Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 66,088 εγγεγραμμένα μέλη και 2,387,953 μηνύματα σε 74,642 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα

Καλώς ήρθατε στο e-steki!

Εγγραφή Βοήθεια

Περιτομή

deadhead_pirate

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη deadhead_pirate
Ο deadhead_pirate αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 2,796 μηνύματα.

O deadhead_pirate έγραψε στις 21:49, 15-02-08:

Ελαφριά αναισθητοποίηση λόγω της αφαίρεσης της ακροποσθίας;
Δυστυχώς σε όσα παιδάκια το έχω εφαρμόσει, δεν έχουν φτάσει σε ηλικία να μου απαντήσουν σε ένα τέτοιο ερώτημα...
Θα προσπαθήσω να το θυμάμαι για το μέλλον.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Neraida (Bitch...)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Neraida
H Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,916 μηνύματα.

H Neraida Twisted Mind... έγραψε στις 21:52, 15-02-08:

εγω παντως γνωριζοντας το αυτο απο "πρωτο χερι", δεν ισχυει κανενος ειδους αναισθητοποιησης...ουτε ελαφριας, ουτε καποιας αλλης..καθε αλλο θα ελεγα...

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Ηρώ (Μαρούλι)

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη Ηρώ
H Μαρούλι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Αρχιτέκτονας . Έχει γράψει 2,132 μηνύματα.

H Ηρώ πλέκει μενεξέδες και έγραψε στις 21:54, 15-02-08:

Αρχική Δημοσίευση από deadhead_pirate
Ελαφριά αναισθητοποίηση λόγω της αφαίρεσης της ακροποσθίας;
Δυστυχώς σε όσα παιδάκια το έχω εφαρμόσει, δεν έχουν φτάσει σε ηλικία να μου απαντήσουν σε ένα τέτοιο ερώτημα...
Θα προσπαθήσω να το θυμάμαι για το μέλλον.
μα και αυτα.. πως θα ειναι σε θεση να απαντησουν? με τι θα εχουν να συγκρινουν? οταν ας πουμε ερεθιζεσαι ετσι.. ο αλλος πως μπορει να σου περιγραψει το αλλιως ή το πιο πολυ?
ρε παιδια για μισο λεπτο.. οταν λετε για ερεθισμο.. δε συμπεριλαμβανετε τη στυση.. ετσι? εχω μπερδευτει..

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Jesus ate your cake (Χεσούς)

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Jesus ate your cake
H Χεσούς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ταχυδρόμος . Έχει γράψει 101 μηνύματα.

H Jesus ate your cake έγραψε στις 21:58, 15-02-08:

http://www.circumcision.org/studies.htm

http://www.foxnews.com/story/0,2933,285532,00.html

...και δες τα links που δινει ο jorge εδω: http://answers.yahoo.com/question/in...8151912AA3xLWg

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

deadhead_pirate

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη deadhead_pirate
Ο deadhead_pirate αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 2,796 μηνύματα.

O deadhead_pirate έγραψε στις 21:59, 15-02-08:

Οχι βέβαια.
Η στύση δεν έχει καμία σχέση με την περιτομή.
Οσο για την απορία σου, προφανώς και έχεις δίκαιο.
Δεν θα υπάρχει μέτρο σύγκρισης.

Παράθεση

Εκκολαπτόμενο Μέλος

H Χεσούς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ταχυδρόμος . Έχει γράψει 101 μηνύματα.

H Jesus ate your cake έγραψε στις 22:07, 15-02-08:

Αρχική Δημοσίευση από Neraida
εγω παντως γνωριζοντας το αυτο απο "πρωτο χερι", δεν ισχυει κανενος ειδους αναισθητοποιησης...ουτε ελαφριας, ουτε καποιας αλλης..καθε αλλο θα ελεγα...
Να υποθεσω οτι εκανες περιτομη και μπορεις να συγκρινεις το πριν και το μετα ? Συγγνωμη, αλλα αυτο μονο μπορει να θεωρηθει "πρωτο χερι" και οχι οτι ο περιτομημενος τυπας που πηγες ερεθιζεται πιο ευκολα πα' τους υπολοιπους μη περιτομημενους που σου ετυχαν, γιατι αυτο ανετα μπορει να οφειλεται σε ψυχολογικους λογους.

Παράθεση

Ηρώ (Μαρούλι)

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη Ηρώ
H Μαρούλι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Αρχιτέκτονας . Έχει γράψει 2,132 μηνύματα.

H Ηρώ πλέκει μενεξέδες και έγραψε στις 22:14, 15-02-08:

Αρχική Δημοσίευση από Jesus ate your cake
Να υποθεσω οτι εκανες περιτομη και μπορεις να συγκρινεις το πριν και το μετα ? Συγγνωμη, αλλα αυτο μονο μπορει να θεωρηθει "πρωτο χερι" και οχι οτι ο περιτομημενος τυπας που πηγες ερεθιζεται πιο ευκολα πα' τους υπολοιπους μη περιτομημενους που σου ετυχαν, γιατι αυτο ανετα μπορει να οφειλεται σε ψυχολογικους λογους.
εγω δεν καταλαβα να εκανε καμια συγκριση με τους μη περιτομημενους παντως..

Παράθεση

Neraida (Bitch...)

Επιφανές Μέλος

H Neraida Twisted Mind... έγραψε στις 22:21, 15-02-08:

Αρχική Δημοσίευση από Jesus ate your cake
ο περιτομημενος τυπας που ανεφερες ειναι η σχεση μου, η οποια μετραει ουκ ολιγα χρονια(οποτε αν μη τι αλλο κατι ξερω)...και η αληθεια ειναι οτι εχει κανει την περιτομη απο τη στιγμη που γεννηθηκε.
Απο τη μια μερια, ναι μεν δεν εχει μετρο συγκρισης του πριν και του μετα, κατι που εχω αναφερει και εγω μερικα ποστ νωριτερα, αλλα απο την αλλη δεν εχει παρατηρησει καποιο "προβλημα"...

Παράθεση

Εκκολαπτόμενο Μέλος

H Jesus ate your cake έγραψε στις 22:47, 15-02-08:

αλλη δεν εχει παρατηρησει καποιο "προβλημα"...
Δε μιλησε κανεις για προβλημα.

Παράθεση

fandago (Ә□⌂щяңš)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη fandago
Ο Ә□⌂щяңš αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 34 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,620 μηνύματα.

O fandago μπορεί να φαίνεται αλλά ΔΕΝ έγραψε στις 22:50, 15-02-08:

Απο τη μια μερια, ναι μεν δεν εχει μετρο συγκρισης του πριν και του μετα, κατι που εχω αναφερει και εγω μερικα ποστ νωριτερα, αλλα απο την αλλη δεν εχει παρατηρησει καποιο "προβλημα"...
Αυτό που καταλαβαίνω εγώ να θέλει να πει ο Jesus ate your cake είναι ότι ακριβώς γιατί δεν έχει μέτρο σύγκρισης, δεν μπορεί να πει αν θα ήταν πιο "ευαίσθητη" εκείνη η περιοχή. Ότι δηλαδή, δεν είπε κανείς ότι αφαιρείται κάθε δυνατότητα διέγερσης, αλλά ίσως αυτό το κομμάτι που αφαιρείται θα συνέβαλε με κάποιον τρόπο στην μεγαλύτερη διέγερση. Επίσης, κανένας δεν μίλησε για "πρόβλημα"...

Πάντως είναι πολύ ενδιαφέρουσα συζήτηση και θα ήθελα πραγματικά να καταλήξουμε σε κάτι σίγουρο.

Παράθεση

Neraida (Bitch...)

Επιφανές Μέλος

H Neraida Twisted Mind... έγραψε στις 23:17, 15-02-08:

παιδακια γι αυτο εγω εβαλα τη λεξουλα αναμεσα σε εισαγωγικα...δε μιλησα για προβλημα αυτο καθε αυτο..απλα αυτο που εγω παρατηρησα στην κουβεντα αυτη ειναι οτι η δυνατοτητα διεγερσης, οπως καλα ανεφερε ο φανταγκο, δε δειχνει να ειναι επηρεασμενη..τουναντιον....
βεβαια και εγω συμφωνω οτι δεν ειναι και το καλυτερο παραδειγμα αυτο που εδωσα, βασει του οτι δεν υπαρχει μετρο συγκρισης του πριν και του μετα...

Παράθεση

Subject to change (Λία)

Founder

Το avatar του χρήστη Subject to change
H Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Web developer . Έχει γράψει 9,471 μηνύματα.

H Subject to change έγραψε στις 01:03, 16-02-08:

Να ρωτήσω κάτι;
Πολλές φορές όταν δεν έχουν γίνει (αρκετά) προκαταρκτικά και πάει να γίνει διείσδυση, όπως φαντάζομαι ξέρετε, ο άντρας πονάει επειδή τραβιέται το πετσάκι προς τα κάτω λόγω τριβής.
Σε όσους έχει γίνει περιτομή δεν υπάρχει αυτό;

Παράθεση

Kargas

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Kargas
Ο Kargas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 33 ετών και επαγγέλεται Αθλητής . Έχει γράψει 53 μηνύματα.

O Kargas έγραψε στις 01:42, 19-02-08:

παιδια εχω ακουσει διάφορα σε αυτο το τοπικ και επειδή τυχαινει να εχω κανει και γω μπορω να πω κατι παραπανω... απλα το μονο που δεν ξερω ειναι πως να εισαι κανονικά (χωρις περιτομη δλδ) αφου ειχα κανει οταν ειμουν μωράκι ακομα

τωρα θα πειτε και γιατι έκανες οταν ήσουν μωράκι? εισαι μουσουλμάνος? εβραίος? είχες πρόβλημα υγειας? η απάντηση ειναι οχι. απλα... γεννήθηκα στο εξωτερικό (ΗΠΑ) και οι γιατροί εκει συστήνουν στους γονείς να το κάνουν αυτό για λόγους υγιεινής και το καναν.

προσωπικά δεν ειχα κανενα πρόβλημα στην συγκεκριμένη περιοχή, ενω γνωρίζω αρκετούς φιλους μου που αντιμετώπισαν προβλήματα και αναγκάστηκαν να το κανουν οταν ηταν μεγάλοι!

ολα αυτα που λενε περι σεξ κτλ μου φαίνεται ειναι μύθος... δλδ ουτε κρατάμε πιο πολυ, ουτε είμαστε πιο ντούροι-καρπεροί, ουτε οτι χάνουμε απόλαυση. βέβαια δεν μπορω να ειμαι 100% αντικειμενικος αφου ποτε δεν ημουν κανονικά, αλλα γενικά απολαμβάνω μια χαρα το σεξ

Αρχική Δημοσίευση από Michelle
Να ρωτήσω κάτι;
Πολλές φορές όταν δεν έχουν γίνει (αρκετά) προκαταρκτικά και πάει να γίνει διείσδυση, όπως φαντάζομαι ξέρετε, ο άντρας πονάει επειδή τραβιέται το πετσάκι προς τα κάτω λόγω τριβής.
Σε όσους έχει γίνει περιτομή δεν υπάρχει αυτό;
όχι δεν μου έχει συμβεί ποτέ αυτό...

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Kargas : 19-02-08 στις 01:53.
2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Neraida (Bitch...)

Επιφανές Μέλος

H Neraida Twisted Mind... έγραψε στις 02:10, 19-02-08:

Επιτελους και μια γνωμη απο καποιον που εχει προσωπικη εμπειρια..

Well said

Παράθεση

CandyCloud

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη CandyCloud
H CandyCloud αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 24 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 202 μηνύματα.

H CandyCloud έγραψε στις 23:16, 15-10-13:

Δεν έχει γράψει κανείς απ'το 2008!! Wow
Τα διάβασα όλα τα posts..Αλλά δεν κατέληξα...
Τελικά στην αίσθηση ως προς τη γυναίκα έχει διαφορά το περιτμημένο από το κανονικό??

Έχω δοκιμάσει μόνο το περιτμημένο... Δεν ξέρω..Δεν μου αρέσει και μετά από λίγη ώρα αρχίζω να πονάω και να νιώθω σαν κατι να με ξύνει μέσα.

Πάντως πρόβλημα ανόρθωσης δεν υπάρχει... Από διάρκεια..το λιγότερο που έχουμε κάνει είναι 30-40 λεπτά και το περισσότερο 2 ώρες.
Τώρα δεν ξέρω αν οφείλεται στην περιτομή η τόοση διάρκεια..Γιατί ένας φίλος του διαρκεί μόνο 20 λεπτά και μετά δεν μπορεί να πάρει να πόδια του..

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 4 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

Θεμιστοπόλος

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη Θεμιστοπόλος
Ο Θεμιστοπόλος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 1,027 μηνύματα.

O Θεμιστοπόλος sitting here, thinking, έγραψε στις 01:19, 16-10-13:

Αρχική Δημοσίευση από CandyCloud
Δεν έχει γράψει κανείς απ'το 2008!! Wow
Τα διάβασα όλα τα posts..Αλλά δεν κατέληξα...
Τελικά στην αίσθηση ως προς τη γυναίκα έχει διαφορά το περιτμημένο από το κανονικό??

Έχω δοκιμάσει μόνο το περιτμημένο... Δεν ξέρω..Δεν μου αρέσει και μετά από λίγη ώρα αρχίζω να πονάω και να νιώθω σαν κατι να με ξύνει μέσα.

Πάντως πρόβλημα ανόρθωσης δεν υπάρχει... Από διάρκεια..το λιγότερο που έχουμε κάνει είναι 30-40 λεπτά και το περισσότερο 2 ώρες.
Τώρα δεν ξέρω αν οφείλεται στην περιτομή η τόοση διάρκεια..Γιατί ένας φίλος του διαρκεί μόνο 20 λεπτά και μετά δεν μπορεί να πάρει να πόδια του..
Απευαισθητοποιείται η βάλανος, όπως πολύ σωστά έχει προαναφερθεί, η οποία προστατεύεται από το δέρμα που αφαιρείται στη διαδικασία της περιτομής, κι έτσι, μένει εκτεθειμένη. Νομίζω ότι γι' αυτό το λόγο η διάρκεια είναι μεγαλύτερη, και αργεί περισσότερο να εκσπερματίσει.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 4 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

thanasis778 (Θανασης)

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη thanasis778
Ο Θανασης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 23 μηνύματα.

O thanasis778 έγραψε στις 14:39, 13-09-14:

ΠΡΟΕΙΔΟΠΟΙΗΣΗ: Το συγκεκρημένο θέμα για κάποιους μπορεί να θεωρηθεί ακραίο η με άλλα λόγια αηδιαστικό για συζήτηση

Πριν ένα σχεδόν μήνα, χειρουργήθηκα και συγκεκριμένα η επέμβαση ηταν περιτομή λόγω φίμωσης που είχα
(http://el.wikipedia.org/wiki/%CE%A6%...89%CF%83%CE%B7 για όσους δεν ξέρουν τι είναι) τώρα δεν θα σας αναλύσω το πως πέρασα τις πρώτες μέρες μετά την επέμβαση (όλλοι φαντάζεσται πως μόνο ευχάριστη δεν ήταν η εμπειρία). Το θέμα είναι ότι μετά την επέμβαση συνειδητοποίησα πόσα ουρολογικά προβλήματα μπορούν να αποφευχθούν με την περιτομή και οτι δεν είναι τόσο κακό τελικά που γίνετε στα μωρά για τους εξής 3 λόγους:
1) Τα μωρά όταν μεγαλώνουν δεν θυμούντε σχεδόν τίποτα από το παρελθόν (θυμάται κανείς από εσάς τίποτα όταν ήταν μωρό?) το λέω αυτό λόγω για π.χ τον πάτερα μου του είχαν κάνει περιτομή όταν ήταν μωρό επειδή το είχε συνιστήσει ο παιδίατρος (Αυστραλός ήταν ο παιδίατρος καθώς ο πατέρας μου είχε γεννυθεί στο Σίντνευ), ποτέ δεν μου είπε ότι ήταν τραυματική εμπειρία επειδή πολύ απλά από τότε δεν θυμάτε τίποτα αφού ήταν βρέφος.
2) Είναι καλύτερο να γίνεται η περιτομή από βρέφικη ηλικία καθώς τα βρέφη γλιτώνουν μεγαλή ταλεπωρία που θα είχαν υποστεί άμα χρειαζόταν να την κάνουν αργότερα στη ζωή τους (πιστέψτε με τις πρώτες μέρες μέτα την επέμβαση είναι ΜΕΓΑΛΗ ταλαιπωρία....)
3) Όπως αναφέρθηκα παραπάνω αποφέυχθονται πολλά ουρολογικά προβλήματα

Βέβαια αυτό το κείμενο είναι μια δικιά μου γνώμη-συμβουλή και δεν συμαίνει ότι όλλοι οι γωνείς στο κόσμο θα πρέπει να βάλουν τα μώρα τους στο χειρουργείου για περιτομή. Απλά αναφερώ τη δικιά μου άπωψη ως κάποιος που το έχει βιώση το "θέμα" ώστε όταν κάποιος από εσάς γίνει πατέρας ή μητέρα να έχει μια παραπάνω γνώση σ'αυτά τα θέματα.

Εσείς τώρα που το διαβάσατε τι γνώμη έχετε? Αφήστε το σχόλιο σας από κάτω!

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 3 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

JKaradakov (Ιορδάνης)

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη JKaradakov
Ο Ιορδάνης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 22 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 11,597 μηνύματα.

O JKaradakov Valar Morgulis έγραψε στις 14:57, 13-09-14:

Για εμένα είναι ένας ανούσιος ακρωτηριασμός, γτ πρακτικά απομακρύνεις κάτι απο τό σώμα σου χωρίς αυτό να είναι αναγκαίο. Αυτό βέβαια στην περιπτωσή σου δεν ισχύει, εκεί αφού ήταν αναγκαία καλά έκανες και το έκανες.

Τώρα για τα ουρολογικά προβλήματα που αναφέρεις. Αν οι γονείς μάθουν τα παιδιά του σωστούς τρόπους υγιεινής στα παιδιά δεν πιστεύω πως θα υπάρξει ποτέ πρόβλημα.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 3 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

5 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

PeterTheGreat (Staphylococcus aureus)

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη PeterTheGreat
Ο Staphylococcus aureus αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 21 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 893 μηνύματα.

O PeterTheGreat έγραψε στις 15:00, 13-09-14:

Διαφωνώ καθέτως. Εκτός από τα οφέλη που περιγράφεις, υπάρχουν και μειονεκτήματα, καθώς και κίνδυνος μολύνσεων ή/και θανάτου σε σπάνιες περιπτώσεις. Θα αγνοήσω την θρησκευτική διάσταση της περιτομής, στην οποία περίπτωση αποτελεί απλά έγκλημα το οποίο θα έπρεπε να διώκεται ποινικά, αλλά εφόσον πρόκειται για μία επεμβατική εγχείρηση θα πρέπει να αποφεύγεται εκτός αν είναι απολύτως απαραίτητη.

Παράθεση

Dias

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Dias
Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 24 ετών και επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 7,363 μηνύματα.

O Dias έγραψε στις 15:24, 13-09-14:

Λέγεται ότι η περιτομή μειώνει την απόλαυση στο σεξ. Μπορείτε να διαβάσετε δύο σχετικά άρθρα ΕΔΩ.1 και ΕΔΩ.2. Πάντως ένα πολύ μεγάλο ποσοστό Αμερικανών κάνει περιτομη, όχι για θρησκευτικούς ή ιατρικούς, αλλά για ...αισθητικούς λόγους.

Παράθεση

Panos188 (Ριχάρδος)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη Panos188
Ο Ριχάρδος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 23 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 926 μηνύματα.

O Panos188 έγραψε στις 15:32, 13-09-14:

Το ίδιο το link αναφέρει: "η πλέον ενδεδειγμένη εγχειρητική αποκατάσταση είναι η πλαστική της ακροποσθίας, που επιτρέπει την άνετη αποκάλυψη της βαλάνου, αλλά παράλληλα διατηρεί την ακροποσθία". Είναι δηλαδή μια άλλη τεχνική, αντί περιτομής.

Παράθεση

challenger

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη challenger
Ο challenger αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 24 ετών και επαγγέλεται Ηλεκτρονικός . Έχει γράψει 5,561 μηνύματα.

O challenger έγραψε στις 15:46, 13-09-14:

Η φίμωση είναι πολύ συνηθισμένη στα παιδιά, μιας και δεν γνωρίζουν ακόμη το σώμα τους. (Αν ψάξετε, θα δείτε ότι σχεδόν όλοι θα έχετε έναν γνωστό που να έχει πάθει μικρός)
Μπορεί να προληφθεί και αποφευχθεί αν οι γονείς (αλλά και το σχολείο) μάθουν στα παιδιά να καθαρίζουν το σώμα τους σωστά.
Η δε περιτομή για προληπτικούς λόγους θεωρώ ότι είναι μια χωρίς ουσία πρακτική στο έτος 2014.
Όσο για τους αισθητικούς λόγους, περί ορέξεως...

Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Evaki_555

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους