Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 66,108 εγγεγραμμένα μέλη και 2,388,336 μηνύματα σε 74,666 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα

Καλώς ήρθατε στο e-steki!

Εγγραφή Βοήθεια

Τις δουλειές του σπιτιού ποιος θα τις κάνει;

yperoxi

Πολύ δραστήριο μέλος

Το avatar του χρήστη yperoxi
H yperoxi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 465 μηνύματα.

H yperoxi Wake up, rise up έγραψε στις 23:53, 14-06-13:

Αρχική Δημοσίευση από _fairygirl_

Λογικό φαίνεται.Ο άνθρωπος πάντα δυσκολεύεται να "ξεκόψει" με το παρελθόν.
Ειδικά όταν τον βολεύει κι όλας!

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 4 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

4 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Foivoss

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη Foivoss
Ο Foivoss αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 29 ετών . Έχει γράψει 166 μηνύματα.

O Foivoss έγραψε στις 23:59, 14-06-13:

Ναι το παραδέχομαι.Θέλω η γυναίκα μου να με έχει βασιλιά.Να φροντίζει εμένα και τα παιδιά χωρίς να τη διατάζω-φωνάζω.Τότε θα την αγαπώ ακόμη περισσότερο.
Μάλλον είμαι φαλοκρατικό γουρούνι.Κρεμάστε με.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 4 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

-2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

yperoxi

Πολύ δραστήριο μέλος

Το avatar του χρήστη yperoxi
H yperoxi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 465 μηνύματα.

H yperoxi Wake up, rise up έγραψε στις 00:45, 15-06-13:

Αρχική Δημοσίευση από Foivoss
Ναι το παραδέχομαι.Θέλω η γυναίκα μου να με έχει βασιλιά.Να φροντίζει εμένα και τα παιδιά χωρίς να τη διατάζω-φωνάζω.Τότε θα την αγαπώ ακόμη περισσότερο.
Να σε έχει βασιλιά και εσύ να την έχεις υπηρετικό προσωπικό? Για ποιο λόγο?? Προσαρμόσου στο 2013...

Με τέτοιες απαιτήσεις προφανώς η γυναίκα σου δεν θα δουλεύει (ξέρεις η διπλή βάρδια - μία στη δουλειά και μια στο σπίτι πάει πολύ), οπότε θα είσαι κ εσύ αρκετά άρχοντας ώστε να στηρίξεις οικονομικά την οικογένεια σου???????? Ολομόναχος???

Ή να είσαι παραδοσιακός άνδρας ή να μην είσαι. Όχι όπως μας βολεύει

4 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Foivoss

Δραστήριο Μέλος

Ο Foivoss αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 29 ετών . Έχει γράψει 166 μηνύματα.

O Foivoss έγραψε στις 08:20, 15-06-13:

Αρχική Δημοσίευση από yperoxi
Να σε έχει βασιλιά και εσύ να την έχεις υπηρετικό προσωπικό? Για ποιο λόγο?? Προσαρμόσου στο 2013...

Με τέτοιες απαιτήσεις προφανώς η γυναίκα σου δεν θα δουλεύει (ξέρεις η διπλή βάρδια - μία στη δουλειά και μια στο σπίτι πάει πολύ), οπότε θα είσαι κ εσύ αρκετά άρχοντας ώστε να στηρίξεις οικονομικά την οικογένεια σου???????? Ολομόναχος???

Ή να είσαι παραδοσιακός άνδρας ή να μην είσαι. Όχι όπως μας βολεύει
Από μένα θα είναι ελεύθερη να κάνει ότι θέλει.Αν θέλει να δουλέψει καλώς.Αν δε θέλει ας μη δουλέψει μέχρι να μεγαλώσουν τα παιδιά.

-1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

fockos

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη fockos
Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Γιατρός και μας γράφει απο Ζάκυνθος (Ζάκυνθος). Έχει γράψει 10,375 μηνύματα.

O fockos έγραψε στις 08:24, 15-06-13:

Αν μια γυναίκα πιέζει τον άντρα της να κανει δουλειές και γκρίνιαζει δε μου φαίνεται και ωραίο πράγμα .

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Alastar (Ντο Ματζόρε)

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη Alastar
Ο Ντο Ματζόρε αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Άνεργος/η και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 81 μηνύματα.

O Alastar I have become the lie beautiful and free έγραψε στις 08:44, 15-06-13:

προς τον αγαπητο φιλο Foivoss:

ειναι ολοφανερο πως το ποσο αντρας εισαι ειναι συναρτηση του ποσο συχνα κανεις δουλειες στο σπιτι!

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Foivoss

Δραστήριο Μέλος

O Foivoss έγραψε στις 10:39, 15-06-13:

Αρχική Δημοσίευση από Alastar
σωστα! πρεπει μονο να λεμε για το ντερμπι στο ποδοσφαιρο και για την γκομενα που πηδηξαμε χτες το βραδυ στο κλαμπακι που βγηκαμε!

κριμα μονο που τα παιδια σου θα μεγαλωσουν με αυτες τις αντιληψεις.

βασικα υπαρχει καμια γυναικα με ΑΥΤΟΣΕΒΑΣΜΟ που θα εμενε με εναν αντρα σαν εσενα
Τη γυναίκα μου θα της φέρομαι μια χαρά.Και θα τη σέβομαι και θα της φέρομαι ευγενικά και θα προσπαθώ να τη βλέπω ευτυχισμένη.Και δε θα την κερατώνω για να μιλάω για γκόμενες σε κλαμπακια.
ΑΛΛΑ δουλειές του σπιτιού δεν κάνω.Το ξεκαθαρίζω από την αρχή και θα το ξέρει.Και ούτε θα δίνω διαταγές.Θα τα κάνει όλα με την ησυχία της.

-1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Alastar (Ντο Ματζόρε)

Αποκλεισμένος χρήστης

Ο Ντο Ματζόρε αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Άνεργος/η και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 81 μηνύματα.

O Alastar I have become the lie beautiful and free έγραψε στις 10:47, 15-06-13:

αρα πρακτικα δεν ψαχνεις για γυναικα! για παραδουλευτρα ψαχνεις και το βραδυ να την πηδας κιολας!

δεν μπορω να καταλαβω την λογικη το οτι το να κανεις δουλειες σε κανει λιγοτερο αντρα.

και τι ειναι αυτο που σε κανει δηλαδη?

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Foivoss

Δραστήριο Μέλος

O Foivoss έγραψε στις 10:54, 15-06-13:

Άντρα για μένα σε κάνει να στηρίζεις την οικογένεια και τα παιδιά.Πρώτον οικονομικά να προσφέρεις τα περισσότερα αν όχι όλα και να είσαι πάντα εντάξει στις υποχρεώσεις σου.Δεύτερον σε κάθε δύσκολη στιγμή να είσαι αυτός που θα παίρνει πρωτοβουλίες και θα δίνει λύσεις στα προβλήματα.Άντρα σε κάνει να σέβεσαι τη γυναίκα και τα παιδιά σου και να είσαι ικανός να δώσεις και τη ζωή σου για να τους προστατέψεις.Άντρα σε κάνει να συμμετέχεις στην ανατροφή των παιδιών και να αποτελείς σωστό αντρικό πρότυπο για τα παιδιά σου.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Dias

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Dias
Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 24 ετών και επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 7,363 μηνύματα.

O Dias έγραψε στις 10:56, 15-06-13:

Δεν νομίζω ότι είναι κακό ή υπιτιμητικό να συμμετέχει ο άντρας στις δουλειές του σπιτιού. Οι γονείς μου πάντα δούλευαν πολλές ώρες και ο πατέρας μου πολλές φορές έλειπε για μήνες στο εξωτερικό. Έτσι, από την ηλικία του δημοτικού με εκπαίδευσαν να βοηθάω στα οικιακά. Η ηλεκτρική σκούπα, το ξεσκόνισμα των βιβλιοθηκών (ήταν και 4, πανάθεμά τες), το ζέσταμα ή το ψήσιμο του φαγητού, το κατέβασμα των σκουπιδιών, το άδειασμα του πλυντηρίου πιάτων, το πότισμα του κήπου, ήταν αρμοδιότητες οι οποίες μου είχαν μόνιμα ανατεθεί. Κάποιες φορές έβαζα πλυντήριο ή και άπλωνα ρούχα. Έμαθα και μερικές φορές να μαγειρεύω. (Όχι δεν ήμουν το παιδάκι της <<πολίτικης κουζίνας>> να φτιάχνω ιμάμ. Το μενού μου ήταν φτωχό: αυγά μάτια ή ομελέτα, μακαρόνια με κιμά, ρύζι, έτοιμα γλυκά και λίγα απλά ακόμα). Τώρα που έχω το ανεξάρτητο καταφύγιό μου, μαζί με την κοπέλα μου φροντίζουμε για την καθημερινή καθαριότητα και περιοδικά έρχεται η μητέρα μου για τη <<γενική>>. Πιστεύω ότι στην οικογένεια όλοι πρέπει να βοηθάνε (πατέρας, μητέρα, παιδιά) και όλα τα άλλα είναι ανόητα στερεότυπα.

10 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Alastar (Ντο Ματζόρε)

Αποκλεισμένος χρήστης

O Alastar I have become the lie beautiful and free έγραψε στις 10:59, 15-06-13:

Άντρα για μένα σε κάνει να στηρίζεις την οικογένεια και τα παιδιά.Πρώτον οικονομικά να προσφέρεις τα περισσότερα αν όχι όλα και να είσαι πάντα εντάξει στις υποχρεώσεις σου.Δεύτερον σε κάθε δύσκολη στιγμή να είσαι αυτός που θα παίρνει πρωτοβουλίες και θα δίνει λύσεις στα προβλήματα.Άντρα σε κάνει να σέβεσαι τη γυναίκα και τα παιδιά σου και να είσαι ικανός να δώσεις και τη ζωή σου για να τους προστατέψεις.Άντρα σε κάνει να συμμετέχεις στην ανατροφή των παιδιών και να αποτελείς σωστό αντρικό πρότυπο για τα παιδιά σου.
σε ολα συμφωνουμε!

το να κανεις δουλειες πως σε κανει λιγοτερο αντρα ομως δεν μου το εξηγησες.

υποχρεωση σου δεν ειναι και να βοηθησεις την γυναικα σου ειδικα αν και αυτη δουλευει?

πως την σεβεσαι οταν την αφηνεις μονη να προσεχει το σπιτι με την δικαιολογια ''εγω ειμαι αντρας δεν κανω δουλειες''

τι προτυπο ειναι αυτο για τα παιδια? δηλαδη ο σωστος ο αντρας ειναι αυτος που τα περιμενει ολα ετοιμα?

ειπες οτι τα παιδια δεν θα τα ξεσκατιζεις πχ αντε το πολυ πολυ να τα κανεις ενα μπανιο (για οταν θα ειναι μωρα). οποτε ποια θα ειναι η συμμετοχη σου στο μεγαλωμα του?

εχεις ενα πολυ λανθασμενο και ξεπερασμενο αντρικο προτυπο μου φαινεται

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Foivoss

Δραστήριο Μέλος

O Foivoss έγραψε στις 11:03, 15-06-13:

σε ολα συμφωνουμε!

το να κανεις δουλειες πως σε κανει λιγοτερο αντρα ομως δεν μου το εξηγησες.

υποχρεωση σου δεν ειναι και να βοηθησεις την γυναικα σου ειδικα αν και αυτη δουλευει?

πως την σεβεσαι οταν την αφηνεις μονη να προσεχει το σπιτι με την δικαιολογια ''εγω ειμαι αντρας δεν κανω δουλειες''

τι προτυπο ειναι αυτο για τα παιδια? δηλαδη ο σωστος ο αντρας ειναι αυτος που τα περιμενει ολα ετοιμα?

ειπες οτι τα παιδια δεν θα τα ξεσκατιζεις πχ αντε το πολυ πολυ να τα κανεις ενα μπανιο (για οταν θα ειναι μωρα). οποτε ποια θα ειναι η συμμετοχη σου στο μεγαλωμα του?

εχεις ενα πολυ λανθασμενο και ξεπερασμενο αντρικο προτυπο μου φαινεται

Μακάρι αν κάνω κόρη να βρει έναν άντρα που θα έχει όλα όσα ποροανέφερα και ας μη κάνει καμιά δουλειά στο σπίτι.

Παράθεση

Alastar (Ντο Ματζόρε)

Αποκλεισμένος χρήστης

O Alastar I have become the lie beautiful and free έγραψε στις 11:06, 15-06-13:

Μακάρι αν κάνω κόρη να βρει έναν άντρα που θα έχει όλα όσα ποροανέφερα και ας μη κάνει καμιά δουλειά στο σπίτι.
4 ερωτησεις σου εκανα και εσυ μου απαντας με αυτο...

αντρας ο οποιος μεγαλωνει με τετοιες αντιληψεις οταν ερθει η ωρα να κανει οικογενεια δεν θα την σεβαστει παρα θα την εχει δει πασας και αρχοντας που θα εχει 2-3 παραδουλευτρες να υπηρετουν αυτον και τους γιους του

Παράθεση

τρελή φιλόσοφος

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη τρελή φιλόσοφος
H τρελή φιλόσοφος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 20 ετών . Έχει γράψει 878 μηνύματα.

H τρελή φιλόσοφος τουρου ρου,τουρου ρου,τουρου ρου έγραψε στις 17:08, 15-06-13:

είπα εγώ ΜΟΝΟ?Η θέση της είναι να είναι θυληκό και αντι να ενδιαφέρεται για τη gate4 και τον ΠΑΟΚ να ενδιαφέρεται για το σπίτι..
κατάλαβα......η δική σου γύναικα θα φοράει τη φούστα μέχρι τον αστράγαλο,δεν θα βάφεται,δεν θα ενημερώνεται για το τι συμβαίνει γύρω της ,θα της δίνεις σταυρωμένο το ψηφοδέλτιο,και ο νους της θα ναι μόνο στο αν σβωλιάσει η μπεσαμέλ,στο πόσο συχνά θα την #@δάς εσύ γιατί έχει και πλυντήριο και στις πάνες του μωρού............
well έχω βάσιμες υποψίες ότι μας τρολλάρεις
Κάτι δεν καταλαβαίνεις μου φαίνεται.Οι γυναίκες που φροντίζουν το σπίτι και δεν αφήνουν τον άντρα τους να ειναι νυκοκυρουλα δεν δουλεύουν,δεν έχουν προσωπικότητα,ειναι δυστυχισμενες?
αντιθέτως οι γυναίκες και οι άνδρες χωρίς προσωπικότητα με μόνη έγνοια το νοικοκυριό ειναι ευτυχισμένα ρομποτ
είπα εγω να μην ασχολείται?
αλλα ο πατέρας δε θα πηγαίνει να τα ταιζει με το μπιμπερό όσο ειναι μωρά ούτε θα τα ξεσκατιζει.Το πολυ πολυ να τα κάνει καμιαφορα μπάνιο.
ωχ τι διαβάζω......
αγαπητέ,σου εύχομαι να βρεις την γυναίκα των ονείρων σου ή να μη σου πιαστεί το χέρι
Να είστε θηλυκά εκεί που πρέπει.
δεν νοείται σωστός άντρας που θα κάνει τη νοικοκυρούλα.Μια σωστή γυναίκα δε καταδέχεται να βλέπει τον άντρα της με σφουγγαροπανο.
Και σιγά να μη κάθομαι να κάνω εγω τις δουλειές και αυτη να ψάχνεται έξω με όποιον της χαμογελάσει.
ο πατέρας μου,που μια ζωή βοηθούσε στο σπίτι και φρόντιζε εμένα και την αδερφή μου εξίσου τι είναι;
ριρίκα; (χρησιμοποιώ λεξιλόγιο ανάλογο των απόψεών σου)

2ον γιατί να κάθεται αυτή για τις δουλειές και εσύ να ψάχνεσαι έξω με όποια σου κάατσει;
εγώ δεν ξέρω να κάνω δουλειές του σπιτιού.Ούτε να μαγειρευω ξέρω,ούτε να σφουγγαριζω,ούτε να σιδερωνω.Πιάτα ξέρω να πλενω αλλα πλενω μόνο του εαυτού μου.Τα σκουπίδια μπορω να πετάω και το πολυ πολυ να βάλω ηλεκτρικη σκούπα καμια φορα.Δεν ειναι μόνο οτι δε θέλω.Ειναι και οτι δεν έχω μάθει να τα κάνω.Αν πάω να τα κάνω θα γίνουν λάθος.
αυτή γιατί είναι υποχρεωμένη να τα ξέρει όλα αυτά;
αν είναι το πιάτο της γυναίκας σου δεν ξέρεις να το πλύνεις;επειδή είναι γυναικείο θέλει άλλη μεταχείριση(να ανάψεις κεριά να σβήσεις φώτα,να βάλεις λίγη μουσική και λίγο κρασάκι; )
ευχαρίστως αλλά έχω να κάνω γυμναστική,αν σε βολεύει κατά τις 9 το βράδυ πολύ ευχαρίστως

Όχι,αν μιλάς στο τηλέφωνο με τον κολλητό σου και συζητάς για το πόσα πλυντήρια έχεις βάλει και του λες να κλείσει γιατί έχεις να πλύνεις τα πιάτα είναι πολύ αντρικό.Ξεχειλίζει η τεστοστερόνη.
Θα σε βλέπουν οι δικοί σου και θα καμαρώνουν τι αντρακλα έχουν βγάλει.
η γυναίκα μόνο αυτά συζητάει νομίζεις;κακομοίρη,μου φαίνεται δεν έχεις καταλάβει ότι και η γυναίκα είναι άνθρωπος και συζητάει για ενδιαφέροντα,επικαιρότητα
Τη γυναίκα μου θα της φέρομαι μια χαρά.Και θα τη σέβομαι και θα της φέρομαι ευγενικά και θα προσπαθώ να τη βλέπω ευτυχισμένη.Και δε θα την κερατώνω για να μιλάω για γκόμενες σε κλαμπακια.
ΑΛΛΑ δουλειές του σπιτιού δεν κάνω.Το ξεκαθαρίζω από την αρχή και θα το ξέρει.Και ούτε θα δίνω διαταγές.Θα τα κάνει όλα με την ησυχία της.
ααααααααααααααα
δεν είσαι σωστός ανατολίτης
ο σωστός ο ανατολίτης θέλει την γυναίκα δούλα και κυρά
αλλά και ένα χααρέμι να τον ικανοποιεί
αντρικό πρότυπο για τα αγόρια προφανώς
γυναικείο θα είναι η απεριποίητη αμόρφωτη με απουσία χαρακτήρα και ενδιαφερόντων δούλα σου

Παράθεση

_fairygirl_ (Τηγάνι)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη _fairygirl_
H Τηγάνι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μεταφραστής/Διερμηνέας και μας γράφει απο Αυστραλία. Έχει γράψει 5,251 μηνύματα.

H _fairygirl_ Σουλμέτ της Κατσαρόλας~ 29/3/12 ♥ έγραψε στις 17:59, 15-06-13:

Αρχική Δημοσίευση από yperoxi
Ειδικά όταν τον βολεύει κι όλας!
Θα συμφωνήσω,όμως δε γίνεται ρε΄συ να'μαστε μία ζωή κολλημένοι σε γεγονότα και αντιλήψεις χρόνων πίσω.Δεν το λέω από πλευρά μη κοινωνικής αποδοχής που πιθανά να επιφέρει και ούτε είμαι καμιά οπαδός όλων των προοδευτικών πραγμάτων γιατί η πόλη που ζω τη θεωρώ αρκετά προκατειλημμένη απλώς χάνεις την μπάλα έτσι.
Δε θες να απλώσεις; Μη σώσεις και απλώσεις. Αλλά ρε'συ δεν είναι και λίγες οι φορές που βλέπω τους γονείς μου να φωνάζουν επειδή ο μπαμπάς μου βαράει μύγες ενίοτε ή είμαι στον κόσμο μου και βαριέμαι.

Προκατειλημμένος είσαι.
Το φαλοκρατικό γουρούνι θα το αφήσεις για άλλους.

Από μένα θα είναι ελεύθερη να κάνει ότι θέλει.Αν θέλει να δουλέψει καλώς.Αν δε θέλει ας μη δουλέψει μέχρι να μεγαλώσουν τα παιδιά.
Απλώς σκέψου ότι οι δουλειές του σπιτιού απαιτούν και τον απαιτούμενο χρόνο αλλά και την ανάλογη ενέργεια.
Αν της άλλης της φύγει ο απ'αυτός να σκουπίσει,να μαγειρέψει,να απλώσει και μετά να θέλει να πάει και δουλειά ε,βράσε ρύζια Χαράλαμπε.
Νομίζω ως ενήλικας θα ξέρεις καλύτερα πως η κάθε γυναίκα θέλει λίγο χρόνο για τον εαυτό της.Μάθετε να το σέβεστε.

προς τον αγαπητο φιλο Foivoss:
ειναι ολοφανερο πως το ποσο αντρας εισαι ειναι συναρτηση του ποσο συχνα κανεις δουλειες στο σπιτι!
Μα γαμώτο,θα αρχίσω τα μπινελίκια θα έρθει και κανάς Mod και θα πάθει εγκεφαλικό.
Πείτε μου λίγο,πώς μπορεί το να πετάξεις μία σακούλα σκουπίδια να βοηθήσεις την κοπέλα/γυναίκα σου σε κάτι μειώνει τι;
Τον τίτλο "Άντρακλα" ας πούμε;
Να σημειωθεί ότι το "άντρακλας" δε μ'αρέσει σα λέξη διότι θυμίζει εποχές που ό,τι έλεγε ο άντρας έπρεπε να τηρούνταν κατά γράμμα.

Όχι,αν μιλάς στο τηλέφωνο με τον κολλητό σου και συζητάς για το πόσα πλυντήρια έχεις βάλει και του λες να κλείσει γιατί έχεις να πλύνεις τα πιάτα είναι πολύ αντρικό.Ξεχειλίζει η τεστοστερόνη.
Θα σε βλέπουν οι δικοί σου και θα καμαρώνουν τι αντρακλα έχουν βγάλει.
Νταξ,εξήγησέ μου λίγο:
Πώς στο λύκο δε θα εξακολουθείς να'σαι άντρας (να το πω έτσι) αν πατήσεις 2 ριμαδιασμένα κουμπιά και βάλεις πλυντήριο.
Ζούμε στον 21ο αιώνα όπου οι γυναίκες είναι ισότιμες με τους άντρες;
Αυτό το αμφισβητείς ή το δέχεσαι;

Να είναι άντρας δηλαδή;

Παράθεση

Foivoss

Δραστήριο Μέλος

O Foivoss έγραψε στις 20:01, 15-06-13:

Πωωω γκρίνια!Εσείς δε θέλετε άντρα,ένα στρατιωτάκι θέλετε να το κάνετε ο,τι θέλετε.
Πολύ τσαούσες είστε για την ηλικία σας.Μετά να μην απορεί η γενιά σας γιατι οι άντρες φοβούνται να σας πλησιάσουν.
Αλλά στην πορεία θα αλλάξετε απόψεις.Πρέπει δυστυχώς να φάτε τα μούτρα σας δεξιά και αριστερά για να εκτιμήσετε κάποια πράγματα.

Παράθεση

Gate4 (Ηägring)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Gate4
H Ηägring αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Γεωλόγος και μας γράφει απο Λιχτενστάιν (Ευρώπη). Έχει γράψει 18,059 μηνύματα.

H Gate4 Θα τα παρατήσω όλα και θα γίνω βαμπίρ.~ έγραψε στις 20:06, 15-06-13:

Πωωω γκρίνια!Εσείς δε θέλετε άντρα,ένα στρατιωτάκι θέλετε να το κάνετε ο,τι θέλετε.
Πολύ τσαούσες είστε για την ηλικία σας.Μετά να μην απορεί η γενιά σας γιατι οι άντρες φοβούνται να σας πλησιάσουν.
Αλλά στην πορεία θα αλλάξετε απόψεις.Πρέπει δυστυχώς να φάτε τα μούτρα σας δεξιά και αριστερά για να εκτιμήσετε κάποια πράγματα.
Επειδή λέμε ότι θα θέλαμε ο σύντροφός μας να συμβάλει (το τονίζω αυτό, όχι να τα κάνει όλα μόνος του απλά να βοηθάει) στο μεγάλωμα των παιδιών και να βοηθάει κάπως την κατάσταση στο σπίτι ειδικά όταν και η γυναίκα εργάζεται είμαστε τρελές; Και εσύ δηλαδή που θες να τα κάνει ΟΛΑ η γυναίκα και εσύ να τα βρίσκεις έτοιμα τι είσαι;

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

τρελή φιλόσοφος

Διάσημο Μέλος

H τρελή φιλόσοφος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 20 ετών . Έχει γράψει 878 μηνύματα.

H τρελή φιλόσοφος τουρου ρου,τουρου ρου,τουρου ρου έγραψε στις 20:19, 15-06-13:

Πολύ τσαούσες είστε για την ηλικία σας.
Μετά να μην απορεί η γενιά σας γιατι οι άντρες φοβούνται να σας πλησιάσουν.
Αλλά στην πορεία θα αλλάξετε απόψεις.
Πρέπει δυστυχώς να φάτε τα μούτρα σας δεξιά και αριστερά
για να εκτιμήσετε κάποια πράγματα.
1ον το να απαιτούμε να σηκώνει ο σύντροφός μας ένα χεράκι στις δουλειές (εκτός εάν έχουμε συμφωνήσει ότι θα τις κάνω εγώ,αλλά να μην το θεωρεί δεδομένο) κάνει αυτόματα τον άντρα στρατιωτάκι;
2ον καλά κάνουμε,το να απαιτούμε τα αυτονόητα δεν είναι παράλογο ούτε τσαχπινια
3ον ππαμε στοίχημα;
4ον θέλω να πιστεύω ότι θα έχω την ίδια κρίση και στο μέλλον,και δεν θα φάω τα μούτρα μου με ανατολίτες
5ον να εκτιμήσω το ότι θα με έχει δουλάρα εκείνος θα σουλατσάρει,και θα γκομενιάζει,θα κάνει φιγούρα στους άλλους ότι "την έσκισε τη γάτα"(¨οπως λέει το αγόρι της ξαδέρφης μου μες τα μούτρα της) και θα με βρίζει κιόλας(διότι "αγαπητέ" φοίβο,δεν είσαι ανατολίτης μόνο από μία άποψη,ή είσαι ολοκληρωτικά ή δεν είσαι καθόλου)
Αρχική Δημοσίευση από Gate4
Επειδή λέμε ότι θα θέλαμε ο σύντροφός μας να συμβάλει (το τονίζω αυτό, όχι να τα κάνει όλα μόνος του απλά να βοηθάει) στο μεγάλωμα των παιδιών και να βοηθάει κάπως την κατάσταση στο σπίτι ειδικά όταν και η γυναίκα εργάζεται είμαστε τρελές; Και εσύ δηλαδή που θες να τα κάνει ΟΛΑ η γυναίκα και εσύ να τα βρίσκεις έτοιμα τι είσαι;
πες τα ρε σοφια; σοφια
σε χώρες τύπου σουηδία ,νορβηγία ,ελβετία αυτά είναι δεδομένα, εμείς ακόμη τα συζητάμε σε φόρουμ
τι να πεις;

θα μπαίνω λιγότερο,δεν μπορώ,εκνευρίζομαι

Παράθεση

Gate4 (Ηägring)

Επιφανές Μέλος

H Ηägring αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Γεωλόγος και μας γράφει απο Λιχτενστάιν (Ευρώπη). Έχει γράψει 18,059 μηνύματα.

H Gate4 Θα τα παρατήσω όλα και θα γίνω βαμπίρ.~ έγραψε στις 20:21, 15-06-13:

Αρχική Δημοσίευση από τρελή φιλόσοφος
πες τα ρε σοφια; σοφια
σε χώρες τύπου σουηδία ,νορβηγία ,ελβετία αυτά είναι δεδομένα, εμείς ακόμη τα συζητάμε σε φόρουμ
τι να πεις;
θα μπαίνω λιγότερο,δεν μπορώ,εκνευρίζομαι
Ναι το ξέρω αυτό αλλά τι να πεις ρε παιδί μου.. Εμείς ζούμε σε άλλη εποχή ακόμα.

Παράθεση

Foivoss

Δραστήριο Μέλος

O Foivoss έγραψε στις 20:24, 15-06-13:

Αιτία διαζυγίου:¨Ο άντρας μου δε βοηθούσε στις δουλειές του σπιτιού¨

-5 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Gate4 (Ηägring)

Επιφανές Μέλος

H Gate4 Θα τα παρατήσω όλα και θα γίνω βαμπίρ.~ έγραψε στις 20:33, 15-06-13:

Αιτία διαζυγίου:¨Ο άντρας μου δε βοηθούσε στις δουλειές του σπιτιού¨
Δηλαδή το "η γυναίκα μου ξέχασε να μαγειρέψει" ή το "η γυναίκα μου δεν είχε διπλώσει καλά τα ρούχα μου" είναι καλύτερο, ε;

Παράθεση

MissKit (Bastet 1/3 ΜΕΤΣ)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη MissKit
H Bastet 1/3 ΜΕΤΣ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών , επαγγέλεται Μελισσοκόμος και μας γράφει απο Γαλλία (Ευρώπη). Έχει γράψει 4,160 μηνύματα.

H MissKit έγραψε στις 20:36, 15-06-13:

Δηλαδή το "η γυναίκα μου ξέχασε να μαγειρέψει" ή το "η γυναίκα μου δεν είχε διπλώσει καλά τα ρούχα μου" είναι καλύτερο, ε;
Δεν τα λες καλά... Τη χωρίζει γιατί είναι ανοικοκύρευτη, ενώ αυτός έχει φροντίσει να στολίσει όλο το σπίτι με τα προσωπικά του είδη και εκείνη είχε το θράσος (!) να μην τα μαζέψει. Το ότι φεύγουν για δουλειά και επιστρέφουν ίδιες ώρες είναι αμελητέο.

Παράθεση

Foivoss

Δραστήριο Μέλος

O Foivoss έγραψε στις 20:39, 15-06-13:

Αν δεν είναι διατεθειμένη να κάνει ή να μάθει να κάνει τις δουλειές του σπιτιού ας μην παντρευτεί.Δεν χρειάζεται να ¨υποφέρουν¨ άντρας και παιδιά.
Συν ότι οι άντρες αυτό το ξεκαθαρίζουν από την αρχή της σχέσης.Εσείς τα γυρνάτε μετά το γάμο.

-2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Gate4 (Ηägring)

Επιφανές Μέλος

H Gate4 Θα τα παρατήσω όλα και θα γίνω βαμπίρ.~ έγραψε στις 20:39, 15-06-13:

Αρχική Δημοσίευση από MissKit
Δεν τα λες καλά... Τη χωρίζει γιατί είναι ανοικοκύρευτη, ενώ αυτός έχει φροντίσει να στολίσει όλο το σπίτι με τα προσωπικά του είδη και εκείνη είχε το θράσος (!) να μην τα μαζέψει. Το ότι φεύγουν για δουλειά και επιστρέφουν ίδιες ώρες είναι αμελητέο.
Αυτό ακριβώς!
Αν δεν είναι διατεθειμένη να κάνει ή να μάθει να κάνει τις δουλειές του σπιτιού ας μην παντρευτεί.Δεν χρειάζεται να ¨υποφέρουν¨ άντρας και παιδιά.
Συν ότι οι άντρες αυτό το ξεκαθαρίζουν από την αρχή της σχέσης.Εσείς τα γυρνάτε μετά το γάμο.
Και ξαναλέω. Δουλεύετε και οι δύο, είστε κουρασμένοι επίσης και οι δύο. Και εσύ θες η γυναίκα σου η οποία φροντίζει και τα παιδιά χωρίς φυσικά εσύ να βοηθάς στο ελάχιστο να κάνει τα πάντα μέσα στο σπίτι και εσύ πάλι να μη κάνεις το παραμικρό για να ξεκουραστεί και αυτή λίγο. Λες και δεν είναι άνθρωπος αυτή και μόνο το χεράκι σου έχει αξία μη τυχόν και πλένεις κανένα πιάτο ξέρω γω θα σε πέσει η υπόληψη. Και εσύ έλεγες πριν κάτι σελίδες ότι τη γυναίκα σου θα τη σέβεσαι. Πως;

Παράθεση

Himela

e-steki Moderator

Το avatar του χρήστη Himela
H Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 36 ετών , επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,301 μηνύματα.

H Himela σ' όποιον αρέσουμε... έγραψε στις 20:43, 15-06-13:

τι να πεις;
Στις χώρες που λες υπάρχουν τόοοοοοοσα πράγματα που εμείς δεν τα φανταζόμαστε, που θεωρώ οτι είναι λίγο άτοπο και ατυχές το να μας συγκρίνεις με αυτές τις χώρες.

Παράθεση

τρελή φιλόσοφος

Διάσημο Μέλος

H τρελή φιλόσοφος τουρου ρου,τουρου ρου,τουρου ρου έγραψε στις 12:10, 16-06-13:

γάμος σημαίνει συμβόλαιο για τις δουλειές του σπιτιού;
εεεεεεε,για να μην υποφέρουν ΄΄αντρας και παιδιά,σήκωσε το κουλό σου και φτιάξε καμιά φρουτόκρεμα
κάτι άλλο:εμένα ο μπαμπάς μου είχε ρεπό σήμερα,και η μαμά μου δουλεύει.ο μπαμπάς μου μαγειρεύει τώρα.......το θεωρείς παράλογο;
Αρχική Δημοσίευση από Himela
Στις χώρες που λες υπάρχουν τόοοοοοοσα πράγματα που εμείς δεν τα φανταζόμαστε, που θεωρώ οτι είναι λίγο άτοπο και ατυχές το να μας συγκρίνεις με αυτές τις χώρες.
τις συγκρίνω ως προς τις απόψεις τους σε τέτοια ζητήματα
και γενικά θεωρώ πως οι απόψεις σε τέτοια θέματα είναι πιο προχωρημένες σε σχέση με την ελλάδα των πασάδων

Παράθεση

Himela

e-steki Moderator

Το avatar του χρήστη Himela
H Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 36 ετών , επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,301 μηνύματα.

H Himela σ' όποιον αρέσουμε... έγραψε στις 12:18, 16-06-13:

τις συγκρίνω ως προς τις απόψεις τους σε τέτοια ζητήματα
και γενικά θεωρώ πως οι απόψεις σε τέτοια θέματα είναι πιο προχωρημένες σε σχέση με την ελλάδα των πασάδων
Να ξέρεις οτι τις απόψεις αυτές γυναίκες τις θρέφουν και τις κρατάνε ζωντανές κι όχι άντρες. Κοινώς οι μανάδες του 2013 ακόμα μεγαλώνουν με αυτές τις αντιλήψεις τα παιδιά τους. Οι θείες του 2013 ακόμα κατηγορούν τη νύφη που θα αφήνει τον ανιψιό τους να κάνει δουλειές του σπιτιού. Οι κουνιάδες του 2013 ακόμα περιμένουν τις νύφες τους να είναι δούλες και κυρές στο σπίτι τους. Παράλληλα με όλα αυτά όμως, οι μανάδες - θείες - κουνιάδες του 2013 κατηγορούν τις νύφες όταν δε δουλεύουν "κι έχουν βρει το κορόιδο να τις ταϊζει".

Γι' αυτό καλύτερα να αφήσουμε τις συγκρίσεις με τις άλλες χώρες.

3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Foivoss

Δραστήριο Μέλος

O Foivoss έγραψε στις 15:32, 16-06-13:

Αρχική Δημοσίευση από Himela
Να ξέρεις οτι τις απόψεις αυτές γυναίκες τις θρέφουν και τις κρατάνε ζωντανές κι όχι άντρες. Κοινώς οι μανάδες του 2013 ακόμα μεγαλώνουν με αυτές τις αντιλήψεις τα παιδιά τους. Οι θείες του 2013 ακόμα κατηγορούν τη νύφη που θα αφήνει τον ανιψιό τους να κάνει δουλειές του σπιτιού. Οι κουνιάδες του 2013 ακόμα περιμένουν τις νύφες τους να είναι δούλες και κυρές στο σπίτι τους. Παράλληλα με όλα αυτά όμως, οι μανάδες - θείες - κουνιάδες του 2013 κατηγορούν τις νύφες όταν δε δουλεύουν "κι έχουν βρει το κορόιδο να τις ταϊζει".

Γι' αυτό καλύτερα να αφήσουμε τις συγκρίσεις με τις άλλες χώρες.
Δίκιο έχεις σε αυτά.Αλλά δεν μας είπες,εσύ θα τις κάνεις τις δουλειές του σπιτιού ή με αφορμή τα παραπάνω θα κάνεις την φεμινιστική σου επανάσταση;
Γυναίκες συμμορφωθείτε στο βασικό ρόλο σας που είναι να μεγαλώσετε σωστά παιδιά και να φροντίζετε το σπίτι σας.Αφήστε τις καριέρες να είναι πρώτη προτεραιότητα για τους άντρες.
Δεν νομίζω πως αυτό δεν έχει σχέση με το ότι τα τελευταία χρόνια πάσχει ο θεσμός της οικογένειας και βλέπεις παιδιά να μπλέκουν με ναρκωτικά κτλ. Από τότε που την είδατε φεμινίστριες αυτά είναι τα αποτελέσματα συν ότι κάνατε τους άντρες να σας φοβούνται.
Στην ουσία πιο δυστυχισμένες γίνατε αλλά δε θέλετε να το παραδεχτείτε.

-7 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

fockos

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη fockos
Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Γιατρός και μας γράφει απο Ζάκυνθος (Ζάκυνθος). Έχει γράψει 10,375 μηνύματα.

O fockos έγραψε στις 15:36, 16-06-13:

Nα μαγείρεψω ναι αλλα όχι να προσέχω να να μην λερωσω και την κουζίνα.

Παράθεση

_fairygirl_ (Τηγάνι)

Επιφανές Μέλος

H Τηγάνι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μεταφραστής/Διερμηνέας και μας γράφει απο Αυστραλία. Έχει γράψει 5,251 μηνύματα.

H _fairygirl_ Σουλμέτ της Κατσαρόλας~ 29/3/12 ♥ έγραψε στις 16:13, 16-06-13:

Γενικά στα πάντα ακόμα και στις απόψεις οι άλλες χώρες είναι πιο προχωρημένες από ότι η Ελλάδα.

Παράθεση

ToxicLips (Άννα)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη ToxicLips
H Άννα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών . Έχει γράψει 291 μηνύματα.

H ToxicLips is thinking of her sins... έγραψε στις 16:16, 16-06-13:

Υπάρχει μια περίπτωση στο εκατομμύριο να τις κάνει και ο άντρας νομίζω

Παράθεση

Gate4 (Ηägring)

Επιφανές Μέλος

H Gate4 Θα τα παρατήσω όλα και θα γίνω βαμπίρ.~ έγραψε στις 16:17, 16-06-13:

Αρχική Δημοσίευση από fockos
Αυτό ας πούμε ένα μοίρασμα των εργασιών στο σπίτι. Εσύ θα μαγειρέψεις και η γυναίκα θα καθαρίσει.

Παράθεση

_fairygirl_ (Τηγάνι)

Επιφανές Μέλος

H _fairygirl_ Σουλμέτ της Κατσαρόλας~ 29/3/12 ♥ έγραψε στις 16:23, 16-06-13:

Αρχική Δημοσίευση από ToxicLips
Υπάρχει μια περίπτωση στο εκατομμύριο να τις κάνει και ο άντρας νομίζω
Είπες μεγάλο ποσοστό.
Αυτό ας πούμε ένα μοίρασμα των εργασιών στο σπίτι. Εσύ θα μαγειρέψεις και η γυναίκα θα καθαρίσει.
Πειράζει που εγώ είμαι κατά των "προχειρο-δουλειών" και των "μισό-δουλειων";
'Η θα μαγειρέψεις και θα φέρεις την κουζίνα στην κατάσταση που ήταν ή πάνε για καφέ και άσε με κάτσω να σκάσω όρθια.
Ναι,είμαι παρτάκιας αλλά έχω μάθει όταν κάνω κάτι να το κάνω σωστά.

Παράθεση

Foivoss

Δραστήριο Μέλος

O Foivoss έγραψε στις 17:04, 16-06-13:

Αρχική Δημοσίευση από fockos
Εγώ πάλι θα κάτσω να μαγειρέψω μόνο σε ιδιαίτερες στιγμές πχ επέτειος ή γιορτή της.Και σε ειδικές περιπτώσεις όπως το να είναι άρρωστη.
Και άλλες δουλειές θα κάνω καμιά φορά ΜΟΝΟ αν βλέπω ότι έχει κουραστεί ΑΛΛΑ χωρίς να μου πει αυτή τίποτα.Αν αρχίσει την γκρίνια ότι δε κάνω δουλειές και τέτοια θα μου ανάψουν τα λαμπάκια και δε θα κάνω τίποτα ποτέ.

Παράθεση

Θάλεια

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Θάλεια
H Θάλεια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,810 μηνύματα.

H Θάλεια έγραψε στις 17:09, 16-06-13:

Εμένα πάντως το προηγούμενο ΣΚ ένας άνθρωπος μου πήρε το μυαλό, όταν τον είδα να πλένει τα πιάτα μου και να ξεπλένει το πατάκι του μπάνιου αφού έκανε ντουζ και το κόλλησε στα πλακάκια του τοίχου για να στεγνώσει. Εννοείται χωρίς να του πω τίποτα.

6 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Lilla My

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη Lilla My
H Lilla My αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Φινλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 299 μηνύματα.

H Lilla My έγραψε στις 10:36, 17-06-13:

Πρώτον οικονομικά να προσφέρεις τα περισσότερα αν όχι όλα και να είσαι πάντα εντάξει στις υποχρεώσεις σου.
Μόλις αρχίσει να μου φέρνει 4-5 χιλιάρικα στο σπίτι το μήνα και φυσικά εάν δε δουλεύω εγώ, δε θα λέω τίποτα για τις δουλειές του σπιτιού. Μέχρι τότε, όμως, καλά κρασιά.

Παράθεση

hack3r

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη hack3r
Ο hack3r αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 28 ετών , επαγγέλεται Μηχανικός λογισμικού και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 3,551 μηνύματα.

O hack3r έγραψε στις 13:05, 17-06-13:

Τις δουλειές θα τις κάνει αυτός που έχει περισσότερο ελεύθερο χρόνο. Εάν ο ένας δουλεύει 12 ώρες και ο άλλος 4 ο δεύτερος θα κάνει περισσότερες. Έτσι και αλλιώς χωρίς παιδιά οι βασικές δουλειές που χρειάζονται σε ένα σπίτι είναι αμελητέες

Παράθεση

Dias

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Dias
Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 24 ετών και επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 7,363 μηνύματα.

O Dias έγραψε στις 14:42, 17-06-13:

Πάει ένας "μάγκας" να παντρευτεί και λέει στη μέλλουσα γυναίκα του:
- Πριν παντρευτούμε, να σου πώ κάποια πράγματα. Εγώ το πρωί θέλω τον καφέ μου στο τραπέζι στις 9:00, πιώ δεν πιώ. Το μεσημέρι το φαί ζεστό στο τραπέζι στις 2:30, φάω δεν φάω! Και το βράδυ θα βγαίνω για ποτό με τους φίλους μου και θα έχεις το τραπέζι στρωμένο με φαγητό μέχρι τις 12:00, έρθω δεν έρθω.
- Εντάξει, τρεις όρους είπες εσύ, θα σου πω και εγώ έναν. Το σεξ θα αρχίζει στις 11:00, έρθεις δεν έρθεις!

7 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

grape

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη grape
H grape αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 182 μηνύματα.

H grape έγραψε στις 15:38, 17-06-13:

...παιδια τις δουλειές του σπιτιού ας μην γελιόμαστε ο πιο μαλάκας της υπόθεσης της κάνει...και οκ εντάξει σε αυτήν την περίπτωση ο μαλάκας είναι η γυναίκα...αλλά τουλάχιστον να υπάρχει και ένας μαλάκας να κάνει τις ανδρικές...Αρνούμαι να δεχτώ ότι κάποιοι ούτε κατσαβίδι δεν ξέρουν πιάσουν...και υπάρχουν και γυναίκες που κάνουν για δέκα τέτοια "αντράκια"

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη iJohnnyCash : 18-06-13 στις 21:13. Αιτία: Κεφαλαία
Παράθεση

Θάλεια

Επιφανές Μέλος

H Θάλεια έγραψε στις 16:49, 17-06-13:

Ένα φιλικό ζευγάρι της μητέρας μου, για τα δικά μου πρότυπα, έχει το καλύτερο επίπεδο ζωής.
Συγκεκριμένα, ο άνδρας καθαρίζει, μαγειρεύει, τακτοποιεί και διαβάζει τα παιδιά κ.ά. Αυτό επειδή, ως φοιτητής ζούσε μόνος του οπότε έπρεπε να μάθει από νοικοκυριό. Σε αντίθεση με την γυναίκα, που επειδή έμενε με τους γονείς της δεν έμαθε ποτέ ούτε αβγό να βράζει. Μάλιστα, σε όλο αυτό βοηθάει και το γεγονός ότι η γυναίκα ως επί το πλείστον δουλεύει 8-3 ενώ ο άνδρας 4-11 (καθηγητής σε φροντιστήριο). Τα παιδιά (δημοτικού) μόλις σχολάσουν θα φάνε και θα κάνουν τα μαθήματά τους με τον μπαμπά και όταν θα ξυπνήσει η μαμά τους κατά τις 5-6 θα κάτσουν να παίξουν μαζί της. Ούτε τηλεόραση στη ζωή τους, ούτε καμία μαλακία.

Δεν θεωρώ τον άνδρα μαλάκα της υπόθεσης εφόσον προσφέρει ένα εξαιρετικό επίπεδο ζωής για τα παιδιά του. Το παν είναι να υπάρχουν ισορροπίες σε μία σχέση. Να ξεκωλόνεται η μάνα να γυρίσει από την δουλειά, να φάει, να διαβάσει τα παιδιά, να καθαρίσει το σπίτι, να μαγειρέψει και να ασχοληθεί και μαζί τους κάποια στιγμή, ε δεν είναι και ό,τι καλύτερο.

Παράθεση

Foivoss

Δραστήριο Μέλος

O Foivoss έγραψε στις 17:01, 17-06-13:

Οk είναι το πρότυπο του άντρα.Μια μέρα να δεις το γιο σου έτσι να τον καμαρώνεις.

-5 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Θάλεια

Επιφανές Μέλος

H Θάλεια έγραψε στις 17:06, 17-06-13:

Οk είναι το πρότυπο του άντρα.Μια μέρα να δεις το γιο σου έτσι να τον καμαρώνεις.
Δηλαδή έναν άνδρα τον κάνει αρχιδάτο το αν κρατάει το σπίτι; Πρότυπα 85 γενεών πίσω.

Αλλά βέβαια η εργαζόμενη γυναίκα μπορεί να τα καταφέρει όλα. Και σπίτι να κρατήσει και παιδιά να μεγαλώσει και να δουλέψει ταυτόχρονα. Ο άνδρας να έχει το ανατολίτικο πρότυπο. Ja klar!

Κάποιες μανάδες δεν έκαναν καλή δουλειά με τους γιους τους.

Παράθεση

grape

Δραστήριο Μέλος

H grape έγραψε στις 17:14, 17-06-13:

...θεωρώ ότι από την στιγμή που μια γυναίκα ασχολείται με δουλειές του σπιτιού...Το διάβασμα των παιδιών δεν είναι δουλεία σπιτιού, έλεος! ο άνδρας οφείλει να ασχολείται με πράγματα που μπορεί ένας άνδρας να τα κάνει π.χ να κουρέψει το γκαζόν (λέμε τώρα), να αλλάξει μια λάμπα, να φτιάξει ένα μερμέτι. Οχι μόνο μαγκιά κλανιά και άγιος ο θεός. Και κατά αλλά να μην ξέρει όπως έγραψα να πιάσει ένα κατσαβίδι!!!!!!

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη iJohnnyCash : 18-06-13 στις 21:17. Αιτία: Κεφαλαία
Παράθεση

Θάλεια

Επιφανές Μέλος

H Θάλεια έγραψε στις 17:26, 17-06-13:

[QUOTE=grape;3833130]...θεωρώ ότι από την στιγμή που μια γυναίκα ασχολείται με δουλειές του σπιτιού...Το διάβασμα των παιδιών δεν είναι δουλεία σπιτιού, έλεος! ο άνδρας οφείλει να ασχολείται με πράγματα που μπορεί ένας άνδρας να τα κάνει π.χ να κουρέψει το γκαζόν (λέμε τώρα), να αλλάξει μια λάμπα, να φτιάξει ένα μερμέτι. Οχι μόνο μαγκιά κλανιά και άγιος ο θεός. Και κατά αλλά να μην ξέρει όπως έγραψα να πιάσει ένα κατσαβίδι!!!!!!/QUOTE]

Το ότι μπορεί να έχει περισσότερη μυϊκή δύναμη από μένα ή να γνωρίζει τέτοια κόλπα (που αν κρίνω από τους γονείς μου, τα φοιτητικά μου έπιπλα η μητέρα μου τα έκανε γιατί ο πατέρας δεν έχει υπομονή), τον καθιστά ανεύθυνο να σφουγγαρίσει, να πλύνει πιάτα, να απλώσει κανένα ρούχο; Αν έχει τον χρόνο γιατί να μην το κάνει;

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη iJohnnyCash : 18-06-13 στις 21:18. Αιτία: Διόρθωση quote
Παράθεση

grape

Δραστήριο Μέλος

H grape έγραψε στις 17:31, 17-06-13:

Αρχική Δημοσίευση από Θάλεια
Το ότι μπορεί να έχει περισσότερη μυϊκή δύναμη από μένα ή να γνωρίζει τέτοια κόλπα (που αν κρίνω από τους γονείς μου, τα φοιτητικά μου έπιπλα η μητέρα μου τα έκανε γιατί ο πατέρας δεν έχει υπομονή), τον καθιστά ανεύθυνο να σφουγγαρίσει, να πλύνει πιάτα, να απλώσει κανένα ρούχο; Αν έχει τον χρόνο γιατί να μην το κάνει;

...Aς μην γελιόμαστε...όσο και να θέλουμε δεν γίνεται. ..Προς θεού δεν λέω ότι δεν θα μπορούσε..αλλά οι περισσότεροι δεν το κάνουν...(ο πατέρας μου και μαγειρεύει και πλένει πιάτια ..απλά θέλει και το κάνει)...Τουλάχιστον όμως αν δεν κάνει τις δουλείες του σπιτιού γιατί δεν γουστάρει ας ασχοληθεί με όλα όσα ανέφερα..αν δεν ξέρει να κάνει τίποτα απ όλα αυτά.. Ε τι να πω μπορεί να πιάνουν τα χέρια του άλλου

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη iJohnnyCash : 18-06-13 στις 21:19. Αιτία: Κεφαλαία
Παράθεση

Θάλεια

Επιφανές Μέλος

H Θάλεια έγραψε στις 17:34, 17-06-13:

Αρχική Δημοσίευση από grape
...Aς μην γελιόμαστε...όσο και να θέλουμε δεν γίνεται. ..Προς θεού δεν λέω ότι δεν θα μπορούσε..αλλά οι περισσότεροι δεν το κάνουν...(ο πατέρας μου και μαγειρεύει και πλένει πιάτια ..απλά θέλει και το κάνει)...Τουλάχιστον όμως αν δεν κάνει τις δουλείες του σπιτιού γιατί δεν γουστάρει ας ασχοληθεί με όλα όσα ανέφερα..αν δεν ξέρει να κάνει τίποτα απ όλα αυτά.. Ε τι να πω μπορεί να πιάνουν τα χέρια του άλλου
Άάάάάρα φτάνουμε σε αυτό που είπα εγώ, ότι μέσα σε μία σχέση πρέπει να υπάρχουν ισορροπίες. Ο καθένας προσφέρει αυτά που μπορεί, αυτά που ξέρει, αυτά που έχει διάθεση και χρόνο να κάνει και ΟΧΙ αυτά που του έχει "προσδώσει" η κοινωνία ή το φύλο του.

Παράθεση

grape

Δραστήριο Μέλος

H grape έγραψε στις 17:40, 17-06-13:

Άάάάάρα φτάνουμε σε αυτό που είπα εγώ, ότι μέσα σε μία σχέση πρέπει να υπάρχουν ισορροπίες. Ο καθένας προσφέρει αυτά που μπορεί, αυτά που ξέρει, αυτά που έχει διάθεση και χρόνο να κάνει και ΟΧΙ αυτά που του έχει "προσδώσει" η κοινωνία ή το φύλο του.
Ε καλά άμα ήθελε να κάνω και τα μερεμέτια του σπιτιού να πάμε να φουντάρουμε τότε (όχι φυσικά ότι δεν θα μπορούσαμε να κάνουμε και τα μερεμέτια βεβαίως βεβαίως)...

Άλλωστε το θέμα είναι: Τις δουλείες του σπιτιού ποίος θα τις κάνει...
Όχι ποίοις θέλει και μπορεί. Αυτό είναι άλλη συζήτηση.
Στο πρώτο καταλήξαμε ο μαλάκας η γυναίκα. Σορρυ άλλα έτσι είναι!

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη iJohnnyCash : 18-06-13 στις 21:21. Αιτία: Κεφαλαία
Παράθεση

Foivoss

Δραστήριο Μέλος

O Foivoss έγραψε στις 17:42, 17-06-13:

Δε μου λες;Αν μείνετε στο δρόμο θα κατέβεις εσύ να αλλάξεις λάστιχο;
Κανένας άνδρας δεν αφήνει μια γυναίκα να το κάνει.Γιατι;Γιατί σέβεται τη ΓΥΝΑΙΚΕΙΑ φύση της.
Χρόνο δεν έχεις να αλλάξεις εσυ το λάστιχο;Ισότητα δεν υπάρχει στα δυο φύλα;Γιατί δεν αλλάζεις εσύ το λάστιχο;
Και αν το κάνεις τι θα σκεφτείς για τον άντρα σου;

Παράθεση

Θάλεια

Επιφανές Μέλος

H Θάλεια έγραψε στις 17:51, 17-06-13:

Δε μου λες;Αν μείνετε στο δρόμο θα κατέβεις εσύ να αλλάξεις λάστιχο;
Κανένας άνδρας δεν αφήνει μια γυναίκα να το κάνει.Γιατι;Γιατί σέβεται τη ΓΥΝΑΙΚΕΙΑ φύση της.
Χρόνο δεν έχεις να αλλάξεις εσυ το λάστιχο;Ισότητα δε υπάρχει στα δυο φύλα;Γιατί δεν αλλάζεις εσύ το λάστιχο;
Και αν το κάνεις τι θα σκεφτείς για τον άντρα σου;
Είμαι 48 κιλά, ένα ποτήρι νερό δεν μπορώ να σηκώσω, θα σηκώσω και λάστιχο; Και στην τελική, εγώ προσωπικά σαν Θάλεια, δεν ξέρω τίποτα απολύτως από αυτοκίνητα. Αλλά, θα έβγαινα έξω, θα μάζευα τα μαλλιά και τα μανίκια μου και θα τον βοηθούσα όσο μπορούσα! Αυτό θέλω και μέσα στο σπίτι, να με βοηθάει σε ό,τι μπορεί.
Την προηγούμενη εβδομάδα πάντως ήμουν για 6 μέρες με έναν άνδρα, ο οποίος ο,τι "βρωμούσε" το καθάριζε από πίσω και δεν περίμενε εμένα την δουλάρα, και την πόρτα μου άνοιγε, και καλύτερα από μένα μαγείρεψε και γούσταρα τρελά που με υπολογίζει σαν άτομο. Έχω υπάρξει και με ανθρώπους που έτρωγαν παγωτά, κρουασάν κτλ και πετούσαν τις συσκευασίες από δω κι από κει ή έκαναν μπάνιο και όλο το σύμπαν γινόταν σκατά και έπρεπε να μπω μετά μέσα να καθαρίσω εγώ. Και κάπως έτσι έρχεται η ξενέρα.

Παράθεση

grape

Δραστήριο Μέλος

H grape έγραψε στις 17:57, 17-06-13:

Είμαι 48 κιλά, ένα ποτήρι νερό δεν μπορώ να σηκώσω, θα σηκώσω και λάστιχο; Και στην τελική, εγώ προσωπικά σαν Θάλεια, δεν ξέρω τίποτα απολύτως από αυτοκίνητα. Αλλά, θα έβγαινα έξω, θα μάζευα τα μαλλιά και τα μανίκια μου και θα τον βοηθούσα όσο μπορούσα! Αυτό θέλω και μέσα στο σπίτι, να με βοηθάει σε ό,τι μπορεί.
Την προηγούμενη εβδομάδα πάντως ήμουν για 6 μέρες με έναν άνδρα, ο οποίος ο,τι "βρωμούσε" το καθάριζε από πίσω και δεν περίμενε εμένα την δουλάρα, και την πόρτα μου άνοιγε, και καλύτερα από μένα μαγείρεψε και γούσταρα τρελά που με υπολογίζει σαν άτομο. Έχω υπάρξει και με ανθρώπους που έτρωγαν παγωτά, κρουασάν κτλ και πετούσαν τις συσκευασίες από δω κι από κει ή έκαναν μπάνιο και όλο το σύμπαν γινόταν σκατά και έπρεπε να μπω μετά μέσα να καθαρίσω εγώ. Και κάπως έτσι έρχεται η ξενέρα.
...συγγνώμη κιόλας αλλά έφταιγε μάλλον το εξαήμερο...Αν οι μέρες ήταν χρόνια θα έλεγα ΟΚ...ΕΞΑΙΡΕΣΗ...τώρα δεν το δέχομαι...Στην αρχή όλοι κωλοτούμπες κάνουν...και πόρτες ανοίγουν και τα πάντα κάνουν...

Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    lugar

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους