Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 66,094 εγγεγραμμένα μέλη και 2,388,077 μηνύματα σε 74,651 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα

Καλώς ήρθατε στο e-steki!

Εγγραφή Βοήθεια

Τις δουλειές του σπιτιού ποιος θα τις κάνει;

pion

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη pion
H pion αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2 μηνύματα.

H pion έγραψε στις 22:42, 30-08-08:

καλο θα ειναι μεσα σε ενα σπιτι αναλογα και με τον αριθμο των μελων του να υπαρχει μια βοηθεια στον "επιτελη οικιακου καθαρισμου -υπευθυνο για ψωνια κ.α " γυναικα -δουλα ,γιατι και τα ορια καποια μερα εξαντλουνται!!!
το να βοηθαει και ο αντρας δεν ειναι κατι φοβερο αλλα θα λεγα απαραιτητο στην εποχη μας και μαλιστα στην περιπτωση που εργαζονται και οι δυο στο ζευγαρι!
το να συναισθανεσαι τον ανθρωπο σου ειναι το σημαντικοτερο σε μια σχεση .....

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Subject to change (Λία)

Founder

Το avatar του χρήστη Subject to change
H Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Web developer . Έχει γράψει 9,471 μηνύματα.

H Subject to change έγραψε στις 00:30, 31-08-08:

Αρχική Δημοσίευση από pion
καλο θα ειναι μεσα σε ενα σπιτι αναλογα και με τον αριθμο των μελων του να υπαρχει μια βοηθεια στον "επιτελη οικιακου καθαρισμου -υπευθυνο για ψωνια κ.α " γυναικα -δουλα ,γιατι και τα ορια καποια μερα εξαντλουνται!!!
το να βοηθαει και ο αντρας δεν ειναι κατι φοβερο αλλα θα λεγα απαραιτητο στην εποχη μας και μαλιστα στην περιπτωση που εργαζονται και οι δυο στο ζευγαρι!
το να συναισθανεσαι τον ανθρωπο σου ειναι το σημαντικοτερο σε μια σχεση .....
Προσωπικά πάντα θεωρούσα υποτιμητική την έκφραση "να βοηθάει". Σαν να λες ότι είναι αρμοδιότητα της γυναίκας και ε μωρέ, συνεισφέρει και αυτός κατά ένα ποσοστό, έτσι για να "βοηθήσει".
Αυτό μπορώ να το δεχτώ μόνο σε οικογένειες που η γυναίκα δεν δουλεύει. Αλλιώς δεν αρκεί απλώς να "βοηθάει".

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

8 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

chelf (chelf)

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη chelf
H chelf αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών , επαγγέλεται Σεφ και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 6 μηνύματα.

H chelf έγραψε στις 02:50, 04-11-08:

αν βρειτε ενα συστημα για να οργανωθειτε ολα θα πανε καλα.
εννοειται οτι και οι δυο συμμετεχουν.
επισης αν μισεις μια δουλεια (σφουγγαρισμα ειπαμε?) και μισει και ο αλλος μια δουλεια απλα ανταλαξτε και θα τα βρειτε...

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

evagelia

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη evagelia
H evagelia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών , επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 8 μηνύματα.

H evagelia έγραψε στις 18:26, 13-11-08:

Λοιπόν εγώ είμαι λιγάκι σκράπα σε αυτά που σημαίνει ότι δεν ξέρω πού μου πανε τα τέσσερα, δε ξέρω να μαγειρεύω πολύ ούτε να πολυκάνω τις δουλειές. Αλλά κουτσά στραβά τώρα που είμαι φοιτήτρια τις κάνω... Αυτό σημαίνει πως με τον μελλοντικό σύντροφο θα είμαστε στην ίδια θέση (εκτός αν είναι κανένας σεφ ή έχει έφεση τέλος πάντων στις δουλειές του σπιτιού). Άρα θα προτιμούσα να τα μοιραζόμαστε, γιατί ούτε εμένα με τρελαίνει να σφπυγγαρίσω ούτε αυτού φαντάζομαι. Κάποιες φορές θα κάνω εγώ κάποια πράγματα και κάποιες αυτός εξαρτάται από το πότε είναι σπίτι ο καθένας. Δεν απαιτώ να ξέρει να φτιάξει μια βρύση που χάλασε ούτε να μαγειρεύει, απλά να τα κάνουμε όλα από κοινού.
Αν υπάρχει καλή διάθεση νομίζω ότι μπορεί να ξεπεραστεί το θέμα αυτό χωρίς να αδικηθεί κάποιος μέσα στο ζευγάρι.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Φοίβος

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Φοίβος
Ο Φοίβος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 28 ετών και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 68 μηνύματα.

O Φοίβος έγραψε στις 19:22, 13-11-08:

Εγώ πάντως συμφωνώ με το να μοιράζονται τις δουλειές όταν δουλεύουν και οι δύο το ίδιο.

Αν πχ. το ένα άτομο δουλεύει 10 ώρες τη μέρα και έρχεται σπίτι για να φάει και να ξεκουραστεί και το άλλο κάθεται από το πρωί και βλέπει TV και δε κάνει τις δουλειές του σπιτιού, τότε αυτό είναι αναισθησία
Αναισθησία είναι επίσης να γυρνάνε και οι δυο από τη δουλειά (μιλάμε για ίσες δουλειές, όχι ο ένας κουβαλάει τσουβάλια και ο άλλος κάθετε στο μαγαζί να βλέπει TV) και ο ένας να μη κάνει τπτ και να φορτώνει τις δουλειές στον άλλο...

3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

moonlight

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη moonlight
H moonlight αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,526 μηνύματα.

H moonlight έγραψε στις 10:31, 09-04-09:

σε ολα πρεπει να υπαρχει η εννοια ζευγαρι. το να βοηθα ο ενας τον αλλο σε ολα τα θεματα ειναι οτι πιο ομορφο και θεμιτο. ακομα και δουλειες να κανεις μαζι με τον ανθρωπο σου ειναι ευτυχια.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

underwater

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη underwater
H underwater αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,498 μηνύματα.

H underwater έγραψε στις 10:40, 09-04-09:

Είδα λίγο πιο πάνω αυτό που έγραψε η Michelle για το θέμα ''βοήθεια'' και γυναίκα που δεν δουλεύει και μου ήρθαν σκέψεις (ανεξάρτητες αυτού που έγραψε η Λία). Προσωπικά αν δεν δούλευα κι εξαρτώμουν οικονομικά από τον σύντροφό μου θα έκανα οικοκυρικά από το πρωί ως το βράδυ για να βγάλω την υποχρέωση. Ποτέ δεν κατάλαβα την ψυχοσύνθεση όσων γυναικών δηλώνουν οικιακά, δεν εργάζονται και παρόλα αυτά έχουν γυναίκες για βοήθεια στο καθάρισμα. Εγώ θα αισθανόμουν αναξιοπρεπής.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη underwater : 09-04-09 στις 10:58.
1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Neraida (Bitch...)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Neraida
H Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,916 μηνύματα.

H Neraida Twisted Mind... έγραψε στις 10:43, 09-04-09:

Αρχική Δημοσίευση από underwater
Ποτέ δεν κατάλαβα την ψυχοσύνθεση όσων γυναικών δηλώνουν οικιακά, δεν εργάζονται και παρόλα αυτά έχουν γυναίκες για βοήθεια στο καθάρισμα. Εγώ θα αισθανόμουν αναξιοπρεπής.
Αυτο εχει την υπερβολη του, εκτος πια εαν διαθετει κανεις χρηματα για "πεταμα"...(που και παλι ειναι του ματς και προκλητικο)

Παράθεση

ΕΦΗ!!!

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη ΕΦΗ!!!
H ΕΦΗ!!! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών , επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Ναύπακτος (Αιτωλο/νία). Έχει γράψει 13 μηνύματα.

H ΕΦΗ!!! έγραψε στις 10:44, 09-04-09:

Εγώ δουλεύω 12 ώρες την μέρα κ όταν επιστρέφω στο σπίτι ( πτώμα ) κάνω τις δουλειές του σπιτιού. Πολλές φορές έχω γυρίσει σπίτι κ βρίσκω έτοιμο φαγητό ή καθαρή την κουζίνα κλπ από το αγόρι μου. Αυτό είναι πολύ όμορφο. Βλέπεις ότι ο άλλος σε υπολογίζει κ σε σκέφτεται.

Παράθεση

Madrugada*

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη Madrugada*
H Madrugada* αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 385 μηνύματα.

H Madrugada* together we stand, divided we fall έγραψε στις 16:12, 28-04-09:

Εγω δεν ξερω τι να πω γιατι γενικοτερα ειμαι κατα του γαμου και της συγκατοικησης με τη σχεση σου.. ισως διοτι δεν εχω κανει μακροχρονιες σχεσεις ακομη. Απλως σιγουρα δε θα συζουσα ποτε με αντρα πολυ συντηρητικο που θεωρει πως οι δουλειες του σπιτιου ειναι καθαρα και μονο γυναικεια υποθεση, και με το προσχημα αυτο να μη βοηθαει ουτε καν σε απλα και βασικα πραγματα..

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Άγγελος

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Άγγελος
Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 33 ετών , επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 9,663 μηνύματα.

O Άγγελος έγραψε στις 22:06, 28-04-09:

θεωρει πως οι δουλειες του σπιτιου ειναι καθαρα και μονο γυναικεια υποθεση
αν σου ελεγε πως ειναι περισσοτερο γυναικεια υποθεση?

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη iJohnnyCash : 09-05-09 στις 13:47. Αιτία: split
-1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

WhiteDrum (Κατίγκω)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη WhiteDrum
H Κατίγκω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών , επαγγέλεται Γιατρός και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,172 μηνύματα.

H WhiteDrum έγραψε στις 22:08, 28-04-09:

Γιατί είναι περισσότερο γυναικεία υπόθεση;

3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Άγγελος

Επιφανές Μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 33 ετών , επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 9,663 μηνύματα.

O Άγγελος έγραψε στις 22:13, 28-04-09:

Γιατί είναι περισσότερο γυναικεία υπόθεση;
κοιτα γυρω σου και θα καταλαβεις...
η οργανωση (πολλων ελαφρων εργασιων ακομη παραπανω)πχ ειναι η ουσια του "νοικοκυριου"..και γιαυτο εκει αποδιδουν περισσοτερο-καλυτερα(κατα μεσο ορο βεβαια ,όχι όλες απαραιτητα) οι γυναικες..
μπορω να σου δειξω και μελετες σχετικες αλλα δεν εχει νοημα..τα βλεπουμε γυρω μας ,αν θελουμε να δουμε..

Αμοιβαία τα ...αισθήματα και από τις φεμινίστριες πάντως, να είσαι βέβαιος.
ως αρσενικο ,αγαπαω όλες τις γυναικες!μονο και μονο επειδη υπαρχουν....

τα υπολοιπα ειναι απλως παιχνιδια για εχουμε ενδιαφερον μαζι τους...

-2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

WhiteDrum (Κατίγκω)

Περιβόητο Μέλος

H Κατίγκω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών , επαγγέλεται Γιατρός και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,172 μηνύματα.

H WhiteDrum έγραψε στις 22:23, 28-04-09:

Χμμ... για να είμαι ειλικρινής στο σπίτι πολλές φορές έχουν προσφερθεί και με έχουν βοηθήσει ξαδέρφια μου σερνικά, ο καλύτερός μου φίλος με την κοπέλα του , το αγόρι, ο μπαμπας etc. Το βρήκα ευγενικό εκ μέρους τους αλλά δεν σκέφτηκα "Α κοίτα να δεις!Ένα σερνικό με βοηθάει στο σπίτι!" αλλά "Αχ τι καλά, προσφέρονται νε με διευκολύνουν". Γιααα δείξε καμιά μελέτη. Συζήτηση να γίνεται..

Παράθεση

vendetta (Thor)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη vendetta
Ο Thor αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Ξεναγός . Έχει γράψει 342 μηνύματα.

O vendetta έγραψε στις 23:27, 28-04-09:

Για να πω την αλήθεια...
Όσο είμαι σε μία σχέση η οποία είναι απλά μία σχέση και δεν υπάρχει το θέμα της συγκατοίκησης δεν έχω ποτέ την απαίτηση να κάνει η κοπέλα μου κάποια δουλειά στο σπίτι...
Ωστόσο σκέφτομαι ότι οι δουλειές του σπιτιού (...όταν και όποτε αυτό ανοίξει...) θα είναι υπόθεση της γυναίκας...Και μόνο σε περίπτωση που θελήσει κάποια βοήθεια θα είμαι πρόθυμος να τη βοηθήσω...Δε νομίζω ότι θα γίνει ποτέ συμφωνία για να μοιραστούν οι δουλειές του σπιτιού...
Για να μην παρεξηγηθώ και αρχίσετε όλες το κήρυγμα δεν έχω πρόβλημα να απλώσω τα ρούχα ή να ρίξω ένα σκούπισμα ή να πάω για ψώνια στο σούπερ μάρκετ...Αλλά να ξυπνήσουμε το πρωί και να πούμε αυτά τα κάνεις εσύ και αυτά εσύ δε νομίζω να γίνει...Σε περίπτωση που η κοπέλα μου / γυκαίκα μου δε θα έχει χρόνο τότε ναι θα είμαι εκεί να τη βοηθήσω...

-4 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Ηρώ (Μαρούλι)

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη Ηρώ
H Μαρούλι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Αρχιτέκτονας . Έχει γράψει 2,132 μηνύματα.

H Ηρώ πλέκει μενεξέδες και έγραψε στις 23:44, 28-04-09:

Αρχική Δημοσίευση από vendetta
Για να μην παρεξηγηθώ και αρχίσετε όλες το κήρυγμα δεν έχω πρόβλημα να απλώσω τα ρούχα ή να ρίξω ένα σκούπισμα ή να πάω για ψώνια στο σούπερ μάρκετ...Αλλά να ξυπνήσουμε το πρωί και να πούμε αυτά τα κάνεις εσύ και αυτά εσύ δε νομίζω να γίνει...Σε περίπτωση που η κοπέλα μου / γυκαίκα μου δε θα έχει χρόνο τότε ναι θα είμαι εκεί να τη βοηθήσω...
Καλά Κώστα δεν το περίμενα αυτό από σένα.

Δεν καταλαβαίνω αυτή τη "βοήθεια" πραγματικά. Γιατί λέγεται "βοήθεια" ενώ είναι ΥΠΟΧΡΕΩΣΗ;
Μπαίνω στη θέση σας για να καταλάβω τον τρόπο που σκέφτεστε και εξοργίζομαι. Δε θα μπορούσα με τίποτα να συγκατοικώ με κάποιον και να αφήνω τον άλλον να εργάζεται για το σπίτι, λες και εγώ δεν κατοικώ σε αυτό και να τον "βοηθάω" όποτε έχω όρεξη.

Φυσικά και δε θα έχει χρόνο Κώστα, πως θα έχει δηλαδή από τη στιγμή που θα εργάζεται;
Τον ελεύθερό σου χρόνο θα τον περνάς για τον εαυτό σου και κείνη για τις δουλειές του σπιτιού;

13 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

vendetta (Thor)

Δραστήριο Μέλος

Ο Thor αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Ξεναγός . Έχει γράψει 342 μηνύματα.

O vendetta έγραψε στις 00:09, 29-04-09:

Αρχική Δημοσίευση από Ηρώ
Καλά Κώστα δεν το περίμενα αυτό από σένα.

Δεν καταλαβαίνω αυτή τη "βοήθεια" πραγματικά. Γιατί λέγεται "βοήθεια" ενώ είναι ΥΠΟΧΡΕΩΣΗ;
Μπαίνω στη θέση σας για να καταλάβω τον τρόπο που σκέφτεστε και εξοργίζομαι. Δε θα μπορούσα με τίποτα να συγκατοικώ με κάποιον και να αφήνω τον άλλον να εργάζεται για το σπίτι, λες και εγώ δεν κατοικώ σε αυτό και να τον "βοηθάω" όποτε έχω όρεξη.

Φυσικά και δε θα έχει χρόνο Κώστα, πως θα έχει δηλαδή από τη στιγμή που θα εργάζεται;
Τον ελεύθερό σου χρόνο θα τον περνάς για τον εαυτό σου και κείνη για τις δουλειές του σπιτιού;
Κατάλαβες από τα όσα έγραψα το "όταν θα έχω όρεξη";;;
Όχι...
Κατά πρώτον, λοιπόν, να μην κάνεις την τρίχα τριχιά και να μην υπερβάλλεις όταν διαβάζεις κάτι που δε σου αρέσει αλλά να ρωτάς όπως κάνεις στο τέλος του ποστ σου...
Κατά δεύτερον, δεν είμαι τόσο ανεύθυνος ώστε να αποποιούμαι τις υποχρεώσεις ενός σπιτιού...Εφόσον η κυρία του σπιτιού δεν προλαβαίνει να μαγειρέψει και να σκουπίσει τότε το ένα από τα δύο θα αναγκαστεί να το κάνει ο κύριος του σπιτιού...Το δεν προλαβαίνει το ερμηνεύει ο καθένας όπως θέλει...Δεν προλαβαίνει επειδή δουλεύει και αργεί να γυρίσει ή έχει και δουλειά να κάνει στο σπίτι...Δεν προλαβαίνει επειδή έχει κανονίσει να δει μία φίλη της...Δεν προλαβαίνει επειδή επειδή επειδή...

Παράθεση

Ηρώ (Μαρούλι)

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη Ηρώ
H Μαρούλι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Αρχιτέκτονας . Έχει γράψει 2,132 μηνύματα.

H Ηρώ πλέκει μενεξέδες και έγραψε στις 00:19, 29-04-09:

Όχι...
Κατά πρώτον, λοιπόν, να μην κάνεις την τρίχα τριχιά και να μην υπερβάλλεις όταν διαβάζεις κάτι που δε σου αρέσει αλλά να ρωτάς όπως κάνεις στο τέλος του ποστ σου...
Δεν υπερέβαλα. Ναι αυτό καταλαβαίνω εγώ όταν κάποιος λέει: δεν έχω πρόβλημα να ρίξω ΕΝΑ σκούπισμα κλπ
Και η όλη μου ένσταση εντοπίζεται στο "βοήθεια" όπως είπα.
Γιατί είναι δική τους δουλειά στην οποία εσύ θα συμμετέχεις βοηθώντας;

Κατά δεύτερον, δεν είμαι τόσο ανεύθυνος ώστε να αποποιούμαι τις υποχρεώσεις ενός σπιτιού...Εφόσον η κυρία του σπιτιού δεν προλαβαίνει να μαγειρέψει και να σκουπίσει τότε το ένα από τα δύο θα αναγκαστεί να το κάνει ο κύριος του σπιτιού...Το δεν προλαβαίνει το ερμηνεύει ο καθένας όπως θέλει...Δεν προλαβαίνει επειδή δουλεύει και αργεί να γυρίσει ή έχει και δουλειά να κάνει στο σπίτι...Δεν προλαβαίνει επειδή έχει κανονίσει να δει μία φίλη της...Δεν προλαβαίνει επειδή επειδή επειδή...
Ποια η διαφορά στους λόγους, με δεδομένο ότι εργάζεται και η ίδια τις ίδιες ώρες με σένα ακριβώς;

Παράθεση

Obscura

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη Obscura
H Obscura αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 814 μηνύματα.

H Obscura ,προσπαθώντας να πείσει τον εαυτό της, έγραψε στις 00:45, 29-04-09:

Όχι...
Φαίνεται όμως σαν να θεωρείς a priori πως οι δουλειές είναι υποχρέωση της γυναίκας και ότι ο δικός σου ρόλος είναι λίγο έως πολύ υποστηρκτικός. Γιατί δε σου αρέσει η ιδέα του να μοιράζονται εξαρχής στα δύο οι δουλειές του σπιτιού ανάλογα με τις ειδικές συνθήκες (το πρόγραμμα του καθενός δηλαδή);

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη iJohnnyCash : 09-05-09 στις 14:04. Αιτία: split
5 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

vendetta (Thor)

Δραστήριο Μέλος

O vendetta έγραψε στις 10:17, 29-04-09:

Γιατί είναι δική τους δουλειά στην οποία εσύ θα συμμετέχεις βοηθώντας;
Είναι δική της δουλειά από την άποψη ότι ξέρει καλύτερα πως να οργανώνει ένα σπίτι...Αν με ρωτήσεις γιατί έχω μία τέτοια άποψη θα σου απαντήσω ότι προέρχεται από την οικογένειά μου...Ακριβώς για αυτόν το λόγο λοιπόν θεωρώ ότι θα τη βοηθάω στις διάφορες υποχρεώσεις του σπιτιού...Δεν προλαβαίνει να τα κάνει όλα μόνη της εννοείται αυτό...

Ποια η διαφορά στους λόγους, με δεδομένο ότι εργάζεται και η ίδια τις ίδιες ώρες με σένα ακριβώς;
Καμία διαφορά δεν υπάρχει...Αναφέρθηκαν δύο τέτοιοι λόγοι για να σου δώσω να καταλάβεις ότι υπάρχουν διάφοροι λόγοι για τους οποίους μπορεί η κυρία του σπιτιού να μην έχει χρόνο...
Λόγοι συντρέχουν βέβαια και για τον κύριο του σπιτιού...Μπορεί κι εκείνος να μην έχει χρόνο να τη βοηθήσει στις δουλειές...

-2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Obscura

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη Obscura
H Obscura αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 814 μηνύματα.

H Obscura ,προσπαθώντας να πείσει τον εαυτό της, έγραψε στις 11:16, 29-04-09:

Είναι δική της δουλειά από την άποψη ότι ξέρει καλύτερα πως να οργανώνει ένα σπίτι...Αν με ρωτήσεις γιατί έχω μία τέτοια άποψη θα σου απαντήσω ότι προέρχεται από την οικογένειά μου...Ακριβώς για αυτόν το λόγο λοιπόν θεωρώ ότι θα τη βοηθάω στις διάφορες υποχρεώσεις του σπιτιού...Δεν προλαβαίνει να τα κάνει όλα μόνη της εννοείται αυτό...
Εδώ πάλι θα αναφέρω το επιχείρημα της Μιchelle, ότι έστω και αληθεύει αυτό, ότι δηλαδή ξέρει καλύτερα να οργανώνει ένα σπίτι. Αυτομάτως πρέπει να επωμίζεται την ευθύνη; Επιπλέον, από πότε το να ξεσκονίζεις ή να βάζεις σκούπα ή να πλένεις απαιτεί κάποια ειδική δεξιότητα; Και επειδή η οικογένειά μας ή το ευρύτερο περιβάλλον μάς έχει εμφυσήσει ορισμένες απόψεις δε σημαίνει ότι θα πορευόμαστε μ' αυτές σε ολόκληρη τη ζωή μας. Νομίζω ότι άνθρωποι της γενιάς μας έχουν όλα τα φόντα αλλά και την υποχρέωση να κάνουν υπερβάσεις και να αντισταθμίζουν παντός είδους κοινωνικές αδικίες.

Παράθεση

Tsipouro

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη Tsipouro
Ο Tsipouro αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 29 ετών , επαγγέλεται Κτηνίατρος και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 917 μηνύματα.

O Tsipouro έγραψε στις 11:41, 29-04-09:

Εγώ πάλι δεν καταλαβαίνω το γιατί συνέχεια σε τέτοιου είδους topics πιάνουμε την γυναίκα και τον άντρα και ποτέ δεν πιάνουμε τον άνθρωπο.

Τέσπα, θα αναγκαστώ να βρεθώ κι εγώ τώρα σε αυτή τη θέση, για να πω αυτό που σκέφτομαι. Ζω μόνος μου και έχω αναλάβει όλο το νοικοκυριό του σπιτιού μου εδώ και 2,5+ χρόνια. Δεν έχω ούτε τη μάνα μου, όυτε κάποια άλλη να με βοηθά σε αυτό, μόνο μια πρώην με βοηθούσε κάποιες φορές που ερχόταν να με δει, επειδή το ήθελε πραγματικά. Όποτε, πρώτον, κατάλαβα το ότι όποιος μένει σε ένα σπίτι, έχει ευθύνη για το νοικοκυριό του, είτε μένει μόνος του, είτε μαζί με 124332544343646 άτομα. Οτιδήποτε άλλο συνεπάγεται ανευθυνότητα. Δεύτερον, κάποιες δουλειές του νοικοκυριού, π.χ. το καθάρισμα με ηλεκτρική σκούπα, δεν είναι και το πιο εύκολο πράγμα για μια γυναίκα, ας κάνουμε τουλάχιστον αυτές τις δουλειές.

5 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

vendetta (Thor)

Δραστήριο Μέλος

O vendetta έγραψε στις 11:52, 29-04-09:

Αρχική Δημοσίευση από Obscura
Εδώ πάλι θα αναφέρω το επιχείρημα της Μιchelle, ότι έστω και αληθεύει αυτό, ότι δηλαδή ξέρει καλύτερα να οργανώνει ένα σπίτι. Αυτομάτως πρέπει να επωμίζεται την ευθύνη; Επιπλέον, από πότε το να ξεσκονίζεις ή να βάζεις σκούπα ή να πλένεις απαιτεί κάποια ειδική δεξιότητα; Και επειδή η οικογένειά μας ή το ευρύτερο περιβάλλον μάς έχει εμφυσήσει ορισμένες απόψεις δε σημαίνει ότι θα πορευόμαστε μ' αυτές σε ολόκληρη τη ζωή μας. Νομίζω ότι άνθρωποι της γενιάς μας έχουν όλα τα φόντα αλλά και την υποχρέωση να κάνουν υπερβάσεις και να αντισταθμίζουν παντός είδους κοινωνικές αδικίες.
Την ευθύνη της οργάνωσης ναι μπορεί να την επωμιστεί...Αφού μπορεί και οργανώνει καλύτερα τις υποχρεώσεις ενός σπιτιού γιατί να μην την επωμιστεί;;;Το να κάνει ολες τις δουλειές στο σπίτι όχι...
Καμία δουλειά (...και γενικότερα υποχρέωση μέσα στο σπίτι...) δεν απαιτεί ιδιαίτερες δεξιότητες...
Δε θεωρώ ότι είναι κοινωνική αδικία το να οργανώνεται ένα σπίτι από μία γυναίκα...Και εφόσον δουλεύει μια χαρά δεν υπάρχει κατά την άποψή μου και λόγος να αλλάξει...

-4 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

jrot6

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη jrot6
Ο jrot6 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 37 ετών , επαγγέλεται Αεροσυνοδός και μας γράφει απο Π.Γ.Δ.Μ. (Ευρώπη). Έχει γράψει 669 μηνύματα.

O jrot6 is far away.. έγραψε στις 12:20, 29-04-09:

Βλεπω εδω τις γυναικες να απορουν πολλες φορες γιατι οι αντρες δεν θεωρουν τις δουλειες σαν κατι που πρεπει να κανει ενα ζευγαρι μαζι αλλα σαν "προνομιο" των γυναικων που αμα τυχει τις βοηθανε κιολας..

Η απαντηση ειναι απλη..Οι περισσοτεροι απο εμας (τουλαχιστον αν κρινω απο το περιβαλλον μου) μεγαλωσαμε σε μια πατριαρχικη οικογενεια που το να σηκωθει ο αντρας να κανει μονος του τον καφε θεωρειται παραλογο..Μεγαλωνοντας καποιοι/ες απορριπτουν αυτο το προτυπο και πορευονται σε μια συγκατοικηση με νεες δικες τους ιδεες, καποιοι/ες ομως συνεχιζουν εχοντας αυτο το προτυπο στο μυαλο τους..

Και δεν ειναι μονο αντρες αυτοι που συνεχιζουν να εχουν αυτο το προτυπο στο μυαλο τους..Μια γνωστη μου οταν ετυχε να δουλευει περισσοτερες ωρες απο τον αντρα της και επιασε αυτος και εβαλε πλυντηριο ξενερωσε απιστευτα επειδη λεει αυτες δεν ειναι δουλειες για αντρες..

Ευτυχως εκει εξω κυκλοφορουν πολλων ειδων μυαλα σε αυτα τα θεματα,οποτε ο καθενας/καθεμια ας βρει αυτο που του αξιζει..

13 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Idril

Πολύ δραστήριο μέλος

Το avatar του χρήστη Idril
H Idril αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 35 ετών . Έχει γράψει 530 μηνύματα.

H Idril (in a world of magnets but no miracles) έγραψε στις 12:35, 29-04-09:

Αρχική Δημοσίευση από jrot6
[...]Οι περισσοτεροι απο εμας (τουλαχιστον αν κρινω απο το περιβαλλον μου) μεγαλωσαμε σε μια πατριαρχικη οικογενεια που το να σηκωθει ο αντρας να κανει μονος του τον καφε θεωρειται παραλογο.[...]
Μόλις θυμήθηκα κάτι που διηγήθηκε πρόσφατα η μαμά μου. Θυμάται λέει πολύ καθαρά από όταν ήταν κοριτσάκι μια μέρα τη γιαγιά της (την προγιαγια μου δηλαδή) που ήρθε στο σπίτι τους κλαίγοντας απαρηγόρητη γιατί είδε το γιο της (θείος της μαμάς μου που έμενε στο ακριβώς διπλανό σπίτι) να κουβαλάει μια λεκάνη με ρούχα στην ταράτσα για να τα απλώσει η γυναικα του. Μια ώρα προσπαθούσαν να τη συνεφέρουν την καημένη τη γιαγιούλα "Μα να βλέπει η γειτονιά τον Αλέκο μου, το λεβέντη μου, δυο μετρα παλικάρι με τη λεκάνη στα χερια. Αχ, έζησα για να το δω κι αυτό..." και δώστου κλάμα γοερό!

Αχ αθάνατη ελληνική οικογένεια, όπου τα αγόρια είναι παιδιά και τα κορίτσια είναι κορίτσια. (δεν ξέρω αν το λένε και αλλου, στη Λάρισα όμως ακόμα και τώρα την ακούς τη συγκεκριμένη ορολογία!) Τι να περιμένεις μετά?

Παράθεση

DrStrangelove

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη DrStrangelove
Ο DrStrangelove αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Μοντέλο . Έχει γράψει 4,005 μηνύματα.

O DrStrangelove έγραψε στις 12:36, 29-04-09:

Αρχική Δημοσίευση από Neraida
Τι ικανοτητες χρειαζονται για να μαθει κανεις να πλενει π.χ. πιατα?
Μονο του ερχεται, πως ακριβως?
Βλέποντας το λίπος να ξεραίνεται πάνω σ'ένα σωρό από πιάτα άμα δεν τα πλύνει η γυναίκα σου μια εβδομάδα ολόκληρη, αναγκάζεσαι να το κάνεις εσύ. Παίζω και μαθαίνω στην κουζίνα (aka Τα χρονικά του καψονοέρωτα).

Παράθεση

vendetta (Thor)

Δραστήριο Μέλος

O vendetta έγραψε στις 12:37, 29-04-09:

Αρχική Δημοσίευση από Άγγελος
υπαρχουν και οι ικανοτητες του καθενος περα απο τις συνηθειες που εμαθες απο το σπιτι σου...
μην τα ριχνουμε όλα στην επιδραση του περιβαλλοντος.....
εγω πχ ποτε δεν ήμουν της πολλης καθαριοτητας ενω η αδελφη μου ήταν...κανεις δεν μας εμαθε αυτο το πραγμα...μονο του ερχεται.....υπαρχει και αυτη η πλευρα...
Έχεις μείνει ποτέ μόνος σου;;;

Αρχική Δημοσίευση από Idril
Αχ αθάνατη ελληνική οικογένεια, όπου τα αγόρια είναι παιδιά και τα κορίτσια είναι κορίτσια. (δεν ξέρω αν το λένε και αλλου, στη Λάρισα όμως ακόμα και τώρα την ακούς τη συγκεκριμένη ορολογία!) Τι να περιμένεις μετά?

Αυτό το λέω κι εγώ...Έτσι το άκουγα πάντα βέβαια να λέγεται κι έτσι μου έχει κολλήσει...

Παράθεση

DrStrangelove

Επιφανές Μέλος

Ο DrStrangelove αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Μοντέλο . Έχει γράψει 4,005 μηνύματα.

O DrStrangelove έγραψε στις 12:58, 29-04-09:

Αρχική Δημοσίευση από Κακή Επιρροή
αν θες τέτοια γυναίκα δίπλα σου, να θυμάσαι ότι θα πρέπει κι εσύ να είσαι αναλόγων προσόντων
Καλά του τα λες, αλλά και οι γυναίκες που θέλετε να τα κάνουμε όλα εμείς, και να τα αποκτήσουμε όλα εμείς, πρέπει να είστε αναλόγων προσόντων με αυτά του φιλότιμου άντρα, γιατί από ένα σημείο και μετά σας βαριέται, τον κουράζετε και σας μένει η σκούπα του φιλότιμου στο χέρι τελικά. Αυτή είναι η μοίρα για τις αλαζονικές γυναίκες. Τί έχω κι όχι τι μου λείπει για να κρύψω τα δικά μου κενά, αυτό είναι το κρίσιμο ερώτημα που πρέπει η κάθε μία να απευθύνει στον εαυτό της πρωτού συναναστραφεί έναν άντρα. Αυτό όχι μόνο για τις δουλειές του σπιτιού, αλλά από όλες τις απόψεις.

Παράθεση

Κακή Επιρροή (Αναστασία)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Κακή Επιρροή
H Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 6,729 μηνύματα.

H Κακή Επιρροή εχμ... είπε γεια ...κι έγραψε στις 13:02, 29-04-09:

Αρχική Δημοσίευση από DrStrangelove
Καλά του τα λες, αλλά και οι γυναίκες που θέλετε να τα κάνουμε όλα εμείς, και να τα αποκτήσουμε όλα εμείς, πρέπει να είστε αναλόγων προσόντων με αυτά του φιλότιμου άντρα, γιατί από ένα σημείο και μετά σας βαριέται, τον κουράζετε και σας μένει η σκούπα του φιλότιμου στο χέρι τελικά. Αυτή είναι η μοίρα για τις αλαζονικές γυναίκες. Τί έχω εγώ για να ζητάω από τον άλλον, κι όχι τι μου λείπει για να κρύψω τα δικά μου κενά, αυτό είναι το κρίσιμο ερώτημα που πρέπει η κάθε μία να απευθύνει στον εαυτό της πρωτού συναναστραφεί έναν άντρα. Αυτό όχι μόνο για τις δουλειές του σπιτιού, αλλά από όλες τις απόψεις.

Σορρυ αλλά μάλλον μιλάμε ο ένας για μήλα κι ο άλλος για πορτοκάλια
Γιατί μια γυναίκα που δουλεύει 8ωρο, χρειάζεται 2 ώρες πήγαινε έλα απ το σπίτι στη δουλειά, έχει ένα παιδί που πάει σχολείο και φροντίζει και το σπίτι ενώ ο άντρας απλά πάει για δουλειά και γυρίζει σπίτι, μόνο "κενά" δεν έχει

4 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

DrStrangelove

Επιφανές Μέλος

O DrStrangelove έγραψε στις 13:17, 29-04-09:

Γιατί μια γυναίκα που δουλεύει 8ωρο, χρειάζεται 2 ώρες πήγαινε έλα απ το σπίτι στη δουλειά, έχει ένα παιδί που πάει σχολείο και φροντίζει και το σπίτι ενώ ο άντρας απλά πάει για δουλειά και γυρίζει σπίτι, μόνο "κενά" δεν έχει
Kαλά, δεν έχω αυτό στο νου μου, μιλάω για σχέσεις χωρίς παιδιά και χωρίς οχτάωρα. Απλές σχέσεις πολύ πριν τη σοβαρή δέσμευση. Σας βρίσκω εξαιρετικά απαιτητικές δυσανάλογων προσόντων με ελάχιστες εξαιρέσεις. Συνήθως μόνο εκείνες που έχουν πραγματικά πολλά και ουσιαστικά προσόντα δεν ζητάνε τον ουρανό με τ'άστρα. Αυτό έχω διαπιστώσει.

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Κακή Επιρροή (Αναστασία)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Κακή Επιρροή
H Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 6,729 μηνύματα.

H Κακή Επιρροή εχμ... είπε γεια ...κι έγραψε στις 13:20, 29-04-09:

Αρχική Δημοσίευση από DrStrangelove
Kαλά, δεν έχω αυτό στο νου μου, μιλάω για σχέσεις χωρίς παιδιά και χωρίς οχτάωρα. Απλές σχέσεις πολύ πριν τη σοβαρή δέσμευση. Σας βρίσκω εξαιρετικά απαιτητικές δυσανάλογων προσόντων με ελάχιστες εξαιρέσεις. Συνήθως μόνο εκείνες που έχουν πραγματικά πολλά και ουσιαστικά προσόντα δεν ζητάνε τον ουρανό με τ'άστρα. Αυτό έχω διαπιστώσει.

Αμ καλά κατάλαβα ότι μιλούσαμε για άλλο πράγμα ο καθένας
Οσο για αυτό που λες, δεν μπορώ να έχω σαφή άποψη καθότι είμαι γυναίκα
Θα με ενδιέφερε όμως πολύ να ακούσω σε κάποιο άλλο θέμα πιθανά τις απαιτήσεις των γυναικών που είναι και δυσανάλογες των προσόντων τους
Για να δω πρώτον αν πιάστηκα κορόιδο και ζήτησα λίγα και δεύτερον για να δω αν έχω προσόντα
Πέρα απ την πλάκα, νομίζω θα ήταν ένα ενδιαφέρον θέμα με καταγραφή εμπειριών από άντρες

Παράθεση

Άγγελος

Επιφανές Μέλος

O Άγγελος έγραψε στις 13:38, 29-04-09:

Συνήθως μόνο εκείνες που έχουν πραγματικά πολλά και ουσιαστικά προσόντα δεν ζητάνε τον ουρανό με τ'άστρα. Αυτό έχω διαπιστώσει.
Σωστόοος...και γενικα όσο πιο πραγματικα αξιος ειναι ενας άνθρωπος τοσο πιο μετριοπαθης ειναι(ιδιοφυείς ανθρωποι λενε "απλως οτι κανουν τη δουλεια τους").....αντιθετα οσο πιο αλαζονας ειναι καποιος τοσο πιο φουσκας ειναι...και για ανδρες και για γυναικες...και στην εποχη μας η αλαζονια και ο εγωισμος ειναι στα υψηλοτερα σημεια απο ποτε(και ίσως στις γυναικες περισσοτερο απο τους ανδρες)...γιαυτο και δυσκολα σχετιζονται σοβαρα οι ανθρωποι...πολυ ΕΓΩ λιγο ΕΜΕΙΣ...

τελος ,δεν ειπα πουθενα οτι δεν θα επλενα πιατα..αλλα οτι γενικα στο "νοικοκυριο"(γενικοτερη εννοια της οργανωσης του οικου)οι γυναικες πιστευω οτι κατα μεσο όρο τα καταφερνουν καλυτερα απο τους ανδρες...και εννοειται δεν θα την υποχρεωνα σε τιποτα...η αναγκη θα την υποχρεωνε στην οποια "και θεοι πειθονται.."...
μην παρερμηνευουμε όπως θελουμε...

Παράθεση

epote

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη epote
Ο epote αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 2,484 μηνύματα.

O epote ) έγραψε στις 15:08, 29-04-09:

Δεδομένου ότι, δουλεύουμε ΚΑΙ ΟΙ ΔΥΟ, ερχόμαστε σπίτι την ίδια ώρα ΚΑΙ ΟΙ ΔΥΟ, ζούμε κατω απ την ίδια στέγη ΚΑΙ ΟΙ ΔΥΟ, κουραζόμαστε ΚΑΙ ΟΙ ΔΥΟ, όταν χαλαρώνουμε το κάνουμε ΚΑΙ ΟΙ ΔΥΟ, έχουμε βρει ότι και τις δουλειες πρέπει να τις κάνουμε ΚΑΙ ΟΙ ΔΥΟ
κανετε και την ιδια δουλεια ομως?

θελω να πω, εγω με την δικια μου, οκ εκεινη σφουγκαριζει, σιδερωνει, πλενει ρουχα, εγω βγαζω το σκυλο, πλενω πιατα ΑΛΛΑ επειδη βγαζω περισοτερα λεφτα αναλαμβανω τα περισοτερα εξοδα του σπιτιου, και η δουλεια μου παροτι εχει πιο ευελικτα ωραρια ειναι πιο αγχωδης...

δεν μπορεις να απαιτεις απο τον αλλο (ειτε αντρας ειτε γυναικα) να κουραζεται περισοτερο στη δουλεια ΚΑΙ να μοιραζεται τις δουλειες του σπιτιου.

8 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

love_angel (vik-vik!)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη love_angel
H vik-vik! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών , επαγγέλεται Ηθοποιός και μας γράφει απο Αρφαρά (Μεσσηνία). Έχει γράψει 4,571 μηνύματα.

H love_angel is addicted to love!♥ έγραψε στις 20:28, 29-04-09:

εγω ειμαι της αποψης δεν θα ανακατεβεται κανεις στη κουζινα μου!
θελω πραγματικα να τα παρεχω ολα εγω στην οικογενεια μου απο την αποψη του νοικοκυριου... απλα το μονο που θα θελα και θα απαιτουσα βασικα θα ηταν να μη βρωμιζουν οσο μπορουν, να σεβονται τον κοπο μου και να το εκτιμανε

Παράθεση

fantasmenos (Διαταραγμένη Προσωπικότητα)

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη fantasmenos
H Διαταραγμένη Προσωπικότητα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών , επαγγέλεται Θεολόγος και μας γράφει απο Μαυροβούνιο (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,293 μηνύματα.

H fantasmenos γεννημένος να λέει σοφά πράγματα έγραψε στις 21:05, 29-04-09:

άσχετο (αλλά και λίγο σχετικό)

Έχει πλάκα πως μια γυναίκα δουλεύει 8 ώρες και θέλει πήγαινε έλα 2 ώρες = 10 ώρες ζόρι και πως ένας άντρας απλώς "πάει για δουλειά και γυρίζει σπίτι" λες και πάει για μπύρες παρουσιάζοντας δηλαδή το ίδιο πράγμα σαν κάτι διαφορετικό και με περισσότερη κούραση στη πρώτη περίπτωση. Δεν διαφωνώ (πολύ) αγαπητή Κακή Επιρροή σε αυτό που λες γενικά αλλά δυστυχώς δεν ξέφυγες και εσύ (ασυνείδητα κατά πάσα πιθανότητα) από την άποψη ότι ο άντρας κάνει κάτι απλό ενώ η γυναίκα έχει όλα τα βάρη σε μια οικογένεια. Δεν είναι έτσι

Και για να μην μπαίνουμε σε γελοίες γενικεύσεις μερικές δουλειές δεν είναι ανεκτές από κάποιους ανθρώπους. Δεν θα έπλενα ποτέ τα πιάτα. Το σιχαίνομαι και προτιμώ τα πλαστικά πιατάκια παρά να ασχοληθώ με τα λίπη. Καλύτερα να με χώριζε παρά να με έβαζε σε τέτοιο μπελά. Απεναντίας, μπορώ να σφουγκαρίσω το Μπάκιγχαμ αδιαμαρτύρητα. Οπότε είναι στο ζευγάρι και τους χαρακτήρες τους ποιος θα κάνει τις δουλειές. Μπορεί να μοιράζονται τις δουλειές, να έχει απλώς βοηθητικό ρόλο ο άντρας ή να ασχολείται μόνο η γυναίκα. Κανένα από τα 3 δεν μειώνει ούτε τον άντρα ούτε την γυναίκα (νομίζω) και κανένα από τα 3 δεν προωθεί την ανισότητα ή επιτίθεται εναντίον του φεμινιστικου κινήματος (νομίζω πάλι γιατί είδα και τέτοιες υπόνοιες σε προηγούμενα ποστ) αρκεί να το κάνουν επειδή το θέλουν και όχι επειδή ο ένας επιβάλλεται στον άλλο.

Παράθεση

DrStrangelove

Επιφανές Μέλος

O DrStrangelove έγραψε στις 21:18, 29-04-09:

Αρχική Δημοσίευση από fantasmenos
Και για να μην μπαίνουμε σε γελοίες γενικεύσεις μερικές δουλειές δεν είναι ανεκτές από κάποιους ανθρώπους. Δεν θα έπλενα ποτέ τα πιάτα. Το σιχαίνομαι και προτιμώ τα πλαστικά πιατάκια παρά να ασχοληθώ με τα λίπη. Καλύτερα να με χώριζε παρά να με έβαζε σε τέτοιο μπελά. Απεναντίας, μπορώ να σφουγκαρίσω το Μπάκιγχαμ αδιαμαρτύρητα.
εγώ τρελλαίνομαι για πιάτα και ποτήρια, αντίθετα σιχαίνομαι το σφουγκάρισμα. Βίτσια Το πιάτο είναι τέχνη, θέλει γάντια, συγκεκριμένη θερμοκρασία το νερό ανάλογα την εποχή, σειρά και μέθοδο, να μην σου πω ότι είναι και σέξυ με λίγη φαντασία, μόνο που πιάνεται η μέση σου. Πλυντήριο δεν έχουν εκεί που θα πάμε να δουλέψουμε ; Ποιός ο λόγος να πλένεις πιάτα στο χέρι ;

Παράθεση

Neraida (Bitch...)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Neraida
H Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,916 μηνύματα.

H Neraida Twisted Mind... έγραψε στις 21:59, 29-04-09:

Το ποιος θα κανει τι, ειναι θεμα του ζευγαριου και λυνεται πολυ ευκολα και γρηγορα με μια συζητηση.
Το βασικο ειναι να γινει κατανοητο, οτι και οι δυο εχουν υποχρεωση να φροντιζουν τον κοινο τους χωρο.

12 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

WhiteDrum (Κατίγκω)

Περιβόητο Μέλος

H WhiteDrum έγραψε στις 23:03, 29-04-09:

Αρχική Δημοσίευση από love_angel
θελω πραγματικα να τα παρεχω ολα εγω στην οικογενεια μου απο την αποψη του νοικοκυριου... απλα το μονο που θα θελα και θα απαιτουσα βασικα θα ηταν να μη βρωμιζουν οσο μπορουν, να σεβονται τον κοπο μου και να το εκτιμανε
Και αν κάποιες μέρες έχεις πολύ φορτωμένο ωράριο; Θα δεχόσουν να μην συγυρίσει/συμμαζέψει ο σύντροφός σου; Και ας πούμε ότι ούτε αυτός μπορεί... Αν σου έκανε παράπονα για την κατάσταση του παραμελημένου νοικοκυριού, τί θα έλεγες;
Μακάρι και εγώ να έχω άπλετο χρόνο (που δεν θα έχω) να τα τακτοποιώ μόνη μου -είμαι τακτοποίηση/καθαριότητα freak- αλλά δεν θα συμβαίνει πάντα αυτό. Όταν σε ένα σπίτι ζει μια οικογένεια δεν πρέπει όλοι να συμβάλλουν στην διατήρηση του σπιτιού από άποψη καθαριότητας;

Υ.Γ. Βίκυ/η, οι ερωτήσεις είναι γενικές, δεν απευθύνομαι συγκεκριμένα σε σενα

Παράθεση

Άγγελος

Επιφανές Μέλος

O Άγγελος έγραψε στις 23:08, 29-04-09:

Α, μπραβο!Αυτες ειναι γυναικες!
Εσεενα θελουμεεε...!
και εισαι και 18 χρονων!Μπραβο!
υπαρχουν και πραγματικες νοικοκυρες στην σημερινη νεολαια!ελπιδοφορο..
Μεγαλο Χαος ,τα ειπες αψογα!

Παράθεση

WhiteDrum (Κατίγκω)

Περιβόητο Μέλος

H WhiteDrum έγραψε στις 23:25, 29-04-09:

Τί εστί πραγματική νοικοκυρά;

Γιατί εγώ έχω πάντα το σπίτι πεντακάθαρο και επαρκώς συμμαζεμένο , αλλά δεν συμφωνώ μαζί της. Μάλλον είμαι άτομο που αγαπά την τάξη και την καθαριότητα και θέλει να συμβάλλουν και οι υπόλοιποι συγκάτοικοι σε αυτό. Χμμ. Πώς λέγεται αυτό;

Παράθεση

love_angel (vik-vik!)

Επιφανές Μέλος

H vik-vik! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών , επαγγέλεται Ηθοποιός και μας γράφει απο Αρφαρά (Μεσσηνία). Έχει γράψει 4,571 μηνύματα.

H love_angel is addicted to love!♥ έγραψε στις 23:49, 29-04-09:

Αρχική Δημοσίευση από WhiteDrum
Και αν κάποιες μέρες έχεις πολύ φορτωμένο ωράριο; Θα δεχόσουν να μην συγυρίσει/συμμαζέψει ο σύντροφός σου; Και ας πούμε ότι ούτε αυτός μπορεί... Αν σου έκανε παράπονα για την κατάσταση του παραμελημένου νοικοκυριού, τί θα έλεγες;
Μακάρι και εγώ να έχω άπλετο χρόνο (που δεν θα έχω) να τα τακτοποιώ μόνη μου -είμαι τακτοποίηση/καθαριότητα freak- αλλά δεν θα συμβαίνει πάντα αυτό. Όταν σε ένα σπίτι ζει μια οικογένεια δεν πρέπει όλοι να συμβάλλουν στην διατήρηση του σπιτιού από άποψη καθαριότητας;

Υ.Γ. Βίκυ/η, οι ερωτήσεις είναι γενικές, δεν απευθύνομαι συγκεκριμένα σε σενα
η μητερα μου δουλευει καθε μερα απο τις 7 το πρωι ως τισ 11 το βραδυ...
ο πατερας μου δε σκουπιζει δε σφουγκαριζει , ουτε καν τα πιατα στο πλιντιριο πιατων δε βαζει...
κ ομως ελα να δεις το σπιτι μου... αστραφτει... η μητερα μου το μονο που του ζηταει ειναι να ''μη βρωμιζει''... να γυρναει στο σπιτι και να το βλεπει οπωες το αφησε... δηλαδη να προσεχει λιγουλακι να μη κανει ψιχουλα, να πεταει τα σκουπιδια οταν γεμισουν, να μαζευει τη κουζινα οταν τρωει βαζοντας απλα τα πιατα στο νεροχυτι και ριχνοντας λιγο νερακι απο πανω για να μη κολλησουν τα λιπη... ααα! και ναμαζευει με το βιτεξ το τραπεζι μετα πο οταν τρωει... επειτα οταν γυριζει τα συμαζευει εκεινη(εφοσον εγω πλεον δε ζω μαζι τους και δε μπορω να συνεισφερω)
ετσι εχω μαθει απο τη μητερα μου, ετσι ηταν το προτυπο μου και ετσι θελω να χω και γω τα ηνια του νοικοκυριου μου... επισης ειμαι σιγουρη οτι αν βαλω το συντροφο μου να μου βαλει πλυντηριο, να μου σκουπισει και να μου πλυνει το σπιτι δε θα το κανει οπως θελω εγω!(ναι εχω το συνδρομο τισ μονικασ απο τα φιλαρακια) δε λεω να καθεται πασας και να του φερνω και τις παντοφλες αλλα δε θελω και να τον δω να μου κανει δουλιες στο σπιτι... αλλα απαιτω να το εκτιμαει και να το δειχνει
αλλωστε αυτα ειναι γυναικιες δουλιες

-11 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Subject to change (Λία)

Founder

H Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Web developer . Έχει γράψει 9,471 μηνύματα.

H Subject to change έγραψε στις 23:58, 29-04-09:

η μητερα μου δουλευει καθε μερα απο τις 7 το πρωι ως τισ 11 το βραδυ...
ο πατερας μου δε σκουπιζει δε σφουγκαριζει , ουτε καν τα πιατα στο πλιντιριο πιατων δε βαζει...
κ ομως ελα να δεις το σπιτι μου... αστραφτει...
Δηλαδή η μητέρα σου δουλεύει 16 ώρες τη μέρα. Το να κάνει όλες τις δουλειές του σπιτιού μόνη της, δεν θα της παίρνει άλλες 4? Ε σίγουρα θέλει και άλλες 4 για να κοιμηθεί. Σύνολο 24.
ΔΗΛΑΔΗ ΑΥΤΗ Η ΓΥΝΑΙΚΑ ΟΛΕΣ ΤΙΣ ΩΡΕΣ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΞΥΠΝΙΑ ΤΙΣ ΠΕΡΝΑΕΙ ΔΟΥΛΕΥΟΝΤΑΣ ΚΑΙ ΣΙΓΥΡΙΖΟΝΤΑΣ!!! ΚΑΙ ΘΕΣ ΝΑ ΠΕΙΣ ΟΤΙ ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΣΩΣΤΟ ΚΑΙ ΤΟ ΔΙΚΑΙΟ??? ΣΟΥ ΦΑΙΝΕΤΑΙ ΕΣΕΝΑ ΑΥΤΟ ΔΙΚΑΙΟ;;;;

Αυτό πάλι από που προκύπτει;

12 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

WhiteDrum (Κατίγκω)

Περιβόητο Μέλος

H WhiteDrum έγραψε στις 23:58, 29-04-09:

Γυναικείες δουλειές; Χρειάζεται ωοθήκες κανείς για να ασχοληθεί με την καθαριότητα ενός σπιτιού; Δεν το καταλαβαίνω αυτό. Επειδή έτσι μάθαμε από τους παππούδες/γιαγιάδες μας, επειδή τότε ήταν σχετικά σπάνιο να εργάζεται μια γυναίκα περισσότερο ή όσο ο σύζυγός της, ήταν λογικό να ασχολείται περισσότερο με το σπίτι; Πλεον πού το λογικό; Είναι κάποιο είδος "παράδοσης";

11 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

love_angel (vik-vik!)

Επιφανές Μέλος

H love_angel is addicted to love!♥ έγραψε στις 00:11, 30-04-09:

Αρχική Δημοσίευση από WhiteDrum
Γυναικείες δουλειές; Χρειάζεται ωοθήκες κανείς για να ασχοληθεί με την καθαριότητα ενός σπιτιού; Δεν το καταλαβαίνω αυτό. Επειδή έτσι μάθαμε από τους παππούδες/γιαγιάδες μας, επειδή τότε ήταν σχετικά σπάνιο να εργάζεται μια γυναίκα περισσότερο ή όσο ο σύζυγός της, ήταν λογικό να ασχολείται περισσότερο με το σπίτι; Πλεον πού το λογικό; Είναι κάποιο είδος "παράδοσης";
πιστευω οτι η γυναικα ειναι απο τη φυση της πιο ικανη σε τετοια θεματα και γενικα εγω προσωπικα απο το τροπο που μεγαλωσα θα μ εξενερωνε τρελα να βλεπα το συζυγο μου με η ποδια να ξεσκονιζει και θα αισθανομαι και γι αμεν αντροπη που αφησα εκεινον να το κανει... δε θεωρω οτι ειναι δικη του δουλεια

-11 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Phoebe (Κομπάρσα α)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη Phoebe
H Κομπάρσα α αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών , επαγγέλεται Αεροσυνοδός και μας γράφει απο Νότιος Αμερική (Αμερική). Έχει γράψει 1,213 μηνύματα.

H Phoebe , call me Snake, έγραψε στις 00:11, 30-04-09:

Αυτό το λέω κι εγώ...Έτσι το άκουγα πάντα βέβαια να λέγεται κι έτσι μου έχει κολλήσει...

Ε; Δεν μιλάς σοβαρά;! Πόσο χρονών είπαμε οτι είσαι; Και εγώ έχω ακούσει πολλές φορές να λένε κάτι, αλλά μπορώ να καταλάβω αν είναι κάτι σωστό ή όχι.

Ευτυχώς που μεγάλωσα σε μια οικογένεια που μου έμαθε οτι το να κάνει ο άντρας τις δουλειές δεν είναι ντροπή, κρίμα που με έκανε να πιστέψω οτι και οι υπόλοιπες οικογένειες είναι έτσι.

4 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

love_angel (vik-vik!)

Επιφανές Μέλος

H love_angel is addicted to love!♥ έγραψε στις 00:16, 30-04-09:

Αρχική Δημοσίευση από Michelle
Δηλαδή η μητέρα σου δουλεύει 16 ώρες τη μέρα. Το να κάνει όλες τις δουλειές του σπιτιού μόνη της, δεν θα της παίρνει άλλες 4? Ε σίγουρα θέλει και άλλες 4 για να κοιμηθεί. Σύνολο 24.
ΔΗΛΑΔΗ ΑΥΤΗ Η ΓΥΝΑΙΚΑ ΟΛΕΣ ΤΙΣ ΩΡΕΣ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΞΥΠΝΙΑ ΤΙΣ ΠΕΡΝΑΕΙ ΔΟΥΛΕΥΟΝΤΑΣ ΚΑΙ ΣΙΓΥΡΙΖΟΝΤΑΣ!!! ΚΑΙ ΘΕΣ ΝΑ ΠΕΙΣ ΟΤΙ ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΣΩΣΤΟ ΚΑΙ ΤΟ ΔΙΚΑΙΟ??? ΣΟΥ ΦΑΙΝΕΤΑΙ ΕΣΕΝΑ ΑΥΤΟ ΔΙΚΑΙΟ;;;;

Αυτό πάλι από που προκύπτει;
οχι δεν ειναι δικαιο... αλλα δε της το επιβαλει ο αντρας τηα αυτο.. μονη της το θελει... επισης οκ να πω οτι μια φορα τη βδομαδα ερχεται γυναικα στο σπιτι κ κανει τις βαριες δουλιες αλλα γενικα το πλυσιμο των πιατων και ολα τα σχετικα μικροπραγματα θεωρει οτι ειναι δικια της δουλεια...και επισης οταν ειμαι εγω βοηθας και εγω (σε οτι μαφηνει να συμβαλω)
εγω δε θελω να εργαζομαι τοσες ωρες και να χω και το σπιτι μου και το νοικοκυριο. θεωρω οτι ενα 8ωρο ειναι αρκετο και μετα να παω να συμαζεψω κι να ξεβρωμισω το σπιτι μου...

Παράθεση

WhiteDrum (Κατίγκω)

Περιβόητο Μέλος

H WhiteDrum έγραψε στις 00:19, 30-04-09:

πιστευω οτι η γυναικα ειναι απο τη φυση της πιο ικανη σε τετοια θεματα και γενικα εγω προσωπικα απο το τροπο που μεγαλωσα θα μ εξενερωνε τρελα να βλεπα το συζυγο μου με η ποδια να ξεσκονιζει και θα αισθανομαι και γι αμεν αντροπη που αφησα εκεινον να το κανει... δε θεωρω οτι ειναι δικη του δουλεια
Από τη φύση της; Τί ακριβώς εννοείς; Οργανωτικότητα; Μυική δύναμη; Θέληση/προθυμία; Δεν χρειάζεται καμία ιδιαίτερη ικανότητα η επιμέλεια καθαρισμού/τακτοποίησης ενός σπιτιού. Ούτε τα ηλεκτρολογικά, ούτε τα υδραυλικά (αρκεί να μην χρειάζονται ειδικό). Σεβαστή η προσωπική σου άποψη και αντιμετώπιση της κατάστασης, αλλά δεν δέχομαι έτσι απλά ένα "γυναικείες δουλειές" ή ένα "πιο ικανές" γιατί απλά δεν ισχύει, με λογικά επιχειρήματα.

Παράθεση

Subject to change (Λία)

Founder

H Subject to change έγραψε στις 00:29, 30-04-09:

οχι δεν ειναι δικαιο... αλλα δε της το επιβαλει ο αντρας τηα αυτο.. μονη της το θελει... επισης οκ να πω οτι μια φορα τη βδομαδα ερχεται γυναικα στο σπιτι κ κανει τις βαριες δουλιες αλλα γενικα το πλυσιμο των πιατων και ολα τα σχετικα μικροπραγματα θεωρει οτι ειναι δικια της δουλεια...και επισης οταν ειμαι εγω βοηθας και εγω (σε οτι μαφηνει να συμβαλω)
εγω δε θελω να εργαζομαι τοσες ωρες και να χω και το σπιτι μου και το νοικοκυριο. θεωρω οτι ενα 8ωρο ειναι αρκετο και μετα να παω να συμαζεψω κι να ξεβρωμισω το σπιτι μου...
Από τη στιγμή που δεν είναι δίκαιο, όλα τα άλλα περιττεύουν. Το ότι είναι δική της επιλογή δεν μου λέει κάτι, ελάχιστες από τις επιλογές μας είναι πραγματικά δικές μας. Εσύ πιστεύεις ότι είναι δική σου επιλογή το να κάνεις εσύ όλες τις δουλειές του σπιτιού; Αν είχες μεγαλώσει σε διαφορετικό περιβάλλον, όπου τις δουλειές τις μοιράζονταν και οι δύο γονείς σου εξίσου, πιστεύεις ότι θα είχες την ίδια άποψη; Έτσι και η μητέρα σου, αυτά που είδε στη δική της οικογένεια, αυτά αναπαράγει.
Όπως είπε και η Whitedrum, κάποτε αυτά τα στερεότυπα είχαν όντως νόημα, διότι η γυναίκα δεν δούλευε. Και φυσικά είναι άδικο ο άντρας ΚΑΙ να δουλεύει, ΚΑΙ να κάνει τις μισές δουλειές στο σπίτι, οπότε τις έκανε όλες η γυναίκα. Πλέον όμως, η γυναίκα δουλεύει, αυτά τα στερεότυπα δεν έχουν νόημα και εμείς τα αναπαράγουμε απλά επειδή έτσι μας τα έμαθαν, χωρίς να μας μάθουν ποτέ το γιατί, ώστε να μπορούμε να τα κρίνουμε και να τα αποβάλλουμε.
Open your mind, seriously.

Παράθεση

love_angel (vik-vik!)

Επιφανές Μέλος

H love_angel is addicted to love!♥ έγραψε στις 00:35, 30-04-09:

Αρχική Δημοσίευση από Michelle
Από τη στιγμή που δεν είναι δίκαιο, όλα τα άλλα περιττεύουν. Το ότι είναι δική της επιλογή δεν μου λέει κάτι, ελάχιστες από τις επιλογές μας είναι πραγματικά δικές μας. Εσύ πιστεύεις ότι είναι δική σου επιλογή το να κάνεις εσύ όλες τις δουλειές του σπιτιού; Αν είχες μεγαλώσει σε διαφορετικό περιβάλλον, όπου τις δουλειές τις μοιράζονταν και οι δύο γονείς σου εξίσου, πιστεύεις ότι θα είχες την ίδια άποψη; Έτσι και η μητέρα σου, αυτά που είδε στη δική της οικογένεια, αυτά αναπαράγει.
Όπως είπε και η Whitedrum, κάποτε αυτά τα στερεότυπα είχαν όντως νόημα, διότι η γυναίκα δεν δούλευε. Και φυσικά είναι άδικο ο άντρας ΚΑΙ να δουλεύει, ΚΑΙ να κάνει τις μισές δουλειές στο σπίτι, οπότε τις έκανε όλες η γυναίκα. Πλέον όμως, η γυναίκα δουλεύει, αυτά τα στερεότυπα δεν έχουν νόημα και εμείς τα αναπαράγουμε απλά επειδή έτσι μας τα έμαθαν, χωρίς να μας μάθουν ποτέ το γιατί, ώστε να μπορούμε να τα κρίνουμε και να τα αποβάλλουμε.
Open your mind, seriously.
οκ δεκτα οσα λες και με νοημα...
θενξ για τη συμβουλη νανοικξω το μυαλο μου αλλα θεωρω οτι ειμαια ρκετα ανοιχτομυαλη σε αλλα θεματα... τοσο που μπορει και να κατακριθω για τις αποψεις μου...
στο συγκεκριμενο θεμα ειμαι απολυτη οσον αφορα την οικογενεια που θελω να δημιουργησω εγω... δε θα κρινω εγω μια οικογενεια που ο αντρας καθεται στο σπιτι και κανει τις δουλιες ενω η γυναικα δουλευει... αλλα δε σου κρυβω οτι θα μου φανει περιεργο , οπως και μου φανηκε οταν μου το ανεφερε ενας φιλος μου οτι συμβαινει στην οικογενεια του... στην αρχη παραξενευτηκα αλλα μετα οκ μου φανηκε χαριτωμενο...
ΑΠΛΑ ΔΕ ΘΕΛΩ ΚΑΤΙ ΤΕΤΟΙΟ ΓΙΑ ΤΗΝ ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑ ΠΟΥ ΘΑ ΔΗΜΙΟΥΡΓΗΣΩ ΕΓΩ!

Παράθεση

Subject to change (Λία)

Founder

H Subject to change έγραψε στις 00:44, 30-04-09:

οκ δεκτα οσα λες και με νοημα...
θενξ για τη συμβουλη νανοικξω το μυαλο μου αλλα θεωρω οτι ειμαια ρκετα ανοιχτομυαλη σε αλλα θεματα... τοσο που μπορει και να κατακριθω για τις αποψεις μου...
στο συγκεκριμενο θεμα ειμαι απολυτη οσον αφορα την οικογενεια που θελω να δημιουργησω εγω... δε θα κρινω εγω μια οικογενεια που ο αντρας καθεται στο σπιτι και κανει τις δουλιες ενω η γυναικα δουλευει... αλλα δε σου κρυβω οτι θα μου φανει περιεργο , οπως και μου φανηκε οταν μου το ανεφερε ενας φιλος μου οτι συμβαινει στην οικογενεια του... στην αρχη παραξενευτηκα αλλα μετα οκ μου φανηκε χαριτωμενο...
ΑΠΛΑ ΔΕ ΘΕΛΩ ΚΑΤΙ ΤΕΤΟΙΟ ΓΙΑ ΤΗΝ ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑ ΠΟΥ ΘΑ ΔΗΜΙΟΥΡΓΗΣΩ ΕΓΩ!
Στην οικογένεια που θα δημιουργήσεις εσύ, κάνε ο,τι θες, αλλά όταν λες ότι αυτά είναι "γυναικείες δουλειές" παίρνει η μπάλα όλες τις γυναίκες. Όταν λες ότι αν έβλεπες τον άντρα σου να κάνει δουλειές θα ντρεπόσουν που δεν έκανες εσύ τις δουλειές σωστά, θες να μου πεις ότι δεν πιστεύεις ότι όσες δεν σκέφτονται έτσι και μοιράζονται τις δουλειές εξίσου θα έπρεπε να ντρέπονται; Μη μου λες λοιπόν ότι οι απόψεις σου αφορούν μόνο εσένα και ότι δεν κατακρίνεις το διαφορετικό.
Πέρα από τα παραπάνω, καλό θα ήταν για σένα να προσπαθήσεις να αιτιολογήσεις στον εαυτό σου ΓΙΑΤΙ θες κάτι τέτοιο για την οικογένεια που θα δημιουργήσεις. Να αντικαταστήσεις το "κάνω αυτό επειδή έτσι έμαθα" με το "κάνω αυτό επειδή αυτό είναι το σωστό και έχω και λογικά επιχειρήματα". Μόνο τότε θα είσαι πραγματικά ελεύθερη. Αφού όπως λες το έχεις κάνει σε άλλα θέματα, γιατί όχι σε οτιδήποτε;
(σαν συμβουλή στο λέω αυτό, take it or leave it, μην μου απαντήσεις πάλι με κάτι σαν το παραπάνω)

Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    lugar

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους