Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 80,176 εγγεγραμμένα μέλη και 3,091,024 μηνύματα σε 96,055 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα 673 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο e-steki.

Εγγραφή Βοήθεια

[Γυναίκες] Σαλόνι ομορφιάς

Bethany

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Bethany
H Bethany αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 58 μηνύματα.

H Bethany έγραψε στις 20:40, 18-03-15:

Ισχύει αυτό που λες alcyone, μια ξαδερφη μου έχει αλλεργία σε πάρα πολλά συστατικά καλλυντικών, και πήγε στο γιατρό και της απαγόρευσε ένα σωρό μάρκες.Η καημένη, και είχε αγοράσει τόσα

Εγώ πριν λιγες μερες αγορασα το conditioner volume by aussie, δεν το χρησιμοποιησα γιατι ειπα να τελειωσω κατι αλλα που εχω, η να κοψω πρωτα λιγο τα μαλλια μου για να αρχισω να τα φροντιζω απο την αρχη, παντως εκανε καπου 5 ευρω, και το πηρα κυριως για τον ντορο που γινεται και επειδη χρειαζομαι ογκο, εχει καμια δοκιμασει αυτο η γενικα προιοντα aussie?

Πάντως η συσκευασία μπορεί να μην είναι φανταστική, αλλά είναι πολυ κιουτ και πρακτικη για να μην πεφτει απο την μπανιερα

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 2 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Natalia Secret

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη Natalia Secret
H Natalia Secret αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 1,771 μηνύματα.

H Natalia Secret έγραψε στις 20:58, 18-03-15:

Από Aussie έχω χρησιμοποιήσει το miracle moist (σαμπουάν και κοντίσιονερ). Μυρίζει τσιχλόφουσκα που εντάξει δεν πεθαίνω αλλά δε με χαλάει κιόλας. Δεν μπορώ να πω ότι έκανε κάτι το wow και πραγματικά δεν μπορώ να καταλάβω γιατί γίνεται τόσο χαμός γι' αυτό.

Α! Εχω αγοράσει και το frizz miracle shampoo αλλά δε μου έκατσε καθόλου καλά. Δεν το έχω χρησιμοποιήσει πάνω από 3 φορές γιατί κάθε φορά που πλενόμουν με αυτό έδειχνε τα μαλλιά μου άτονα και χωρίς καθόλου όγκο. Ισως να φταίει το ότι έχω λεπτή τρίχα... Δεν ξέρω.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 2 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

*Serena* (Raven)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη *Serena*
H Raven αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 22 ετών , επαγγέλεται Χορογράφος και μας γράφει απο Ρωσία (Ευρωπαϊκή Ρωσία). Έχει γράψει 6,606 μηνύματα.

H *Serena* Για στάσου λίγο, μείνε εδώ... έγραψε στις 21:16, 18-03-15:

Αρχική Δημοσίευση από Bethany
Ισχύει αυτό που λες alcyone, μια ξαδερφη μου έχει αλλεργία σε πάρα πολλά συστατικά καλλυντικών, και πήγε στο γιατρό και της απαγόρευσε ένα σωρό μάρκες.Η καημένη, και είχε αγοράσει τόσα
Μήπως θυμάσαι ποιες μάρκες? Έχω παρομοιο πρόβλημα και δεν μου είπε κάτι συγκεκριμένο ο γιατρός.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

_fairygirl_ (Τηγάνι)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη _fairygirl_
H Τηγάνι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μεταφραστής/Διερμηνέας και μας γράφει απο Αυστραλία. Έχει γράψει 5,440 μηνύματα.

H _fairygirl_ Σουλμέτ της Κατσαρόλας~ 29/3/12 ♥ έγραψε στις 20:42, 19-03-15:

Αρχική Δημοσίευση από Natalia Secret
Από Aussie έχω χρησιμοποιήσει το miracle moist (σαμπουάν και κοντίσιονερ). Μυρίζει τσιχλόφουσκα που εντάξει δεν πεθαίνω αλλά δε με χαλάει κιόλας. Δεν μπορώ να πω ότι έκανε κάτι το wow και πραγματικά δεν μπορώ να καταλάβω γιατί γίνεται τόσο χαμός γι' αυτό.
Α! Εχω αγοράσει και το frizz miracle shampoo αλλά δε μου έκατσε καθόλου καλά. Δεν το έχω χρησιμοποιήσει πάνω από 3 φορές γιατί κάθε φορά που πλενόμουν με αυτό έδειχνε τα μαλλιά μου άτονα και χωρίς καθόλου όγκο. Ισως να φταίει το ότι έχω λεπτή τρίχα... Δεν ξέρω.
Για δοκίμασε και κανά της Schwarzkopf ειδικά αυτό στη μαύρη συσκευασία. Το ξέρω δεν έχει καθόλου ωραίο άρωμα γιατί μυρίζει κερατίνη αλλά πραγματικά εγώ τον καιρό που το χρησιμοποιούσα (το εναλλάσω με άλλα 2 που μ'αρέσουν,για αλλαγή) δεν έβαζα μετά μαλακτική. Και έχω μαλλί σγουρό.

Εγώ πριν λιγες μερες αγορασα το conditioner volume by aussie, δεν το χρησιμοποιησα γιατι ειπα να τελειωσω κατι αλλα που εχω, η να κοψω πρωτα λιγο τα μαλλια μου για να αρχισω να τα φροντιζω απο την αρχη, παντως εκανε καπου 5 ευρω, και το πηρα κυριως για τον ντορο που γινεται και επειδη χρειαζομαι ογκο, εχει καμια δοκιμασει αυτο η γενικα προιοντα aussie?
Εγώ το σαμπουάν το Moisture κάτι που πήρα,οκ από μυρωδιά καλό (βασικά μύριζε το σπίτι και το μπάνιο τσιχλόφουσκα) και όντως άφηνε τα μαλλιά μαλακά,θα το χαρακτήριζα λίγο υποδυέστερο από το μαύρο Schwarzkopf. Βέβαια,επιφυλάσσομαι για τη γνώμη αυτή γιατί το χρησιμοποίησα μόνο 2 εβδομάδες και το μαύρο που σου λέω έχω κλείσει 5 μήνες νον στοπ.
Δεν τα θεωρώ κακά σαμπουάν/μάσκες/μαλακτικές συγκριτικά με Pantene κλπ
Αρχική Δημοσίευση από Anonyme
Έχεις μήπως να προτείνεις κανένα αντηλιακό προσώπου; Είχα δοκιμάσει της Apivita πέρσι αλλά δεν μπορώ να πω ότι ενθουσιάστηκα.
Ναι δυστυχ'ως,και΄γω αυτό έχω και μάλιστα για λιπαρές/μεικτές και τώρα δε μου κάθεται καθόλου καλά. Τι εννοώ καθόλου καλά: Εννοώ ότι νιώθω το πρόσωπο στεγνό,αφυδατωμένο,μου τονίζει τους πόρους -έλα χριστέ και παναγία. - και γενικά συμφωνώ με τα λεγόμενά σου. Θα το επιχειρήσω κατόπιν χρήσης ενυδατικής και καπάκι αν δω ότι οι πόροι κάνουν μπαμ θα πάω στη μέγα λατρεία το Porefessional αλλά για να τονίζει τους πόρους κάτι πάει στραβά.
Φέτος με βλέπω να τη βγάζω μ'αυτό-έχει πολύ ακόμα- αν και προκειμένου να το ξεφορτωθώ θα το χρησιμοποιώ στους ώμους που βάζω κάθε μέρα το καλοκαίρι.
Αν αγόραζα κάποιο τείνω προς La Roche Posay οι λόγοι; Είναι φαρμακευτικά,όποιον δερματολόγο και να ρωτήσω είναι το πρώτο που συνιστούν αν θες αντηλιακό χωρίς αντιγηραντικά ματζούνια και γενικά που να μην έχει και βλαβερές ουσίες μέσα. Οπότε I guess,περίμενε λίγο μέχρι το Πάσχα και μόλις αρχίσουν οι εκπτώσεις σε αντηλιακά,τσέκαρέ τα.
Α,και είναι υπέροχα,το δοκίμασα σε δείγμα πέρσυ.
Αρχική Δημοσίευση από Alireza
Λοιπόν είμαι ανοιχτόχρωμη (καστανοκοκκινομάλλα), μέχρι 20Ε περίπου και μορφή μάλλον υγρό αλλά και τα άλλα δε με ενοχλούν
Αν δε σε ενοχλεί το dewy finish (γυαλάδα υγειής,δεν είναι ματ) εγώ προτείνω το Healthy Mix από Bourjois γιατί είναι απλά υπέροχο. Βέβαια,και τη γυαλάδα να μη θες,αν το σετάρεις με μία πούδρα στρώνει άνετα,και΄γω αυτό κάνω.
Δεύτερη επιλογή,δεν το βρίσκεις Ελλάδα,μόνο σε εξωτερικό και από διαδίκτυο είναι το Perfect Match από Rimmel και το Wake me up από την ίδια εταιρεία. Το 2ο,είναι στυλ Healthy Mix και ίσως με πιο εμφανή τη "γυαλάδα" αυτή. Μετά,δες το True Match από Loreal,αλλά εμένα το 15αρι μου κάθεται πολύ. Επίσης καλή φάση είναι και το Fit me από Maybeline. Αυτά τα λίγα.
Αρχική Δημοσίευση από mindcircus
Της Clinique με λατρεια. Το συγκεκριμενο κανει περιπου στα 40 ευρω αλλα συνηθως το αγοραζω στις εκπτωσεις ή στις προσφορές που κανει η Clinique οποτε μου βγαινει γυρω στα 34. Θεωρω την τιμη του παρα πολυ καλη, επειδη ειναι τοσο σταθερο, βαζεις λιγο και σου δινει ματ και 100% φυσικο αποτελεσμα. Φαντασου μακιγιαρομαι καθημερινα και απο το πρωι ειμαι με το μεικ απ, μια μικρη διορθωση μπορει να κανω το βραδυ και μου διαρκει το μπουκαλακι τουλαχιστον 2 μηνες και βαλε..
Βασικά,γιατί να πάει σε τόσο high end brand για make up; Άλλο να πεις να δώσω 34 ευρώ για να πάρω το καθαριστικό σε μορφή κρέμας από Estee που το καλοκαίρι και΄γω τα δίνω που ξέρω ότι περιποιείται το πρόσωπο και είναι εγγύηση. Αλλά γιατί να δώσει τόσα λεφτά όταν υπάρχουν πολύ φθηνότερες επιλογές;
Σαφώς και όποια τα έχει τα λεφτά με γεια της με χαρά να της δίνει,αλλά το δέρμα όσο μεγαλώνει έχει περισσότερες απαιτήσεις και άρα πιο ακριβές (στο χρηματικό) αν ξεκινήσει με το Clinique δε θα τη βολεύει πάντα αυτό κάποια στιγμή το δέρμα θα έχει άλλες προτιμήσεις. Τότε τι θα κάνει; Θα δίνει το 40αρι για τα Chanel; Όχι δα.
Εντάξει και΄γω περνάω κάτι φάσεις που έχω δώσει ΛΕΦΤΑ για πράγματα αλλά για make up προσπαθώ να μη θέτω υψηλό budget γιατί έχω αρχίσει και ασχολούμαι πολύ και αγοράζω συχνά. #κράξτε με,αλλά ναι#
Αχ της Freydern θα είναι εξαιρετικό είμαι σίγουρη γιατί την ξέρω την υφη που περιγράφεις από την ενυδατικη της. Αλλά όπως ανέφερα και πριν έχει σιλικόνη και θέλω να την αποφύγω.
Εγώ είχα ρωτήσει για της Frezyderm τη δερματολόγο και μου το απαγόρεψε λόγω της σιλικόνης γιατί φράζει το δέρμα και δεν το αφήνε να αναπνεύσει. Ευχαριστώ αλλά δε θέλω να προκαλέσω η ίδια ακμή στο δέρμα μου.

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Natalia Secret

Διακεκριμένο μέλος

H Natalia Secret αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 1,771 μηνύματα.

H Natalia Secret έγραψε στις 20:57, 19-03-15:

Αρχική Δημοσίευση από _fairygirl_
Για δοκίμασε και κανά της Schwarzkopf ειδικά αυτό στη μαύρη συσκευασία. Το ξέρω δεν έχει καθόλου ωραίο άρωμα γιατί μυρίζει κερατίνη αλλά πραγματικά εγώ τον καιρό που το χρησιμοποιούσα (το εναλλάσω με άλλα 2 που μ'αρέσουν,για αλλαγή) δεν έβαζα μετά μαλακτική. Και έχω μαλλί σγουρό.
Το έχω χρησιμοποιήσει και αυτό! Δε μου άρεσε. Ευχαριστώ πάντως!

ΥΓ. Συμφωνώ για την μυρωδιά.

Παράθεση

_fairygirl_ (Τηγάνι)

Επιφανές Μέλος

H Τηγάνι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μεταφραστής/Διερμηνέας και μας γράφει απο Αυστραλία. Έχει γράψει 5,440 μηνύματα.

H _fairygirl_ Σουλμέτ της Κατσαρόλας~ 29/3/12 ♥ έγραψε στις 21:51, 19-03-15:

Το έχω χρησιμοποιήσει και αυτό! Δε μου άρεσε. Ευχαριστώ πάντως!
ΥΓ. Συμφωνώ για την μυρωδιά.
H μυρωδιά είναι ένα μεγάλο μείον αλλά μπροστά στο αποτέλεσμα τη συνήθισα.
Φέιλ: Ξέρει καμία πού κυμαίνονται οι τιμές για τα ρουζ της Esssence; Με΄χει πιάσει κάτι και θέλω ρουζ.

Παράθεση

Anonyme

Πολύ δραστήριο μέλος

Το avatar του χρήστη Anonyme
H Anonyme αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 546 μηνύματα.

H Anonyme έγραψε στις 12:31, 20-03-15:

Αρχική Δημοσίευση από alcyone
Πάντως υπ'όψη για τις κρέμες γενικά, οτι ακόμα και αυτά τα "αγνά"από φυτά, όσο "αθώα" και να είναι, μπορεί κάλλιστα να φέρουν αλλεργίες, όπως φέρνουν κι ορισμένα λουλούδια/φυτά, σε κάποια δέρματα. Για παράδειγμα εγώ είμαι αλλεργική στο γεράνι, καθώς επίσης και στο "άγριο τριαντάφυλλο" κι όταν θα βάλω μια κρέμα που περιέχει εκχυλίσματα από αυτά (και είναι αρκετές που κυκλοφορούν στο εμπόριο), να ερεθίζεται πολύ το δέρμα μου βγάζοντας κοκκινίλες.
Πωπω κρέμες με γεράνι δεν έχει πάρει το μάτι μου αλλά με άγριο τριαντάφυλλο κυκλοφορούν σειρές ολόκληρες, σίγουρα έχει η Weleda και ο Korres. Θέλει μεγάλη προσοχή!
Πάντως μιας και λέμε για ερεθισμούς, να προειδοποιήσω όσες έχουν ευαίσθητο δέρμα για την μάσκα με πράσινο άργιλο της Apivita. Την χρησιμοποιούσα non stop από τον Ιανουάριο ως τον Σεπτέμβρη του '14. Μετά την ξέχασα στο πατρικό μου και την ξαναέβαλα τα Χριστούγεννα (ενώ στο μεταξύ το δέρμα μου από κανονικό/μεικτό είχε γίνει ευαίσθητο/μεικτό λόγω δύο μετακομίσεων και απίστευτου άγχους). Παιδιά ούτε στον εχθρό μου: με το που τη βάζω τη νιώθω να με καίει και με το που τη βγάζω το πρόσωπό μου είχε γίνει κόκκινο σαν του κύριου Καβούρη. Παρήγγειλα την αντίστοιχη με τον ροζ άργιλο που είναι για απαλό καθαρισμό, άμα τη δοκιμάσω θα σας πω. Αν έχετε όμως κανονική/λιπαρή επιδερμίδα go for it παιδιά όσο μου ταίριαζε ήταν εξαιρετική!

Ναι δυστυχ'ως,και΄γω αυτό έχω και μάλιστα για λιπαρές/μεικτές και τώρα δε μου κάθεται καθόλου καλά. Τι εννοώ καθόλου καλά: Εννοώ ότι νιώθω το πρόσωπο στεγνό,αφυδατωμένο,μου τονίζει τους πόρους -έλα χριστέ και παναγία. - και γενικά συμφωνώ με τα λεγόμενά σου. Θα το επιχειρήσω κατόπιν χρήσης ενυδατικής και καπάκι αν δω ότι οι πόροι κάνουν μπαμ θα πάω στη μέγα λατρεία το Porefessional αλλά για να τονίζει τους πόρους κάτι πάει στραβά.
Φέτος με βλέπω να τη βγάζω μ'αυτό-έχει πολύ ακόμα- αν και προκειμένου να το ξεφορτωθώ θα το χρησιμοποιώ στους ώμους που βάζω κάθε μέρα το καλοκαίρι.
Αν αγόραζα κάποιο τείνω προς La Roche Posay οι λόγοι; Είναι φαρμακευτικά,όποιον δερματολόγο και να ρωτήσω είναι το πρώτο που συνιστούν αν θες αντηλιακό χωρίς αντιγηραντικά ματζούνια και γενικά που να μην έχει και βλαβερές ουσίες μέσα. Οπότε I guess,περίμενε λίγο μέχρι το Πάσχα και μόλις αρχίσουν οι εκπτώσεις σε αντηλιακά,τσέκαρέ τα.
Α,και είναι υπέροχα,το δοκίμασα σε δείγμα πέρσυ.
[...]
Πφ συμφωνώ απόλυτα κι εγώ ήμουν τόσο χαρούμενη πέρσι όταν το πήρα αλλά μετά τις πρώτες χρήσεις απογοητεύτηκα! Το σώματος πάντως της apivita δεν ήταν κακό (νομίζω το είχα πάρει ως δώρο), απλά δεν ήταν "ουαου". Της La Roche Posay έχουν πολύ ωραία υφή αλλά δεν είχα την τύχη να δοκιμάσω με ματ φινίρισμα, επειδή σ'αυτό το σπίτι ο καθένας έχει άλλες ανάγκες και δεν βγάζουμε άκρη κάθε φορά που διαλέγουμε.

Εγώ είχα ρωτήσει για της Frezyderm τη δερματολόγο και μου το απαγόρεψε λόγω της σιλικόνης γιατί φράζει το δέρμα και δεν το αφήνε να αναπνεύσει. Ευχαριστώ αλλά δε θέλω να προκαλέσω η ίδια ακμή στο δέρμα μου.

True dat.

Παράθεση

Animus99

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Animus99
H Animus99 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ελληνικό (Αττική). Έχει γράψει 102 μηνύματα.

H Animus99 έγραψε στις 15:52, 21-03-15:

Για μεικτες επιδερμιδες τι προιον καλυψης προτεινετε για το προσωπο??compact,υγρο ή κατι ενδιαμεσο?? Πειτε και μαρκες που προτιματε...να σημειωσω οτι εχω ανοιχτοχρωμο τονο επιδερμιδας και κοκκινιζω ευκολα στα μαγουλα

Παράθεση

aye

Πολύ δραστήριο μέλος

Το avatar του χρήστη aye
H aye αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 569 μηνύματα.

H aye hey man, nice shot έγραψε στις 17:25, 21-03-15:

Έχει καμιά σας να προτείνει κρέμα cc ή bb για λιπαρά δέρματα με τάση ακμής; Το έψαξα αρκετά και η μόνη που βρήκα να μου ταιριάζει είναι η dream pure bb της maybelline. Αλλά νομίζω πως θα προτιμούσα κάποια cc χωρίς να είμαι βέβαιη όμως Έχω κάποια σκούρα σημάδια στο πρόσωπο και γενικά δυσχρωμίες και πιστεύω πως μια τέτοια κρέμα με μέτρια κάλυψη -άντε και λίγο σετάρισμα με πούδρα από πάνω- θα ήταν μια χαρά για να μην υπερφορτώνω το πρόσωπο μου. Αν έχετε να προτείνετε και κάποιο foundation για λιπαρό δέρμα, ευχαρίστως.

Άσχετο τώρα. Δοκίμασα το σαμπουάν της Κlorane με τσουκνίδα για λιπαρά μαλλιά και ήδη από την πρώτη χρήση έχω μείνει αρκετά ικανοποιημένη! Κατ'αρχήν το σαμπουάν δεν βρωμάει όπως μου είχαν πει. Έχει μια πολύ ελαφριά μυρωδιά που δεν θα την χαρακτήριζα ούτε δυσάρεστη ούτε ευχάριστη, και σίγουρα όχι ενοχλητική. Η υφή του και το χρώμα του θυμίζουν υγρό πιάτων μόνο που είναι πολύ πιο αραιό. Έκανα δύο λουσίματα (αντί για ένα που έλεγαν οι οδηγίες της συσκευασίας) την Πέμπτη το βράδυ. Συνήθως πάνω στο δωδεκάωρο τα μαλλιά μου άρχιζαν να λαδώνουν ενώ χτες μετά από ένα εικοσιτετράωρο ήταν σαν φρεσκολουσμένα! Σήμερα το μεσημέρι παρατήρησα τα πρώτα ίχνη λιπαρότητας μόνο στα μπροστινά μαλλιά, και αυτό είναι πολύ καλό σημάδι γιατί σημαίνει πως επιτέλους θα αρχίσω να λούζομαι μέρα παρά μέρα αντί καθημερινά.

Παράθεση

_fairygirl_ (Τηγάνι)

Επιφανές Μέλος

H _fairygirl_ Σουλμέτ της Κατσαρόλας~ 29/3/12 ♥ έγραψε στις 21:19, 26-03-15:

Αρχική Δημοσίευση από aye
Έχει καμιά σας να προτείνει κρέμα cc ή bb για λιπαρά δέρματα με τάση ακμής; Το έψαξα αρκετά και η μόνη που βρήκα να μου ταιριάζει είναι η dream pure bb της maybelline. Αλλά νομίζω πως θα προτιμούσα κάποια cc χωρίς να είμαι βέβαιη όμως Έχω κάποια σκούρα σημάδια στο πρόσωπο και γενικά δυσχρωμίες και πιστεύω πως μια τέτοια κρέμα με μέτρια κάλυψη -άντε και λίγο σετάρισμα με πούδρα από πάνω- θα ήταν μια χαρά για να μην υπερφορτώνω το πρόσωπο μου. Αν έχετε να προτείνετε και κάποιο foundation για λιπαρό δέρμα, ευχαρίστως.
Κατόπιν δοκιμών σε πολλές bb έχω μείνει πλήρως απογοητευμένη με ό,τι κυκλοφορεί. Και δε θεωρώ πως μία bb ούτε καν cc είναι ικανή να καλύψει σημάδια και γενικότερα είμαι της άποψης πως πρέπει να επιθυμείς ομοιόμορφο χρωματικό τόνο για να πας στην bb γιατί πολύ απλά δεν καλύπτουν. Έχω κάνει πολλές προσπάθειες να μην χρησιμοποιώ το make up τα βράδια που βγαίνω,αλλά μία bb αλλά μένω δυσαρεστημένη είτε λόγω απόχρωσης (είναι πάντα σκούρη) είτε λόγω του ότι στα πλαϊνά του προσώπου τείνω να εμφανίζω κάτι μ@λακισμένα σπυράκια που δεν φεύγουν ποτέ και αφήνουν και κατά 90% σημάδι.Ε,εμένα αυτά τα σημαδάκια δεν μου τα καλύπτει. Ε,και μ'αυτά κι αυτά χρησιμοποιώ το Healthy Mix της Bourjois (guess what,δεν έχει παραμπένια κλπ) και αφού έχεις λιπαρό αν θες ένα ΚΑΛΟ μέικ απ δες το Mattyfying Mousse από La Roche Possay.
Αν πάλι επιμένεις στην bb,δοκίμασε αυτή της Garnier για λιπαρές επιδερμίδες.

Παράθεση

*Serena* (Raven)

Επιφανές Μέλος

H Raven αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 22 ετών , επαγγέλεται Χορογράφος και μας γράφει απο Ρωσία (Ευρωπαϊκή Ρωσία). Έχει γράψει 6,606 μηνύματα.

H *Serena* Για στάσου λίγο, μείνε εδώ... έγραψε στις 23:48, 16-04-15:

Aye αν δεν έχεις πολύ λιπαρή επιδερμίδα κοίταξε την cc της bourjois. Προσωπικά με έχει βολέψει και τη θεωρώ Μια καλή επιλογή για κάτι πιο ελαφρύ. αλλιώς θα συμφωνήσω με τη fairygirl για τα foundations

Παράθεση

aye

Πολύ δραστήριο μέλος

Το avatar του χρήστη aye
H aye αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 569 μηνύματα.

H aye hey man, nice shot έγραψε στις 13:52, 17-04-15:

Πήγα Hondos προχτές και αναμάζωξα την bb cream της manhattan clearface, το foundation της seventeen matt plus και την μάσκαρα miss manga από l'oreal. Τα έχω χρησιμοποιήσει όλα από μία φορά. H bb cream καλή είναι, προσφέρει ελαφριά με μέτρια κάλυψη και υπόσχεται πολλά. Η υφή της με προβλημάτισε λίγο, δεν μπορούσα εύκολα να την απλώσω ομοιόμορφα. Το foundation αρκετά καλό όπως το περίμενα. Η μάσκαρα επίσης καλή. Γενικά, είμαι ικανοποιημένη

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Bethany

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Bethany
H Bethany αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 58 μηνύματα.

H Bethany έγραψε στις 18:42, 23-04-15:

εχει δοκιμασει κανεις της garnier το 3 σε 1 μάσκα,scrub και καθαριστικο; εγω το αγορασα σημερα και μπορω να πω τρελαθηκα..απλα φοβαμαι μην μου δημιουργησει ερεθισμους

Παράθεση

Claire Rentfield (Βάσω.)

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Claire Rentfield
H Βάσω. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Άνεργος/η . Έχει γράψει 16,114 μηνύματα.

H Claire Rentfield έγραψε στις 20:38, 23-04-15:

εχει δοκιμασει κανεις της garnier το 3 σε 1 μάσκα,scrub και καθαριστικο; εγω το αγορασα σημερα και μπορω να πω τρελαθηκα..απλα φοβαμαι μην μου δημιουργησει ερεθισμους
Αν ήταν να σου κάνει ερεθισμό αυτό θα είχε γίνει από την πρώτη φορά. Θυμάμαι μια φορά που μου έφεραν ένα προιόν της avon ειδικό για "μεσογειακές καλλονές" όπως έγραφε και μέσα σε λίγες ώρες είχα γεμίσει κοκκινίλες.
Απλά κοίταξε καλά τις οδηγίες χρήσης και φρόντισε να το χρησιμοποιείς σύμφωνα μ' αυτές και με την συχνότητα που επιτρέπεται. Και αν είναι τόσο καλό όσο λες και εξακολουθείς να μένεις ευχαριστημένη να το πάρουμε κι εμείς.

Παράθεση

_fairygirl_ (Τηγάνι)

Επιφανές Μέλος

H _fairygirl_ Σουλμέτ της Κατσαρόλας~ 29/3/12 ♥ έγραψε στις 18:03, 28-04-15:

Πρώτον τι τύπο δέρματος έχεις; Δεύτερον,όταν λες σκραμπ αυτά ποικίλουν ανάλογα με τους κόκους που περιέχουν γιατί υπάρχουν κάποια που κάνεις απολέπιση και είναι τα βαριά δηλ έχουν πολύ χοντρούς και κόκους και άλλα με πιο λεπτούς. Αν το καθαριστικό έχει χοντρούς κόκους και γενικά κάνει πολύ καλή απολέπιση συγγνώμη αλλά και το πιο λιπαρό δέρμα του κόσμο να΄χεις δεν κάνει να χρησιμοποιείς σκραμπ τόσο σκληρό καθημερινά. Γενικά,η απολέπιση no matter τον τύπο δέρματος είναι δίκοπο μαχαίρι.

Παράθεση

dune

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη dune
H dune αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών . Έχει γράψει 38 μηνύματα.

H dune έγραψε στις 21:18, 01-05-15:

Για απολεπιση εγω χρησιμοποιω ενα ειδικο πινελοβουρτσακι απο τα body shop και κανει τελεια δουλεια. Ετσι δε χρειαζεται να χαλαω εξτρα §§ σε προιοντα.

Το τελευταιο καλλυντικο που πηρα ηταν ενα body spray απο τα fresh line... Κασσανδρα. Τι μυρωδια! <3 Οσο πιο ακριβα αρωματα κι αν υπαρχουν στον κοσμο, για μενα σαν τις μυρωδιες των fresh line δεν ειναι καμια. Ειναι οι μονες που δε με ζαλιζουν, και δεν ξερω τι να διαλεξω καθε φορα. Και μου καθονται ωραια στο δερμα. Οι πιο ακριβως βρωμανε πανω μου συνηθως, η δε μυριζουν καθολου.

Παράθεση

alcyone

MyCat Moderator

Το avatar του χρήστη alcyone
H alcyone αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 17,836 μηνύματα.

H alcyone έγραψε στις 22:25, 01-05-15:

Γι αυτή την εποχή τα αρώματα της Fresh Line, είναι ό,τι πρέπει καθότι μέσα στη ζέστη αν φοράμε άρωμα καλύτερα να είναι δροσιστικό κι όχι "βαρύ". Το δικό μου πρόβλημα με τα αρώματα αυτά της Fresh Line είναι οτι δεν διαρκούν αρκετές ώρες πάνω στο δέρμα μου..

Παράθεση

Alma Libre (Κατσαρόλα)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Alma Libre
H Κατσαρόλα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ιρλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 3,787 μηνύματα.

H Alma Libre Σουλμέτ του Τηγανιού ~ 29/3/12 ♥ έγραψε στις 22:45, 01-05-15:

Γι αυτή την εποχή τα αρώματα της Fresh Line, είναι ό,τι πρέπει καθότι μέσα στη ζέστη αν φοράμε άρωμα καλύτερα να είναι δροσιστικό κι όχι "βαρύ". Το δικό μου πρόβλημα με τα αρώματα αυτά της Fresh Line είναι οτι δεν διαρκούν αρκετές ώρες πάνω στο δέρμα μου..
Όταν κάποιος δίπλα μου τέτοια εποχή φοράει βαρύ άρωμα νιώθω να μου βρωμάει σαν κάδος σκουπιδιών.

Εγώ φοράω ένα που το λένε Chevrefeuille.

Παράθεση

*Serena* (Raven)

Επιφανές Μέλος

H *Serena* Για στάσου λίγο, μείνε εδώ... έγραψε στις 23:05, 01-05-15:

Αρχική Δημοσίευση από dune
Για απολεπιση εγω χρησιμοποιω ενα ειδικο πινελοβουρτσακι απο τα body shop και κανει τελεια δουλεια. Ετσι δε χρειαζεται να χαλαω εξτρα §§ σε προιοντα.

Το τελευταιο καλλυντικο που πηρα ηταν ενα body spray απο τα fresh line... Κασσανδρα. Τι μυρωδια! <3 Οσο πιο ακριβα αρωματα κι αν υπαρχουν στον κοσμο, για μενα σαν τις μυρωδιες των fresh line δεν ειναι καμια. Ειναι οι μονες που δε με ζαλιζουν, και δεν ξερω τι να διαλεξω καθε φορα. Και μου καθονται ωραια στο δερμα. Οι πιο ακριβως βρωμανε πανω μου συνηθως, η δε μυριζουν καθολου.
τιμή τα αρώματα? και που τα βρίσκουμε?

Παράθεση

alcyone

MyCat Moderator

H alcyone αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 17,836 μηνύματα.

H alcyone έγραψε στις 23:05, 01-05-15:

Αρχική Δημοσίευση από Alma Libre
Όταν κάποιος δίπλα μου τέτοια εποχή φοράει βαρύ άρωμα νιώθω να μου βρωμάει σαν κάδος σκουπιδιών.

Δεν το έχω δοκιμάσει αυτό το άρωμα.. Γενικά μου αρέσουν τα αρώματα με βάση τα λουλούδια, αυτή την εποχή φοράω πότε πότε αυτό της Nuxe. Όμως δεν έχω σταθερό, αλλάζω συχνά.
Ένα από αυτά που δεν αντέχω με τίποτα (ούτε το χειμώνα) είναι το Angel του Thierry Mugler. Να μπαίνω το πρωί στο ασανσέρ και να έχει περάσει πριν η άλλη (του πρώτου ορόφου) και να έχει λουστεί μέσα σ'αυτό.

Παράθεση

Anonyme

Πολύ δραστήριο μέλος

H Anonyme έγραψε στις 23:25, 01-05-15:

Εμένα μ'αρέσει ο συνδυασμός λουλουδάτα-φρουτώδη στα αρώματα! Τώρα φοράω της Chanel το Chance, Eau Tendre, που είναι υπέροχο για την άνοιξη. Έχει κεχριμπάρι, musk, κέδρο & ίριδα στον πυρήνα, γιασεμί και υάκινθο στη μεσαία στιβάδα και νότες από εσπεριδοειδή και κυδώνι. Το πήρα με έκπτωση από τις Galleries Lafayette αλλά τ'άξιζε.

Εξίσου αγαπημένο καλοκαιρινό άρωμα που έλιωσα πέρσι είναι από D&G το No3, L'imperatrice. Έχει για βάση musk, λεμονανθούς και σανδαλόξυλο, στη συνέχεια κυκλάμινο, καρπούζι και γιασεμί, και στο τέλος ακτινίδιο & Rhubarb (το οποίο δεν έχω ιδέα τι είναι ). Απλά είναι από τα αρώματα που πρέπει να ταιριάξουν στο pH του δέρματος, γιατί το ίδιο άρωμα μια φίλη μου το μισούσε, κι όταν το μύρισε πάνω μου με ρώτησε ποιο είναι, και δεν με πίστευε μετά!

Σκέφτομαι να πάρω της Body Shop αυτό με το κεράσι αλλά φοβάμαι για τη διάρκειά του.

Παράθεση

Alma Libre (Κατσαρόλα)

Επιφανές Μέλος

H Κατσαρόλα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ιρλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 3,787 μηνύματα.

H Alma Libre Σουλμέτ του Τηγανιού ~ 29/3/12 ♥ έγραψε στις 23:58, 01-05-15:

Δεν το έχω δοκιμάσει αυτό το άρωμα.. Γενικά μου αρέσουν τα αρώματα με βάση τα λουλούδια, αυτή την εποχή φοράω πότε πότε αυτό της Nuxe. Όμως δεν έχω σταθερό, αλλάζω συχνά.
Ένα από αυτά που δεν αντέχω με τίποτα (ούτε το χειμώνα) είναι το Angel του Thierry Mugler. Να μπαίνω το πρωί στο ασανσέρ και να έχει περάσει πριν η άλλη (του πρώτου ορόφου) και να έχει λουστεί μέσα σ'αυτό.

Λογικό να μη το έχεις δοκιμάσει, πιθανότατα να μη το ξέρεις καν.
Προσωπικά μου το φέρνουν απο Γαλλία κάθε χρόνο. Απ'όσο έχω δει στο google το βγάζει μόνο η Yves Rocher ή όπωςλέγεται.
Είναι αυτό εδώ.

Πολύ ωραία είναι και της LR τα Singapore - Marbella - Santorini που παίρνει μια θεία μου αλλά εμένα δε μου κάθονται!

Παράθεση

dune

Νεοφερμένος

H dune αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών . Έχει γράψει 38 μηνύματα.

H dune έγραψε στις 00:18, 02-05-15:

Chevrefeuille; Ωραιο θα ειναι αυτο, αν δεν κανω λαθος αυτο ειναι το αγιοκλημα στα γαλλικα. Τρελαινομαι για αγιοκλημα!

Αρχική Δημοσίευση από *Serena*
Βασικα διορθωση για να μην παραπληροφορησω: δεν ειναι αρωματα, body spray ειναι! 19.90 το πηρα. Εχω και την Περσεφονη που νομιζω κοστιζε λιγοτερο, 15.90, καπου κει .Αλλα την ειχα παρει προπερσι, οποτε δεν προσεξα αν εχει ανεβει η τιμη τωρα. Και η Περσεφονη παντως ειναι πολυ γλυκουλι, μυριζει σα σαπουνι, ειναι το πρωινο μου αρωμα, χειμωνα-καλοκαιρι.

α, και τα βρισκεις σε καταστηματα fresh line αν και νομιζω οτι εχει και στα notos galleries μια γωνια. Αν μπεις στο site τους, εχει τις διευθυνσεις για να δεις αν εχει καποιο κοντα σου Παντως εγω το πηρα απο την ερμου!

Παράθεση

Alma Libre (Κατσαρόλα)

Επιφανές Μέλος

H Alma Libre Σουλμέτ του Τηγανιού ~ 29/3/12 ♥ έγραψε στις 00:36, 02-05-15:

Chevrefeuille; Ωραιο θα ειναι αυτο, αν δεν κανω λαθος αυτο ειναι το αγιοκλημα στα γαλλικα. Τρελαινομαι για αγιοκλημα!
Ναι, αυτό είναι. Υπέροχο λουλούδι (και εξαιρετικό το άρωμα).

Παράθεση

alcyone

MyCat Moderator

H alcyone έγραψε στις 08:26, 02-05-15:

Για τιμή δεν θυμάμαι γιατί έχω κάτι χρονάκια να αγοράσω (πάντως αρκετά προσιτή σε σχέση με το μέσο όρο από άλλων οίκων γνωστών ονομάτων).
Για το πού, κάποτε έβρισκα στα Hondos στην περιοχή Πατησίων, αλλά τώρα έχει κλείσει όλο το συγκρότημα. Σίγουρα έχει το "Notos Gallieries" (shop in a shop) , και στην οδό Ερμού "Fresh Line" (για Αθήνα μιλάμε).

Λογικό να μη το έχεις δοκιμάσει, πιθανότατα να μη το ξέρεις καν.
Προσωπικά μου το φέρνουν απο Γαλλία κάθε χρόνο. Απ'όσο έχω δει στο google το βγάζει μόνο η Yves Rocher ή όπωςλέγεται.
Είναι αυτό εδώ.

Μου αρέσει πάρα πολύ η μυρωδιά από αγιόκλημα..
Θα το έχω υπόψη, αν βρω ευκαιρία να το δοκιμάσω κι εγώ, σ'ευχαριστώ

Παράθεση

*Serena* (Raven)

Επιφανές Μέλος

H *Serena* Για στάσου λίγο, μείνε εδώ... έγραψε στις 12:24, 02-05-15:

Βασικα διορθωση για να μην παραπληροφορησω: δεν ειναι αρωματα, body spray ειναι! 19.90 το πηρα. Εχω και την Περσεφονη που νομιζω κοστιζε λιγοτερο, 15.90, καπου κει .Αλλα την ειχα παρει προπερσι, οποτε δεν προσεξα αν εχει ανεβει η τιμη τωρα. Και η Περσεφονη παντως ειναι πολυ γλυκουλι, μυριζει σα σαπουνι, ειναι το πρωινο μου αρωμα, χειμωνα-καλοκαιρι.

α, και τα βρισκεις σε καταστηματα fresh line αν και νομιζω οτι εχει και στα notos galleries μια γωνια. Αν μπεις στο site τους, εχει τις διευθυνσεις για να δεις αν εχει καποιο κοντα σου Παντως εγω το πηρα απο την ερμου!
Για τιμή δεν θυμάμαι γιατί έχω κάτι χρονάκια να αγοράσω (πάντως αρκετά προσιτή σε σχέση με το μέσο όρο από άλλων οίκων γνωστών ονομάτων).
Για το πού, κάποτε έβρισκα στα Hondos στην περιοχή Πατησίων, αλλά τώρα έχει κλείσει όλο το συγκρότημα. Σίγουρα έχει το "Notos Gallieries" (shop in a shop) , και στην οδό Ερμού "Fresh Line" (για Αθήνα μιλάμε).

Κατάλαβα θα δω αν έχει στο hondos μας αλλιώς δεν παίζει να τα βρω εδώ

Thanks ladies

Παράθεση

Gate4 (Ηägring)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Gate4
H Ηägring αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Γεωλόγος και μας γράφει απο Λιχτενστάιν (Ευρώπη). Έχει γράψει 18,777 μηνύματα.

H Gate4 Θα τα παρατήσω όλα και θα γίνω βαμπίρ.~ έγραψε στις 12:46, 02-05-15:

Είμαι η μόνη που δεν βάζω άρωμα; Όχι ότι δεν είναι ωραία απλά πάντα είναι αυτό που ξεχνάω για κάποιο λόγο το θεωρώ περιττό. Το μόνο που έχω είναι ένα που με είχαν φέρει κάτι φίλες στα γενέθλια μου. Μάλλον θα έπρεπε να το χρησιμοποιώ πιο συχνά γιατί μυρίζει τέλεια.

Παράθεση

alcyone

MyCat Moderator

H alcyone έγραψε στις 01:39, 03-05-15:

Αρχική Δημοσίευση από Gate4
Είμαι η μόνη που δεν βάζω άρωμα; Όχι ότι δεν είναι ωραία απλά πάντα είναι αυτό που ξεχνάω για κάποιο λόγο το θεωρώ περιττό. Το μόνο που έχω είναι ένα που με είχαν φέρει κάτι φίλες στα γενέθλια μου. Μάλλον θα έπρεπε να το χρησιμοποιώ πιο συχνά γιατί μυρίζει τέλεια.
Να το χρησιμοποιείς, αφού σου αρέσει τόσο πολύ γιατί έχε υπ'όψη σου οτι τα αρώματα δεν είναι "αθάνατα". Αν τα αφήσεις για πάνω από 1-2 χρόνια (μάξιμουμ) αρχίζουν και ..."ταγγίζουν", χάνουν αρκετή από την αρχική χαρακτηριστική τους μυρωδιά και σιγά σιγά κάθε άλλο παρά ελκυστικά καταλήγουν.
Ένα tip που έμαθα τελευταία, κι επειδή έρχεται καλοκαίρι και η ζέστη δεν είναι καθόλου καλός σύμμαχος στη συντήρησή τους, είναι να τα τοποθετούμε στο ψυγείο όταν η "θερμοκρασία δωματίου" είναι υψηλή.
Μ'αυτό τον τρόπο θα διατηρηθούν για περισσότερο χρονικό διάστημα

Παράθεση

Soleado Febrero ~

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη Soleado Febrero ~
H Soleado Febrero ~ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 693 μηνύματα.

H Soleado Febrero ~ έγραψε στις 11:07, 23-05-15:

Τι αντηλιακό χρησιμοποιείται για το σώμα και το πρόσωπο;

Παράθεση

Deutsch... Lover (Nina im Luftschloss)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Deutsch... Lover
H Nina im Luftschloss αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φιλόλογος ξένων γλωσσών και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 6,715 μηνύματα.

H Deutsch... Lover Lebenslust. έγραψε στις 12:00, 23-05-15:

Αρχική Δημοσίευση από Soleado Febrero ~
Χάαααλο

Για το πρόσωπο βάζω αυτή. Επειδή είσαι και εσύ πολύ άσπρη σαν εμένα θα σε πιάσει

Για το σώμα παίρνω και αυτό αλλά και

αυτό

Παράθεση

dune

Νεοφερμένος

H dune έγραψε στις 13:41, 23-05-15:

Για το προσωπο εχω το κοκκινο σταφυλι του κορρε και ειναι πολυ ωραιο. Και δεν αφηνει ασπρακια!
Για το σωμα εχω ενα της απιβιτα, ωραιο ειναι κι αυτο αλλα δε με τρελαινει η μυρωδια.

Παράθεση

KeepDreaming!

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη KeepDreaming!
H KeepDreaming! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 616 μηνύματα.

H KeepDreaming! έγραψε στις 17:28, 24-05-15:

Έχω αρκετά λιπαρή επιδερμίδα με αποτέλεσμα το πρόσωπο μου συνεχώς να γυαλίζει.Ειδικά τώρα που έχει και ζέστη.
Τι μπορώ να κάνω για να μην είναι τόσο αισθητό;

Παράθεση

*Serena* (Raven)

Επιφανές Μέλος

H *Serena* Για στάσου λίγο, μείνε εδώ... έγραψε στις 18:36, 24-05-15:

Αρχική Δημοσίευση από KeepDreaming!
Έχω αρκετά λιπαρή επιδερμίδα με αποτέλεσμα το πρόσωπο μου συνεχώς να γυαλίζει.Ειδικά τώρα που έχει και ζέστη.
Καθαρίζεις με κατάλληλο σμιγματορυθμιστικό προϊόν, βάζεις κατάλληλη ενυδατική και αν θες και μεικ απ. Όλα που έχουν τη λέξη mat στο όνομα τους αυτό κάνουν. Πήγαινε ζήτα δειγματάκια να δεις τι σου κρατάει αρκετές ώρες. Για σπεσιαλ μακιγιάζ πχ σε κανένα γάμο ενδείκνυται και η χρήση primer πριν τα υπόλοιπα. Αντηλιακό oil free το μόνο που κάνει κάπως δουλειά σε εμένα είναι από la roche posay ac αλλά και αυτό δεν είναι τέλειο...

Παράθεση

Natalia Secret

Διακεκριμένο μέλος

H Natalia Secret έγραψε στις 19:05, 24-05-15:

Αυτά που είπε η Serena, αλλά εγώ θα σου πρότεινα επιπλέον να βάζεις, αν θες, και λίγη πούδρα (δε χρειάζεται να είναι με κάλυψη, μπορείς να χρησιμοποιήσεις μια translucent).

Παράθεση

KeepDreaming!

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη KeepDreaming!
H KeepDreaming! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 616 μηνύματα.

H KeepDreaming! έγραψε στις 19:13, 24-05-15:

Καθαρίζεις με κατάλληλο σμιγματορυθμιστικό προϊόν, βάζεις κατάλληλη ενυδατική και αν θες και μεικ απ. Όλα που έχουν τη λέξη mat στο όνομα τους αυτό κάνουν. Πήγαινε ζήτα δειγματάκια να δεις τι σου κρατάει αρκετές ώρες. Για σπεσιαλ μακιγιάζ πχ σε κανένα γάμο ενδείκνυται και η χρήση primer πριν τα υπόλοιπα. Αντηλιακό oil free το μόνο που κάνει κάπως δουλειά σε εμένα είναι από la roche posay ac αλλά και αυτό δεν είναι τέλειο...
Έχεις να προτείνεις κάποιο σμηγματορυθμιστικό προιόν;
Αυτά που είπε η Serena, αλλά εγώ θα σου πρότεινα επιπλέον να βάζεις, αν θες, και λίγη πούδρα (δε χρειάζεται να είναι με κάλυψη, μπορείς να χρησιμοποιήσεις μια translucent).
Γενικά θα προτιμούσα να μην μπλέξω με πούδρες και μεικ απ.Κάτι σε σαπούνι νομίζω μπορεί να κάνει δουλεία.

Παράθεση

*Serena* (Raven)

Επιφανές Μέλος

H *Serena* Για στάσου λίγο, μείνε εδώ... έγραψε στις 19:36, 24-05-15:

Έχεις να προτείνεις κάποιο σμηγματορυθμιστικό προιόν;

Γενικά θα προτιμούσα να μην μπλέξω με πούδρες και μεικ απ.Κάτι σε σαπούνι νομίζω μπορεί να κάνει δουλεία.
Εγώ έχω αυτό και μαρέσει αρκετά. Η jumbo συσκευασία ειδικά κρατάει πάρα πολύ. Κοίταξε και από τις εταιρίες ren, la roche posay, lierac. Είναι επίσης πολύ καλές γενικά. Η αντίστοιχη ενυδατική με το castalia είναι λίγο μέτρια αλλά νταξει. Η πιο ματ που έχω δοκιμάσει είναι η frezyderm matte efect αλλά ώρες ώρες τραβάει λίγο. 'Αλλη δεν έχω βρει καλή.

Εννοείται ότι κάνει δουλειά. Απλά αν θες και βάψιμο πρέπει να είναι oil free αυτά που θα πάρεις. Επίσης να ξέρεις ότι το καλοκαίρι είναι δύσκολο. Ότι σου κρατάει για 8ωρο το χειμώνα μεσα στη ζέστη του καλοκαιριού μπορεί να κρατήσει πολύ λιγότερο.

Το "σωστό" είναι καθαρισμός πρωί βράδυ, ενυδάτωση καθημερινά και απολέπιση 1-2 φορές την εβδομάδα.

Παράθεση

_fairygirl_ (Τηγάνι)

Επιφανές Μέλος

H _fairygirl_ Σουλμέτ της Κατσαρόλας~ 29/3/12 ♥ έγραψε στις 16:02, 25-05-15:

Για το πρόσωπο της La Roche Posay με το Dry-touch. Δυστυχώς δεν έμεινα ευχαριστημένη.Όχι γιατί είχε κάτι το προϊόν απλά επειδή έχει αυτή την τεχνολογία που δεν αφήνει άσπρα σημάδια (αν το εφαρμόσεις καλά) ειναι ματ το αποτέλεσμα κλπ απευθύνεται σε πιο λιπαρά δέρματα και το δικό μου έγινε ξηρό,οπότε και καταλαβαίνεις πως ζορίζομαι στην εφαρμογή,ωστόσο εφαρμόζω με beauty-blender (πόσο πια καμμένη να΄μαι) και όλα οκ.

Για σώμα ό,τι κάτσει. Συνήθως στους ώμους καίγομαι αλλά με τα μαθήματα το καλοκαίρι περνάω την αντηλιακή του προσώπου στους ώμους και άντε γεια.
Αρχική Δημοσίευση από Deutsch... Lover
Χάαααλο

Για το πρόσωπο βάζω αυτή. Επειδή είσαι και εσύ πολύ άσπρη σαν εμένα θα σε πιάσει

Για το σώμα παίρνω και αυτό αλλά και

αυτό
Δεν έχει σχέση η απόχρωση του δέρματος με το αντηλιακό. Καμία απολύτως. Ο spf έχει αλλά μικρή.
Και μίιια φιλική συμβουλή που και΄γώ τώρα τελευταία έμαθα. Ο δείκτης προστασίας 30 με το 50άρι έχει απειροελάχιστες διαφορές έως καμία. Επειδή γενικά βλέπω πααααρα πολλές κοπέλες και παίρνουν αμέσως το 50αρι με το σκεπτικό ότι προστατεύονται περισσότερο και καλύτερα από τον ήλιο συγκριτικά με όσες φοράνε 30αρι απλά λάβετε υπόψη σας πως για να επιτευχθεί το 50αρι στο δείκτη προστασίας το τιγκάρουν σε ΒΑΡΙΑ χημικά για το δέρμα ακόμα και σε φυτικές φόρμουλες. Το αποτέλεσμα; Πληρώνεις κάτι παραπάνω,χωρίς ουσιαστικά να χρειάζεσαι αυτό το έξτρα,επιβαρύνεις το δέρμα σου και χωρίς να έχει αποτέλεσμα. Εγώ πάντα 30αρι παίρνω και θεωρούμαι αρκετά άσπρη από το μέσο όρο.
Δεν το παίζω έξυπνη,απλώς είναι μεγάλη βλακεία και όταν βρεθώ σε παρέα και ακούσω καμία να το λέει αυτό είμαι σε φάση facepalm.

3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Alma Libre (Κατσαρόλα)

Επιφανές Μέλος

H Alma Libre Σουλμέτ του Τηγανιού ~ 29/3/12 ♥ έγραψε στις 22:39, 25-05-15:

Να κάνω μια ερώτηση; Αλλά μη γελάσετε.

Τον τελευταίο καιρό σκάνε αρκετά οι φτέρνες μου σε σημείο που η ενυδατική παρά μέρα ή η βαζελίνη δε βοηθάνε καθόλου.
Τι να κάνω;

Παράθεση

Επιφανές Μέλος

H Nina im Luftschloss αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φιλόλογος ξένων γλωσσών και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 6,715 μηνύματα.

H Deutsch... Lover Lebenslust. έγραψε στις 12:39, 26-05-15:

Τον τελευταίο καιρό σκάνε αρκετά οι φτέρνες μου σε σημείο που η ενυδατική παρά μέρα ή η βαζελίνη δε βοηθάνε καθόλου.
Τι να κάνω;
Το μέλι βοηθάει από ότι ξέρω... Μέλι με νερό και να βάλεις τα πόδια σου για κανα 10λεπτο μέσα... Και μετά να τρίψεις απαλά τις φτέρνες σου.

Και για το λεμόνι αν κάνεις το ίδιο πράγμα και μετά με ελαφρόπετρα -αν εχεις- να τρίψεις τις φτέρνες σου

Παράθεση

Alma Libre (Κατσαρόλα)

Επιφανές Μέλος

H Alma Libre Σουλμέτ του Τηγανιού ~ 29/3/12 ♥ έγραψε στις 13:55, 27-05-15:

Αρχική Δημοσίευση από Deutsch... Lover
Το μέλι βοηθάει από ότι ξέρω... Μέλι με νερό και να βάλεις τα πόδια σου για κανα 10λεπτο μέσα... Και μετά να τρίψεις απαλά τις φτέρνες σου.

Και για το λεμόνι αν κάνεις το ίδιο πράγμα και μετά με ελαφρόπετρα -αν εχεις- να τρίψεις τις φτέρνες σου
Θα το κάνω με λεμόνι γιατί είμαι κάπως διστακτική με το μέλι.

Παράθεση

aye

Πολύ δραστήριο μέλος

Το avatar του χρήστη aye

H aye hey man, nice shot έγραψε στις 14:46, 27-05-15:

Μπορείς επίσης να πάρεις ένα λεμόνι, να το κόψεις στη μέση και αφου το στύψεις λίγο να ρίξεις μέσα στην κάθε κούπα λεμονιού λίγο λάδι. Και μετά το τρίβεις απλά στην κάθε φτέρνα. Εγώ αυτό το έκανα στα χέρια και ήταν μια χαρά.

Παράθεση

Επιφανές Μέλος

H Deutsch... Lover Lebenslust. έγραψε στις 17:21, 27-05-15:

Γιατί ρε εμένα μου αρέσει το μέλι

Παράθεση

Anonyme

Πολύ δραστήριο μέλος

H Anonyme έγραψε στις 19:07, 03-06-15:

Παιδιά δεν αντέχω άλλο.
Πιο μικρή (και κυρίως στην εφηβεία) είχα μεικτή προς λιπαρή επιδερμίδα και θεωρούσα πως είναι ο χειρότερος τύπος που θα μπορούσα να έχω, πού να 'ξερα! Πέρσι τον Σεπτέμβριο έγινε ξαφνικά μεικτή/ευαίσθητη (με έμφαση στο ευαίσθητη) και τώρα που άρχισαν οι ζέστες ειλικρινά υποφέρω. Δεν σας κάνω πλάκα, το πρόσωπό μου πονάει μέσα στην μέρα, και κατά διαστήματα εμφανίζονται από το πουθενά κοκκινίλες που φεύγουν μετά από μερικές ώρες. Δεν ξέρω τι να κάνω, έχω αλλάξει 4 διαφορετικές ενυδατικές (αλλά σκέφτομαι να μη βάζω καν πλέον), ενώ έχω πετάξει τις μάσκες και τα scrub καθαρισμού γιατί δεν γινόταν πια να τα χρησιμοποιώ.

Καμία που να ξέρει από (υπερ)ευαίσθητο δέρμα;
Έχω παραγγείλει το ιαματικό νερό της avène που καταπραΰνει και ανυπομονώ να έρθει να ψεκάζομαι.

Παράθεση

Επιφανές Μέλος

H Deutsch... Lover Lebenslust. έγραψε στις 19:29, 03-06-15:

Παιδιά δεν αντέχω άλλο.
Πιο μικρή (και κυρίως στην εφηβεία) είχα μεικτή προς λιπαρή επιδερμίδα και θεωρούσα πως είναι ο χειρότερος τύπος που θα μπορούσα να έχω, πού να 'ξερα! Πέρσι τον Σεπτέμβριο έγινε ξαφνικά μεικτή/ευαίσθητη (με έμφαση στο ευαίσθητη) και τώρα που άρχισαν οι ζέστες ειλικρινά υποφέρω. Δεν σας κάνω πλάκα, το πρόσωπό μου πονάει μέσα στην μέρα, και κατά διαστήματα εμφανίζονται από το πουθενά κοκκινίλες που φεύγουν μετά από μερικές ώρες. Δεν ξέρω τι να κάνω, έχω αλλάξει 4 διαφορετικές ενυδατικές (αλλά σκέφτομαι να μη βάζω καν πλέον), ενώ έχω πετάξει τις μάσκες και τα scrub καθαρισμού γιατί δεν γινόταν πια να τα χρησιμοποιώ.

Έχω παραγγείλει το ιαματικό νερό της avène που καταπραΰνει και ανυπομονώ να έρθει να ψεκάζομαι.
Ξέρω πως πρέπει να αποφεύγεις και καυτερές τροφές, αλκόολ κλπ. Οι κοκκινίλες είναι λόγω της ζέστης. Κάτι παίζει με τα αιμοφόρα αγγεία νομίζω
Βάζε και αντηλιακό, γιατί ( λογικά) όταν έχεις κοκκινίλες θα είσαι και πιο ευαίσθητη στον ήλιο.

Παράθεση

_fairygirl_ (Τηγάνι)

Επιφανές Μέλος

H _fairygirl_ Σουλμέτ της Κατσαρόλας~ 29/3/12 ♥ έγραψε στις 22:21, 03-06-15:

Τι να κάνω;
Καστορέλαιο το βράδυ και κάλτσα connecting people.
Παιδιά δεν αντέχω άλλο.
Οκ στα μισά του ποστ θα σου έλεγα να πάρεις σπρέι ιαματικού. Δεύτερον,όταν έχουμε ευαίσθητο δέρμα η πρώτη και μεγάλη βλακεία που μπορείς να κάνεις είναι να μη βάζεις ενυδατική. (Αν δίνεις και 40αρι για ενυδατική πήγαινε δες την Aquasource από την Biortherm ή κάτι από Estee ή Clinique) Αν πάλι δεν τα διαθέτεις εγώ θα έλεγα για αρχή να πας να δεις ένα δερματολόγο για να σου πει σε τι οφείλεται αυτό το πράγμα (εγώ μυρίζομαι και φωτοευαισθησία,αλλά ΔΕΝ είμαι ειδικός) και ρώτα αν μπορείς να πας σε πιο "βαριές" ενυδατικές" για πολύ ξηρά δέρματα από Vichy,La Roche Possay,Avene,whatever.
Μακάρι το σπρέι από μόνο του να σου δώσει λύση,αν και αμφιβάλλω. Εγώ πάντως σε καμία περίπτωση δε θα σταματούσα την ενυδατική,είναι έγκλημα. Α,επίσης,από νεράκι πώς πάμε; Γιατί πρέπει να αυξήσεις την ποσότητα που πίνεις όπως και δήποτε.

Παράθεση

Anonyme

Πολύ δραστήριο μέλος

H Anonyme έγραψε στις 01:07, 04-06-15:

Deutsch: Δεν τρώω καυτερά, δεν πίνω κι έχω ελαττώσει απίστευτα το κάπνισμα (αν και δυστυχώς καπνίζουν όλοι στην παρέα άρα τρώω πολύ καπνό γενικά). Οι κοκκινίλες ξεκίνησαν πριν αρχίσουν οι ζέστες, από τον Φεβρουάριο, αλλά δεν έδινα σημασία.

Fairy: το ιαματικό το χρησιμοποιώ από πέρσι αλλά μου τελείωσε και δεν είχα προλάβει να πάρω. Προφανώς δεν σώζεται η κατάσταση μόνο με αυτό, αλλά βοηθάει πάρα πολύ! Φωτοευαισθησία δύσκολο να είναι, γιατί δεν κυκλοφορώ τη μέρα από τον Φλεβάρη και μετά που επιδεινώθηκε η κατάσταση (!) Δεν έχω παρακολουθήσεις επομένως τα πρωινά μένω πάντα σπίτι και διαβάζω, άρα βγαίνω έξω μετά τις πέντε το απόγευμα! Η αλλαγή πάντως επήλθε σε ένα πολύ μεταβατικό στάδιο, μετακόμισα τρεις φορές, άλλαξα τρεις πόλεις και δύο χώρες και σκέφτομαι πως πέραν του άγχους που προκάλεσε όλο αυτό, με επηρέασε σίγουρα και το νερό που ειναι διαφορετικό σε κάθε τόπο.

Ενυδατικές έχω δοκιμάσει από korres, avène, frezyderm και τώρα τη bepanthol και δεν μου έκανε καμία, κάθονται σαν στόκος, δεν τις απορροφά το δέρμα μου. Οι πιο δυνατές δεν ξέρω πώς θα είναι γιατί είναι ευαίσθητο αλλά δεν είναι ξηρό! Σκεφτόμουν να δώσω μια ευκαιρία στη Weleda είτε με μολόχα ή με αμύγδαλο για ευαίσθητα, απλώς άκουσα από δερματολόγο την άποψη πως στην ηλικία που βρισκόμαστε (πριν τα 25) το πιο βασικό απο όλα είναι ο καθαρισμός και πως ουσιαστικά οι ενυδατικές επιβαρύνουν και "κακομαθαινουν" το δέρμα μας, με αποτέλεσμα μεγαλώνοντας να χρειαζόμαστε όλο και πιο δραστικές και προβληματίστηκα. :/

Απλώς η βλακεία είναι πως δεν ξέρω πώς να το διαχειριστώ γιατί δεν είχα ποτέ τέτοια θέματα. Το πρόσωπό μου είχε πάντα κάποια ξέμπαρκα σπυράκια, λιπαρότητα στο Τ και τέλος. Δεν κοκκίνιζα ποτέ, ούτε το καλοκαίρι, δεν έτσουζε, τίποτα. Α για το νερό έχεις απόλυτο δίκιο, κάνω ειλικρινά αγώνα για να αυξήσω την ποσότητα που πίνω μέσα στη μέρα, γιατί δεν πίνω αρκετό!

Απάντησα κάπως ανακατεμένα επειδή είμαι απο κινητό, ελπίζω να βγαίνει άκρη!

Παράθεση

Nelliel

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη Nelliel
H Nelliel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μελισσοκόμος και μας γράφει απο Μελίσσια (Αττική). Έχει γράψει 936 μηνύματα.

H Nelliel έγραψε στις 07:11, 04-06-15:

Πως αντεχετε και βαζετε τοσες κρεμες και αλλες τετοιες αηδιες στα προσωπα σας καθημερινα?!

Παράθεση

Επιφανές Μέλος

H Deutsch... Lover Lebenslust. έγραψε στις 12:15, 04-06-15:

Αρχική Δημοσίευση από Nelliel
Πως αντεχετε και βαζετε τοσες κρεμες και αλλες τετοιες αηδιες στα προσωπα σας καθημερινα?!

Από το στόμα μου το πήρες
Δεν μπορώ να έχω τίιιποτα πάνω στο δέρμα μου τίποτα τίποτα τίποτα

Παράθεση

*Serena* (Raven)

Επιφανές Μέλος

H *Serena* Για στάσου λίγο, μείνε εδώ... έγραψε στις 14:07, 04-06-15:

Anonyme Μήπως έκανες κάποια αλλεργία σε κάτι πολύ κοινό και σε πειράζει ? Αν και από ότι λες πιστεύω είναι από την αλλαγή κλίματος και το άγχος. Για ενυδατική καλύτερα να κοιτάξεις κάτι σε handmade που κάνουν κάποια φαρμακεία προσαρμοσμενη στις ανάγκες σου νομίζω . Έχουν και λιγότερα χημικά.

Παράθεση

Anonyme

Πολύ δραστήριο μέλος

H Anonyme έγραψε στις 14:18, 04-06-15:

Ξέρεις τι φοβάμαι; Μήπως με πειράζει κάτι στο τρίχωμα του γατούλη μας. Τον έχουμε δύο χρόνια, αλλά φέτος είναι η πρώτη φορά που βρέθηκα για συνεχόμενους μήνες στον ίδιο χώρο μαζί του! Θα το ψάξω αυτό που λες για τις ενυδατικές γιατί φαίνεται η πιο ασφαλής λύση.

Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 2 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Βρείτε παρόμοια

• Παρόμοια Θέματα
    • Ελέγχουν οι γυναίκες τη σχέση; - Από jonx
      Το θέμα έχει λάβει 100 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Ερωτικές Σχέσεις.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 08-06-15 στις 00:00.
    • [Γυναίκες] Σταχτοπούτα - Από Neverland_fairy
      Το θέμα έχει λάβει 52 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Τα δικά σας παιχνίδια.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 07-03-12 στις 22:44.
    • Γυναίκες, άνδρες και νέα σχέση - Από princess
      Το θέμα έχει λάβει 16 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Ερωτικές Σχέσεις.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 10-06-07 στις 15:11.
    • Γυναίκες και φιλοδοξία - Από Subject to change
      Το θέμα έχει λάβει 44 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία iCareer: Εργασία & Καριέρα.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 28-02-07 στις 19:21.
  • Προηγούμενο Θέμα Επόμενο Θέμα

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους