Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 66,106 εγγεγραμμένα μέλη και 2,388,276 μηνύματα σε 74,663 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα

Καλώς ήρθατε στο e-steki!

Εγγραφή Βοήθεια

Τι λέμε σε κάποιον που θέλει να αυτοκτονήσει;

Άγγελος

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Άγγελος
Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 33 ετών , επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 9,663 μηνύματα.

O Άγγελος έγραψε στις 18:09, 16-12-09:

Ίσως γιατί τα κορίτσια κοινωνικοποιούνται έτσι ούτως ώστε μπορούν να εκφράζουν παντός είδους δυσφορία με μεγαλύτερη ευκολία από ό,τι τα αγόρια (για τα αγόρια αυτό θα θεωρείτο αδυναμία).
σωστο..ειτε ομως θεωρειται αδυναμια ειτε οχι..ετσι ειναι δυστυχως...
ειναι γνωστο απο ερευνες οτι περισσοτερες αποπειρες αυτοκτονιας γινονται απο τις γυναικες ,αλλα σε μεγαλυτερο ποσοστο ποσοστο οι πετυχημενες ειναι απο τους ανδρες,,κοινως η γυναικα μιλαει πολυ,κλαιει καταθλιβεται, προσπαθει(ή λεει οτι προσπαθει )πιο ευκολα και πιο συχνα..αλλα πιο σπανια καταληγει... ενω ο ανδρας δεν θα μιλησει ευκολα..αλλα ξαφνικα θα καταρευσει/...ετσι ειμαι και εγω και το ξερω...

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

rascal_gd (Call me Joe!!)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη rascal_gd
Ο Call me Joe!! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 31 ετών και μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 1,368 μηνύματα.

O rascal_gd is Full of Shit!!! έγραψε στις 18:41, 16-12-09:

Αρχική Δημοσίευση από azadaki
Όσο δίαβαζα τις απόψεις που διατυπώθηκαν σχετικά με το θέμα τόσο περισσότερο ένιωθα μέσα μου την ανάγκη να εκφράσω κι εγώ την ταπεινή μου γνώμη.ίσως αυτή η ανάγκη να πηγάζει απο το γεγονός πως είδα πολλούς "ειδήμωνες" και λίγους ανθρώπους.με απογοήτευση παρατήρησα πολλούς να παραθέτουν στατιστικά στοιχεία,γνώμες απο ειδικούς κτλ.Μερικοί μάλιστα προτείνουν και περίπλοκα σχέδια παγίδευσης για να ξεμπροστιάσουμε τον εγωιστή που τολμάει να αναζητήσει την προσοχή μας μέσω μιας τέτοιας δήλωσης και να αποδείξουμε πως δεν είναι τίποτα παραπάνω απο ενα κακομαθημένο που μόνο κλαίγεται ή προσπαθεί να μας χειραγωγήσει.κάποιες φορές μάλιστα ένιωσα σα να διαβάζω manual για ηλεκτρονική συσκευή,με πολύπλοκα βήματα και μάλιστα με τον ίδιο απρόσωπο και ξύλινο τρόπο έκφρασης.Η γνώμη μου είναι πως αυτός ακριβώς ο τρόπος σκέψης και συμπεριφοράς είναι που βρίσκεται στην βάση της παθολογίας της κοινωνίας μας.Το βλέπω σαν τραγική εικόνα μπροστά μου να μας λέει ενας άνθρωπος "πόναω,είμαι απελπισμένος" και στην καλύτερη περίπτωση που κάποιος απο εμάς διαθέσει λίγο χρόνο να ανοίγει textbooks ψυχολογίας και να του αραδιάζει στατιστικά δεδομένα και ψυχρά διαγνωστικά κριτήρια που εξ ορισμού αδυνατούν να αποδώσουν στο ελάχιστο το προσωπικό του βίωμα.Έτσι όμως χάνουμε τον άνθρωπο που είναι μπροστά μας με σάρκα και οστά και τον αντικαθιστούν λέξεις και φράσεις,όπως "περιστατικό","ψυχοπαθολογία","αρρώστια","το τάδε ποσοστό το ανακοινώνει" κτλ., οι οποίες τον αποπροσωποποιούν και τον απογυμνώνουν στην συνείδηση μας απο κάθε τι που τον καθιστά ενα άτομο με προβληματισμούς και συναισθήματα.
Eχεις απολυτο δικιο!! Στο μεγαλυτερο μερος του αυτο το θεμα εχει αυτη την απογοητευτικη προσεγγιση. Για να βοηθησεις εναν ανθρωπο πρεπει να καθησεις κατω και να τον ακουσεις. Αν δεν μπορεις να το κανεις αυτο δεν χρειαζεται να τον σκοτιζεις με στατιστικες και ορολογιες. Δεν τον ενδιαφερουν!!
Αρχική Δημοσίευση από Obscura
Ίσως γιατί τα κορίτσια κοινωνικοποιούνται έτσι ούτως ώστε μπορούν να εκφράζουν παντός είδους δυσφορία με μεγαλύτερη ευκολία από ό,τι τα αγόρια (για τα αγόρια αυτό θα θεωρείτο αδυναμία).
Παραξενο που ακουγεται αυτο απο μια γυναικα γι'αυτο και σε παραδεχομαι απολυτα obscura! Οι γυναικες οντως γκρινιαζουν και κλαιγονται πολυ πιο ευκολα οταν εχουν να αντιμετωπισουν ή περνανε μια δυσαρεστη κατασταση απ'τους αντρες που οπως λες δεν θα μιλησουν γιατι θα βγει προς τα εξω σαν αδυναμια ειτε θα διαλεξουν καποια ιδιαιτερα προσωπα για να μιλησουν. Το καταλαβαινω κι απο μενα που δυσκολευομαι πολυ να εκφρασω ανησυχιες και φοβους μου ενω απ'την αλλη γυναικες να γκρινιαζουν και να κλαινε με ιδιαιτερη ευκολια.

Κατι τελευταιο που εχω καταλαβει(και εδω σταματαω να ειμαι offtopic) οτι περιοδους ιδιαιτερης θλιψης η γυναικα την περναει με κλαψα ενω ο αντρας με ιδιαιτερη γκρινια.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Μάξιμος

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη Μάξιμος
Ο Μάξιμος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Σκηνοθέτης . Έχει γράψει 1,486 μηνύματα.

O Μάξιμος έγραψε στις 20:57, 16-12-09:

Αρχική Δημοσίευση από Isiliel
Ωραία όλ' αυτά που μας έγραψες azadaki (καλωσόρισες στο στέκι παρεμπιπτόντως),δεν μας είπες όμως τελικά: Τι κάνεις όταν έχεις μπροστά σου κάποιον που είναι έτοιμος να αυτοκτονήσει; Κάποιον που προφανώς έχει χάσει την πίστη του στις καλές προθέσεις των ανθρώπων και στην ικανότητά τους να του δώσουν παρηγοριά.
Δέν καταλαβαίνω τί εννοείς όταν λές πως <<έχεις μπροστά σου κάποιον που είναι έτοιμος να αυτοκτονήσει.>>
Κρατάει πιστόλι, μαχαίρι, ή τίποτε άλλο...
Μα τέλος πάντων, το θέμα αυτό το χαρακτηρίζω υπερευαίσθητο, αγγίζει όρια που είναι αμφίβολο άν τα διαθέτουμε.
Πώς μπορούμε να μιλήσουμε για κάτι που είναι τόσο σοβαρό. Άραγε έχουμε το δικαίωμα...

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

deathpale

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη deathpale
H deathpale αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών , επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 70 μηνύματα.

H deathpale έγραψε στις 15:50, 18-12-09:

Αρχική Δημοσίευση από Άγγελος
ειναι γνωστο απο ερευνες οτι περισσοτερες αποπειρες αυτοκτονιας γινονται απο τις γυναικες ,αλλα σε μεγαλυτερο ποσοστο οι πετυχημενες ειναι απο τους ανδρες,,κοινως η γυναικα μιλαει πολυ,κλαιει καταθλιβεται, προσπαθει(ή λεει οτι προσπαθει )πιο ευκολα και πιο συχνα..αλλα πιο σπανια καταληγει... ενω ο ανδρας δεν θα μιλησει ευκολα..αλλα ξαφνικα θα καταρευσει/...ετσι ειμαι και εγω και το ξερω...
Ναι, αυτό που λες ισχύει, ωστόσο ο λόγος που οι απόπειρες των ανδρών καταλήγουν σε θάνατο συχνότερα δεν είναι επειδή οι γυναίκες είναι λιγότερο αποφασισμένες αλλά επειδή διαλέγουν τρόπους που είναι πιο "εύκολο να τις προλάβεις" αν θες. Π.χ. ενώ οι άντρες συνήθως επιλέγουν το όπλο ή το κρέμασμα οι γυναίκες καταφεύγουν σε χάπια.( Δεν το έχω βγάλει από το μυαλό μου αυτό, just so you know.) Ούτε θεωρώ ότι οι γυναίκες κλαίγονται εύκολα και blah blah ενώ ο άντρας δεν μιλάει εύκολα κτλ. Ξέρω άντρες που κλαίγονται πολύ περισσότερο από ότι εγώ and I'm a woman! So... πιστεύω ότι είναι πιο πολύ στον άνθρωπο παρά θέμα φύλου.

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

deathpale

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη deathpale
H deathpale αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών , επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 70 μηνύματα.

H deathpale έγραψε στις 16:04, 18-12-09:

Αρχική Δημοσίευση από mindcircus
Σταδιο 3. Του πας κοντρα. Και ''ποιος πιστευει θα ενδιαφερθει αμα πεθανει αυτος''? Ολοι στη ζωη μονοι ηρθαμε, θα κλαψουμε, θα πενθησουμε θα σε ξεχασουμε. Αλι σαυτον που παει. Εκεινος χανει οχι οι αλλοι. Του πετας χυμα το ψυχολογικο προφιλ που του κανες.
Προσωπικά αν εγώ ήμουν στα πρόθυρα της αυτοκτονίας και μου έλεγε κάποιος: "Εεε καλά και ποιος πιστεύεις ότι θα ενδιαφερθεί;" μάλλον θα με έκανε να νιώσω χειρότερα παρά καλύτερα. Γιατί πολλές φορές ένας λόγος που σε κρατάει από την αυτοκτονία είναι ότι ξέρεις ότι θα κάνεις δυστυχισμένα κάποια άτομα που σε νοιάζονται. Αν λοιπόν του πεις "αυτοκτόνα εσύ και οι άλλοι θα είμαστε μια χαρά" (οκ δεν το είπες ακριβώς έτσι αλλά anyway) εεε τότε πιθανότερο είναι να το κάνει. Όσο για τα στάδια που συμβουλεύεις να ακολουθήσει κάποιος... Δεν νομίζω ότι ανταποκρίνονται σε κάθε είδους άνθρωπο. Οπότε θεωρώ ότι είναι καλύτερα να τον ακούσεις απλά, να του δείξεις ότι νοιάζεσαι και να τον παραπέμψεις σε κάποιον ειδικό, ο οποίος θα μπορεί να τον βοηθήσει. Τι στο καλό, αν μπορούσαμε όλοι να αντιμετωπίσουμε αυτές τις καταστάσεις τόσο καλά από μόνοι μας, ποιος ο λόγος που υπάρχουν οι ψυχίατροι και οι ψυχολόγοι?

Παράθεση

Isiliel (Φεγγάρω)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Isiliel
H Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 9,049 μηνύματα.

H Isiliel Salus populi suprema lex esto έγραψε στις 16:26, 18-12-09:

Αρχική Δημοσίευση από Μάξιμος

Μα τέλος πάντων, το θέμα αυτό το χαρακτηρίζω υπερευαίσθητο, αγγίζει όρια που είναι αμφίβολο άν τα διαθέτουμε.
Πώς μπορούμε να μιλήσουμε για κάτι που είναι τόσο σοβαρό. Άραγε έχουμε το δικαίωμα...
Τα ανθρώπινα Μάξιμε, είναι για τους ανθρώπους.

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Μάξιμος

Περιβόητο Μέλος

Ο Μάξιμος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Σκηνοθέτης . Έχει γράψει 1,486 μηνύματα.

O Μάξιμος έγραψε στις 17:43, 18-12-09:

Τα ανθρώπινα Μάξιμε, είναι για τους ανθρώπους.
Με βρίσκεις απόλυτα σύμφωνο σε αυτό. Δέν χωράει συζήτηση καμία.
[quote=Isiliel]
Τι κάνεις όταν έχεις μπροστά σου κάποιον που είναι έτοιμος να αυτοκτονήσει;
Αλλά στο πιό πάνω απαντούσα και η απάντηση που έδωσες δέν με καλύπτει.
Συμπληρωματικά λέω πως άν κρατάει πιστόλι, μαχαίρι ή έχει ρίξει το σχοινί, προσπαθείς να του το πάρεις και ας πούμε να κόψεις το σχοινί.
Αλλά άν τίθεται θέμα πρόληψης και δέν αρκεί το αγγάλιασμα απο την πλευρά σου ή δυό καλές ψύχραιμες λέξεις, τότε θαρώ πως απαιτούνται και λίγα άλλα πράγματάκια ακόμα.

Παράθεση

Isiliel (Φεγγάρω)

Επιφανές Μέλος

H Isiliel Salus populi suprema lex esto έγραψε στις 20:52, 18-12-09:

Αρχική Δημοσίευση από Μάξιμος
Συμπληρωματικά λέω πως άν κρατάει πιστόλι, μαχαίρι ή έχει ρίξει το σχοινί, προσπαθείς να του το πάρεις και ας πούμε να κόψεις το σχοινί.
Ίσως να χρειαζόταν να καταφύγεις και σε τέτοιες λύσεις σε μια τέτοια περίπτωση, όμως αν διαβάσεις το θέμα από την αρχή, στις μέρες μας υπάρχουν άνθρωποι που ανακοινώνουν τις προθέσεις τους να αυτοκτονήσουν διαδικτυακά... Και τότε το απελπισμένο άτομο βρίσκεται αρκετά μέτρα καλωδίου μακριά...
Τι κάνεις π.χ. εάν εγώ εδώ που σου μιλάω, δηλώσω πως σκοπεύω να αυτοκτονήσω;
(φυσικά δεν έχω τέτοιες βλέψεις, είναι μονάχα παράδειγμα)

Παράθεση

Μάξιμος

Περιβόητο Μέλος

O Μάξιμος έγραψε στις 22:34, 19-12-09:

Εν αρχή ήν το παράδειγμα...

Παράθεση

Μάξιμος

Περιβόητο Μέλος

O Μάξιμος έγραψε στις 23:01, 19-12-09:

Αρχική Δημοσίευση από Obscura
Αυτό που λες ανήκει στην διαφορετικότητα των κοριτσιών απο τα αγόρια.
Θέλωντας να είμαι σύντομος λέω πως το (θέλω) ενα κορίτσι το λέει με χίλιους τρόπους, ενώ ένα αγόρι όχι.
Εδώ τίθεται και το θέμα της εξοικίωσης των αγοριών με την γυναικεία παρουσία. Άν έχει αδερφή ή στο στενό οικογενειακό του περιβάλλον βρίσκεται κοντά με την γυναικεία παρουσία μαθαίνει απο μικρός και απο πρώτο χέρι, όλα όσα αφορούν στις γυναίκες. Άν δέν υπάρχη η γυναικεία παρουσία στο άμμεσο περιβάλλον του, τότε η εξωτερίκευση των συναισθημάτων του θα είναι δυσκολότερη και κάποιες φορές θα κάνει περισσότερα λάθη.
Πάντως σε γενικές γραμμές είτε στην μία είτε στην άλλη περίπτωση, το αγόρι δέν μιλάει πολλά.

Παράθεση

rascal_gd (Call me Joe!!)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη rascal_gd
Ο Call me Joe!! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 31 ετών και μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 1,368 μηνύματα.

O rascal_gd is Full of Shit!!! έγραψε στις 04:49, 20-12-09:

Bασικα η αυτοκτονια-γι'αυτους που τελικα αυτοκτονουν ή- για τους αυτοκτονικους αποτελει καθημερινο σπορ. Δεν αυτοκτονει καποιος στα καλα του καθουμενου. Πρεπει να εχει "σκοτωσει" απειρες φορες τον εαυτο του πιο πριν, για να καταληξει στην τελικη πραξη. Και ειναι κατι που το μαθαινουν πολυ καλα οταν ειναι ακομα μικρα παιδια, οταν επρεπε να "σκοτωσουν" το εγω τους γιατι η "αγαπη" των γονιων τους δεν συμβαδιζε με τις επιθυμιες ετσι οπως εβγαιναν πραγματικα απο μεσα τους..

Παράθεση

Himela

e-steki Moderator

Το avatar του χρήστη Himela
H Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 36 ετών , επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,301 μηνύματα.

H Himela σ' όποιον αρέσουμε... έγραψε στις 13:09, 20-12-09:

Κατ'επέκταση, ο αυτόχειρας είναι δολοφόνος του εαυτού του, με συνέπειες βαρύτερες από όσες προβλέπονται για τον απλό δολοφόνο, διότι ο δεύτερος έχει ευκαιρία, παρά την πράξη του, να μετανοήσει και να σωθεί, ενώ ο αυτόχειρας όχι.
Προσωπικά σκασίλα μου αν μεταννοήσει αν έχει ήδη σκοτώσει. Είπαμε, να συγχωρούμε, αλλά όχι και σε αυτό το σημείο. Η μετάνοια έχει αξία αν μπορείς να αλλάξεις κάτι που έχει συμβεί. Αν δεν μπορείς, άντε κρεμάσου να γλιτώσει η κοινωνία από σένα.

Ό,τι και αν σου συμβεί, είτε οφείλεται σε δικές σου επιλογές, είτε στην ζωή την ίδια, πρέπει να το αντιμετωπίζεις- υποφέρεις, αφού αξιωματικά ο Θεός έχει προνοήσει για εσένα, είτε σε δοκιμάζει, είτε σε διαπαιδαγωγεί.
Σε δοκιμάζει για ποιο λόγο; Για ποιο λόγο να θέλει ο Θεός να υποφέρουμε τόσο πολύ; Δεν τα καταλαβαίνω όλα αυτά. Η θρησκεία πάει να κάνει τα κακά καλά, δικαιολογεί τα πάντα με μια "θεϊκή" δικαιολογία που εμένα μου φαίνονται μούφες. Αν σου συμβεί κάτι κακό όχι από επιλογή σου (μια αρρώστεια ας πούμε) ο Θεός δεν έχει να κάνει τίποτα με αυτό. Αν ήθελε να λέγεται Θεός, θα σε έσωζε.
Οκ μετά είδα οτι συμφωνούμε τελικά. Νόμιζα οτι επιδοκιμάζεις όσα έλεγες.

-3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Μάξιμος

Περιβόητο Μέλος

O Μάξιμος έγραψε στις 16:12, 20-12-09:

Αρχική Δημοσίευση από Himela
Προσωπικά σκασίλα μου αν μεταννοήσει αν έχει ήδη σκοτώσει. Είπαμε, να συγχωρούμε, αλλά όχι και σε αυτό το σημείο. Η μετάνοια έχει αξία αν μπορείς να αλλάξεις κάτι που έχει συμβεί. Αν δεν μπορείς, άντε κρεμάσου να γλιτώσει η κοινωνία από σένα.
Σε δοκιμάζει για ποιο λόγο; Για ποιο λόγο να θέλει ο Θεός να υποφέρουμε τόσο πολύ; Δεν τα καταλαβαίνω όλα αυτά. Η θρησκεία πάει να κάνει τα κακά καλά, δικαιολογεί τα πάντα με μια "θεϊκή" δικαιολογία που εμένα μου φαίνονται μούφες. Αν σου συμβεί κάτι κακό όχι από επιλογή σου (μια αρρώστεια ας πούμε) ο Θεός δεν έχει να κάνει τίποτα με αυτό. Αν ήθελε να λέγεται Θεός, θα σε έσωζε.
Οκ μετά είδα οτι συμφωνούμε τελικά. Νόμιζα οτι επιδοκιμάζεις όσα έλεγες.
Όλοι μας έχουμε ζητήσει κάποια φορά συγνώμη και έχει γίνει δεκτή, άλλοτε με ευκολία άλλοτε σχετικά δύσκολα. Ανάλογα με την σοβαροτητα της κατάστασης. Όσο σοβαρότερη είναι η κατάσταση τόσο και γι'αυτόν που ζητάει συγνώμη δυσκολότερο είναι να την ζητήσει. Κάποιες φορές είναι αδύνατο να αρθρώσεις και κουβέντα. Άς επικεντρωθώ στην μετάνοια. Η μετάνοια όταν είναι απόλυτα ειλικρινής κάποιες φορές φέρει και την απόλυτη συντριβή του μετανοώντος. Φέρει συναισθήματα που άν δέν τα ζήσεις ΔΕΝ ΖΩΓΡΑΦΙΖΟΝΤΑΙ.
Όσο για την συγχώρεση, είναι ευλογία, φέρνει μιά ηρεμία σε εσένα αυτόν που συγχωρεί που κανείς δέν μπορεί να χαρίσει, να πουλήσει αλλά ούτε και να αγοράσει απο πουθενά. Προς Θεού δέν ισχυρίζομαι ότι είναι εύκολο αυτό.
Ό γέγονε γέγονε, έλεγαν οι αρχαίοι Έλληνες, είναι μιά ποιό απλή εκδοχή
Σε δοκιμάζει... αυτό είναι μιά άποψη. Μιά άλλη είναι πως κανένας πρωταθλητής a priori δέν ήταν σε θέση να γνωρίζει το ρεκόρ του, παρά μετά απο αιματηρές προσπάθειες.
Πρίν αρχίσεις να τρέχεις θέλω να πώ πως αρικά πήγαινες μπουσουλώντας.
Πρίν πείς μαμά, είπες αααααα.
Εσύ, έμαθες όλα τα άλλα και έφτασες στις απορίες σου για τον Θεό.
Είναι και αυτό μιά άποψη.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Μάξιμος : 21-12-09 στις 01:11.
Παράθεση

Apro

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη Apro
Ο Apro αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Tatoo artist . Έχει γράψει 812 μηνύματα.

O Apro έγραψε στις 00:17, 27-12-09:

αν θέλεις ξανασκέψου το, πριν κάνεις ένα λάθος.... είμαι σίγουρος πως θα βρεις, κάποια διέξοδο, κάποια λύση....

η ζωή είναι ο λόγος για να λύνουμε τα δυσκολότερα προβλήματα και είμαι σίγουρος πως θα βρεις κάποια λύση....

η αυτοκτονία είναι η χειρότερη λύση στο πρόβλημά σου.... είμαι σίγουρος, οτί μπορείς να βρεις μία καλύτερη λύση.... πίστεψε με και εγώ θα πιστέψω σε εσένα....

Παράθεση

Taxydromos

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Taxydromos
Ο Taxydromos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 51 ετών και μας γράφει απο Βοσνία και Ερζεγοβίνη (Ευρώπη). Έχει γράψει 32 μηνύματα.

O Taxydromos Mόλις αφίχθηκα............. έγραψε στις 09:16, 27-12-09:

Συνήθως αυτοκτονικές τάσεις έχουν τα μοναχικά άτομα οπότε το πρόβλημα είναι βαθύτερο συναισθηματικά και δνε νομίζω ότι μια λέξη ίσσως το σταματήσει να προχωρήσει στην πράξη του.
Φυσικά και προσπαθείς να τον αποτρέψεις αλλά μπορείς να είσαι ψεύτης ή ρεαλιστής απέναντι σε έναν αυτόχειρα ?
Μήπως του δημιουργείς την εντύπωση ότι και εσύ είσαι μια απο τα ίδια ?
Θα μου απαντήσει κάποιος προσπαθείς να τον σώσεις δεν θα κοιτάξεις τι λές προκειμένου να γλυτώσει...............
Νομίζω μόνο μια συναισθηματική συζήτηση μπορεί να δημιουργήσει συναισθήματα να μην το κάνει.

Παράθεση

Kate-Bender (KaTe)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη Kate-Bender
H KaTe αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Νάουσα (Ημαθία). Έχει γράψει 217 μηνύματα.

H Kate-Bender Fear of the Dark έγραψε στις 20:37, 06-07-10:

Εξαρταται...αν το ελεγε ο φυσικος σχολειο μας θα του ελεγα"θελετε μηπως να βοηθησω??"

χμμ αντε ας σοβαρευτω....θα του εξηγουσα πως με το να αυτοκτονησει δεν θα κερδισει τιποτα...Στην ζωη μας υπαρχουν σιγουρα αρκετες δυσαρεστες στιγμες..αλλα οι ευχαριστες παρολο που μπορει να ειναι ελαχιστες ειναι υπεροχες.Θα του προτεινα λοιπον να κανει αναδρομες στο παρελθον!Ολοι μας εχουμε ζησει εστω και μια(στην χειροτερη περιπτωση μια και δεν ζουμε αφρικη) φοβερη- ανεπαναλιπτη στιγμη..και ετσι πρεπει να ζουμε παντα με την ελπιδα..πως αυτο το αισθημα θα το 3αναζησουμε.
Περαν αυτου θα του ελεγα πως υπαρχουν κα ατομα που νοιαζονται γιαυτον..και αν νοιαζεται λοιπον και αυτος γιαυτα ,δεν θα επιχειρησει να αυτοκτονησει και μονο απο αγαπη προς αυτα
Λοιπον..ποιος θελει ακομα να αυτοκτονησει???

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

Deviance ($Con)

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Deviance
Ο $Con αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Web developer και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 134 μηνύματα.

O Deviance Programming Itʼs an art unto itself. έγραψε στις 20:40, 06-07-10:

Don't do it Faidwn!!!

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

9 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

alis

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη alis
H alis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,012 μηνύματα.

H alis έγραψε στις 22:11, 10-07-10:

Χμ, ίσως το χιούμος να βοηθούσε! Ειδκότερα άμα ο κακομοίρης που σκεφτόταν να αυτοκτονήσει λεγόταν Φαίδων!

Παράθεση

Deviance ($Con)

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Deviance
Ο $Con αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Web developer και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 134 μηνύματα.

O Deviance Programming Itʼs an art unto itself. έγραψε στις 22:18, 10-07-10:

Αρχική Δημοσίευση από alis
Χμ, ίσως το χιούμος να βοηθούσε! Ειδκότερα άμα ο κακομοίρης που σκεφτόταν να αυτοκτονήσει λεγόταν Φαίδων!
Χμμ, ίσως λίγο περισσότερο χουμορ μας απέτρεπε από τέτοιου είδους ερωτήσεις

Παράθεση

Άγγελος

Επιφανές Μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 33 ετών , επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 9,663 μηνύματα.

O Άγγελος έγραψε στις 22:20, 10-07-10:

δωσε μου τα ρουχα σου ,γιατι οταν πεσεις κατω θα γινουν χαλια...

και μια φωτο σου γιατι οταν θα εχεις γινει λιωμα στο δαπεδο ,καπως θα πρεπει να σε αναγνωρισουμε..
(μη γελατε..ετσι ακριβως απετρεψε αυτοκτονια πτωσης ο βρωμικος χαρυ. σε ταινια .)

ομοιπαθητικη..μπορει να πιασει..

Παράθεση

self-instructive depressing

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη self-instructive depressing
Ο self-instructive depressing αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 1,954 μηνύματα.

O self-instructive depressing έγραψε στις 00:02, 11-07-10:

Αρχική Δημοσίευση από Άγγελος
δωσε μου τα ρουχα σου ,γιατι οταν πεσεις κατω θα γινουν χαλια...

και μια φωτο σου γιατι οταν θα εχεις γινει λιωμα στο δαπεδο ,καπως θα πρεπει να σε αναγνωρισουμε..
(μη γελατε..ετσι ακριβως απετρεψε αυτοκτονια πτωσης ο βρωμικος χαρυ. σε ταινια .)

ομοιπαθητικη..μπορει να πιασει..
αυτό δεν είναι τίποτα - εδώ ο Αυτιάς απέτρεψε αυτοκτονία λέγοντας <<μην πέφτετε , πάμε σε διαφημίσεις>>

5 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Άγγελος

Επιφανές Μέλος

O Άγγελος έγραψε στις 07:50, 11-07-10:

αυτό δεν είναι τίποτα - εδώ ο Αυτιάς απέτρεψε αυτοκτονία λέγοντας <<μην πέφτετε , πάμε σε διαφημίσεις>>
αληθεια?

Παράθεση

Kate-Bender (KaTe)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη Kate-Bender
H KaTe αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Νάουσα (Ημαθία). Έχει γράψει 217 μηνύματα.

H Kate-Bender Fear of the Dark έγραψε στις 09:46, 11-07-10:

Αρχική Δημοσίευση από self-instructive depressing

χαχαχαχαχαχαχα ναι το θυμαμαι και εγω!!! το ειχα δει τυχαια.Καλα οταν το ειπε....καταρχας δεν ειδα τις διαφημησεις και δευτερον ,ειχα λιωσει στο γελιο..δηλαδη ενταξει...το παραεχεσαν...
Αλλα οκ εγινε ο ηρωας της χρονιας...ΖΗΤΩΩΩΩΩΩΩΩ Ο ΑΥΤΙΑΣΣΣΣ!!!

Παράθεση

kaleidoscope

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη kaleidoscope
H kaleidoscope αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 7,727 μηνύματα.

H kaleidoscope Your attitude determines your altitude έγραψε στις 17:33, 10-04-11:

[black humor mode on]
Ζωή σε λόγου μας;
[black humor mode off]

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

marina289 (μαρινα)

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη marina289
H μαρινα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 41 ετών . Έχει γράψει 678 μηνύματα.

H marina289 φατσάκια μου,πατουσάκια μου,ματάκια μου! έγραψε στις 18:21, 10-04-11:

Πολλά ...τί να λέμε τώρα...το τί λες καθορίζεται από ποιον έχεις απέναντί σου και τί σου λέει και αυτός... Δεν είναι κονσέρβα το τί θα μπορούσες να πεις.... ωστόσο, συνήθως αυτοί που το κάνουν και είναι αποφασισμένοι δεν το προαναγγέλουν... είναι ο καημός των φίλων και συγγενών τους...
Κατά τ'άλλα , μιας και το έριξαν κάποιοι στο μπλακ χιούμορ, ας συνεχίσω με μια φράση που μου ήρθε στο μυαλό αυτή τη στιγμή ...¨προχώρα κ'έρχομαι...¨
Το cult στιγμιότυπο με Αυτιά και διαφημίσεις ....

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

Isiliel (Φεγγάρω)

Επιφανές Μέλος

H Isiliel Salus populi suprema lex esto έγραψε στις 19:08, 10-04-11:

...στις μέρες μας το ερώτημα τείνει να γίνει: "Τι λέμε σε κάποιον που θέλει να ζήσει;"

5 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Roben twn Xazwn

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Roben twn Xazwn
Ο Roben twn Xazwn αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 144 μηνύματα.

O Roben twn Xazwn έγραψε στις 19:23, 10-04-11:

...στις μέρες μας το ερώτημα τείνει να γίνει: "Τι λέμε σε κάποιον που θέλει να ζήσει;"
αυτοκτόνα ρε

(σκούζει η πολιτικοκοινωνικοθρησκευτικουπουργοπαιδειασοικονομική ηγεσία)

Παράθεση

θειο-τραγι

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη θειο-τραγι
H θειο-τραγι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών . Έχει γράψει 66 μηνύματα.

H θειο-τραγι καπετάν Γάντζος έγραψε στις 19:32, 10-04-11:

Μετά τον θάνατο δεν υπάρχει απολύτως τίποτα. Τίποτα καλύτερο, τίποτα χειρότερο. Ούτε καν εσύ. Και στην περίπτωση που όλοι στενοχωρηθούν για όσα σου έκαναν και σε οδήγησαν σε αυτο το σημείο, μετανιώσουν, κλάψουν πικρά, εσύ δεν θα το γνωρίζεις γιατί δεν θα υπάρχεις πια. Δεν αξίζει να θυσιάσεις τη μοναδική σου ευκαιρία να ζησεις γιατί δεν θα μάθεις ποτέ τι εχασες.

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Boom

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη Boom
Ο Boom αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 7,202 μηνύματα.

O Boom έγραψε στις 19:38, 10-04-11:

Αρχική Δημοσίευση από θειο-τραγι
Μετά τον θάνατο δεν υπάρχει απολύτως τίποτα. Τίποτα καλύτερο, τίποτα χειρότερο. Ούτε καν εσύ. Και στην περίπτωση που όλοι στενοχωρηθούν για όσα σου έκαναν και σε οδήγησαν σε αυτο το σημείο, μετανιώσουν, κλάψουν πικρά, εσύ δεν θα το γνωρίζεις γιατί δεν θα υπάρχεις πια. Δεν αξίζει να θυσιάσεις τη μοναδική σου ευκαιρία να ζησεις γιατί δεν θα μάθεις ποτέ τι εχασες.
Και πώς ξέρουμε ότι μετά το θάνατο δεν υπάρχει ζωή;
Τι και αν ζητήσει ο άλλος συγγνώμη;
Ο πόνος της ψυχής θα μείνει πόνος.

-1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

tsarachaf (Allah 1/3 MEΤΣ)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη tsarachaf
Ο Allah 1/3 MEΤΣ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 25 ετών , επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 2,215 μηνύματα.

O tsarachaf Do not :/ έγραψε στις 19:53, 10-04-11:

Αρχική Δημοσίευση από theodora
Αχ, γιατί παίζουμε την κολοκυθιά???

Μπορεί να υπάρχει(highly unlikely), μπορεί και όχι... Το μόνο που ξέρουμε είναι αυτό που έχουμε εδώ και τώρα, σ' αυτή την γη και την πραγματικότητα...
Οπότε όσο δύσκολα κι αν περνάει ο άλλος δεν αξίζει να παραιτηθεί από αυτήν...

Αυτό που έχουμε έμεις να κάνουμε με κάποιον που θέλει να αυτοκτονήσει, είναι να του δείξουμε όλους τους λόγους που θα τον κάνουν να θέλει να ζήσει... Είναι χιλιάδες, ακόμα και στις μαύρες εποχές του ΔΝΤ...

Παράθεση

θειο-τραγι

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη θειο-τραγι
H θειο-τραγι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών . Έχει γράψει 66 μηνύματα.

H θειο-τραγι καπετάν Γάντζος έγραψε στις 19:59, 10-04-11:

Αρχική Δημοσίευση από theodora
Δεν το ξερουμε, αλλα και μονο η πιθανοτητα οτι μπορει να ειναι ετσι θα επρεπε να μας κανει να σκεφτόμαστε πιο σοβαρα τη ζωη. Και αν δεν υπαρχει τιποτα μετα τον θανατο δεν θα υπαρχει ουτε ψυχη, ουτε πονος. Κενο.

Παράθεση

Boom

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη Boom
Ο Boom αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 7,202 μηνύματα.

O Boom έγραψε στις 20:00, 10-04-11:

Αυτό που ήθελα να πω είναι ότι δε χρειάζεται να λέμε ηλίθιες, κατ 'εμέ, δικαιολογίες.
Όλοι έχουμε μυαλό, συμπαράσταση θέλει, θα έλεγα, ο άνθρωπος που θέλει να αυτοκτονήσει, να τον βοηθήσουμε να δει το πρόβλημα του και να του προτείνουμε λύσεις και όχι να του λέμε δικαιολογίες που αντικρούονται εύκολα.

Παράθεση

marina289 (μαρινα)

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη marina289
H μαρινα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 41 ετών . Έχει γράψει 678 μηνύματα.

H marina289 φατσάκια μου,πατουσάκια μου,ματάκια μου! έγραψε στις 20:39, 10-04-11:

Γεια στ'αρχ.... σου!

Παράθεση

ΚΟΡΩΝΕΥΣ

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη ΚΟΡΩΝΕΥΣ
Ο ΚΟΡΩΝΕΥΣ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 36 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 330 μηνύματα.

O ΚΟΡΩΝΕΥΣ ακροδεξιος αναρχοκομμουνιστης έγραψε στις 10:04, 11-04-11:

το μονο που λεμε σε ενα που θελει να αυτοκτονησει ειναι το διασημο ...
ΠΕΣΕ ΠΟ....Η
αλλα ποτε δεν λεμε ................. ΠΡΟΣΟΧΗ ΠΕΣΕ ΡΕ Π.......Η

Παράθεση

Oralee (Κωνσταντίνα)

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Oralee
H Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 38 ετών και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 5,264 μηνύματα.

H Oralee living, laughing and loving, έγραψε στις 21:22, 23-08-11:

Έχω μια πολύ καλή φίλη, που λόγω ερωτικής απογοήτευσης, σκέφτεται πολύ συχνά τον τελευταίο καιρό να αυτοκτονήσει. Είμαι η μόνη που ξέρω όλες τις λεπτομέρειες της απογοήτευσης και ό,τι και να πω, εκείνη δεν φαίνεται να αλλάζει γνώμη - μου είπε μάλιστα πως έχει κάνει δύο, τρεις απόπειρες παλιά (πα΄λι σε παρόμοια φάση για τον ίδιο τύπο). Το θέμα είναι πως τα πράγματα δεν είναι όπως τα βλέπει κι ενώ κάποιες φορές καταφέρνω να την κανω να το δει, αυτό δεν κρατάει πολύ γιατί εκείνη έχει την "μαγική" ικανότητα να επικεντρώνεται μόνο στα αρνητικά. Ξέρω πως έχει πάει σε ψυχολόγο, αμφιβάλλω όμως πως έχει αναφέρει εκεί αυτές τις σκέψεις της και έχω αρχίσει να φρικάρω γιατί έχω αρχίσει να νιώθω πως σοβαρολογεί, αφού συνέχεια μου λέει "αν συμβεί κάτι, φρόντισε αυτό ή σε αφήνω υπεύθυνη για αυτό". Και το κακό είναι πως και η δική μου ψυχολογία είναι στα πατώματα, οπότε νομίζω σε λίγο τελικά θα κρασάρω εγώ.. και πραγματικά αν τελικά κάνει οτιδήποτε, δεν νομίζω πως θα το αντέξω.. Πραγματικά δεν ξέρω πως να την βοηθήσω, έχω πελαγώσει..

Παράθεση

Eileen (Athena (1/3 ΜΕΤΣ))

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Eileen
H Athena (1/3 ΜΕΤΣ) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 2,553 μηνύματα.

H Eileen έγραψε στις 21:40, 23-08-11:

Πραγματικά λυπάμαι όταν ακούω για τέτοια περιστατικά, kajira!

Νομίζω ένα πολύ θετικό είναι ότι έχει στο πλευρό της μια φίλη της που πραγματικά ενδιαφέρεται. Είναι σημαντικό να αντιμετωπίζονται οι συμπεριφορές αυτές με ευαισθησία και ψυχραιμία από τους οικείους που έχουν γνώση αυτών των σκέψεων.
Αυτός που σκέφτεται την αυτοκτονία δεν σκέφτεται καθαρά, επομένως είναι θετικό να μπορεί να του δώσει εναύσματα για πιο ήρεμη και λογική σκέψη κάποιος άλλος. Ακόμη, αυτό που θα σου έλεγα εγώ να κάνεις είναι να της μιλήσεις ανοικτά για το θέμα, χωρίς υπεκφυγές. Για να σκέφτεται κάτι τόσο σοβαρό σημαίνει ότι υπάρχουν αιτίες - πιθανότατα όχι μόνο αυτή η συναισθηματική. Βάλτε τα κάτω και δοκιμάστε μαζί να ψάξετε για λύσεις. Δεν είναι μια εύκολη διαδικασία αλλά μόλις καταλάβει ότι σε όλα τα προβλήματα υπάρχει μια λύση και ότι αργά ή γρήγορα αυτή θα βρεθεί, θα νιώσει αμέσως καλύτερα.
Από την στιγμή που βλέπει και ψυχολόγο, θεωρώ ότι θα ήταν πολύ ωφέλιμο να την ενθαρρύνεις να του μιλήσει για αυτές τις σκέψεις της. Ένας ειδικός, σίγουρα θα μπορέσει να της προσφέρει πολύτιμη βοήθεια!
Η ψυχραιμία και η διατήρηση της λογικής από εσένα νομίζω είναι κάτι πολύ βασικό. Δεν θα πρέπει να συγχύζεσαι και να ταράζεσαι - η φίλη σου δεν σκέφτεται καθαρά και καταλαβαίνεις ότι σε έχει ανάγκη.
Ελπίζω πραγματικά, όλα να πάνε καλά!

Παράθεση

KnightRider

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη KnightRider
Ο KnightRider αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 959 μηνύματα.

O KnightRider Τι, εδώ πρέπει να γράψω..?? έγραψε στις 21:45, 23-08-11:

Πείσε την ότι η ζωή δεν τελειώνει με μία ερωτική απογοήτευση.. Ότι θα της αρέσουν και άλλοι άνδρες στο μέλλον.. Δείτε ταινίες που να δείχνουν ότι η ζωή είναι ωραία ή μια ταινία που να δείχνει κάποια να χωρίζει αλλά να συνεχίζει τη ζωή της κανονικά (δεν ξέρω αν υπάρχουν τέτοιες ταινίες.. ρώτα σε κάποιο κατάστημα ενοικίασης ταινιών)..
Βγάλ'την έξω και πήγαινέ την στην θάλασσα, σε κάνα μπαράκι για να δει καινούργιους άνδρες.. Σε μερικές περιπτώσεις και οι παιδικές χαρές λειτουργούν μια χαρά...
Τέλος, πείσ'την ότι δεν πρέπει να ψάχνει τον έρωτα συνεχώς, αλλά να κοιτάει να περνάει αυτή καλά και ο έρως θα έρθει αργότερα..
Ειδικά αν είναι μικρή σε ηλικία θα την πείσεις καλύτερα, γιατί αν λίγο μεγαλύτερη (35-40) ενδεχομένως να ψάχνει οπωσδήποτε τον έρωτα για να αποκατασταθεί..
Μήπως η συγκεκριμένη κοπέλα-γυναίκα δεν είχε και πολλές επιτυχίες με τους άνδρες;;

Παράθεση

Επιφανές Μέλος

H Athena (1/3 ΜΕΤΣ) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 2,553 μηνύματα.

H Eileen έγραψε στις 21:50, 23-08-11:

Αρχική Δημοσίευση από iGiannis
Πείσε την ότι η ζωή δεν τελειώνει με μία ερωτική απογοήτευση.. Ότι θα της αρέσουν και άλλοι άνδρες στο μέλλον.. Δείτε ταινίες που να δείχνουν ότι η ζωή είναι ωραία ή μια ταινία που να δείχνει κάποια να χωρίζει αλλά να συνεχίζει τη ζωή της κανονικά (δεν ξέρω αν υπάρχουν τέτοιες ταινίες.. ρώτα σε κάποιο κατάστημα ενοικίασης ταινιών)..
Βγάλ'την έξω και πήγαινέ την στην θάλασσα, σε κάνα μπαράκι για να δει καινούργιους άνδρες.. Σε μερικές περιπτώσεις και οι παιδικές χαρές λειτουργούν μια χαρά...
Τέλος, πείσ'την ότι δεν πρέπει να ψάχνει τον έρωτα συνεχώς, αλλά να κοιτάει να περνάει αυτή καλά και ο έρως θα έρθει αργότερα..
Ειδικά αν είναι μικρή σε ηλικία θα την πείσεις καλύτερα, γιατί αν λίγο μεγαλύτερη (35-40) ενδεχομένως να ψάχνει οπωσδήποτε τον έρωτα για να αποκατασταθεί..
Μήπως η συγκεκριμένη κοπέλα-γυναίκα δεν είχε και πολλές επιτυχίες με τους άνδρες;;
iGianni, το θέμα δεν είναι να την πείσει, αλλά η ίδια η φίλη της να το καταλάβει, να πάρει η ίδια την απόφαση. Για αυτό η Κωνσταντίνα μπορεί να την ενθαρρύνει και να της δείξει την άλλη πλευρά της ζωής, να την πείσει όμως όχι. Αυτό που σκέφτομαι εγώ, είναι θέματα αυτοπεποίθησης και ανασφάλειας που την εμποδίζουν από το να προχωρήσει μπροστά..

Κανένα ειδικό ρε παιδιά δεν έχουμε να πει την γνώμη του?

Παράθεση

IreneGr (Ειρήνη)

Πολύ δραστήριο μέλος

Το avatar του χρήστη IreneGr
H Ειρήνη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 25 ετών και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 541 μηνύματα.

H IreneGr έγραψε στις 21:53, 23-08-11:

Επειδή έχω βιώσει ακριβώς το ίδιο, καταλαβαίνω πόσο δύσκολο είναι για εσένα.Η αλήθεια είναι πως αν δεν σε έχει ακούσει μέχρι τώρα,δεν πρόκειται να το κάνει ούτε μετά. Ο καθένας πρέπει να βρίσκει την δύναμη και να τα προσπερνάει όλα μόνος του, μόνο έτσι θα κρατήσει και η ευτυχία και η θετική σκέψη. όχι να στηριζόμαστε σε λάθος άτομα που μας καταστρέφουν και εξαρτιόμαστε από αυτούς. ίσως αν βγείτε έξω, κάνετε πράγματα διασκεδαστικά και θυμηθείτε και πώς όταν ήσασταν ελεύθερες περνάγατε πολύ όμορφα. Αν δεν θέλει να καταλάβει, δεν θα αλλάξει τίποτα όμως. Η ψυχολόγος το μόνο που θα έκανε θα ήταν να της μιλήσει και εφόσον ξαναάλλαζε συμπεριφορά , θα της έδινε αντικαταθλιπτικά και "όλα καλά". Αυτό που χρειάζεται είναι να κάνει στόχους, να μείνει μόνη της και να στηριχθεί στον εαυτό της. Αν δεν καταφέρνεις τίποτα τότε μην νιώθεις ενοχές γιατί δεν μπορείς να κάνεις και πολλά.

3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

KnightRider

Περιβόητο Μέλος

Ο KnightRider αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 959 μηνύματα.

O KnightRider Τι, εδώ πρέπει να γράψω..?? έγραψε στις 22:01, 23-08-11:

Αρχική Δημοσίευση από z0itCa
iGianni, το θέμα δεν είναι να την πείσει, αλλά η ίδια η φίλη της να το καταλάβει, να πάρει η ίδια την απόφαση. Για αυτό η Κωνσταντίνα μπορεί να την ενθαρρύνει και να της δείξει την άλλη πλευρά της ζωής, να την πείσει όμως όχι. Αυτό που σκέφτομαι εγώ, είναι θέματα αυτοπεποίθησης και ανασφάλειας που την εμποδίζουν από το να προχωρήσει μπροστά..

Κανένα ειδικό ρε παιδιά δεν έχουμε να πει την γνώμη του?
Ναι, μπορεί να έγραψα κάτι, αλλά να το εννοούσα κάπως αλλιώς.. Αυτό που λες εσύ ήθελα να γράψω.. Εξάλλου, δεν μπορεί να της βάλει το πιστόλι στον κρόταφο και να της πει "ή πείθεσαι ή ... "

Εγώ, από την τρέλα που πάει να κάνει εξαιτίας του έρωτα, πιστεύω τα εξής:
α) Αν είναι μικρή (από 18 - 25/30), ότι δεν γνώρισε τον έρωτα στο σχολείο ενώ μπορεί άλλες φίλες της να τον γνώρισαν.. ή
β) Αν είναι πιο... χμμ.. μεγάλη () (από 35 και άνω), βλέπει τις φίλες της να ζουν τον έρωτα, να έχουν αποκατασταθεί και επειδή επιθυμεί και αυτή το ίδιο, να ψάχνει οπωσδήποτε τον έρωτα και όχι ένα απλό περιστασιακό σέξ..

Έτσι το δέχομαι εγώ.. Μπορεί (κατά 99,9% ) να'χω πέσει τελείως έξω και οι λόγοι να είναι πάρα πολύ διαφορετικοί..

Παράθεση

Oralee (Κωνσταντίνα)

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Oralee
H Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 38 ετών και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 5,264 μηνύματα.

H Oralee living, laughing and loving, έγραψε στις 22:08, 23-08-11:

Σας ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις σας, αλλά τα έχω δοκιμάσει όλα αυτά και τίποτα δεν πιάνει. Επειδή δεν θέλω να αναφέρω την προσωπική της ιστορία, το μόνο που μπορώ να πω είναι πως απλώς έχω φτάσει σε απελπισία, αφού να κοιτάξει άλλον, αποκλείεται και ενώ έχει πολλά πράγματα για τα οποία θα μπορούσε να είναι χαρούμενη, εκείνη απλώς επικεντρώνεται στα αρνητικά - άτομα που την ξέρουν χρόνια, μου έχουν πει πως είναι φύσει απαισιόδοξη, γεγονός που δυσκολεύει αφόρητα την κατάσταση.. μου φαίνεται θα την παω να δει καμιά ανατολή, μπας και..

3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

KnightRider

Περιβόητο Μέλος

O KnightRider Τι, εδώ πρέπει να γράψω..?? έγραψε στις 22:31, 23-08-11:

Αρχική Δημοσίευση από kajira
Σας ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις σας, αλλά τα έχω δοκιμάσει όλα αυτά και τίποτα δεν πιάνει. Επειδή δεν θέλω να αναφέρω την προσωπική της ιστορία, το μόνο που μπορώ να πω είναι πως απλώς έχω φτάσει σε απελπισία, αφού να κοιτάξει άλλον, αποκλείεται και ενώ έχει πολλά πράγματα για τα οποία θα μπορούσε να είναι χαρούμενη, εκείνη απλώς επικεντρώνεται στα αρνητικά - άτομα που την ξέρουν χρόνια, μου έχουν πει πως είναι φύσει απαισιόδοξη, γεγονός που δυσκολεύει αφόρητα την κατάσταση.. μου φαίνεται θα την παω να δει καμιά ανατολή, μπας και..
Δοκίμασε να της δώσεις να διαβάσει άρθρα που να λένε πως να αντιμετωπιστεί η απαισιοδοξία.. Όταν όμως αρχίζεις να τα "χάνεις" με την όλη κατάσταση, μείωσε την παρέα μαζί της.. Το ξέρω ότι αυτό είναι ό,τι χειρότερο, αλλά

Αποφύγετε να συναναστρέφεστε με απαισιόδοξους ανθρώπους, που τείνουν να βλέπουν τα πάντα στη ζωή από την αρνητική τους πλευρά. Φαίνεται ότι όπως η ευτυχία είναι …μεταδοτική, το ίδιο ακριβώς συμβαίνει και με την απαισιοδοξία. Φροντίστε οι παρέες σας να αποτελούνται από ανθρώπους με θετική σκέψη.
Αν όμως αποφεύγαμε όλοι τα απαισιόδοξα άτομα, αυτά τι έκαναν μόνα τους;; Κάποιος δεν πρέπει να φροντίσει και γι'αυτά;;

Παράθεση

Alessandra (Δεν έχω)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη Alessandra
H Δεν έχω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,376 μηνύματα.

H Alessandra έγραψε στις 22:37, 23-08-11:

Απορία: αφού πήγε σε ψυχολόγο, που είναι και το ενδεικνυόμενο, γιατί δεν έχει πει αυτές τις σκέψεις της; Αν δεν τις πει εκεί πού θα τις πει; ..Από τη στιγμή που δεν μπορεί να αντιμετωπίσει μια τέτοια απώλεια χρειάζεται στήριξη από ειδικό,-κάτι που αποδεδειγμένα, έχει βοηθήσει πολλούς ανθρώπους.
Αν ήξερε, αν υποψιαζόταν η φίλη σου πόσοι άνθρωποι είναι σε σχέση και δυστυχούν,- λόγω της σχέσης και του πώς ζουν μέσα σε αυτήν - θα έπαιρνε κουράγιο. Ελπίζω να αρχίσει να μιλά στον ειδικό, αφού πιθανολογείς πως δεν το έχει κάνει. Αρκεί να έχει βρει τον κατάλληλο. Δεν είναι όλοι οι θεραπευτές ικανοί.

Παράθεση

Επιφανές Μέλος

H Eileen έγραψε στις 22:40, 23-08-11:

Αρχική Δημοσίευση από Alessandra
Απορία: αφού πήγε σε ψυχολόγο, που είναι και το ενδεικνυόμενο, γιατί δεν έχει πει αυτές τις σκέψεις της; Αν δεν τις πει εκεί πού θα τις πει; ..Από τη στιγμή που δεν μπορεί να αντιμετωπίσει μια τέτοια απώλεια χρειάζεται στήριξη από ειδικό,-κάτι που αποδεδειγμένα, έχει βοηθήσει πολλούς ανθρώπους.
Αν ήξερε, αν υποψιαζόταν η φίλη σου πόσοι άνθρωποι είναι σε σχέση και δυστυχούν,- λόγω της σχέσης και του πώς ζουν μέσα σε αυτήν - θα έπαιρνε κουράγιο. Ελπίζω να αρχίσει να μιλά στον ειδικό, αφού πιθανολογείς πως δεν το έχει κάνει. Αρκεί να έχει βρει τον κατάλληλο. Δεν είναι όλοι οι θεραπευτές ικανοί.
Δεν είναι κάτι που το μοιράζεσαι εύκολα με τους γύρω σου και ανάλογα με το πόσο εσωστρεφής είναι ένας άνθρωπος τόσο δυσκολεύει το πράγμα!

Παράθεση

mindcircus

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη mindcircus
H mindcircus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μηχανικός αεροσκαφών . Έχει γράψει 4,626 μηνύματα.

H mindcircus Open Mind, Open Heart έγραψε στις 23:16, 23-08-11:

θα την παω να δει καμιά ανατολή, μπας και..
Τι εννοείς (???)να δει την ανατολή;

Παράθεση

RunawayDreamer (Βίκυ)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη RunawayDreamer
H Βίκυ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 24 ετών , επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Ηγουμενίτσα (Θεσπρωτία). Έχει γράψει 404 μηνύματα.

H RunawayDreamer ήταν η ζωή τους, λένε, τραγωδία... έγραψε στις 23:31, 23-08-11:

Παιδιά, έχω μια φίλη, η οποία μου εκμυστηρεύτηκε ένα περιστατικό της. Πήγε να κοιμηθεί στο σπίτι του φίλου της, και επειδή αυτός ήταν στην δουλειά, τον περίμενε να γυρίσει. Της είχε πει ότι θα έρθει μια συγκεκριμένη ώρα, αλλά τελικά άργισε 3 και κάτι ώρες. Αυτή άρχισε να τον παίρνει τηλέφωνο, αλλά αυτός δεν απαντούσε, τότε πίστεψε ότι την απατούσε, και πήρε ένα μαχαίρι και άρχισε να χαρακώνεται στον καρπό. Επίσης, άρχισε να βαράει το κεφάλι της στον τοίχο.
Αυτό που κατάλαβα εγώ, είναι ότι το έκανε και για να τον δεσμεύσει ψυχολογικά αλλά και για να την προσέξει. Πως το κατάλαβα να μου πείτε τώρα; Οι χαρακιές τις δεν ήταν βαθειές, που σημαίνει ότι δεν είχε ώς σκοπό να αυτοκτονήσει. Δεν είμαι ψυχολόγος, αλλά αυτό σκέφτηκα όταν μου το έθιξε.
Εγώ από την πλευρά μου, την είπα ότι αυτό που έκανε δεν ήταν λογικό και ότι για ενα αγόρι δεν αξίζει ούτε να αυτοτραυματίζεται ούτε να αποπειραθεί να χάσει την ζωή της. Το πρόβλημα είναι ότι, όταν μου τα έλεγε, δεν έκλεγε ούτε ήταν μετανιωμένη για το όλο περιστατικό. Ήταν γελαστή, και ετοίμαζε ήδη της διακοπές της με το αγόρι της (καθώς τα βρήκαν).
Η συμπεριφορά της δε μου φάνηκε φυσιολογική και αρχίζω να ανησυχώ. Δηλαδή, τι θα γίνει αν πραγματικά χωρίζουν; ή αν αντιληφθεί κάτι άλλο; Σκέφτομαι να μιλήσω στην μητέρα της, αλλά δε ξέρω τι συνέπειες θα έχει αυτό στη σχέση μας.

Παράθεση

Iliaki (Βανίλια)

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη Iliaki
H Βανίλια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 771 μηνύματα.

H Iliaki έγραψε στις 23:42, 23-08-11:

Αρχική Δημοσίευση από RunawayDreamer
Σκέφτομαι να μιλήσω στην μητέρα της, αλλά δε ξέρω τι συνέπειες θα έχει αυτό στη σχέση μας.
Aν η ίδια δεν έχει αντιληφθεί κάποιο πρόβλημα ή δεν θέλει να το παραδεχτεί, θα έχει πολύ άσχημες συνέπειες στην σχέση σας άσε που μπορεί να κάνεις τα πράγματα χειρότερα και να πεισμώσει. Καλύτερα να μιλήσεις στην ίδια..

Παράθεση

RunawayDreamer (Βίκυ)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη RunawayDreamer
H Βίκυ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 24 ετών , επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Ηγουμενίτσα (Θεσπρωτία). Έχει γράψει 404 μηνύματα.

H RunawayDreamer ήταν η ζωή τους, λένε, τραγωδία... έγραψε στις 23:49, 23-08-11:

Αρχική Δημοσίευση από Iliaki
Aν η ίδια δεν έχει αντιληφθεί κάποιο πρόβλημα ή δεν θέλει να το παραδεχτεί, θα έχει πολύ άσχημες συνέπειες στην σχέση σας άσε που μπορεί να κάνεις τα πράγματα χειρότερα και να πεισμώσει. Καλύτερα να μιλήσεις στην ίδια..
Εγώ της μίλησα ήδη, επί ώρες. Και μόλις τελείωσα με τις συμβουλές μου, αυτή λες και δε με άκουσε, μου ζήτησε να την βοηθήσω να βρει ξενοδοχείο για της διακοπές με τον φίλο της.
Η κοπέλα γενικά τόσα χρόνια, φαίνεται ότι έχει τον δικό της τρόπο σκέψης, αλλά αυτό το ακραιό και τόσο παράλογο πράγμα πρώτη φορά την βλέπω να το κάνει. Να μιλήσω με τον φίλο της, δεν το βλέπω γιατί και αυτός από ότι φαίνεται είναι στον δικό του κόσμο. Η φίλη μου δε με ακούει, ο άλλος δε θα με ακούσει και αν εγώ μιλήσω με την μάνα της, κανείς πλέον δε θα με ακούει..

Παράθεση

Iliaki (Βανίλια)

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη Iliaki
H Βανίλια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 771 μηνύματα.

H Iliaki έγραψε στις 00:01, 24-08-11:

Αρχική Δημοσίευση από RunawayDreamer
Η κοπέλα γενικά τόσα χρόνια, φαίνεται ότι έχει τον δικό της τρόπο σκέψης, αλλά αυτό το ακραιό και τόσο παράλογο πράγμα πρώτη φορά την βλέπω να το κάνει. Να μιλήσω με τον φίλο της, δεν το βλέπω γιατί και αυτός από ότι φαίνεται είναι στον δικό του κόσμο. Η φίλη μου δε με ακούει, ο άλλος δε θα με ακούσει και αν εγώ μιλήσω με την μάνα της, κανείς πλέον δε θα με ακούει..
Πραγματικά δεν ξέρω τι να σε συμβουλεύσω.. Δεν έχω βρεθεί σε παρόμοια κατάσταση και είναι πολύ δύσκολο.. Αν μιλήσεις στην δική σου μαμά? Αυτή κάτι παραπάνω θα έχει να σου πει πιστεύω..

Παράθεση

Himela

e-steki Moderator

Το avatar του χρήστη Himela
H Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 36 ετών , επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,301 μηνύματα.

H Himela σ' όποιον αρέσουμε... έγραψε στις 07:27, 24-08-11:

μου φαίνεται θα την παω να δει καμιά ανατολή, μπας και..
Να την πας σε κάποιο νοσοκομείο να δει τους αρρώστους που θέλουν να ζήσουν και το παλεύουν μπας και ξυπνήσει.

Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Βρείτε παρόμοια

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους