Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 66,078 εγγεγραμμένα μέλη και 2,387,684 μηνύματα σε 74,626 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα

Καλώς ήρθατε στο e-steki!

Εγγραφή Βοήθεια

Τι λέμε σε κάποιον που θέλει να αυτοκτονήσει;

Subject to change (Λία)

Founder

Το avatar του χρήστη Subject to change
H Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Web developer . Έχει γράψει 9,471 μηνύματα.

H Subject to change έγραψε στις 01:26, 21-05-06:

Πως αποτρέπουμε κάποιον απο την αυτοκτονία όταν πχ λόγω ερωτικής απογοήτευσης ή επαγγελματικού προβλήματος είναι αποφασισμένος; Ή όταν λέει οτι αν συμβεί το Χ θα αυτοκτονήσει; Τι επιχειρήματα θα χρησιμοποιούσατε ώστε να τον κάνετε να δει καθαρά τα πράγματα;
Ιδιαίτερα χρήσιμη θα ήταν και η γνώμη των ψυχολόγων της παρέας αλλά φυσικά όχι μόνο.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

kleftra (Γεωργία-Γωγούλα-Γωγώ...ακούω σε όλες τις παραλλαγές)

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη kleftra
H Γεωργία-Γωγούλα-Γωγώ...ακούω σε όλες τις παραλλαγές αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,633 μηνύματα.

H kleftra οι φωνές στο κεφάλι της, της είπαν κι έγραψε στις 01:34, 21-05-06:

Αν κάποιος είναι αποφασισμένος (και δεν το πετάει έτσι τυχαία) τον αφήνουμε στα χέρια ενός ειδικού.Καμμιά φορά δεν είναι μόνο το τι θα πεις(κάτι που μπορεί να σου υπαγορεύσει ένας ψυχολόγος) αλλά και πως θα το πεις.Κάθε άτομο θέλει ξεχωριστή αντιμετώπιση.Μην μπεις στην διαδικασία(αν το μνμ δεν είναι γενικό και αόριστο) να αποτρέψεις κάποιον μόνη σου όσο καλοπροαίρετες κι αν είναι οι προθέσεις σου.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Subject to change (Λία)

Founder

H Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Web developer . Έχει γράψει 9,471 μηνύματα.

H Subject to change έγραψε στις 01:36, 21-05-06:

kleftra δεν είναι πάντα εύκολο όμως να τον αφήσεις στα χέρια ειδικού. Πχ όταν στο λέει κάποιος που δεν γνωρίζεις καλά προσωπικά αλλά κυρίως μέσω net, τότε δεν μπορείς να κάνεις και πολλά...

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

MonaXoS (Δημήτρης Αγοραστός)

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη MonaXoS
Ο Δημήτρης Αγοραστός αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 32 ετών και επαγγέλεται Ψυχολόγος . Έχει γράψει 1,527 μηνύματα.

O MonaXoS έγραψε στις 01:39, 21-05-06:

Δεν θα σου απαντήσω τώρα σε αυτό γιατί είναι κάπως γενικό έτσι όπως το θέτεις (και γιατί το μυαλό έχει κολλήσει τέτοια ώρα... ).

Θα σου πω όμως πως οι αυτοκτονίες γίνονται κυρίως από άτομα με προϋπάρχοντα ψυχολογικά προβλήματα (90% περιπτώσεων). Οπότε το πιο πιθανόν είναι ένας που θα σου πει ότι θέλει να αυτοκτονήσει να είναι ήδη κάτω από ψυχολογική παρακολούθηση και άρα το καλύτερο που έχεις να κάνεις είναι να τον ηρεμήσεις, να του πιάσεις κουβέντα και να τον πείσεις να πάρει τον ψυχολόγο του το συντομότερο δυνατόν.

Αλλά στην περίπτωση (10%) που δεν έχει εκδηλώσει κάποια άλλο ψυχολογικό πρόβλημα προηγουμένως, καταρχήν θα πρέπει να χαλαρώσεις και να μην τρομάξεις. Οι περισσότεροι λένε ότι σκέφτονται να αυτοκτονήσουν (αυτοκτονικός ιδεασμός), λιγότεροι δείχνουν να είναι έτοιμοι (τάση), ακόμα λιγότεροι το προσπαθούν (απόπειρα) και ακόμη λιγότεροι το καταφέρνουν. Άρα θα πρέπει να λάβεις το μήνυμα όπως θα το λάμβανες εάν κάποιος σου έλεγε: Νοιώθω ότι βρίσκομαι σε αδιέξοδο και ότι η ζωή μου έχει πολλά εμπόδια. Σε αυτή την περίπτωση πάλι δεν μπορείς να κάνεις κάτι άμεσα (με την έννοια να τον αποτρέψεις "μαγικά") πέρα από την στήριξη. Και τις περισσότερες φορές αρκεί...

Ουφ. τα είπα! έκανα 15 λεπτά να τα γράψω!

A! απλά να τονίσω ότι και ο ψυχολόγος δεν είναι μάγος... Δεν έχει την "αντι-αυτοκτονική" συνταγή. Βλέποντας και κάνοντας. Οπότε δεν μπορώ να σου δώσω (όχι μόνο εγώ, αλλά κανένας άλλος) "οδηγό" ή κάτι τέτοιο...

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη MonaXoS : 21-05-06 στις 01:41.
Παράθεση

Subject to change (Λία)

Founder

H Subject to change έγραψε στις 01:40, 21-05-06:

Το ξέρω οτι σπανίως φτάνουν στο σημείο αυτό, αλλά δεν ξέρεις ποτέ...

Παράθεση

kleftra (Γεωργία-Γωγούλα-Γωγώ...ακούω σε όλες τις παραλλαγές)

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη kleftra
H Γεωργία-Γωγούλα-Γωγώ...ακούω σε όλες τις παραλλαγές αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,633 μηνύματα.

H kleftra οι φωνές στο κεφάλι της, της είπαν κι έγραψε στις 01:50, 21-05-06:

Αρχική Δημοσίευση από Michelle
kleftra δεν είναι πάντα εύκολο όμως να τον αφήσεις στα χέρια ειδικού. Πχ όταν στο λέει κάποιος που δεν γνωρίζεις καλά προσωπικά αλλά κυρίως μέσω net, τότε δεν μπορείς να κάνεις και πολλά...
Μπορείς να τον προτρέψεις να μιλήσει σε ένα ειδικό.Ξέρω πως αυτό δεν είναι εύκολο να πείσεις κάποιον να το κάνει, ειδικά αν δεν τον γνωρίζεις και καλά.Επίσης υπαρχουν και τηλεφωνικές γραμμες υποστήριξης.Στα λέω όλα αυτά για να μην αναλάβεις εσύ το βάρος της ευθύνης στην ατυχή περίπτωση που ο φίλος σου πραγματοποιήσει την επιθυμία του.

Παράθεση

Subject to change (Λία)

Founder

H Subject to change έγραψε στις 01:54, 21-05-06:

Καλή ιδέα οι τηλεφωνικές γραμμές υποστήριξης. Μήπως ξέρεις καμία ή που να βρώ να του πω;

Παράθεση

Διακεκριμένο μέλος

Ο Δημήτρης Αγοραστός αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 32 ετών και επαγγέλεται Ψυχολόγος . Έχει γράψει 1,527 μηνύματα.

O MonaXoS έγραψε στις 02:22, 21-05-06:

http://www.psychognosia.gr/Links_Helptelephons.htm
http://www.akto.gr/services/faq.html

Παράθεση

Corpse Bride

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Corpse Bride
H Corpse Bride αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,011 μηνύματα.

H Corpse Bride έγραψε στις 03:22, 21-05-06:

Παντως μην του πεις τι φυτοφαρμακο να παρει, θα βρεις τον μπελα σου αν κραταει logs!
Σε καθε περιπτωση, τις ανακοινωσεις μεσω νετ σε αγνωστο για αυτοκτονιες τις θεωρω τελειως απιθανες να συμβουν, αλλα θα συμφωνησω για το να παει σε ψυχολογο.

Παράθεση

Κακή Επιρροή (Αναστασία)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Κακή Επιρροή
H Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 6,729 μηνύματα.

H Κακή Επιρροή εχμ... είπε γεια ...κι έγραψε στις 11:26, 21-05-06:

Στο παρελθόν είχα μια φίλη που πολύ συχνά κλαιγόταν για την χάλια ζωή της και κάποια στιγμή ανέφερε την λέξη αυτοκτονια....

Με έπιασε πανικός και δεν ήξερα τι να κανω και τι να της πω...
Ξαφνικά ένοιωσα να έχω την ευθυνη της ζωής της
Αρχισα να ρωταω δεξια κι αριστερα τι να κανω και πως να το κανω και τι να της πω

Εφτασα μέχρι σε ψυχολογο.... εγω αντι αυτης.... για λογαριασμό της...

Εμαθα λοιπόν ότι τα άτομα που σκοπεύουν όντως να αυτοκτονήσουν ΔΕΝ ΤΟ ΑΝΑΚΟΙΝΩΝΟΥΝ ΠΟΤΕ!
Κανουν πραγματα που ειναι ενδειξεις αλλά δεν λενε ποτε... θα αυτοκτονήσω ή θέλω να αυτοκτονήσω... ή σκέφτομαι να αυτοκτονήσω...
Τα πράγματα που κανουν αφορουν κυριως αυτους που ειναι πολυ κοντα τους (οικογενεια και στενους φιλους)
Παράδειγμα: Παιρνουν ξαφνικά τηλέφωνο και σου λενε... ρε συ... εισαι κολληταρι και σε αγαπω πολύ... θέλω να σου χαρισω όλα μου τα αγαπημένα μου cd

Κοινώς και με κάποιο ιδιομορφο τροπο σου κληροδωτουν τα αγαπημένα τους αποκτήματα, σου λένε ότι σε αγαπουν και "κλεινουν τους ανοιχτους λογαριασμούς τους"

Οι περιπτώσεις σαν αυτή που περιγραφεις, ως επι το πλήστον είναι τα μάλα απογοητευμένα και στεναχωρημένα άτομα που έχουν απόλυτη ανάγκη την προσοχή σου... η πιθανότητα όμως του να αυτοκτονήσουν είναι μηδαμινή ως ανύπαρκτη.

Υπάρχουν επίσης άτομα που προσπαθούν με αυτή την κουβέντα που θα σου πουν, να σε χειραγωγήσουν και να σε εκβιάσουν ψυχολογικά ωστε να εισαι του χεριου τους...
Στις περισσοτερες περιπτωσεις το κανουν χωρις να το καταλάβουν...

ΑΝ λοιπόν έχεις το κουράγιο και την επόμενη φορα που θα σου πει... "αν συμβει αυτό, θα αυτοκτονήσω" γυρίσεις και του πεις..."ε οκ αν νομίζεις ότι αυτό είναι το καλύτερο για σενα και ότι έτσι θα λύσεις τα προβλήματα σου, κάντο" ... κατά κανόνα θα αντιμετώπισεις ένα επιθετικό άτομο που δεν θα το πιστεύει αυτο που του λες και που θα θυμωσει μαζί σου που δεν το καταλαβαίνεις...

Είναι επίσης πολύ πιθανό το άτομο το οποίο αναφέρεις να σε ζηλεύει για την κατάσταση που βρίσκεσαι όπως την έχει πλάσει στο μυαλό του και να μιζεριάζει με την δική του ζωή...
Ατομα που κλαιγονται όλη την ώρα για την άδικη ζωή και το πόσο χάλια περνάνε υπάρχουν παντού και πολλά.... αυτό που αποζητούν κατα βάθος είναι να νοιώσουν καλύτερα κάνοντας σε να νοιώσεις θκατα καθώς και ευθυνη για τη δική τους ζωή....

Στο παρελθόν με αυτή τη φίλη, μου έχει τύχει να νοιώθω ΤΥΨΕΙΣ που εγώ ήμουν "καλά" ενω αυτή δεν ήταν! Κι όταν τα έβαλα κάτω ειδα ότι η ζωή της ήταν κατα κανόνα πολύ καλύτερη απ τη δική μου αλλα την αντιμετώπιζε με πολύ διαφορετικό τροπο και με σαφως πολύ λιγοτερη αισιοδοξία απ οτι εγω.....

Μην νοιώθεις υπεύθυνη για τη ζωή των άλλων... δεν είσαι! Είσαι υπεύθυνη μόνο για τη δική σου πορεία ζωής....
Μην χάνεις τον προσανατολισμό σου απ τα δικά σου προβλήματα με το να μπαινεις μέσα στα προβληματα των άλλων.... (οχι να μην ακους και να μην προσπαθεις να βοηθήσεις, απλά μην τα κανεις κτημα σου)
Δεν βοηθας ούτε εσένα ούτε τους άλλους

Δεν ξέρω αν θα με πιστέψεις ή όχι αλλά το άτομο που λες ΔΕΝ προκειται να αυτοκτονήσει... αλλά ακόμα και ΑΝ όπως λες.... αυτή η μια μικρή πιθανοτητα στο εκατομύριο που σε κάνει να νοιώθεις ασχημα.... ε θα είναι επιλογή του και θα το έκανε έτσι κι αλλιώς... ότι και να του έλεγες... όσοι γιατροι και αν το έβλεπαν

6 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Crow_of_Darkness

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη Crow_of_Darkness
Ο Crow_of_Darkness αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 221 μηνύματα.

O Crow_of_Darkness έγραψε στις 11:27, 21-05-06:

Σύμφωνα με κάποιους, όποιος διατυμπανίζει ότι θα αυτοκτονήσει, τελικά δε το κάνει. Αυτοί που πραγματικά είναι επικίνδυνοι, είναι αυτοί που δε λένε ότι θέλουν να αυτοκτονήσουν, αλλά το κρατούν μέσα τους. Πιστεύω ότι αυτό έχει μια βάση, αλλά δεν το αποδέχομαι απόλυτα.(Κάλιστα κάποιος μπορεί να αυτοκτονήσει και να το έχει διατυμπανίσει προηγουμένως)

Θα σας πώ τί είχε κάνει μια οικογενειακή φίλη μας, όταν η δωδεκάχρονη κόρη της, της είπε ότι θέλει να αυτοκτονήσει. ''Εκεί είναι το μπαλκόνι, πήγενε και πήδα. Δε θα προσπαθήσω να σε εμποδίσω. Απλά να ξέρεις ότι όταν πεθαίνεις, είναι σα να κοιμάσαι αιωνίως, χωρίς να αναπνέεις, ή να αλλάξεις πλευρό. Χωρίς να βλέπεις όνειρα ή να υπάρχει η δυνατότητα να ξυπνήσεις κάποτε. Αυτό θες πραγματικά? Αν ναι αυτοκτόνησε.'' Τελικά η κοπέλα δεν αυτοκτόνησε... Βέβαια κανείς δε ξέρει αν τα εννούσε αυτά που είπε ή το είπε έτσι για να ''φρικάρει'' τη μάνα της. Εξάλλου μιλάμε για μικρό παιδί. (Αν και αυτό δε λέει και πολλά...) Πάντως, επικροτώ την ενέργεια της μάνας. Έκανε με το τρόπο της, τη κόρη της να σκεφτεί αλλιώς. Δε ξέρω βέβαια αν θα είχα τη ψυχραιμία να έκανα το ίδιο, αν είχα παιδί και μου τα έλεγε αυτά. Πιθανότατα να ''φρίκαρα'', και να το έτρεχα σε κάποιο ειδικό.

Παράθεση

Διακεκριμένο μέλος

O MonaXoS έγραψε στις 11:48, 21-05-06:

Ουάου! Εγώ δεν θα μπορούσα να αντιμετωπίσω έτσι το παιδί μου, το ομολογώ! Νομίζω πως ακόμη και τώρα που "ξέρω" για τους αυτοκτονικούς, αν μου τύχαινε μία περίπτωση (εννοώ φίλος) δεν θα μπορούσα να το χειριστώ κατάλληλα. Εκείνη τη σιτγμή θα τα έχανα...

Παράθεση

Κακή Επιρροή (Αναστασία)

Επιφανές Μέλος

H Κακή Επιρροή εχμ... είπε γεια ...κι έγραψε στις 11:51, 21-05-06:

από πείρα σου λέω ότι το χειρίζεσαι κατάλληλα αν και εφόσον δεν θες να χειρίζεται ο φίλος εσένα

εγώ τελικά τα κατάφερα...
όταν της είπα "οκ αντε αυτοκτόνα".... και έμεινε να με κοιτάει αποσβολωμένη για κανα δεκάλεπτο.... φυσικά και δεν το έκανε... άλλαξε θέμα στη κουβέντα και με ρωτησε αν θα βγαιναμε εξω το βραδυ

Παράθεση

epote

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη epote
Ο epote αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 2,484 μηνύματα.

O epote ) έγραψε στις 12:03, 21-05-06:

Σύμφωνα με κάποιους, όποιος διατυμπανίζει ότι θα αυτοκτονήσει, τελικά δε το κάνει.
αυτο ειναι λαθος, οι περισοτεροι που αυτοκτονουν καποια στιγμη το εχουν συζητησει με φιλους/συγγενεις.

Τι λέμε σε κάποιον που θέλει να αυτοκτονήσει;

down the road, not cross the alley

ητοι, αν θελει να κοψει τις φλεβες του για να παιθανει πρεπει να τις κοψει κατα μηκος (του πηχη) οχι καθετα γιατι ετσι ειναι πιο ευκολο (και πιθανο) να τη γλυτωσει

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη epote : 21-05-06 στις 12:11.
Παράθεση

faithplus1

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη faithplus1
Ο faithplus1 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 36 ετών . Έχει γράψει 678 μηνύματα.

O faithplus1 έγραψε στις 12:23, 21-05-06:

Κάπου στο φόρουμ νομίζω ότι έχει ξανααναφερθεί, ένα ντοκυμανταίρ της κρατικής τηλεόρασης, που είχε να κάνει με άτομα που αυτοκτονούν ανακοινώνοντάς το σε chat rooms ή γενικά στο ίντερνετ.Εκεί έλεγε ότι ο υποψήφιος αυτόχειρας δε θέλει να ακούσει πόσο ωραία είναι η ζωή και άλλα τέτοια.Αυτός που ενδιαφέρεται να τον αποτρέψει μπορεί να ρωτήσει για το πώς σκέφτεται ο άλλος να αυτοκτονήσει.Από εκεί μπορεί να δει πόσο καλά το έχει σκεφτεί.Μπορεί μετά να του πει πόσο δύσκολο είναι να πετύχει μία απόπειρα.Πχ πέφτοντας κάποιος από το μπαλκόνι έχει περισσότερες πιθανότητες να ζήσει παράλυτος την υπόλοιπη ζωή του παρά να πεθάνει.Στη συγκεκριμένη εκπομπή έλεγε ότι με παρόμοιες μεθόδους συνήθως αποτρέπονταν να κάνουν απόπειρα όσοι το σκέφτονταν.Γενικά, η λογική ήταν να παίρνουμε σοβαρά αυτόν που λέει ότι θα αυτοκτονήσει.Αν δεν το εννοεί τότε όλα καλά, δεν υπήρχε κίνδυνος από την αρχή.Στις λίγες περιπτώσεις που το εννοεί, πρέπει αν νίωσει ότι και να θέλει δε μπορεί να αυτοκτονήσει.Ακούγεται κάπως απλοϊκό, αλλά αυτός που είναι στα πρόθυρα αυτοκτονίας δε σκέφτεται και πολύ καθαρά και ίσως να αρκεί κάτι απλό για να τον πείσει να μη το κάνει.
Όλα αυτά θεωρητικά πάντα.Προσωπικά, δεν έχω κάποια εμπειρία με το θέμα.

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Διακεκριμένο μέλος

O MonaXoS έγραψε στις 12:35, 21-05-06:

Στο μάθημα κλινικής ψυχολογίας πάντως μάθαμε πως όσο πιο σοβαρή είναι η σκέψη τόσο μεγαλύτερη πιθανότητα. Α! Και ΔΕΝ το ανακοινώνουν οι περισσότεροι epote (για την ακρίβεια πολύ μικρό ποσοστό το συζητάει γιατί αν το έχεις πάρει απόφαση δεν το ανακοινώνεις για να μην σε αποτρέψουν. Εφόσον το συζητάς, σημαίνει ότι θέλεις κάποιος να το σταματήσει αυτό...)

Αν κάποιος σου πει π.χ. θέλω να πεθάνω, ε, δεν χτυπάει κόκκινος ο συναγερμός, γιατί τα άτομα δεν το ανακοινώνουν έτσι.
Εάν σου πει θέλω να πεθάνω με χάπια, εκεί σοβαρεύουν τα πράγματα.
Εάν σου πει θέλωνα πεθάνω με χάπια, τα οποία θα πάρω όταν θα λείπουν οι γονείς μου από το σπίτι, ακόμη πιο σοβαρό
Εάν μάλιστα έχει κάνει συγκεκριμένο σχέδιο (π.χ. αυτή την Κυραική, όταν θα πάνε Εκκλησία) ακόμη χειρότερα
Επίσης, η βιαιότητα της σχεδιαζόμενης αυτοκτονίας είναι άλλος ένας σοβαρός παράγοντας. Για παράδειγμα αν κάποιος σου πει θα πάρω χάπια και ένας άλλος σου πει θα κρεμαστώ από το ταβάνι ή θα αυτοπυροβοληθώ με την καραμπίνα, τότε ο δεύτερος έχει περισσότερες πιθανότητες από τον πρώτο να το κάνει
Εννοείται ότι ο συνδιασμός των πιο πάνω κάνει τα πράγματα πιο σοβαρά...

ητοι, αν θελει να κοψει τις φλεβες του για να παιθανει πρεπει να τις κοψει κατα μηκος (του πηχη) οχι καθετα γιατι ετσι ειναι πιο ευκολο (και πιθανο) να τη γλυτωσει
Πολύ αστείο! Ωραίο θέμα διάλεξες για χιούμορ!

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη MonaXoS : 21-05-06 στις 12:37.
Παράθεση

Scandal (Πέτρος)

Tech Manager

Το avatar του χρήστη Scandal
Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών , επαγγέλεται Web developer και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 3,013 μηνύματα.

O Scandal έγραψε στις 12:43, 21-05-06:

Εγώ θα πρότεινα να αντιμετωπίζετε παρόμοιες καταστάσεις με τον τρόπο που περιέγραψε η ΚουΕ.
Όποιος είναι αποφασισμένος να το κάνει, θα το κάνει. Ενώ όποιος θέλει απλά να δημιουργήσει εντυπώσεις και να σας αποσπάσει τη προσοχή, πολύ απλά αν διαπιστώσει πως απέτυχε με εσάς, θα πάει να βρει άλλον.

Παράθεση

epote

Επιφανές Μέλος

O epote ) έγραψε στις 13:55, 21-05-06:

Όποιος είναι αποφασισμένος να το κάνει, θα το κάνει. Ενώ όποιος θέλει απλά να δημιουργήσει εντυπώσεις και να σας αποσπάσει τη προσοχή, πολύ απλά αν διαπιστώσει πως απέτυχε με εσάς, θα πάει να βρει άλλον
οχι δεν ειναι ετσι...οι ανθρωποι που αυτοκτονουν αισθανονται οτι βρισκονται σε καποιο απελπιστικο αδιεξοδο.

αν μπορεσεις να τους βγαλεις η να τους δειξεις οτι υπαρχει διεξοδος τοτε δεν θα το ξνασκεφτουν. Το δυσκολο ειναι να εντοπισεις τον τροπο με τον οποιο θα τους δειξεις το οτι υπαρχουν και αλλες λυσεις πολυ απλα γιατι οι ανθρωποι αυτοι εχουν φαει τα βραδυα τους ξαγρυπνοι σκεπτομενοι αυτα τα πραγματα οποτε το να πεις "η ζωη ειναι ωραια" η να προτεινεις καποια χαζολυση δεν προκειται να κανει τιποτα.

πρεπει να τον προσεγγισεις με ενα τροπο που να τον κανει να σταματησει να αισθανεται μονος του αντιμετοπος με τα δυσβασταχτα (στο μυαλο του) προβληματα του.

προσωπικα το εχω περασει το λουκι στην πλευρα του αποδεκτη. Εχω ερθει αντιμετοπος με ενα φιλο που ηθελε να παρει διπλομα ωστε να μπορεσει καποια στιγμη να το στουκαρει με 200 σε κανα τοιχο για να φανει σαν ατυχημα ωστε να μην πληγωσει τη κοπελια και τους γονεις τους με την ανικανοτητα του.

προσπαθισα να βοηθησω αλλα αυτες οι καταστασεις εχουν την ταση να σε παρασερνουν, η νοσηρη ψυχοσυνθεση ειναι πολυ ισχυρη και ακαμπτη με αποτελεσμα ενας τετοιος ανθρωπος πραγματικα να μπορει να καταστρεψει τη ζωη σου.

εξου και το κοψε "κατα μηκος"...

Επίσης, η βιαιότητα της σχεδιαζόμενης αυτοκτονίας είναι άλλος ένας σοβαρός παράγοντας. Για παράδειγμα αν κάποιος σου πει θα πάρω χάπια και ένας άλλος σου πει θα κρεμαστώ από το ταβάνι ή θα αυτοπυροβοληθώ με την καραμπίνα, τότε ο δεύτερος έχει περισσότερες πιθανότητες από τον πρώτο να το κάνει
Εννοείται ότι ο συνδιασμός των πιο πάνω κάνει τα πράγματα πιο σοβαρά...
στους αντρες περισοτερο απο τις γυναικες. Οι γυναικες πολυ σπανια αυτοκτονουν με βιαιο τροπο, φοβουντε την εμφανιση τους (χωρις πλακα). Συνηθος ειναι χαπια η κοβουν τις φλεβες τους. Ενω οι αντρες οντας καφροι και επιθετικοι απο τη φυση τους γουσταρουν μπιστολια:p

επισις, νομιζω οτι οι αντρες ειναι πιο επιρεπεις στα αλματα απο οτι οι γυναικες.

παντος αν δειτε αυτοχειρες, ολοι μα ολοι στο τελος προσπαθουν να σωθουν, παρακαμπτουν καθε ιδεολογια και επιθυμια, αναλαμβανει το ενστικτο εκει...

ΕΠΙΣΙΣ (ουφ) ακομα και σε ανθρωπους που εχουν κανει την πραξη εχει σημασια ΤΙ εκαναν. Για παραδειγμα καποιος που πηδηξε απο το μπαλκονι, η πυροβολιθηκε το πιθανοτερο ειναι πως θα ξαναδοκιμασει. Καποιος που εκοψε τις φλεβες του στη μπανιερα η ηπιε τρια κουτια ασπιρινες (λολ) εψαχνε προσοχη.

ειχα μια γνωστη που προσπαθησε να αυτοκτονησει πνιγομενη με μια σακουλα του σουπερ μαρκετ...λολ, δηλαδη την τηληξε γυρω απο το λαιμο της και εσφιξε και στη πορεια πηρε τηλεφωνο και ελεγε οτι αυτοκτονει, ελεος, αμα μου το ελεγε πιο νωρις θα τη σκωτωνα εγω free of charge (μεθοριακη η τυπησα παρεπιπτοντος-τα ειχε με τον παραπανω φιλο*)

*θελετε κατι αστειο? αυτη ειναι 10 χρονια μεγαλυτερη απο εκεινο

και τα ειχε πριν με τον ξαδελφο του φιλου που σκοτωθηκε με μηχανη

και τα εφτιαξε με το φιλο 2 βδομαδες μετα το θανατο του ξαδελφου

και ειναι 1.53, 110 κιλα

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη epote : 21-05-06 στις 14:04.
-2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

ines (Ινές)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη ines
H Ινές αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 204 μηνύματα.

H ines έγραψε στις 14:54, 21-05-06:

Αρχική Δημοσίευση από epote
ειχα μια γνωστη που προσπαθησε να αυτοκτονησει πνιγομενη με μια σακουλα του σουπερ μαρκετ...λολ, δηλαδη την τηληξε γυρω απο το λαιμο της και εσφιξε και στη πορεια πηρε τηλεφωνο και ελεγε οτι αυτοκτονει, ελεος, αμα μου το ελεγε πιο νωρις θα τη σκωτωνα εγω free of charge (μεθοριακη η τυπησα παρεπιπτοντος-τα ειχε με τον παραπανω φιλο*)

*θελετε κατι αστειο? αυτη ειναι 10 χρονια μεγαλυτερη απο εκεινο

και τα ειχε πριν με τον ξαδελφο του φιλου που σκοτωθηκε με μηχανη

και τα εφτιαξε με το φιλο 2 βδομαδες μετα το θανατο του ξαδελφου

και ειναι 1.53, 110 κιλα
δεν μπορω να πω οτι βρισκω κατι αστειο στην κατασταση. δλδ και προσοχη να εψαχνε, η ζωη της πρεπει να ηταν σιχαμα για να ψαχνει με τετοιον τροπο. το οτι ειναι υπερβαρη και μεγαλυτερη και οτι εκανε τετοιες σχεσεις δειχνει ισα-ισα σε τι ερειπεια ηταν ο εαυτος της.

Παράθεση

Subject to change (Λία)

Founder

H Subject to change έγραψε στις 15:27, 21-05-06:

Κουε βοήθησες πολύ μπορώ να πω!
faithplus, όταν ήμουν έφηβη και όπως πολλοί έφηβοι κάποια στιγμή το είπα κι εγώ όντως κάπως έτσι αποτράπηκα! Μόνο που δεν μου το είπε κάποιος αλλά ενημερώθηκα εγώ!
Πάντως αρκετά απο αυτά που λέτε του τα είπα ενστικτωδώς! Πχ ότι με τις ασπιρίνες θα πονάει πάρα πολύ για αρκετή ώρα και αν δεν πετύχει (πράγμα αδύνατο κατ αυτόν γιατί θα είναι μόνος στο σπίτι) θα του βάλουν έναν μεγάλο σωλήνα μέσα στο στόμα μέχρι το στομάχι που θα βγάζει νερό κλπ κλπ
Πάντως λέει οτι έχει αγοράσει ήδη τις ασπιρίνες οπότε μάλλον δεν το λέει και πολύ επιπόλαια

Παράθεση

Corpse Bride

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Corpse Bride
H Corpse Bride αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,011 μηνύματα.

H Corpse Bride έγραψε στις 15:46, 21-05-06:

Και δεν επαιρνε καλυτερα panadol extra, πιο γρηγορα περναει ο πονοκεφαλος ετσι :p Νομιζω οτι το παιδακι που τα λεει αυτα θελει απλως την προσοχη καποιου, τιποτα δεν προκειται να κανει, μην ασχολεισαι. (και το οτι σου δινει απαντησεις για καθε "κακο" ενδεχομενο που του λες για αυτοκτονια, τυπου ζω μονος κι αρα κανεις δε θα με σωσει, αρα θα χω 100% επιτυχια, δειχνουν οτι το παιδι εχει απλα την αναγκη διαλογου, αλλιως θα το χε κανει ηδη και χωρις να νιωθει την αναγκη για την προσοχη ενος αγνωστου).

Παράθεση

Subject to change (Λία)

Founder

H Subject to change έγραψε στις 16:15, 21-05-06:

Δεν είναι ακριβώς άγνωστος. Τον έχω συναντήσει απο κοντά κάμποσες φορές και μιλάμε πολύ πολύ συχνά στο μσν για κανα χρόνο τώρα.

Παράθεση

Κακή Επιρροή (Αναστασία)

Επιφανές Μέλος

H Κακή Επιρροή εχμ... είπε γεια ...κι έγραψε στις 18:00, 21-05-06:

Λία έχω να σου προτείνω ένα τεστακι....
μιας που όποτε μιλάτε ασχολείστε προφανώς μόνο με την πάρτη του και την δυστυχία του.... κάνε σε παρακαλω το εξής τρικ...
Με το καλησπέρα ο ένας στον άλλον... ξεκίνα τον...
τι καλησπερα... άστα να πάνε...
ο μπάρμπας μου έχει καρκίνο, η μάνα μου επεσε σε καταθλιψη και γενικά παραμυθιασε τον με μια τρελα δραματική ιστορια που θα αφορα εσενα προσωπικα και την οικογενεια σου.
Μεγαλουργησε... κανε την κατασταση αφοριτη για σενα και μην του αφήσεις περιθωρια να σου κλαφτει για τα δικά του χαλια
Να μιλας να μιλας να μιλάς συνεχως... ΜΟΝΟ ΕΣΥ!

Θα δεις λοιπόν να γίνεται κάτι από τα εξης...
1. δεν θα σε ακουει καν.... θα θελει να αποσπάσει την προσοχή σου με τα δικά του προβλήματα (εγωκεντρικός, δεν υπάρχεις, όλα γυρίζουν γύρω μόνο από αυτόν)

2. θα αρχίσει να συμμερίζεται το πρόβλημα σου και να σου λεει να μην ανησυχεις και η ζωή είναι ωραια βρε! (σε παίζει συνειδητά για τα δικά του προβλήματα, και θέλει να τον προσέχεις επειδή ζηλεύει)

3. θα σου πει ότι λυπάται αλλά πρέπει να "κλεισει" γιατί εχει ραντεβού (μαμα-μπαμπα-φιλους.... κάποιον τελος πάντων, τα πάντα αρκεί να ξεφορτωθεί την κλαψα σου γιατί δεν σε αντέχει και μονο αυτός επιτρέπεται να κλαιγεται)

4. θα σου προτείνει να αυτοκτονήσετε μαζί....

εαν συμβεί κάτι από τα 1-3 κάντον περα και ξεκοψε μαζί του παρτίδες από φίλο

εαν συμβεί το 4 πρεπει να αρχίσεις να ανησυχεις

Γενικως απ το πως θα αντιδρασει έχεις να καταλάβεις παρα πολλά για τις προθεσεις του σχετικά με την αυτοκτονια που σου λεει

Παράθεση

epote

Επιφανές Μέλος

O epote ) έγραψε στις 18:22, 21-05-06:

Κουε βοήθησες πολύ μπορώ να πω!
faithplus, όταν ήμουν έφηβη και όπως πολλοί έφηβοι κάποια στιγμή το είπα κι εγώ όντως κάπως έτσι αποτράπηκα! Μόνο που δεν μου το είπε κάποιος αλλά ενημερώθηκα εγώ!
Πάντως αρκετά απο αυτά που λέτε του τα είπα ενστικτωδώς! Πχ ότι με τις ασπιρίνες θα πονάει πάρα πολύ για αρκετή ώρα και αν δεν πετύχει (πράγμα αδύνατο κατ αυτόν γιατί θα είναι μόνος στο σπίτι) θα του βάλουν έναν μεγάλο σωλήνα μέσα στο στόμα μέχρι το στομάχι που θα βγάζει νερό κλπ κλπ
Πάντως λέει οτι έχει αγοράσει ήδη τις ασπιρίνες οπότε μάλλον δεν το λέει και πολύ επιπόλαια
το TDLO ασπιρηνης ειναι 1625mg/kg δηλαδη για ενα ενηλικα 75 κιλων 245 ασπιρινες. Ενα κουτι εχει μεσα 20 ασπιρινες οποτε ο φιλτατος αν ειναι και σχετικα υγειης πρεπει για να κυνδηνευσει να φαει πολυ παραπανω απο το διπλασιο TDLO ητη περιπου 40 κουτια ασπιρινες.

λες να πηρε τοσες? Αν οχι πεστου να τις φαει ο π@π@ρας να τον τρεχουν στα νοσοκομεια που θα τον παει αιμα το αντερο του να του πλενουν τα στομαχια και να δει τι παει να πει δυστοιχεια στον θαλαμο παιδιων που κανουν χημειοθεραπειες.

Edit:

TDLO = η χαμηλοτερη τοξικη δοση που εχει καταγραφει

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη kleftra : 21-05-06 στις 23:11. Αιτία: Βρήκες την μόνη λέξη που περνάει την λογοκρισία
Παράθεση

DrStrangelove

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη DrStrangelove
Ο DrStrangelove αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Μοντέλο . Έχει γράψει 4,005 μηνύματα.

O DrStrangelove έγραψε στις 00:50, 21-11-08:

Μόνο δυο φάρμακα υπάρχουν για την κατάθλιψη. Θυμός ή ερωτικό πάθος (η χαρά της ζωής). Μήπως δεν τους προλαβαίνουμε συνήθως όσους αυτοκτονούν επειδή τους μιλάμε πολύ και δεν προχωρούμε σε πράξεις ; Να τους ξυπνάς το θυμό είναι μια λύση να τους κάνεις ηφαίστειο. Συνήθως πολύ θυμωμένοι όσοι αυτοκτονούν. Τεράστιος καταπιεσμένος αφόρητος θυμός ή απέραντη καταπιεσμένη θλίψη που καλό είναι να εκδηλωθούν το συντομότερο.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

Obscura

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη Obscura
H Obscura αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 814 μηνύματα.

H Obscura ,προσπαθώντας να πείσει τον εαυτό της, έγραψε στις 12:14, 21-11-08:

Δεν μπορώ να πω ότι καταλαβαίνω αυτή τη λογική. Έστω ότι γίνεται ηφαίστειο. Τι σε κάνει να πιστεύεις ότι έτσι δε θα έχει ένα λόγο παραπάνω να πηδήξει από 28ο όροφο;

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

DrStrangelove

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη DrStrangelove
Ο DrStrangelove αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Μοντέλο . Έχει γράψει 4,005 μηνύματα.

O DrStrangelove έγραψε στις 12:31, 21-11-08:

Αρχική Δημοσίευση από Obscura
Δεν μπορώ να πω ότι καταλαβαίνω αυτή τη λογική. Έστω ότι γίνεται ηφαίστειο. Τι σε κάνει να πιστεύεις ότι έτσι δε θα έχει ένα λόγο παραπάνω να πηδήξει από 28ο όροφο;
H κατάθλιψη είναι νέκρωση. Θάνατος. Κάθεσαι όλη μέρα χωρίς να κάνεις τίποτα και σιγά σιγά δεν νοιώθεις και τίποτα για τους άλλους. Η κατάθλιψη είναι από τις πιο εγωιστικές "ασθένειες" όπου εξαφανίζεται κάθε τι από δίπλα σου. Πολλοί ψυχίατροι ή ψυχολόγοι - ακόμα καλύτερα να το κάνουν συγγενείς ή φίλοι - χρησιμοποιούν την πρόκληση θυμού για να δραστηριοποιήσουν τον ασθενή και πολλές φορές πετυχαίνει. Τον ξυπνάνε από το λήθαργο. Αν μιλάμε για καθαρή κατάθλιψη και όχι μανιοκατάθλιψη, δεν είναι καθόλου επικίνδυνο να προκληθεί ένα μικρό σοκ για να δει πόσο χαζό είναι να πενθεί επ'άπειρον για οτιδήποτε σ'αυτή την μικρή ζωή. Ειδικά στις περιπτώσεις που ο "ασθενής" χρησιμοποιεί την θλίψη του από οκνηρία, φυγή ή για λόγους είσπραξης προσοχής των άλλων, όχι σπάνιο φαινόμενο, αφού για να τεστάρεις αν πρόκειται πράγματι για σοβαρή κατάθλιψη, με ειλικρινείς προθέσεις αυτοκαταστροφής, χρειάζεται πολύ προσπάθεια. Πολλοί λένε ότι πάσχουν από κατάθλιψη, αλλά μια προσωρινή θλίψη λίγων ημερών δεν είναι κατάθλιψη.

5 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Νωεύς (Ιάσων)

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Νωεύς
Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Μαθητής/τρια . Έχει γράψει 4,820 μηνύματα.

O Νωεύς επιπεδο : Μηδεν έγραψε στις 13:46, 21-11-08:

Αρχική Δημοσίευση από DrStrangelove
H κατάθλιψη είναι νέκρωση. Θάνατος. Κάθεσαι όλη μέρα χωρίς να κάνεις τίποτα και σιγά σιγά δεν νοιώθεις και τίποτα για τους άλλους. Η κατάθλιψη είναι από τις πιο εγωιστικές "ασθένειες" όπου εξαφανίζεται κάθε τι από δίπλα σου. Πολλοί ψυχίατροι ή ψυχολόγοι - ακόμα καλύτερα να το κάνουν συγγενείς ή φίλοι - χρησιμοποιούν την πρόκληση θυμού για να δραστηριοποιήσουν τον ασθενή και πολλές φορές πετυχαίνει. Τον ξυπνάνε από το λήθαργο. Αν μιλάμε για καθαρή κατάθλιψη και όχι μανιοκατάθλιψη, δεν είναι καθόλου επικίνδυνο να προκληθεί ένα μικρό σοκ για να δει πόσο χαζό είναι να πενθεί επ'άπειρον για οτιδήποτε σ'αυτή την μικρή ζωή. Ειδικά στις περιπτώσεις που ο "ασθενής" χρησιμοποιεί την θλίψη του από οκνηρία, φυγή ή για λόγους είσπραξης προσοχής των άλλων, όχι σπάνιο φαινόμενο, αφού για να τεστάρεις αν πρόκειται πράγματι για σοβαρή κατάθλιψη, με ειλικρινείς προθέσεις αυτοκαταστροφής, χρειάζεται πολύ προσπάθεια. Πολλοί λένε ότι πάσχουν από κατάθλιψη, αλλά μια προσωρινή θλίψη λίγων ημερών δεν είναι κατάθλιψη.
Με λίγα λόγια, και συμφωνόντας εντελώς με τα γραφόμενα του Δόκτορα, στο ερώτημα του θέματος, μία είναι η απάντηση- αλλά πάντα στην "γλώσσα" του "προϊδεασμένου": "Είσαι το μεγαλύτερο κορόιδο!"...

Παράθεση

rascal_gd (Call me Joe!!)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη rascal_gd
Ο Call me Joe!! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 31 ετών και μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 1,368 μηνύματα.

O rascal_gd is Full of Shit!!! έγραψε στις 21:22, 31-01-09:

Εγω θα ελεγα παντως οτι ειναι λιγο περιπλοκα τα πραγματα και δυσκολα μπορεις να διακρινεις αν αυτα τα ατομα λενε την αληθεια ή απλως κλαιγονται. Νομιζω οτι τις περισσοτερες φορες θελουν βοηθεια και καλο ειναι να τους στηριζεις. Ασχετα αν θελουν ή δεν θελουν να αυτοκτονησουν στο τελος. Μεσα απο συζητησεις μπορει να αποκαλυφθει ευκολα και με λιγη υποψια αν αυτα που λεει ο αλλος ειναι απλα παπατζες. Το καλυτερο ειναι να τον αφησεις να περγραψει τα συναισθηματα του. Κι μ'αυτο το τροπο πεφτει ανεατα σε αδιεξοδο αν οντως αυτα που λεει δεν ισχυουναι. Ασ' τον να μιλησει και βγαλε συμπερασμα.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

epote

Επιφανές Μέλος

O epote ) έγραψε στις 16:54, 01-02-09:

Επειδη αυτες οι κουβεντες ειναι τρομερα επικυνδηνες υπαρχουν ορισμενα βασικα βηματα που πρεπει να λαμβανονται οταν αντιμετοπιζουμε ανθρωπους με αυτοκτονικες τασεις.

Οι ανθρωποι που αυτοκτονουν το κανουν γιατι θελουν να ξεφυγουν απο το πονο τους.

Στο 80 και βαλε % των περιπτωσεων το ειχαν αναφερει

Στις περισοτερες περιπτοσεις το συζητανε ακριβως πριν. Ειναι ΗΛΗΘΙΟ να λεμε σε καποιον "ναι ρε αν θες να παιθανεις ελα καντο"

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

Tsipouro

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη Tsipouro
Ο Tsipouro αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 29 ετών , επαγγέλεται Κτηνίατρος και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 917 μηνύματα.

O Tsipouro έγραψε στις 17:48, 01-02-09:

Άποψή μου είναι το ότι πρέπει να θυμήσουμε σε αυτά τα άτομα, χωρίς πιεστικά μέσα, το ότι θα ξαναβρούν το νόημα στη ζωή αν επανέλθουν στον αγώνα, στον οποίο τους προκαλεί καθημερινά. Ο αγώνας της προόδου στη ζωή είναι αυτό που ολοκληρώνει τον άνθρωπο.

Δυστυχώς υπάρχουν και άτομα, τα οποία είναι από τη φύση τους αδύναμα και έχουν δεχτεί τόσα πολλά χτυπήματα σε αυτό τον αγώνα, ώστε καταφεύγουν είτε στην πρόσκαιρη λησμονιά μέσα από την κατάχρηση ουσιών, είτε στην αυτοκτονία, εφόσον αποκτήσουν την εντύπωση του ότι όλα πλέον έχουν χαθεί. Πραγματικά, δεν είμαι και τόσο σίγουρος για το πως πρέπει να αντιμετωπίσουμε αυτά τα άτομα.

Μιας κι έγινε αναφορά στην κατάθλιψη... Έχω γνωρίσει άτομα που έχουν πέσει στην κατάχρηση αλκοόλ και καπνού γιατί δεν μπορούσαν να αναστρέψουν την δύσκολη κατάστασή τους (κάτι που πραγματικά είναι αρκετά χειρότερο από την κατάθλιψη, αφού εδώ υπάρχει και η σωματική φθορά από τις κατάχρησεις) και ξέρω ότι είναι πολύ δύσκολο να τους πείσεις στο ότι μπορούν να παλέψουν και να ξεπεράσουν τα προβλήματά τους.

Παράθεση

Περιβόητο Μέλος

Ο Call me Joe!! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 31 ετών και μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 1,368 μηνύματα.

O rascal_gd is Full of Shit!!! έγραψε στις 21:57, 01-02-09:

Οταν μιλαμε για νεους ηλικιας 15-25 που θελουν να αυτοκτονησουν, τοτε την μπαλα την εχουν χασει οι γονεις. Και ειμαι σιγουρος γι' αυτο. Οι δικοι σου ανθρωποι μπορουν να σε ποιασουν και να σε σηκωσουν στο παραδεισο, αυτοι μπορουν καλιστα να σε στειλουν κατευθειαν στη κολαση. Γι' αυτο και ειναι δυσκολο να σωσει την κατασταση ενα τριτο ατομο. Ειναι σκληρο μερικες φορες να καταλαβαινεις οτι η ανεπαρκεια και το κενο που νοιωθεις μεσα σου το προκαλεσαν οι ανθρωποι που ειναι κοντα σου και αγαπας. Γι' αυτο οι γονεις ασχετα αν ειναι καλοι ή κακοι πρεπει να αφηνουν τα παιδια τους να μεγαλωσουν μονα τους, μεσα τους. Να τα αφησουν να ωριμασουν φυσιολογικα και να αφησουν την καθε προσωπικοτητα να εξελιχθει ελευθερα. Κι αυτο εχει σημασια. Ασχετα αν ειναι καλοι ή κακοι πρεπει να δωσουν το δικαιωμα στο παιδι τους να σηκωθει και να κλεισει την πορτα του σπιτιου του, καποια μερα και να ακολουθησει τα δικα του πιστευω. Καλοι γονεις που δεν αφηνουν το παιδι τους ελευθερο δημιουργουν ενα τεραστιο κενο. Δημιουργουν ανευθυνα ατομα. Οχι κακα ατομα αλλα ατομα που μπορει να αξιζουνε αλλα χωρις αυτοπεποιθηση. Κι αυτα τα ατομα ειναι που συνηθως πεφτουν σ' αυτη την παγιδα. Νομιζω πως το καταλαβαινω καλα αυτο. Απο προσωπικης εμπειριας...
Καλοι ή κακοι γονεις πρεπει να δινουν στο τελος το ελευθερο στα παιδια τους.
Δεν ειναι τυχαιο που ατομα αξια νοιωθουν πολυ λιγα και ατομα που δεν εχουν να δειξουν τιποτα ειναι συνηθως ολοκληρωμενα.
Αυτο πιστευω κυριως γι' αυτες τις περιεργες καταστασεις.

Παράθεση

epote

Επιφανές Μέλος

O epote ) έγραψε στις 22:13, 01-02-09:

split για off...

Η αυτοκτονια ειναι κατασταση που αξιολογητε ως ιατρικο εκτακτο περιστατικο!

ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΤΟ ΤΟΝΙΣΩ ΑΡΚΕΤΑ: ΑΝΑΣΤΡΟΦΕΣ ΨΥΧΟΛΟΓΙΕΣ ΚΑΙ ΠΡΟΚΛΗΣΕΙΣ ΣΕ ΑΥΤΟΚΤΟΝΙΚΟΥΣ ΔΕΝ ΚΑΝΟΥΜΕ ΠΟΤΕ.

Ο ανθρωπος που θελει να αυτοκτονισει δεν θελει να παιθανει, θελει να σταματησει ΝΑ ΠΟΝΑΕΙ. Και ο πονος του εινια ΠΟΛΥ ΠΟΛΥ πραγματικος! Αυτο που χρειαζεται ειναι υποστηριξη για να ξεπεραστει η ΟΞΕΙΑ ΦΑΣΗ και μετα ψυχοθεραπειες για να αντιμετοπισει το μακροπροθεσμο προβλημα.

Παιδια να μην σας τυχει ποτε οπως εμενα να αντιμετοπισετε ανθρωπο που εχει κανει και θελει να κανει αποπειρα, αλλα ειναι κατασταση ΑΣΧΗΜΗ ΚΑΙ ΘΕΛΕΙ ΠΡΟΣΟΧΗ ΚΑΙ ΚΑΤΑΝΟΗΣΗ.

Κοινοι μυθοι που αφορουν τον αυτοκτονικο ιδεασμο:

* Οι ανθρωποι που μιλουν για την αυτοκτονια, εχουν αναφερει οτι θελουν να αυτοκτονησουν η εχουν δειξει σημαδια προς αυτοκαταστροφικες συμπεριφορες το κανουν απλα για να κερδισουν προσοχη και δεν σκοπευουν να αυτοκτονησουν

ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ ΛΑΘΟΣ στη συντρηπτικη πλυοψηφια οι ανθρωποι που αυτοκτονησαν το ειχαν κουβεντιασει. Επανηλημενος μαλιστα.

* Αν καποιος αποφασισει να αυτοκτονισει τιποτα δεν τον σταματαει.

ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ ΛΑΘΟΣ. Η αυτοκτονια ειναι μια κριση, πρεπει το ατομο να υποστηριχθει, ακομα και να εκβιαστει (σκεψου τα παιδια σου που σε αγαπανε, πως θα τα αφησεις μονα τους κτλ), ωστε να ξεπερασει την οξεια φαση και να δει τα πραγματα πιο καθαρα ωστε να μπορεσει να δεχθει θεραπεια

* Οι ανθρωποι που αυτοκτονουν ειναι τρελοι/αδυναμες προσωπικοτητες/προσπαθουν να εκβιασουν τους αλλους.

ΑΥΤΟ και αν ειναι ΛΑΘΟΣ. Η αυτοκτονια παραβιαζει καθε ενστικτο αυτοσυντηρησης, ειναι κραυγη αγωνιας οχι εκδικησης, τρελας, αδυναμιας η προσοχης. Ο ανθρωπος που θελει να αυτοκτονησει βιωνει ενα επιπεδο πονου τοσο εντονο που θελει να πεθανει για να σταματησει να υποφερει. Νοιωθει απελπισμενος, μονος, αδυναμος να αντιμετοπισει τα προβληματα του. ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ ΒΟΗΘΕΙΑ. Ο αυτοκτονικος ειναι ΑΡΡΩΣΤΟΣ και θελει θεραπεια, ειναι οσο αρωστος οσο ενας καρδιοπαθης.

* Ο ανθρωπος που θελει να αυτοκτονησει "φαινεται" δυστηχισμενος και μιζερος.

ΟΧΙ ΠΑΝΤΑ. Πολλες φορες οταν καποιος παρει την αποφαση νοιωθει καλυτερα γιατι ξερει οτι σε λιγο ο πονος του θα σταματησει. Αν καποιος ειναι μονιμα δυστηχησμενος και ξαφνικα μια μερα δειχνει σημαδια πνευματικης ανατασης ενω εχει παρουσιασει αυτοκτονικες συμπεριφορες στο παρελθων μπορει να βρισκεται σε επικυνδηνη φαση.

Δωστε σημασια σε αυτα, οι αυτοκτονιες δεν ειναι αστειο πραγμα και ζωες μπορουν να σωθουν αν ακολουθηθουν μερικα απλα βηματα.

Ξανατονιζω ο αυτοκτονικος δεν αποζητα το θανατο, θελει απλα να σταματησει να υποφερει.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Γίδι : 02-02-09 στις 17:05. Αιτία: split για off
16 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

love_angel (vik-vik!)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη love_angel
H vik-vik! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών , επαγγέλεται Ηθοποιός και μας γράφει απο Αρφαρά (Μεσσηνία). Έχει γράψει 4,571 μηνύματα.

H love_angel is addicted to love!♥ έγραψε στις 04:30, 03-02-09:

split για off...

Η αυτοκτονια ειναι κατασταση που αξιολογητε ως ιατρικο εκτακτο περιστατικο!

ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΤΟ ΤΟΝΙΣΩ ΑΡΚΕΤΑ: ΑΝΑΣΤΡΟΦΕΣ ΨΥΧΟΛΟΓΙΕΣ ΚΑΙ ΠΡΟΚΛΗΣΕΙΣ ΣΕ ΑΥΤΟΚΤΟΝΙΚΟΥΣ ΔΕΝ ΚΑΝΟΥΜΕ ΠΟΤΕ.

Ο ανθρωπος που θελει να αυτοκτονισει δεν θελει να παιθανει, θελει να σταματησει ΝΑ ΠΟΝΑΕΙ. Και ο πονος του εινια ΠΟΛΥ ΠΟΛΥ πραγματικος! Αυτο που χρειαζεται ειναι υποστηριξη για να ξεπεραστει η ΟΞΕΙΑ ΦΑΣΗ και μετα ψυχοθεραπειες για να αντιμετοπισει το μακροπροθεσμο προβλημα.

Παιδια να μην σας τυχει ποτε οπως εμενα να αντιμετοπισετε ανθρωπο που εχει κανει και θελει να κανει αποπειρα, αλλα ειναι κατασταση ΑΣΧΗΜΗ ΚΑΙ ΘΕΛΕΙ ΠΡΟΣΟΧΗ ΚΑΙ ΚΑΤΑΝΟΗΣΗ.

Κοινοι μυθοι που αφορουν τον αυτοκτονικο ιδεασμο:

* Οι ανθρωποι που μιλουν για την αυτοκτονια, εχουν αναφερει οτι θελουν να αυτοκτονησουν η εχουν δειξει σημαδια προς αυτοκαταστροφικες συμπεριφορες το κανουν απλα για να κερδισουν προσοχη και δεν σκοπευουν να αυτοκτονησουν

ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ ΛΑΘΟΣ στη συντρηπτικη πλυοψηφια οι ανθρωποι που αυτοκτονησαν το ειχαν κουβεντιασει. Επανηλημενος μαλιστα.

* Αν καποιος αποφασισει να αυτοκτονισει τιποτα δεν τον σταματαει.

ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ ΛΑΘΟΣ. Η αυτοκτονια ειναι μια κριση, πρεπει το ατομο να υποστηριχθει, ακομα και να εκβιαστει (σκεψου τα παιδια σου που σε αγαπανε, πως θα τα αφησεις μονα τους κτλ), ωστε να ξεπερασει την οξεια φαση και να δει τα πραγματα πιο καθαρα ωστε να μπορεσει να δεχθει θεραπεια

* Οι ανθρωποι που αυτοκτονουν ειναι τρελοι/αδυναμες προσωπικοτητες/προσπαθουν να εκβιασουν τους αλλους.

ΑΥΤΟ και αν ειναι ΛΑΘΟΣ. Η αυτοκτονια παραβιαζει καθε ενστικτο αυτοσυντηρησης, ειναι κραυγη αγωνιας οχι εκδικησης, τρελας, αδυναμιας η προσοχης. Ο ανθρωπος που θελει να αυτοκτονησει βιωνει ενα επιπεδο πονου τοσο εντονο που θελει να πεθανει για να σταματησει να υποφερει. Νοιωθει απελπισμενος, μονος, αδυναμος να αντιμετοπισει τα προβληματα του. ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ ΒΟΗΘΕΙΑ. Ο αυτοκτονικος ειναι ΑΡΡΩΣΤΟΣ και θελει θεραπεια, ειναι οσο αρωστος οσο ενας καρδιοπαθης.

* Ο ανθρωπος που θελει να αυτοκτονησει "φαινεται" δυστηχισμενος και μιζερος.

ΟΧΙ ΠΑΝΤΑ. Πολλες φορες οταν καποιος παρει την αποφαση νοιωθει καλυτερα γιατι ξερει οτι σε λιγο ο πονος του θα σταματησει. Αν καποιος ειναι μονιμα δυστηχησμενος και ξαφνικα μια μερα δειχνει σημαδια πνευματικης ανατασης ενω εχει παρουσιασει αυτοκτονικες συμπεριφορες στο παρελθων μπορει να βρισκεται σε επικυνδηνη φαση.

Δωστε σημασια σε αυτα, οι αυτοκτονιες δεν ειναι αστειο πραγμα και ζωες μπορουν να σωθουν αν ακολουθηθουν μερικα απλα βηματα.

Ξανατονιζω ο αυτοκτονικος δεν αποζητα το θανατο, θελει απλα να σταματησει να υποφερει.
συμφωνω απολυτα σε ολα οσα προανεφερες!
ο σωστος φιλος/συναθρωπος εκει θα φανει... στο πως να αντιμετωπισει ενα τςτοιο περιστατικο... πρεκειται για κατι πολυ σοβαρο και δε μπορεουμε να ταφησουμε λεγοντας πως ειναι μονο λογια...γιατι ποτε δεν ειμαστε 100% σιγουροι...
και αν οντως αυτος το λεει ετσι για να το πει μπορει η δικια μασ αναισθετη απαντηση να τον προκαλεσει να το κανει... δεν παιζουμε με αυτα τα πραγματα... δεν παιζουμε με μια ζωη!

Παράθεση

Rempeskes

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη Rempeskes
Ο Rempeskes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Hair stylist . Έχει γράψει 5,593 μηνύματα.

O Rempeskes έγραψε στις 12:03, 03-02-09:

Λεπόν, επειδή μου τη σπάτε που με βγάζετε συνεχως οφφ-τόπικ (σε μια συζήτηση εξαρχής εκτός θέματος), να σας πω τι έχω προσέξει μέχρι τώρα: Αυτός που το λέει, δεν το κάνει.

Προσοχή ζητάει,
ένα χαμόγελο, ένα χάδι, μια ελπίδα
-- ή, πολύ πιο απλά, μια σφαλιάρα για να έρθει στα ίσια του. Μα αυτό εγείρει ένα ακόμα ερώτημα.

* * *
Εφ' όσον όλοι έχουμε δικαίωμα στη ζωή, δεν έχουμε και στον θάνατο;
Αν θέλουμε δλδ να αυτοκτονήσουμε, γιατί οι άλλοι να πρέπει να μας σταματήσουν;
Εντάξει, αν τίθεται θέμα ανίατης ασθένειας, ίσως η πλειοψηφία συμφωνήσει.
Μα και η μελαγχολία, η σηψαιμία της ψυχής, δεν είναι ανίατη ασθένεια;

* * *

Οι υπηρεσίες καταχωρούν τους αυτόχειρες ως "άτομα με ψυχολογικά προβλήματα",
και σίγουρα συμφωνείτε πως δεν είναι όλοι τους "τρελλοί". Θέλω να είμαι αισιόδοξος πάντως. Δεν υπάρχει λόγος να αυτοκτονήσει κανείς, όταν κινδυνεύουμε κάθε μέρα να πάμε άκλαφτοι σε δυστήχημα. Πέραν τούτου, όσο σκέφτομαι την αποσύνθεση και τις ασθένειες που συμβαδίζουν με τα γηρατειά (συν τα σκασμένα βρωμόπαιδα που λένε συνεχώς "παππού λεφτά!"), ίσως η ιδέα της πρόωρης αποχώρησης απο τη σκηνή να μην είναι τόσο ανόητη.

Yγ ...Είναι και οικολογικό θέμα βέβαια:

* * *

Υγ2. Προς Θεού (Αλλάχ, Βούδα, Μανιτού) μη νομίσετε πως προτρέπω σε αυτοκτονία. Αν πεθάνετε όλοι σας, τι θα απογίνω μονος μου;;; Άσε που θα πάθω κάνα καρδιακό από την ευτυχία ...

Υγ3. Η αυτοκτονία είναι σοβαρό ζήτημα, και ως τέτοιο
το 99% των ανθρώπων που τη λογίζονται, το κάνουν με λάθος σκοπό.

* * *

...Ξέρεις καλύτερο παυσίπονο από τον θάνατο;

Παράθεση

epote

Επιφανές Μέλος

O epote ) έγραψε στις 13:39, 03-02-09:

Λεπόν, επειδή μου τη σπάτε που με βγάζετε συνεχως οφφ-τόπικ (σε μια συζήτηση εξαρχής εκτός θέματος), να σας πω τι έχω προσέξει μέχρι τώρα: Αυτός που το λέει, δεν το κάνει.

Προσοχή ζητάει,
ένα χαμόγελο, ένα χάδι, μια ελπίδα
-- ή, πολύ πιο απλά, μια σφαλιάρα για να έρθει στα ίσια του. Μα αυτό εγείρει ένα ακόμα ερώτημα.
OXI OXI OXI

AYTO ΛΕΩ ΤΟΣΗ ΩΡΑ

ποτε ποτε ΠΟΤΕ μην κανετε το λαθος να νομιζεται οτι αυτος που λεει οτι θα αυτοκτονησει δεν θα το κανει.

σχεδον ΠΑΝΤΑ το εχουν συζητισει και κουβεντιασει παλιοτερα. ΣΧΕΔΟΝ ΠΑΝΤΑ

πολλες φορες εχουν πει "θα παω να παιθανω να ησυχασετε" η οτιδηποτε αλλο.

ΠΑΙΔΙΑ ΕΙΝΑΙ ΣΟΒΑΡΑ ΑΥΤΑ ΤΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΕΠΑΝΑΛΑΜΒΑΝΩ ΕΙΝΑΙ ΜΥΘΟΣ ΟΤΙ ΑΥΤΟΣ ΠΟΥ ΤΟ ΛΕΕΙ ΔΕΝ ΤΟ ΚΑΝΕΙ.

ρεμπεσκε το λαθος σου ειναι να νομιζεις οτι οτι επειδη 100 το λενε και συνηθως δεν αυτοκτονουν αυτο σημαινει οτι αυτοι που θα αυτοκτονισουν δεν το λενε.

οχι το λενε απλα επισις το κανουν

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Ηρώ (Μαρούλι)

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη Ηρώ
H Μαρούλι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Αρχιτέκτονας . Έχει γράψει 2,132 μηνύματα.

H Ηρώ πλέκει μενεξέδες και έγραψε στις 10:15, 04-02-09:

ΠΑΙΔΙΑ ΕΙΝΑΙ ΣΟΒΑΡΑ ΑΥΤΑ ΤΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΕΠΑΝΑΛΑΜΒΑΝΩ ΕΙΝΑΙ ΜΥΘΟΣ ΟΤΙ ΑΥΤΟΣ ΠΟΥ ΤΟ ΛΕΕΙ ΔΕΝ ΤΟ ΚΑΝΕΙ.
Aυτός που το λέει epote δε σημαίνει ότι θέλει να σε ενημερώσει για να μη σου ρθει ξαφνικό και να οργανώσεις τις δουλειές σου για εκείνη τη μέρα, αλλά γιατί μέσα από αυτόν τον απελπιστικό τρόπο ζητάει τη βοήθειά σου. Τονίζει το μέγεθος του προβλήματος στο οποίο βρίσκεται.

Είναι στο έργο της ζωής του όχι ηθοποιός (ενεργός) αλλά θεατής. Το έργο σε αυτό το σημείο που νιώθει κάτι τέτοιο δεν τον ικανοποιεί και αποφασίζει αντί να ανέβει στη σκηνή και να παίξει ο ίδιος αλλάζοντάς την υπόθεση αυτού, να πάει στα παρασκήνια και να ρίξει αυλαία.

Εκείνη τη στιγμή χρειάζεται κάποιος να τον ξυπνήσει να τον κάνει να δράσει. Δε χρειάζεται κάποιος να του δώσει το σενάριο για να πάιξει, αλλά να φτιάξει ο ίδιος το δικό του.
Συμβουλές του στυλ.. "θα τα καταφέρεις, προσπάθησε και ξύπνα" θεωρώ ότι δεν έχουν να του προσφέρουν τίποτα, μιας και ο ίδιος σίγουρα θα τα έχει σκέφτει.
Το θέμα είναι κατά τη γνώμη μου να τον πεισμώσεις και να εφαρμόσει αυτά που και ο ίδιος βλέπει ότι έπρεπε/πρέπει να κάνει. Όχι να ακολουθήσει κάτι δικό σου, αλλά να πάρει ο ίδιος τις αποφάσεις.. μόνο τότε θα νιώσει καλά με τον εαυτό του.
Έτσι λοιπόν θα του έλεγα πως είναι ένας βλάκας και μισός, ότι είναι δειλός, ότι στηρίζεται στους άλλους και έχει φέρει ο ίδιος τη ζωή του σε αδιέξοδο με τις λάθος επιλογές του, ότι είναι ανίκανος να κάνει κάτι σωστό και πως μετά από αυτή του την εξομόλογηση έπεσε ακόμα περισσότερο στα μάτια μου.

Παράθεση

Obscura

Διάσημο Μέλος

H Obscura αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 814 μηνύματα.

H Obscura ,προσπαθώντας να πείσει τον εαυτό της, έγραψε στις 10:39, 04-02-09:

Έτσι λοιπόν θα του έλεγα πως είναι ένας βλάκας και μισός, ότι είναι δειλός, ότι στηρίζεται στους άλλους και έχει φέρει ο ίδιος τη ζωή του σε αδιέξοδο με τις λάθος επιλογές του, ότι είναι ανίκανος να κάνει κάτι σωστό και πως μετά από αυτή του την εξομόλογηση έπεσε ακόμα περισσότερο στα μάτια μου
Ειλικρινά, μόνο που το διάβασα αυτό νοιώθω μια παρόρμηση να κρεμαστώ μπροστά σου μόνο και μόνο για να σου αποδείξω ότι είναι μία παντελώς αψυχολόγητη τακτική.

4 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Γίδι
H Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 11,605 μηνύματα.

H Γίδι υπό τις διαταγές της Μπριάμ έγραψε στις 10:42, 04-02-09:

Δεν πιστεύω στην αντίστροφη ψυχολογία. Η απελπισία κάποιου που θέλει να αυτοκτονήσει είναι τόσο βαθιά, που κάτι τέτοιο μόνο θα τον βυθίσει πιο πολύ στη μαύρη του κατάσταση.

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Obscura

Διάσημο Μέλος

H Obscura ,προσπαθώντας να πείσει τον εαυτό της, έγραψε στις 10:48, 04-02-09:

Αρχική Δημοσίευση από Γίδι
Δεν πιστεύω στην αντίστροφη ψυχολογία. Η απελπισία κάποιου που θέλει να αυτοκτονήσει είναι τόσο βαθιά, που κάτι τέτοιο μόνο θα τον βυθίσει πιο πολύ στη μαύρη του κατάσταση.
Ακριβώς. Έτσι πως το σκέφτομαι τουλάχιστον, πολλοί άνθρωποι που πάσχουν από κατάθλιψη βιώνουν έντονα συναισθήματα ενοχής και αυταπαξίωσης που πολλές φορές δεν έχουν αντίκρυσμα στον κόσμο. Επιπλέον, μερικές φορές το άτομο σε στιγμές έκλαμψης ενδεχομένως να συνειδητοποιεί ότι διαστρεβλώνει τα πράγματα. Αν λοιπόν σε μία στιγμή κρίσης, κάποιος έξω από αυτόν τόσο απρόκλητα επιβεβαιώσει τις διαστρεβλώσεις, ποιο είναι το πιθανότερο αποτέλεσμα;

Παράθεση

Ηρώ (Μαρούλι)

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη Ηρώ
H Μαρούλι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Αρχιτέκτονας . Έχει γράψει 2,132 μηνύματα.

H Ηρώ πλέκει μενεξέδες και έγραψε στις 11:03, 04-02-09:

Αρχική Δημοσίευση από DrStrangelove
H κατάθλιψη είναι νέκρωση. Θάνατος. Κάθεσαι όλη μέρα χωρίς να κάνεις τίποτα και σιγά σιγά δεν νοιώθεις και τίποτα για τους άλλους. Η κατάθλιψη είναι από τις πιο εγωιστικές "ασθένειες" όπου εξαφανίζεται κάθε τι από δίπλα σου. Πολλοί ψυχίατροι ή ψυχολόγοι - ακόμα καλύτερα να το κάνουν συγγενείς ή φίλοι - χρησιμοποιούν την πρόκληση θυμού για να δραστηριοποιήσουν τον ασθενή και πολλές φορές πετυχαίνει. Τον ξυπνάνε από το λήθαργο. Αν μιλάμε για καθαρή κατάθλιψη και όχι μανιοκατάθλιψη, δεν είναι καθόλου επικίνδυνο να προκληθεί ένα μικρό σοκ για να δει πόσο χαζό είναι να πενθεί επ'άπειρον για οτιδήποτε σ'αυτή την μικρή ζωή.
Αρχική Δημοσίευση από Νωεύς
Με λίγα λόγια, και συμφωνόντας εντελώς με τα γραφόμενα του Δόκτορα, στο ερώτημα του θέματος, μία είναι η απάντηση- αλλά πάντα στην "γλώσσα" του "προϊδεασμένου": "Είσαι το μεγαλύτερο κορόιδο!"...
Αυτά τα 2 post συνοψίζουν και ολοκληρώνουν την άποψή μου.
Κάτι τέτοιο θα μου εκμυστηρευόταν προφανώς ένας φίλος, του οποίου τη ζωή και την εξέλιξή της γνωρίζω καθώς και τι ακριβώς τον έφερε σε αυτό το σημείο.
Σίγουρα θα τον έχω ακούσει άπειρες φορές στο παρελθόν, σίγουρα θα ήμουν εκεί στα προβλήματά του και θα τον είχα συμβουλεύσει με οποιονδήποτε άλλο τρόπο.

Δε θα σου ανακοίνωνε κάτι τέτοιο ένας άγνωστος σε σένα.
Έτσι λοιπόν θα τον έκανα να βγάλει τη θλίψη από μέσα του και θα προσπαθούσα να του βγάλω θυμό, κλάμα, θα προσπαθούσα να τον κάνω να αισθανθεί και να εξωτερικεύσει την απελπισία του, να φωνάξει.. ε όχι δεν είμαι βλάκας, δεν είμαι κορόιδο.

Παράθεση

epote

Επιφανές Μέλος

O epote ) έγραψε στις 11:07, 04-02-09:

Έτσι λοιπόν θα του έλεγα πως είναι ένας βλάκας και μισός, ότι είναι δειλός, ότι στηρίζεται στους άλλους και έχει φέρει ο ίδιος τη ζωή του σε αδιέξοδο με τις λάθος επιλογές του, ότι είναι ανίκανος να κάνει κάτι σωστό και πως μετά από αυτή του την εξομόλογηση έπεσε ακόμα περισσότερο στα μάτια μου.
Μαυριζοντας ετσι την ηδη μαυρη εικονα που εχει για τον εαυτο του και επιβεβαιονοντας την αυτοεκπληρουμενη προφητια του οτι ειναι ενας αχρηστος που δεν αξιζει να ζει.

Το θεμα επαναλαμβανω για πολλοστη φορα οτι η αυτοκτονια ειναι εκτακτο περιστατικο και ετσι πρεπει να αντιμετοπιζεται. Πρωτα σωζεις τη ζωη του και μετα βλεπεις τι γινεται.

Φαντασου το ως εξις: Ενα βλαμενο που του αγορασε ο μπαμπας πουντο τρεχει με 200 στουκαρει και ειναι ετοιμοθανατος σε καποια κωλονα. ΕΚΕΙΝΗ ΤΗ ΣΤΙΓΜΗ δεν θα πας να του πεις "ρε κωλοπαιδο τι εκανες και ετρεχες, αχρηστος και αδειος εισαι και πρεπει να γεμιζεις τη ζωη σου με ανουσια και επικινδυνα πραγματα". Οχι, εκεινη τη στιγμη θα του κρατησεις το χερι θα του πεις κουραγιο και θα τον βοηθησεις να ξεπερασει την κατασταση αυτη. ΜΕΤΑ βλεπεις τι γινεται.

Το ιδιο πραγμα και με την αυτοκτονια, ο αυτοκτονικος εινια αρρωστος, δεν ειναι αδυναμος, δεν εινια βλακας, δεν ψαχνει επιβεβαιωση και προσοχη. Θελει βοηθεια για να σταματησει να υποφερει, ειναι απελπισμενος τοσο πολυ που το δικο σου και το δικο μου μυαλο ουτε καν μπορουν να προσεγγισουν αυτα τα επιπεδα απελπισιας.

ΓΙΑΤΙ ειναι σε αυτη τηκατασταση? Πολλοι λογοι, ορισμενοι καθαρα ψυχοδυναμικοι αλλοι βιολογικοι. Τωρα χωρις πλακα, αν σου τυχει ποτε κατι τετοιο μην το αντιμετοπισεις με τροπο ψυχρο αλλα με τον τροπο που η διεθνης βιβλιογραφια προτεινει, i.e. υποστιρηξη και αναζητηση ψυχιατρικης αντιμετοπισης.

Παράθεση

Ηρώ (Μαρούλι)

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη Ηρώ

H Ηρώ πλέκει μενεξέδες και έγραψε στις 11:28, 04-02-09:

Φαντασου το ως εξις: Ενα βλαμενο που του αγορασε ο μπαμπας πουντο τρεχει με 200 στουκαρει και ειναι ετοιμοθανατος σε καποια κωλονα. ΕΚΕΙΝΗ ΤΗ ΣΤΙΓΜΗ δεν θα πας να του πεις "ρε κωλοπαιδο τι εκανες και ετρεχες, αχρηστος και αδειος εισαι και πρεπει να γεμιζεις τη ζωη σου με ανουσια και επικινδυνα πραγματα". Οχι, εκεινη τη στιγμη θα του κρατησεις το χερι θα του πεις κουραγιο και θα τον βοηθησεις να ξεπερασει την κατασταση αυτη. ΜΕΤΑ βλεπεις τι γινεται.
.
Aτυχές το παράδειγμα γιατί το κακό έχει ήδη γίνει.
Είναι σα να μου λες ότι κάποιος έχει κάνει ήδη απόπειρα, δεν πέτυχε και νοσηλεύεται.. ε δε θα του πω "καλά να πάθεις", μην τρελαθούμε.

Σύμφωνα με το παράδειγμά σου:
Κάποιος οδηγεί επικίνδυνα, έχω υπάρξει συνοδηγός (άρα έχω δει και με τα μάτια μου το πρόβλημα) και τον έχω συμβουλεύσει πολλές φορές να οδηγεί ασφαλέστερα. Του θυμίζω πως αν θέλει να εκτονωθεί κάπου μπορεί να κάνει αυτό, αυτό και αυτό..
Έρχεται μια μέρα και μου λέει, είμαι τόσο πορωμένος με το νέο μου αμάξι που θα πάω να στουκάρω σε μια κολώνα με 200.
Επειδή λοιπόν έχω ζήσει το πρόβλημά του και από την αρχή ήμουν εκεί να του δίνω συμβουλές, οι οποίες δεν είχαν αντίκρυσμα κρίνοντας εκ του αποτελέσματος, αλλά είχαν αντίθετες συνέπειες, θα άλλαζα τακτική.

Παράθεση

Περιβόητο Μέλος

O rascal_gd is Full of Shit!!! έγραψε στις 03:17, 05-02-09:

Εγω αν ημουν μπροστα σε ενα τετοιο ανθρωπο θα του ζητουσα να μου πει για ποιο λογο θελει να το κανει. Συγκεκριμενο ή και συγκεκριμενους. Μετα θα του ζητουσα να μου περιγραψει τα προβληματα. Δλδ τις καταστασεις και τα προσωπα που τον πιεσαν να φτασει μεχρι εδω. Κοντρες, διαμαχες, ηττες, αδιεξοδα, απογοητευσεις, αποτυχημενα σχεδια.
Και θα ηθελα να ακουσω τα πραγματικα συναισθηματα που προκαλεσαν ολες αυτες οι καταστασεις. Τα συναισθήματα. Να γινει υποκειμενο. Και πως γιναιται καποιος υπκειμενο? Μα οταν εκφραζει πραγματικα αυτα που εχει υποστει. Και η τελαιυτεα αναγκη που χρειαζεται ενας που σκεφτεται την αυτοκτονια, ειναι μια ζεστη,τρυφερη αγγαλια.
Μια τρυφερη αγγαλια οπου θα απομυθοποιησει ολες του τις ενοχες που εφεραν αυτον τον ανθρωπο μπροστα στο θανατο.

Παράθεση

tinakib

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη tinakib
H tinakib αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών . Έχει γράψει 2 μηνύματα.

H tinakib έγραψε στις 21:40, 06-02-09:

To θέμα της κατάθλιψης είναι αρκετά λεπτό..Ειδικά όταν καποιος φιλος/γνωστος/συγγενης το παραδέχεται και επιμένει να ζητάει βοήθεια..Υπάρχει ταμπου ακόμα και στο θέμα της κατάθλιψης σήμερα..Ολοι ζητουν βοηθεια απο τους γυρω τους και μετα απο καποιο ειδικο...μεχρι να επισκεφτουν τον ειδικο ομως οι ''γυρω'' εχουν αφήσει τους ευατους τους για να τους προσεχουν.Η βοηθεια και η εθελοντικη προσφορα της ειναι κατι αξιεπαινο..το θέμα είναι να ειμαστε και εμείς ''σωας τας φρένας''για να βοηθάμε...οσους αγαπάμε και δεν θέλουμε να υποφερουν..γιατι η ΚΑΤΑΘΛΙΨΗ είναι Ζωντανος Θανατος κατε εμε....

Παράθεση

Περιβόητο Μέλος

O rascal_gd is Full of Shit!!! έγραψε στις 03:02, 07-02-09:

Αρχική Δημοσίευση από tinakib
To θέμα της κατάθλιψης είναι αρκετά λεπτό..Ειδικά όταν καποιος φιλος/γνωστος/συγγενης το παραδέχεται και επιμένει να ζητάει βοήθεια..Υπάρχει ταμπου ακόμα και στο θέμα της κατάθλιψης σήμερα..Ολοι ζητουν βοηθεια απο τους γυρω τους και μετα απο καποιο ειδικο...μεχρι να επισκεφτουν τον ειδικο ομως οι ''γυρω'' εχουν αφήσει τους ευατους τους για να τους προσεχουν.Η βοηθεια και η εθελοντικη προσφορα της ειναι κατι αξιεπαινο..το θέμα είναι να ειμαστε και εμείς ''σωας τας φρένας''για να βοηθάμε...οσους αγαπάμε και δεν θέλουμε να υποφερουν..γιατι η ΚΑΤΑΘΛΙΨΗ είναι Ζωντανος Θανατος κατε εμε....
Οχι μονο κατε 'σε. Αυτη ειναι αντικειμενικη αληθεια. Η καταθλιψη ειναι το μουδιασμα της ψυχης. Θες να μιλησεις, θες να ξεσπασεις, να κατηγορησεις, να παρεμβεις σε πραγματα τα οποια θεωρεις οτι σε αδικουν, να διεκδικησεις. Να διεκδηκισεις τον ιδιο σου τον εαυτο διωχνοντας μακρια καποια πραγματα τα οποια κολλησαν επανω σου καιρο τωρα που δεν εχουν ομως καμια σχεση μ'εσενα, θολωνοντας ετσι ακομα περισσοτερο την πραγματικη εικονα του εαυτου σου. Στο τελος ομως δεν κανεις τιποτα απ' αυτα. Γιατι εχεις μουδιασει ολοκληρος.
Ειναι κατι τετοιες στιγμες που η αγαπη μπορει να σου δωσει απαντησεις. Και ειναι σιγουρο οτι δεν θα τη βρεις αν δεν σηκωθεις απ' το κρεβατι σου...

Παράθεση

Vkey (Κοινό Μυστικό!!!)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Vkey
H Κοινό Μυστικό!!! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Εκπαιδευτικός . Έχει γράψει 2,419 μηνύματα.

H Vkey ,αφού σκέφτηκε λίγο, έγραψε στις 14:07, 07-02-09:

Δεν ξέρω τι έχει ειπωθεί ήδη...οπότε σοζ αν επαναληφθώ...

Αν μιλάμε για όντως διαταραχή δεν μπορούμε εμείς οι ίδιοι να βοηθήσουμε ή να τον συγκρατήσουμε παίρνοντας ως παράδειγμα του τι θα θέλαμε εμείς να ακούσουμε σε μια τέτοια φάση ή τι μας ανεβάζει και τι μας ρίχνει εμάς....

Αν υπάρχει κατάθλιψη δεν είναι μία φάση απλή που αργά ή γρήγορα ο άλλος θα ανακάμψει έτσι απλά... Το τι θα πούμε και πως θα το πούμε θα είναι αποκλειστικά με συνεργασία με κάποιον ειδικό που θα μας δώσει κατευθυντήριες γραμμές....

Δεν μπορούμε να παίζουμε σε καμία περίπτωση με την κατάθλιψη και την αυτοκτονία κάνοντας πειράματα στον άλλον...
Σε μερικούς πιάνει η "αντίστροφη ψυχολογία", σε άλλους εδώ είμαι να σου κρατάω το χέρι...σε άλλους δεν ξέρω εγώ τι...

Γνώμη μου είναι ότι αν θέλουμε να βοηθήσουμε όντως δεν κάνουμε αυτό που εμείς θεωρούμε σωστό αλλά αυτό που θα μας συμβουλεύσει κάποιος ειδικός στο θέμα....

Παράθεση

tinakib

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη tinakib
H tinakib αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών . Έχει γράψει 2 μηνύματα.

H tinakib έγραψε στις 14:34, 08-02-09:

Συμφωνω με τον rascal_gh αλλα εαν ο ερωτας σε εχει φερει σε αυτη την θεση του να μη θες να δεις τι γινετε γυρω σου να μη θες τιποτα και κανεναν τοτε???Οσο και να προτρεπεις τον αλλον να σηκωθει απ τ κρεββατι του ειναι δυσκολο να σε ακουσει ειναι σα να ακουει ενα συνεχες μπλα,μπλα,μπλα...στα αυτια του...αν ομως αυτον που βρισκεται σ αυτη την θεση τον αγαπας και θες να τον δεις ξανα να ΓΕΛΑ κανεις τα αδυνατα δυνατα....η αγαπη και η λεξη νοιαζομαι εχει εκλειψει στις μερες μας δυστηχως και λιγοι ειναι οι ανθρωποι που μενουν διπλα σε οταν αυτος ειναι στις μαυρες του..η δεν νιωθει καλα για ενα μεγαλο χρονικο διαστημα...Και στο κατω κατω ο καθένας μας μπορει να βρεθει σ αυτη την θεση...

Παράθεση

Περιβόητο Μέλος

O rascal_gd is Full of Shit!!! έγραψε στις 03:10, 10-02-09:

Αρχική Δημοσίευση από tinakib
Συμφωνω με τον rascal_gh αλλα εαν ο ερωτας σε εχει φερει σε αυτη την θεση του να μη θες να δεις τι γινετε γυρω σου να μη θες τιποτα και κανεναν τοτε???Οσο και να προτρεπεις τον αλλον να σηκωθει απ τ κρεββατι του ειναι δυσκολο να σε ακουσει ειναι σα να ακουει ενα συνεχες μπλα,μπλα,μπλα...στα αυτια του...αν ομως αυτον που βρισκεται σ αυτη την θεση τον αγαπας και θες να τον δεις ξανα να ΓΕΛΑ κανεις τα αδυνατα δυνατα....η αγαπη και η λεξη νοιαζομαι εχει εκλειψει στις μερες μας δυστηχως και λιγοι ειναι οι ανθρωποι που μενουν διπλα σε οταν αυτος ειναι στις μαυρες του..η δεν νιωθει καλα για ενα μεγαλο χρονικο διαστημα...Και στο κατω κατω ο καθένας μας μπορει να βρεθει σ αυτη την θεση...
Η ερωτικη απογοητευση ειναι μεγαλη ηττα. Την εχω νοιωσει. Και σε κατι τετοιες στιγμες που εισαι σκατα θες να περασει ο αλλος απο διπλα σου και να σε προσεξει, να σε ρωτησει τι τρεχει, να καταλαβει την αλλαγη της συμπεριφορας σου. Να πιστεψει σ'εσενα. Αυτος μπορει να ειναι ο γονιος σου, ο αδερφος σου, ο φιλος σου, ο εραστης σου. Ο οποιοσδηποτε. Ειναι οι στιγμες που θες καποιος να πιστεψει σ'εσενα πραγματικα. Να σε δει και να σε νοιωσει. Το εχω περασει κι εγω αυτο και πολυ δυσκολα το βρισκεις. Υπηρχαν καποιες στιγμες ομως που με βοηθησαν καμποσα ατομα. Πολλα αλλα σχεδον αδιαφορησαν που ηταν και κοντινα μου. Να ξερεις παντως οτι οι δικοι σου ανθρωποι μπορουν να σε στειλουν ειτε στο παραδεισο ειτε στη κολαση. Εμεις ερχομαστε τριτοι. Εγω παντως αν καταλαβω δικο μου ανθρωπο στο μελλον που ειναι αληθινα πεσμενος θα προσπαθουσα να τον σηκωσω ξανα.

Παράθεση

thecure

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη thecure
H thecure αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 35 μηνύματα.

H thecure ψυχραιμια έγραψε στις 03:50, 10-02-09:

Εχω ενα φιλο μου που βρισκεται σε τετοια φαση...μου εκμυστηρευτηκε το προβλημα αυτο μετα απο πολυυυ καιρο που καναμε παρεα , σε μια πολυωρη τηλεφωνικη συζητηση... φρικαρα.. στην αρχη δεν ηξερα πως να το αντιμετωπισω, καθομουν και ακουγα απλα .απο οτι εχω καταλαβει ενιγουει τετοια ατομα εχουν τρομερα χαμηλη αυτοεκτιμηση, "δε μου αξιζει να ζω" , "δε μου αξιζει η κοπελα μου, ειμαι τοσο τιποτενιος που μολυνω την ομορφια της με το να ειμαι μαζι της" ... ... και διαφορες πολυ εκφραστικοτερες φρασεις απολυτου αυτο-μηδενισμου ... παγιδευονται σε φοβους και σκεψεις και τις μεγενθυνουν τοσο πολυ στο μυαλο τους που τελικα τους καταβαλλουν με αποτελεσμα να μην μπορουν να προσεγγισουν τα αιτια . Η δικη μου αντιδραση, σωστη η λαθος, ηταν πρωτον να του πω πως δεν ειναι ο μονος που νιωθει ασχημα , που νιωθει πονο , οτι εχω περασει και εγω απο αυτο το σημειο και καταλαβαινω την ενταση των συναισθηματων του και πως υπαρχει τροπος και πως οποτε θα χρειαστει θα ειμαι εκει . δευτερον , του ειπα πως αν το κανει οντως το βημα αυτο , θα προκαλεσει πονο σε ανθρωπους που αγαπα - πραγμα για το οποιο αμφιβαλλει, αλλα φοβαται τρομερα , οπως επισης πιστευει οτι στη κηδεια του δε θα παει κανεις - πραγματα για τα οποια με εντονο τροπο του ειπα οτι ειναι αποκυηματα της φαντασιας του.. τριτον, προσπαθησα με τη συζητηση να αναλυσουμε μαζι τα αιτια που τον ωθουν σε τετοιες ντανταιστικες - μηδενιστικες τασεις και σιγα σιγα να ξετυλιξουμε το κουβαρι των εμπειριων και συναισθηματων του. φυσικα, απο οτι καταλαβα , και οπως προαναφερθηκε σε προηγουμενα ποστς, μεγαλο και καθοριστικο ρολο επαιξε η οικογενεια.ως ενα σημειο τα καταφερα... αλλα δε μπορω να κανω και πολλα, παραπανω πραγματα ξερουν οι ειδικοι. σε καποια φαση εφτασε σε μεγαλο σημειο συναισθηματικης φορτισης, αλλα πιστευω πως τον βοηθησε ολο αυτο εστω και στο να εκφρασει καποια πραγματα κρυμμενα τοσο βαθια μεσα του , που φοβοταν να τα προσεγγισει ή τα αφηνε να μαζευουν σκονη. Αυτα τα ατομα θελουν εναν ανθρωπο να τους πει πως δεν ειναι μονα, πως δεν ειναι τρελλοι.
Παντως θα ηθελα να μαθω και την αποψη σας, το χειριστηκα καλα ή τα κανα χειροτερα?
υγ. υπαρχουν οντως τηλεφωνικα κεντρα υποστηριξης αλλα θα ηθελα να μου πει καποιος αν υπαρχουν και καποιοι ..εχμ ... καπως δωρεαν ή εστω χαμηλης μισθωσης ψυχολογοι για τα ατομα αυτα που δεν εχουν τους πορους να διαθεσουν.
ευχαριστω εκ των προτερων

3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Βρείτε παρόμοια

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους