Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 66,109 εγγεγραμμένα μέλη και 2,388,364 μηνύματα σε 74,666 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα

Καλώς ήρθατε στο e-steki!

Εγγραφή Βοήθεια

Βιβλίο για C++

lost_in_space

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη lost_in_space
Ο lost_in_space αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 256 μηνύματα.

O lost_in_space έγραψε στις 18:18, 01-06-06:

Έχετε κατά νου κανένα καλό ελληνικό βιβλίο για την C++; (Δεν θέλω ούτε borland ούτε visual).

ΥΓ: Και να σου μαθαίνει την γλώσσα και όχι "διαβάζωντας αυτό το βιβλίο θα γίνετε καλός ιστορικός"

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

emufear

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη emufear
Ο emufear αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 31 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 1,209 μηνύματα.

O emufear έγραψε στις 19:29, 01-06-06:

Θες για C++ ή για αντικειμενοστραφή προγραμματισμό;

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

lost_in_space

Δραστήριο Μέλος

O lost_in_space έγραψε στις 20:05, 01-06-06:

Για C++, ο αντικειμενοστραφής προγραμματισμός είναι το στυλ που χρησιμοποιεί η C++?

Παράθεση

theio_vrefos

Πολύ δραστήριο μέλος

Το avatar του χρήστη theio_vrefos
Ο theio_vrefos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 31 ετών . Έχει γράψει 490 μηνύματα.

O theio_vrefos έγραψε στις 01:28, 02-06-06:

Αρχική Δημοσίευση από lost_in_space
Για C++, ο αντικειμενοστραφής προγραμματισμός είναι το στυλ που χρησιμοποιεί η C++?
μπορείς να προγραμματίσεις σε τετοιο στυλ χρησιμοποιόντας την c++ με τα εργαλεία που σου δίνει, αλλά δεν απαγορεύει και τη χρήση διαδικαστικού προγραμματισμού.

Τι βιβλίο θέλεις... βιβλίο που να σε εισάγει στα βασικά του αντικειμενοστραφούς προγραμματισμού ΓΕΝΙΚΟΤΕΡΑ και να έχει παραδείγματα σε c++ ή απλά να μάθεις τα βασικά της c++ ?

ακόμα και να ξέρεις c++ υπάρχει περίπτωση (μάλλον σίγουρα ) να έχεις κάνει τραγικά λάθη σύμφωνα με το αντικειμενοστραφές μοντέλο και να μη το προσεγγίζεις ούτε καν...

http://www.research.att.com/~bs/C++.html <--- εδω δες πληροφορίες για c++
http://www.bruceeckel.com/ <---- εδώ έχει να κατεβάσεις τζάμπα το βιβλίο του eckel ... ΔΕΝ ξέρω εάν είναι καλό γιατί ΔΕΝ το έχω διαβάσει.... Έμαθα c++ (λέμε τώρα) από τη σχολή. Απλά είναι τζάμπα και... τζάμπα

Σε καμία περίπτωση να μην πάρεις για να μάθεις τη γλώσσα/αντικειμενοστραφές μοντέλο προγραμματισμού το βιβλίο του δημιουργού της c++ Bjourne Stroustroup όχι δε χρηματίζομαι απο αντίζηλους, απλά για να το διαβάσεις πρέπει να ξέρεις c++ και επίσης είναι βιβλίο που δεν έχει αρχή μέση και τέλος ... έχει μόνο ΚΥΡΙΟ ΘΕΜΑ !!

Άμα έχεις και καμιά κουλή απορία ρώτα και τπτ εδώ. Μάλλον δε θα ξέρουμε να σου απαντήσουμε λολ.

Παράθεση

lost_in_space

Δραστήριο Μέλος

O lost_in_space έγραψε στις 01:42, 02-06-06:

Θέλω ένα απλό βιβλίο σε κατανοητή γλώσσα για τον καθυστερημένο πολίτη να έχει παραδείγματα και να εξηγεί όλα αυτά τα περιέργα της c++ που γράφει.

Παράθεση

theio_vrefos

Πολύ δραστήριο μέλος

Το avatar του χρήστη theio_vrefos
Ο theio_vrefos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 31 ετών . Έχει γράψει 490 μηνύματα.

O theio_vrefos έγραψε στις 07:10, 02-06-06:

πάρε αυτό, πιστεύω είναι αρκετά κατατοπιστικό....

Συνημμένα Αρχεία
Τύπος Αρχείου: rar Instructions for use C++.rar (171,2 KB, 760 αναγνώσεις)
Παράθεση

lost_in_space

Δραστήριο Μέλος

O lost_in_space έγραψε στις 13:16, 02-06-06:

Thanks θείο βρέφος αρκετά κατανοητό

Παράθεση

maik85

Πολύ δραστήριο μέλος

Το avatar του χρήστη maik85
Ο maik85 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 32 ετών και επαγγέλεται IT . Έχει γράψει 513 μηνύματα.

O maik85 έγραψε στις 17:51, 02-06-06:

Φίλε μου, εγώ είμαι στην Εφαρμοσμένη Πληροφορική του Μακεδονίας στην Θεσσαλονίκη. Μας δώσανε ένα βιβλίο του Helbert Schildt. Λέγεται "Μάθετε την C++ από το 0" Εκδόσες Κλειδάριθμος. Να σου πω την αλήθεια δεν το διάβασα ποτέ αλλά για να μας το δώσαν καλό θα ναι.Τώρα δεν ξέρω πόσο έχει.Τα άλλα που έχω είναι για άλλες γλώσσες.

Παράθεση

Bill

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη Bill
Ο Bill αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 2,195 μηνύματα.

O Bill έγραψε στις 23:23, 28-01-08:

ήρθε το φτυάρι :p

Ενα καλό βιβλίο για C++ είναι του Deitel C++ How to program. Αρκετά απλό και κατανοητό με αρκετό κώδικα και επεξήγηση.
Επιπλέον εισάγει τον αναγνώστη και στη UML .

Αρχική Δημοσίευση από theio_vrefos
Σε καμία περίπτωση να μην πάρεις για να μάθεις τη γλώσσα/αντικειμενοστραφές μοντέλο προγραμματισμού το βιβλίο του δημιουργού της c++ Bjourne Stroustroup
+1
Αυτό το βιβλίο το διαβάζεις οταν πια εχεις μαθει c++.Για αρχάριους δεν είναι οτι καλυτερο.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

kiriazispao4ever

Πολύ δραστήριο μέλος

Το avatar του χρήστη kiriazispao4ever
Ο kiriazispao4ever αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 508 μηνύματα.

O kiriazispao4ever έγραψε στις 13:23, 28-07-12:

γειαα
http://www.e-shop.gr/show_bks.phtml?id=BKS.0039336
θεωρείτε οτι είναι καλό βιβλίο για κάποιον αρχάριο?

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

Γιώργος

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Γιώργος
Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,986 μηνύματα.

O Γιώργος Je veux aller au bout de mes fantasmes έγραψε στις 13:25, 28-07-12:

Αρχική Δημοσίευση από Bill
Ενα καλό βιβλίο για C++ είναι του Deitel C++ How to program. Αρκετά απλό και κατανοητό με αρκετό κώδικα και επεξήγηση.
Επιπλέον εισάγει τον αναγνώστη και στη UML .
Ναι, επιβεβαιώνω. Έχω διαβάσει του Deitel, γνωρίζοντας από C, αλλά όχι από C++ και μπορώ να πω ότι μια χαρά την έκανε την δουλειά του. Σε εισάγει πολύ καλά στον Αντικειμενοστραφή προγραμματισμό.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

kiriazispao4ever

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο kiriazispao4ever αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 508 μηνύματα.

O kiriazispao4ever έγραψε στις 13:40, 28-07-12:

γιώργο,αυτο που βρήκα και σκέφτομαι να αγοράσω,το ξέρεις?

Παράθεση

Γιώργος

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Γιώργος
Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,986 μηνύματα.

O Γιώργος Je veux aller au bout de mes fantasmes έγραψε στις 16:50, 28-07-12:

Αρχική Δημοσίευση από kiriazispao4ever
γιώργο,αυτο που βρήκα και σκέφτομαι να αγοράσω,το ξέρεις?
Ε... όχι.
Αν με ρωτήσεις, είναι αχρείαστο να αγοράσεις βιβλίο για ... προγραμματισμό. Το internet είναι μακαράν καλύτερο, εφόσον μπορείς γρήγορα να βρεις αυτό που σε ενδιαφέρει και με ένα απλό copy/paste τρέχεις το παράδειγμα και βλέπεις μόνος σου τι παίζει.

Μπορεί, δηλαδή, το διάβασμα να γίνεται καλύτερα από το hardcopy βιβλίο, αλλά ο προγραμματισμός θέλει να βουτήξεις τα χέρια σου στο πληκτρολόγιο και να κάνεις dirty work. Οπότε κατ' εμέ το καλύτερο είναι να προχωράς παράλληλα, με copy/paste των παραδειγμάτων για να μάθεις.

Το βιβλίο που ανέφερα πιο πάνω απλώς μου το παραχώρησαν απ' τη Σχολή για να το διαβάσω. Δεν το αγόρασα.
Ωστόσο, περισσότερα tutorials έχω δει online.

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

kiriazispao4ever

Πολύ δραστήριο μέλος

O kiriazispao4ever έγραψε στις 18:18, 28-07-12:

με tutorials είμαι εδώ και αρκετό καιρό... απλά θα ήθελα να μάθω και λίγα θεωρητικά κομμάτια... και δεν ξέρω νοιώθω οτι θα τα πηγαίνω καλύτερα με ένα βιβλίο στην κατοχή μου...

Παράθεση

Monte Cristo (Mad Max)

Πολύ δραστήριο μέλος

Το avatar του χρήστη Monte Cristo
Ο Mad Max αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 486 μηνύματα.

O Monte Cristo είδε φως, μπήκε, και έγραψε στις 22:41, 30-07-12:

γειαα
http://www.e-shop.gr/show_bks.phtml?id=BKS.0039336
θεωρείτε οτι είναι καλό βιβλίο για κάποιον αρχάριο?
Χωρίς να το γνωρίζω το βιβλίο, αυτο το "βήμα-βημα" σε όποιο βιβλίο το έχω δει, ξεκινάει από τα πολύ βασικά και αναλώνεται σε πράγματα άνευ ουσίας κατά την γνώμη μου.
Ρίξε μια ματιά σε αυτό (Αντικειμενοστρεφής προγραμματισμός με τη C++, robert lafore) εμένα με βοήθησε (την παλαιότερη έκδοση έχω αλλά δεν έχει σημασία) στο να κατανοήσω καλά τις έννοιες και τις λεπτές διαφορές μεταξύ τους. Πάνε σε ένα βιβλιοπωλείο και δες αν σε ενδιαφέρει. Αν σου αρέσει ο τρόπος που εξηγεί τις έννοιες καλώς, αλλιώς δες κάτι άλλο.

Παράθεση

kiriazispao4ever

Πολύ δραστήριο μέλος

O kiriazispao4ever έγραψε στις 23:18, 30-07-12:

πηγα public και δεν είχε τιποτα
θα πάω και σε ενα βιβλιοπωλείο της προκοπής,και αν μ'αρέσει κάποιο θα το πάρω...
σε ευχαριστώ πολύ για το βιβλιο που πρότεινες...αν το δω στο βιβλιοπωλείο και μ'αρέσει θα το προτιμήσω

Παράθεση

Πληροφορικάριος

Πολύ δραστήριο μέλος

Το avatar του χρήστη Πληροφορικάριος
Ο Πληροφορικάριος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 24 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 531 μηνύματα.

O Πληροφορικάριος έγραψε στις 08:18, 01-08-12:

Και εγω το βιβλίο που λέει ο Monte σου προτείνω αν και δεν το εχω δεί ακόμα σε αυτο το εξάμηνο θα το πάρω απο την σχολή.Πάντως προτείνετε σε πολλά τμήματα.πάρε μια ιδέα απο εδώ.

Μιας και δεν έχεις προηγούμενη εμπειρία θα έλεγα να ξεκινίσεις με C ώστε να μάθεις τα βασικά και να μην μπλέκεις με αντικειμενοστραφή προγραμματισμό απο την αρχή.Δες το βιβλίο: η γλώσσα C σε βάθος.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Πληροφορικάριος : 01-08-12 στις 08:30.
Παράθεση

kiriazispao4ever

Πολύ δραστήριο μέλος

O kiriazispao4ever έγραψε στις 10:38, 01-08-12:

Αρχική Δημοσίευση από Πληροφορικάριος
Και εγω το βιβλίο που λέει ο Monte σου προτείνω αν και δεν το εχω δεί ακόμα σε αυτο το εξάμηνο θα το πάρω απο την σχολή.Πάντως προτείνετε σε πολλά τμήματα.πάρε μια ιδέα απο εδώ.

Μιας και δεν έχεις προηγούμενη εμπειρία θα έλεγα να ξεκινίσεις με C ώστε να μάθεις τα βασικά και να μην μπλέκεις με αντικειμενοστραφή προγραμματισμό απο την αρχή.Δες το βιβλίο: η γλώσσα C σε βάθος.
δηλαδή προτείνεις να αφήσω την c++ και να πάω σε c?

Παράθεση

Lysippe

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη Lysippe
H Lysippe αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 25 ετών . Έχει γράψει 965 μηνύματα.

H Lysippe έγραψε στις 11:18, 01-08-12:

δηλαδή προτείνεις να αφήσω την c++ και να πάω σε c?
Συμφωνώ κι εγώ με τον Πληροφορικάριο.
Πολύ άγριο πράμα να ξεκινάει κάποιος με αντικειμενοστραφή γλώσσα.
Καλύτερα ξεκίνα με C, να εξοικειωθείς με το γράψιμο κώδικα, να μάθεις βασικές έννοιες και πας στα πιο δύσκολα.

Παράθεση

kiriazispao4ever

Πολύ δραστήριο μέλος

O kiriazispao4ever έγραψε στις 11:50, 01-08-12:

Αρχική Δημοσίευση από Lysippe
Συμφωνώ κι εγώ με τον Πληροφορικάριο.
Πολύ άγριο πράμα να ξεκινάει κάποιος με αντικειμενοστραφή γλώσσα.
Καλύτερα ξεκίνα με C, να εξοικειωθείς με το γράψιμο κώδικα, να μάθεις βασικές έννοιες και πας στα πιο δύσκολα.
ναι ομως γιατι οι περισσότεροι -στο διαδίκτυο τουλάχιστον- προτείνουν την python για ξεκίνημα? που ειναι ανρικειμενοστραφής?

btw με python ξέκινησα,αλλά μετα απο 2 μήνες ξεκίνησα πιο πολύ για πλάκα (για να δω πως ειναι ) η c++ και με κατέκτησε με αποτέλεσμα εδω και τρεις -τεσσερις μήνες να έχω παρατήσει εντελώς την python.

γενικά πάντως,δεν ξέρω, η c++ μ'αρέσει πιο πολύ απο όσες γλώσσες έχω δοκιμάσει...

Παράθεση

Lysippe

Περιβόητο Μέλος

H Lysippe αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 25 ετών . Έχει γράψει 965 μηνύματα.

H Lysippe έγραψε στις 14:31, 01-08-12:

Γιατί η Python είναι απλή, για αρχάριους και προσφέρει περισσότερα, για προχωρημένους. Είναι μια γλώσσα με πολύ απλή σύνταξη. Κι όσον αφορά το κομμάτι με τα αντικείμενα, προσφέρει ισχυρό, αλλά απλό τρόπο προγραμματισμού.

Για να πω την αλήθεια, αυτά τα ξέρω θεωρητικά. Από διάφορα που έχω διαβάσει και ακούσει.
Δεν έχω ασχοληθεί.

Ο καθένας θα σου πει τα δικά του.
Το δικό μου "δικό μου" είναι να ξεκινήσει κάποιος από κάτι πολύ εύκολο και μετά να προχωρήσει προς τα δύσκολα. Πχ. θεωρώ πως η Pascal είναι ιδανική για ξεκίνημα. Να μπει στη φιλοσοφία του προγραμματίζειν και να μάθει βασικές έννοιες. Είναι μία γλώσσα "εύπεπτη", που δεν θα αποθαρρύνει αυτόν που ασχολείται και να τα παρατήσει -χάριν της ευκολίας της. Αφού εξοικειωθεί με το γράψιμο κώδικα και νιώθει πως έχει πάρει τον αέρα και τη σιγουριά, μπορεί να μεταβεί σε άλλη γλώσσα. Προσωπικά υποστηρίζω C για τη συνέχεια, όπως προτείνεται κι ακαδημαϊκά. Μεσαίου επιπέδου γλώσσας (συνδυάζει στοιχεία υψηλού και χαμηλού επιπέδου), που απαιτεί υπευθυνότητα κι επαγρύπνηση. Και θεωρώ πως αυτά που προσφέρει είναι μεγίστης σημασίας και λειτουργούν ως απαραίτητο υπόβαθρο για τη συνέχεια. Κατά τη γνώμη μου, πιο εύκολα μεταπηδάς από τη C σε C++, C# κλπ.

Αυτή είναι η γνώμη μου...
Εγώ με Pascal ξεκίνησα και προσαρμόστηκα πιο εύκολα στη C. Ενώ άλλοι συμφοιτητές μου τα βρήκαν μπαστούνια με τη C (πού να έμπλεκαν και με αντικείμενα εξ αρχής).

Παράθεση

stefanos... (Στεφανος)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη stefanos...
Ο Στεφανος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 20 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 973 μηνύματα.

O stefanos... το καλό παιδί έγραψε στις 14:53, 01-08-12:

ειχα δει στο public ενα βιβλιο που μιλουσε για την c++.αλλα δεν θυμαμαι πως λεγεται ακριβως.

Παράθεση

Zed

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη Zed
Ο Zed αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 29 ετών , επαγγέλεται IT και μας γράφει απο Ηλιούπολη (Αττική). Έχει γράψει 1,921 μηνύματα.

O Zed Lie to me... έγραψε στις 15:02, 01-08-12:

Εγώ έχω το "Η C++ σε βάθος" του Χατζηγιαννάκη. Είναι πολύ καλός, χάρη στο βιβλίο του ιδίου για την C είχα περάσει και C και Δομές Δεδομένων...
Επίσης, καλό πρέπει να είναι ένα άλλο των εκδόσεων Μ. Γκιούρδα, αν και παλιό, αλλά δεν θυμάμαι τίτλο τώρα. Σίγουρα όμως, απόφυγε το βιβλίο του Stroustrup (ή όπως στο καλό γράφεται). Μπορεί να την έφτιαξε ο ίδιος την γλώσσα, αλλά το βιβλίο του είναι άλλου επιπέδου. Στην σχολή μας προτείνουν το βιβλίο του Lafford, ένα με μωβ/μπλε εξώφυλλο, αν θυμάμαι καλά.

Παράθεση

kiriazispao4ever

Πολύ δραστήριο μέλος

O kiriazispao4ever έγραψε στις 15:07, 01-08-12:

Γιατί η Python είναι απλή, για αρχάριους και προσφέρει περισσότερα, για προχωρημένους. Είναι μια γλώσσα με πολύ απλή σύνταξη. Κι όσον αφορά το κομμάτι με τα αντικείμενα, προσφέρει ισχυρό, αλλά απλό τρόπο προγραμματισμού.

Για να πω την αλήθεια, αυτά τα ξέρω θεωρητικά. Από διάφορα που έχω διαβάσει και ακούσει.
Δεν έχω ασχοληθεί.

Ο καθένας θα σου πει τα δικά του.
Το δικό μου "δικό μου" είναι να ξεκινήσει κάποιος από κάτι πολύ εύκολο και μετά να προχωρήσει προς τα δύσκολα. Πχ. θεωρώ πως η Pascal είναι ιδανική για ξεκίνημα. Να μπει στη φιλοσοφία του προγραμματίζειν και να μάθει βασικές έννοιες. Είναι μία γλώσσα "εύπεπτη", που δεν θα αποθαρρύνει αυτόν που ασχολείται και να τα παρατήσει -χάριν της ευκολίας της. Αφού εξοικειωθεί με το γράψιμο κώδικα και νιώθει πως έχει πάρει τον αέρα και τη σιγουριά, μπορεί να μεταβεί σε άλλη γλώσσα. Προσωπικά υποστηρίζω C για τη συνέχεια, όπως προτείνεται κι ακαδημαϊκά. Μεσαίου επιπέδου γλώσσας (συνδυάζει στοιχεία υψηλού και χαμηλού επιπέδου), που απαιτεί υπευθυνότητα κι επαγρύπνηση. Και θεωρώ πως αυτά που προσφέρει είναι μεγίστης σημασίας και λειτουργούν ως απαραίτητο υπόβαθρο για τη συνέχεια. Κατά τη γνώμη μου, πιο εύκολα μεταπηδάς από τη C σε C++, C# κλπ.

Αυτή είναι η γνώμη μου...
Εγώ με Pascal ξεκίνησα και προσαρμόστηκα πιο εύκολα στη C. Ενώ άλλοι συμφοιτητές μου τα βρήκαν μπαστούνια με τη C (πού να έμπλεκαν και με αντικείμενα εξ αρχής).
pascal? εχει καμιά χρησιμότητα αυτή η γλώσσα πλεον?
σοβαρά τώρα , χρησιμοποιείται? διδάσκεται σε κανένα πανεπιστήμιο ?
ευχαριστώ

Αρχική Δημοσίευση από Zed
Εγώ έχω το "Η C++ σε βάθος" του Χατζηγιαννάκη. Είναι πολύ καλός, χάρη στο βιβλίο του ιδίου για την C είχα περάσει και C και Δομές Δεδομένων...
Επίσης, καλό πρέπει να είναι ένα άλλο των εκδόσεων Μ. Γκιούρδα, αν και παλιό, αλλά δεν θυμάμαι τίτλο τώρα. Σίγουρα όμως, απόφυγε το βιβλίο του Stroustrup (ή όπως στο καλό γράφεται). Μπορεί να την έφτιαξε ο ίδιος την γλώσσα, αλλά το βιβλίο του είναι άλλου επιπέδου. Στην σχολή μας προτείνουν το βιβλίο του Lafford, ένα με μωβ/μπλε εξώφυλλο, αν θυμάμαι καλά.
ειναι καλο αυτό του χατζηγιαννάκη για ενα αρχάριο?

ευχαριστώ

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη _Morticia_ : 02-08-12 στις 11:38. Αιτία: merge
Παράθεση

Lysippe

Περιβόητο Μέλος

H Lysippe έγραψε στις 15:31, 01-08-12:

pascal? εχει καμιά χρησιμότητα αυτή η γλώσσα πλεον?
σοβαρά τώρα , χρησιμοποιείται? διδάσκεται σε κανένα πανεπιστήμιο ?
ευχαριστώ
Η Pascal είναι γλώσσα εκπαιδευτική και σου δίνει/εισάγει (σ)τις αρχές του προγραμματισμού. Ιδανική για έναν που δεν έχει ιδέα από προγραμματισμό. Σε ΕΠΑ.Λ. διδάσκεται, στην τρίτη τάξη.

Εκφράζω προσωπική άποψη, έτσι; Ένας μπορεί να θεωρεί γελοίο ν' ασχοληθεί με μια νεκρή γλώσσα και να θέλει να ξεκινήσει πχ. με C. Απλώς εγώ λέω πώς το σκέφτομαι το θέμα, με γνώμονα αυτά που έχω ζήσει και τι με διευκόλυνε.

Παράθεση

kiriazispao4ever

Πολύ δραστήριο μέλος

O kiriazispao4ever έγραψε στις 15:57, 01-08-12:

Η Pascal είναι γλώσσα εκπαιδευτική και σου δίνει/εισάγει (σ)τις αρχές του προγραμματισμού. Ιδανική για έναν που δεν έχει ιδέα από προγραμματισμό. Σε ΕΠΑ.Λ. διδάσκεται, στην τρίτη τάξη.

Εκφράζω προσωπική άποψη, έτσι; Ένας μπορεί να θεωρεί γελοίο ν' ασχοληθεί με μια νεκρή γλώσσα και να θέλει να ξεκινήσει πχ. με C. Απλώς εγώ λέω πώς το σκέφτομαι το θέμα, με γνώμονα αυτά που έχω ζήσει και τι με διευκόλυνε.
εεε καλά θεωρώ οτι αυτά θα τα μάθω και απο την βλακεία που θα κάνουμε φετος στην γ' λυκείου ..

Παράθεση

Zed

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη Zed
Ο Zed αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 29 ετών , επαγγέλεται IT και μας γράφει απο Ηλιούπολη (Αττική). Έχει γράψει 1,921 μηνύματα.

O Zed Lie to me... έγραψε στις 19:51, 01-08-12:

ειναι καλο αυτό του χατζηγιαννάκη για ενα αρχάριο?

ευχαριστώ
Πολύ καλό. 9 είχα γράψει στην C :p
Άλλο άμα ακόμα χρωστάω μόνο c++

Παράθεση

kiriazispao4ever

Πολύ δραστήριο μέλος

O kiriazispao4ever έγραψε στις 09:27, 02-08-12:

Αρχική Δημοσίευση από Zed
Πολύ καλό. 9 είχα γράψει στην C :p
Άλλο άμα ακόμα χρωστάω μόνο c++
hahahah ντοπηηηη

Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Βρείτε παρόμοια

• Παρόμοια Θέματα
    • Προτείνετε ένα βιβλίο - Από Subject to change
      Το θέμα έχει λάβει 1103 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Λογοτεχνία.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 06-10-16 στις 19:22.
    • Θα γράφατε βιβλίο; - Από anisixos
      Το θέμα έχει λάβει 113 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Διάφορα.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 22-06-15 στις 05:49.
    • Βιβλίο για Javascript - Από Scandal
      Το θέμα έχει λάβει 0 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Προγραμματισμός.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 15-05-11 στις 19:38.
    • Θρησκευτικά Βιβλίο Θρησκευτικών - Από alex92
      Το θέμα έχει λάβει 0 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Γενική Παιδεία.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 20-01-10 στις 20:52.
    • Βιβλιο Αρχαιων - Από Kostakisss
      Το θέμα έχει λάβει 5 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Γενική Παιδεία.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 10-06-09 στις 16:00.
  • Προηγούμενο Θέμα Επόμενο Θέμα

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους