Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 78,448 εγγεγραμμένα μέλη και 3,044,377 μηνύματα σε 92,659 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα 465 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο e-steki.

Εγγραφή Βοήθεια

[Γυναίκες] Σαλόνι ομορφιάς

Chiyo

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη Chiyo
H Chiyo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ταχυδρόμος και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 314 μηνύματα.

H Chiyo έγραψε στις 21:50, 22-02-15:

Κορίτσια καλησπέρα. Ήθελα να ρωτήσω αν έχετε να μου προτείνετε κάποια ενυδατική κρέμα σώματος για πολύ ξηρές επιδερμίδες. το δέρμα μου ειδικά στα πόδια έχει γίνει σα φλούδα πορτοκαλιού. και έχω πάρει αρκετές κρέμες που από όσο λένε βοηθάνε αλλά επειδή είμαι περίεργη και διαβάζω τα μικρά γράμματα βλέπω ότι η δουλειά που κάνουν είναι μόνο εξωτερική σαν δλδ να ''μαλακώνουν'' απλά το δέρμα. δεν ξέρω γενικά τι άλλο κυκλοφορεί. καλό βράδυ! ^_^

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 2 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Chiyo : 22-02-15 στις 21:55. Αιτία: ορθογραφικό
0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Εχέμυθη

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη Εχέμυθη
H Εχέμυθη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 20 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,362 μηνύματα.

H Εχέμυθη who is waiting for the miracle.... έγραψε στις 22:57, 22-02-15:

Η balea εχει καλες κρεμες σωματος (και υγρα σαπουνια προσωπου) αλλα ειναι γερμανικη και δε ξερω ποσο ευκολα θα βρεις προιντα

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 2 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

mindcircus

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη mindcircus
H mindcircus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μηχανικός αεροσκαφών . Έχει γράψει 4,633 μηνύματα.

H mindcircus Open Mind, Open Heart έγραψε στις 01:20, 05-03-15:

Αρχική Δημοσίευση από Chiyo
Κορίτσια καλησπέρα. Ήθελα να ρωτήσω αν έχετε να μου προτείνετε κάποια ενυδατική κρέμα σώματος για πολύ ξηρές επιδερμίδες. το δέρμα μου ειδικά στα πόδια έχει γίνει σα φλούδα πορτοκαλιού. και έχω πάρει αρκετές κρέμες που από όσο λένε βοηθάνε αλλά επειδή είμαι περίεργη και διαβάζω τα μικρά γράμματα βλέπω ότι η δουλειά που κάνουν είναι μόνο εξωτερική σαν δλδ να ''μαλακώνουν'' απλά το δέρμα. δεν ξέρω γενικά τι άλλο κυκλοφορεί. καλό βράδυ! ^_^
Ειναι καπως δυσκολο αυτο που ζητας κι εφοσον εχεις δοκιμασει τοσες, δυσκολα θα σε πεισουν γενικως οι κρεμες. Βασικα το δερμα σου αποτι καταλαβαινω χρειαζεται διαρκη ενυδατωση. Εγω θα σου προτεινα το αμυγδαλελαιο που θρεφει και μαλακωνει, το βρισκεις στα φαρμακεια.

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

L0uk0umas

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη L0uk0umas
H L0uk0umas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Παλαιό Φάληρο (Αττική). Έχει γράψει 416 μηνύματα.

H L0uk0umas έγραψε στις 09:55, 06-03-15:

Απο τις καλύτερες κρέμες προσώπου που έχω χρησιμοποιήσει!
Ενυδατώνει άψογα. Ειδικά για νέες κοπέλες που δεν είναι ανάγκη να φορτώνουν το δέρμα τους και το πρόσωπο τους με βαριές κρέμες την θεωρώ ιδανική! Και είναι πολύ οικονομική! Κυκλοφορεί προσφορά που τη δίνει δώρο με μια αντιηλιακή κρέμα προσώπου (επίσης πολύ καλή) με λιγότερο απο 15 ευρώ!

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Gate4 (Ηägring)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Gate4
H Ηägring αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Γεωλόγος και μας γράφει απο Μάλτα (Ευρώπη). Έχει γράψει 18,625 μηνύματα.

H Gate4 Θα τα παρατήσω όλα και θα γίνω βαμπίρ.~ έγραψε στις 13:32, 06-03-15:

Αρχική Δημοσίευση από L0uk0umas

Ενυδατώνει άψογα. Ειδικά για νέες κοπέλες που δεν είναι ανάγκη να φορτώνουν το δέρμα τους και το πρόσωπο τους με βαριές κρέμες την θεωρώ ιδανική! Και είναι πολύ οικονομική! Κυκλοφορεί προσφορά που τη δίνει δώρο με μια αντιηλιακή κρέμα προσώπου (επίσης πολύ καλή) με λιγότερο απο 15 ευρώ!
Ισχύει είναι πολύ καλή κρέμα. Τη χρησιμοποιώ και εγώ και η μαμά μου.

Παράθεση

Alma Libre (Κατσαρόλα)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Alma Libre
H Κατσαρόλα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ιρλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 3,751 μηνύματα.

H Alma Libre Σουλμέτ του Τηγανιού ~ 29/3/12 ♥ έγραψε στις 14:56, 06-03-15:

Και εγώ θαυμάστρια της Bepanthol.

Παράθεση

L0uk0umas

Δραστήριο Μέλος

H L0uk0umas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Παλαιό Φάληρο (Αττική). Έχει γράψει 416 μηνύματα.

H L0uk0umas έγραψε στις 14:57, 06-03-15:

Έχετε δοκιμάσεις μήπως και το γαλάκτωμα σώματος? Σκέφτομαι να το δοκιμάσω..

Παράθεση

x_xChristine (Χριστίνα)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη x_xChristine
H Χριστίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 20 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 155 μηνύματα.

H x_xChristine έγραψε στις 17:25, 06-03-15:

Ψάχνω ένα καλό υγρό eye liner, ξέρετε κάποιο που να κρατάει πολλές ώρες και να γράφει καλά;

Παράθεση

*Serena* (Raven)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη *Serena*
H Raven αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένη. Είναι 22 ετών , επαγγέλεται Χορογράφος και μας γράφει απο Ρωσία (Ευρωπαϊκή Ρωσία). Έχει γράψει 6,593 μηνύματα.

H *Serena* Για στάσου λίγο, μείνε εδώ... έγραψε στις 20:52, 06-03-15:

Είναι υποαλλεργική? Έχει parabens?

Αρχική Δημοσίευση από x_xChristine
Ψάχνω ένα καλό υγρό eye liner, ξέρετε κάποιο που να κρατάει πολλές ώρες και να γράφει καλά;
Δεν ξέρω αν εννοείς σε μαρκαδοράκι, αλλά εγώ πρόσφατα πήρα ένα maybelline precise κάτι,κυρίως επειδή το είδα στο χοντο και είχε λεπτό βουρτσάκι. Είναι πολύ καλό! Μπορείς να κάνεις πολύ λεπτή γραμμή και προσωπικά ένα 8-10 ωρο μου κρατάει άνετα.

Να ρωτήσω και γω κάτι. Πριν κάτι μήνες εμφάνισα ένα εξάνθημα στην περιοχή ανάμεσα στα μάτια, περίπου εκεί που ακουμπάει το γυαλι από τη μια μεριά μόνο. Το αγνόησα λίγο σκεπτόμενη ότι θα φύγει αλλά όταν άρχισε να μεγαλώνει πήγα σε δερματολόγο. Μου έδωσε κρεμα και έφυγε και είπε ότι εφόσον τα γυαλιά που φοράω δεν έχουν κάποια αλλοίωση σε αυτό το σημείο για να μου προκαλούν τη δερματίτιδα φταίει κάποιο καλλυντικό. Είπε να τα κόψω όλα για ένα διάστημα και να τα ξαναρχίσω σταδιακά για να δω ποιο με πειράζει και να το παρατήσω. Άλλος τρόπος δεν υπάρχει? πχ κάποια εξέταση να δω σε ποια ουσία έχω αλλεργία? Επίσης για να εμφανίστηκε εκεί που εμφανίστηκε λογικά είναι κάτι που μπαίνει στην περιοχή των ματιών, ε?

Παράθεση

_fairygirl_ (Τηγάνι)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη _fairygirl_
H Τηγάνι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μεταφραστής/Διερμηνέας και μας γράφει απο Αυστραλία. Έχει γράψει 5,440 μηνύματα.

H _fairygirl_ Σουλμέτ της Κατσαρόλας~ 29/3/12 ♥ έγραψε στις 16:35, 07-03-15:

Αρχική Δημοσίευση από *Serena*
Να ρωτήσω και γω κάτι. Πριν κάτι μήνες εμφάνισα ένα εξάνθημα στην περιοχή ανάμεσα στα μάτια, περίπου εκεί που ακουμπάει το γυαλι από τη μια μεριά μόνο. Το αγνόησα λίγο σκεπτόμενη ότι θα φύγει αλλά όταν άρχισε να μεγαλώνει πήγα σε δερματολόγο. Μου έδωσε κρεμα και έφυγε και είπε ότι εφόσον τα γυαλιά που φοράω δεν έχουν κάποια αλλοίωση σε αυτό το σημείο για να μου προκαλούν τη δερματίτιδα φταίει κάποιο καλλυντικό. Είπε να τα κόψω όλα για ένα διάστημα και να τα ξαναρχίσω σταδιακά για να δω ποιο με πειράζει και να το παρατήσω. Άλλος τρόπος δεν υπάρχει? πχ κάποια εξέταση να δω σε ποια ουσία έχω αλλεργία? Επίσης για να εμφανίστηκε εκεί που εμφανίστηκε λογικά είναι κάτι που μπαίνει στην περιοχή των ματιών, ε?
Ή το foundation ή η πούδρα ή το κονσίλερ ή το γεγονός ότι δεν αναπνέει το μέρος.

Παράθεση

*Serena* (Raven)

Επιφανές Μέλος

H Raven αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένη. Είναι 22 ετών , επαγγέλεται Χορογράφος και μας γράφει απο Ρωσία (Ευρωπαϊκή Ρωσία). Έχει γράψει 6,593 μηνύματα.

H *Serena* Για στάσου λίγο, μείνε εδώ... έγραψε στις 16:56, 07-03-15:

Αρχική Δημοσίευση από _fairygirl_
Ή το foundation ή η πούδρα ή το κονσίλερ ή το γεγονός ότι δεν αναπνέει το μέρος.
Το μέρος μια χαρά αναπνέει, foundation έχω να βάλω πολύ καιρό οπότε κάτι από τα πουδρα, κονσιλερ, μασκαρα, eyeliner, ξεβαφτικα θα φταίει. Τρέχα γύρευε.

Παράθεση

_fairygirl_ (Τηγάνι)

Επιφανές Μέλος

H Τηγάνι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μεταφραστής/Διερμηνέας και μας γράφει απο Αυστραλία. Έχει γράψει 5,440 μηνύματα.

H _fairygirl_ Σουλμέτ της Κατσαρόλας~ 29/3/12 ♥ έγραψε στις 17:22, 07-03-15:

Το μέρος μια χαρά αναπνέει, foundation έχω να βάλω πολύ καιρό οπότε κάτι από τα πουδρα, κονσιλερ, μασκαρα, eyeliner, ξεβαφτικα θα φταίει. Τρέχα γύρευε.
Τι χρησιμοποιείς για ντεμακιγιάζ;

Παράθεση

*Serena* (Raven)

Επιφανές Μέλος

H *Serena* Για στάσου λίγο, μείνε εδώ... έγραψε στις 17:33, 07-03-15:

Τι χρησιμοποιείς για ντεμακιγιάζ;

Ένα νεράκι loreal.

Παράθεση

_fairygirl_ (Τηγάνι)

Επιφανές Μέλος

H _fairygirl_ Σουλμέτ της Κατσαρόλας~ 29/3/12 ♥ έγραψε στις 17:48, 07-03-15:

Αν είναι αυτό το ροζ,παίζει να στην έχει κάνει εκείνο τη δουλειά γιατί και΄μένα μου΄κανε κάτι παράξενα.

Παράθεση

*Serena* (Raven)

Επιφανές Μέλος

H *Serena* Για στάσου λίγο, μείνε εδώ... έγραψε στις 18:00, 07-03-15:

Αν είναι αυτό το ροζ,παίζει να στην έχει κάνει εκείνο τη δουλειά γιατί και΄μένα μου΄κανε κάτι παράξενα.
Λες? Να σου πω και γω το σκέφτηκα ότι φταίει αυτό γιατί είναι το μόνο καινούριο πράγμα που άρχισα να χρησιμοποιώ περίπου την περίοδο που εμφανίστηκε το πρόβλημα. Πρώτη θέση στα σκουπίδια, λοιπόν.

Παράθεση

Alma Libre (Κατσαρόλα)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Alma Libre
H Κατσαρόλα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ιρλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 3,751 μηνύματα.

H Alma Libre Σουλμέτ του Τηγανιού ~ 29/3/12 ♥ έγραψε στις 18:06, 07-03-15:

Δε λέτε αυτό που έχει ροζ χρώμα το υγρό, έτσι;
Λέτε αυτό που έχει ροζ χρώμα το μπουκάλι.

Παράθεση

memento_mori

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη memento_mori
H memento_mori αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 104 μηνύματα.

H memento_mori έγραψε στις 18:11, 07-03-15:

Για αυτό που είναι λίγο πυκνό λέτε;

Παράθεση

*Serena* (Raven)

Επιφανές Μέλος

H *Serena* Για στάσου λίγο, μείνε εδώ... έγραψε στις 18:22, 07-03-15:

Εγώ έχω αυτό

και ενα ροζουλι που δε βρίσκω εικόνα. Πιο πολύ χρησιμοποιούσα το παραπάνω βέβαια αλλά λέω να τα πετάξω και τα δύο.

Παράθεση

L0uk0umas

Δραστήριο Μέλος

H L0uk0umas έγραψε στις 09:32, 09-03-15:

Η Bepanthol® Κρέμα Προσώπου:

Είναι υποαλλεργική1.

Δερματολογικά ελεγμένη1.

Χωρίς άρωμα* και parabens*.

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

mindcircus

Επιφανές Μέλος

H mindcircus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μηχανικός αεροσκαφών . Έχει γράψει 4,633 μηνύματα.

H mindcircus Open Mind, Open Heart έγραψε στις 10:47, 09-03-15:

Λοιπον η bepanthol ειναι πραγματι μια πολυ καλη κρεμα και αποτι βλεπω ταιριαζει σε ολες. Την εχω κι εγω χρησιμοποιησει, κυριως το καλοκαιρι ισως μετα την ηλιοθεραπεια, ειναι δροσιστικη!

Βεβαια εγω πλεον χρησιμοποιω ακομα πιο δραστικες ενυδατικες, προληπτικα, καθως πλησιαζουμε τα ..αντα οπου ναναι και πρεπει να προσεχουμε την μουριτσα μας

Παράθεση

Anonyme

Πολύ δραστήριο μέλος

Το avatar του χρήστη Anonyme
H Anonyme αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 475 μηνύματα.

H Anonyme έγραψε στις 13:03, 09-03-15:

Να ζητήσω μια μεγάλη χάρη;
Όποια την έχει κι έχει και χρόνο, μπορεί να μας γράψει μια αναλυτική λίστα με τα συστατικά της; Επειδή δεν τα βρίσκω πουθενά στο Internet και το σάιτ της Bepanthol είναι στα γερμανικά και δεν καταλαβαίνω γρι. Και θέλω να τα τσεκάρω πριν την αγοράσω.

Παράθεση

L0uk0umas

Δραστήριο Μέλος

H L0uk0umas έγραψε στις 13:04, 09-03-15:

Αρχική Δημοσίευση από Anonyme
Να ζητήσω μια μεγάλη χάρη;
Όποια την έχει κι έχει και χρόνο, μπορεί να μας γράψει μια αναλυτική λίστα με τα συστατικά της; Επειδή δεν τα βρίσκω πουθενά στο Internet και το σάιτ της Bepanthol είναι στα γερμανικά και δεν καταλαβαίνω γρι. Και θέλω να τα τσεκάρω πριν την αγοράσω.
Bepanthol® Κρέμα Προσώπου

Ενυδάτωση - Ανάπλαση1,2-8

Για ευαίσθητο δέρμα1.

Φιλί Ζωής στο δέρμα του προσώπου σας.

Ενυδάτωση και Ανάπλαση1, 2-8.
Με Προβιταμίνη Β5 και Βιταμίνες Α,C,E*.
Βασισμένη στην τεχνολογία των φυτοσφαιρών και εφοδιασμένη με πλήθος βιταμινών (Α, C, Ε και προβιταμίνη Β5), η κρέμα προσώπου Bepanthol υποστηρίζει τη φυσική διαδικασία ανάπλασης του δέρματος, ενώ παράλληλα το ενυδατώνει1,2-8. Έχει υποαλλεργική σύνθεση χωρίς άρωμα*1.

Οδηγίες χρήσης:

Απλώστε την κρέμα προσώπου Bepanthol® ομοιόμορφα, μία ή περισσότερες φορές καθημερινά1, σε όλο το πρόσωπο, το λαιμό και το ντεκολτέ. Μπορεί να χρησιμοποιηθεί και ως βάση για μακιγιάζ.

Η Bepanthol® Κρέμα Προσώπου:

Είναι υποαλλεργική1.

Δερματολογικά ελεγμένη1.

Χωρίς άρωμα* και parabens*.

Θα τη βρείτε σε συσκευασία 75 ml.

Με την εγγύηση της Bayer.

* Φόρμουλα προϊόντος

L.GR.CC.05.2014.0063

1. Κλινικές μελέτες προϊόντος.

2. Biro K et al. Effect of dexpanthenol in skin protection against irritation: a double-blind, placebo-controlled study Contact Dermatitis. 2003; 49, 80-84.

3. Bissett DL. Common cosmeceuticals. Clin Dermatol 2009;27, 435 – 445.

4. Camargo FB et al. Skin moisturizing effects of panthenol-based formulations. J Cosmet Sci 2011;62 (4):361-370.

5. Ebner F et al. Topical Use of Dexpanthenol in Skin Disorders. Am J Clin Dermatol 2002;3:427-433.

6. Gehring W., Gloor M. Effect of topically applied dexpanthenol on epidermal barrier function and stratum corneum hydration. Results of a human in vivo study. Arzneimittelforschung 2000;50 (7):659-663.

7. Presto S et al. Stimulation of epidermal regeneration by 5% dexpanthenol - results of a placebo-controlled double-blind study. Z f Hautkr 2001;76, 86-90.

8. Proksch E., Nissen H.P. Dexpanthenol enhances skin barrier repair and reduces inflammation after sodium lauryl sulphate- induced irritation. J Dermatol Treatment 2002;13, 173-178.

Παράθεση

Natalia Secret

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη Natalia Secret
H Natalia Secret αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 1,772 μηνύματα.

H Natalia Secret έγραψε στις 15:39, 09-03-15:

Bepanthol® Κρέμα Προσώπου

Ενυδάτωση - Ανάπλαση1,2-8

Για ευαίσθητο δέρμα1.

Φιλί Ζωής στο δέρμα του προσώπου σας.
.

Χωρίς παρεξήγηση L0uk0umas αλλά δεν μπορούσα να αντισταθώ.

Παράθεση

L0uk0umas

Δραστήριο Μέλος

H L0uk0umas έγραψε στις 17:09, 09-03-15:

Αρχική Δημοσίευση από Natalia Secret

Χωρίς παρεξήγηση L0uk0umas αλλά δεν μπορούσα να αντισταθώ.

Το έκανα copy paste απο το επίσημο site δεν το είχα προσέξει!

Παράθεση

_fairygirl_ (Τηγάνι)

Επιφανές Μέλος

H _fairygirl_ Σουλμέτ της Κατσαρόλας~ 29/3/12 ♥ έγραψε στις 22:26, 09-03-15:

Εγώ έχω αυτό

και ενα ροζουλι που δε βρίσκω εικόνα. Πιο πολύ χρησιμοποιούσα το παραπάνω βέβαια αλλά λέω να τα πετάξω και τα δύο.
O λόγος που μία εβδομάδα δεν μπορούσα να βάλω φακούς.
Πολύ τα αγαπάω τα ξεβαφτικά της Loreal εκτός από το λαδάκι που απλά προσκυνάω.

Παράθεση

Ερινύς (Rin)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Ερινύς
H Rin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών , επαγγέλεται Παιδίατρος και μας γράφει απο Ωραιόκαστρο (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 11,673 μηνύματα.

H Ερινύς Ab aeterno. έγραψε στις 21:34, 15-03-15:

Κοριτσάρες, έχω λιπαρό δέρμα και ψάχνω καθαριστικό προσώπου. Ούτε σπυράκια έχω, ούτε μαύρα στίγματα ούτε μακιγιάζ χρησιμοποιώ.
Τι έχετε να μου προτείνετε? Μην είναι πολύ ακριβό (πάνω από 10 ευρώ).

Παράθεση

*Serena* (Raven)

Επιφανές Μέλος

H *Serena* Για στάσου λίγο, μείνε εδώ... έγραψε στις 22:22, 15-03-15:

Αρχική Δημοσίευση από Ερινύς
Κοριτσάρες, έχω λιπαρό δέρμα και ψάχνω καθαριστικό προσώπου. Ούτε σπυράκια έχω, ούτε μαύρα στίγματα ούτε μακιγιάζ χρησιμοποιώ.
Εγώ έχω μείνει ικανοποιημένη από τα castalia dermopur και απιβιτα τη σειρα με το κίτρο. Απλά από όσο θυμάμαι και τα δύο κάνουν γύρω στα 15 ευρώ αλλά τα περισσότερα που έχω ψάξει τόσο κάνουν περίπου. Απο ονλαιν φαρμακεία έχει και προσφορές-δωρακια οπότε συμφέρει πιστεύω.

Παράθεση

Natalia Secret

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη Natalia Secret
H Natalia Secret αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 1,772 μηνύματα.

H Natalia Secret έγραψε στις 22:36, 15-03-15:

Εγώ έχω μείνει ικανοποιημένη από τα castalia dermopur και απιβιτα τη σειρα με το κίτρο. Απλά από όσο θυμάμαι και τα δύο κάνουν γύρω στα 15 ευρώ αλλά τα περισσότερα που έχω ψάξει τόσο κάνουν περίπου. Απο ονλαιν φαρμακεία έχει και προσφορές-δωρακια οπότε συμφέρει πιστεύω.
Το dermopur δεν είναι η σειρά για ακνεϊκά δέρματα; Αν ναι, γιατί να πάρει κάτι τέτοιο από την στιγμή που δεν έχει ακμή; Ισως της ξεράνει την επιδερμίδα...

Παράθεση

*Serena* (Raven)

Επιφανές Μέλος

H *Serena* Για στάσου λίγο, μείνε εδώ... έγραψε στις 23:37, 15-03-15:

Το dermopur δεν είναι η σειρά για ακνεϊκά δέρματα; Αν ναι, γιατί να πάρει κάτι τέτοιο από την στιγμή που δεν έχει ακμή; Ισως της ξεράνει την επιδερμίδα...
Μπορεί να έχεις δίκιο επαρασύρθειν. δε νομίζω να ξεραίνει πάντως... έχω σπυράκια ανάλογα με τα κέφια και τη μηνιαία επίσκεψη και δεν έχω παρατηρήσει κάτι τέτοιο με κανένα από τα δύο. Αντίθετα ρύθμιση του σμίγματος που προκαλεί τη λιπαρότητα κάνουν και με το παραπάνω. Γενικά θέλει λίγο ψάξιμο και ρίσκο μέχρι να δεις τι σου ταιριάζει.

Παράθεση

Anonyme

Πολύ δραστήριο μέλος

H Anonyme έγραψε στις 01:34, 16-03-15:

Εμένα της castalia δεν μ'άρεσε καθόλου η μυρωδιά, μου φαινόταν πολύ "φαρμακευτική". Της apivita η σειρά με το κίτρο μετά από ένα χρονικό διάστημα με "τράβαγε" και μου έκανε ερεθισμούς. Εγώ από Αpivita θα πρότεινα αυτό με την ελιά και τη λεβάντα για πιο ελαφρύ. Επίσης στο δικό μου δέρμα εξαιρετικός αποδείχθηκε αυτός ο αφρός από Avène (προσωπικά προτιμώ τους αφρούς).

Ερινύς είσαι σίγουρη πως έχεις λιπαρό δέρμα; Επειδή αναφέρεις πως δεν έχεις καθόλου σπυράκια/στίγματα. Κι εγώ χρόνια ολόκληρα πίστευα πως είναι λιπαρή η επιδερμίδα μου και τελικά αφ'ενός δεν έπινα αρκετό νερό κι αφ'ετέρου αποδείχθηκε ευαίσθητη/μεικτή με λιπαρότητα μόνο στο Τ (το συνειδητοποίησα μετά από σταθερή και μακροχρόνια χρήση προϊόντων για λιπαρό δέρμα, τόσο καθαριστικά όσο και ενυδατικές, που δεν μου ταίριαζαν με τίποτα!). Τα προϊόντα για λιπαρές επιδερμίδες είναι για πραγματικά λιπαρές! Μήπως είσαι κανονική/μεικτή; Μήπως δεν πίνεις αρκετό νεράκι;

Παράθεση

mindcircus

Επιφανές Μέλος

H mindcircus Open Mind, Open Heart έγραψε στις 14:04, 16-03-15:

Λοιπον κοριτσια εγω τα τελ χρονια κανω διαφορες θεραπειες προσωπου, αλλοτε για λαμψη ή ενυδατωση, αλλοτε για σφριγηλοτητα, αλλοτε φωτεινοτητα αναλογως φασης, κρατουν περιπου στο εξαμηνο και αν το γνωριζα θα το ξεκινουσα και νωριτερα πιο μικρη δηλαδη, αλλα οκ ποτε δεν ειναι αργα! Δηλαδη δε θα εμενα μονο στην υδατική και στο φεις γουος, θα εκανα κι αλλους συνδυασμους. Τωρα εχω ξεκινησει εδω και 5 μηνες περιπου θεραπεια ενυδατωσης και λαμψης κι αποτελειται απο face wash, γαλακτωμα, serum, κρεμα ενυδατικη και μάσκα της ίδιας σειράς και ο συνδυασμος ολων μαζι για ενα χ χρονικο διαστημα εχει φοβερα αποτελεσματα! Επαγγελματικά για την ακριβεια και στη δικη μου περιπτωση επειδη εχω παρακολουθησει καποια σεμιναρια αισθητικης (ναι, εχω τρελα με την μουρη μου ) εχω βρει και κολπα επαγγελματικά! Σχετικά βίντεος υπάρχουν και στο διαδίκτυο για την σωστή περιποίηση του προσώπου αλλά και του σώματος!

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη mindcircus : 16-03-15 στις 14:07.
Παράθεση

L0uk0umas

Δραστήριο Μέλος

H L0uk0umas έγραψε στις 14:36, 16-03-15:

Κανένα site με επώνυμα αρώματα σε ποιό οικονομικές τιμές υπάρχει??

Παράθεση

Anonyme

Πολύ δραστήριο μέλος

H Anonyme έγραψε στις 15:47, 16-03-15:

Να σας ρωτήσω, τα συστατικά των καλλυντικών σας τα ελέγχετε;
Εγώ γενικά δεν βάφομαι σχεδόν καθόλου κι επειδή ξέρω τι περιέχουν όλα τα είδη μακιγιάζ δεν μπαίνω καν στον κόπο να τα ελέγξω. Ψάχνω όμως πολύ τα διάφορα καθαριστικά καθώς και τις ενυδατικές που χρησιμοποιώ σε καθημερινή βάση κι έχω φάει μεγάλη απογοήτευση. Μια ματιά να ρίξετε στα συστατικά "φυτικών" εταιρειών και θα καταλάβετε τι εννοώ. Επειδή είχα ρωτήσει και πιο πριν και την έλαβα σήμερα, σας δίνω μια λίστα από τα συστατικά της Bepanthol Face Cream.

Aqua, Panthenol, Isopropyl, Myristate, Cyclopentasiloxane, Cetyl Alcohol, Steryl Alcohol, Glycerin, Potassium Cetyl Phosphate, Lanolin, Sorbitol, Bisabolol, Butylene Glycol, Caprylyl Glycol, Ceratonia Siliqua Gum, Citric Acid, Helianthus Annuus Seed Oil, Hexylene Glycol, Magnesium Ascorbyl Phosphate, Pantolactone, Phenoxyethanol, Polysorbate 20, Propylene Glycol, Retinyl Palmitate, Sodium Ascorbyl Phosphate, Tocopheryl Acetate, Xanthan Gum
Έχω βάλει link σε όσα έχουν δείκτη από 3 και πάνω. Οκ, καταλαβαίνω πως μερικά δεν θεωρούνται ακίνδυνα επειδή προκαλούν αλλεργίες, αλλά συστατικά όπως το Retinyl Palmitate, όπου γράφει τα εξής:

Recently available data from an FDA study indicate that retinyl palmitate, when applied to the skin in the presence of sunlight, may speed the development of skin tumors and lesions. FDA also raised a concern that extensive, daily skin application of vitamin A creams may build up in the woman’s body a high enough level of Vitamin A that may be toxic to the developing fetus.
δεν είναι επικίνδυνα; Ένας χημικός βρε παιδιά!

Παράθεση

mindcircus

Επιφανές Μέλος

H mindcircus Open Mind, Open Heart έγραψε στις 16:59, 16-03-15:

Προσωπικα χρησιμοποιω φυτικα δερμοφιλα προιοντα επαγγελματικα. Βεβαια, δεν ειμαι ποτε 100% σιγουρη οτι δεν εχουν κατι χημικο μεσα. Τουλαχιστον εμπιστευομαι αυτο που διαβαζω στις ετικετες και την εταιρεια...
Καλλυντικα αγοραζω και εμποριου, δηλαδη τα κραγιονς μου και το μεικ απ μου εχουν χημικα. Η βαση που βαζω ομως ειναι φυτικη, τι να σου πω κιολας... δεν ειμαι μεσα στα εργοστασια. Δεν πιστευω πως μπορουμε να ειμαστε παντα 100& σιγουρες για τιποτα...

Παράθεση

*Serena* (Raven)

Επιφανές Μέλος

H *Serena* Για στάσου λίγο, μείνε εδώ... έγραψε στις 17:03, 16-03-15:

Εμένα της castalia δεν μ'άρεσε καθόλου η μυρωδιά, μου φαινόταν πολύ "φαρμακευτική". Της apivita η σειρά με το κίτρο μετά από ένα χρονικό διάστημα με "τράβαγε" και μου έκανε ερεθισμούς. Εγώ από Αpivita θα πρότεινα αυτό με την ελιά και τη λεβάντα για πιο ελαφρύ. Επίσης στο δικό μου δέρμα εξαιρετικός αποδείχθηκε αυτός ο αφρός από Avène (προσωπικά προτιμώ τους αφρούς).
Eμένα μαρέσει η μυρωδιά του.
Η Avene αν δεν κάνω λάθος βάζει πολλά τεχνητά χημικά γενικά οπότε την αποφευγω.
Κανένα site με επώνυμα αρώματα σε ποιό οικονομικές τιμές υπάρχει??
feelunique πρεπει να έχει
Εγώ γενικά δεν βάφομαι σχεδόν καθόλου κι επειδή ξέρω τι περιέχουν όλα τα είδη μακιγιάζ δεν μπαίνω καν στον κόπο να τα ελέγξω. Ψάχνω όμως πολύ τα διάφορα καθαριστικά καθώς και τις ενυδατικές που χρησιμοποιώ σε καθημερινή βάση κι έχω φάει μεγάλη απογοήτευση. Μια ματιά να ρίξετε στα συστατικά "φυτικών" εταιρειών και θα καταλάβετε τι εννοώ. Επειδή είχα ρωτήσει και πιο πριν και την έλαβα σήμερα, σας δίνω μια λίστα από τα συστατικά της Bepanthol Face Cream.

Έχω βάλει link σε όσα έχουν δείκτη από 3 και πάνω. Οκ, καταλαβαίνω πως μερικά δεν θεωρούνται ακίνδυνα επειδή προκαλούν αλλεργίες, αλλά συστατικά όπως το Retinyl Palmitate, όπου γράφει τα εξής:

δεν είναι επικίνδυνα; Ένας χημικός βρε παιδιά!
Σχεδον παρούσα
Από όσο ξέρω, όταν λέει η εταιρία φυτικά δεν πάει να πει οτι λιώσανε λουλούδια και προέκυψε η κρέμα, αλλά ότι τα συστατικά της υπάρχουν στη φύση και δεν έχουν συντεθεί στο εργαστήριο αποκλειστικά. Αν θέλεις τελείως φυτικά πράγματα υπάρχουν μαγαζιά που φτιάχνουν τέτοια καλλυντικά με αιθέρια έλαια κλπ
Το συγκεκριμένο που λες αν πρόσεξα καλά το γράφει προς το τέλος. Αυτό σημαίνει ότι υπάρχει σε πολύ μικρή συγκέντρωση. Σίγουρα με μακροχρόνια χρήση ΚΑΙ ΜΗ ΚΑΘΑΡΙΣΜΟ ΤΟΥ ΔΕΡΜΑΤΟΣ κάποιες ουσίες θα προκαλούν προβλήματα.Σε τι έκταση δεν ξέρουμε και λογικά δεν θα μάθουμε ποτέ. Έχω δει σε μανό avon να λέει "περιέχει τολουόλιο που είναι τοξικό χρησιμοποιείστε με ευθύνη σας " και μεικαπ estee lauder με 4 parabens και ένα σωρό άλλα χημικά μεσα.
Για την ώρα προσέχω κυρίως γιαparabens. και αν η bepanthol έχει τόσα αλλεργιογόνα δεν την παίρνω στον αιώνα τον άπαντα.

Παράθεση

Anonyme

Πολύ δραστήριο μέλος

H Anonyme έγραψε στις 17:16, 16-03-15:

Αρχική Δημοσίευση από mindcircus
Προσωπικα χρησιμοποιω φυτικα δερμοφιλα προιοντα επαγγελματικα. Βεβαια, δεν ειμαι ποτε 100% σιγουρη οτι δεν εχουν κατι χημικο μεσα. Τουλαχιστον εμπιστευομαι αυτο που διαβαζω στις ετικετες και την εταιρεια...
Καλλυντικα αγοραζω και εμποριου, δηλαδη τα κραγιονς μου και το μεικ απ μου εχουν χημικα. Η βαση που βαζω ομως ειναι φυτικη, τι να σου πω κιολας... δεν ειμαι μεσα στα εργοστασια. Δεν πιστευω πως μπορουμε να ειμαστε παντα 100& σιγουρες για τιποτα...
Θες να μας πεις την εταιρεία; Δεν νομίζω να θεωρείται διαφήμιση, αλλιώς στείλε πμ αν μπορείς!

Eμένα μαρέσει η μυρωδιά του.
Χεχε γούστα είναι αυτά!

Η Avene αν δεν κάνω λάθος βάζει πολλά τεχνητά χημικά γενικά οπότε την αποφευγω.
Της Avène τον τελείωσα όσο ήμουν εκτός Ελλάδος και είχα ξεχάσει εντελώς να κοιτάξω τα συστατικά. Θα δω μήπως υπάρχουν online για να τα δω τώρα, εκ των υστέρων, που δεν μπορώ πια να πετάξω το μπουκάλι από τις σκέψεις. Πάντως είναι απαράδεκτο να μην μπορούμε να βρούμε όλα τα συστατικά στο επίσημο σάιτ της κάθε εταιρείας, εγώ π.χ. τη Bepanthol μπορεί και να μην την αγόραζα.

Σχεδον παρούσα
Από όσο ξέρω, όταν λέει η εταιρία φυτικά δεν πάει να πει οτι λιώσανε λουλούδια και προέκυψε η κρέμα, αλλά ότι τα συστατικά της υπάρχουν στη φύση και δεν έχουν συντεθεί στο εργαστήριο αποκλειστικά. Αν θέλεις τελείως φυτικά πράγματα υπάρχουν μαγαζιά που φτιάχνουν τέτοια καλλυντικά με αιθέρια έλαια κλπ
Το συγκεκριμένο που λες αν πρόσεξα καλά το γράφει προς το τέλος. Αυτό σημαίνει ότι υπάρχει σε πολύ μικρή συγκέντρωση. Σίγουρα με μακροχρόνια χρήση ΚΑΙ ΜΗ ΚΑΘΑΡΙΣΜΟ ΤΟΥ ΔΕΡΜΑΤΟΣ κάποιες ουσίες θα προκαλούν προβλήματα.Σε τι έκταση δεν ξέρουμε και λογικά δεν θα μάθουμε ποτέ. Έχω δει σε μανό avon να λέει "περιέχει τολουόλιο που είναι τοξικό χρησιμοποιείστε με ευθύνη σας " και μεικαπ estee lauder με 4 parabens και ένα σωρό άλλα χημικά μεσα.
Για την ώρα προσέχω κυρίως γιαparabens. και αν η bepanthol έχει τόσα αλλεργιογόνα δεν την παίρνω στον αιώνα τον άπαντα.
Καλά αυτό με τα λουλούδια εννοείται! Απλώς είναι φουλ παραπλανητικό να γράφει στη συσκευασία 87% φυτικά συστατικά και το υπόλοιπο 13% να είναι... μακριά από εμάς!
Δεν έχω καταλάβει ακόμα πόσο κακό είναι να περιέχει μία κρέμα σιλικόνη. Η καλύτερη ενυδατική που δοκίμασα ποτέ ήταν της Frezyderm η Matte Effect και ο λόγος που δεν την ξαναπήρα ήταν η σιλικόνη, αν και στο φαρμακείο η πωλήτρια είχε ψελλίσει κάτι του τύπου "Το δέρμα μας παράγει έτσι κι αλλιώς σιλικόνη..." αλλά δεν μου είχε φανεί και πολύ σίγουρη!

Υπάρχουν εταιρείες που έιναι και 100% vegan αλλά και cruelty free, αλλά οι περισσότερες δεν είναι διαθέσιμες στην Ελλάδα ή οι τιμές τους είναι απαγορευτικές.

Παράθεση

Ερινύς (Rin)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Ερινύς
H Rin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών , επαγγέλεται Παιδίατρος και μας γράφει απο Ωραιόκαστρο (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 11,673 μηνύματα.

H Ερινύς Ab aeterno. έγραψε στις 17:34, 16-03-15:

Ερινύς είσαι σίγουρη πως έχεις λιπαρό δέρμα; Επειδή αναφέρεις πως δεν έχεις καθόλου σπυράκια/στίγματα. Κι εγώ χρόνια ολόκληρα πίστευα πως είναι λιπαρή η επιδερμίδα μου και τελικά αφ'ενός δεν έπινα αρκετό νερό κι αφ'ετέρου αποδείχθηκε ευαίσθητη/μεικτή με λιπαρότητα μόνο στο Τ (το συνειδητοποίησα μετά από σταθερή και μακροχρόνια χρήση προϊόντων για λιπαρό δέρμα, τόσο καθαριστικά όσο και ενυδατικές, που δεν μου ταίριαζαν με τίποτα!). Τα προϊόντα για λιπαρές επιδερμίδες είναι για πραγματικά λιπαρές! Μήπως είσαι κανονική/μεικτή; Μήπως δεν πίνεις αρκετό νεράκι;
Νερό πίνω πάνω από 2 λίτρα την μέρα (το καλοκαίρι κιόλας πάνω από 3). Η δερματολόγος μου μού έχει πει ότι το δέρμα μου είναι λιπαρό και αν με ενοχλεί να πάρω κάποιο προϊόν καθαρισμού, είπε κυκλοφορούν άπειρα και θα βρω κάποιο να μου ταιριάξει. Είχε προτείνει της Apivita αλλά μετά τα έψαξα και μου γύρισε το μάτι 15 ευρώ για ένα μπουκαλάκι και είπα να ρωτήσω.

Παράθεση

Anonyme

Πολύ δραστήριο μέλος

H Anonyme έγραψε στις 18:01, 16-03-15:

Παλιότερα η σειρά της Apivita για λιπαρές/μεικτές κυκλοφορούσε σε προσφορά, το gel καθαρισμού + η τονωτική λοσιόν κάπου στα 15, αλλά μάλλον έχει καταργηθεί. Σου προτείνω να ψάξεις σε ηλεκτρονικά φαρμακεία όπου έχουν πολύ καλύτερες τιμές από τις irl! Απλά συμφέρει να κάνεις σχετικά μεγάλη παραγγελία, για να γλιτώσεις τα μεταφορικά (εγώ ας πούμε βάζω τις βαφές μαλλιών που θέλει η μαμά μου γιατί δεν παίζει να κάνω παραγγελία 30Ε μόνη μου). Ή μπορείς πολύ απλά να βρεις κάποιο ηλεκτρονικό φαρμακείο στην πόλη που μένεις, παραγγέλνεις, πληρώνεις και πας και το παίρνεις η ίδια από το κατάστημα!

Παράθεση

*Serena* (Raven)

Επιφανές Μέλος

H *Serena* Για στάσου λίγο, μείνε εδώ... έγραψε στις 18:21, 16-03-15:

Καλά αυτό με τα λουλούδια εννοείται! Απλώς είναι φουλ παραπλανητικό να γράφει στη συσκευασία 87% φυτικά συστατικά και το υπόλοιπο 13% να είναι... μακριά από εμάς!
Δεν έχω καταλάβει ακόμα πόσο κακό είναι να περιέχει μία κρέμα σιλικόνη. Η καλύτερη ενυδατική που δοκίμασα ποτέ ήταν της Frezyderm η Matte Effect και ο λόγος που δεν την ξαναπήρα ήταν η σιλικόνη, αν και στο φαρμακείο η πωλήτρια είχε ψελλίσει κάτι του τύπου "Το δέρμα μας παράγει έτσι κι αλλιώς σιλικόνη..." αλλά δεν μου είχε φανεί και πολύ σίγουρη!

Υπάρχουν εταιρείες που έιναι και 100% vegan αλλά και cruelty free, αλλά οι περισσότερες δεν είναι διαθέσιμες στην Ελλάδα ή οι τιμές τους είναι απαγορευτικές.
Και για τη σιλικόνη πολλά ακούγονται αλλά με τόσα συμφέροντα που παίζονται δεν πρόκειται εύκολα να μάθουμε τιπαραγματικά ισχύει. Γενικά καλό είναι πιστεύω ότι χρησιμοποιούμε για την περιποίηση να είναι πιο φυσικό (όσο γίνεται) και να αφαιρούμε προσεκτικά το μακιγιαζ.
Cruelty wise, είναι νόμος της Κίνας ότι ότι εισάγεται πρέπει να έχει δοκιμαστεί σε ζώα πρωτα. Οπότε οποιαδήποτε εταιρία θέλει να επεκταθεί στην τεράστια αγορά της και να μην θέλει πρέπει να κάνει animal testing. Έτσι έχω ακούσει τουλάχιστον. Στην ουσία το 90+% του οτι κυκλοφορεί εδώ έχει δοκιμαστεί σε ζώα υποθέτω. Για αυτό όλες οι εταιρίες που δεν κάνουν είναι δυσεύρετες και πανάκριβες.
Νερό πίνω πάνω από 2 λίτρα την μέρα (το καλοκαίρι κιόλας πάνω από 3). Η δερματολόγος μου μού έχει πει ότι το δέρμα μου είναι λιπαρό και αν με ενοχλεί να πάρω κάποιο προϊόν καθαρισμού, είπε κυκλοφορούν άπειρα και θα βρω κάποιο να μου ταιριάξει. Είχε προτείνει της Apivita αλλά μετά τα έψαξα και μου γύρισε το μάτι 15 ευρώ για ένα μπουκαλάκι και είπα να ρωτήσω.
15 ευρώ δεν είναι πολλά. το μπουκάλι έχει μεγάλη διάρκεια γενικά,από online φαρμακείο πέφτει κ άλλο η τιμή και επίσης έχει προσφορές. Πχ lotion και καθαριστικό που είπε η anonyme, πριν κανένα μήνα η κρέμα ματιών τους μαζί με ένα καθαριστικό και σε κανένα μήνα που θα βγάλουν στη φόρα πάλι τα αντηλιακά παίζει να κάνουν κάτι αντίστοιχο. Συμφέρει και έχει και ωραία πραγματάκια η απιβιτα

Παράθεση

Alireza

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Alireza
H Alireza αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 20 ετών , επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 964 μηνύματα.

H Alireza έγραψε στις 18:27, 16-03-15:

Κορίτσια τι μέικ απ χρησιμοποιείτε? Θέλω ένα για ευαίσιθητες-λιπαρές επιδερμίδες και όχι αρκετά ακριβό

Παράθεση

_fairygirl_ (Τηγάνι)

Επιφανές Μέλος

H _fairygirl_ Σουλμέτ της Κατσαρόλας~ 29/3/12 ♥ έγραψε στις 21:37, 16-03-15:

Το castalia είναι υπέροχο. Εγκρίνει και η μικρή σουσού,αλλά για λιπαρά δέρματα. Εννοώ,αν έχεις λιπαρότητα παντού όχι μόνο σε διάφορες περιοχές του προσώπου (t-zone).
Αυτό της Apivita είναι πιο βαρύ,νομίζω.
Βασικά, ναι. Αλλά είναι ανάλογα με την επιδερμίδα. Δηλ. και΄γω χρησιμοποιώ μία κρέμα για ντεμακιγιάζ που είναι για λιπαρά/μικτά δέρματα ενώ απλά έχω πόρους γύρω από τη μύτη,αλλά δε με ενοχλεί γιατί βάζω λάδι καρύδας το βράδυ.
Αυτό με τα αρώματα δεν το καταλαβαίνω. Και΄μένα η ενυδατική μου βγάζει μία ελαφριά φαρμακίλα -για΄μένα- αλλά είναι τόσο γαμάτη που το προσπερνώ.
Αναφορικά με τους αφρούς,για ηλικίες 20-30 είναι καλύτεροι οι αφροί συγκριτικά με τζελ κλπ Είναι πολύ πιο ελαφριοί στη σύνθεση και πιο απαλοί στον καθαρισμό. Άλλωστε,ναι ο καθαρισμός είναι το Α και το Ω για την επιδερμίδα,αλλά ξέρω κοπέλες που κατέστρεψαν το δέρμα τους έτσι.
Παραμπένια στο μέικ απ,στο κονσίλερ και στην πούδρα. Mineral oils στα καθαριστικά και σιλικόνη σε ενυδατικές και αντηλιακή.
Μη ρωτήσετε τι κάνει το καθένα,μετά από ανάγνωση ΠΑΡΑ πολλών βιβλίων κατέληξα στην αποφυγή αυτών.
Α! Και όσο λιγότερη ώρα το μακιγιάζ πάνω στο δέρμα.

Αρχική Δημοσίευση από Alireza
Κορίτσια τι μέικ απ χρησιμοποιείτε? Θέλω ένα για ευαίσιθητες-λιπαρές επιδερμίδες και όχι αρκετά ακριβό
Τι απόχρωση έχεις; Ανοιχτόχρωμη,μέτρια,μελαχρινή; Budget; (συγκεκριμένο)Μορφής; Εννοώ,υγρό,mousse;

Παράθεση

Bethany

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Bethany
H Bethany αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 58 μηνύματα.

H Bethany έγραψε στις 22:42, 16-03-15:

ξέρετε κανενα σαμπουαν που οχι να λεει οτι δινει ογκο,αλλα εσεις να νιωθετε οτι δινει
γτ εχω προβληματακι οσο υγιη και να ειναι τα μαλλια μ

Παράθεση

Anonyme

Πολύ δραστήριο μέλος

H Anonyme έγραψε στις 00:47, 17-03-15:

Και για τη σιλικόνη πολλά ακούγονται αλλά με τόσα συμφέροντα που παίζονται δεν πρόκειται εύκολα να μάθουμε τιπαραγματικά ισχύει. Γενικά καλό είναι πιστεύω ότι χρησιμοποιούμε για την περιποίηση να είναι πιο φυσικό (όσο γίνεται) και να αφαιρούμε προσεκτικά το μακιγιαζ.
Cruelty wise, είναι νόμος της Κίνας ότι ότι εισάγεται πρέπει να έχει δοκιμαστεί σε ζώα πρωτα. Οπότε οποιαδήποτε εταιρία θέλει να επεκταθεί στην τεράστια αγορά της και να μην θέλει πρέπει να κάνει animal testing. Έτσι έχω ακούσει τουλάχιστον. Στην ουσία το 90+% του οτι κυκλοφορεί εδώ έχει δοκιμαστεί σε ζώα υποθέτω. Για αυτό όλες οι εταιρίες που δεν κάνουν είναι δυσεύρετες και πανάκριβες.
Εγώ είμαι μεγάλη τεμπέλα κι αποφεύγω το μακιγιάζ. Φτιάχνω μόνο φρύδια και βάζω concealer/mascara κι έξω απ'την πόρτα. Μ'αρέσει πολύ να βλέπω προσεγμένα βαμμένες κοπέλες έξω και σχετικά βιντεάκια στο youtube, αλλά είναι money+time consuming οπότε δεν!
Ισχύει αυτό που έχεις ακούσει, απαγορεύεται δια νόμου στην Κίνα η πώληση καλλυντικών που δεν έχουν δοκιμαστεί σε ζώα. Οπότε αυτόματα όλοι οι κολοσσοί "αναγκάζονται" να κάνουν πειράματα σε ζώα (Estée Lauder, L'Oréal, Procter & Gamble, Johnson & Johnson, Unilever). Το μοναδικό προϊόν που 'χω βρει στην Ελλάδα να 'χει το leaping bunny, είναι το υγρό πιάτων της Planet!

Αυτό με τα αρώματα δεν το καταλαβαίνω. Και΄μένα η ενυδατική μου βγάζει μία ελαφριά φαρμακίλα -για΄μένα- αλλά είναι τόσο γαμάτη που το προσπερνώ.
Αναφορικά με τους αφρούς,για ηλικίες 20-30 είναι καλύτεροι οι αφροί συγκριτικά με τζελ κλπ Είναι πολύ πιο ελαφριοί στη σύνθεση και πιο απαλοί στον καθαρισμό. Άλλωστε,ναι ο καθαρισμός είναι το Α και το Ω για την επιδερμίδα,αλλά ξέρω κοπέλες που κατέστρεψαν το δέρμα τους έτσι.
Δεν έχω θέμα γενικά με την "φαρμακευτική" μυρωδιά, αλλά με αυτό το προϊόν! Γενικά έχω μεγάλη ευαισθησία με τις μυρωδιές και το συγκεκριμένο μου προκαλεί ναυτία, δεν είναι απλά πως δεν μ'αρέσει.
Οι αφροί είναι όντως εξαιρετικοί, δεν ξέρω εμένα μου δίνουν την αίσθηση πως είναι πιο καθαρή από ποτέ η επιδερμίδα μου μετά τη χρήση!

Παραμπένια στο μέικ απ,στο κονσίλερ και στην πούδρα. Mineral oils στα καθαριστικά και σιλικόνη σε ενυδατικές και αντηλιακή.
Μη ρωτήσετε τι κάνει το καθένα,μετά από ανάγνωση ΠΑΡΑ πολλών βιβλίων κατέληξα στην αποφυγή αυτών.
Α! Και όσο λιγότερη ώρα το μακιγιάζ πάνω στο δέρμα.

Έχεις μήπως να προτείνεις κανένα αντηλιακό προσώπου; Είχα δοκιμάσει της Apivita πέρσι αλλά δεν μπορώ να πω ότι ενθουσιάστηκα.

Παράθεση

L0uk0umas

Δραστήριο Μέλος

H L0uk0umas έγραψε στις 10:48, 17-03-15:

Aντιηλιακό προσώπου εγώ χρησιμοποίησα της Bepanthol και έμεινα πολύ ευχαριστημένη! Το είχα πάρει σε προσφορά μαζί με την κρέμα προσώπου περίπου στα 13 ευρώ και τα 2 μαζί!

Εχθές χρησιμοποίησα τον αφρό καθαρισμού της apivita!

Eξαιρετικός!

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Alireza

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Alireza
H Alireza αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 20 ετών , επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 964 μηνύματα.

H Alireza έγραψε στις 13:10, 17-03-15:

[FONT=Century Gothic]
Τι απόχρωση έχεις; Ανοιχτόχρωμη,μέτρια,μελαχρινή; Budget; (συγκεκριμένο)Μορφής; Εννοώ,υγρό,mousse;
Λοιπόν είμαι ανοιχτόχρωμη (καστανοκοκκινομάλλα), μέχρι 20Ε περίπου και μορφή μάλλον υγρό αλλά και τα άλλα δε με ενοχλούν

Παράθεση

mindcircus

Επιφανές Μέλος

H mindcircus Open Mind, Open Heart έγραψε στις 17:15, 17-03-15:

Της Clinique με λατρεια. Το συγκεκριμενο κανει περιπου στα 40 ευρω αλλα συνηθως το αγοραζω στις εκπτωσεις ή στις προσφορές που κανει η Clinique οποτε μου βγαινει γυρω στα 34. Θεωρω την τιμη του παρα πολυ καλη, επειδη ειναι τοσο σταθερο, βαζεις λιγο και σου δινει ματ και 100% φυσικο αποτελεσμα. Φαντασου μακιγιαρομαι καθημερινα και απο το πρωι ειμαι με το μεικ απ, μια μικρη διορθωση μπορει να κανω το βραδυ και μου διαρκει το μπουκαλακι τουλαχιστον 2 μηνες και βαλε...

Αρχική Δημοσίευση από Bethany
ξέρετε κανενα σαμπουαν που οχι να λεει οτι δινει ογκο,αλλα εσεις να νιωθετε οτι δινει
γτ εχω προβληματακι οσο υγιη και να ειναι τα μαλλια μ
Τα Pantene δινουν ογκο παντως! Τα βρισκω πολυ καλα σαμπουαν! Και τις μασκες τους επισης παρολο που δε χρησιμοποιω μασκες εμποριου, της pantene ειναι πολυ καλες!

Λοιπόν είμαι ανοιχτόχρωμη (καστανοκοκκινομάλλα), μέχρι 20Ε περίπου και μορφή μάλλον υγρό αλλά και τα άλλα δε με ενοχλούν

Α τωρα το ειδα για την τιμη. Εγω παντως σου λεω να το δοκιμασεις, γιατι αγοραζεις άλλα με 20 ευρω και ειναι σκετο νερο και πρεπει καθε λιγο να βαζεις και να ξαναβαζεις... Κι αυτο ειναι υγρο, ουτε γω πολυσυμπαθω τα κομπακτ.
Αμα μαλιστα δε βαφεσαι και συνεχεια, φαντασου ποσο καιρο θα σου κρατησει!

Έχεις μήπως να προτείνεις κανένα αντηλιακό προσώπου; Είχα δοκιμάσει της Apivita πέρσι αλλά δεν μπορώ να πω ότι ενθουσιάστηκα.
Της la roche posay, πολυ ωραια αντιηλιακα!

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Imadlak : 17-03-15 στις 18:44. Αιτία: συγχώνευση συνεχόμενων μηνυμάτων
Παράθεση

aye

Πολύ δραστήριο μέλος

Το avatar του χρήστη aye
H aye αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 533 μηνύματα.

H aye hey man, nice shot έγραψε στις 21:34, 17-03-15:

Έβαλα την μάνα μου να μου παραγγείλει ένα σαμπουάν της Klorane για λιπαρά μαλλιά. και ΑΦΟΥ έκανε την παραγγελία μου είπε πως μια φίλη της το έχει δοκιμάσει και βρωμάει! δηλαδή αν είναι δυνατόν ρε μάνα, τώρα μου το λες;;;;;
Το έχει δοκιμάσει κανείς; Πράγματι μυρίζει άσχημα;
Έχω ακούσει πως είναι καλά σαμπουάν πάντως. Ήμουν ανάμεσα σε αυτό και στο αντίστοιχο του Κορρέ αλλά κατέληξα στο πρώτο μιας και το είδα ακριβότερο

Παράθεση

Αγγελική!!! (Αγγελική)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη Αγγελική!!!
H Αγγελική αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 20 ετών , επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 337 μηνύματα.

H Αγγελική!!! έγραψε στις 22:26, 17-03-15:

Για μεικτά/ λιπαρά δέρματα και ιδανικό για βάση make up είναι το αντιηλιακό της Frezyderm ! Σου αφήνει το δέρμα απαλό και καθόλου ''λαδωμένο'' όπως διάφορα άλλα αντιηλιακά!

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Αγγελική!!! : 17-03-15 στις 22:45.
Παράθεση

Anonyme

Πολύ δραστήριο μέλος

H Anonyme έγραψε στις 01:14, 18-03-15:

Aντιηλιακό προσώπου εγώ χρησιμοποίησα της Bepanthol και έμεινα πολύ ευχαριστημένη! Το είχα πάρει σε προσφορά μαζί με την κρέμα προσώπου περίπου στα 13 ευρώ και τα 2 μαζί!

Εχθές χρησιμοποίησα τον αφρό καθαρισμού της apivita!

Eξαιρετικός!

Είναι όντως καταπληκτικός! Τον χρησιμοποιούμε σπίτι πάνω από δύο χρόνια! Το μόνο μου παράπονο είναι πως τώρα βγαίνει στα 200ml αντί των 300 που έβγαινε!

Αρχική Δημοσίευση από mindcircus
Της la roche posay, πολυ ωραια αντιηλιακα!
Θα τα κοιτάξω!

Αρχική Δημοσίευση από aye
Έβαλα την μάνα μου να μου παραγγείλει ένα σαμπουάν της Klorane για λιπαρά μαλλιά. και ΑΦΟΥ έκανε την παραγγελία μου είπε πως μια φίλη της το έχει δοκιμάσει και βρωμάει! δηλαδή αν είναι δυνατόν ρε μάνα, τώρα μου το λες;;;;;
Το έχει δοκιμάσει κανείς; Πράγματι μυρίζει άσχημα;
Έχω ακούσει πως είναι καλά σαμπουάν πάντως. Ήμουν ανάμεσα σε αυτό και στο αντίστοιχο του Κορρέ αλλά κατέληξα στο πρώτο μιας και το είδα ακριβότερο
Αυτό με την τσουκνίδα λες ε; Κοίτα δεν θα σου πω ψέματα, μυρίζει αρκετά διαφορετικά από τα συνηθισμένα σαμπουάν που χρησιμοποιούμε. Προσωπικά δεν με ενοχλούσε γιάτι δεν κράταγε πολύ μετά το στέγνωμα. Κάνει πάντως καλή δουλειά για την λιπαρότητα και μου φαινόταν αρκετά απαλό στα μαλλιά. Όπως όλα τα καλλυντικά εξαρτάται κι από το pH του δέρματος το πώς θα μυρίζει ένα προϊόν (γιαυτό το ίδιο άρωμα δεν μυρίζει το ίδιο σε δύο κοπέλες). Μακάρι να σου ταιρίαξει και να μην πάει χαμένο!

Αρχική Δημοσίευση από Αγγελική!!!
Για μεικτά/ λιπαρά δέρματα και ιδανικό για βάση make up είναι το αντιηλιακό της Frezyderm ! Σου αφήνει το δέρμα απαλό και καθόλου ''λαδωμένο'' όπως διάφορα άλλα αντιηλιακά!
Αχ της Freydern θα είναι εξαιρετικό είμαι σίγουρη γιατί την ξέρω την υφη που περιγράφεις από την ενυδατικη της. Αλλά όπως ανέφερα και πριν έχει σιλικόνη και θέλω να την αποφύγω.

Παράθεση

alcyone

MyCat Moderator

Το avatar του χρήστη alcyone
H alcyone αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,407 μηνύματα.

H alcyone έγραψε στις 07:43, 18-03-15:

Για καθαρισμό προσώπου χρησιμοποιούσα παλιά το σαπούνι της Clinique (cleansing bar) για λιπαρά δέρματα, αργότερα της ίδιας μάρκας για ξηρά/ευαίσθητα και μετά από λίγα χρόνια πήγα στο υγρό σαπούνι για ευαίσθητα, πάλι της Clinique.
Όμως τα τελευταία χρόνια έχουν αλλάξει τη σύνθεσή του κι άρχισε να μου ερεθίζει και ταυτόχρονα να μου ξηραίνει το δέρμα.
Το εγκατέλειψα λοιπόν και δοκίμασα τον αφρό της Apivita που συστήνουν πιο πάνω τα κορίτσια και έμεινα σούπερ ικανοποιημένη. Στην πραγματικότητα δεν έχει μορφή αφρού αλλά υγρού σαπουνιού, καθαρίζει χωρίς να ξηραίνει το δέρμα, δεν αφήνει "γλίτσα", μια μικρή δόση της αντλίας αρκεί για αρκετό αφρό, ενώ έχει ένα μοναδικά υπέροχο άρωμα!

Για αντηλιακό προσώπου, της Apivita, ή της Vichy, ή της Nuxe. Επίσης θα δοκιμάσω αυτό της Lierac.

Πάντως υπ'όψη για τις κρέμες γενικά, οτι ακόμα και αυτά τα "αγνά"από φυτά, όσο "αθώα" και να είναι, μπορεί κάλλιστα να φέρουν αλλεργίες, όπως φέρνουν κι ορισμένα λουλούδια/φυτά, σε κάποια δέρματα. Για παράδειγμα εγώ είμαι αλλεργική στο γεράνι, καθώς επίσης και στο "άγριο τριαντάφυλλο" κι όταν θα βάλω μια κρέμα που περιέχει εκχυλίσματα από αυτά (και είναι αρκετές που κυκλοφορούν στο εμπόριο), να ερεθίζεται πολύ το δέρμα μου βγάζοντας κοκκινίλες.

Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

Βρείτε παρόμοια

• Παρόμοια Θέματα
    • Ελέγχουν οι γυναίκες τη σχέση; - Από jonx
      Το θέμα έχει λάβει 100 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Ερωτικές Σχέσεις.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 08-06-15 στις 00:00.
    • [Γυναίκες] Σταχτοπούτα - Από Neverland_fairy
      Το θέμα έχει λάβει 52 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Τα δικά σας παιχνίδια.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 07-03-12 στις 22:44.
    • Γυναίκες, άνδρες και νέα σχέση - Από princess
      Το θέμα έχει λάβει 16 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Ερωτικές Σχέσεις.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 10-06-07 στις 15:11.
    • Γυναίκες και φιλοδοξία - Από Subject to change
      Το θέμα έχει λάβει 44 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία iCareer: Εργασία & Καριέρα.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 28-02-07 στις 19:21.
  • Προηγούμενο Θέμα Επόμενο Θέμα

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους