Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 66,083 εγγεγραμμένα μέλη και 2,387,815 μηνύματα σε 74,635 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα

Καλώς ήρθατε στο e-steki!

Εγγραφή Βοήθεια

Τις δουλειές του σπιτιού ποιος θα τις κάνει;

zanin

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη zanin
H zanin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και μας γράφει απο Ηράκλειο (Αττική). Έχει γράψει 936 μηνύματα.

H zanin έγραψε στις 19:41, 12-12-06:

Αρχική Δημοσίευση από kajira
Είναι αδύνατον να διαβάσω και τις 11 σελίδες του θέματος, αλλά ήθελα να καταθέσω την εμπειρία μου, μιας και συζώ εδώ και περίπου 3 μήνες με το μωρό μου.. Πριν όμως αναφερθώ σε αυτό, πρέπει να πω πως μέχρι να μετακομίσω έμενα με τον μπαμπά μου, ο οποίος επειδή είναι εργένης (έχουν χωρίσει με την μαμά μου εδώ και χρόνια) κάνει τα πάντα μες στο σπίτι (αποφεύγει το σίδερο, εκτός κι αν είναι επείγουσα ανάγκη- αλλιώς το κάνει μια κοπέλα που έρχεται μια φορά στις 2 εβδομάδες και καθαρίζει το σπίτι..) Είχα συνηθίσει λοιπόν μια συμπεριφορά χ..
Το μωρό μου από την άλλη είναι ο μικρότερος γιος της οικογένειάς του (έχει δύο αδέλφια αρκετά μεγαλύτερα, οπότε του έχουν φοβερή αδυναμία), άρα δεν έκανε απολύτως τπτ στο σπίτι του. Φυσικά επειδή δουλεύουμε και οι δύο και γυρνάμε την ίδια ώρα και οι δύο (εκτός από μερικά απογεύματα που εκείνος γυρνάει αργότερα, που όμως δεν είναι στάρνταρντ), είχαμε συζητήσει εξαρχής πως θα έκανε κι εκείνος κάποια πράγματα, διότι μόνη μου είναι αδύνατο να τα προλάβω όλα! Ευτυχως είναι αρκετά τακτικός (αν και όχι όσο θα ήθελα, μιας και αφήνει πχ τα ρούχα που φορούσε σε μια καρέκλα πάνω- αλλά μικρό το κακό, αν σκεφτεί κανείς πως θα μπορούσε να τα διασκορπά σε όλο το σπίτι, ενώ τώρα το κακό περιορίζεται σε μια καρέκλα μόνο! ), αλλά η αλήθεια είναι πως ενώ θέλει να κάνει πράγματα (και μπορεί) πάντα περιμένει από εμένα να του πω τι να κάνει (και αυτό ενίοτε είναι εκνευριστικό!). Επιπλέον (και αυτό μου έχει προκαλέσει και την πιο μεγάλη εντύπωση) δεν αγγίζει τα ρούχα, παρά μόνο αν είναι να τα φορέσει.. Όταν συνειδητοποίησα πως όποτε άπλωνα ρούχα με κοιτούσε σαν ..ροφός, εξελίχθηκε ένας τραγελαφικός διάλογος του στυλ: "Μωρό μου τα ρούχα δεν δαγκώνουν, έλα να με βοηθήσεις!"
"Μπα.. αφού μια χαρά το κάνεις και μόνη σου!"
Το αυτό ισχύει για το πλυντηριο ρούχων - μπορεί να το κάνει βίδες για να το φτιάξει αν πάθει κάτι, αλλά δεν ξέρει που μπαίνει το απορρυπαντικό και ποιο είναι το κουμπάκι που το ανοίγει και το κλείνει! Και το χειρότερο είναι πως αρνείται να μάθει!
Μια άλλη φορά του είπα να καθαρίσει την τουαλέτα (ξέρω στα βαριά τον έριξα κι εγώ ) μου απάντησε πως θέλει να του δείξω γιατί δεν ξέρει, εγώ δεν προλάβαινα εκείνη την ώρα (πάει η ευκαιρία μου, την έχασα! ) κι έτσι η τουλέτα έμεινε χάλια και ησυχάσαμε αμφότεροι!

Σε γενικές γραμμές πάντως θα έλεγα πως τα περισσότερα τα κάνω εγώ, κυρίως γιατί α)βαριέμαι να δίνω εντολές λες και είμαι Λοχίας στο στρατό και β)μου την δίνει αυτή η χαλαρότητα που έχουν οι άντρες και τα κάνουν όλα με το πάσο τους ενώ καίγεται ο κόζμος (το έχετε παρατηρήσει αυτό ή είναι ιδέα μου; )

Πάντως δεν μπορώ να πω.. αδειάζει τασάκια, πάει πιάτα και ποτήρια στον νεροχύτη, βγάζει τα σκουπίδια έξω, πλένει κάνα πιάτο (αλλά αν έχει κατσαρόλα ή ταψί, το αφήνει για μένα ) και στο τσακίρ κέφι βάζει και σκούπα..
αχ τυχερη.... μακάρι να ζούσα και εγώ με το μωρό μου
παντος δεν εχω παράπονο από εκείνον (όσες φορές εχουμε μείνει μαζί για ΜΈΡΕς).... πλένει πι΄τα σκουπίζει , σφουγγαρίζει, γενικα βοηθα πάρα πολύ

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

pantazis

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη pantazis
Ο pantazis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 54 ετών . Έχει γράψει 35 μηνύματα.

O pantazis έγραψε στις 19:48, 05-01-07:

Τις δουλειές γενικότερα ποιός πρέπει να τις κάνει ;

Φυσικά και οι δύο, εκτός αν έχουν χρήμα να πληρώνουν να τις κάνει κάποιος άλλος.

Με λίγα λόγια πιστεύω ότι χωρίζονται σε 6-7 διαφορετικές ομάδες.

. παιδιά ανατροφή κλπ
.οικονομικά σπιτιού λογαριασμοί κλπ
.ψώνια λαικές σούπερ κλπ

.πλύσιμο ...άπλωμα σιδέρωμα ρούχων ...
.φαγητό πιάτα
.πλύσιμο καθάρισμα σπιτιού
.μάζεμα ακαταστασίας σπιτιού

ποιός κάνει αν κάνει κάτι, είναι ένα θέμα.....

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

annastazie (Αναστασία)

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη annastazie
H Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 10 μηνύματα.

H annastazie έγραψε στις 11:50, 23-03-07:

Οι δουλειές του σπιτιου ειναι καλο να γινεται απο κοινού...
Βασικα... δεν μπορω να φανταστώ εναν αντρα να πλενει π.χ. ρουχα ή να σφουγκαρίζει... Ανετα ομως μπορει να μαγειρέψει ή να πλυνει κανα πιάτο Τωρα οταν ο καθενας ειναι μονος του... κανει τα παντα!!!!

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

mania

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη mania
H mania αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 3,389 μηνύματα.

H mania έγραψε στις 11:52, 23-03-07:

Αρχική Δημοσίευση από annastazie
Βασικα... δεν μπορω να φανταστώ εναν αντρα να πλενει π.χ. ρουχα ή να σφουγκαρίζει... Ανετα ομως μπορει να μαγειρέψει ή να πλυνει κανα πιάτο Τωρα οταν ο καθενας ειναι μονος του... κανει τα παντα!!!!
Δεν θα τα πλήνει εκείνος τα ρούχα άλλα το πληντήριο δεν θα πάθει τίποτα να απλώσει ή να τα μαζέψει και γιατί να μην σφουγκαρίσει; το θέμα ειναι τι θέλει πραγματικά να κάνει όχι τι θα του πούμε εμείς

Καλοσήρθες κιόλας

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

Subject to change (Λία)

Founder

Το avatar του χρήστη Subject to change
H Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Web developer . Έχει γράψει 9,471 μηνύματα.

H Subject to change έγραψε στις 12:30, 23-03-07:

Αρχική Δημοσίευση από annastazie
Τι διαφορά έχει το πλύσιμο πιάτων απο το πλύσιμο ρούχων και το πρώτο είναι κατάλληλο ενώ το δεύτερο ακατάλληλο για άντρα; Όλα μέσα στο μυαλό μας είναι. Λανθασμένα πρότυπα που μας έχουν περάσει οι παλιότερες πατριαρχικές γενιές.

Παράθεση

DrStrangelove

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη DrStrangelove
Ο DrStrangelove αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Μοντέλο . Έχει γράψει 4,005 μηνύματα.

O DrStrangelove έγραψε στις 16:45, 23-03-07:

Τα χω κάνει όλα γιατί ζούσα μόνος μου. Η φασίνα είναι ένας μύθος ότι είναι δύσκολη και κουραστική. Μου φαίνονταν όλα πολύ εύκολα τότε, αρκεί να μην είσαι τελειομανής γιατί τότε πράγματι κουράζεσαι. Το μόνο που θέλω να μάθω είναι το μαγείρεμα. Αυτό το έχω επιχειρήσει πολλές φορές και το θέαμα είναι κωμικό. Η κουζίνα γινόταν χάλια, τα νεύρα μου τσατάλια, στην αρχή πέφτανε τα τσόφλια από τα αυγά μέσα στο τηγάνι, μετά τα μακαρόνια γίνονταν νερόβραστα, μετά οι πατάτες καίγονταν και στο τέλος ανέλαβε κάποια να με εκπαιδεύσει να μαγειρεύω. Κάτι έμαθα αλλά όχι σπουδαία πράγματα. Με εκνευρίζει αφάνταστα το μαγείρεμα. 'Εχω φάει πολλά ωμά γλυκά μέχρι να τα πετύχω κάποια στιγμή. Ούτε το φούρνο δεν μπορούσα να ρυθμίσω και θαυμάζω κάποιους φίλους που είναι καλύτεροι μάγειρες από τις γυναίκες τους. Ο Στέφανος Μάνος με τα κουλουράκια του Στο δε σόι μου όλοι οι άντρες μαγείρευαν και μάλιστα με μεγάλη επιτυχία και έκαναν και πολλές δουλειές στο σπίτι, χωρίς να ήταν λιγότερο άντρες. Και εξωτερικές και εσωτερικές δουλειές, σχεδόν αποκλειστικά αυτοί. Οι γυναίκες ήταν ανεπρόκοπες.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη DrStrangelove : 23-03-07 στις 17:44.
Παράθεση

deadhead_pirate

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη deadhead_pirate
Ο deadhead_pirate αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 2,796 μηνύματα.

O deadhead_pirate έγραψε στις 19:51, 23-03-07:

Πάντως εγώ που μένω 18 χρόνια μόνος μου τα κάνω όλα.........

Παράθεση

Ειλικρινής

Πολύ δραστήριο μέλος

Το avatar του χρήστη Ειλικρινής
Ο Ειλικρινής αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 484 μηνύματα.

O Ειλικρινής έγραψε στις 20:50, 23-03-07:

Έχουμε 2 τινες ερωτήσεις εδώ!
Η μία είναι τι μπορώ η ξέρω να κάνω...και η απάντηση είναι ΤΑ ΠΑΝΤΑ!(15 χρόνια εργένης γαρ )
Η άλλη είναι τι κάνω τώρα(στην πράξη)...και η απάντηση είναι κάνω σχεδόν τα πάντα,με εξαιρέσεις...το πλύσιμο των ρούχων και το σιδέρωμα,φυσικά μην νομίζετε ότι ξυπνάω το πρωί και σκέφτομαι την ώρα του καφέ,τι οικιακή δουλειά θα κάνω σήμερα,απλά όταν παραστεί ανάγκη μπορώ να κάνω αρκετά πράγματα!
Αυτό που μου αρέσει πάντως να κάνω και το κάνω συχνά είναι το μαγείρεμα...και είμαι και πολύ καλός σε αυτό!

Παράθεση

annastazie (Αναστασία)

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη annastazie
H Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 10 μηνύματα.

H annastazie έγραψε στις 12:26, 24-03-07:

"Τι διαφορά έχει το πλύσιμο πιάτων απο το πλύσιμο ρούχων και το πρώτο είναι κατάλληλο ενώ το δεύτερο ακατάλληλο για άντρα;"
Απολυτως καμια Αλλα ειχα στο μυαλο μου οσον αφορα το μοιρασμα. Μισα μισα... Αλλα κ παλι ειμαι μικρη ακομα(18 ) μη μ επερνεται στα σοβαρα θα μαθω και γω

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη annastazie : 24-03-07 στις 12:28. Αιτία: Ενα Λαθος
Παράθεση

deadhead_pirate

Επιφανές Μέλος

Ο deadhead_pirate αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 2,796 μηνύματα.

O deadhead_pirate έγραψε στις 13:54, 24-03-07:

Σιγά βρε παιδιά, όλα γίνονται...
Κι εγώ που μένω μόνος μου δηλαδή, πως τα προλαβαίνω όλα;

Παράθεση

DrStrangelove

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη DrStrangelove
Ο DrStrangelove αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Μοντέλο . Έχει γράψει 4,005 μηνύματα.

O DrStrangelove έγραψε στις 16:21, 24-03-07:

Αρχική Δημοσίευση από Ειλικρινής
η χαρά του Βάγγου απέναντι δηλαδή που θα αρχίσει τα ξεφωνητά!
'Exεις δει την ταινία ''Ο τελευταίος άντρας'' ? Με Βουτσά, Παπανίκα και Δαδινόπουλο ? Χαχα, δες το και θα με θυμηθείς. Ακριβώς αυτό που περιγράφεις είναι μια σκηνή του έργου όταν ο Βουτσάς τόλμησε να απλώσει τα ρούχα στην ταράτσα.

Παράθεση

Resident Evil

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Resident Evil
H Resident Evil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,055 μηνύματα.

H Resident Evil (δρυός πεσούσης πας ανήρ ξυλευεται) έγραψε στις 17:10, 24-03-07:

Αρχική Δημοσίευση από deadhead_pirate
Σιγά βρε παιδιά, όλα γίνονται...
Κι εγώ που μένω μόνος μου δηλαδή, πως τα προλαβαίνω όλα;
εσύ καλέ μου πειρατή όμως όταν εμείς γράφαμε από ... τα pc και τα laptop του γραφείου μας έλεγες ότι είσαι στον καναπέ του σπιτιού σου!!! αν φεύγεις από το σπίτι στις 8.30 και γυρνάς κατά τις 6.30 κάθε μέρα εκτός σαββάτου και κυριακής θα σου φαινόταν τόσο αυτονόητο ότι όλα γίνονται πανεύκολα???

Δεν είπα ότι είναι αδύνατον (αν ήταν έτσι όλοι όσοι είμαστε πολλές ώρες εκτος σπιτιού και μένουμε μονοι μας θα ζούσαμε σε ...τρώγλες) αλλά μην κρίνεις εξ ιδίων τα αλλότρια

Παράθεση

deadhead_pirate

Επιφανές Μέλος

O deadhead_pirate έγραψε στις 19:03, 24-03-07:

Ναι επιμένω οτι δεν είναι καθόλου δύσκολο.
Γιατί ακόμα και όταν δούλευα από τις 8 το πρωί, μέχρι αργά στις 11 το βράδυ, χωρίς διακοπή το μεσημέρι, και μάλιστα για αρκετά χρόνια, το σπίτι ήταν πάντοτε στην εντέλεια, αρκεί να έχεις σωστό προγραμματισμό.
Βέβαια εγώ είμαι μόνο ένας, και έχω να πλένω και να συγυρίζω μόνο για μένα, αλλά το σπίτι πάντα είναι γεμάτο από φίλους.

Παράθεση

Isiliel (Φεγγάρω)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Isiliel
H Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 9,049 μηνύματα.

H Isiliel Salus populi suprema lex esto έγραψε στις 19:07, 24-03-07:

Τότε πρέπει να μας πεις το μυστικό!

Παράθεση

deadhead_pirate

Επιφανές Μέλος

O deadhead_pirate έγραψε στις 19:14, 24-03-07:

Το είπα ήδη, απλός προγραμματισμός.
Και εξηγούμαι:
-Δεν αφήνω να μαζεύονται πολλά πιάτα, ποτήρια ή ρούχα για πλύσιμο.
Τα πλένω αμέσως και μόλις στεγνώσουν, κατευθείαν στη θέση τους (στα ρούχα μεσολαβεί και σθδέρωμα)
- Κάθε μέρα αφιέρωνα ένα μισαωράκι για ξεσκόνισμα και ένα πέρασμα με την ηλεκτρική
-Κάθε πρωί ένα γρήγορο σφουγγάρισμα και άνοιγμα όλες τις μπαλκονόπορτες για να στεγνώσει γρήγορα.
-Τζάμια, τοιίχους, πόρτες, μπάνιο, το σαββατοκύριακο.
Και γενικότερα, οτιδήποτε λερωθεί η πέσει στην αντίληψή μου οτι χρειάζεται καθάρισμα, αυτό εκτελείτε άμεσα.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη deadhead_pirate : 24-03-07 στις 19:23.
Παράθεση

Bill

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη Bill
Ο Bill αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 2,195 μηνύματα.

O Bill έγραψε στις 19:23, 24-03-07:

λολ!

Παράθεση

Subject to change (Λία)

Founder

H Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Web developer . Έχει γράψει 9,471 μηνύματα.

H Subject to change έγραψε στις 19:23, 25-03-07:

Μεταξύ μας Λία και μην το πεις πουθενά
Το πλύσιμο των πιάτων γίνεται μέσα στο σπίτι με κλειστές πόρτες και παράθυρα...,το πλύσιμο των ρούχων καθεαυτό γίνεται από το πλυντήριο με τον ίδιο τρόπο (όλα κλειστά) αλλά απαιτεί (και αυτό εννούν οι άντρες ότι δεν κάνουν)...το άπλωμα των πλυμένων!!! Και αυτό γίνεται σε εξωτερικούς χώρους και με θέα από τα απέναντι διαμερίσματα-σπίτια!
η χαρά του Βάγγου απέναντι δηλαδή που θα αρχίσει τα ξεφωνητά!
Χαχαχα, δεν το είχα σκεφτεί έτσι! Πάντως εγώ μέσα στο σπίτι τα απλώνω, σε απλώστρα στο μπάνιο. Και ακόμα και έξω να τα άπλωνα, ορισμένα μπαλκόνια στο σπίτι δεν είναι τόοοοσο ορατά απο τις απέναντι πολυκατοικίες.

Παράθεση

mania

Επιφανές Μέλος

H mania αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 3,389 μηνύματα.

H mania έγραψε στις 08:47, 26-03-07:

Αρχική Δημοσίευση από Michelle
Χαχαχα, δεν το είχα σκεφτεί έτσι! Πάντως εγώ μέσα στο σπίτι τα απλώνω, σε απλώστρα στο μπάνιο. Και ακόμα και έξω να τα άπλωνα, ορισμένα μπαλκόνια στο σπίτι δεν είναι τόοοοσο ορατά απο τις απέναντι πολυκατοικίες.

Για να ξεκάθαρίσουμε παιδάκια κάτι ειληκρηνή και μισέλ άν θέλει πραγματικά να απλώσει χε**κε για τον βάγκο δεν τον νοι΄παζει άν ειναι μέσα ή έξω τα ρούχα τον νοιάζει να το κάνει. Απο τότε που παντρέυτηκα έχω να πλώσω ή να μαζέψω ή να βάλω πληντήριο, ο άντρας μου απο την αρχή ήθελε να κάνει αυτή την δουλειά και δεν τον αφορά ο γειτονας, εξάλου ο Βάγκος μπορεί να πεί δεν ρε την αδερφούλα άλλα η γυναίκα του θα του πεί δεν έναν άντρα που βοηθάει όχι σαν και σένα τον χαραμοφάη

Παράθεση

dooo

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη dooo
H dooo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,231 μηνύματα.

H dooo έγραψε στις 09:01, 26-03-07:

Το είπα ήδη, απλός προγραμματισμός.
Και εξηγούμαι:
-Δεν αφήνω να μαζεύονται πολλά πιάτα, ποτήρια ή ρούχα για πλύσιμο.
Κι εγώ το ίδιο. Και άμα βαριέμαι, βάζω και το πλυντήριο των πιάτων (το'χω ένα χρόνο και το΄χω δουλέψει καμιά δεκαριά φορές, συνήθως μετά από μαζώξεις)
Τα πλένω αμέσως και μόλις στεγνώσουν, κατευθείαν στη θέση τους (στα ρούχα μεσολαβεί και σθδέρωμα)
κάθε πότε βάζεις πλυντήριο δηλαδή?
εγώ προτιμώ τα δύο πλυντήρια, ένα την παρασκευή το βράδυ, και ένα το σάββατο το πρωί, και άν προκύψει κάτι άλλο, στο επόμενο γουικέντ.
- Κάθε μέρα αφιέρωνα ένα μισαωράκι για ξεσκόνισμα και ένα πέρασμα με την ηλεκτρική
-Κάθε πρωί ένα γρήγορο σφουγγάρισμα και άνοιγμα όλες τις μπαλκονόπορτες για να στεγνώσει γρήγορα.
κάθε πρωι?????? και τα 100 τετραγωνικά???? (κάπου τόσο είχες πει ότι έχεις, αν θυμάμαι καλά).
-Τζάμια, τοιίχους, πόρτες, μπάνιο, το σαββατοκύριακο.
Και τους τοίχους βρε θηρίο?????? μη μου πεις ότι μετακινείς και τα έπιπλα για να καθαρίσεις από πίσω
Και γενικότερα, οτιδήποτε λερωθεί η πέσει στην αντίληψή μου οτι χρειάζεται καθάρισμα, αυτό εκτελείτε άμεσα.
εγώ απορώ πως δεν έχεις παντρευτεί ακόμα. εσύ παιδί μου είσαι σωστό κελεπούρι

Παράθεση

Bianca (Bάσια)

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Bianca
H Bάσια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 41 ετών και επαγγέλεται Υπεύθυνος marketing . Έχει γράψει 32 μηνύματα.

H Bianca έγραψε στις 10:04, 03-04-07:

Eννοείται πως τις μοιραζόμαστε όποτε μπορούμε!

Παράθεση

briki

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη briki
H briki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 200 μηνύματα.

H briki έγραψε στις 13:59, 03-04-07:

Προς το παρόν επειδή μένω μόνη, τις κάνω μόνη μου, ευτυχώς που δε ξέρω να μαγειρεύω δηλαδή και έτσι δεν έχω πολλά πιάτα.
Ελπίζω, όταν θα μένω με κάποιον να τις μοιραζόμαστε, και για να 'μαστε πιο ακριβείς, θα το απαιτήσω.

Παράθεση

mania

Επιφανές Μέλος

H mania έγραψε στις 18:18, 03-04-07:

Αρχική Δημοσίευση από briki
Ελπίζω, όταν θα μένω με κάποιον να τις μοιραζόμαστε, και για να 'μαστε πιο ακριβείς,θα το απαιτήσω.

Αν το απαιτήσεις το έχασες το παιχνίδι, άν απετήσεις ο άλλος πέρνει ανάποδες και δε κάνει τίποτα, ο σκοπός ειναι να το θέλει

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Γιώργος : 03-04-07 στις 18:37. Αιτία: Διόρθωση quote tag :-)
Παράθεση

Κακή Επιρροή (Αναστασία)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Κακή Επιρροή
H Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 6,729 μηνύματα.

H Κακή Επιρροή εχμ... είπε γεια ...κι έγραψε στις 21:32, 03-04-07:

Αρχική Δημοσίευση από mania
Αν το απαιτήσεις το έχασες το παιχνίδι, άν απετήσεις ο άλλος πέρνει ανάποδες και δε κάνει τίποτα, ο σκοπός ειναι να το θέλει

σορρυ αλλά αυτό το σκεπτικό δεν το καταλαβαίνω
και δεν αναφέρομαι σε σένα φυσικά μάνια μου
Τι πάει να πει όμως το "έχασες το παιχνίδι"
Μα οι ΕΥΘΥΝΕΣ και οι ΥΠΟΧΡΕΩΣΕΙΣ .... ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΠΑΙΧΝΙΔΙ!!!!
Οταν ζουν δυο ΑΝΘΡΩΠΟΙ που αγαπιουνται και που σέβονται ο ένας τον άλλον κάτω απ την ίδια στέγη .... ΦΡΟΝΤΙΖΟΥΝ να βοηθουν μια κατασταση ώστε να έχουν περισσοτερο χρόνο ΜΑΖΙ!

Διαφωνώ με την λέξη "απαιτώ" αλλά όχι γιατί είναι εγωιστική αλλά γιατί εγώ δεν θα έμπαινα καν σε αυτη τη διαδικασία για κάτι το οποιο θεωρω ΔΕΔΟΜΕΝΟ και ΑΔΙΑΠΡΑΓΜΑΤΕΥΤΟ.-

Παράθεση

deadhead_pirate

Επιφανές Μέλος

O deadhead_pirate έγραψε στις 21:36, 03-04-07:

Αρχική Δημοσίευση από Κακή Επιρροή
Οταν ζουν δυο ΑΝΘΡΩΠΟΙ που αγαπιουνται και που σέβονται ο ένας τον άλλον κάτω απ την ίδια στέγη .... ΦΡΟΝΤΙΖΟΥΝ να βοηθουν μια κατασταση ώστε να έχουν περισσοτερο χρόνο ΜΑΖΙ!

Διαφωνώ με την λέξη "απαιτώ" αλλά όχι γιατί είναι εγωιστική αλλά γιατί εγώ δεν θα έμπαινα καν σε αυτη τη διαδικασία για κάτι το οποιο θεωρω ΔΕΔΟΜΕΝΟ και ΑΔΙΑΠΡΑΓΜΑΤΕΥΤΟ.-
Ακριβώς εκεί είναι η ένσταση και η δική μου και της Μάνιας υποθέτω ΚουΕ.
Ολα αυτά που αναφέρεις είναι ορθά.
Βέβαια εγώ προσωπικά δεν θέλω κανένας να ανακατεύεται στις δουλειές του σπιτιού.

Παράθεση

Κακή Επιρροή (Αναστασία)

Επιφανές Μέλος

H Κακή Επιρροή εχμ... είπε γεια ...κι έγραψε στις 21:38, 03-04-07:

Βέβαια εγώ προσωπικά δεν θέλω κανένας να ανακατεύεται στις δουλειές του σπιτιού.

δεν έχουν όλοι την ευχαίρια δυστυχώς να έχουν καθαρίστρια κάθε βδομάδα

Παράθεση

deadhead_pirate

Επιφανές Μέλος

O deadhead_pirate έγραψε στις 21:39, 03-04-07:

δεν έχουν όλοι την ευχαίρια δυστυχώς να έχουν καθαρίστρια κάθε βδομάδα

Ποιος μίλησε για καθαρίστρια;

Παράθεση

Κακή Επιρροή (Αναστασία)

Επιφανές Μέλος

H Κακή Επιρροή εχμ... είπε γεια ...κι έγραψε στις 21:42, 03-04-07:

Ποιος μίλησε για καθαρίστρια;
εγώ
που προφανώς παραρμήνευσα τα γραφόμενα σου

αν δλδ δεν θες να ανακατεύεται ΚΑΝΕΝΑΣ όπως έγραψες στις δουλειές του σπιτιού... τότε πως θα γίνονται οι δουλειές?
Ή μήπως εννοούσες ότι σπίτι ΣΟΥ δεν θες να ανακατεύεται κανένας άλλος εκτός από σένα?
Γιατί δεν μιλάμε για εργένικο σπίτι που μια στα τόσα μπαίνει μέσα το άλλο μισό, αλλά για συγκατοίκιση

Παράθεση

deadhead_pirate

Επιφανές Μέλος

O deadhead_pirate έγραψε στις 21:46, 03-04-07:

εγώ
που προφανώς παραρμήνευσα τα γραφόμενα σου

αν δλδ δεν θες να ανακατεύεται ΚΑΝΕΝΑΣ όπως έγραψες στις δουλειές του σπιτιού... τότε πως θα γίνονται οι δουλειές?
Ή μήπως εννοούσες ότι σπίτι ΣΟΥ δεν θες να ανακατεύεται κανένας άλλος εκτός από σένα?
Γιατί δεν μιλάμε για εργένικο σπίτι που μια στα τόσα μπαίνει μέσα το άλλο μισό, αλλά για συγκατοίκιση
Αυτό ακριβώς εννοούσα, και το σπίτι μου μπορεί να είναι εργένικο, όμως σχεδόν κάθε μέρα είναι γεμάτο, αφού συνήθως εδώ μαζευόμαστε και τρώμε, πίνουμε.......
Και δεν είναι μόνο ένα σπίτι απλά, έιναι 122 τ.μ. και άλλα 400 τ.μ. κήπος.

Παράθεση

Κακή Επιρροή (Αναστασία)

Επιφανές Μέλος

H Κακή Επιρροή εχμ... είπε γεια ...κι έγραψε στις 21:51, 03-04-07:

Αυτό ακριβώς εννοούσα, και το σπίτι μου μπορεί να είναι εργένικο, όμως σχεδόν κάθε μέρα είναι γεμάτο, αφού συνήθως εδώ μαζευόμαστε και τρώμε, πίνουμε.......
Και δεν είναι μόνο ένα σπίτι απλά, έιναι 122 τ.μ. και άλλα 400 τ.μ. κήπος.
ναι αλλά είναι άλλο πράγμα αυτό...
κι εγώ δεν θέλω οι επισκέπτες μου, όσο φίλοι κι αν είναι, να ανακατεύονται στα πόδια μου και στις δουλειές μου. Είναι το σπίτι ΜΟΥ.
Αυτό όμως δεν ισχύει για τον σύντροφο μου που μοιραζόμαστε ένα χωρο και αυτοματως ο χώρος αυτός από σπίτι ΜΟΥ γίνεται σπίτι ΜΑΣ.

Πως θα γίνει δλδ... στο σπιτι ΜΑΣ θα κάνω μόνο εγώ δουλειές? Γράφει πουθενα στο κουτελο μ@λ@κ@ς?

Παράθεση

deadhead_pirate

Επιφανές Μέλος

O deadhead_pirate έγραψε στις 21:55, 03-04-07:

Πάλι δεν με κατάλαβες.
Εννοώ οτι και να είχα σύντροφο, δεν θα ήθελα να ανακατεύεται στις δουλειές.
Ελπίζω να έγινε κατανοητό τώρα......

Παράθεση

Κακή Επιρροή (Αναστασία)

Επιφανές Μέλος

H Κακή Επιρροή εχμ... είπε γεια ...κι έγραψε στις 21:57, 03-04-07:

Πάλι δεν με κατάλαβες.
Εννοώ οτι και να είχα σύντροφο, δεν θα ήθελα να ανακατεύεται στις δουλειές.
Ελπίζω να έγινε κατανοητό τώρα......

Τι να σου κάνω που παντρεύτηκα ήδη
Τελικά είσαι όντως περιζήτητος γαμπρός

Παράθεση

deadhead_pirate

Επιφανές Μέλος

O deadhead_pirate έγραψε στις 21:59, 03-04-07:

To είπαν κι άλλες αυτό......
και πήραν δρόμο...

Παράθεση

mania

Επιφανές Μέλος

H mania έγραψε στις 09:16, 04-04-07:

Καμάρι μου η έκφραση το λέει δεν ειπα ότι οι ευθήνες και οι υποχρεώσεις ειναι παιχνίδι, ενωω ότι χάνεις αυτό που επιθυμείς και που ενοειτε ότι πρέπει να γίνετε επιδή ο άλλος μπορεί να δουλέψει αντίστροφα, ειμαι της άποψης ότι πρέπει να μειράζοντε οι δουλειες και αυτό κάνω και εγώ.

Παράθεση

Κακή Επιρροή (Αναστασία)

Επιφανές Μέλος

H Κακή Επιρροή εχμ... είπε γεια ...κι έγραψε στις 10:13, 04-04-07:

Αρχική Δημοσίευση από mania
Καμάρι μου η έκφραση το λέει δεν ειπα ότι οι ευθήνες και οι υποχρεώσεις ειναι παιχνίδι, ενωω ότι χάνεις αυτό που επιθυμείς και που ενοειτε ότι πρέπει να γίνετε επιδή ο άλλος μπορεί να δουλέψει αντίστροφα, ειμαι της άποψης ότι πρέπει να μειράζοντε οι δουλειες και αυτό κάνω και εγώ.

δεκτόν μάνια μου! δεκτόν!
εγω αναφέρομαι σε όσους το κάνουν με ύπουλο τρόπο... με πλάγιο....
αυτα που έλεγαν οι παλιοι... "θα τον/την στρωσω με τον τροπο μου"
απλα΄δεν τα δεχομαι αυτα τα πλαγια κόλπα... τα παιχνίδια...

Παράθεση

mania

Επιφανές Μέλος

H mania έγραψε στις 10:24, 04-04-07:

δεκτόν μάνια μου! δεκτόν!
εγω αναφέρομαι σε όσους το κάνουν με ύπουλο τρόπο... με πλάγιο....
αυτα που έλεγαν οι παλιοι... "θα τον/την στρωσω με τον τροπο μου"
απλα΄δεν τα δεχομαι αυτα τα πλαγια κόλπα... τα παιχνίδια...

Τότε τα λέγανε κουέ μου τώρα οι άντρες ειναι πιο καλοί άπο τότε που τους έλεγάν η γυναίκα στο σπίτι και οι άντρες στον καναπέ, αυτοί που το κάνουν σήμερα τρώνε πόδι μην σου πώ παντόφλα

Παράθεση

roumana (Εμμα)

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη roumana
H Εμμα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 45 ετών , επαγγέλεται Γονιός/Οικοκυρικά και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 1,878 μηνύματα.

H roumana (Hipmama) έγραψε στις 17:48, 04-04-07:

Εγω κάνω όλες τις δουλειές του σπιτιού…και είμαι ολίγο υποχόντρια …άρα…έχω πολλές δουλειές…
Το μόνο που ζητώ στους υπόλοιπους είναι να σέβονται τον κόπο μου. Με αυτό τον τρόπο με βοηθάνε παρα πολύ και είμαστε όλοι ευχαριστημένοι…

Καλό είναι να συμμετέχουν όλοι, και να έχουν όλοι ευθύνη, όμως δεν είναι πάντα δυνατών…όταν ο άντρας λείπει τις περισσότερες ώρες στη δουλειά, όταν τα παιδιά έχουν διαβάσματα…είναι λίγο πιο δύσκολο…

Παράθεση

pantazis

Νεοφερμένος

Ο pantazis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 54 ετών . Έχει γράψει 35 μηνύματα.

O pantazis έγραψε στις 18:57, 04-04-07:

το καλύτερο είναι για τις δουλειές του σπιτιού κατά την γνώμη μου να συμμετέχουν και οι δύο ......

π.χ. μια οικογένεια στα 35 περίπου με δυο παιδιά μικρά στην οποία εργάζονται και οι δύο και επιστρέφουν την ίδια ώρα περίπου στο σπίτι ...........

1. τα πάντα τα κάνει η γυναίκα .......

κάποια στιγμή θα .. τα παίξει και θα αρχίσει η γκρίνια και ο τσακωμός
όλα εγώ τα κάνω ..εσύ αραχτός κλπ

ωραία ζωή...

2. τα πάντα τα κάνει ο άνδρας ......;;;;; πως είπατε ....

3.μισά μισά στο περίπου ... π.χ. ο άνδρας τους λογαριασμούς ,τα ψώνια , τα παιδιά , λίγο το σπίτι ....

ίσως το καλύτερο έτσι ώστε να μην γέρνει ...μονόπατα ...η βάρκα ..

χρειάζεται ωριμότητα και αίσθημα ευθύνης .....

4. πληρώνουμε ..... και όλα τα κάνουν άλλοι ....

σίγουρα το καλύτερο αν ...ρέει το χρήμα....

Παράθεση

roumana (Εμμα)

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη roumana
H Εμμα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 45 ετών , επαγγέλεται Γονιός/Οικοκυρικά και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 1,878 μηνύματα.

H roumana (Hipmama) έγραψε στις 08:09, 05-04-07:

...καταλήγω στο συμπέρασμα ότι καλύτερα είναι όταν ο καθένας κάνει ότι μπορεί για να βοηθήσει στο σπίτι. και αν υπάρχει θέληση να βοηθήσει... όλα γίνονται...

Αυτό που είναι κατακριτέο είναι η συμπεριφορά του τύπου «Εγω είμαι άντρας, φέρνω τα λεφτά, η γυναίκα καθαρίζει το σπίτι και μεγαλώνει τα παιδιά…»

Παράθεση

Subject to change (Λία)

Founder

H Subject to change έγραψε στις 10:01, 05-04-07:

Αρχική Δημοσίευση από roumana
...καταλήγω στο συμπέρασμα ότι καλύτερα είναι όταν ο καθένας κάνει ότι μπορεί για να βοηθήσει στο σπίτι. και αν υπάρχει θέληση να βοηθήσει... όλα γίνονται...

Αυτό που είναι κατακριτέο είναι η συμπεριφορά του τύπου «Εγω είμαι άντρας, φέρνω τα λεφτά, η γυναίκα καθαρίζει το σπίτι και μεγαλώνει τα παιδιά…»
Δεν συμφωνώ. Όταν η γυναίκα δεν δουλεύει (ή και το αντίστροφο φυσικά, όταν ο άντρας δεν δουλεύει και δουλεύει μόνο η γυναίκα) τότε πρέπει να κάνει μόνη της τις δουλειές του σπιτιού. Ε μην τα θέλουμε και όλα!

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

pantazis

Νεοφερμένος

O pantazis έγραψε στις 18:50, 05-04-07:

ένα παράδειγμα....

η σύζυγος έχει τελειώσει πολυτεχνείο , με όνειρα για καριέρα κλπ....

αν μείνει στο σπίτι 10-15 χρόνια να σφουγγαρίζει και να ...τα παιδιά ......τα όνειρά της σε ποιόν καιάδα θα τα έχει πετάξει ...;

οτιδήποτε και να έχει τελειώσει ....

ξέρουμε τι σημαίνει σήμερα ...που και τα δυο φύλλα και πολύ σωστά έχουν ή μάλλον πιστεύουμε ότι έχουν τα ίδια δικαιώματα να καταδικάζουμε κάποιον σε κατ΄οίκον εγκλεισμό ...

έχει δοκιμάσει κάποιος κάθε μέρα να ψωνίζει , να μαγειρεύει , να πλένει , να σιδερώνει , να σφουγγαρίζει, να διαβάζει τα παιδιά , να τα διαιτητεύει , να δέχεται τα πάντα και ο άλλος να είναι ..αραχτός

έπειτα πως να είναι σε καλή κατάσταση κάποια που όλη την μέρα ...παιδεύεται ..

το χειρότερο είναι ότι δεν έρχεται σε επικοινωνία με τον έξω κόσμο .....

.............................

Παράθεση

truffinho (Αγγελος (όνομα και πράμα))

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη truffinho
Ο Αγγελος (όνομα και πράμα) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 31 ετών και μας γράφει απο Γλυκά Νερά (Αττική). Έχει γράψει 350 μηνύματα.

O truffinho έγραψε στις 19:02, 05-04-07:

Δεν είναι δυνατόν να ζούμε στο σήμερα και να λέμε ότι τις δουλειές θα τις κάνει η γυναίκα. Ακόμα και η φράση "Εγώ βοηθάω τη γυναίκα μου" είναι εξοργιστική.

Ας δούμε τι λέει το λεξικό για το λήμμα "βοηθώ": Διευκολύνω κάποιον, πραγματοποιώντας μέρος της δουλειάς του, σε βαθμό μικρότερο από αυτόν της εργασίας του πρώτου, κύριου, ασκούντος.

Οπότε το να βοηθάς είναι ένα τίποτα, είναι μέθοδος για να ξεφεύγει κανείς πέφτοντας στα μαλακά.

Όχι, η λύση δεν είναι η βοήθεια. Η λύση είναι ο διαχωρισμός των σπιτικών εργασιών σε δύο ίσα μέρη.

Υ.Γ. Για το συγκεκριμένο θέμα είχα φάει πολύ βρίσιμο στο σχολείο (από τα άλλα αγόρια σαφώς)

Παράθεση

pantazis

Νεοφερμένος

O pantazis έγραψε στις 19:24, 05-04-07:

αυτό που δεν καταλαβαίνουν κάποιοι είναι ότι δεν έχει κανένας το δικαίωμα να ....λουφάρει ....

οι περισσότεροι το κάνουν ενσυνείδητα και πολλοί άλλοι γιατί νομίζουν ότι έτσι πρέπει ...

στους δεύτερους απευθυνόμαστε ....

Παράθεση

adespoto

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη adespoto
H adespoto αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών , επαγγέλεται Εκπαιδευτικός και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 1,321 μηνύματα.

H adespoto ειμαι ερωτευμένη!!!! έγραψε στις 22:27, 05-04-07:

Εγώ δεν βλέπω κάτι κακό σε αυτό!
εκτός του ότι τα παιδιά δλδ πως τα μεγαλώνει μόνη της...τα ποτίζει και ψηλώνουν?

Μακάρι οι γυναίκες να ξαναγύρναγαν στον φυσικό τους χώρο...το σπίτι!
Η κοινωνία μας θα γινόταν πολύ καλύτερη!
Όχι από θέμα μισογυνισμού (τράβα μωρη να πλύνεις κάνα πιάτο και τέτοια) αλλά από θέμα ανατροφής παιδιών,αξιών,ιδανικών κ.λπ.!
Μεγαλώνω τα παιδιά = τα φροντίζω, τα διαβάζω, τα πλένω και ένα σωρό άλλα πράγματα.
Τα υπόλοιπα απλά τα αφήνω ασχολίαστα γιατί έχω αντίθετη άποψη.

Παράθεση

Sarah_Fest (Κατερίνα)

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Sarah_Fest
H Κατερίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 28 μηνύματα.

H Sarah_Fest έγραψε στις 22:47, 24-01-08:

Όταν κάποιος μένει μόνος του τα πάντα είναι απλά, όσος κόσμος κι αν μπαινοβγαίνει στο σπίτι. Όταν συμβιώνεις με το σύντροφό σου τα πράγματα αρχίζουν να περιπλέκονται, ειδικά από τη στιγμή που δουλεύουν και οι δυο... Και αν υπάρχουν και παιδιά η κατάσταση δυσκολεύει ακόμη πιο πολύ! Οι ώρες που είναι αφιερωμένες σε δουλειές του σπιτιού περιορίζονται πολύ ενώ αντίθετα οι δουλειές πληθαίνουν! Είδα σε κάποιο ποστ για δυο πλυντήρια τη βδομάδα... Εγώ έχω δυο αγόρια και βάζω 8 σίγουρα! Κι αυτά είναι μόνο τα τακτικά, γιατί αν βάλουμε και κάτι έκτακτα...σε πιάνει τρέλα μόνο από πλύσιμο και σίδερο! Το ίδιο ακριβώς γίνεται και με το συμμάζεμα, τα πιάτα, το μαγείρεμα... όλα πληθαίνουν εκτός από το διαθέσιμο χρόνο! Το θεωρώ απόλυτα λογικό οι δουλειές και εντός σπιτιού να είναι ευθύνη όλων (ναι και τα παιδιά πρέπει να αρχίσουν να συμμετέχουν σιγά σιγά, κατά το μέτρο των δυνατοτήτων τους). Δεν είναι λογικό σε μια τετραμελή οικογένεια 4 να λερώνουν και 1 να καθαρίζει ενώ οι υπόλοιποι κάθονται! Τώρα το πώς θα μοιραστούν...εδώ δεν υπάρχει συνταγή! Ανάλογα με τους ανθρώπους και τις ιδιοσυγκρασίες τους. Όταν υπαρχει συνεννόηση πάντα βρίσκεται τρόπος να τηρηθούν οι ισορροπίες, χωρίς να υπάρξει γκρίνια. Εξάλλου αυτό που για εμένα και το σύντροφό μου είναι καλό και λογικό μπορεί να είναι απαράδεκτο για το ζευγάρι που μένει δίπλα!

4 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Subject to change (Λία)

Founder

H Subject to change έγραψε στις 22:51, 24-01-08:

Αρχική Δημοσίευση από Sarah_Fest
(ναι και τα παιδιά πρέπει να αρχίσουν να συμμετέχουν σιγά σιγά, κατά το μέτρο των δυνατοτήτων τους).
Συμφωνώ απόλυτα σε αυτό!
Και πιστεύω ότι θα με είχε βοηθήσει πολύ αν οι γονείς μου πέρα από το να με μορφώσουν, ασχολιόντουσαν και λίγο με το να με μάθουν από μικρή να κάνω κάποια βασικά πράγματα στο σπίτι χωρίς να βαριέμαι τόσο. Δεν θα είχα γίνει τόσο ακατάστατη.

Παράθεση

Buggs

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Buggs
Ο Buggs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 56 ετών και επαγγέλεται Συγγραφέας . Έχει γράψει 2,559 μηνύματα.

O Buggs έγραψε στις 01:49, 16-02-08:

Μοιράζομαι συστηματικά τις δουλειές του σπιτιου σε ολες τις σχέσεις που ειχα απο τότε που εφυγα απο το σπιτι της οικογενείας μου. Δεν το βρίσκω πρόβλημα. Μάλιστα πιστεύω ότι για τον άντρα, το να ξέρει να μαγειρεύει καλά είναι μια δύναμη παράμιλλη μ'αυτή που ενοιωσαν οι γυναίκες όταν πρωτοάρχισαν να βγάζουν κάποια καλά λεφτά μόνες τους. Δεν τις έχει απαραίτητη ανάγκη

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

esperanza

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη esperanza
H esperanza αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Γονιός/Οικοκυρικά . Έχει γράψει 18 μηνύματα.

H esperanza έγραψε στις 00:49, 16-03-08:

Οι δουλειές του σπιτιού πρέπει να μοιράζονται , ο άντρας πρέπει να βοηθάει από τη στιγμή που εργάζεται εξίσου και η γυναίκα αλλά όπως και να το κάνουμε τις περισσότερες φορές η ζυγαριά γέρνει προς την πλευρά της γυναίκας. Εγώ μέχρι ώρας είμαι ευχαριστημένη με το ότι ο άντρας μου θα κάνει τα ψώνια του σπιτιού και θα βάλει και καμιά φορά την ηλεκτρική σκούπα. Κατά τα αλλα άσχετος τελείως.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

deadhead_pirate

Επιφανές Μέλος

O deadhead_pirate έγραψε στις 10:31, 17-03-08:

Αρχική Δημοσίευση από Buggs
Μοιράζομαι συστηματικά τις δουλειές του σπιτιου σε ολες τις σχέσεις που ειχα απο τότε που εφυγα απο το σπιτι της οικογενείας μου. Δεν το βρίσκω πρόβλημα. Μάλιστα πιστεύω ότι για τον άντρα, το να ξέρει να μαγειρεύει καλά είναι μια δύναμη παράμιλλη μ'αυτή που ενοιωσαν οι γυναίκες όταν πρωτοάρχισαν να βγάζουν κάποια καλά λεφτά μόνες τους. Δεν τις έχει απαραίτητη ανάγκη
Σωστότατο..
Αλίμονο αν έπρεπε να σπιτώσουμε μια γυναίκα μόνο και μόνο για να μας μαγειρεύει...

Παράθεση

lotta (Vicky)

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη lotta
H Vicky αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών . Έχει γράψει 33 μηνύματα.

H lotta έγραψε στις 11:05, 17-03-08:

Πολύ σοβαρός λόγος να μην παντρευτώ.Δεν έχω σκοπό να κάνω και πολλά.

Παράθεση

fielda

Πολύ δραστήριο μέλος

Το avatar του χρήστη fielda
H fielda αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και επαγγέλεται IT . Έχει γράψει 479 μηνύματα.

H fielda έγραψε στις 11:35, 17-03-08:

Εγώ μέχρι στιγμής μένω με τους γονείς μου και δεν κάνω και πολλά, σχεδόν τίποτα δηλαδή δεν κάνω. Η μαμά μου είναι της άποψης ότι δεν πρόκειται να γλιτώσω από τις δουλειές του σπιτιού, επομένως τώρα δε χρειάζεται να κάνω κάτι. Αν και όταν μείνω με τον φίλο μου σε δικό μας σπίτι εννοείται ότι θα μοιραζόμαστε τις δουλειές. Από τη στιγμή που θα δουλεύουμε και οι δύο και θα κουραζόμαστε το ίδιο δεν το θεωρώ δίκαιο να ασχολείται μόνο ο ένας με το σπίτι. Αυτό βέβαια δε θα σημαίνει ότι δε θα βοηθάει ο ένας τον άλλον σε περίπτωση που κάποιος έχει περισσότερη δουλειά, ή δεν έχει χρόνο. Απλά έχει περάσει ο καιρός που η γυναίκα είναι η αποκλειστικά υπεύθυνη για την καθαριότητα του σπιτιού. Ό,τι αφορά τη διακόσμηση όμως θα είναι δική μου απόφαση

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    lugar

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους