Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 66,108 εγγεγραμμένα μέλη και 2,388,336 μηνύματα σε 74,666 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα

Καλώς ήρθατε στο e-steki!

Εγγραφή Βοήθεια

Τις δουλειές του σπιτιού ποιος θα τις κάνει;

torry (Χριστίνα)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη torry
H Χριστίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών και επαγγέλεται Τηλ. Εξυπηρέτηση πελατών . Έχει γράψει 362 μηνύματα.

H torry έγραψε στις 22:24, 27-08-06:

ο άντρας μου που ζουμε πλεον μαζι αρκετό καιρό, κάνει ΟΛΕΣ τις δουλειες χωρις να του το πω εγώ....
απλα και μονο επειδη καταλαβαινει και επειδη με σέβεται....
επειδή ξέρει οτι αν δεν κάνει ΚΑΙ αυτος θα πρέπει να τις κάνω ΟΛΕΣ εγώ...
κι αν τις κάνω ΟΛΕΣ εγώ δεν θα έχω διάθεση απ την κουραση να ασχοληθώ μαζί του... έχει βάλει λοιπόν τις προτεραιότητες του... προτιμαει να κουραστει λίγο κι αυτος και να ξεκουραστούμε μαζι απ το να ξεκουραστεί μονος του....
το ίδιο ακριβώς ήταν και ο προηγούμενος σύντροφος μου που συζήσαμε μαζί για αρκετό διάστημα!
εγω αυτο το λέω αγάπη κι οχι ωριμότητα....
Παίζουν πολοί παράγοντες ρόλο όμως! Αν δεν κάνω λάθος δουλεύεις πολλές ώρες. Οπότε είναι λογικό!Και αν κι ο αντρας σου κάνει και εκείνος δουλειά γραφείου ίσως να έχει την διάθεση να σε βοηθήσει! Εμένα όμως δουλεύει 11 ώρες την ημέρα χειρονακτική δουλειά και ειδικά τώρα το καλοκαίρι σε θερμοκρασιές πάνω απο 55`! Για πες μου με τι κουράγιο να βοηθήσει? Αλλο τώρα λόγω της εγκυμοσύνης.. Οσο για προηγούμενη σχέση μόνο όταν άφηνα το σπίτι τελειώς χάλια από την κούραση, μόνο τότε και πάλι πασαλίματα!

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Κακή Επιρροή (Αναστασία)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Κακή Επιρροή
H Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 6,729 μηνύματα.

H Κακή Επιρροή εχμ... είπε γεια ...κι έγραψε στις 22:28, 27-08-06:

Αρχική Δημοσίευση από torry
Παίζουν πολοί παράγοντες ρόλο όμως! Αν δεν κάνω λάθος δουλεύεις πολλές ώρες. Οπότε είναι λογικό!Και αν κι ο αντρας σου κάνει και εκείνος δουλειά γραφείου ίσως να έχει την διάθεση να σε βοηθήσει! Εμένα όμως δουλεύει 11 ώρες την ημέρα χειρονακτική δουλειά και ειδικά τώρα το καλοκαίρι σε θερμοκρασιές πάνω απο 55`! Για πες μου με τι κουράγιο να βοηθήσει? Αλλο τώρα λόγω της εγκυμοσύνης.. Οσο για προηγούμενη σχέση μόνο όταν άφηνα το σπίτι τελειώς χάλια από την κούραση, μόνο τότε και πάλι πασαλίματα!

μπα... μάλλον το αντίθετο
εγώ κάνω δουλεια γραφειου κι αυτος χειρονακτική και ορθοστασια κλπ αλλα οκ αυτος 8ωρο 5θήμερο ενώ εγω 8ωρο 6ήμερο
οχι δεν εχει σημασια.... κανει τα ισα με μενα χωρις κανενα απολυτως διαχωρισμο (ευχαριστώ την πεθερα μου για αυτο γιατι απλα ετσι τους εχει μαθει και τους 2 γιους της!!!)
τωρα βεβαια αν δουλευε οπως λες 11ωρο σε εξωτερικη εργασια κλπ.... οντως θα ειχα λιγοτερες απαιτήσεις.... προσεξε με ομως... ΑΠΛΑ λιγοτερες, οχι ΚΑΘΟΛΟΥ

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Subject to change (Λία)

Founder

Το avatar του χρήστη Subject to change
H Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Web developer . Έχει γράψει 9,471 μηνύματα.

H Subject to change έγραψε στις 22:29, 27-08-06:

Έχω την εντύπωση οτι ο άντρας της κουε είναι μηχανικός αυτκοκινήτων... Άρα επίσης χειρωνακτική δουλειά... Τώρα οι 11 ώρες όντως είναι πολλές... Αλλά και πάλι, ας μην κάνει το 50%, ας κάνει ένα 20-30% ώστε να κουράζεστε εξίσου... Γιατί να κουράζεσαι εσύ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ?

(κάτι μου λέει οτι αν μπει ο άντρας σου στο παρόν thread θα μισήσει το e-steki με αυτά που σου λέμε πάντως )

Παράθεση

Demelene

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη Demelene
Ο Demelene αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 39 ετών , επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,851 μηνύματα.

O Demelene έγραψε στις 09:22, 28-08-06:

Πάντως η Torry για μένα μιλάει από την σκοπιά της πραγματικότητας και όχι μιας θεωρίας του πως πρέπει να είναι! Η ΚΟΥΕ είναι η μόνη που έχει κατουσία αντεπιχείρημα στην Torry λόγω της κατάστασης της και όπως είπε και η TOrry ελπίζω αυτά να ισχύσουν και στο μέλλον μετά την εγκυμοσύνη!
Michelle εσύ καλά τα λες του πως πρέπει να είναι αλλά με την μόνο προσθήκη ότι πρέπει συνολικά οι δουλειές (εισόδημα+κούραση στην δουλειά+σπίτι+παιδί) να μοιράζονται στην μέση και όπως καλά σου λέει αυτά που βλέπεις τώρα ίσως να μην είναι και πραγματικότητα! Και υπάρχουν και κάποιοι λόγοι γιαυτό!
1)Οι γυναίκες δίνεται μεγαλύτερη σημασία σε μικρά πραγματάκια, συνεπώς ο άνδρας που θα κάνει την μισοδουλειά για σας (ολόκληρη γιαυτόν) κάποια φάση θα πάρει χαμπάρι του γιατί να το κάνω αφού θα το ξανακάνει και ο άλλος
2)Έχετε λίγο την αυταρχική πεποίθηση ότι εσείς θα το κάνετε καλύτερα και ότι το νοικοκυριό είναι MyHouse κατάσταση και εσύ απλά με βοηθάς!
3)Ωραίες οι θεωρίες αλλά στην πραγματικότητα τα παιδιά μεγαλώνονται με την κατάσταση που περιγράφει η Torry!Δλδ έχω φίλους που θεωρούν υποχρεώση της μάνας-μελλοντική κοπέλα να τα φροντίζει αυτή! Τώρα το πως γίνεται όλοι ξέρεται! Και αντίστοιχα οι γυναίκες που λένε μισα μισά φτάνουν στην φάση τελικά να υποκύπτουν στις "υποχρεώσεις" τους ειδικά όταν φοβούνται την σύγκριση με την μάνα!
Δεν λέω ότι είναι σωστό αλλά είναι η πραγματικότητα! Και σχετικά με το παιδί, η μάνα είναι αλλιώς σίγουρα!
Αν κοιτάξετε λίγο τριγύρω θα δείτε πιστεύω ότι η Torry έχει δίκιο καθώς αυτή είναι η πραγματικότητα και η ΚΟΥΕ εξαίρεση και αυτό που θέλει η Michelle και έχει αυτή την στιγμή μια όαση στην έρημο ή μια μελλοντική εξαίρεση!

Προσωπικά δεν άφηνα την κοπέλα μου να ασχοληθεί με τα του σπιτιού μου! Και ήθελε να το κάνει για να μου αποδείξει ότι θα μπορούσε να είναι καλή νοικοκυρά (κάπως έτσι).

Παράθεση

adespoto

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη adespoto
H adespoto αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών , επαγγέλεται Εκπαιδευτικός και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 1,321 μηνύματα.

H adespoto ειμαι ερωτευμένη!!!! έγραψε στις 10:00, 28-08-06:

Αρχική Δημοσίευση από kleftra
Δεν είναι ένα ακόμη θέμα περί ισότητας ούτε διαμάχης των δύο φύλων.
Είναι μια απλή (και ύπουλη ) ερώτηση που μου κατέβηκε τώρα που ετοιμάζομαι να σφουγγαρίσω(βασικά για να το καθυστερήσω γιατί βαριέμαι ).
Εστω ότι έρχεται η στιγμή που συζείτε ή παντρευεστε καποιον/α και φυσικα το σπιτάκι σας δεν θα είναι αυτοκαθαριζόμενο και τα ψώνια δεν θα ερχονται μόνα τους απο το σούπερ μάρκετ, οπότε πως έχετε στο μυαλό σας να κατανεμηθούν οι δουλειές του σπιτιού;
Και μην σας φαίνεται τόσο απλο θεμα καμμια φορά είναι απαραίτητη συνθήκη για μια ομαλή συμβίωση
Τις δουλειές του σπιτιού προφανώς τις κάνουν και οι δύο (εκτός κι αν ο ένας από τους δύο δεν δουλεύει καθόλου οπότε κάνει τις περισσότερες ή και όλες). Αυτό είναι το πιο λογικό για να είναι και οι δύο ευχαριστημένοι σε ένα σπίτι. Τώρα αν κάποιος την έχει δει πασάς τότε ας πληρώσει καθαρίστρια ή ας πάει αλλού να ψάξει για θύματα.

Παράθεση

dooo

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη dooo
H dooo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,231 μηνύματα.

H dooo έγραψε στις 10:04, 28-08-06:

Αρχική Δημοσίευση από Demelene
Προσωπικά δεν άφηνα την κοπέλα μου να ασχοληθεί με τα του σπιτιού μου! Και ήθελε να το κάνει για να μου αποδείξει ότι θα μπορούσε να είναι καλή νοικοκυρά (κάπως έτσι).
ούτε ένα πιάτο βρε παιδί μου δεν την άφηνες να πλύνει?

Παράθεση

Demelene

Διακεκριμένο μέλος

Ο Demelene αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 39 ετών , επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,851 μηνύματα.

O Demelene έγραψε στις 12:00, 28-08-06:

Αρχική Δημοσίευση από dooo
ούτε ένα πιάτο βρε παιδί μου δεν την άφηνες να πλύνει?
Δεν αφήνω ποτέ κανένα να κ΄νει πράγματα που εγώ βαριέμαι ή είναι της ευθύνης μου! Η κοπέλα ήταν πάντα προσκεκλημένη μου και συνεπώς δεν υπήρχε περίπτωση να κάνει κάτι ειδικά με τον σκοπό που είχε! Αν ήθελε πχ να μαγειρέψει από χόμπυ γιατί οι γονείς της δεν την αφήναν σπίτι τότε μεγιά της και χαρά της! Αλλά δεν ήθελε αυτό!

Παράθεση

dooo

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη dooo
H dooo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,231 μηνύματα.

H dooo έγραψε στις 12:09, 28-08-06:

αααα, ήθελε να σου δείξει ότι έχει προοπτικές, το 'πχιασα

μέγα σφάλμα πάντως αυτό που κάνεις. Το πραγματικό τεστ είναι να την αφήσεις να τα κάνει, και να δεις πότε θα βαρεθεί ή το έχει έμφυτο το νοικοκυριό

Παράθεση

Κακή Επιρροή (Αναστασία)

Επιφανές Μέλος

H Κακή Επιρροή εχμ... είπε γεια ...κι έγραψε στις 14:08, 28-08-06:

Πάντως η Torry για μένα μιλάει από την σκοπιά της πραγματικότητας και όχι μιας θεωρίας του πως πρέπει να είναι! Η ΚΟΥΕ είναι η μόνη που έχει κατουσία αντεπιχείρημα στην Torry λόγω της κατάστασης της και όπως είπε και η TOrry ελπίζω αυτά να ισχύσουν και στο μέλλον μετά την εγκυμοσύνη!
αυτή τη συμπεριφορά και αντιμετώπιση είχε από ΠΡΙΝ μείνω έγκυος κι ήταν ένας απ τους πολλούς λόγους που αποφάσισα να γίνω γυναίκα του και μάνα του παιδιού του

Παράθεση

Demelene

Διακεκριμένο μέλος

O Demelene έγραψε στις 14:59, 28-08-06:

Αρχική Δημοσίευση από ΚΑΚΗ ΕΠΙΡΡΟΗ
αυτή τη συμπεριφορά και αντιμετώπιση είχε από ΠΡΙΝ μείνω έγκυος κι ήταν ένας απ τους πολλούς λόγους που αποφάσισα να γίνω γυναίκα του και μάνα του παιδιού του
Μιλάω για πολύ μεγαλύτερο βάθος χρόνου και όχι απόλυτα σχετιζόμενο με την εγκυμοσύνη!Σου εύχομαι τα καλύτερα και να αποδεικνύεις σαν εξαίρεση τον κανόνα!

Και να σας πω και κάτι ακόμα γιατί τελικά καταλήγει η γυναίκα να ασχολείται περισσότερο με το σπίτι! Σαν άνθρωποι τήνουμε να εκμεταλευτούμε τα κενά που αφείνονται προς ωφελός μας είτε θελημένα είτε όχι! Δλδ ένα παράδειγμα αν κάποιος δει ότι αν όποτε λερώνει κάτι ένα μαγικό χέρι θα το καθαρίσει γιατί αυτός δεν το έκανε νωρίτερα(είχε δεν είχε την καλή διάθεση) τότε δεν θα τον απασχολεί αν το λέρωσε! Και επειδή οι γυναίκες είστε πιο λεπτεπίλεπτες στο θέμα, το πιθανότερο είναι ότι θα το καθαρίσετε πριν από αυτόν πχ!Αναλλογικά θα πάει και για άλλα ζητήματα! Και θέλει χαρατκτήρα δυνατό για να μην εκμεταλεύεται κανείς αυτά τα κενά και αυτή η δύναμη για μένα γενικώς δεν υπάρχει σε κανένα από τα δύο φύλλα!

Παράθεση

torry (Χριστίνα)

Δραστήριο Μέλος

H Χριστίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών και επαγγέλεται Τηλ. Εξυπηρέτηση πελατών . Έχει γράψει 362 μηνύματα.

H torry έγραψε στις 17:26, 28-08-06:

Demelene: Και να σας πω και κάτι ακόμα γιατί τελικά καταλήγει η γυναίκα να ασχολείται περισσότερο με το σπίτι! Σαν άνθρωποι τήνουμε να εκμεταλευτούμε τα κενά που αφείνονται προς ωφελός μας είτε θελημένα είτε όχι! Δλδ ένα παράδειγμα αν κάποιος δει ότι αν όποτε λερώνει κάτι ένα μαγικό χέρι θα το καθαρίσει γιατί αυτός δεν το έκανε νωρίτερα(είχε δεν είχε την καλή διάθεση) τότε δεν θα τον απασχολεί αν το λέρωσε! Και επειδή οι γυναίκες είστε πιο λεπτεπίλεπτες στο θέμα, το πιθανότερο είναι ότι θα το καθαρίσετε πριν από αυτόν πχ!Αναλλογικά θα πάει και για άλλα ζητήματα! Και θέλει χαρατκτήρα δυνατό για να μην εκμεταλεύεται κανείς αυτά τα κενά και αυτή η δύναμη για μένα γενικώς δεν υπάρχει σε κανένα από τα δύο φύλλα!

Ετσι πιστεύω κι εγώ demelene κι επειδή όπως πρωείπα ο άντρας μου κάνει μια δύσκολη δουλειά και γυρίζει σπίτι πτώμα, αν περίμενα μια Κυριακή που κάθεται να κάνει έστω και το 50% από τις δουλειές μάλλον θα συγκατοικούσαμε με κατσαριδούλες και ποντίκια! Λοιπόν όλα παίζουν ρόλο! Θα μου πείτε γιατί τώρα τα κάνει που εγώ δεν μπορώ να κάνω τίποτα λόγο κακής εγκυμοσύνης? Πολύ απλά κάνει τα άκρως απαραίτητα (αυτά που εκείνος θεωρεί απαραίτητα, αυτό που λέμε όσο βλέπει η πεθαιρά) και αν δεν είχα και την μανούλα μου έστω 1 φορά την εβδομάδα να κάνει γενική... άσε ούτε να το σκέπτομαι!

adespoto: Τις δουλειές του σπιτιού προφανώς τις κάνουν και οι δύο (εκτός κι αν ο ένας από τους δύο δεν δουλεύει καθόλου οπότε κάνει τις περισσότερες ή και όλες).
Στην προκειμένη περίπτωση ακόμα κι όταν δούλευα το ίδιο ίσχυε.Βέβαια άντε να δούλευα 8ωρο και 5ήμερο! Οχι 11ωρο και 6ήμερο!

Δυστυχώς για τις υπόλοιπες αποτελείς εξαίρεση όπω είπε και ο demelene! Δύσκολα θα βρείς άντρα που να μπορεί να σε βοηθάει πραγματικά στις δουλειές! Τώρα τι να πώ λες εγώ να είμαι τόσο ιδιότροπη που να μου φαίνεται πως ότι κι αν κάνει το θέλω κάπως καλύτερα?
Δεν ξέρω μπορεί!

Παράθεση

adespoto

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη adespoto
H adespoto αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών , επαγγέλεται Εκπαιδευτικός και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 1,321 μηνύματα.

H adespoto ειμαι ερωτευμένη!!!! έγραψε στις 17:34, 28-08-06:

Εγώ πάντως το βλέπω στην οικογένειά μου. Η μητέρα μου, λόγω του οτι εργάζεται στο δημόσιο, επιστρέφει στο σπίτι στις 3, ενώ ο πατέρας μου κατά τις 5. Κάθε μέρα, το απόγευμα ο πατέρας μου πλένει τα πιάτα. Προφανώς δνε κάνουν ακριβώς τις ίδιες δουλειές αλλά δεν είναι και ο καθένας στο ένα άκρο. Και ρούχα σιδερώνει ο πατέρας μου και πλυντήριο βάζει και μαγειρεύει.

Παράθεση

Demelene

Διακεκριμένο μέλος

O Demelene έγραψε στις 19:30, 28-08-06:

Τώρα τι να πώ λες εγώ να είμαι τόσο ιδιότροπη που να μου φαίνεται πως ότι κι αν κάνει το θέλω κάπως καλύτερα?
Γενικός ισχύει σαν διαφορά!

Παράθεση

Κακή Επιρροή (Αναστασία)

Επιφανές Μέλος

H Κακή Επιρροή εχμ... είπε γεια ...κι έγραψε στις 19:41, 28-08-06:

Δυστυχώς για τις υπόλοιπες αποτελείς εξαίρεση όπω είπε και ο demelene! Δύσκολα θα βρείς άντρα που να μπορεί να σε βοηθάει πραγματικά στις δουλειές! Τώρα τι να πώ λες εγώ να είμαι τόσο ιδιότροπη που να μου φαίνεται πως ότι κι αν κάνει το θέλω κάπως καλύτερα?
Δεν ξέρω μπορεί!

Πραγματικά εύχομαι να μην αποτελώ εξέρεση....
Προσωπικά για να είμαι ειλικρινής δεν μπορώ να φανταστώ τη ζωή μου με άλλου είδους σύντροφο... με κάποιον που θα περιμένει τα πάντα από μένα δεδομένου ότι δουλεύουμε κι οι δύο....
Χίλιες φορές να ειμαι μόνη με μια σχέση που ποτε ποτε βρισκόμαστε και μετά ο καθένας σπίτι του, παρά να βάλω κάποιον "νταλκά" τέτοιου είδους στο κεφάλι μου.....
Η ισοτιμία ειναι σημαντική για μένα....
Πάντως αυτό που λές οτι κι αν κάνει εσύ το θες κάπως καλύτερα....
Για μένα ειναι λάθος... για μένα έτσι?
Οταν κάποιος μου φτιάχνει καφέ... λέω ευχαριστώ και τον πίνω ως έχει!
Θα πω ότι καλός ο καφές αλλα αν είχε λιιιιιιιιιιγο λιγότερη ζάχαρη θα μου άρεσε καλύτερα.... ε την επόμενη φορά ο καφές θα εχει την λιιιιιιιγο λιγοτερη ζάχαρη που θέλω (ειναι προφανες νομιζω οτι ειναι ένα ΠΑΡΑΔΕΙΓΜΑ ο καφες ε? )
Κανένας μας δεν γεννήθηκε απ την κοιλια της μάνας του γνωρίζοντας με ποιον τροπο θα κανει κάτι... όλοι ΕΚ-ΠΑΙΔΕΥΤΗΚΑΜΕ και τα μάθαμε....
Το σημαντικό ειναι να κάνεις υπομονή μέχρι να τα μάθει ο άλλος και να μην είσαι το "θύμα" του ίδιου σου του εαυτού...

Παράθεση

torry (Χριστίνα)

Δραστήριο Μέλος

H torry έγραψε στις 22:44, 28-08-06:

Αρχική Δημοσίευση από ΚΑΚΗ ΕΠΙΡΡΟΗ
Πάντως αυτό που λές οτι κι αν κάνει εσύ το θες κάπως καλύτερα....
Για μένα ειναι λάθος... για μένα έτσι?
Οταν κάποιος μου φτιάχνει καφέ... λέω ευχαριστώ και τον πίνω ως έχει!
Θα πω ότι καλός ο καφές αλλα αν είχε λιιιιιιιιιιγο λιγότερη ζάχαρη θα μου άρεσε καλύτερα.... ε την επόμενη φορά ο καφές θα εχει την λιιιιιιιγο λιγοτερη ζάχαρη που θέλω (ειναι προφανες νομιζω οτι ειναι ένα ΠΑΡΑΔΕΙΓΜΑ ο καφες ε? )
Κανένας μας δεν γεννήθηκε απ την κοιλια της μάνας του γνωρίζοντας με ποιον τροπο θα κανει κάτι... όλοι ΕΚ-ΠΑΙΔΕΥΤΗΚΑΜΕ και τα μάθαμε....
Το σημαντικό ειναι να κάνεις υπομονή μέχρι να τα μάθει ο άλλος και να μην είσαι το "θύμα" του ίδιου σου του εαυτού...
Προτιμώ να κάνω μόνη μου κάποια πράγματα παρά να καταλύγω να τσακώνομαι με τον άλλο γιατί τα έχω αλλιώς εγώ μες στο μυαλό μου! Δεν του φτάνει η κούραση του θα έχει κι εμένα να του λέω "εδώ δεν το'κανες καλά, εδώ θέλει με χλωρίνι όχι με αζαξ" κτλ!Είδη γκρινιάζω με το παραμικρό!Είμαι αρκετά ευερέθιστη τώρα με την εγκυμοσύνη που το τελευταίο που μπορώ να κάνω είναι μαθήματα οικοκυρικής! Πες το περιέργια!

Παράθεση

Demelene

Διακεκριμένο μέλος

O Demelene έγραψε στις 08:21, 29-08-06:

Αρχική Δημοσίευση από ΚΟΥΕ
Προσωπικά για να είμαι ειλικρινής δεν μπορώ να φανταστώ τη ζωή μου με άλλου είδους σύντροφο... με κάποιον που θα περιμένει τα πάντα από μένα δεδομένου ότι δουλεύουμε κι οι δύο....
Μια αδιάκριτη ερώτηση! Σε αυτό το γάμο σου τα πράγματα είναι καλά στο ζήτημα δουλειών! Στον προηγούμενο ήταν επίσης καλά! Αν ξεκίνησαν καλά τελείωσαν και καλά? Αναφέρομαι αποκλειστικά στο θέμα δουλειές σπιτιού!

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Demelene : 29-08-06 στις 08:26.
Παράθεση

Subject to change (Λία)

Founder

H Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Web developer . Έχει γράψει 9,471 μηνύματα.

H Subject to change έγραψε στις 08:28, 29-08-06:

Πάντως εγώ δεν είμαι καθόλου "λεπτεπίλεπτη" σε αυτά τα θέματα οπότε και χάλια να τα κάνει, that's fine with me Έχουμε σοβαρότερα πράγματα να ασχοληθούμε.
Μαμά σε ευχαριστώ όχι μόνο για αυτά που μου έμαθες αλλά και γι'αυτά που δεν μου έμαθες!!!!

Παράθεση

Demelene

Διακεκριμένο μέλος

O Demelene έγραψε στις 12:50, 29-08-06:

Αρχική Δημοσίευση από Michelle
Πάντως εγώ δεν είμαι καθόλου "λεπτεπίλεπτη" σε αυτά τα θέματα οπότε και χάλια να τα κάνει, that's fine with me Έχουμε σοβαρότερα πράγματα να ασχοληθούμε.
Μαμά σε ευχαριστώ όχι μόνο για αυτά που μου έμαθες αλλά και γι'αυτά που δεν μου έμαθες!!!!
Και εγώ το ίδιο χρόνια τώρα για μένα! Προσφάτως όμως μαθαίνω και αρχίζω να συνειδητοποιώ ότι όταν έχεις μωρά και παιδιά τσαπατσουλιά δεν παίζει γιατί τα παιδιά είναι πιο ευαίσθητα!
Δλδ μετά από μια ηλικία το ανοσιοποιητικό δεν μασάει και ο καλός ο μύλος όλα τα αλέθι περίπου! Για ένα μωρό όμως δεν είναι έτσι!! Εκεί συνεπώς τι θα κάνεις? Νομίζω η απαίτηση κάντο καλά σίγουρα θα έρθει στην επιφάνεια και το πιθανότερο είναι ότι ο άνδρας δεν θα το καταλαβαίνει στο δικό σου βαθμό!
Όταν λέμε δουλειές σπιτιού εγώ καταλαβαίνω για μόνιμες έως πολύ μόνιμες καταστάσεις και όχι για παροδίκες επισκέψεις ή φιλοξενήσεις!

Παράθεση

Κακή Επιρροή (Αναστασία)

Επιφανές Μέλος

H Κακή Επιρροή εχμ... είπε γεια ...κι έγραψε στις 14:14, 29-08-06:

Μια αδιάκριτη ερώτηση! Σε αυτό το γάμο σου τα πράγματα είναι καλά στο ζήτημα δουλειών! Στον προηγούμενο ήταν επίσης καλά! Αν ξεκίνησαν καλά τελείωσαν και καλά? Αναφέρομαι αποκλειστικά στο θέμα δουλειές σπιτιού!

αμ δεν ήταν....

Παράθεση

travel_lover

Πολύ δραστήριο μέλος

Το avatar του χρήστη travel_lover
H travel_lover αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 528 μηνύματα.

H travel_lover έγραψε στις 14:53, 29-08-06:

εγώ από φυσκιού μου είμαι τσαπατσούλα, αν και όταν δεν υπάρχει κανείς άλλος να τα κάνει τα κάνω εγώ. απο κει και πέρα, όσο έχω ζήσει με τον άνθρωπό μου (είτε σε διακοπές, είτε σπίτια μας-όταν δεν υπάρχουν οι άλλοι), μια χαρά τα βρίσκουμε. δεν υπάρχουν γυναικίες και αντρικές δουλειές. κ οι 2 τρελλαινόμαστε για μαγείρεμα (ο μόνος λόγος τσακωμού σε αυτά τα θέματα ) και τα υπόλοιπα όπως κάτσουν. στο ξεσκόνισμα και στο σφουγγάρισμα είμαι γρηγορότερη, στο πλύσιμο των πιάτων και το σιδέρωμα αυτός. εκείνος συμμαζεύει, εγώ καθαρίζω.
εγώ βρήκα την χημεία μου κ ας μην έκανα ποτέ στο σχολειο!!!

Παράθεση

Subject to change (Λία)

Founder

H Subject to change έγραψε στις 03:32, 30-08-06:

Και εγώ το ίδιο χρόνια τώρα για μένα! Προσφάτως όμως μαθαίνω και αρχίζω να συνειδητοποιώ ότι όταν έχεις μωρά και παιδιά τσαπατσουλιά δεν παίζει γιατί τα παιδιά είναι πιο ευαίσθητα!
Δλδ μετά από μια ηλικία το ανοσιοποιητικό δεν μασάει και ο καλός ο μύλος όλα τα αλέθι περίπου! Για ένα μωρό όμως δεν είναι έτσι!! Εκεί συνεπώς τι θα κάνεις? Νομίζω η απαίτηση κάντο καλά σίγουρα θα έρθει στην επιφάνεια και το πιθανότερο είναι ότι ο άνδρας δεν θα το καταλαβαίνει στο δικό σου βαθμό!
Όταν λέμε δουλειές σπιτιού εγώ καταλαβαίνω για μόνιμες έως πολύ μόνιμες καταστάσεις και όχι για παροδίκες επισκέψεις ή φιλοξενήσεις!
Όπως μεγάλωσα εγώ θα μεγαλώσει και το παιδί μου
Μια χαρά έγινα και την μητέρα μου όπως έχω αναφέρει και αλλού την έχω πρότυπο και δεν της κρατάω καμία κακία που δεν ασχολιόταν πέρα απο τα απολύτως απαραίτητα με τις δουλειές του σπιτιού. Ίσα ίσα που την ευγνωμονώ γιατί δεν παίζει να τα φορτωθώ όλα επειδή ο άλλος δεν τα κάνει αρκετά καλά.
Βέβαια εγώ έγινα ακόμα πιο τσαπατσούλα απο αυτήν αλλά δεν λένε οτι η κάθε γενιά είναι για να ξεπερνάει την προηγούμενη;

Αρχική Δημοσίευση από travel_lover
εγώ από φυσκιού μου είμαι τσαπατσούλα, αν και όταν δεν υπάρχει κανείς άλλος να τα κάνει τα κάνω εγώ. απο κει και πέρα, όσο έχω ζήσει με τον άνθρωπό μου (είτε σε διακοπές, είτε σπίτια μας-όταν δεν υπάρχουν οι άλλοι), μια χαρά τα βρίσκουμε. δεν υπάρχουν γυναικίες και αντρικές δουλειές. κ οι 2 τρελλαινόμαστε για μαγείρεμα (ο μόνος λόγος τσακωμού σε αυτά τα θέματα ) και τα υπόλοιπα όπως κάτσουν. στο ξεσκόνισμα και στο σφουγγάρισμα είμαι γρηγορότερη, στο πλύσιμο των πιάτων και το σιδέρωμα αυτός. εκείνος συμμαζεύει, εγώ καθαρίζω.
εγώ βρήκα την χημεία μου κ ας μην έκανα ποτέ στο σχολειο!!!
travel_lover μην συγκρίνεις την δική σου τσαπατσουλιά με τη δική μου
Πάω στοίχημα οτι σε ξεπερνάω!
Μέχρι στιγμής μόνο άντρες έχω δει να είναι εξίσου τσαπατσούληδες με μένα και πάλι όχι και πολύ συχνά

Άσε το άλλο το κουλό, οι περισσότερες γυναίκες αμα τους πουν οτι δεν κάνουν καλά δουλειές του σπιτιού προσβάλλονται! Δεν το έχω πει σε καμία (δεν με παιρνει κιόλας εμένα ) αλλά έχω παρατηρήσει πως αντιδρουν αν το υπονοήσει άλλος! Λες και τις είπες ηλίθιες! Προσωπικά, τιμή μου και καμάρι μου που είμαι εντελώς τσαπατσούλα, και σκασίλα μου αμα μου το πουν

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Γιώργος : 03-04-07 στις 14:05. Αιτία: Merge
Παράθεση

Demelene

Διακεκριμένο μέλος

O Demelene έγραψε στις 11:11, 30-08-06:

Michelle έχεις ρωτήσει την μάνα σου τι έκανε σχετικά με την τσαπατσουλιά όταν ήσουν μωρό και μικρό παιδί?
Και εγώ μαζί σας στην ακαταστασία και το στο βέλτιστη απόδοση προς κόπο! Αλλά...

Παράθεση

Subject to change (Λία)

Founder

H Subject to change έγραψε στις 11:21, 30-08-06:

Δεν έχω ρωτήσει αλλά για πόσο ήμουνα μωρό;

Παράθεση

Demelene

Διακεκριμένο μέλος

O Demelene έγραψε στις 14:06, 30-08-06:

Ξέρεις στα φοιτητικά μου χρόνια είδα σπίτια που άλλοι γονείς τα είχαν στην τρίχα και άλλοι όχι σε σημείο που συναγωνιζόμασταν! Όμως επειδή ένα μωρό -παιδί θα κάνει πράγματα που απλά δεν μπορείς να προβλέψεις φροντίζεις για να έχεις! Και πιστεύω οι μανάδες που καλώς ή κακώς το βιώνουν περισσότερο προσέχουν για να έχουν!

Παράθεση

Pepi1553

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Pepi1553
H Pepi1553 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 6 μηνύματα.

H Pepi1553 έγραψε στις 09:25, 06-09-06:

Θεωρώ ότι το θέμα ειναι πολυ ενδιαφέρον και μας αφορα ΟΛΟΥΣ...
Μου προέκυψε να συμβιώσω για δύο χρόνια , πιστεύω λοιπόν οτι καλό ειναι απο την αρχή να ξεκαθαρίζονται αυτά τα πράγματα.
Από την στιγμή που και οι δύο εργάζονται πρέπει οι δουλειές να μοιράζονται τελεία και παύλα.Παρ' όλο που δεν ξέρω να μαγειρεύω,(ούτε και μου αρέσει, κανω και διαιτα) ειμαι διατεθειμένη κάτι περισσερισότερο να ...μάθω για να απολαύσουμε - παραδείγματος χάριν- και οι δύο ενα ωραιο γευμα, θα πρέπει στα υπόλοιπα να παίζει ενεργό ρόλο και ο κύριος.

Παράθεση

torry (Χριστίνα)

Δραστήριο Μέλος

H torry έγραψε στις 21:33, 10-09-06:

Ξέρεις στα φοιτητικά μου χρόνια είδα σπίτια που άλλοι γονείς τα είχαν στην τρίχα και άλλοι όχι σε σημείο που συναγωνιζόμασταν! Όμως επειδή ένα μωρό -παιδί θα κάνει πράγματα που απλά δεν μπορείς να προβλέψεις φροντίζεις για να έχεις! Και πιστεύω οι μανάδες που καλώς ή κακώς το βιώνουν περισσότερο προσέχουν για να έχουν!
Ετσι είναι τα πράγματα κι εγώ δεν ήμουν πάντα νοικοκυρά ή υπερβολική με θέμα καθαριότητας ή τακτοποίησης. Σαν έφηβη αν η μητέρα μου δεν μου συμάζευε και καθάριζε το δωμάτιο μια φορά την εβδομάδα(και αυτό μετά από καβγάδες γιατί μου χάλαγε την σειρά μου..) σίγουρα θα είχα συγκατοίκους κάθε είδους μαμούνι αλλά και τροκτικό!
Οταν όμως πήγα σε δικό μου σπίτι και κατάλαβα πως αν δεν μαζέψω και δεν καθαρίσω εγώ την έβαψα, τότε στρόθηκα στη λάτζα χωρίς πολλές ενστάσεις.
Δεν ήθελα να έρουν φίλοι στο σπίτι και να σιχένονται να κάτσουν ή να πιούν ακόμα και λίγο νερό (πράγμα που έτυχε να πάθω εγώ στο παρελθόν σε σπίτια φίλων μου)!
Τώρα ειδικά που περιμένω παιδί και ξέρω τι επιπτώσεις μπορεί να έχει η τσαπατσουλιά και η ελειπής καθαριότητα για την υγεία του, έχω γίνει πολύ απαιτητική!

Παράθεση

Demelene

Διακεκριμένο μέλος

O Demelene έγραψε στις 12:41, 11-09-06:

Οταν όμως πήγα σε δικό μου σπίτι και κατάλαβα πως αν δεν μαζέψω και δεν καθαρίσω εγώ την έβαψα, τότε στρόθηκα στη λάτζα χωρίς πολλές ενστάσεις.
Δεν ήθελα να έρουν φίλοι στο σπίτι και να σιχένονται να κάτσουν ή να πιούν ακόμα και λίγο νερό (πράγμα που έτυχε να πάθω εγώ στο παρελθόν σε σπίτια φίλων μου)!
Καλά όχι και έτσι αλλά είχε σημεία μην αγγίζετε το σπίτι μου! Πλαστικά ποτήρια διοτί αλλιώς μόνο θα έπλενα καθώς το σπίτι μου ήταν κέντρο διερχομένων και γενικά μόνο ένας καταλάβαινε τι σημαίνει επισκέπτομαι κάποιο σπίτι μόνιμα καθώς και αυτός είχε δικό του! ΟΙ άλλοι νόμιζαν ότι ήμουν η μάνα τους!

Παράθεση

underwater

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη underwater
H underwater αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,498 μηνύματα.

H underwater έγραψε στις 15:15, 10-12-06:

Έχω μάθει από την μητέρα μου να μπορώ να αντέξω μόνο σε ένα καθαρό σπίτι. Βέβαια με έχει καλομαθημένη, αλλά αυτό δεν σημαίνει ότι δεν κάνω δουλειές. Κυρίως τώρα που είμαι εξωτερικό έχω πορωθεί με τις δουλειές! Μου αρέσει να καθαρίζω (το μπάνιο το πλένω τουλάχιστον 2 φορές την ημέρα!), να πλένω, να μαγειρεύω, ακόμα και με μπαλώματα και ραψίματα ασχολούμαι και την βρίσκω πολύ! Το μόνο που δεν αντέχω είναι το σίδερο. Το αποφεύγω όσο μπορώ και τώρα μου είπαν και για μια μέθοδο "βάζεις τα ρούχα κάτω από το στρώμα και κοιμάσαι και γίνονται τέλεια" και λέω να την δοκιμάσω.

Όταν κάνω δικό μου σπιτικό εννοείται θέλω ο καλός μου να με βοηθάει. Κυρίως αν μαγειρεύει θα είναι άψογο, μου αρέσουν πολύ οι άντρες που μαγειρεύουν. Αλλά δε νομίζω να έχω τις τρελές απαιτήσεις από αυτόν. Κυρίως με το καθάρισμα λίγους εμπιστεύομαι ότι μπορούν να το κάνουν σύμφωνα με τα στάνταρ μου, οπότε θα προτιμήσω να το κάνω μόνη μου ούτως ή άλλως!

Αυτό που με αγχώνει είναι ότι το σίδερο είναι από τα πράγματα που λίγοι άντρες θα κάνουν κι εγώ είμαι επίσης ελεεινή στον τομέα αυτό. Μόνο να ακούσω καμιά ατάκα "καλά, δεν μπορείς να σιδερώσεις ένα παντελόνι; Να δεις η μάνα μου πως το κάνει!" και θα φάει το σίδερο στην μάπα.

Παράθεση

KOULA

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη KOULA
H KOULA αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 56 ετών . Έχει γράψει 92 μηνύματα.

H KOULA έγραψε στις 19:21, 10-12-06:

μην γινεσαι υπερβολικη με το μπανιο το σπιτι χρειαζεται καθαριοτητα αλλα υπαρχουν και αντρες που το καθαριζουν τελεια αλλα γενικα οταν κανεις οικογενεια ποτε το σπιτι δεν θαναι στην εντελεια καθαρο λοιπον ηρεμησε και το σιδερο θα συνιθησεις και ολα απλα παν μετρον αριστον

Παράθεση

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Γίδι
H Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 11,605 μηνύματα.

H Γίδι υπό τις διαταγές της Μπριάμ έγραψε στις 19:42, 10-12-06:

Χαχα, ακούστε το άλλο:

Τις προάλλες ανέφερε η συγκάτοικος ότι, τι, μία φορά καθάρισμα το μήνα, δε φτάνει;;;

Παράθεση

zanin

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη zanin
H zanin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και μας γράφει απο Ηράκλειο (Αττική). Έχει γράψει 936 μηνύματα.

H zanin έγραψε στις 20:06, 10-12-06:

ωχ αν είναι να καθαρίζεις μία φορά το μήνα τότε 8α θέλεις 2 μέρες για να καθαρίσει το σπίτι......

Παράθεση

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

H Γίδι υπό τις διαταγές της Μπριάμ έγραψε στις 20:10, 10-12-06:

Μωρέ, και εβδομάδα ας πάρει...

Αλλά το πόσο ρισκάρεις την υγιεινή σου, ενδιάμεσα...;;;

Παράθεση

KOULA

Εκκολαπτόμενο Μέλος

H KOULA αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 56 ετών . Έχει γράψει 92 μηνύματα.

H KOULA έγραψε στις 20:15, 10-12-06:

ε!!!!!!!!!!! και συ δεν της ειπες να το καθαριζει μια φορα τον χρονο?ξερω και γω μια που εχει οικογενεια και το καθαριζει μια φορα την βδομαδα υποτιθεται και βρομαει μουχλα και συχαινεσαι να πιεις νερο απο αυτην η να πας τουαλετα εγω πιστευω οτι εξαρταται απο τον ανθρωπο ποσο του αρεσει το καθαρο

Παράθεση

zanin

Περιβόητο Μέλος

H zanin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και μας γράφει απο Ηράκλειο (Αττική). Έχει γράψει 936 μηνύματα.

H zanin έγραψε στις 20:15, 10-12-06:

ασε καθόλου....την πρώτη φορά που έμεινα μόνη στο σπίτι (χωρίς γονείς) για 2 βδομαδες, οταν πέρασε η 1 βδομαδα και το σπίτι είχε γίνει χάλια... καταλαβα πόσο σημαντική ειναι η μαμά μου ,όσων αφορά την καθαριότητα.
εε καθάρησα όλο το σπίτι μετά.
τουλάχιστον το μπάνιο και η κουζίνα του σπιτιού πρέπει να είναι καθαρα...

Παράθεση

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

H Γίδι υπό τις διαταγές της Μπριάμ έγραψε στις 20:21, 10-12-06:

Ακριβώς!! Ρε σεις, έχουμε μπάνιο χωρισμένο στα δύο...
Από τη μία είναι η ντουσιέρα με ένα νηπτιράκι, όπου πλένω εγώ τα δόντια μου...
κι από την άλλη η τουαλέτα, με ένα άλλο νηπτιράκι, όπου πλένουν αυτές τα δόντια τους...

E, είπα μία φορά να αφήσω το νηπτιράκι τους, να δω πόσο θα αντέξουν μέχρι να το καθαρίσουν... ή έστω πότε θα καταλάβουν ότι θέλει καθάρισμα...

είχε γίνει κίτρινο, με κάτι λέρες... πού να σας τα λέω... κι αυτές εκεί, το χαβά τους!

Παράθεση

Corpse Bride

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Corpse Bride
H Corpse Bride αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,011 μηνύματα.

H Corpse Bride έγραψε στις 20:26, 10-12-06:

Ε τι σκας..ο,τι τους αφορα αστο να γινει οπως θελουν, αμα εχουν συνηθισει ετσι τι να κανομεν :X

Παράθεση

zanin

Περιβόητο Μέλος

H zanin έγραψε στις 20:30, 10-12-06:

Αρχική Δημοσίευση από Γίδι
Ακριβώς!! Ρε σεις, έχουμε μπάνιο χωρισμένο στα δύο...
Από τη μία είναι η ντουσιέρα με ένα νηπτιράκι, όπου πλένω εγώ τα δόντια μου...
κι από την άλλη η τουαλέτα, με ένα άλλο νηπτιράκι, όπου πλένουν αυτές τα δόντια τους...

E, είπα μία φορά να αφήσω το νηπτιράκι τους, να δω πόσο θα αντέξουν μέχρι να το καθαρίσουν... ή έστω πότε θα καταλάβουν ότι θέλει καθάρισμα...

είχε γίνει κίτρινο, με κάτι λέρες... πού να σας τα λέω... κι αυτές εκεί, το χαβά τους!
ωχ σε λυπάμαι.... με πόσες μένεις? να σου πω και εγώ δεν θα αντεχα για πολύ καθώς έχω μάθει τα παντα γύρω μου να είναι καθαρά.... ελπίζω να φύγεις συντομα για να τα έχεις όλα όπως θες

Παράθεση

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

H Γίδι υπό τις διαταγές της Μπριάμ έγραψε στις 20:32, 10-12-06:

Φεύγω, φεύγω σύντομααα!!!

Παράθεση

zanin

Περιβόητο Μέλος

H zanin έγραψε στις 20:33, 10-12-06:

Φεύγω, φεύγω σύντομααα!!!
χαίρομαι!!! από εδώ και πέρα θα βλέπεις μία καθαρή τουαλέτα

Παράθεση

Κακή Επιρροή (Αναστασία)

Επιφανές Μέλος

H Κακή Επιρροή εχμ... είπε γεια ...κι έγραψε στις 20:37, 10-12-06:

καλά... όταν μεγαλώσετε και ανοίξετε το δικό σας σπίτι με τον καλό σας, εύχομαι να έχετε την δυνατότητα να παίρνετε μια γυναίκα να κάνει τις δουλειές τουλάχιστον κάθε δεκαπέντε μέρες
Εγώ πάντως... αυτό κάνω κι έχω να πιάσω σίδερο τουλάχιστον μια πενταετία
εκτός αν θέλω να φορέσω ένα κομμάτι παααααρα πολύ και δεν θέλω να περιμένω να έρθει η γυναικα
κατα΄τα άλλα... με τον άντρα μου κάνουμε και οι δυο τα καθημερινά... και οι δυο φορες το μήνα που έρχεται η γυναικα είναι υπεραρκετη δεδομένου ότι κι εμεις προσεχουμε αρκετα και δεν εχουμε ακομα μωρο με μπισκοτα στα χέρια να φέρνει βόλτες στο σαλόνι

Παράθεση

zanin

Περιβόητο Μέλος

H zanin έγραψε στις 20:50, 10-12-06:

μμμμ καιεγώ σε κάτι τέτοιο ελπίζω.... όχι τιποτα άλλο αλλά δεν μπορώ το σίδερο....

Παράθεση

KOULA

Εκκολαπτόμενο Μέλος

H KOULA έγραψε στις 20:58, 10-12-06:

ευτυχως ρε παιδια!ειμαι τυχερη εγω !!!τις δουλειες τις κανω μονη μου το θεμα ειναι οτιδουλευω ολες τις μερες και ξεπατωνομαι οταν κανω γενικη καθαριοτητα

Παράθεση

underwater

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη underwater
H underwater αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,498 μηνύματα.

H underwater έγραψε στις 01:18, 11-12-06:

Λυπήσου μας βρε Γιδάκι.

Παράθεση

travel_lover

Πολύ δραστήριο μέλος

Το avatar του χρήστη travel_lover
H travel_lover αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 528 μηνύματα.

H travel_lover έγραψε στις 11:32, 11-12-06:

είχα ακριβώς το ίδιο πρόβλημα με την συγκάτοικό μου στην ιταλία. εγώ θεωρούσα ότι η τουαλέτα τουλάχιστον πρέπει να καθαρίζεται μέρα παρα μέρα
(τι διάολο! 5 άτομα είμασταν) κ με θεωρούσαν υπερβολική. ακόμα χειρότερα το "1 φορά το μήνα δεν είναι αρκετό" (γιδι speaking) μου είχε βγάλει τα μάτια έξω...
έχω αρχίσει κ πιστεύω ότι όσο δυτικότερα πας τόσο πιο βρόμικα τα πράγματα...
γιατί από νοικοκυρίο η ανατολή ξέρει...!

Παράθεση

The Djinn (Mario)

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη The Djinn
Ο Mario αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 3,168 μηνύματα.

O The Djinn έγραψε στις 12:06, 11-12-06:

Παντως προσωπικα οσο με ενοχλει η βρωμια και τα "βρωμικα" ατομα (που δεν τους απασχολει να ζουν σε ενα βρωμικο -οχι ακαταστατο- σπιτι) αλλο τοσο με ενοχλουν και αυτοι που εχουν εμμονη με την καθαριοτητα και τον καθαρισμο.
Δεν αντεχω δηλαδη να ζω με ενα ατομο που να ειναι συνεχεια στην τσιτα με το να καθαριζει/συγιριζει/τακτοποιει κτλ κτλ .

Παράθεση

Oralee (Κωνσταντίνα)

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Oralee
H Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 38 ετών και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 5,264 μηνύματα.

H Oralee living, laughing and loving, έγραψε στις 13:13, 11-12-06:

Είναι αδύνατον να διαβάσω και τις 11 σελίδες του θέματος, αλλά ήθελα να καταθέσω την εμπειρία μου, μιας και συζώ εδώ και περίπου 3 μήνες με το μωρό μου.. Πριν όμως αναφερθώ σε αυτό, πρέπει να πω πως μέχρι να μετακομίσω έμενα με τον μπαμπά μου, ο οποίος επειδή είναι εργένης (έχουν χωρίσει με την μαμά μου εδώ και χρόνια) κάνει τα πάντα μες στο σπίτι (αποφεύγει το σίδερο, εκτός κι αν είναι επείγουσα ανάγκη- αλλιώς το κάνει μια κοπέλα που έρχεται μια φορά στις 2 εβδομάδες και καθαρίζει το σπίτι..) Είχα συνηθίσει λοιπόν μια συμπεριφορά χ..
Το μωρό μου από την άλλη είναι ο μικρότερος γιος της οικογένειάς του (έχει δύο αδέλφια αρκετά μεγαλύτερα, οπότε του έχουν φοβερή αδυναμία), άρα δεν έκανε απολύτως τπτ στο σπίτι του. Φυσικά επειδή δουλεύουμε και οι δύο και γυρνάμε την ίδια ώρα και οι δύο (εκτός από μερικά απογεύματα που εκείνος γυρνάει αργότερα, που όμως δεν είναι στάρνταρντ), είχαμε συζητήσει εξαρχής πως θα έκανε κι εκείνος κάποια πράγματα, διότι μόνη μου είναι αδύνατο να τα προλάβω όλα! Ευτυχως είναι αρκετά τακτικός (αν και όχι όσο θα ήθελα, μιας και αφήνει πχ τα ρούχα που φορούσε σε μια καρέκλα πάνω- αλλά μικρό το κακό, αν σκεφτεί κανείς πως θα μπορούσε να τα διασκορπά σε όλο το σπίτι, ενώ τώρα το κακό περιορίζεται σε μια καρέκλα μόνο! ), αλλά η αλήθεια είναι πως ενώ θέλει να κάνει πράγματα (και μπορεί) πάντα περιμένει από εμένα να του πω τι να κάνει (και αυτό ενίοτε είναι εκνευριστικό!). Επιπλέον (και αυτό μου έχει προκαλέσει και την πιο μεγάλη εντύπωση) δεν αγγίζει τα ρούχα, παρά μόνο αν είναι να τα φορέσει.. Όταν συνειδητοποίησα πως όποτε άπλωνα ρούχα με κοιτούσε σαν ..ροφός, εξελίχθηκε ένας τραγελαφικός διάλογος του στυλ: "Μωρό μου τα ρούχα δεν δαγκώνουν, έλα να με βοηθήσεις!"
"Μπα.. αφού μια χαρά το κάνεις και μόνη σου!"
Το αυτό ισχύει για το πλυντηριο ρούχων - μπορεί να το κάνει βίδες για να το φτιάξει αν πάθει κάτι, αλλά δεν ξέρει που μπαίνει το απορρυπαντικό και ποιο είναι το κουμπάκι που το ανοίγει και το κλείνει! Και το χειρότερο είναι πως αρνείται να μάθει!
Μια άλλη φορά του είπα να καθαρίσει την τουαλέτα (ξέρω στα βαριά τον έριξα κι εγώ ) μου απάντησε πως θέλει να του δείξω γιατί δεν ξέρει, εγώ δεν προλάβαινα εκείνη την ώρα (πάει η ευκαιρία μου, την έχασα! ) κι έτσι η τουλέτα έμεινε χάλια και ησυχάσαμε αμφότεροι!

Σε γενικές γραμμές πάντως θα έλεγα πως τα περισσότερα τα κάνω εγώ, κυρίως γιατί α)βαριέμαι να δίνω εντολές λες και είμαι Λοχίας στο στρατό και β)μου την δίνει αυτή η χαλαρότητα που έχουν οι άντρες και τα κάνουν όλα με το πάσο τους ενώ καίγεται ο κόζμος (το έχετε παρατηρήσει αυτό ή είναι ιδέα μου; )

Πάντως δεν μπορώ να πω.. αδειάζει τασάκια, πάει πιάτα και ποτήρια στον νεροχύτη, βγάζει τα σκουπίδια έξω, πλένει κάνα πιάτο (αλλά αν έχει κατσαρόλα ή ταψί, το αφήνει για μένα ) και στο τσακίρ κέφι βάζει και σκούπα..

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Oralee : 11-12-06 στις 13:16.
1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Demelene

Διακεκριμένο μέλος

O Demelene έγραψε στις 19:48, 11-12-06:

Kajira 10

Πάντως για μένα
καθαρίζεις όποτε είναι βρώμικα.
Ναι το πάτωμα μπορεί να είναι προέκταση των κερακλών και πάγκων
οι καρέκλες βολεύουν πολλοί για να αφήνεις ρούχα
και πέρα από το πλύσιμο ρούχων/σιδέρωμα που δεν έχει τύχει όλα τα αλλά είναι για γέλια.

Παράθεση

Κακή Επιρροή (Αναστασία)

Επιφανές Μέλος

H Κακή Επιρροή εχμ... είπε γεια ...κι έγραψε στις 20:29, 11-12-06:

Αρχική Δημοσίευση από kajira
Πάντως δεν μπορώ να πω.. αδειάζει τασάκια, πάει πιάτα και ποτήρια στον νεροχύτη, βγάζει τα σκουπίδια έξω, πλένει κάνα πιάτο (αλλά αν έχει κατσαρόλα ή ταψί, το αφήνει για μένα ) και στο τσακίρ κέφι βάζει και σκούπα..

εξήγησε του ότι.... το ταψί και κατσαρόλα καθώς και το τρίψιμο του μπανιου είναι κυρίως αντρική δουλεια καθότι θέλουν δύναμη
επίσης πες του ότι αν θέλει να βλέπει όμορφα τα νύχια σου και μακρυα (όλοι οι άντρες θέλουν) θα πρέπει να πληρωνει τουλάχιστον τα 20 ευρω που κάνει εφόσον δεν βοηθάει με τις σκληρες δουλειες

Παράθεση

epote

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη epote
Ο epote αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 2,484 μηνύματα.

O epote ) έγραψε στις 09:40, 12-12-06:

ε ναι τα περιποιημενα νυχια ειναι αλλη φαση τελειως.

αλλα ενταξι, δεν χρειαζεται να ειναι πολυ μακρια για να ειναι ωραια (και αρα πολυ ευαισθητα)

Παράθεση

Κακή Επιρροή (Αναστασία)

Επιφανές Μέλος

H Κακή Επιρροή εχμ... είπε γεια ...κι έγραψε στις 09:44, 12-12-06:

δε χρειάζεται να είναι πολύ μακρυα για να σπάνε όταν πλένεις ταψια και κατσαρόλες
εγώ λόγω πληκτρολόγιου έχω κοντό μανικιούρ κι όμως... υπάρχουν φάσεις που σπάνε

Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    lugar

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους