Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 66,104 εγγεγραμμένα μέλη και 2,388,221 μηνύματα σε 74,660 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα

Καλώς ήρθατε στο e-steki!

Εγγραφή Βοήθεια

[Γυναίκες] Πόσο σας ενδιαφέρει να σας θεωρεί ωραίες ο φίλος σας;

Διαβάστε παρακάτω.

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 76)
Θα με πείραζε πάρα πολύ, θα γινόμουν ράκος και ίσως να χώριζα
42
55,26%
Θα ένιωθα λίγο άσχημα αλλά θα μου πέρναγε
16
21,05%
Δεν θα με πείραζε
5
6,58%
Είμαι ο κουμπάκιας
13
17,11%

Lorien

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Lorien
Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 4,294 μηνύματα.

O Lorien έγραψε στις 00:13, 09-10-07:

Michelle, θελει προσοχη ομως γιατι αυτο που σκιαγραφεις τεινει να ορισει τον ιδανικο συντροφο, οχι ως αυτον που θα σε δεχεται οπως εισαι (ασχετα αν εχεις λιγα ή πολλα προτερηματα), αλλα ως αυτον που βλεπει οτι εχεις αρκετα προτερηματα.

Και βασικα γιατι το γενικευουμε ; Δε λεμε για "αρκετα προτερηματα" τωρα. Λεμε για την εμφανιση. Μη το παμε σε ολα γιατι τοτε αλλαζει το θεμα και τα ευκολως εννοουμενα ειναι περιττα.

οπότε αν διαπίστωνα οτι με βλέπει σαν κάτι λιγότερο απο το μέγιστο των προσδοκιών του, θα χώριζα
Αρα για να μην χωρισεις, θελεις να σε βλεπει σαν να πετυχε το μεγιστο των προσδοκιων του.....αρα το τελειο (γιαυτον)...αρα να εισαι η θεα του, το ιδανικο του κλπ. Και αν το ιδανικο του δεν περιλαμβανει υποχρεωτικα πολλη ομορφια ;

Αν δηλαδή διαπίστωνα οτι είναι μαζί μου, όχι επειδή είμαι αυτό που έψαχνε, αλλά αυτό που πιστεύει οτι μπορεί να έχει βάσει των όποιων προσόντων του και συμβιβάζεται με αυτό.
Ναι, γιατι δε θα σε εκανε να νιωθεις special, θα ενιωθες προσωρινη λυση, κατι δευτερευον. Δικαια ομως θα πρεπει να νιωθουμε ετσι ; Καταρχην πως θα διαπιστωσεις τι εψαχνε ; Μερικες φορες δε το ξερουμε εμεις οι ιδιοι. Μετα....θετεις το θεμα συμβιβασμων και προσοντων. Καταρχην αν αρχισουμε να τα σκεφτομαστε ετσι, τοτε καλυτερα οσοι θεωρουνται πιο ομορφοι απο τις κοπελες τους , να τις χωρισουν σημερα κιολας, γιατι μαγκες θα σας χωρισουν αυτες καποια στιγμη Περα απο την πλακα : Το οτι καποιος πιστευει οτι εχει προσοντα να εχει μια πιο ομορφη κοπελα ,αλλα μενει και δειχνει εμπρακτως την αγαπη του για μια πιο μετρια εμφανισιακα, δεν συνεπαγεται οτι το κανει απαραιτητα επειδη συμβιβαζεται. Μπορει απλα στη λιστα του να εχει σημασια κατι αλλο περισσοτερο απο την ομορφια. Δε σου λεω οτι δεν την αξιολογει, θα ηταν ψεμα. Αλλα μπορει να μην την εχει 1η στη λιστα, αλλά 2η ή 3η.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Subject to change (Λία)

Founder

Το avatar του χρήστη Subject to change
H Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Web developer . Έχει γράψει 9,471 μηνύματα.

H Subject to change έγραψε στις 00:45, 09-10-07:

Η διαφωνία μας Λόριεν έγκειται στο γεγονός οτι εγώ δεν θεωρώ οτι υπάρχει άνθρωπος (άνδρας ή γυναίκα) που δεν έχει την ομορφιά μέσα στα top 5 χαρακτηριστικά που ψάχνει σε ένα σύντροφο. Όχι την αντικειμενική ομορφιά, αλλά αυτή που ταιριάζει με το προσωπικό του γούστο. Δεν είπα οτι είναι απαραίτητα πρώτη, δεύτερη ή τρίτη, αλλά σίγουρα είναι μέσα στα πρώτα. Οπότε, ακόμα κι αν βρήκε σε μένα αυτό που ψάχνει κατά πρώτη προτεραίοτητα, κατά δεύτερη ή τρίτη, αν δεν με θεωρεί όμορφη, σίγουρα θα θεωρεί οτι συμβιβάστηκε (το πολύ πολύ να μην το παραδέχεται ούτε στον εαυτό του).
Κι εγώ δεν βάζω πρώτη προτεραιότητα την ομορφιά (ούτε καν δεύτερη), και ο σύντροφος μου το ίδιο, ξέρουμε οτι είμαστε μαζί κυρίως επειδή μας τράβηξαν άλλα πράγματα ο ένας στον άλλον, αλλά ξέρουμε επίσης οτι και οι δυό μας θεωρούμε τον άλλον πολύ όμορφο. Αν δεν ίσχυε αυτό, φοβάμαι οτι η σχέση μας δεν θα ήταν εξίσου καλή, κι ας υπήρχαν όλα τα άλλα. Άλλωστε, στο σεξ ειδικά, η εμφάνιση παίζει πολύ μεγάλο ρόλο.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Lorien

Επιφανές Μέλος

O Lorien έγραψε στις 01:18, 09-10-07:

Η διαφωνία μας Λόριεν έγκειται στο γεγονός οτι εγώ δεν θεωρώ οτι υπάρχει άνθρωπος (άνδρας ή γυναίκα) που δεν έχει την ομορφιά μέσα στα top 5 χαρακτηριστικά που ψάχνει σε ένα σύντροφο.
Δε διαφωνουμε σε αυτο.

Κι εγώ δεν βάζω πρώτη προτεραιότητα την ομορφιά (ούτε καν δεύτερη), και ο σύντροφος μου το ίδιο, ξέρουμε οτι είμαστε μαζί κυρίως επειδή μας τράβηξαν άλλα πράγματα ο ένας στον άλλον, αλλά ξέρουμε επίσης οτι και οι δυό μας θεωρούμε τον άλλον πολύ όμορφο.
Το υπογραμισμενο δε σημαινει κι αυτο συμβιβασμο, εφοσον καπου υπαρχει καποιο ατομο που εχει τα υπολοιπα + την επιπλεον ομορφια ; Μηπως ολοι ως ενα βαθμο συμβιβαζομαστε ; Και μηπως αφου μπορουμε ως ενα βαθμο να συμβιβαστουμε με κατι, (και παραλληλα να νιωθουμε ευτυχισμενοι), καποιοι αλλοι μπορουν να κανουν μεγαλυτερη υπερβαση, χωρις να νιωθουν οτι το κανουν αναγκαστικα ;
Το bold δε διαχωριζει το Aston Martin" απο το "Aston Martin
ΜΟΥ" ;

Αλλο αντικειμενικα ομορφος/η, και αλλο πως βλεπουμε εμεις καποιο/αν, επειδη ειμαστε ερωτευμενοι, ή επειδη ταιριαζει το γουστο μας στα χαρακτηριστικα του (ο τυπος μου , που λεμε).

Και του Τσακωνα η συζυγος θα τον βλεπει ομορφο αφου και τον αγαπα και τον εχει ερωτευθει.Αλλα δε λες ομορφο αντρα τον Τσακωνα

Δλδ οπως ειπα και πριν, δε μιλαμε ακριβως για το ιδιο πραγμα. Αλλωστε οταν εισαι ερωτευμενος, δεν προκειται να σου φαινεται ασχημος ο/η συντροφος. Ασχετα αν ξερεις οτι δεν ειναι κουκλαρα. Δλδ το προβλημα ειναι not to state the obvious στο τοπικ

Παράθεση

Isiliel (Φεγγάρω)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Isiliel
H Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 9,049 μηνύματα.

H Isiliel Salus populi suprema lex esto έγραψε στις 03:00, 09-10-07:

Βρε αγόρια, η κοκεταρία και η φιλαρέσκεια είναι κυρίως γένους θηλυκού.
Μας έχουν χαρακτηρίσει το "ωραίο φύλο", μη σας κάνει εντύπωση που προσπαθούμε απεγνωσμένα να διατηρήσουμε τον τίτλο μας.

Σας μεταφέρω προς συζήτηση από άρθρο του BBC:

The language of love

Dunbar found that the vast majority of words used by people to describe themselves in ads could be lumped into five different categories.

He asked 200 university students to rate the appeal of ads containing different categories of words. When Dunbar analysed the results, he found that men and women attached very different levels of importance to the five categories:

Men's preferences
1. Attractiveness
1. Commitment
3. Social Skills
4. Resources
4. Sexiness

Women's preferences
1. Commitment
2. Social Skills
3. Resources
4. Attractiveness
5. Sexiness

Παράθεση

Subject to change (Λία)

Founder

H Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Web developer . Έχει γράψει 9,471 μηνύματα.

H Subject to change έγραψε στις 10:33, 09-10-07:

Αρχική Δημοσίευση από Lorien
Δε διαφωνουμε σε αυτο.

Το υπογραμισμενο δε σημαινει κι αυτο συμβιβασμο, εφοσον καπου υπαρχει καποιο ατομο που εχει τα υπολοιπα + την επιπλεον ομορφια ; Μηπως ολοι ως ενα βαθμο συμβιβαζομαστε ; Και μηπως αφου μπορουμε ως ενα βαθμο να συμβιβαστουμε με κατι, (και παραλληλα να νιωθουμε ευτυχισμενοι), καποιοι αλλοι μπορουν να κανουν μεγαλυτερη υπερβαση, χωρις να νιωθουν οτι το κανουν αναγκαστικα ;
Το bold δε διαχωριζει το Aston Martin" απο το "Aston Martin
ΜΟΥ" ;
Μαζί μιλάμε, χώρια καταλαβαινόματε. Που είπα οτι λείπει ομορφιά; Αν έλειπε θα υπήρχε το πρόβλημα, ΛΟΛ.
Και επιτέλους, σταματήστε να μπερδέυετε το προσωπικό γούστο κάποιου με το "σε βλέπω όμορφο γιατί είμαι ερωτευμένος/η μαζί σου". Το πρώτο σημαίνει οτι όποια στιγμή να έβλεπες τον άλλον, θα σου άρεσε, ενώ το δεύτερο οτι πρέπει ΠΡΩΤΑ να τον ερωτευτείς για άλλα πράγματα, και ΜΕΤΑ να τον θεωρήσεις όμορφο. Ε, στη σχέση μου ξέρω οτι και απο τη μεριά των δυό μας ισχύει το πρώτο, και όχι το δεύτερο. Ας μην ξεχνάμε οτι μέχρι να δούμε ο ένας τον άλλον, είμασταν φίλοι. Κατά ένα μεγάλο βαθμό αυτό που μας τράβηξε ο ένας στον άλλο ήταν και η εμφάνιση (αλλιώς πιθανόν να είχαμε μείνει φίλοι).
Αυτό που εννοούσα λέγοντας οτι "κυρίως μας τράβηξαν άλλα πράγματα ο ένας στον άλλον" δεν είναι οτι δεν υπάρχει η ομορφιά σε μεγάλο βαθμό στην εξίσωση, αλλά οτι δεν ήταν πρώτη ή δεύτερη προτεραιότητα απο πριν. Όχι οτι δεν τη βρήκαμε ο ένας στον άλλον, σύμφωνα πάντα με το προσωπικό μας γούστο.
Γενικά μάλλον τελικά η διαφωνία μας έγκειται στο οτι εγώ πιστεύω οτι υπάρχει προσωπικό γούστο, ενώ εσύ πιστεύεις οτι η ομορφιά είναι απόλυτα αντικειμενική (?).

Παράθεση

Lorien

Επιφανές Μέλος

O Lorien έγραψε στις 10:56, 09-10-07:

Αρχική Δημοσίευση από Michelle
Μαζί μιλάμε, χώρια καταλαβαινόματε. Που είπα οτι λείπει ομορφιά; Αν έλειπε θα υπήρχε το πρόβλημα, ΛΟΛ.
Ισως γιατι δε προσεχουμε τι διαβαζουμε. Ουτε εγω ειπα οτι λειπει. Γραψε "επιπλεον" , γραψε "πιο ομορφο". Νομιζα εννοειται.Ειπαμε, μιλαμε για το μεσο ορο, οχι τον Κουασιμοδο.

Και επιτέλους, σταματήστε να μπερδέυετε το προσωπικό γούστο κάποιου με το "σε βλέπω όμορφο γιατί είμαι ερωτευμένος/η μαζί σου".
Ειδες να τα μπερδευω ; Ισα ισα , τα ξεχωρισα : "Αλλο αντικειμενικα ομορφος/η, και αλλο πως βλεπουμε εμεις καποιο/αν, επειδη ειμαστε ερωτευμενοι, ή επειδη ταιριαζει το γουστο μας στα χαρακτηριστικα του (ο τυπος μου , που λεμε)."

Γενικά μάλλον τελικά η διαφωνία μας έγκειται στο οτι εγώ πιστεύω οτι υπάρχει προσωπικό γούστο, ενώ εσύ πιστεύεις οτι η ομορφιά είναι απόλυτα αντικειμενική (?).
Uhmmm...nope.

Παράθεση

Subject to change (Λία)

Founder

H Subject to change έγραψε στις 11:04, 09-10-07:

Ειδες να τα μπερδευω ; Ισα ισα , τα ξεχωρισα : "Αλλο αντικειμενικα ομορφος/η, και αλλο πως βλεπουμε εμεις καποιο/αν, επειδη ειμαστε ερωτευμενοι, ή επειδη ταιριαζει το γουστο μας στα χαρακτηριστικα του (ο τυπος μου , που λεμε)."
Έχεις δίκιο, δεν το είχα προσέξει. Ακόμα και τώρα πήγα να σου πω αρχικά οτι πάλι δεν κατάλαβες τι εννοώ
Όμως, το "είναι ο τύπος μου" όμως έχει τεράστια διαφορά απο το "τον/την βλέπω όμορφο επειδή είμαι ερωτευμένος". Το δεύτερο για να είμαι ειλικρινής μου ακούγεται κάπως σαν...παρηγοριά στον άρρωστο και δεν θα μου αρκούσε.

Παράθεση

Neraida (Bitch...)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Neraida
H Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,916 μηνύματα.

H Neraida Twisted Mind... έγραψε στις 11:34, 09-10-07:

ρε παιδια ειναι θεμα προσωπικου γουστου....ο "αντικειμενικα" ομορφος δε σημαινει οτι ειναι και του γουστου μου....ή του τυπου μου....και θα φερω ενα παραδειγμα...η κολλητη μου εχει για πολλους πολυ αθλιο γουστο στους αντρες...κατι που ισχυει τλχ τα τελευταια 15 χρονια που τη γνωριζω...εκεινη τους βλεπει ομορφους...και οταν της δειξεις εναν απο τους λεγομενους "αντικειμενικα" ομορφους...θα πει απλα..οκ ειναι ομορφος αλλα δεν ειναι αυτο που θα με τραβηξει...εκεινη αυτους που π.χ εγω μπορει να θεωρω τερατα ....τους βλεπει ομορφους....γουστα ειναι αυτα....το βασικο ειναι οτι δε λεει "ελα οκ..δεν μου αρεσει και τοσο...αλλα εγω ειμαι μαζι του γιατι εχει ολα τα αλλα..."

Παράθεση

Subject to change (Λία)

Founder

H Subject to change έγραψε στις 11:39, 09-10-07:

Αρχική Δημοσίευση από Neraida
ρε παιδια ειναι θεμα προσωπικου γουστου....ο "αντικειμενικα" ομορφος δε σημαινει οτι ειναι και του γουστου μου....ή του τυπου μου....και θα φερω ενα παραδειγμα...η κολλητη μου εχει για πολλους πολυ αθλιο γουστο στους αντρες...κατι που ισχυει τλχ τα τελευταια 15 χρονια που τη γνωριζω...εκεινη τους βλεπει ομορφους...και οταν της δειξεις εναν απο τους λεγομενους "αντικειμενικα" ομορφους...θα πει απλα..οκ ειναι ομορφος αλλα δεν ειναι αυτο που θα με τραβηξει...εκεινη αυτους που π.χ εγω μπορει να θεωρω τερατα ....τους βλεπει ομορφους....γουστα ειναι αυτα....το βασικο ειναι οτι δε λεει "ελα οκ..δεν μου αρεσει και τοσο...αλλα εγω ειμαι μαζι του γιατι εχει ολα τα αλλα..."
Συμφωνώ απόλυτα!

Παράθεση

Lorien

Επιφανές Μέλος

O Lorien έγραψε στις 11:50, 09-10-07:

Έχεις δίκιο, δεν το είχα προσέξει. Ακόμα και τώρα πήγα να σου πω αρχικά οτι πάλι δεν κατάλαβες τι εννοώ

Όμως, το "είναι ο τύπος μου" όμως έχει τεράστια διαφορά απο το "τον/την βλέπω όμορφο επειδή είμαι ερωτευμένος". Το δεύτερο για να είμαι ειλικρινής μου ακούγεται κάπως σαν...παρηγοριά στον άρρωστο και δεν θα μου αρκούσε.
Φυσικα και εχει.Και ισως το 2ο να εχει και το χαρκτηρα που λες, αλλα τι να κανουμε. Συμβαινει ανεξαιρετως. Ισως βοηθαει να ξεχναμε λιγο το θεμα της εξωτερικης εμφανισης. Maybe its a hint from the maker.Who knows.

Neraida : αν και ειναι θεμα γουστου, ενα παραδειγμα ενος ατομου, δε αποδυκνυει κατι. Καμια πολυπληθη μελετη πες μας. Πχ σε μια που διαβασα καποτε, ειχε φανει οτι η ομορφια ειναι λιγοτερο υποκειμενικη απο οσο νομιζαμε μεχρι τοτε.Αρκετα υποκειμενικη ακομα....αλλα λιγοτερο απο οσο νομιζαμε.

Παράθεση

Isiliel (Φεγγάρω)

Επιφανές Μέλος

H Isiliel Salus populi suprema lex esto έγραψε στις 11:55, 09-10-07:

Κανένα σχόλιο για τη μελέτη που παρέθεσα πιο πάνω?

Παράθεση

Neraida (Bitch...)

Επιφανές Μέλος

H Neraida Twisted Mind... έγραψε στις 12:04, 09-10-07:

Neraida : αν και ειναι θεμα γουστου, ενα παραδειγμα ενος ατομου, δε αποδυκνυει κατι. Καμια πολυπληθη μελετη πες μας. Πχ σε μια που διαβασα καποτε, ειχε φανει οτι η ομορφια ειναι λιγοτερο υποκειμενικη απο οσο νομιζαμε μεχρι τοτε.Αρκετα υποκειμενικη ακομα....αλλα λιγοτερο απο οσο νομιζαμε.
αχ...βρε Λοριεν...και μετα ειμαι εγω η κακια....
εφερα ενα παραδειγμα...το οποιο ομως δεν ειναι η εξαιρεση...αλλα ο κανονας...και μπορει καποια μελετη να μην εχω να σου παραθεσω...αλλα απο παραδειγματα...οσα θες...
μιλησα για το προσωπικο γουστο του καθενος...δεν ειπα οτι δεν υπαρχει ο αντικειμενικα ομορφος...απλα ειπα οτι υπαρχει το προσωπικο γουστο..κατι που δεν εχει να κανει το ενα με το αλλο..

Παράθεση

Great Chaos (Όττο)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Great Chaos
Ο Όττο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 50 ετών , επαγγέλεται Παραγωγός και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 3,520 μηνύματα.

O Great Chaos I took a wrong turn in the Freak Parade έγραψε στις 12:15, 09-10-07:

Καλή μου Μισέλ, νομίζω ότι μεταξύ του ποστ σου που παρέθεσα και του δικού μου δεν υπήρχε άλλο δικό σου ποστ, μήπως κάνω λάθος;

Δεν βλέπω το χωρισμό ως τιμωρία. Απλά πιστεύω ότι αν χωρίσεις κάποιον γι' αυτούς τους λόγους, ίσως ν' απορρίπτεις έναν καλό σύντροφο που μπορεί να μην τον ξαναβρείς, επίσης ότι μπορεί άδικα να πληγώσεις κάποιον. Ας μη τα βλέπουμε τα πράγματα μονόπλευρα. Σε όλο το θέμα μέχρι τώρα "χωρίζετε" τους άντρες σας, χωρίς ούτε στιγμή ν' αναρωτηθείτε τι είδους αντίκτυπο θα έχει κάτι τέτοιο γι' αυτούς. Διακρίνω μια λογική του στυλ "Η γυναίκα έχει συναισθηματικό κόσμο που είναι ευαίσθητος και πληγώνεται, ενώ ο άντρας είναι χοντρόπετσος κι έξω λούστη απ' την παράγκα". Φυσικά αυτό το γράφω με μια δόση υπερβολής, χαριτολογώντας ελαφρώς, όμως δεν νομίζω ότι είμαι εκτός θέματος. Μια γρήγορη ματιά στις απαντήσεις θα σε διαφωτίσει...

Παράθεση

Great Chaos (Όττο)

Επιφανές Μέλος

Ο Όττο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 50 ετών , επαγγέλεται Παραγωγός και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 3,520 μηνύματα.

O Great Chaos I took a wrong turn in the Freak Parade έγραψε στις 12:33, 09-10-07:

Αστειάκι: Ξέρεις, έχω πλούσιο περιεχόμενο.
Απάντηση: Ναι, αλλά αυτό το περιεχόμενο μπορώ να το βρω σε καλύτερη συσκευασία...

Δηλαδή, αν έχω καταλάβει καλά, αν δεν βλέπω τη φιλενάδα μου σαν το avatar της Νεράιδας, παίρνω πούλο;;;

Αν είναι έτσι, να μου το στείλεις καλή μου φίλη σε ηλεκτρονική μορφή, να το τυπώσω σε slide, να το βάλω μέσα από τα γυαλιά μου, να βλέπω τη φιλενάδα μου όπως γουστάρει αυτή. Επίσης υπάρχει και η λύση του ολογράμματος, για τους tech freaks...

Καλή μου Μισέλ, Επιμένεις να επιβάλεις τα δικά σου κριτήρια στα κριτήρια του άλλου και ν' αποφασίζεις εσύ το τι είναι καλό γι' αυτόν. Έχεις σκεφτεί ότι για μένα, για παράδειγμα, η μυρωδιά της γυναίκας είναι σημαντικότερη από την εμφάνισή της; Ότι το χιούμορ της μπορεί, όπως έχω ξαναπεί, να με ερεθίζει περισσότερο από τις τέλειες αναλογίες των γοφών της; Μου φαίνεται πως κάποιο λάθος υπάρχει εδώ...

Επίσης δεν καταλαβαίνω και κάτι ακόμη. Αν λοιπόν εγώ έχω την αυτογνωσία ότι η Μόνικα Μπελούτσι δεν θα γυρίσει, για διάφορους λόγους, ούτε να με κοιτάξει, είναι κακό να τα φτιάξω με κάποια λιγότερο όμορφη, συνειδητά και με επίγνωση; Αυτό το επιχείρημα νομίζω πως δεν στέκει...

Έχει γίνει έρευνα για το πως επιλέγουν σύντροφο οι άντρες. Αν λοιπόν σε ένα χώρο υπάρχουν 10 γυναίκες (για παράδειγμα), ο άντρας τις ταξινομεί από το 1 έως το 10. Αν η πρώτη δεν τον διαλέξει πηγαίνει προς τη δεύτερη, προς την τρίτη...κ.ο.κ. Αυτό οφείλεται ότι, όπως σε όλα τα πτηνά και στα περισσότερα θηλαστικά, στον άνθρωπο το θηλυκό διαλέγει, για λόγους εξελικτικούς στους οποίους δεν θα επεκταθώ, συνεπώς το αρσενικό είναι προσαρμοσμένο εκ φύσεως σε αυτό που εσείς αποκαλείτε "συμβιβασμό". Αντίθετα, στην ίδια έρευνα, οι γυναίκες ταξινομούν και πάλι τους άντρες από το 1 έως το 10 και αν δεν τις επιλέξει η πρώτη τους επιλογή, συνήθως (όχι πάντα), δεν προχωρούν στις επόμενες.
Πιθανολογώ ότι κρίνετε τα κριτήρια των αντρών σύμφωνα με τα δικά σας και αυτό σας οδηγεί σε λανθασμένα συμπεράσματα. Είπαμε: "Ισότητα δεν σημαίνει ομοιότητα".

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Great Chaos : 09-10-07 στις 12:40.
1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Subject to change (Λία)

Founder

H Subject to change έγραψε στις 12:39, 09-10-07:

Ενιγουέι, μάλλον χάθηκε λόγω του προβλήματος που υπήρξε τότε
Έγραφα ένα παράδειγμα για αυτά που λέω, οτι εγώ πχ όσα λεφτά και να είχα, θα διάλεγα ένα Volksvagen Beetle επειδή αυτό το αυτοκίνητο είναι το αγαπημένο μου. Για άλλον το Beetle μπορεί να είναι συμβιβασμός. Οπότε, κατ'αναλογία, αν εγώ είμαι το "Beetle", θέλω ο σύντροφος μου να είναι κάποιος που να προτιμάει απο όλα τα "αυτοκίνητα" το "Beetle" και όχι απλά να συμβιβάζεται επειδή δεν έχει τα χρήματα για "Aston Martin".
Όσον αφορά το χωρισμό, δεν πιστεύω καθόλου αυτό που λες, ούτε θεωρώ τους άνδρες χοντρόπετσους που δεν τους νοιάζει! Απλά πιστεύω οτι αν διαπιστώσω οτι ο σύντροφος με τον οποίο είμαι μαζί δεν μου ταιριάζει, θα έπρεπε να χωρίσω. Τι άλλο να κάνω δηλαδή; Να μείνω για να μην τον πληγώσω; Εγώ πάντως δεν θα ήθελα να μείνει κανείς μαζί μου για να μην με πληγώσει.
Όσον αφορά οτι θα έχανα πιθανόν ένα καλό σύντροφο, δεν θεωρώ οτι ισχύει. Μπορεί να έχανα ένα καλό σύντροφο για κάποια άλλη. Απο τη στιγμή όμως που δεν θα με θεωρούσε ιδιαίτερα όμορφη (για το γούστο του πάντα), δεν θα ήταν καλός σύντροφος για μένα, για τα δικά μου κριτήρια, τα οποία μπορεί να είναι λάθος στην τελική, αλλά αυτά είναι. Δεν μπορώ να αγνοήσω τόσο την εξωτερική εμφάνιση ώστε να μην με νοιάζει αν θα με θεωρεί ωραία ή όχι ο σύντροφος μου.

Παράθεση

Subject to change (Λία)

Founder

H Subject to change έγραψε στις 12:43, 09-10-07:

Αρχική Δημοσίευση από Great Chaos
Καλή μου Μισέλ, Επιμένεις να επιβάλεις τα δικά σου κριτήρια στα κριτήρια του άλλου και ν' αποφασίζεις εσύ το τι είναι καλό γι' αυτόν. Έχεις σκεφτεί ότι για μένα, για παράδειγμα, η μυρωδιά της γυναίκας είναι σημαντικότερη από την εμφάνισή της; Ότι το χιούμορ της μπορεί, όπως έχω ξαναπεί, να με ερεθίζει περισσότερο από τις τέλειες αναλογίες των γοφών της; Μου φαίνεται πως κάποιο λάθος υπάρχει εδώ...

Επίσης δεν καταλαβαίνω και κάτι ακόμη. Αν λοιπόν εγώ έχω την αυτογνωσία ότι η Μόνικα Μπελούτσι δεν θα γυρίσει, για διάφορους λόγους, ούτε να με κοιτάξει, είναι κακό να τα φτιάξω με κάποια λιγότερο όμορφη, συνειδητά και με επίγνωση; Αυτό το επιχείρημα νομίζω πως δεν στέκει...
Μα δεν προσπαθώ να αποφασίσω τι είναι καλό για αυτόν με τα δικά μου κριτήρια, αλλά τι είναι καλό για μένα! Και έχω καταλήξει οτι για μένα, δεν είναι καλό να είμαι με ένα σύντροφο που δεν με θεωρεί όμορφη. Ας μην έχει σημασία για αυτόν, εμένα θα μου έκανε κακό μια τέτοια σχέση.
Κακό δεν είναι να τα φτιάξεις με κάποια λιγότερο όμορφη και να τη θεωρείς λιγότερο όμορφη, απλά αν αυτή ήμουν εγώ θα σε είχα χωρίσει αν το καταλάβαινα. Κάποια άλλη μπορεί να μην την πείραζε. Γιατί εσύ με τη σειρά σου προσπαθείς να επιβάλλεις τα δικά σου κριτήρια στα κριτήρια των άλλων όσον αφορά ποιός σύντροφος και ποιά σχέση τους ταιριάζει;

Παράθεση

underwater

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη underwater
H underwater αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,498 μηνύματα.

H underwater έγραψε στις 12:45, 09-10-07:

Πάντως όσον αφορά αυτό που λέει η Νεράιδα για το παράδειγμα της φίλης της, συμβαίνει και στις δικές μου συναναστροφές με κοπέλες να υπάρχει αντιπαράθεση για το ποιός είναι όμορφος και ποιός όχι. Τις περισσότερες φορές μένω μ@λ@κ@ς με τις επιλογές των φίλων μου, απορώ πώς είναι δυνατό να είναι με τα συγκεκριμένα άτομα και να κάνουν σεξ μαζί τους. Αλλά κι εγώ κάθε φορά που γουστάρω κάποιον ή κάνω σχέση ή κάτι συνήθως μένω κατάπληκτη με την ομορφιά του και οι άλλοι λένε "δεν είναι και κανένας κούκλος βρε". Οπότε υποστηρίζω ότι η ομορφιά είναι τελείως υποκειμενική.

Ακόμα και τα διάφορα μοντέλα/ηθοποιοί που προβάλλονται σαν πρότυπα ομορφιάς αρέσουν σε όλους? Εμένα όχι.

Παράθεση

Isiliel (Φεγγάρω)

Επιφανές Μέλος

H Isiliel Salus populi suprema lex esto έγραψε στις 12:47, 09-10-07:

Πιθανολογώ ότι κρίνετε τα κριτήρια των αντρών σύμφωνα με τα δικά σας και αυτό σας οδηγεί σε λανθασμένα συμπεράσματα. Είπαμε: "Ισότητα δεν σημαίνει ομοιότητα".
Πολύ ενδιαφέρον θέμα για συζήτηση...

Ενώ τείνω να συμφωνώ με αρκετά από όσα είπαν οι θαρραλέοι άντρες της παρέας που απάντησαν στο θέμα, από την άλλη δεν μπορώ να μην λάβω υπ'όψιν μου την "εμμονή" των γυναικών ως προς την εξωτερική εμφάνιση και την ανάγκη τους να αρέσουν στους συντρόφους τους...

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Isiliel : 09-10-07 στις 12:52.
Παράθεση

Great Chaos (Όττο)

Επιφανές Μέλος

O Great Chaos I took a wrong turn in the Freak Parade έγραψε στις 13:07, 09-10-07:

Θα ήθελα να συμπληρώσω στο προηγούμενο ποστ μου, για να μην κάνω και πάλι edit, ότι διαφωνώ επίσης και με την άποψη ότι η εμφάνιση παίζει τόσο μεγάλο ρόλο στο σεξ. Συνήθως, όπως έχω διαπιστώσει, η εμφάνιση παίζει τον ρόλο της στο να δημιουργήσει την αρχική έλξη αρσενικού και θηλυκού. Αν η έλξη προέλθει από άλλα πράγματα, η εμφάνιση ξεπερνιέται. Όπως και νά' χει, μετά από τις πρώτες επαφές και αφού τα κορμιά έχουν συνηθίσει το ένα το άλλο, το σεξ ξεπερνά εντελώς την αντικειμενική ομορφιά και ο ερεθισμός προέρχεται από την ίδια τη μορφή του ανθρώπου που αγαπάς. Νομίζω ότι η εμφάνιση έχει αποθεωθεί ως καταναλωτικό αγαθό, δηλαδή μας ενδιαφέρει όχι στο κρεβάτι, αλλά στο δρόμο, να μας βλέπουν οι άλλοι να κυκλοφορούμε κάποιον όμορφο και ν' ανεβαίνουν οι μετοχές μας, ή έστω η αυτοεκτίμισή μας. (Έχω ακούσει να λένε "αυτή η γκόμενα/αυτός ο γκόμενος είναι κυκλοφορίσιμη/μος", μην το γελάτε καθόλου, εγώ έπαθα πλάκα όταν το πρωτάκουσα...)

Αν καλή μου Μισέλ τα κριτήριά σου απέναντι στους ανθρώπους είναι λανθασμένα, τότε και θα τους αδικήσεις και θα τους πληγώσεις και θα απορρίψεις τον σωστό για χάρη του λανθασμένου. Κάθε επιλογή μας βάζει σε ένα "εναλλακτικό σύμπαν" και φυσικά υφιστάμεθα τις συνέπειες κάθε λανθασμένης επιλογής, αναπόφευκτα και αναπόδραστα.

Για σκέψου το ενδεχόμενο να απορρίψεις αυτόν που έχεις, επειδή σου έχει ομολογήσει ότι δεν σε θεωρεί την ομορφότερη του κόσμου και να πας με κάποιον που σου πουλάει παραμύθι ότι είσαι η βασίλισσά του, η ομορφότερη της Γης κλπ., ο οποίος στην πρώτη ευκαιρία θα πουλήσει το ίδιο παραμύθι σε μια άλλη, απλά γιατί του άρεσε περισσότερο από εσένα, αποδεικνύοντας ότι ο πρώτος απλά είχε δίκιο, ενώ εσύ ήθελες να έχεις μεγάλη ιδέα για τον εαυτό σου. (Φυσικά το δεύτερο πρόσωπο δεν απευθύνεται στη Μισέλ, είναι απλά ρητορικό σχήμα, μην παρεξηγηθώ παρακαλώ).

Τέλος, θα ήθελα να πω ότι το παράδειγμα με το Beetle είναι σωστό, όμως το Beetle δεν κρίνεται από την εμφάνιση, αλλά από το μύθο του. Ήταν αντικειμενικά από τα πιο άσχημα αυτοκίνητα που έχουν κυκλοφορήσει ποτέ, όμως ήταν το πιο αγαπημένο όλων των εποχών, το πιο γλυκούλι, το πιο "ζωντανό" και με προσωπικότητα αυτοκίνητο. Κι εγώ το λατρεύω. Το ίδιο και με το Μίνι Κούπερ. Ας μην ξεχνούμε ότι ο μύθος τους στηρίχτηκε στο ότι ήταν φτηνά και προσιτά στον καθένα, έτσι ώστε κατάφεραν να δώσουν "ρόδα" στα όνειρα των νεαρών, για 3-4 γενεές. Νομίζω ότι το ίδιο σου το παράδειγμα καταρρίπτει τα έως τώρα επιχειρήματά σου...

Παράθεση

underwater

Επιφανές Μέλος

H underwater έγραψε στις 13:18, 09-10-07:

Πάντως όλα αυτό περί του "προσιτού" άλλου, μου φαίνεται δείγμα ανασφάλειας. Θεωρούμε κάποιους απρόσιτους και κάποιους προσιτούς, κάνουμε σχέση με κάποιον που δεν μας καλύπτει επειδή δεν έχουμε τα κότσια να προσεγγίσουμε αυτόν που επιθυμούμε καθώς θεωρούμε ότι είμαστε λίγοι γι'αυτον και μένουμε με απωθημένα. Πόσο δίκαιο είναι αυτό για το άτομο που επιλέγουμε για ταίρι μας όμως? Και δεν μιλάω μόνο για εμφάνιση, αλλά και για πολλές άλλες παραμέτρους (εξυπνάδα, καλλιέργεια), αν και η εμφάνιση είναι το πιο τζιζ. Ναι, πιθανώς να αγαπήσουμε το 2ης κατηγορίας για τα στάνταρ μας ταίρι, αλλά στο μυαλό μας το απωθημένο να εξιδανικευτεί, αδικώντας το άτομο που έχουμε πλάι μας.

Παράθεση

Subject to change (Λία)

Founder

H Subject to change έγραψε στις 13:22, 09-10-07:

@Χάος:
Αν καλή μου Μισέλ τα κριτήριά σου απέναντι στους ανθρώπους είναι λανθασμένα, τότε και θα τους αδικήσεις και θα τους πληγώσεις και θα απορρίψεις τον σωστό για χάρη του λανθασμένου.
Μα γιατί θα πρέπει τα κριτήρια μου είτε να είναι τα ίδια με τα δικά σου είτε λάθος;
Γιατί ο σωστός για μένα να πρέπει να έχει τα ίδια χαρακτηριστικά με την σωστή για σένα;

Για σκέψου το ενδεχόμενο να απορρίψεις αυτόν που έχεις, επειδή σου έχει ομολογήσει ότι δεν σε θεωρεί την ομορφότερη του κόσμου και να πας με κάποιον που σου πουλάει παραμύθι ότι είσαι η βασίλισσά του, η ομορφότερη της Γης κλπ., ο οποίος στην πρώτη ευκαιρία θα πουλήσει το ίδιο παραμύθι σε μια άλλη, απλά γιατί του άρεσε περισσότερο από εσένα, αποδεικνύοντας ότι ο πρώτος απλά είχε δίκιο, ενώ εσύ ήθελες να έχεις μεγάλη ιδέα για τον εαυτό σου.
Πρώτον, δεν είπα οτι η ομορφιά είναι το πρώτο μου κριτήριο, ούτε θέλω να είναι το πρώτο κριτήριο του συντρόφου μου (ούτε είναι άλλωστε). Είπα οτι τη θεωρώ μη εξαιρετέα.
Επίσης, εσύ βάζεις στην εξίσωση και το ψέμα, το οποίο είχα επιλέξει συνειδητά να αγνοήσω, χάριν απλούστευσης της συζήτησης.
Και επίσης, σόρρυ κιόλας, δηλαδή, ή που θα βρω κάποιον που θα με θεωρεί άσχημη και θα πρέπει να τον ανεχτώ γιατί μου βρίσκει άλλα προσόντα ή που θα βρω κάποιον που θα με θεωρεί κουκλάρα αλλά θα λέει ψέματα και θα τον νοιάζει μόνο αυτό; Sorry αλλά έχω καλύτερη γνώμη για τον εαυτό μου than that και δεν μου αρέσουν τα ημίμετρα.
Μεγάλη ιδέα για τον εαυτό μου δηλαδή είναι να μην συμβιβάζομαι με κάποιον που εκτιμά ΜΟΝΟ τον εσωτερικό μου κόσμο αλλά να θέλω να εκτιμά και την εμφάνιση μου; Δεν είπα οτι θεωρώ οτι είμαι η Αντζελίνα Τζολί, είπα οτι θέλω ο σύντροφος μου να με βρίσκει πιο όμορφη απο την Αντζελίνα Τζολί, ακόμα κι αν αποτελεί μειοψηφία, γιατί για το προσωπικό του γούστο, έτσι είναι.

Όσον αφορά το Beetle, δεν ξέρω αν είμαι επηρεασμένη απο το μύθο του, αλλά όντως το θεωρώ πανέμορφο! (τις καινούριες εκδόσεις) Οπότε, δεν καταρρίπτω το παράδειγμα μου, αλλά αντίθετα, εσύ το επιβεβαιώνεις!

Παράθεση

Great Chaos (Όττο)

Επιφανές Μέλος

O Great Chaos I took a wrong turn in the Freak Parade έγραψε στις 13:55, 09-10-07:

@Χάος:

Μα γιατί θα πρέπει τα κριτήρια μου είτε να είναι τα ίδια με τα δικά σου είτε λάθος;
Γιατί ο σωστός για μένα να πρέπει να έχει τα ίδια χαρακτηριστικά με την σωστή για σένα;
Δεν σχολίασα αγαπητή μου τα δικά μου κριτήρια. Αυτό που έγραψα στηρίχτηκε στην παρακάτω σου δήλωση:

δεν θα ήταν καλός σύντροφος για μένα, για τα δικά μου κριτήρια, τα οποία μπορεί να είναι λάθος στην τελική, αλλά αυτά είναι
Ξαναλέω λοιπόν πως αν τα κριτήριά σου είναι λάθος, θα συμβούν αυτά που έγραψα.

Πρώτον, δεν είπα οτι η ομορφιά είναι το πρώτο μου κριτήριο, ούτε θέλω να είναι το πρώτο κριτήριο του συντρόφου μου (ούτε είναι άλλωστε). Είπα οτι τη θεωρώ μη εξαιρετέα.
Κι όμως, λέγοντας ότι θα απέρριπτες έναν άντρα επειδή σε βλέπει με το σωστό τρόπο κατά τ' άλλα αλλά δεν θαυμάζει την ομορφιά σου, αυτό έκανες, έστω ασυναίσθητα. Μπορεί να μην θέλουμε να ομολογούμε κάποια πράγματα, όμως βγαίνουν από τα συμφραζόμενα.

Επίσης, εσύ βάζεις στην εξίσωση και το ψέμα, το οποίο είχα επιλέξει συνειδητά να αγνοήσω, χάριν απλούστευσης της συζήτησης.
Πώς να βγάλεις από την εξίσωση έναν τόσο βασικό παράγοντα; Μήπως το να θέλουμε να μας θεωρούν οι άλλοι ομορφότερους απ' ότι είμαστε, δεν είναι ψέμα από μόνο του;

Και επίσης, σόρρυ κιόλας, δηλαδή, ή που θα βρω κάποιον που θα με θεωρεί άσχημη και θα πρέπει να τον ανεχτώ γιατί μου βρίσκει άλλα προσόντα ή που θα βρω κάποιον που θα με θεωρεί κουκλάρα αλλά θα λέει ψέματα και θα τον νοιάζει μόνο αυτό; Sorry αλλά έχω καλύτερη γνώμη για τον εαυτό μου than that και δεν μου αρέσουν τα ημίμετρα.
Κατ' αρχήν έχω διευκρινίσει ότι το δεύτερο πρόσωπο δεν το απεύθυνα σε σένα, όμως βλέπω ότι αυτό πέρασε στο ντούκου. Επίσης εγώ δεν το έθεσα διαζευκτικά, δηλαδή ή θα κάνεις αυτό ή εκείνο. Έθεσα ένα πιθανό ενδεχόμενο, το οποίο έχω δει να συμβαίνει σε κάποιους και μετά να χτυπούν το κεφάλι τους. Ειλικρίνεια εναντίον Παραμυθίας, σημειώσατε δύο. Αν κάποιος έχει τόσο καλή ιδέα για τον εαυτό του, τότε γιατί να έχει τόση ανάγκη για επιβεβαίωση από τον σύντροφό του; Γιατί δεν αντέχει να δει τον εαυτό του, μέσα απ' τα μάτια του άλλου;

Μεγάλη ιδέα για τον εαυτό μου δηλαδή είναι να μην συμβιβάζομαι με κάποιον που εκτιμά ΜΟΝΟ τον εσωτερικό μου κόσμο αλλά να θέλω να εκτιμά και την εμφάνιση μου; Δεν είπα οτι θεωρώ οτι είμαι η Αντζελίνα Τζολί, είπα οτι θέλω ο σύντροφος μου να με βρίσκει πιο όμορφη απο την Αντζελίνα Τζολί, ακόμα κι αν αποτελεί μειοψηφία, γιατί για το προσωπικό του γούστο, έτσι είναι.
Το να απαιτείς από τον σύντροφό σου να σε βρίσκει ομορφότερη από την Αντζελίνα Τζολί δεν είναι μεγάλη ιδέα; Θα ξεχάσουμε τα Ελληνικά μας σε λίγο. Δηλαδή εγώ που γουστάρω τρελλά την κοπελλιά μου αλλά δεν τη θεωρώ ομορφότερη από την Αντζελίνα, την υποτιμώ; Καινοφανής θεωρία.

Όσον αφορά το Beetle, δεν ξέρω αν είμαι επηρεασμένη απο το μύθο του, αλλά όντως το θεωρώ πανέμορφο! (τις καινούριες εκδόσεις) Οπότε, δεν καταρρίπτω το παράδειγμα μου, αλλά αντίθετα, εσύ το επιβεβαιώνεις!
Αν δεν υπήρχε το παλιό Beetle και αν δεν είχαν γυριστεί μέχρι και ταινίες γι' αυτό δεν θα το έβρισκες πανέμορφο, δεν θα είχε κυκλοφορήσει καν η επανέκδοση. Δηλαδή μπορεί το Beetle να διεκδικήσει δάφνες ομορφιάς έναντι μιας Ferrari; Σε καμμία περίπτωση. Αυτοί που το είχαν το γνώριζαν καλά αυτό. Παρολαυτά, ήταν το αγαπημένο τους αυτοκίνητο και δεν το άλλαζαν με τίποτε.

Αυτό συζητάμε τόσην ώρα, ότι η ομορφιά κάποιου κρίνεται από το σύνολο, χαρακτήρας, πνεύμα, εμφάνιση, χιούμορ, μυρωδιά, γλυκύτητα κλπ. Η εμφάνιση είναι απλά μια παράμετρος. Το σύνολο μετράει. Εγώ κάποτε έγραψα κάτω από τη βάση στη φυσική, τέλεια στα υπόλοιπα και πέρασα στη σχολή που ήθελα, πολύ άνετα. Θα έπρεπε να ξαναδώσω εξετάσεις μόνο και μόνο γιατί ήμουν μέτριος στη φυσική; Δεν μου έφτανε που πέρασα εκεί που ήθελα; Μήπως έπρεπε ν' αλλάξω σχολή, επειδή το βιολογικό με δέχτηκε ενώ ήμουν μέτριος στη φυσική και αυτό δεν μπορούσα να το ανεχτώ;

Παράθεση

Great Chaos (Όττο)

Επιφανές Μέλος

O Great Chaos I took a wrong turn in the Freak Parade έγραψε στις 14:15, 09-10-07:

Πάντως όλα αυτό περί του "προσιτού" άλλου, μου φαίνεται δείγμα ανασφάλειας. Θεωρούμε κάποιους απρόσιτους και κάποιους προσιτούς, κάνουμε σχέση με κάποιον που δεν μας καλύπτει επειδή δεν έχουμε τα κότσια να προσεγγίσουμε αυτόν που επιθυμούμε καθώς θεωρούμε ότι είμαστε λίγοι γι'αυτον και μένουμε με απωθημένα. Πόσο δίκαιο είναι αυτό για το άτομο που επιλέγουμε για ταίρι μας όμως? Και δεν μιλάω μόνο για εμφάνιση, αλλά και για πολλές άλλες παραμέτρους (εξυπνάδα, καλλιέργεια), αν και η εμφάνιση είναι το πιο τζιζ. Ναι, πιθανώς να αγαπήσουμε το 2ης κατηγορίας για τα στάνταρ μας ταίρι, αλλά στο μυαλό μας το απωθημένο να εξιδανικευτεί, αδικώντας το άτομο που έχουμε πλάι μας.

Δηλαδή, αν εγώ ήθελα να γίνω πιλότος και δεν με πήραν στη σχολή Ικάρων γιατί πχ δεν έχω την απαιτούμενη όραση για κάτι τέτοιο, θα μου μείνει απωθημένο; Σωστά, μπορεί να μου μείνει. Αυτός θα είναι όμως λόγος να με διώξουν από τη δουλειά μου, επειδή είχα όνειρο μικρός να κάνω κάτι άλλο; Δεν θα είμαι καλός στη δουλειά μου γι' αυτόν το λόγο και θα την αδικώ; Το να γνωρίζεις τις δυνάμεις σου και να μην πηγαίνεις εκεί που δεν σε παίρνει, δεν είναι συμβιβασμός, ούτε δείγμα ανασφάλειας. Είναι δείγμα ωριμότητας και ευθυκρισίας. Αυτόν τον άντρα να τον εμπιστεύεστε, αφού ξέρει τι κάνει και γιατί. Το να έχεις ανάγκη να σε θεωρούν τον ομορφότερο στον κόσμο, ενώ το ξέρεις πως δεν είσαι, αυτό είναι δείγμα ανασφάλειας και μάλιστα βαρβάτης και σοβαρής.

Παράθεση

underwater

Επιφανές Μέλος

H underwater έγραψε στις 14:41, 09-10-07:

Δηλαδή, αν εγώ ήθελα να γίνω πιλότος και δεν με πήραν στη σχολή Ικάρων γιατί πχ δεν έχω την απαιτούμενη όραση για κάτι τέτοιο, θα μου μείνει απωθημένο; Σωστά, μπορεί να μου μείνει. Αυτός θα είναι όμως λόγος να με διώξουν από τη δουλειά μου, επειδή είχα όνειρο μικρός να κάνω κάτι άλλο; Δεν θα είμαι καλός στη δουλειά μου γι' αυτόν το λόγο και θα την αδικώ; Το να γνωρίζεις τις δυνάμεις σου και να μην πηγαίνεις εκεί που δεν σε παίρνει, δεν είναι συμβιβασμός, ούτε δείγμα ανασφάλειας. Είναι δείγμα ωριμότητας και ευθυκρισίας. Αυτόν τον άντρα να τον εμπιστεύεστε, αφού ξέρει τι κάνει και γιατί. Το να έχεις ανάγκη να σε θεωρούν τον ομορφότερο στον κόσμο, ενώ το ξέρεις πως δεν είσαι, αυτό είναι δείγμα ανασφάλειας και μάλιστα βαρβάτης και σοβαρής.

Το να θέλεις να σε θεωρούν τον ομορφότερο του κόσμου όταν δε νομίζεις ότι είσαι είναι ανασφάλεια. Το να επιθυμείς να σε θεωρούν ωραίο όταν κι εσύ νομίζεις ότι είσαι είναι φυσιολογικό.

Επίσης, το παράδειγμα με το επάγγελμα είναι λίγο ξέμπαρκο, καθώς τα επαγγέλματα που συνήθως μας αρέσουν είναι αυτά που είναι σε συμφωνία με τις κλίσεις μας. Και άλλο δουλειά, άλλο σχέση, έρωτες, 2δική επικοινωνία.

Επίσης, το να αποφύγεις να προσεγγίσεις κάποιον επειδή είναι πολύ ωραίος είναι τελείως διαφορετικό με το να μην προσεγγίσεις κάποιον επειδή είναι ας πούμε καθηγητής πανεπιστημίου ενώ εσύ απόφοιτος γυμνασίου. Στην πρώτη περίπτωση θεωρείς ότι είσαι λίγος αυθαίρετα, καθώς μιλάμε για ομορφιά, οπότε υποκειμενικότητα, ενώ στην δεύτερη ξέρεις ότι δεν θα μπορείς να αντεπεξέλθεις σε μια βαθύτερη επικοινωνία με αυτό το άτομο, λόγω διαφορετικών εμπειριών, γνώσεων (κι αυτό δεν είναι στάνταρ)!

Παράθεση

Lorien

Επιφανές Μέλος

O Lorien έγραψε στις 16:19, 09-10-07:

Καταρχην να επισημανω οτι καλο ειναι να διαβασετε το αρθρο που εβαλε η Isiliel, ειναι καλο. Ευχαριστουμε Isiliel.

Αν κάποιος έχει τόσο καλή ιδέα για τον εαυτό του, τότε γιατί να έχει τόση ανάγκη για επιβεβαίωση από τον σύντροφό του; Γιατί δεν αντέχει να δει τον εαυτό του, μέσα απ' τα μάτια του άλλου;
Αυτο ακριβως που λεγαμε και στην αρχη. Round 2 Τις εχουμε GC, τις εχουμε !

Παράθεση

Subject to change (Λία)

Founder

H Subject to change έγραψε στις 16:32, 09-10-07:

Δεν σχολίασα αγαπητή μου τα δικά μου κριτήρια. Αυτό που έγραψα στηρίχτηκε στην παρακάτω σου δήλωση:

Ξαναλέω λοιπόν πως αν τα κριτήριά σου είναι λάθος, θα συμβούν αυτά που έγραψα.
Κι εγώ ξαναλέω, ποιός ορίζει το λάθος σε κάτι τόσο υποκειμενικό όσο το ποιος είναι ο σωστός σύντροφος για τον καθένα;
Όταν έγραψα "τα οποία μπορεί να είναι και λάθος στην τελική", εννοούσα για λάθος για κάποιον άλλον, ή ακόμα και για μένα σε διαφορετική φάση (πχ στα 60 μου μπορεί να έχω άλλα κριτήρια και να θεωρώ τα τωρινά λάθος).

Κι όμως, λέγοντας ότι θα απέρριπτες έναν άντρα επειδή σε βλέπει με το σωστό τρόπο κατά τ' άλλα αλλά δεν θαυμάζει την ομορφιά σου, αυτό έκανες, έστω ασυναίσθητα. Μπορεί να μην θέλουμε να ομολογούμε κάποια πράγματα, όμως βγαίνουν από τα συμφραζόμενα.
Το οτι θεωρώ κάτι αρκετά σημαντικό για να διαλέξω ένα σύντροφο, δεν σημαίνει οτι είναι και πρώτη μου προτεραιότητα.
Πώς να βγάλεις από την εξίσωση έναν τόσο βασικό παράγοντα; Μήπως το να θέλουμε να μας θεωρούν οι άλλοι ομορφότερους απ' ότι είμαστε, δεν είναι ψέμα από μόνο του;
Προσωπικά, θεωρώ την ομορφιά αρκετά υποκειμενική, και αυτό μου το επιβεβαιώνουν όσες εμπειρίες είχα μέχρι τώρα. Δεν θέλω να βρω κάποιον που να με θεωρεί ομορφότερη απ'οτι είμαι, διότι δεν θεωρώ οτι υφίσταται γενικά τέτοια έννοια. Θέλω απλά να βρω κάποιον που το γούστο του, ο "τύπος του", συμπίπτει με το πως είμαι. Εξωτερικά και εσωτερικά.

Κατ' αρχήν έχω διευκρινίσει ότι το δεύτερο πρόσωπο δεν το απεύθυνα σε σένα, όμως βλέπω ότι αυτό πέρασε στο ντούκου. Επίσης εγώ δεν το έθεσα διαζευκτικά, δηλαδή ή θα κάνεις αυτό ή εκείνο. Έθεσα ένα πιθανό ενδεχόμενο, το οποίο έχω δει να συμβαίνει σε κάποιους και μετά να χτυπούν το κεφάλι τους. Ειλικρίνεια εναντίον Παραμυθίας, σημειώσατε δύο. Αν κάποιος έχει τόσο καλή ιδέα για τον εαυτό του, τότε γιατί να έχει τόση ανάγκη για επιβεβαίωση από τον σύντροφό του; Γιατί δεν αντέχει να δει τον εαυτό του, μέσα απ' τα μάτια του άλλου;
Άρα σύμφωνα με τα λεγόμενα σου, ο σύντροφος μου επι 3 χρόνια με παραμυθιάζει Το έμαθα κι αυτό
Ανάγκη για επιβεβαίωση είναι να θέλω να βρω κάποιον που να ταιριάζουμε;

Το να απαιτείς από τον σύντροφό σου να σε βρίσκει ομορφότερη από την Αντζελίνα Τζολί δεν είναι μεγάλη ιδέα; Θα ξεχάσουμε τα Ελληνικά μας σε λίγο. Δηλαδή εγώ που γουστάρω τρελλά την κοπελλιά μου αλλά δεν τη θεωρώ ομορφότερη από την Αντζελίνα, την υποτιμώ; Καινοφανής θεωρία.
Μα δεν απαιτώ, απλά θεωρώ οτι αν δεν ισχύει κάτι τέτοιο, δεν ταιριάζουμε. Τι να πω, ίσως εγώ να έχω καλομάθει

Αν δεν υπήρχε το παλιό Beetle και αν δεν είχαν γυριστεί μέχρι και ταινίες γι' αυτό δεν θα το έβρισκες πανέμορφο, δεν θα είχε κυκλοφορήσει καν η επανέκδοση. Δηλαδή μπορεί το Beetle να διεκδικήσει δάφνες ομορφιάς έναντι μιας Ferrari; Σε καμμία περίπτωση. Αυτοί που το είχαν το γνώριζαν καλά αυτό. Παρολαυτά, ήταν το αγαπημένο τους αυτοκίνητο και δεν το άλλαζαν με τίποτε.
Ε ναι λοιπόν, ΔΕΝ μου αρέσει η Ferrari, ούτε τα περισσότερα αυτοκίνητα που αρέσουν στο μέσο όρο. Και ναι, θεωρώ το Beetle πιο ΟΜΟΡΦΟ. Σου είναι τόσο δύσκολο να δεχτείς οτι υπάρχουν άνθρωποι με διαφορετικά αισθητικά κριτήρια; Μάλλον γι'αυτό διαφωνείς τόσο μαζί μου.

Αυτό συζητάμε τόσην ώρα, ότι η ομορφιά κάποιου κρίνεται από το σύνολο, χαρακτήρας, πνεύμα, εμφάνιση, χιούμορ, μυρωδιά, γλυκύτητα κλπ. Η εμφάνιση είναι απλά μια παράμετρος. Το σύνολο μετράει. Εγώ κάποτε έγραψα κάτω από τη βάση στη φυσική, τέλεια στα υπόλοιπα και πέρασα στη σχολή που ήθελα, πολύ άνετα. Θα έπρεπε να ξαναδώσω εξετάσεις μόνο και μόνο γιατί ήμουν μέτριος στη φυσική; Δεν μου έφτανε που πέρασα εκεί που ήθελα; Μήπως έπρεπε ν' αλλάξω σχολή, επειδή το βιολογικό με δέχτηκε ενώ ήμουν μέτριος στη φυσική και αυτό δεν μπορούσα να το ανεχτώ;
Αν ήθελες να έχεις περάσει με πολύ καλή σειρά, θα ξανάδινες ή θα δήλωνες άλλη σχολή. Αυτό λέω, δεν μου αρκεί να με "δεχτεί" απλώς ο σύντροφος μου.

Παράθεση

Lorien

Επιφανές Μέλος

O Lorien έγραψε στις 19:40, 09-10-07:

αχ...βρε Λοριεν...και μετα ειμαι εγω η κακια....
εφερα ενα παραδειγμα...το οποιο ομως δεν ειναι η εξαιρεση...αλλα ο κανονας...και μπορει καποια μελετη να μην εχω να σου παραθεσω...αλλα απο παραδειγματα...οσα θες...
μιλησα για το προσωπικο γουστο του καθενος...δεν ειπα οτι δεν υπαρχει ο αντικειμενικα ομορφος...απλα ειπα οτι υπαρχει το προσωπικο γουστο..κατι που δεν εχει να κανει το ενα με το αλλο..
Μα αυτο σου λεω, οτι αυτο που ανεφερες δεν ειναι ο κανονας, αλλα μια περιπτωση. Και να σου αποδειξω γιατι.

Πες οτι εισαι εσυ και 9 φιλες. Και ολες , οταν βλεπετε εναν που αρεσει σε μια απο τις 10, λετε "παναγια μου σιγα τον ομορφο", δλδ τα γουστα σας διαφερουν παρα πολυ. Τωρα ανηγαγε το σε ενα πληθυσμο 1 δισεκατομυριου γυναικων και θα διαπιστωσεις οτι αν ισχυε δε θα υπηρχε καμια κοινη αποδοχη ομορφιας για κανεναν ! Ουτε καν σε καποιο στατιστικα σημαντικο % .

Επομενως η ομορφια ΔΕΝ ειναι τελειως υποκειμενικο θεμα. Το οτι εχετε μια φιλη που εχει περιεργα γουστα, δεν αποδυκνυει κατι. Αυτο σου ειπα.Ελπιζω να εγινε κατανοητο, οτι δεν ειναι ο κανονας να εχουν ολοι περιεργα γουστα. Και μονο το γεγονος οτι σκεφτεστε "αμαν παναγια μου τι του βρισκει" και το λετε καμποσες οχι μια, σημαινει οτι εσεις που το λετε, εχετε περισσοτερο κοινα κριτηρια ομορφιας

ΥΓ: κακια δε σε λεω παντως Ειναι καλες οι νεραιδες
----------------------------------------------------------------------------

Κι εγώ ξαναλέω, ποιός ορίζει το λάθος σε κάτι τόσο υποκειμενικό όσο το ποιος είναι ο σωστός σύντροφος για τον καθένα;
Δεν ειναι και ολα τα κριτηρια τοσο υποκειμενικα ομως, ετσι δεν ειναι ; Αλλο το οτι η ομορφια ειναι υποκειμενικη, ...και αλλο το να μπαινει καθοριστικο κριτηριο.

Το οτι θεωρώ κάτι αρκετά σημαντικό για να διαλέξω ένα σύντροφο, δεν σημαίνει οτι είναι και πρώτη μου προτεραιότητα.
Δε διαφωνω οτι δε το εχεις 1ο στη λιστα. Αλλα απο την αλλη, αμα ειναι καθοριστικο, τοτε η θεση του στη λιστα δεν εχει νοημα, no ? (παντα μιλωντας για το πως σε βλεπει, οχι το αντικειμενικο).

Δεν θέλω να βρω κάποιον που να με θεωρεί ομορφότερη απ'οτι είμαι, διότι δεν θεωρώ οτι υφίσταται γενικά τέτοια έννοια. Θέλω απλά να βρω κάποιον που το γούστο του, ο "τύπος του", συμπίπτει με το πως είμαι.
Πρακτικα, δεν εχουν διαφορα αυτα τα 2. Αν εισαι ο τυπος του, ...εννοειται οτι θα σε βλεπει αλλιως (πιο ομορφη) απο καποιον αλλο. Αυτο ομως δε θα λεγα οτι αποκλειει το να μη σε θεωρει αντικειμενικα κουκλα. Οπου αντικειμενικα = κατα το μεσο ορο γουστων πολλων ανθρωπων. Για να μην μπερδευομαστε.

Αλλωστε αν ειναι μαζι μας...ετσι κι αλλιως θα ναι και επειδη ειμαστε ο τυπος του...οποτε ΟΤΙ και να πει για την ομορφια μας, δε θα πρεπε να μας ενοχλει και τοσο. Ετσι κι αλλιως ποσο να σας ριξει ;! Σας διαλεξε/σας δεχτηκε for god's sake Αμα σας ριξει πια τοσο πολυ, μαλλον υπαρχουν σοβαροτερα προβληματα
.
.
.
.
A και κατι περι της αναλογιας αμαξιων :

Michelle...με το χερι στην καρδια...πες μου....

Name:  1967-VW-Beatle.jpg
Views: 120
Size:  23,6 KB
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  VW%20Beetle.jpg
Εμφανίσεις:  41
Μέγεθος:  15,5 KB

....
......
........

Όνομα:  FerrariF430_22_lg.jpg
Εμφανίσεις:  39
Μέγεθος:  79,8 KB

Όνομα:  4.jpg
Εμφανίσεις:  40
Μέγεθος:  13,6 KB

(και αυτη δε θεωρειται απο τις πιο ωραιες Φεραρι λενε)

Αν παλι διαλεγεις το σκαραβαιο, οκ το δεχομαι, αλλα πιθανως να εισαι ειτε μειοψηφια ειτε εξαιρεση.

....αν και τωρ απου το σκεφτομαι φιλε chaos δεν πρεπει να δινουμε παραδειγματα αυτοκινητων στις γυναικες.

ΕDIT : η εικονα δε γουσταρει να μικρυνει οσο κι αν προσπαθησα

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Γιώργος : 10-10-07 στις 01:01. Αιτία: Σμίκρυνση εικόνων
Παράθεση

Neraida (Bitch...)

Επιφανές Μέλος

H Neraida Twisted Mind... έγραψε στις 19:58, 09-10-07:

Μα αυτο σου λεω, οτι αυτο που ανεφερες δεν ειναι ο κανονας, αλλα μια περιπτωση. Και να σου αποδειξω γιατι.

Πες οτι εισαι εσυ και 9 φιλες. Και ολες , οταν βλεπετε εναν που αρεσει σε μια απο τις 10, λετε "παναγια μου σιγα τον ομορφο", δλδ τα γουστα σας διαφερουν παρα πολυ. Τωρα ανηγαγε το σε ενα πληθυσμο 1 δισεκατομυριου γυναικων και θα διαπιστωσεις οτι αν ισχυε δε θα υπηρχε καμια κοινη αποδοχη ομορφιας για κανεναν ! Ουτε καν σε καποιο στατιστικα σημαντικο % .
ρε συ αλλο ειναι καποιος ομορφος αντικειμενικα και το παραδεχομαι...και αλλο ειναι του γουστου μου!...θα με τρελλανεις εσυ! και ο Νικος Παπαδακης ειναι αντικειμενικα ομορφος...αλλα εγω θα του ριχνα χυλοπιτα!ειναι too black for me! αυτο ειναι γουστο , you know!pffff!

Επομενως η ομορφια ΔΕΝ ειναι τελειως υποκειμενικο θεμα.
μα εγω δεν ειπα οτι ειναι....εγω ειπα οτι υπαρχει ο αντικειμενικα ομορφος..εδω δε διαφωνουμε..αλλα οτι το γουστο ειναι ΥΠΟΚΕΙΜΕΝΙΚΟ.
δεν καταλαβαινω γιατι δεν με αντιλαμβανεσαι...

Το οτι εχετε μια φιλη που εχει πειρεργα γουστα, δεν αποδυκνυει κατι.

ολοι περιεργα γουστα εχουμε.....αν κατσεις και το σκεφτεις καλα...κατι που σε εμεις βρισκουμε νορμαλ σε καποιον, καποιος αλλος θα το βρει αμπνορμαλ!

Αυτο σου ειπα.Ελπιζω να εγινε κατανοητο, οτι δεν ειναι ο κανονας να εχουν ολοι περιεργα γουστα.
Και μονο το γεγονος οτι σκεφτεστε "αμαν παναγια μου τι του βρισκει" και το λετε καμποσες οχι μια, σημαινει οτι εσεις που το λετε, εχετε περισσοτερο κοινα κριτηρια ομορφιας

μπα δε θα το ελεγα αυτο..απλα το πλεον αθλιο βγαζeι ματι....το θεμα ομως δεν ειναι τι βλεπουμε εμεις....αλλα ΕΚΕΙΝΗ που ειναι μαζι του! Σε αυτην αρεσει....εκει ερχεται και το προσωπικο γουστο. Και σου λεω ξανα...οσο φαν και να εισαι των μελετων...το παραδειγμα που εδωσα ειναι περα απο συνηθες στην κοινωνια μας...

ΥΓ: κακια δε σε λεω παντως Ειναι καλες οι νεραιδες
δεν ξερω..αλλα εχω την εντυπωση πως μαζι μιλαμε...χωρια καταλαβαινομαστε....

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Neraida : 09-10-07 στις 20:12.
Παράθεση

Idril

Πολύ δραστήριο μέλος

Το avatar του χρήστη Idril
H Idril αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 35 ετών . Έχει γράψει 530 μηνύματα.

H Idril (in a world of magnets but no miracles) έγραψε στις 19:58, 09-10-07:

Δε μπορώ να καταλάβω γιατί τόση διαφωνία στο θέμα, εμένα μου φαίνεται πολύ απλό! Προφανώς δεν περιμένω ο άλλος να θεωρεί ότι ειμαι η πιο ωραία γυναίκα στον κοσμο (γιατί αν πιστεύει κατι τέτοιο είναι γκαβός!) αλλά δε με νοιάζει καθόλου αυτό αρκεί στοιχειωδώς να του αρέσω όπως είμαι (όπως είμαι κανονικά, όχι μετά από δύο ώρες σοβαντίσματος στον καθρέφτη, για να εξηγούμαστε!).

Ακριβώς όπως εγώ δεν κρίνω τον άλλο με βάση την εμφάνιση ελπίζω ότι και ο άλλος θα με κρίνει με βάση τα (όποια τελοσπάντων) άλλα καλά έχω - τα οποία στην τελική μάλλον θα τα έχω πάντα ενώ την ομορφιά ακόμα κι αν την είχα δε θα έμενε και για πολλά χρόνια ακόμα! Η εξωτερική ομορφιά είναι κάτι που ποτέ δεν θεωρούσα ιδιαίτερα σημαντικό, ούτε σε μένα ούτε στους άλλους και ποτέ δεν κατάλαβα αυτό το ατέλειωτο κηνύγι της λεπτομέρειας και το άγχος για το πώς θα διορθωθούν οι (συχνά ανύπαρκτες!) ατέλειες που έχουν τα περισσοτερα κορίτσια που ξέρω.

Από την άλλη βέβαια εγώ πάντα ήμουν λίγο αγοροκόριτσο και έχω και μια τάση να υπεραπλουστεύω κάποια πράγματα. Ίσως το έχω πληρωσει το ότι δεν ασχολούμαι ιδιαίτερα με την εμφάνισή μου αλλά σε καμιά περίπτωση δεν το μετανιώνω και όπως είπε και η θεά Γαλάνη - Σ'όποιον αρέσουμε! Πολύ περισσότερο άλλωστε σ'αυτόν που ισχυρίζεται ότι μας αγαπά!

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Idril : 09-10-07 στις 20:07.
Παράθεση

Lorien

Επιφανές Μέλος

O Lorien έγραψε στις 20:06, 09-10-07:

Neraida μια χαρα καταλαβαινομαστε. Απλα εσυ διαφωνεις στο παρακατω :

" Αυτο σου ειπα.Ελπιζω να εγινε κατανοητο, οτι δεν ειναι ο κανονας να εχουν ολοι περιεργα γουστα.Και μονο το γεγονος οτι σκεφτεστε "αμαν παναγια μου τι του βρισκει" και το λετε καμποσες οχι μια, σημαινει οτι εσεις που το λετε, εχετε περισσοτερο κοινα κριτηρια ομορφιας"

και πιστευεις οτι : "μπα δε θα το ελεγα αυτο..απλα το πλεον αθλιο βγαζι ματι..."

Το οποιο ομως δεν αποκλειει αυτο που ειπα εγω. Ναι οι αθλιοι βγαζουν ματι. Αλλα αν ΟΛΟΙ ειχαμε περιεργα γουστα, τοτε δε θα υπηρχαν ανθρωποι που θεωρουνται ομορφοι απο μια πλειοψηφια. Ομως υπαρχουν....
----------------------------------------------------------------------------

Idril : εσυ καλα τα λες, αλλα φαινεται οτι πριν μπουνε 2 κωλοπαιδα εδω μεσα (αγορακια, ναι) η πλειοψηφια των γυναικων ειχε γραψει αποψεις πιο μακρυνες απο τη δικη σου

Παράθεση

Neraida (Bitch...)

Επιφανές Μέλος

H Neraida Twisted Mind... έγραψε στις 20:17, 09-10-07:

Το οποιο ομως δεν αποκλειει αυτο που ειπα εγω. Ναι οι αθλιοι βγαζουν ματι. Αλλα αν ΟΛΟΙ ειχαμε περιεργα γουστα, τοτε δε θα υπηρχαν ανθρωποι που θεωρουνται ομορφοι απο μια πλειοψηφια. Ομως υπαρχουν....
εσυ επιμενεις στην αντικειμενικη ομορφια....η οποια σου λεω ειναι παραδεκτη....και δεν εννοεις να καταλαβεις οτι αυτο που εχει σημασια ειναι το προσωπικο γουστο του καθενος...

εδω διαφωνουμε...και οχι καπου αλλου.....

Παράθεση

Subject to change (Λία)

Founder

H Subject to change έγραψε στις 20:38, 09-10-07:

Πρακτικα, δεν εχουν διαφορα αυτα τα 2. Αν εισαι ο τυπος του, ...εννοειται οτι θα σε βλεπει αλλιως (πιο ομορφη) απο καποιον αλλο. Αυτο ομως δε θα λεγα οτι αποκλειει το να μη σε θεωρει αντικειμενικα κουκλα. Οπου αντικειμενικα = κατα το μεσο ορο γουστων πολλων ανθρωπων. Για να μην μπερδευομαστε.
Πότε είπα άνθρωπε μου οτι θέλω να με θεωρεί αντικειμενικά κούκλα;;
Για τα γούστα του είπα (πολλάκις) οτι θέλω να με θεωρεί κούκλα, τι πιστεύει οτι είμαι αντικειμενικά ποσώς με ενδιαφέρει. Κι εγώ ξέρω απο αυτά που βλέπω οτι ο Brad Pitt θεωρείται αντικειμενικά ωραίος, αλλά εμένα μου φαίνεται χάλια!

A και κατι περι της αναλογιας αμαξιων :

Michelle...με το χερι στην καρδια...πες μου....

....
......
........

(και αυτη δε θεωρειται απο τις πιο ωραιες Φεραρι λενε)

Αν παλι διαλεγεις το σκαραβαιο, οκ το δεχομαι, αλλα πιθανως να εισαι ειτε μειοψηφια ειτε εξαιρεση.

....αν και τωρ απου το σκεφτομαι φιλε chaos δεν πρεπει να δινουμε παραδειγματα αυτοκινητων στις γυναικες.

ΕDIT : η εικονα δε γουσταρει να μικρυνει οσο κι αν προσπαθησα
Απο αυτά, το δεύτερο το θεωρώ το πιο ωραίο, τα υπόλοιπα μπλιάχ, ειδικά το τρίτο και το τέταρτο έχουν αυτό το "αεροδυναμικό" στυλ που μου φαίνεται απαίσιο. Το πρώτο δεν μου πολυαρέσει, πολύ παλιομοδίτικο. Το δεύτερο είναι και μοντέρνο, και γλυκούλι και όμορφο. Πάντως δεν μου αρέσει το κόκκινο χρώμα στα αυτοκίνητα, προτιμώ ένα λαχανί (ειδικά λαχανί Beetle που έχω δει είναι κουκλί).

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Γιώργος : 10-10-07 στις 01:02. Αιτία: Σμίκρυνση εικόνων στο quote.
Παράθεση

Lorien

Επιφανές Μέλος

O Lorien έγραψε στις 21:01, 09-10-07:

εσυ επιμενεις στην αντικειμενικη ομορφια....η οποια σου λεω ειναι παραδεκτη....και δεν εννοεις να καταλαβεις οτι αυτο που εχει σημασια ειναι το προσωπικο γουστο του καθενος...

εδω διαφωνουμε...και οχι καπου αλλου.....
Ποιος ειπε οτι δε το καταλαβαινω. Σαφως και το γουστο εχει τον 1ο λογο. Εγω διορθωσα την εκτιμηση σου οτι ΟΛΟΙ εχουμε περιεργα γουστα.
========================

Μichelle : μπλιαχ αυτα τα σεξυ αεροδυναμικα σχηματα ;;; ...... και λαχανννιιι σκαραβαιο ;;;
Οκ ΟΝΤΩΣ εισαι στην ακρη της καμπυλης gauss περι γουστων

Καποιος πρεπει να κανει μια ερευνα σε αυτο το θεμα, εχει ενδιαφερον !

Παράθεση

Phoebe (Κομπάρσα α)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη Phoebe
H Κομπάρσα α αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών , επαγγέλεται Αεροσυνοδός και μας γράφει απο Νότιος Αμερική (Αμερική). Έχει γράψει 1,213 μηνύματα.

H Phoebe , call me Snake, έγραψε στις 21:13, 09-10-07:

Να πω και εγω κατι σχετικο- ασχετο;;;

Και εμενα το δευτερο μου αρεσει. Σε κοκκινο !

Παράθεση

Lorien

Επιφανές Μέλος

O Lorien έγραψε στις 21:22, 09-10-07:

Phoebe....δε βοηθας !

Καλα το πα , κακο παραδειγμα τα αυτοκινητα. Θα παρομοιασουμε καμια απο σας με Φεραρι ...και θα μας χωρισετε !

Παράθεση

adespoto

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη adespoto
H adespoto αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών , επαγγέλεται Εκπαιδευτικός και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 1,321 μηνύματα.

H adespoto ειμαι ερωτευμένη!!!! έγραψε στις 23:51, 09-10-07:

Εμένα πάλι μου αρέσει ο Σκαραβαίος, κλασσικό και συλλεκτικό κομμάτι.

Ακόμα και το αμάξι το επιλέγει κανείς με κριτήριο το λόγο για τον οποίο θέλει να το χρησιμοποιήσει

Παράθεση

Lorien

Επιφανές Μέλος

O Lorien έγραψε στις 02:27, 10-10-07:

Kατι μου λεει οτι αν παμε αντι για αυτοκιητα σε ....τσαντες, εμεις οι αντρες δε θα τα παμε καλυτερα Still, πιστευω οτι κρινοντας την ομορφια μονο, ακομα και στις γυναικες η πλειοψηφια θα διαλεξει ενα εντυπωσιακο αυτοκινητο απο ενα cute. (αν και δε τον κοβω κιολας )

Anyway, 2 σχετικα αρθρακια :

Hormones converge for couples in love

Men who were in love had lower levels of the male sex hormone testosterone - linked to aggression and sex drive - than the other men. Love-struck women, in contrast, had higher levels of testosterone than their counterparts, the team will report in Psychoneuroendocrinology."Men, in some way, had become more like women, and women had become like men,"
.....
Bartels's team has found that when people look at their lovers, the neural circuits that are normally associated with critical social assessment of other people are suppressed (Neuroimage, vol 21, p 1155).
READ IT HERE

Why I Hate Beauty
Men are barraged with images of extraordinarily beautiful and unobtainable women in the media, making it difficult for them to desire the ordinarily beautiful. READ IT HERE

Why do women care less about looks than men?

One answer : Here

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Lorien : 10-10-07 στις 02:59.
Παράθεση

Neraida (Bitch...)

Επιφανές Μέλος

H Neraida Twisted Mind... έγραψε στις 12:56, 10-10-07:

Ποιος ειπε οτι δε το καταλαβαινω. Σαφως και το γουστο εχει τον 1ο λογο. Εγω διορθωσα την εκτιμηση σου οτι ΟΛΟΙ εχουμε περιεργα γουστα.

χαιρομαι που επιτελους συμφωνησες...αυτο ηταν το θεμα μας αλλωστε...

...τωρα οσον αφορα στα περιεργα γουστα...αστο...ειναι αλλο θεμα!

Παράθεση

Oralee (Κωνσταντίνα)

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Oralee
H Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 38 ετών και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 5,264 μηνύματα.

H Oralee living, laughing and loving, έγραψε στις 13:03, 10-10-07:

Εγώ πάντως θα πάρω την Φερράρι σε κόκκινο μάλιστα, ευχαριστώ!

Παράθεση

Great Chaos (Όττο)

Επιφανές Μέλος

O Great Chaos I took a wrong turn in the Freak Parade έγραψε στις 14:00, 10-10-07:

Όταν έγραψα "τα οποία μπορεί να είναι και λάθος στην τελική", εννοούσα για λάθος για κάποιον άλλον, ή ακόμα και για μένα σε διαφορετική φάση (πχ στα 60 μου μπορεί να έχω άλλα κριτήρια και να θεωρώ τα τωρινά λάθος).
Το λάθος το κρίνει το αποτέλεσμα. Εγώ κάνω μία υπόθεση, δεν σημαίνει ότι μπορώ να σου επιβάλω την άποψή μου. Με βάση τη δική μου εμπειρία, μερικές φορές το κακό αποτέλεσμα είναι προβλέψιμο, οπότε καλά θα είναι να προλαμβάνουμε παρά να θεραπεύουμε.

Εδώ απάντησε ο Λόρυ, το αυτό θ' απαντούσα κι εγώ (με κάλυψε ο συνάδελφος κύριε πρόεδρε)

Προσωπικά, θεωρώ την ομορφιά αρκετά υποκειμενική, και αυτό μου το επιβεβαιώνουν όσες εμπειρίες είχα μέχρι τώρα. Δεν θέλω να βρω κάποιον που να με θεωρεί ομορφότερη απ'οτι είμαι, διότι δεν θεωρώ οτι υφίσταται γενικά τέτοια έννοια. Θέλω απλά να βρω κάποιον που το γούστο του, ο "τύπος του", συμπίπτει με το πως είμαι. Εξωτερικά και εσωτερικά.
Αυτό βάζει τα πράγματα σε πιο σωστή βάση και θα συμφωνήσω με το σκεπτικό σου.

Άρα σύμφωνα με τα λεγόμενα σου, ο σύντροφος μου επι 3 χρόνια με παραμυθιάζει Το έμαθα κι αυτό
Ανάγκη για επιβεβαίωση είναι να θέλω να βρω κάποιον που να ταιριάζουμε;
Μην προσωποποιείς λέμεεεεεε...

Ε ναι λοιπόν, ΔΕΝ μου αρέσει η Ferrari, ούτε τα περισσότερα αυτοκίνητα που αρέσουν στο μέσο όρο. Και ναι, θεωρώ το Beetle πιο ΟΜΟΡΦΟ. Σου είναι τόσο δύσκολο να δεχτείς οτι υπάρχουν άνθρωποι με διαφορετικά αισθητικά κριτήρια; Μάλλον γι'αυτό διαφωνείς τόσο μαζί μου.
Και κάποιου μπορεί να του φαίνεται άσχημος ο Παρθενώνας. Για τη συντριπτική όμως πλειοψηφία των μελετητών, η αρμονία και η συμμετρία του αντανακλά το ιδεατό της ομορφιάς. Το ίδιο νιώθει και η συντριπτική πλειοψηφία των απλών επισκεπτών. Κάτι ξέρει λοιπόν ο Λόρυ που είπε για την Γκαουσιανή καμπύλη και τα άκρα της.

Αν ήθελες να έχεις περάσει με πολύ καλή σειρά, θα ξανάδινες ή θα δήλωνες άλλη σχολή. Αυτό λέω, δεν μου αρκεί να με "δεχτεί" απλώς ο σύντροφος μου
Αν το είχα κάνει αυτό, θα είχα ξοδέψει ένα χρόνο από τη ζωή μου απλά από ματαιοδοξία. Μέχρι και η μάνα μου θα μ' έλεγε ψωνάρα (όχι ότι δε με λέει, απλά είναι το φυσιολογικό μας στην οικογένεια).
"Ας με λένε Σεραφίνα κι ας πεθαίνω από την πείνα" έλεγε η γιαγιά μου (μη με ρωτήσετε τι είναι η Σεραφίνα, κάποια μεγαλόσχημη κι αρχοντική απ' ότι κατάλαβα). Αυτό ακριβώς λέω κι εγώ.

Αρχική Δημοσίευση από Idril
Δε μπορώ να καταλάβω γιατί τόση διαφωνία στο θέμα, εμένα μου φαίνεται πολύ απλό! Προφανώς δεν περιμένω ο άλλος να θεωρεί ότι ειμαι η πιο ωραία γυναίκα στον κοσμο (γιατί αν πιστεύει κατι τέτοιο είναι γκαβός!) αλλά δε με νοιάζει καθόλου αυτό αρκεί στοιχειωδώς να του αρέσω όπως είμαι (όπως είμαι κανονικά, όχι μετά από δύο ώρες σοβαντίσματος στον καθρέφτη, για να εξηγούμαστε!).

Ακριβώς όπως εγώ δεν κρίνω τον άλλο με βάση την εμφάνιση ελπίζω ότι και ο άλλος θα με κρίνει με βάση τα (όποια τελοσπάντων) άλλα καλά έχω - τα οποία στην τελική μάλλον θα τα έχω πάντα ενώ την ομορφιά ακόμα κι αν την είχα δε θα έμενε και για πολλά χρόνια ακόμα! Η εξωτερική ομορφιά είναι κάτι που ποτέ δεν θεωρούσα ιδιαίτερα σημαντικό, ούτε σε μένα ούτε στους άλλους και ποτέ δεν κατάλαβα αυτό το ατέλειωτο κηνύγι της λεπτομέρειας και το άγχος για το πώς θα διορθωθούν οι (συχνά ανύπαρκτες!) ατέλειες που έχουν τα περισσοτερα κορίτσια που ξέρω.

Από την άλλη βέβαια εγώ πάντα ήμουν λίγο αγοροκόριτσο και έχω και μια τάση να υπεραπλουστεύω κάποια πράγματα. Ίσως το έχω πληρωσει το ότι δεν ασχολούμαι ιδιαίτερα με την εμφάνισή μου αλλά σε καμιά περίπτωση δεν το μετανιώνω και όπως είπε και η θεά Γαλάνη - Σ'όποιον αρέσουμε! Πολύ περισσότερο άλλωστε σ'αυτόν που ισχυρίζεται ότι μας αγαπά!
Επιτέλους, αυτό που ήθελα να πω και δεν μου έβγαινε. Μπράβο αγαπητή μου, με ξελάσπωσες. Ευτυχώς που είσαι "αγοροκόριτσο", γιατί φαίνεται πως η ανδρική σκοπιά είναι διαφορετική και οι γυναίκες άδικα αυτομαστιγώνονται. Δεν είναι πάντα λάθος οι άνδρες σε όλα.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Great Chaos : 10-10-07 στις 14:29.
Παράθεση

Subject to change (Λία)

Founder

H Subject to change έγραψε στις 15:32, 10-10-07:

Μα δεν λέμε κάτι διαφορετικό. Φαντάζομαι οτι όσο πιο όμορφη αντικειμενικά είναι κάποια, τόσο πιο μακριά απο τα άκρα της καμπύλης του Gauss θα είναι αυτοί που τη θεωρούν κουκλάρα. Όμως πάντα θα υπάρχουν, ακόμα κι αν αντικειμενικά είναι χάλια.
Οπότε I guess, αν κάποια θέλει να τη θεωρεί κουκλάρα ο σύντροφος της, όσο πιο αντικειμενικά ωραία είναι, τόσο μεγαλύτερο το πλήθος ανδρών απο τους οποίους μπορεί να επιλέξει. Πάντα υπάρχουν όμως, οπότε ακόμα κι αν ήμουν σαν τη Μόμα στο Nip/Tuck δεν νομίζω να είναι ουτοπικό αυτό που θέλω -μεταξύ άλλων- απο ένα σύντροφο Αν μη τι άλλο, δεν είμαι σαν τη Μόμα
Δεν είναι πάντα λάθος οι άνδρες σε όλα.
Που είπα οτι είναι λάθος οι άντρες σε κάτι; (εκτός απο τις επιλογές αυτοκινήτων τους )

Παράθεση

Great Chaos (Όττο)

Επιφανές Μέλος

O Great Chaos I took a wrong turn in the Freak Parade έγραψε στις 17:33, 10-10-07:

Έχει γίνει έρευνα και βγήκε ότι το αυτοκίνητο στην οικογένεια το διαλέγει κατ' ουσίαν η γυναίκα. Μάλλον ή εμείς έχουμε κακές επιλογές, ή εσείς έχετε πολύ βαριά παντόφλα... εεε πειστικά επιχειρήματα ήθελα να πω

Παράθεση

Lorien

Επιφανές Μέλος

O Lorien έγραψε στις 21:57, 10-10-07:

Κριτηρια αγορας αυτοκινητου ανδρα :

ομορφια,
να ειναι σεξυ,
κινητηρας,
αξιοπιστια,
επιδοσεις,
να χωράει υπερσυμπιεστης μεσα

Κριτηρια αγορας αυτοκινητου γυναικας :

να ειναι ζουμπουλουνουλινι ( = cute )
να παιρνει καθισμα μωρου
να παρακαρεται ευκολα

Ε συγνωμη, αλλα χρειαζοταν

Να ρωτησω κατι : οι κοπελες απαντησαν οτι θα τις ενοχλουσε πολυ και ισως χωριζαν, τι ηλικιων ειναι ; Ετσι να δουμε τι δειγμα εχουμε δλδ.

Αν γινοταν το αντιστροφο, οι αντρες θα ενοχλουνταν τοσο ;

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Κακή Επιρροή (Αναστασία)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Κακή Επιρροή
H Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 6,729 μηνύματα.

H Κακή Επιρροή εχμ... είπε γεια ...κι έγραψε στις 06:51, 11-10-07:

Να ρωτησω κατι : οι κοπελες απαντησαν οτι θα τις ενοχλουσε πολυ και ισως χωριζαν, τι ηλικιων ειναι ; Ετσι να δουμε τι δειγμα εχουμε δλδ.

Αν γινοταν το αντιστροφο, οι αντρες θα ενοχλουνταν τοσο ;
αν πατήσεις πάνω στο νούμερο των ψήφων κάποιας επιλογής θα σου ανοίξει παράθυρο και θα δεις ποιο μέλος ψήφισε ποια επιλογή καθότι είναι ορατή η ψηφοφορία... από κει θα δεις ότι δεν υπάρχει θέμα ηλικίας μιας που διαφόρων ηλικιών γυναίκες νοιώθουν το ίδιο πράγμα (κι εγώ μαζί)

αν γινόταν το αντίστροφο, όχι οι άντρες δεν θα ενοχλούνταν τόσο...
δεν τίθεται καν θέμα σύγκρισης όμως μιας που οι άντρες με τις γυναίκες σε πάρα πολλά ζητήματα (ευτυχώς για όλους μας) έχουν εντελώς διαφορετικό τρόπο λειτουργίας και σκέψης. Διαφορετικά ερεθίσματα δίνουν διαφορετικά συναισθήματα στα δύο φύλα..

ο άντρας θα ενοχλούνταν όμως πάρα πολύ και ίσως να χώριζε αν η κοπέλα του έκανε κάποια γρατζουνιά στο καλογυαλισμένο αμάξι του στην προσπάθεια της να το παρκάρει έξω απ το HONDO παρόλο που αυτός της είπε να μην το κουνήσει...( παράδειγμα φυσικά μην το πάρεις τοις μετρητοίς, απλά για να καταλάβεις τι θέλω να πω) ενώ η γυναίκα θα κοίταγε την γρατζουνιά στο πλάι του αυτοκινήτου της, αναρωτόμενη... so fu****g what?... με το σπινθιροβόλο βλέμμα ενός ροφού που αντικρίζει για πρώτη φορά ψαροντουφεκά και θα της ήταν φυσικά... παντελώς αδιάφορο.
(αυτό σε γενικές γραμμές οκ?)

Παράθεση

Isiliel (Φεγγάρω)

Επιφανές Μέλος

H Isiliel Salus populi suprema lex esto έγραψε στις 10:34, 11-10-07:

Πάντως, δεν πιστεύω πως γίνονται εύκολα τέτοιου τύπου ερωτήσεις μεταξύ συντρόφων.

Δε θυμάμαι να ρώτησα ποτέ:
-Αγάπη μου, είμαι ή δεν είμαι η ομορφότερη στον κόσμο?
(Καθρέφτη καθρεφτάκι μου ποιά είναι η ομορφότερη στη χώρα?)

Γι' αυτό τα μάτια λένε περισσότερα απ' τις λέξεις σε τέτοιες ανησυχίες...

Παράθεση

Lorien

Επιφανές Μέλος

O Lorien έγραψε στις 11:39, 11-10-07:

KE : οπως το λες ειναι. Γιατι πιστευεις οτι θα υπαρχει αυτη η διαφορα ομως ; Που οφειλεται ;

Παράθεση

Κακή Επιρροή (Αναστασία)

Επιφανές Μέλος

H Κακή Επιρροή εχμ... είπε γεια ...κι έγραψε στις 13:06, 11-10-07:

KE : οπως το λες ειναι. Γιατι πιστευεις οτι θα υπαρχει αυτη η διαφορα ομως ; Που οφειλεται ;
δεν είμαι σίγουρη... ικάζω όμως ότι έχει να κάνει με τους εγκεφαλικούς νευρώνες...
για τον ίδιο λόγο που οι (περισσότερες) γυναίκες σκέφτονται λιγότερες φορές μέσα στη μέρα το σεξ απ ότι "τα νύχια τους θέλουν πάλι μανικιούρ"
για τον ίδιο λόγο που οι (περισσότεροι) άντρες σκέφτονται λιγότερες φορές μέσα στη μέρα το πως θα κάνουν την γυναίκα/κοπέλα τους να χαμογελάσει απ ότι "τι θα κάνει ο ομάδα τους φέτος στο πρωτάθλημα"

δεν υπάρχουν απαντήσεις για όλα μωρέ...
είμαστε απλά διαφορετικά υπέρχοχα πλάσματα και οι μεν και οι δε

Παράθεση

Isiliel (Φεγγάρω)

Επιφανές Μέλος

H Isiliel Salus populi suprema lex esto έγραψε στις 13:09, 11-10-07:

...every man and every woman is a star...

...πάντως δεν κάνω μανικούρ..

Παράθεση

Κακή Επιρροή (Αναστασία)

Επιφανές Μέλος

H Κακή Επιρροή εχμ... είπε γεια ...κι έγραψε στις 13:12, 11-10-07:

Αρχική Δημοσίευση από Isiliel
...every man and every woman is a star...

...πάντως δεν κάνω μανικούρ..
σταμάτα μαρή εσύ αμέσως
εγώ κάνω! κι όμως σκέφτομαι πιο συχνά το σεξ
παραδείγματα για να γίνω κατανοητή έδωσα η γυναίκα

Παράθεση

Great Chaos (Όττο)

Επιφανές Μέλος

O Great Chaos I took a wrong turn in the Freak Parade έγραψε στις 16:04, 11-10-07:

Αποκλείεται πάντως να είναι οι νευρώνες, ή αλλιώς εγώ είμαι ερμαφρόδιτος...
Σκέφτομαι πάντα πώς να κάνω την εκάστοτε γυναίκα μου (γυναίκα είπα όχι σύζυγο μην χαίρεστε) να χαμογελάει και μάλιστα πολλές φορές τη μέρα. Αυτό είναι το μοτό μου: "Μωρό μου θέλω πάντα να γελάς". Όσο για την ομάδα μου...Το να πάρει ο Άρης πρωτάθλημα ούτε να το διανοηθώ ο σκώληξ δεν μπορώ. Άσε που έχω να πάω στο γήπεδο από το 1988!!!

Το αυτοκίνητό μου...Αν δεις πόσες γρατζουνιές έχει επάνω και πόσα so fucking what? έχω πει...Άκυρες αυτές οι διαφορές.

Όσο για τα νύχια σας... Καλύτερα να σκέφτονται οι γυναίκες συχνότερα το σεξ, όπως λέει η Κουέ, γιατί στο τέλος θα φτάσουν να τρώνε τα νύχια τους από τη στεναχώρια

Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Βρείτε παρόμοια

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους