Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 66,108 εγγεγραμμένα μέλη και 2,388,310 μηνύματα σε 74,663 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα

Καλώς ήρθατε στο e-steki!

Εγγραφή Βοήθεια

Πόσο μου λείπουν τα ''Ουφάδικα''

Crow_of_Darkness

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη Crow_of_Darkness
Ο Crow_of_Darkness αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 221 μηνύματα.

O Crow_of_Darkness έγραψε στις 10:25, 26-05-06:

Οι παλαιότεροι θα τα θυμούνται καλά, οι νεότεροι, δε μπορεί θα τα έχουν ακούσει. Μιλώ για τους προδρόμους των Ίντερνετ-καφέ, τα λεγόμενα ''ουφάδικα''. Κατα κόσμον τα μαγαζιά με ηλεκτρονικά παιχνίδια που παίρναν κέρματα. Άνθισαν τη δεκαετία του 80 και είχαν μεγάλη πέραση και τη δεκαετία του 90, μέχρι μου καταργήθηκαν με νόμο του κράτους, κάπου μετά το 2000. Αλήθεια πόσοι από εμάς δε πέρασαν πολλές ώρες μπροστά από εκείνες τις παιχνιδομηχανές με κέρματα? Δυστυχώς τα κατάργησαν με το σκεπτικό ότι κάποιοι αετονύχηδες, τα τροποποιούσαν και τα έκαναν μηχανές με φρουτάκια. Το κράτος εφαρμόζοντας το πονάει κεφάλι, κόβει κεφάλι, τα κατήργησε. Λες και αυτό θα έλυνε το πρόβλημα... Λες και οι αετονύχηδες, δε χρησιμοποιούν τα ίντερνετ - καφέ για τις βρομωδουλειές τους... Αλήθεια σε μια φάση, υπήρχε και το σκεπτικό για κατάργηση και αυτών, αλλά οι αντιδράσεις ήταν μεγάλες και τελικά ευτυχώς δεν ευδοκίμισε αυτή η σκέψη.

Μου λείπουν τα ''ουφάδικα'' πολύ. Όχι τόσο επειδή έπαιζα ποτέ μανιωδώς εκεί - έχω πισι και μπορώ να παίξω πολύ ανώτερης ποιότητας παιχνίδια, αλλά διότι μαζί με αυτά, χάθηκε και ένα κομμάτι της ιστορίας των ''Gamers''. Οι εποχές ευτυχώς ή δυστυχώς αλλάζουν και εξελίσονται. Είναι πολύ πιθανό, ακόμα και αν δεν τα είχε καταργήσει το επίσημο κράτος, να όδευαν από μόνα τους προς εξαφάνιση, λόγω της εμφάνισης των Ίντερνετ-καφέ. Αυτό πλέον που μένει στους κάπως παλαιότερους, είναι η γλυκιά ανάμνηση εκείνων των εποχών. Της αίθουσας με τα Ηλεκτρονικά, που συνήθως περιλάμβανε και λίγα τραπέζια μπιλιάρδου...

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Crow_of_Darkness : 26-05-06 στις 10:30.
1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

prime

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη prime
H prime αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 40 ετών . Έχει γράψει 837 μηνύματα.

H prime έγραψε στις 10:50, 26-05-06:

Τι μου θύμισες ρε Crow!!!
Έχω περάσει ώρες μπροστά από το tetris, τόσο που για καμιά ώρα μετά έβλεπα ακόμα τετράγωνα μπροστά μου..Ωραίες εποχές!!Τι να σου κάνουν τα net cafes τώρα..
Φαντάζομαι λες για τα μαγαζιά που απαγορευόταν η είσοδος στους κάτω των 16...με είχαν πιάσει μια φορά όταν ήμουν γυμνάσιο και μου πήραν τα στοιχεία..λες να έχω κανένα φάκελο??

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

kleftra (Γεωργία-Γωγούλα-Γωγώ...ακούω σε όλες τις παραλλαγές)

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη kleftra
H Γεωργία-Γωγούλα-Γωγώ...ακούω σε όλες τις παραλλαγές αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,633 μηνύματα.

H kleftra οι φωνές στο κεφάλι της, της είπαν κι έγραψε στις 10:59, 26-05-06:

Και μένα μου αρέσανε, έπαιζα φανατικά πακμαν
Όπου το πετύχαινα, σε μαγαζιά, σε καράβια,στο ατάρι
Θυμάμαι είχε ένα μαγαζί έξω απο το φροντιστήριο αγγλικών και πήγαινα ένα μισάωρο νωρίτερα για να παίξω, αφού καμμιά φορά αργούσα να μπω για μάθημα γιατί πέρναγα πίστα

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

DiavolakoS

Πολύ δραστήριο μέλος

Το avatar του χρήστη DiavolakoS
Ο DiavolakoS αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 454 μηνύματα.

O DiavolakoS έγραψε στις 11:16, 26-05-06:

Αρχική Δημοσίευση από Crow_of_Darkness
Οι παλαιότεροι θα τα θυμούνται καλά, οι νεότεροι, δε μπορεί θα τα έχουν ακούσει. Μιλώ για τους προδρόμους των Ίντερνετ-καφέ, τα λεγόμενα ''ουφάδικα''. Κατα κόσμον τα μαγαζιά με ηλεκτρονικά παιχνίδια που παίρναν κέρματα. Άνθισαν τη δεκαετία του 80 και είχαν μεγάλη πέραση και τη δεκαετία του 90, μέχρι μου καταργήθηκαν με νόμο του κράτους, κάπου μετά το 2000. Αλήθεια πόσοι από εμάς δε πέρασαν πολλές ώρες μπροστά από εκείνες τις παιχνιδομηχανές με κέρματα? Δυστυχώς τα κατάργησαν με το σκεπτικό ότι κάποιοι αετονύχηδες, τα τροποποιούσαν και τα έκαναν μηχανές με φρουτάκια. Το κράτος εφαρμόζοντας το πονάει κεφάλι, κόβει κεφάλι, τα κατήργησε. Λες και αυτό θα έλυνε το πρόβλημα... Λες και οι αετονύχηδες, δε χρησιμοποιούν τα ίντερνετ - καφέ για τις βρομωδουλειές τους... Αλήθεια σε μια φάση, υπήρχε και το σκεπτικό για κατάργηση και αυτών, αλλά οι αντιδράσεις ήταν μεγάλες και τελικά ευτυχώς δεν ευδοκίμισε αυτή η σκέψη.

Μου λείπουν τα ''ουφάδικα'' πολύ. Όχι τόσο επειδή έπαιζα ποτέ μανιωδώς εκεί - έχω πισι και μπορώ να παίξω πολύ ανώτερης ποιότητας παιχνίδια, αλλά διότι μαζί με αυτά, χάθηκε και ένα κομμάτι της ιστορίας των ''Gamers''. Οι εποχές ευτυχώς ή δυστυχώς αλλάζουν και εξελίσονται. Είναι πολύ πιθανό, ακόμα και αν δεν τα είχε καταργήσει το επίσημο κράτος, να όδευαν από μόνα τους προς εξαφάνιση, λόγω της εμφάνισης των Ίντερνετ-καφέ. Αυτό πλέον που μένει στους κάπως παλαιότερους, είναι η γλυκιά ανάμνηση εκείνων των εποχών. Της αίθουσας με τα Ηλεκτρονικά, που συνήθως περιλάμβανε και λίγα τραπέζια μπιλιάρδου...
δε χαθηκαν ακομα υπαρχουν ηλεκτρονικα παιχνιδια σε μαγαζια πχ στα stadium

Παράθεση

Bill_1992 (Βασίλης)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη Bill_1992
Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 25 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 1,341 μηνύματα.

O Bill_1992 σκέφτηκε και έγραψε στις 11:16, 26-05-06:

Εγώ έπαιζα MAME κάποτε.Τα ''Ουφάδικα'' τα ξέρω αλλά δεν έχω παίξει.

Παράθεση

evouli

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη evouli
H evouli αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 36 ετών . Έχει γράψει 761 μηνύματα.

H evouli έγραψε στις 11:19, 26-05-06:

πω πω τι μου θυμισες.. μικροί με τον αδερφό μου παίζαμε μανιωδώς.. όλη μέρα όμως.. τότε έπαιρναν εικοσάρικα, εκείνα τα μεγάλα τα ασημένια.. tetris, pacman και το καλύτερό μου: Double Dragon!!!! τέλος!!!!!

Παράθεση

Neraida (Bitch...)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Neraida
H Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,916 μηνύματα.

H Neraida Twisted Mind... έγραψε στις 11:47, 26-05-06:

δε θα έλεγα ότι μου λείπουν..γιατί απλα δεν είχα πατήσει ποτέ...είχα εναν amiga και μαμακιζόμουν σπίτι μου!

Παράθεση

The Djinn (Mario)

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη The Djinn
Ο Mario αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 3,168 μηνύματα.

O The Djinn έγραψε στις 11:52, 26-05-06:

Δεν μου εχουν λειψει καθ' αυτο τα παιχνιδια (μπασκετακια,powerspikes,tetris,DD,paxman,S.Fighter,BUBBLE BOBBLE,SnowBros κτλ κτλ) οσο το ολο μερος σαν χωρος συναντησης...πολλες φορες κρυφα απο τους δικους μας, να πηγαινουμε εκει με την ελπιδα οτι θα βλεπαμε το κοριτσι που μας αρεσε (και το οποιο ηταν σχεδον παντα με την παρεα των "νταηδων"..., να δουμε φιλους και γνωστους, τους "μαγκες" που αντιπαθουσαν τους παντες και δεν εχαναν ευκαιρια για αγριοκοιταγματα,τους γνωστους τρακαδορους....και παει λεγοντας.
Ηταν μια αλλη φαση, να μπαινεις σ' αυτο τον χωρο κα να ζεις διαφορες καταστασεις...

Παράθεση

Crow_of_Darkness

Δραστήριο Μέλος

Ο Crow_of_Darkness αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 221 μηνύματα.

O Crow_of_Darkness έγραψε στις 12:13, 26-05-06:

Αρχική Δημοσίευση από paikths
δε χαθηκαν ακομα υπαρχουν ηλεκτρονικα παιχνιδια σε μαγαζια πχ στα stadium
Είναι πολύ πιθανό να υπάρχουν και κάποιες εξαιρέσεις, ( Προσωπικά δεν έχω πετύχει τέτοιο μαγαζί ) αλλά τα κλασικά μαγαζιά της γειτονιάς ( Με παιχνιδομηχανές, Μπιλιάρδα και κανα τραπεζάκι για καφέ ή μπύρα) έχουν εξαφανιστεί. Όλα όσα ήξερα (Και πίστεψέ με δεν ήταν λίγα) εξαφανίστηκαν σαν τους δεινόσαυρους.

Μάριε και εμένα δε μου άρεσε τόσο το μέρος για να παίζω, όσο η ατμόσφαιρα του χώρου και το μέρος σαν τόπος συνάντησης με φίλους.

Παράθεση

emufear

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη emufear
Ο emufear αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 31 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 1,209 μηνύματα.

O emufear έγραψε στις 12:37, 26-05-06:

Για όλα αυτά φταίει ο @!%!%#@%@#%@# Τριανταφυλλόπουλος που μαζί με τα ξερά (φρουτάκια) έκαψε και τα χλωρά (arcade games).

Άπειρα λεφτά κυρίως για PANG...

Παράθεση

Dark_kronos (Rognan)

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη Dark_kronos
Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 26 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 6,569 μηνύματα.

O Dark_kronos Όλα είναι ψεύτικα έγραψε στις 13:37, 26-05-06:

Εγω δυστιχος δεν τα προβαλα τα ουφαδικα. Ο πατερα μου περαναγε πολλες ωρες κατα την δεκαετια του 80.Στο pac man τρωει και εμενα και τον ξαδερφο μου (που μια εποχη ητανε "αγριος" παιχτεις) ακομα και σημερα
Ωστοσο μια εποχη ειχα σπιτι μου ενα απο αυτα τα μηχανακια, ειχε μεσα pac man, Dragoninja και street fighters ΙΙ. Οσπου μια μερα χαλασε και δεν βρισκαμε τεχνικο να το φτιαξουμε. Επισης εχω φαΐ πολλες ωρες με τα pinball. Εχει ενα μαγαζι κοντα μου που ειχε παλια και επεζα, ειμουν μονος μου μεσα στην δεκαδα συνεχος
Το μεγαλο μου ομως κολιμα ειναι το amiga. Το ειχε ο ξαδερφος μου οταν ειμουν μικρος και πραγματικα εκει εμαθα να παιζω video παιχνιδια. Πλεων εχω και εγω ενα, αλλα εχει προβλημα η οθονη του και ψαχνω για ενα ανταλακτικο και δυστιχος δεν εχω βρει ακομα.

Επισης μου λειπει ο super mario που επεζα σε μια ψευτοκονσολα που ειχα. Δεν βρισκω πια τετιες... Καταραμενη sony και microsoft, με αφησατε χωρις Super Mario

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Dark_kronos : 26-05-06 στις 13:41.
Παράθεση

kleftra (Γεωργία-Γωγούλα-Γωγώ...ακούω σε όλες τις παραλλαγές)

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη kleftra
H Γεωργία-Γωγούλα-Γωγώ...ακούω σε όλες τις παραλλαγές αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,633 μηνύματα.

H kleftra οι φωνές στο κεφάλι της, της είπαν κι έγραψε στις 13:40, 26-05-06:

Αρχική Δημοσίευση από emufear
Για όλα αυτά φταίει ο @!%!%#@%@#%@# Τριανταφυλλόπουλος που μαζί με τα ξερά (φρουτάκια) έκαψε και τα χλωρά (arcade games).

Άπειρα λεφτά κυρίως για PANG...
Δεν νομίζω ότι φταίει μόνο αυτός, λόγω ίντερνετ αυτα τα μαγαζιά θα πέθαιναν ούτως ή άλλως ή θα μετατρέπονταν σε νετ καφέ.

Παράθεση

Κακή Επιρροή (Αναστασία)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Κακή Επιρροή
H Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 6,729 μηνύματα.

H Κακή Επιρροή εχμ... είπε γεια ...κι έγραψε στις 13:45, 26-05-06:

κωδικός για τσίχλα και παπoυτσάκια μονίμως και τερματισμός ΦΥΣΙΚΑ με ένα κέρμα το ένα και μοναδικό BUBBLE BOBBLE!
Και Lady Bug βεβαιως βεβαιως

Παράθεση

MonaXoS (Δημήτρης Αγοραστός)

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη MonaXoS
Ο Δημήτρης Αγοραστός αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 32 ετών και επαγγέλεται Ψυχολόγος . Έχει γράψει 1,527 μηνύματα.

O MonaXoS έγραψε στις 13:49, 26-05-06:

Απίστευτες εποχές! Είχα λιώσει και εγώ εκεί μέσα! Μου φαίνεται τόσο περίεργο που οι "μικροί" της παρέας δεν έχουν παίξει (π.χ.ο Bill_Slayer) επειδή εμένα δεν μου φαίνεται κ τόσο μακρινή εκείνη η περίοδος της ζωής μου. Σαν χθες το θυμάμαι.

Βέβαια όταν μεγάλωσα λίγο το έριξα στις παιχνιδομηχανές και στα PC, αλλά τίποτα δεν συγκρίνεται με εκείνες τις εμπειρίες. Κυνηγούσαμε από πίσω τους θείους, τις γιαγιάδες και τους παπούδες για κανένα 20άρικο (μετά 50άρικο) για να παίξουμε 5-10 λεπτά. Εγώ θυμάμαι έπαιζα εκείνο με τα παιδάκια που κυνηγούσαν φαντάσματα σε όλο τον πλανήτη και τα ρουφούσαν στις σκούπες τους.

ΑΧ!!!!!!!!!!

Παράθεση

Dark_kronos (Rognan)

Αποκλεισμένος χρήστης

Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 26 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 6,569 μηνύματα.

O Dark_kronos Όλα είναι ψεύτικα έγραψε στις 13:56, 26-05-06:

Αρχική Δημοσίευση από MonaXoS
Κυνηγούσαμε από πίσω τους θείους, τις γιαγιάδες και τους παπούδες για κανένα 20άρικο (μετά 50άρικο) για να παίξουμε 5-10 λεπτά.
Εγω θυμαμε της λιγες φορες οταν ειμουν πολυ μικρος που ηθελα να παιξω και ζηταγα απο τον μπαμπα μου κερματα που εβγαζε απο την τσεπη του και μου εδινε κανα χιλιαρικο (με 100 δραχμες το παιχνιδι τοτε) και οτι ψηλα ειχε και μου λεγε "πηγενε στην κοπελα να σου δωσει κατοσταρικα" και τον ειχα σαν θεο! και να με κυνιγαει η αδερφη μου να της δωσω το τελευτεο κατοσταρικο επειδη ηθελε να παιξει το ταδε παιχνιδι και εγω να μην της το δινω γιατι δεν μου αρεσε το παιχνιδι που ηθελε να παιξει.Και μετα της εδινε ο πατερας μου και εγω θυμονα (τελικα ειμαι κολ*παιδο...) . Αλλα η φορα που μου εχει μεινει πιο πολυ ειναι οταν ειμουν 4-5 χρονων. Ειχα παει με τον πατερα μου σε ενα μπιλιαρδαδικο (τοτε ο πατερας μου επαιζε καθε μερα, ητανε και φιλαρακια με τον τυπο που το ειχε) και ο ιδιωκτιτης ανοιξε το πορτακι απο οπου επερνε τα χρηματα και μου ειπε να ριχνω το κερμα και να το πιανω. Πρωτη και τελευτεα φορα που αφησα τα καιμενα τα μπιλιαρδα ισιχα Μεχρι και πανω σκαρφαλωνα και επαιζα ποδοσφαιρο με την μπαλες

Παράθεση

giostau

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη giostau
Ο giostau αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 37 ετών . Έχει γράψει 763 μηνύματα.

O giostau έγραψε στις 13:59, 26-05-06:

Kαι εγώ είμαι ένας από αυτούς που είχαν λιώσει εκεί μέσα!!!
BUBBLE BOBBLE και PONG τα αγαπημένα μου!!!
Εκείνο το ποδοσφαιράκι που ήταν χαμηλό σαν τραπεζάκι και οι δύο αντίπαλοι ήταν απέναντι το θυμάται κανείς;;
Κλασσικό παιχνίδι για κόντρες με την παρέα!!!

Παράθεση

cuto

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη cuto
Ο cuto αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 31 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 68 μηνύματα.

O cuto έγραψε στις 14:09, 26-05-06:

πω πω τι μου θυμησατε τωρα!μπραβο στον starter του thread.εγω ισα που με θυμαμαι να παιζω ενα με κατι διαστημοπλοια κ μια φορα street fighter οταν ειχαμε παει θασο οικογενειακως .αλλες εποχες..

Παράθεση

dooo

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη dooo
H dooo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,231 μηνύματα.

H dooo έγραψε στις 14:13, 26-05-06:

εμένα δε μου λείπουν καθόλου. πήγαινα και τράβαγα το αδέρφι από τα πόδια, να αφήσει το μπαμπλμπαμπλ και να γυρίσει σπίτι. τον είχα του χεριού μου τότε...ωραίες εποχές

Παράθεση

emufear

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη emufear
Ο emufear αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 31 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 1,209 μηνύματα.

O emufear έγραψε στις 14:15, 26-05-06:

Αρχική Δημοσίευση από kleftra
Δεν νομίζω ότι φταίει μόνο αυτός, λόγω ίντερνετ αυτα τα μαγαζιά θα πέθαιναν ούτως ή άλλως ή θα μετατρέπονταν σε νετ καφέ.
Κι όμως αυτό είναι βεβιασμένο συμπέρασμα. Εγώ ξέρω ότι κόπηκαν μαχαίρι μετά τις μλκίες του και όχι σαν σταδιακή εξέλιξη της ανθρωπότητας. Το επόμενο καλοκαίρι δεν είχε πια ηλεκτρονικά στο καράβι που έπαιρνα κάθε χρόνο..

Παράθεση

Dark_kronos (Rognan)

Αποκλεισμένος χρήστης

O Dark_kronos Όλα είναι ψεύτικα έγραψε στις 14:17, 26-05-06:

Και εγω πιστευω οτι θα αποσερνοντουσαν καπια φορα, αλλα θα αργουσανε λιγο παραπανω. Δες και στο εξωτερικο που δεν τα απαγορεψανε...

Παράθεση

^^Vampire^^

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη ^^Vampire^^
H ^^Vampire^^ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 133 μηνύματα.

H ^^Vampire^^ έγραψε στις 14:44, 26-05-06:

Έχω ταΐσει ένα golden axe αμέτρητες φορές... (όσες φορές δηλαδή μπορούσα να μπω σε τέτοιο μαγαζί. Πως και πως περίμενα να γίνω 16 χρονών)
Αλλά κι όταν απέκτησα το Mame32 ευχαριστημένη ήμουν.

Παράθεση

faithplus1

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη faithplus1
Ο faithplus1 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 36 ετών . Έχει γράψει 678 μηνύματα.

O faithplus1 έγραψε στις 15:01, 26-05-06:

Αρχική Δημοσίευση από Crow_of_Darkness
Είναι πολύ πιθανό, ακόμα και αν δεν τα είχε καταργήσει το επίσημο κράτος, να όδευαν από μόνα τους προς εξαφάνιση, λόγω της εμφάνισης των Ίντερνετ-καφέ. Αυτό πλέον που μένει στους κάπως παλαιότερους, είναι η γλυκιά ανάμνηση εκείνων των εποχών. Της αίθουσας με τα Ηλεκτρονικά, που συνήθως περιλάμβανε και λίγα τραπέζια μπιλιάρδου...
Αυτό πιστέυω κι εγώ. Ο Τριανταφυλλόπουλος απλά έδωσε το τελειωτικό χτύπημα.

Double dragon και street fighter για μένα.Αν και μ'αρεσαν και τα ποδοσφαιράκια.
Αρχική Δημοσίευση από giostau
Εκείνο το ποδοσφαιράκι που ήταν χαμηλό σαν τραπεζάκι και οι δύο αντίπαλοι ήταν απέναντι το θυμάται κανείς;;
Εννοείται

Παράθεση

Jason93 (Ιάσων)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη Jason93
Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 24 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 203 μηνύματα.

O Jason93 έγραψε στις 16:47, 26-05-06:

Εγώ δεν έχω παίξει σε "Ουφάδικα" αλλά πριν 2 περίπου χρόνια έπαιζα Mame32.

Παράθεση

Crow_of_Darkness

Δραστήριο Μέλος

O Crow_of_Darkness έγραψε στις 17:22, 26-05-06:

Όταν έπαιζα, από τα αγαπημένα μου παιχνίδια ήταν το Sega Rally, το Jurassik Park (Είχες και πλαστικό πιστόλι), κάποια ποδοσφαιράκια που δε θυμάμαι τα ονόματά τους, το Pacman, το Street Fighter ( ), κάποιοι εξομοιωτές Μοτοσυκλετών και Αεροπλάνων του Β Παγκοσμίου, το ΤΟΚΙ και άλλα που δε θυμαμαι τα ονόματά τους τώρα. Ένας Θεός ξέρει μόνο πόσα κέρματα τα τάισα συνολικά και κυρίως όταν ήμουν μικρότερος και έπαιζα περισσότερο. Καμιά φορά παίζαμε και μπιλιάρδο, αλλά πιο σπάνια γιατί ήτανε ακριβό. Όταν μεγαλώσαμε κάπως περισσότερο μαζευόμασταν εκεί για κανα αναψυκτικό ή καφέ, παρά για να παίξουμε.

Υ.Γ. Απ' ότι θυμάμαι το όριο για να μπείς, ήταν 17 χρονών και όχι 16. Εννοείται βέβαια πως η ταμπέλα ήταν μόνο διακοσμητική. Παντού η πλειοψηφία ήταν κάτω του ορίου...

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Crow_of_Darkness : 26-05-06 στις 17:24.
Παράθεση

O'Zorgnax

Πολύ δραστήριο μέλος

Το avatar του χρήστη O'Zorgnax
Ο O'Zorgnax αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 40 ετών . Έχει γράψει 498 μηνύματα.

O O'Zorgnax έγραψε στις 18:47, 26-05-06:

Αρχική Δημοσίευση από giostau
Kαι εγώ είμαι ένας από αυτούς που είχαν λιώσει εκεί μέσα!!!
BUBBLE BOBBLE και PONG τα αγαπημένα μου!!!
Tehkan World Cup!! Πωπω τι μου θύμισες τώρα....

Παράθεση

Founes

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη Founes
Ο Founes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 1,347 μηνύματα.

O Founes έγραψε στις 22:45, 26-05-06:

τι ειπες τωρα...

Cabal, Snowbross, Pong, Power Spikes, Double Dragon, World Cup '90 κολαση!!!

και ενοείτε πως είχα και καμια 10αρια πετονιές για κάθε μοντέλο UFO!!! χεχεχεχεχε ξέρετε απο πετονιές έτσι ?

Παράθεση

epote

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη epote
Ο epote αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 2,484 μηνύματα.

O epote ) έγραψε στις 07:24, 27-05-06:

δεν ειναι η νομοθεσια, ειναι οτι τα arcades ξεπεραστικαν. Οταν το Ps2 εχει περισοτερα και καλυτερα παιχνιδια ποιος θα δωσει 2 ευρω για να παιξει sega raly (το grand turismo ειναι σαφως καλυτερο).

απο το 98 και μετα μαλιστα τα arcades αρχισαν να γινονται tuned up εκδοσεις των κονσολων, με ελαχιστες εξαιρεσεις. Παντος τα τελευταια boards που υπαρχουν, οπως το chihiro και το Lindbergh της sega ειναι το xbox και ενα pc αντοιστιχα.

τα arcade παιθαναν, ειναι πλεον ενα κοματι της ιστοριας, δεν εχουν κοινο και λογο υπαρξης

Παράθεση

Isiliel (Φεγγάρω)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Isiliel
H Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 9,049 μηνύματα.

H Isiliel Salus populi suprema lex esto έγραψε στις 07:51, 27-05-06:

Εγώ δεν έχω παίξει σε "Ουφάδικα" αλλά πριν 2 περίπου χρόνια έπαιζα Mame32.
Για όποιον δεν ξέρει το MAME είναι ένας εξομοιωτής που σου επιτρέπει να παίξεις εκείνα τα παλιά παιχνίδια στον υπολογιστή σου με τα ίδια ακριβώς χαρακτηριστικά!
Για να σας δώσω να καταλάβετε, πριν παίξεις η οθόνη γράφει INSERT COIN

Το δικό μου αγαπημένο ήταν το Phoenix.

Όταν με πιάνει η νοσταλγία ανοίγω το MAME και παίζω λίγο.

Παράθεση

Crow_of_Darkness

Δραστήριο Μέλος

O Crow_of_Darkness έγραψε στις 10:21, 27-05-06:

Αρχική Δημοσίευση από epote
δεν ειναι η νομοθεσια, ειναι οτι τα arcades ξεπεραστικαν. Οταν το Ps2 εχει περισοτερα και καλυτερα παιχνιδια ποιος θα δωσει 2 ευρω για να παιξει sega raly (το grand turismo ειναι σαφως καλυτερο).
Όντως δε πιστεύω ότι ευθύνεται η νομοθεσία. Τουλάχιστον απόλυτα. Θα εξαφανίζονταν από μόνα τους σα τους Δεινοσαύρους. Άντε να ζούσαν λίγο ακόμα στη καλύτερη των περιπτώσεων. Πάντως το sega rally, άξιζε τα 2 ευρώ, δεδομένου ότι έπαιζες σε κανονικό εξομοιωτή οδήγησης, και όχι σε μια ''φτωχή'' κονσόλα στη τηλεόρασή σου. Άσχετα βέβαια αν το άξιζε όπως και άλλα παιχνίδια, το οικονομικό είναι ένας σοβαρός αποτρεπτικός παράγοντας για τους gamers...

απο το 98 και μετα μαλιστα τα arcades αρχισαν να γινονται tuned up εκδοσεις των κονσολων, με ελαχιστες εξαιρεσεις. Παντος τα τελευταια boards που υπαρχουν, οπως το chihiro και το Lindbergh της sega ειναι το xbox και ενα pc αντοιστιχα.
Αυτό ξαναπές το. Τόσες και τόσες συλλογές έχουν κυκλοφορήσει με παλαιότερα παιχνίδια, με πρωταγονιστή το Playstation-2. Τί να πρωτοθυμηθώ. Από τη συλλογή με παιχνίδια σόνικ έως συλλογές με Retro. Οι κονσόλες έριξαν πολλές φτυαριές θαψίματος στα ουφάδικα, είναι γεγονός. (Δε ξέρω αν πρέπει να χαρώ ή όχι)

τα arcade παιθαναν, ειναι πλεον ενα κοματι της ιστοριας, δεν εχουν κοινο και λογο υπαρξης
Θα μου επιτρέψεις να πώ ότι τα Arcade δεν πέθαναν. Αυτό το βλέπουμε από τις πωλήσεις τους για κονσόλες και πίσι. Αυτό που πέθανε είναι τα Retro Arcade. Ακόμα η εξέλιξη των παιχνιδομηχανών (Ήδη από την εποχή του Playstation-1) μετατόπισε το ενδιαφέρον των παιχνιδόφιλων και έστρεψε αλλού το ενδιαφέρον των παιχνιδοβιομηχανιών. Οι πανίσχυρες κονσόλες και η εξέλιξη των πίσι, ήταν που έκλεισαν τα ουφάδικα στο χρονοντούλαπο της λήθης... (Πάλι δε ξέρω αν πρέπει να χαρώ ή όχι)

Παράθεση

The Djinn (Mario)

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη The Djinn
Ο Mario αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 3,168 μηνύματα.

O The Djinn έγραψε στις 10:57, 27-05-06:

Αρχική Δημοσίευση από ^^Vampire^^
Έχω ταΐσει ένα golden axe αμέτρητες φορές... (όσες φορές δηλαδή μπορούσα να μπω σε τέτοιο μαγαζί. Πως και πως περίμενα να γίνω 16 χρονών)
Αλλά κι όταν απέκτησα το Mame32 ευχαριστημένη ήμουν.
Xιχιχιχι!Κι εδω αλλο ενας λατρης του golden axe!!!
Εγω επαιρνα τον Νανο τις περισσοτερες φορες!
Founes αγορι μου κι εσυ τα κολπακια με τις πετονιες;;;OEO!!!!!

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη The Djinn : 27-05-06 στις 11:14.
Παράθεση

Founes

Περιβόητο Μέλος

O Founes έγραψε στις 11:40, 27-05-06:

εεετσι...

ενα κομμάτι χοντρή πετονιά + ενας αναπτήρας = αμέτρητες ωρες snowbross!!!

Παράθεση

Dark_kronos (Rognan)

Αποκλεισμένος χρήστης

O Dark_kronos Όλα είναι ψεύτικα έγραψε στις 11:47, 27-05-06:

Αρχική Δημοσίευση από Founes
εεετσι...

ενα κομμάτι χοντρή πετονιά + ενας αναπτήρας = αμέτρητες ωρες snowbross!!!
Δεν σας περνανε χαμπαρι;

Παράθεση

Corpse Bride

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Corpse Bride
H Corpse Bride αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,011 μηνύματα.

H Corpse Bride έγραψε στις 13:09, 27-05-06:

Ατελειωτο λιωσιμο σε pacman, tetris και bubble bobble! Τελειες εποχες..
Μου χει μεινει η συνηθεια, και ορμαω οπου βλεπω photoplay τωρα

Παράθεση

epidromi

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη epidromi
Έχει γράψει 35 μηνύματα.

O epidromi έγραψε στις 13:16, 27-05-06:

Είναι χαζό να λέμε ότι φταίει ο Τριανταφυλλόπουλος φταίει για την απαγόρευση των ουφάδικων. Όταν έδειξε το "Τι είσαι;" απαγορεύτηκε το σεξ; Οι υποκριτές βουλευτές φταίνε ΚΥΡΙΩΣ που ψήφισαν τον πανηλίθιο νόμο που έκανε παράνομο ακόμα και τον ναρκαλιευτή των Windows, ενώ άφησαν άθικτα καζίνο, στοιχήματα του ΟΠΑΠ κ.λπ

Παράθεση

Κακή Επιρροή (Αναστασία)

Επιφανές Μέλος

H Κακή Επιρροή εχμ... είπε γεια ...κι έγραψε στις 13:21, 27-05-06:

Αρχική Δημοσίευση από epidromi
Είναι χαζό να λέμε ότι φταίει ο Τριανταφυλλόπουλος φταίει για την απαγόρευση των ουφάδικων. Όταν έδειξε το "Τι είσαι;" απαγορεύτηκε το σεξ; Οι υποκριτές βουλευτές φταίνε ΚΥΡΙΩΣ που ψήφισαν τον πανηλίθιο νόμο που έκανε παράνομο ακόμα και τον ναρκαλιευτή των Windows, ενώ άφησαν άθικτα καζίνο, στοιχήματα του ΟΠΑΠ κ.λπ
+1

αλλά το θέμα ειναι ακριβώς εκει....
αν παίζεις ναρκαλιευτή στα παραθυρια της Μαϊκροσοφτ... δε θα έχεις "ανάγκη" να ξεδώσεις παιζοντας φρουτάκια στην Πάρνηθα

Παράθεση

lost_in_space

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη lost_in_space
Ο lost_in_space αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 256 μηνύματα.

O lost_in_space έγραψε στις 15:56, 27-05-06:

Τα ουφάδικα είναι αυτοί οι κύριοι που έχουν διάφορους κερματοφάγους μέσα σε στα άθλια μαγαζιά τους;

Παράθεση

epote

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη epote
Ο epote αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 2,484 μηνύματα.

O epote ) έγραψε στις 16:08, 27-05-06:

Δε ξέρω αν πρέπει να χαρώ ή όχι
να σου πω την αληθεια μου εγω ψιλοχαιρομαι. Εχω αυτη τη γλυκια νοσταλγια του Pcman και του kick off αλλα παιχνιδια οπως το tomb raider και το resident evil σε arcade δεν θα μπορουσαμε ποτε να δουμε, πολυ απλα γιατι τα arcades εχουν ενα προβλημα: πρεπει να μπορεις να παιξεις κατ ευθειαν. Οποτε δεν υπαρχει χωρος για ιστορια, αναπτυξη χαρακτηρων, ατμοσφαιρας κτλ κτλ.

Επι της ουσιας τα arcades περιοριζονται σε μη ρεαλιστικους drive simulators, beat em up και σε railway shoot em up. Δεν εχει αλλα...αλλα αυτα τα εχουμε παιξει 1000 φορες το καθε ενα, τι να αλαξει τα γραφικα?
Αυτό που πέθανε είναι τα Retro Arcade
οταν λεω arcade εννοω τα cabinets το ουφαδικο το μηχανιμα με τα κερματα δηλαδη.

παντος εγω πακμαν και bubble bobble παιζω ακομα:p

Παράθεση

Κακή Επιρροή (Αναστασία)

Επιφανές Μέλος

H Κακή Επιρροή εχμ... είπε γεια ...κι έγραψε στις 18:45, 27-05-06:

παντος εγω πακμαν και bubble bobble παιζω ακομα:p
δεν είσαι ο μόνος... δεν είσαι ο μόνος!

Παράθεση

ladycat (frosso)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη ladycat
H frosso αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 41 ετών , επαγγέλεται Χημικός και μας γράφει απο Χίος (Χίος ). Έχει γράψει 159 μηνύματα.

H ladycat πισσας+ζυλιτο+γκρινιαρης+ladycat jr=LFE έγραψε στις 18:57, 27-05-06:

τι μου θυμισες τωρα ποσα λεφτα ειχα χαλασει σε αυτα τα μαγαζιαπωπωπω αφου τωρα εχω το μαμε για να τα θυμαμαι

Παράθεση

Founes

Περιβόητο Μέλος

O Founes έγραψε στις 21:30, 27-05-06:

καπου ειχα βρει ενα site που ενας τυπος έδινε οδηγίες για το πως εφτιαχε ενα παλιο pc σε στθλ ufo στο σπιτι του! πολύ καλή φάση, να είχα και χώρο ρε γμτ....

Παράθεση

Crow_of_Darkness

Δραστήριο Μέλος

O Crow_of_Darkness έγραψε στις 09:21, 29-05-06:

Αρχική Δημοσίευση από Founes
εεετσι... ενα κομμάτι χοντρή πετονιά + ενας αναπτήρας = αμέτρητες ωρες snowbross!!!
Ε, ρε φίλε τί μου θύμισες τώρα - Ένα απίστευτο κι όμως αληθινό περιστατικό... Όταν ήμασταν μικροί, ένας γνωστός μου, πήγε να μιμηθεί κάποιους που χρησιμοποιούσαν πετονιά, για να παίξει δωρεάν. Μόνο που αντί για πετονιά πήγε να βάλει ΣΥΡΜΑ. Ευτυχώς, πρίν το δοκιμάσει πήγε και είπε την ιδέα του σε ένα φίλο του, κρατώντας το σύρμα στο χέρι. Αυτός τον σταμάτησε εγκαίρως πρίν γίνει ''στα κάρβουνα''.

Προσωπικά ποτέ δε χρησιμοποίησα πετονιά. Πάντα είχα το φόβο μη με πιάσουν. Κάποιοι από τους φίλους μου το κάναν, άλλοι με περισσότερη και άλλοι με λιγότερη επιτυχία. Πάντως όταν σε μια φάση καταργήθηκαν τα κέρματα και αντικαταστάθηκαν από ειδικές μεταλικές μάρκες που έμπαιναν σε ειδική σχισμή, η πετονιά δεν έπιανε πλέον.

Παράθεση

Founes

Περιβόητο Μέλος

O Founes έγραψε στις 14:33, 02-06-06:

Χα!!!

μια χαρά έπιανε και τότε αλλά ο τις χρησιμοποιούσα μόνο σε ufo σε κανα καράβι!

Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Βρείτε παρόμοια

• Παρόμοια Θέματα
    • Πόσο ψεύτες είστε; - Από Absent Minded
      Το θέμα έχει λάβει 48 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Κοινωνικές Σχέσεις και Οικογένεια.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 17-02-12 στις 00:11.
    • Γενικό Πόσο κάνει? - Από Stroumfita
      Το θέμα έχει λάβει 1 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Θετικών Σπουδών.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 10-03-10 στις 01:39.
    • Μου λείπουν - Από DrStrangelove
      Το θέμα έχει λάβει 14 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Θέατρο, σινεμά & τηλεόραση.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 09-03-07 στις 19:54.
    • Αμοιβή... πόσο; - Από Giovanna
      Το θέμα έχει λάβει 13 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία iCareer: Εργασία & Καριέρα.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 09-02-07 στις 13:50.
    • Ποσο κοστίζει το fax; - Από iJohnnyCash
      Το θέμα έχει λάβει 6 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Τεχνολογία.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 12-04-06 στις 18:35.
  • Προηγούμενο Θέμα Επόμενο Θέμα

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους