Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 66,080 εγγεγραμμένα μέλη και 2,387,708 μηνύματα σε 74,626 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα

Καλώς ήρθατε στο e-steki!

Εγγραφή Βοήθεια

Το όνομα των παιδιών...

Γιάννης (Παπαφλέσσας)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Γιάννης
Ο Παπαφλέσσας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 42 ετών . Έχει γράψει 2,257 μηνύματα.

O Γιάννης Πέρασα μια βόλτα! Τι θα φάμε? έγραψε στις 11:41, 07-06-06:

Πρέπει για κάποιο λόγο να βγάζουμε τα παιδιά μας με τα ονόματα των παππούδων? Εγώ πάντος δεν είμαι διατεθημένος καθώς δεν με τρελαίνει κανένα απο τα ονόματα των γονιών/πεθερικών και έχω σκεφτεί κάποια που μου αρέσουν. Άσε που σιγά μην βγάλω την κόρη μου Καλιόπη να τρώει το δούλεμα στο σχολείο

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

weak and powerless

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη weak and powerless
Ο weak and powerless αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. . Έχει γράψει 1,432 μηνύματα.

O weak and powerless έγραψε στις 11:46, 07-06-06:

κι εγώ κατά είμαι... τι δλδ, θα πρέπει να κάνουμε όλοι από 2 κορίτσια κ 2 αγόρια για να μείνουν ευχαριστημένοι όλοι; ε δε συμφέρει

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

MonaXoS (Δημήτρης Αγοραστός)

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη MonaXoS
Ο Δημήτρης Αγοραστός αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 32 ετών και επαγγέλεται Ψυχολόγος . Έχει γράψει 1,527 μηνύματα.

O MonaXoS έγραψε στις 11:50, 07-06-06:

Ένα απλό έθιμο είναι. Δεν είναι ανάγκη να το τηρήσει κανένας αν δεν το θέλει. Κάθε χώρα έχει τα δικά της. Στις ΗΠΑ παίρνουν το όνομα του γονιού+Jr, στην Βουλγαρία ξέρω ότι παίρνουν σκέτο το όνομα του πατέρα (τα αγόρια), στην Κύπρο παλιά άλλαζαν και το επώνυμο σύμφωνα με το όνομα του πατέρα, σε εμάς παίρνουν το όνομα των παππούδων κ.ο.κ. Φαντάζομαι τα έθιμα είναι πάρα πολλά σε όλα τα κράτη του κόσμου.

Το παιδί μου εγώ σίγουρα δεν θα το βγάλω στο όνομα του πατέρα μου διότι δεν έχω κ τις καλύτερες σχέσεις μαζί του, οπότε ούτε καν θα νοιώσω τύψεις Γενικά το θεωρώ κάπως ακραίο να είναι δεσμευτική η συνήθεια αυτή για την επίλογη του ονόματος. Καλό είναι για τους αναποφάσιστους βέβαια...

Εγώ προσωπικά δεν θα σκεφτώ με το σκεπτικό του εθίμου κ το έχω συζητήσει και με τους δικούς μου...

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

The Djinn (Mario)

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη The Djinn
Ο Mario αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 3,168 μηνύματα.

O The Djinn έγραψε στις 11:53, 07-06-06:

Εχεις δικιο Γιαννη...Το θεμα ειναι οτι μιας και το αγορι "πρεπει" να παρει το ονομα του πατερα του ανδρα ,ενω για το κοριτσι δεν τρεχει και τσοσο προβλημα, εχω παρατηρησει στην Ελλαδα στους ανδρες τα ονοματα να ειναι πανω κατω τα ιδια...
Καθολου ποικιλια.
Ενω αντιθετα στις γυναικες εχω συναντησει και συναντω συνεχεια πολυ ομορφα ονοματα και διαφορετικα.
Δηλαδη σε μια παρεα 5-6 αγοριων στανταρ θα συναντησω 2 να εχουντο ιδιο ονομα, ενω σε κοπελες οχι τοσο ευκολα.
Σε λιγο θα λεμε Γιωργος και θα γυρνα το μισο συνταγμα...

Παράθεση

Resident Evil

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Resident Evil
H Resident Evil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,055 μηνύματα.

H Resident Evil (δρυός πεσούσης πας ανήρ ξυλευεται) έγραψε στις 12:10, 07-06-06:

Φυσικά! Γιατί δοκιμάστε να εξηγήσετε στον Γιαννη Παπαδόπουλο του Γεωργίου, που ο γιος του λέγεται Γεώργιος Παπαδόπουλος του Ιωάννη ότι το νέο μέλος της οικογένειας δεν θα βαφτιστεί ...Γιαννάκης!!! Και αμα το καταφέρετε (ειδικά όταν μιλάμε για άτομα της ηλικίας μας, ακα τους δικούς μας παππούδες-όχι ότι δεν συμβάινει πλέον) χωρίς ...ενδοοικογενειακή σύρραξη ελάτε πείτε το και σε μένα!!!

Τα κορίτσια βρε είναι αλλιώς... "Μιασμένα" καθώς είναι να μην...μπορούν να συνεχίσουν το όνομα της οικογένειας (γιατί εκτός των άλλων είμαστε όλοι και από πολύ μεγάλα τζάκια και άμα χαθεί το όνομα... ) τη γλυτώνουμε που και που και έτσι μας ξεφεύγει και κανα πιο συμπαθητικό ονοματάκι...

Παράθεση

erodia

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη erodia
H erodia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 42 ετών και επαγγέλεται Υπεύθυνος marketing . Έχει γράψει 279 μηνύματα.

H erodia έγραψε στις 12:24, 07-06-06:

Αρχική Δημοσίευση από Γιάννης
Πρέπει για κάποιο λόγο να βγάζουμε τα παιδιά μας με τα ονόματα των παππούδων? Εγώ πάντος δεν είμαι διατεθημένος καθώς δεν με τρελαίνει κανένα απο τα ονόματα των γονιών/πεθερικών και έχω σκεφτεί κάποια που μου αρέσουν. Άσε που σιγά μην βγάλω την κόρη μου Καλιόπη να τρώει το δούλεμα στο σχολείο
Καταρχήν να σου πω πως το Καλιόπη είναι πολύ όμορφο όνομα!!! (Δεν γνωρίζω αν είναι της πεθεράς σου ή της μητέρας σου)
Κατά δεύτερον το όλο σκηνικό ξεκίνησε από τους άντρες....δηλάδη παλιότερα στις οικογένειες που γεννιόντουσαν αγόρια (που σήμαινε ότι το γενος θα συνεχιζόταν)δίνανε στο μωρό το όνομα του παππού κοκ......με τα χρόνια αυτό μεταφέρθηκε και στα κορίτσια....
Θεωρώ πως πλέον τείνει να ξεπεραστεί αυτό το φαινόμενο....και σίγουρα δεν είσαι υποχρεωμένος να το κάνεις αν δεν σου αρέσει κάποιο από τα ονόματα τους.....
Απλά(ίσως θα πρέπει) να είστε προετοιμασμένοι για μουτράκια, ψιλογκρίνιες κλπ, κλπ,....

Καλή τύχη ....
Και με την ευκαιρία....περιμένετε μωρακι;;;;;

Παράθεση

The Djinn (Mario)

Τιμώμενο Μέλος

O The Djinn έγραψε στις 12:27, 07-06-06:

H πλακα ξερεις που ειναι; (οχι η περιοχη βρε συ! )
Οταν ενας γονιος εχει δυο αγορια, τα οποια κανουν απο ενα αγορι και εχεις δυο ξαδερφια τωρα να λεγονται και τα δυο Κωστας Παπαδοπουλος....
Να δω εγω με το αδερφο μου τι θα κανουμε...

Παράθεση

Γιάννης (Παπαφλέσσας)

Επιφανές Μέλος

Ο Παπαφλέσσας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 42 ετών . Έχει γράψει 2,257 μηνύματα.

O Γιάννης Πέρασα μια βόλτα! Τι θα φάμε? έγραψε στις 12:29, 07-06-06:

Αρχική Δημοσίευση από erodia
Καταρχήν να σου πω πως το Καλιόπη είναι πολύ όμορφο όνομα!!! (Δεν γνωρίζω αν είναι της πεθεράς σου ή της μητέρας σου)
Κατά δεύτερον το όλο σκηνικό ξεκίνησε από τους άντρες....δηλάδη παλιότερα στις οικογένειες που γεννιόντουσαν αγόρια (που σήμαινε ότι το γενος θα συνεχιζόταν)δίνανε στο μωρό το όνομα του παππού κοκ......με τα χρόνια αυτό μεταφέρθηκε και στα κορίτσια....
Θεωρώ πως πλέον τείνει να ξεπεραστεί αυτό το φαινόμενο....και σίγουρα δεν είσαι υποχρεωμένος να το κάνεις αν δεν σου αρέσει κάποιο από τα ονόματα τους.....
Απλά(ίσως θα πρέπει) να είστε προετοιμασμένοι για μουτράκια, ψιλογκρίνιες κλπ, κλπ,....

Καλή τύχη ....
Και με την ευκαιρία....περιμένετε μωρακι;;;;;
Όχι ακόμα για το μωρό έχουμε καιρό μπροστά μας.
Έκανα το λάθος και δεν συμπλήρωσα ότι καλιόπη λέγεται απο τους φαντάρους η λεκάνη της τουαλέτας οπότε ο μύθος του είναι μια χαρά όνομα ψιλο-χαλάει! Γενικά υπάρχει κόσμος που το ξέρει και δεν γουστάρω το ζουζούνι μου να έρχεται κλαμένο απο το σχολείο γιατί όλο και κάποιος θα τις μαζέψει (ακόμα δεν το είδαμε... )
Μου αρέσει πολύ το Χριστίνα, Ιφιγένεια, Ηλέκτρα ΄και προς τα εκεί το σκεφτόμουν, στην τελική θέλω να δώσω στο παιδί μου ένα ωραίο όνομα και όχι να καλύψω τις ανάγκες κάποιου γονιού/πεθερού. Δεν έχω πρόβλημα με τις γκρίνιες τις έχω συνηθήσει και στην τελική πρώτα μετράει ο λόγος μου και της γυναίκας μου (που συμφωνεί) και μετά τών άλλων

Παράθεση

weak and powerless

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη weak and powerless
Ο weak and powerless αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. . Έχει γράψει 1,432 μηνύματα.

O weak and powerless έγραψε στις 12:35, 07-06-06:

'Αρτεμη να τη βαφτίσετε... και μη μου πεις ότι θα σου θυμίζει τον Μάτσα

Παράθεση

dooo

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη dooo
H dooo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,231 μηνύματα.

H dooo έγραψε στις 12:41, 07-06-06:

για αγόρι: Ρας

από το Ναβουχοδονόσορας

Παράθεση

Γιάννης (Παπαφλέσσας)

Επιφανές Μέλος

O Γιάννης Πέρασα μια βόλτα! Τι θα φάμε? έγραψε στις 12:44, 07-06-06:

Εμένα πάντως με έτρωγε να την βγάλω Μήδεια!
Με ξέχε**** η γυναίκα μου όμως
Κορυφαίο γέλιο θα είναι όταν θα έχω εγγόνια, θα ακούγονται τρελές ατάκες
...Πήρε η Μήδεια έρχεται για τα παιδιά..
... Τι θα κάνεις με το παιδί Μήδεια? κτλ

Παράθεση

giostau

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη giostau
Ο giostau αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 37 ετών . Έχει γράψει 763 μηνύματα.

O giostau έγραψε στις 12:51, 07-06-06:

Αληθινό περιστατικό, που συνέβη στο σόι μου (εδώ είναι που λέμε γ@*ώ το σόι μου):
Γεννιέται το κοριτσάκι, όλα καλά, και μετά από λίγο καιρό έρχεται η ώρα της βάφτισης...
Αποφασίζουν οι γονείς να τη βγάλουν Μαρία...
Το πρόβλημα ήταν ότι και οι δύο γιαγιάδες λεγόντουσαν... Μαριά!!!
Και γιατί πρόβλημα;
Γιατί ξέσπασε πόλεμος μεταξύ των γιαγιάδων!!!
Η κάθε μία έλεγε ότι το όνομα της μικρής ήταν για... την άλλη και ότι αυτή δεν την αγαπάει κανένας!!!
ΑΠΊΣΤΕΥΤΟ;;;;

Αυτό που είπε ο Μάριος, συμβαίνει με μένα!
Έχω ακριβώς το ίδιο όνομα με ένα ξάδερφο....
(βέβαια έχουμε και 3ο Γιώργο στο σόι, αλλά είναι από αδερφή του πατέρα μου και έχει άλλο επώνυμο...)

Παράθεση

erodia

Δραστήριο Μέλος

H erodia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 42 ετών και επαγγέλεται Υπεύθυνος marketing . Έχει γράψει 279 μηνύματα.

H erodia έγραψε στις 12:54, 07-06-06:

Αρχική Δημοσίευση από Γιάννης
Εμένα πάντως με έτρωγε να την βγάλω Μήδεια!
Με ξέχε**** η γυναίκα μου όμως
Κορυφαίο γέλιο θα είναι όταν θα έχω εγγόνια, θα ακούγονται τρελές ατάκες
...Πήρε η Μήδεια έρχεται για τα παιδιά..
... Τι θα κάνεις με το παιδί Μήδεια? κτλ
Ναι.....ενω το όνομα Μήδεια δεν σε παραπέμπει αλλού... ....(μύδια.... )....στο Καλιόπη μου άρεσε που κόλλησες!
Από αυτά που ανέφερες το Ηλέκτρα είναι σούπερ!!!!
Αν είναι αγόρι;;; Τι όνομα σκέφτεστε να του δώσετε;;;;

Παράθεση

kleftra (Γεωργία-Γωγούλα-Γωγώ...ακούω σε όλες τις παραλλαγές)

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη kleftra
H Γεωργία-Γωγούλα-Γωγώ...ακούω σε όλες τις παραλλαγές αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,633 μηνύματα.

H kleftra οι φωνές στο κεφάλι της, της είπαν κι έγραψε στις 12:56, 07-06-06:

Καταρχήν πες μας αν περιμένετε γεννητούρια για να αρχίσουμε τις ευχές ή αν το θέμα το άνοιξες γενικά και αόριστα.

Η επιλογή του ονόματος θα πρέπει να γίνεται σύμφωνα με την γνώμη των γονέων.Πολλοί επιλέγουν να δώσουν τα ονόματα των παππούδων όχι μόνο λόγω παράδοσης ή συνέχισης του ονόματος αλλά και για να τιμήσουν τους γονείς τους.
Προσωπικά δεν με πειράζει καθόλου το όνομα του παιδιού αλλά αν έχει δοθεί ήδη το όνομα των παππούδων σε άλλα εγγόνια θα επιλέξω κάτι άλλο, επειδή μου την δίνει όλα τα πρώτα ξαδέρφια να έχουν το ίδιο όνομα(εμείς που είμαστε ας πούμε 3 Γιωργίες και με την γιαγιά μου 4 ξέρετε τι ενοχλητικό που ήταν να τρέχουμε στην γιορτή μας πανικόβλητες απο την μια ξαδέρφη στην άλλη και μετά να κάνουμε τις οικοδέσποινες στην δική μας γιορτή.
Πάντως εγώ θα ήθελα να δώσω έστω και σαν δεύτερο όνομα τα ονομάτα των παππούδων μου (γονείς της μαμάς μου) πρώτον γιατι είχαν μόνο κόρες και έτσι δεν ακούστηκαν και δεύτερον γιατί εκείνοι με μεγάλωσαν(λόγω της δουλειάς της μαμάς μου) και δυστυχώς δεν βρίσκονται πια στη ζωή.Αλλά και έτσι να μην γίνει καθόλου δεν θα με πείραζε.
Γενικά δεν έχω πρόβλημα αρκεί να μην είναι απο τα ονόματα που δεν μου αρέσουν και έτσι το παιδί μεγαλώνοντας με καταριέται μια ζωή(όπως έκανε μια γνωστή μου στην μάνα της μιας και την βγάλανε Λεμονιά εκ της γιαγιάς και το επίθετο της είναι Πεπόνα )

Κάτι άσχετο να ρωτήσω: Όταν δίνουμε αρχαιοελληνικά ονόματα δεν είμαστε υποχρεωμένοι να δίνουμε και χριστιανικό μόνο για την βάφτιση;

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη kleftra : 07-06-06 στις 12:59.
Παράθεση

dooo

Επιφανές Μέλος

H dooo έγραψε στις 13:00, 07-06-06:

Σκηνικό:
εγώ και το άλλο μου μισό, επίσκεψη σε φιλικό ζευγάρι που περιμένει μπεμπέ:
Έχουμε αράξει στους καναπέδες και αρχίζουμε απαρίθμηση ονομάτων.
Πρέπει να είπαμε καμιά εκατοστή ονόματα (τα περισσότερα αρχαία).
Εμένα μου άρεσε το Μενέλαος και το Λυδία, και μερικά άλλα που δε τα θυμάμαι γμτ (μπορεί να τα θυμάται ο άλλος μου μισός, οπότε θα επανέλθω).

Ιδέα: για πείτε ονόματα που θα σας άρεσαν να έχουν τα παϊδάκια σας

Παράθεση

dooo

Επιφανές Μέλος

H dooo έγραψε στις 13:07, 07-06-06:

Αρχική Δημοσίευση από kleftra

Κάτι άσχετο να ρωτήσω: Όταν δίνουμε αρχαιοελληνικά ονόματα δεν είμαστε υποχρεωμένοι να δίνουμε και χριστιανικό μόνο για την βάφτιση;
βάφτιση = μάνεϋ για την εκκλησία. Πέτα σπόντες στο παπά που προβάλει αντίσταση στο όνομα του παιδιού, ότι θα πας σε άλλη εκκλησία (ακόμα και ότι θα το κάνεις καθολικό το παιδί), να δεις για πότε αλλάζει γνώμη (πραγματικό περιστατικό).

Παράθεση

Dark_kronos (Rognan)

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη Dark_kronos
Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 26 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 6,569 μηνύματα.

O Dark_kronos Όλα είναι ψεύτικα έγραψε στις 13:18, 07-06-06:

Το ονομα των παπουδων το δυνουμε και σαν μια τιμη/ευχαριστιση στους γονεις μας που μας μεγαλωσαν, μας σταθικαν κλπ. Πρωσοπικα τον πρωτο μου γιο (αν κανω-που θελω να κανω) θα τον βγαλω Χρηστο, απο τον πατερα μου. Για δευτερο γιο αμα ειναι ωραιο το ονομα του πεθερου και αν η γυναικα μου θελει θα παρει το ονομα του. Για κορη αμα εχει ωραιο ονομα η πεθερα και θελει και η γυναικα... απο εκει και περα υπαρχουν παρα πολα ωραια αρχαια και μη ασυνιθιστα ονοματα. Για αγορι εχω πολλα αρχαια κατα νου, και για κορη τα τρια επικρατεστερα ειναι Αριστεα, Ανδρομαχη και Βαλασια.
Εγω εχω το ιδιο ακριβος ονομα με τον παπου μου μονο. Ο μονος αλλος Τασος στο ευριτερο σοΐ ειναι ο ξαδερφος μου (γιος της αδερφης του πατερα μου) ο οπιος ομως δεν εχει το ιδιο επιθετο, γιαυτο και επειδη ειμαι και το μιρκοτερο ειμαι το αγαπημενο απο τα εγγονια του παπου μου

Δεν ξερω γενικα για τα αρχαια αλλα την αδερφη μου και την ξαδερφη μου μια χαρα της βαφτισανε...

Παράθεση

erodia

Δραστήριο Μέλος

H erodia έγραψε στις 13:23, 07-06-06:

Αρχική Δημοσίευση από dooo

Ιδέα: για πείτε ονόματα που θα σας άρεσαν να έχουν τα παϊδάκια σας
Αν είναι γένους θηλυκού, σίγουρα θα την ονομάσουμε Μινώα (από τον Μίνωα - το λατρεύουμε το όνομα αυτό!)....Αν είναι γένους αρσενικού είμαστε ανάμεσα στο Αλέξανδρος και το Ηρακλής....

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Κακή Επιρροή (Αναστασία)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Κακή Επιρροή
H Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 6,729 μηνύματα.

H Κακή Επιρροή εχμ... είπε γεια ...κι έγραψε στις 13:53, 07-06-06:

μου αρέσει αυτό το θεμα.... ίσως γιατί εμεις πολύ το συζητάμε τελευταία.... το μελετάμε ένα πραγμα βρε παιδί μου

Είναι ένα εθιμο που δεν μπορω οτι με βρισκει σύμφωνη.... δε μου αρέσει...
Για πολλους και διάφορους πνευματικούς και μη λόγους....
Εχει να κάνει με κάποια βαθυτερα πιστευω μου για το ποιοι πραγματικα ειμαστε, πως γεννιόμαστε, για τους γονεις, για τους συγγενείς και διαφορα άλλα που δεν ειναι της παρουσης

Το λοιπόν.... εχω την τύχη να εχω αρκετα προοδευτικούς γονεις και την ευτυχία να εχω επίσης πολύ προοδευτικά πεθερικά

Κανένας τους δεν ενδιαφέρεται να δωθεί το όνομα του...
ο δε πατέρας μου και η πεθερά μου που έχουν "άσχημα" ονόματα, φωνάζουν ότι σε καμία περίπτωση δεν θέλουν να βγει το ονομα τους και οτι αρκετα ασχημα περασαν αυτοι τα παιδικα τους χρονια με πολλα προβληματα δεν θέλουν και το εγγονι τους
Σημειωση.. ο πατερας (και η μάνα μου επισης) μου το εχει αποδειξει κι ολας οτι το εννοει γιατι η αδερφή μου εχει 2 γιους και μια κορη και κανενα απ τα παιδια της δεν εχει ονομα παππου-γιαγιας

Θεωρω ότι η ονοματοδοσια ειναι πολυ σημαντικό πραγμα....
Το ονομα που φερει ο καθενας μας, τον ακολουθει για μια ολοκληρη ζωή και ταυτόχρονα... προσδιοριζει και το ποιος ειναι ως ένα μεγαλο βαθμο.... ή... ακόμα καλύτερα... αν η μαμά είναι ανοιχτή.... μπορεί να δώσει το όνομα με βάση του ΠΟΙΟ πραγματικά ειναι το παιδι της (κατι που "ξερει" απ την ώρα που το έχει μεσα της) -δικά μου πιστευω φυσικα όλα αυτα-

Μια Ανδρομάχη για παράδειγμα.... ενώ ειναι πολυ ωραίο ονομα.. θα πρέπει να δωσει πολλές μάχες με τους άνδρες

Μια Μήδεια για παράδειγμα... επίσης πολύ ωραίο όνομα αλλά... βαρυα και πολύ άσχημη ιστορία... το ονομα λοιπον για τα δικα μου δεδομένα ειναι καταδικασμένο

Εμεις ψάχνουμε αρχαια ελληνικα ονόματα μεν, αλλά που δεν έχουν κι ένα βαρύ καρμα δε....
Για αγόρι ήταν εύκολο... έχουμε καταλήξει Απολωνας ... θεός του ήλιου
Για κορίτσι είμαστε ανάμεσα σε διάφορα....

Παράθεση

Γιάννης (Παπαφλέσσας)

Επιφανές Μέλος

O Γιάννης Πέρασα μια βόλτα! Τι θα φάμε? έγραψε στις 14:55, 07-06-06:

@kleftra όχι βρε, δεν περιμένουμε παιδί γενικά συζητάω.

@erodia Για αγόρι έλεγα Αλέξανδρο ρε γμτ πάντος θέλω πολύ να είναι κορίτσι και να μοιάσει πολύ στην γυναίκα μου, θα είναι φοβερό ζουζούνι

Πάντως όντως τι γίνεται με τα αρχαία Ελληνικά ονόματα, πότε γιορτάζουν? Και γενικά υπάρχουν άλλα προβλήματα?

Έπίσης να σας πω την αλήθεια μου φαίνετε τελείως υποκριτικό να δίνεις το όνομα του παππού για να τον τιμήσεις, αν θες να τιμήσεις κάποιον μπορείς να το κάνεις με χίλιους δυο τρόπους αν είναι να τον τιμήσεις δίνοντας το όνομα του στο παιδί σου και μετά να τον στέλνεις στο γεροκομείο να το σέσω!
Αυτόν που πρέπει να σκεφτούμε πάντος είναι το ίδιο το παιδί στην τελική και λόγο δεν έχει στην επιλογή και εκεινο θα το φωνάζουν έτσι για την υπόλοιπη ζωή του. Φτάνει πια στους 489.000 Γιάννηδες 384.239 Γιώργηδες κτλ ας βρούμε και κάποια άλλα ονόματα. Το ξέρετε ότι σχεδόν ποτέ δεν έκανα γιορτή γιατί την ίδια μέρα είχαν 3 Θείοι μου ο παππούς μου και καμια 10αρία φίλοι των γονιών μου? Τα τελευταία χρόνια το γιορτάζουμε μόνο!

Παράθεση

Dark_kronos (Rognan)

Αποκλεισμένος χρήστης

Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 26 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 6,569 μηνύματα.

O Dark_kronos Όλα είναι ψεύτικα έγραψε στις 15:05, 07-06-06:

Τα περισσοτερα αρχαια δεν γιορταζουνε, λιγα ειναι τα αρχαια που τα ειχε καπιος αγιος.
Αμα το μονο που κανεις για να τον τιμισεις ειναι να δωσεις το ονομα του στο παιδι τοτε ναι, ειναι πολυ υποκριτικο. Αλλα μπορει να ειναι ενα μερος του τι κανεις για αυτον, ιδικα ο παπους μου πχ (που μπορω να μιλισω εκ του ασφαλους για αυτον) χαρικε πολυ για τους δυο εγγονους με το ιδιο ονομα και ειμαστε τα δυο αγαπημενα του εγγονια (και εγω λιγο παραπανω λογο επιθετου) και το εχω συζιτισει με τον πατερα μου και μου εχει πει οτι θα χαιροτανε πολυ αν στα γεραματα του ειχε να προσεξει εναν Χρηστακι και να γινει χαζοπαπους. Και απο την στιγμη που το ονομα δεν ειναι υπερβολικα συνιθισμενο και δεν ειναι και κανενα εξωφρενικο για πιον λογο να μην του το δοσω του παιδιου;
Γιαννης, Γιωργος, Μιχαλης κλπ δεν θα ονομαζα ποτε τον γιο μου εκριβος επειδη εχει παραγινει το κακο. Οπως επισης δεν θα το εβγαζα Μιτσο, Μπαμπη και αλλα καθως ειναι"καπος" (no offense, γουστα ειναι αυτα, μην πεσετε να με φατε οσοι εχετε καπιο τετιο ονομα)

Παράθεση

Γιάννης (Παπαφλέσσας)

Επιφανές Μέλος

O Γιάννης Πέρασα μια βόλτα! Τι θα φάμε? έγραψε στις 16:23, 07-06-06:

To μήτσος είναι το Δημήτρης κρόνε, όπως και το Μπάμπης Χαράλαμπος, άλλο πως σε βαφτίζουν και άλλο πως σε φωνάζουν εκεί είναι καθαρά το τι θέλει ο καθένας κάποια πάντος παράγωγα ονομάτων είναι ωραία

Παράθεση

prime

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη prime
H prime αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 40 ετών . Έχει γράψει 837 μηνύματα.

H prime έγραψε στις 17:10, 07-06-06:

Δεν μπήκα στη διαδικασία να σκεφτώ ποτέ ονόματα για τα μελλοντικά παιδιά μου (αν θα κάνω).
Μ' αρέσουν μερικά από τα αρχαιοελληνικά όπως Φαίδων, Λαέρτης, Σωκράτης, Αλέξανδρος, Ιάσονας, Ηλέκτρα, Ιοκάστη, Κασσάνδρα, Νεφέλη .

Πάντως όποιο όνομα και αν διαλέξει κανείς καλό είναι να μην κάνει υποκοριστικά του τύπου Κώστας αντί Κωνσταντίνος, Αλέξης αντί Αλέξανδρος κτλ.
Τώρα όσον αφορά τις γιαγιάδες και τους παππούδες πρέπει να δείχνουν κατανόηση αν το ζευγάρι δεν επιλέξει τα ονομάτά τους αλλιώς good luck to all of us

Παράθεση

Dark_kronos (Rognan)

Αποκλεισμένος χρήστης

O Dark_kronos Όλα είναι ψεύτικα έγραψε στις 17:16, 07-06-06:

Ο ξερω οτι ειναι υποκοριστικα (αλλωστε Χαραλαμπο λενε τον φιλο μου και του εχουμε βγαλει τρελα ονοματα απο εκει-Χαραμπαλος, Χαρπαραλος, Μπαμπινο κλπ) αλλα αμα τον παπου τον λενε Μπαμπη εκ τον πραγματων και το παιδι θα καταληξει Μπαμπης. Και εμενα ο Πατερας μου ηθελε αρχικα να με φωναζουν Αναστασιο ωστε να μην μπαιρδευομαστε, 3 Τασοι..., αλλα στο τελος εγινε Τασος... Μια η γιαγια απο σηνιθια, μια η θεια μια ο παπους μια ο θειος δεν θελει και πολυ.

Παράθεση

Corpse Bride

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Corpse Bride
H Corpse Bride αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,011 μηνύματα.

H Corpse Bride έγραψε στις 17:51, 07-06-06:

Κι εμενα τα αρχαιοελληνικα μ'αρεσουν πολυ.. Για κοριτσακι κατι σε Αρτεμις, Ηλεκτρα, Αφροδιτη, Ιφιγενεια, Νεφελη .. Για αγορακι Σωκρατης, Αχιλλεας, και Αλεξανδρος ειναι τα τοπ.

Παράθεση

Corpse Bride

Επιφανές Μέλος

H Corpse Bride αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,011 μηνύματα.

H Corpse Bride έγραψε στις 17:52, 07-06-06:

Κρονε εγω ξεφυγα επιτυχως απ'το "Κατινα", ειδικα αν τα υποκοριστικα ειναι πολυ γεροντιστικα, τυπου κατινα, μητσος, κυρθανασης :p και τετοια, συνηθως δεν περνανε στα παιδια

Παράθεση

Scandal (Πέτρος)

Tech Manager

Το avatar του χρήστη Scandal
Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών , επαγγέλεται Web developer και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 3,014 μηνύματα.

O Scandal έγραψε στις 18:48, 07-06-06:

Και εγώ το όνομα του παππού μου πήρα [θυμάμαι πριν χρόνια που είχα ρωτήσει τους γονείς μου γιατί με έβγαλαν έτσι και μου το είπαν].
Επίσης ο πατέρας μου ήθελε να βγάλουν την αδελφή μου το όνομα της μάνας του [Παγώνα ], αλλά η μάνα μου δεν σήκωνε κουβέντα και έτσι τη βγάλανε Μαρία.

Αρχική Δημοσίευση από katerina
Κρονε εγω ξεφυγα επιτυχως απ'το "Κατινα", ειδικα αν τα υποκοριστικα ειναι πολυ γεροντιστικα, τυπου κατινα, μητσος, κυρθανασης :p και τετοια, συνηθως δεν περνανε στα παιδια
Στη παλιά μου γειτονιά, μια γειτόνισα τη λέγανε Κατίνα. Μιας που ήμουν και πολύ μικρός τότε, αναρωτιώμουν αν προσβάλεται που τη φωνάζανε έτσι.

Παράθεση

Isiliel (Φεγγάρω)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Isiliel
H Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 9,049 μηνύματα.

H Isiliel Salus populi suprema lex esto έγραψε στις 20:03, 07-06-06:

Την κόρη μου την ονομάσαμε Αμφιτρίτη-Μαρία. Μας άρεσε πολύ ο μύθος πίσω από το όνομα και άλλωστε και οι δύο γιαγιάδες (Μαρίες και οι δυό) δεν ήθελαν ντε και καλά το ονομά τους.

Η θέα Αμφιτρίτη ήταν μια από τις γυναίκες του Ποσειδώνα. Στην αρχή η Αμφιτρίτη φοβόταν να τον πλησιάσει, έτσι ρωμαλαίο και δυνατό που τον έβλεπε, κι εκείνος για να την καλοπιάσει έστειλε δύο δελφίνια να παίξουν μαζί της.

Τώρα βέβαια έχει και τα κακά του αυτό. Ας πούμε σε μια έρευνα που έγινε στο σχολείο ζήτησαν από τα παιδιά να συμπληρώσουν μονάχα το μικρό τους όνομα (γενικά πολύ ύποπτη έρευνα...τέσπα) και βέβαια όπως φαντάζεστε η δική μου κόρη έχει πολύ χαρακτηριστικό όνομα έτσι κι αλλιώς!

Σε αυτό το site μπορείτε να βρείτε τη σημασία του ονοματός σας. Δοκιμάστε με το ελληνικό σας όνομα με λατινικούς χαρακτήρες.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Isiliel : 07-06-06 στις 20:08.
Παράθεση

ladycat (frosso)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη ladycat
H frosso αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 41 ετών , επαγγέλεται Χημικός και μας γράφει απο Χίος (Χίος ). Έχει γράψει 159 μηνύματα.

H ladycat πισσας+ζυλιτο+γκρινιαρης+ladycat jr=LFE έγραψε στις 00:18, 08-06-06:

εμενα ο νονος που θα κανω εβαλε ορους χεχε θα βγαλει τα ονοματα του μπαμπα μου κ της μαμας μου

Παράθεση

Subject to change (Λία)

Founder

Το avatar του χρήστη Subject to change
H Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Web developer . Έχει γράψει 9,471 μηνύματα.

H Subject to change έγραψε στις 01:24, 08-06-06:

Αρχική Δημοσίευση από XRZ
Τα κορίτσια βρε είναι αλλιώς... "Μιασμένα" καθώς είναι να μην...μπορούν να συνεχίσουν το όνομα της οικογένειας (γιατί εκτός των άλλων είμαστε όλοι και από πολύ μεγάλα τζάκια και άμα χαθεί το όνομα... ) τη γλυτώνουμε που και που και έτσι μας ξεφεύγει και κανα πιο συμπαθητικό ονοματάκι...
Πως δεν μπορούν να συνεχίσουν το όνομα της οικογένειας. Εγώ έχω και των δύο τα επίθετα (επίσημα) και ανεπίσημα περισσότερο χρησιμοποιώ της μητέρας μου

Παράθεση

Subject to change (Λία)

Founder

H Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Web developer . Έχει γράψει 9,471 μηνύματα.

H Subject to change έγραψε στις 01:28, 08-06-06:

Αρχική Δημοσίευση από Isiliel
Σε αυτό το site μπορείτε να βρείτε τη σημασία του ονοματός σας. Δοκιμάστε με το ελληνικό σας όνομα με λατινικούς χαρακτήρες.
Καλέ απίστευτο!! Είχαν το Michaelia (Μιχαήλια)!!!

Παράθεση

Resident Evil

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Resident Evil
H Resident Evil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,055 μηνύματα.

H Resident Evil (δρυός πεσούσης πας ανήρ ξυλευεται) έγραψε στις 08:22, 08-06-06:

Αρχική Δημοσίευση από Michelle
Πως δεν μπορούν να συνεχίσουν το όνομα της οικογένειας. Εγώ έχω και των δύο τα επίθετα (επίσημα) και ανεπίσημα περισσότερο χρησιμοποιώ της μητέρας μου
Eξαίρεση!

Παράθεση

misslittledevil

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη misslittledevil
H misslittledevil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 34 ετών . Έχει γράψει 1,677 μηνύματα.

H misslittledevil έγραψε στις 09:04, 08-06-06:

Δεν το εχω σκεφτει, προφανως γιατι δεν εχει χρειαστει .
Σε γενικες γραμμες παντως οι δικοι μου, δεν κολλανε σε τετοια πραγμα και δεν νομιζω να εχουν προβλημα οταν και αν συμβει. Τωρα οι γονεις του καλου μου δεν ξερω..

Απο εκει και περα ομως, κανενας δεν μπορει να σε "υποχρεωσει" να κινηθεις βαση εθιμου, και το να επιλεξεις κατι αλλο θα ειναι το καλυτερο για να μην χρειαστει να ερθεις και σε κοντρα με το ετερον ημισυ, με ποιο απο τα 4 ονομα θα κανετε την αρχη.

Προσωπικα μου αρεσουν ονοματα του στυλ Αλεξανδρος, Κωνσταντινος (ολοκληρα!! ), Ελπιδα, Ζωη, Χαρα.. κλπ

Αρχική Δημοσίευση από Mario
Σε λιγο θα λεμε Γιωργος και θα γυρνα το μισο συνταγμα...
Ενω με το.. Μαρια, ολοκληρο..

Παράθεση

kleftra (Γεωργία-Γωγούλα-Γωγώ...ακούω σε όλες τις παραλλαγές)

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη kleftra
H Γεωργία-Γωγούλα-Γωγώ...ακούω σε όλες τις παραλλαγές αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,633 μηνύματα.

H kleftra οι φωνές στο κεφάλι της, της είπαν κι έγραψε στις 11:10, 08-06-06:

Μου θυμίζει ένα παλιό τραγουδάκι:
"Κάθε σπίτι και μια Μαρία
στα κουδούνια της γης χαλασμός
αν φωνάξεις στο δρόμο Μαρία
θα γυρίσει ο μισός πληθυσμός"
(Αν σε λένε και Παπαδοπούλου την έκατσες )

Πάντως το Αλέξανδρος και Κωνσταντίνος έχουν πολύ πέραση, σε λίγο θα ξεπεράσουν τους Γιωργηδες.
Για να δούμε αν είναι αγοράκι και τελικά δεν του δώσω όνομα συγγενή μου αρέσουν Νικόλας, Αχιλλέας, Τηλέμαχος, Φοίβος.
Για κοριτσάκι μου αρέσουν πολύ Φαίδρα, Θάλεια, Ηλέκτρα, Ευριδίκη, Μελίνα.

Πάντως γενικά στο δικό μου το σόι παίζουν πολύ περίεργα ονόματα (εκτός απο το δικό μου ) υπήρχε προπάππος Τροπαιοφόρος( ευτυχώς κανείς δεν το συνέχισε), προγιαγιά Μόιρα(απο το Καλομοίρα), θεία Ιοκάστη, θείος Ζηνόβιος(έλα Χριστέ μου) και την αδερφή του μπαμπά μου την λένε Ρενάτα.
Νομίζω ότι αυτό οφείλεται στο ότι παλιά που έκαναν πολλά παιδιά εξαντλούσαν τα ονόματα των πεθερικών και μετά τους έδιναν ό,τι τους κατέβαινε

Παράθεση

dooo

Επιφανές Μέλος

H dooo έγραψε στις 11:43, 08-06-06:

Αρχική Δημοσίευση από kleftra
Νομίζω ότι αυτό οφείλεται στο ότι παλιά που έκαναν πολλά παιδιά εξαντλούσαν τα ονόματα των πεθερικών και μετά τους έδιναν ό,τι τους κατέβαινε
αυτό ξαναπέστο
Στο χωριό της μάμυ, υπάρχει μια πολυμελής οικογένεια με το ίδιο επίθετο με το δικό μας, χωρίς να έχουμε συγγένεια, όπου όλοι μας έχουμε αντιστοιχίσει τα ονόματα μας με κάποιο από τα 9 (?!?!) παιδιά -ακόμα και η μάμυ, που τη λένε Ανδρομάχη

Παράθεση

diddle

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη diddle
H diddle αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών . Έχει γράψει 226 μηνύματα.

H diddle έγραψε στις 19:17, 08-06-06:

Αρχική Δημοσίευση από prime
Πάντως όποιο όνομα και αν διαλέξει κανείς καλό είναι να μην κάνει υποκοριστικά του τύπου Κώστας αντί Κωνσταντίνος, Αλέξης αντί Αλέξανδρος κτλ.
To Αλέξης δεν είναι ξεχωριαστό όνομα από το Αλέξανδρος?Το Αλέξανδρος συνήθως κατακρεουργείται σε Αλέκος..
Πάντως υπάρχει τεράστια ποικιλία ονομάτων για να περιοριζόμαστε στα κλασσικά Μαρία,Νίκος,Γιώργος..
Από ονόματα για κορίτσι μου αρέσουν τα: Φαίδρα, ΙΣμήνη, Ελίζα, Δανάη,Μελίνα,Μυρσίνη,Ραφαέλλα ενώ για αγόρι:Φίλιππος, Λεωνίδας, Ιάσονας , Στέφανος,Αγγελος
Γενικότερα όμως οποιοδήποτε πρωτότυπο όνομα και μη σύνηθες εχει τη χάρη του!!
Για τα διπλά ονόματα, ακόμα και τριλπλά-τετραπλά σε άλλες χώρες, τι γνώμη εχετε?? Θα δίνατε στο παιδί σας 2 ονόματα ας πούμε??

Παράθεση

misslittledevil

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη misslittledevil
H misslittledevil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 34 ετών . Έχει γράψει 1,677 μηνύματα.

H misslittledevil έγραψε στις 19:29, 08-06-06:

Αρχική Δημοσίευση από diddle
Για τα διπλά ονόματα, ακόμα και τριλπλά-τετραπλά σε άλλες χώρες, τι γνώμη εχετε?? Θα δίνατε στο παιδί σας 2 ονόματα ας πούμε??

Αλλη χαζομαρα αυτη.. Ονομα σιδηροδρομος!!

Παράθεση

Corpse Bride

Επιφανές Μέλος

H Corpse Bride έγραψε στις 19:33, 08-06-06:

Αν επεμενε παντως η μαμα του αλλου μισου πορτοκαλιου να βγαλω το παιδι μου Θεκλα, θα προτιμουσα να το βγαλω Θεκλα-και κατι αλλο μπας και σωθει!
(Δεν πιστευω να χουμε καμια Θεκλα εδω? εχω φοβια μ'αυτο το ονομα! )

Παράθεση

Dark_kronos (Rognan)

Αποκλεισμένος χρήστης

O Dark_kronos Όλα είναι ψεύτικα έγραψε στις 19:40, 08-06-06:

Πιος ο λογος να υπαρχουν 2-3-4-5-6-7-8-9 ονοματα; Εγω εχω δυο και δεν χρησιμοποιω ποτε το ενα παρα μονον οταν πρεπει να γραψω καπου ολο μου το ονομα. Ακομα και στο σχολειο ειμαι γραμενος με το ενα μονο ονομα και περιμενω πως και πως να παω 18 να ξεφωρτοθω το ενα απο πανω μου. Αλλοι ισως να μην θελουν και να το ξεφωρτοθουν αλλα πιος ο λογος να εχει δυο ονοματα το παιδι;
Αυτο που μου την σπαει πιο πολυ ομως ειναι οτι βλεπω καπιους "διθεν" να δινουν στα παιδια τους ξενα "αριστοκρατικα" ονομα και συνα 2-3 για να φανουν αριστοκρατες... Δωσε ενα νορμαλ ονομα στο παιδι να μην το κοροΐδευουν κιολας... Το κοματι σου θα το κανεις χρησιμοποιωντας τα παιδια σου; ΕΛΕΟΣ

Παράθεση

Subject to change (Λία)

Founder

H Subject to change έγραψε στις 20:35, 08-06-06:

Εγώ πάντως για ένα πράγμα είμαι κάθετη: Δεν υπάρχει περίπτωση να επιτρέψω να μην έχει το παιδί μου και κάποιο απο τα επίθετα μου. Και πραγματικά θαυμάζω τη μητέρα μου που σε μια τέτοια εποχή το έκανε αυτό, λίγα μόλις χρόνια αφότου επιτράπηκε.
Θεωρώ τελείως χαζό και φαλλοκρατικό έθιμο να παίρνουν τα παιδιά το επίθετο του πατέρα και συγγνώμη αν αυτό προσβάλλει κάποιους. Καταλαβαίνω το πρακτικόν του θέματος αλλά εγώ δεν θα το έκανα ποτέ.

Παράθεση

Bill_1992 (Βασίλης)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη Bill_1992
Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 25 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 1,341 μηνύματα.

O Bill_1992 σκέφτηκε και έγραψε στις 20:38, 08-06-06:

Αρχική Δημοσίευση από Michelle
Εγώ πάντως για ένα πράγμα είμαι κάθετη: Δεν υπάρχει περίπτωση να επιτρέψω να μην έχει το παιδί μου και κάποιο απο τα επίθετα μου. Και πραγματικά θαυμάζω τη μητέρα μου που σε μια τέτοια εποχή το έκανε αυτό, λίγα μόλις χρόνια αφότου επιτράπηκε.
Θεωρώ τελείως χαζό και φαλλοκρατικό έθιμο να παίρνουν τα παιδιά το επίθετο του πατέρα και συγγνώμη αν αυτό προσβάλλει κάποιους. Καταλαβαίνω το πρακτικόν του θέματος αλλά εγώ δεν θα το έκανα ποτέ.
Προφανώς άποψή σου.Αλλά όπως και να το κάνουμε έχει μείνει σαν έθιμο.

Παράθεση

Subject to change (Λία)

Founder

H Subject to change έγραψε στις 20:40, 08-06-06:

Αρχική Δημοσίευση από Bill_Slayer
Προφανώς άποψή σου.Αλλά όπως και να το κάνουμε έχει μείνει σαν έθιμο.
Φυσικά και αποτελεί άποψη μου. Ποιανού άποψη να είναι δηλαδή; Του γείτονα;

Παράθεση

Dark_kronos (Rognan)

Αποκλεισμένος χρήστης

O Dark_kronos Όλα είναι ψεύτικα έγραψε στις 21:32, 08-06-06:

Εγω δεν θα επερνα ποτε το επιθετο της μανας μου για πρακτικους λογους, οι οπιοι στην περιπτωση μου ειναι πολοι, και μαλιστα θα ειμουν χαμενος σε παραπολους τομεις αν ειχα το επιθετο της.
Γενικοτερα ομως πιστευω οτι ειναι καλητερα τα παιδια να περνουν το επιθετο του πατερα, χωρις ομως να υπαρχει προβλημα αν παρουν τις μητερας. Τα παιδια μου δεν θα τα αφηνα με τπτ να μην παρουν το επιθετο μου, αλλα αν ηθελαν να εχουν και της μητερας του τοτε φυσικα θα το επετρεπα.

Παράθεση

Subject to change (Λία)

Founder

H Subject to change έγραψε στις 21:43, 08-06-06:

Αρχική Δημοσίευση από Dark_kronos
Εγω δεν θα επερνα ποτε το επιθετο της μανας μου για πρακτικους λογους, οι οπιοι στην περιπτωση μου ειναι πολοι, και μαλιστα θα ειμουν χαμενος σε παραπολους τομεις αν ειχα το επιθετο της.
Γενικοτερα ομως πιστευω οτι ειναι καλητερα τα παιδια να περνουν το επιθετο του πατερα, χωρις ομως να υπαρχει προβλημα αν παρουν τις μητερας. Τα παιδια μου δεν θα τα αφηνα με τπτ να μην παρουν το επιθετο μου, αλλα αν ηθελαν να εχουν και της μητερας του τοτε φυσικα θα το επετρεπα.
Δεν είπα πουθενά να μην πάρουν και του πατέρα τους. Όσο άδικο όμως σου φαίνεται εσένα να πάρουν μόνο της γυναίκας σου, εξίσου άδικο μου φαίνεται κι εμένα να πάρουν μόνο του άντρα μου.

Παράθεση

nicole!

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη nicole!
H nicole! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών και επαγγέλεται Μαθητής/τρια . Έχει γράψει 37 μηνύματα.

H nicole! έγραψε στις 21:54, 08-06-06:

Εγώ το παιδί μου εαν είναι αγόρι θέλω να το ονομάσω 'Αγγελο το όνομα της μαδερ, ή Μενέλαο. Για κορίτσι δεν ξέρω και παρόλο που μ'αρέσουν τα αρχαιοελληνικά μερικές φορές το παρακάνουν.πχ έχω μια φίλη που την λένε Ηλάειρα ναι μεν ευηχο όνομα αλλά λίγο κουφό.

Παράθεση

Κακή Επιρροή (Αναστασία)

Επιφανές Μέλος

H Κακή Επιρροή εχμ... είπε γεια ...κι έγραψε στις 22:01, 08-06-06:

Αρχική Δημοσίευση από Dark_kronos
περιμενω πως και πως να παω 18 να ξεφωρτοθω το ενα απο πανω μου. Αλλοι ισως να μην θελουν και να το ξεφωρτοθουν
αχμ.... δε θέλω να σε πικράνω και να σε στεναχωρήσω αλλά....
το ΒΑΦΤΙΣΤΙΚΟ όνομα δεν αλλάζει ΠΟΤΕ ότι κι αν κάνεις
(εκτός και αν απαρνηθείς την θρησκεία σου και αλλαξεις ή εκτός κι αν εισαι απλά δηλωμένος απ τους γονείς σου και δεν εισαι βαφτισμένος!)
Το επώνυμο με διάφορες νομικές πράξεις αλλάζει... δικαστήρια, δημοσιες ανακοινωσεις κλπ... το βαφτιστικό όμως... ατύχησες!

Ελαφρως ασχετο και αρκετα σχετικό ταυτόχρονα....
Μόλις σήμερα και εντελώς τυχαία, πληροφορήθηκα από συναδέλφους σε κουβέντα που είχαμε ότι αν κανεις πολιτικό γάμο κι όχι θρησκευτικό, η εκκλησια λέει δεν ΔΕΧΕΤΑΙ να σου βαφτίσει το παιδι!!!???!!!!
Ισχυει αυτο? Ξέρει κάποιος ΣΙΓΟΥΡΑ κάτι?
(οτι και καλά ο γάμος σου δεν ειναι ευλογημένος και άρα ..... αλήθεια.... αν ισχυει αυτο το σκεπτικό.... τα παιδιά εκτός γάμου δεν τα βαφτίζουν στην εκκλησια αν θελει ο γονιος? )

Παράθεση

Κακή Επιρροή (Αναστασία)

Επιφανές Μέλος

H Κακή Επιρροή εχμ... είπε γεια ...κι έγραψε στις 22:05, 08-06-06:

Αρχική Δημοσίευση από nicole!
Εγώ το παιδί μου εαν είναι αγόρι θέλω να το ονομάσω 'Αγγελο το όνομα της μαδερ, ή Μενέλαο. Για κορίτσι δεν ξέρω και παρόλο που μ'αρέσουν τα αρχαιοελληνικά μερικές φορές το παρακάνουν.πχ έχω μια φίλη που την λένε Ηλάειρα ναι μεν ευηχο όνομα αλλά λίγο κουφό.
Γιατί κουφό? Αδερφή της Φοίβης και κόρη του Λεύκιππου (βασιλιά της Μεσσηνίας) ήταν η Ιλάειρα!!!

Παράθεση

Dark_kronos (Rognan)

Αποκλεισμένος χρήστης

O Dark_kronos Όλα είναι ψεύτικα έγραψε στις 22:10, 08-06-06:

Αρχική Δημοσίευση από ΚΑΚΗ ΕΠΙΡΡΟΗ
αχμ.... δε θέλω να σε πικράνω και να σε στεναχωρήσω αλλά....
το ΒΑΦΤΙΣΤΙΚΟ όνομα δεν αλλάζει ΠΟΤΕ ότι κι αν κάνεις
(εκτός και αν απαρνηθείς την θρησκεία σου και αλλαξεις ή εκτός κι αν εισαι απλά δηλωμένος απ τους γονείς σου και δεν εισαι βαφτισμένος!)
Το επώνυμο με διάφορες νομικές πράξεις αλλάζει... δικαστήρια, δημοσιες ανακοινωσεις κλπ... το βαφτιστικό όμως... ατύχησες!
Το χω ψαξει το θεμα. Το ονομα που θελω να ξεφωρτοθω ειναι σουηδικο και δεν ειναι αποδεχτο απο την ορθοδοξη θρησκεια, αποτελεσμα να ειναι μονο διλωμενο στο λυξιαρχειο. Με της ιδιες διαδικασιες που αλλαζεις επιθετο μπορω να βγαλω το ονομα.

@michele ΚΛαταλαβα οτι δεν ενοουσες αυτο. Απλα ειπα την γνωμη μου επι του θεματος. Και φυσικα οπως θελω (για φ,χ,ψ λογους) μπορει και εσυ να παρει το επιθετο σου το παιδι, και για αυτον τον λογο δεν θα ειχα προβλημα να παρει και της γυναικας

Παράθεση

MonaXoS (Δημήτρης Αγοραστός)

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη MonaXoS
Ο Δημήτρης Αγοραστός αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 32 ετών και επαγγέλεται Ψυχολόγος . Έχει γράψει 1,527 μηνύματα.

O MonaXoS έγραψε στις 22:11, 08-06-06:

Αρχική Δημοσίευση από ΚΑΚΗ ΕΠΙΡΡΟΗ
Ελαφρως ασχετο και αρκετα σχετικό ταυτόχρονα....
Μόλις σήμερα και εντελώς τυχαία, πληροφορήθηκα από συναδέλφους σε κουβέντα που είχαμε ότι αν κανεις πολιτικό γάμο κι όχι θρησκευτικό, η εκκλησια λέει δεν ΔΕΧΕΤΑΙ να σου βαφτίσει το παιδι!!!???!!!!
Ισχυει αυτο? Ξέρει κάποιος ΣΙΓΟΥΡΑ κάτι?
(οτι και καλά ο γάμος σου δεν ειναι ευλογημένος και άρα ..... αλήθεια.... αν ισχυει αυτο το σκεπτικό.... τα παιδιά εκτός γάμου δεν τα βαφτίζουν στην εκκλησια αν θελει ο γονιος? )
Το έχω ακούσει και εγώ αυτό. Εξαρτάται σε τι παπά θα πέσεις. Οι πιο σκληροπυρηνικοί τα κάνουν αυτά. Οι πιο νέοι σε ηλικία δεν νομίζω ότι έχουν τέτοια κολλήματα.

Παράθεση

The Djinn (Mario)

Τιμώμενο Μέλος

O The Djinn έγραψε στις 22:16, 08-06-06:

Κανετε λαθος.
To βαφτηστικο ονομα αλλαζει (εθελουσια) με δικαστικη αποφαση κτλ κτλ. (Δεν ειαι και οτι πιο απλο...αλλα γινεται!
Θα το αλλαξει (εχει ρωτησει και ξερει και τιην διαδικασια) η κοπελα του αδερφου μου και ξερω και αλλες 2 περιπτωσειςβασικο ομως ειναι να εχει καποιος λευκο ποινικο μητρωο.
Οχι δεν εχουν απαρνηθει την θρησκεια τους.

Λαθος δεν ΘΑ το κανει..το εχει ηδη κανει και εχειβγαλει και καινουργια ταυτοτητα.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη The Djinn : 08-06-06 στις 22:25.
Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Βρείτε παρόμοια

• Παρόμοια Θέματα
    • Όνομα για doberman - Από Alejandro Papas
      Το θέμα έχει λάβει 29 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Διάφορα.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 25-08-12 στις 01:20.
    • Το επίθετο των παιδιών - Από Subject to change
      Το θέμα έχει λάβει 412 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Γονείς και η ανατροφή των παιδιών.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 04-04-12 στις 17:17.
    • Εις το όνομα του ανδρός (;) - Από Himela
      Το θέμα έχει λάβει 34 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Κοινωνικές Σχέσεις και Οικογένεια.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 23-01-12 στις 02:43.
    • Πολιτικοποίηση των παιδιών - Από Bill
      Το θέμα έχει λάβει 15 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Πολιτική - Κοινωνικά θέματα.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 21-12-09 στις 12:04.
  • Προηγούμενο Θέμα Επόμενο Θέμα

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους