημοσίευση από christinelle
Επίσης νομίζω πως η σύγκριση συγκατοίκων, οικογένειας και φίλων με συντρόφους δεν έχει βάση γιατί οι σχέσεις είναι πολύ διαφορετικές.
Χμ... εδω δε θα συμφωνησω... τουλαχιστον μιλωντας για μενα προσωπικα, η αντιμετωπιση μου απεναντι σε ολους τους δικους μου ανθρωπους στο κομματι αυτο ειναι η ιδια... Οκευ ο καθενας τους διαφερει κι εχει αλλα χουγια, αλλα εγω παραμενω η ιδια και το ιδιο μοτιβο ακολουθω στο κομματι του νοικοκυριου. Γενικως θα ελεγα πως δεν απαιτω, αλλα προσπαθω να παρατηρω πως εχει μαθει ο αλλος. Αν δεν το εχει μαθει, και δυσκολευεται σε μια ηλικια να το μαθει, το σεβομαι κι αναλαμβανω οπως ειπα εγω τη δραση. Δρω με τροπο ωστε να καταννοησω γιατι πχ δεν κανει αυτη τη δουλεια ή γιατι δυσκολευεται σ'εκεινο το κομματι κοκ. Τωρα, αν φτασουμε σε σημειο να νιωσω πως ενω ναι μεν ξερει, αλλα με γραφει στα ... παπουτσια του, τοτε μιλαμε για ενα αλλο κομματι, που σαφως δεν θα εχει να κανει ΜΟΝΟ με το νοικοκυριο. Θα φανει η ασεβεια/αγενεια/γομαριά κι αλλου, οποτε εκει παμε αλλου, σε αλλο θεμα.

Κανείς δεν απαντάει κάθε πότε ξεσκονίζει, οπότε ξεκινάω εγώ. Επειδή έχουμε ένα σωρο ράφια και προθήκες με σκατολοίδια και διακοσμητικά, βαριέμαι απίστευτα να τα ξεσκονίσω και συνήθως το κάνω 2-3 φορές το μήνα, ανεξαρτήτως εποχής. Τις άδειες επιφάνειες που γίνονται γρήγορα τις κάνω πιό συχνά.
Να'σαι καλα ρε Κριστινελ που πες για το ξεσκονισμα, κοντεψα να χω τυψεις που ξεσκονιζω πιο αραια το καλοκαιρι. Τον Χειμωνα ευτυχως που ανοιγω καθημερινα για λιγο για να ξεμυριζει, και παλι, τοση σκονη οσο η καλοκαιρινη, δε μαζευεται... :/

Αρχική Δημοσίευση από parafernalia

θα θεωρούσα αδιανόητο να βλέπω το μωρό να σκυλοπνίγεται με τις σφουγγαρίστρες και τα ξεσκονόπανα και να μην έβαζα ένα χέρι βοήθειας, τουλάχιστον κατά 50%. ειδικότερα αν η κοπέλα δουλεύει και κουράζεται σαν και μένα. οι δουλειές πρέπει να μοιράζονται. αν ο ένας σφουγγαρίζει και πλένει τα πιάτα ο άλλος σκουπίζει τις αυλές και φροντίζει τον κήπο και εναλλάξ, σύστημα matrix! όλοι για όλα!

εκτός απ' τις απλησιές, εκεί πρέπει ο καθένας να φροντίζει τα δικά του. το σώμα του, τα ρούχα του, τις οσμές του, το προσωπικό σου χώρο τον προστατεύεις διαφορετικά θα ψάχνεις τον έρωτα έξω απ' τα παράθυρα.
Λιονταρακι!
Τιμη σου οσα γραφεις- κι αν τα ακολουθεις εισαι ανδρας με Α κεφαλαιο. Μπραβο Νικο

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη mindcircus : 24-06-12 στις 20:08.
Παράθεση

Johnny15 (Γιάννης)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Johnny15
Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 7,390 μηνύματα.

O Johnny15 έγραψε στις 20:06, 24-06-12:

Αυτές οι εικόνες με την γυναίκα και την κουζίνα έχουν πολύ πλάκα.

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

mindcircus

Επιφανές Μέλος

H mindcircus Open Mind, Open Heart έγραψε στις 20:16, 24-06-12:

Αρχική Δημοσίευση από Johnny15

Γιατι ειναι silly το κοριτσακι δεν καταλαβα. Κι αυτο μια απο τις διαφορες καθημερινες δουλειες ειναι. Οκευ δεν ξερουμε ολες να ασχολουμαστε με μηχανες και γενικως μηχανηματα, αλλα αν θελουμε να γνωριζουμε κατι, το μαθαινουμε κι ενιοτε ειμαστε και παρα πολυ ικανες σε αυτο και το ξερω και εκ θεωριας, αλλα και εκ πειρας προσωπικης. Το οτι δεν καταπιανονται πολλες δε σημαινει πως δεν μπορουν. Ειναι μια απο τις απειρες και χαζες κοινωνικες προκαταληψεις πως η γυναικα μενει στην κουζινα, ο ανδρας ασχολειται με μηχανηματα. Βλακειες πραγματικα. Πραγματικα ομως. Και το λεω με καθολου επαρση η φεμινιστικο στυλ (δε μ'αρεσουν τα ακρα αλλωστε) Προκειται για απλη λογικη για μενα τουλαχιστον. Τωρα εσυ βεβαια μια εικονιτσα εβαλες ο καημενουλης κι εγω αρχισα τις αναλυσεις μου. Μη δινεις σημασια

Αρχική Δημοσίευση από νικος ρεθυμνο
Οπα,οπα,εσυ το πας μακρια,οι διασημοι που τις προτιμουν κατι παραπανω θα ξερουν απο μας.Το πολυ πολυ να χρειαστει και 2η,για καλυτερο καθαρισμα...
Καθε ποτε τις εχουν να τους καθαριζει και τις προτιμουν, τους ρωτησες?? Αν την παιρνεις τη Φιλιππινεζα καθε μηνα, ζητω που καηκες, θα γεμισεις κατσαριδες!! Ακομα και μια τη βδομαδα να σου ρχεται, εσυ δε θα χεις καθαρισει μεσα στις αλλες μερες? Δε γινεται να μη ριξεις χλωρινη μεσα στη βδομαδα!!! Γιαυτο λεω, καλυτερα εσωτερικες που θ'αγαπουν το σπιτι. Διαφωνεις? Μωρε και μια να'ναι, αμα καθαριζει σωστα, αρκει. Τωρα, αμα προκειται για καμμια επαυλη, ε ενταξει, δυο ειναι απαραιτητες.
(!)

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη mindcircus : 24-06-12 στις 20:33.
Παράθεση

parafernalia (Νίκος)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη parafernalia
Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,394 μηνύματα.

O parafernalia έγραψε στις 20:32, 24-06-12:

Αρχική Δημοσίευση από Johnny15
Αυτή η φωτογραφία που έβαλες είναι από ένα ημερολόγιο της Sarah Lyon που προμοτάρει γυναίκες μηχανικούς. Η εικονιζόμενη είναι η Lucy Carrera, που μπορείς να την απολαύσεις και σε μια πιο σέξυ, ολόσωμη πόζα :

Ποτέ δεν κατάλαβα γιατί φοβίζει τους άνδρες μια έξυπνη, μαγκιόρα γυναίκα. Ας τις να δουλεύουν, θέλουμε κι εμείς το δικαίωμα στην κουζίνα!

5 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

mindcircus

Επιφανές Μέλος

H mindcircus Open Mind, Open Heart έγραψε στις 20:35, 24-06-12:

Ποτέ δεν κατάλαβα γιατί φοβίζει τους άνδρες μια έξυπνη, μαγκιόρα γυναίκα. Ας τις να δουλεύουν, θέλουμε κι εμείς το δικαίωμα στην κουζίνα!
Υστερα μου λετε να μην πιστευω στα ζωδια!
Μπραβο βρε Νικο, εισαι μια ακομα συμπαθεια μου απο το στεκι! Να συνεχισεις να τα πιστευεις αυτα καμαρι μου και πολυ μπροστα θα εισαι !!!

Παράθεση

pantelis1992

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη pantelis1992
Ο pantelis1992 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 31 μηνύματα.

O pantelis1992 έγραψε στις 21:13, 24-06-12:

Δε ''τους'' φοβίζει όπως λες απλά δεν έχουμε όλοι τα ίδια γούστα.Άλλος μπορεί να τη θέλει μαγκιόρα κ τσαμπουκαλού και άλλος γλυκιά και συνεσταλμένη.Επίσης ποια γυναίκα θεωρείς έξυπνη και ποια όχι?
ΠΣ προσωπικά σέξυ θεωρώ την παρακάτω

Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  63081053cr31.jpg
Εμφανίσεις:  54
Μέγεθος:  452,0 KB  
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη venividivici : 25-06-12 στις 16:29. Αιτία: διόρθωση παράθεσης και απο pantelis1992 24-06-2012 στις 22:14 Ορθο
Παράθεση

Άγγελος

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Άγγελος
Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 33 ετών , επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 9,663 μηνύματα.

O Άγγελος έγραψε στις 10:28, 25-06-12:

τι ζωωδιο εισαι?

παντως δεν ειναι θεμα φοβου
αλλα αρεσκειας οπως ειπε παραπανω ο φιλος

βασικα ο καθενας ασυναισθητα -μια ψαχνει και του αρεσει αυτο που του λειπει

αν καποιος ειναι πολυ αυθμορμητος πχ ψαχνει μια πιο οργανωμενη..
ανειναι πολυ επιθετικος ψαχνει μια πιο διπλωματα..

αν ειναι πολυ βαρβαρος, μπαχαλος,ψαχνει μια μανα..γλυκια , τρυφερη,και οργανωμενη(και λιγο αυστηρη οταν πρεπει) -η περιπτωση μου βασικα-

Δε ''τους'' φοβίζει όπως λες απλά δεν έχουμε όλοι τα ίδια γούστα.Άλλος μπορεί να τη θέλει μαγκιόρα κ τσαμπουκαλού και άλλος γλυκιά και συνεσταλμένη.
μαζι σου

ποια ειναι η γυναικα?
με μπερδευει η φωτο

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Άγγελος : 25-06-12 στις 10:41.
Παράθεση

Resident Evil

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Resident Evil
H Resident Evil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,055 μηνύματα.

H Resident Evil (δρυός πεσούσης πας ανήρ ξυλευεται) έγραψε στις 11:18, 25-06-12:

αμάν... ρε σεις, είστε χειρότερες!
κι ύστερα απορείς γιατί υπάρχουν τόσες πολλές γυναίκες που καπνίζουν. ζήτω η ρέκλα!
λύσσαξες με το κάπνισμα(!)

πως συνδυάζεται αυτό???

εγώ απλά ντρέπομαι....

+100
Aυτό ακριβώς... τόσο απλά, τόσο ήρεμα!

Καθε ποτε τις εχουν να τους καθαριζει και τις προτιμουν, τους ρωτησες?? Αν την παιρνεις τη Φιλιππινεζα καθε μηνα, ζητω που καηκες, θα γεμισεις κατσαριδες!! Ακομα και μια τη βδομαδα να σου ρχεται, εσυ δε θα χεις καθαρισει μεσα στις αλλες μερες? Δε γινεται να μη ριξεις χλωρινη μεσα στη βδομαδα!!! Γιαυτο λεω, καλυτερα εσωτερικες που θ'αγαπουν το σπιτι. Διαφωνεις? Μωρε και μια να'ναι, αμα καθαριζει σωστα, αρκει. Τωρα, αμα προκειται για καμμια επαυλη, ε ενταξει, δυο ειναι απαραιτητες.
(!)
Kαι δεν με λές ρε κοπελια...
Επίσης μπορείς να μου πεις, για την πόρσε θα χρειαστώ 2 θέσεις πάρκινγκ ή νομίζεις η μία φτάνει?
Κι έχω και ένα θέμα, το pool boy δεν καθαρίζει καλά τα φύλα που πέφτουν μες στην πισίνα, λες να του πω τπτ ή να μην τον ενοχλήσω γιατί δεν βρίσκεις και εύκολα pool boys τη σήμερον ημέρα?
Κι αυτός ο κηπουρός...1000 φορές του έχω πει να μην κλαδεύει τον Ιούνιο!

4 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

mindcircus

Επιφανές Μέλος

H mindcircus Open Mind, Open Heart έγραψε στις 11:28, 25-06-12:

Αρχική Δημοσίευση από Resident Evil
Kαι δεν με λές ρε κοπελια...
Επίσης μπορείς να μου πεις, για την πόρσε θα χρειαστώ 2 θέσεις πάρκινγκ ή νομίζεις η μία φτάνει?
Κι έχω και ένα θέμα, το pool boy δεν καθαρίζει καλά τα φύλα που πέφτουν μες στην πισίνα, λες να του πω τπτ ή να μην τον ενοχλήσω γιατί δεν βρίσκεις και εύκολα pool boys τη σήμερον ημέρα?
Κι αυτός ο κηπουρός...1000 φορές του έχω πει να μην κλαδεύει τον Ιούνιο!

Πες το ψεμματα χρυσο μου!!! μια θεση δεν ειναι αρκετη!!! Μα πως θα περνει τον αερα της αμα την εχεις κλεισμενη σε ενα παρκιν, χρειαζεσαι αλλο ενα να βλεπει ουρανο! Αμα ειναι καλο το πουλ μπου μην του πεις τιποτα και το χασουμε το παλικαρι!

Εεε μα μου λεει για Φιλιππινεζες ο απαυτος ο ξωπισω, να μην ανταπαντησω;; Θα'σκαγα!!! Προσαρμοζομαι ευκολα ομως στις συζητησεις, δεν μπορεις να πεις, ε;;;

Παράθεση

νικος ρεθυμνο (Νίκος)

Διακεκριμένο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 24 ετών , επαγγέλεται Δάσκαλος/α και μας γράφει απο Ρέθυμνο (Ρέθυμνο). Έχει γράψει 1,891 μηνύματα.

O νικος ρεθυμνο έγραψε στις 11:42, 25-06-12:

Εεε μα μου λεει για Φιλιππινεζες ο απαυτος ο ξωπισω, να μην ανταπαντησω;; Θα'σκαγα!!! Προσαρμοζομαι ευκολα ομως στις συζητησεις, δεν μπορεις να πεις, ε;;;
Νικο με λενε,δε θυμαμαι να με βαφτισαν ''απαυτο-ξωπισω''!

Παράθεση

Gilda

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Gilda
H Gilda αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,879 μηνύματα.

H Gilda Ας διάβαζες να πέρναγες.. έγραψε στις 11:46, 25-06-12:

Christinelle εγώ ξεσκονίζω όποτε δημιουργείται μια λεπτή στρώση σκόνης πάνω στα έπιπλα. Μία φορά τη βδομάδα? Λογικά μία, εκτός αν μέσα στην βδομάδα περιμένουμε κόσμο στο σπίτι, οπότε τα ξαναπερνάω λίγο.

Παράθεση

Resident Evil

Επιφανές Μέλος

H Resident Evil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,055 μηνύματα.

H Resident Evil (δρυός πεσούσης πας ανήρ ξυλευεται) έγραψε στις 11:49, 25-06-12:

ξεσκόνισμα...
μια φορά το χρόνο να το αφήσω???

Στο δωμάτιο που κοιμόμαστε μια φορά τη βδομάδα.
Σε σαλόνια και τα συναφή... όποτε κάνω "βαθύ καθάρισμα". Σε περιόδους προκοπής είναι μια φορά το μήνα αλλά σε περιόδους πήζω/βαριέμαι/προτιμώ να σπάω πέτρες παρά να καθαρίσω μπορεί να περάσει και 6μηνο χωρίς να δουν ξεσκονόπανο πάνω τους οι επιφάνειες...

Παράθεση

mindcircus

Επιφανές Μέλος

H mindcircus Open Mind, Open Heart έγραψε στις 11:49, 25-06-12:

Αρχική Δημοσίευση από νικος ρεθυμνο
Νικο με λενε,δε θυμαμαι να με βαφτισαν ''απαυτο-ξωπισω''!
Δε θυμομουν ποιος το ειχε γραψει. Εσυ θυμασαι παντα σε ποιον εχεις απαντησει; Ε δε σε εβρισα βρε, ο ξωπισω ειπα, αφου πισω ησουν και ο απαυτος επειδη δε θυμομουν ποιος το ειχε γραψει. Πες με απαυτη να πατσισουμε! Μην παρεξηγεισαι, χιουμορ κανω Ασε που αυτο με τη Φιλιππινεζα ηταν κορυφαια τραγικη ειρωνία, διοτι οταν το διαβασα ηταν οι μερες που ανακοινωναν για τη Συνοδο Κορυφης με θέμα την... κρίση χρέους της ευρωζώνης και κατ'επεκταση και της δικής μας...και ετοιμαζόταν κι ο... δικός μας... ξες ο ομορφούλης Διδυμος, αλλά επαθε λεει κατι το μάτι του και δεν μπορεί λεει ο γιατρος του να ταξιδεψει.. Παλι εκτος παω να βγω. Το σωζω πιστευω---> Που λες, για να μη βγουμε και οφ, θεωρω πως....... τη σημερον ημερα (!!!), οι Φιλιππινεζες ειναι ενας τροπος να διωχνουμε την πολλη βρωμια, αλλα αν δε βαλουμε κι εμεις το χερακι μας, θα εχουμε θεμα

υσ. Τελικα δεν ειμαι η μονη που ξεσκονιζω οποτε.... το θυμαμαι! Ουφ!

Παράθεση

νικος ρεθυμνο (Νίκος)

Διακεκριμένο μέλος

O νικος ρεθυμνο έγραψε στις 11:55, 25-06-12:

Δε θυμομουν ποιος το ειχε γραψει. Εσυ θυμασαι παντα σε ποιον εχεις απαντησει; Ε δε σε εβρισα βρε, ο ξωπισω ειπα, αφου πισω ησουν και ο απαυτος επειδη δε θυμομουν ποιος το ειχε γραψει. Πες με απαυτη να πατσισουμε! Μην παρεξηγεισαι, χιουμορ κανω Ασε που αυτο με τη Φιλιππινεζα ηταν κορυφαιο διοτι οταν το διαβασα ηταν οι μερες που ανακοινωναν για τη Συνοδο Κορυφης με θέμα την κρίση χρέους της ευρωζώνης και κατ'επεκταση και της δικής μας...και ετοιμαζόταν κι ο... δικός μας... ξες ο ομορφούλης Διδυμος, αλλά επαθε λεει κατι το μάτι του και δεν μπορεί λεει ο γιατρος του να ταξιδεψει..
Ναι βρε το καταλαβα,δεν παρεξηγησα.Απλα το ριξα εδω το Φιλιπινεζικο,γιατι οταν θα γινω δασκαλος και θα χω τη δικη μου επαυλη με το μισθο τον παχυλο που θα παιρνω,δεν θα καθομαι να κανω εγω τις δουλειες ο μεθιστανας...καταλαβαινεις...

Παράθεση

blur

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη blur
Ο blur αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 47 ετών . Έχει γράψει 22 μηνύματα.

O blur έγραψε στις 11:28, 27-06-12:

Λολ .. τελικά κανείς δε το γουστάρει το καθάρισμα ( ούτε έγω άλλωστε)! Πάντως στο δικό μας το σπίτι πέφτει 50% - 50%
και πιστεύω και ότι έτσι πρέπει. Και όυτε φιλιπινέζες ούτε τίποτα.. ολοι δουλεύουν αλλά λεφτά δε περισσεύουν και γιατί άλλωστε να πληρώσω για κάτι που το κάνω και εγώ και μάλιστα τέλεια!
¨??

Παράθεση

Άγγελος

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Άγγελος
Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 33 ετών , επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 9,663 μηνύματα.

O Άγγελος έγραψε στις 11:34, 27-06-12:

ο κουμπαρος

Παράθεση

Σπυρακος (^^)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Σπυρακος (^^)
Ο Σπυρακος (^^) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 21 ετών , επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Κέρκυρα (Κέρκυρα). Έχει γράψει 2,571 μηνύματα.

O Σπυρακος (^^) έγραψε στις 11:35, 27-06-12:

Να ναι καλα η μανουλα!!!

Παράθεση

Valder (Λυκούργος)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Valder
Ο Λυκούργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 34 ετών , επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αμπελόκηποι (Αττική). Έχει γράψει 3,291 μηνύματα.

O Valder απορροφημένος στο επίχρυσο τουλάτε του έγραψε στις 12:06, 27-06-12:

Στην ηλικία σου ξέρεις τι έκανα εγώ;

Έφερνα τα υλικά από το ραφάκι στη μάνα μου για να μαγειρέψει.

Παρακολουθούσα τη διαδικασία μαγειρέματος (ενίοτε συμμετείχα), χωρίς βέβαια να προσέχω αρκετά ώστε να μάθω αλλά τουλάχιστον της έκανα παρέα με κουβέντα όσο το αδερφάκι μου έπαιζε στον υπολογιστή.

Καθάριζα και έστρωνα το τραπέζι για να φάμε.

Είχα μια γωνίτσα στο πρώτο μας σπίτι όπου τη διατηρούσα μονίμως καθαρή.

Τώρα που έφτιαξαν οι γονείς μου το βαλντεροανάκτορο, όταν πάω εκεί, έχω πολύ μεγαλύτερο και αποκλειστικό χώρο τον οποίο πάλι διατηρώ καθαρό για όσες μέρες μείνω. Τα πράγματα που φέρνω από την Αθήνα μαζί μου, είναι μονίμως σε σακουλίτσες και τσαντάκια και βαλιτσούλες όταν δεν χρησιμοποιούνται, έτσι δε συφιλιάζω τη μάνα μου και φυσικά δεν χάνω και κανένα αντικείμενο κι εγώ!

Και μην ξεχάσω την κλασσική μαλακία που κάνει ο κόσμος και την κατάλαβα όταν ξεκίνησα να "συντηρώ/καθαρίζω" το δικό μου σπίτι εδώ στην Αθήνα. ΠΟΤΗΡΙΑ! Ένα ποτήρι για νερό, ένα για κοκακόλα, ένα για πορτοκαλάδα κι ένα για μπύρα. Ένα δηλαδή δε σου αρκούσε να το ξεπλύνεις στη χειρότερη ε; Κλασσικός αδερφός μου όποτε έρχεται αυτό κάνει. Εγώ θα τα πλύνω μετά όμως!

Όποτε πάει η μάνα μου στην Πάτρα, βρίσκει στην κουζίνα του κι άλλη μια έκδοση του Stronghold με νέα κάστρα από πιάτα και τάφρους (κουζινικά σκεύη γεμάτα ....απροσδιόριστα υγρά)

Λοιπόν, άμα την αγαπάς τη μανούλα σου όπως κι εγώ, βόηθα την. Και εκείνη θα το εκτιμήσει και θα χαρεί, κι εσύ θα γίνεις άνθρωπος και δε θα μεταφέρεις τέτοια κουσούρια στη μελλοντική σου κοπέλα-γυναίκα.

7 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Gilda

Τιμώμενο Μέλος

H Gilda Ας διάβαζες να πέρναγες.. έγραψε στις 15:17, 28-06-12:

Έχουμε εδώ στο γραφείο ενα παιδί, το οποιο κατά τα άλλα είναι συμπαθέστατο, αλλά κάνει το εξής.
Όταν έχει πιει τον καφέ του, ή έχει φάει το φαγητό του (το μεσημέρι σταματάμε για διάλειμμα), πάει και το ποτήρι και το πιάτο στο νεροχύτη, για να του το πλύνουμε εμείς. Στο δικό του μυαλό, πλένουν μόνο οι γυναίκες, αυτό του χει μάθει η οικογένειά του ότι είναι το λογικό. Και δεν το κάνει καθόλου για να μας μειώσει. Είναι φιλότιμο παιδί, ο πρώτος που τρέχει όταν κάποιος μας κάτι χρειαστεί, όλο να βοηθήσει κτλ. Φυσικά κανείς μας για πολύ καιρό δεν του έπλενε το πιάτο του και στο τέλος τα πλένει μόνος του. Όμως πάντα μα πάντα, έχει αυτό το παραπονεμένο ύφος του στυλ "Μα τί με βάζετε να κάνω, αφού δεν είναι δική μου δουλειά αυτό.."...
Το αστείο ήταν το εξής. Μ αυτό το παιδί έχουμε γίνει πολύ φίλοι. Ε η μαμά του μαγειρεύει τέλεια. Μια μέρα δοκίμασα μια μπουκιά από τα γεμιστά της μαμάς του, και του λέω αστειευεόμενη "Α.. Να πεις στη μαμά σου να με υιοθετήσει, θα μαστε αδελφάκια και θα τρώω κι εγώ τα γεμιστά σου!". Και τί μου απάντησε? "Ναι αμέ, θα χαρεί η μαμά μου. Θα κάνεις τις δουλειές του σπιτιού". Δηλαδή δεν του ρθε να μου πει ότι η μάνα του θα χαρεί που θα αποκτησει κόρη (έχει δυο γιους), ή που θα χει και ένα τρίτο παιδί κτλ, όοοοοοοχχχχχχχχχχιιιιι.. Αυτόματα, η σκέψη μιας ακόμα γυναίκας στο σπίτι συνδυάζεται με το ότι θα κάνει δουλειές...

Παράθεση

adele

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη adele
H adele αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φωτογράφος . Έχει γράψει 272 μηνύματα.

H adele έγραψε στις 15:49, 28-06-12:

Αρχική Δημοσίευση από Valder
Στην ηλικία σου ξέρεις τι έκανα εγώ;

Έφερνα τα υλικά από το ραφάκι στη μάνα μου για να μαγειρέψει.

Παρακολουθούσα τη διαδικασία μαγειρέματος (ενίοτε συμμετείχα), χωρίς βέβαια να προσέχω αρκετά ώστε να μάθω αλλά τουλάχιστον της έκανα παρέα με κουβέντα όσο το αδερφάκι μου έπαιζε στον υπολογιστή.

Καθάριζα και έστρωνα το τραπέζι για να φάμε.

Είχα μια γωνίτσα στο πρώτο μας σπίτι όπου τη διατηρούσα μονίμως καθαρή.

Τώρα που έφτιαξαν οι γονείς μου το βαλντεροανάκτορο, όταν πάω εκεί, έχω πολύ μεγαλύτερο και αποκλειστικό χώρο τον οποίο πάλι διατηρώ καθαρό για όσες μέρες μείνω. Τα πράγματα που φέρνω από την Αθήνα μαζί μου, είναι μονίμως σε σακουλίτσες και τσαντάκια και βαλιτσούλες όταν δεν χρησιμοποιούνται, έτσι δε συφιλιάζω τη μάνα μου και φυσικά δεν χάνω και κανένα αντικείμενο κι εγώ!

Και μην ξεχάσω την κλασσική μαλακία που κάνει ο κόσμος και την κατάλαβα όταν ξεκίνησα να "συντηρώ/καθαρίζω" το δικό μου σπίτι εδώ στην Αθήνα. ΠΟΤΗΡΙΑ! Ένα ποτήρι για νερό, ένα για κοκακόλα, ένα για πορτοκαλάδα κι ένα για μπύρα. Ένα δηλαδή δε σου αρκούσε να το ξεπλύνεις στη χειρότερη ε; Κλασσικός αδερφός μου όποτε έρχεται αυτό κάνει. Εγώ θα τα πλύνω μετά όμως!

Όποτε πάει η μάνα μου στην Πάτρα, βρίσκει στην κουζίνα του κι άλλη μια έκδοση του Stronghold με νέα κάστρα από πιάτα και τάφρους (κουζινικά σκεύη γεμάτα ....απροσδιόριστα υγρά)

Λοιπόν, άμα την αγαπάς τη μανούλα σου όπως κι εγώ, βόηθα την. Και εκείνη θα το εκτιμήσει και θα χαρεί, κι εσύ θα γίνεις άνθρωπος και δε θα μεταφέρεις τέτοια κουσούρια στη μελλοντική σου κοπέλα-γυναίκα.
Πες τα βρε παιδί μου, πες τα!!

Παράθεση

Devina

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Devina
H Devina αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 4,044 μηνύματα.

H Devina έγραψε στις 16:32, 28-06-12:

Αρχική Δημοσίευση από Gilda
Έχουμε εδώ στο γραφείο ενα παιδί, το οποιο κατά τα άλλα είναι συμπαθέστατο, αλλά κάνει το εξής.
Όταν έχει πιει τον καφέ του, ή έχει φάει το φαγητό του (το μεσημέρι σταματάμε για διάλειμμα), πάει και το ποτήρι και το πιάτο στο νεροχύτη, για να του το πλύνουμε εμείς. Στο δικό του μυαλό, πλένουν μόνο οι γυναίκες, αυτό του χει μάθει η οικογένειά του ότι είναι το λογικό. Και δεν το κάνει καθόλου για να μας μειώσει. Είναι φιλότιμο παιδί, ο πρώτος που τρέχει όταν κάποιος μας κάτι χρειαστεί, όλο να βοηθήσει κτλ. Φυσικά κανείς μας για πολύ καιρό δεν του έπλενε το πιάτο του και στο τέλος τα πλένει μόνος του. Όμως πάντα μα πάντα, έχει αυτό το παραπονεμένο ύφος του στυλ "Μα τί με βάζετε να κάνω, αφού δεν είναι δική μου δουλειά αυτό.."...
Το αστείο ήταν το εξής. Μ αυτό το παιδί έχουμε γίνει πολύ φίλοι. Ε η μαμά του μαγειρεύει τέλεια. Μια μέρα δοκίμασα μια μπουκιά από τα γεμιστά της μαμάς του, και του λέω αστειευεόμενη "Α.. Να πεις στη μαμά σου να με υιοθετήσει, θα μαστε αδελφάκια και θα τρώω κι εγώ τα γεμιστά σου!". Και τί μου απάντησε? "Ναι αμέ, θα χαρεί η μαμά μου. Θα κάνεις τις δουλειές του σπιτιού". Δηλαδή δεν του ρθε να μου πει ότι η μάνα του θα χαρεί που θα αποκτησει κόρη (έχει δυο γιους), ή που θα χει και ένα τρίτο παιδί κτλ, όοοοοοοχχχχχχχχχχιιιιι.. Αυτόματα, η σκέψη μιας ακόμα γυναίκας στο σπίτι συνδυάζεται με το ότι θα κάνει δουλειές...

Πάντως, αν κάποιος άντρας έχει ζήσει μόνος του ως φοιτητής και είναι καθαρός γενικά, μπορεί να έρθει και στη θέση της κοπέλας και να βοηθάει και να συμμετέχει σε όλα.
Έχει βάλει δηλαδή και το πλυντήριο του, έχει ρίξει και το σφουγγάρισμα.. Έχει κρατήσει δηλαδή ένα σπίτι, για 4 χρόνια, καθαρό.. ή έστω σχεδόν καθαρό και βιώσιμο.

Χωρίς βέβαια να είναι προϋπόθεση έτσι;

6 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Gilda

Τιμώμενο Μέλος

H Gilda Ας διάβαζες να πέρναγες.. έγραψε στις 15:26, 29-06-12:

Αρχική Δημοσίευση από Devina
Πάντως, αν κάποιος άντρας έχει ζήσει μόνος του ως φοιτητής και είναι καθαρός γενικά, μπορεί να έρθει και στη θέση της κοπέλας και να βοηθάει και να συμμετέχει σε όλα.
Έχει βάλει δηλαδή και το πλυντήριο του, έχει ρίξει και το σφουγγάρισμα.. Έχει κρατήσει δηλαδή ένα σπίτι, για 4 χρόνια, καθαρό.. ή έστω σχεδόν καθαρό και βιώσιμο.

Χωρίς βέβαια να είναι προϋπόθεση έτσι;
Συμφωνώ απόλυτα μαζί σου. Φυσικά όμως πάνω απ όλα χρειάζεται και καλή θέληση. Πιστεύω ότι και ως φοιτητής να μην έχει ζήσει κανείς, αν έχει τη θέληση να βοηθήσει, κάτι θα βρει να κάνει. Να πλύνει πιάτα, να σκουπίσει, να βάλει ένα πλυντήριο, κάτι θα βρει. Όλα τα άλλα απλά μου δείχνουν ότι δεν θέλει να προσπαθησει.

3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Demlogic

Πολύ δραστήριο μέλος

Το avatar του χρήστη Demlogic
Ο Demlogic αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Άεργος/η . Έχει γράψει 596 μηνύματα.

O Demlogic λ έγραψε στις 10:06, 19-07-12:

Η γυναικα, και θα πει και ενα τραγουδι, θα φτιαξει ενα σαντουιτς, και οταν το θελουμε "if you know what i mean"

Παράθεση

Gilda

Τιμώμενο Μέλος

H Gilda Ας διάβαζες να πέρναγες.. έγραψε στις 10:49, 19-07-12:

Αρχική Δημοσίευση από Demlogic
Η γυναικα, και θα πει και ενα τραγουδι, θα φτιαξει ενα σαντουιτς, και οταν το θελουμε "if you know what i mean"
Τι άλλο θα λεγες στα 18? Μεγαλώνοντας θα βρεθεί καμια καλή Χριστιανή να σου ρίξει καμιά παντόφλα και θα στρώσεις κι εσύ!

Παράθεση

christinelle

Διακεκριμένο μέλος

H christinelle δεν είχε τι να κάνει και έγραψε στις 11:09, 19-07-12:

Αρχική Δημοσίευση από Demlogic
Εχεις λιώσει στο 9gag ε?

Παράθεση

Demlogic

Πολύ δραστήριο μέλος

Το avatar του χρήστη Demlogic
Ο Demlogic αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Άεργος/η . Έχει γράψει 596 μηνύματα.

O Demlogic λ έγραψε στις 18:50, 19-07-12:

Εχεις λιώσει στο 9gag ε?
οχι, το 9gag λιωνει στον demlogic

Παράθεση

mourningStar

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη mourningStar
Ο mourningStar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 27 μηνύματα.

O mourningStar FACILITATE CELLULAR REVOLUTION έγραψε στις 15:35, 28-07-12:

Ποιος θα τις κανει?Η γυναικα που δεν θα θελει να θεωρει τον εαυτο της ενα κομματι κρεας που βαζει καλλυντικα και θελει μονο να εχει γκομενους(ερωμενους,φιλους,μπουφρεντς).Βαρεθηκα τις ακαματες,βαλε ενα φαγητο στο τσουκαλι,δεν θα υποστεις πτωση των οπισθιων σου.Η φυση σε εκανε για 2 λογους,να κανεις παιδια και οτι συνεπαγεται και μα φροντιζεις το σπιτι.Αν θες να το παιξεις φεμινιστρια,μην κυκλοφορας με μινια.

-8 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Pequeño

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Pequeño
H Pequeño αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,761 μηνύματα.

H Pequeño έγραψε στις 17:54, 28-07-12:

Εγώ σε ότι αφορά δουλειές του σπιτιού δεν μπορώ να έχω κανέναν στα πόδια μου, όσο αντέχω να περνάνε όλα από τα χέρια μου θα τα κάνω μόνη μου, έχω και μια μανία με την καθαριότητα, είμαι και ξεροκέφαλη και δεν παίζει να τον εμπιστευόμουν να καθαρίσει την τουαλέτα πχ σε στυλ "δεν το κάνεις καλά, θα το κάνω εγώ", αν κάνει και αυτός δουλειές στο σπίτι θα κουραζόμαστε και οι δύο γιατί στάνταρ θα πήγαινα να καθαρίσω και εγώ για δεύτερη φορά (είπαμε, δεν τα κάνεις όπως έγω!)!

Από την άλλη δεν θα με χαλούσε καθόλου να έφτιαχνε αυτός το βραδινό ή γενικά το φαί μιας και με την κουζίνα δεν τα πάω καλά

Δουλειές που θα ήθελα να κάνει: συνεργείο το αμάξι, λογαριασμούς (δεν αντέχω τις ουρές ), σούπερ μάρκετ να πηγαίνουμε μαζί, και αν μπορεί να σηκώνει/τινάζει/πλένει τα χαλιά εγώ ούτε σε όνειρο δεν μπορώ να τα κουβαλήσω τέτοιο σαμιαμίδι που είμαι

Και τέλος, οπωσδήποτε θα απαιτούσα βοήθεια σε όλες τις δουλειές μόνο σε μια περίπτωση...μετά από γέννα, για ένα διάστημα μέχρι να βρω ισορροπίες με το μπέμπη

Παράθεση

fockos

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη fockos
Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Γιατρός και μας γράφει απο Ζάκυνθος (Ζάκυνθος). Έχει γράψει 10,375 μηνύματα.

O fockos έγραψε στις 17:55, 28-07-12:

Αρχική Δημοσίευση από Gilda
Αν είναι ένα γραφείο με 1 άντρα και όλο γυναίκες μετά είναι γαιδουριά να βάζετε τον άντρα να κάνει αυτή την δουλειά.
Οι γυναίκες είναι τελειομανείς με την καθαριότητα π.χ. με το στρώσιμο του κρεβατιού

Παράθεση

yperoxi

Πολύ δραστήριο μέλος

H yperoxi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 465 μηνύματα.

H yperoxi Wake up, rise up έγραψε στις 02:13, 30-07-12:

Αρχική Δημοσίευση από mourningStar
Ποιος θα τις κανει?Η γυναικα που δεν θα θελει να θεωρει τον εαυτο της ενα κομματι κρεας που βαζει καλλυντικα και θελει μονο να εχει γκομενους(ερωμενους,φιλους,μπουφρεντς).Βαρεθηκα τις ακαματες,βαλε ενα φαγητο στο τσουκαλι,δεν θα υποστεις πτωση των οπισθιων σου.Η φυση σε εκανε για 2 λογους,να κανεις παιδια και οτι συνεπαγεται και μα φροντιζεις το σπιτι.Αν θες να το παιξεις φεμινιστρια,μην κυκλοφορας με μινια.
1ον η θέση της γυναίκας έχει αλλάξει ανεπιστρεπτί είτε σ' αρέσει είτε όχι.
2ον στις πόλεις δεν υπάρχει τσουκάλι....αλλά διακρίνω μια πολύ έντονα επαρχιώτικη (με την κακή έννοια) νοοτροπία....
3ον η φύση προσφέρει στη γυναίκα την επιλογή να κάνει παιδια κ θα την αξιοποιήσει όταν (κ όποτε θέλει κ ο πάτερας μπορεί ακόμη κ να μη το μάθει ποτέ....)
4ον η φύση δεν έκανε τη γυναίκα ικανή να φροντίζει το σπίτι γιατι στη φύση απλά δεν υπάρχουν σπίτια!

υγ. Όταν κυκλοφορούν τέτοιοι άνδρες πραγματικά χαλάνε την εικόνα και των ελάχιστων καλών που κυκλοφορούν!
Άλλαξε τρόπο σκέψης σύντομα ή άλλαξε κοινωνία!

Παράθεση

Δεσμώτης

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη Δεσμώτης
Ο Δεσμώτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 39 ετών . Έχει γράψει 3,564 μηνύματα.

O Δεσμώτης έγραψε στις 02:22, 30-07-12:

καλά ο μουρνινγκσταρόβας μόνο δεν έγραψε

ότι η σωστή νοικοκυρά καταπίνει.....................​...δεν λερώνει τα σεντόνια..

αλλά μη του τη πέφτετε τόσο πολύ κι εσείς, λυσσάρες.

Μην νομίζετε οτι μπορεί να τα κάνει κι όλα μόνος του,
ένας κούκλος (δεν) δεν φέρνει την άνοιξη παιδιά.

Παράθεση

anna_sdr

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη anna_sdr
H anna_sdr αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 14 μηνύματα.

H anna_sdr έγραψε στις 00:59, 07-09-12:

παιδιά.....έλεος 50-50....

Σας λέει κάατι?

heloooo!

Αν είναι δυνατόν τον 21 ο αιώνα να το συζητάμε κιόλας....μισές μισές θα γίνονται, αφού και οι 2 δουλεύουν και οι 2 κουράζονται και αφήστε που στην τελική μπορεί να παιχτεί και καμιά ωραία φάση αν κάνουν τις δουλειές μέσα σε ένα ωραίο κλίμα, πόσο μάλλον αν υπάρχει και μουσικούλα στο background!!!!!!!!

Παράθεση

Resident Evil

Επιφανές Μέλος

H Resident Evil (δρυός πεσούσης πας ανήρ ξυλευεται) έγραψε στις 07:27, 07-09-12:

Αρχική Δημοσίευση από anna_sdr
παιδιά.....έλεος 50-50....
αφήστε που στην τελική μπορεί να παιχτεί και καμιά ωραία φάση αν κάνουν τις δουλειές μέσα σε ένα ωραίο κλίμα, πόσο μάλλον αν υπάρχει και μουσικούλα στο background!!!!!!!!
- μωράκι μου τι όμορφη που είσαι έτσι τυλιγμένη στη σκόνη την ώρα που ξεσκονίζεις/σκουπίζεις/καθαρίζεις το μπάνιο!
- κι εσύ θησαυρέ μου την ώρα που ξεπλένεις από λάδια και λοιπά αηδιαστικά τις κατσαρόλες είσαι ένας κούκλος!
(Φιλιούνται, αγκαλιάζονται...)

===
Τώρα τι να σας πω μπορεί, ποτέ δεν ξέρεις!

Παράθεση

άντζυ

Πολύ δραστήριο μέλος

Το avatar του χρήστη άντζυ
H άντζυ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 475 μηνύματα.

H άντζυ εσύ, εσύ ότι μισώ, εσύ ότι γυρεύω.! ! ! έγραψε στις 09:11, 07-09-12:

Αρχική Δημοσίευση από fockos
Αν είναι ένα γραφείο με 1 άντρα και όλο γυναίκες μετά είναι γαιδουριά να βάζετε τον άντρα να κάνει αυτή την δουλειά.
Οι γυναίκες είναι τελειομανείς με την καθαριότητα π.χ. με το στρώσιμο του κρεβατιού
Η άποψη της αδερφής μου...<<Γιατί να στρώσω το κρεβάτι αφού θα ξανακοιμηθώ.??>> Ευτυχώς που δεν έχει την ίδια άποψη και για το πλύσημο των πιάτων...!

Παράθεση

yperoxi

Πολύ δραστήριο μέλος

H yperoxi Wake up, rise up έγραψε στις 01:34, 10-09-12:

Αρχική Δημοσίευση από άντζυ
Η άποψη της αδερφής μου...<<Γιατί να στρώσω το κρεβάτι αφού θα ξανακοιμηθώ.??>> Ευτυχώς που δεν έχει την ίδια άποψη και για το πλύσημο των πιάτων...!
Ακριβώς την ίδια άποψη έχω κ γω! Δεν το έχω στρώσει ποτέ κ άμα είναι να μπει κανείς στο δωμάτιό μου απλά εκσφενδονίζω το σκέπασμα στη ντουλάπα. Σε ένα δευτερόλεπτο το κρεβάτι είναι έτοιμο!

Παράθεση

άντζυ

Πολύ δραστήριο μέλος

Το avatar του χρήστη άντζυ
H άντζυ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 475 μηνύματα.

H άντζυ εσύ, εσύ ότι μισώ, εσύ ότι γυρεύω.! ! ! έγραψε στις 08:35, 10-09-12:

Αρχική Δημοσίευση από yperoxi
Ακριβώς την ίδια άποψη έχω κ γω! Δεν το έχω στρώσει ποτέ κ άμα είναι να μπει κανείς στο δωμάτιό μου απλά εκσφενδονίζω το σκέπασμα στη ντουλάπα. Σε ένα δευτερόλεπτο το κρεβάτι είναι έτοιμο!
Χμμμμ..θα σας βάλω να κάνετε παρέα γιατί εγώ δεν βγάζω άκρη μαζί της...

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη MissKit : 11-09-12 στις 10:23. Αιτία: Split προς μεταφορά σε off topic
Παράθεση

yperoxi

Πολύ δραστήριο μέλος

H yperoxi Wake up, rise up έγραψε στις 00:00, 21-09-12:

Αρχική Δημοσίευση από fockos
Αν δει κανείς το κρεβάτι μου θα σοκαριστεί από την τελεομανία μου: δεν έχει στρωθεί ποτέ!

Παράθεση

elise.

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη elise.
H elise. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 122 μηνύματα.

H elise. έγραψε στις 18:22, 25-09-12:

Νομίζω ότι το πιο ωραίο και αναγκαίο πράγμα σ' αυτά τα πρακτικά θέματα συμβίωσης είναι ο συμβιβασμός, ενώ το ιδανικό είναι να κάνει ο καθένας με χαρά τις δουλειές που ο άλλος σιχαίνεται. Πχ. απεχθάνομαι τη μαγειρική και το ξεσκόνισμα αλλά μ' αρέσει να τσιτώνω όλο το σπίτι μέσα σε μισή ώρα μετά μουσικής, να καθαρίζω και να σιδερώνω. Στον άλλο μπορεί να αρέσει να επιμελείται το φαγητό
Σε κάθε περίπτωση είμαι πολύ μικρή για να μπω σε διαδικασία να σκεφτώ τη συμβίωση, πόσο μάλλον το μοίρασμα στο νοικοκυριό.. Όταν έρθει η στιγμή, ακόμη κι αυτά τα ασήμαντα και ταυτόχρονα αναγκαία καθημερινά θέματα, ευελπιστώ ότι θα λυθούν.

Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    lugar

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους