Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 66,093 εγγεγραμμένα μέλη και 2,388,057 μηνύματα σε 74,650 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα

Καλώς ήρθατε στο e-steki!

Εγγραφή Βοήθεια

[Γυναίκες] Σαλόνι ομορφιάς

έλπις20

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη έλπις20
H έλπις20 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 22 ετών . Έχει γράψει 134 μηνύματα.

H έλπις20 έγραψε στις 22:25, 12-04-13:

3ερετε κανενα πολυ καλο ινστιτουτο ομορφιας στο πειρaia?θελω να παω μολις τελειωσω το σχολειο σε ενα καλο να μ κανει καθαρισμο προσωπο και καποια μασκα να ελαχιστοποιηθουν τα σπυρια

η αθηνα?

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 4 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη venividivici : 13-04-13 στις 10:06. Αιτία: merge- συνεχόμενα μηνύματα
0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Δαλιδά (Cortana)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Δαλιδά
H Cortana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Σεφ . Έχει γράψει 4,221 μηνύματα.

H Δαλιδά έγραψε στις 00:06, 13-04-13:

Αν έχεις βαριά ακμή, ίσως πρέπει πρώτα να πας σε δερματολόγο.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 4 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Pequeño

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Pequeño
H Pequeño αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,761 μηνύματα.

H Pequeño έγραψε στις 11:28, 14-04-13:

Πριν λίγο καιρό σας είχα ρωτήσει τι μπορώ να κάνω με το λιπαρό πρόσωπο και μου είχατε πει, αλλά τα είχα ξεχάσει γιατί δεν είχα λεφτά.
Οπότε ξανάρωτάω, κοριτσάκια μου, θέλω να μου πείτε τι γνωρίζεται για τις μάσκες αργίλου (που μπορώ να βρω σκόνη, πως την φτιάχνω, πόσο την κρατάω στο πρόσωπο, γενικά τα πάντα, τα πάντα, τα πάντα!), επίσης υπάρχει κάποια που έχει ευαίσθητο δέρμα και χρησιμοποιεί φυσικά σαπούνια; Εγώ ρε κορίτσια ούτε αφρόλουτρο στο σώμα δεν αντέχω, κατευθείαν βγάζω σπυράκια και μπιμπίκια, μόνο φυσικό σαπουνάκι χρησιμοποιώ, αλλά στο πρόσωπο με ξηραίνει πάρα πολύ, δηλαδή θα καθαρίσω το πρόσωπο μου το βραδάκι, θα είναι ξερό το πρόσωπο μου για κανένα 2ωρο και την ώρα που θα πέσω για ύπνο θα αρχίσει να παράγει λιπαρότητα το δέρμα και το πρωί ξυπνάω και είναι χάλια το πρόσωπο μου, οπότε κανένα σαπουνάκι γνωρίζεται;
Επίσης, τώρα άρχισα να έχω θέμα και με το μακιγιάζ, και παλιότερα είχα αλλά όχι τόσο, πλέον δεν υποφέρεται.
Θα περιποιηθώ και θα καθαρίσω το πρόσωπο μου, θα βαφτώ όλο διάθεση, θα βγω και μέσα σε 1 ώρα (και πολύ λέω!) επικρατεί ένα χάος στο πρόσωπο μου, οπότε μήπως γνωρίζεται και τίποτα μεικ- απ για λιπαρό δέρμα; ή κανένα κολπάκι για λιπαρά δέρματα;

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Ντίνα951

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Ντίνα951
H Ντίνα951 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 22 ετών , επαγγέλεται Αισθητικός και μας γράφει απο Αίγινα (Αττική). Έχει γράψει 33 μηνύματα.

H Ντίνα951 έγραψε στις 11:55, 16-04-13:

καλο θα ηταν να πας σε εναν δερματολογο για να σου λυσει μια και καλη αυτο το προβλημα!!

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

~Melania~ (Insomnia ♥)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη ~Melania~
H Insomnia ♥ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Στρατιωτικός και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 2,784 μηνύματα.

H ~Melania~ ஜீBelieve me when I say...I loυe yoυ... έγραψε στις 12:38, 16-04-13:

Αγαπημένες συντρόφισσες,
Θα ήθελα να κάνω μια ερώτηση Έχω ένα θέμα εδώ και 1 χρόνο και θα ήθελα να ρωτήσω άμα κάποια μπορεί να μου προτείνει κάτι άλλο. Επειδή έχω την συνήθεια να στηρίζω τα χέρια μου στους αγκώνες, είναι πλέον μαυρισμένοι. Κάπου μου είχαν προτείνει να τους τρίψω με λεμόνι ή και με κρέμα κάθε μέρα, αλλά δεν έχει πιάσει κανένα από τα δύο. Κάποια που περνάει το ίδιο;

Παράθεση

christinelle

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη christinelle
H christinelle αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Ελευσίνα (Αττική). Έχει γράψει 1,793 μηνύματα.

H christinelle δεν είχε τι να κάνει και έγραψε στις 15:10, 16-04-13:

To είχα παλιά αυτό στους αγκώνες και τα γόνατα. Εγγυημένη λύση: μετά το μπάνιο θα βάζεις baby oil και θα κάνεις λίγο μασαζ να απορροφηθεί. Θα συνεχίσεις να το κάνεις κάθε μέρα μέχρι να δεις αποτέλεσμα και μετά θα το κάνεις πιο αραιά για συντήρηση. Δουλεύει 100%.

Για τη λίγδα στη μούρη δεν μπορείς να κάνεις κάτι να σταματήσει, είναι στις εργοστασιακές προδιαγραφές. Μετά τα 40-45 θα αρχίσει να ελαττώνεται. Μέχρι τότε θα σου πω εγώ τι κάνω και δες αμα σε βολέψει.
Χρησιμοποιώ μια φορά τη μέρα (δεν κάνει παραπάνω) ένα καθαριστικό (6 ευρώ έχει, ευρείας από σούπερ μάρκετ) και άλλη μια-δύο φορές πλένω το πρόσωπό μου μόνο με νερό (πάλι δεν κάνει να το πλένεις πολύ συχνά, αλλά αμα έχω κάπου να πάω δεν γίνεται αλλιώς). Αμέσως μετά βάζω μια ελαφριά ενυδατική αν νιώθω το δέρμα να τραβάει και έτσι το δέρμα δεν παράγει τρελή λαδίλα για να αναπληρώσει.
Για το μακιγιάζ τώρα, βάζω ενυδατική με χρώμα αντί για make-up και από πάνω πούδρα για λιπαρά δέρματα (είναι ακριβούτσικα αυτά που βάζω, αλλά λογικά θα έχει αντίστοιχα φτηνότερα). Κάθε 2 ώρες περίπου περνάω το πρόσωπό μου με ένα χαρτομάντιλο για να φύγει η ΕΛΑΪΣ και αν χρειαστεί ξαναπερνάω ελάχιστη πούδρα. Επειδή είμαι πολύ λιπαρή και μου μπαίνει στα μάτια η λαδίλα, βάζω και στα βλέφαρα πούδρα.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη christinelle : 16-04-13 στις 15:18.
2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

whitelioness (Porcupine)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη whitelioness
H Porcupine αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,087 μηνύματα.

H whitelioness any pathetic cuties out there? έγραψε στις 18:19, 16-04-13:

ποια ενυδατικη με χρωμα και πουδρα παιρνεις christinelle?

*ψαχνοντας τν εγγυηση κατασκευαστη*

Παράθεση

venividivici

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη venividivici
H venividivici αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 16,737 μηνύματα.

H venividivici έγραψε στις 19:19, 16-04-13:

Αρχική Δημοσίευση από ~Melania~
Αγαπημένες συντρόφισσες,
Θα ήθελα να κάνω μια ερώτηση Έχω ένα θέμα εδώ και 1 χρόνο και θα ήθελα να ρωτήσω άμα κάποια μπορεί να μου προτείνει κάτι άλλο. Επειδή έχω την συνήθεια να στηρίζω τα χέρια μου στους αγκώνες, είναι πλέον μαυρισμένοι. Κάπου μου είχαν προτείνει να τους τρίψω με λεμόνι ή και με κρέμα κάθε μέρα, αλλά δεν έχει πιάσει κανένα από τα δύο. Κάποια που περνάει το ίδιο;
50 γραμμάρια γλυκερίνη
25 γραμμαρια χυμός λεμονιού
και 12 γραμμαρια οξυζενέ
Τα ανακατευουμε καλα μεσα σε ενα μπουκαλάκι και
τριβουμε τους αγκώνες αλλά και τις φτέρνες!
Δυο φορές την ημέρα!

Παράθεση

έλπις20

Αποκλεισμένος χρήστης

H έλπις20 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 22 ετών . Έχει γράψει 134 μηνύματα.

H έλπις20 έγραψε στις 19:17, 17-04-13:

εχει καμια σας δοκιμασει την εταιρια md professionel?to make up της ειναι καλο?

Παράθεση

Pequeño

Τιμώμενο Μέλος

H Pequeño έγραψε στις 19:55, 17-04-13:

Αρχική Δημοσίευση από Ντίνα951
καλο θα ηταν να πας σε εναν δερματολογο για να σου λυσει μια και καλη αυτο το προβλημα!!
Έχω πάει συνολικά σε 6 δερματολόγους, ο καθένας μου έδωσε διαφορετικές κρέμες και σαπούνια σε σημείο να χάνω το μπούσουλα, γιατί είχα να πλύνω το πρόσωπο το πρωί, να βάλω μια κρέμα, το μεσημέρι να βάλω μια άλλη κρέμα και το βράδυ να ξανάπλυνω το πρόσωπο ... αποτελέσματα έχω πάντα τους πρώτους 2-3 μήνες αλλά μετά το πρόσωπο μου επανέρχεται στα παλιά και ας συνεχίζω να χρησιμοποιώ αυτά που μου έχουν πει
Αρχική Δημοσίευση από christinelle
Για τη λίγδα στη μούρη δεν μπορείς να κάνεις κάτι να σταματήσει, είναι στις εργοστασιακές προδιαγραφές. Μετά τα 40-45 θα αρχίσει να ελαττώνεται. Μέχρι τότε θα σου πω εγώ τι κάνω και δες αμα σε βολέψει.
Χρησιμοποιώ μια φορά τη μέρα (δεν κάνει παραπάνω) ένα καθαριστικό (6 ευρώ έχει, ευρείας από σούπερ μάρκετ) και άλλη μια-δύο φορές πλένω το πρόσωπό μου μόνο με νερό (πάλι δεν κάνει να το πλένεις πολύ συχνά, αλλά αμα έχω κάπου να πάω δεν γίνεται αλλιώς). Αμέσως μετά βάζω μια ελαφριά ενυδατική αν νιώθω το δέρμα να τραβάει και έτσι το δέρμα δεν παράγει τρελή λαδίλα για να αναπληρώσει.
Για το μακιγιάζ τώρα, βάζω ενυδατική με χρώμα αντί για make-up και από πάνω πούδρα για λιπαρά δέρματα (είναι ακριβούτσικα αυτά που βάζω, αλλά λογικά θα έχει αντίστοιχα φτηνότερα). Κάθε 2 ώρες περίπου περνάω το πρόσωπό μου με ένα χαρτομάντιλο για να φύγει η ΕΛΑΪΣ και αν χρειαστεί ξαναπερνάω ελάχιστη πούδρα. Επειδή είμαι πολύ λιπαρή και μου μπαίνει στα μάτια η λαδίλα, βάζω και στα βλέφαρα πούδρα.
Α μη το λες, και η μητέρα μου που έχει λιπαρό δέρμα και είναι 45 ακομη παιδεύεται, μέχρι και ακμή εφηβείας έχει
Πάνω - κάτω κάνουμε τα ίδια, και εγώ με ένα γνωστό καθαριστικό κάνω το πρόσωπο μου με τι διαφορά ότι το κάνω μια φορά το πρωί και μια το βράδυ...
Το πρόβλημα μου είναι αυτό που λες και εσύ, δεσμεύομαι όταν έχω να πάω κάπου, και λόγο δουλειάς πλέον είμαι σπίτι μετά τις 8 το βράδυ,λείπω όλη μέρα, και αν το βράδυ έχω να βγω εκεί είναι το χειρότερο μου γιατί πολεμάω στη δουλειά να σώσω τη κατάσταση και πάλι δε κάνω τίποτα, ενώ θα καθαρίσω το πρόσωπο μου, θα βαφτώ, μέσα σε 2-3 ώρες λάμπω από τη λαδίλα! Όχι τίποτα άλλο αλλά είναι και εκνευριστικό γιατί στο κούτελο και στους κροτάφους "λούζονται" και τα μαλλιά μου!!!
Απλά μου είχαν πει εδώ παλιότερα και κάτι γνωστοί ότι βοηθάει η μάσκα αργίλου για αυτό είπα να το δοκιμάσω, τόσα και τόσα έχω δοκιμάσει, ας κάνω μια απόπειρα και με αυτό μήπως και καλυτερέψουν τα πράγματα...δε θέλω να εξαφανίσω τελείως τη λαδίλα, το ξέρω πως αυτό δεν γίνεται, τουλάχιστον όμως να το φέρω όσο μπορώ σε φυσιολογικά επίπεδα

Παράθεση

Gilda

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Gilda
H Gilda αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,879 μηνύματα.

H Gilda Ας διάβαζες να πέρναγες.. έγραψε στις 20:01, 17-04-13:

Με όλα αυτά που διαβάζω, νιώθω μια ευγνωμοσύνη που έχω καλό τύπο επιδερμίδας...

Ζωή η μάσκα με άργιλο είναι πολύ καλή για την λιπαρότητα, να τη δοκιμάσεις..

Παράθεση

Pequeño

Τιμώμενο Μέλος

H Pequeño έγραψε στις 20:08, 17-04-13:

Αρχική Δημοσίευση από Gilda
Με όλα αυτά που διαβάζω, νιώθω μια ευγνωμοσύνη που έχω καλό τύπο επιδερμίδας...

Ζωή η μάσκα με άργιλο είναι πολύ καλή για την λιπαρότητα, να τη δοκιμάσεις..
Και καλά κάνεις, δε με νοιάζει αν μακροχρόνια θα ευγνωμονώ για το δέρμα μου (γιατί και καλά το λιπαρό δέρμα δε σπάει εύκολα), αλλά συγκριτικά με την ταλαιπωρία που τραβάω τώρα δε με νοιάζει καθόλου, είναι πολύ κουραστικό και νιώθω τόσο άβολα που ούτε εξόδους ευχαριστιέμαι, ούτε βόλτες, ούτε τίποτα, γιατί συνέχεια έχω το μυαλό μου σε αυτό, και συνέχεια νιώθω αμήχανα :/

Θα τη δοκιμάσω τη μάσκα, απλά θέλω να μάθω, πως θα την φτιάξω, που θα βρω σκόνη, πότεε και πόσες φορές πρέπει να την κάνω, γενικά πληροφορίες επί του θέματος

Παράθεση

_fairygirl_ (Τηγάνι)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη _fairygirl_
H Τηγάνι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μεταφραστής/Διερμηνέας και μας γράφει απο Αυστραλία. Έχει γράψει 5,251 μηνύματα.

H _fairygirl_ Σουλμέτ της Κατσαρόλας~ 29/3/12 ♥ έγραψε στις 21:10, 17-04-13:

Αρχική Δημοσίευση από ZoeXal
Θα τη δοκιμάσω τη μάσκα, απλά θέλω να μάθω, πως θα την φτιάξω, που θα βρω σκόνη, πότεε και πόσες φορές πρέπει να την κάνω, γενικά πληροφορίες επί του θέματος
Είχε και η μαμά μου λιπαρό δέρμα και μία μου ξαδέρφη. Τη σκόνη την αγοράζουν από κατάστημα βιολογικών προϊόντων. Αν μένεις σε μεγάλη πόλη σίγουρα θα βρεις!
(Για τιμή δεν ξέρω)
Κάπου είχε πάρει το μάτι μου ότι και τα δύο είναι δείγμα έλλειψης σιδήρου,ασβεστίου κάτι εν πάσει περιπτώσει.Δε θέλω να ρωτήσω τη μαμά μου διότι θα με πλακώσει στα συμπληρώματα. Καμία με το ίδιο πρόβλημα;

Παράθεση

Pequeño

Τιμώμενο Μέλος

H Pequeño έγραψε στις 08:46, 18-04-13:

Αρχική Δημοσίευση από _fairygirl_
Χρειάζομαι και΄γω τη βοήθειά σας! Πριν κανένα 3μηνο ξεκίνησα να αφήνω τα νύχια μου να μακρύνουν.Χθες όμως παρατήρησα κάτι άσπρα σημάδια πάνω τους και ότι σπάνε πάρα πολύ εύκολα.
Κάπου είχε πάρει το μάτι μου ότι και τα δύο είναι δείγμα έλλειψης σιδήρου,ασβεστίου κάτι εν πάσει περιπτώσει.Δε θέλω να ρωτήσω τη μαμά μου διότι θα με πλακώσει στα συμπληρώματα. Καμία με το ίδιο πρόβλημα;
Το είχα και εγώ παλιότερα, ήταν άσπρες χοντρές γραμμές στα νύχια και στα 2 μπροστινά δοντάκια μου και μου είχαν πει έλλειψη ασβεστίου, πράγμα που μου είχε φανεί περίεργο γιατί τρελαίνομαι για γάλα και γενικότερα για γαλακτοκομικά, για να φανταστείς ένα κουτί γάλα το κατεβάζω μόνη μου κάθε πρωί...δε θυμάμαι καθόλου τι έκανα για να φύγουν,θα ρωτήσω τη μάνα μου, πάντως μια φίλη μου έχει το ίδιο ακριβώς, αλλά ποτέ δεν έκατσε να ασχοληθεί, πάντα την θυμάμαι με άσπρα σημάδια στα νύχια
Εσύ μη το αφήσεις έτσι όμως, κοιτάω τώρα στο ίντερνετ και λέει ότι αυτό μπορεί να έχει προκληθεί και από άλλα πράγματα, τα οποία μου φαίνονται παρατραβηγμένα, όπως πρόβλημα στο ήπαρ ()...
Αυτή η σελίδα είναι πιο καθησυχαστική οπότε ορίστε http://www.vita.gr/html/ent/564/ent.4564.asp
Καλύτερα να ρωτήσεις κάποιον γιατρό, έστω και τηλεφωνικά, αλλά τι γιατρό; παθολόγο;

Παράθεση

_fairygirl_ (Τηγάνι)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη _fairygirl_
H Τηγάνι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μεταφραστής/Διερμηνέας και μας γράφει απο Αυστραλία. Έχει γράψει 5,251 μηνύματα.

H _fairygirl_ Σουλμέτ της Κατσαρόλας~ 29/3/12 ♥ έγραψε στις 13:49, 18-04-13:

Το είχα και εγώ παλιότερα, ήταν άσπρες χοντρές γραμμές στα νύχια και στα 2 μπροστινά δοντάκια μου και μου είχαν πει έλλειψη ασβεστίου, πράγμα που μου είχε φανεί περίεργο γιατί τρελαίνομαι για γάλα και γενικότερα για γαλακτοκομικά, για να φανταστείς ένα κουτί γάλα το κατεβάζω μόνη μου κάθε πρωί...δε θυμάμαι καθόλου τι έκανα για να φύγουν,θα ρωτήσω τη μάνα μου, πάντως μια φίλη μου έχει το ίδιο ακριβώς, αλλά ποτέ δεν έκατσε να ασχοληθεί, πάντα την θυμάμαι με άσπρα σημάδια στα νύχια
Εσύ μη το αφήσεις έτσι όμως, κοιτάω τώρα στο ίντερνετ και λέει ότι αυτό μπορεί να έχει προκληθεί και από άλλα πράγματα, τα οποία μου φαίνονται παρατραβηγμένα, όπως πρόβλημα στο ήπαρ ()...
Αυτή η σελίδα είναι πιο καθησυχαστική οπότε ορίστε http://www.vita.gr/html/ent/564/ent.4564.asp
Καλύτερα να ρωτήσεις κάποιον γιατρό, έστω και τηλεφωνικά, αλλά τι γιατρό; παθολόγο;
Ευχαριστώ που έψαξες.
Αλλά κανένα από αυτά που αναφέρει δεν κάνω και δεν έχω. Ούτε δουλειές,ούτε τα βάφω. Μόνο τα κοπανάω με δύναμη στο θρανίο.
Μην φανταστείς ότι και΄μενα με ενδιαφέρει ιδιαίτερα η εμφάνισή τους. Απλώς ψιλοτρόμαξα με τις μαλακίες που μου'πε μία στο σχολείο.
Μάλλον με βλέπω να παίρνω τηλ. σε κανά γιατρό.
Ευχαριστώ πάντως.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη _fairygirl_ : 18-04-13 στις 16:25.
Παράθεση

christinelle

Διακεκριμένο μέλος

H christinelle αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Ελευσίνα (Αττική). Έχει γράψει 1,793 μηνύματα.

H christinelle δεν είχε τι να κάνει και έγραψε στις 15:06, 18-04-13:

Noμίζω πως όλοι το έχουν αυτό στα νύχια για κάποια περίοδο της ζωής τους, κυρίως στην παιδική ηλικία. Το είχα κι εγώ θυμάμαι και όλοι έλεγαν την γνωστή μπαρούφα για το ασβέστιο (που ΔΕΝ ισχύει, πάντα έτρωγα άπειρα γαλακτοκομικά). Κάποια στιγμή έφυγαν και δεν ξαναήρθαν από τότε. Μην τρέχεις σε γιατρούς για ψύλλου πήδημα, περίμενε λίγο και το πιο πιθανό είναι να φύγουν.
Η μάσκα με άργιλο δεν μου έκανε ποτέ τίποτα για την λιπαρότητα και όσες φορές εχω κάνει ήταν σε κέντρο αισθητικής (μην νομίζετε δηλαδή πως την έκανα μόνη μου λάθος ή τίποτα τέτοιο)

Παράθεση

aegloswen

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη aegloswen
H aegloswen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 25 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,735 μηνύματα.

H aegloswen έγραψε στις 15:19, 18-04-13:

Απλά μου είχαν πει εδώ παλιότερα και κάτι γνωστοί ότι βοηθάει η μάσκα αργίλου για αυτό είπα να το δοκιμάσω, τόσα και τόσα έχω δοκιμάσει, ας κάνω μια απόπειρα και με αυτό μήπως και καλυτερέψουν τα πράγματα...δε θέλω να εξαφανίσω τελείως τη λαδίλα, το ξέρω πως αυτό δεν γίνεται, τουλάχιστον όμως να το φέρω όσο μπορώ σε φυσιολογικά επίπεδα
O άργιλος είναι πολύ καλός για τα λιπαρά δέρματα,ναι.
Πρόσφατα πήρα ένα σαπούνι με καφέ άργιλο που είναι κατά της λιπαρότητας.ακμής και για μαύρα στίγματα.
Δεν το έχω χρησιμοποιήσει πολλές φορές,αλλά 1-2 φορές που έχω πλυθεί μου φάνηκε αρκετά καλό..

Πάντως η λιπαρότητα πραγματικά είναι μεγάλο θέμα.. Εγώ δεν έχω τόσο μεγάλο πρόβλημα όσο η Ζωή,
αλλά λίγο να μην φροντίσω το προσωπό μου,αν δεν βάλω κρέμα,αμέσως θα βγάλω παραπάνω λιπαρότητα,κοκκινίλες,σπυράκια.
Θέλει καθημερινή περιποίηση.. Και η κρέμα είναι το πιο βασικό.
Μόνο με το να πλένεσαι δεν γίνεται τίποτα όσο καλά scrubs/τζέλ και αν βάζεις..

Παράθεση

Δαλιδά (Cortana)

Επιφανές Μέλος

H Cortana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Σεφ . Έχει γράψει 4,221 μηνύματα.

H Δαλιδά έγραψε στις 21:13, 18-04-13:

Αρχική Δημοσίευση από ~Melania~
Αγαπημένες συντρόφισσες,
Και εγώ έχω το ίδιο ακριβώς πρόβλημα. Κάνω και εγώ αυτό με το baby oil και παράλληλα τρίβω δυνατά με την βούρτσα σώματος αγκώνες και γόνατα. 200% επιτυχία

Πριν λίγο καιρό σας είχα ρωτήσει τι μπορώ να κάνω με το λιπαρό πρόσωπο και μου είχατε πει, αλλά τα είχα ξεχάσει γιατί δεν είχα λεφτά.
Οπότε ξανάρωτάω, κοριτσάκια μου, θέλω να μου πείτε τι γνωρίζεται για τις μάσκες αργίλου (που μπορώ να βρω σκόνη, πως την φτιάχνω, πόσο την κρατάω στο πρόσωπο, γενικά τα πάντα, τα πάντα, τα πάντα!), επίσης υπάρχει κάποια που έχει ευαίσθητο δέρμα και χρησιμοποιεί φυσικά σαπούνια; Εγώ ρε κορίτσια ούτε αφρόλουτρο στο σώμα δεν αντέχω, κατευθείαν βγάζω σπυράκια και μπιμπίκια, μόνο φυσικό σαπουνάκι χρησιμοποιώ, αλλά στο πρόσωπο με ξηραίνει πάρα πολύ, δηλαδή θα καθαρίσω το πρόσωπο μου το βραδάκι, θα είναι ξερό το πρόσωπο μου για κανένα 2ωρο και την ώρα που θα πέσω για ύπνο θα αρχίσει να παράγει λιπαρότητα το δέρμα και το πρωί ξυπνάω και είναι χάλια το πρόσωπο μου, οπότε κανένα σαπουνάκι γνωρίζεται;
Επίσης, τώρα άρχισα να έχω θέμα και με το μακιγιάζ, και παλιότερα είχα αλλά όχι τόσο, πλέον δεν υποφέρεται.
Θα περιποιηθώ και θα καθαρίσω το πρόσωπο μου, θα βαφτώ όλο διάθεση, θα βγω και μέσα σε 1 ώρα (και πολύ λέω!) επικρατεί ένα χάος στο πρόσωπο μου, οπότε μήπως γνωρίζεται και τίποτα μεικ- απ για λιπαρό δέρμα; ή κανένα κολπάκι για λιπαρά δέρματα;
Και εγώ έχω πολύ λιπαρό δέρμα. Να το "διορθώσεις" ΔΕΝ ΓΙΝΕΤΑΙ. Ό,τι μάσκα και να κάνεις.
Ειδικά όταν ήμουν πιο μικρή (τελευταία το δέρμα μου τείνει να γίνει πιο νορμάλ από τότε που ήρθα στην Αθήνα) χρησιμοποιούσα τη σειρά της Clinique την Blemish solutions ή το νο 3 της σειράς 3step. Σου έχει ένα ειδικό τζελ προσώπου για καθαρισμό, τόνερ με σαλικυλικό οξύ που είναι ιδανικό για σπυράκια και προβληματικό δέρμα και ενυδατική σε gel. Όλα μαζί λειτουργούν θαυμάσια. Έβγαλα τα γυμνασιακά και τα λυκειακά μου χρόνια με αυτά.

Για το μέικαπ προτείνω να μην βάζεις στο πρόσωπο γιατί κλείνουν οι πόροι και το δέρμα σου που είναι ήδη προβληματικό, υποφέρει που το καλύπτεις. Αν έχεις τόση ανασφάλεια, καλύτερα κονσίλερ κατά τόπους παρά όλο το πρόσωπο με πάστα μέικαπ.

Προσωπικά προτείνω: primer (αυτά που βάζεις για βάση, είναι σιλικονούχα και κρατάει τη λιπαρότητα για λίγες παραπάνω ώρες), κονσίλερ στα σπυριά και όπου θες εσύ και από πάνω πούδρα για ματ αποτέλεσμα.

Πάντως αν κόψεις το μακιγιάζ το δέρμα σου θα βελτιωθεί (εγώ έχω να φορέσω μέικαπ υγρό τουλάχιστον 1 χρόνο πια και το δέρμα μου είναι εντελώς διαφορετικό) ΕΦΟΣΟΝ δεν πρόκειται για κυστική ακμή, την οποία αν έχεις δεν μπορείς να κάνεις τίποτα με συμβατικά προϊόντα εμπορίου.

Παράθεση

Θάλεια

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Θάλεια
H Θάλεια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,810 μηνύματα.

H Θάλεια έγραψε στις 15:39, 19-04-13:

Έχω αυτή την κρέμα της Oriflame που λέει "Multi-Purpose". Για ποια σημεία είναι δηλαδή;

Παράθεση

Δαλιδά (Cortana)

Επιφανές Μέλος

H Δαλιδά έγραψε στις 18:44, 19-04-13:

Αρχική Δημοσίευση από Θάλεια
Έχω αυτή την κρέμα της Oriflame που λέει "Multi-Purpose". Για ποια σημεία είναι δηλαδή;
Ε για σώμα....

Παράθεση

Θάλεια

Επιφανές Μέλος

H Θάλεια έγραψε στις 20:26, 19-04-13:

Απλά είδα και αυτό και παραξενεύτηκα.

Παράθεση

Δαλιδά (Cortana)

Επιφανές Μέλος

H Δαλιδά έγραψε στις 20:34, 19-04-13:

Αρχική Δημοσίευση από Θάλεια
Απλά είδα και αυτό και παραξενεύτηκα.
Εγώ δε θα το έβαζα στο πρόσωπό μου πάντως.

Παράθεση

Θάλεια

Επιφανές Μέλος

H Θάλεια έγραψε στις 20:36, 19-04-13:

Αρχική Δημοσίευση από Δαλιδά
Εγώ δε θα το έβαζα στο πρόσωπό μου πάντως.
Κι εγώ κολλάω λίγο. Καλά δεν θα το ρισκάρω απ'ότι φαίνεται.

Παράθεση

Pequeño

Τιμώμενο Μέλος

H Pequeño έγραψε στις 12:25, 21-04-13:

Αρχική Δημοσίευση από aegloswen
O άργιλος είναι πολύ καλός για τα λιπαρά δέρματα,ναι.
Πρόσφατα πήρα ένα σαπούνι με καφέ άργιλο που είναι κατά της λιπαρότητας.ακμής και για μαύρα στίγματα.
Δεν το έχω χρησιμοποιήσει πολλές φορές,αλλά 1-2 φορές που έχω πλυθεί μου φάνηκε αρκετά καλό..

Πάντως η λιπαρότητα πραγματικά είναι μεγάλο θέμα.. Εγώ δεν έχω τόσο μεγάλο πρόβλημα όσο η Ζωή,
αλλά λίγο να μην φροντίσω το προσωπό μου,αν δεν βάλω κρέμα,αμέσως θα βγάλω παραπάνω λιπαρότητα,κοκκινίλες,σπυράκια.
Θέλει καθημερινή περιποίηση.. Και η κρέμα είναι το πιο βασικό.
Μόνο με το να πλένεσαι δεν γίνεται τίποτα όσο καλά scrubs/τζέλ και αν βάζεις..
Τελικά ποιος άργιλος κάνει για τα λιπαρά δέρματα; Ο καφέ ή ο πράσινος; Γιατί εμένα μου είπαν για πράσινο και βλέπω τώρα εσύ που αναφέρεις σαπούνι με καφέ άργιλο...

Και εγώ έχω πολύ λιπαρό δέρμα. Να το "διορθώσεις" ΔΕΝ ΓΙΝΕΤΑΙ. Ό,τι μάσκα και να κάνεις.
Ειδικά όταν ήμουν πιο μικρή (τελευταία το δέρμα μου τείνει να γίνει πιο νορμάλ από τότε που ήρθα στην Αθήνα) χρησιμοποιούσα τη σειρά της Clinique την Blemish solutions ή το νο 3 της σειράς 3step. Σου έχει ένα ειδικό τζελ προσώπου για καθαρισμό, τόνερ με σαλικυλικό οξύ που είναι ιδανικό για σπυράκια και προβληματικό δέρμα και ενυδατική σε gel. Όλα μαζί λειτουργούν θαυμάσια. Έβγαλα τα γυμνασιακά και τα λυκειακά μου χρόνια με αυτά.

Για το μέικαπ προτείνω να μην βάζεις στο πρόσωπο γιατί κλείνουν οι πόροι και το δέρμα σου που είναι ήδη προβληματικό, υποφέρει που το καλύπτεις. Αν έχεις τόση ανασφάλεια, καλύτερα κονσίλερ κατά τόπους παρά όλο το πρόσωπο με πάστα μέικαπ.

Προσωπικά προτείνω: primer (αυτά που βάζεις για βάση, είναι σιλικονούχα και κρατάει τη λιπαρότητα για λίγες παραπάνω ώρες), κονσίλερ στα σπυριά και όπου θες εσύ και από πάνω πούδρα για ματ αποτέλεσμα.

Πάντως αν κόψεις το μακιγιάζ το δέρμα σου θα βελτιωθεί (εγώ έχω να φορέσω μέικαπ υγρό τουλάχιστον 1 χρόνο πια και το δέρμα μου είναι εντελώς διαφορετικό) ΕΦΟΣΟΝ δεν πρόκειται για κυστική ακμή, την οποία αν έχεις δεν μπορείς να κάνεις τίποτα με συμβατικά προϊόντα εμπορίου.
Διάβασα Clinique και στην αρχή τρόμαξα...και καλά έκανα! Τι τιμές είναι αυτές; Πραγματικά, σε άλλη φάση της ζωής μου, ΊΣΩΣ να μη λυπόμουν τα λεφτά, και να τα έδινα άνετα, γιατί και οι περιγραφές των προιόντων είναι πολύ δελεαστικές... αλλά τώρα 80 ευρώ μόνο που το σκέφτομαι να τα δώσω για κάτι τέτοιο με πιάνει κρύος ιδρώτας.. Σκεφτόμουν πιο οικονομικές λύσεις, για αυτό ρώτησα για άργιλο και μόνο για κάποιο καθαριστικό (από φαρμακείο πχ)

Μα και το μεικαπ που βάζω δεν το βάζω για να καλύψω σπυράκια (σπυράκια δεν έχω καθόλου, μόνο πάρα πολύ λιπαρότητα και αν δεν κάνω καθαρισμό με ατμό μια φορά τη βδομάδα γεμίζω με μαύρα στίγματα), το βάζω για να καλύψω τις γυαλάδες, κάνω ένα φσιτ πάνω στο δάχτυλο και μετά αφήνω πινελιές στα σημεία που θέλω, το σβήνω και με το πινέλο και είμαι οκ..
Να έλεγα ότι επιβαρύνω το πρόσωπο μου με το βάψιμο να έλεγα οκ, θέλω και τα παθαίνω, αλλά δεν το κάνω αυτό, καθημερινά δεν βάφομαι σχεδόν καθόλου, μόνο μάτια και αυτό αν έχω όρεξη, αλλιώς ένα πέρασμα τις βλεφαρίδες με τη μάσκαρα να λέω ότι κάτι έκανα... απλά υπάρχουν συγκεκριμένες μέρες που θέλω να βαφτώ (πχ ένα ποτό,μια μέρα που εγώ σαν Ζωή θέλω να σουλουπωθώ) και πάλι και αυτό, που μου τυχαίνει μια φορά τη βδομάδα και αν, το στερούμαι

Παράθεση

Δαλιδά (Cortana)

Επιφανές Μέλος

H Δαλιδά έγραψε στις 15:35, 21-04-13:

Μίλησα για την clinique επειδή τα έχω δοκιμάσει, εγώ έπαιρνα από το hondos της περιοχής μου όλο το σετ με 50 ευρώ και μου διαρκούσε περίπου μισό χρόνο.
Πολύ καλά προϊόντα έχει η avene για ενυδατικές και κρέμες.

Πάντως αν έπαιρνες το σαπούνι της clinique σε μπάρα, νομίζω κάνει 15 ευρώ, διαρκεί τουλάχιστον 2 χρόνια και είναι πάρα πολύ καλό, θα σε βοηθούσε απίστευτα.

Παράθεση

Pequeño

Τιμώμενο Μέλος

H Pequeño έγραψε στις 21:45, 21-04-13:

Α, αν κρατάνε τόσο τότε αλλάζει το πράγμα, η τιμή είναι λογική, εγώ 3μηνο υπολόγισα και λέω αν είναι να δίνω 300+ ευρώ το χρόνο για τέτοια θα μπω μέσα στη τελική, δε το σηκώνει η τσέπη μου!
Εγώ υπολόγισα 80 ευρώ γιατί όταν το έψαξα στο ίντερνετ έδινε τιμή ξεχωριστά για το καθένα, υπάρχει ένα κατάστημα Clinique, θα πάω να ρωτήσω αν τα πάρω όλα μαζί αν θα υπάρξει διαφορά στη τιμή...

Τώρα για το σαπούνι να σου πω την αλήθεια και να το πάρω θα το χρησιμοποιήσω για 1-2 μήνες και μετά θα πάω να πάρω καινούργιο, πες με χαζή αλλά κολλάω κάπως να χρησιμοποιώ το ίδιο σαπούνι 2 χρόνια

Παράθεση

Δαλιδά (Cortana)

Επιφανές Μέλος

H Δαλιδά έγραψε στις 22:52, 21-04-13:

Α, αν κρατάνε τόσο τότε αλλάζει το πράγμα, η τιμή είναι λογική, εγώ 3μηνο υπολόγισα και λέω αν είναι να δίνω 300+ ευρώ το χρόνο για τέτοια θα μπω μέσα στη τελική, δε το σηκώνει η τσέπη μου!
Εγώ υπολόγισα 80 ευρώ γιατί όταν το έψαξα στο ίντερνετ έδινε τιμή ξεχωριστά για το καθένα, υπάρχει ένα κατάστημα Clinique, θα πάω να ρωτήσω αν τα πάρω όλα μαζί αν θα υπάρξει διαφορά στη τιμή...

Τώρα για το σαπούνι να σου πω την αλήθεια και να το πάρω θα το χρησιμοποιήσω για 1-2 μήνες και μετά θα πάω να πάρω καινούργιο, πες με χαζή αλλά κολλάω κάπως να χρησιμοποιώ το ίδιο σαπούνι 2 χρόνια
Η μπάρα σαπούνι είναι καταπληκτική γιατί μπορείς να τη χρησιμοποιείς και στο ντους για το σώμα (αν έχεις λιπαρό δέρμα και στο σώμα ή σπυράκια στο στέρνο και στην πλάτη). Τώρα άλλο αυτό, εγώ την έχω ήδη μισό χρόνο και φαίνεται σα καινούρια, έχει και τη θηκούλα της μια χαρά.

Αν έχεις καλή ενυδατική για λιπαρό δέρμα, απλά παίρνεις τα καθαριστικά, δηλαδή το σαπούνι και το τόνερ. Το dramatically moisturizing gel της clinique που είναι στην ουσία η ενυδατική, δεν είναι κάτι τόσο φοβερά τέλειο, άνετα το αντικαθιστάς με κάποιο άλλο οικονομικότερο. Τόνερ όμως σαν και αυτό δεν έχω βρει καλύτερο.

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Gate4 (Ηägring)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Gate4
H Ηägring αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Γεωλόγος και μας γράφει απο Λιχτενστάιν (Ευρώπη). Έχει γράψει 18,059 μηνύματα.

H Gate4 Θα τα παρατήσω όλα και θα γίνω βαμπίρ.~ έγραψε στις 09:54, 24-04-13:

Να ρωτήσω και εγώ κάτι..

Με είπαν πρόσφατα ότι αν βάφω συνέχεια τα νύχια μου θα αρχίσουν να σπάνε εύκολα και κάτι τέτοια αλλά εγώ δεν έχω παρατηρήσει κανένα πρόβλημα προς το παρόν.. Είναι αλήθεια αυτό; Πρέπει να τα αφήνω κάποιες μέρες πχ άβαφτα;

Παράθεση

Δαλιδά (Cortana)

Επιφανές Μέλος

H Δαλιδά έγραψε στις 17:18, 24-04-13:

Αρχική Δημοσίευση από Gate4
Να ρωτήσω και εγώ κάτι..

Με είπαν πρόσφατα ότι αν βάφω συνέχεια τα νύχια μου θα αρχίσουν να σπάνε εύκολα και κάτι τέτοια αλλά εγώ δεν έχω παρατηρήσει κανένα πρόβλημα προς το παρόν.. Είναι αλήθεια αυτό; Πρέπει να τα αφήνω κάποιες μέρες πχ άβαφτα;
Τα νύχια φθείρονται στη διαδικασία του βαψίματος κυρίως εξαιτίας του ασετόν. Βάφοντας και ξεβάφοντας τα νύχια σου με ασετόν, αυτά γίνονται όλο και πιο λεπτά (το ασετόν δηλαδή κατά κάποιο τρόπο "τρώει" τα νύχια). Και τα βερνίκια περιέχουν ασετόν. Οπότε σκέψου ότι αν αλλάζεις βερνίκι 2 φορές τη βδομάδα επί πόσα χρόνια, λογικό είναι τα νύχια να είναι πιο θαμπά, να σπάνε ευκολότερα και να ξεφλουδίζουν. Τα νύχια των χεριών δεν τα βάφω προσωπικά, τα αφήνω έτσι σκέτα λιμαρισμένα, αλλά πχ τον ποδιών τα βάφω μόνο το καλοκαίρι για να τα αφήνω να "αναπνέουν". Καλό θα ήταν να κάνεις κανένα διάλειμμα με τα βερνίκια.

Παράθεση

Gate4 (Ηägring)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Gate4
H Ηägring αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Γεωλόγος και μας γράφει απο Λιχτενστάιν (Ευρώπη). Έχει γράψει 18,059 μηνύματα.

H Gate4 Θα τα παρατήσω όλα και θα γίνω βαμπίρ.~ έγραψε στις 19:59, 24-04-13:

Τα νύχια φθείρονται στη διαδικασία του βαψίματος κυρίως εξαιτίας του ασετόν. Βάφοντας και ξεβάφοντας τα νύχια σου με ασετόν, αυτά γίνονται όλο και πιο λεπτά (το ασετόν δηλαδή κατά κάποιο τρόπο "τρώει" τα νύχια). Και τα βερνίκια περιέχουν ασετόν. Οπότε σκέψου ότι αν αλλάζεις βερνίκι 2 φορές τη βδομάδα επί πόσα χρόνια, λογικό είναι τα νύχια να είναι πιο θαμπά, να σπάνε ευκολότερα και να ξεφλουδίζουν. Τα νύχια των χεριών δεν τα βάφω προσωπικά, τα αφήνω έτσι σκέτα λιμαρισμένα, αλλά πχ τον ποδιών τα βάφω μόνο το καλοκαίρι για να τα αφήνω να "αναπνέουν". Καλό θα ήταν να κάνεις κανένα διάλειμμα με τα βερνίκια.
Η αλήθεια είναι ότι τον τελευταίο χρόνο τα έχω συνέχεια βαμμένα ίσως για αυτό δεν παρατήρησα καμιά ιδιαίτερη αλλαγή. Και τώρα που το σκέφτομαι εκτός από τις τελευταίες δύο μέρες δεν τα είχα αφήσει καθόλου άβαφτα. Αν τα βάφω ανά μια βδομάδα δηλαδή να τα έχω μια βδομάδα βαμμένα και μια να τα αφήνω καλά είναι;

Παράθεση

aegloswen

Τιμώμενο Μέλος

H aegloswen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 25 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,735 μηνύματα.

H aegloswen έγραψε στις 20:38, 24-04-13:

Η μπάρα σαπούνι είναι καταπληκτική γιατί μπορείς να τη χρησιμοποιείς και στο ντους για το σώμα (αν έχεις λιπαρό δέρμα και στο σώμα ή σπυράκια στο στέρνο και στην πλάτη). Τώρα άλλο αυτό, εγώ την έχω ήδη μισό χρόνο και φαίνεται σα καινούρια, έχει και τη θηκούλα της μια χαρά.

Αν έχεις καλή ενυδατική για λιπαρό δέρμα, απλά παίρνεις τα καθαριστικά, δηλαδή το σαπούνι και το τόνερ. Το dramatically moisturizing gel της clinique που είναι στην ουσία η ενυδατική, δεν είναι κάτι τόσο φοβερά τέλειο, άνετα το αντικαθιστάς με κάποιο άλλο οικονομικότερο. Τόνερ όμως σαν και αυτό δεν έχω βρει καλύτερο.
http://stinapothiki.blogspot.gr/2012...ue-3-step.html
Aυτό εννοείς;;

Γιατί διάβασα διάφορες κριτικές.. Πάντως αυτό το πράγμα με την Clinique που ώς και στην Αυστρία τα έχουν πιο φθηνά από εδώ,δεν το καταλαβαίνω..

Παράθεση

Δαλιδά (Cortana)

Επιφανές Μέλος

H Δαλιδά έγραψε στις 22:03, 24-04-13:

Αρχική Δημοσίευση από Gate4
Η αλήθεια είναι ότι τον τελευταίο χρόνο τα έχω συνέχεια βαμμένα ίσως για αυτό δεν παρατήρησα καμιά ιδιαίτερη αλλαγή. Και τώρα που το σκέφτομαι εκτός από τις τελευταίες δύο μέρες δεν τα είχα αφήσει καθόλου άβαφτα. Αν τα βάφω ανά μια βδομάδα δηλαδή να τα έχω μια βδομάδα βαμμένα και μια να τα αφήνω καλά είναι;
Ε δεν είναι όλων τα νύχια ίδια, όπως το δέρμα. Ανάλογα με τα σημάδια πράττεις αναλόγως.

http://stinapothiki.blogspot.gr/2012...ue-3-step.html
Aυτό εννοείς;;
Γιατί διάβασα διάφορες κριτικές.. Πάντως αυτό το πράγμα με την Clinique που ώς και στην Αυστρία τα έχουν πιο φθηνά από εδώ,δεν το καταλαβαίνω..

Η προσωπική περιποίηση δεν λειτουργεί με τα ίδια αποτελέσματα. Εμένα μου κάνει, εσένα μπορεί όχι. Αναφορικά με το άρθρο, το 3 step system που λέμε έχει ένα σαπούνι, ένα τόνερ με αλκοόλ και μία ενυδατική.
- Το σαπούνι βγαίνει σε 2 μορφές (υγρό και μπάρα) και σε 3 φόρμουλες (για λιπαρό δέρμα, ένα mild για κανονικό/ξηρό και ένα extra mild για πολύ ξηρά δέρματα).
- Το toner βγαίνει επίσης σε 4 φόρμουλες. Το νούμερο 1 για ξηρά δέρματα (το οποίο περιέχει μεν αλκοόλ αλλά σε πολύ μικρή ποσότητα), το νο 2 που είναι για κανονικά/ξηρά δέρματα, το νο 3 που είναι για λιπαρά δέρματα και το νο 4 που είναι για πάρα πολύ λιπαρά.
- Η ενυδατική βγαίνει σε μορφή gel ή lotion, πάλι για λιπαρό και ξηρό δέρμα.

Τα θετικά του συστήματος είναι ότι δίνει ένα ποσοστό εξατομίκευσης. Το καλοκαίρι πχ έχεις πολύ λιπαρό δέρμα παίρνεις το τόνερ 3, το χειμώνα το δέρμα είναι πιο ξηρό παίρνεις τη νο 2. Προσωπικά, την προτείνω σε όποιον με ρωτά γιατί σε εμένα λειτούργησε άριστα (σε όλο το λύκειο, δεν είχα βαριά ακμή, λίγα σπυράκια, λιπαρότητα και σχετικά ευαίσθητο δέρμα και εξακολουθώ να το χρησιμοποιώ).
Το άρθρο λέει ότι τα προϊόντα με αλκοόλ ξεραίνουν το δέρμα. Όντως, το χειρότερο πράγμα που μπορείς να κάνεις σε ένα λιπαρό δέρμα είναι να το αφυδατώσεις. Γι αυτό χρησιμοποιείς τον συνδυασμό (γενικά των προϊόντων) που αντιστοιχεί στο δέρμα σου. Το μικρό ποσοστό αλκόολ που περιέχουν, δεν αφυδατώνει το δέρμα αν πχ μετά το τόνερ βάζεις πάντα ενυδατική. Το λιπαρό δέρμα χρειάζεται μια σταθερή καθαριότητα (χωρίς υπερβολές), κάτι που το αλκοόλ παρέχει.

Τα καλλυντικά γενικά της clinique είναι σχετικά ακριβά, υπάρχουν και φθηνότερες μάρκες. Για να μην ξοδευτώ γενικά και να μην δεσμευτώ με αγορά ενός full set, πάντα ζητάω δείγματα πριν αγοράσω. Αν μου αρέσει και μου κάνει τότε αγοράζω το ολόκληρο προϊόν.

Όπως λέω και σε προηγούμενο ποστ εδώ, προτείνω την αγορά πχ του σαπουνιού σε μπάρα αντί για υγρό, αφού με το υγρό σπαταλάς προϊόν και χρησιμοποιείς περισσότερο από όσο χρειάζεσαι. Η μπάρα λοιπόν κοστίζει από 14-17 ευρώ (ανάλογα με τις εκπτώσεις που κάνουν κατά καιρούς στα καταστήματα-πάντα τότε τα ψωνίζω ) και διαρκεί με καθημερινή χρήση, πρωί βράδυ σχεδόν 2 χρόνια. Παλιότερα αγόραζα υγρά σαπούνια για ακμή από το φαρμακείο και κάθε 3-4 μήνες μου τέλειωναν. Κάθε μπουκαλάκι έκανε κάπου στα 8-10 ευρώ. Δηλαδή τι από τα δύο με συμφέρει καλύτερα;

Επίσης πρότεινα και το toner. Το μικρό μέγεθος διαρκεί πάλι με χρήση πρωί-βράδυ περίπου μισό χρόνο. Όταν το χρησιμοποιώ μόνο το βράδυ, μου διαρκεί πολύ περισσότερο. Το καλό με αυτό το τόνερ είναι ότι το οινόπνευμα αφαιρεί τα υπολείμματα από makeup ή γενικά βρωμιάς από το δέρμα κα απομακρύνει νεκρά κύτταρα. Η λοσιόν κοστίζει επίσης κάπου στα 15-17 ευρώ (σε περιόδους εκτπώσεων τώρα αναλόγως).

Τώρα αν δεν μπορείς να σπαταλήσεις 40 ευρώ για την ενυδατική (που οι κλέφτες πωλούν πια ξεχωριστά), τότε χρησιμοποιείς κάποια άλλη. Όντως η ενυδατική του σετ δεν είναι κάτι σπουδαίο, πέρα από το γεγονός ότι έχει ωραία υφή και είναι άοσμη. Υπάρχουν πάρα πολλές ενυδατικές ποιοτικές και οικονομικές (πχ χρησιμοποιώ τελευταία κάποια δείγματα που πήρα από το φαρμακείο της Nuxe).
Οπότε ανάλογα με την οικονομική σου κατάσταση αγοράζεις μέχρι εκεί που μπορείς. Δεν είναι φυσικά εποχές για σπατάλες, ήμαρτον.

Δεν ξέρω τι παίζει με την clinique στην Ελλάδα, αλλά και με άλλες μάρκες. Όλα τα καλλυντικά εδώ είναι τουλάχιστον 40% ακριβότερα από οπουδήποτε αλλού στην Ευρώπη (και να πω ότι τα εισαγόμενα εξ Ευρώπης προϊόντα έχουν δασμούς... ;; αμ δεν έχουν).

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη venividivici : 24-04-13 στις 22:48. Αιτία: merge- συνεχόμενα μηνύματα
Παράθεση

aegloswen

Τιμώμενο Μέλος

H aegloswen έγραψε στις 16:53, 25-04-13:

Κατατοπιστικότατη!
Θα έχω το νού μου γιάτι ψάχνομαι αρκετά σχετικά με τα προιόντα που βάζω στο δέρμα μου..
Είναι ξεφτίλα να πάς να διαβάζεις blogs για 'καλό' και να σε κοροιδεύουν κιόλας..

Παράθεση

Pequeño

Τιμώμενο Μέλος

H Pequeño έγραψε στις 14:09, 28-04-13:

Καλά αυτό με τις beauty bloggers αλλά και με αυτές που πλέον τα κάνουν σε βιντεάκια στο youtube έχει καταντήσει τρομερά κουραστικό, είχαν κάνει και στην αδερφή μου πρόταση (και μάλιστα θυμάμαι είχαν επικοινωνήσει μαζί της στο κινητό της, όπου ΠΟΥΘΕΝΆ στο μπλοκ της δεν ανέφερε τόσο προσωπικά στοιχεία, και είχε γίνει ένα νταβαντούρι με αυτό), που ενώ ήταν δελεαστικές προτάσεις (γιατί όπως αναφέρεις Δαλίδα, τα προιόντα που τους δίνουν ΔΕΝ είναι απλά δείγματα) η αδερφή μου για δικούς της λόγους, αλλά και επειδή ήθελαν να κάνει και βίντεο στο youtube κάτι που αδερφή μου δεν είχε ποτέ στο μυαλό της αρνήθηκε, παρ΄όλα αυτά της έστειλαν κάποια στιγμή προιόντα μήπως και την δελεάσουν αλλά τίποτα (εγώ πάντως το αντιλιακό μαλλιών που έστειλαν το ξέσκισα )

Όσο αφορά για τη καθαριότητα δέρματος, στίγματα κτλ, πάντα έπαιρνα φαρμακευτικά προιόντα που μου έγραφαν δερματολόγοι, δε μπορώ να πω ότι ήταν χαμένα λεφτά, έκαναν αρκετά καλή δουλειά, απλά μετά από λίγους μήνες (φαντάζομαι πως το δέρμα μου τα "συνήθιζε") το δέρμα μου επανερχόταν στους παλιούς κακούς καιρούς, με αυξημένη λιπαρότητα, μαύρα στίγματα και ταλαιπωρία...
Για αυτό τώρα το σκέφτομαι αρκετά το να πάρω από εταιρία καλλυντικών τέτοιου είδους πράγματα και το ψάχνω, δε ξέρω, το φαρμακείο το εμπιστευόμουν πιο πολύ, τώρα θα μου πεις μπορεί να είναι ένα χαζό κόλλημα, αλλά οκ...

Όσο για καλλυντικά είμαι αρκετά φαν της oriflame, τα πρώτα μου καλλυντικά ήταν από εκεί, και είχα κολλήσει μαζί τους. Μόνο οι πούδρες δεν μου καθόντουσαν καλά, κατά τα άλλα ότι είχα πάρει ήταν φανταστικό.
Μετά από αρκετό διάστημα άκουγα πολλά για την oriflame, πως έχει ελαττωματικά καλλυντικά, πως από άποψη υλικών δεν είναι καλά, ότι δεν είναι αξιόπιστα, και είχα μπει λίγο σε σκέψεις, αλλά είπα πως αφού εμένα με βολεύουν και το βλέπω στη πράξη ποιος ο λόγος να ακούω την κάθε μια; σε μια κοπέλα μπορεί να έχουν φέρει πρόβλημα αλλά σε εμένα που τα έχω δοκιμάσει είναι υπέροχα, ποιος ο λόγος να τα σταματήσω;
Το ίδιο έπαθα και με καλλυντικά της avon, όσες φορές πήρα κάτι δε με βόλεψε καθόλου, ειδικά τα σαπούνια και τα αρώματα τους με κατέστρεψαν, τρομερή φαγούρα και σπυράκια σε πλάτη και χέρια, κι όμως πλέον το μεγαλύτερο ποσοστό γνωριμιών μου με γυναίκες είναι γραμμένες στην avon και είναι ιδιαίτερα ευχαριστημένες με τα προιόντα τους...

Παράθεση

Lilla My

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη Lilla My
H Lilla My αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Φινλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 299 μηνύματα.

H Lilla My έγραψε στις 09:26, 30-04-13:

Κορίτσια, προτείνετε κάποιο καλό make up! Λέω να πάρω το Ultrabase του Joe Blasco, το έχει δοκιμάσει καμία;

Παράθεση

Δαλιδά (Cortana)

Επιφανές Μέλος

H Δαλιδά έγραψε στις 00:46, 01-05-13:

Αρχική Δημοσίευση από Lilla My
Κορίτσια, προτείνετε κάποιο καλό make up! Λέω να πάρω το Ultrabase του Joe Blasco, το έχει δοκιμάσει καμία;
Πες μας λίγα πράγματα παραπάνω, τι δέρμα έχεις, είναι ευαίσθητο; λιπαρό; ξηρό;
Για το συγκεκριμένο που λες δες εδώ έχει πολλά reviews

Παράθεση

Lilla My

Δραστήριο Μέλος

H Lilla My αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Φινλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 299 μηνύματα.

H Lilla My έγραψε στις 13:32, 01-05-13:

Ευχαριστώ! Έχω μικτό δέρμα κι από το make up θέλω καλή κάλυψη.

Παράθεση

Δαλιδά (Cortana)

Επιφανές Μέλος

H Δαλιδά έγραψε στις 15:05, 01-05-13:

Αρχική Δημοσίευση από Lilla My
Ευχαριστώ! Έχω μικτό δέρμα κι από το make up θέλω καλή κάλυψη.
Το αγαπημένο μου για πολύ καλή κάλυψη είναι της Revlon το Colorstay. Βγαίνει και για λιπαρό/μεικτό και για ξηρό/μεικτό.

Παράθεση

Lilla My

Δραστήριο Μέλος

H Lilla My έγραψε στις 09:29, 02-05-13:

Νομίζω ότι δεν είναι διαθέσιμο στη χώρα μου αυτό... Και να παραγγείλω make up από το internet χωρίς να ξέρω τη σωστή απόχρωση δε λέει.

Παράθεση

Gilda

Τιμώμενο Μέλος

H Gilda Ας διάβαζες να πέρναγες.. έγραψε στις 19:45, 05-05-13:

Εγώ έχω κολλήσει με το make up της Shiseido. Ok, είναι λίγο ακριβούτσικο αλλά το αξίζει.

Παράθεση

aegloswen

Τιμώμενο Μέλος

H aegloswen έγραψε στις 20:43, 05-05-13:

Πανάκριβη η Shiseido αλλά έχω ακούσει τα καλύτερα..
Αντιηλιακό προσώπου ποιο χρησιμοποιείτε για πριν το make up;
Σκεφτόμουν να πάρω της Apivita γιατί τα έχει σε καλές προσφορές,
αλλά βρήκα ένα της Clinique πολλές φορές καλύτερο που συγκρατεί και το σμήγμα,τον ιδρώτα και το βρήκα εξαιτερικό..
Μόνο η τιμή με κρατάει από το να το πάρω αμέσως..
Έχει 22-23 ευρώ τα 40ml αλλά πιστεύω θα αξίζει και με το παραπάνω. :/

Παράθεση

Δαλιδά (Cortana)

Επιφανές Μέλος

H Δαλιδά έγραψε στις 22:59, 05-05-13:

Πανάκριβη η Shiseido αλλά έχω ακούσει τα καλύτερα..
Αντιηλιακό προσώπου ποιο χρησιμοποιείτε για πριν το make up;
Σκεφτόμουν να πάρω της Apivita γιατί τα έχει σε καλές προσφορές,
αλλά βρήκα ένα της Clinique πολλές φορές καλύτερο που συγκρατεί και το σμήγμα,τον ιδρώτα και το βρήκα εξαιτερικό..
Έχει 22-23 ευρώ τα 40ml αλλά πιστεύω θα αξίζει και με το παραπάνω. :/
Για αντιηλιακό ψάχνω και εγώ. Όλο το χειμώνα χρησιμοποιούσα της εταιρείας Anthelios spf30 Dry touch που είναι για ματ αποτέλεσμα, αλλά τώρα τελευταία που έχει πολύ καυτό ήλιο βλέπω ότι κοκκίνησα λίγο (πήγα όμως για τρέξιμο στο βουνό χωρίς καπέλο οπότε δεν ξέρω αν είναι σωστή η διαπίστωσή μου). Αύριο που θα πάω για μπάνιο στη θάλασσα θα το τσεκάρω πάλι. Της apivita είχε πάρει πέρσι η μητέρα μου για το καλοκαίρι το spf50 και είχε κάνει πανάδες στο πρόσωπο. Δεν έχω καταλήξει αν πρέπει να πάρω τελικά φυτικό ή πυρηνικό αντιηλιακό

Παράθεση

catlin (Βάσια)

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη catlin
H Βάσια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 25 ετών , επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Ζωγράφος (Αττική). Έχει γράψει 320 μηνύματα.

H catlin έγραψε στις 23:16, 05-05-13:

επισης ειναι αργία σήμερα και αύριο

-3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

aegloswen

Τιμώμενο Μέλος

H aegloswen έγραψε στις 23:17, 05-05-13:

Για αντιηλιακό ψάχνω και εγώ. Όλο το χειμώνα χρησιμοποιούσα της εταιρείας Anthelios spf30 Dry touch που είναι για ματ αποτέλεσμα, αλλά τώρα τελευταία που έχει πολύ καυτό ήλιο βλέπω ότι κοκκίνησα λίγο (πήγα όμως για τρέξιμο στο βουνό χωρίς καπέλο οπότε δεν ξέρω αν είναι σωστή η διαπίστωσή μου). Αύριο που θα πάω για μπάνιο στη θάλασσα θα το τσεκάρω πάλι. Της apivita είχε πάρει πέρσι η μητέρα μου για το καλοκαίρι το spf50 και είχε κάνει πανάδες στο πρόσωπο. Δεν έχω καταλήξει αν πρέπει να πάρω τελικά φυτικό ή πυρηνικό αντιηλιακό
Χαχαχα. Εγώ της Apivita που τσέκαρα το βασικό που δεν μου άρεσε είναι το θέμα που φεύγουν με τον ιδρώτα και λέει μετά επαναλάβετε τη διαδικασία. -.- Ενώ αυτό της Clinique τα συνδυάζει όλα. Πάντως αυτό που λές είναι πολύ σημαντικό.. Να μην κοκκινίζεις δηλαδή ακόμα και στον καυτό ήλιο..

Πάντως Αναστασία έχω ψαχουλέψει πολύ το μπλόγκ σου τελευταία και με έχει βοηθήσει πάρα πολύ!
Και τα προιόντα που έχεις δοκιμάσει.. Και η διαδικασία για τον καθαρισμό -ας πούμε το τόνερ δεν ήξερα ότι είναι τόσο σημαντικό στην περιποίηση-,και πόσα ακόμα.. Εκείνη η ενυδατική με την aloe vera που είχες κάνει ένα ποστ,μπορούμε να την βρούμε ακόμα; Για καλοκαίρι θα ναι σούπερ..

Παράθεση

Δαλιδά (Cortana)

Επιφανές Μέλος

H Δαλιδά έγραψε στις 23:30, 05-05-13:

Εκείνη η ενυδατική με την aloe vera που είχες κάνει ένα ποστ,μπορούμε να την βρούμε ακόμα; Για καλοκαίρι θα ναι σούπερ..
Σε ευχαριστώ, χαίρομαι Και έλεγα να το κλείσω γιατί τελευταία πνίγομαι στο διάβασμα.
Αλόη τζελ μπορείς να βρεις παντού, τα περισσότερα φαρμακεία έχουν.

Παράθεση

christinelle

Διακεκριμένο μέλος

H christinelle δεν είχε τι να κάνει και έγραψε στις 00:08, 06-05-13:

Αρχική Δημοσίευση από Gilda
Εγώ έχω κολλήσει με το make up της Shiseido. Ok, είναι λίγο ακριβούτσικο αλλά το αξίζει.
Βρε εδώ στην Ελλάδα είναι πανάκριβα, στην Ιαπωνία τα πουλάνε στα σούπερ μάρκετ σε κανονικές τιμές. Εκεί μάλιστα δεν τα θεωρούν καθόλου σπουδαία, μέχρι και τα ξενοδοχεία έχουν δωρεάν σαμπουάν και αφρόλουτρα Shiseido στο μπάνιο.
Να μου κάνεις παραγγελία τι θες!

Παράθεση

έλπις20

Αποκλεισμένος χρήστης

H έλπις20 έγραψε στις 09:21, 06-05-13:

το καλυτερο make up μολις το βρηκα... κοριτσια εχω ενθουσιαστει τοσο μα τοσο πολυ... ειναι αυτο--->http://www.larocheposay.gr/%CF%80%CF...IDE-p5442.aspx κραταει γυρω στους 4 μηνες αν και ειναι σε μικρη συσκευασια αλλα μου ειπε η φραμακοποιος οτι μια σταγονα βαζει στο ενα μαγουλο και στο αλλο και αρκε για να καλυψει ολο το προσωπο και ισχυει!!εγω ειδικα που ειμαι μες στα σημαδια ειναι το καλυτερο για μενα . ειναι για ολους τους τυπους δερματος!
δαλιδα πως λεγεται το σαιτ σου γιατι λατρευω τα beauty blog

Παράθεση

Gilda

Τιμώμενο Μέλος

H Gilda Ας διάβαζες να πέρναγες.. έγραψε στις 10:29, 06-05-13:

Δηλαδή στην Ιαπωνία, είμαι μια "φτηνιάρα"!!!
Πάντως εγώ κουφάθηκα με τα Shisheido. Και με το make up και με τις σκιές. Αφού τώρα τελευταία που χρησιμοποιώ τα προϊόντα Shisheido, όλοι μου λένε "Ωραιο μακιγιάζ".. ή "Όμόρφυνες, γλύκανες" κτλ. Είναι πολύ ποιοτικά.
Το make up που έχω πάρει καλύπτει όοοολες τις ατέλειες, χωρίς να φαίνομαι βαμμένη. Δεν ξέρω πως να σας το πω, κανει ένα πρόσωπο αψεγάδιαστο! Όμως στ αλήθεια δεν φαίνομαι βαμμένη.

Κορίτσια πείτε μου κι εμένα, ποιο είναι το μπλογκ αυτό για να μπω κι εγώ???

Παράθεση

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Γίδι
H Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 11,605 μηνύματα.

H Γίδι υπό τις διαταγές της Μπριάμ έγραψε στις 11:01, 06-05-13:

Κι εγώ, που δε φοράω ποτέ make-up ή πούδρες, παρά μόνο όταν πραγματικά πρέπει ή είναι επίσημη περίσταση, μόνο της Shiseido το Matifying Compact Oil-free έχω βολευτεί...! Ρουζ αγόρασα πρόσφατα του Κορρέ κι είμαι πολύ ευχαριστημένη.

Όσο για τις BB creams, ποτέ δεν έκλεψαν την καρδιά μου.

Παράθεση

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Γίδι
H Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 11,605 μηνύματα.

H Γίδι υπό τις διαταγές της Μπριάμ έγραψε στις 09:43, 07-05-13:

Εγώ πάλι.

Έχω γεμίσει με λάδια.

Είχα ένα αμυγδαλέλαιο που δεν πολυχρησιμοποιούσα, και τώρα που λήγει το βάζω πανικόβλητη όπου μπορώ: με αυτό ξεβάφομαι, το βάζω σαν κρέμα χεριών πριν πάω για ύπνο, μάσκα στα μαλλιά...
Αντίστοιχα με ένα λάδι αβοκάντο, με λίγο αυγό το κάνω μάσκα μαλλιών.

Ε κι επειδή είχε αναφέρει το ιπποφαές η venividivici, αγόρασα ένα μπουκάλι από τη Weleda, που όμως πρέπει να καταναλωθεί 6 μήνες μετά το άνοιγμα...! Το βάζω στις ρυτίδες η δόλια, αλλά πόσες να έχω πια...

Και όταν ήμουν σε ταξίδι και βρήκα ένα λάδι με βιταμίνη Ε, που εδώ δε βρίσκεις παρά σε πανάκριβες κάψουλες, το πήρα. Δεν έχει ημ/νία λήξης, αλλά... με όλα τα άλλα λάδια, είτε θα είμαι συνέχεια λιπαρή, είτε θα αναγκαστώ να τα πετάξω.

Έχετε άλλες ιδέες, τι να τα κάνω;;;;

Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους