Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 66,075 εγγεγραμμένα μέλη και 2,387,660 μηνύματα σε 74,624 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα

Καλώς ήρθατε στο e-steki!

Εγγραφή Βοήθεια

Τις δουλειές του σπιτιού ποιος θα τις κάνει;

Foivoss

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη Foivoss
Ο Foivoss αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 29 ετών . Έχει γράψει 166 μηνύματα.

O Foivoss έγραψε στις 18:00, 17-06-13:

Αρχική Δημοσίευση από grape
...συγγνώμη κιόλας αλλά έφταιγε μάλλον το εξαήμερο...Αν οι μέρες ήταν χρόνια θα έλεγα ΟΚ...ΕΞΑΙΡΕΣΗ...τώρα δεν το δέχομαι...Στην αρχή όλοι κωλοτούμπες κάνουν...και πόρτες ανοίγουν και τα πάντα κάνουν...
αυτό ακριβώς θα έλεγα.Και γω αν γουστάρω πολύ μια,στην αρχή μπορεί να μην την αφήνω ούτε να σηκωθεί από το κρεβάτι.Όλα έτοιμα στα πόδια της.
Αλλά στο γάμο τα δεδομένα αλλάζουν.Πέφτεις από τα ροζ συννεφάκια.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 4 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

gregory, nub

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη gregory, nub
Ο gregory, nub αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Εργάτης/τρια . Έχει γράψει 2,424 μηνύματα.

O gregory, nub έγραψε στις 18:02, 17-06-13:

Αρχική Δημοσίευση από Θάλεια
Ε, κοίτα, και για τους άνδρες αυτό είναι το ιδανικό τους πρότυπο. Η γυναίκα να καθαρίζει, να μαγειρεύει, να κάνει τα μαθήματα στα παιδιά κι αυτός να παίζει μαζί τους.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 4 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

grape

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη grape
H grape αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 182 μηνύματα.

H grape έγραψε στις 18:13, 17-06-13:

Αρχική Δημοσίευση από Foivoss
Δε μου λες;Αν μείνετε στο δρόμο θα κατέβεις εσύ να αλλάξεις λάστιχο;
Κανένας άνδρας δεν αφήνει μια γυναίκα να το κάνει.Γιατι;Γιατί σέβεται τη ΓΥΝΑΙΚΕΙΑ φύση της.
Χρόνο δεν έχεις να αλλάξεις εσυ το λάστιχο;Ισότητα δεν υπάρχει στα δυο φύλα;Γιατί δεν αλλάζεις εσύ το λάστιχο;
ΒΕΒΑΙΩΣ εδώ υπάρχει και ο τύπος του και καλά ΑΝΤΡΑΚΛΑ που δεν έχει ιδέα πως αλλάζουν λάστιχο (και εγώ που ξέρω τι να κάνω...να κάθομαι και να χαζεύω την ανικανοτητά του..ή να πάω να του βάλω γυαλιά ...)μπα εδώ περιμένουμε οδική δεν σφάξανε...έλεος!

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Lilla My

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη Lilla My
H Lilla My αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Φινλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 299 μηνύματα.

H Lilla My έγραψε στις 19:05, 17-06-13:

Δε μου λες;Αν μείνετε στο δρόμο θα κατέβεις εσύ να αλλάξεις λάστιχο;
Κανένας άνδρας δεν αφήνει μια γυναίκα να το κάνει.Γιατι;Γιατί σέβεται τη ΓΥΝΑΙΚΕΙΑ φύση της.
Χρόνο δεν έχεις να αλλάξεις εσυ το λάστιχο;Ισότητα δεν υπάρχει στα δυο φύλα;Γιατί δεν αλλάζεις εσύ το λάστιχο;
Και αν το κάνεις τι θα σκεφτείς για τον άντρα σου;
Το σωστό είναι να υπολογίζεται και το πόσο συχνά πρέπει να γίνεται η κάθε δουλειά. Είναι ατυχές να συγκρίνεις το πλύσιμο των πιάτων (φερειπείν) με την αλλαγή των λαστίχων του αυτοκινήτου.

Εμείς τις δουλειές τις μοιράζουμε με βάση:
  • το χρόνο που έχει διαθέσιμο ο καθένας και
  • τις προτιμήσεις μας.
Μένουμε μαζί ένα χρόνο τώρα και οι φορές που έχω βάλει ηλεκτρική μετριούνται στα δάχτυλα του ενός χεριού. Αντίστοιχα, όμως, ο καλός μου δε σιδερώνει ποτέ. So what? Τα πιάτα πάλι, τα πλένουμε μια ο ένας μια ο άλλος, γιατί είναι δουλειά που πρέπει να γίνεται κάθε μέρα, σε αντίθεση ας πούμε με το σιδέρωμα και την ηλεκτρική. Κι έτσι, λοιπόν, δε νιώθει μαλάκας ούτε ο ένας ούτε ο άλλος, μια που το θέσατε έτσι το θέμα (ήμαρτον!). Απλά εκτιμούμε τον ελεύθερο χρόνο, και το δικό μας και του άλλου, γιατί όσο πιο γρήγορα γίνουν οι δουλειές του σπιτιού, τόσο πιο πολύ χρόνο θα έχουμε να κάνουμε κάτι που μας ευχαριστεί.

4 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

hack3r

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη hack3r
Ο hack3r αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 28 ετών , επαγγέλεται Μηχανικός λογισμικού και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 3,551 μηνύματα.

O hack3r έγραψε στις 19:22, 17-06-13:

...παιδια τις δουλειές του σπιτιού ας μην γελιόμαστε ο πιο μαλάκας της υπόθεσης της κάνει...και οκ εντάξει σε αυτήν την περίπτωση ο μαλάκας είναι η γυναίκα...αλλά τουλάχιστον να υπάρχει και ένας μαλάκας να κάνει τις ανδρικές...ΑΡΝΟΥΜΑΙ ΝΑ ΔΕΧΤΩ ΟΤΙ ΚΑΠΟΙΟΙ ΟΥΤΕ ΤΟ ΚΑΤΣΑΒΙΔΙ ΔΕΝ ΞΕΡΟΥΝ ΝΑ ΠΙΑΣΟΥΝ...και υπάρχουν και γυναίκες που κάνουν για δέκα τέτοια "αντράκια"
Από τη στιγμή που έχεις ως δεδομένο ότι σε μία σχέση ο ένας πρέπει να είναι ο μαλάκας, σου εύχομαι καλή τύχη γιατί θα τη χρειαστείς στη ζωή σου. Σε βλέπω στα 50 παντρεμένη με ένα ελληνοπασά που θα σου ρίχνει πέντε κέρατα τη βδομάδα και θα λες και ευχαριστώ.
Με το κατσαβίδι τι εννοείς? Γιατί το κατσαβίδι κάνει πολλές δουλείες. Άλλο να φτιάξεις ένα γραφείο απ'το ΙΚΕΑ και άλλο να πας να φτιάξεις τον ηλεκτρικό πίνακα. Γιατί πρέπει ένας άντρας που επαγγελματικά δεν έχει καμία σχέση με μαστορέματα να είναι και ηλεκτρολόγος, υδραυλικός και μπετατζής ταυτόχρονα?

Οk είναι το πρότυπο του άντρα.Μια μέρα να δεις το γιο σου έτσι να τον καμαρώνεις.
Γιατί ρε φίλε εσένα πιο είναι το πρότυπο του άντρα? Τα ξίνω ένα οχτάωρο στη δουλειά και μετά στο σπίτι αραλίκι ενώ η άλλη τρέχει απ'το πρωί μέχρι το βράδυ? Όταν έχεις οικογένεια και υποχρεώσεις προσπαθείς να βρεις τη χρυσή τομή, την αποδοτικότερη λύση. Όταν ο φόρτος εργασίας πέφτει πάντα στη γυναίκα σου αυτό δείχνει πως πραγματικά τη γράφεις στ' αρχίδια σου και δε δίνεις δεκάρα γι'αυτήν. Δεν είναι δύσκολο να πλύνεις 2 πιάτα που έφαγες, ούτε να πατήσεις το κουμπί για να ξεκινήσει το πλυντήριο.

Σε μια οικογένεια που και οι δύο δουλεύουν ίδιες ώρες οι δουλείες του σπιτιού μοιράζονται στη μέση. Εγώ προσωπικά δε θα μπορούσα να ζήσω με μια γυναίκα που θα ανεχόταν να κάνει τα πάντα μόνη της και να μη λέει λέξη. Αυτό δε δείχνει αγάπη δείχνει πως είσαι θυματάρα και τα θύματα εμένα δε με ελκύουν. Επίσης να σκουπίσουν και να πλύνουν πιάτα μπορούν και τα παιδιά μετά από μία ηλικία και καλό είναι να το κάνουν για μαθαίνουν από μικρά να μην τα έχουν όλα έτοιμα.

11 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Lilla My

Δραστήριο Μέλος

H Lilla My αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Φινλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 299 μηνύματα.

H Lilla My έγραψε στις 19:31, 17-06-13:

είπαμε άλλο σχέση και άλλο γάμος με παιδιά.
Για μένα είτε είναι 'απλά' σχέση είτε είναι γάμος, εφόσον μένει μαζί το ζευγάρι, στην πράξη είναι το ίδιο πράγμα. Όταν το ζευγάρι έχει και παιδιά (είτε είναι παντρεμένο είτε όχι), οι δουλειές του σπιτιού αυξάνονται. Στη λογική τι αλλάζει; Πάλι ο καθένας κάνει ανάλογα με τις δυνατότητές του και το χρόνο που έχει διαθέσιμο, απλά θα μένει λιγότερος ελεύθερος χρόνος και στους δυο.

3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

grape

Δραστήριο Μέλος

H grape έγραψε στις 19:32, 17-06-13:

Αρχική Δημοσίευση από Ξεχασμένος
Από τη στιγμή που έχεις ως δεδομένο ότι σε μία σχέση ο ένας πρέπει να είναι ο μαλάκας, σου εύχομαι καλή τύχη γιατί θα τη χρειαστείς στη ζωή σου. Σε βλέπω στα 50 παντρεμένη με ένα ελληνοπασά που θα σου ρίχνει πέντε κέρατα τη βδομάδα και θα λες και ευχαριστώ.
Με το κατσαβίδι τι εννοείς? Γιατί το κατσαβίδι κάνει πολλές δουλείες. Άλλο να φτιάξεις ένα γραφείο απ'το ΙΚΕΑ και άλλο να πας να φτιάξεις τον ηλεκτρικό πίνακα. Γιατί πρέπει ένας άντρας που επαγγελματικά δεν έχει καμία σχέση με μαστορέματα να είναι και ηλεκτρολόγος, υδραυλικός και μπετατζής ταυτόχρονα?

Γιατί ρε φίλε εσένα πιο είναι το πρότυπο του άντρα? Τα ξίνω ένα οχτάωρο στη δουλειά και μετά στο σπίτι αραλίκι ενώ η άλλη τρέχει απ'το πρωί μέχρι το βράδυ? Όταν έχεις οικογένεια και υποχρεώσεις προσπαθείς να βρεις τη χρυσή τομή, την αποδοτικότερη λύση. Όταν ο φόρτος εργασίας πέφτει πάντα στη γυναίκα σου αυτό δείχνει πως πραγματικά τη γράφεις στ' αρχίδια σου και δε δίνεις δεκάρα γι'αυτήν. Δεν είναι δύσκολο να πλύνεις 2 πιάτα που έφαγες, ούτε να πατήσεις το κουμπί για να ξεκινήσει το πλυντήριο.

Σε μια οικογένεια που και οι δύο δουλεύουν ίδιες ώρες οι δουλείες του σπιτιού μοιράζονται στη μέση. Εγώ προσωπικά δε θα μπορούσα να ζήσω με μια γυναίκα που θα ανεχόταν να κάνει τα πάντα μόνη της και να μη λέει λέξη. Αυτό δε δείχνει αγάπη δείχνει πως είσαι θυματάρα και τα θύματα εμένα δε με ελκύουν. Επίσης να σκουπίσουν και να πλύνουν πιάτα μπορούν και τα παιδιά μετά από μία ηλικία και καλό είναι να το κάνουν για μαθαίνουν από μικρά να μην τα έχουν όλα έτοιμα.
Συμφωνώ με τον FOIVOSS... άλλωστε είπαμε κάποιος θα κάνει τις δουλειές του σπιτιού και κάποιος Ναι θα πάρει το κωλοκτσαβιδό και θα φτιάξει τον πίνακα και θα κάνει όλα επιβάλεται να ξέρει!

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη iJohnnyCash : 18-06-13 στις 21:23. Αιτία: Κεφαλαία
1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Θάλεια

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Θάλεια
H Θάλεια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,810 μηνύματα.

H Θάλεια έγραψε στις 19:37, 17-06-13:

Συμφωνώ με τον FOIVOSS... άλλωστε είπαμε κάποιος θα κάνει τις δουλειές του σπιτιού και κάποιος Ναι θα πάρει το κωλοκτσαβιδό και θα φτιάξει τον πίνακα και θα κάνει όλα επιβάλεται να ξέρει!
Συγγνώμη, αλλά γιατί επιβάλλεται να ξέρει ένας άνδρας τέτοια πράγματα; Γεννιέται με ένα εγχειρίδιο σφηνωμένο στο κεφάλι; Το ίδιο και οι γυναίκες έχουν σφηνωμένα βιβλία μαγειρικής στον εγκέφαλο; Μπορεί να μην έχουν τέτοια κλίση οι άνθρωποι. Μπορεί η γυναίκα να είναι μηχανικός και να χειρίζεται πιο καλά τα εργαλεία. Ξέρεις σε πόσα αγόρια έχω κάνει πειραματική διάταξη στα εργαστήριά μας; Δεν είναι κακό.

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

grape

Δραστήριο Μέλος

H grape έγραψε στις 19:45, 17-06-13:

Συγγνώμη, αλλά γιατί επιβάλλεται να ξέρει ένας άνδρας τέτοια πράγματα; Γεννιέται με ένα εγχειρίδιο σφηνωμένο στο κεφάλι; Το ίδιο και οι γυναίκες έχουν σφηνωμένα βιβλία μαγειρικής στον εγκέφαλο; Μπορεί να μην έχουν τέτοια κλίση οι άνθρωποι. Μπορεί η γυναίκα να είναι μηχανικός και να χειρίζεται πιο καλά τα εργαλεία. Ξέρεις σε πόσα αγόρια έχω κάνει πειραματική διάταξη στα εργαστήριά μας; Δεν είναι κακό.

Όχι δεν επιβάλλεται...Αλλά όπως οι άνδρες λένε εγώ δεν κάνω δουλειές του σπιτιού έτσι και κάποιες (εγώ π.χ) Θέλω να ξέρει να κάνει αυτά που θεωρώ εγώ και μόνο εγώ ότι πρέπει να ξέρει να κάνει, αλλιώς σιγά να μην κάτσω να "σκοτώνομαι" και ο άλλος να ξύνεται...
Να ξέρει 5 πράγματα δεν ζητάω να λύσει εξίσωση. Ούτε να κάτσει να φτιάξει ηλεκτρολογικό σχέδιο! (αν και τώρα που το σκέφτομαι why not?)...

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη iJohnnyCash : 18-06-13 στις 21:26. Αιτία: Κεφαλαία
Παράθεση

Θάλεια

Επιφανές Μέλος

H Θάλεια έγραψε στις 19:51, 17-06-13:

Όχι δεν επιβάλλεται...Αλλά όπως οι άνδρες λένε εγώ δεν κάνω δουλειές του σπιτιού έτσι και κάποιες (εγώ π.χ) Θέλω να ξέρει να κάνει αυτά που θεωρώ εγώ και μόνο εγώ ότι πρέπει να ξέρει να κάνει, αλλιώς σιγά να μην κάτσω να "σκοτώνομαι" και ο άλλος να ξύνεται...
Να ξέρει 5 πράγματα δεν ζητάω να λύσει εξίσωση. Ούτε να κάτσει να φτιάξει ηλεκτρολογικό σχέδιο! (αν και τώρα που το σκέφτομαι why not?)...
Ποια είναι αυτά τα 5 (καθημερινά) πράγματα που εγώ δεν μπορώ να κάνω; Βάζα ξέρω να ανοίγω, λάμπες αλλάζω, βιδώνω-ξεβιδώνω, καρφώνω, πόρτες βάζω-βγάζω. Και ούτε καν καθημερινά δεν είναι αυτά. Γιατί όταν ξεκόλλησε η λεκάνη της τουαλέτας μου, ο πατέρας μου δεν ήξερε πως να το χειριστεί το πράγμα. Ούτε όταν κλειδώθηκα απ'έξω ήξερε πως να ανοίξει την πόρτα. Ούτε όταν βγήκε η τέντα ήξερε τι να κάνει. Γιατί πολύ απλά αυτά θέλουν γνώσεις, που ένας κοινός άνθρωπος δεν έχει.

Άρα τους έχουμε ανάγκη για ποιο εξεζητημένα πράγματα. Άρα θα τους έχουμε πασάδες στην καθημερινότητα ε;

Παράθεση

grape

Δραστήριο Μέλος

H grape έγραψε στις 20:05, 17-06-13:

...Προτιμήσεις είναι αυτές...εγώ γουστάρω να έχω κάποιον supermachine δίπλα μου..Και αφού τον έχω και κάνει όσα γουστάρω και του βγάζω το καπέλο..αν θα πλύνω ένα πιάτο ή θα καθαρίσω το σπίτι δεν θα το συζητήσω καν...

Παράθεση

Foivoss

Δραστήριο Μέλος

Ο Foivoss αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 29 ετών . Έχει γράψει 166 μηνύματα.

O Foivoss έγραψε στις 20:32, 17-06-13:

Ούτε μισογύνης είμαι ούτε τόσο βάρβαρος όσο δείχνουν αυτά που λέω.Σκυλί που γαβγίζει και δε δαγκώνει είμαι.Κατά βάθος και ρομαντικό τύπο με λες.
Όταν βλέπω γυναίκες στο όνομα της ισότητας να μου το παίζουν αντράκια και να απαιτούν να γίνω νοικοκυρούλα τρελαίνομαι.Άλλοι άντρες φοβούνται τέτοιες γυναίκες,εμένα μου ανάβουν τα λαμπάκια και τα λέω στα ίσια.
Η grape είναι η μόνη σωστή εδώ μέσα.Η μόνη που καταλαβαίνει πως ένας άντρας μπορεί να μη γουστάρει να καταπιάνεται με γυναικείες δουλειές.

Παράθεση

grape

Δραστήριο Μέλος

H grape έγραψε στις 20:37, 17-06-13:

Ούτε μισογύνης είμαι ούτε τόσο βάρβαρος όσο δείχνουν αυτά που λέω.Σκυλί που γαβγίζει και δε δαγκώνει είμαι.Κατά βάθος και ρομαντικό τύπο με λες.
Όταν βλέπω γυναίκες στο όνομα της ισότητας να μου το παίζουν αντράκια και να απαιτούν να γίνω νυκοκυρούλα τρελαίνομαι.Άλλοι άντρες φοβούνται τέτοιες γυναίκες,εμένα μου ανάβουν τα λαμπάκια και τα λέω στα ίσια.
Η grape είναι η μόνη σωστή εδώ μέσα.Η μόνη που καταλαβαίνει πως ένας άντρας μπορεί να μη γουστάρει να καταπιάνεται με γυναικείες δουλειές.
Νομίζω ότι δεν είναι παράλογο....
Θα ήταν παράλογο να μην κάνει τίποτα και να απαιτεί απ την άλλη να είναι δούλα και κυρά...
Έτσι δεν πάει...

Δεν είναι απαραίτητο ο άνδρας να πλύνει τα πιάτα με βαριά καρδιά αν δεν μπορεί,δεν θέλει, δεν γουστάρει...
Αλλά αν τον ευχαριστεί να βάψει το σπίτι, να φτιάξει το καζανάκι που χάλασε, να μαστορέψει το αμάξι του (γιατί μ αυτό πάμε βόλτες και όχι με το δικό μου) μπορεί να το κάνει...ΘΑ ΧΑΛΑΣΤΩ???ΓΙΑΤΙ?ΠΟΙΟ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΠΑΡΑΝΟΙΚΟ...?????

Παράθεση

Alastar (Ντο Ματζόρε)

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη Alastar
Ο Ντο Ματζόρε αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Άνεργος/η και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 81 μηνύματα.

O Alastar I have become the lie beautiful and free έγραψε στις 20:37, 17-06-13:

Όταν βλέπω γυναίκες στο όνομα της ισότητας να μου το παίζουν αντράκια και να απαιτούν να γίνω νυκοκυρούλα τρελαίνομαι.Άλλοι άντρες φοβούνται τέτοιες γυναίκες,εμένα μου ανάβουν τα λαμπάκια και τα λέω στα ίσια.
αγαπη μου τσακισου και κανε καμια δουλεια που ολη μερα καθεσαι μωρη μουλαρα

κατσε ρε φιλε ποιες ειναι οι αντρικες και ποιες οι γυναικειες δουλειες?

το να βαλεις μια σκουπα ή να πλυνεις ενα πιατο δεν σου ριχνει την τεστοστερονη σε ιστορικα χαμηλα καταλαβε το.

πλεον ετσι οπως ειναι οι συγχρονοι ρυθμοι ζωης και οι απαιτησεις το να δουλευουν και οι δυο ειναι απαραιτητο για μια μεση οικογενεια. αυτο εχει σαν συνεπεια τον ισο καταμερισμο και της εργασια στο σπιτι μεσα.

ειναι θεμα σεβασμου και λογικης

3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

grape

Δραστήριο Μέλος

H grape έγραψε στις 20:45, 17-06-13:

Αρχική Δημοσίευση από Alastar

το να βαλεις μια σκουπα ή να πλυνεις ενα πιατο δεν σου ριχνει την τεστοστερονη σε ιστορικα χαμηλα καταλαβε το.

πλεον ετσι οπως ειναι οι συγχρονοι ρυθμοι ζωης και οι απαιτησεις το να δουλευουν και οι δυο ειναι απαραιτητο για μια μεση οικογενεια. αυτο εχει σαν συνεπεια τον ισο καταμερισμο και της εργασια στο σπιτι μεσα.

Θέμα σεβασμού επίσης είναι "να σέβεσαι τα θέλω και τα δεν θέλω του άλλου"

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη iJohnnyCash : 18-06-13 στις 21:27. Αιτία: Κεφαλαία
Παράθεση

Θάλεια

Επιφανές Μέλος

H Θάλεια έγραψε στις 20:48, 17-06-13:

Ναι βρε κούκλα μου, γι'αυτό λέμε και για ισορροπίες. Αν γουστάρει να πλένει πιάτα καλύτερα από το σιδέρωμα, θα πάρω το σίδερο κι ας το μισώ.
Άλλωστε μέσα στα δικά μου "δεν θέλω" είναι και το "δεν θέλω να είμαι δούλα κανενός".

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη iJohnnyCash : 18-06-13 στις 21:28. Αιτία: Κεφαλαία
Παράθεση

Foivoss

Δραστήριο Μέλος

O Foivoss έγραψε στις 20:49, 17-06-13:

Αρχική Δημοσίευση από Alastar

ποτέ δε βρίζω ούτε μιλώ υποτιμητικά σε κανέναν.Ό,τι θέλω θα το ζητάω ευγενικά.Και ούτε είμαι ακατάστατος και περιμένω κάποια να με συμαζεύει.

Παράθεση

Alastar (Ντο Ματζόρε)

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη Alastar
Ο Ντο Ματζόρε αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Άνεργος/η και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 81 μηνύματα.

O Alastar I have become the lie beautiful and free έγραψε στις 20:50, 17-06-13:

δηλαδη συγνωμη! δουλευεις ολη μερα οπως και αυτος! και στο σπιτι θες να σε εχει δουλαρα επειδη ειναι ΄΄αντρα και το κεφι του θα κανει΄΄

σαν γυναικα δεν απαιτεις μια βοηθεια.

μισες μισες δουλειες.

Παράθεση

mairou (Μαίρη)

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη mairou
H Μαίρη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 54 ετών , επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 101 μηνύματα.

H mairou έγραψε στις 20:56, 17-06-13:

Όταν βλέπω γυναίκες στο όνομα της ισότητας να μου το παίζουν αντράκια και να απαιτούν να γίνω νοικοκυρούλα τρελαίνομαι.Άλλοι άντρες φοβούνται τέτοιες γυναίκες,εμένα μου ανάβουν τα λαμπάκια και τα λέω στα ίσια.
Όσο γι'αυτό το ξέρω..δε μιλάω για κάτι ψευτοφεμινήστριες. Αλλά δεν μπορείς να απαιτείς να κάνει η γυναίκα όλη την δύσκολη δουλειά και εσύ να αλλάζεις μια λάμπα μια φορά το 6μηνο..η γυναίκα σου δηλαδή γιατί να είναι δούλα;Τέτοιες γυναίκες θες δίπλα σου να σκύβουν το κεφάλι και εσύ να είσαι αραχτός στον καναπέ;Οκ αν δεν αντέχεις να βάλεις γάντια και να πλύνεις πιάτα κατανοητό.Όμως θα τις μοιραστείτε τις δουλειές.Δε θα έχει εκείνη να σκουπίζει,να μαζεύει,να ξεσκονίζει,να πλένει ρούχα,πιάτα,να ντύνει τα παιδιά,να παίρνει τα παιδιά απ'το σχολείο,να τα διαβάζει,να δουλεύει καθημερινά και εσύ να το παίζεις bob ο μάστορας μια φορά τον μήνα και τις υπόλοιπες να κάθεσαι

Παράθεση

Foivoss

Δραστήριο Μέλος

O Foivoss έγραψε στις 21:07, 17-06-13:

Αρχική Δημοσίευση από marinouri09
Όσο γι'αυτό το ξέρω..δε μιλάω για κάτι ψευτοφεμινήστριες. Αλλά δεν μπορείς να απαιτείς να κάνει η γυναίκα όλη την δύσκολη δουλειά και εσύ να αλλάζεις μια λάμπα μια φορά το 6μηνο..η γυναίκα σου δηλαδή γιατί να είναι δούλα;Τέτοιες γυναίκες θες δίπλα σου να σκύβουν το κεφάλι και εσύ να είσαι αραχτός στον καναπέ;Οκ αν δεν αντέχεις να βάλεις γάντια και να πλύνεις πιάτα κατανοητό.Όμως θα τις μοιραστείτε τις δουλειές.Δε θα έχει εκείνη να σκουπίζει,να μαζεύει,να ξεσκονίζει,να πλένει ρούχα,πιάτα,να ντύνει τα παιδιά,να παίρνει τα παιδιά απ'το σχολείο,να τα διαβάζει,να δουλεύει καθημερινά και εσύ να το παίζεις bob ο μάστορας μια φορά τον μήνα και τις υπόλοιπες να κάθεσαι
Κοίτα,εγώ θέλω να κάνω εξωτερικές δουλειές.Να πηγαίνω τα παιδιά στο φροντιστήριο,να ψωνίζω,να πληρώνω λογαριασμούς,τράπεζες κλπ και τα μαστορέματα που λέτε.
Μαγείρεμα,πλύσιμο,σφουγγάρισμα,σιδέρωμα δε θέλω να κάνω.
Τόσο βάρβαρος είμαι;

Παράθεση

mairou (Μαίρη)

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη mairou
H Μαίρη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 54 ετών , επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 101 μηνύματα.

H mairou έγραψε στις 21:14, 17-06-13:

Κοίτα,εγώ θέλω να κάνω εξωτερικές δουλειές.Να πηγαίνω τα παιδιά στο φροντιστήριο,να ψωνίζω,να πληρώνω λογαριασμούς,τράπεζες κλπ και τα μαστορέματα που λέτε.
Μαγείρεμα,πλύσιμο,σφουγγάρισμα,σιδέρωμα δε θέλω να κάνω.
Τόσο βάρβαρος είμαι;
'Oχι δεν είσαι τόσο βάρβαρος αλλά εμένα κάπως έτσι λειτουργεί η οικογένεια μου (οι γονείς μου εννοώ) και η μάνα μου πνίγεται κυριολεκτικά..η γυναίκα σήμερα πιέζεται πολύ οπότε αναγκαστικά θα χρειαστεί να πλύνεις πιάτα ή και να σκουπίσεις πρέπει να μοιράζονται ισότιμα οι δουλειές

Παράθεση

μαριώ

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη μαριώ
H μαριώ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 24 ετών , επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Ζωγράφος (Αττική). Έχει γράψει 110 μηνύματα.

H μαριώ έγραψε στις 21:28, 17-06-13:

...ποιος κανει τελικα τις δουλειες του σπιτιου? ελα σας προκαλω δωστε ποσοστα για να δουμε και με νουμερα την αληθεια....αρκετα οι θεωρητικουρες ελεος! ποιος? ελα να δουμε τι λενε τα στατιστικα ? ποιος?
αντε γιατι θα μας τρελανετε εδω περα...αλλο τι θελουμε,ποιο ειναι το ιδανικο αλλο το τι γινεται στην πραξη...επι του πρακτεου λοιπον....αντε να ρωτησετε εκει εξω..να δω τι απαντησεις θα παρετε...
Και βεβαια υπαρχει χασμα μεταξυ σωστου και συνηθισμενου(ειναι σχεδον κανονας σε οποιο θεμα σκεφτεις). Και φταινε και οι δυο πλευρες, και αυτος που ενω κουραζεται ηδη αρκετα στην δουλεια αναλαμβανει και το σπιτι και αυτος που μετα την δουλεια καθεται. το θεμα ειναι κυριως να προσφερουν το ιδιο (να μην παρακουραζεται κανεις απο τους δυο).

Παράθεση

elepan (Παναγιώτης)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη elepan
Ο Παναγιώτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Αναλυτής συστημάτων και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 441 μηνύματα.

O elepan I miss the sun. έγραψε στις 01:59, 18-06-13:

Αυτά που λες, αν δεν είναι καθαρό τρολλάρισμα και αν πραγματικά πιστεύεις κάτι τέτοιο για τις γυναίκες, τότε δύο τινά συμβαίνουν.

1. Έχεις φάει μεγάλη πατάτα.
2. Θα φας μεγάλη πατάτα στο μέλλον.

Όταν φθάσεις στο σημείο να ερωτευθείς μια γυναίκα ώστε να την βάλεις στο πλευρό σου για το υπόλοιπο της ζωής σου…ΕΣΥ κάθεσαι και κάνεις εξηγήσεις για το ποιος θα κάνει τις δουλειές του σπιτιού? Δεν έχεις βρει τον μάστορά σου! Και στο λέει ένας άντρας με εμπειρία.
Λες μ@λ@κίες χ 2 !!

Τις δουλειές του σπιτιού, θα τις κάνει όποιος μπορεί, όταν μπορεί και χωρίς το έτερον ήμισυ να βογγήξει από ανυπομονησία. Και τελικά, αν το πάτωμα δεν λάμπει, τι θα πάθουμε γιατρέ μου?
Κατέβα από το καλάμι σου. Άνθρωπος είναι ,σαν και εσένα. Πίστεψέ με, δεν διαφέρει παρά μόνο στο γεννετικό σύστημα. Όσο για το κεράτωμα…θα το φας στα σίγουρα, όταν θα αρχίσεις να δείχνεις πως δεν την βλέπεις πια… ως ΓΥΝΑΙΚΑ!

Δώσε προτεραιότητα στον άνθρωπο. Το πάτωμα θα είναι εκεί και αργότερα.

Πάμε σε εμένα….λολ
Έχω κάνει κάθε φιλότιμη προσπάθεια που θα μπορούσε να γίνει από την πλευρά ενός άντρα στο θέμα των οικιακών. Αλλά…δεν μπορώ να μαγειρέψω. Απλά δεν μπορώ! Έχω κάνει τα ΠΑΝΤΑ!
Έχω διαβάσει νετ, έχω πάρει βιβλία. Δεν γίνεται τίποτα! Μόνο μακαρόνια και πατάτες βραστές κάνω. Ως εκεί. Έχω και συνταγές για αυτά τα δύο. (δικές μου!)

Βάζω πλυντήριο ρούχων, στεγνωτήριο, καφετιέρα, ηλεκτρική σκούπα & πλυντήριο πιάτων.
Ξέρω τα προγράμματα απ’ όξω! Εντάξει και ένα τοστ θα το ψήσω.
Δεν μπορώ όμως να πάρω φτερό και να κάνω τα στόρια στα παράθυρα των διαμερισμάτων (είναι δύο χωρισμένα). Δεν μπορώ να σιδερώσω! Τα ΚΑΙΩ!!
Ξέρω όμως να σφουγγαρίσω. Και το κάνω και καλά!

Ζω με τον συγκάτοικό μου και κολλητό μου μια δεκαετία + .
Όταν συζούσαμε κατά καιρούς με διάφορες κοπέλες (είτε εγώ, είτε αυτός ή και οι δύο) είχαμε αποφασίσει να μην κάνουν εκείνες δουλειές , γιατί δεν ήταν σωστό να μας υπηρετούν. Π.χ. η κοπέλα μου να κάνει την κουζίνα που θα τρώει ο κολλητός? Δεν έλεγε!

Έτσι πήραμε ένα συνεργείο (δεν χρεώνει πολλά) και κάνει τα βασικά μια φορά την εβδομάδα. Όμως μπορώ π.χ. να φτιάξω ένα γλυκό, που με δίδαξε η μάνα μου ( άντε δυο, όχι παραπάνω) και ο κολλητός μαγειρεύει εξαιρετικά. Κάπως έχουμε μοιράσει και τα του super market & των λογαριασμών και καταφέρνουμε τελικά και επιβιώνουμε! Δεν είναι και τόσο δύσκολο. Καλή θέληση guys.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Πουπουλίνα : 18-06-13 στις 20:32. Αιτία: Αφαιρεση παραθεσης που διεγραφει για παραβιαση ορων
5 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Foivoss

Δραστήριο Μέλος

O Foivoss έγραψε στις 09:14, 18-06-13:

http://www.youtube.com/watch?v=1kztFof1MRA

Βρέθηκε η λύση,μην αγχώνεσαι.

Είπα δεν θέλω μαγείρεμα,πλύσιμο,σφουγγάρισμα,σιδέρωμα.Με το ζόρι δηλαδή να βάλω ποδιά;Εσείς οι προοδευτικοί κάντε ό,τι θέλετε.Αν θέλετε να βυζαίνετε και τα μωρά.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Foivoss : 18-06-13 στις 09:21.
Παράθεση

Lilla My

Δραστήριο Μέλος

H Lilla My έγραψε στις 09:36, 18-06-13:

Επίσης, κάτι που νομίζω ότι δεν ειπώθηκε ακόμα: εννοείται ότι όταν ο άντρας έχει να κάνει κάποιες από τις λεγόμενες ανδρικές δουλειές, δεν είναι λογικό να ζητάει η γυναίκα να μοιράσουν και τις δουλειές του σπιτιού 50-50. Αλλά το καζανάκι δε χαλάει κάθε μέρα. Δηλαδή αν κάποια μέρα πρέπει να αλλάξει τα λάστιχα του αυτοκινήτου, δε θα απαιτήσω να πλύνει και τα πιάτα εκείνη τη μέρα, επειδή την προηγούμενη μέρα τα έπλυνα εγώ! Αλλά επίσης δε θα πλένω τα πιάτα κάθε μέρα εγώ, επειδή 2 φορές το χρόνο θέλουν αλλαγή τα λάστιχα του αυτοκινήτου. Το όλο θέμα νομίζω είναι ό,τι δουλειές υπάρχουν να μοιράζονται έτσι, ώστε να υπάρχει μια ισορροπία στον ελεύθερο χρόνο που μένει στον καθένα.

Παράθεση

Θάλεια

Επιφανές Μέλος

H Θάλεια έγραψε στις 11:59, 18-06-13:

Αν θέλετε να βυζαίνετε και τα μωρά.
Αν κατεβάζατε γάλα, θα το επιδίωκα.

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

τρελή φιλόσοφος

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη τρελή φιλόσοφος
H τρελή φιλόσοφος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 20 ετών . Έχει γράψει 878 μηνύματα.

H τρελή φιλόσοφος τουρου ρου,τουρου ρου,τουρου ρου έγραψε στις 12:51, 18-06-13:

Αν κατεβάζατε γάλα, θα το επιδίωκα.
σταμάτα αυτές τις δηλώσεις,θα πάρει στα σοβαρά ο φοίβος ότι θέλουμε να τον κάνουμε γυναικούλα

κάτι άλλο,για τις εξωτερικές δουλειές
οι εξωτερικές δουλειές όσον αφορά το σπίτι μπορούν να γίνουν σε μία μέρα(ψώνια και λογαριασμοί),άντε να χρειαστεί να πεταχτείς μια φορά στο σουπερ να πάρεις ένα μακαρόνι
αλλά ακόμη και όταν υπάρχουν παιδιά το να πας και να τα πάρεις από το φροντηστήριο και να τα πας σε μια δραστηριότητα
δεν συγκρίνεται
- με τις καθημερινές δουλειές (μαγείρεμα,πλύσιμο πιάτων,πότισμα λουλουδιών,στρώσιμο κρεβατιών)
-με τις εβδομαδιαίες(την "γενική που λέμε") :μπάνια(μπανιέρα νιπτήρα λεκάνη),κουζίνα(πάγκοι,φούρνος),σκούπισμα,σφουγγάρισμα,ξεσκόνισμα,μπαλκόνια(ειδικά το καλοκαίρι),πλυντήριο(πλύσιμο άσπρων,πλύσιμο χρωματιστών,άπλωμα σιδέρωμα),άλλαγμα σεντονιών
-με του μήνα/τριμήνου/χρονιάς:κουρτίνες,χαλιά,παντζούρια,ντουλάπες/ντουλάπια,τζάμια,τοίχοι,κλιματιστικό και ότι άλλο προκύψει

Παράθεση

grape

Δραστήριο Μέλος

H grape έγραψε στις 13:03, 18-06-13:

...το θέμα μας βρε παιδάκια δεν είναι ποιος πρέπει να κάνει τις δουλειές...Απλά έχετε ξεφύγει...
Το θέμα είναι ποιος ΤΕΛΙΚΑ ασχολείται ΚΑΤΑ ΤΗΝ ΓΝΩΜΗ ΜΑΣ με τις δουλειές του σπιτιού...

Στο σπίτι του ενός γίνεται έτσι...δεκτό
Στι σπίτι του άλλου κάπως αλλιώς...πάλι δεκτό..
Αλλά πραγματικά εσείς πιστεύτε ότι στα ελληνικά νοικοκυριά ο καταμερισμός των εργασιών στο σπίτι γίνεται ισόποσα?
Επιτρέψτε μου να έχω αμφιβολίες...Στο μεγαλύτερο ποσοστό ΟΧΙ...Η ευθύνη των δουλειών στο σπίτι είναι κατά σημαντικό ποσοστό της γυναίκας Καλώς ή κακώς...
Αυτα.

-1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

mindcircus

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη mindcircus
H mindcircus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μηχανικός αεροσκαφών . Έχει γράψει 4,626 μηνύματα.

H mindcircus Open Mind, Open Heart έγραψε στις 11:20, 20-06-13:

Οι ανδρες δεν κοιτουν τις λεπτομερειες... Ο, τι μπορει ο καθενας να κανει, καλο ειναι...

Παράθεση

Gate4 (Ηägring)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Gate4
H Ηägring αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Γεωλόγος και μας γράφει απο Λιχτενστάιν (Ευρώπη). Έχει γράψει 18,059 μηνύματα.

H Gate4 Θα τα παρατήσω όλα και θα γίνω βαμπίρ.~ έγραψε στις 11:28, 20-06-13:

Αρχική Δημοσίευση από mindcircus
Οι ανδρες δεν κοιτουν τις λεπτομερειες... Ο, τι μπορει ο καθενας να κανει, καλο ειναι...
Ναι αλλά όχι να λέει ο άντρας "εγώ δεν μπορώ να κάνω τίποτα μέσα στο σπίτι" και να απαιτεί η γυναίκα να τα κάνει όλα. Αυτό είναι παραίτηση.

Παράθεση

τρελή φιλόσοφος

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη τρελή φιλόσοφος
H τρελή φιλόσοφος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 20 ετών . Έχει γράψει 878 μηνύματα.

H τρελή φιλόσοφος τουρου ρου,τουρου ρου,τουρου ρου έγραψε στις 12:35, 20-06-13:

...το θέμα μας βρε παιδάκια δεν είναι ποιος πρέπει να κάνει τις δουλειές...Απλά έχετε ξεφύγει...
Το θέμα είναι ποιος ΤΕΛΙΚΑ ασχολείται ΚΑΤΑ ΤΗΝ ΓΝΩΜΗ ΜΑΣ με τις δουλειές του σπιτιού...
Τις δουλειές του σπιτιού ποιος θατις κάνει;

ποιος θα τι κάνει
στο μέλλον
όταν και αν ανοίξουμε δικό μας σπιτικό
άσε που να σχολιάσουμε τις απόψεις κάποιου δεν νομίζω ότι αντιβαίνει στους κανόνες,ίσα ίσα για αυτό είμαστε εδώ.δεν είμαστε απλοί καταθέτες απόψεων,συζητάμε
απόσπασμα από το μήνυμα της κοπέλας που άνοιξε το θέμα
Εστω ότι έρχεται η στιγμή που συζείτε ή παντρευεστε καποιον/α και φυσικα το σπιτάκι σας δεν θα είναι αυτοκαθαριζόμενο και τα ψώνια δεν θα ερχονται μόνα τους απο το σούπερ μάρκετ, οπότε πως έχετε στο μυαλό σας να κατανεμηθούν οι δουλειές του σπιτιού;

Παράθεση

mindcircus

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη mindcircus
H mindcircus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μηχανικός αεροσκαφών . Έχει γράψει 4,626 μηνύματα.

H mindcircus Open Mind, Open Heart έγραψε στις 15:57, 20-06-13:

Αρχική Δημοσίευση από Gate4
Ναι αλλά όχι να λέει ο άντρας "εγώ δεν μπορώ να κάνω τίποτα μέσα στο σπίτι" και να απαιτεί η γυναίκα να τα κάνει όλα. Αυτό είναι παραίτηση.
Κοριτσακι μου/αγορακι μου(ο,τι εισαι), δεν μπορεις να επιβαλλεις σε εναν ανθρωπο τι πρεπει να κανει, ακομα χειροτερα το πως να το κανει. Εφοσον απαιτει οπως εσυ λες, εχεις επιλεξει ατομο απαιτητικο η ατομο χωρις καταννοηση η καποιον τεμπελη η κομπλεξικο που εχει μαθει αλλιως ( τι απο ολα ειναι το ανακαλυπτει η καθεμια) αρα, αν εσυ πας να απαιτησεις να σου κανει οχι δεκα αλλα δυο δουλειες, αυτοματως γινεσαι ιδια. Αν θελεις να περασεις μηνυμα και να κερδισεισ σεβασμο κ βοηθεια, απαγορευεται να απαιτεις. Εφοσον δεν ακουγεσαι, αλλαζεις πορεια. Η τα κανεις ολα εσυ αποδεχομενη τον ανθρωπι που ΕΣΥ εχεις επιλεξει, η ζεις μες στη βρωμα η κανεις τα μισα, αποδεχομενη και παλι την διαφορετικοτητα σας η χωριζεις, αποδεχομενη πως ενα ατομο οπως το παραπανω τελικα δε σου κανει. Διοτι αν απαιτει εκει, θα απαιτησει κι αλλου. Δε λεω πως αυτο ειναι κακο για ολες. Ζητημα χαρακτηρα. Καποιες ειναι απαιτητικες σε καποια θεματα, αρα θα αποδεχτουν κ τις απαιτησεις του συντροφου. Καπως ετσι παει. Κι αυτο ισχυει για ολες οσες/ οσοι εχετε απαιτησεις παραλογες η αλλιως σκεφτεστε παρτακωδως...

Παράθεση

Johnny15 (Γιάννης)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Johnny15
Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 7,386 μηνύματα.

O Johnny15 έγραψε στις 17:39, 20-06-13:

-3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Zithos

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη Zithos
Ο Zithos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 264 μηνύματα.

O Zithos έγραψε στις 19:57, 20-06-13:

Οι άντρες μπορούν να κάνουν την σημερινή εποχή κάλλιστα όλες τις δουλειές του σπιτιού το ίδιο πετυχημένα όπως οι γυναίκες το ποιός απο τους δύο θα τις κάνει είναι θέμα αλληλοσυνεννόησης ανάλογα με το ποιός έχει περισσότερο ελεύθερο χρόνο.

Παράθεση

italian

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη italian
Ο italian αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 45 ετών . Έχει γράψει 140 μηνύματα.

O italian έγραψε στις 10:54, 09-09-13:

Τις δουλειές του σπιτιού οφείλει να τις κάνει το σπίτι, αφού είναι του σπιτιού. Επειδή όμως η τεχνολογία δεν έχει προοδεύσει σε τέτοιο βαθμό ώστε ένα σπίτι να μπορεί να αυτοκαθαρίζεται, η απάντηση βρίσκεται στο ζευγάρι. Με καλή διάθεση, πνεύμα συνεργασίας και δίκαιη κατανομή εργασιών, αναλόγως φυσικά των υπολοίπων ασχολιών και του ελεύθερου χρόνου που διαθέτει ο καθένας (όπως, για παράδειγμα, αν ο ένας από τους δύο δεν εργάζεται). Φαντασία να υπάρχει και μπορεί το ζευγάρι να εκμεταλλευτεί τις αναγκαστικές αγγαρείες για να έρθει πιο κοντά. Θα μπορούσε δηλαδή η γυναίκα να βάζει τα ρούχα στο πλυντήριο και ας μείνει φορώντας ένα λιτό μαγιό και ο άντρας να σκάει μύτη με αδαμιαία περιβολή, τα εσώρουχα χρειάζονται καλή πλύση τι να κάνουμε, πρόθυμος να την βοηθήσει στο να της το βάλει (το απορρυπαντικό, μαλλακτικό-εκ των ων ουκ άνευ-, αποσκληρυντικό νερού και κατάλληλο πρόγραμμα-θερμοκρασία στο πλυντήριο, δηλαδή).

Αν πάλι δεν θέλουν να μπλέξουν τα μπούτια τους, ο άντρας θα μπορούσε να κάνει το τραπέζι, η γυναίκα το κρεββάτι και ούτω καθεξής. Τώρα αν μείνει και ένα παντελόνι ασιδέρωτο δεν πειράζει, καλή διάθεση και αμοιβαία κατανόηση χρειάζεται, αλλού είναι η ουσία. Και στην τελική που και που μπορεί να επιστρατευτεί και καμιά οικειακή βοηθός, αρκεί να παραμείνουν τα καθήκοντα της στις εργασίες καθαρισμού του σπιτιού και να μην χρειαστεί να συνδράμει έμπρακτα στην αναστήλωση της χαμένης αυτοπεποίθησης του άντρα.

7 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

NatashaLP (Αναστασία)

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη NatashaLP
H Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 22 ετών , επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 50 μηνύματα.

H NatashaLP έγραψε στις 15:36, 25-09-13:

εννοειται να μοιραζονται οι δουλειες!!σε ποια κοινωνια ζουμε?να βλεπουμε ακομα οι γυναικες τους εαυτους μας σαν δουλες και νοικοκυρουλες?
να γινεται,λοιπον,εξ αρχης προγραμματισμος ωστε να διατηρειται σε νορμαλ κατασταση το νοικοκυριο,αφου συμβαλλουν και οι δυο μεριες

Παράθεση

fashionista

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη fashionista
H fashionista αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών . Έχει γράψει 58 μηνύματα.

H fashionista έγραψε στις 01:50, 16-02-15:

Τις δουλειες σε ενα σπιτι πρεπει να τα κανουν ολα τα μελη της οικογειεις(ενταξει οχι τα πολυ μικρα παιδια).Μεγαλωσα σε ενα σπιτι οπου δουλευαν και οι δυο μου γονεις και η μητερα μου εκανε δυο δουλειες.Ο μπαμπας απο το μεσημερι και μετα βρισκοταν στο σπιτι.Δεν καθοταν αραχτος περιμενοντας να γυρισει η γυναικα του για να ταισει τα παιδια ,να πλυνει τα πιατα,μα μαζεψει το σπιτι.Εκανε εκεινος οσα μπορουσε.Δεν θα ξεχασω ποτε ποσο παιδευοταν να μου φτιαξει τα μαλλια για να με παει στο παιδικο (ο γλυκος μου).Οταν μεγαλωσα εγω βοηθουσα τον μπαμπα και στα 15 ειχα αναλαβει εξ ολοκληρου το σπιτι και το μαγειρεμα,δεν μου το επεβαλλαν ποτε αλλα ηθελα οταν γυρνουσαν σπιτι να ξεκουραζονται λιγο και οχι να κανουν και αλλες δουλειες.Δεν μπορω να φανταστω οτι υπαρχουν ανδρες που μπορει να καθονται σπιτι να μην κανουν τιποτα και να περιμενουν να γυρισει η γυναικα για να πλυνει πιατα γιατι νιωθουν πασαδες,η αγαπη που πηγε ?το καθε μελες της οικογενειας κανει οτι μπορει για να βοηθησει στο σπιτι,δηλαδη εγω σαν εφηβη επρεπε να περιμενω την μητερα μου για να μου μαζεψει το δωματιο και εγω να καθομαι και να βλεπω τηλεοραση παραδειγματος χαρη?

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 2 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

Gate4 (Ηägring)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Gate4
H Ηägring αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Γεωλόγος και μας γράφει απο Λιχτενστάιν (Ευρώπη). Έχει γράψει 18,059 μηνύματα.

H Gate4 Θα τα παρατήσω όλα και θα γίνω βαμπίρ.~ έγραψε στις 02:20, 16-02-15:

Αρχική Δημοσίευση από fashionista
Ο μπαμπας απο το μεσημερι και μετα βρισκοταν στο σπιτι.Δεν καθοταν αραχτος περιμενοντας να γυρισει η γυναικα του για να ταισει τα παιδια ,να πλυνει τα πιατα,μα μαζεψει το σπιτι.Εκανε εκεινος οσα μπορουσε.
Καλά αστέρι ο πατέρας σου και μπράβο του. Πολλοί όμως αυτό δεν το έχουν καν για συζήτηση θεωρούν ότι η γυναίκα πρέπει να τα έχει αναλάβει/τακτοποιήσει όλα αυτά. Το βλέπω και από τους γονείς μου. Αν και ο μπαμπάς μου κουράζεται στη δουλειά περισσότερο από τη μαμά μου αυτό που δεν μπορεί ξέρω γω να βάλει ένα πιάτο για πλύσιμο δεν μπορώ να το καταλάβω. Όπως μαθαίνει ο καθένας μάλλον..

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 2 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

LiViNGtheLiFE

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη LiViNGtheLiFE
H LiViNGtheLiFE αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 20 ετών και επαγγέλεται Barista . Έχει γράψει 1,896 μηνύματα.

H LiViNGtheLiFE έγραψε στις 14:40, 17-10-15:

τι λέγαμε;

5 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

leuki kataigida

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη leuki kataigida
H leuki kataigida αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 24 ετών . Έχει γράψει 341 μηνύματα.

H leuki kataigida έγραψε στις 13:03, 18-10-15:

Καλά, αυτο που μερικοί νομίζουν οτι θα θιχτεί η αντρίλα τους αν πλύνουν κανα πιάτο με ξεπερνά!
Ευτυχώς μεγάλωσα σε μια οικογένεια που οι δουλειές στο σπίτι μοιράζονταν και δεν έπεφταν όολα σε ενα μέλος της οικογένειας.
Άλλωτε θα σήκωνε ο πατέρας μου το τραπέζι πχ, άλλωτε η μητέρα μου.Ό,τι μπορούσε ο καθένας έκανε.Βασικά αυτο είναι και δείγμα σεβασμού πιστεύω.Τέλος πάντων, ε κάτι τέτοιο θα ήθελα να συμβαίνει και στην δική μου οικογένεια μεθαύριο!

Παράθεση

Ερινύς (Rin)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Ερινύς
H Rin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 24 ετών , επαγγέλεται Παιδίατρος και μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 12,202 μηνύματα.

H Ερινύς Ab aeterno. έγραψε στις 14:49, 18-10-15:

Εμένα πάντως στο σπίτι τις δουλειές τις κάνουν και οι 2 γονείς μου. Και μιλάω για τα πάντα, σκούπισμα, μαγείρεμα, σφουγγάρισμα, συγύρισμα. Το μόνο που γίνεται μόνο από την μαμά μου είναι το σιδέρωμα. Και αντίστοιχα μόνο ο μπαμπάς μου ξεσκονίζει γιατί η μαμά μου έχει αλλεργία στην σκόνη και την γύρη.
Θα έλεγα ότι είναι ισότιμα, αλλά η μαμά μου λόγω μιας ελαφριάς υποχονδρίασης (και μην πείτε ότι πάει με το φύλο, εγώ είμαι το ακριβώς ανάποδο ), είναι αυτή που δίνει το πρόσταγμα πώς θα γίνει τι. Κι ο μπαμπάς μου (και οι υπόλοιποι βασικά) το κάνει ακριβώς όπως το ζητάει συνήθως, γιατί είναι ικανή αν δεν της αρέσει το αποτέλεσμα να το ξανακάνει μόνη εξαρχής!

Παράθεση

timonierhs

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη timonierhs
Ο timonierhs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 1,243 μηνύματα.

O timonierhs έγραψε στις 21:15, 18-10-15:

Οι γυναίκες ακόμα και σήμερα συνδέονται υποσυνείδητα με το νοικοκυριό και τις ασχολίες του σπιτιού. Ο λόγος είναι ότι συνήθως οι γυναίκες κάνουν λιγότερο βαριές δουλειές από τους άντρες. Όταν λέω βαριές εννοώ εργασίες που θέλουν σωματική προσπάθεια. Αρκετά "αντρικά" επαγγέλματα είναι πολύ δύσκολα κι όταν γυρίζεις σπίτι είσαι πραγματικά πτώμα. Ε, δεν μπορείς να γυρίσεις να του πεις του άλλου " Κανε σκουπισμα, σφουγγαρισμα, συγύρισμα κι εγώ θα μαγειρέψω, θα ξεσκονίσω και θα διαβάσω τα παιδιά, για να είμαστε 50-50." Δεν λέω να μη κάνει ουτε μια δουλεια μέσα στο σπίτι, αλλά σε τέτοιες περιπτώσεις πρέπει να υπάρχει μια κατανόηση. Μη βγει κανείς και πει ότι η σωματική κούραση είναι το ίδιο με την "πνευματική". Μια δουλειά σε ένα γραφείο δεν μπορεί να συγκριθεί με μια δουλειά πάνω στο γιαπί, μην τρελαθούμε. Τώρα αν και οι δυο δουλεύουν στο ίδιο αντικείμενο ή οι δουλειές τους δεν έχουν και μεγάλη διαφορά ως προς τη δυσκολία, εκεί δεν υπάρχει θέμα, φυσικά και θα μοιράζονται οι δουλειές εντός σπιτιού.

Παράθεση

Vold (Νίκος)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη Vold
Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 21 ετών , επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 1,406 μηνύματα.

O Vold έγραψε στις 21:26, 18-10-15:

Το επιχείρημα σου δεν στέκει...
Οφείλουμε να μελετήσουμε κάτι από την γενική του σκοπιά, όχι τις υποπεριπτώσεις του.
Εκτός του ότι πλέον πολλές εργασίες υλοποιούνται μέσω ρομπότ ή μηχανές, σε ένα σύγχρονο (και ελληνικό ίσως ) ζευγάρι το πιο πιθανό είναι είτε να είναι και οι δύο άνεργοι είτε να κάνουν εργασίες που δεν είναι και τόσο χειρωνακτικές. Παρ' όλ' αυτά, η γυναίκα συνηθίζεται να αναλαμβάνει το νοικοκυριό.

Παράθεση

Anonyme

Πολύ δραστήριο μέλος

Το avatar του χρήστη Anonyme
H Anonyme αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 544 μηνύματα.

H Anonyme έγραψε στις 21:32, 18-10-15:

Αρχική Δημοσίευση από timonierhs
Οι γυναίκες ακόμα και σήμερα συνδέονται υποσυνείδητα με το νοικοκυριό και τις ασχολίες του σπιτιού. Ο λόγος είναι ότι συνήθως οι γυναίκες κάνουν λιγότερο βαριές δουλειές από τους άντρες. Όταν λέω βαριές εννοώ εργασίες που θέλουν σωματική προσπάθεια. Αρκετά "αντρικά" επαγγέλματα είναι πολύ δύσκολα κι όταν γυρίζεις σπίτι είσαι πραγματικά πτώμα. Ε, δεν μπορείς να γυρίσεις να του πεις του άλλου " Κανε σκουπισμα, σφουγγαρισμα, συγύρισμα κι εγώ θα μαγειρέψω, θα ξεσκονίσω και θα διαβάσω τα παιδιά, για να είμαστε 50-50." Δεν λέω να μη κάνει ουτε μια δουλεια μέσα στο σπίτι, αλλά σε τέτοιες περιπτώσεις πρέπει να υπάρχει μια κατανόηση. Μη βγει κανείς και πει ότι η σωματική κούραση είναι το ίδιο με την "πνευματική". Μια δουλειά σε ένα γραφείο δεν μπορεί να συγκριθεί με μια δουλειά πάνω στο γιαπί, μην τρελαθούμε. Τώρα αν και οι δυο δουλεύουν στο ίδιο αντικείμενο ή οι δουλειές τους δεν έχουν και μεγάλη διαφορά ως προς τη δυσκολία, εκεί δεν υπάρχει θέμα, φυσικά και θα μοιράζονται οι δουλειές εντός σπιτιού.
Εμένα πάντως ο φίλος μου, που έχει κάνει και τα δύο, διαφωνεί μαζί σου. Περισσότερο κουράζεται από το διάβασμα για το μεταπτυχιακό του, παρά όταν δούλευε οικοδομή. Λες να μου λέει ψέματα για να γλιτώσει τα πιάτα;

Παράθεση

timonierhs

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη timonierhs
Ο timonierhs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 1,243 μηνύματα.

O timonierhs έγραψε στις 21:51, 18-10-15:

Αρχική Δημοσίευση από Vold
Το επιχείρημα σου δεν στέκει...
Οφείλουμε να μελετήσουμε κάτι από την γενική του σκοπιά, όχι τις υποπεριπτώσεις του.
Εκτός του ότι πλέον πολλές εργασίες υλοποιούνται μέσω ρομπότ ή μηχανές, σε ένα σύγχρονο (και ελληνικό ίσως ) ζευγάρι το πιο πιθανό είναι είτε να είναι και οι δύο άνεργοι είτε να κάνουν εργασίες που δεν είναι και τόσο χειρωνακτικές. Παρ' όλ' αυτά, η γυναίκα συνηθίζεται να αναλαμβάνει το νοικοκυριό.
Το έγραψα και πριν, αν δουλεύουν σε παρεμφερείς εργασίες ή ποσο μάλλον να είναι και οι δυο άνεργοι τότε δεν υπάρχει λόγος να συζητάμε για τις δουλειές του σπιτιού, φυσικά και θα ναι μοιρασμένες. Γιατί όμως καθε φορά που μιλάμε για επαγγέλματα το μυαλο πάει σε δουλειές γραφείου ή σε χειρισμούς των μηχανημάτων ; Υπάρχουν πάρα πολλά επαγγέλματα χειρωνακτικά στην Ελλάδα, από ηλεκτρολόγος, ψυκτικός και μαραγκός μέχρι φορτηγατζής, αγρότης κτλ. (Αν μιλάμε για τα μικρά και μεσαία στρώματα).Δεν δουλεύουν όλοι σε πολυεθνικές και εργαστήρια. Έχει τύχει να δουλέψω και σε δουλειά γραφείου (όχι ξύσιμο) και σε χειρονακτική σαν βοηθός ηλεκτρολόγου (και άλλες τεχνικές δουλειές). Η δεύτερη είναι μακράν δυσκολότερη από την πρώτη όσο και να κουράζεις το μυαλό σου στο γραφείο. Θεωρώ ότι στις δουλειές εντός οικείας πρέπει να υπάρχει κατανόηση ανάλογα με τη δουλειά που έχει ο καθένας.

Αρχική Δημοσίευση από Anonyme
Εμένα πάντως ο φίλος μου, που έχει κάνει και τα δύο, διαφωνεί μαζί σου. Περισσότερο κουράζεται από το διάβασμα για το μεταπτυχιακό του, παρά όταν δούλευε οικοδομή. Λες να μου λέει ψέματα για να γλιτώσει τα πιάτα;
Γιατί όχι; Αν ρωτήσεις κάποιον που δουλεύει οικοδομή αν θα προτιμούσε να διαβάζει για μάστερ ή να σκάβει και να κάνει λάσπη για 8-10 ώρες υπό ήλιο καλοκαιριάτικα ή ψοφόκρυο το χειμώνα και σου πει το δευτερο εγώ πάω πάσο.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη ultraviolence : 18-10-15 στις 22:35. Αιτία: Merge
Παράθεση

Dias

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Dias
Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 24 ετών και επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 7,363 μηνύματα.

O Dias έγραψε στις 23:15, 18-10-15:

Αρχική Δημοσίευση από Anonyme
Λες να μου λέει ψέματα για να γλιτώσει τα πιάτα;
Εδώ υπάρχει λύση. Τα Χριστούγεννα πλησιάζουν. Κάνε του δώρο ένα...

Παράθεση

Stelios1997

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη Stelios1997
Ο Stelios1997 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Μας γράφει απο Κολυμβάρι (Χανιά). Έχει γράψει 339 μηνύματα.

O Stelios1997 έγραψε στις 08:19, 19-10-15:

Εμένα το νοικοκυριό το έχει αναλάβει αποκλειστικά η μητέρα μου,η οποία δεν εργάζεται, ενώ ο πατέρας μου χτυπάει δωδεκάωρα κάθε μέρα στη δουλειά του.Σε αυτή την περίπτωση νομίζω πως είναι δίκαιο.Κατά τα άλλα συμφωνώ με εσάς.Οι δουλειές πρέπει να γίνονται από κοινού.

Παράθεση

Dias

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Dias
Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 24 ετών και επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 7,363 μηνύματα.

O Dias έγραψε στις 18:24, 19-10-15:

Από: ΕΔΩ.
Έστω λοιπόν ότι λαμβάνεται η απόφαση για ψήσιμο στα κάρβουνα. Ποιες δουλειές θα αναλάβει η γυναίκα και ποιες ο άνδρας;

Παράθεση

athinouli

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη athinouli
H athinouli αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 259 μηνύματα.

H athinouli :) έγραψε στις 22:36, 21-07-16:

ααα κανένα απολύτως πρόβλημα..
πάλι καλά που συνεννοούμαστε τέλεια πάνω στις σπιτικές δουλειές.. όλα από κοινού..
και ας μην ξέρει να βράζει ούτε νερό, δεν με ενοχλεί! αφού πιάνει και πλένει πιάτα, συγυρίζει, σφουγγαρίζει.. ουυ κομπλε.. τίποτα αλλο δεν θέλω
Παράθεση

Vold (Νίκος)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη Vold
Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 21 ετών , επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 1,406 μηνύματα.

O Vold έγραψε στις 12:13, 22-07-16:

Τρία πράγματα δεν θα μπορούσα να κάνω, τουλάχιστον σε καθημερινή/εβδομαδιαία βάση. Σιδέρωμα, πλύσιμο ρούχων και καθαρισμό μπάνιου. Κατά τ' άλλα there is no problem.
Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους