Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 66,103 εγγεγραμμένα μέλη και 2,388,213 μηνύματα σε 74,659 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα

Καλώς ήρθατε στο e-steki!

Εγγραφή Βοήθεια

Τις δουλειές του σπιτιού ποιος θα τις κάνει;

DreamsRevenge

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη DreamsRevenge
H DreamsRevenge αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,241 μηνύματα.

H DreamsRevenge sans toit, ni loi έγραψε στις 17:31, 15-08-08:

"Ίσως να υπερβάλλω αλλά επειδή η Μαίρη Παναγιωταρά είναι μια εικόνα που συναντώ καθημερινά γύρω μου δυσκολεύομαι να δεχτώ ότι διαιωνίζεται και από γυναίκες." lugar - 15-07

Μη δυσκολεύεσαι καθόλου αγαπητή Lugar.

Αυτό που μάλιστα είναι έως εξοργιστικό είναι ότι καυχιούνται για το πόσες δουλειές μπορούν να κάνουν κάθε βράδυ (μάλιστα βράδυ) που γυρίζουν στο σπίτι από ένα 10ωρο - 12ωρο στο γραφείο και με τα τρεξίματα των παιδιών και όλα τα υπόλοιπα.

Και αν κάποιος άλλος (εγώ π.χ.) δηλώσει ανοιχτά ότι μερικές φορές το ένστικτο της αυτοσυντήρησης υπερισχύει και τέλος πάντων ας φαμε αυγά τηγανητά για βράδυ (και κάποιος να τα φτιάξει παρακαλώ!) επειδή εγώ τουλάχιστον έχω δουλέψει, έχω κουραστεί και δεν πρόκειται να κάνω κι άλλα με το που μπήκα στο σπίτι, με κοιτάζουν έως υποτιμητικά!

Καλησπέρα και Χρόνια Πολλά σε όσους γιορτάζουν σήμερα!

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

ΓΙΩΡΓΟΣ-34

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη ΓΙΩΡΓΟΣ-34
Ο ΓΙΩΡΓΟΣ-34 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 16 μηνύματα.

O ΓΙΩΡΓΟΣ-34 έγραψε στις 13:54, 23-08-08:

εγω και ολες τις δουλειες του σπιτιου ξερω να κανω και εχω την ανεση να φερνω γυναικα για να τα κανει.
ειμαι στα 34 και οταν ημουν μικρος επαιζα με αυτοκινητακια και ακομα ετσι παραμενω.........................
τωρα βεβαια να βαλω μια γυναικα στο σπιτι που θα θελει να με κανει να παιζω με κουκλες και για ανταλαγμα να μου στερησει και ολες τις αλλες γυναικες το θεωρω τουλαχιστον παραλογη απαιτηση και μου ακουγεται αστειο..............................................

φανταστειτε κοριτσια να γνωριζατε αντρες που να ζητουσαν να στρογυλοκαθισουν διπλα σας και να τους δινεται τα χρηματα σας για να αλλαζουν αυτοκινητα....
ΚΑΙ ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΧΩΡΙΣ ΑΝΤΑΛΑΓΜΑΤΑ ΚΑΙ ΚΑΠΟΙΕΣ ΥΠΟΧΩΡΗΣΕΙΣ.........................................................

υ.γ. ΑΝ ο κοσμος ηταν ετσι οπως τον φανταζονται μερικες θα ειχα κανει αλλαγη φυλλου και θα ειχα λυσει ολα μου τα προβληματα...

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

DrStrangelove

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη DrStrangelove
Ο DrStrangelove αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Μοντέλο . Έχει γράψει 4,005 μηνύματα.

O DrStrangelove έγραψε στις 16:27, 23-08-08:

Κάποια γυναίκα (όχι ακριβώς βέβαια κάποια ) μου είπε πρόσφατα : Βρίσκω πολύ αρσενικό και πολύ σέξυ να κάνει ένας άντρας και τις εξωτερικές δουλειές και τις δουλειές στο σπίτι και να μαγειρεύει ακόμα. Το ίδιο βρίσκω και γω. Νοιώθω πολύ σέξυ και πολύ χρήσιμος και δημιουργικός να μην κάνω μόνο ό,τι περνάει απ'το χέρι μου έξω από το σπίτι, αλλά και μέσα σε αυτό. Το δυνατότερο πλάσμα με τους μύες είναι ο άντρας (καλά εκτός κι αν έχεις γυναίκα καμμιά σαν τον Καρπόζηλο οπότε αυτή θα είναι δυνατότερη από σένα). Αυτός άρα είναι ο καταλληλότερος να κουβαλάει τις σακούλες από την αγορά.Ο άντρας. Το μαγείρεμα έπειτα είναι τέχνη και δημιουργία και πολλοί καλοί μάγειρες είναι άντρες, το ίδιο συμβαίνει και με τους κηπουρούς. Τότε ποιός λόγος να θεωρούν μερικοί λιγότερο άντρα έναν άντρα που εκτός απ'την κανονική δουλειά του δουλεύει και μέσα στο σπίτι ; 'Αστε τους να λένε τους κομπλεξάρες πασάδες. Οι πρόγονοί μου οι αρσενικοί ήταν πολύ καλοί μάγειρες και δούλευαν στον κήπο και έπλεναν τα πεζοδρόμια και καθάριζαν κάθε κατάσταση. 'Ηταν φυσικά και οι πιο δυνατοί κουβαλητές. Στα χνάρια τους βαδίζω με μεγάλη περηφάνεια αγνοώντας τι θα πει ο καθένας. Τώρα τα κάνω σχεδόν όλα (και συμφέρω). Η γυναίκα είναι ομορφότερη. Ο άντρας δυνατότερος. Αυτός είναι πιο φυσικό να σηκώνει πολλά βάρη και να ξεκουράζει τη γυναίκα, ειδικά άμα αυτή είναι μητέρα καλό να της αφήνουμε πολύ ελεύθερο χρόνο για την ανατροφή του παιδιού της. Να κοιτάει και τη δουλειά της έξω, την καριέρα της φυσικά όπως και ο άντρας και όποιος απ'τους δυο προλαβαίνει και θέλει (και το κυριότερο ΜΠΟΡΕΙ) να κάνει και τις δουλειές στο σπίτι, αλλά ο δυνατότερος λογικό μου φαίνεται να κάνει τα περισσότερα.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη DrStrangelove : 23-08-08 στις 16:32.
2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Rempeskes

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη Rempeskes
Ο Rempeskes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Hair stylist . Έχει γράψει 5,593 μηνύματα.

O Rempeskes έγραψε στις 16:38, 23-08-08:

Και εγώ πιστεύω στην ισότητα...

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Tetragrammaton (Site Bot)

Πολύ δραστήριο μέλος

Το avatar του χρήστη Tetragrammaton
Ο Site Bot αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 29 ετών , επαγγέλεται Συνταξιούχος και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 505 μηνύματα.

O Tetragrammaton δεν έγραψε στις 16:57, 23-08-08:

Αρχική Δημοσίευση από DrStrangelove
Νοιώθω πολύ σέξυ και πολύ χρήσιμος και δημιουργικός να μην κάνω μόνο ό,τι περνάει απ'το χέρι μου έξω από το σπίτι, αλλά και μέσα σε αυτό.
Αυτό λέγεται ανεξαρτησία και αυτονομία, και το βρίσκω εξίσου σέξυ και χρήσιμο και στα δύο φύλα. Δεν αντέχω τις κοπέλες που δεν μπορούν να περιποιηθούν τον εαυτό τους-ακόμη κι αν είναι πολύ απολαυστικό ενίοτε να τις περιποιούμαι εγώ.

Παράθεση

kalypso (lily allen)

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη kalypso
H lily allen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών , επαγγέλεται Μηχανολόγος μηχανικός και μας γράφει απο Μονακό (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,764 μηνύματα.

H kalypso έγραψε στις 23:00, 23-08-08:

Μισές-μισές και δε σηκώνω κουβέντα

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

ΓΙΩΡΓΟΣ-34

Νεοφερμένος

O ΓΙΩΡΓΟΣ-34 έγραψε στις 13:33, 28-08-08:

Αρχική Δημοσίευση από kalypso
Μισές-μισές και δε σηκώνω κουβέντα

καλλα λεγε οτι θες εσυ θα τις κανεις οταν και καποτε [βεβαια αν]

-12 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Ηρώ (Μαρούλι)

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη Ηρώ
H Μαρούλι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Αρχιτέκτονας . Έχει γράψει 2,132 μηνύματα.

H Ηρώ πλέκει μενεξέδες και έγραψε στις 13:42, 28-08-08:

Αρχική Δημοσίευση από ΓΙΩΡΓΟΣ-34
Μιλάς εκ πείρας;

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Neraida (Bitch...)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Neraida
H Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,916 μηνύματα.

H Neraida Twisted Mind... έγραψε στις 14:20, 28-08-08:

Εγω με σιγουρια μπορω να σου αναφερω οτι ο μπαμπας μου ισως να κανει και περισσοτερες απο τη μητερα μου!

3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

kalypso (lily allen)

Διακεκριμένο μέλος

H lily allen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών , επαγγέλεται Μηχανολόγος μηχανικός και μας γράφει απο Μονακό (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,764 μηνύματα.

H kalypso έγραψε στις 14:24, 28-08-08:

Βέβαια αν, γιατί αν βρεθούν στο δρόμο μου άτομα με τέτοιες αντιλήψεις που τις εκφράζουν μάλιστα με τέτοιο δογματισμό, μάλλον δεν θα έχουν και πολλή τύχη μαζί μου

-με συγχωρείτε για το οφ -

7 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

ΓΙΩΡΓΟΣ-34

Νεοφερμένος

O ΓΙΩΡΓΟΣ-34 έγραψε στις 15:00, 28-08-08:

στα 19 σου κανενας δεν θα εχει τυχη διπλα σου....οταν συνηδητοποιησεις ομως τι ζητας και τι μπορεις να δωσεις θα γελας με αυτα που ελεγες το 2008....φιλικα και συγνωμη

-6 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Subject to change (Λία)

Founder

Το avatar του χρήστη Subject to change
H Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Web developer . Έχει γράψει 9,471 μηνύματα.

H Subject to change έγραψε στις 15:09, 28-08-08:

στα 19 σου κανενας δεν θα εχει τυχη διπλα σου....οταν συνηδητοποιησεις ομως τι ζητας και τι μπορεις να δωσεις θα γελας με αυτα που ελεγες το 2008....φιλικα και συγνωμη
Δεν νομίζω ότι γνωρίζεις καλύτερα από την ίδια "τι ζητά και τι μπορεί να δώσει".

Παράθεση

ΓΙΩΡΓΟΣ-34

Νεοφερμένος

O ΓΙΩΡΓΟΣ-34 έγραψε στις 15:09, 28-08-08:

Αρχική Δημοσίευση από Neraida
Εγω με σιγουρια μπορω να σου αναφερω οτι ο μπαμπας μου ισως να κανει και περισσοτερες απο τη μητερα μου!
πρεπει τα βηματα να γινουν προσεχτικα και με την σειρα .....
ειναι θεμα επιλογων ολα οπως ειπαμε πιο πανω και συμφωνησες....
αν εχεις καταληξει με μια συνταξη και εισαι και σογαμπρος πηγαινεις και τα εγγονακια στο σχολειο
και καθως γυριζεις φερνεις και ψωμι....[μπορει να σε στελνει και για τσιγαρα ο γαμπρος σου]
αλλιως το κρατος μας δεν φημιζεται για την προνοια του......
το σιγουρο ειναι οτι ολοι θελουν αλλα λιγοι μπορουν..

Παράθεση

ΓΙΩΡΓΟΣ-34

Νεοφερμένος

O ΓΙΩΡΓΟΣ-34 έγραψε στις 15:15, 28-08-08:

αν εχεις καταληξει με μια συνταξη και εισαι και σογαμπρος πηγαινεις και τα εγγονακια στο σχολειο
και καθως γυριζεις φερνεις και ψωμι....[μπορει να σε στελνει και για τσιγαρα ο γαμπρος σου]
Αρχική Δημοσίευση από Michelle
Δεν νομίζω ότι γνωρίζεις καλύτερα από την ίδια "τι ζητά και τι μπορεί να δώσει".

σε αυτες τις ηλικιες εισαι κοριτσι και μιλας για αγορια...

οταν γινεις γυναικα η συμβιβαζεσαι με τα παντα για να εχεις αντρα η βρισκεις μισθωτο συγκατοικο που σε [αγαπαει] για να μην μπει φυλακη..

αυτος απ'ολα κανει οχι μονο δουλειες και το ονομα των πεθερικων του θα βγαλει και το αμαξι θα σου πλενει προκειμενου να τον στειλεις πισω στο χωριο.................

-5 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

cibyllian (Μπούι)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη cibyllian
H Μπούι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 40 ετών . Έχει γράψει 1,123 μηνύματα.

H cibyllian τραβώντας τις κοτσίδες της......... έγραψε στις 15:25, 28-08-08:

εγω και ολες τις δουλειες του σπιτιου ξερω να κανω και εχω την ανεση να φερνω γυναικα για να τα κανει.
ειμαι στα 34 και οταν ημουν μικρος επαιζα με αυτοκινητακια και ακομα ετσι παραμενω.........................
τωρα βεβαια να βαλω μια γυναικα στο σπιτι που θα θελει να με κανει να παιζω με κουκλες και για ανταλαγμα να μου στερησει και ολες τις αλλες γυναικες το θεωρω τουλαχιστον παραλογη απαιτηση και μου ακουγεται αστειο..............................................

φανταστειτε κοριτσια να γνωριζατε αντρες που να ζητουσαν να στρογυλοκαθισουν διπλα σας και να τους δινεται τα χρηματα σας για να αλλαζουν αυτοκινητα....
ΚΑΙ ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΧΩΡΙΣ ΑΝΤΑΛΑΓΜΑΤΑ ΚΑΙ ΚΑΠΟΙΕΣ ΥΠΟΧΩΡΗΣΕΙΣ.........................................................

υ.γ. ΑΝ ο κοσμος ηταν ετσι οπως τον φανταζονται μερικες θα ειχα κανει αλλαγη φυλλου και θα ειχα λυσει ολα μου τα προβληματα...
'Εχεις απόλυτο δίκιο ..... η γυναίκα έχει γεννηθεί για να είναι "δουλάρα σου"!
Άσε που αν πλύνεις κανα πιάτο, θα σε πούνε "ντιντι"

Εσύ βέβαια μπορείς!....

σε αυτες τις ηλικιες εισαι κοριτσι και μιλας για αγορια...

οταν γινεις γυναικα η συμβιβαζεσαι με τα παντα για να εχεις αντρα η βρισκεις μισθωτο συγκατοικο που σε [αγαπαει] για να μην μπει φυλακη..

σε αυτ
Εξαιρετικές απόψεις!!!! Συγχαρητήρια!!!!
Μόνο κάνε λίγο πίσω .... μη σε πάρει καμιά αδέσποτη από τον καβγά που θα ρίξουμε όλες εδωμέσα για το ποιά θα σε πρωτοπαντρευτεί!!!!! Φιλικά, πάντα!!!!

11 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Resident Evil

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Resident Evil
H Resident Evil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,055 μηνύματα.

H Resident Evil (δρυός πεσούσης πας ανήρ ξυλευεται) έγραψε στις 15:29, 28-08-08:

την kalypso και τη Michelle τις "απέρριψες" ως μη ικανές να έχουν κατασταλαγμένη/σίγουρη/σωστή γνώμη για το θέμα ως... μικρές και ως...κορίτσια ακόμα (vs γυναίκες)...

Στη ciby (που είναι 31 όπως βλέπεις) και σε μένα (που είμαι 27) και έχουμε ίδιες απόψεις με τα "κορίτσια" ποιό είναι το επιχείρημά σου αναρωτιέμαι?

Παράθεση

Isiliel (Φεγγάρω)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Isiliel
H Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 9,049 μηνύματα.

H Isiliel Salus populi suprema lex esto έγραψε στις 15:31, 28-08-08:

...Αν δε με απατά η μνήμη μου, μερικές σελίδες πιο πίσω, υπάρχει η ιδανική γυναίκα για τα γουστα του! Άρα, κανέναν λόγος ανησυχίας!

"όμοιος τον όμοιο κι η κοπριά στα λάχανα!"

6 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

cibyllian (Μπούι)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη cibyllian
H Μπούι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 40 ετών . Έχει γράψει 1,123 μηνύματα.

H cibyllian τραβώντας τις κοτσίδες της......... έγραψε στις 15:33, 28-08-08:

Αρχική Δημοσίευση από Resident Evil
την kalypso και τη Michelle τις "απέρριψες" ως μη ικανές να έχουν κατασταλαγμένη/σίγουρη/σωστή γνώμη για το θέμα ως... μικρές και ως...κορίτσια ακόμα (vs γυναίκες)...

Στη ciby (που είναι 31 όπως βλέπεις) και σε μένα (που είμαι 27) και έχουμε ίδιες απόψεις με τα "κορίτσια" ποιό είναι το επιχείρημά σου αναρωτιέμαι?
Έλα τώρα Ρεζ .... εμείς είμαστε ακαμάτρες, γιατί δουλεύουμε όλη μέρα και μετά έχουμε την ποταπή απαίτηση να μας βοηθάει ο σύζυγος στο σπίτι!!!!!!

4 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Lorien

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Lorien
Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 4,294 μηνύματα.

O Lorien έγραψε στις 16:22, 28-08-08:

Καλη θεληση και φιλοτιμο να υπαρχει, να βοηθανε ολοι στο σπιτι. Δεν θα χουν ολοι τα ιδια ωραρια και τα ιδια τρεξιματα, θελει και κατανοηση.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη iJohnnyCash : 28-08-08 στις 18:05. Αιτία: split
Παράθεση

Scandal (Πέτρος)

Tech Manager

Το avatar του χρήστη Scandal
Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών , επαγγέλεται Web developer και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 3,045 μηνύματα.

O Scandal έγραψε στις 17:12, 28-08-08:

Αν ο κόσμος ήταν όπως τον φαντάζονται μερικοί (και η γιαγιά μου), καλύτερα όλες οι γυναίκες να κάνανε αλλαγή φύλου για να ζήσουν σαν άνθρωποι.

Η πλάκα είναι ότι ο μέσος Έλληνας, όλα αυτά τα μεταφράζει ως κρίση αξιών και νόθευση των ρόλων () που έχουν τα δύο φύλα στην κοινωνία.

Με τα χρόνια βαδίζουμε προς το καλύτερο ως κοινωνία.

-petros

8 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

ΓΙΩΡΓΟΣ-34

Νεοφερμένος

O ΓΙΩΡΓΟΣ-34 έγραψε στις 03:51, 29-08-08:

δεν ξερω γιατι αλλα μαλλον πρεπει να ζητησω συγνωμη γιατι σας αναστατωσα , ο γραπτος λογος ειναι σκληρος και ευκολα παρεξηγησιμος.....ευχαριστω οσους δεν με παρεξηγησαν

δεν ξερω γιατι αλλα πιστευω οτι τα παντα ρυθμιζονται αναλογα με τις δυνατοτητες του καθενος απο το ζευγαρι , ο χρονος και η ενεργεια θα βρεθουν φτανει να γυρει η ζυγαρια προς τον μικροτερο.......αν ο αντρας ειναι διασημος σεφ και αμοιβεται με 20.000 το μηνα οχι δεν θα μαγειρεψει αλλα θα του πλενουν και τα ποδια στο σπιτι.αν παλι συμβαινει το αντιθετο και την δυναμη την εχει η γυναικα οι εκπτωσεις μπαινουν απο την μερια του συζηγου....οποτε δεν εχει νοημα τι κανω εγω και τι κανει ο αλλος , αυτα δεν βγαζουν κανονες αν εχεις 100 καραβια και σου πει να σκουπισεις της φορας μια γουνα και την σπρωχνεις απο το κορυφαιο πλατυσκαλο.....

εκεινη θα σηκωθει κατα κανονα χαμογελαστη και με ενα καλοοοο μονοπετρο εχει ξεχαστει το θεμα....ετσι ειναι η ζωη αν μπορεις το κανεις και φερεσαι σαν να εχεις κατοικιδιο αν δεν υπαρχει τετοια λυση βαζεις και εσυ ενα χερακι και τελειωνετε ...

Υ.Γ. για να μην ξαναματαπαρεξηγηθω δεν ειναι η σταση ζωης μου εγω μεχρι και που ζυμωνω και πλενω και χαλια αλλα δεν εχω 100 καραβια ουτε ειμαι μεγαλοεκδοτης για να εχω 30 χρονια μικροτερη συζηγο-κουνελα...

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη ΓΙΩΡΓΟΣ-34 : 29-08-08 στις 03:57.
-7 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Buggs

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Buggs
Ο Buggs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 56 ετών και επαγγέλεται Συγγραφέας . Έχει γράψει 2,559 μηνύματα.

O Buggs έγραψε στις 04:07, 29-08-08:

Αρχική Δημοσίευση από Κακή Επιρροή
Κάνουμε ακριβως τα ίδια πράγματα μεσα στο σπίτι... δεν υπάρχουν μοιρασμένες δουλειες, αυτή δική σου αυτή δική μου.... όποιος προλαβαίνει, κάνει ότι μπορεί για να είναι η ζωή μας πιο άνετη....
Ακριβως το ίδιο κάνουμε και εμείς και προσωπικά μου βγήκε σε καλο γιατι επέκτεινα κατα πολύ το μενού των μαγειρικων μου ικανοτητων οσο και τη γεύστική τους απόλαυση

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Κακή Επιρροή (Αναστασία)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Κακή Επιρροή
H Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 6,729 μηνύματα.

H Κακή Επιρροή εχμ... είπε γεια ...κι έγραψε στις 08:17, 29-08-08:

εκεινη θα σηκωθει κατα κανονα χαμογελαστη και με ενα καλοοοο μονοπετρο εχει ξεχαστει το θεμα....ετσι ειναι η ζωη αν μπορεις το κανεις και φερεσαι σαν να εχεις κατοικιδιο αν δεν υπαρχει τετοια λυση βαζεις και εσυ ενα χερακι και τελειωνετε ...

έτσι όπως τα λες πάντως, πρέπει να είναι πολύ μ@λ@κ@ς όποιος δεν δίνει όλο κι όλο 5 χιλιάρικα να πάρει ένα καλόοοοο μονόπετρο και μετά να έχει μια γυναίκα για κατοικίδιο που θα του κάνει όλες τις χάρες
Τι ψυχή έχουν 5 χιλιαρικάκια μπροστά στην εφόρου ζωής Υπηρέτρια/ερωμένη/μάνα/σύντροφο(?)/φίλη(?)/παιδαγωγό/γελοτοποιό/νοσοκόμα/μαγείρισσα??
Νομίζω ότι είναι καλή και συμφέρουσα συμφωνία... για να μη σου πω ότι την παίρνεις και κοψοχρονιά φίλε μου

13 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

lugar

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη lugar
H lugar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 52 ετών . Έχει γράψει 810 μηνύματα.

H lugar έγραψε στις 10:57, 29-08-08:

Νόμιζα ότι μιλούσαμε για ανθρώπινες σχέσεις άμα μιλάμε για εργασιακές σχέσεις τότε μάλλον πρέπει να αρχίσουμε τον συνδικαλισμό!

Συγγνώμη αλλά αν δεν μπορείς να δεχτείς άλλους όρους συζήτησης παρά τα λεφτά δεν έχει νόημα. Σου εύχομαι να κερδίσεις το λαχείο και να "αγοράσεις" πολλές και ταλαντούχες "εργαζόμενες".

Παράθεση

fielda

Πολύ δραστήριο μέλος

Το avatar του χρήστη fielda
H fielda αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και επαγγέλεται IT . Έχει γράψει 479 μηνύματα.

H fielda έγραψε στις 11:28, 29-08-08:

δεν ξερω γιατι αλλα μαλλον πρεπει να ζητησω συγνωμη γιατι σας αναστατωσα , ο γραπτος λογος ειναι σκληρος και ευκολα παρεξηγησιμος.....ευχαριστω οσους δεν με παρεξηγησαν

δεν ξερω γιατι αλλα πιστευω οτι τα παντα ρυθμιζονται αναλογα με τις δυνατοτητες του καθενος απο το ζευγαρι , ο χρονος και η ενεργεια θα βρεθουν φτανει να γυρει η ζυγαρια προς τον μικροτερο.......αν ο αντρας ειναι διασημος σεφ και αμοιβεται με 20.000 το μηνα οχι δεν θα μαγειρεψει αλλα θα του πλενουν και τα ποδια στο σπιτι.αν παλι συμβαινει το αντιθετο και την δυναμη την εχει η γυναικα οι εκπτωσεις μπαινουν απο την μερια του συζηγου....οποτε δεν εχει νοημα τι κανω εγω και τι κανει ο αλλος , αυτα δεν βγαζουν κανονες αν εχεις 100 καραβια και σου πει να σκουπισεις της φορας μια γουνα και την σπρωχνεις απο το κορυφαιο πλατυσκαλο.....

Υ.Γ. για να μην ξαναματαπαρεξηγηθω δεν ειναι η σταση ζωης μου εγω μεχρι και που ζυμωνω και πλενω και χαλια αλλα δεν εχω 100 καραβια ουτε ειμαι μεγαλοεκδοτης για να εχω 30 χρονια μικροτερη συζηγο-κουνελα...
Πραγματικά δεν καταλαβαίνω καθόλου το σκεπτικό σου Τι σημασία έχει για την οικογένεια το ότι έχει 100 καράβια; Δηλαδή οι δουλειές μοιράζονται ανάλογα την περιουσία του καθενός; Αυτό είναι από τα πιο άκυρα που έχω ακούσει πραγματικά... Να σε ρωτήσω κάτι; Τι γίνεται όταν και η γυναίκα έχει 100 καράβια; Θα κάνουν αγώνα για το ποιος θα πάρει άλλο ένα καράβι ώστε να γλιτώσει τις δουλειές;;;

Στο σπίτι σου δεν έχει καμία σημασία ποιος είσαι, τι έχεις και τι σημαίνεις για τους άλλους. Στο σπίτι σου είσαι το ίδιο ακριβώς με τον/την σύντροφό σου και αν το βλέπεις διαφορετικά τότε δε θα έχετε για πολύ καιρό μαζί σπίτι. Ο καθένας θα κάνει ό,τι μπορεί και ό,τι προλαβαίνει μέσα στο σπίτι αλλά θα κάνουν ΚΑΙ ΟΙ ΔΥΟ δουλειές.-

ΥΓ: Πόσες φορές έγραψα τη λέξη σπίτι και καράβι σε αυτό το ποστ; Φοργκιβ μι

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη fielda : 29-08-08 στις 11:31. Αιτία: σπίτι- καράβι :Ρ
Παράθεση

Buggs

Επιφανές Μέλος

Ο Buggs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 56 ετών και επαγγέλεται Συγγραφέας . Έχει γράψει 2,559 μηνύματα.

O Buggs έγραψε στις 11:49, 29-08-08:

Αρχική Δημοσίευση από Κακή Επιρροή
...έτσι όπως τα λες πάντως, πρέπει να είναι πολύ μ@λ@κ@ς όποιος δεν δίνει όλο κι όλο 5 χιλιάρικα να πάρει ένα καλόοοοο μονόπετρο και μετά να έχει μια γυναίκα για κατοικίδιο που θα του κάνει όλες τις χάρες
Μάλλον εννοουσε ενα καλοοοοοο μονόπετρο την εβδομάδα, άντε το μήνα. Αυτά καλύπτουν τα παρακάτω.

... την εφόρου ζωής Υπηρέτρια/ερωμένη/μάνα/σύντροφο(?)/φίλη(?)/παιδαγωγό/
γελοτοποιό/νοσοκόμα/μαγείρισσα
Όμως το θέμα είναι γιατί να μήν δώσεις 1000 το μήνα προσλαμβάντας κάθε μία απο τις αντιστοιχες ειδικοτητες, και να κρατησεις τη σύντροφο σου μόνο σαν συντροφο μάνα κι ερωμενη; Θα σου κοστίσει και λιγότερο

Παράθεση

lugar

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη lugar
H lugar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 52 ετών . Έχει γράψει 810 μηνύματα.

H lugar έγραψε στις 11:55, 29-08-08:

Βρε κούνελε θα σε μαλώσω γιατί δεν μπαίνεις στο κλίμα!
Και πως θα έχεις τότε την χαρά να βλέπεις την δουλάρα να δουλεύει για σένα που είσαι η εξουσία του σπιτιού? Γιατί τα'κανες τα καράβια? Να μην έχεις κι εσύ μια ευχαρίστηση?

Παράθεση

ΓΙΩΡΓΟΣ-34

Νεοφερμένος

O ΓΙΩΡΓΟΣ-34 έγραψε στις 16:34, 29-08-08:

πολυ αρνηση ρε παιδια ...μα καλα μονο εγω τα βλεπω ;
ολοι μαζευτηκαν να γιουχαρουν τον κακομαθημενο εφοπλιστη που αν τον γνωριζαν θα του χαμογελουσαν για να παρουν κατι.....
αμαν πια με την επιθεση οτι βλεπω λεω και οχι οτι φανταζομαι και ζω.

αν μπορεις να μην κανεις δουλειες δεν τις κανεις παντως

Παράθεση

Άγγελος

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Άγγελος
Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 33 ετών , επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 9,663 μηνύματα.

O Άγγελος έγραψε στις 17:40, 29-08-08:

Για να τοποθετηθω και εγω στο θεμα.....

Σε μια οικογενεια-ζευγαρι κανει ο καθενας ότι μπορει καλυτερα.....Εγω πχ μονο απο αναγκη (δεν το κανει κανεις άλλος) θα μαγειρεψω ή θα συγυρισω το σπιτι....Συνηθως στις γυναικες αρεσουν περισσοτερο αυτες οι δουλειες-της οργανωσης και τακτοποιησης του σπιτιου και μαγειρεμα-ή τουλαχιστον τις ανεχονται περισσοτερο απο τους άντρες..Εμενα πχ μου αρέσουν οι τεχνικες και βαριες δουλεις του σπιτιου-ηλεκτρικα,υδραυλικα,κομπιουτερ, αλλα και κουβαληματα,ψωνια ,εξωτερικες δουλειες κλπ...)Αν η γυναικα μου δεν μπορει βεβαια θα βοηθησω όπως μπορω....
Το ιδανικο βεβαια είναι τις ρουτινιαρικες δουλειες του νοικοκυριου είναι να τις κανει είτε οικιακη βοηθος είτε συγχρονα αυτοματα μηχανηματα(όπως γινεται σιγα-σιγα,το πλυντηριο πχ,η ρομποτ σκουπα στην Ιαπωνια ,πλυντηριο πιατωνκλπ) έτσι ώστε η γυναικα να έχει περισσοτερο ελευθερο χρονο να σχολειται με τα παιδια της ,τον άντρα της και ότι ά λλο δημιουργικο για τη ζωή της...

Παράθεση

Buggs

Επιφανές Μέλος

O Buggs έγραψε στις 18:08, 29-08-08:

Κι εγώ έχω παρατηρήσει ότι η γυναίκα μου, ενώ είναι πολύ προθυμη να ζητήσει βοήθεια έστω και σπάνια, για το σκούπισμα και το σφουγγάρισμα , για τα υδραυλικά, ηλεκτρικά, κομπιουτερ και πασηςε φύσεως συσκευες και εγκαταστάσεις μέσα στο σπίτι, ούτε καν να το ακούσει δεν θέλει.

Οπότε ναι, μάλλον έχουν κάποια προτίμηση πρός ορισμένες δουλειές του σπιτιού. Το μαγείρεμα τώρα, είναι τέχνη (και οι καλύτεροι σεφ στον κοσμο ειναι άντρες) . Ένας άντρας που ξερει να μαγειρεύει καλά νοιώθει τόσο ανεξάρτητος και ισχυρος όσο και μια γυναίκα που βγάζει καλα εισοδήματα και έχει καριέρα.

Παράθεση

Άγγελος

Επιφανές Μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 33 ετών , επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 9,663 μηνύματα.

O Άγγελος έγραψε στις 19:42, 29-08-08:

Αρχική Δημοσίευση από Buggs
Κι εγώ έχω παρατηρήσει ότι η γυναίκα μου, ενώ είναι πολύ προθυμη να ζητήσει βοήθεια έστω και σπάνια, για το σκούπισμα και το σφουγγάρισμα , για τα υδραυλικά, ηλεκτρικά, κομπιουτερ και πασηςε φύσεως συσκευες και εγκαταστάσεις μέσα στο σπίτι, ούτε καν να το ακούσει δεν θέλει.

Οπότε ναι, μάλλον έχουν κάποια προτίμηση πρός ορισμένες δουλειές του σπιτιού. Το μαγείρεμα τώρα, είναι τέχνη (και οι καλύτεροι σεφ στον κοσμο ειναι άντρες) . Ένας άντρας που ξερει να μαγειρεύει καλά νοιώθει τόσο ανεξάρτητος και ισχυρος όσο και μια γυναίκα που βγάζει καλα εισοδήματα και έχει καριέρα.

Δεν καταλαβα....Τις βαριες και τεχνικες δουλειες τις κανει η γυναικα σου?

Και για το μαγειρεμα,οι άνδρες σεφ δεν μαγειρευουν συνηθως καθημερινα...Το ρουτινιαρικο καθημερινο μαγειρεμα το κανουν στην πλειοψηφια οι γυναικες...Οι ανδρες είναι το πιο σπεσιαλ μαγειρεμα,σε επαγγελαμτικο επιπεδο σε μεγαλη ποσοτητα...Το καθημερινο και ελαφρυ οικιακο μαγειρεμα ανηκει στη πλειοψηφια στις γυναικες,ενω το επαγγελματικο και βαρυ στους άνδρες..Είπαμε οι γυναικες είναι για την καθημερινοτητα και κυριως την οργανωση(και σε οικιακο και σε επαγγελματικο επιπεδο,-γιατι άλλωστε δεν υπαρχουν άνδρες γραμματεις?)...

-2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Resident Evil

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Resident Evil
H Resident Evil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,055 μηνύματα.

H Resident Evil (δρυός πεσούσης πας ανήρ ξυλευεται) έγραψε στις 19:45, 29-08-08:

Αρχική Δημοσίευση από Άγγελος
γιατι άλλωστε δεν υπαρχουν άνδρες γραμματεις?)...
στην προηγούμενη μου δουλειά ο γραμματέας του τμήματος ήταν άντρας.

Παράθεση

Neraida (Bitch...)

Επιφανές Μέλος

H Neraida Twisted Mind... έγραψε στις 20:06, 29-08-08:

(και σε οικιακο και σε επαγγελματικο επιπεδο,-γιατι άλλωστε δεν υπαρχουν άνδρες γραμματεις?)...
Υπαρχουν καποιοι, ελαχιστοι μεν, αλλα ειναι και αυτο ενα απο τα στερεοτυπα της κοινωνιας μας...
Τολμω να ομολογησω βεβαια, οτι οι γυναικες τα εχουν καπως καλυτερα με το θεμα της οργανωσης και ειναι μουλτιτασκινγκ, σε συγκριση με τους ανδρες....

Παράθεση

Subject to change (Λία)

Founder

Το avatar του χρήστη Subject to change
H Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Web developer . Έχει γράψει 9,471 μηνύματα.

H Subject to change έγραψε στις 20:10, 29-08-08:

Αρχική Δημοσίευση από Neraida
Υπαρχουν καποιοι, ελαχιστοι μεν, αλλα ειναι και αυτο ενα απο τα στερεοτυπα της κοινωνιας μας...
Τολμω να ομολογησω βεβαια, οτι οι γυναικες τα εχουν καπως καλυτερα με το θεμα της οργανωσης και ειναι μουλτιτασκινγκ, σε συγκριση με τους ανδρες....
Αν οι γυναίκες είναι καλές στην οργάνωση, τότε υπάρχουν πολλά άλλα επαγγέλματα να κάνουν που να χρειάζονται οργανωτικές ικανότητες, πχ παντός είδους managers. Δεν είναι επιχείρημα η οργάνωση για να κάνει περισσότερες δουλειές του σπιτιού ή να γίνει γραμματέας, μην τρελαθούμε τώρα.

Παράθεση

Άγγελος

Επιφανές Μέλος

O Άγγελος έγραψε στις 20:15, 29-08-08:

Τολμω να ομολογησω βεβαια, οτι οι γυναικες τα εχουν καπως καλυτερα με το θεμα της οργανωσης και ειναι μουλτιτασκινγκ, σε συγκριση με τους ανδρες
Δεν είναι στερεοτυπο είναι η διαπιστωμενη λειτουργια του εγκεφαλου...Στα ταμεια των σουπερ μαρκετ είναι παντα γυναικες και όποτε είναι άνδρες φοβασαι μη σου βαλουν τιποτα λαθος ειλικρινα(οι γυναικες είναι άψογες ,γρηγορες και χαμογελαστες)...Για πολλες ελαφρες δουλειες ταυτοχρονα και καλυτερη οργανωση οι γυναικες είναι σαφως καλυτερες...Ενω οι άντρες κανουν λιγα πραγματα αλλα σε περισσοτερη ένταση(βλεπουμε μονο μπροστα,είμαστε λιγο μονοχνωτοι,ενω οι γυναικες εργαζονται σε πλατος εργασιων)...Άμα ψαξεις σε έρευνες ιατρικες για τον εγκεφαλο των φυλων θα τα δεις αυτα...Τα βλεπεις άλλωστε και στην καθημερινη ζωη(εγω πχ είμαι ακριβως έτσι,τις πολλες ψιλοδουλειες και την οργανωση την βαριεμαι και δεν αντεχω,θελω να μου βαλουν μια δουλεια και να την κανω ΄με την μεγαλυτερη δυνατη αποδοση...Είναι θεμα εγκεφαλου...Οι άνδρες εργαζομαστε και λειτουργουμε πιο πολυ σε βαθος,και οι γυναικες σε πλατος,-αν το πιασατε το υπονοούμενο-

Αν οι γυναίκες είναι καλές στην οργάνωση, τότε υπάρχουν πολλά άλλα επαγγέλματα να κάνουν που να χρειάζονται οργανωτικές ικανότητες, πχ παντός είδους managers. Δεν είναι επιχείρημα η οργάνωση για να κάνει περισσότερες δουλειές του σπιτιού ή να γίνει γραμματέας, μην τρελαθούμε τώρα.
Είναι καλυτερες στην οργανωση των εργασιων στο σπιτι...Την καθε δουλεια μονη της όμως την κανει μερικες φορες πιο αποδοτικα ο άντρας.Στα εστιατορια τα πολλα πιατα τα πλενουν ίσως περισσοτερο οι άνδρες...Και όντως στις επιχειρησεις αξιοποιουν πληρως την οργανωτικοτητα τους οι γυναικες..Γιαυτο και παντα δουλευαν στις επιχειρησεις-και οι μελισσες θηλυκες είναι μην το ξεχναμε-...Για καθε επιχειρηση που λειτουργει,υπαρχουν στρατιες γυναικων που οργανωνουν τα παντα..απο την κορυφη μεχρι τις καθαριστριες..Οι γυναικες έχουν άλλο τροπο διοικησης μιας εταιριας απο τον άνδρα,αλλα μπορουν να είναι το ίδιο ή και περισσοτερο αποδοτικες...

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Άγγελος : 29-08-08 στις 20:25.
Παράθεση

Άγγελος

Επιφανές Μέλος

O Άγγελος έγραψε στις 20:31, 29-08-08:

Στη συντριπτικη πλειοψηφια όμως είναι γυναικες και κανουν σαφως καλυτερη και πιο αποδοτικη δουλεια....Οι εξαιρεσεις επιβεβαιωνουν τον κανονα..Ο πιο οργανωτικος άνδρας του κοσμου ποτε δεν θα φτασει την πιο οργανωτικη γυναικα...Είναι σαν να λεμε αν θα τρεξει στα κοτρωνια μια φεραρι πιο γρηγορα απο ένα λαντ ροβερ....Αν βελτιωνεις και τα δυο στον ίδιο βαθμο,παντα το τζιπ θα πηγαινει καλυτερα...(και θα φθειρεις και χαραμιζεις τις δυνατοτητες της φεραρι,)

Παράθεση

Neraida (Bitch...)

Επιφανές Μέλος

H Neraida Twisted Mind... έγραψε στις 20:35, 29-08-08:

Αρχική Δημοσίευση από Michelle
Δεν ειπα κατι τετοιο...
Εγω απλα ειπα οτι οντως ισχυουν τα περι οργανωσης και υπερεχουν σε αυτον τον τομεα οι γυναικες...
Σαφως και υπαρχουν πολλα περισσοτερα επαγγελματα...απλα ενα απο αυτα ειναι και η θεση γραμματεα....
Και εννοειται πως δεν τρελλαινομαστε...Εγω αφηνω τους αλλους γι αυτο!

Παράθεση

Scandal (Πέτρος)

Tech Manager

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών , επαγγέλεται Web developer και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 3,045 μηνύματα.

O Scandal έγραψε στις 21:33, 29-08-08:

Δεν είναι στερεοτυπο είναι η διαπιστωμενη λειτουργια του εγκεφαλου...Στα ταμεια των σουπερ μαρκετ είναι παντα γυναικες και όποτε είναι άνδρες φοβασαι μη σου βαλουν τιποτα λαθος ειλικρινα(οι γυναικες είναι άψογες ,γρηγορες και χαμογελαστες)...Για πολλες ελαφρες δουλειες ταυτοχρονα και καλυτερη οργανωση οι γυναικες είναι σαφως καλυτερες...Ενω οι άντρες κανουν λιγα πραγματα αλλα σε περισσοτερη ένταση(βλεπουμε μονο μπροστα,είμαστε λιγο μονοχνωτοι,ενω οι γυναικες εργαζονται σε πλατος εργασιων)...Άμα ψαξεις σε έρευνες ιατρικες για τον εγκεφαλο των φυλων θα τα δεις αυτα...Τα βλεπεις άλλωστε και στην καθημερινη ζωη(εγω πχ είμαι ακριβως έτσι,τις πολλες ψιλοδουλειες και την οργανωση την βαριεμαι και δεν αντεχω,θελω να μου βαλουν μια δουλεια και να την κανω ΄με την μεγαλυτερη δυνατη αποδοση...Είναι θεμα εγκεφαλου...Οι άνδρες εργαζομαστε και λειτουργουμε πιο πολυ σε βαθος,και οι γυναικες σε πλατος,-αν το πιασατε το υπονοούμενο-

Είναι καλυτερες στην οργανωση των εργασιων στο σπιτι...Την καθε δουλεια μονη της όμως την κανει μερικες φορες πιο αποδοτικα ο άντρας.Στα εστιατορια τα πολλα πιατα τα πλενουν ίσως περισσοτερο οι άνδρες...Και όντως στις επιχειρησεις αξιοποιουν πληρως την οργανωτικοτητα τους οι γυναικες..Γιαυτο και παντα δουλευαν στις επιχειρησεις-και οι μελισσες θηλυκες είναι μην το ξεχναμε-...Για καθε επιχειρηση που λειτουργει,υπαρχουν στρατιες γυναικων που οργανωνουν τα παντα..απο την κορυφη μεχρι τις καθαριστριες..Οι γυναικες έχουν άλλο τροπο διοικησης μιας εταιριας απο τον άνδρα,αλλα μπορουν να είναι το ίδιο ή και περισσοτερο αποδοτικες...
Αυτό έχει να κάνει καθαρά με τα μηνύματα που δέχονται τα δύο φύλα όσο μεγαλώνουν. Τα κορίτσια αντιγράφουν συνήθως τη μητέρα τους την οποία βλέπουν να οργανώνει το σπίτι, να μαγειρεύει κτλ ενώ τα αγόρια πέρα βρέχει σε αυτά τα θέματα (αναφέρομαι για τη μέση ελληνική οικογένεια). Βλέπουν ένα αγόρι να κάνει δουλειές και το αντιμετωπίζουν σαν κάτι αξιοπερίεργο.
Εν τω βάθει λοιπόν, θεωρώ πως είναι θέμα στερεότυπο που απλά διαιωνίζεται και όχι κάτι εκ γενετής προκαθορισμένο στους εγκεφάλους.

Όσο για τα επαγγέλματα όπου επικρατούν οι γυναίκες (γραμματέας, ταμίας κτλ), θαρρώ πως ζητούνται περισσότερο από εργοδότες κυρίως επειδή είναι πιο "ζεστές" σαν προσωπικότητες.

-petros

Παράθεση

Άγγελος

Επιφανές Μέλος

O Άγγελος έγραψε στις 21:58, 29-08-08:

Και άμα είναι ορφανα τα παιδια ,παλι το κοριτσι θα κανει το νοικοκυριο σε ένα σπιτι και τις βαριες δουλειες το αγορι...Το αγορι γινεται πιο χεροδυναμο βλεποντας τον πατερα του?Εγω είχα πατερα δικηγορο,αλλα απο νηπιο ήθελα δωρο -γαργαλεια,εργαλεια φυσικα-και μου αρεσαν οι ηλεκτρονικες μηχανες και το διαστημα...Στη αδελφη μου αρεσε η λογοτεχνια και ήταν οργανωμενη απο την κουνια της,...Κανεις δεν με έμαθε να έχω τεχνικο μυαλο απο την οικογενεια μου ,αλλα απο όταν θυμαμαι τον εαυτο μου με τραβαγαν τα μηχανηματα...Απο την κουνια ,οι έμπειρες γυναικες απο τις κινησεις και την έκφραση ξεχωριζουν τα αρσενικα απο τα θηλυκα....Καθε άνθρωποςαποτελειται και απο τα γονιδια του και απο την επιρροη του περιβαλλοντος(σε διαφορα ποσοστα)αλλα παντα υπαρχουν και δυο παραγοντες...Η αδελφη μου απο μικρουλα εκρυβε και φυλαγε μπισκοτα στην ντουλαπα για να έχει μετα...ενω εγω τα έτρωγα όλα με τη μια!Δεν με έμαθε κανεις γιαυτο...

Εν τω βάθει λοιπόν, θεωρώ πως είναι θέμα στερεότυπο που απλά διαιωνίζεται και όχι κάτι εκ γενετής προκαθορισμένο στους εγκεφάλους.
δηλαδη εσυ λες ότι δεν υπαρχουν γονιδιακες διαφορες στα δυο φυλα!Καινουρια θεωρια!Για πεστη σους βιολογους....(εγω παντως κατουραω όρθιος... και τα μαλια ήδη είναι ελαχιστα και ασθενη πανω στο κεφαλι μου,δεν με έμαθε ο πατερας μου τεστοστερονη..)

-2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Neraida (Bitch...)

Επιφανές Μέλος

H Neraida Twisted Mind... έγραψε στις 22:06, 29-08-08:

Και άμα είναι ορφανα τα παιδια ,παλι το κοριτσι θα κανει το νοικοκυριο σε ένα σπιτι και τις βαριες δουλειες το αγορι..
εγω δεν κανω παντως....

αλλα απο όταν θυμαμαι τον εαυτο μου με τραβαγαν τα μηχανηματα...
και την ξαδερφη μου επισης!

ενω εγω τα έτρωγα όλα με τη μια!Δεν με έμαθε κανεις γιαυτο...
Και εγω το ιδιο εκανα και κανω!!!!!!

(εγω παντως κατουραω όρθιος...
ο πατερας της κολλητης μου καθιστος...

Αρα..??????
Σημαινουν κατι ολα αυτα για εμενα, την ξαδερφη μου και τον πατερα της κολλητης μου?!

6 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Scandal (Πέτρος)

Tech Manager

O Scandal έγραψε στις 22:18, 29-08-08:

δηλαδη εσυ λες ότι δεν υπαρχουν γονιδιακες διαφορες στα δυο φυλα!Καινουρια θεωρια!Για πεστη σους βιολογους....(εγω παντως κατουραω όρθιος... και τα μαλια ήδη είναι ελαχιστα και ασθενη πανω στο κεφαλι μου,δεν με έμαθε ο πατερας μου τεστοστερονη..)
Μιλάμε για ένα καθαρά ειδικό θέμα. Δηλαδή δεν εννόησα ούτε υπονόησα καν κάτι τέτοιο.

Είναι απλά επικρατέστερα πρότυπα για τα δύο φύλα.

Κι εγώ κάνω περισσότερες σπιτικές δουλειές (και μαγειρεύω, αμέ) από την αδελφή μου, καθώς επίσης, είμαι και πιο οργανωτικός.

-petros

Παράθεση

Άγγελος

Επιφανές Μέλος

O Άγγελος έγραψε στις 00:57, 30-08-08:

Η επιστημη έχει αποδειξει ότι το θηλυκο και αρσενικο μυαλο έχουν διαφορετικη κατασκευη(όχι τελειως βεβαια,στο ίδιο είδος ανηκουμε..)...Το θηλυκο πχ έχει πο ισχυρο το γλωσσικο στοιχειο ,και το αρσενικο τον προσανατολισμο στο ν χωρο και τα αντανακλαστικα...Απο όλα τα κοριτσια πουξερω σε σχολεια και πανεπιστημια μετραω στο ένα χερι αυτα που ενδιαφερονται για τεχνικα θεματα...Οι δημοσκοπησεις το δειχνουν επισης...Μην πας να τα ισοπεδωσεις όλα..Υπαρχουν και καποια πραγματα που περναει η κοινωνια,αλλα υπαρχει και η διαφορετικη κατασκευη του οργανισμου αρσενικου και θηλυκου...Εχουμε πχ περισσοτερη οστεικη και μυικη μαζα,πιο χοντρο δερμα ,η κοινωνια μας το επεβαλε αυτο?

Ένα λογικο άνθρωπο ζηταω ρε παιδια..ένα λογικο άνθρωπο....(τι το παραλογο λεω?)

Μιλάμε για ένα καθαρά ειδικό θέμα. Δηλαδή δεν εννόησα ούτε υπονόησα καν κάτι τέτοιο.
τι σημαινει αυτο?εχουμε διαφορετικα γονιδια ως διαφορετικα φυλα και αυτο επηρεαζει σε μικροτερο ή μεγαλυτερο ποσοστο όλες τις δραστηριοτητες σκεψεις και κινησεις μας....Διαφωνεις?Γιατι αλλιως θα σκισω τα πτυχια μου!(που δεν έχω..)Αμφισβητεις τις γενετικη ,σωματικη και εγκεφαλικη διαφορα των δυο φυλων?

Κι εγώ κάνω περισσότερες σπιτικές δουλειές (και μαγειρεύω, αμέ) από την αδελφή μου, καθώς επίσης, είμαι και πιο οργανωτικός.
οι εξαιρεσεις επιβεβαιωνουν τον κανονα...ο μεσος όρος των θηλυκων είναι πιο οργανωτικος απο το μεσο όρο των αρσενικων....Μη λεμε σοφιστιες...

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Άγγελος : 30-08-08 στις 01:02.
Παράθεση

Ηρώ (Μαρούλι)

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη Ηρώ
H Μαρούλι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Αρχιτέκτονας . Έχει γράψει 2,132 μηνύματα.

H Ηρώ πλέκει μενεξέδες και έγραψε στις 01:00, 30-08-08:

Ένα λογικο άνθρωπο ζηταω ρε παιδια..ένα λογικο άνθρωπο....(τι το παραλογο λεω?)
Είμαι σίγουρη πως εδώ θα βρεις πολλά.

Ωραία τα παραπάνω και να τα δεχτώ, αλλά για πες μου που κολλάνε με το θέμα αυτό; Πως τα συνδέεις;

Παράθεση

Rempeskes

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη Rempeskes
Ο Rempeskes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Hair stylist . Έχει γράψει 5,593 μηνύματα.

O Rempeskes έγραψε στις 01:03, 30-08-08:

εγκεφαλικη διαφορα των δυο φυλων?

Σ' αυτό έχει ένα δίκιο ο άνθρωπος. Οι άνδρες έχουν λιγότερο νιονιό.

Παράθεση

ΓΙΩΡΓΟΣ-34

Νεοφερμένος

O ΓΙΩΡΓΟΣ-34 έγραψε στις 01:06, 30-08-08:

ρε αντρες το προβλημα δεν ειναι ποιος κανει τις δουυλειες ...

το θεμα ειναι οτι δεν μπορουν να καταλαβουν οτι δινουμε πολλα μονο για ενοικιο και αν μας το χαρισουνε θελουμε να παρουμε και κατι ακομα...

και εγω πως και ποτε θα γινω μανα σου λεει αν εσεις θελετε μονο ντολτσε βιτα....

τα δικα της θελω περιμενει να γινουν πρεπει σου αν συμφωνησεις θα σου κατσει , πες οκ εγω θα κανω τα μισα και μετα απο μια βδομαδα μην απαντας ουτε σε αποκρυψη....

-8 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Ηρώ (Μαρούλι)

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη Ηρώ

H Ηρώ πλέκει μενεξέδες και έγραψε στις 01:10, 30-08-08:

το θεμα ειναι οτι δεν μπορουν να καταλαβουν οτι δινουμε πολλα μονο για ενοικιο και αν μας το χαρισουνε θελουμε να παρουμε και κατι ακομα...

και εγω πως και ποτε θα γινω μανα σου λεει αν εσεις θελετε μονο ντολτσε βιτα....

τα δικα της θελω περιμενει να γινουν πρεπει σου αν συμφωνησεις θα σου κατσει , πες οκ εγω θα κανω τα μισα και μετα απο μια βδομαδα μην απαντας ουτε σε αποκρυψη....
Καθαρά από περιέργεια και αν θες φυσικά μου απαντάς, έχεις αγαπήσει ποτέ σου ουσιαστικά μια γυναίκα;
Ή όλα για σένα ήταν "τι σου δίνω", "τι θα δώσεις σε αντάλλαγμα" και πάει λέγοντας;

Παράθεση

kalypso (lily allen)

Διακεκριμένο μέλος

H kalypso έγραψε στις 01:13, 30-08-08:

Και τα δικά σου/του/σας θέλω γιατί να γίνουν πρέπει; Ας βρει ο καθένας κάποιον που να του ταιριάζει και να συμπίπτουνε τα θέλω τους, να είναι όλοι ευχαριστημένοι

Παράθεση

Κακή Επιρροή (Αναστασία)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Κακή Επιρροή
H Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 6,729 μηνύματα.

H Κακή Επιρροή εχμ... είπε γεια ...κι έγραψε στις 10:18, 30-08-08:

εγώ αυτό που βλέπω πάντως σε αυτή τη συζήτηση είναι ότι κάποιοι μάλλον δεν έχουν ιδέα τι σημαίνει συμβίωση και σεβασμός του ανθρώπου που αγαπάω και μοιράζομαι μαζί τον ίδιο χώρο

17 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Scandal (Πέτρος)

Tech Manager

O Scandal έγραψε στις 12:51, 30-08-08:

Έννοια σου και ο καθένας(μία) καταλήγει με τη γυναίκα ή τον άντρα που του(της) αξίζει.

Κανόνας της φύσης.

-petros

12 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

kleftra (Γεωργία-Γωγούλα-Γωγώ...ακούω σε όλες τις παραλλαγές)

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη kleftra
H Γεωργία-Γωγούλα-Γωγώ...ακούω σε όλες τις παραλλαγές αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,633 μηνύματα.

H kleftra οι φωνές στο κεφάλι της, της είπαν κι έγραψε στις 22:16, 30-08-08:

Χα,χα,χα, είσαι πραγματικά απιστευτος.

Ακριβώς η περίπτωση που περιέγραφες πριν κάποια ποστ, δλδ το ασήμαντο κοριτσάκι που νομίζει ότι ο άλλος θα την έχει πριγκήπισσα και στα ώπα ώπα χωρίς να κουνήσει το μικρό του δαχτυλάκι στην αρσενική εκδοχή του.
Δλδ ο άντρας που νομίζει πως η αλλη θα του έχει αιώνια ευγνωμοσύνη απλά και μόνο επειδή γύρισε να την κοιτάξει.

Oι άνθρωποι που έχουν αυτήν την νοοτροπία απο όποιο φύλο κι αν προέρχονται είναι το λιγότερο αξιολύπητοι.
Κανείς δεν σου χρωστάει χάρη που είσαι μαζί του, πορτοκαλιές υπάρχουν πολλές, άσε που συνήθως αυτοί που διατείνονται τα παραπάνω δεν είναι και μεγάλα κελεπούρια......αλλά έτσι νομίζουν.

Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    lugar

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους