Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 78,075 εγγεγραμμένα μέλη και 3,036,178 μηνύματα σε 92,200 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα 913 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο e-steki.

Εγγραφή Βοήθεια

[Γυναίκες] Σαλόνι ομορφιάς

venividivici

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη venividivici
H venividivici αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 18,544 μηνύματα.

H venividivici έγραψε στις 11:54, 18-08-14:

Δυο blushes ιδανικά για λευκή επιδερμίδα για κοκκινομάλλεςή καστανομάλλες και κυρίως πολύ οικονομικά είναι τα εξής:
essence no 50 sweethart blush
azade no 070 apricot fantasy blush
Τα οποία παρόλο που ειναι σε απόχρωση βερύκοκου-ροδάκινου δίνουν ενα πολύ φυσικό αποτέλεσμα στα μάγουλα.
Σαν φυσική υγεία...

1η σειρά από αριστερά: Adorable (#10), Life's A Cherry (#60)
2η σειρά από αριστερά: Sweetheart (#50), Babydoll (#20) γύρω στα 4 ευρώ

apricot-fantasy 070 γύρω στα 7 ευρώ

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 2 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

6 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

_fairygirl_ (Τηγάνι)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη _fairygirl_
H Τηγάνι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μεταφραστής/Διερμηνέας και μας γράφει απο Αυστραλία. Έχει γράψει 5,440 μηνύματα.

H _fairygirl_ Σουλμέτ της Κατσαρόλας~ 29/3/12 ♥ έγραψε στις 14:56, 18-08-14:

Αρχική Δημοσίευση από Tabby
Χαίρομαι που σε βόλεψε η κρέμα!
Εγώ πάντως που πέρασα τα 25 δεν είδα καμία διαφορά στο δέρμα μου..!
νομίζω καλύτερα να αφήσουμε τα σέρουμ για αργότερα. γιατί να βαραίνουμε την επιδερμίδα μας χωρίς λόγο;
Και΄γω αυτό λέω.
Από τα 35 και μετά..

Αρχική Δημοσίευση από venividivici
Δυο blushes ιδανικά για λευκή επιδερμίδα για κοκκινομάλλεςή καστανομάλλες και κυρίως πολύ οικονομικά είναι τα εξής:
essence no 50 sweethart blush
azade no 070 apricot fantasy blush
Τα οποία παρόλο που ειναι σε απόχρωση βερύκοκου-ροδάκινου δίνουν ενα πολύ φυσικό αποτέλεσμα στα μάγουλα.
Σαν φυσική υγεία...

1η σειρά από αριστερά: Adorable (#10), Life's A Cherry (#60)
2η σειρά από αριστερά: Sweetheart (#50), Babydoll (#20) γύρω στα 4 ευρώ

apricot-fantasy 070 γύρω στα 7 ευρώ
Πάλι μ@λακίες πήρα..

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 2 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

elena

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη elena
H elena αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ζωγράφος . Έχει γράψει 419 μηνύματα.

H elena έγραψε στις 14:21, 19-08-14:

τη μάρκα La Roche-Posay την ξέρετε? είναι καλή?
μου τη σύστησε μία δερματολόγος σε αντιηλιακό..

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Alma Libre (Κατσαρόλα)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Alma Libre
H Κατσαρόλα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ιρλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 3,749 μηνύματα.

H Alma Libre Σουλμέτ του Τηγανιού ~ 29/3/12 ♥ έγραψε στις 14:56, 19-08-14:

Ναι, τη ξέρω εγώ τη La Roche-Posay, αλλά δεν την έχω δοκιμάσει.

Τι άλλες μάρκες σου έχει συστήσει; Εμείς παίρνουμε της Avene τα δύο τελευταία χρόνια και είμαστε ευχαριστημένοι.

Παράθεση

elena

Δραστήριο Μέλος

H elena αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ζωγράφος . Έχει γράψει 419 μηνύματα.

H elena έγραψε στις 15:09, 19-08-14:

Αρχική Δημοσίευση από Alma Libre

Τι άλλες μάρκες σου έχει συστήσει; Εμείς παίρνουμε της Avene τα δύο τελευταία χρόνια και είμαστε ευχαριστημένοι.
μου την έδωσε σε δειγματάκι μετά την αποτρίχωση με λέιζερ που έκανα..εγώ δεν την ήξερα καθόλου σαν μάρκα..αν τη δοκιμάσω θα σας πω εντυπώσεις
δεν μου σύστησε κάποια άλλη..απλά εγώ σκεφτόμουν να πάρω της φρεζυντερμ και τώρα με προβλημάτισε..

αλλά είναι και οι δύο λίγο ακριβές..σκεφτόμουν να παραγγείλω μέσω ίντερνετ..ξέρει καμία σας κάποιο έγκυρο σάιτ να μου προτείνει?

Παράθεση

Alma Libre (Κατσαρόλα)

Επιφανές Μέλος

H Κατσαρόλα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ιρλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 3,749 μηνύματα.

H Alma Libre Σουλμέτ του Τηγανιού ~ 29/3/12 ♥ έγραψε στις 15:11, 19-08-14:

Αα, δοκίμασε την τότε. Δεν έχεις τίποτα να χάσεις.

Frezyderm δεν έχω δοκιμάσει. Εμείς παραγγείλαμε απο το farmakeiomou, αν θυμάμαι καλά την προηγούμενη φορά.

Παράθεση

elena

Δραστήριο Μέλος

H elena έγραψε στις 15:16, 19-08-14:

αα θα το κοιτάξω ! σε ευχαριστώ alma libre

Παράθεση

*Serena* (Raven)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη *Serena*
H Raven αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 21 ετών , επαγγέλεται Χορογράφος και μας γράφει απο Ρωσία (Ευρωπαϊκή Ρωσία). Έχει γράψει 6,585 μηνύματα.

H *Serena* Για στάσου λίγο, μείνε εδώ... έγραψε στις 17:31, 19-08-14:

Αρχική Δημοσίευση από elena
Ναι γενικά είναι καλή μάρκα! Έχω χρησιμοποιήσει διάφορα και έχω στόχο να πάρω και το αντηλιακό του χρόνου.

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

_fairygirl_ (Τηγάνι)

Επιφανές Μέλος

H Τηγάνι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μεταφραστής/Διερμηνέας και μας γράφει απο Αυστραλία. Έχει γράψει 5,440 μηνύματα.

H _fairygirl_ Σουλμέτ της Κατσαρόλας~ 29/3/12 ♥ έγραψε στις 18:57, 19-08-14:

Βασικά.
Τα αντηλιακά της αν και τσιμπημένα ίσως σε τιμές είναι τα καλύτερα στον κόσμο και αυτά που όλοι οι δερματολόγοι συστήνουν ανεπιφύλακτα. Πολλοί σκέψου ακόμη και beauty bloggers θεωρούν τα αντηλιακά της καλύτερα ακόμα και από της Frezyderm.
La roche posay έχω αφρό για το πρόσωπο για να αποφεύγω την ακμή.

Σοβαρά τώρα,πώς βολεύεσαι;
Το αντηλιακό του σώματος έχει άθλιο σύστημα spray δεν βολεύει καθόλου. Vichy έχουμε εμείς.

μου την έδωσε σε δειγματάκι μετά την αποτρίχωση με λέιζερ που έκανα..εγώ δεν την ήξερα καθόλου σαν μάρκα..αν τη δοκιμάσω θα σας πω εντυπώσεις
δεν μου σύστησε κάποια άλλη..απλά εγώ σκεφτόμουν να πάρω της φρεζυντερμ και τώρα με προβλημάτισε..
αλλά είναι και οι δύο λίγο ακριβές..σκεφτόμουν να παραγγείλω μέσω ίντερνετ..ξέρει καμία σας κάποιο έγκυρο σάιτ να μου προτείνει?
Pharmancy4u εγώ παίρνω είναι το πιο οικονομικό που έχω δει.
Η Frezyderm βασικά,αν το λέιζερ που έκανες ήταν στο πρόσωπο δεν το προτείνω γιατί έχει σιλικόνη και αφήνει αυτό το εντελώς ματ αποτέλεσμα νιώθεις σα να μην έχεις βάλει κρέμα.

Αρχική Δημοσίευση από *Serena*
Ναι γενικά είναι καλή μάρκα! Έχω χρησιμοποιήσει διάφορα και έχω στόχο να πάρω και το αντηλιακό του χρόνου.
Μου είχαν δώσει δειγματάκι και ήταν καλό.
Να μας πεις εντυπώσεις.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη _fairygirl_ : 19-08-14 στις 20:27.
3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Tabby

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη Tabby
H Tabby αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 623 μηνύματα.

H Tabby εκτός τόπου και χρόνου έγραψε στις 19:24, 19-08-14:

Αρχική Δημοσίευση από _fairygirl_
Βασικά.
Τα αντηλιακά της αν και τσιμπημένα ίσως σε τιμές είναι τα καλύτερα στον κόσμο και αυτά που όλοι οι δερματολόγοι συστήνουν ανεπιφύλακτα. Πολλοί σκέψου ακόμη και beauty bloggers θεωρούν τα αντηλιακά της καλύτερα ακόμα και από της Frezyderm.
La roche posay έχω αφρό για το πρόσωπο για να αποφεύγω την ακμή.

/FONT]
παντογνώστη της ομορφιάς , fairygirl

αυτό χρησιμοποιείς ;
μου το δώσανε σε δείγμα και μου άρεσε πολύ! αλλά επειδή δεν έχω λιπαρή επιδερμίδα φοβάμαι μήπως μου ξεράνει το δέρμα σε μακροχρόνια χρήση. η επιδερμίδα μου ειναι κανονική, αλλά έχω μαυρα στιγματα και βγάζω σπυράκια. τι λες λοιπόν; πες μου την εμπειρία σου.

Παράθεση

aba (Φωτεινή)

Supervisor

Το avatar του χρήστη aba
H Φωτεινή αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 13,938 μηνύματα.

H aba έγραψε στις 19:58, 19-08-14:

Ναι, είναι πολύ αξιόπιστη μάρκα η La roche. Όπως και η frezyderm!

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

_fairygirl_ (Τηγάνι)

Επιφανές Μέλος

H _fairygirl_ Σουλμέτ της Κατσαρόλας~ 29/3/12 ♥ έγραψε στις 20:25, 19-08-14:

παντογνώστη της ομορφιάς , fairygirl
αυτό χρησιμοποιείς ;
μου το δώσανε σε δείγμα και μου άρεσε πολύ! αλλά επειδή δεν έχω λιπαρή επιδερμίδα φοβάμαι μήπως μου ξεράνει το δέρμα σε μακροχρόνια χρήση. η επιδερμίδα μου ειναι κανονική, αλλά έχω μαυρα στιγματα και βγάζω σπυράκια. τι λες λοιπόν; πες μου την εμπειρία σου.
Έχω αυτό χρησιμοποιώ,διότι βαριέμαι τα πολλά πολλά με το καθάρισμα. Είχα διαβάσει κάποτε --> πού δε θυμάμαι, ότι οι αφροί καθαρισμού είναι πιο "ελαφριοί" σε σύσταση συστατικών και γενικά συστήνονται σε επιδερμίδες που θέλουν απλά ένα προϊόν καθαρισμού. Το συγκεκριμένο εμένα μία χαρά μου φαίνεται και αφού λες πως έχεις σπυράκια σίγουρα υπάρχει σμίγμα στην επιδερμίδα,δε νομίζω ότι θα σου προκαλούσε θέμα δεδομένου ότι μετά χρησιμοποιείς την κρεμούλα της Apivita που από μόνη της υπόσχεται εντατική ενυδάτωση. Σκέψου ότι σε εμένα είχαν δώσει για δείγμα της κρέμας κατάλληλο για λιπαρές-μεικτές επιδερμίδες και πάλι ήταν πολύ καλή η ενυδάτωση που πρόσφερε.
Άκυρο,αλλά πήρα για ντεμακιγιάζ αυτό και είναι γαμάτο. Όποια θέλει πληροφορίες ας το πει.
Το παντογνώστης με τιμά.
Σόρρυ,που απάντησα τόσο αργά απλά διάβαζα.

Παράθεση

Tabby

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη Tabby
H Tabby αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 623 μηνύματα.

H Tabby εκτός τόπου και χρόνου έγραψε στις 23:23, 19-08-14:

Ευχαριστώ πολύ και πάλι fairygirl!!
Πιστεύω πως έχει δίκιο. Ένα προϊόν καθαρισμου που προστατεύει από την ακμή και μία κρέμα που ενυδατώνει βαθιά είναι καλός συνδυασμός για κανονική επιδερμίδα με μικροβλήματα. Σ' ευχαριστώ πολύ για τη γνώμη και το χρόνο σου!! Καλό διάβασμα...! Να γίνεις δερματολόγος να ερχομαι σε σενα

Παράθεση

_fairygirl_ (Τηγάνι)

Επιφανές Μέλος

H _fairygirl_ Σουλμέτ της Κατσαρόλας~ 29/3/12 ♥ έγραψε στις 23:50, 19-08-14:

Ευχαριστώ πολύ και πάλι fairygirl!!
Πιστεύω πως έχει δίκιο. Ένα προϊόν καθαρισμου που προστατεύει από την ακμή και μία κρέμα που ενυδατώνει βαθιά είναι καλός συνδυασμός για κανονική επιδερμίδα με μικροβλήματα. Σ' ευχαριστώ πολύ για τη γνώμη και το χρόνο σου!! Καλό διάβασμα...! Να γίνεις δερματολόγος να ερχομαι σε σενα
Χεχε.
Σε καταλαβαίνω γιατί έχω πάει σε τόσους δερματολόγους και όλοι με βγάζουν με άλλο τύπο δέρματος οπότε και συμπάσχω!
Άλλωστε υγιές δέρμα δεν είναι αυτό που δεν έχει καμία ατέλεια,αλλά αυτό που λάμπει φυσικά.

Παράθεση

elena

Δραστήριο Μέλος

H elena έγραψε στις 10:23, 20-08-14:

σας ευχαριστώ πολύ όλες για τις απαντήσεις

_fairygirl_ ναι είναι στο πρόσωπο το λέιζερ που έκανα..και γι' αυτό θέλω ένα καλό αντιηλιακό προσώπου.. αν όντως είναι τόσο καλό το La-Roche-Posay θα το πάρω..σε ευχαριστώ για την συμβουλή σου μου άρεσε πολύ και αυτό που προτείνεις για καθαρισμό..αν δεν είναι πολύ ακρηβό θα το δοκιμάσω κι εγώ καθώς έχω λιπαρή επιδερμίδα που πάντα είναι έτοιμη να βγάλει μικροσπυράκια ακμής..

επειδή δεν έχω ξανακάνει αγορά μέσω ίντερνετ για καλλυντικά, υπάρχει περίπτωση κάποιο σάιτ να σου δώσει προϊόν μαϊμού?

Παράθεση

Alma Libre (Κατσαρόλα)

Επιφανές Μέλος

H Alma Libre Σουλμέτ του Τηγανιού ~ 29/3/12 ♥ έγραψε στις 15:14, 20-08-14:

Σοβαρά τώρα,πώς βολεύεσαι;
Το αντηλιακό του σώματος έχει άθλιο σύστημα spray δεν βολεύει καθόλου. Vichy έχουμε εμείς.
Vichy είχαμε εμείς πέρσι ή πρόπερσι με την Avene, εγώ την Avene χρησιμοποιώ.
Και αν είναι για κάτι πιο ελαφρύ βάζω μια αντηλιακή της Nivea καμια φορά, μια με ένα αρκουδάκι.

Παράθεση

DimitraKapa

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη DimitraKapa
H DimitraKapa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Παλαιό Φάληρο (Αττική). Έχει γράψει 80 μηνύματα.

H DimitraKapa i έγραψε στις 00:43, 21-08-14:

Εχετε να προτεινετε καμια κρεμουλα προσώπου για βαθια ενυδάτωση, χωρις να αφήνει κολλωδες αίσθηση; :/ Και κανενα ωραιο scrub ισως;

Παράθεση

_fairygirl_ (Τηγάνι)

Επιφανές Μέλος

H _fairygirl_ Σουλμέτ της Κατσαρόλας~ 29/3/12 ♥ έγραψε στις 14:51, 21-08-14:

Vichy είχαμε εμείς πέρσι ή πρόπερσι με την Avene, εγώ την Avene χρησιμοποιώ.
Και αν είναι για κάτι πιο ελαφρύ βάζω μια αντηλιακή της Nivea καμια φορά, μια με ένα αρκουδάκι.
Και΄γω βάζω τα παιδικά αντηλιακά και αυτό της Nivea που έχει ένα ελαφρύ γαλάζιο χρώμα.

_fairygirl_
ναι είναι στο πρόσωπο το λέιζερ που έκανα..και γι' αυτό θέλω ένα καλό αντιηλιακό προσώπου.. αν όντως είναι τόσο καλό το La-Roche-Posay θα το πάρω..σε ευχαριστώ για την συμβουλή σου μου άρεσε πολύ και αυτό που προτείνεις για καθαρισμό..αν δεν είναι πολύ ακρηβό θα το δοκιμάσω κι εγώ καθώς έχω λιπαρή επιδερμίδα που πάντα είναι έτοιμη να βγάλει μικροσπυράκια ακμής..
επειδή δεν έχω ξανακάνει αγορά μέσω ίντερνετ για καλλυντικά, υπάρχει περίπτωση κάποιο σάιτ να σου δώσει προϊόν μαϊμού?
Όχι. Δεν το νομίζω. Δεν μου΄χει τύχει προσωπικά. Γενικά,κάτι τέτοιο ειδικά τα online φαρμακεία δεν τα συμφέρει διότι όλα προσπαθούν να έχουν όσο πιο συμφέρουσες τιμές γίνεται και να κερδίσουν πελατεία,όχι να τη μειώσουν. Άσε που αν σου κάνουν κάτι τέτοιο στάνταρ θα προσπίπτει αυτό σε καμία παραβίαση των δικαιωμάτων του καταναλωτή και θα μπορούσε ο καθένας να τους σέρνει στα δικαστήρια και ζητώντας και χρηματική αποζημίωση.
Αν έχεις λιπαρή επιδερμίδα αυτό που είχε πει η Tabby είναι ιδανικό. Όπως επίσης και η Sebamed έχει ένα αφρό καθαρισμού για λπαρά δέρμα ή για αποφυγή της ακμής (δε θυμάμαι ποιο από τα δύο) και είναι ό,τι καλύτερο για λιπαρά δέρματα. Το χρησιμοποιούσα πριν μερικά χρόνια που έπαιρνα προϊόντα για αποφυγή της ακμής..
Α,και ένα τζελ σε πράσινο μπουκάλι της VIchy είχα δοκιμάσει επίσης!
Αυτό το μπλε της Αvene απλά,αδιάφορο.

Αρχική Δημοσίευση από DimitraKapa
Εχετε να προτεινετε καμια κρεμουλα προσώπου για βαθια ενυδάτωση, χωρις να αφήνει κολλωδες αίσθηση; :/ Και κανενα ωραιο scrub ισως;
Δεν ξέρω τι κάνουν οι υπόλοιπες κοπέλες αλλά εγώ σκραμπ κάνω με ζάχαρη και μέλι. Ή με ελαιόλαδο και μέλι (αναλόγως τι θέλω). Το πρώτο είναι για πιο "βαθιά" απολέπιση,το δεύτερο θέλει προσοχή στην ποσότητα του ελαιολάδου για να μην λαδώσει το πρόσωπο μετά.
Κρέμα προσώπου μετά από πρόταση της Tabby,χρησιμοποιώ αυτή,ακριβούτσικη μεν,αλλά είναι υπέροχη,υπέροχη,υπέροχη. Έχει και ωραίο άρωμα κάτι μεταξύ λυγαριάς.
Εγώ χρησιμοποιώ αυτή που είναι για λιπαρά/μεικτά δέρματα,γιατί δεν έχει κατασταλάξει ακόμη το δέρμα μου σε κάποιον τύπο,και μπορώ να πω ότι είναι μία χαρά.

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

elena

Δραστήριο Μέλος

H elena έγραψε στις 15:09, 21-08-14:

για scrub κάνω κι εγώ με μέλι. είναι πραγματικά ότι καλύτερο ! εγώ βάζω μία κουταλιά της σούπας μέλι, ζάχαρη με το μάτι και λίγο γάλα εβαπορέ. τα ανακατεύω μέχρι να γίνει ένα μίγμα και αυτό είναι όλο καμιά φορά αντί για γάλα βάζω λίγο λεμόνι-χυμό (βοηθάει στη λιπαρότητα)
για ενυδατική χρησιμοποιώ αυτή του κορρέ με το ρόδι και είμαι πολύ ευχαριστημένη
αυτή της απιβίτα με τη λιγαριά την είχα δοκιμάσει σε δειγματάκι αλλά δεν με ενθουσίασε καθώς μου φάνηκε λίγο βαριά για μένα..αλλά για βαθιά ενυδάτωση ίσως να είναι ότι πρέπει

Παράθεση

_fairygirl_ (Τηγάνι)

Επιφανές Μέλος

H _fairygirl_ Σουλμέτ της Κατσαρόλας~ 29/3/12 ♥ έγραψε στις 15:22, 21-08-14:

για scrub κάνω κι εγώ με μέλι. είναι πραγματικά ότι καλύτερο ! εγώ βάζω μία κουταλιά της σούπας μέλι, ζάχαρη με το μάτι και λίγο γάλα εβαπορέ. τα ανακατεύω μέχρι να γίνει ένα μίγμα και αυτό είναι όλο καμιά φορά αντί για γάλα βάζω λίγο λεμόνι-χυμό (βοηθάει στη λιπαρότητα)
για ενυδατική χρησιμοποιώ αυτή του κορρέ με το ρόδι και είμαι πολύ ευχαριστημένη
αυτή της απιβίτα με τη λιγαριά την είχα δοκιμάσει σε δειγματάκι αλλά δεν με ενθουσίασε καθώς μου φάνηκε λίγο βαριά για μένα..αλλά για βαθιά ενυδάτωση ίσως να είναι ότι πρέπει
Εγώ κάνω σε όλο το σώμα με μέλι.
Και οι γονείς μου εκνευρίζονται.

Παράθεση

Μπλε. (Άννα)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη Μπλε.
H Άννα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φιλόλογος . Έχει γράψει 158 μηνύματα.

H Μπλε. έγραψε στις 15:07, 23-08-14:

με κορααλι φορεμα για γαμο,τι βαψιμο θα κανατεάξεσουαρ΄

Παράθεση

Μπλε. (Άννα)

Δραστήριο Μέλος

H Άννα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φιλόλογος . Έχει γράψει 158 μηνύματα.

H Μπλε. έγραψε στις 14:41, 27-08-14:

;;;;;;;;

Παράθεση

L0uk0umas

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη L0uk0umas
H L0uk0umas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Παλαιό Φάληρο (Αττική). Έχει γράψει 414 μηνύματα.

H L0uk0umas έγραψε στις 14:59, 27-08-14:

Προσωπικά επειδή δεν είμαι πολύ του μακιγιάζ και των σκιών, θα έκανα ένα πολύ απαλό βάψιμο τύπου ενα μαύρο μολύβι, μαύρη μάσκαρα, κοραλί απόχρωση ρουζ και θα έβαζα ένα ωραίο κοραλί κραγιόν! Για καλοκαίρι και ειδικά για νέα κοπέλα οτιδήποτε περισσότερο το βρίσκω περιττό!

Τώρα για αξεσουάρ νομίζω θα επέλεγα το χρυσό σαν χρώμα.

Παράθεση

_fairygirl_ (Τηγάνι)

Επιφανές Μέλος

H _fairygirl_ Σουλμέτ της Κατσαρόλας~ 29/3/12 ♥ έγραψε στις 15:13, 27-08-14:

Αρχική Δημοσίευση από L0uk0umas
Προσωπικά επειδή δεν είμαι πολύ του μακιγιάζ και των σκιών, θα έκανα ένα πολύ απαλό βάψιμο τύπου ενα μαύρο μολύβι, μαύρη μάσκαρα, κοραλί απόχρωση ρουζ και θα έβαζα ένα ωραίο κοραλί κραγιόν! Για καλοκαίρι και ειδικά για νέα κοπέλα οτιδήποτε περισσότερο το βρίσκω περιττό!
Τώρα για αξεσουάρ νομίζω θα επέλεγα το χρυσό σαν χρώμα.
Να ένας άνθρωπος που δεν του αρέσουν οι σκιές.

Παράθεση

L0uk0umas

Δραστήριο Μέλος

H L0uk0umas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Παλαιό Φάληρο (Αττική). Έχει γράψει 414 μηνύματα.

H L0uk0umas έγραψε στις 15:16, 27-08-14:

Να ένας άνθρωπος που δεν του αρέσουν οι σκιές.

Δεν μου άρεσαν ποτέ, γι'αυτό και δεν γνωρίζω να τις χρησιμοποιώ κιόλας!
Δεν φοράω ποτέ! Αντίθετα λατρεύω τα κραγιόν!

Παράθεση

_fairygirl_ (Τηγάνι)

Επιφανές Μέλος

H _fairygirl_ Σουλμέτ της Κατσαρόλας~ 29/3/12 ♥ έγραψε στις 15:22, 27-08-14:

Δεν μου άρεσαν ποτέ, γι'αυτό και δεν γνωρίζω να τις χρησιμοποιώ κιόλας!
Δεν φοράω ποτέ! Αντίθετα λατρεύω τα κραγιόν!
ΤΟ ΙΔΙΟ ΠΡΑΓΜΑ.Το μόνο που φοράω στα μάτια μου είναι μάσκαρα (εμ,στις βλεφαρίδες βασικά) και eyeliner όταν βγαίνω.
Αντιθέτως κραγιόν φοράω,ΟΛΟ ΤΟ ΧΕΙΜΩΝΑ.Στο σχολείο βέβαια,δεν μπορώ αλλά βολεύομαι με lip balm από του Κορρέ ένα κόκκινο σκούρο κάπως.
Μετά βέβαια,με κοιτάνε κάπως έτσι κάποιοι,αλλά χου κερς.

Παράθεση

L0uk0umas

Δραστήριο Μέλος

H L0uk0umas έγραψε στις 15:31, 27-08-14:

ΤΟ ΙΔΙΟ ΠΡΑΓΜΑ.Το μόνο που φοράω στα μάτια μου είναι μάσκαρα (εμ,στις βλεφαρίδες βασικά) και eyeliner όταν βγαίνω.
Αντιθέτως κραγιόν φοράω,ΟΛΟ ΤΟ ΧΕΙΜΩΝΑ.Στο σχολείο βέβαια,δεν μπορώ αλλά βολεύομαι με lip balm από του Κορρέ ένα κόκκινο σκούρο κάπως.
Μετά βέβαια,με κοιτάνε κάπως έτσι κάποιοι,αλλά χου κερς.
Εμένα γενικά το βάψιμο μου είναι μολύβι, μάσκαρα, ρουζ και ΠΑΝΤΑ κραγιόν!
Αλλά ακόμα και την μάσκαρα το πρωί που ετοιμάζομαι για δουλειά,και είμαι με το ένα μάτι κλειστό , βαριέμαι να τη βάζω! Οπότε το σύνηθες είναι μολύβι, ρουζ, κραγιόν! Το καλοκαίρι δε, ούτε καν make up! Δεν μπορώ με τη ζέστη να πασπαλίζομαι! Το χειμώνα και κυρίως όταν είναι να βγω βράδυ, θα βάλω και λίγο make up! That's all!

Αφού όταν βλέπω κοπέλες πρωί, πρωί βαμμένες φουλ αναρωτιέμαι που βρίσκουν την όρεξη και το κουράγιο να ετοιμαστούν! Τι ώρα να ξυπνάνε άραγε?

Παράθεση

_fairygirl_ (Τηγάνι)

Επιφανές Μέλος

H _fairygirl_ Σουλμέτ της Κατσαρόλας~ 29/3/12 ♥ έγραψε στις 15:36, 27-08-14:

Εμένα γενικά το βάψιμο μου είναι μολύβι, μάσκαρα, ρουζ και ΠΑΝΤΑ κραγιόν!
Αλλά ακόμα και την μάσκαρα το πρωί που ετοιμάζομαι για δουλειά,και είμαι με το ένα μάτι κλειστό , βαριέμαι να τη βάζω! Οπότε το σύνηθες είναι μολύβι, ρουζ, κραγιόν! Το καλοκαίρι δε, ούτε καν make up! Δεν μπορώ με τη ζέστη να πασπαλίζομαι! Το χειμώνα και κυρίως όταν είναι να βγω βράδυ, θα βάλω και λίγο make up! That's all!
Αφού όταν βλέπω κοπέλες πρωί, πρωί βαμμένες φουλ αναρωτιέμαι που βρίσκουν την όρεξη και το κουράγιο να ετοιμαστούν! Τι ώρα να ξυπνάνε άραγε?
Δε χρησιμοποιώ make up,μονάχα πούδρα. Γενικά,δεν έχω βρει κάποιο μέικ απ χωρίς χημικά μέσα και για αυτό δεν ψήνομαι.
Το χειμώνα βάζω,κονσίλερ,πούδρα (αν δε βλέπομαι),ρουζ.Μάσκαρα εξαρτάται.

Παράθεση

L0uk0umas

Δραστήριο Μέλος

H L0uk0umas έγραψε στις 15:40, 27-08-14:

Δε χρησιμοποιώ make up,μονάχα πούδρα. Γενικά,δεν έχω βρει κάποιο μέικ απ χωρίς χημικά μέσα και για αυτό δεν ψήνομαι.
Το χειμώνα βάζω,κονσίλερ,πούδρα (αν δε βλέπομαι),ρουζ.Μάσκαρα εξαρτάται.
Κονσίλερ κάποια στιγμή πριν χρόνια αγόραζα και έβαζα αλλά το έκοψα γιατί δεν έβρισκα το λόγο!
Μαύρους κύκλους δεν είχα ποτέ οπότε γιατί να βάλω? Προσφέρει κάτι άλλο που δεν γνωρίζω?
Επίσης πούδρα νομίζω είναι περισσότερο για λιπαρά δέρματα (΄έτσι μου είχαν πεί κάποια στιγμή) οποτε αν είναι να βάλω κάτι θα προτιμίσω το Make up!

Eπίσης σε αυτό το σημείο να πω οτι εχθές αγόρασα το ανεξίτηλο gloss της sephora Και προς το παρόν είμαι πολύ ευχαριστημένη!
Είναι σε μορφή gloss αλλά έχει ματ αποτέλεσμα! Και απο διάρκεια είναι άψογο απ' όσο έχω συμπεράνει μέχρι στιγμής!

Παράθεση

Μπλε. (Άννα)

Δραστήριο Μέλος

H Μπλε. έγραψε στις 15:50, 27-08-14:

το κονσιλερ ειναι κ για τοπικη καλυψηυ και δινει φωτεινοτητα αν το βαλεις κατω απο τα ματια.

εγω παντως, φαιρυ,, στα 15 δε βαφομουν

Παράθεση

L0uk0umas

Δραστήριο Μέλος

H L0uk0umas έγραψε στις 15:53, 27-08-14:

Αρχική Δημοσίευση από Μπλε.
το κονσιλερ ειναι κ για τοπικη καλυψηυ και δινει φωτεινοτητα αν το βαλεις κατω απο τα ματια.

Eυχαριστώ! Ίσως πάρω ένα να μου βρίσκεται κάποια στιγμή!

Η αλήθεια είναι οτι στα 15 ούτε εγώ βαφόμουν! Αν θυμάμαι καλα ξεκίνησα το όποιο βάψιμο κάνω μέχρι και σήμερα όντας φοιτήτρια!
Βέβαια οι εποχές αλλάζουν και οι άνθρωποι εξελίσσονται!

Παράθεση

Alireza

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Alireza
H Alireza αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 20 ετών , επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 964 μηνύματα.

H Alireza έγραψε στις 15:54, 27-08-14:

Κοπέλες κανένα makeup για λιπαρό δέρμα έχετε να προτείνετε; Λέω να το παραγγείλω από το internet... (αν μου βρείτε και το site θα ήμουν ευγνώμων )

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Alireza : 27-08-14 στις 16:12.
Παράθεση

Μπλε. (Άννα)

Δραστήριο Μέλος

H Μπλε. έγραψε στις 16:04, 27-08-14:

Eυχαριστώ! Ίσως πάρω ένα να μου βρίσκεται κάποια στιγμή!

Η αλήθεια είναι οτι στα 15 ούτε εγώ βαφόμουν! Αν θυμάμαι καλα ξεκίνησα το όποιο βάψιμο κάνω μέχρι και σήμερα όντας φοιτήτρια!
Βέβαια οι εποχές αλλάζουν και οι άνθρωποι εξελίσσονται!
εχω της essence, καλο κ οικονομικο. 3 ευρω νομιζω

http://www.essence.eu/gr/products/fa...aler-04/#tab-1

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη aba : 27-08-14 στις 19:18. Αιτία: merge posts
Παράθεση

Alireza

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Alireza
H Alireza αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 20 ετών , επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 964 μηνύματα.

H Alireza έγραψε στις 16:16, 27-08-14:

Τα έχεις δοκιμάσει αυτά τα προιόντα της essence;

Παράθεση

Μπλε. (Άννα)

Δραστήριο Μέλος

H Μπλε. έγραψε στις 16:18, 27-08-14:

για κονσιλερ ελεγα σε μια κοπελα

Παράθεση

_fairygirl_ (Τηγάνι)

Επιφανές Μέλος

H _fairygirl_ Σουλμέτ της Κατσαρόλας~ 29/3/12 ♥ έγραψε στις 16:19, 27-08-14:

Πίστεψέ με ότι δεν έχεις πώς βάφονται 16χρονες τώρα για να μπορείς να θεωρείς αυτό που κάνω εγώ βάψιμο.

Παράθεση

alcyone

MyCat Moderator

Το avatar του χρήστη alcyone
H alcyone αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 14,851 μηνύματα.

H alcyone έγραψε στις 09:06, 29-08-14:

Χαζομάρα τους αν βάφονται και γίνονται σα κτερίσματα οι 15χρονες. Ας αφήσουν το βαρύ βάψιμο για πιο "ώριμες" κυρίες που όλο και θα'χουν κάτι να κρύψουν, και οι οποίες στερούνται πλέον τη δροσιά των νιάτων τους που από μόνη της θα αρκούσε για να τις κάνει λαμπερές.
"Loukouma", ταυτίζομαι απόλυτα. Το κραγιόν το α και το ω! Χωρίς αυτό νιώθω... γυμνή. Πάντα μέσα στην τσάντα, μαζί με τα απαραίτητα.
Σκιά σχεδόν ποτέ, αν δεν ξέρει κάποια να τη χειριστεί, "βαραίνει" το βλέμμα και αν δεν γνωρίζει πώς να ταιριάξει τα χρώματα ή να διαλέξει το σωστό, ρισκάρει μεταξύ "δεύτερης"και κακόγουστης εμφάνισης...
Κραγιόν λοιπόν ανυπερθέτως, μολύβι ματιών, ρουζ, άντε και λίγη μάσκαρα..

Κρέμες, υδατικές, θρεπτικές, ματιών, αντηλιακές:Προτιμώ τη Nuxe. Σε επιλεγμένα φαρμακεία. Με καλύπτει απόλυτα προς το παρόν, αν δεν αλλάξει η σύνθέσή τους. Ακολουθεί η Frezyderm.
Για σαπούνι, o cleansing κρεμώδης αφρός (με νερό χρησιμοποιείται), της Apivita. Με ελιά και λεβάντα, για πρόσωπο και μάτια. Απαλός με ευχάριστο διακριτικό άρωμα, δεν ξηραίνει ούτε ερεθίζει (υπ'όψη οτι είμαι αλλεργική και βγάζω εύκολα κοκκινίλες αν με πειράξει κάποιο συστατικό και είχα δοκιμάσει άπειρα)
Τέλος, εννοείται οτι αυτό που ταιριάζει στη δική μου επιδερμίδα, καθόλου δε σημαίνει οτι θα ταίριαζε και σε μια άλλη, έστω και της ίδιας ηλικίας, με τις ίδιες ανάγκες.

4 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Gate4 (Ηägring)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Gate4
H Ηägring αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Γεωλόγος και μας γράφει απο Καναδάς (Αμερική). Έχει γράψει 18,598 μηνύματα.

H Gate4 Θα τα παρατήσω όλα και θα γίνω βαμπίρ.~ έγραψε στις 09:49, 29-08-14:

Αρχική Δημοσίευση από alcyone
Χαζομάρα τους αν βάφονται και γίνονται σα κτερίσματα οι 15χρονες. Ας αφήσουν το βαρύ βάψιμο για πιο "ώριμες" κυρίες που όλο και θα'χουν κάτι να κρύψουν, και οι οποίες στερούνται πλέον τη δροσιά των νιάτων τους που από μόνη της θα αρκούσε για να τις κάνει λαμπερές.
Το κακό είναι ότι με τόσο βαρύ βάψιμο που κάνουν (και συχνά σε καθημερινή βάση) "χαλάει" το δέρμα.. Δηλαδή σε κάποια χρόνια θα φαίνονται μεγαλύτερες έτσι και αλλιώς μόνο και μόνο γιατί θα έχουν καταστρέψει το πρόσωπο τους.

4 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

_fairygirl_ (Τηγάνι)

Επιφανές Μέλος

H _fairygirl_ Σουλμέτ της Κατσαρόλας~ 29/3/12 ♥ έγραψε στις 12:55, 29-08-14:

Αρχική Δημοσίευση από Gate4
Το κακό είναι ότι με τόσο βαρύ βάψιμο που κάνουν (και συχνά σε καθημερινή βάση) "χαλάει" το δέρμα.. Δηλαδή σε κάποια χρόνια θα φαίνονται μεγαλύτερες έτσι και αλλιώς μόνο και μόνο γιατί θα έχουν καταστρέψει το πρόσωπο τους.
Ο λόγος που είμαι φανατική hater του make up.
Alcyone,αυτό της Apivita που χρησιμοποιείς για καθαρισμό,είναι αφρός ή τζελ που κάνει σαπουνάδα;

.

Παράθεση

*Serena* (Raven)

Επιφανές Μέλος

H Raven αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 21 ετών , επαγγέλεται Χορογράφος και μας γράφει απο Ρωσία (Ευρωπαϊκή Ρωσία). Έχει γράψει 6,585 μηνύματα.

H *Serena* Για στάσου λίγο, μείνε εδώ... έγραψε στις 13:23, 29-08-14:

Alcyone,αυτό της Apivita που χρησιμοποιείς για καθαρισμό,είναι αφρός ή τζελ που κάνει σαπουνάδα;

.
Είναι γαλάκτωμα και έχει παραμπενς. Άμα θες απιβιτα χωρίς, πάρε αυτα με το κίτρο. Αλλιώς κ αυτό καλό είναι.

Παράθεση

Gate4 (Ηägring)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Gate4
H Ηägring αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Γεωλόγος και μας γράφει απο Καναδάς (Αμερική). Έχει γράψει 18,598 μηνύματα.

H Gate4 Θα τα παρατήσω όλα και θα γίνω βαμπίρ.~ έγραψε στις 13:25, 29-08-14:

Δεν είναι κάτι το να βάζεις μέικ απ μερικές φορές (και εννοείται πριν το βάλεις να χρησιμοποιήσεις ενυδατική) αλλά αν το χρησιμοποιείς σε καθημερικνή βάση θα έχεις θέμα με το δέρμα κάποια στιγμή..

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Μπλε. (Άννα)

Δραστήριο Μέλος

H Μπλε. έγραψε στις 20:55, 29-08-14:

και οχι μονο το μεικ απ. η πουδρα δεν ειναι αθωα.
γενικα το βαψιμο λγ μεγαλοδειχνει..

Παράθεση

alcyone

MyCat Moderator

H alcyone αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 14,851 μηνύματα.

H alcyone έγραψε στις 20:58, 29-08-14:

Είναι γαλάκτωμα και έχει παραμπενς.
Δεν είναι γαλάκτωμα. Υπάρχει και σε γαλάκτωμα, αλλά γαλακτώματα δεν χρησιμοποιώ, παρά μόνο σαν "προπομπό" για να αφαιρέσω σε εξαιρετικές περιπτώσεις το μακιγιάζ (ρουζ, κραγιόν).
Το λένε αφρό, αλλά στην πραγματικότητα είναι υγρό σαπούνι, που βγαίνει με αντλία. Το βάζεις σε νωπή επιδερμίδα, το τρίβεις πολύ ελαφρά και κάνει απαλό αφρό, και ξεπλένεις με νερό.
Εμένα πάντως μου κάνει, πριν από αυτό χρησιμοποιούσα της Clinique το mild (για ξηρές επιδερμίδες), αλλά έπαψε να με ικανοποιεί διότι αν και mild άρχισε να μου ξηραίνει το δέρμα (αλλάζουν και οι ανάγκες του δέρματος με το πέρασμα των χρόνων).
Με της Apivita είμαι πολύ ευχαριστημένη, νιώθω οτι πραγματικά καθαρίζει το δέρμα, χωρίς να το αφυδατώνει, μένει απαλό.

Παράθεση

*Serena* (Raven)

Επιφανές Μέλος

H *Serena* Για στάσου λίγο, μείνε εδώ... έγραψε στις 21:33, 29-08-14:

Δεν είναι γαλάκτωμα.
θορι το μπέρδεψα με αυτό . έχω καιρό να πάρω κάτι απιβιτα και δεν τα θυμάμαι καλά.

Παράθεση

aba (Φωτεινή)

Supervisor

Το avatar του χρήστη aba
H Φωτεινή αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 13,938 μηνύματα.

H aba έγραψε στις 11:28, 30-08-14:

Για σαπούνι, o cleansing κρεμώδης αφρός (με νερό χρησιμοποιείται), της Apivita. Με ελιά και λεβάντα, για πρόσωπο και μάτια. Απαλός με ευχάριστο διακριτικό άρωμα, δεν ξηραίνει ούτε ερεθίζει (υπ'όψη οτι είμαι αλλεργική και βγάζω εύκολα κοκκινίλες αν με πειράξει κάποιο συστατικό και είχα δοκιμάσει άπειρα)
Πόσο λατρεύω τη μυρωδιά αυτού του σαπουνιού... Πόσο! Το παίρνω κι εγώ ανά διαστήματα, αν και έχω λιπαρή επιδερμίδα και ίσως έπρεπε να παίρνω κάτι πιο "στυπτικό".

Παράθεση

_fairygirl_ (Τηγάνι)

Επιφανές Μέλος

H _fairygirl_ Σουλμέτ της Κατσαρόλας~ 29/3/12 ♥ έγραψε στις 13:07, 30-08-14:

και οχι μονο το μεικ απ. η πουδρα δεν ειναι αθωα.
γενικα το βαψιμο λγ μεγαλοδειχνει..
Δεν ξέρω αν ισχύει,αλλά θεωρητικά μιλώντας το make up είναι κρεμώδες άρα ένα μέρος του,απορροφάται απ'το δέρμα. Σε αντίθεση με τη πούδρα που το λέει η λέξη από μόνη της είναι σκόνη,δεν μπορεί να απορροφηθεί τόσο εύκολα από το δέρμα. Εγώ με αυτό το σκεπτικό θεωρώ πιο αθώα την πούδρα. Άλλωστε έχω βρει μία homemade συνταγή για πούδρα και από τότε δεν αγοράζω αλλά τη φτιάχνω,δε νομίζω να μου κάνει κακό το ελάχιστο κακάο και το κορν φλάουερ.

Παράθεση

Μύριαμ4 (Μύριαμ)

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Μύριαμ4
H Μύριαμ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φιλόλογος ξένων γλωσσών και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 58 μηνύματα.

H Μύριαμ4 ♥Neverland♥ έγραψε στις 14:01, 30-08-14:

Δεν ξέρω αν ισχύει,αλλά θεωρητικά μιλώντας το make up είναι κρεμώδες άρα ένα μέρος του,απορροφάται απ'το δέρμα. Σε αντίθεση με τη πούδρα που το λέει η λέξη από μόνη της είναι σκόνη,δεν μπορεί να απορροφηθεί τόσο εύκολα από το δέρμα. Εγώ με αυτό το σκεπτικό θεωρώ πιο αθώα την πούδρα. Άλλωστε έχω βρει μία homemade συνταγή για πούδρα και από τότε δεν αγοράζω αλλά τη φτιάχνω,δε νομίζω να μου κάνει κακό το ελάχιστο κακάο και το κορν φλάουερ.
Συμφωνώ το make up επειδή ακριβώς είναι κρεμώδες απορροφάται από το δέρμα.Η πούδρα όπως λες είναι σκόνη και δεν απορροφάται τόσο εύκολα όσο το make up.Και εγώ πούδρα χρησιμοποιώ.

Παράθεση

Μπλε. (Άννα)

Δραστήριο Μέλος

H Μπλε. έγραψε στις 15:12, 30-08-14:

για αυτο βαζουμε ενυδατικη..

Παράθεση

alcyone

MyCat Moderator

H alcyone έγραψε στις 22:22, 30-08-14:

Αρχική Δημοσίευση από Μύριαμ4
Συμφωνώ το make up επειδή ακριβώς είναι κρεμώδες απορροφάται από το δέρμα.Η πούδρα όπως λες είναι σκόνη και δεν απορροφάται τόσο εύκολα όσο το make up.Και εγώ πούδρα χρησιμοποιώ.
Ούσα κατά του make up (εκτός εξαιρετικών περιπτώσεων) σε καθημερινή βάση, να πω ακόμα οτι τα περισσότερα περιέχουν parabens που δεν είναι ό,τι καλύτερο.. Ένα μέρος του φυσικά απορροφάται από τον οργανισμό.
Από την άλλη η πούδρα που παίρνει τις γυαλάδες κάνοντας πιο ματ το δέρμα φαίνεται ιδανική, αλλά με μέτρο, διότι έχει την τάση να φράζει τους πόρους.
Και βέβαια σε νέες κοπέλες, γιατί μετά από μια ορισμένη ηλικία(35+) η πούδρα καλό είναι να αποφεύγεται, όπως κάθε καλλυντικό σε μορφή σκόνης καθώς δείχνει την επιδερμίδα του προσώπου αφυδατωμένη και προσθέτει χρόνια

Παράθεση

Μύριαμ4 (Μύριαμ)

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Μύριαμ4
H Μύριαμ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φιλόλογος ξένων γλωσσών και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 58 μηνύματα.

H Μύριαμ4 ♥Neverland♥ έγραψε στις 20:06, 01-09-14:

Ούσα κατά του make up (εκτός εξαιρετικών περιπτώσεων) σε καθημερινή βάση, να πω ακόμα οτι τα περισσότερα περιέχουν parabens που δεν είναι ό,τι καλύτερο.. Ένα μέρος του φυσικά απορροφάται από τον οργανισμό.
Από την άλλη η πούδρα που παίρνει τις γυαλάδες κάνοντας πιο ματ το δέρμα φαίνεται ιδανική, αλλά με μέτρο, διότι έχει την τάση να φράζει τους πόρους.
Και βέβαια σε νέες κοπέλες, γιατί μετά από μια ορισμένη ηλικία(35+) η πούδρα καλό είναι να αποφεύγεται, όπως κάθε καλλυντικό σε μορφή σκόνης καθώς δείχνει την επιδερμίδα του προσώπου αφυδατωμένη και προσθέτει χρόνια

Συμφωνώ με όσα λες!Σαφώς και πρέπει η πούδρα να χρησιμοποιείται με μέτρο.

Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

Βρείτε παρόμοια

• Παρόμοια Θέματα
    • Ελέγχουν οι γυναίκες τη σχέση; - Από jonx
      Το θέμα έχει λάβει 100 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Ερωτικές Σχέσεις.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 08-06-15 στις 00:00.
    • [Γυναίκες] Σταχτοπούτα - Από Neverland_fairy
      Το θέμα έχει λάβει 52 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Τα δικά σας παιχνίδια.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 07-03-12 στις 22:44.
    • Γυναίκες, άνδρες και νέα σχέση - Από princess
      Το θέμα έχει λάβει 16 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Ερωτικές Σχέσεις.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 10-06-07 στις 15:11.
    • Γυναίκες και φιλοδοξία - Από Subject to change
      Το θέμα έχει λάβει 44 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία iCareer: Εργασία & Καριέρα.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 28-02-07 στις 19:21.
  • Προηγούμενο Θέμα Επόμενο Θέμα

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους