Επεξεργασία Προφίλ Επεξεργασία Avatar Επεξεργασία Υπογραφής Επεξεργασία Επιλογών E-mail και Κωδικός
Αποσύνδεση Οι Συνδρομές μου Το Προφίλ μου Τα Posts μου Τα Threads μου Λίστα Επαφών Αόρατος Χρήστης
Τι;
Πως;
Ταξινόμηση
Που;
Σε συγκεκριμένη κατηγορία;
Ποιος;
Αποτελέσματα Αναζήτησης
Συμπληρώστε τουλάχιστον το πεδίο Τι;

Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 67,044 μέλη και 2,411,744 μηνύματα σε 75,392 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα 262 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο e-steki!

Εγγραφή Βοήθεια

Προτάσεις για αγορά νέου υπολογιστή!

giostau

Διάσημο Μέλος

Ο giostau αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 37 ετών . Έχει γράψει 763 μηνύματα.

O giostau έγραψε: στις 10:37, 05-06-06:

Πολύ γερό μηχάνημα!!!
Και για παιχνίδια και για οτιδήποτε!

Αν άλλαζα κάτι, θα ήταν η μητρική και η οθόνη...
όχι ότι δεν είναι καλές, αλλά νομίζω ότι αυτή η μητρική είναι απλά κορυφαία!!!(αν και κάπως πιο ακριβή από αυτή που διάλεξες...)
όσο για την οθόνη, απλά δεν μου κάθονται καλά οι philips... κάτι σε LG μάλλον θα χτύπαγα...

Ξαναλέω: όχι ότι αυτά που διάλεξες δεν είναι καλά! Απλά αυτή θα ήταν η δικιά μου επιλογή....
0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Hunter (Θοδωρής)

Περιβόητο Μέλος

Ο Θοδωρής αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 47 ετών , επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 1,048 μηνύματα.

O Hunter έγραψε: στις 10:44, 05-06-06:

το μηχανημα ειναι για το γραφειο μου στην δουλεια, μου εδωσαν budget 2000 euro για να παρω μηχανημα ( σαν ΙΤ Admin που ειμαι) και διαλεξα αυτο, οθονη τωρα εχω 21" CRT Hitachi, αλλα δεν με χαλαει τοσο η Phillips (εχω την 17" στο σπιτι)

EDIT: οριστε η μητρικη
http://www2.abit.com.tw/page/en/moth...939&DEFTITLE=Y
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Hunter : 05-06-06 στις 11:00.
0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Dare-Devil (Πάνος)

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Πάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 28 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 561 μηνύματα.

O Dare-Devil έγραψε: στις 11:05, 05-06-06:

Οχι LG dvd recorder.Επελεξε ενα Nec dvd-recorder και απο dvd rom παρε ενα LG.
Τωρα οσον αφορα την οθόνη σου.Μην παρεις philips καλυτερα μια nec LG ή μια κορυφιαα Eizo.Προσεχε καλα τι οθονη θα παρεις.Να εχει την δυνατοτερη μικρη αποκριση
καλη αντιθεση.Θα σου προτεινα να παρεις Eizo Επειδη ορισμενα μοντελα της αγορας ενσωμτωνουν ενα αισθητηρα που αλλαζει την φωτεινοτητα της οθονης αναλογα με το περιβαλλοντα χωρο.
Για ram τωρα...Πολυ καλη η επιλογη σου ραμ στα περιπου 2 gb.ΑΛΛΑ...μικρη (κατα την γνωμη μου) η συχνοτητα λειτουργιας τους τουλαχιστον 533mhz να επιλεξεις.Να της βαλεις σε dual channel.Eπισης κοιτα το cas latency της ραμ.Οσο πιο μικρο τοσο το καλυτερο.
Η καρτα γραφικων σου ειναι αριστη!Και η εταιρια που τνη κατασκευαζει.
Γιατι δεν επιλεγεις μια soundblaster audigy 2 ή 4?
Παράθεση

iJohnnyCash (Panayotis Yannakas)

Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Επιχειρηματίας . Έχει γράψει 15,880 μηνύματα.

O iJohnnyCash έγραψε: στις 15:30, 05-06-06:

Hunter: Γιατι δεν προτιμας καποια οθονη με mva-panel ... ειδικα απο την στιγμη που το θες για δουλεια ... ειναι οτι πρεπει μιας και δεν σε ενδιαφερει τοσο το ms οσο η ποιοτητα των χρωματων

Επισης μηπως θα ηταν καλλιτερα να παρεις 2 ram των 1024 ωστε να εχεις Dual Channel;

Τελος οπως σου ειπε και ο Dare-Devil παρε nec ... ειναι απεχτα!
Παράθεση

Hunter (Θοδωρής)

Περιβόητο Μέλος

Ο Θοδωρής αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 47 ετών , επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 1,048 μηνύματα.

O Hunter έγραψε: στις 15:37, 05-06-06:

η RAM θα ειναι σε δυο των 1024 για οθονη το σκεφτομαι ακομα τι θα παρω μαλλον κατι με DVI εισοδο θα παρω, DVDRW αλλαχθηκε σε NEC με lightscribe
Παράθεση

Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Επιχειρηματίας . Έχει γράψει 15,880 μηνύματα.

O iJohnnyCash έγραψε: στις 16:04, 05-06-06:

Αν παρεις κατι χωρις DVI θα χτυπας το κεφαλι σου!

Τελος εχω ακουσει φοβερα καλα λογια για την EIZO S1910 αλλα κοστιζει 600e
Παράθεση

Hunter (Θοδωρής)

Περιβόητο Μέλος

O Hunter έγραψε: στις 16:08, 05-06-06:

αμα ειναι να δωσω τοσα για οθονη καλυτερα να παρω την Apple Cimena Disply 20" που κανει 700 ευρα
Παράθεση

dooo

Επιφανές Μέλος

H dooo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,211 μηνύματα.

H dooo έγραψε: στις 16:17, 05-06-06:

μια χαρά συνθεσούλα έκανες χαντρούλιμ.....μια ερώτηση μόνο:

το παλιό το θες?
Παράθεση

Hunter (Θοδωρής)

Περιβόητο Μέλος

O Hunter έγραψε: στις 16:21, 05-06-06:

το παλιο θα βαφτει μπλε και φουντα στο λιμανι της Ραφηνας, εχει σοβαρα προβληματα στο motherboard
Παράθεση

dooo

Επιφανές Μέλος

H dooo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,211 μηνύματα.

H dooo έγραψε: στις 16:22, 05-06-06:

φτουθου
Παράθεση

Hunter (Θοδωρής)

Περιβόητο Μέλος

O Hunter έγραψε: στις 16:24, 05-06-06:

τι το θες καλε; να με βριζεις μετα;
Παράθεση

Jason93 (Ιάσων)

Δραστήριο Μέλος

Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 24 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 203 μηνύματα.

O Jason93 έγραψε: στις 17:12, 05-06-06:

Hunter είναι πολύ καλό για games και ο,τιδήποτε όπως ήπαν και οι υπόλοιποι.
Παράθεση

Founder

O iJohnnyCash έγραψε: στις 17:18, 05-06-06:

Αρχική Δημοσίευση από Hunter
αμα ειναι να δωσω τοσα για οθονη καλυτερα να παρω την Apple Cimena Disply 20" που κανει 700 ευρα
χμμμ ισως να εχεις δικαιο ... παντως εχει ενας φιλος μου την ιδια αλλα σε 15" και πραγματικα τα χρωματα σκιζουν ...
Παράθεση

Valder

Επιφανές Μέλος

Ο Valder αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 34 ετών , επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 3,323 μηνύματα.

O Valder Winners do not make excuses έγραψε: στις 21:23, 05-06-06:

Αρχική Δημοσίευση από Hunter
θελω γνωμες παιδια:
[CASE] MIDI ATX 450W BLACK
[M/B] ABIT KN8 NF4 AMD 64X2
[CPU] AMD ATHLON 64 3800+ DUAL CORE X2 +BOX
[RAM] DIMM 2048GB PC400 LIFETIME
[VGA] GAINWARD 7600GT 256MB PCIEX
[FDD] 1.44 BLACK
[KEYBOARD] MS MM D/T SET BLACK DSP
[MOUSE] MS MM D/T SET BLACK DSP
[HDD] SEAGATE 200GB SATAII
[CD/DVD-RW] LGE BLACK 16X DL
[DVD-ROM] LGE BLACK
[SOUND] 7.1CH ON BOARD
[LAN] GIGABIT 10/100/1000 ON BOARD
[MONITOR] PHILIPS TFT 19" 190 C6FS/00

CASE: FULL ATX απαραιτήτως για καλή κυκλοφορία του αέρα
Μητρική αυτή που σου λέει ο giostau τα σπάει
Τροφοδοτικό: Enermax 600W (ΠΟΛΥ ΣΗΜΑΝΤΙΚΟ ΑΥΤΟ)
HDD: Βάλε 320 από WD
DVD-R: NEC όπως και πολύ σωστά άλλαξες γνώμη και το επέλεξες
Μόνιτορ: Αυστηρά LG 19" (Αν μπορείς και για πιο πάνω χτύπα γιατί άκουσα σύντομα θα περάσουν φόρο απ την ΕΕ, 14% στις εισαγόμενες από εταιρίες εδράζουσες εκτός ΕΕ άνω των 19")

Για CPU σκέφτηκες καθόλου και για Opteron;
Παράθεση

Hunter (Θοδωρής)

Περιβόητο Μέλος

O Hunter έγραψε: στις 21:33, 05-06-06:

ενα μηχανημα να τρεχω SQL queries θελω, ουτε παιχνιδια θα παιζω (λεμε τωρα)

οι δισκοι εγιναν δυο των 200GB, η οθονη 19" LG, το τροφοδοτικο αλλαξε σε 550watt, η μητρικη ΔΕΝ αλλαζει (δεν παω την MSI μια) και το CPU πηγε απο 3800+ σε 4400+ λογου ελειψης
Παράθεση

Founder

O iJohnnyCash έγραψε: στις 06:58, 06-06-06:

Τι εχετε παθει ολοι με τις LG; φτηνες tft ειναι ... ενταξ ... συμφωνω οτι ειναι απο τις πιο best of value φτηνες tft αλλα ... τεσπα

παντως ελλειψη hunter να ξερεις οτι η msi κανει απο τις πιο ποιοτητικες μητρικες για nforce.

Και ο Valder εχει απολυτο δικαιο οτι απο με τον opteron θα είναι καλλίτερα
Παράθεση

Insomniac

Διάσημο Μέλος

Ο Insomniac αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 750 μηνύματα.

O Insomniac έγραψε: στις 17:42, 06-06-06:

Γιατι δεν βαζεις επεξεργαστη AMD με νεο socket; Εγω πχ θα βαλω - προτεινω τον
AMD Athlon64 X2 4200+ AM2, 128-bit DDRII 800 memory contoller, new 940 pins AM2 socket, με motherboard την ASUS M2N32 SLI Deluxe/WiFi, socket AM2, NF 590 SLI.
Παράθεση

arfi-gorgona o

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Ο arfi-gorgona o αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 108 μηνύματα.

O arfi-gorgona o έγραψε: στις 21:35, 20-07-06:

Αυτό που θα σου προτείνω εγώ είναι να μην πάρεις AMD,όχι γιατί δεν είναι καλοί,αλλα γιατί είναι αδικαιολόγητα ακριβoi.(Πχ δεν μπορείς αυτήν την στιγμή να βρείς AMD με τις επίδοσης και την τιμή του 805D την intel.) Με τα extra 150+E που θα δώσεις για τον επεξεργαστή.Μπορείς να πάρεις μια καλύτερη κάρτα γραφικών που εκεί όντως θα δεις διαφορα.

Θα σου πρότεινα να σκεφτείς λιγάκι το μέλλον,αν πάρεις AMD mobo στην αμέσως επομενη αλλαγή ίσως να χρειαστεί vα αλλάξεις και CPU και mobo.Αν πάρεις intel Πχ ένα 805D που είναι παρα πολύ δυνατός και φτηνός επεξεργαστής,και μια mobo που να παίρνει και την νέα CPU τις intel Conroe (που παρεπιπτόντως ξεσκίζει δεν έχει αντίπαλο..) αργότερα όταν δεις ότι δεν σε καλύπτει,αλλάζεις μονο CPU.Αν μη τι άλλο στο PC πια χρειάζονται έξυπνες αγορές.Εκτος και αν τα χρήματα σου τρέχουν από τα μπατζάκια και δεν σε ενδιαφέρει

Παρεπιπτόντως ο 805d πάει υπεράνετα και απροβλημάτιστα στα 3Ghz ακόμα και με την πάμφθηνη mobo μου .Αλλα δεν τον άφησα γιατί πραγματικά ΔΕΝ χρειάζεται.Ξέρεις γιατί διάλεξα φτηνή mobo;Γιατί είμαι αρκετά χρονια στον χώρο για να ξέρω που θα πιάσουν τα χρήματα μου τόπο και που όχι

ΠΧ:Aσε τον άλλον να αγοράσει την πανάκριβη mobo των 250E και την CPU των 1000E και κάρτα γραφικών την 7800GS.Εγώ με τον 805D των 135E την 55E mobo και την XTX1900,θα του ρίχνω στα αυτιά και θα έχω δώσει πιο λίγα χρήματα..
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη arfi-gorgona o : 20-07-06 στις 22:14.
Παράθεση

Founder

O iJohnnyCash έγραψε: στις 21:41, 20-07-06:

Αρχική Δημοσίευση από arfi-gorgona o
Αυτό που θα σου προτείνω εγώ είναι να μην πάρεις AMD,όχι γιατί δεν είναι καλοί αλλα γιατί είναι αδικαιολόγητα ακριβoi.Με τα extra 150+E που θα δώσεις για τον επεξεργαστή.Μπορείς να πάρεις μια καλύτερη κάρτα γραφικών που εκεί όντως θα δεις διαφορα.

Αυτό που θα σου προτείνω είναι να σκεφτείς λιγάκι το μέλλον,αν πάρεις AMD mobo στην αμέσως επομενη αλλαγή ίσως να χρειαστεί vα αλλάξεις και CPU και mobo.Αν πάρεις intel Πχ ένα 805D που είναι παρα πολύ δυνατός και φτηνός επεξεργαστής,και μια mobo που να παίρνει και την νέα CPU τις intel (που παρεπιπτόντως ξεσκίζει δεν έχει αντίπαλο..) αργότερα όταν δεις ότι δεν σε καλύπτει,αλλάζεις μονο CPU.Αν μη τι άλλο στο PC πια χρειάζονται έξυπνες αγορές.Εκτος και αν τα χρήματα σου τρέχουν από τα μπατζάκια και δεν σε ενδιαφέρει Παρεπιπτόντως ο 805d πάει υπεράνετα και απροβλημάτιστα στα 3Ghz ακόμα και με την πάμφθηνη mobo μου
Συμφώνω σε όσα λες, αλλα μην ξεχνας οτι το thread εγινε πριν αρκετους που τοτε η Intel δεν ηταν και τιποτα!

Μια ερώτηση οι νέοι επεξεργαστές της intel είναι 64bitη;
Παράθεση

arfi-gorgona o

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Ο arfi-gorgona o αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 108 μηνύματα.

O arfi-gorgona o έγραψε: στις 22:13, 20-07-06:

Όλοι η Dual core ναι.Πάντως ούτε καν πρόσεξα ποτε έγινε το thread Μάη και μιλούσε για τον 805D που δεν είναι παλιός..Και εδώ που τα λέμε μια χαρά ήταν τότε η intel.3 μήνες μονο έχουν περάσει,δεν έχει αλλάξει κάτι.
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη arfi-gorgona o : 20-07-06 στις 22:17.
Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Βρείτε παρόμοια