Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 66,083 εγγεγραμμένα μέλη και 2,387,815 μηνύματα σε 74,635 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα

Καλώς ήρθατε στο e-steki!

Εγγραφή Βοήθεια

Τις δουλειές του σπιτιού ποιος θα τις κάνει;

Άγγελος

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Άγγελος
Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 33 ετών , επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 9,663 μηνύματα.

O Άγγελος έγραψε στις 20:10, 02-05-09:

Η απαντηση απο το προηγουμενο αρθρο..

The basic reason why unisex must fail is that in the sexual act itself, the man has to be assertive, if tenderly, and the woman has to be receptive. What gives trouble is when men see assertiveness as aggression and women see receptiveness as submission.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Obscura

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη Obscura
H Obscura αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 814 μηνύματα.

H Obscura ,προσπαθώντας να πείσει τον εαυτό της, έγραψε στις 20:13, 02-05-09:

Το οποίο είναι προσωπική γνώμη ενός ψυχαναλυτή (αλήθεια δε μου είπες αν πράγματι ποθούσες τη μάνα σου στα 3 σου). Κι αυτό από το ίδιο άρθρο είναι:

Though scientists disagree about the precise nature and causes of these differences, there is no argument about two points: society plays a tremendous part in shaping the differences, and most women are capable of doing whatever they want. Only in the top ranges of ability, says Kagan, are innate differences significant; for typical men and women, "the biological differences are totally irrelevant." Psychiatrist Donald Lunde agrees. "There is no evidence," he asserts, "that men are any more or less qualified by biological sex differences alone to perform the tasks generally reserved for them in today's societies."

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Άγγελος

Επιφανές Μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 33 ετών , επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 9,663 μηνύματα.

O Άγγελος έγραψε στις 20:36, 02-05-09:

προσωπική γνώμη ενός ψυχαναλυτή
ειπα εγω πως ειναι ερευνα ,? επιστημονικη γνωμη ειναι που συμφωνει με τη δικη μου ...

society plays a tremendous part in shaping the differences, and most women are capable of doing whatever they want. Only in the top ranges of ability, says Kagan, are innate differences significant
tremendous λεει όχι total..!συμφωνω οτι παιζει μεγαλο ρολο το περιβαλλον...

Only in the top ranges of ability
απο αυτα που λεει εξηγηται γιατι τα ανωτερα πιο δυναμικα επιστημονικα σπανια μυαλα-ειδικα στις θετικες και μηχανικες επιστημες- ειναι ανδρικα....με μεγαλη διαφορα.. απο τα γυναικεια...η αγγλικη ερευνα εδειξε πως στα κορυφαια IQ 150 + αντιστοιχουν μια γυναικα για 3 ή 5 ανδρες...Στα ακρα φαινονται καθαρα οι διαφορες των δυο φυλων...

-1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Subject to change (Λία)

Founder

Το avatar του χρήστη Subject to change
H Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Web developer . Έχει γράψει 9,471 μηνύματα.

H Subject to change έγραψε στις 20:48, 02-05-09:

Αρχική Δημοσίευση από Άγγελος
ειπα εγω πως ειναι ερευνα ,? επιστημονικη γνωμη ειναι που συμφωνει με τη δικη μου ...
Εχμμμμ, τα μπέρδεψες λίγο. Επιστημονική γνώμη δεν είναι η γνώμη ενός επιστήμονα, αλλά η γνώμη που βασίζεται σε επιστημονικά στοιχεία.
απο αυτα που λεει εξηγηται γιατι τα ανωτερα πιο δυναμικα επιστημονικα σπανια μυαλα-ειδικα στις θετικες και μηχανικες επιστημες- ειναι ανδρικα....με μεγαλη διαφορα.. απο τα γυναικεια...η αγγλικη ερευνα εδειξε πως στα κορυφαια IQ 150 + αντιστοιχουν μια γυναικα για 3 ή 5 ανδρες...Στα ακρα φαινονται καθαρα οι διαφορες των δυο φυλων...
Μόνο που έχει βρεθεί (google it και θα βρεις άπειρες πηγές) ότι τα αποτελέσματα των IQ tests επηρεάζονται από μόρφωση, κουλτούρα, ακόμα και ...εξάσκηση. Αν λοιπόν στη σημερινή κοινωνία λιγότερες γυναίκες φτάνουν στα ανώτατα επίπεδα μόρφωσης, είναι λογικό να σκοράρουν και σπανιότερα σε πολύ υψηλά επίπεδα IQ. Αν τα IQ tests ήταν ακριβή και αντικειμενικά, θα χρησιμοποιούνταν και σε πολύ περισσότερες εφαρμογές απ'ότι σήμερα.

8 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

epote

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη epote
Ο epote αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 2,484 μηνύματα.

O epote ) έγραψε στις 21:48, 02-05-09:

Αν λοιπόν στη σημερινή κοινωνία λιγότερες γυναίκες φτάνουν στα ανώτατα επίπεδα μόρφωσης, είναι λογικό να σκοράρουν και σπανιότερα σε πολύ υψηλά επίπεδα IQ. Αν τα IQ tests ήταν ακριβή και αντικειμενικά, θα χρησιμοποιούνταν και σε πολύ περισσότερες εφαρμογές απ'ότι σήμερα.
Οι γυναικες ειναι ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΑ ικανοτερες στις κοινωνικες και συναισθηματικες δραστηριοτητες απο τους αντρες.

Το IQ ειναι ΕΝΑ ειδος νοημοσηνης (αφαιρετικη/συνθετικη/αναλυτικη σκεψη), οχι το μοναδικο.

Εξακολουθω να μην καταλαβαινω γιατι προσβαλεστε απο αυτο το πραγμα.

Να ρωτησω κατι μισελ?

Γιατι να σε θελει ενας αντρας?

Οχι αναποδα, γιατι θελεις εσυ εναν αντρα? Αφου δεν εχει να σου προσφερει κατι, οτιδηποτε εχει ενας αντρας το εχεις ηδη απο μονη σου. Αν θελεις συναισθηματικη καλυψη παρε ενα σκυλι η βρεστο στις φιλες σου. Ενας αντρας θα θελει να σε "υποταξει" θα ειναι ανταγωνιστικος και κυριαρχικος. Θα ειναι τσαπατσουλης και συνηθως βρομιαρης, θα μυριζει ο ιδρωτας του και θα αφηνει σγουρες τριχες στο νυπτιρα και πιτσιλιες στο καπακι της λεκανης.

Απο την αλλη, τι να κανω εγω μια γυναικα? Αν θελω σεξ πληρωνω, αν θελω σεξ ΚΑΙ αγαπη πληρωνω λιγο παραπανω, αν θελω καθαρο σπιτι πληρωνω, αν θελω παρεα εχω φιλους. Τι ακριβως μου προσφερει μια γυναικα που ειναι ακριβως το ιδιο πραγμα με εμενα?

Ο λογος που οι ανθρωποι κανουν σχεσεις ειναι η αλληλοσυμπληρωση, ο ενας καλυπτει τις αναγκες του αλλου, αν ειμαστε ολοι αντρες η ολοι γυναικες δεν υπαρχει κανενας λογος να κανουμε τιποτα περα απο τον προφανη βιολογικο.

Εκτος βεβαια αν σε καποια γυναικα που ειναι δυναμικη και κυριαρχικη στη ζωη της της αρεσει να ειναι ΑΚΟΜΑ πιο υποτακτικη και "γατουλα" στις σχεσεις της...Βρε μπας και παιζει τιποτα τετοιο...?χμμμμ...

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Άγγελος

Επιφανές Μέλος

O Άγγελος έγραψε στις 21:58, 02-05-09:

Αν λοιπόν στη σημερινή κοινωνία λιγότερες γυναίκες φτάνουν στα ανώτατα επίπεδα μόρφωσης, είναι λογικό να σκοράρουν και σπανιότερα σε πολύ υψηλά επίπεδα IQ. Αν τα IQ tests ήταν ακριβή και αντικειμενικά, θα χρησιμοποιούνταν και σε πολύ περισσότερες εφαρμογές απ'ότι σήμερα.
http://news.bbc.co.uk/2/hi/uk_news/e...on/4183166.stm

A study to be published later this year in the British Journal of Psychology says that men are on average five points ahead on IQ tests.

Paul Irwing and Professor Richard Lynn claim the difference grows when the highest IQ levels are considered.

Their research was based on IQ tests given to 80,000 people and a further study of 20,000 students.

'Widening gap'

Dr Irwing, a senior lecturer in organisational psychology at Manchester University, told the Today programme on BBC Radio Four the study showed that, up to the age of 14, there was no difference between the IQs of boys and girls.

"But beyond that age and into adulthood there is a difference of five points, which is small but it can have important implications," he said.

"This is against a background of women dramatically overtaking men in educational attainment and making very rapid advances in terms of occupational achievement."

The academics used a test which is said to measure "general cognitive ability" - spatial and verbal ability.

As intelligence scores among the study group rose, the academics say they found a widening gap between the sexes.

There were twice as many men with IQ scores of 125, for example, a level said to correspond with people getting first-class degrees.

At scores of 155, associated with genius, there were 5.5 men for every woman.

στα πανεπιστημια βρηκαν και τους ανδρες και τις γυναικες..και βγαλαν τα σημειωμενα συμπερασματα παραπανω...

Ο λογος που οι ανθρωποι κανουν σχεσεις ειναι η αλληλοσυμπληρωση, ο ενας καλυπτει τις αναγκες του αλλου, αν ειμαστε ολοι αντρες η ολοι γυναικες δεν υπαρχει κανενας λογος να κανουμε τιποτα περα απο τον προφανη βιολογικο.

Εκτος βεβαια αν σε καποια γυναικα που ειναι δυναμικη και κυριαρχικη στη ζωη της της αρεσει να ειναι ΑΚΟΜΑ πιο υποτακτικη και "γατουλα" στις σχεσεις της...Βρε μπας και παιζει τιποτα τετοιο...?χμμμμ...

τα είπες όλα!ειδικα το τελευταιο πετυχε στοχο! BULL'SEYE!

(εχετε ακουσει περιπτωσεις που "δυναμικες " γυναικες,παρατανε τον συνηθως λαπα ανδρα τους και πανε με κανενα απλυτο μπετατζη Αλβανο(ή και άλλης εθνικοτητας δεν εχω κατι με τη συγκεκριμενη..),που τις πλακωνει στις σφαλιαρες και στα μπινελικια?κι αυτες καθονται σαν υποτακτικα παθητικα ζουδια?)η υπερβολικη δυναμικοτητα προς τα εξω(κοινη γνωμη, επαγγελματικο περιβαλλον) ,φερνει την υπερβολικη,έως και αρρωστη. παθητικοτητα-για αλλαγη που λενε..- στις προσωπικες και ιδιως σεξουαλικες σχεσεις?

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Άγγελος : 02-05-09 στις 22:10.
-7 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Subject to change (Λία)

Founder

H Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Web developer . Έχει γράψει 9,471 μηνύματα.

H Subject to change έγραψε στις 22:14, 02-05-09:

Αρχική Δημοσίευση από epote
Οι γυναικες ειναι ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΑ ικανοτερες στις κοινωνικες και συναισθηματικες δραστηριοτητες απο τους αντρες.

Το IQ ειναι ΕΝΑ ειδος νοημοσηνης (αφαιρετικη/συνθετικη/αναλυτικη σκεψη), οχι το μοναδικο.

Εξακολουθω να μην καταλαβαινω γιατι προσβαλεστε απο αυτο το πραγμα.
Διότι:
1. Δεν είναι ακριβές
2. Ακόμη κι αν ήταν, δεν ΑΝΕΧΟΜΑΙ τον κάθε πανίβλακα άντρα (δεν υπονοώ ότι όλοι οι άνδρες είναι πανίβλακες, αλλά υπάρχουν και τέτοιοι, όπως υπάρχουν και αντίστοιχα τέτοιες γυναίκες) να με θεωρεί a priori κατώτερη του (έστω όσον αφορά IQ) επειδή έχω ωοθήκες αντί για όρχεις.
3. Δεν μου αρέσει να περιμένουν από μένα ικανότητες που δεν διαθέτω (πχ κοινωνική ικανότητα, οργάνωση, τάξη και καθαριότητα στο σπίτι) και να με υποτιμούν γι'αυτό ενώ έχω άλλες ικανότητες που θεωρώ μακράν σπουδαιότερες, αλλά είχα την "ατυχία" να τις αποδίδει η κοινωνία στο αντρικό φύλο.
4. Τα 2 και τα 3 φυσικά δεν αναφέρονται μόνο σε μένα, αλλά σε πολλές άλλες γυναίκες, ο ενικός είναι χάριν αμεσότητος.

Να ρωτησω κατι μισελ?

Γιατι να σε θελει ενας αντρας?

Οχι αναποδα, γιατι θελεις εσυ εναν αντρα? Αφου δεν εχει να σου προσφερει κατι, οτιδηποτε εχει ενας αντρας το εχεις ηδη απο μονη σου. Αν θελεις συναισθηματικη καλυψη παρε ενα σκυλι η βρεστο στις φιλες σου. Ενας αντρας θα θελει να σε "υποταξει" θα ειναι ανταγωνιστικος και κυριαρχικος. Θα ειναι τσαπατσουλης και συνηθως βρομιαρης, θα μυριζει ο ιδρωτας του και θα αφηνει σγουρες τριχες στο νυπτιρα και πιτσιλιες στο καπακι της λεκανης.

Απο την αλλη, τι να κανω εγω μια γυναικα? Αν θελω σεξ πληρωνω, αν θελω σεξ ΚΑΙ αγαπη πληρωνω λιγο παραπανω, αν θελω καθαρο σπιτι πληρωνω, αν θελω παρεα εχω φιλους. Τι ακριβως μου προσφερει μια γυναικα που ειναι ακριβως το ιδιο πραγμα με εμενα?

Ίσως να είμαι εξαίρεση, αλλά προσωπικά συνήθως ερωτευόμουν άνδρες που μου μοιάζουν, έχουμε πολλά κοινά και εκτός από ερωτική σχέση, να είμαστε και πολύ καλοί φίλοι. Μπορώ να πω ότι μέχρι στιγμής it worked well.
Αλλά ακόμα κι αν δεν λειτουργούσα έτσι, οι άνθρωποι είναι πολύ διαφορετικοί μεταξύ τους και αυτό δεν έχει να κάνει με το φύλο. Πάντα μπορείς να βρεις κάποιον που να σε συμπληρώνει, όσο κι αν δεν ταιριάζεις με το στερεότυπο του φύλου σου.
Αλήθεια, σύμφωνα με σένα, οι ομοφυλόφιλοι πώς κάνουν σχέσεις;

3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Scandal (Πέτρος)

Tech Manager

Το avatar του χρήστη Scandal
Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών , επαγγέλεται Web developer και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 3,016 μηνύματα.

O Scandal έγραψε στις 22:21, 02-05-09:

(εχετε ακουσει περιπτωσεις που "δυναμικες " γυναικες,παρατανε τον συνηθως λαπα ανδρα τους και πανε με κανενα απλυτο μπετατζη Αλβανο(ή και άλλης εθνικοτητας δεν εχω κατι με τη συγκεκριμενη..),που τις πλακωνει στις σφαλιαρες και στα μπινελικια?κι αυτες καθονται σαν υποτακτικα παθητικα ζουδια?)η υπερβολικη δυναμικοτητα προς τα εξω(κοινη γνωμη, επαγγελματικο περιβαλλον) ,φερνει την υπερβολικη,έως και αρρωστη. παθητικοτητα-για αλλαγη που λενε..- στις προσωπικες και ιδιως σεξουαλικες σχεσεις?
Γιατί βάζεις το δυναμικές σε " ; Επειδή κάνουν αυτά στις σεξουαλικές τους σχέσεις πάει να πει ότι δεν είναι και δυναμικές;
Δε νομίζω όμως ότι θα ήθελαν ποτέ να συζήσουν με αυτούς αυτές οι κάποιες ούτε ότι τους εκτιμούν και πολύ για το μυαλό τους. Απλά περί πηδήματος πρόκειται.

-petros

Παράθεση

Άγγελος

Επιφανές Μέλος

O Άγγελος έγραψε στις 22:28, 02-05-09:

There appear to be no substantial differences between men and women in average IQ. But the distribution of IQ scores is slightly different for men than for women. Men tend to be more heavily represented at the extremes of the IQ distribution. Men are affected by mental retardation more frequently than are women, and they also outnumber women at very high levels of measured intelligence. Womenʼs scores are more closely clustered around the mean.

http://encarta.msn.com/encyclopedia_...elligence.html

αυτη ειναι ίσως η αληθεια τελικα.......ο μεσος ορος της "λογικης" ή μαθηματικης νοημοσυνης
IQ ειναι πρακτικα ισος στα δυο φυλα,αλλα οι ανδρες ειναι και οι πιο βλακες (το εχω δει στη ζωη μου αυτο,πραγματικα βλακες ήταν μονο αγορια-στα ορια των ειδκων αναγκων μιλαμε -...τους ειχα και φιλους,ενω γυναικα τοσο απολυτα ηλιθια δεν εχω συναντησει)....η συναισθηματικη τους νοημοσυνη τις κραταει κοντα στο μεσο....
οποτε οι ανδρες ειναι και οι πιο βλακες και οι πιο εξυπνοι,"λογικα-μαθηματικα"...

με αυτα τα συμπερασματα εχεις καποια αντιρρηση Michelle και οι αλλες γυναικες του φορουμ?σας προσβαλλουν καπου?

Γιατί βάζεις το δυναμικές σε " ; Επειδή κάνουν αυτά στις σεξουαλικές τους σχέσεις πάει να πει ότι δεν είναι και δυναμικές;
¨οχι βεβαια..σαδιστης στο γραφειο-μαζοχιστης στο κρεβατι...
Αυτο νομιζω οτι ειναι ψυχιατρικη νοσος..την εχεις ακουσει?

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Άγγελος : 02-05-09 στις 22:36.
-2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Obscura

Διάσημο Μέλος

H Obscura αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 814 μηνύματα.

H Obscura ,προσπαθώντας να πείσει τον εαυτό της, έγραψε στις 22:30, 02-05-09:

Εγώ έχω ακούσει περιπτώσεις αμόρφωτων και χαμηλού νοητικού επιπέδου ανδρών που ακριβώς για να αντισταθμίσουν αυτή τους την έλλειψη μειώνουν τις γυναίκες και νοιώθουν ανώτεροι. Ή που γι'αυτό το λόγο επιλέγουν όχι και τόσο έξυπνες γυναίκες και μετά νομίζουν ότι ΟΛΕΣ οι γυναίκες είναι έτσι και επιβεβαιώνονται για την πεποίθησή τους ότι οι γυναίκες είναι λιγότερο έξυπνες από τους άνδρες.

7 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Άγγελος

Επιφανές Μέλος

O Άγγελος έγραψε στις 22:35, 02-05-09:

Εγώ έχω ακούσει περιπτώσεις αμόρφωτων και χαμηλού νοητικού επιπέδου ανδρών που ακριβώς για να αντισταθμίσουν αυτή τους την έλλειψη μειώνουν τις γυναίκες και νοιώθουν ανώτεροι. Ή που γι'αυτό το λόγο επιλέγουν όχι και τόσο έξυπνες γυναίκες και μετά νομίζουν ότι ΟΛΕΣ οι γυναίκες είναι έτσι και επιβεβαιώνονται για την πεποίθησή τους ότι οι γυναίκες είναι λιγότερο έξυπνες από τους άνδρες.
σωστα..και αυτες οι περιπτωσεις ειναι αρρωστες και ειναι η αλλη οψη του νομισματος της ανασφαλειας και του ουσιαστικα ελλειματικου αδυναμου χαρακτηρα....
αυτοι οι ανδρες ειναι στην πραγματικοτητα αδυναμοι,και κουφιοι μεσα τους...

-1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

epote

Επιφανές Μέλος

O epote ) έγραψε στις 22:35, 02-05-09:

2. Ακόμη κι αν ήταν, δεν ΑΝΕΧΟΜΑΙ τον κάθε πανίβλακα άντρα (δεν υπονοώ ότι όλοι οι άνδρες είναι πανίβλακες, αλλά υπάρχουν και τέτοιοι, όπως υπάρχουν και αντίστοιχα τέτοιες γυναίκες) να με θεωρεί a priori κατώτερη του (έστω όσον αφορά IQ) επειδή έχω ωοθήκες αντί για όρχεις.
Συνεπως αν σε θεωρει κατωτερη του για καποιο αλλο λογο πχ γιατι εισαι κοντη, η γιατι τρως πρασινα μηλα ειναι οκ?

3. Δεν μου αρέσει να περιμένουν από μένα ικανότητες που δεν διαθέτω (πχ κοινωνική ικανότητα, οργάνωση, τάξη και καθαριότητα στο σπίτι) και να με υποτιμούν γι'αυτό ενώ έχω άλλες ικανότητες που θεωρώ μακράν σπουδαιότερες, αλλά είχα την "ατυχία" να τις αποδίδει η κοινωνία στο αντρικό φύλο.
Ενω το περιμενουν ικανοτητες που εχεις (αλλα δεν εχεις αποδηξει εμπρακτα σε αυτους) δεν σε ενοχλει?

Παρεπιπτοντος γιατι ειναι σπουδαιοτερα τα τυπικα "αντρικα" χαρακτηριστικα? Επειδη αποφερουν περισοτερα χρηματα και ενδεχομενος θεση ισχυος? Ξερεις ποια ειναι τα στατιστικα για εμφραγματα σε επαγγελματα θεσεων ισχυος?

σως να είμαι εξαίρεση, αλλά προσωπικά συνήθως ερωτευόμουν άνδρες που μου μοιάζουν,
Ναι αλλα πως τους συμπεριφερεσαι? Πως σου συμπεριφερονται αυτοι? Μηπως την δυναμικοτητα σου στην καθημερινοτητα την εξισωνεις με καποια αλλη συμπεριφορα ΕΝΤΟΣ της σχεσης?

Αυτο ειναι τοσο πολυ τυπικο its not even funny, ακομα και σε αντρες, κλασικο παραδειγμα οι ceo's και οι πολιτικοι που τους αρεσει να πηγαινουν με τραβεστι για να παραδιδουν την εξουσια τους μια στο τοσο.

Make no mistake η δυναμικοτητα δεν ειναι κατι εγγενες στη γυναικα και πολυ πολυ συχνα το βγαζουν στις σχεσεις τους η το σεξ, i.e. ειναι πολυ υποτακτικες, τους αρεσει να τις ταπεινωνουν και να τις βριζουν κτλ κτλ. Σε αντιθεση για παραδειγμα με τις "υποτακτικες" γυναικες που στο σεξ βγαζουν μια δυναμικοτητα και κυριαρχικοτητα (ειναι σχεδον φολκλορ πλεον η γυναικα που ειναι ντροπαλη και συνεσταλμενη μεχρι που να φτασει στο κρεβατι οποτε και γινεται πορνοσταρ ξερω γω.)

Again τιποτα απο αυτα δεν ειναι "κακο" (η καλο) ειναι απλα γεγονοτα.

Παράθεση

Great Chaos (Όττο)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Great Chaos
Ο Όττο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 50 ετών , επαγγέλεται Παραγωγός και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 3,520 μηνύματα.

O Great Chaos I took a wrong turn in the Freak Parade έγραψε στις 01:38, 03-05-09:

Λοιπόν, τώρα θα μιλήσει η επιστήμη να 'ούμ'.

Είναι επιστημονικά διαπιστωμένο και παγκοίνως πανθομολογούμενο, ότι η βασική ανατομική διαφορά μεταξύ ανδρών και γυναικών, βρίσκεται στο γεγονός ότι ο άνδρας έχει κατά μέσο όρο πολύ πιο ανεπτυγμένο μυικό σύστημα και μεγαλύτερη σωματική αντοχή. Όποιος επιχειρηματολογήσει εναντίον αυτού, την κατάρα μου νά 'χει.

Άρα, ο άντρας εκ κατασκευής και φύσεως, αντέχει σε πολύ μεγαλύτερη σωματική καταπόνηση, σε σχέση με τη γυναίκα.

Άρα ο άντρας θα πρέπει να κάνει όλες τις δουλειές, γιατί αντέχει ο κ@λος του (τώρα κάλος έγραψα, κάτι άλλο έγραψα, άσχετο).

Η αλήθεια πρέπει επιτέλους ν' ακουστεί σε τούτη την άνιση κοινωνία.

(σόρρυ παίδες, αλλά εάν δεν τα έγραφα αυτά, no coco tonight κι είναι και Σάββατο που να πάρει ο Πλούτωνας!!)

13 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Κακή Επιρροή (Αναστασία)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Κακή Επιρροή
H Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 6,729 μηνύματα.

H Κακή Επιρροή εχμ... είπε γεια ...κι έγραψε στις 08:52, 03-05-09:

Οι γυναικες εχουν λιγοτερη αντιληψη του χωρου απο τους ανδρες(κατα μεσο όρο βεβαια,όχι όλες)....Οι γυναικες οδηγοι ειναι λιγοτερες απο τους ανδρες ως αποτελεσμα αυτου,,οποτε οι γυναικες (αυτες ειδικα που εχουν χειροτερη αυτην την αντιληψη..)απο μονες τους οδηγουν λιγοτερο ή προσπαθουν να οδηγουν λιγοτερο...μονο ή περισσοτερο απο αναγκη μετακινησης το κανουν)...αφου δεν τους αρεσει ουσιαστικα-μονο σαν εργαλειο το βλεπουν..)
οποτε η απαντηση ειναι οχι!ο καθε ανθρωπος κανει οτι μπορει για να επιβιωσει αναλογα με τις ικανοτητες τους...υπαρχουν πχ γυναικες που ειναι καλοι οδηγοι(μειοψηφεια)..αυτες σαφως και πρεπει να οδηγουν...τωρα για τις αλλες...αν δεν υπαρχει άλλος τροπος μετακινησης τι να κανουν?αλλα καλυτερ αθα ήταν για αυτου του τυπου τις γυναικες-δημοσιος κινδυνος-να μην οδηγουν ....
τι καλά!
έστω ότι βρίσκεις μία δημόσιο κίνδυνο που είναι η πλειοψηφία μας
αυτό σημαίνει αυτόματα ότι εσύ θα πρέπει να:
  1. Πηγαίνεις εσύ σε όλες τις εξωτερικές δουλειές (πληρωμές λογαριασμών, σούπερ μάρκετ, τράπεζες)
  2. Να σηκώνεσαι μία ώρα νωρίτερα το πρωί ώστε να πηγαίνεις τα παιδιά στον παιδικό και να προλαβαίνεις να είσαι στην ώρα σου στη δουλειά
  3. Να πηγαίνεις μόνος σου κάθε μήνα τα παιδιά στον παιδίατρο τα για τα πρώτα περίπου δύο χρόνια της ζωής τους για τα εμβόλια τους και τις απαραίτητες εξετάσεις τους

Αυτά, είναι το 1/3 των ευθυνών ενός σπιτιού
Αν λόγω μυικής δύναμης, πλένεις και τις κατσαρόλες και τα ταψιά, τρίβεις και το μπάνιο, σηκώνεις τη λεκάνη με τα ρούχα για πλύσιμο και την πας ταράτσα, και αν λόγω ύψους αναλάβεις τα ψηλά ξεσκονίσματα στις βιβλιοθήκες και το καθάρισμα πατζουριών και τζαμιών, αρχίζουμε και σιγά σιγά φτάνουμε στο 1/2
Αν τέλος, αναλάβεις αποκλειστικά και το μαγείρεμα γιατί είναι ΠΑΓΚΟΣΜΙΩΣ γνωστό ότι οι άντρες είναι καλύτεροι μάγειροι/σεφ τότε είσαι στο 1/2 οριστικώς και αμετακλήτως!

Δεν καταλαβαίνω σε τι δεν συμφωνούμε τόσο καιρό..
Αν κάνεις αυτά που το φύλο σου ορίζει, μια χαρά είμαστε

15 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Άγγελος

Επιφανές Μέλος

O Άγγελος έγραψε στις 09:16, 03-05-09:

είπα ότι ειναι προτιμοτερο-καλυτερο να μην οδηγει η ιδια.αλλα να να πηγαινει με τα Μ.μαζικης μεταφορας..ειδικα στις πολεις αυτο επιτασσει και η οικολογια
δεν ειπα να μην οδηγει καθολου...

-2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

epote

Επιφανές Μέλος

O epote ) έγραψε στις 18:03, 03-05-09:

Παρενθεση.

Ο μεσος αντρας εχει καλυτερη χωρικη αντιληψη απο τη μεση γυναικα. Αυτο δεν λεει οτι εχει *καλη* χωρικη αντιληψη.

Οι γυναικες ειναι επικυνδηνες? Οι γυναικες προκαλουν ατυχηματα με θυματα κανα προφυλακτιρα και κανα καθρεφτη οχι 3 παιδια και τους παππουδες τους επειδη νομιζουν οτι ειναι η μετενσκαρκοση του σενα.

Επισις ο μεσος αντρας εχει χειροτερη συναισθηματικη και κοινωνικη αντιλιψη απο τη μεση γυναικα, συνεπως θα πρεπει να μας κανει τη χαρη να μην βγαινει εξω και πριζει τα @@ σε ολες τις κακομοιρες που εκαναν το λαθος να φορεσουν τα καλα τους και να πανε για ενα ποτο με τις φιλες τους ελπιζοντας οτι ΔΕΝ θα τους την πεσουν με τροπο πιο ηλιθιο και απο αρσενικο σκυλο με συνδρομο νταουν ολοι αυτοι οι καταπληκτικοι επιδοξοι γαμπροι.

Ας βλεπουμε και τις δυο πλευρες του νομισματος, γιατι καλα τα λεμε τοση ωρα αλλα δεν κοιταμε και τα ραμματα της δικιας μας γουνας.

(Μα τη παναγια αν βγει καποιο θυλικο και ορμομενη απο τα λογια μου την "πει" στον αγγελο θα την καψω ζωντανη στο συνταγμα - εγω και ολη η αντρικη γκορτεσκα φαλοκρατικη μυικη μαζα μου)

8 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Resident Evil

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Resident Evil
H Resident Evil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,055 μηνύματα.

H Resident Evil (δρυός πεσούσης πας ανήρ ξυλευεται) έγραψε στις 18:18, 03-05-09:

Παρενθεση.

Ο μεσος αντρας <...>

Επισις ο μεσος αντρας <...>
παρένθεση νο 2 (δεν την λέω σε κανένα απλώς μου βγήκε αυθόρμητο).
"Ο μέσος άνθρωπος ΔΕΝ υπάρχει".

συγγνώμη συνεχίστε

9 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Άγγελος

Επιφανές Μέλος

O Άγγελος έγραψε στις 18:21, 03-05-09:

Μα τη παναγια αν βγει καποιο θυλικο και ορμομενη απο τα λογια μου την "πει" στον αγγελο θα την καψω ζωντανη στο συνταγμα - εγω και ολη η αντρικη γκορτεσκα φαλοκρατικη μυικη μαζα μου
Ποτε μεγαλε...Οι πραγματικοι ανδρες δεν βαρανε -ποσο μαλλον καινε γυναικα......Αμα θελουμε να επιτεθουμε ,υπαρχει και άλλος εποικοδομιτικοτατος τροπος που αρεσει και σε εμας και σε αυτες...
αυτη ειναι η ευχη και η καταρα μας..να τις προστατευουμε με όλες μας τις δυναμεις μεχρι να πεθανουμε....Γιαυτο υπαρχουμε ,γιαυτο γεννηθηκαμε και γιαυτο θα πεθανουμε...

Παράθεση

epote

Επιφανές Μέλος

O epote ) έγραψε στις 08:59, 04-05-09:

Ποτε μεγαλε...Οι πραγματικοι ανδρες δεν βαρανε -ποσο μαλλον καινε γυναικα......Αμα θελουμε να επιτεθουμε ,υπαρχει και άλλος εποικοδομιτικοτατος τροπος που αρεσει και σε εμας και σε αυτες...
αυτη ειναι η ευχη και η καταρα μας..να τις προστατευουμε με όλες μας τις δυναμεις μεχρι να πεθανουμε....Γιαυτο υπαρχουμε ,γιαυτο γεννηθηκαμε και γιαυτο θα πεθανουμε...
Οχι φιλτατε, ισοτητα. Ισοτητα means οτι δεν μπορουν να κρυβονται πισω απο το ασθενεστερο σκαρι τους για να λενε οτι χαζομαρες θελουν.

(Πραγμα απιστευτα εκνευριστικο παρεπιπτοντος).

By the way, γυναικες ειναι οχι παιδια με συνδρομο down δεν χρειαζονται ιπποτες να τις προστατευουν δεν χρειαζονται εναρετους αντρες να τους στρωνουν το παλτο τους πανω απο τις λακουβες. Οπως εσυ δεν χρειαζεσαι καποια να σου πλενει τα σοβρακα και να σου μαγειρευει.

Αν τυχει με καποιον που αγαπας εχει καλως αλλα δεν ειναι ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΟ

10 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Άγγελος

Επιφανές Μέλος

O Άγγελος έγραψε στις 09:04, 04-05-09:

Οχι φιλτατε, ισοτητα. Ισοτητα means οτι δεν μπορουν να κρυβονται πισω απο το ασθενεστερο σκαρι τους για να λενε οτι χαζομαρες θελουν.
Η ισοτητα σε όλα ειναι λαθος και για τους ανδρες και για τις γυναικες..και όσο τις φερομαστε όπως λες τοσο αυτες θα γινονται οι κυνικες σκυλες που περιγραφεις...
το ενα φερνει το άλλο...ας σπασουμε τον φαυλο κυκλο μαζι...

Όσο φερεσαι στις γυναικες καλα.(όχι υποτακτικα,αλλα και αυστηρα όπου χρειαζεται),τοσο
μπορει αυτες σιγα σιγα να γινουν καλυτερες....όσο τους φερεσαι βρωμικα ετσι θα σου φερονται και αυτες...

να κρυβονται πισω απο το ασθενεστερο σκαρι τους για να λενε οτι χαζομαρες θελουν.

όχι!όσο και να κρυβονται εσυ αν θελεις να λεγεσαι ανδρας δεν πρεπει να τους ασκησεις φυσικη βια...Λογια φτανουν...τους μυες οι ανδρες δεν τους εχουν για να βαρανε γυναικες..
Για να βαρανε την ιδια τη μητρα που μας γεννησε...!Αυτο ειναι αμαρτια μπροστα σε θεο και ανθρωπους,,(ή και φυση αν θελεις...)

Όταν βαρας γυναικες εισαι ανανδρος....όσο πιο ανδρας εισαι τοσο πιο ανεκτικος πρεπει να εισαι στο να σηκωσεις χερι...αυτο σημαινει άλλωστε βαρυ χερι.....Δυσκολα σηκωνεται,,

Οι περισσοτεροι βιαστες ,σαδιστες κλπ αν παρατηρησεις στις ειδησεις ειναι φλωροι , υπερβολικα ευγενικοι ,ανδρικα μειωμενοι...σιγανα ποταμακια που λεμε....εως και θηλυπρεπεις..αδυναμοι φυσικα//γιαυτο και πεφτουν όλοι απο τα συννεφα μετα ...
και αφου το κανουν κλαιγονται μετα σαν τις γυναικουλες...σπανια εχω δει καποιον δυναμικο ανδρα σε αυτην τη θεση...

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Άγγελος : 04-05-09 στις 09:14.
Παράθεση

Neraida (Bitch...)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Neraida
H Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,916 μηνύματα.

H Neraida Twisted Mind... έγραψε στις 09:21, 04-05-09:

Η ισοτητα σε όλα ειναι λαθος και για τους ανδρες και για τις γυναικες..και όσο τις φερομαστε όπως λες τοσο αυτες θα γινονται οι κυνικες σκυλες που περιγραφεις...
το ενα φερνει το άλλο...ας σπασουμε τον φαυλο κυκλο μαζι...

Όσο φερεσαι στις γυναικες καλα.(όχι υποτακτικα,αλλα και αυστηρα όπου χρειαζεται),τοσο
μπορει αυτες σιγα σιγα να γινουν καλυτερες....όσο τους φερεσαι βρωμικα ετσι θα σου φερονται και αυτες...

Eνω εσεις οι ανδρες ειστε οι καλοι...Ελα με τα συγκαλα σου...
Αυτη η επιμονη που δειχνεις στο να διαχωριζεις ανδρες και γυναικες οσον αφορα στις συμπεριφορες ειναι μεγα λαθος και καποια στιγμη θα το βρεις μπροστα σου...
Αυστηροι οφειλουμε ολοι να ειμαστε πρωτα με τον εαυτο μας και υστερα με τους αλλους ανεξαρτητα απο το φυλο.
Οπως θα εισαι αυστηρος απεναντι στους φιλους σου καποια στιγμη, ετσι θα γινεις και απεναντι στον ανθρωπο σου...
Αυτη τη συσχετηση που κανεις με το φυλο του ατομου ειναι ακυρη.
Για ποιο λογο αδυνατεις να το συνειδητοποιησεις, σορρυ, αλλα δυσκολευομαι υπαρβολικα να το καταλαβω.

και αφου το κανουν κλαιγονται μετα σαν τις γυναικουλες...
Εαν εσυ αγαπας (οπως εχεις πολλες φορες αναφερει) τις γυναικες, χρησιμοποιωντας τετοιες υποτιμητικες εκφρασεις, σορρυ αλλα κατι δεν εχεις καταλαβει σωστα...

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Άγγελος

Επιφανές Μέλος

O Άγγελος έγραψε στις 09:29, 04-05-09:

Eνω εσεις οι ανδρες ειστε οι καλοι...Ελα με τα συγκαλα σου...
είπα εγω αυτο?????????????????????????????????????????

Αν ειναι δυνατον !Όλα τα παιρνετε επιθετικα!....
απλα λεω οτι ισχυει και σε όλους τους ανθρωπους..ο κακος ανδρας θα κανει την κακια γυναικα και αντιστοφως και ο καλος αναλογως...ότι δινεις παιρνεις..
όταν καταπιεζεις πχ μια γυναικα μια ζωη.....Ε,αυτη θα σου συμπεριφερθει ασχημα αναλογως όταν βρει την ανεξαρτησια της,.....αυτο λεω....
Οπως θα εισαι αυστηρος απεναντι στους φιλους σου καποια στιγμη, ετσι θα γινεις και απεναντι στον ανθρωπο σου...
Όταν λεω καλα ,εννοω με καλωσυνη....αλλα και αυστηροτητα όπου χρειαζεται...και ο Χριστος ,φωναξε και εβρισε και τα εσπασε όταν επρεπε..και ήταν αγγελος καλωσυνης αλλου...

Εαν εσυ αγαπας (οπως εχεις πολλες φορες αναφερει) τις γυναικες, χρησιμοποιωντας τετοιες υποτιμητικες εκφρασεις, σορρυ αλλα κατι δεν εχεις καταλαβει σωστα...
γιαυτο λεμε "γυναικουλα" και όχι "γυναικα "...Υπαρχουν γυναικες με δυναμη θελησης και μυαλου απιστευτη..αυτες δεν ειναι γυναικουλες...Αν ο ορος γυναικουλα ειναι μια φορα προσβλητικος για τη γυναικα ,για τον ανδρα ειναι ακομη παραπανω..!

Αυτη η επιμονη που δειχνεις στο να διαχωριζεις ανδρες και γυναικες οσον αφορα στις συμπεριφορες ειναι μεγα λαθος και καποια στιγμη θα το βρεις μπροστα σου...
μα πρεπει να τους διαχωριζουμε..!όχι σε όλα βεβαιως(ο φονος πχ ειναι κακο και κατακριτεο για όλους)δεν μπορουμε να φερομαστε σε ανδρες και γυναικες με τον ιδιο ακριβως τροπο σε όλα,γιατι δεν ειναι ίδιοι σε όλα απλα!Διαφορετικοι ανθρωποι,άρα και φυλα θελουν διαφορετικες συμπεριφορες!(και όχι σε όλα βεβαια..μερικες συμπεριφορες πρεπει να είναι ίδιες απεναντι σε όλους τους ανθρωπους ανεξαιρετως...)

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Άγγελος : 04-05-09 στις 09:41.
Παράθεση

Neraida (Bitch...)

Επιφανές Μέλος

H Neraida Twisted Mind... έγραψε στις 09:36, 04-05-09:

είπα εγω αυτο?????????????????????????????????????????

Αν ειναι δυνατον !Όλα τα παιρνετε επιθετικα!....
απλα λεω οτι ισχυει και σε όλους τους ανθρωπους..ο κακος ανδρας θα κανει την κακια γυναικα και αντιστοφως και ο καλος αναλογως...ότι δινεις παιρνεις..
όταν καταπιεζεις πχ μια γυναικα μια ζωη.....Ε,αυτη θα σου συμπεριφερθει ασχημα αναλογως όταν βρει την ανεξαρτησια της,.....αυτο λεω....

Όταν λεω καλα ,εννοω με καλωσυνη....αλλα και αυστηροτητα όπου χρειαζεται...και ο Χριστος ,φωναξε και εβρισε και τα εσπασε όταν επρεπε..και ήταν αγγελος καλωσυνης αλλου...
Δε φταιω εγω γι αυτα που δινεις στον αλλο να καταλαβει...
Συγγνωμη, εαν παρανοησα...
Τελικα, συμφωνουμε πως ειναι θεμα ανθρωπου και οχι φυλου...ναι?

όταν μια γυναικα φερνετε σαν ανδρας ειναι καλο ?ετσι και όταν ενας ανδρας κανει το αντιστοιχο..το "γυναικουλες "δεν ειναι υποτιμηση για τις γυναικες αλλα για τους ανδρες...
Μια συμπεριφορα ειναι καλη οταν γινεται απο συγκεκριμενα προσωπα....αν ο ανδρας βαζει μανο και μακιγιαζ ,πως τον λετε εσεις οι γυναικες..καλο?Ειαν ιακο το μακιγιαζ γενικα κακο?
όχι!για τον ανδρα ειναι κακο...αλλωστε ,γιαυτο λεμε "γυναικουλα" και όχι "γυναικα "...Υπαρχουν γυναικες με δυναμη θελησης και μυαλου απιστευτη..αυτες δεν ειναι γυναικουλες...
Χρησιμοποιησες τη λεξη "γυναικουλα" για να χαρακτηρισεις καποιον ανδρα που "κλαιγεται", σωστα?
Μηπως τελικα ειναι ατυχης η χρηση αυτης της λεξης, οχι μονο τωρα απο σενα, αλλα γενικοτερα, απο τη στιγμη που υποτιμαται το γυναικειο φυλο και επισης διοτι οπως βλεπεις το να κλαιγεται καποιος δεν ειναι θελα φυλου, αλλα ανθρωπου.
Το οτι εχει επικρατησει εως και σημερα πως καποια ασχημα χαρακτηριστικα και συμπεριφορες ειναι αποκλειστικα των γυναικων, δε σημαινει πως ετσι ειναι κιολας.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη WhiteDrum : 08-06-09 στις 23:06. Αιτία: merge :)
Παράθεση

Άγγελος

Επιφανές Μέλος

O Άγγελος έγραψε στις 09:44, 04-05-09:

Τελικα, συμφωνουμε πως ειναι θεμα ανθρωπου και οχι φυλου...ναι?
πρωτα ανθρωπου και μετα φυλου...αναλογως την περιπτωση....Το υπαρχουν δυο φυλα υπαρχει καποιος λογος...Υπαρχουν συμπεριφορες που συναντωνται περισσοτερο ή λιγοτερο σε καθε φυλο,και καποιες που υπαρχουν το ίδιο και στα δυο φυλα το ίδιο!ειναι δηλαδη κοινα χαρακτηριστικα όλων των ανθρωπων...

Μην πιανεσαι απο τη λέξη σε παρακαλω...
και ο ορος γυναικα ειναι προσβλητικος για εναν ανδρα,όπως και αν πεις μια γυναικα ανδρα..αυτο δε σημαινει πως ειναι κακο το ενα ή άλλο φυλο...

Επισης οι γυναικες κλαινε περισσοτερο απο τους ανδρες γενικα,απλα ειναι ενα ξεσπασμα περισσοτερο παρα αδυναμια...ενω οι ανδρες κλαινε λιγοτερο και δυσκολοτερα(γενικα εκ φυσεως εκδηλωνουν δυσκολοτερα τα συναισθηματα τους-περα απο την κοινωνικη επιρροη ,για να σε προλαβω-αλλα και οι δυο στενοχωριουνται το ιδιο....αλλωστε λεμε γυναικουλα και όχι γυναικα..Αν λεγαμε ..ειναι δειλος σαν γυναικα,τοτε θα ήταν προσβλητικο και για τις γυναικες και για όλο το ανθρωπινο ειδος...

Απλα τα δυο φυλα το εκδηλωνουν διαφορετικα..εγω πχ σπανια κλαιω,(μπορει να βουρκωσω καποιες φορες).αλλα παντα όταν στενοχωριεμαι καταβαζω το κεφαλι και κλεινομαι στον εαυτο μου.....πολυ δυσκολα θα κλαψω...αυτο ειναι και γενετικο -κατασκευης του εγκεφαλου-περα απο την επιρροη των προτυπων της κοινωνιας-για να σε προλαβω παλι...

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Άγγελος : 04-05-09 στις 09:54.
Παράθεση

Neraida (Bitch...)

Επιφανές Μέλος

H Neraida Twisted Mind... έγραψε στις 10:25, 04-05-09:

πρωτα ανθρωπου και μετα φυλου...αναλογως την περιπτωση....Το υπαρχουν δυο φυλα υπαρχει καποιος λογος...Υπαρχουν συμπεριφορες που συναντωνται περισσοτερο ή λιγοτερο σε καθε φυλο,και καποιες που υπαρχουν το ίδιο και στα δυο φυλα το ίδιο!ειναι δηλαδη κοινα χαρακτηριστικα όλων των ανθρωπων...
Το οτι απαντωνται ισως καποιες συμπεριφορες στο ενα φυλο περισσοτερο απ οτι στο αλλο, εχεις αναρωτηθει γιατι συμβαινει?
Οταν οι γονεις και γενικα ο περιγυρος ενος παιδιου χρησιμοποιει εκφρασεις του στυλ "οι ανδρες δεν κλαινε", "μπρστα στις γυναικες αγορι μου, δεν κλαινε, εισαι ενδρας εσυ", "δε θα ντρεπεσαι εσυ τις γυναικες, αλλα εκεινες εσενα! Γυναικες ειναι", τοτε πως περιμενεις εσυ να μαθει διαφορετικα? Μηπως τελικα ειναι θεμα επιρροης του οικογενειακου(κυριως) και μη περιβαλλοντος? Απορω γιατι δεν το βλεπεις, ενω εχει αναφερθει και εχει υποδειχθει μεχρι αυτο το ποστ τοσες φορες...

Μην πιανεσαι απο τη λέξη σε παρακαλω...
και ο ορος γυναικα ειναι προσβλητικος για εναν ανδρα,όπως και αν πεις μια γυναικα ανδρα..αυτο δε σημαινει πως ειναι κακο το ενα ή άλλο φυλο...
Δεν πιανομαι απο λεξεις που δε χρηζουν παρατηρησης, εαν αυτο εννοεις.
Η χρηση μιας τετοιας εκφρασης για το σχολιασμο μιας συμπεριφορας ειναι ακυρη και προσβλητικη. Αδυνατεις ακομα να το καταλαβεις?

Επισης οι γυναικες κλαινε περισσοτερο απο τους ανδρες γενικα,απλα ειναι ενα ξεσπασμα περισσοτερο παρα αδυναμια...ενω οι ανδρες κλαινε λιγοτερο και δυσκολοτερα(γενικα εκ φυσεως εκδηλωνουν δυσκολοτερα τα συναισθηματα τους-περα απο την κοινωνικη επιρροη ,για να σε προλαβω-αλλα και οι δυο στενοχωριουνται το ιδιο....αλλωστε λεμε γυναικουλα και όχι γυναικα..Αν λεγαμε ..ειναι δειλος σαν γυναικα,τοτε θα ήταν προσβλητικο και για τις γυναικες και για όλο το ανθρωπινο ειδος...
Χαιρομαι που αντιλβανεσαι οτι η εκδηλωση συναισθηματων δεν ειναι σημαδι αδυναμιας, μια αντιληψη που δυστυχως επικρατουσε μεχρι πριν καποιες δεκαετιες.
Σε αυτο που διαφωνω καθετα, ειναι, οπως παρατηρησα πιο πανω, στο οτι η εκδηλωση αυτη των συναισθηματων συνδεεται με τη φυση του ατομου ως κριτηριο το φυλο αυτου. Δεν τα εκδηλωνουν δυσκολετερα επειδη το μεν ατομο γεννηθηκε ανδρας και το μεν γυναικα, αλλα διοτι ετσι τους εχουν μεγαλωσει.

Απλα τα δυο φυλα το εκδηλωνουν διαφορετικα..εγω πχ σπανια κλαιω,(μπορει να βουρκωσω καποιες φορες).αλλα παντα όταν στενοχωριεμαι καταβαζω το κεφαλι και κλεινομαι στον εαυτο μου.....πολυ δυσκολα θα κλαψω...αυτο ειναι και γενετικο -κατασκευης του εγκεφαλου-περα απο την επιρροη των προτυπων της κοινωνιας-για να σε προλαβω παλι...
Υπαρχει επιστημονικη αναλυση περι αυτου του συμπερασματος σου? Δεν αναφερομαι σε προσωπικες εκτιμησεις επιστημονων ή μη, αλλα σε συμπερασματα βασει επιστημονικων διεργασιων...Ειλικρινα θα με ενδιεφερε να μελετησω ενα τετοιο αρθρο, εαν υπαρχει.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Neraida : 04-05-09 στις 10:59.
4 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Άγγελος

Επιφανές Μέλος

O Άγγελος έγραψε στις 12:24, 04-05-09:

Το οτι απαντωνται ισως καποιες συμπεριφορες στο ενα φυλο περισσοτερο απ οτι στο αλλο, εχεις αναρωτηθει γιατι συμβαινει?
Μηπως γιατι εχουν διαφορετικο γεννετικο υλικο?
Η φυσιολογια του εγκεφαλου τα δειχνει αυτα...Αρκετα τουλαχιστον..
Υπαρχει και γεννετικη επιρροη και εκμαθηση περιββαλοντος..δεν μπορεις να το δεχτεις αυτο?Λες δηλαδη οτι όλες οι ψυχολογικες διαφορες αναμεσα στα δυο φυλα ειναι ΜΟΝΟ απο το περιβαλλον και δεν υπαρχει καμια γεννετικη προδιαθεση?
Δεν ειναι ακραιο αυτο?
Το λαθος στερεοτυπο ειναι ότι οι ανδρες δεν κλαινε..η σωστη φραση για μενα ειναι "οι ανδρες κλαινε λιγοτερο απο τις γυναικες..)

και το κλαμα σαφως δεν ειναι αδυναμια...ειναι σαν τη χυτρα που αν δεν ανοιξεις βαλβιδα σκαει!εγω εχω σκασει ετσι στο παρελθον και ξερω..),,οι ανδρες δεν θα πουν τιποτα οταν εχουν καταθλιψη ή ψυχολογικα προβληματα,αλλα οταν γινει το μπαμ..θα εχουμε ολικη καταρρευση...ενω οι γυναικες κλαινε ,εκδηλωνονται ρυθμιζοντας τις βαλβιδες τους και εχουν καλυτερα αποτελεσματα...δεν φτανουν στην ολικη καταρρευση..

και ειδικα σε μενα ,οι γονεις μου μου ελεγαν παντα να χαλαρωσω και να εκδηλωνω τα συναισθηματα μου..αλλα εγω πολλες φορες ήμουν σφηγμενος κανοντας ζημια στον ίδιο μου τον εαυτο...

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Άγγελος : 04-05-09 στις 12:30.
Παράθεση

Vkey (Κοινό Μυστικό!!!)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Vkey
H Κοινό Μυστικό!!! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Εκπαιδευτικός . Έχει γράψει 2,419 μηνύματα.

H Vkey ,αφού σκέφτηκε λίγο, έγραψε στις 14:31, 04-05-09:

Χμμμ....

Προσπάθησα...πραγματικά προσπάθησα να τα διαβάσω όλα
Αλλά δεν

Τέσπα...στον δικό μου μικρόκοσμο κυριαρχεί η αυτονόητη αντίληψη ότι τα άτομα που μένουν στο σπίτι κάνουν και οι δύο δουλειές.... Και μάλλον πρέπει να με θεωρώ πολύ τυχερή που δεν χρειάστηκε να το διαπραγματευτώ ή να το επισημάνω στον σύντροφό μου....

Στο δικό μου επίσης μικρόκοσμο που δουλεύουμε και οι δύο ακριβώς τις ίδιες ώρες και που μετακομίζουμε μια στο σπίτι του ενός και μια του άλλου, θεωρούμε αυτονόητο επίσης να μοιραζόμαστε τις δουλειές... έτσι απλά...θα πλύνω τα πιάτα, θα στρώσει το κρεβάτι κλπ...Θεωρούμε επίσης αυτονόητο ότι θα μαγειρέψει αυτός που θέλει και έχει όρεξη αλλιώς και τα ντελίβερι μια χαρά είναι

Πραγματικά θεωρώ χαζό ο ένας από τους δύο επειδή είναι άντρας ή γυναίκα να κάνει τα πάντα ή τίποτα...Είμαστε δύο άτομα που θέλουμε να έχουμε μια κοινή ζωή και κοινές ώρες ξεκούρασης και όσες περισσότερες μπορούμε για να ηρεμούμε...Και το σεβόμαστε....
Απλό και κατανοητό...

Ps: Θα το πω γιατί δεν κρατιέμαι
Σιχαίνομαι τις δουλειές απίστευτα....δεν είμαι καθόλου οργανωτική...προτιμώ τα εύκολα φαγητά (τα μπελαδίδικα τα αναλαμβάνει ο άντρας ) και παρκάρω με 3 κινήσεις
Αυτά
Α....και δεν ξέρω τίποτα από ζαχαροπλαστική...ξέρω όμως να προτείνω τα καλύτερα γλυκά από το ζαχαροπλαστείο της γειτονιάς
(ευτυχώς βρήκα το ακριβώς αντίθετο ον από εμένα )

11 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Lorien

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Lorien
Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 4,294 μηνύματα.

O Lorien έγραψε στις 15:04, 04-05-09:

1. Με τις σημερινες γνωσεις μας, τιποτα ανθρωπινο, δεν ειναι εξαρταται/επηρεαζεται μονο απο περιβαλλον ή μονο απο γενετικο κωδικα.
2. Η εκφραση "κλαιει σα γυναικουλα" απ'οσο γνωριζω προεκυψε κατα τον ιδιο τροπο του "κροκοδειλια δακρυα", δλδ οταν καποιος κλαιει αλλα παιζει θεατρο. Κατι που κανουν κυριως γυναικες, και με τρομερο ταλεντο.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Lorien : 04-05-09 στις 23:21.
1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Obscura

Διάσημο Μέλος

H Obscura ,προσπαθώντας να πείσει τον εαυτό της, έγραψε στις 15:11, 04-05-09:

Υπαρχει και γεννετικη επιρροη και εκμαθηση περιββαλοντος..δεν μπορεις να το δεχτεις αυτο?Λες δηλαδη οτι όλες οι ψυχολογικες διαφορες αναμεσα στα δυο φυλα ειναι ΜΟΝΟ απο το περιβαλλον και δεν υπαρχει καμια γεννετικη προδιαθεση?
Δεν ειναι ακραιο αυτο?
Οπωσδήποτε υπάρχουν προδιαθέσεις που με την αλληλεπίδραση δημιουργούν μία εξαιρετική ποικιλία και πολυπλοκότητα στον κόσμο. Αυτό που με ενοχλεί όμως είναι όταν οι άνθρωποι αποδίδουν μία νομοτέλεια στην προδιάθεση και βάσει αυτής αποδίδουν ρόλους και δημιουργούν τους φαύλους κύκλους της αυτοεκπληρούμενης προφητείας. Ο άνθρωπος οφείλει να υπερβαίνει τη φύση και να αντισταθμίζει τις διαφορές, τα ελλείμματα και τα πλεονάσματα. Έχω κάψει τόσο χρόνο σ' αυτές τις συζητήσεις επειδή πιστεύω ακράδαντα ότι ανεξαρτήτου προδιάθεσης πρέπει να είναι ανοιχτές όλες οι επιλογές, χωρίς ΚΑΜΙΑ προκατάλειψη, ούτως ώστε ο κάθε άνθρωπος να επιλέγει για τον εαυτό του.

Παράθεση

DreamsRevenge

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη DreamsRevenge
H DreamsRevenge αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,241 μηνύματα.

H DreamsRevenge sans toit, ni loi έγραψε στις 15:23, 04-05-09:

Αρχική Δημοσίευση από Vkey
Χμμμ....

Προσπάθησα...πραγματικά προσπάθησα να τα διαβάσω όλα
Αλλά δεν
Και όχι μόνο εσύ φιλενάδα...
μέρες τώρα διαβάζω κι εγώ, θέλω να μπω στην κουβέντα (μετά από μια αναρτησούλα προ κάτι αιώνων...) αλλά κάτι τυχαίνει και δεν προλαβαίνω

θα ήθελα όμως να κάνω μια ερώτηση μονάχα σε όλους όσους αναλύουν φυλετικές διαφορές, γονιδιακές προδιαθέσεις, κοινωνικά πρότυπα, αναπαραγώμενους ρόλους, κλπ, κλπ, κλπ.

Υπάρχει κάποιο πρόβλημα να παραδεχθούμε ότι:
Ένα σπίτι έχει ένα συγκεκριμένο αριθμό εργασιών που πρέπει να γίνονται και κάποια συγκεκριμένη (λόγω υγιεινής και μόνο) συχνότητα επανάληψης? Άντε και μερικές ακόμα που έχουν να κάνουν με την εμφάνιση του ιδρύματος, βλ. καλτσούλες στο πάτωμα του μπάνιου γιατί δεν βρήκε το καλάθι των άπλυτων στα ριμπάουντ.
Και ότι όσοι μένουν σε αυτό οφείλουν να φροντίζουν να εναλλάσσονται στις δουλειές αυτές γιατί κανείς δε γεννήθηκε υπηρέτης του άλλου? Ασχέτως των κοινωνικών ρόλων στους οποίους εκπαιδεύτηκαν οι συγκατοικούντες από τις αντίστοιχες οικογένειες, γιατί ή είμαστε έλλογα όντα και προσαρμοζόμαστε στις συνθήκες ή παραδεχόμαστε ότι ό,τι μας προγραμμάτισαν αυτό είναι και το επαναλαμβάνουμε εφ' όρου ζωής.
Και ακόμα ότι όταν κάποιος φέρνει περισσότερα χρήματα στο σπίτι, μπορεία να δαπανά κάποια από αυτά για να υπάρξει αμοιβόμενη βοήθεια στο σπίτι, δεν κάθεται στα λεφτά του και να περιμένει από τον άλλο να σκοτώνεται στο σίδερο π.χ. επειδή και καλά αυτός είναι που δουλεύει και "τα φέρνει"
Και ότι ακόμα και αν "τα φέρνει" δεν είναι λόγος να μη μαζεύει π.χ. τα ψίχουλα από τον πάγκο της κουζίνας, πρώτον γιατί κάποια πράγματα ανήκουν στη σφαίρα της στοιχειώδους ευγένειας και δεύτερον γιατί στις συνθήκες που ζούμε το βλέπω εξίσου εύκολο να χάσει ο άνδρας τη δουλειά του μια μέρα και να μείνουν με το μισθό της γυναίκας, και τότε?

"τις δουλειές του σπιτιού ποιός θα τις κάνει???"

Καλό απόγευμα σε όλους!!!

16 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

moonlight

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη moonlight
H moonlight αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,526 μηνύματα.

H moonlight έγραψε στις 20:17, 04-05-09:

αμα δεν υπαρχει γενικοτερη καλη διαθεση και συνεννοηση αναμεσα στο ζευγαρι τοτε ουτε και στις δουλειες θα τα βρισκουν... πολυ απλο ειναι το θεμα..

Παράθεση

WhiteDrum (Κατίγκω)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη WhiteDrum
H Κατίγκω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών , επαγγέλεται Γιατρός και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,172 μηνύματα.

H WhiteDrum έγραψε στις 20:37, 04-05-09:

Δεν ειναι ακραιο αυτο?
Άγγελε καλέ μου, ποιός τα λέει όλα αυτά; Ποιος συσχετίζει την ικανότητα των ανθρώπων διαφορετικών φύλων με την απόδοσή τους στις δουλειές του σπιτιού; Ήμαρτον πια! Ότι δεν μας αρέσει να κάνουμε του αποδίδουμε γενετικό χαρακτήρα "Blame DNA for everything".

Παράθεση

QsLv

Πολύ δραστήριο μέλος

Το avatar του χρήστη QsLv
Ο QsLv αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 557 μηνύματα.

O QsLv σε ύφεση έγραψε στις 21:02, 04-05-09:

Αρχική Δημοσίευση από WhiteDrum
Άγγελε καλέ μου, ποιός τα λέει όλα αυτά; Ποιος συσχετίζει την ικανότητα των ανθρώπων διαφορετικών φύλων με την απόδοσή τους στις δουλειές του σπιτιού; Ήμαρτον πια! Ότι δεν μας αρέσει να κάνουμε του αποδίδουμε γενετικό χαρακτήρα "Blame DNA for everything".
Αυτό θυμίζει το τραγελαφικό της μετά-μεσσαιωνικής περιόδου και έπειτα,
όταν είχε αρχίσει δειλά δειλά η (επαν-)ανάτμηση του ανθρωπίνου σώματος στας Ευρώπας.

Κατά τις πρώιμες δημοσιεύσεις Ανατομίας και στους πρώτους Άτλαντες (14ος έως και 18ος αι.),
οι ανατόμοι, επηρεασμένοι από τις διακρίσεις και θέλοντας να ανταπεξέλθουν στις στερεοτυπικές αντιλήψεις (ή ίσως τυφλωμένοι απ'αυτές, ποιος ξέρει) σχεδίαζαν τους σκελετούς ανδρών - γυναικών με τις λεπτές διαφορές τους υπερτονισμένες.

Έτσι, κατέληγαν να έχουν έναν αντρικό σκελετό ο οποίος ήταν ως όφειλε να είναι,
και έναν γυναικείο του οποίου η λεκάνη ήταν τόσο φαρδιά λες και επρόκειτο να κυοφορήσει μωρό ελεφαντάκι και όχι ανθρώπινο μωρό,

ή έναν γυναικείο σκελετό τόσο λεπτοφυή και μικροκαμωμένο που ανατομικά και πρακτικά είχε φυσικές αστάθειες και ανισορροπίες.

Η ανακάλυψη της μικρότερης σχετικής κρανιακής χωρητικότητος των γυναικών έδωσε λαβές για να αποτολμηθεί ο ισχυρισμός οτι οι γυναίκες είναι πιο ηλίθιες από τους άντρες διότι έχουν λιγότερα cc μυαλού.

Μόνο που, για μυστήριο λόγο, ξεχνούσαν το "σχετικής".
Κανένας δεν κυκλοφορούσε, ούτε τότε, ούτε και τώρα βέβαια, με ένα κεφάλι φυτεμένο στο σώμα του ανεξαρτήτως των διαστάσεων του σώματός του, κατά κανόνα.

Διότι είναι απλά μαθηματικά: 10 moles NaCl σε 100 μιλιλίτρα νερού,
έχουν ακριβώς την ίδια συγκέντρωση με 100 moles NaCl σε 1000 μιλιλίτρα νερού,
και αυτό είναι και το σχετικό του πράγματος.

Εξαπλουστευτικό ρεζουμέ:
Δεν είναι γραμμένο στο Χ χρωμόσωμα το "ΚΑΝΕ ΔΟΥΛΕΙΕΣ ΣΠΙΤΙΟΥ" ούτε στο Υ χρωμόσωμα το "ΦΕΡΝΕ ΛΕΦΤΑ ΣΤΟ ΣΠΙΤΙ", τουλάχιστον η μέχρις τώρα χαρτογράφηση δεν έχει δείξει κάτι τέτοιο.

10 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Great Chaos (Όττο)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Great Chaos
Ο Όττο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 50 ετών , επαγγέλεται Παραγωγός και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 3,520 μηνύματα.

O Great Chaos I took a wrong turn in the Freak Parade έγραψε στις 21:52, 04-05-09:

όχι!όσο και να κρυβονται εσυ αν θελεις να λεγεσαι ανδρας δεν πρεπει να τους ασκησεις φυσικη βια...Λογια φτανουν...τους μυες οι ανδρες δεν τους εχουν για να βαρανε γυναικες..
Για να βαρανε την ιδια τη μητρα που μας γεννησε...!Αυτο ειναι αμαρτια μπροστα σε θεο και ανθρωπους,,(ή και φυση αν θελεις...)

Όταν βαρας γυναικες εισαι ανανδρος....όσο πιο ανδρας εισαι τοσο πιο ανεκτικος πρεπει να εισαι στο να σηκωσεις χερι...αυτο σημαινει άλλωστε βαρυ χερι.....Δυσκολα σηκωνεται,,
Να μην δέρνει ο άντρας τη γυναίκα λέει ο άνθρωπος και τον τάραξαν και πάλι (οι γυναίκες;; ) στην αρνητική. Ε βάρα τες πουλάκι μου να είναι ευχαριστημένες...

Οι περισσοτεροι βιαστες ,σαδιστες κλπ αν παρατηρησεις στις ειδησεις ειναι φλωροι , υπερβολικα ευγενικοι ,ανδρικα μειωμενοι...σιγανα ποταμακια που λεμε....εως και θηλυπρεπεις..αδυναμοι φυσικα//γιαυτο και πεφτουν όλοι απο τα συννεφα μετα ...
και αφου το κανουν κλαιγονται μετα σαν τις γυναικουλες...σπανια εχω δει καποιον δυναμικο ανδρα σε αυτην τη θεση...

Ποιος δεν θυμάται τον Δουρή να κλαψουρίζει; Αποτρόπαιη εικόνα, αντίστοιχη του εγκλήματός του. Όποιος πει ότι δεν σκέφτηκε αυτό που λέει ο Άγγελος, λέει απλά ψέμματα...

Αρχική Δημοσίευση από QsLv
Εξαπλουστευτικό ρεζουμέ:
Δεν είναι γραμμένο στο Χ χρωμόσωμα το "ΚΑΝΕ ΔΟΥΛΕΙΕΣ ΣΠΙΤΙΟΥ" ούτε στο Υ χρωμόσωμα το "ΦΕΡΝΕ ΛΕΦΤΑ ΣΤΟ ΣΠΙΤΙ", τουλάχιστον η μέχρις τώρα χαρτογράφηση δεν έχει δείξει κάτι τέτοιο.

Ευτυχώς, αφού εγώ που τυγχάνει να έχω και Χ και Υ χρωμόσωμα, θα έπασχα από διχασμό προσωπικότητας. Η μόνη λύση λοιπόν για να συμβιβάσω τα άτιμα χρωμοσώματά μου θα ήταν να δουλεύω σε συνεργείο καθαρισμού!!

Παράθεση

epote

Επιφανές Μέλος

O epote ) έγραψε στις 22:15, 04-05-09:

κανονικη κατανομη, μεσος ορος κτλ κτλ

ναι ξερω ο μεσος ανθρωπος δεν υπαρχει. Καμια αλλη αμπελοφιλοσοφια βγαλμενη απο διαφημησεις εχουμε (ωστε να σκισουμε τα πτυχια μας) η να συνεχισουμε τη κουβεντα?

-7 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Resident Evil

Επιφανές Μέλος

H Resident Evil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,055 μηνύματα.

H Resident Evil (δρυός πεσούσης πας ανήρ ξυλευεται) έγραψε στις 22:19, 04-05-09:

κανονικη κατανομη, μεσος ορος κτλ κτλ

ναι ξερω ο μεσος ανθρωπος δεν υπαρχει. Καμια αλλη αμπελοφιλοσοφια βγαλμενη απο διαφημησεις εχουμε (ωστε να σκισουμε τα πτυχια μας) η να συνεχισουμε τη κουβεντα?
ένα πετυχημένο σλόγκαν αν προέρχεται από διαφήμιση ΔΕΝ σημαίνει ότι είναι αμπελοφιλοσοφία.
Κατά πάσα πιθανότητα σημαίνει ότι είναι τόσο απλό και εύστοχο ώστε ακόμα και αυτοι που βρίσκονται στην κατωτατη βαθμίδα εξυπνάδας μπορούν να το αντιληφθούν [και επομένως να πιάσει στους περισσότερους]. Τώρα πάντα υπάρχουν και οι ελάχιστοι που θα δυσκολευτούν να κάνουν ακομα και αυτο.

5 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

QsLv

Πολύ δραστήριο μέλος

Το avatar του χρήστη QsLv
Ο QsLv αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 557 μηνύματα.

O QsLv σε ύφεση έγραψε στις 22:24, 04-05-09:

Αρχική Δημοσίευση από Great Chaos
Ευτυχώς, αφού εγώ που τυγχάνει να έχω και Χ και Υ χρωμόσωμα, θα έπασχα από διχασμό προσωπικότητας. Η μόνη λύση λοιπόν για να συμβιβάσω τα άτιμα χρωμοσώματά μου θα ήταν να δουλεύω σε συνεργείο καθαρισμού!!
Μα πώς, η επιδεξιότης των γυναικών στα οικειακά είναι και θέμα γενετικού υποβάθρου.

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

epote

Επιφανές Μέλος

O epote ) έγραψε στις 23:28, 04-05-09:

ένα πετυχημένο σλόγκαν αν προέρχεται από διαφήμιση ΔΕΝ σημαίνει ότι είναι αμπελοφιλοσοφία.
Κατά πάσα πιθανότητα σημαίνει ότι είναι τόσο απλό και εύστοχο ώστε ακόμα και αυτοι που βρίσκονται στην κατωτατη βαθμίδα εξυπνάδας μπορούν να το αντιληφθούν [και επομένως να πιάσει στους περισσότερους]. Τώρα πάντα υπάρχουν και οι ελάχιστοι που θα δυσκολευτούν να κάνουν ακομα και αυτο.
Δικιο εχεις, η στατιστικη ειναι μια βλακεια και μιση.

Εκτος απο οταν μας βολευει, τοτε ειναι καλη.

Newsflash darling ο μεσος ανθρωπος υπαρχει και παραυπαρχει, κοιταξου στον καθρεφτη.

-4 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Neraida (Bitch...)

Επιφανές Μέλος

H Neraida Twisted Mind... έγραψε στις 00:22, 05-05-09:

Αρχική Δημοσίευση από Great Chaos
Ποιος δεν θυμάται τον Δουρή να κλαψουρίζει; Αποτρόπαιη εικόνα, αντίστοιχη του εγκλήματός του. Όποιος πει ότι δεν σκέφτηκε αυτό που λέει ο Άγγελος, λέει απλά ψέμματα...
Τον Δουρη τον θυμομαστε να κλαιει, σα γυναικουλα ομως, οπως ισχυριστηκε ο Αγγελος, σιγουρα οχι.
Υποκριτικα τα δακρυα του μπορει να ηταν, και εαν ηθελε ο φιλος μας να δηλωσει αυτο ακριβως, τοτε λαθος εκφραση χρησιμοποιησε.
Διοτι το "κλαιει σα γυναικουλα" ειναι εκφραση που θελει να δειξει ποσο υποτιμητικο ειναι καποιος να κλαιει.
Δηλαδη:
Οι ανδρες δεν κλαινε, παρα μονο οι γυναικες.
Και για ποιο λογο κλαινε οι δευτερες περισσοτερο, αραγε?
Επειδη ειναι ευαισθητες ντε και η ευαισθησια αυτη ειναι σημαδι αδυναμιας.

Ωραια πραγματα δηλαδη...

εφαγα ιπταμενη κασετινα ,απο κοριτσι στο πισω θρανιο

Εχω φαει εγω βιβλιο στο κεφαλι απο κοριτσι(με λογο βεβαια,την ενοχλουσα συνεχως..)
Ε πες το ντε και αναρωτιομουν τοση ωρα τι ακριβως φταιει!

(χιουμορακι κανω Αγγελε )

5 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Neraida (Bitch...)

Επιφανές Μέλος

H Neraida Twisted Mind... έγραψε στις 00:47, 05-05-09:

Υπαρχει και γεννετικη επιρροη και εκμαθηση περιββαλοντος..δεν μπορεις να το δεχτεις αυτο?Λες δηλαδη οτι όλες οι ψυχολογικες διαφορες αναμεσα στα δυο φυλα ειναι ΜΟΝΟ απο το περιβαλλον και δεν υπαρχει καμια
Δεν ειναι ακραιο αυτο?
Το λαθος στερεοτυπο ειναι ότι οι ανδρες δεν κλαινε..η σωστη φραση για μενα ειναι "οι ανδρες κλαινε λιγοτερο απο τις γυναικες..)
Σε ποια γενετικη επιρροη αναφερεσαι?
Οχι, δεν μπορω να δεχτω οτι το φυλο του ατομου ειναι ενας εκ των παραγοντων αυτων, που καθοριζει τις πραξεις, τα συναισθηματα και τις σκεψεις του, δηλαδη την κοινωνικη του συμπεριφορα.
Εαν εσυ εχεις να μου παρουσιασεις καποιο αρθρο, που υποστηριζει το παραπανω, επιμενω πως θα ηθελα να το μελετησω, διοτι πραγματικα με ενδιαφερει.

Επιπλεον, δεν υπαρχει "λαθος στερεοτυπο". Τα στερεοτυπα ειναι λανθασμενα, εφοσον ειναι αντιληψεις που προκυπτουν απο προκαληψεις απεναντι σε ομαδες, ιδεες και ατομα.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Neraida : 05-05-09 στις 01:55.
Παράθεση

Άγγελος

Επιφανές Μέλος

O Άγγελος έγραψε στις 09:54, 05-05-09:

Οχι, δεν μπορω να δεχτω οτι το φυλο του ατομου ειναι ενας εκ των παραγοντων αυτων, που καθοριζει τις πραξεις, τα συναισθηματα και τις σκεψεις του, δηλαδη την κοινωνικη του συμπεριφορα.
Δηλαδη εσυ λες ότι ως προς την κοινωνικη συμπεριφορα οι ανθρωποι γεννιουνται tabula rasa?ουδεν παρανοικοτερον...

Παράθεση

cibyllian (Μπούι)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη cibyllian
H Μπούι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 40 ετών . Έχει γράψει 1,123 μηνύματα.

H cibyllian τραβώντας τις κοτσίδες της......... έγραψε στις 10:50, 05-05-09:

Δηλαδη εσυ λες ότι ως προς την κοινωνικη συμπεριφορα οι ανθρωποι γεννιουνται tabula rasa?ουδεν παρανοικοτερον...
Συγγνώμη ... αλλά η κοινωνική συμπεριφορά προκύπτει από την επαφή του ανθρώπου με την κοινωνία και τους κανόνες που τη διέπουν. Δεν υπάρχει κάποιο γονίδιο κοινωνικής συμπεριφοράς.
Αν κάποιος γεννηθεί π.χ. στην Ευρώπη θα έχει μια χ κοινωνική συμπεριφορά, αν γεννηθεί στην Κίνα ή στην Ινδία θα έχει μια άλλη κοινωνική συμπεριφορά διαφορετική κατά πάσα πιθανότητα σε κάποια σημεία από την χ κοινωνική συμπεριφορά του Ευρωπαίου.

Παράθεση

Resident Evil

Επιφανές Μέλος

H Resident Evil (δρυός πεσούσης πας ανήρ ξυλευεται) έγραψε στις 10:53, 05-05-09:

Δικιο εχεις, η στατιστικη ειναι μια βλακεια και μιση.

Εκτος απο οταν μας βολευει, τοτε ειναι καλη.

Newsflash darling ο μεσος ανθρωπος υπαρχει και παραυπαρχει, κοιταξου στον καθρεφτη.
too good τότε που ο μέσος άνθρωπος doesn't give a shit για κάθε μπούρδα που διαβάζει στο νετ από ανθρώπους που αποκλίνουν προς τα κάτω από αυτόν.

4 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Άγγελος

Επιφανές Μέλος

O Άγγελος έγραψε στις 12:41, 05-05-09:

Η ένστασή μου είχε να κάνει με το αν η ΚΟΙΝΩΝΙΚΗ ΣΥΜΠΕΡΙΦΟΡΑ είναι επίκτητο ή εκ γενετής χαρακτηριστικό.
Και τα δυο..αναλογως την περισταση..μερικες και τα δυο αλλες μονο κοινωνικη επιταγη..κλπ...

Παράθεση

Neraida (Bitch...)

Επιφανές Μέλος

H Neraida Twisted Mind... έγραψε στις 12:44, 05-05-09:

κοινωικη συμπεριφορα ειναι η συμπεριφορα μας απεναντι στους αλλους ανθρωπους.
και αυτη επηρεαζεται στη βαση της απο το dna μας...
δεν μιλαω για τις εντελως τυπικες συμπεριφορες που ειναι καθαρα κοινωνικες επιταγες..
αλλα το πως αντιδρα ενας ανθρωπος απεναντι σε άλλους...
Δηλαδη το ποσο π.χ. ευγενης ειναι καποιος ειναι αποτυπωμενο στο dna του βασει του φυλου του?
Αυτο ισχυριζεσαι?
Ή εχω καταλαβει λαθος?

Παράθεση

WhiteDrum (Κατίγκω)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη WhiteDrum
H Κατίγκω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών , επαγγέλεται Γιατρός και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,172 μηνύματα.

H WhiteDrum έγραψε στις 23:12, 08-06-09:

Το θέμα άνοιξε πάλι ! Υπενθυμίζω τα φλέγοντα θέματα που αφορούν τις διαφορές των δύο φύλων, ώστε να παραμείνουμε εντός θέματος! Τα εκτός θέματος θα μεταφέρονται στα offtopic θέματα. Και τα flames να αποφεύγονται καλύτερα

Καριέρα Vs Μητρότητα

και
Γυναίκες και θετικές επιστήμες

"Φεμινισμός" εν έτει 2005 και ισότητα των 2 φύλων

Φεμινισμός και μίσος προς τους άνδρες

Οπότε ας μείνουμε στο θέμα του thread :

Αρχική Δημοσίευση από kleftra
Δεν είναι ένα ακόμη θέμα περί ισότητας ούτε διαμάχης των δύο φύλων.
Είναι μια απλή (και ύπουλη ) ερώτηση που μου κατέβηκε τώρα που ετοιμάζομαι να σφουγγαρίσω(βασικά για να το καθυστερήσω γιατί βαριέμαι ).
Εστω ότι έρχεται η στιγμή που συζείτε ή παντρευεστε καποιον/α και φυσικα το σπιτάκι σας δεν θα είναι αυτοκαθαριζόμενο και τα ψώνια δεν θα ερχονται μόνα τους απο το σούπερ μάρκετ, οπότε πως έχετε στο μυαλό σας να κατανεμηθούν οι δουλειές του σπιτιού;
Και μην σας φαίνεται τόσο απλο θεμα καμμια φορά είναι απαραίτητη συνθήκη για μια ομαλή συμβίωση

Παράθεση

alis

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη alis
H alis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,012 μηνύματα.

H alis έγραψε στις 17:35, 15-07-09:

Αρχική Δημοσίευση από misslittledevil
Σε εμενα εννοειται. Οι δουλειες του σπιτιου ειναι κατι το οποιο ετσι κι αλλιως δεν κατεχω , οταν ομως αποφασισω οτι θελω να ζησω με καποιον σαφως κι εγω θα τις κανω. Δεν εχω καμια απαιτηση απο τον καλο μου να κανει δουλειες σπιτιου (ξεσκονισμα, σκουπισμα, σφουγγαρισμα, κλπ) χωρις αυτο να σημαινει οτι δεν θα σηκωνει το χερακι του για τα απλα (=να κατεβασει τα σκουπιδια, να μαγειρεψει ΜΙΑ φορα στο τοσο που δεν θα προλαβω) και εννοειται και τα πιο συνθετα (=ηλεκτρολογικα, υδραυλικα κλπ ).

Χμ,ωραια αποψη..Γενικα συμφωνω...Υπαρχουν καποια πραγματα που πρεπει να κανουμε οι γυναικες και καποια που πρεπει να κανουν οι αντρες..Αλλα σε καποια ειδικη περιπτωση θα πρεπει να ξερει και ο αντρας να κανει μια δουλεια οπως το μαγειρεμα ας πουμε...

Παράθεση

Subject to change (Λία)

Founder

H Subject to change έγραψε στις 17:38, 15-07-09:

Αρχική Δημοσίευση από alis
Χμ,ωραια αποψη..Γενικα συμφωνω...Υπαρχουν καποια πραγματα που πρεπει να κανουμε οι γυναικες και καποια που πρεπει να κανουν οι αντρες..Αλλα σε καποια ειδικη περιπτωση θα πρεπει να ξερει και ο αντρας να κανει μια δουλεια οπως το μαγειρεμα ας πουμε...
Και από που προκύπτει αυτό το "πρέπει" ακριβώς;

6 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Άγγελος

Επιφανές Μέλος

O Άγγελος έγραψε στις 17:45, 15-07-09:

Υπαρχουν καποια πραγματα που πρεπει να κανουμε καλυτερα οι γυναικες και καποια που πρεπει να κανουν καλυτερα οι αντρες
αυτο πιστευω...

Παράθεση

alis

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη alis
H alis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,012 μηνύματα.

H alis έγραψε στις 17:50, 15-07-09:

Αρχική Δημοσίευση από Michelle
Και από που προκύπτει αυτό το "πρέπει" ακριβώς;

Αυτο το ''πρεπει'' προκυπτει απο το γεγονος οτι απλουστατα αν ρωτησεις ενα μεσο αντρα αν θελει η αν μπορει να πλυνει τα πιατα η να σκουπισει η οτιδηποτε θα σου βροντοφωναξει ενα ''ΟΧΙ''...Αρα καποιος πρεπει να το κανει..Και αντιστοιχα μια γυναικα δεν θα θελει να ασχοληθει με τα υδραυλικα η οτιδηποτε...Οποτε σε γενικες γραμμες θα ελεγα οτι το ''πρεπει'' ειναι αρκετα καταλληλο..Μακαρι να μην ηταν ετσι βεβαια....

Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    lugar

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους