Προτάσεις για αγορά νέου υπολογιστή!

Dare-Devil

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Πάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 906 μηνύματα.
Πειτε μου εναν ισχυρο επεξεργαστη athlon γιατι βλεπβω οτι εχουν χαμηλες συχνοτητες αλλα αυτο δεν ειναι η πραγματικη τους αποδοση.Να κυμαινεται στα 200 ευρω.Τι μου προτεινετε?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Covenant

Δραστήριο μέλος

Ο Covenant αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 677 μηνύματα.
Πόσους μπορεί να έχει AMD μέχρι 200€;
Κάνε την έρευνα αγοράς σου κ βρες ποιο μαγαζί που σε βολεύει τον δίνει φθηνότερα,παράλληλα με τα άλλα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dark_kronos

Επιφανές μέλος

Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Ισπανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 20,660 μηνύματα.
Aν και τελευτεα δεν ασχολουμε με το hardware, δεν θα ητανε καλυτερη μια 6900 παρα η 6800GT. Επισης δεν θα ητανε καλυτερο να βαλεις μια καρτα του GB παρα 2 των 512; Και για amd θα συμφωνισω με τους προλαλισαντες
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Αν έχει δυο μνημες ram θα μπορεσει να εκμεταλευτει το dual ddr ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dark_kronos

Επιφανές μέλος

Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Ισπανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 20,660 μηνύματα.
Ναι αλλα αμα εχει μια θα ανταπωκρινετε λιγο πιο γρηγορα και θα εχει και περισσοτερες θεσης ελευθερες για να βαλει και αλλες μετα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

giostau

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο giostau αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 43 ετών. Έχει γράψει 1,945 μηνύματα.
Κρόνε, στο ότι θα έχει μια θύρα ελεύθερη για μελλοντική αναβάθμιση συμφωνώ...

αλλά με ένα τσιπ θα χάσει σε ταχύτητα, και μάλιστα αρκετά!
Σκέψου απλά ότι για να γράφει/διαβάζει στη RAM, έχοντας δύο τσιπάκια έχει δύο "λωρίδες" ενώ με ένα τσιπ μόνο μια!!!!;)
Γενικά το να έχεις δύο τσιπ αντί για ένα σου δίνει περίπου 30% πάνω, στην ταχύτητα ανάγνωσης/εγγραφής στη RAM....


Γενικά πάντως για τη σύνθεση Dare-Devil, και εγώ θα σου προτείνω να πάρεις έναν ATHLON 64!
Σαφώς καλύτερος, ταχύτερος και φθηνότερος!


Ακόμη δες και την προοπτική να κάνεις RAID... (αν το υποστηρίζει η μητρική που διάλεξες...)
Και εκεί θα κερδίσεις σημαντικά σε ταχύτητα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Τι ακριβως είναι οι "λωρίδες";
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Covenant

Δραστήριο μέλος

Ο Covenant αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 677 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από giostau:
Ακόμη δες και την προοπτική να κάνεις RAID... (αν το υποστηρίζει η μητρική που διάλεξες...)
Και εκεί θα κερδίσεις σημαντικά σε ταχύτητα...
Σαφώς η μητρική του να έχει RAID Controller αλλά σε τί θα κερδίσει ταχύτητα αφού το προορίζει για gaming;
Να του ξεκινάει το παιχνίδι και να φορτώνει λίγο πιο γρήγορα;Το βλέπω άδικα λεφτά καθώς τα raid φτιάχτηκαν για άλλους σκοπούς :)
Αν έκανε video editing τότε ναι ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dark_kronos

Επιφανές μέλος

Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Ισπανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 20,660 μηνύματα.
Με το "λωριδες" πρεπει να ενοει τους δυαβλους δεδομενων
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

giostau

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο giostau αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 43 ετών. Έχει γράψει 1,945 μηνύματα.
ναι τους διαύλους εννοώ...;)
ήθελα να το παρομοιάσω με ένα δρόμο με μία και δύο λωρίδες κυκλοφορίας αλλά δε μου βγήκε καλά...:redface:
(αυτά παθαίνει κανείς μετά από πολλέεεεεες ώρες διαβάσματος!!!:()
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Giovanna

Επιφανές μέλος

Η Giovanna αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 8,086 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Valder:
Σε ενα χρόνο το πολύ ετοιμάσου να τον θάψεις αξιοπρεπώς.

Γραφείο Τελετών και Μνημοσύνων - Το Καλό Ταξίδι

Φέρετρα κόντρα πλακέ, φέρετρα MTF, φέρετρα μαόνι, στοκαρισμένα χωρίς περιττές σκλήθρες, γιατί ο συγχωρεμένος, κυρίες και κύριοι, έχει ψυχή.... Καλό ταξίδι και ζωή σε σας!:clapup: :clapup: :clapup:



χαχαχαχα!!!! βαλντερ εγραψες!
(καιρο ειχα να μπω εδω μεσα..:redface: )
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Insomniac

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Insomniac αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 876 μηνύματα.
Εχω βγει στο κυνηγι για νεο pc, μιας και το προ πενταετιας τα φτυνει σιγα σιγα, και μου εκαναν την εξης προταση: (τα αναφερω οπως ακριβως μου τα εγραψαν, και οποιος καταλαβε καταλαβε! :P )

Το συστημα κοστιζει 1240? μαζι με το ΦΠΑ, χωρις να περιλαμβανει καθολου οθονη, και περιφερειακα (Πληκτρολογια, ηχεια, mouse, κτλ) , και ειχα ως ελαχιστες απαιτησεις να κοστιζει τοσο περιπου, να ειναι αθορυβο, με σκληρο SATAII τουλαχιστον 250GB και dual core επεξεργαστη. Η καρτα γραφικων δεν με ενδιαφερει τοσο πολυ εφοσον δεν παιζω συχνα παιχνιδια, απλα θελω να ειναι σχετικα συγχρονη και να διαρκεσει.

*MIDI Tower ATX Silent 420 Watt PSU Herochi
*MSI K8N diamond 939 Wireless
*AMD Athlon Dual Core 420 939 (περιπου 350?)
*XFX GeForce 7600 GS 256 Mb
*1 Gb Ram - Brand name - 533 Mhz
*Samsung 250 Gb

Υποθετω (υπαρχει κατι αλλο που μπορει να εννοουν; :confused: )οτι ο επεξεργαστης ειναι ο AMD 4200BVBOX ATHLON 64-X2 4200 DUAL CORE S939, και ο σκληρος ο Samsung SP2504C 7200 SATAII (μιας και ειχα ζητησει να ειναι SATAII o σκληρος)

Προβληματα-ερωτηματα:

*Εγω αρχικα ειχα ζητησει Intel Dual Core. Καλως ή κακως κατα την αποψη σας; Θεωρω οτι ο συγκεκριμενος επεξεργαστης ειναι υπερβολικα καλος ενω επισης δεν ηθελα να ειναι 64bitος. Επομενως, γιατι να μου "φορτωνει" -χρηματικα - το υπολοιπο συστημα χωρις (; ) λογο; Οι εναλλακτικες των Pentium P.D 930 LGA775 3.0 G 800/2X2MB(Dual Core) -220? - ή του P.D 805 2.66GHz 64BIT (Dual Core) - 135?- μηπως ειναι καλυτερες στα 64Bit (απο αποψη χρηματα/αποδοση) ;

*Τα 533Mhz της RAM μηπως ειναι λιγα και θα επρεπε να παω στα 667 ή τα 800Mhz; Υπαρχει καποια συγκεκριμενη μαρκα που δεν θεωρειται καλη στις μνημες;

*Σκληρο θελω Western Digital, γιατι μεχρι τωρα τουλαχιστον με εχουν βγαλει ασπροπροσωπο: Συγκεκριμενα προσανατολιζομουν για τον 250 GB Caviar 16 Mb Cache SATA II ή τον 320GB WD3200KS 16 Mb Cache SATA II.

* Η motherboard (σε περιπτωση που τελικα οντως επιλεξω AMD) ειναι καλη; Δεν γνωριζω καθολου, αλλα βλεποντας τα χαρακτηριστικα της μου "αρεσε"

Επειδη τα ερωτηματα μου ειναι αρκετα, ευχαριστω εκ των προτερων οποιον ασχοληθει και απαντησει... :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

giostau

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο giostau αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 43 ετών. Έχει γράψει 1,945 μηνύματα.
Eφόσον θα δώσεις τόσα λεφτά για υπολογιστή, είναι κρίμα να μην πάρεις 64bito μιας και εκεί είναι το μέλλον!
Επίσης στους 64άρηδες, η AMD αυτή τη στιγμή είναι αρκετά πιο μπροστά από την interl οπότε καλώς σου έβαλαν αυτόν τον επεξεργαστή! (δεν ξέρω αν θες να περιορίσεις (λίγο έως ελάχιστα) το κόστος μήπως μπορείς να βάλεις έναν "μικρότερο" της ίδιας οικογένειας όμως!

Η μητρική που σου έβαλαν είναι από τις κορυφαίες που κυκλοφορούν, και τα χαρακτηριστικά της είναι εξαιρετικά!!!

Δίσκο, και εγώ θα σου έλεγα WD, παρόλο που έχουν αρχίσει και ακούγονται καλά λόγια και για τους Samsung...
Επίσης θα σου πρότεινα να πάρεις 2χ120Gb ώστε να τους βάλεις σε RAID. Εκεί θα δεις σημαντική διαφορά στην ταχύτητα! (αν δεν κάνω λάθος η μητρική υποστηρίζει RAID)

Ο χρονισμός της μνήμης δε νομίζω ότι θα παίξει τόσο μεγάλο ρόλο στο σύστημα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Insomniac

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Insomniac αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 876 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από giostau:
Eφόσον θα δώσεις τόσα λεφτά για υπολογιστή, είναι κρίμα να μην πάρεις 64bito μιας και εκεί είναι το μέλλον!
Επίσης στους 64άρηδες, η AMD αυτή τη στιγμή είναι αρκετά πιο μπροστά από την interl οπότε καλώς σου έβαλαν αυτόν τον επεξεργαστή! (δεν ξέρω αν θες να περιορίσεις (λίγο έως ελάχιστα) το κόστος μήπως μπορείς να βάλεις έναν "μικρότερο" της ίδιας οικογένειας όμως!

Η μητρική που σου έβαλαν είναι από τις κορυφαίες που κυκλοφορούν, και τα χαρακτηριστικά της είναι εξαιρετικά!!!

Δίσκο, και εγώ θα σου έλεγα WD, παρόλο που έχουν αρχίσει και ακούγονται καλά λόγια και για τους Samsung...
Επίσης θα σου πρότεινα να πάρεις 2χ120Gb ώστε να τους βάλεις σε RAID. Εκεί θα δεις σημαντική διαφορά στην ταχύτητα! (αν δεν κάνω λάθος η μητρική υποστηρίζει RAID)

Ο χρονισμός της μνήμης δε νομίζω ότι θα παίξει τόσο μεγάλο ρόλο στο σύστημα...


Thanks! :clapup:
Για το 64bitο το σκεφτομουν γιατι απο ο,τι ειχα διαβασει, ως τωρα τουλαχιστον δεν προσφερονται πολλες εφαρμογες στις οποιες να δεις ουσιαστικη διαφορα. Κανω λαθος;
επισης δεν ξερω αν αξιζει η διαφορα χρηματων μεταξυ αυτου του επεξεργαστη και του αμεσως προηγουμενου (που απο τα χαρακτηριστικα που αναφερουν διαφερει μονο στη ταχυτητα χρονισμου - 2,2 εναντι 2 Ghz), του AMD ATHLON 64 X2 3800+ DUAL CORE (291 ?εναντι 362) ή του "αντιστοιχου" της Intel των 220?...(κυριως του πρωτου αφου αυτοι λες οτι υπερτερουν σε επιδοσεις)


Ναι, υποστηριζει RAID:

"Serial ATA


4 Serial ATA-300 channels (with RAID support in the chipset)
2 Serial ATA-300 channels (with RAID support in the Silicon Image Sil3132 controller)

ATA RAID support


RAID 0, 1, 0+1 in the chipset
RAID 0, 1 in Silicon Image Sil3132 controller"

Ειναι προτιμοτερο να εχεις δυο δισκους με 8Mb cache ο καθενας σε συστοιχια, ή εναν με 16Mb; :worry: επισης, παιζιε καποιο ρολο αν εγω μετα βαλω σε αλλο καναλι και εναν παλιο EIDE δισκο που εχω;

Η τιμη και η καρτα λογικα δεν σου/σας φαινονται;

(...Μαλλον σε επρηξα giostau! :redface: :( Σορρυ! :) )
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Απο οσο ξερω τα vista δεν θα παιζουν σε 32bit παρα μονο οι starter εκδοση ... κανω λαθος;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Hunter

Περιβόητο μέλος

Ο Θοδωρής αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 53 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 6,241 μηνύματα.
θελω γνωμες παιδια:
[CASE] MIDI ATX 450W BLACK
[M/B] ABIT KN8 NF4 AMD 64X2
[CPU] AMD ATHLON 64 3800+ DUAL CORE X2 +BOX
[RAM] DIMM 2048GB PC400 LIFETIME
[VGA] GAINWARD 7600GT 256MB PCIEX
[FDD] 1.44 BLACK
[KEYBOARD] MS MM D/T SET BLACK DSP
[MOUSE] MS MM D/T SET BLACK DSP
[HDD] SEAGATE 200GB SATAII
[CD/DVD-RW] LGE BLACK 16X DL
[DVD-ROM] LGE BLACK
[SOUND] 7.1CH ON BOARD
[LAN] GIGABIT 10/100/1000 ON BOARD
[MONITOR] PHILIPS TFT 19" 190 C6FS/00
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

lost_in_space

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο lost_in_space αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 981 μηνύματα.
Πολύ καλό μηχάνημα για παιχνίδια και για όλα, για το mobo δεν είμαι σίγουρος γιατί πρώτη φορά το βλέπω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

giostau

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο giostau αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 43 ετών. Έχει γράψει 1,945 μηνύματα.
Πολύ γερό μηχάνημα!!!
Και για παιχνίδια και για οτιδήποτε!

Αν άλλαζα κάτι, θα ήταν η μητρική και η οθόνη...
όχι ότι δεν είναι καλές, αλλά νομίζω ότι αυτή η μητρική είναι απλά κορυφαία!!!(αν και κάπως πιο ακριβή από αυτή που διάλεξες...)
όσο για την οθόνη, απλά δεν μου κάθονται καλά οι philips... κάτι σε LG μάλλον θα χτύπαγα...

Ξαναλέω: όχι ότι αυτά που διάλεξες δεν είναι καλά! Απλά αυτή θα ήταν η δικιά μου επιλογή....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Hunter

Περιβόητο μέλος

Ο Θοδωρής αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 53 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 6,241 μηνύματα.
το μηχανημα ειναι για το γραφειο μου στην δουλεια, μου εδωσαν budget 2000 euro για να παρω μηχανημα ( σαν ΙΤ Admin που ειμαι) και διαλεξα αυτο, οθονη τωρα εχω 21" CRT Hitachi, αλλα δεν με χαλαει τοσο η Phillips (εχω την 17" στο σπιτι)

EDIT: οριστε η μητρικη
https://www2.abit.com.tw/page/en/mot...DEL_NAME=KN8+SLI&fMTYPE=Socket+939&DEFTITLE=Y
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Dare-Devil

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Πάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 906 μηνύματα.
Οχι LG dvd recorder.Επελεξε ενα Nec dvd-recorder και απο dvd rom παρε ενα LG.
Τωρα οσον αφορα την οθόνη σου.Μην παρεις philips καλυτερα μια nec LG ή μια κορυφιαα Eizo.Προσεχε καλα τι οθονη θα παρεις.Να εχει την δυνατοτερη μικρη αποκριση
καλη αντιθεση.Θα σου προτεινα να παρεις Eizo Επειδη ορισμενα μοντελα της αγορας ενσωμτωνουν ενα αισθητηρα που αλλαζει την φωτεινοτητα της οθονης αναλογα με το περιβαλλοντα χωρο.
Για ram τωρα...Πολυ καλη η επιλογη σου ραμ στα περιπου 2 gb.ΑΛΛΑ...μικρη (κατα την γνωμη μου) η συχνοτητα λειτουργιας τους τουλαχιστον 533mhz να επιλεξεις.Να της βαλεις σε dual channel.Eπισης κοιτα το cas latency της ραμ.Οσο πιο μικρο τοσο το καλυτερο.
Η καρτα γραφικων σου ειναι αριστη!Και η εταιρια που τνη κατασκευαζει.
Γιατι δεν επιλεγεις μια soundblaster audigy 2 ή 4?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top