Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 66,093 εγγεγραμμένα μέλη και 2,388,064 μηνύματα σε 74,651 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα

Καλώς ήρθατε στο e-steki!

Εγγραφή Βοήθεια

Τι λέμε σε κάποιον που θέλει να αυτοκτονήσει;

ioanna283 (Ιωάννα... :))

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη ioanna283
H Ιωάννα... :) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 96 μηνύματα.

H ioanna283 επέστρεψε στο στέκι δυναμικά σκέφτηκε κι έγραψε στις 04:16, 10-02-09:

για μένα και μόνο που σου το λέει ο άλλος,πρέπει να σε κινητοποιεί.
για να σου το λέει,σημαίνει ότι είσαι άτομο που εμπιστεύεται και μπορείς να βοηθήσεις.και μόνο που είχε το θάρρος να εκφράσει προβληματισμό σημαίνει ότι η ιδέα τριβελίζει το μυαλό του σε ανησυχητικό βαθμό(σε περίπτωση που δεν είναι βέβαιος ότι θέλει αλλά το επεξεργάζεται ως πιθανό γεγονός). ψυχολόγος δεν είμαι.και δεν ξέρω τι είναι το ιδανικό.άλλωστε κάθε άνθρωπος είναι διαφορετικός και θα πρέπει να αντιμετωπίζεται ως διαφορετική ψυχοσύνθεση και οντότητα.
πριν ένα χρόνο περίπου ο κολλητός μου αυτοκτόνησε.δεν μου είχε πει τίποτε.ούτε φανταζόμουν ποτέ ότι θα έφτανε ποτέ σε αυτό το σημείο.πέρασα απελπισμένη νύχτες και νύχτες να κλαίω και να λέω γιατί?γιατί δεν μου το είπε νωρίτερα?αν είχα την παραμικρή υπόνοια ότι υπήρχε τέτοια περίπτωση θα αντιδρούσα...δεν πιστεύω ότι μπορεί κάποιος να σου πει θέλω να αυτοκτονήσω και να το πάρεις στην πλάκα...αυτό δεν υπαρχει σαν περίπτωση...
για να φτάσει ο άλλος στο σημείο να περνάει έστω η σκέψη αυτή από το κεφαλάκι του σημαίνει ότι χρειάζεται βοήθεια και στήριξη.δεν μιλώ για ιατρική οπωσδήποτε βοήθεια.η στήριξη μπορεί να είναι ένας φίλος,κάποιος που εμπιστεύεται....
αν λοιπόν κάποιος έρθει και σας πει ότι περνά η ιδέα της αυτοκτονίας από το μυαλό του,ακούστε τον.δεν το λέει για πλάκα,όπως κι άν το παρουσιάζει...
για να φτάσει στο σημείο να σκέφτεται έτσι κάτι σημαντικό τον βασανίζει.ακούστε το προβλημά του και προσπαθήστε να τον βοηθήσετε.πείστε τον να μιλήσει σε οικογένεια και ανθρώπους που μπορούν να τον βοηθήσουν.είναι σημαντική και αυτή η βοήθεια.μπορεί να του σώσετε τη ζωή...
μην πείτε απλά ένα φίλε χρειάζεσαι ψυχολογική βοήθεια,πάνε σε έναν ψυχολόγο,εγώ τι θες να κάνω?έτσι γυρνάς την πλάτη στο πρόβλημά του.αν τον ακούσεις αυτός το εκτιμά.βλέπει ότι υπάρχουν άνθρωποι που τον νοιάζονται.παίρνει δύναμη να συνεχίσει στη ζωή....
η αυτοκτονία είναι μονόδρομος.για να φτάσει εκεί κάποιος έχει υπερεκτιμήσει τη σοβαρότητα μιας κατάστασης ή νιώθει πολύ μπερδεμένος.για να φτάσει όμως εκεί,για μένα,πάνω από όλα αισθάνεται ΜΟΝΟΣ.ότι δεν υπάρχει κάποιος να του κρατήσει το χέρι,να ακούσει το πρόβλημά του...

λυπάμαι που δεν μου μίλησες Τάσο.θα φέρω πάντα ένα βάρος στην ψυχή μου που δεν ήμουν εκεί να σε ακούσω,που δεν σε πίεσα να μου πεις τι σε βασανίζει...άργησα να καταλάβω ότι αυτό που σε οδήγησε εκεί ήταν ακριβώς αυτό...φοβόσουν ότι ήσουν μονος στον κόσμο...Λυπάμαι

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Εκκολαπτόμενο Μέλος

H Ιωάννα... :) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 96 μηνύματα.

H ioanna283 επέστρεψε στο στέκι δυναμικά σκέφτηκε κι έγραψε στις 04:27, 10-02-09:

thecure για μένα η αντιμετώπιση σου,έτσι περιληπτικά όπως τη διαβάζω μου φαίνεται παρόμοια με αυτά ίσως που θα έλεγα και γω σε κάποια σημεία...
μόνο που στην περίπτωση του κολλητού μου επρόκειτο για κάτι παραπάνω από ερωτική απογοήτευση και δεν ήταν ο τύπος ατόμου που περιέγραψες.Κάθε άλλο.
μετά το θάνατο του βγήκα πολλές φορές με τη μητέρα του κλπ και προσπαθούσαμε να βρούμε μια αιτία και μια λύση.αιτία,γιατί το έκανε.Λύση,πως θα μπορούσαμε να είχαμε βοηθήσει...μου εκμυστηρεύτηκε ότι ο γιος της είχε πει σε φίλους του πάνω στην πλάκα (ήταν ζαμάν φου τύπος και έκρυβε πάντα πολύ καλά τα οσα αισθανόταν) ότι περνάει η ιδέα από το μυαλό του να βάλει ένα τέλος στη ζωή του.κανείς δεν τον πίστεψε όμως.όλοι νόμιζαν ότι λέει ψέματα....αυτό είναι κάτι που δεν μπορούμε να παραβλέψουμε.διότι ΚΑΠΩΣ πρέπει να αντιδράσεις ακούγοντάς το.και η αντίδραση σου νομίζω ήταν καλή...(ταπεινή μου άποψη)
καλά έκανες και προσπάθησες να του τονώσεις το ηθικό και πάνω από όλα που προσπάθησες να του δείξεις ότι δεν είναι μόνος.αυτό είναι που φοβούνται περισσότερο τα παιδιά αυτά.ότι κανείς δεν είναι εκεί για αυτούς.ότι βυθίζονται μόνοι σε μια άβυσσο.και η τραγική ειρωνεία είναι ότι πρόβλημα μπορεί στην πραγματικότητα να μην υπάρχει να'χει λυθεί ή να μην υπήρξε και ποτέ...τον φόβο του ότι είναι μόνος εξέφρασε λέγοντας πως
δευτερον , του ειπα πως αν το κανει οντως το βημα αυτο , θα προκαλεσει πονο σε ανθρωπους που αγαπα - πραγμα για το οποιο αμφιβαλλει, αλλα φοβαται τρομερα , οπως επισης πιστευει οτι στη κηδεια του δε θα παει κανεις...
στην κηδεία του δεν θα πάει κανείς.κανείς δεν θα πονέσει με τον χαμό του.ότι είναι μόνος του....
κι όμως εσύ ήσουν δίπλα του όταν σε χρειάστηκε.του δείχνεις πως δεν είναι μόνος.στάσου κοντά του με τον τρόπο σου.κάντον να καταλάβει πως είσαι κει για ότι χρειαστεί.πείσε τον πως οι δικοί του είναι κει κι ότι κι αν έχει θα τον βοηθήσουν να το λύσει.ότι τον πονάν τον σκέφτνται και τον νοιάζονται πολλοί άνθρωποι....για να σου ανοιχθεί,σημαίνει ότι σε εμπιστεύτηκε.μπράβο σου που δεν του γύρισες την πλάτη και στέκεσαι δίπλα του

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

thecure

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη thecure
H thecure αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 35 μηνύματα.

H thecure ψυχραιμια έγραψε στις 04:39, 10-02-09:

Βασικα δεν ειναι θεμα ερωτικης απογοητευσης, μιας που με την κοπελα του ειναι πολυ ερωτευμενοι, αλλα μηδαμινης αυτοεκτιμισης ! η σχεση τους ειναι μια χαρα απλα αυτος δεν μπορει να την απολαυσει...
ειπαμε πολλα , παρα πολλα σε εκεινο το τηλεφωνο...το θεμα ειναι οτι δεν νομιζω πως θα λαβει μεγαλη βοηθεια απο τους δικους του - τετοια αποψη αποκομισα , καθως καποιοι απο αυτους εχουν πιθανως μεγαλο μεριδιο ευθυνης... και απλα αισθανθηκα οτι το βαρος πεφτει πανω μου, οτι μπορουσα με ενα "γκουχ" ή με ενα "εεε..." να κανω τη ψυχολογια του αλλου σμπαραλια ...
προσπαθω κι εγω οσο μπορω αλλα περναω κι εγω τα δικα μου ζορια και φοβαμαι μην το χειριστω αγαρμπα.. ασε που φοβαμαι και την αντιδραση του σε πιθανη προταση μου για ψυχολογικη παρακολουθηση ( μεταφρασμενο πιθανως στο μυαλο του ως - Ναι, εισαι τρελλος και το προβλημα σου ειναι τοσο μα τοσο χοντρο που πρεπει να στο λυσουν επιστημονες γιατι εγω δεν μπορω ) , και ενα πιθανο κλεισιμο παλι στον εαυτο του...

υγ. συλλυπητηρια για τον Τασο

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

C.M.

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη C.M.
H C.M. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 35 ετών . Έχει γράψει 251 μηνύματα.

H C.M. έγραψε στις 16:12, 10-02-09:

Αρχική Δημοσίευση από Κακή Επιρροή
Εμαθα λοιπόν ότι τα άτομα που σκοπεύουν όντως να αυτοκτονήσουν ΔΕΝ ΤΟ ΑΝΑΚΟΙΝΩΝΟΥΝ ΠΟΤΕ!
Κανουν πραγματα που ειναι ενδειξεις αλλά δεν λενε ποτε... θα αυτοκτονήσω ή θέλω να αυτοκτονήσω... ή σκέφτομαι να αυτοκτονήσω...
Τα πράγματα που κανουν αφορουν κυριως αυτους που ειναι πολυ κοντα τους (οικογενεια και στενους φιλους)
Παράδειγμα: Παιρνουν ξαφνικά τηλέφωνο και σου λενε... ρε συ... εισαι κολληταρι και σε αγαπω πολύ... θέλω να σου χαρισω όλα μου τα αγαπημένα μου cd

Κοινώς και με κάποιο ιδιομορφο τροπο σου κληροδωτουν τα αγαπημένα τους αποκτήματα, σου λένε ότι σε αγαπουν και "κλεινουν τους ανοιχτους λογαριασμούς τους"

Οι περιπτώσεις σαν αυτή που περιγραφεις, ως επι το πλήστον είναι τα μάλα απογοητευμένα και στεναχωρημένα άτομα που έχουν απόλυτη ανάγκη την προσοχή σου... η πιθανότητα όμως του να αυτοκτονήσουν είναι μηδαμινή ως ανύπαρκτη.

Υπάρχουν επίσης άτομα που προσπαθούν με αυτή την κουβέντα που θα σου πουν, να σε χειραγωγήσουν και να σε εκβιάσουν ψυχολογικά ωστε να εισαι του χεριου τους...
Στις περισσοτερες περιπτωσεις το κανουν χωρις να το καταλάβουν...

ΑΝ λοιπόν έχεις το κουράγιο και την επόμενη φορα που θα σου πει... "αν συμβει αυτό, θα αυτοκτονήσω" γυρίσεις και του πεις..."ε οκ αν νομίζεις ότι αυτό είναι το καλύτερο για σενα και ότι έτσι θα λύσεις τα προβλήματα σου, κάντο" ... κατά κανόνα θα αντιμετώπισεις ένα επιθετικό άτομο που δεν θα το πιστεύει αυτο που του λες και που θα θυμωσει μαζί σου που δεν το καταλαβαίνεις...

Είναι επίσης πολύ πιθανό το άτομο το οποίο αναφέρεις να σε ζηλεύει για την κατάσταση που βρίσκεσαι όπως την έχει πλάσει στο μυαλό του και να μιζεριάζει με την δική του ζωή...
Ατομα που κλαιγονται όλη την ώρα για την άδικη ζωή και το πόσο χάλια περνάνε υπάρχουν παντού και πολλά.... αυτό που αποζητούν κατα βάθος είναι να νοιώσουν καλύτερα κάνοντας σε να νοιώσεις θκατα καθώς και ευθυνη για τη δική τους ζωή....
Για ακόμα μια φορά κάναμε τις ίδιες σκέψεις ΚουΕ μου. Κι εγώ νομίζω μια τέτοια απάντηση θα έδινα κατά πάσα πιθανότητα: "δική σου είναι η ζωή, εσύ ξέρεις τι είναι καλύτερο για σένα". Απλά δεν είμαι σίγουρη αν αυτή η "λογική" μου αντιμετώπιση θα ήταν για το δικό μου ψυχικό καλό, τις δικές μου άμυνες, συναισθηματικές αποστάσεις και απεμπλοκές ή γιατί έτσι πρέπει να γίνει για τον προβληματισμένο άνθρωπο που θα είχα απέναντί μου.

Πιστεύω πως δεν είναι δόγμα το ότι όσοι βγάζουν φιρμάνια τύπου "αυτοκτονώ" δεν θα το κάνουν. Υπάρχει μεγάλη γκάμα διαστροφών. Ο άλλος έχει αυτοκτονήσει online μιλάμε. Κάποιος μπορεί να θεωρήσει στο "καν'το λοιπόν" για να απενεργοποιήσει τις όποιες αναστολές του, να το εκλάβει ως την πρόκληση που του λείπει και να προχωρήσει, έστω από αρρωστημένο πείσμα διάψευσης σου. Υπάρχει νομίζω κι αυτή η ομάδα αυτόχειρων που θέλει να προχωρήσει στην πράξη με τα φώτα στραμμένη επάνω της, οπότε θα το διαλαλήσει. Ενδεχομένως αυτή η περίπτωση να εμφανίζεται στις πιο ψαγμένες καταστάσεις, όπου στην αυτοκτονία δεν οδηγεί το ψυχολογικό αδιέξοδο και η απελπισία αλλά μια ιδεολογία, ένας βαθύτερος στόχος, μια προσωπική φιλοσοφία. Κάποιος αυτοκτονεί βίαια μέσα μια πλήρη αποδιοργάνωση του εαυτού του, άλλος αυτοκτονεί με ιεροτελεστίες και πνευματική ηρεμία. Κάποιος "τακτοποιεί τις υποθέσεις του" "κλείνει τους λογαριασμούς του", άλλος έχει την ανάγκη να αιφνιδιάσει, άλλος πάλι αποτραβιέται και το κάνει εντελώς προσωπική του υπόθεση.

Η ψυχή του κάθε ανθρώπου είναι εντελώς απρόβλεπτη και ο χειρισμός της δεν γίνεται με κανόνες στατιστικά εξακριβωμένους.

Οι άνθρωποι εκείνοι που "εκβιάζουν ψυχολογικά" τους οικείους τους, όχι κατ'ανάγκη με εξομολογήσεις επικείμενων αυτοκτονιών, αλλά και με χίλιους δυο τρόπους είναι μεγάλο κεφάλαιο που θα ήθελα πάρα πολύ να το συζητούσαμε πιο ειδικά, με ενδιαφέρει δηλαδή, είναι από τα θέματα που ψάχνω, αναλύω και φτιάχνομαι

Μην χάνεις τον προσανατολισμό σου απ τα δικά σου προβλήματα με το να μπαινεις μέσα στα προβληματα των άλλων.... (οχι να μην ακους και να μην προσπαθεις να βοηθήσεις, απλά μην τα κανεις κτημα σου)
Δεν βοηθας ούτε εσένα ούτε τους άλλους
Τεράστια συμβουλή

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

rascal_gd (Call me Joe!!)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη rascal_gd
Ο Call me Joe!! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 31 ετών και μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 1,368 μηνύματα.

O rascal_gd is Full of Shit!!! έγραψε στις 17:51, 10-02-09:

Το να θελει κανεις να σκοτωσει τον εαυτο του, ειναι απ'το ποιο λυπηρα πραγματα σ'αυτο κοσμο, πιστευω. Η ψυχρη αντιμετωπιση πολλων μελων γι' αυτο το θεμα ειναι πολυ αδικη για τη συναισθηματικη φορτιση που οδηγουν αυτα τα ατομα σε μια τετοια πραξη. Ουτε για την αγαπημενη μας ταινια μιλαμε, ουτε για τι πραγματα κανουνε τον αντρα. Οσα ατομα ειναι μπροστα σ'αυτο το αδιεξοδο χρειαζονται μια ζεστη αγκαλια. Ioanna283 ο Τασος θα ειναι εκει, καθε φορα που θα στηριζεις τους φιλους σου, τον αντρα σου, τα παιδια σου. Καθε φορα που θα λες στα παιδια σου ποσο σημαντικα ειναι και ποσο τα αγαπας, εκει θα βρισκεται ο Τασος. Ισως ειναι μια ιστορια που θα λες αυριο-μεθαυριο στους κοντινους σου ανθρωπους για να καταλαβουν την αξια του να εχει ο ενας τον αλλον. Η ζωη αφηνει τα σημαδια της και μας υποχρεωνει να προχωραμε μπροστα. Μονο ετσι θα ξορκισεις το βαρος που νοιωθεις μεσα σου χωρις ομως να τον ξεχνας ποτε. Και ισως μετα απο χρονια καταλαβεις οτι ο Τασος ηταν που εκανε την αγαπη σου ποιο δυνατη.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη rascal_gd : 10-02-09 στις 19:42.
3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

thecure

Νεοφερμένος

H thecure ψυχραιμια έγραψε στις 18:58, 10-02-09:

rascal_gd
πολυ ωραια τα λογια σου ( σοβαρα ), αλλα ο Τασος ειναι ο φιλος της ιωαννας283 που αυτοκτονησε..

ο δικος μου ζει ακομα ευτυχως! ! ! αλλα εχει προβλημα

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Περιβόητο Μέλος

Ο Call me Joe!! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 31 ετών και μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 1,368 μηνύματα.

O rascal_gd is Full of Shit!!! έγραψε στις 19:45, 10-02-09:

Αρχική Δημοσίευση από thecure
rascal_gd
πολυ ωραια τα λογια σου ( σοβαρα ), αλλα ο Τασος ειναι ο φιλος της ιωαννας283 που αυτοκτονησε..

ο δικος μου ζει ακομα ευτυχως! ! ! αλλα εχει προβλημα
Το διορθωσα.
Ανθρωποι ειμαστε λαθη κανουμε.
Να το λετε στους φιλους σας που νοιωθουν ενοχες για παλοιοτερα λαθη οχι μονο δικων τους αλλα και απ'των γονιων τους, των φιλων τους κτλ. Χωρις ομως να εχουν καμια ευθυνη γι'αυτα. Η απενοχοποιηση σε κατι τετοιες στιγμες ειναι πολυ σημαντικος παραγοντας να φτιαξει λιγο την αρνητικη διαθεση του.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη rascal_gd : 10-02-09 στις 20:21.
Παράθεση

Εκκολαπτόμενο Μέλος

H ioanna283 επέστρεψε στο στέκι δυναμικά σκέφτηκε κι έγραψε στις 22:59, 10-02-09:

δεν πιστεύω ότι το να του πεις χρειάζεσαι ψυχιατρική βοήθεια τον άλλο τον βοηθάει...μόνο χειρότερα μπορεί να τον κάνει.
με ένα βήξιμο πάντως ή ένα "εεε.." δεν του κάνεις την ψυχολογία σμπαράλια...
όπως και να'χει πιστεύω ότι στάθηκες καλά απέναντί του.μείνε εκεί και δείχνε του ότι τον νοιάζεσαι.γιατί δεν λες και σε άλλους κοινούς σας φίλους να του κάνετε μια έκπληξη ή να του δείξετε με κάποιον τρόπο ότι τον νοιάζεστε?αν πλησιάζει η γιορτή ή τα γενέθλιά του είναι πολύ καλή ιδέα ένα πάρτυ έκπληξη.ακόμη και μια έκπληξη του τύπου πάμε για καμιά μπύρα και ξαφνικά εμφανίζονται όλοι,πιστεύω ότι θα τον κάνει να νιώσει όμορφα.τι λες και συ?δεν τον ξέρω προσωπικά και μου είναι δύσκολο,αλλά ΟΚ,πιστεύω θα βοηθούσε χιχιχι πάντως να μην πεις τίποτα στους άλλους ούτε να τον αφήσεις να πιστεψει έστω και για μια στιγμή ότι το συζήτησες με άλλους,γιατί θα νιώσει χάλια...
τώρα..
γιατι σου είπα να του πεις να πλησιάσει τους δικούς του? ο Τάσος δεν το έκανε.οι δικοί του ήταν εκεί,προσπαθούσαν να τον πλησιάσουν και δεν τους άφηνε.μπορεί λοιπόν να μην είναι αδιάφοροι όπως αυτός τους βλέπει και τους παρουσιάζει.κατάλαβες τι εννοώ?
Πάντως ότι ο Τάσος είναι κοντά μου και τον αισθάνομαι,είναι αλήθεια.ίσως αυτό είναι που με κάνει να το ξεπερνάω λίγο λίγο.άλλωστε ξέρω ότι είναι καλά όπου και όπως είναι τώρα.είμαι σίγουρη.το αισθάνομαι...είναι τραγικό να το σκέφτεσαι και να το λες..αλλά τι να κάνουμε..όπως ήρθαν τα πράγματα..

Παράθεση

thecure

Νεοφερμένος

H thecure ψυχραιμια έγραψε στις 15:23, 11-02-09:

Αρχική Δημοσίευση από ioanna283
δεν πιστεύω ότι το να του πεις χρειάζεσαι ψυχιατρική βοήθεια τον άλλο τον βοηθάει...μόνο χειρότερα μπορεί να τον κάνει.

γιατι σου είπα να του πεις να πλησιάσει τους δικούς του? ο Τάσος δεν το έκανε.οι δικοί του ήταν εκεί,προσπαθούσαν να τον πλησιάσουν και δεν τους άφηνε.μπορεί λοιπόν να μην είναι αδιάφοροι όπως αυτός τους βλέπει και τους παρουσιάζει.κατάλαβες τι εννοώ?

καταλαβαινω τι εννοεις

το θεμα ειναι οτι και οι ανθρωποι να μην ειναι ετσι ,αυτο ειναι κατι που δεν ξερω , ουτε τους ιδιους ξερω για να το συζητησω μαζι τους , ουτε το αν θα το χειριστουν σωστα . και απο τα λογια του ιδιου δεν τραβαει η δουλεια

απο την αλλη δεν μπορω να το αντιμετωπισω και μονη μου , ουτε ξερω ουτε μπορω.
εκει εγκειται ο προβληματισμος μου

Παράθεση

Εκκολαπτόμενο Μέλος

H ioanna283 επέστρεψε στο στέκι δυναμικά σκέφτηκε κι έγραψε στις 21:33, 11-02-09:

το να το συζητούσες με τους γονείς του ίσως αλάφρυνε λίγο και το δικό σου φορτίο...δες το έτσι..γιατί το να ξέρεις ότι είσαι η μόνη στην οποία το έχει πει,σίγουρα σε φορτίζει συναισθηματικά.και το βάρος είναι μεγάλο για να το σηκώσεις μόνη σου,δεν είναι έτσι?κι έλεγα να το πεις στους δικούς του,με την έννοια ότι και αυτοί πιο υπεύθυνοι για το πως θα το διαχειριστούν είναι,μεγαλύτερη εμπειρία από τη ζωή έχουν,και στο κάτω κάτω είναι γονείς και το παιδί τους-κακά τα ψέματα-το ξέρουν καλύτερα από όλους...γι'αυτό σου το λέω.οι γονείς του Τάσου μου είπαν ότι θα ήθελαν κάποιος να τους το έχει πει,θα ήταν πιο εύκολο και για αυτούς να το προσεγγίσουν,θα ήξεραν τι τρέχει...απλά μια ιδέα έδωσα..δεν ξέρω
κι όντως,νιώθω απόλυτα αυτό που λες.ότι σου είναι δύσκολο να το αντιμετωπίσεις μόνη...κι ακριβώς επειδή ψυχολόγοι δεν είμαστε,δεν ξέρουμε τι να πούμε...
πάντως για μια ακόμη φορά μπράβο σου που στάθηκες δίπλα του έτσι,έστω και σε ένα τηλεφώνημα.συνέχισε να του δίνεις κουράγιο δύναμη κι όρεξη να συνεχίσει.δείξτε του ότι είστε εκεί για ότι χρειάζεται.απλά και μόνο να μην νιώθει μόνος.αυτό είναι το σημαντικό.αν νιώθει ότι έχει έστω κι έναν άνθρωπο στον κόσμο που τον νιώθει και τον νοιάζεται,δεν προχωράει αυτή η δουλειά είμαι σίγουρη γι'αυτό...
και μιας και μας είπες χτες ότι με την κοπέλα του είναι καλά και πολύ ερωτευμένοι,υπενθύμιζέ του ότι κι εκείνη τον αγαπάει κλπ...είναι ωραίο συναίσθημα ο έρωτας.εφόσον το αισθάνονται κι οι δύο γιατί να θέλει να το σταματήσει κάνοντας τέτοιες σκέψεις?

Παράθεση

kalypso (lily allen)

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη kalypso
H lily allen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών , επαγγέλεται Μηχανολόγος μηχανικός και μας γράφει απο Μονακό (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,764 μηνύματα.

H kalypso έγραψε στις 20:51, 30-03-09:

Τι λέμε σε κάποιον που θέλει να αυτοκτονήσει;
Εχμ... θα προσπαθούσα να talk them out of it
Βασικά πιστεύω ότι δεν υπάρχει κανείς που θέλει πραγματικά να αυτοκτονήσει, αφού αυτό το συναίσθημα βγαίνει στην επιφάνεια σε καιρούς που το άτομο αντιμετωπίζει πολλές δυσκολίες στη ζωή του- εκείνο που πιστεύω είναι πως ενδεχομένως όταν βρεθεί σε ένα αδιέξοδο από το οποίο δεν μπορεί να βγει, σκέφτεται πως η μόνη λύση είναι να ...μην ψάχνει άλλο για λύση

Δεν είναι φυγή,
και δεν είναι δειλία. Είναι απελπισία.

Εκείνο που μπορείς να του πεις είναι να του θυμίσεις όλα εκείνα για τα οποία αξίζει να ζήσει. Και ναι, η αναλογία καλών/άσχημων στιγμών sucks, γιατί πολλές φορές γέρνει υπερ των άσχημων, μα το θέμα είναι ότι η ζωή αξίζει για τις καλές- έστω γι αυτές τις λίγες.
Η αυτοκτονία δεν είναι λύση... Γιατί στην πραγματικότητα, και να φύγει ο άνθρωπος, το πρόβλημα δεν θα έχει λυθεί ποτέ. Κι αν δεν λυθεί ποτέ, πώς θα ξέρει πώς θα καταλήξει και αν η τύχη/μοίρα όπως θετε πείτε το, δεν του επιφυλλάσσει κάτι πολύ πολύ καλό για το μέλλον;..

Παράθεση

WhiteDrum (Κατίγκω)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη WhiteDrum
H Κατίγκω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών , επαγγέλεται Γιατρός και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,172 μηνύματα.

H WhiteDrum έγραψε στις 20:56, 30-03-09:

Αρχική Δημοσίευση από kalypso

Βασικά πιστεύω ότι δεν υπάρχει κανείς που θέλει πραγματικά να αυτοκτονήσει, αφού αυτό το συναίσθημα βγαίνει στην επιφάνεια σε καιρούς που το άτομο αντιμετωπίζει πολλές δυσκολίες στη ζωή του
Σε περιστατικά όμως που πραγματικά η ζωή ενός ανθρώπου κυλούσε φυσιολογικά, ίσως και ευνοϊκά; Πολλές φορές δίνουμε μεγάλη βαρύτητα στους εξωγενείς παράγοντες και δεν υπολογίζουμε το γεγονός ότι δεν ξέρουμε τί μπορεί να συμβαίνει στο μυαλό ενός ανθρώπου. Μπορεί να είναι νευρολογικό πρόβλημα, μπορεί να είναι ο αντίκτυπος μιας συνισταμένης βιωμάτων που δεν συζητήθηκαν/ξεπεράστηκαν ποτέ.
Προσωπικά αποφεύγω να χαρακτηρίζω τους ανθρώπους που αυτοκτόνησαν

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

kalypso (lily allen)

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη kalypso
H lily allen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών , επαγγέλεται Μηχανολόγος μηχανικός και μας γράφει απο Μονακό (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,764 μηνύματα.

H kalypso έγραψε στις 21:26, 30-03-09:

Αρχική Δημοσίευση από WhiteDrum
Σε περιστατικά όμως που πραγματικά η ζωή ενός ανθρώπου κυλούσε φυσιολογικά, ίσως και ευνοϊκά; Πολλές φορές δίνουμε μεγάλη βαρύτητα στους εξωγενείς παράγοντες και δεν υπολογίζουμε το γεγονός ότι δεν ξέρουμε τί μπορεί να συμβαίνει στο μυαλό ενός ανθρώπου. Μπορεί να είναι νευρολογικό πρόβλημα, μπορεί να είναι ο αντίκτυπος μιας συνισταμένης βιωμάτων που δεν συζητήθηκαν/ξεπεράστηκαν ποτέ.
Προσωπικά αποφεύγω να χαρακτηρίζω τους ανθρώπους που αυτοκτόνησαν
Λοιπόν, στην πρώτη περίπτωση, που η ζωή του ανθρώπου κυλούσε φυσιολογικά έως και ευνοϊκά, και κανονικά δεν θα υπήρχε κάποιος λόγος που να τον ωθεί να θέλει να δώσει τέλος στη ζωή του, νομίζω πως πάμε στην κατηγορία των ατόμων με σοβαρά ψυχολογικά προβλήματα. Κανένας άνθρωπος ψυχικά υγιής δεν θα κατέφευγε σε μία τέτοια "λύση", οπότε κατα πάσα πιθανότητα σε αυτή την περίπτωση το άτομο χρήζει παρακολούθησης και ενδεχομένως να πρέπει να του χορηγηθεί φαρμακευτική αγωγή.
Η κατάθλιψη σε βαριές μορφές, μπορεί να σε οδηγήσει στο να βλέπεις τα πράγματα μάταια και τη ζωή σου κενή και χωρίς νόημα... Το άτομο αυτό δεν φταίει, και η επιλογή του δεν γίνεται "συνειδητά", αλλά λόγω του προβλήματος της κατάθλιψης που αντιμετωπίζει.

Στη δεύτερη περίπτωση... Όταν ένας άνθρωπος έχει ζήσει, μπορεί να έχει ζήσει πολλά άσχημα πράγματα, μα σίγουρα έχει ζήσει και καλά. Αρκεί να του θυμίσεις εκείνα, γιατί τα άσχημα σίγουρα μαζεύονται και σε κάποια φάση πνίγουν το άτομο, μα τα καλά είναι εκείνα που θα του δώσουν τη δύναμη και την αισιοδοξία που χρειάζεται.
Εσύ για παράδειγμα, ξυπνάς το πρωί- περα από όλα τα άσχημα που σου ρχονται με μιας στο μυαλό και θες να μείνεις στο κρεβάτι κουκουλωμένη μέχρι να βραδιάσει ξανα :p (να πλύνεις τα πιάτα, να πληρώσεις τους λογαριασμούς, να πας στη σχολή για μάθημα κλπ) σου έρχονται και καλά (ένα πρόσωπο, μια σκέψη, ένα συναίσθημα, μία ανάμνηση...) και έτσι βρίσκεις τη δύναμη και σηκώνεσαι από το κρεβάτι και βγαίνεις έξω και ζεις.
Η απόφαση είναι πάντοτε δική σου, όσον αφορά στο τι θα δώσεις μεγαλύτερη βαρύτητα.

Παράθεση

deathpale

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη deathpale
H deathpale αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών , επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 70 μηνύματα.

H deathpale έγραψε στις 02:24, 28-06-09:

Η αυτοκτονία είναι ένα πολύ λεπτό θέμα. Τα περισσότερα άτομα στατιστικά πριν αυτοκτονήσουν ή κάνουν μια απόπειρα δείχνουν κάποια σημάδια. Δηλαδή αν ένα άτομο σου πει ότι σκέφτεται την αυτοκτονία ή αν το κάνει πιο έμμεσα χαρίζοντας πράγματα, τακτοποιώντας εκρεμμότητες κτλ. χρειάζεται βοήθεια από ειδικό ΕΠΕΙΓΟΝΤΩΣ! Εσύ το μόνο που μπορείς να κάνεις για να το βοηθήσεις είναι ίσως να συζητήσεις μαζί του την περίπτωση να πάει σε καποιον ψυχολόγο ή ψυχίατρο(γιατί πιθανώς να είναι αρνητικό στην ιδέα αυτή) και γενικά να του δείξεις ότι δεν είναι μόνο αλλά είσαι δίπλα του. Μην αρχίσεις να πανικοβάλλεσαι και μην προσπαθήσεις να τον πείσεις ότι η πράξη αυτή είναι λάθος και εγωιστική ή χαζή γιατί το άτομο που σκοπεύει να αυτοκτονήσει δεν σκέφτεται και πολύ ξεκάθαρα αν θες και θέλει ειδική μεταχείριση. Δεν μπορείς έτσι εύκολα να το μεταπείσεις. Και πρέπει να ξέρεις ότι κάθε άτομο είναι διαφορετικό. Αλλιώς χειρίζεσαι κάποιον που θέλει να αυτοκτονήσει επειδή έγινε κάτι που τον έριξε ψυχολογικά και αλλιώς κάποιον που πάσχει από κατάθλιψη και έχει κάνει ήδη κάποια απόπειρα.

4 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

alis

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη alis
H alis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,012 μηνύματα.

H alis έγραψε στις 19:27, 30-06-09:

ωραιο θεμα και πολυ ενδιαφερον..να σου πω δεν το εχω σκεφτει ποτε αλλα καταρχας αν καποιος που θελει να αυτοκτονησει το λεει σε καποιον δεν ξερω αν ειναι τοοσο αποφασισμενος....επισης εξαρταται το τι θα πω απο το ποσο γνωριζω το προσωπο και τις καταστασεις που το ωθησαν σε αυτη την αποφαση....θα προσπαθουσα να τον/την συνεφερω λεγοντας του/της τα πλεονεκτηματα της ζωης και θα του προσφερα την βοηθεια μου σε οποιο προβλημα και να ειχε..ακομα θα του θυμιζα οτι τα αγαπημενα του/της προσωπα θα γινονταν κομματια αν τον/την εχαναν...

Παράθεση

Tony

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Tony
Ο Tony αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 37 ετών . Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.

O Tony έγραψε στις 21:19, 01-07-09:

παιδιά για πρώτη φορά στη ζωή μου κάνω τέτοιες σκέψεις, ίσως οι λόγοι είναι γελοίοι για κάποιους αλλά έχω χάσει το κουράγιο μου και νοιώθω υπερβολικά μονός, έχω καταντήσει κάτι που πάντα κορόιδευα, κλαίγομαι, πλέον σταμάτησα ακόμα και αυτό για να μην επιβαρύνω τους γύρω μου, μέχρι πρόσφατα επειδή δεν έχω τα κότσια ακόμα να δώσω ένα τέλος στην αθλία ζωή μου έκανα επικίνδυνα πράγματα ανεβάζοντας την αδρεναλίνη για να νιώσω καλύτερα, και αν ερχόταν το μοιραίο ... καλοδεχούμενο. Τώρα πλέον δεν έχω κουράγιο ούτε για αυτό, δεν ξέρω τι να κάνω, όλοι νομίζουν ότι αντέχω, όλοι νομίζουν ότι είμαι δυνατός, αλλά δεν είναι έτσι, εν τω μεταξύ επειδή πέρσι δεν κόλλησα ένσημα στη δουλειά που ήμουν δε μπορώ να παρακολουθήσω και ψυχίατρο και πολύ φοβάμαι ότι τα έξοδα είναι μεγάλα. Ας πει κάποιος τη γνώμη του, ευχαριστώ.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη WhiteDrum : 01-07-09 στις 21:42. Αιτία: Greeklish
Παράθεση

Περιβόητο Μέλος

O rascal_gd is Full of Shit!!! έγραψε στις 02:02, 02-07-09:

Τώρα πλέον δεν έχω κουράγιο ούτε για αυτό, δεν ξέρω τι να κάνω, όλοι νομίζουν ότι αντέχω, όλοι νομίζουν ότι είμαι δυνατός, αλλά δεν είναι έτσι, εν τω μεταξύ επειδή πέρσι δεν κόλλησα ένσημα στη δουλειά που ήμουν δε μπορώ να παρακολουθήσω και ψυχίατρο και πολύ φοβάμαι ότι τα έξοδα είναι μεγάλα. Ας πει κάποιος τη γνώμη του, ευχαριστώ.
Πρεπει να απευθυνθεις σε καποιον ειδικο. Δεν γινεται αλλιως. Πρεπει να βρεις τα χρηματα απο καπου και βγεις προς αναζητηση ενος καλου και εμπειρου γιατρου. Η κατασταση σου ετσι οπως την περιγραφεις δειχνει οτι θελει προσοχη.
Επισης η δουλεια ειναι ενα μεγαλο θεμα. Οταν δεν υπαρχει ειμαστε πιο επιρεπεις σε αρνητικες και υποτιμητικες σκεψεις.

Εγω θα σου προτεινα, ετσι χονδρικα, να βρεις καταρχην μια δουλεια (αν δεν εχεις)οσο απλη και να'ναι και μετα ενα γιατρο και να βαλεις σιγα-σιγα καποιες βασεις για τη ζωη σου και τον εαυτο σου.

...μέχρι πρόσφατα επειδή δεν έχω τα κότσια ακόμα να δώσω ένα τέλος στην αθλία ζωή μου έκανα επικίνδυνα πράγματα ανεβάζοντας την αδρεναλίνη για να νιώσω καλύτερα, και αν ερχόταν το μοιραίο ... καλοδεχούμενο.
Ευχομαι να αλλαξουν για σενα τα πραγματα και το μοιραιο να γινει για σενα ...κακοδεχουμενο.

Παράθεση

Κακή Επιρροή (Αναστασία)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Κακή Επιρροή
H Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 6,729 μηνύματα.

H Κακή Επιρροή εχμ... είπε γεια ...κι έγραψε στις 07:31, 02-07-09:

Αρχική Δημοσίευση από Tony
παιδιά για πρώτη φορά στη ζωή μου κάνω τέτοιες σκέψεις, ίσως οι λόγοι είναι γελοίοι για κάποιους αλλά έχω χάσει το κουράγιο μου και νοιώθω υπερβολικά μονός, έχω καταντήσει κάτι που πάντα κορόιδευα, κλαίγομαι, πλέον σταμάτησα ακόμα και αυτό για να μην επιβαρύνω τους γύρω μου, μέχρι πρόσφατα επειδή δεν έχω τα κότσια ακόμα να δώσω ένα τέλος στην αθλία ζωή μου έκανα επικίνδυνα πράγματα ανεβάζοντας την αδρεναλίνη για να νιώσω καλύτερα, και αν ερχόταν το μοιραίο ... καλοδεχούμενο. Τώρα πλέον δεν έχω κουράγιο ούτε για αυτό, δεν ξέρω τι να κάνω, όλοι νομίζουν ότι αντέχω, όλοι νομίζουν ότι είμαι δυνατός, αλλά δεν είναι έτσι, εν τω μεταξύ επειδή πέρσι δεν κόλλησα ένσημα στη δουλειά που ήμουν δε μπορώ να παρακολουθήσω και ψυχίατρο και πολύ φοβάμαι ότι τα έξοδα είναι μεγάλα. Ας πει κάποιος τη γνώμη του, ευχαριστώ.
Πριν από κάποια χρόνια, μέσα σε κατάπτωση και με ψυχολογία "να ζήσω ή να μη ζήσω, να την παρω την στροφή ή να συνεχίσω ευθεία", ξεκίνησα μια νύχτα Σαββάτου να πάω Θεσσαλονίκη να βρω μια φίλη...
Οδηγούσα και δεν έβλεπα απ τα κλάματα...
Κάπου στον κάμπο της Λάρισας με έπιασε η ανατολή
Και ξαφνικά είδα γύρω μου τα πάντα χρυσοκόκκινα σαν να καίγονται
Και με έπιασαν πάλι τα κλάματα για το μεγαλείο αυτό που είχα την τύχη να μπορώ να αντικρύζω όταν άλλοι συνάνθρωποι μου που ΘΕΛΟΥΝ να ζήσουν... δε μπορούν κι απλά αργοπεθαίνουν στο κρεβάτι ενός νοσοκομείου
Εκλαψα κι άλλο εκείνο το ξημέρωμα για την αχαριστία που έδειχνα στη ζωή μου την ίδια
Είδα όλη την ανατολή και γύρισα σπίτι μου
Χαρούμενη... αναζωογονημένη σαν να γεννήθηκα ξανά εκείνο το πρωί

Αν έχεις τη δυνατότητα.. δες μια ανατολή....
Ξέρεις πόσοι άνθρωποι κάθε μέρα στο κρεβάτι ενός νοσοκομείου εύχονται να είχαν μόνο μια στιγμή ακόμα?
Μόνο μια στιγμή....

Ολοι έχουμε περάσει από τη φάση που περιγράφεις (ή αν όχι όλοι, οι περισσότεροι)
Πάρτο λίγο αλλιώς... δες το λίγο αλλιώς... εκτίμησε λίγο αυτά που έχεις. Αγάπα τη ζωή σου όπως είσαι αυτή τη στιγμή

Χτες πέθανε μια γνωστή από καρκίνο... μέσα σε έξι μήνες....
Αφησε πίσω της μωρό παιδί....
Δεν ήξερε τι είχε από λεφτά... μια ζωή που θα τη ζήλευαν όλοι
Μέχρι πριν 6 μήνες... και μετά? Μετά ήρθε έτσι απλά το επίπονο τέλος
Τι έχασε? Τι κέρδισε? Τι άφησε πίσω...

Τι θα μπορούσε ακόμα να καταφέρει αν είχε ζήσει?
Τι μπορείς να επιτύχεις ΖΩΝΤΑΣ και τι χάνεις πεθαίνοντας?
Και μη μου πεις δεν χάνεις τίποτα.... δες πρώτα μια ανατολή

10 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Julius Caesar

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Julius Caesar
Ο Julius Caesar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 41 ετών , επαγγέλεται Τοπογράφος μηχανικός και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 60 μηνύματα.

O Julius Caesar έγραψε στις 07:39, 02-07-09:

Αυτοκτονία λόγω ερωτικής απογοήτευσης; Μου φαίνεται τόσο χαζό που δεν μπορώ να μπω στη θέση του παθόντος για να μπορώ να δώσω κάποια αξιόλογη συμβουλή.
Όταν κάποιος λέει ότι "αν συμβεί το Χ θα αυτοκτονήσει" το πρώτο πράγμα που μου έρχεται στο νου είναι ότι αυτός είναι βάναυσος και ανελέητος εκβιαστής και εγωιστής...
Μάλλον θα του έλεγα να επισκευτεί κάποιον ειδικό με εμπειρία σε περιπτώσεις αυτοκτονικού ιδεασμού και ο οποίος θα κρίνει τη σοβαρότητα της κατάστασης (αν πρόκειται για πραγματική απειλή ή όχι) και θα συστήσει την κατάλληλη θεραπεία με ή χωρίς φάρμακα.

Παράθεση

Isiliel (Φεγγάρω)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Isiliel
H Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 9,049 μηνύματα.

H Isiliel Salus populi suprema lex esto έγραψε στις 11:46, 02-07-09:

Και μη μου πεις δεν χάνεις τίποτα.... δες πρώτα μια ανατολή
"Κάθε ανατολή γεννά μια ελπίδα.
Κάθε "δύση" γεννά ..μια υπόσχεση ανατολής."

Το έγραψα κάποτε για μια φίλη.

Ακόμα και κάθε "δύση" στη ζωή μας, φέρει το σπόρο της "ανατολής".

Προσωπικά είμαι πολύ περίεργη για να σκεφτώ την αυτοκτονία.
Θέλω να δω τι θα γίνει παρακάτω!

6 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Rempeskes

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη Rempeskes
Ο Rempeskes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Hair stylist . Έχει γράψει 5,593 μηνύματα.

O Rempeskes έγραψε στις 13:25, 02-07-09:

Αρχική Δημοσίευση από Tony
έκανα επικίνδυνα πράγματα ανεβάζοντας την αδρεναλίνη για να νιώσω καλύτερα

σκέψη και αυτή... λες και το να πάρεις ναρκωτικά όταν είσαι σε κώμα θα σε σώσει.

Ας πει κάποιος τη γνώμη του, ευχαριστώ.
Να σ' πω. Όπως το είπε ο καζ σε μια αντίστοιχη περίπτωση,
"φιλαράκο, ξέρω ότι νοιώθεις άσχημα, μα ένα απλό πράγμα όπως το να χαμογελάς, βοηθάει να βγείς απο το τέλμα"...
Η συμβουλή πέτυχε. Ο τύπος που βρισκόταν αναποφάσιστος ανάμεσα σε ζωή και θάνατο,
βρέθηκε μια μέρα κρεμασμένος με ένα τεράστιο χαμόγελο στο πρόσωπο.

Υγ. Κατά τα άλλα, ξέρω πως τα φουσκώνεις λίγο.
Τα πράγματα δεν είναι τοσο άσχημα όσο φαίνονται....

Δεν θες να ζήσεις μια πλήρη ζωή, να παλέψεις για να την πλάσεις άξια να την ζήσεις?
Nα δείς παιδιά και εγγόνια,
να έρχονται να σε επισκέπτονται στο γηροκομείο κάθε πάσχα και χριστούγεννα,
φερνοντάς σου δώρο Πάμπερς;

Και όταν επέλθει το μοιραίο, να επιστρέψεις στην μητέρα γή απο την οποία προήλθαμε όλοι,
μέσα σε ένα φτηνο ξύλινο κουτί αξίας ογδόντα ευρώ, με μοναδικούς παρόντες τον παπά και τον θάφτη?

Γι' αυτό επιμένω, πως πρέπει να χαμογελάς. Να βλέπεις μόνο έξω απο τον ευατό σου σε τέτοιες στιγμές ενδοσκόπησης...

Οφείλω να ομολογήσω ότι παλιότερα και εγώ έκανα κόλπα αδρεναλίνης για να νοιώθω ζωντανός (υγ. τι κουταμάρα και αυτή... λες και δεν νοιώθεις ζωντανός όταν σε πιάνει πονόδοντος). Έπαιρνα λοιπόν την άλφα ρομέο και τσίταρα τα γκάζια στην εθνική, νοιώθοντας σα ζωντανό.

Ώσπου μια μέρα, προκάλεσα ένα ατύχημα λογω υψηλής ταχύτητας ...

Σοκαρίστηκα για τους ανθρώπους στο άλλο αμάξι, τι άτυχοι που ήταν στη ζωή τους, να ξεψυχήσουν και εκείνοι και το μωρό και η γιαγιά πάνω στο οδόστρωμα...

Τι κρίμα, τι αδικία για τοσο νέους ανθρώπους (πλην της γιαγιάς),
καταραμένο κράτος που δεν έχεις δρόμους...

Μα έλαβα το μάθημά μου και εγώ...

...Γρατζουνίστηκε ο προφυλακτήρας
και έσκασα χίλια ευρά στην αντιπροσωπεία ... Κρίμα...

Επειδή το κούρασα με τις προσωπικές ιστορίες, θέλω απλά να σου πω το εξής για να πάρεις κουράγιο.
Σε ανέφερα στην Δίωξη Ηλεκτρονικού Εγκλήματος, έχουν ειδικό τμήμα αρμόδιο για πρόληψη αυτοκτονιών.
Καθώς μιλάμε θα ψάχνουν την IP σου, και -ίσως και αύριο- σου χτυπήσει την πόρτα ο ψυχίατρος που δεν μπορούσες να πληρώσεις απο μόνος σου!

Μην με ευχαριστήσεις, χαίρομαι να βοηθάω πάντα τους συνανθρώπους μου σε ανάγκη.

Υγ πάλι. Στην αυτοκτονία, θες να σκοτώσεις αυτόν που ήσουν μέχρι χτες, και καταλήγεις να σκοτώσεις αυτόν που θα γινόσουν αύριο.
Γιατί, πολύ απλά,
αν θες να σκοτώσεις αυτόν που ήσουν,
δεν τα πουλάς όλα
και αφού δεν θες πια τίποτα άλλο χρήσιμο για τον εαυτό σου
να κάνεις τον εαυτό σου χρήσιμο για τους άλλους
πηγαίνοντας εδώ?

υγ στο υγ.
που δεν χρειάζεται, βασικα. και στο διπλανό στενό σου βρίσκονται
άνθρωποι σε ανάγκη. τεσπα. ώρα για ντραγκς.

14 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Rempeskes

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη Rempeskes
Ο Rempeskes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Hair stylist . Έχει γράψει 5,593 μηνύματα.

O Rempeskes έγραψε στις 20:23, 27-07-09:

Tony ζείς;
Τσάμπα είπα το ψέμμα για τους Κλουζώ του ελληνικού Ίντερνετ;

Και που είσαι. Αναθεώρησα τα όσα σου είπα. Βασικά, βασικότατα
μπορούμε να βοηθήσουμε ο ένας τον άλλο. Δλδ, εσύ παιδί μου θες να πεθάνεις,
εγώ θέλω να σκοτώσω κάποιον, οποιονδήποτε
αλλιώς θα γίνει το κλικ μέσα μου, και θα σκοτώσω πολλούς
πολύ περισσότερους απο όσους μπορεί να αντέξει η τρυφερή, καλλιτεχνική μου φύση.
Γι' αυτό σλέω, ως συναινούντες
ενήλικοι, να σε βοηθήσω, να με βοηθήσεις, να κάνουμε ρε παιδί μου μια σωστή συναλλαγή,
ώριμη και συνειδητοποιημένη, χωρίς κοινωνικές περιττολογίες .
Περιμένω

Παράθεση

fantasmenos (Διαταραγμένη Προσωπικότητα)

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη fantasmenos
H Διαταραγμένη Προσωπικότητα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών , επαγγέλεται Θεολόγος και μας γράφει απο Μαυροβούνιο (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,293 μηνύματα.

H fantasmenos γεννημένος να λέει σοφά πράγματα έγραψε στις 20:27, 27-07-09:

Βρε ρεμπεσκέ σοβαρά υπάρχει τμήμα πρόληψης αυτοκτονιών στο ίντερνετ;

Παράθεση

borat (Γιάννης.-)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη borat
Ο Γιάννης.- αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 33 ετών , επαγγέλεται Μαέστρος και μας γράφει απο Ερμιόνη (Αργολίδα). Έχει γράψει 4,524 μηνύματα.

O borat ΖΟΡΤ έγραψε στις 21:40, 27-07-09:

H δίωξη ηλεκτρονικού εγκλήματος.

Παράθεση

Περιβόητο Μέλος

O rascal_gd is Full of Shit!!! έγραψε στις 15:00, 28-07-09:

Αρχική Δημοσίευση από Rempeskes
Tony ζείς;
Τσάμπα είπα το ψέμμα για τους Κλουζώ του ελληνικού Ίντερνετ;

Και που είσαι. Αναθεώρησα τα όσα σου είπα. Βασικά, βασικότατα
μπορούμε να βοηθήσουμε ο ένας τον άλλο. Δλδ, εσύ παιδί μου θες να πεθάνεις,
εγώ θέλω να σκοτώσω κάποιον, οποιονδήποτε
αλλιώς θα γίνει το κλικ μέσα μου, και θα σκοτώσω πολλούς
πολύ περισσότερους απο όσους μπορεί να αντέξει η τρυφερή, καλλιτεχνική μου φύση.
Γι' αυτό σλέω, ως συναινούντες
ενήλικοι, να σε βοηθήσω, να με βοηθήσεις, να κάνουμε ρε παιδί μου μια σωστή συναλλαγή,
ώριμη και συνειδητοποιημένη, χωρίς κοινωνικές περιττολογίες .
Περιμένω
Rempeske, τι ικανοποιηση να παρεις αν ειναι να σκοτωσεις εναν ανθρωπο ο οποιος θελει να πεθανει ετσι κι αλλιως. Τζαπα τα αιματα. Θα καθησει ακινητος χωρις να αντιδρασει, θα τον σκοτωσεις και καμια ικανοποιηση.

Αυτον θα τον βοηθησεις και ξερουμε ολοι ποσο φιλεσπλαχνος εισαι, αλλα πρεπει καποια στιγμη να κοιταξεις και τον εαυτο σου.. Μην αγνοεις συνεχεια τις αναγκες σου.. Ασε τον Τony που ισως ειναι λιγο μπερδεμενος γι'αυτα που θελει και προσεξε λιγο τα δικα σου "θελω".

Αρχισε απο καποιον που σου τη σπαει πολυ

Υγ εγω δεν μετραω γιατι σε βοηθησα...

5 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Apro

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη Apro
Ο Apro αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Tatoo artist . Έχει γράψει 812 μηνύματα.

O Apro έγραψε στις 22:35, 02-08-09:

ποιος σου είπε οτί είναι καλή ιδέα να αυτοκτονήσεις....; μήπως πρέπει να το ξανασκεφτείς φίλε μου....;

ή

προσπάθησε να μην κάνεις λάθη, που δε διορθώνονται μάγγα μου....

ή

αν κάνεις αυτό το λάθος, ο εαυτός σου δε θα σε συγχωρήσει ποτέ....

ή

αν αυτοκτονήσεις, δε θα σου ξαναμιλήσω....

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Apro : 02-08-09 στις 22:43.
3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

valeria (ελλη)

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη valeria
H ελλη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 20 ετών , επαγγέλεται Ηθοποιός και μας γράφει απο Άγιοι Ανάργυροι (Αττική). Έχει γράψει 15 μηνύματα.

H valeria έγραψε στις 13:11, 19-09-09:

πολυ απλα του διχνουμε οτι ολα γινονται για ενα σκοπο και δεν υπαρχει λογος να αυτοκτονισει αν δωσει σημασια θα καταλαβει οτι αξιζε να ζει μεχρι τωρα

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη valeria : 19-09-09 στις 14:12.
Παράθεση

JohnyTziEn (Γιάννης)

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη JohnyTziEn
Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 35 ετών και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 27 μηνύματα.

O JohnyTziEn έγραψε στις 14:02, 20-09-09:

Δεν έχω γνωρίσει άνθρωπο μέχρι τώρα που να μην τον συγκινεί απολύτως τίποτα στον κύκλο της ανθρώπινης ζωής. Είτε αυτό λέγεται παιδιά, ευτυχία, έρωτας, καλοπέραση, αγάπη, αλληλοβοήθεια, επιβράβευση κτλ...
Ο καθένας μας αν ψάξει μέσα στην ψυχή του μπορεί να φανταστεί μια ιδανική στιγμή-κατάσταση στο μέλλον που θα τον ολοκλήρωνε συναισθηματικά και για την οποία αξίζει να ζήσει. Συχνά όμως νιώθει την απελπισία ότι δεν θα καταφέρει ποτέ να την αγγίξει.
Η ζωή όμως είναι μια μεγάλη κωμωδία πάνω στα όνειρα, τις σκέψεις και τα σχέδιά μας...
Θα περιοριστώ σε ένα λεγόμενο του Einstein, πυξίδα -κατ εμέ- για όσους ψάχνουν το μνόημα στη ζωή τους:
Learn from yesterday,
live for today,
hope for tomorrow.

Παράθεση

krisnamourti

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη krisnamourti
Ο krisnamourti αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 6 μηνύματα.

O krisnamourti έγραψε στις 10:01, 03-10-09:

Η αυτοκτονία είναι μια ψυχική κατάσταση πολύ σύνθετη και η οποία έχει τις ρίζες της μέσα σε όλο το ψυχικό φάσμα της ανθρώπινης υπόστασης.Είναι ένα παρα πολύ σύνθετο και πολυδίαστατο φαινόμενο με ποικίλες αιτίες.Εκτός από τους ψυχικούς λόγους που ωθούν κάποιον να γίνει αυτόχειρας υπάρχουν βέβαια και οι περιπτώσεις όπου η αυτοκτονία είναι αποτέλεσμα βιολογικών αιτιών όπως ψυχικών ασθενειών(πχ σχιζοφρένεια) οπου εκεί μεγάλο ρόλο παίζει η χημική λειτουργία του εγκεφάλου. Τι γίνεται όμως με τους ανθρώπους που φαινομενικά είναι "φυσιολογικοί" προς εμάς αλλά τελικά είναι υποψήφιοι αυτόχειρες; Τι είναι αυτό που οδηγεί τους ανθρώπους σε αυτή την πράξη απελπισίας; Ο άνθρωπος σήμερα βιώνει μια αποξένωση απο τον κοινωνικό του περίγυρο, βιώνει μια επιφανειάκη προσέγγιση της πραγματικότητας του αλλα και των σχέσεων του με τους ανθρώπους γύρω του. Μέσα σε αυτη την ταχύρριθμη ζωή που ζούμε ενας σχετικά ευθραυστος άνθρωπος βιώνει την ματαιότητα της επαναληψης,της ρουτίνας, της αλλοτρίωσης των ανθρωπίνων σχέσεων και αξιών. Νίωθει οτί βρίσκεται σε ένα ψυχικό τέλμα και δεν αντέχει το αδιέξοδο στο οποίο πιστεύει ότι ο εαυτός του έχει μπει.Και αυτό θα εκδηλωθεί έντονα απο εξωτερικές αιτίες. Μια οικονομική καταστροφή δεν είναι η αιτία για αυτοκτονία αλλα είναι εκείνο το γεγονός που θα φέρει στην επιφάνεια τα εσωτερικά προβλήματα. Γιατί ο σημερινός άνθρωπος δεν έχει μια ψυχική βάση.Δεν έχει αποκρυσταλλώσει τον εαυτό του ούτε τον έχει διαφοροποιήσει από την ύλη που είναι μόνο ένα μέρος αυτού που υπάρχει. Η ταύτιση με τα εξωτερικά κάνουν ασταθή τον άνθρωπο και τον εξαρτούν τόσο πολυ που νιώθει χαμένος χωρίς αυτά.Ακόμα και μια ερωτική απογοήτευση που έιναι ένα εσωτερικό πιο πολυ φαινόμενο βγάζει και πάλι ψυχικά κατάλοιπα. Τελικά το θέμα είναι πως βλέπουμε τον εαυτό μας και πως τον αποδεχόμαστε.Η ζωή είναι αντιφατική και πολλες φορες παράλογη. Ένας υποψήφιος αυτόχειρας χρείαζεται πνευματική καθοδήγηση ώστε να ξαναπροσδιορίσει τον εαυτό του, να αποδεχτεί την αντιφατικότητα και τον πόνο της ζωής και να δεχτεί ότι όλα όσα μας συμβαίνουν μας καλυτερεύουν και μας ωριμάζουν. Το δώρο της ζωής είναι σπάνιο και πρέπει να το ζούμε όσο καλύτερα μπορούμε και όσο το δυνατόν γίνεται να κατανοήσουμε το νοημά της. Και όπως είπε ένας μύστης: " Η ύπαρξη σε δημιουργησε και σε ήθελε ετσι όπως είσαι.Υπάρχεις γιατί η ύπαρξη σε αγαπούσε τόσο ώστε να είσαι εδω,σε δημιουργησε και σε έφερε εδώ για να είσαι αυτο που προορίζεσαι να είσαι".

Παράθεση

Apro

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη Apro
Ο Apro αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Tatoo artist . Έχει γράψει 812 μηνύματα.

O Apro έγραψε στις 22:49, 14-11-09:

αν δε σκέφτεσαι τον εαυτό σου..., σκέψου και λίγο τους άλλους.... και αν δεν έχεις κανέναν, σκέψου εμένα

αν πέσεις..., πρέπει να ξανασηκωθείς..., γι' αυτό σκέψου να μπορείς

αν το κάνεις..., δε θα μπορέσεις να το ξανακάνεις..., και αν είναι ωραία..., πως θα το ξανανιώσεις...; μήπως να το ξανασκεφτείς...;

Παράθεση

mindcircus

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη mindcircus
H mindcircus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μηχανικός αεροσκαφών . Έχει γράψει 4,626 μηνύματα.

H mindcircus Open Mind, Open Heart έγραψε στις 23:03, 14-11-09:

Σταδιο 1. Αν ειναι μεσω νετ ζητας να βρεθειτε, ειτε βρεθειτε ειτε οχι -του ανοιγεις κουβεντα ουδετερα, τον ρωτας γιατι και τι τον εφτασε σε αυτο το σημειο. Τον ρωτας ποσο προσπαθησε να αλλαξει αυτη την ασχημη κατασταση της ζωης του. Του κανεις ενα ψυχολογικο προφιλ, χωρις να του το πεις ομως, τοχεις στο μυαλο σου.
Αν δε πετυχει,

Σταδιο 2. Αν επιμενει τον παιρνεις με το μαλακο, του ξανακανεις την ιδια κουβεντα
'' μεταποιημενη'' με γλυκα, ομορφα, ζεστα λογια. Του δηλωνεις πως σου χει τυχει κι εσενα παρομοια κατασταση αλλα επειδη η ζωη ειναι δυσκολη δεν επετρεψες να το βαλεις κατω και τελικα ειδες φως κι εισαι ευτυχισμενη/ος! Χρησιμοποιεις εκφρασεις οπως ευτυχια, χαρα, αγαπη, γαληνη, εσωτερικη ηρεμια, δυναμη ψυχης , ισως πας πιο θρησκευτικα για να μαθεις και τα πιστευω του κι αυτο διακριτικα γιατι ισως ναναι κι απο κει απογοητευμενος.
Αν δε πετυχει,

Σταδιο 3. Του πας κοντρα. Και ''ποιος πιστευει θα ενδιαφερθει αμα πεθανει αυτος''? Ολοι στη ζωη μονοι ηρθαμε, θα κλαψουμε, θα πενθησουμε θα σε ξεχασουμε. Αλι σαυτον που παει. Εκεινος χανει οχι οι αλλοι. Του πετας χυμα το ψυχολογικο προφιλ που του κανες.
Αν δε πετυχει,

Τελευταιο σταδιο
του ζητας να το ξανασκεφτει και πως θα ηταν καλυτερο να υπολογιζει και τις συνεπειες αυτου. Παλι ουδετερη σταση και ειδοποιεις διωξη ηλεκτρονικου εγκληματος η αστυνομια να σε καθοδηγησουν(αυτο μπορεις να το κανεις κι απο την αρχη αν νιωθεις πως δεν μπορεις να τα βγαλεις περα και για να μην παρεις στο λαιμο σου τυχον τυψεις κι ενοχες).

Τον αφηνεις να αποφασισει, τη ζωη μας περα απο μας δεν την οριζει κανεις αλλος. Προσπαθουμε οσο μπορουμε κι αντεχουμε. Αν τελικα δε το κανει, του ζητας να γινετε φιλοι και να βγειτε μια μερα. Μολις τον δεις, δωστου μια χαστουκα.

Υσ. Συνηθως οι ανθρωποι που δηλωνουν πως θα αυτοκτονησουν(καθως επισης κι ολοι οι τυποι του θα) ειναι σαν τους πολιτικους. Το θα τους δε το κανουν ποτε πραξη. Αυτο λεγεται θρασυδειλια.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη mindcircus : 14-11-09 στις 23:20.
Παράθεση

DrStrangelove

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη DrStrangelove
Ο DrStrangelove αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Μοντέλο . Έχει γράψει 4,005 μηνύματα.

O DrStrangelove έγραψε στις 14:42, 15-11-09:

Αρχική Δημοσίευση από mindcircus
Υσ. Συνηθως οι ανθρωποι που δηλωνουν πως θα αυτοκτονησουν(καθως επισης κι ολοι οι τυποι του θα) ειναι σαν τους πολιτικους. Το θα τους δε το κανουν ποτε πραξη. Αυτο λεγεται θρασυδειλια.
Aυτούς σατυρίζει με το ποίημα του ο Κ.Καρυωτάκης "Ιδανικοί αυτόχειρες". Το post το βρήκα πολύ χαριτωμένο και ενθουσιώδες όπως σχεδόν όλα της αθεράπευτα και πληθωρικά αισιόδοξης mindcircus. Η τακτική της πρόκλησης θυμού στον εν δυνάμει αυτόχειρα πάντως ( στάδιο 3) είναι συνήθως η πιο αποτελεσματική. Προκαλείς θυμό στο θύμα και έτσι έστω προσωρινά αντικαθίσταται το ένα συναίσθημα από το άλλο (η θλίψη από τον θυμό). Γέλασα με την χαστούκα

Παράθεση

Vkey (Κοινό Μυστικό!!!)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Vkey
H Κοινό Μυστικό!!! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Εκπαιδευτικός . Έχει γράψει 2,419 μηνύματα.

H Vkey ,αφού σκέφτηκε λίγο, έγραψε στις 15:55, 15-11-09:

Αν και δεν έβαλα αρνητική χμμμ...διαφωνώ...
Γενικά είμαι της άποψης ότι δεν παίζουμε με αυτά...
Εγώ, εσύ, ο οποιοσδήποτε είμαστε άνθρωποι χωρίς γνώσεις στο να χειριστούμε ένα τέτοιο θέμα....
Οπότε για εμένα είναι άκρως επικίνδυνο να ακολουθήσω στάδια τα οποία δεν γνωρίζω πως να τα παίξω...όταν οι γνώσεις μου δεν έχουν να κάνουν με τις τάσεις αυτοκτονίας...

Οπότε εκ των πραγμάτων πάω στα τυφλά και δεν ξέρω αν θα τον βοηθήσω ή θα του δώσω ακόμα ένα κίνητρο να το κάνει...
Και επειδή δεν ξέρω ακριβώς το αποτέλεσμα προτιμώ να μην γίνω η ψυχολόγος του, το στήριγμα του και στην προσπάθεια να τον βοηθήσω απλά κάνω τα πράγματα πολύ χειρότερα....(δεν υπονοώ σε καμία περίπτωση ότι θα μείνω αμέτοχη όμως)

Αν και στο τελευταίο συμφωνώ απόλυτα
Αρχική Δημοσίευση από mindcircus
Συνηθως οι ανθρωποι που δηλωνουν πως θα αυτοκτονησουν(καθως επισης κι ολοι οι τυποι του θα) ειναι σαν τους πολιτικους. Το θα τους δε το κανουν ποτε πραξη.
Μιας και βασίζεται σε έρευνες ότι αυτοί που έχουν αποφασίσει να αυτοκτονήσουν δεν το ανακοινώνουν...Αντίθετα πριν την πράξη είναι τελείως ήρεμοι γιατί έχουν πάρει την απόφαση...
Παρ' όλα αυτά πιστεύω ότι δεν πρέπει να παίζουμε με τις πιθανότητες σε τέτοια θέματα....

Παράθεση

mindcircus

Επιφανές Μέλος

H mindcircus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μηχανικός αεροσκαφών . Έχει γράψει 4,626 μηνύματα.

H mindcircus Open Mind, Open Heart έγραψε στις 15:59, 15-11-09:

Αρχική Δημοσίευση από DrStrangelove
Aυτούς σατυρίζει με το ποίημα του ο Κ.Καρυωτάκης "Ιδανικοί αυτόχειρες". Το post το βρήκα πολύ χαριτωμένο και ενθουσιώδες όπως σχεδόν όλα της αθεράπευτα και πληθωρικά αισιόδοξης mindcircus. Η τακτική της πρόκλησης θυμού στον εν δυνάμει αυτόχειρα πάντως ( στάδιο 3) είναι συνήθως η πιο αποτελεσματική. Προκαλείς θυμό στο θύμα και έτσι έστω προσωρινά αντικαθίσταται το ένα συναίσθημα από το άλλο (η θλίψη από τον θυμό). Γέλασα με την χαστούκα

ε μα, δεν μπορουν να μας κοψοχολιαζουν με τετοιες δηλωσεις!!
πιστευω πως οποιος θελει να βαλει τερμα στη ζωη του δεν το φωναζει. απλως το κανει.
παρολο που δε με κφραζει η ποιηση σαν τεχνη, ο καρυωτακης ειναι απο τους αγαπημενους που μου βγαζουν ωραια συναισθηματα, οικεια μαλλον.
και για οσους ενδιαφερονται, ητο και σκορπιος παρακαλω!

Αρχική Δημοσίευση από Vkey
Αν και δεν έβαλα αρνητική χμμμ...διαφωνώ...
Γενικά είμαι της άποψης ότι δεν παίζουμε με αυτά...
Εγώ, εσύ, ο οποιοσδήποτε είμαστε άνθρωποι χωρίς γνώσεις στο να χειριστούμε ένα τέτοιο θέμα....
Οπότε για εμένα είναι άκρως επικίνδυνο να ακολουθήσω στάδια τα οποία δεν γνωρίζω πως να τα παίξω...όταν οι γνώσεις μου δεν έχουν να κάνουν με τις τάσεις αυτοκτονίας...

Οπότε εκ των πραγμάτων πάω στα τυφλά και δεν ξέρω αν θα τον βοηθήσω ή θα του δώσω ακόμα ένα κίνητρο να το κάνει...
Και επειδή δεν ξέρω ακριβώς το αποτέλεσμα προτιμώ να μην γίνω η ψυχολόγος του, το στήριγμα του και στην προσπάθεια να τον βοηθήσω απλά κάνω τα πράγματα πολύ χειρότερα....(δεν υπονοώ σε καμία περίπτωση ότι θα μείνω αμέτοχη όμως)

Αν και στο τελευταίο συμφωνώ απόλυτα

Μιας και βασίζεται σε έρευνες ότι αυτοί που έχουν αποφασίσει να αυτοκτονήσουν δεν το ανακοινώνουν...Αντίθετα πριν την πράξη είναι τελείως ήρεμοι γιατί έχουν πάρει την απόφαση...
Παρ' όλα αυτά πιστεύω ότι δεν πρέπει να παίζουμε με τις πιθανότητες σε τέτοια θέματα....
εγραψα ενα ποστ επειτα αλλα εχει παει στα οφ τοπικ. ειπα πως δε τα βγαζω απο το μυαλο μου και πως οποιον τον ενδιαφερει μπορω να του στειλω σε πμ σχετικα τηλεφωνα. επισης, υπογραμμισα πως αν καποιος δε νιωθει καλα και πως το θεωρει επικινδυνο ωστε να το κανει κατι τετοιο απλως ειδοποιει αστυνομια η διωξη ηλ.εγκλ.
δεν ειναι ευκολο για ολους μας αν κι εγω προσωπικα τα παραπανω που ειπα - καθοδηγουμενη τηλεφωνικα(γιατι η διωξη θελει καποιο χρονο για να εντοπισει τον χρηστη) απο τις αρχες συνεργαζομενη ομως και με θεληση κι ορεξη- τα εκανα και εριξα και τη χαστουκα(αυτο ομως ηταν εκτος καθοδηγησης και γιατι πλεον ειχαμε γινει και ειμαστε ακομα φιλοι )
δε ξερω γιατι(μαλλον επειδη μαρεσει να βοηθαω τον κοσμο και το παιρνω προσωπικα) αλλα ανθρωποι με προβληματα με βρισκουν η τους βρισκω εγω.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη WhiteDrum : 15-11-09 στις 20:00. Αιτία: merge, κουμπάκι "επεξεργασία" για προσθήκες =)
Παράθεση

Περιβόητο Μέλος

O rascal_gd is Full of Shit!!! έγραψε στις 07:17, 16-11-09:

Αρχική Δημοσίευση από Apro
αν δε σκέφτεσαι τον εαυτό σου..., σκέψου και λίγο τους άλλους.... και αν δεν έχεις κανέναν, σκέψου εμένα
..και μετα αυτοκτονησε!

Ο άνθρωπος συντάραξε τους πάντες με την απελπισμένη πράξη του, ζητά μέσω ιδιόχειρου σημειώματος συγνώμη από την οικογένεια του αλλά και τον γιατρό που τον παρακολουθούσε προσποιούμενος πως αισθανόταν καλύτερα κάτι που ήταν απαραίτητο για να πραγματοποιήσει τα σχέδια της αυτοκτονίας του.
Τα σιγανα ποταμακια να φοβασαι..

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη rascal_gd : 16-11-09 στις 08:12.
Παράθεση

pasxalia

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη pasxalia
H pasxalia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών . Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.

H pasxalia έγραψε στις 08:34, 28-11-09:

Συμφωνώ με την Αναστασία... Αν και καταλάθος μπήκα σε ένα site και διάβασα για ένα αγοράκι 13χρονων που ρωτούσε αν πρέπει να "αυτοκτονήσει" και πως... Ήταν γκέυ, όπως είπε, και οι γονείς του τον δέρνουν και δεν τον αφήνουν να δει το 17χρόνο αγόρι του.. Του έστειλα comment αλλα μου απάντησε "Εγώ θα πεθάνω!". Έτσι, του "ξαναεστειλα" και δεν έχω λάβει απάντηση.. Φοβάμαι πολύ γι αυτόν..

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη WhiteDrum : 28-11-09 στις 13:10. Αιτία: greeklish
Παράθεση

roumana (Εμμα)

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη roumana
H Εμμα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 45 ετών , επαγγέλεται Γονιός/Οικοκυρικά και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 1,878 μηνύματα.

H roumana (Hipmama) έγραψε στις 09:00, 28-11-09:

Αρχική Δημοσίευση από pasxalia
Συμφωνώ με την Αναστασία... Αν και καταλάθος μπήκα σε ένα site και διάβασα για ένα αγοράκι 13χρονων που ρωτούσε αν πρέπει να "αυτοκτονήσει" και πως... Ήταν γκέυ, όπως είπε, και οι γονείς του τον δέρνουν και δεν τον αφήνουν να δει το 17χρόνο αγόρι του.. Του έστειλα comment αλλα μου απάντησε "Εγώ θα πεθάνω!". Έτσι, του "ξαναεστειλα" και δεν έχω λάβει απάντηση.. Φοβάμαι πολύ γι αυτόν..
Καλημέρα pasxalia και καλώς ήρθες στο στέκι μας.
Δύσκολη περίπτωση. Έφηβος, γεϊ και αμετάκλητοι γονείς…

(αν έχεις την καλοσύνη, θα μπορούσες να γράφεις με ελληνικούς χαρακτήρες? Ευχαριστώ.)

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη WhiteDrum : 28-11-09 στις 13:11. Αιτία: προσαρμογή quote
Παράθεση

Μάξιμος

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη Μάξιμος
Ο Μάξιμος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Σκηνοθέτης . Έχει γράψει 1,486 μηνύματα.

O Μάξιμος έγραψε στις 10:58, 28-11-09:

Καλή μου Πασχαλιά, στα 15 σου σου συμβαίνει και αυτό.
Άν και κατα πόσο μπορείς, πρότεινέ του να δεί ή να πάς μαζί του σε κάποιον ειδικό σχετικά με την σεξουαλικότητά του.
Θα ξεκαθαρίσει πρώτα απο όλα ποιός είναι και θα γνωρίσει ενδεχομένος πράγματα που δέν τα φαντάζεται πως υπάρχουν. Εσύ προσωπικά δέν μπορείς να κάνεις και πολά.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη WhiteDrum : 28-11-09 στις 13:11. Αιτία: προσαρμογή quote
Παράθεση

swamps

Πολύ δραστήριο μέλος

Το avatar του χρήστη swamps
H swamps αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 534 μηνύματα.

H swamps έγραψε στις 12:25, 28-11-09:

Θα ξεκαθαρίσει πρώτα απο όλα ποιός είναι και θα γνωρίσει ενδεχομένος πράγματα που δέν τα φαντάζεται πως υπάρχουν.
Σίγουρα θα τον βοηθήσει κάποιος ειδικός αλλα, οχι στο να το αποδεχτούν οι δικοί του όπως είναι, αν τελικά είναι gay.Απλά, εκείνος μπορεί να μην βλέπει τόσο τραγικό το γεγονός οτι δεν μπορουν να το δεχτούν κάποιοι.Καλό θα ήταν να παει με την οικογένεια του στον ειδικό διότι και εκείνοι χρειάζονται βοήθεια για να δουν ίσως τα πράγματα κάπως διαφορετικά και να μην τον βασανίζουν η να του επιβάλλουν πράγματα. Αν και σε τέτοιες περιπτώσεις είναι αρκετα δύσκολο να το αποδεχτείς και ειδικά στην περίπτωση ανδρα gay.

Παράθεση

Περιβόητο Μέλος

O rascal_gd is Full of Shit!!! έγραψε στις 14:59, 28-11-09:

Αν και καταλάθος μπήκα σε ένα site και διάβασα για ένα αγοράκι 13χρονων που ρωτούσε αν πρέπει να "αυτοκτονήσει" και πως... Ήταν γκέυ, όπως είπε, και οι γονείς του τον δέρνουν.. Φοβάμαι πολύ γι αυτόν..
Δεν βγηκε ο γιος σου γνησιο βαρυ αρσενικο(εγωιστης πανω απ'ολα), αντρας αγερωχος.. Ριξτου ξυλο!! Τιμωρισε τον γι'αυτο που ειναι. Αλλο ηθελες και αλλο βγηκε!! Τιμωρησε και τον εαυτο σου. Ριξε ξυλο!! Δωστου.. Να μη σηκωσει κεφαλι ποτε ο παλιο-γκει. Κι αν ειναι να αυτοκτονησει, ακομα καλυτερα.. Θα γλιτωσουμε απο ακομα μια αλλη σκοτουρα!!

Φιλικη συμβουλη προς τους γονεις:

Ριξτε ξυλο στα παιδια σας!!!! Καποια στιγμη θα στρωσουν.. Κι αν μπορειτε να κανετε και ψυχολογικο πολεμο ακομα καλυτερα. Να λετε που και που κανενα "σ'αγαπω" ας πουμε.. Θελει μεγαλη δουλεια και προσπαθεια να φερουμε τα παιδια μας εκει που επιθυμουμε.. Και οσο μεγαλυτερη ειναι η αντισταση τοσο πιο αγριο πρεοπει να ειναι το ξυλο!! ΡΙΞΤΕ ΑΒΕΡΤΑ!!!!!!!(εμεις ξερουμε τι θελουμε)

Παράθεση

swamps

Πολύ δραστήριο μέλος

Το avatar του χρήστη swamps
H swamps αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 534 μηνύματα.

H swamps έγραψε στις 18:09, 28-11-09:

Αν ειναι μεσω νετ ζητας να βρεθειτε
Νομίζω αυτό είναι λίγο επικίνδυνο διότι μπορεί να κλαφτεί καποιος επίτηδες μόνο και μόνο για να συναντάει άτομα, οποτε δεν το διακινδυνεύεις διότι δεν ξέρεις αν λεει αλήθεια.

Σταδιο 3. Του πας κοντρα. Και ''ποιος πιστευει θα ενδιαφερθει αμα πεθανει αυτος''? Ολοι στη ζωη μονοι ηρθαμε, θα κλαψουμε, θα πενθησουμε θα σε ξεχασουμε. Αλι σαυτον που παει. Εκεινος χανει οχι οι αλλοι. Του πετας χυμα το ψυχολογικο προφιλ που του κανες
Με κάποια επιφύλαξη θα πω οτι αυτό είναι πιθανό και να λειτουργήσει διότι ίσως σκεφτεί αφού δεν θα πειράξει κανέναν γιατι να το κάνω?Σε τετοιες περιπτώσεις όπως αυτού του πιτσιρικά γίνεται για εκδίκηση.Θέλει δηλαδή να πεθάνει επειδή ετσι θα εκδικηθεί τους γονείς η τους απειλεί ωστε να αλλάξουν γνώμη.

Παλι ουδετερη σταση και ειδοποιεις διωξη ηλεκτρονικου εγκληματος η αστυνομια να σε καθοδηγησουν(αυτο μπορεις να το κανεις κι απο την αρχη αν νιωθεις πως δεν μπορεις να τα βγαλεις περα και για να μην παρεις στο λαιμο σου τυχον τυψεις κι ενοχες).
Αυτό νομίζω είναι το πιο σωστό, διότι αν γίνει κάτι θα κατηγορείς τον εαυτό σου μια ζωή.

Παράθεση

pantheras

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη pantheras
Ο pantheras αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.

O pantheras έγραψε στις 18:40, 13-12-09:

Η αυτοκτονία είναι ζήτημα που καλό θα ήταν να μην μπαίνει σε " στεγανά" .
Για σκεφθείτε τα εξής : Η Θρησκεία την απορρίπτει, την εξομοιώνει με "δολοφονία" . Κατ'επέκταση, ο αυτόχειρας είναι δολοφόνος του εαυτού του, με συνέπειες βαρύτερες από όσες προβλέπονται για τον απλό δολοφόνο, διότι ο δεύτερος έχει ευκαιρία, παρά την πράξη του, να μετανοήσει και να σωθεί, ενώ ο αυτόχειρας όχι.
Η ιατρική συνδέει την αυτοκτονία με νόσο, άρα ο αυτόχειρας είναι ασθενής.
Η κοινωνία την χαρακτηρίζει ως σύμπτωμα των αδύναμων ανθρώπων.

Αξιώματα : Θρησκεία : Ό,τι και αν σου συμβεί, είτε οφείλεται σε δικές σου επιλογές, είτε στην ζωή την ίδια, πρέπει να το αντιμετωπίζεις- υποφέρεις, αφού αξιωματικά ο Θεός έχει προνοήσει για εσένα, είτε σε δοκιμάζει, είτε σε διαπαιδαγωγεί.
Ιατρική : Χρειάζεσαι φάρμακα, γιατί σκοπός σου δεν είναι βεβαίως η " ευτυχία" αλλά η επιβίωση.
Κοινωνία : Η ζωή μας είναι φτιαγμένη έτσι, ώστε οι έξυπνοι και οι δυνατοί να τα καταφέρνουν, συνεπώς φταις που είσαι αδύναμος.

Αν και είμαι εντελώς ενάντια στην αυτοκτονία - καθόσον θεωρώ ότι όπως και να χει η ζωή περνάει γρήγορα και στατιστικά να το δείτε εναλλάσσονται όμορφες στιγμές πληρότητας με στιγμές κενού- δεν μπορώ να δεχθώ ότι η αντιμετώπισή μας απέναντι στους αυτόχειρες είναι ορθή. Τί σημαίνει ο Θεός γνωρίζει, αποφασίζει, σε δοκιμάζει για το καλό σου, π.χ. ; Ότι τελικά ο Θεός παίζει ζάρια και φτιάχνει σενάρια ; Μα εάν είναι έτσι, τότε ο αυτόχειρας θα τρέξει ακόμη πιο γρήγορα στον τοίχο, αφού του δίνεις να καταλάβει ότι δεν υπάρχει περίπτωση να αλλάξει την ζωή του- εδώ ο ίδιος ο Θεός δεν θέλει να του την αλλάξει!
2) Φταίει ο ίδιος ... πάντα. Πρέπει να μπορεί να ξεπερνά ο,τιδήποτε, κάπου έχει αντιληφθεί λάθος την ζωή και οι αντιδράσεις του δεν είναι φυσιολογικές. Αδύναμος, ας πάει να πάρει ψυχοφάρμακα, να του πούμε ότι κάνει λάθος ταυτόχρονα - και να τον προσαρμόσουμε σε ό,τι εμείς θεωρούμε φυσιολογικό.

Την άποψη β΄ άραγε ( μειοψηφούσα) την έχουμε ακούσει ;

Ότι μπορεί και να μην φταίει, να μην πάσχει και ... απλά η ζωή να του έπαιξε πολύ χοντρό παιχνίδι;
Και ότι... όσο και να μας ακούγεται άρρωστο... αν δεν μπορείς ή δεν θέλεις να αλλάξεις τους όρους αυτού του παιχνιδιού ... όσο ΛΑΘΟΣ και να είναι η αφαίρεση της ζωής σου .... εν τέλει η κίνηση αυτή ακριβώς επειδή δεν ανατρέπεται... δεν αξιολογείται... δεν κρίνεται ... δεν ελέγχεται.

Έχω εμπειρία από δικό μου άνθρωπο που έθεσε τέλος στην ζωή του και ναι προσπάθησα να τον αποτρέψω, γιατί απλά θα μου έλειπε ( και μου λείπει) πολύ. Ωστόσο, δεν ήταν απεγνωσμένος, άρρωστος ή άθρησκος, κάθε άλλο. Απλά δεν άντεξε περισσότερο μια κατάσταση, που για εκείνον ήταν πλέον ανυπόφορη. Γιατί να τον κρίνω λοιπόν;

Όσο για το θέμα της θρησκείας, επειδή κόντεψαν να μην τον διαβάσουν, αυτό που θυμάμαι είναι ότι είχε βοηθήσει τόσους στην ζωή του, που ιερωμενοι και ψάλτες ήλθαν σε ... πολύ δύσκολη θέση, λόγω οργής του κόσμου. Εξάλλου, αν ο Θεός σε παίρνει όποτε ο ίδιος θέλει και εσύ αυτοκτονείς, μπορεί με την παντοδυναμία Του να το ανατρέψει τον αποτέλεσμα.

Κοινώς : Όχι στην αυτοκτονία, επειδή η ζωή είναι μικρή και ας είναι και άσχημη για κάποιους. Όχι στις ρατσιστικές, όμως, αξιολογήσεις, ότι οι αυτόχειρες είναι άρρωστοι και διάβολοι και κακομοίρηδες μαζί.

6 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

mindcircus

Επιφανές Μέλος

H mindcircus Open Mind, Open Heart έγραψε στις 18:59, 13-12-09:

Τους αυτοκαταστροφικους ανθρωπους τους σεβομαι, κατεβαζω το κεφαλι μου εμπρος τους...
Αυτους που δε θα σεβαστω ποτε ειναι οι καταστροφικοι.. οσοι αφαιρουν αναφαιρετα δικαιωματα των αλλων...κυριολεκτικα αλλα και μεταφορικα.

Παράθεση

Μάξιμος

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη Μάξιμος
Ο Μάξιμος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Σκηνοθέτης . Έχει γράψει 1,486 μηνύματα.

O Μάξιμος έγραψε στις 03:24, 14-12-09:

Αρχική Δημοσίευση από pantheras
Η αυτοκτονία είναι ζήτημα που καλό θα ήταν να μην μπαίνει σε " στεγανά" .
Για σκεφθείτε τα εξής : Η Θρησκεία την απορρίπτει, την εξομοιώνει με "δολοφονία" . Κατ'επέκταση, ο αυτόχειρας είναι δολοφόνος του εαυτού του, με συνέπειες βαρύτερες από όσες προβλέπονται για τον απλό δολοφόνο, διότι ο δεύτερος έχει ευκαιρία, παρά την πράξη του, να μετανοήσει και να σωθεί, ενώ ο αυτόχειρας όχι.
Η ιατρική συνδέει την αυτοκτονία με νόσο, άρα ο αυτόχειρας είναι ασθενής.
Η κοινωνία την χαρακτηρίζει ως σύμπτωμα των αδύναμων ανθρώπων.

Αξιώματα : Θρησκεία : Ό,τι και αν σου συμβεί, είτε οφείλεται σε δικές σου επιλογές, είτε στην ζωή την ίδια, πρέπει να το αντιμετωπίζεις- υποφέρεις, αφού αξιωματικά ο Θεός έχει προνοήσει για εσένα, είτε σε δοκιμάζει, είτε σε διαπαιδαγωγεί.
Ιατρική : Χρειάζεσαι φάρμακα, γιατί σκοπός σου δεν είναι βεβαίως η " ευτυχία" αλλά η επιβίωση.
Κοινωνία : Η ζωή μας είναι φτιαγμένη έτσι, ώστε οι έξυπνοι και οι δυνατοί να τα καταφέρνουν, συνεπώς φταις που είσαι αδύναμος.

Αν και είμαι εντελώς ενάντια στην αυτοκτονία - καθόσον θεωρώ ότι όπως και να χει η ζωή περνάει γρήγορα και στατιστικά να το δείτε εναλλάσσονται όμορφες στιγμές πληρότητας με στιγμές κενού- δεν μπορώ να δεχθώ ότι η αντιμετώπισή μας απέναντι στους αυτόχειρες είναι ορθή. Τί σημαίνει ο Θεός γνωρίζει, αποφασίζει, σε δοκιμάζει για το καλό σου, π.χ. ; Ότι τελικά ο Θεός παίζει ζάρια και φτιάχνει σενάρια ; Μα εάν είναι έτσι, τότε ο αυτόχειρας θα τρέξει ακόμη πιο γρήγορα στον τοίχο, αφού του δίνεις να καταλάβει ότι δεν υπάρχει περίπτωση να αλλάξει την ζωή του- εδώ ο ίδιος ο Θεός δεν θέλει να του την αλλάξει!
2) Φταίει ο ίδιος ... πάντα. Πρέπει να μπορεί να ξεπερνά ο,τιδήποτε, κάπου έχει αντιληφθεί λάθος την ζωή και οι αντιδράσεις του δεν είναι φυσιολογικές. Αδύναμος, ας πάει να πάρει ψυχοφάρμακα, να του πούμε ότι κάνει λάθος ταυτόχρονα - και να τον προσαρμόσουμε σε ό,τι εμείς θεωρούμε φυσιολογικό.

Την άποψη β΄ άραγε ( μειοψηφούσα) την έχουμε ακούσει ;

Ότι μπορεί και να μην φταίει, να μην πάσχει και ... απλά η ζωή να του έπαιξε πολύ χοντρό παιχνίδι;
Και ότι... όσο και να μας ακούγεται άρρωστο... αν δεν μπορείς ή δεν θέλεις να αλλάξεις τους όρους αυτού του παιχνιδιού ... όσο ΛΑΘΟΣ και να είναι η αφαίρεση της ζωής σου .... εν τέλει η κίνηση αυτή ακριβώς επειδή δεν ανατρέπεται... δεν αξιολογείται... δεν κρίνεται ... δεν ελέγχεται.

Έχω εμπειρία από δικό μου άνθρωπο που έθεσε τέλος στην ζωή του και ναι προσπάθησα να τον αποτρέψω, γιατί απλά θα μου έλειπε ( και μου λείπει) πολύ. Ωστόσο, δεν ήταν απεγνωσμένος, άρρωστος ή άθρησκος, κάθε άλλο. Απλά δεν άντεξε περισσότερο μια κατάσταση, που για εκείνον ήταν πλέον ανυπόφορη. Γιατί να τον κρίνω λοιπόν;

Όσο για το θέμα της θρησκείας, επειδή κόντεψαν να μην τον διαβάσουν, αυτό που θυμάμαι είναι ότι είχε βοηθήσει τόσους στην ζωή του, που ιερωμενοι και ψάλτες ήλθαν σε ... πολύ δύσκολη θέση, λόγω οργής του κόσμου. Εξάλλου, αν ο Θεός σε παίρνει όποτε ο ίδιος θέλει και εσύ αυτοκτονείς, μπορεί με την παντοδυναμία Του να το ανατρέψει τον αποτέλεσμα.

Κοινώς : Όχι στην αυτοκτονία, επειδή η ζωή είναι μικρή και ας είναι και άσχημη για κάποιους. Όχι στις ρατσιστικές, όμως, αξιολογήσεις, ότι οι αυτόχειρες είναι άρρωστοι και διάβολοι και κακομοίρηδες μαζί.
Παρακάλεσα τον Θεό να με βοηθήσει και μου έδωσε δυσκολίες για να τις ξεπεράσω.
Άραγε όταν περνάμε μία δυσκολία, για πόσο χρόνο χαιρόμαστε;
Κάποιες φορές και δέν προλαβαίνουμε.
Η θρησκεία μας έχει φωτισμένους ανθρώπους, αρκεί να τους αναζητήσουμε.
Όση απελπισία και άν νοιώθουμε, έχουν την δύναμη να μας βοηθήσουν.
Όσο για τους αυτόχειρες, άς μή τους κρίνουμε εμείς, γιατι δέν γνωρίζουμε το βάρος που μπορούμε να αντέξουμε. Άς προσπαθούμε όμως να δούμε άν είμαστε σε θέση να τους βοηθήσουμε.

Παράθεση

Άγγελος

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Άγγελος
Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 33 ετών , επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 9,663 μηνύματα.

O Άγγελος έγραψε στις 23:25, 14-12-09:

Ο Σφακιανακης του ηλ.εγκληματος..ελεγε σε συνεντευξη οτι το 75 % των παιδιων που θελουν να αυτοκτονησουν και το λενε στο νετ ειναι κοριτσια!ενω το 35-40 % αγορια..... γιατι τετοια διαφορα?

Παράθεση

azadaki

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη azadaki
H azadaki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.

H azadaki έγραψε στις 16:07, 16-12-09:

Όσο δίαβαζα τις απόψεις που διατυπώθηκαν σχετικά με το θέμα τόσο περισσότερο ένιωθα μέσα μου την ανάγκη να εκφράσω κι εγώ την ταπεινή μου γνώμη.ίσως αυτή η ανάγκη να πηγάζει απο το γεγονός πως είδα πολλούς "ειδήμωνες" και λίγους ανθρώπους.με απογοήτευση παρατήρησα πολλούς να παραθέτουν στατιστικά στοιχεία,γνώμες απο ειδικούς κτλ.Μερικοί μάλιστα προτείνουν και περίπλοκα σχέδια παγίδευσης για να ξεμπροστιάσουμε τον εγωιστή που τολμάει να αναζητήσει την προσοχή μας μέσω μιας τέτοιας δήλωσης και να αποδείξουμε πως δεν είναι τίποτα παραπάνω απο ενα κακομαθημένο που μόνο κλαίγεται ή προσπαθεί να μας χειραγωγήσει.κάποιες φορές μάλιστα ένιωσα σα να διαβάζω manual για ηλεκτρονική συσκευή,με πολύπλοκα βήματα και μάλιστα με τον ίδιο απρόσωπο και ξύλινο τρόπο έκφρασης.Η γνώμη μου είναι πως αυτός ακριβώς ο τρόπος σκέψης και συμπεριφοράς είναι που βρίσκεται στην βάση της παθολογίας της κοινωνίας μας.Το βλέπω σαν τραγική εικόνα μπροστά μου να μας λέει ενας άνθρωπος "πόναω,είμαι απελπισμένος" και στην καλύτερη περίπτωση που κάποιος απο εμάς διαθέσει λίγο χρόνο να ανοίγει textbooks ψυχολογίας και να του αραδιάζει στατιστικά δεδομένα και ψυχρά διαγνωστικά κριτήρια που εξ ορισμού αδυνατούν να αποδώσουν στο ελάχιστο το προσωπικό του βίωμα.Έτσι όμως χάνουμε τον άνθρωπο που είναι μπροστά μας με σάρκα και οστά και τον αντικαθιστούν λέξεις και φράσεις,όπως "περιστατικό","ψυχοπαθολογία","αρρώστια","το τάδε ποσοστό το ανακοινώνει" κτλ., οι οποίες τον αποπροσωποποιούν και τον απογυμνώνουν στην συνείδηση μας απο κάθε τι που τον καθιστά ενα άτομο με προβληματισμούς και συναισθήματα.

Παράθεση

Isiliel (Φεγγάρω)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Isiliel
H Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 9,049 μηνύματα.

H Isiliel Salus populi suprema lex esto έγραψε στις 16:30, 16-12-09:

Ωραία όλ' αυτά που μας έγραψες azadaki (καλωσόρισες στο στέκι παρεμπιπτόντως),δεν μας είπες όμως τελικά: Τι κάνεις όταν έχεις μπροστά σου κάποιον που είναι έτοιμος να αυτοκτονήσει; Κάποιον που προφανώς έχει χάσει την πίστη του στις καλές προθέσεις των ανθρώπων και στην ικανότητά τους να του δώσουν παρηγοριά.

Παράθεση

Ciela

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη Ciela
H Ciela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μαέστρος . Έχει γράψει 1,449 μηνύματα.

H Ciela έγραψε στις 17:11, 16-12-09:

ρε παιδια ολοι οι ανθρωποι αγαπη και επιβεβαιωση οτι πρεπει να ζουμε χρειαζομαστε. καποιοι απο εμας λογω παραπανω ευαισθησιας, εγωισμου, ιδεαλισμου(υπαρχουν και αλλες περιπτωσεις βεβαια) δεν αντεχουν την υπαρξη τους σε καποια φαση γιατι αυτο που ζουν ειναι πολυ κατωτερο αυτου που εχουν στο μυαλο τους σαν ιδανικο. δε βρισκουν αλλο λογο υπαρξης και με το θανατο ειτε αναζητουν τη φυγη προς κατι αλλο ειτε απλα θελουν να δωσουν τελος στην ολη κατασταση. χρεαζονται απλα λογια αγαπης και ελπιδας, να δουν οτι τπτ δεν τελειωσε,και οτι καποιος ειναι εκει γι αυτους και τους νοιαζεται.
βασικα το κλειδι ειναι να τους περασει η κριση της στιγμης. αμα μπορεσετε και τους κρατησετε για καμποση ωρα , μετα αν ειναι απλα τα αιτια(γιατι υπαρχουν και πολυ σοβαρα....) η θλιψη θα μεινει αλλα η αποφασιστικοτητα ν προχωρησουν στην πραξη θα φυγει.

Παράθεση

Ciela

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη Ciela
H Ciela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μαέστρος . Έχει γράψει 1,449 μηνύματα.

H Ciela έγραψε στις 17:16, 16-12-09:

Αρχική Δημοσίευση από Άγγελος
Ο Σφακιανακης του ηλ.εγκληματος..ελεγε σε συνεντευξη οτι το 75 % των παιδιων που θελουν να αυτοκτονησουν και το λενε στο νετ ειναι κοριτσια!ενω το 35-40 % αγορια..... γιατι τετοια διαφορα?
πολυ ενδιαφερον! γιατι να συμβαινει αυτο αραγε?

Παράθεση

Obscura

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη Obscura
H Obscura αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 814 μηνύματα.

H Obscura ,προσπαθώντας να πείσει τον εαυτό της, έγραψε στις 17:24, 16-12-09:

Αρχική Δημοσίευση από ciela
πολυ ενδιαφερον! γιατι να συμβαινει αυτο αραγε?
Ίσως γιατί τα κορίτσια κοινωνικοποιούνται έτσι ούτως ώστε μπορούν να εκφράζουν παντός είδους δυσφορία με μεγαλύτερη ευκολία από ό,τι τα αγόρια (για τα αγόρια αυτό θα θεωρείτο αδυναμία).

Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Βρείτε παρόμοια

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους