Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 66,083 εγγεγραμμένα μέλη και 2,387,815 μηνύματα σε 74,635 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα

Καλώς ήρθατε στο e-steki!

Εγγραφή Βοήθεια

Γιορτή της μητέρας

Lorien

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Lorien
Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 4,294 μηνύματα.

O Lorien έγραψε στις 09:03, 14-05-06:

Ναι σημερα ειναι. Και μεσα στην καθημερινοτητα, την ταχυτητα και το χαος των ημερων μας, ξεχναμε να σκεφτουμε τι τραβανε οι μητερες ολου του κοσμου γενικοτερα.

μητερες σαν τη δικη μου, τη δικη σας.
μητερες που μεγαλωνουν παιδια με ασθενειες,
μητερες που προσπαθουν να γλιτωσουν τα παιδια τους απο τα ναρκωτικα,
μητερες που μεγαλωνουν τα παιδια τους μονες τους,
ή που κανουν 2 δουλιες για να τα βγαλουν περα
μητερες που χασαν τα παιδια τους απο πολεμο
μητερες που αγωνιουν επειδη κινδυνευει το παιδι τους

Θα θελα να τους αφιερωσω το παρακατω (που δε ξερω ποιος το χει γραψει) :

"Οταν νόμιζες ότι δεν κοίταζα, σε κοιτούσα κρυφά και έμαθα από σένα να είμαι υπεύθυνη, να μην ντρέπομαι να κλαίω,
να μην φοβάμαι το σκοτάδι και να αγαπώ με όλη μου την καρδιά.

Όταν νόμιζες ότι δεν κοίταζα, με φίλησες
για καληνύχτα και ένιωσα πως μ’ αγαπάς.

Όταν νόμιζες ότι δεν κοίταζα, μου χαμογέλασες
και ένιωσα την θέρμη του χαμόγελου σου να μου ζεσταίνει το πρόσωπο.

Όταν νόμιζες ότι δεν κοίταζα, μου έφτιαξες το αγαπημένο μου φαγητό
και έμαθα ότι η ευτυχία κρύβεται στις μικρές καθημερινές εκδηλώσεις αγάπης!

Όταν νόμιζες ότι δεν κοίταζα, φρόντιζες έναν άρρωστο φίλο μας
και έμαθα ότι όλοι πρέπει να φροντίζουμε τους συνανθρώπους μας όταν έχουν ανάγκη.Στις δυσκολίες φαίνεται πόσο δυνατή είναι μια φιλία.

Όταν νόμιζες ότι δεν κοίταζα, αφιέρωσες χρόνο και έδωσες χρήματα σε ανθρώπους που ήταν φτωχοί και αδύναμοι. Και έμαθα ότι όλοι πρέπει να συμπαραστεκόμαστε σε όσους είναι αδύναμοι ηθικά και υλικά. Με να τους βοηθάμε τους θυμίζουμε ότι έχουν τα πάντα γιατί είμαστε εμείς κοντά τους.

Όταν νόμιζες ότι δεν κοίταζα, είδα να ταϊζεις μια αδέσποτη γάτα
και έμαθα ότι είναι καλό να φροντίζεις τα ζώα.
Σε κάνει υπεύθυνο και γνωρίζεις πόσο όμορφα νιώθεις όταν δίνεις αγάπη.

Όταν νόμιζες ότι δεν κοίταζα, είδα πόσο υπεύθυνα χειρίστηκες τις πιο δύσκολες καταστάσεις και έμαθα ότι πρέπει να είμαι υπεύθυνη και δυνατή για να αντιμετωπίζω τις δυσκολίες της ζωής.

Όταν νόμιζες ότι δεν κοίταζα, είδα δάκρυα να τρέχουν από τα μάτια σου
και έμαθα ότι κάποια πράγματα στη ζωή, μας πονάνε και ότι δεν είναι ντροπή να κλαίμε…ανακουφίζει την ψυχή. Γνωρίζουμε τον πόνο, μαθαίνουμε να μην τον φοβόμαστε και μας κάνει δυνατούς από κάθε άλλη φορά!

Όταν νόμιζες ότι δεν κοίταζα, έμαθα τα περισσότερα μαθήματα ζωής
για να είμαι καλό και σωστό άτομο για την κοινωνία.

Όταν νόμιζες ότι δεν κοίταζα, σε κοίταξα κρυφά και ήθελα να σου πω:

Σ’ευχαριστώ για όλα τα πράγματα που είδα,

όταν νόμιζες ότι δεν κοίταζα..."

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

4 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Κακή Επιρροή (Αναστασία)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Κακή Επιρροή
H Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 6,729 μηνύματα.

H Κακή Επιρροή εχμ... είπε γεια ...κι έγραψε στις 09:16, 14-05-06:

πολύ ωραίο Lorien

Χρονια πολλά μανούλα μου και χρόνια πολλά σε όλες τις μάνες του κόσμου
Καθώς επίσης και μια ιδιαίτερη και ξεχωριστή μνεία στις μανούλες του e-steki

Να σας χαιρόμαστε όλες

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

dooo

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη dooo
H dooo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,231 μηνύματα.

H dooo έγραψε στις 09:18, 14-05-06:

"μανοοοοοούυυυυυυυυυυυυλαααααααααααααααα..."

βέγγος

πάω να πάρω τη μάμυ μου τελέφωνο.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

kynofilos

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη kynofilos
Ο kynofilos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 311 μηνύματα.

O kynofilos έγραψε στις 09:34, 14-05-06:

Αρχική Δημοσίευση από ΚΑΚΗ ΕΠΙΡΡΟΗ
πολύ ωραίο Lorien

Χρονια πολλά μανούλα μου και χρόνια πολλά σε όλες τις μάνες του κόσμου
Καθώς επίσης και μια ιδιαίτερη και ξεχωριστή μνεία στις μανούλες του e-steki

Να σας χαιρόμαστε όλες

Ζήτωωωωωω!!!!!!!! (Συμφωνώ και σε ευχαριστώ που τα είπες εκ μέρους μου!!)

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Crow_of_Darkness

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη Crow_of_Darkness
Ο Crow_of_Darkness αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 221 μηνύματα.

O Crow_of_Darkness έγραψε στις 09:50, 14-05-06:

Ευχαριστώ Lorien που μου το θύμησες - το είχα αγνοήσει τελείως. Ξέρω, ξέρω είμαι αδικιολόγητος. Τέλος πάντων με τη πρώτη ευκαιρία θα της ευχηθώ τα καλύτερα, αφού πρώτα της δώσω ένα φιλί στο μάγουλο και μια μεγάλη αγκαλιά. Εύχομαι τα καλύτερα για τις μητέρες όλων στο φόρουμ.

Παράθεση

Resident Evil

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Resident Evil
H Resident Evil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,055 μηνύματα.

H Resident Evil (δρυός πεσούσης πας ανήρ ξυλευεται) έγραψε στις 12:37, 14-05-06:

Χρόνια πολλά στις μανούλες του φορουμ...
Παω να παρω τηλέφωνο τη μανούλα μου... (που και 105 να φτάσω πάλι μανούλα θα τη λέω )

Παράθεση

Valder (Λυκούργος)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Valder
Ο Λυκούργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 34 ετών , επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αμπελόκηποι (Αττική). Έχει γράψει 3,291 μηνύματα.

O Valder απορροφημένος στο επίχρυσο τουλάτε του έγραψε στις 13:37, 14-05-06:

Mammy! O' Mammy!

Χρόνια πολλά και στη δική μου μανούλα! Ότι έχει κάνει εκείνη για μένα, δε το χει κάνει άλλο άτομο, τελεία και παύλα. Με σώζει στην κυριολεξία από τα χειρότερα όταν ήταν έγκυος, τραβάει ζόρια για να με μεγαλώσει, άγχη με το σχολείο, άγχη για να είμαι καλά, όταν εχω ανάγκη κάτι και βρεθεί στην Αθήνα τρέχει και κάνει τον αχθοφόρο για να μην κουράσει εμένα...κλπ. Οχι πείτε μου, υπάρχει τίποτε πιο πολύτιμο από τη μάνα;

Χρόνια πολλά και στις δικές σας μανούλες!

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

weak and powerless

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη weak and powerless
Ο weak and powerless αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. . Έχει γράψει 1,432 μηνύματα.

O weak and powerless έγραψε στις 13:54, 14-05-06:

σ' αγαπάω μανούυυλααα

ψ. σήκωσε το γ@μοτηλέφωνο επιτέλους

Παράθεση

The Djinn (Mario)

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη The Djinn
Ο Mario αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 3,168 μηνύματα.

O The Djinn έγραψε στις 14:32, 14-05-06:

ΔΙΔΑΓΜΑΤΑ ΤΗΣ ΜΗΤΕΡΑΣ (Γιατί πάντα η μάνα είναι μόνο μία)

1. ΕΚΤΙΜΗΣΗ ΤΗΣ ΔΟΥΛΕΙΑΣ ΤΟΥ ΑΛΛΟΥ"
Αν πρόκειται να σκοτωθείτε με τον αδερφό σου, πηγαίνετε έξω. Μόλις τελείωσα το σφουγγάρισμα."

2. ΠΡΟΣΕΥΧΗ
"Κάνε την προσευχή σου να βγει ο λεκές από το χαλί."

3. ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΙΣΜΟΣ ΣΤΑ ΤΑΞΙΔΙΑ
"Αν την άλλη Πέμπτη που θα πάω στο σχολείο σου για το τρίμηνο, δεν έχεις καλούς βαθμούς, καλύτερα να έχεις φύγει από το σπίτι πριν γυρίσω."

4. ΛΟΓΙΚΗ
"Δεν έχει γιατί. Γιατί έτσι είπα εγώ."

5. ΤΕΤΡΑΓΩΝΗ ΛΟΓΙΚΗ
"Αν πέσεις και ματώσεις τα γόνατά σου, θα φας το ξύλο της χρονιάς σου γιατί θα έχεις σκίσει και το παντελόνι σου."

6. ΠΡΟΝΟΗΤΙΚΟΤΗΤΑ
"Άλλαξε βρακί, ρε παιδάκι μου. Αν χτυπήσεις και σε πάνε στο νοσοκομείο τι θα πουν οι γιατροί;"

7. ΕΙΡΩΝΕΙΑ
"Σταμάτα να κλαις δίχως λόγο γιατί θα σε κάνω να κλάψεις με λόγο."

8. ΕΥΛΥΓΙΣΙΑ
"Ωραίο πλύσιμο έκανες! Δεν βλέπεις τον σβέρκο σου που είναι μαύρος;"

9. ΩΣΜΩΣΗ
"Κλείσε το στόμα σου και φάε το φαΐ σου."

10. ΑΝΤΟΧΗ
"Δεν θα σηκωθείς από το τραπέζι αν δεν τελειώσεις τα ρεβύθια σου."

11. ΚΑΙΡΙΚΟ ΦΑΙΝΟΜΕΝΟ
"Το δωμάτιό σου είναι σαν να το χτύπησε τυφώνας."

12. ΥΠΟΚΡΙΣΙΑ
"Ό,τι σου λέω εγώ σου φαίνεται παράλογο. Εσύ τα ξέρεις όλα κι εγώ είμαι παράλογη, έτσι;"

13. ΒΙΟΛΟΓΙΚΟΣ ΚΥΚΛΟΣ
"Συνέχισε την γκρίνια και θα δεις! Εγώ σε γέννησα, εγώ σε θα σε σκοτώσω."

14. ΠΑΡΑΔΕΙΓΜΑ ΣΥΜΠΕΡΙΦΟΡΑΣ
"Πού τάμαθες αυτά, ρε παιδάκι μου; Γιατί δεν βλέπεις τον αδερφό σου; Έτσι κάνει;"

15. ΖΗΛΕΙΑ
"Εγώ στην ηλικία σου δεν είχα πα*****ια να φορέσω. Χιλιάδες παιδάκια σήμερα γυρνάνε ξυπόλητα. Μην είσαι αχάριστος."

16. ΔΙΟΡΑΤΙΚΟΤΗΤΑ
"Περίμενε να πάμε σπίτι και θα δεις."

17. ΥΠΟΜΟΝΗ
"Θα το ανοίξουμε όταν πάμε σπίτι."

18. ΙΑΤΡΙΚΗ ΣΥΜΒΟΥΛΗ
"Σταμάτα να αλλοιθωρίζεις γιατί στο τέλος θα μείνεις αλλοίθωρος."

19. ΥΠΕΡΕΥΑΙΣΘΗΣΙΑ
"Βάλε το πουλόβερ σου. Κάνει κρύο και δεν το καταλαβαίνεις."

20. ΧΙΟΥΜΟΡ
"Αν κοπείς με το μαχαίρι μην έρθεις κλαίγοντας σε μένα γιατί θα τις φας από πάνω."

21. ΕΝΗΛΙΚΙΩΣΗ
"Αν δεν φας όλο το φαΐ σου δεν θα μεγαλώσεις."

22. ΓΕΝΕΤΙΚΗ
"Όλα τα χούγια του πατέρα σου πήρες."

23. ΚΑΤΑΓΩΓΗ
"Όταν σου δίνουν κάτι να λες ευχαριστώ. Μην είσαι βλάχος."

24. ΣΟΦΙΑ
"Όταν μεγαλώσεις θα καταλάβεις."

25. ΔΙΚΑΙΟΣΥΝΗ
"Θα κάνεις και συ παιδιά μια μέρα. Μακάρι να σου κάνουν ότι κάνεις εσύ σε μένα."

26. ΑΜΕΤΡΟΕΠΕΙΑ(αμέσως μετά τον γάμο
"Άντε, κάντε κι ένα παιδάκι τώρα. Εγώ είμαι εδώ, εγώ θα το μεγαλώσω."(ένα-δυο χρόνια αργότερα"
Όποιος έχει παιδί κάθεται στο σπίτι του και το μεγαλώνει. Αρκετά! Εγώ τα δικά μου τα μεγάλωσα."

Περα απο τα αστεια ομως, χρονια πολλα στην μητερα μου που πραγματικα τοσα χρονια μου προσεφερε τοσα και ανεχτηκε τοσα μονο και μονο για εμας.
Φυσικα χρονια πολλα και στις μαναδες ολου του κοσμου!

3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Isiliel (Φεγγάρω)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Isiliel
H Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 9,049 μηνύματα.

H Isiliel Salus populi suprema lex esto έγραψε στις 15:19, 14-05-06:

(από ραδιοφωνική εκπομπή γύρω στο 1990)

Η μητρική αγάπη είναι μια χωρίς όρους επιβεβαίωση της ζωής του παιδιού και των αναγκών του.
Η επιβεβαίωση της ζωής του παιδιού έχει δύο όψεις: η μία είναι η φροντίδα και η ευθύνη, οι απόλυτα αναγκαίες για τη διαφύλαξη της ζωής του παιδιού και την ανάπτυξή του, η άλλη πηγαίνει πιο μακριά απʼ την απλή συντήρηση. Είναι η στάση που ενσταλάζει στο παιδί την αγάπη για τη ζωή, που του δίνει το συναίσθημα.
Η μητρική αγάπη σʼ αυτό το δεύτερο στάδιο κάνει το παιδί να νιώθει «είναι ωραίο να έχω γεννηθεί». Αυτό ενσταλάζει στο παιδί την αγάπη για τη ζωή, κι όχι μόνο την επιθυμία να μείνει ζωντανό.
Η γη της επαγγελίας - η γη είναι ένα μητρικό σύμβολο- περιγράφεται με το γάλα και το μέλι που ρέουν άφθονα. Το γάλα είναι το σύμβολο της πρώτης έννοιας, της αγάπης, της φροντίδας και της ασφάλειας.
Το μέλι συμβολίζει τη γλυκύτητα της ζωής την αγάπη γιʼ αυτήν και την ευτυχία να είσαι ζωντανός.
Για να είναι ικανή μια μητέρα να δώσει και από το μέλι, δεν φτάνει μόνο να είναι μια καλή μητέρα, αλλά και ένα ευτυχισμένο άτομο.
Η επίδραση στο παιδί είναι καθοριστική. Η αγάπη της μητέρας για τη ζωή είναι τόσο μεταδοτική όσο και η αγωνία της.
Και οι δύο καταστάσεις έχουν μια επίδραση στην διαμόρφωση της προσωπικότητας του παιδιού.
Το πραγματικό κατόρθωμα της μητρικής αγάπης, βρίσκεται όχι στην αγάπη της μάνας για το νήπιο, αλλά στην αγάπη της για το παιδί που μεγαλώνει .
Το παιδί πρέπει να μεγαλώσει! Πρέπει να ξεφύγει από τη μήτρα της μητέρας, από το μαστό της. Πρέπει τελικά να γίνει μια εντελώς ξεχωριστή ανθρώπινη ύπαρξη.
Η πραγματική ουσία της μητρικής αγάπης είναι η φροντίδα για την ωρίμανση του παιδιού, για την αποκόλληση του από τη μητέρα.
Στην ερωτική αγάπη δύο άνθρωποι που ήταν χωρισμένοι, ξένοι, γίνονται ένα.
Στη μητρική αγάπη δύο άνθρωποι που ήταν ένα, αποχωρίζονται και ακολουθούν ξεχωριστές παράλληλες πορείες.
Η μητέρα πρέπει να επιθυμεί να βοηθήσει τον αποχωρισμό του παιδιού, πράγμα που απαιτεί ανιδιοτέλεια και ικανότητα να δίνεις το παν και να μην θέλεις τίποτʼ άλλο, από την ευτυχία του αγαπημένου προσώπου.

Εύχομαι να έχουμε πάντα τη δύναμη να μεγαλώνουμε τα παιδιά μας σαν να μην ήταν παιδιά μας, αλλά οι γιοί και οι κόρες του κόσμου...

Παράθεση

^^Vampire^^

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη ^^Vampire^^
H ^^Vampire^^ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 133 μηνύματα.

H ^^Vampire^^ έγραψε στις 00:04, 15-05-06:

Άλλαξε η μέρα... Η γιορτή της μητέρας πέρασε, αλλά εγώ πιστεύω ότι η κάθε μέρα της ανήκει. Πρέπει να είναι πολύ δύσκολο να αναθρέψεις ένα παιδί, ακόμα κι αν έχεις και τα λεφτά και τον χρόνο να ασχοληθείς, και προβλήματα υγείας να μην υπάρχουν. Κυρίως όταν υπάρχουν καλά παιδιά σαν εμένα! (μα γιατί μαμά με φωνάζεις πάλι κατσίκα;;; Μια χαρά ζώα είναι τα κατσίκια)

Παράθεση

Dalia

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Dalia
H Dalia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 37 μηνύματα.

H Dalia έγραψε στις 01:50, 26-11-06:

Πανέμορφο κείμενο

Παράθεση

Isiliel (Φεγγάρω)

Επιφανές Μέλος

H Isiliel Salus populi suprema lex esto έγραψε στις 00:44, 07-05-08:

Το επαναφέρω μια που στις 11 Μαϊου 2008 την Κυριακή, είναι η γιορτή της Μητέρας!

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

6 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Nininaou (Ρηνούλα)

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη Nininaou
H Ρηνούλα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 635 μηνύματα.

H Nininaou μουντζούρωσε και έγραψε στις 21:28, 07-05-08:

Ναι, έρχεται η γιορτή! Θέλω να της πάρω ένα δώρο. Εντάξει, το καλύτερο δώρο είναι η αγάπη μου, το ξέρω, αλλά σοβαρά έχετε καμιά ιδέα; Σκέφτομαι να της φτιάξω κάτι με τα χεράκια μου αλλά τι; Μήπως να αγοράσω κάτι συμβολικό ή να κάνω κάτι πρακτικό (π.χ. να συμαζέψω το δωμάτιό μου);

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

newyork (Nancy)

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη newyork
H Nancy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 25 ετών , επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Χαϊδάρι (Αττική). Έχει γράψει 35 μηνύματα.

H newyork I can't take it any longer έγραψε στις 21:43, 07-05-08:

Αρχική Δημοσίευση από Isiliel
Το επαναφέρω μια που στις 11 Μαϊου 2008 την Κυριακή, είναι η γιορτή της Μητέρας!
πάλι καλά γιατί η αλήθεια είναι ότι δεν υπήρχε περίπτωση να το θυμηθω μαζί με το άγχος των εξατάσεων...
μπράβο σου...

Αρχική Δημοσίευση από Nininaou
Ναι, έρχεται η γιορτή! Θέλω να της πάρω ένα δώρο. Εντάξει, το καλύτερο δώρο είναι η αγάπη μου, το ξέρω, αλλά σοβαρά έχετε καμιά ιδέα; Σκέφτομαι να της φτιάξω κάτι με τα χεράκια μου αλλά τι; Μήπως να αγοράσω κάτι συμβολικό ή να κάνω κάτι πρακτικό (π.χ. να συμαζέψω το δωμάτιό μου);
Κάτι απ' τα χεράκια σου θα ήταν υπέροχο.Μπόρεις να της φτιάξεις ένα poster με φωτογραφίες σας μαζί(αυτές που θα είστε αγαπημένες...)
Η δική μου μητέρα ενθουσιάστηκε με αυτό πέρσυ.....
Αν δε μπορείς πάλι συνδίασε πράκτικό και συμβολικό...
Μάζεψε το μισό δωμάτιο σου αλλά πάρ' της και ένα μικρό δωράκι

Παράθεση

Nininaou (Ρηνούλα)

Διάσημο Μέλος

H Nininaou μουντζούρωσε και έγραψε στις 21:49, 07-05-08:

Αρχική Δημοσίευση από newyork
Κάτι απ' τα χεράκια σου θα ήταν υπέροχο.Μπόρεις να της φτιάξεις ένα poster με φωτογραφίες σας μαζί(αυτές που θα είστε αγαπημένες...)
Η δική μου μητέρα ενθουσιάστηκε με αυτό πέρσυ.....
Αν δε μπορείς πάλι συνδίασε πράκτικό και συμβολικό...
Μάζεψε το μισό δωμάτιο σου αλλά πάρ' της και ένα μικρό δωράκι
Καλή ιδέα! Μου αρέσει και το κολλάζ
Παίζει πολύ!
Ευχαριστώ...

Παράθεση

ninaki (nina21)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη ninaki
H nina21 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Λογιστής/ρια . Έχει γράψει 338 μηνύματα.

H ninaki Μπέμπη μου!!! Σε περιμένω... έγραψε στις 11:27, 08-05-08:

Ναι ναι ναι!!! Ρηνούλα αυτό να της κάνεις ... θα της αρέσει πολύ και ειδικά επειδή αφιέρωσες χρόνο για την γιορτή αυτη!
Και ένα τριαντάφυλλο ρόζ μαζί θα ήταν η τέλεια ιδέα!!!

Παράθεση

Rempeskes

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη Rempeskes
Ο Rempeskes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Hair stylist . Έχει γράψει 5,593 μηνύματα.

O Rempeskes έγραψε στις 11:48, 08-05-08:

Kαι εγώ την αγαπώ πολύ.

Παράθεση

Bill

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη Bill
Ο Bill αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 2,195 μηνύματα.

O Bill έγραψε στις 08:43, 11-05-08:

Χρόνια πολλά σε όλες τις μαμάδες!

Και καλα που το είδα γιατί θα το ξεχνούσα με την αφηρημάδα που με καταβάλει τον τελευταίο καιρό.

Να χαίρεστε όλοι και όλες τις μανούλες σας και να τους θυμίζετε κάθε μέρα (και όχι μόνο σήμερα) πόσο σημαντικές είναι.(Το τελευταίο συμπεριλαμβάνει κι εμένα μέσα γιατί δεν τα μπορώ αυτά.)

Παράθεση

Κακή Επιρροή (Αναστασία)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Κακή Επιρροή
H Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 6,729 μηνύματα.

H Κακή Επιρροή εχμ... είπε γεια ...κι έγραψε στις 08:45, 11-05-08:

να χαίρεστε τις Μανούλες σας και χρόνια πολλά σε όλες τις μανούλες του στέκι

Παράθεση

newyork (Nancy)

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη newyork
H Nancy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 25 ετών , επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Χαϊδάρι (Αττική). Έχει γράψει 35 μηνύματα.

H newyork I can't take it any longer έγραψε στις 09:02, 11-05-08:

Σήμερα γιορτάζουν οι μανούλες.......
Χρόνια πολλά σε όλες τις μανούλες του στέκι και οοοοοοοολου του κόσμου.......
Να χαίρονται τα παδάκια τους...
Τα αγγελούδια τους.....

Παράθεση

Nininaou (Ρηνούλα)

Διάσημο Μέλος

H Nininaou μουντζούρωσε και έγραψε στις 15:56, 11-05-08:

Mission accomplished!
Xάρηκε πολύ η μανούλα μου!

Παράθεση

borat (Γιάννης.-)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη borat
Ο Γιάννης.- αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 33 ετών , επαγγέλεται Μαέστρος και μας γράφει απο Ερμιόνη (Αργολίδα). Έχει γράψει 4,524 μηνύματα.

O borat ΖΟΡΤ έγραψε στις 16:03, 11-05-08:

Εγώ πάλι της πήρα ένα παγωτό...

(αφραγκίες γαρ)

Παράθεση

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Γίδι
H Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 11,605 μηνύματα.

H Γίδι υπό τις διαταγές της Μπριάμ έγραψε στις 22:28, 11-05-08:

Εγώ ήρθα. Οκ, και της έφερα και σοκολατάκια, αμέ!

Παράθεση

Vkey (Κοινό Μυστικό!!!)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Vkey
H Κοινό Μυστικό!!! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Εκπαιδευτικός . Έχει γράψει 2,419 μηνύματα.

H Vkey ,αφού σκέφτηκε λίγο, έγραψε στις 23:45, 11-05-08:

Eγώ πάλι λουλουδάκια της έστειλα!
Αλλά χάρηκε πάρα πολύ!

Παράθεση

Isiliel (Φεγγάρω)

Επιφανές Μέλος

H Isiliel Salus populi suprema lex esto έγραψε στις 01:26, 08-05-11:

Χρόνια πολλά σε όλες τις μανούλες του κόσμου!

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

kaleidoscope

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη kaleidoscope
H kaleidoscope αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 7,727 μηνύματα.

H kaleidoscope Your attitude determines your altitude έγραψε στις 01:31, 08-05-11:

Άντε και στα δικά μας

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

love_angel (vik-vik!)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη love_angel
H vik-vik! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών , επαγγέλεται Ηθοποιός και μας γράφει απο Αρφαρά (Μεσσηνία). Έχει γράψει 4,571 μηνύματα.

H love_angel is addicted to love!♥ έγραψε στις 01:43, 08-05-11:

χρονια πολλα μαδουρλινι μουυυυ! σαγαπαω πολυ πολυ πολυ!!!
και χρονια πολλα φυσικα σε ολες τις μαμαδες του κοσμου!
και του χρονου με ΥΓΕΙΑ!

Παράθεση

karotenia

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη karotenia
H karotenia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Nail artist . Έχει γράψει 294 μηνύματα.

H karotenia i follow rivers! έγραψε στις 01:58, 08-05-11:

χρονια πολλα και στην δικια μου!!!!!!!!!
την αγαπαω πολυ!!!!!! <3
οταν ημουνα μικρη της ζωγραφιζα παντα καρτα και τωρα που εφυγα για να σπουδασω επειδη της λειπω τις εχει κολλημενες πανω στον καθρεφτη για να τις βλεπει καθε πρωι!!!!!!!!!!!!!!!

Παράθεση

rosa azul

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη rosa azul
H rosa azul αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,105 μηνύματα.

H rosa azul έγραψε στις 07:33, 08-05-11:

"Της Μάνας Μου", Άγγελος Σικελιανός

Χρονια Πολλα στις Μητερες ολου του κοσμου !
(...και στη μανουλα μου φιλια και την αγαπη μου )

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη rosa azul : 08-05-11 στις 07:35. Αιτία: βελτιωση
Παράθεση

ἅλς

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη ἅλς
Ο ἅλς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 2,081 μηνύματα.

O ἅλς Παυση πλου σε αυτη τη θαλασσα .... έγραψε στις 09:57, 08-05-11:

Χρόνια πολλά στις μαμάδες του φόρουμ

Μάνα
Γεράσιμος Μαρκοράς

Μάνα! Δε βρίσκεται
λέξη καμία
νάχει στον ήχο της
τόση αρμονία,
σαν ποιος να σ' άκουσε
με στήθος κρύο,
όνομα θείο;

Παιδί από σπάργανα
ζωσμένο ακόμα,
με χάρη ανοίγοντας
γλυκά το στόμα,
γυρνάει στον άγγελο
που τ' αγκαλιάζει
και μάνα κράζει.

Στον κόσμο τρέχοντας
ο νέος διαβάτης
πέφτει στ' αγνώριστα
βρόχια τσ' απάτης,
και αναστενάζοντας,
Μάνα μου! Λέει,
Μάνα! Και κλαίει.

Της νιότης φεύγουνε
τ' άνθια κ' η χάρη
τριγύρω σέρνεται
με αργό ποδάρι,
ώσπου στην κλίνη του,
σα βαρεμένος,
πέφτει ο καημένος.

Και πριν την ύστερη
πνοή του στείλει,
αργά ταράζονται
τα κρύα του χείλη,
και με το μάνα μου!
πρώτη φωνή του,
πετά η ψυχή του.

&

”Κι ένα τέταρτο μητέρα αρκεί για δέκα ζωές και πάλι κάτι θα περισσέψει”

- Οδυσσέας Ελύτης, ”Με τον πλησίον”

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη ἅλς : 08-05-11 στις 10:11.
6 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

venividivici

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη venividivici
H venividivici αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 16,737 μηνύματα.

H venividivici έγραψε στις 09:41, 12-05-13:

Η μαμά

Η μαμά η γλυκιά
Που μ’ αγαπά μ’ όλη της την καρδιά
Είναι πάντα στο πλευρό μου
Φύλακας και άγγελος μου
..........................................
Πόσο θα ’θελα να τη φιλήσω
Στην αγκαλιά μου να τη σφίξω
Να της δώσω δυο φιλιά
Με αγάπη και χαρά.

Γιάννης Ρίτσος
Μητέρα..

…Είχαμε τον κήπο στην άκρη της θάλασσας.
Απ’ τα παράθυρα γλιστρούσε ο ουρανός
κι η μητέρα καθισμένη
στο χαμηλό σκαμνί
κεντούσε τους αγρούς της άνοιξης
με τα ανοιχτά κατώφλια των άσπρων σπιτιών
με τα όνειρα των πελαργών στην αχυρένια στέγη
γραμμένη στη λευκή διαφάνεια…

Η μητέρα μού κρατούσε τα χέρια.
Μα εγώ
πίσω απ’ τον τρυφερό της ώμο
πίσω απ’ τα μαλλιά της τα χλωμά
στρωτά μ’ ένα άρωμα υπομονής και ευγένειας
κοιτούσα σοβαρός τη θάλασσα…

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 4 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

venividivici

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη venividivici
H venividivici αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 16,737 μηνύματα.

H venividivici έγραψε στις 09:04, 11-05-14:

Μάνα, μανούλα, μαμά....
Σε όλες τις μαμάδες του κόσμου Χρόνια Πολλά και στις "παλιές" αλλά και στις "νέες" γιατί όσο μεγάλος ή μικρός αν είσαι ηλικιακά πάντα σαν παιδί βασανίζεις τη μάνα σου....

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 3 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

prinCess.

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη prinCess.
H prinCess. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 24 ετών . Έχει γράψει 5,644 μηνύματα.

H prinCess. έγραψε στις 11:36, 11-05-14:

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 3 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

nikolaos p.

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη nikolaos p.
Ο nikolaos p. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 190 μηνύματα.

O nikolaos p. έγραψε στις 13:46, 11-05-14:

Χρόνια Πολλά σε όλες τις μητέρες!

Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Βρείτε παρόμοια

• Παρόμοια Θέματα
    • Σχέση μητέρας και κόρης: Mία ανταγωνιστική αγάπη; - Από Γίδι
      Το θέμα έχει λάβει 45 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Γονείς και η ανατροφή των παιδιών.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 04-01-15 στις 23:10.
    • Η απώλεια της μητέρας μου - Από ZorikiaGomena
      Το θέμα έχει λάβει 11 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Συζήτηση ...επι προσωπικού.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 07-01-13 στις 21:36.
    • Γιορτή Αποφοίτησης - Από prinCess.
      Το θέμα έχει λάβει 24 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Γ' Λυκείου & Απόφοιτοι.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 13-06-11 στις 22:05.
    • Γιορτή των αγγέλων 2009! - Από korinoula22
      Το θέμα έχει λάβει 21 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Εξωσχολικές Δραστηριότητες.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 03-12-09 στις 12:03.
  • Προηγούμενο Θέμα Επόμενο Θέμα

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους