Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 66,094 εγγεγραμμένα μέλη και 2,388,077 μηνύματα σε 74,651 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα

Καλώς ήρθατε στο e-steki!

Εγγραφή Βοήθεια

Έλληνες και οδηγική συμπεριφορά

tsitsilegas

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη tsitsilegas
Ο tsitsilegas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 185 μηνύματα.

O tsitsilegas έγραψε στις 15:33, 27-06-06:

Αρχική Δημοσίευση από faithplus1
Γι'αυτό είπα για 50.
Και θεωρητικά στην εθνική ή την Αττική οδό, μπορεί κάποιος να πιάσει την αριστερή και να πηγαίνει με το όριο (120 πρέπει να είναι το ανώτερο που φτάνει), γιατί ,θεωρητικά πάντα, δε μπορεί να βρεθεί κάποιος που να πηγαίνει με παραπάνω και να τον προσπεράσει.Λέμε τώρα...
Αααα τώρα κατάλαβα ότι οι οδηγοί που πάνε με το όριο ταχύτητας στην αριστερή λωρίδα, παρ'όλο που υπάρχει κάποιος που επιθυμεί να τους προσπεράσει, είναι τοποτηρητές του νόμου στις οδούς μας.
Μήπως να τους δίνουμε και παράσημο, αφού με τον τρόπο τους μας αναγκάζουν να τηρούμε τον ΚΟΚ;

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

dooo

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη dooo
H dooo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,231 μηνύματα.

H dooo έγραψε στις 15:35, 27-06-06:

Αρχική Δημοσίευση από tsitsilegas
Μήπως να τους δίνουμε και παράσημο, αφού με τον τρόπο τους μας αναγκάζουν να τηρούμε τον ΚΟΚ;
Αμέ

Στην αττική οδό τους δείχνω τα σήματα με το 120 και μετά τους μουτζώνω και γκαζώνω και δε με περνάνε και δε μπορούν να με μουτζώσουν πίσω

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

faithplus1

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη faithplus1
Ο faithplus1 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 36 ετών . Έχει γράψει 678 μηνύματα.

O faithplus1 έγραψε στις 15:37, 27-06-06:

Δεν είπα ότι συμφωνώ.Κι εγώ είμαι από αυτούς που θα τους προσπεράσουν από δεξιά.Δε θυμάμαι να έχω πάει κάτω από 120+ στην Αττική οδό.Αλλά δε μπορεί να τους πει κανένας τίποτα.Και μάλλον αν πηγαίναμε όλοι με το όριο θα γίνονταν λιγότερα ατυχήματα.
Τα όρια σίγουρα είναι μη ρεαλιστικα σε πολλές περιπτώσεις αλλά έτσι είναι, δε γίνεται αλλιώς.
Δεν είναι Γερμανία εδώ που η αριστερή δεν έχει όριο.

edit: @dooo: ώστε εσύ ήσουν την άλλη φορά ε?Θα δείιιιιις.....

Παράθεση

tsitsilegas

Δραστήριο Μέλος

O tsitsilegas έγραψε στις 15:37, 27-06-06:

Αρχική Δημοσίευση από dooo
Αμέ

Στην αττική οδό τους δείχνω τα σήματα με το 120 και μετά τους μουτζώνω και γκαζώνω και δε με περνάνε και δε μπορούν να με μουτζώσουν πίσω
Ελπίζω να μην σε πετύχω μπροστά μου αν βιάζομαι κι έχω αργήσει.

[γμτ, πρέπει να πάρω μπουλντόζα για κάτι σαν κι εσένα... ]

Παράθεση

Κακή Επιρροή (Αναστασία)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Κακή Επιρροή
H Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 6,729 μηνύματα.

H Κακή Επιρροή εχμ... είπε γεια ...κι έγραψε στις 15:37, 27-06-06:

είμαι γυναίκα οδηγός εδώ και 17 χρόνια....
μεγάλωσα μέσα σε ένα σπίτι με αυτοκινητιστές, πράγμα που σημαίνει ότι απο πολύ μικρή ηλικία είχα την απαραίτητη οδηγική παιδεία!
Γνωρίζω μηχανικά πράγματα που πολλοί άντρες δεν γνωρίζουν... έμαθα από μικρή να κάνω δουλειές στο αμάξι μου...
Ο άντρας μου είναι μηχανικός αυτοκινήτων και καθημερινά συνεχίζει να με "εκπαιδεύει"
Οδηγώ αρκετά προσεκτικά και έχω βάλει το αμάξι μου στην πίστα των Μεγάρων για να βγάλω τον "καημό" μου....
Είμαι μέλος στο κλαμπ της μάρκας του αυτοκινήτου μου και διετέλεσα και υπεύθυνη δημοσίων σχέσεων για κάποιο διάστημα....

Ολα αυτά τα λέω όχι για να καυχηθώ... αλλα για να διαμαρτυρηθώ....
εχω έρθει πολλές φορές αντιμέτωπη με άντρες οδηγούς που δεν παραδεχονται ότι μπορεί να είμαι καλύτερη από αυτούς....
με ενοχλεί η απρόκλητη και χωρίς ουσία ρατσιστική ιδέα "γυναικα οδηγός, τι περιμένεις"

Ναι οι γυναίκες οδηγοί μπορεί να μην είναι στην πλειοψηφία τους το ίδιο καλοί όσο οι άντρες όμως για αυτό δεν φταίνε απαραίτητα αυτες
  • Φταίει η ΜΗ παιδεία τους (στα 5 τους δεν τους χαριζαν αυτοκινητακια αλλα κουκλες)
  • Η διαφορετική αντίλειψη του χωρου που έχουν οι γυναικες σε σχέση με τους άντρες (επιστημονικά αποδεδειγμενο, εξ ου και οι περισσοτεροι αρχιτεκτονες και λοιπά επαγγέλματα που έχουν ανάγκη αντίληψης χώρου είναι άντρες)
  • Η συνεχόμενη ανάγκη που δημιουργείται να αποδυκνείουν καθημερινά την αξία τους στο τιμόνι δεδομενου οτι είναι αυτονοητο ότι γυναίκα οδηγός = κακή οδηγός (οταν ΠΑΣΧΙΖΕΙΣ να ΑΠΟΔΕΙΞΕΙΣ οτι είσαι καλός...θα κάνεις ΣΤΑΝΤΑΡ μαμακία!)
  • πολλά άλλα.....
Δε γουστάρω ρε παιδί μου τέτοιο διαχωρισμό....
Παντού υπάρχουν καλοί και κακοί... καλοί και καλύτεροι... κακοί και χειρότεροι....

Μου έχει βγάλει άντρας(?) ΜΑΧΑΙΡΙ στο δρόμο επειδή μου πετάχτηκε από στοπ και του κορνάρισα!
Με εχει βρίσει ΧΥΔΑΙΑ άντρας (?) οδηγός επειδή δεν τον άφησα να μου χωθεί σφήνα!
Μου έχουν πει για την μάνα μου για τον πατερα μου για όλο μου το σόι απλά και μόνο επειδή οδηγούσα.... έτσι χωρίς λόγο... κι ας μη με πιστεύετε....
Μου έχουν υποδειξει να πάω να πλύνω τα πιάτα μου όταν κορνάρισα σε κάποιον που ειχε σαφη πορεία προς τα πάνω μου!
Με έβρισε επειδή ήμουν πίσω του και δεν με είδε ενώ έκανε όπισθεν και με τράκαρε ρε!

Στα τόσα χρόνια που είμαι οδηγός.... εχω να πω ΑΠΕΙΡΕΣ ιστορίες απειρου κάλλους και ΝΤΡΟΠΗΣ για τους Έλληνες οδηγούς....
ΑΝΤΡΕΣ ΚΑΙ ΓΥΝΑΙΚΕΣ

Παράθεση

tsitsilegas

Δραστήριο Μέλος

O tsitsilegas έγραψε στις 15:39, 27-06-06:

Αρχική Δημοσίευση από faithplus1
Αλλά δε μπορεί να τους πει κανένας τίποτα.
Λυπάμαι αλλά διαφωνώ.
Η αριστερή είναι για προσπέραση. Οπότε μπορείς να τους πεις "τράβα στην άκρη να περάσω". Ακόμα κι αν αυτοί πηγαίνουν με το όριο κι εσύ [για τον α ή β λόγο] με 240 χμλ/ώρα.

Παράθεση

dooo

Επιφανές Μέλος

H dooo έγραψε στις 15:41, 27-06-06:

Ελπίζω να μην σε πετύχω μπροστά μου αν βιάζομαι κι έχω αργήσει.

[γμτ, πρέπει να πάρω μπουλντόζα για κάτι σαν κι εσένα... ]
Αν βιάζεσαι και έχεις αργήσει, να ξυπνάς πιο νωρίς

και μοτοποδήλατο να πάρεις....ποσώς με ενδιαφέρει
αν είσαι από αυτούς που κολλάνε πίσω από τον άλλο, και δεν περιορίζονται στο φλας, θα πατήσω απότομα φρένο για να πέσεις πάνω μου και να φταις εσύ. ΝΑΙ ΦΤΑΙΕΙ ΠΑΝΤΑ Ο ΠΙΣΙΝΟΣ ΣΑΣ, μη το ξεχνάτε ποτέ
Αν πάλι δε κολλήσεις από πίσω, με ένα απλό φλας θα βγω δεξιά.

Παράθεση

tsitsilegas

Δραστήριο Μέλος

O tsitsilegas έγραψε στις 15:44, 27-06-06:

Αν βιάζεσαι και έχεις αργήσει, να ξυπνάς πιο νωρίς

και μοτοποδήλατο να πάρεις....ποσώς με ενδιαφέρει
αν είσαι από αυτούς που κολλάνε πίσω από τον άλλο, και δεν περιορίζονται στο φλας, θα πατήσω απότομα φρένο για να πέσεις πάνω μου και να φταις εσύ. ΝΑΙ ΦΤΑΙΕΙ ΠΑΝΤΑ Ο ΠΙΣΙΝΟΣ ΣΑΣ, μη το ξεχνάτε ποτέ
Αν πάλι δε κολλήσεις από πίσω, με ένα απλό φλας θα βγω δεξιά.
Δεν κολλάω ποτέ από πίσω, το βρίσκω τρομερά εκνευριστικό και ανώφελο.
Ερχόμενος βγάζω αριστερό φλας και όταν πλησιάζω αρκετά [στα 10 έως 5 μέτρα] ανάβω ΜΙΑ φορά τα φώτα στιγμιαία. Σε περίπτωση που ο μπροστινός παραμένει ακλόνητος, φλασάκι δεξιά, προσπέραση από τη μεσαία, επαναφορά στην αριστερή λωρίδα.

Αν δεν υπάρχει χώρος για προσπέραση από τη μεσαία λωρίδα, οπλίζω την αντιαρματική ρουκέτα.
My name is Bond. James Bond.

Παράθεση

dooo

Επιφανές Μέλος

H dooo έγραψε στις 15:48, 27-06-06:

Δεν κολλάω ποτέ από πίσω, το βρίσκω τρομερά εκνευριστικό και ανώφελο.
Ερχόμενος βγάζω αριστερό φλας και όταν πλησιάζω αρκετά [στα 10 έως 5 μέτρα] ανάβω ΜΙΑ φορά τα φώτα στιγμιαία. Σε περίπτωση που ο μπροστινός παραμένει ακλόνητος, φλασάκι δεξιά, προσπέραση από τη μεσαία, επαναφορά στην αριστερή λωρίδα.
ΕΥΓΕ ΝΕΕ ΜΟΥ.
Αν δεν υπάρχει χώρος για προσπέραση από τη μεσαία λωρίδα, οπλίζω την αντιαρματική ρουκέτα.
My name is Bond. James Bond.
Εγώ οπλίζω το turbo jet. Διπλα από την εξάτμιση
My name is dooo. Dooobedooobedooo.

Παράθεση

tsitsilegas

Δραστήριο Μέλος

O tsitsilegas έγραψε στις 15:49, 27-06-06:

ΕΥΓΕ ΝΕΕ ΜΟΥ.
Φχαριστώ μαμά.

Εγώ οπλίζω το turbo jet. Διπλα από την εξάτμιση
Γυναίκες οδηγοί, σου λέει μετά...
[no offence]

Παράθεση

dooo

Επιφανές Μέλος

H dooo έγραψε στις 15:52, 27-06-06:

Γυναίκες οδηγοί, σου λέει μετά...
[no offence]
γιατί δε με πιστεύεις?

Παράθεση

tsitsilegas

Δραστήριο Μέλος

O tsitsilegas έγραψε στις 15:54, 27-06-06:

γιατί δε με πιστεύεις?
Το κακό είναι ότι μάλλον σε πιστεύω...

Παράθεση

Kassie

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη Kassie
H Kassie αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Οδοντίατρος . Έχει γράψει 193 μηνύματα.

H Kassie έγραψε στις 00:15, 28-06-06:

Και τωρα κατι για να γελασουμε Ως πρωταρα οδηγος βγαινω για δευτερη φορα στην εθνικη οδο Αθηνων- Λαμιας. Κλασικη φοβιτσιαρα καβαλαω την μεσαια λωριδα με 120 και δεν κουνιεμαι ρουπι(αφου φοβαμαι οτι αν μετακινηθω εστω κι ενα χιλιοστο καποια απο τις χιλιαδες νταλικες θα με κανει αυτοκολλητο για παρμπριζ ). Ολα εξελισσονται ομαλα και στο υψος των 90 εχω αρχισει να χαλαρωνω και να απομακρυνω το κεφαλι μου απο το παρμπριζ σε αποσταση μεγαλυτερη των 10cm(ναι, το ομολογω εγω πρωταγωνιστουσα στο σκετσακι των ΑΜΑΝ ως γυναικα οδηγος με την μουρη κολλημενη στο τζαμι και το τιμονι σε κεφαλικλειδωμα )Και τοτε συμβαινει!!!!! Ο παππους που τρεχει με 150 στην αριστερη λωριδα αποφασιζει να παει στα 90 για καφε! Ξαφνικα συνειδητοποιει οτι θα χασει την εισοδο,ξυπναει μεσα του ο Σουμαχερ και κοβει δεξια καβαλωντας τη δικη μου λωριδα, ενω σε αποσταση μικροτερη των 5 μετρων φρεναρει για να προλαβει να στριψει! Ακολουθουν σκηνες απειρου καλλους, με εμενα ουρλιαζοντας να προσπαθω να φρεναρω το τζιπ(του οποιου τα φρενα απεργουν??????? ) και τα φρενα της νταλικας ακριβως πισω μου να στριγγλιζουν
Τελικα ο κυριος απηλαυσε τον καφε του κι εγω νομιζω επαθα το πρωτο μου εμφραγμα

Παράθεση

kleftra (Γεωργία-Γωγούλα-Γωγώ...ακούω σε όλες τις παραλλαγές)

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη kleftra
H Γεωργία-Γωγούλα-Γωγώ...ακούω σε όλες τις παραλλαγές αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,633 μηνύματα.

H kleftra οι φωνές στο κεφάλι της, της είπαν κι έγραψε στις 02:05, 28-06-06:

Μιας κι εδώ μπορούμε να μιλήσουμε για οδική συμπεριφορά θέλω την (ειλικρινή) σας γνώμη για το εξής που μου είχε συμβεί:
Μάρτιος 2001, ε.ο. Αθηνών-Κορίνθου στην άνοδο στο ύψος της Ελευσίνας, γύρω στις 2.30 το βράδυ, άδειος δρόμος, εγώ εντελώς νηφάλια και ξεκουραστη, οδηγώ σταθερά στα 140 και ξαφνικά πετάγεται σκυλάκι.
Φανατικά αποφεύγω το φρένο, ειδικά σε αυτές τις ταχύτητες, άσε που δεν είχε και νόημα μιας και πετάχτηκε ξαφνικά σε λιγότερο απο 5 μέτρα το σκυλί. Οπότε κόβω το τιμόνι αριστερά, χτυπάω στην μπάρα και σταματάω μετά απο 40 μέτρα.Η φίλη μου συνοδηγός σοκαρισμένη, εγώ επίσης σοκαρισμένη γυρνάω πίσω με τα πόδια για να μαζέψω το σκυλί το οποίο τραυμάτισα όσο λιγότερο μπορούσα σπάζοντας του μόνο το πισω δεξί πόδι(και όποιος έχει περιποιηθεί τραυματισμένο σκυλί καταλαβαίνει τι πέρασα για 2 μήνες μέχρι να αναρρώσει), τις ζημιές στο αυτοκίνητο τις είδα το επόμενο πρωί.
Εκτός απο τις ζημιές είχα την ατυχία να δω και τον πατέρα της φίλης μου ο οποίος είχε έρθει έξαλλος πρωί πρωί να με κατσαδιάσει στο μαγαζί του μπαμπά μου ως εγκληματία και ανεύθυνη οδηγό.Μου είπε ότι είμαι λιγόψυχη γιατί δεν πάτησα τον σκύλο καθώς αν πετάγεται ζώο στον δρόμο μας πρέπει να το πατάμε για να μην βάζουμε σε κίνδυνο την ζωή μας.Αυτά και άλλα πολλά χωρίς να απαντήσει στην βασική μου απορία, έστω ότι δεν είμαι φιλόζωη και έχω το σθένος να σκοτώσω το ζώο ποια θα ήταν η αρμοζουσα συμπεριφορά ενός σωστού και συνετού οδηγού;
α.Να φρενάρει;Μα αυτός είναι ο πιο σίγουρος τρόπος να χάσει τον έλεγχο του αυτοκινήτου.Απο φρεναρίσματα σκοτώνονται όσοι τους πετάγεται κάτι στο δρόμο τους.
β.Να μην κόψει ταχύτητα και να το πατήσει;Μα χτυπώντας ένα μεγαλόσωμο ζώο πάλι δεν κινδυνεύω να χάσω τον έλεγχο του αυτοκινήτου;
Εσείς ποια νομίζετε ότι είναι η ενδεδειγμένη αντίδραση σε αυτές τις περιπτώσεις;Εγώ είμαι σίγουρη πως αν μου ξανασυνέβαινε ενστικτωδώς πάλι θα προσπαθούσα να το αποφύγω

Παράθεση

Stalitsa (Μιμιλού!!!)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη Stalitsa
H Μιμιλού!!! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 34 ετών . Έχει γράψει 336 μηνύματα.

H Stalitsa έγραψε στις 02:25, 28-06-06:

Kleftra μου μας έχει τύχει κάτι παρόμοιο ακριβώς στον ίδιο δρόμο, όταν ήμουν 15!
Στον δρόμο από την μία ήταν μία νταλίκα και από την άλλη κολώνες της ΔΕΗ και μπάρες.. Πετάχτηκε ένας σκύλαρος σαν τον ΡΕΞ ξαφνικά μπροστά μας, ο πατέρας μου έκοψε ταχύτητα όσο μπορούσε όμως δεν μπορούσαμε να το αποφύγουμε!!! Τελικά σκοτώθηκε ο σκυλάκος... Τότε μου είπε ο πατέρας μου "Προτιμώ να σώσω το παιδί μου παρά ένα σκύλο..", αρχικά δεν το είχα καταλάβει, όταν το καλοσκέφτηκα όμως, αν φρενάραμε για να σωθεί ο σκυλάκος θα πέφταμε είτε πάνω στην κολώνα ή στην νταλίκα... Δεν λέω να σκοτώνουμε τα καημένα τα ζωάκια έτσι αλλά όταν παίζεται ή ζωή σου, τότε κόβεις όσο μπορείς και ότι γίνει από εκεί και πέρα... Ξέρεις πόσα άτομα έχουν σκοτωθεί για να μη σκοτωθεί κάποιο ζωάκι??? Οι φιλόζωοι μη με φάτε! Αγαπάω πολύ τα ζωάκια αλλά όταν τίθεται κύνδινος της ανθρώπινης σωματικής ακεραιότητας και ειδικά δικών σου ανθρώπων έχεις κάποια όρια... Δεν λέμε να τα σκοτώσουμε τα καημενούλια ΑΛΛΑ μην σκοτωθούμε εμείς ή οι αγαπημένοι μας άνθρωποι...

Παράθεση

maxnikos

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη maxnikos
Ο maxnikos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Φωτογράφος . Έχει γράψει 84 μηνύματα.

O maxnikos έγραψε στις 02:56, 28-06-06:

Ασχετο...Με αφορμη των καλοκαιρινων αποδρασεων του Σαββατοκυριακου συνεχεια ακουμε για τα ατυχηματα και τους επικυνδηνους οδηγους αλλα ποτε δεν εχει αναφερθει(νομιζω)για τους οδηγους της βραδυπορειας δλδ τους τυπους-τυπησες που χωρις κανενα σοβαρο λογο ταξιδευουν με .....30-40χλμ ανα ωρα δημιουργοντας τεραστιες ουρες.Ως οδηγος αυτοκινητου και κυριως μηχανης εχω αγανακτησει να ειμαι πισω απο μια τεραστια ουρα αυτοκινητων χωρις λογο.Φυσικα κανενας νομος δεν απαγορευει τη βραδυπορεια
αλλα ειναι αγανακτηση.Γιαυτο το καλοκαιρι επιλεγω τη μηχανη...

Παράθεση

Κακή Επιρροή (Αναστασία)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Κακή Επιρροή
H Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 6,729 μηνύματα.

H Κακή Επιρροή εχμ... είπε γεια ...κι έγραψε στις 07:38, 28-06-06:

Αρχική Δημοσίευση από kleftra
Εσείς ποια νομίζετε ότι είναι η ενδεδειγμένη αντίδραση σε αυτές τις περιπτώσεις;Εγώ είμαι σίγουρη πως αν μου ξανασυνέβαινε ενστικτωδώς πάλι θα προσπαθούσα να το αποφύγω
ζήτησες την ειλικρινή μας γνώμη... οκ
ο κύριος ήταν στόκος που σου έσουρε όσα σου έσουρε γιατί για να κάνεις όλα τα σωστά που επιβάλονται σε τέτοιες περιπτώσεις πρέπειτ να έχεις πολύ μεγάλη οδηγική εμπειρία καθώς και ικανότητα....

Η σωστή αντίδραση είναι επαναλαμβανόμενο φρένο (όχι κοκκαλομα, ναι όντως έτσι χάνεις τον έλεγχο, σίγουρα θα σου φύγει είτε ο κώλος είτε η μουρη ανάλογα το είδος του αυτοκινήτου)κοινώς πατάς φρένο, αφήνεις, πατας, αφήνεις κλπ, ταυτόχρονα κατεύασμα ταχύτητας, από 5η σε 4η κλπ, ταυτόχρονα αλλαγή λωρίδας προς την αντίθετη κατεύθυνση του ζώου, φυσικά συνεχώς έλεγχος απο καθρέπτες για να μην σκάσεις πάνω σε κανέναν άλλον φουκαρά που βρίσκεται στην διπλα λωρίδα και τέλος.... πολύ φοβάμαι ότι ναι, τελικώς πέφτεις πάνω στο ζώο με την όποια ταχύτητα έχεις....
Η μάζα του σκύλου είναι σαφώς μικρότερη απ ότι της σταθερης μπαριέρας.
Πράγμα που σημαίνει ότι η ταχύτητα σου δεν πολλαπλασιάζεται επι τη μάζα της μπαριέρας αλλά επί της μάζας του σκύλου....
Ζημιά παθαίνεις έτσι κι αλλιως, αλλα ειναι πιο ευκολο να ανακτήσεις τον έλεγχο του οχήματος που χτύπησε σε σκύλο απ ότι σε ντουβάρι....

εύχομαι φυσικά να μην σου ξανασυμβεί κάτι αντίστοιχο γιατί ειναι πολύ δύσκολη κατάσταση... η πρέπει να είσαι Σουμάχερ για να τα κάνεις όλα τέλεια ή να έχεις τον Θεό μπάρμπα και να σου δώσει παρα πολύ τύχη

Το θέμα σκύλος-γατα είναι κάτι που πρέπει να το προσεχουμε όλοι μας στην εθνική οδο....το σκεπτικό "είναι άδειος ο δρόμος ας πάω με 200" δεν λεει πολλά... υπάρχουν πάντα ασταθμιτοι παράγοντες....

Παράθεση

dooo

Επιφανές Μέλος

H dooo έγραψε στις 08:21, 28-06-06:

Μάρτιος 2001, ε.ο. Αθηνών-Κορίνθου στην άνοδο στο ύψος της Ελευσίνας, γύρω στις 2.30 το βράδυ, άδειος δρόμος, εγώ εντελώς νηφάλια και ξεκουραστη, οδηγώ σταθερά στα 140 και ξαφνικά πετάγεται σκυλάκι.
αριστερή λωρίδα φαντάζομαι

α.Να φρενάρει;Μα αυτός είναι ο πιο σίγουρος τρόπος να χάσει τον έλεγχο του αυτοκινήτου.Απο φρεναρίσματα σκοτώνονται όσοι τους πετάγεται κάτι στο δρόμο τους.
ότι είπε η ΚΟΥΕ είναι σωστό. αφήνω/πατάω φρένο, κατεβάζω ταχύτητα. Θέλει πολύ καλά αντανακλαστικά, και δε θα κινδυνέψουν οι γύρω σου.
ΤΟΥΤΟΥ με ABS. βοηθάει πολύ.
Αν πεταχτεί κάτι στο δρόμο σου, και δεν στρίψεις το τιμόνι, αλλά πλακωθείς στα φρένα, αν πεθάνεις θα είναι γιατί δε φοράς ζώνη και έρχεται άλλος αποπίσω που σε χτυπάει και σε φέρνει τούμπα σε άλλες λωρίδες/αντίθετο ρεύμα.
β.Να μην κόψει ταχύτητα και να το πατήσει;Μα χτυπώντας ένα μεγαλόσωμο ζώο πάλι δεν κινδυνεύω να χάσω τον έλεγχο του αυτοκινήτου;
στο εξήγησε η κουέ, ορμή = μάζα επί ταχύτητα, το σκυλάκι θα εκτοξευτεί, το αμάξι σου θα χάσει ένα φλας. Αν βέβαια χτυπήσεις αγελάδα, θα εκτοξευτείς εσύ
η δικιά μου best practice, είναι να πηγαίνω στη μεσαία λωρίδα όταν είμαι μόνη μου στην εθνική. Αν είναι δε βράδυ, που η ορατότητα μειώνεται δραματικά, πηγαίνω και με 120...Όταν τρέχεις, δύσκολα ελέγχεις το αμάξι, ακόμα και αν οδηγείς 20 χρονια.

Παράθεση

Demelene

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη Demelene
Ο Demelene αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 39 ετών , επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,851 μηνύματα.

O Demelene έγραψε στις 08:51, 28-06-06:

tsitsilegas Λυπαμαι αλλά έχεις παρεξηγήσει,παρανοήση και θα μπορούσα να πω διαστρεβλώσει όλα τα γραφώμενα μου! Το γιατί δεν ξέρω αλλά τι να πω.
Λυπάμαι που διαβάζω κάτι τέτοιο.
Οπότε εάν δεν προσέχουν αυτοί, γιατί να τους προσέξουμε εμείς ε;
Πως ακριβώς κατάλαβες αυτό Δεν ξέρω. Αλλά σε μια γειτονιά με ληστές δεν αφήνεις την πόρτα ξεκλείδωτη και μετά παραπονιέσαι που σε ληστέψανε. Φύλλαγε τα ρούχα σου να έχει τα μισά το λένε νομίζω. Κανένας δεν αγιάζει τον ληστή αλλά και ο καθένας είναι πρωτίστος υπεύθυνος για την διαφύλαξη της προσωπικής του υγείας!
Η μηχανή είναι ευκολία αλλά και μεγαλύτερο ρίσκο. Συνεπώς δεν υπάρχει λόγος να αυξάνουμε το ρίσκο αυτό κάνοντας και εμείς ταρζανιές στον δρόμο.Οι αστάθμητοι παράγοντες είναι πολλοί στο δρόμο. Και ο καλύτερος ο οδηγός μπορεί να κάνει λάθος. Φυσικά και οι οδηγοί πρέπει να προσέχουν τα μηχανάκια αλλά και τα μηχανάκια πρέπει να κινούνται έτσι ώστε να μπορούν να προσεχθούν!
Έλπιζω να έγινα κατανοητός! Αν όχι συγνώμη αλλά το δικό σας κεφάλι ρισκάρεται δυστυχώς!

1. Δυστυχώς ο ΚΟΚ το θεωρεί σοβαρό. Μία από τις βασικές αρχές του ΚΟΚ είναι "οδηγείτε δεξιά και προσπερνάτε από αριστερά".
Κι όμως, όσοι οδηγούμε καθημερινά για να πάμε στη δουλειά μας, πράττουμε κατ'ανάγκη το αντίθετο.
Πολλά ατυχήματα γίνονται στην προσπάθειά μας να 'προσπεράσουμε' τον μπροστινό καραγκιόζη που νομίζει ότι είναι στο χωράφι του και πάει με 30 χλμ για να... απολαύσει το τοπίο.
2. Και στην πόλη υπάρχει αριστερή λωρίδα. Τουλάχιστον στην Αθήνα υπάρχει η Αττική Οδός, η Μεσογείων, η Κηφισίας, η Συγγρού, η Βασ. Κωνσταντίνου, η Βουλιαγμένης και άλλες αρκετές οδοί με αριστερή, μεσαία και δεξιά λωρίδα.
Παιδιά για ποια πόλη μιλάτε η για ποια εθνική σε μέρες επιστροφής? Όταν φτοιαχθηκε ο κοκ το μποτιλιάρισμα ήταν σπάνιο και όχι καθημερινό φαινόμενο. Σε ένα δρόμο που τα αμάξια είναι αρκετά ώστε η ροή να είναι αργή δεν ΥΠΑΡΧΕΙ αριστερή λωρίδα. Δεν γίνεται και για στατιστικούς-μαθηματικούς λόγους. Θέλεται να το αναλύσω κιόλας?

Δεν με ενδιαφέρει καθόλου αν θα πληρώσει αυτός τη ζημιά του ή αν θα τον μαλώσει ο μπαμπάς του που τράκαρε την Πόρσε. Το πρόβλημά μου δεν είναι τα παιδιά που έχουν καλύτερο αυτοκίνητο από εμένα λόγω γονιών [γιατί μάλλον επικεντρώνεσαι στο "καλύτερο" - δεν νομίζω να έχεις πρόβλημα με αυτούς που οδηγούν Zastava].
Αλλά πώς οδηγούν αυτό το ρημάδι το αυτοκίνητο.
Πάλι έχασας αυτό που λέω. Και φυσικά και εμένα δεν με ενδοιαφέρει το από ποιο λογαριασμό θα αποζημιωθώ. Αυτό που με ενδοιαφέρει είναι ότι φαίνεται στατιστικά από τα ατυχήματα που γίνονται ότι τα παιδιά που το αμαξάκι ή αμαξάρα το πληρώνει και το συντηρεί τρίτος συνήθως είναι ανεύθυνα στο δρόμο. Θέλεται ένα πιο εξειδικευμένο παράδειγμα. Δείτε πως ένας άνθρωπος προσέχει ένα αγαθό που έχει ιδρώσει να πάρει και πως κάποιος που τα αγαθά του παρέχονται φαινομενικά από το πουθενα!
Δεν λέω ότι η προσοχή στο δρόμο και η υπευθυνότητα είναι εξαρτημένη από τα λεφτά!Φυσικά και πρώτο ρόλο παίζει η υγεία. Αλλά όπως και να το κάνουμε τις μεγαλύτερες καφρίλες και τα πιο φρικτά ατυχήματα γίνονται από ανθρώπους που δεν έχουν συναίσθηση του κόστους που έχουν οι συνέπειες των πράξεων τους.

Και ό λόγος που αναφέρθηκα στο καλύτερο είναι γιατί με χάλια αμάξι δεν μπορείς να πηγαίνεις και να καρφώνεσαι στην μπαριέρα με 150. Τα παλιά αμάξια δεν είναι τόσο γκαζιάρικα και δύσκολα μπορείς να κάνεις κόντρες και σφήνες. Τώρα το αν είναι άξια να κυκλοφορούν στο δρόμο από άποψη ασφάλειας αυτό είναι άλλο παραμύθι!

Τουλάχιστον στο δρόμο είναι ίσες. Γιατί να μην οδηγούν όπως οι άντρες; Και τις προσπεράσεις τους θα κάνουν και τις σφήνες τους θα κάνουν. Κι αν χρειαστεί θα μουτζώσουν. Και θα βρίσουν. Γιατί τέτοιος ρατσισμός;
ΝΑΙ να είναι ίσες και στο δρόμο και στην ζωή. Μάλλον καταλαβαίνεις ότι θες! Αλλά όπως θα έχεις δει και στην ζωή ( ο δρόμος είναι υποπερίπτωση) ισότητα δεν υπάρχει ακριβώς και όχι πάντα μόνο υπέρ των ανδρών! Αυτό που λέω είναι ότι οι γυναίκες βγάζουν ένα κόμπλεξ του να αποδείξουν ότι "και εγώ μπορώ να κάνω ότι κάνεις " χάνοντας όμως την ουσία αυτού που κάνουν και θέλουν να αποδείξουν. όπως παρομοίως και εμείς οι άνδρες κάνουμε σε άλλα ζητήματα.

Παράθεση

Demelene

Διακεκριμένο μέλος

Ο Demelene αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 39 ετών , επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,851 μηνύματα.

O Demelene έγραψε στις 09:01, 28-06-06:

Εγώ ρε παιδιά όσες φορές έχω πλακωθεί στα φρένα και με πολλά χιλιόμετρα το αμάξι έχει μείνει στην πορεία του. Με ABS εννοείται έτσι.!! Και φυσικά χωρίς αλλαγή πορείας!!

Σχετικά με το σκύλο που χτύπησε η kleftra έχω να πω και εγώ προτιμότερο να χτυπήσεις τον σκύλο παρά να ρισκάρεις οτιδήποτε στο αμάξι σου με πολλά χλμ/ω. Τα πράγματα γίνονται ανεξέλεκτα και πιστεύω ότι ήσουν και τυχερή που απλά έπαθε ζημιές το αμάξι.

Και να σας πω αν αυτό γινόταν στην πόλη. Το τζογάρεις να σκοτώσεις πεζό (φόνο εξ αμελείας νομίζω) από το να χτυπήσεις ένα ζώο?? Σε ορισμένα σημεία είναι το η αυτός ή εγώ.

Αυτό που θέλω όμως να τονίσω ότι ο πατέρας της φίλης σου μεγάλος καραγκιόζης. Αντί να πει ότι οκ ευτυχώς την γλυτώσατε έτσι απλά, και να σου συμπαρασταθεί σε κάτι σοκαριστικό για μένα άρχισε τις κλασσικές βλακείες. Σε αυτό τον τόπο όλοι αρχηγοί είμαστε μετά το γεγονός. Έξω από το χωρό όλοι αλλιώς τα βλέπουνε!

Παράθεση

tsitsilegas

Δραστήριο Μέλος

O tsitsilegas έγραψε στις 10:09, 28-06-06:

Αρχική Δημοσίευση από Demelene
tsitsilegas Λυπαμαι αλλά έχεις παρεξηγήσει,παρανοήση και θα μπορούσα να πω διαστρεβλώσει όλα τα γραφώμενα μου! Το γιατί δεν ξέρω αλλά τι να πω.

Πάλι έχασας αυτό που λέω.

Μάλλον καταλαβαίνεις ότι θες!
Καλώς, δεν συνεχίζω τη συζήτηση γιατί πλέον υφίσταται πρόβλημα στο πρόσωπό μου.

Καλημέρα.

Παράθεση

maik85

Πολύ δραστήριο μέλος

Το avatar του χρήστη maik85
Ο maik85 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 32 ετών και επαγγέλεται IT . Έχει γράψει 513 μηνύματα.

O maik85 έγραψε στις 12:07, 28-06-06:

ποια θα ήταν η αρμοζουσα συμπεριφορά ενός σωστού και συνετού οδηγού;
Επειδή εγώ έπαθα τον Αύγουστο παρόμοιο ατύχημα με σκύλο, έχω να πω πως χίλιες φορες να σκοτώσω έναν σκύλο, παρά να φύγω σε παρκαρισμένο όπως έκανα εγώ επειδή φρέναρα, ή να βάλω σε κίνδυνο τη ζωή μου ή των συνοδηγών μου.
Και όσο για τν ζημιά του αυτοκινήτου είναι σαφώς μικρότερη αν πέσεις πάνω στον σκύλο από το να κάνεις οτιδήποτε άλλο -φρενάρισμα στρίψιμο τιμονιού κλπ-.

Παράθεση

The Djinn (Mario)

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη The Djinn
Ο Mario αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 3,168 μηνύματα.

O The Djinn έγραψε στις 14:03, 28-06-06:

Αν δεν κανω καλα οταν το αυτοκινητο εχει ΑΒS δεν χρειαζεται επαναλαμβανομενο πατημα των φρενων.
Ετσι κι αλλιως αυτο κανει απο μονο του το ABS. Θελει μονοκοματο με σταθερη δυναμη.Ειτε κοκκαλωμα σε αναγκη ειτε πιο μαλακα.
Μυ εχει τυχει κι ενω πηγαινα σχετικα γρηγορα και με βαρυ αυτοκινητο.(octavia)
Και παντα μα παντα οσων αφορα ζωα, καλο ειναι να μην φυγουμε εμεις στα δεντρα για να μην τα σκοτωσουμε, αλλα και ουτε να κλεισουμε τα ματια και να πουμε...οποιον παρει ο χαρος.
Εαν τυχει και πατησετε ακομα και φιδι, ξερετε πως γλυστραει το αμαξι;;
Ειδικα εαν ειναι και μικρο.

Παράθεση

Demelene

Διακεκριμένο μέλος

O Demelene έγραψε στις 14:16, 28-06-06:

Αν δεν κανω καλα οταν το αυτοκινητο εχει ΑΒS δεν χρειαζεται επαναλαμβανομενο πατημα των φρενων.
Σε ευθεία έτσι ακριβώς είναι. Επειδή το κάνει μόνο του.
Σε στροφή νομίζω δεν κάνει όπως δεν θα έκανε και το απλά επαναλμβανόμενο πάτημα φρένων. Πρέπει το αμάξι να προλαβαίνει να κρατάει την πορεία του αν αυτό είναι επιθυμητό!

Παράθεση

kleftra (Γεωργία-Γωγούλα-Γωγώ...ακούω σε όλες τις παραλλαγές)

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη kleftra
H Γεωργία-Γωγούλα-Γωγώ...ακούω σε όλες τις παραλλαγές αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,633 μηνύματα.

H kleftra οι φωνές στο κεφάλι της, της είπαν κι έγραψε στις 15:03, 28-06-06:

Καταρχήν θενκς για τις διευκρινήσεις-απαντήσεις.
Βασικά 2-3 λεπτομέρειες που δεν αναφέρω, αν προσέχετε ημ/νια ήμουν μόλις 22 χρονών και αν και δεν ήμουν φρέσκια οδηγός νομίζω πως έμπειρο δεν σε κάνουν τα χρόνια οδήγησης αλλά τα περιστατικά που έχεις αντιμετωπίσει κι αυτό για μένα ήταν το πρώτο σοβαρό. Δεύτερον η αντίδραση του γονιού ήταν ως ένα σημείο δικαιολογημένη καθώς φαντάζομαι τι του μετάφερε η φίλη μου(ότι ας πούμε έτρεχα πεζή σε μια εθνική χωρίς φώτα να μαζέψω ένα σκύλο) βέβαια αυτός δεν ήταν παρών και δεν μπορεί να ξέρει ακριβώς πως το χειρίστηκα και ότι δεν μου έφυγε το άμαξι καθώς για να το γράψω σωστά χτύπησε στην μπάρα αλλά δεν σύρθηκε 40 μέτρα στην μπάρα,το ξανάφερα δεξιά και το σταμάτησα εγώ μετά απο 40 μέτρα, ντουλίνι ήμουν στην μεσαία λωρίδα(3 έχει εκεί αν θυμάμαι καλά γιατί με τον καιρό σου μένουν όσα θέλουν να θυμάσαι)αν ήμουν στην αριστερή θα είχα καρφωθεί (μη σου πω περάσει πάνω απο)στην μπάρα. Όσο για το ΑΒS ναι σωστά, μόνο που το δικό μου πρώτο αμάξι ήταν ένα μεταχειρισμένο ESCORT του 90, δεν είχα ABS καρδιά μου.

Τέσπα πάντα ήθελα να το θέσω αυτό το ερώτημα, όχι για να δω αν εγώ έπραξα σωστά,αλλά για να δω πόσο εύκολο είναι να αντιδράσεις όταν σου πεταχτεί όχι μόνο ζώο αλλά το χειρότερο παιδί ή παππούς(καλά τον παππού μπορεί και να τον πάταγα γιατί είναι σκοτώστρες έτσι πως πετάγονται).Γιατί μέσα σε κλάσματα δευτερολέπτων πως περνάς απο την θεωρία στην πράξη;
Θα ήταν ωραίο σε αυτό το θέμα πέρα απο κράξιμο για απαράδεκτους οδηγούς να μοιραστούμε και τις εμπειρίες μας σε περιστατικά.

Παράθεση

The Djinn (Mario)

Τιμώμενο Μέλος

O The Djinn έγραψε στις 16:11, 28-06-06:

Σε ευθεία έτσι ακριβώς είναι. Επειδή το κάνει μόνο του.
Σε στροφή νομίζω δεν κάνει όπως δεν θα έκανε και το απλά επαναλμβανόμενο πάτημα φρένων. Πρέπει το αμάξι να προλαβαίνει να κρατάει την πορεία του αν αυτό είναι επιθυμητό!
Ετσι ξερω κι εγω.
Και μαλιστα σου λενε οτι αν κερφωσεις τοα φρενα κι εχει το αμαξι ABS να μην κοψεις και το τιμονι αποτομα δεξια ή αριστερα!

Παράθεση

Resident Evil

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Resident Evil
H Resident Evil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,055 μηνύματα.

H Resident Evil (δρυός πεσούσης πας ανήρ ξυλευεται) έγραψε στις 22:00, 28-06-06:

Τέσπα πάντα ήθελα να το θέσω αυτό το ερώτημα, όχι για να δω αν εγώ έπραξα σωστά,αλλά για να δω πόσο εύκολο είναι να αντιδράσεις όταν σου πεταχτεί όχι μόνο ζώο αλλά το χειρότερο παιδί ή παππούς(καλά τον παππού μπορεί και να τον πάταγα γιατί είναι σκοτώστρες έτσι πως πετάγονται).Γιατί μέσα σε κλάσματα δευτερολέπτων πως περνάς απο την θεωρία στην πράξη;
Θα ήταν ωραίο σε αυτό το θέμα πέρα απο κράξιμο για απαράδεκτους οδηγούς να μοιραστούμε και τις εμπειρίες μας σε περιστατικά.
Δεν μου έχει τυχει ευτυχώς αλλά έδωσα εξετάσεις με το νέο (παλιό πλέον!) σύστημα εξετασης (20 ώρες θεωρητικά-20 ώρες πρακτικά) κ ΝΑΙ ΛΟΙΠΟΝ ....ΔΙΑΒΑΣΑ ΤΟ ΒΙΒΛΙΟ ΤΩΝ ΣΗΜΑΤΩΝ!!!!

Μέσα λοιπόν (δεν το έχω εδώ, αλλά αν θες σε πρώτη ευκαιρίαπου θα πάω στο πατρικό μου ψάχνω και στο κάνω quote) ότι αν μιλάμε για άνθρωπο κάνουμε ότι μπορούμε να τον αποφύγουμε [βέβαια το βιβλίο ζει στον ιδεατό κόσμο των ορίων ταχύτητας και με 140 είσαι πάνω από το όριο σε οποιονδήποτε δρόμο!) ΑΛΛΑ αν μιλάμε για ζώο (μη με ρωτήσεις αν ο..συντάκτης μισεί τα ζώα...αγνοώ! ) εφόσον πεταχτεί σε απόσταση που ο οδηγός κρίνει ότι είναι αδυνατον να σταματήσει και να το προλάβει (η δική σου περίπτωση δηλαδή) κρατάει σταθερό τιμόνι, δεν επιταχύνει ("κλείνει το γκάζι" νομ΄ζω το έγραφε αλλά δεν κόβω κεφάλι) και προσπαθεί να κρατήσει την πορία του στην επερχόμενη σύγκρουση.

Τώρα στο δια τάυτα δεν νομίζω να μπορούσα να κάνω κάτι τέτοιο. όταν μου πετάχτηκε σκύλος κάποια στιγμή πλακώθηκα στα φρένα ενστικτωδώς αν και προσπάθησα (μέσα στον πανικό μου) να μην στρίψω το τιμόνι. Έπιασε βέβαια το ΑBS και γλυτώσαμε όλοι (συνοδηγός, σκύλος, ε΄γω) με απλό....σοκ απλά σου λέω...

Παράθεση

The Djinn (Mario)

Τιμώμενο Μέλος

O The Djinn έγραψε στις 22:43, 28-06-06:

Aυτο που γραφει το βιβλιο ειναι σωστο και καθολου δεν μισουσε τα ζωα αυτος καλη ΧRZ.
Και το δικο μου που εδινα με το παλιο συστημα το ιδιο ελεγε.
Αλλα προσεξε, οταν κρινουμε οτι Δ Ε Ν μπορουμε να το αποφυγουμε!
Θα ειναι εγκληματικο εαν π.χ. εχει καποια κινσηση κι εμεις το κοκκαλωσουμε και απο πισω μας ακολουθισει καραμπολα!
Η αντι να σκοτωσουμε το ζωο να ανεβουμε σε τιποτα διαχωρστικα και μπουμε στο αντιθετο ρευμα ή πεσουμε σε τιποτα χαντακια!
Οσο και αν ταλετρευω τα ζωα, δυστυχως ετασι ειναι...
Θα πρεπει ανα πασα στιγμη να μπορεσουμε να κρινουμε τι πρεπει και τι ειναι σωστο να κανουμε.
Και ειδικα αν αναλογιστο υμε οτι ζωα δεν ειναι μονο σκυλοι γατες αλλα και τιποτα προβατα,γαιδουρια κτλ κτλ...τα οποια μπορουν να σου κανουν τ' αμαξι φυσαρμονκα!

Παράθεση

misslittledevil

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη misslittledevil
H misslittledevil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 34 ετών . Έχει γράψει 1,677 μηνύματα.

H misslittledevil έγραψε στις 13:59, 02-10-06:

Αρχική Δημοσίευση από gtc.gr
Έγκληματικη αδιαφορία της Τροχαίας

Θα σας περιγράψω το σκηνικό που έγινε χτες μετά τις μετρήσεις ......

Φεύγουμε από εκεί κατά τις 16:30 για να γυρίσουμε και μπαίνουμε Εθνική οδό……Μπρος εγώ με τον boubi , πίσω Sylvestros με sisifo πιο πίσω Tasos1.8T , Norad και τελευταίος ο Passat1,8t. Δεν πηγαίνουμε πάνω απο 120 -130 και έχει σχετικά πυκνή ροή .

Ξαφνικά βλέπω στον καθρέπτη , το αμάξι του Sylvestrou να πετάει κώλο αριστερά , να γλύφει την μπαριέρα και μετά να επανέρχεται κανονικά , ενώ το πίσω αμάξι του , μια Octavia , να κάνει ένα μεγάλο S και να επανέρχεται και εκείνη τα κανονικά της …… Βγάζουμε Alarm και σταματάμε στη ΛΕΑ…….. Βγαίνει έξω ο boubis και τρέχει πίσω να δει τι έγινε ….. περιμένω κανά 5άλεπτο και βλέπω ότι μάλλον έχει γίνει κάτι κακό…. Βγαίνω και γω και πάω κοντά ….. βλέπω την Octavia να έχει πετύχει τον Sylvestro πίσω και ΔΕΞΙΑ στον προφυλακτήρα ……. Το πρώτο σοκ ήρθε όταν έπεσε η ερώτηση….

-τι έγινε ρε φιλε
---Μην φωνάζετε παιδιά , είμαι άρρωστος….. μʼεχει πάρει 3 φορές μέχρι τώρα ο ύπνος στο τιμόνι!!!!!

Έχω μείνει άφωνος και απλά δεν πιστεύω στʼαυτιά μου ….. Καταλαβαίνετε τι έγινε μόλις “πίστεψα στʼαυτιά μου” ….. πέσαμε πάνω του εγώ και ο boubis να του πάρουμε το κεφάλι ….. Ρε είσαι μαλaκας ??? Σε παίρνει ο ύπνος στο τιμόνι και οδηγείς ???? Δολοφόνε !!! Η απάντησή του ?? “ Τι θέλετε να κάνω τώρα , σας ζήτησα συγνώμη” ….. Ευτυχώς που μπήκε ο Sylvestros εκείνη την ώρα ανάμεσά μας και μας σταμάτησε για να κάνουνε την φιλική δήλωση . Εγώ πήρα το 100 και τους περιέγραψα το σκηνικό. Ο sisifos μετέφερε το τρίγωνο 100 μέτρα πίσω μην πέσει κανείς επάνω μας , εγώ φόρεσα το φωσφοριζέ γιλέκο για να φαινόμαστε και ο boubis φύλαγε βάρδια δίπλα του μην τυχόν την κοπανίσει με το αμάξι του ….. Περιττό να πω ότι αλλού πάταγε και αλλού βρισκόταν ….. Δεν φαινόταν μεθυσμένος αλλά ή μαστούρα ήταν ή χαπακωμένος ή απλά συνέβαινε κάτι στον εγκέφαλό του που υπολειτουργούσε ……Κάποια στιγμή λεέι στον Sylvester……

--Μπορείς να πεις σε κάποιο από τους φίλους σου να μου οδηγήσει το αμάξι μέχρι την Αττική οδο γιατί δεν είμαι καλά ?

Του είπε να περιμένει να έρθει η ΤΟΤΑ και να τα πει εκεί …..

Με τα πολλά και αφού έχει περάσει 1 ώρα και κάτι εμφανίζεται το περιπολικό , φέυγουμε από την ΛΕΑ και πάμε στο κοντινότερο παρκινκ. Σταματάει ο αστυνομικός , κάνει τις διαδικασίες και μετά από λίγο σκάει και η ΤΟΤΑ ….. κάνουν Αλκοτεστ και του βγάζει 0 …..τίποτα ….. και τον αφήνουν να φύγει …. Και τρώμε φρίκη και την πέφτουμε στους αστυνομικούς που του έκαναν το αλκοτεστ……

Εμείς --Είστε καλά ??? θα τον αφήσετε να φύγει έτσι ???? Ρε μας είπε ότι τον έχει πάρει ο ύπνος 3-4 φορές και σεις τον αφήνετε ??? ρε αλλού πατάει και αλλού βρίσκετε και τον ΑΦΗΝΕΤΕ ????

ΤΟΤΑ – Κύριοι δεν μπορούμε να κάνουμε τίποτε άλλο , δεν μπορούμε να κάνουμε παρακράτηση του οχήματος έτσι χωρίς λόγο …..

Εμείς – Μα δεν τον βλέπετε πως είναι ??? Αυτός θα τρακάρει και άλλους παρακάτω ….ΚΑΝΤΕ ΚΑΤΙ

ΤΟΤΑ – Δεν μπορούμε να κάνουμε τίποτα κύριοι , το αλκοστεστ δείχνει 0 και δεν έχουμε δικαίωμα να κάνουμε παρακράτηση του οχήματος…..

Και έτσι απλά έφυγε……. Φύγαμε και μεις σιγά σιγά και σταματήσαμε λίγο παρακάτω που περίμεναν οι Passat , Norad και tasows 1.8t. Αφού τα είπαμε λίγο συνεχίζουμε στην Εθνική και στην Μαλακάσα …….. Κόλλημα ------ όλοι ακίνητοι ….. Μιλάγαμε με τους ασυρμάτους και γελάγαμε ….”για φαντάσου ο μαλaκας να έχει κάνει και άλλο ατύχημα”

Και όμως παιδιά ….τα πράγματα είχαν ακριβώς έτσι …. Ο ίδιος μαλaκας , ο ίδιος δολοφόνος που πριν μια ώρα του επέτρεψε η ΤΟΤΑ να φύγει , με τον ίδιο ακριβώς τρόπο που έπεσε πάνω στον Sylvestro , έπεσε πάνω σε ένα Lada Niva , το πέταξε στο κράσπεδο και έκανε 2-3 τούμπες πριν σταματήσει …… Καταλαβαίνετε την οργή μας εκείνη των ώρα …..κατεβάζουμε τα παράθυρα και αρχίζουμε τα καντήλια ….. μας ακούνε οι τροχαίοι και μας ζητάνε να σταματήσουμε …… Σταματάμε (σιγά μην δεν σταματάγαμε) , βγαίνουμε έξω ωριόμενοι και αρχίζουμε να πηγαίνουμε προς το αμάξι του μαλaκα με διαθέσεις λυντζαρίσματος ….. ο αστυνομικός καταλαβαίνει τι πάει να γίνει και μας φωνάζει να ηρεμήσουμε γιατί είναι τραυματισμένος …..Εκεί κάπως μαλακώσαμε και αρχίσαμε τα γαλλικα τους αστυνομικούς…..Το κακό είναι ότι δεν ήταν οι ίδιοι με τους προηγούμενους …..

ΕΜΕΙΣ – Το είπαμε στους προηγούμενους να μην τον αφήσουν να φύγει γιατί δεν είναι στα καλά του αλλά αυτοί τιποτα … Εισαστε υπαίτιοι…..

Ερχεται το 166, πάνε να τον πάρουν και τους λέει το εξής παλαβό ….. Εγώ δεν έρχομαι μαζί σας …οπότε λέει και το ΕΚΑΒ …. Αν δεν μας πει ότι έρχεται με την θέληση του εμείς δεν τον παίρνουμε ….. ΕΓΚΕΦΑΛΙΚΑ ΕΜΕΙΣ και πλέον έχουμε αρχίσει να φωνάζουμε πολύ άγρια και γενικά μας έχει γυαλίσει το μάτι άγρια ……Και τότε βλέπω ότι στν παράδρομο υπάρχει γαλονάς που έχει δει την όλη φάση , καταλαβαίνει ότι θα γίνει χαμός και δίνει εντολή στους αστυνομικούς να τον βάλουν στο ασθενοφόρο …..

Δώσαμε στον άνθρωπο που είχε τρακάρει τα στοιχεία μας , του εξηγήσαμε τι είχε γίνει παρακάτω και του είπαμε ότι και αν μας χρειαστεί να μας πάρει τηλέφωνο ……

Αυτά παιδιά …και σας παρακαλώ να μεταφέρετε το ποστ αυτό και σε άλλα φορουμ προς γνωση και συμμορφωση ......

http://www.gtc.gr/forum/viewtopic.php?p=170646
Δεν ξερω τι να πω.. Δεν ξερω με ποια λογικη λειτουργουν ορισμενοι ανθρωποι!
Διαβαζωντας το παραπανω κειμενο, εχωντας ηδη στο μυαλο μου τα δυο ατυχηματα που συνεβησαν το σκ (στην Συγγρου και στο Διδυμοτειχο) και κρατωντας κι εγω τιμονι, θεωρω τουλαχιστον ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΗ την συμπεριφορα τετοιων ανθρωπων που συνεχιζουν να κυκλοφορουν στους δρομους καθως επισης και την συμπεριφορα των αστυνομικων (οχι μονο των συγκεκριμενων) που ανεχονται/δεχονται τετοια περιστατικα αλλα και των αρμοδιων που εκτος οτι βαζουν σε υποτιθεται υπευθυνες θεσεις ανευθυνα ατομα, ανεβαζουν τα προστιμα στα ουρανια νομιζωντας οτι μπορει να βαλει μυαλο ο καθε ανεγκεφαλος οδηγος!

ΠιΕς: Συγνωμη για το μεγαλο κειμενο, αλλα καποια πραγματα ειναι εξω-πραγματικα!

Παράθεση

Demelene

Διακεκριμένο μέλος

O Demelene έγραψε στις 14:30, 02-10-06:

Ρε παιδιά μια κοπέλα που περίμενε σε μια στάση στην Συγγρού είναι σε άσχημη κατάσταση γιατί κάποιος διερχόμενος έπεσε απάνω της. Στην Συγγρού παρόλη την ταχύτητα που περνάνε το οχήματα η πεζοί είναι εντελώς απροστάτευτοι αλλά το περίεργο είναι ότι δεν πρέπει να έχει ξαναγίνει κάτι τέτοιο. Δεν ξέρω αν έφταιγε βέβαια αυτός που έπεσε απάνω της.

Παράθεση

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Γίδι
H Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 11,605 μηνύματα.

H Γίδι υπό τις διαταγές της Μπριάμ έγραψε στις 16:52, 02-10-06:

Καλά, καμία οδιγική "καλλιέργεια" και καμία συνείδηση. Εδώ σε άλλες χώρες (και σόρι για τη σύγκριση, κι εγώ εκνευρίζομαι με παραδείγματα τύπου αυτοί οι καλλιεργημένοι κι εμείς στο Ελλαδιστάν, αλλά αυτό με εντυπωσίασε)... που λέτε, σε άλλη χώρα, Ευρωπαϊκή, η πλλειοψηφία της νεολαίας αντιδρούσε στην αλλαγή του ορίου ταχύτητας στις εθνικές οδούς και αυτοκινητοδρόμους από 130 σε 160 (!!) για λόγους ρύπανσης του περιβάλλοντος. Να τα ακούνε οι "κάβουρες" να τρίβουν τα αυτιά τους.

Παράθεση

dimidola

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη dimidola
H dimidola αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 88 μηνύματα.

H dimidola έγραψε στις 16:20, 05-10-06:

Ρε παιδιά μια κοπέλα που περίμενε σε μια στάση στην Συγγρού είναι σε άσχημη κατάσταση γιατί κάποιος διερχόμενος έπεσε απάνω της. Στην Συγγρού παρόλη την ταχύτητα που περνάνε το οχήματα η πεζοί είναι εντελώς απροστάτευτοι αλλά το περίεργο είναι ότι δεν πρέπει να έχει ξαναγίνει κάτι τέτοιο. Δεν ξέρω αν έφταιγε βέβαια αυτός που έπεσε απάνω της.
Το άκουσα κι εγώ... Έχει γίνει και μάλιστα σε γνωστή... Όπως και να 'χει όταν πέφτει αυτοκίνητο σε πεζό πάντα ο οδηγός φταίει, δε μπα να σου πετάχτηκε ο πεζός... Τη γλιτώνεις μόνο αν υπάρχουν μάρτυρες... και αν...

-1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

fandago (Ә□⌂щяңš)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη fandago
Ο Ә□⌂щяңš αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 34 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,620 μηνύματα.

O fandago μπορεί να φαίνεται αλλά ΔΕΝ έγραψε στις 16:13, 20-03-08:

Οδήγηση για τα ζώδια
ΚΡΙΟΣ
Ο καλύτερος πελάτης των τροχονόμων ... Του αρέσει η ταχύτητα και οι
προκλήσεις. Είναι ικανός την στιγμή που κάποιος τον προσπερνά να
αυξήσει ταχύτητα για να κερδίσει μία άτυπη κόντρα. Τραβάει τα βλέμματα
των τροχονόμων χωρίς να είναι και πολυδιατεθειμένος να υπακούσει στα
σήματά τους. Του αρέσουν τα κόκκινα αυτοκίνητα γιατί με αυτά
εκφράζεται η επιθετικότητά του. Ο λόγος που καταλαμβάνει την 7η θέση
στον πίνακα και όχι κάποια χειρότερη είναι πως δεν προλαβαίνει να
προκαλέσει ατυχήματα γιατί συνήθως βρίσκεται στα δεξιά του δρόμου με
έναν ή περισσότερους τροχονόμους στο παράθυρό του

ΤΑΥΡΟΣ
Αν ακούσετε κάποιον ανυπόμονο στο φανάρι να σας κορνάρει πριν καλά
καλά ανάψει το πράσινο τότε αυτός θα πρέπει να ανήκει στο ζώδιο του
Ταύρου. Είναι ο οδηγός εκείνος που λατρεύει την κόρνα γιατί αποτελεί
ένα εξαίρετο μέσο για να εξωτερικεύσει την γκρίνια του. Σαν συνοδηγός
είναι ακόμα χειρότερος: Παραπονιέται και γκρινιάζει για ότι βλέπει
γύρω του. Αποφεύγει τους δρόμους με τα διόδια γιατί δεν θέλει να
καταθέτει εκεί όσα έχει κερδίσει με κόπο. Όταν βρίσκεται στο τιμόνι
επιλέγει την δεξιά λωρίδα οδηγώντας ακριβώς στο όριο της ταχύτητας και
πολλές φορές κάτω από αυτό αδιαφορώντας για τους άλλους που θα ήθελε
την συγκεκριμένη στιγμή να μην υπάρχουν κιόλας στο οπτικό του πεδίο (ή
ακόμα και στην ζωή). Λόγω της ιδιοσυγκρασίας του κατέχει την δεύτερη
θέση σε πιθανότητα εμπλοκής σε ατύχημα.

ΔΙΔΥΜΟΙ
Πέστου να μείνει σε μία λωρίδα ενώ οδηγεί και θα σε μισήσει. Αλλάζει
συνεχώς λωρίδες κυκλοφορίας, ελίσσεται σαν φίδι και προσπαθεί να
αποφύγει έγκαιρα όσους θεωρεί αργούς οδηγούς. Αν, τυχόν, κολήσει πίσω
από κάποιον σαν αυτούς εκνευρίζεται, αγχώνεται και λειτουργεί σαν το
λιοντάρι στο κλουβί. Ενώ είναι επικίνδυνος για οδήγηση σε
αυτοκινητόδρομους, μέσα στην πόλη βρίσκεται στο στοιχείο του καθώς
αντιμετωπίζει πολύ εύκολα την κίνηση μπαίνοντας σε κάθε κενό που
συναντά μπροστά του και χρησιμοποιώντας όλα τα στενά της διαδρομής. Η
έρευνα απέδειξε πως συγκεντρώνει τις μεγαλύτερες πιθανότητες να
εμπλακεί σε ατύχημα

ΚΑΡΚΙΝΟΣ
Ο πιο συντηρητικός οδηγός που πρόκειται να συναντήσει κανείς στον
δρόμο. Κινείται αμυντικά προσέχοντας τόσο για την δική του ασφάλεια
όσο και την ασφάλεια των άλλων. Επιλέγει μεσαία ή αριστερή λωρίδα και
είναι αντιπροσωπευτικό δείγμα του οδηγού εκείνου που δεν θα ξεκινήσει
το αυτοκίνητό του αν όλοι οι επιβάτες δεν έχουν φορέσει την ζώνη
ασφαλείας και δεν έχουν καθήσει αναπαυτικά στα καθίσματά τους. Σαν
πατέρας (ή μητέρα) είναι καταπιεστικός για τα παιδιά του τα οποία δεν
αφήνει να κουνηθούν ούτε για μία στιγμή στο αυτοκίνητο. Καταλαμβάνει
την 5η θέση στον πίνακα επειδή αν τα πράγματα δεν πάνε έτσι όπως τα
θέλει (ακριβώς λέμε τώρα) τότε χάνει την υπομονή του με απρόβλεπτες
συνέπειες.

ΛΕΩΝ
Ο πιο "επικοινωνιακός" από όλους τους οδηγούς. Είναι ο μόνος που
κατεβάζει πολύ εύκολα το παράθυρό του είτε για να κάνει παρατήρηση σε
άλλους οδηγούς είτε για να απαντήσει σε κορναρίσματά τους. Του αρέσει
η ταχύτητα και είναι επικεντρωμένος στον προορισμό του ταξιδιού του.
Κοιτάζει συχνά τους καθρέπτες του όχι, όμως, για να ελέγξει τα
αυτοκίνητα που τον ακολουθούν αλλά για να διορθώσει την εμφάνισή του.
Του αρέσει η δυνατή μουσική και οδηγεί, συνήθως, με τέρμα τα μπάσα και
τσίτα τα γκάζια. Έχει προγραμματίσει την ώρα άφιξης σε κάθε ταξίδι και
τσαντίζεται όταν βρεθεί σε κίνηση ή πίσω από αργούς οδηγούς.
Καταλαμβάνει την 8η θέση στον πίνακα.

ΠΑΡΘΕΝΟΣ
Όσο πιο μεγάλο αυτοκίνητο έχουν τόσο πιο καλά και άνετα νοιώθουν. Η
άνεση είναι σημαντική για αυτούς όπως και το να μην πάρουν ούτε μία
κλήση από τροχονόμο. Οδηγούν στην μεσαία ή τη δεξιά λωρίδα και πάντα
σύμφωνα με το νόμο. Απεχθάνονται το μποτιλιάρισμα όπως και τις ουρές
στα διόδια. Είναι οι πρώτοι που θα εκμεταλλευθούν γρήγορους και
σύγχρονους τρόπους που τους διευκολύνουν την ζωή και την κίνηση στους
δρόμους. Καταλαμβάνουν την 4η θέση στον πίνακα γιατί προκαλούν
ατυχήματα, κυρίως μέσα στις πόλεις, όπου δεν βρίσκονται και πολύ μέσα
στα "νερά" τους.

ΖΥΓΟΣ
Καλός οδηγός που θα ξεπεράσει κατά 10 μόλις χιλιόμετρα το όριο
ταχύτητας για να ξεφύγει από την στάμπα του συντηρητικού οδηγού. Δεν
θα πάει, όμως, παραπάνω γιατί δεν θέλει και την στάμπα του γρήγορου
οδηγού. Έχει μεγάλες αντοχές σε μακρινά ταξίδια και καταφέρνει να
κρατά αμείωτο το ενδιαφέρον των συνεπιβατών του. Σε συνηθισμένες
καταστάσεις πολύ δύσκολα θα προξενήσει ατύχημα. Αυτό θα γίνει όταν
βρεθεί σε κάποια ακραία περίπτωση όπου θα έχει να επιλέξει από δύο ή
περισσότερες λύσεις και θα αναλωθεί στην διαδικασία αδυνατώντας να
αποφασίσει. Καταλαμβάνει την 9η θέση στον πίνακα.

ΣΚΟΡΠΙΟΣ
Πρόκειται για έναν από τους καλύτερους οδηγούς του ζωδιακού κύκλου.
Όχι γιατί οδηγεί συντηρητικά αλλά επειδή γνωρίζει πως με τον τρόπο που
οδηγεί μπορεί να προκαλέσει ατύχημα. Αυτό τον κάνει ιδιαίτερα
υποψιασμένο και έτοιμο να αντιμετωπίσει οποιαδήποτε κατάσταση. Ελέγχει
πιο συχνά από κάθε άλλο οδηγό τους καθρέπτες του και γνωρίζει τι
συμβαίνει ακόμα και στο πέμπτο σε σειρά μπροστινό του αυτοκίνητο.
Οδηγεί γρήγορα και επιθετικά και "κυνηγάει" όσους του "χώνονται" στον
δρόμο για να πατσίσει μαζί τους. Μόλις το καταφέρει μειώνει ταχύτητα
και οδηγεί με την ηρεμία του. Με τους τροχονόμους δεν τα πάει καλά ενώ
αν πάρει κλήση θα κινήσει "γη και ουρανό" για να μην την πληρώσει.
Μαζί με τους Αιγόκερους καταλαμβάνει την καλύτερη (12η) θέση του
πίνακα.

ΤΟΞΟΤΗΣ
Συντηρητικός οδηγός που εκνευρίζεται τόσο με την κίνηση όσο και με
τους άλλους οδηγούς. Θεωρεί πως έχει την καλύτερη εκπαίδευση από όλους
τους άλλους και είναι ο καλύτερος μαθητής των Σχολών Οδήγησης. Του
αρέσουν τα ταξίδια και προτιμά τους αυτοκινητόδρομους και τους
επαρχιακούς δρόμους. Δεν βρίσκει καμμία συγκίνηση στην ταχύτητα και
απορεί με όσους πεθαίνουν για αυτήν. Με τέτοια συμπεριφορά κατορθώνει
να έχει πολύ λίγα ατυχήματα. Αν έλειπε ο εκνευρισμός του θα μπορούσε
να καταλάβει ακόμα και την 12η θέση του πίνακα επικινδυνότητας. Τώρα
βρίσκεται στη 10η.

ΑΙΓΟΚΕΡΩΣ
Ο μόνος οδηγός που δεν πρόκειται να χαθεί ποτέ του. Διαβάζει με
εξαιρετική ευκολία τους χάρτες και τις πινακίδες και ξέρει εκ των
προτέρων σε ποια στροφή θα στρίψει, τι θα συναντήσει κ.ο.κ. Δεν μιλάει
όταν οδηγεί και του αρέσει να ακούει εκπομπές πολιτικού λόγου στο
ραδιόφωνο. Οδηγεί μεγάλα αυτοκίνητα και δεν γκαζώνει όχι γιατί δεν του
αρέσει αλλά γιατί σκέπτεται το πρόστιμο που έχει να πληρώσει αν τον
πιάσουν. Είναι ο καλύτερος συνοδηγός που μπορεί να έχετε δίπλα σας και
ο καλύτερος οδηγός του ζωδιακού κύκλου. Έρχεται τελευταίος στον
σχετικό πίνακα επικινδυνότητας του ζωδιακού κύκλου καθώς έχει τα
λιγότερα ατυχήματα (μαζί με τους Σκορπιούς). Αυτό δεν προκαλεί
εντύπωση γιατί οι Αιγόκεροι δεν είναι μόνο οι ασφαλέστεροι οδηγοί αλλά
οι ασφαλέστεροι οπουδήποτε, με ότι και αν καταπιάνονται.

ΥΔΡΟΧΟΟΣ
Το εντελώς αντίθετο του Αιγόκερου. Μιλάει συνέχεια όταν οδηγεί και
θυμάται την "μάνα του και τον πατέρα του" στις ιστορίες που διηγείται.
Χάνεται πάρα πολύ εύκολα αλλά αυτό δεν τον πειράζει καθώς βρίσκει
επιπλέον χρόνο για να "ψυχαγωγήσει" τους συνεπιβάτες του. Έχει φθάσει
στον προορισμό του πριν ακόμα μπει στο αυτοκίνητό του (ή τουλάχιστον
έτσι αισθάνεται). Αν ξεκινήσει για καλοκαιρινό μπάνιο ήδη νοιώθει την
αύρα της θάλασσας και την αρμύρα της έστω και αν βρίσκεται
μποτιλιαρισμένος στη Βουλιαγμένης. Όταν κάποια στιγμή φθάσει κοντά
στον τελικό του προορισμό μην βάλετε στοίχημα πως θα τον βρει κιόλας
γιατί δεν σας βλέπουμε για "ταμείο". Καταλαμβάνει την 6η θέση στον
πίνακα.

ΙΧΘΕΙΣ
Μιλώντας για οδηγούς δεν θα έπρεπε, ίσως, να συμπεριλάβουμε τους
Ιχθείς σε αυτούς. Υπερβολή; Μάλλον όχι γιατί τους Ιχθείς τους
πηγαίνουν, συνήθως, με το αυτοκίνητο και οι ίδιοι σπάνια επιλέγουν να
οδηγήσουν. Όταν αυτό (μόνο εξ ανάγκης) συμβαίνει τότε δίνουν την σειρά
τους σε όλες τις διασταυρώσεις και γίνονται οι πιο ευγενείς της
ζούγκλας των δρόμων. Αν πρόκειται να συναντήσουν διόδια στον δρόμο
τους έχουν βγάλει ένα μισάωρο νωρίτερα τα ψιλά τα οποία έχουν
τοποθετήσει σε τέτοιο σημείο ώστε να μην χρειασθεί να τεντωθούν για να
τα φθάσουν. Εκεί ... δίπλα στο τηλέφωνο που και αυτό είναι έτοιμο για
κάθε ζήτηση. Η απειρία τους στην οδήγηση και η ανασφάλεια που νοιώθουν
τους έχει οδηγήσει στην τρίτη θέση επικινδυνότητας του ζωδιακού
κύκλου. Και ας μην αναφέρουμε την αφηρημάδα και τις ονειροπολήσεις
τους οι οποίες είναι παροιμιώδεις

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Bill

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη Bill
Ο Bill αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 2,195 μηνύματα.

O Bill έγραψε στις 16:20, 20-03-08:

Αρχική Δημοσίευση από fandago
ΚΑΡΚΙΝΟΣ
Ο πιο συντηρητικός οδηγός που πρόκειται να συναντήσει κανείς στον
δρόμο. Κινείται αμυντικά προσέχοντας τόσο για την δική του ασφάλεια
όσο και την ασφάλεια των άλλων. Επιλέγει μεσαία ή αριστερή λωρίδα και
είναι αντιπροσωπευτικό δείγμα του οδηγού εκείνου που δεν θα ξεκινήσει
το αυτοκίνητό του αν όλοι οι επιβάτες δεν έχουν φορέσει την ζώνη
ασφαλείας και δεν έχουν καθήσει αναπαυτικά στα καθίσματά τους.

Σαν πατέρας (ή μητέρα) είναι καταπιεστικός για τα παιδιά του τα οποία δεν
αφήνει να κουνηθούν ούτε για μία στιγμή στο αυτοκίνητο. Καταλαμβάνει
την 5η θέση στον πίνακα επειδή αν τα πράγματα δεν πάνε έτσι όπως τα
θέλει (ακριβώς λέμε τώρα) τότε χάνει την υπομονή του με απρόβλεπτες
συνέπειες.
Για το πρώτο μέρος κοντά πέφτει.
Για το δεύτερο δεν έχω κάνει ακόμα παιδιά.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

Resident Evil

Επιφανές Μέλος

H Resident Evil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,055 μηνύματα.

H Resident Evil (δρυός πεσούσης πας ανήρ ξυλευεται) έγραψε στις 16:33, 20-03-08:

ΤΑΥΡΟΣ
Αν ακούσετε κάποιον ανυπόμονο στο φανάρι να σας κορνάρει πριν καλά
καλά ανάψει το πράσινο τότε αυτός θα πρέπει να ανήκει στο ζώδιο του
Ταύρου. Είναι ο οδηγός εκείνος που λατρεύει την κόρνα γιατί αποτελεί
ένα εξαίρετο μέσο για να εξωτερικεύσει την γκρίνια του. Σαν συνοδηγός
είναι ακόμα χειρότερος: Παραπονιέται και γκρινιάζει για ότι βλέπει
γύρω του. Αποφεύγει τους δρόμους με τα διόδια γιατί δεν θέλει να
καταθέτει εκεί όσα έχει κερδίσει με κόπο. Όταν βρίσκεται στο τιμόνι
επιλέγει την δεξιά λωρίδα οδηγώντας ακριβώς στο όριο της ταχύτητας και
πολλές φορές κάτω από αυτό αδιαφορώντας για τους άλλους που θα ήθελε
την συγκεκριμένη στιγμή να μην υπάρχουν κιόλας στο οπτικό του πεδίο (ή
ακόμα και στην ζωή). Λόγω της ιδιοσυγκρασίας του κατέχει την δεύτερη
θέση σε πιθανότητα εμπλοκής σε ατύχημα.
ψέμματα!!!

Παράθεση

christinelle

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη christinelle
H christinelle αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Ελευσίνα (Αττική). Έχει γράψει 1,793 μηνύματα.

H christinelle δεν είχε τι να κάνει και έγραψε στις 15:43, 19-05-12:

Είχα μπει ένα βράδυ σε ένα στενό ανάποδα, από αυτά που δεν έχουν κίνηση, γιατί αλλιώς θα έπρεπε να κάνω ολόκληρο κύκλο. Μόλις φτάνω στη γωνία να στρίψω νόμιμα, χώνεται ένας μέσα και σταματάει εκεί. Του κάνω νόημα να πάει 2 μέτρα πίσω να φύγω, αλλά τίποτα αυτός. Αρχισε να με βρίζει χοντρά κιόλας και να επιμένει να κάνω 100 μέτρα όπισθεν και γωνία στην κεντρική λεωφόρο για να συνεχίσει κύριος. Τότε λοιπόν έρχεται ένας περαστικός και...παίρνει το μέρος του, βρίζοντάς με κι αυτός και λέγοντας ότι πρέπει να πάω πίσω. Για κανένα 5λεπτο έλεγα ότι αυτό θα πάρει περισσότερη ώρα και στους δύο, αλλά τίποτα, επέμεναν. Ε, τελικά κάνω πίσω κουτσά στραβά και περίμενα πόση ώρα ώστε να καταφέρω να βγω με όπισθεν στον κεντρικό και να περάσει ο βλάκας. Και οι δύο ηλίθιοι ήταν πολύ ικανοποιημένοι που μια υπόθεση 10 δευτερολέπτων την κάναμε 10λεπτο φουλ στο βρισίδι.
Αυτόκλητοι "περνάει το δικό μου όσο μαλακία και να είναι"

*σημείωση: τα μυνήματα 136-154 προήλθαν από μεταφορά και προέκυψαν από το θέμα Αυτόκλητοι...(το υπόλοιπο το συμπληρώνετε εσείς!)

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη christinelle : 24-05-12 στις 20:54.
-3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Resident Evil

Επιφανές Μέλος

H Resident Evil (δρυός πεσούσης πας ανήρ ξυλευεται) έγραψε στις 16:13, 19-05-12:

Αρχική Δημοσίευση από christinelle
Είχα μπει ένα βράδυ σε ένα στενό ανάποδα, από αυτά που δεν έχουν κίνηση, γιατί αλλιώς θα έπρεπε να κάνω ολόκληρο κύκλο. Μόλις φτάνω στη γωνία να στρίψω νόμιμα, χώνεται ένας μέσα και σταματάει εκεί. Του κάνω νόημα να πάει 2 μέτρα πίσω να φύγω, αλλά τίποτα αυτός. Αρχισε να με βρίζει χοντρά κιόλας και να επιμένει να κάνω 100 μέτρα όπισθεν και γωνία στην κεντρική λεωφόρο για να συνεχίσει κύριος. Τότε λοιπόν έρχεται ένας περαστικός και...παίρνει το μέρος του, βρίζοντάς με κι αυτός και λέγοντας ότι πρέπει να πάω πίσω. Για κανένα 5λεπτο έλεγα ότι αυτό θα πάρει περισσότερη ώρα και στους δύο, αλλά τίποτα, επέμεναν. Ε, τελικά κάνω πίσω κουτσά στραβά και περίμενα πόση ώρα ώστε να καταφέρω να βγω με όπισθεν στον κεντρικό και να περάσει ο βλάκας. Και οι δύο ηλίθιοι ήταν πολύ ικανοποιημένοι που μια υπόθεση 10 δευτερολέπτων την κάναμε 10λεπτο φουλ στο βρισίδι.
Αυτόκλητοι "περνάει το δικό μου όσο μαλακία και να είναι"
και θα κουραζόταν το αυτοκίνητο/μηχανάκι να κάνει όλο το τετράγωνο και να προχωρήσει ΝΟΜΙΜΑ?

ps. το βρίσιμο δεν το επικροτώ, τουναντίον το καταδικάζω αλλά αν ήμουν στη θέση του τύπου που πήγε να μπει νόμιμα στο στενό και σε πετύχαινα ανάποδα, θα έκανα ακριβώς ότι κι αυτός. Θα έκλεινα τη μηχανή [έχει πάει και στα ύψη η βενζίνη] και δεν θα κουνιόμουν ούτε μισό πόντο.
Εσύ το λες "περνάει το δικό μου όσο μαλακία κι αν είναι" τη συμπεριφορά, εγώ το λέω "δεν περνάει η μαλακία αυτού που νομίζει ότι τα σήματα και οι μονοδρομήσεις είναι μόνο για τους άλλους και αν θέλουν να οδηγούν έτσι ας οδηγήσουν στο χωράφι τους"

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

4 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

christinelle

Διακεκριμένο μέλος

H christinelle αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Ελευσίνα (Αττική). Έχει γράψει 1,793 μηνύματα.

H christinelle δεν είχε τι να κάνει και έγραψε στις 16:32, 19-05-12:

Χμμμ, όχι, δεν ήταν ένα τετράγωνο. Θα έπρεπε αναγκαστικά να μπω σε δρόμο στιλ εθνικής και να κάνω τουλάχιστον 5 χιλιόμετρα για να με αφήσει να γυρίσω πίσω νόμιμα. Τώρα αν εσύ συνεχίζεις να συμφωνείς με τους από πάνω, δικαίωμά σου.

Παράθεση

Resident Evil

Επιφανές Μέλος

H Resident Evil (δρυός πεσούσης πας ανήρ ξυλευεται) έγραψε στις 17:07, 19-05-12:

Χμμμ, όχι, δεν ήταν ένα τετράγωνο. Θα έπρεπε αναγκαστικά να μπω σε δρόμο στιλ εθνικής και να κάνω τουλάχιστον 5 χιλιόμετρα για να με αφήσει να γυρίσω πίσω νόμιμα. Τώρα αν εσύ συνεχίζεις να συμφωνείς με τους από πάνω, δικαίωμά σου.
Σαφώς δικαιώμα μου και εξακολουθώ να έχω την άποψη μου. Η οποία συνοψίζεται στα εξής:
- Το βρίσιμο είναι καταδικαστέο προφανώς
- ο ΠΑΡΑΝΟΜΟΣ υποχωρεί και όχι ο ΝΟΜΙΜΟΣ. o ΠΑΡΑΝΟΜΟΣ δεν νομιμοποιείται σε καμία περίπτωση να γκρινιάζει όταν δεν τον αφήνουν να κάνει την παρανομία του.

cheers!

ps. ναι εγώ θα έκανα τα 5km και θα έβγαινα στην εθνική τύπου. παρανομία σαν αυτή που στυλιτεύω δεν θα έκανα πάντως. Αν λοιπόν ο τύπος στο αμάξι ήταν anything like me, ναι τον καταλαβαίνω απόλυτα να μην προτίθεται να σου αφήσει ΟΥΤΕ μισό χιλιοστό για να παρανομήσεις.

3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

christinelle

Διακεκριμένο μέλος

H christinelle δεν είχε τι να κάνει και έγραψε στις 17:38, 19-05-12:

Μάλιστα...να υποθέσω είσαι στην κατηγορία οδηγών που δεν πρόκειται να παραχωρήσουν προτεραιότητα σε κάποιον που προσπαθεί μάταια να μπει σε μια λωρίδα. Δεν είναι θέμα νομιμότητας, είναι θέμα ευγένειας. Πες ότι κάποιος ψάχνει εισιτήριο και δεν βρίσκει, μπαίνει σε λεωφορείο και τον γράφουν. Εσύ λες ότι είναι παράνομος και πρέπει να του κόψει πρόστιμο ο ελεγκτής, εγώ λέω ότι δεν πρέπει. Αμα είναι να ακολουθούμε τον νόμο τυφλά και να μην κοιτάμε καθόλου τις περιστάσεις... Πήγαινε μια μέρα στο Π.Ψυχικό ή στη Φιλοθέη και όταν βρεθείς σε μέρος που δεν πάει δεξιά, δεν πάει αριστερά και δεν πάει ευθεία να σε δω τι θα κάνεις.

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Vkey (Κοινό Μυστικό!!!)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Vkey
H Κοινό Μυστικό!!! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Εκπαιδευτικός . Έχει γράψει 2,419 μηνύματα.

H Vkey ,αφού σκέφτηκε λίγο, έγραψε στις 18:43, 19-05-12:

Αν και δεν είμαι η ΡΕ...
Είναι άλλο παραχωρώ προτεραιότητα γιατί είμαι ευγενική και μπορώ....
Κι άλλο ο άλλος με το έτσι θέλω να μου την πάρει....
Είναι άλλο δίνω εισιτήριο γιατί δεν έχει κάποιος (και ναι τυχαίνει να μην μπορείς να βρεις εισιτήριο ή να μην έχει ο οδηγός να σου δώσει...τουλ. στις μικρές πόλεις έχει και ο οδηγός)
Και άλλο στρίβω εκεί που απαγορεύεται ....σε μονόδρομο και απαιτώ από τον άλλον όχι μόνο να σεβαστεί την παρανομία μου αλλά και να μου δώσει και προτεραιότητα.....και να κάνει όπισθεν...επειδή εγώ δεν θέλω να κάνω άλλα 5 χλμ.

Κι επειδή μου έχει τύχει ακριβώς το ίδιο....δεν κουνήθηκα εκατοστό... Με έβρισε...με έκανε....εγώ δεν υπήρχε περίπτωση να του κάνω το χατήρι επειδή ο άλλος την είδε Ζορρό στον δρόμο... περίμενα μέχρι να φύγει....the end....
Όπως εγώ έχω μάθει να σέβομαι τον Κ.Ο.Κ έτσι απαιτώ και από τον άλλον....

Παράθεση

Resident Evil

Επιφανές Μέλος

H Resident Evil (δρυός πεσούσης πας ανήρ ξυλευεται) έγραψε στις 19:17, 19-05-12:

Μάλιστα...να υποθέσω είσαι στην κατηγορία οδηγών που δεν πρόκειται να παραχωρήσουν προτεραιότητα σε κάποιον που προσπαθεί μάταια να μπει σε μια λωρίδα. Δεν είναι θέμα νομιμότητας, είναι θέμα ευγένειας. Πες ότι κάποιος ψάχνει εισιτήριο και δεν βρίσκει, μπαίνει σε λεωφορείο και τον γράφουν. Εσύ λες ότι είναι παράνομος και πρέπει να του κόψει πρόστιμο ο ελεγκτής, εγώ λέω ότι δεν πρέπει. Αμα είναι να ακολουθούμε τον νόμο τυφλά και να μην κοιτάμε καθόλου τις περιστάσεις... Πήγαινε μια μέρα στο Π.Ψυχικό ή στη Φιλοθέη και όταν βρεθείς σε μέρος που δεν πάει δεξιά, δεν πάει αριστερά και δεν πάει ευθεία να σε δω τι θα κάνεις.
Η παρανομία από την ευγένεια απέχει μερικά έτη φωτός.
Ευγενική είμαι, 47 μάτια έχω στο δρόμο για να ελέγχω τι κάνουν οι υπόλοιποι, στο δε Π.Ψυχικό δουλεύω δίπλα οπότε το διασχίζω 5 μέρες την εβδομάδα και ξέρω ΑΚΡΙΒΩΣ για τι πράγμα μιλάς, παρόλαυτα ΤΗΝ ΠΑΡΑΝΟΜΙΑ δεν την δικαιολογώ και δεν την επιτρέπω.
Όποιος θέλει ας την κάνει αν το κρίνει σωστό (ποιά είμαι εγώ για να τον κρίνω?) αλλά το να ζητάει και τα ρέστα όταν δεν του περνάει η παρανομία, ε, ναι το θεωρώ ότι αγγίζει όρια τα οποία ακόμα και αν τα αναφέρω παραβιάζω τους κανόνες του φόρουμ αυτου.

So, yes, in short, θεωρώ απαράδεκτη την παρανομία στους δρόμους, και ακόμα πιο απαράδεκτους όσους ζητάνε τα ρέστα επειδή τα "άκουσαν" που παρανόμησαν.

cheers! x2

edit: τώρα είδα ότι σου απάντησε και η Vkey, λέγοντας με πολύ πιο ευγενικό τρόπο αυτό που ήθελα να πω. Ό,τι είπε η απο πάνω βασικά λοιπόν...

edit2: μόλις συνειδητοποίησα ότι έβαλες ένα κάρο διαφορετικές περιπτώσεις μέσα στην ίδια κατηγορία (τι το παλεύω, στο είπε και η Vkey άλλωστε). Και μόνο ότι στο μυαλό σου όλες οι περιπτώσεις που ανέφερες και η περίπτωση για την οποία γκρίνιαξες είναι ένα και το αυτό μου δείχνει ότι μάλλον η δυνατότητα συνεννόησης μεταξύ μας είναι το ...κενό σύνολο. Οπότε δεν έχει νόημα να το συνεχίσουμε... Εσύ μάλλον με θεωρείς ήδη κλώνο της μέρκελ και εγώ μάλλον, αν το συνεχίσεις, θα προσωποποιήσω σε σένα κάθε βεσπάκι που έχω δει να πηγαίνει ανάποδα σε Αλέξανδρας, Κηφισίας και latest addition χθες Δυρραχίου. Δεν αξίζει κοπέλα μου... Απλώς την επόμενη φορά που θα βρεθείς απέναντι σε κάποιον τέτοιο "μαλάκα" σκέψου λίγο παραπάνω ποιός είναι αυτός που έχει προκαλέσει το σκηνικό με τη συμπεριφόρα του... Δεν το βλέπω και πολύ πιθανό (αν οι άνθρωποι συνετίζονταν τα μηχανάκια θα είχαν σταματήσει να είναι δημόσιοι κινδυνοι by now) αλλά έτσι το αναφέρω απλώς...

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Resident Evil : 19-05-12 στις 19:33.
1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

parafernalia (Νίκος)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη parafernalia
Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,394 μηνύματα.

O parafernalia έγραψε στις 14:41, 20-05-12:

Εντάξει δεν μπορείς να είσαι παράνομος και να απαιτείς αλλά απ' την άλλη πάντα υπάρχουν περιθώρια συνεννόησης σε έναν πολιτισμένο κόσμο. Έχουμε κι εμείς στη γειτονιά μου ένα δρόμο που με μια παρανομούλα 50 μέτρων γλιτώνεις ένα ανούσιο κύκλο γύρω γύρω όλοι. Τα πρωινά, όταν έχει περισσότερη κίνηση κάνω τον κύκλο. Τα βραδάκια, κοτσάρω το αλάρμ να αναβοσβήνει, πάω δεξιά δεξιά και αν τύχει και έρχεται άλλος αντίθετα χώνομαι μέσα σε κάποιο άνοιγμα γκαράζ μέχρι να περάσει. Αν μου πει τίποτα κανείς, θα πω..."εδώ είναι το σπίτι μου κύριε, θέλω απλά να παρκάρω".

Δεν σας έχει τύχει να οδηγάς σε δρόμους που δεν ξέρεις και να αναγκάζεσαι να κάνεις μικροπαρανομίες; Εκεί τι πρέπει να γίνει δηλαδή να σφαχτούμε; Τώρα που το θυμήθηκα , μου είχε συμβεί μια φορά, απογευματάκι προς βράδυ να κάνω μια άτσαλη κίνηση στο τιμόνι και με το μπράτσο να μετακινήσω τα φώτα απ' το Auto στο Off. Οδηγούσα φυσικά χωρίς φώτα αλλά δεν το είχα πάρει χαμπάρι. Μου κάνει νόημα λοιπόν ένας IXις σταματάει το αμάξι του στη μέση του δρόμου και μου λέει με ένα κακιασμένο ύφος, έτοιμος να βρίσει..."Φώτα δεν βάζεις εσύ;"

"Χάλασε ρε φίλε", του λέω, "ευχαριστώ που μου το' πες".

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Resident Evil

Επιφανές Μέλος

H Resident Evil (δρυός πεσούσης πας ανήρ ξυλευεται) έγραψε στις 15:39, 20-05-12:

Αρχική Δημοσίευση από parafernalia
Εντάξει δεν μπορείς<...>
I don't do what you say (ακόμα και χωρίς κίνησης μπλα μπλα μπλα), το μόνο που είπα, λέω και θα ξαναλέω είναι ότι αν κάνεις την παρανομία το να "ζητάς τα ρέστα" είναι απλώς... too much.

true story: γενικά δεν καπνίζω στο αμάξι. Κάποια φορά που κάπνιζα όμως και από αφηρημάδα (βασικά είχα τα νεύρα μου με κάτι στη δουλειά, το σκεφτόμουνα και δεν συνειδητοποίησα καν ότι έκανα αυτό που θα αναφέρω) τίναξα τη στάχτη από το παράθυρο. Γυφτιά όλκής? Ναι, if you ask me ...
Ένας μηχανάκης, (με πειραγμένη εξάτμιση και χωρίς κράνος αλλά άλλη ιστορία αυτή) σταμάτησε δίπλα μου (στο στοπ που σταμάτησα για να ελέγξω) και με...στόλισε που αυτό που κάνω δεν είναι σωστό και ότι θα τον τυφλώσω και ούτε θυμάμαι τι άλλο μου είπε.
Ξέρεις τι? έσκασα και δεν είπα τπτ. Ναι, δεν το κάνω ποτέ και ήταν η μία φορά στα 1000 χρόνια που έγινε, ναι ήταν υπερβολικός στην αντίδραση αλλά ξέρεις και τι άλλο? Είχε δίκιο. Eϊναι major γυφτιά αυτό που έκανα και είχε κάθε δίκιο να μου την πει. Το να ...γκρινιάξω ή να του ...ζητήσω τα ρέστα θα ήταν απλώς απαράδεκτο κατά τη γνώμη μου...

Παράθεση

christinelle

Διακεκριμένο μέλος

H christinelle δεν είχε τι να κάνει και έγραψε στις 16:21, 20-05-12:

Ο δρόμος έχει ένα εκατομμύριο βρωμίες, ο τύπος δεν φοράει κράνος, μετά παραπονιέται για την στάχτη και του δίνεις δίκιο?

@Parafernalia
Εμείς εδώ στο χωρίο που μένω (Μ.Πεύκο) έχουμε άγραφο νόμο ότι όλοι του δρόμου παρκάρουν έξω από το σπίτι τους κι ας τον κλείνουν, χρόνια τώρα το έχουν και αυτοί μας το είπαν όταν μετακομίσαμε. Γενικά εδώ επειδή είναι τα περισσότερα εκτός σχεδίου και οι δρόμοι ο,τι να ναι, όλοι κάνουν "παρανομίες" (βασικά έχει και πολυσύχναστο μονόδρομο που οι κάτοικοι τον έχουν κάνει διπλής, ασχέτως σημάτων. Βασικά και η τροχαία πάει ανάποδα εκεί! Στον Λουτρόπυργο είναι, όσοι έχουν πάει παλιά εθνική έστω και μια φορά, ξέρουν τι λέω). Ε, πολύ θέλω να δω την Resident τι θα έκανε.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη christinelle : 20-05-12 στις 16:32.
Παράθεση

Resident Evil

Επιφανές Μέλος

H Resident Evil (δρυός πεσούσης πας ανήρ ξυλευεται) έγραψε στις 17:46, 20-05-12:

Ε, πολύ θέλω να δω την Resident τι θα έκανε.
Εδώ που μένω πάντως και τις 3 φορές που μου δημιουργησαν πρόβλημα πήρα το 100. Ευγενέστατοι και ταχύτατοι. Και στους 2 (ο ένας δεν το έπιασε με την πρώτη), έχω καταθέσει στην αστυνομία το συμβάν και τους έχω ενημερώσει ότι έτσι και το αμάξι μου πάθει κάτι θα τους κυνηγήσω μέχρις εσχάτων (και επίσης παρκάρουν επίσης στο δρόμο...μάλλον "επηρέασε" κι αυτό ) .

So far είναι άθικτο.

'Κορόιδεψέ' με όσο θες, είναι δικαίωμα σου, "call me names", δεν πρόκειται να ασχοληθώ με το τι κάνεις ΕΦΟΣΟΝ δεν με ενοχλείς. ΑΝ με ενοχλήσεις όμως δεν θα σε αφήσω σε ησυχία μέχρι να σταματήσεις να παραβιάζεις τα δικαιώματά μου, όπως κι εγώ φροντίζω να μην παραβιάζω τα δικά σου

[όχι εσένα προσωπικά προφανώς, την κοσμοθεωρία μου απλώς λέω]

ps. δεν ξέρω, i probaly sound like a control-freak to you, απλώς θεωρώ ότι ναι, το γεγονός ότι δεν κλέβω/παραβιάζω τη νομοθεσία, κόβω πάντα εισητήριο (αυτό πάει για τη diotima who keeps giving u "+1" σε αυτά που λες) είναι αυτό που μου δίνει το δικαίωμα να 'ξεσπάω' και να μπορώ να βρίζω όποιον θέλω. Όπως είχα γράψει και στο θέμα με τον λαθρεπιβάτη του Νωέα ως ρητορικό/φιλοσοφικό ερώτημα
"αν κάνουμε τα ίδια με αυτούς (σσ. τους πολιτικούς) στο μέτρο της δικής μας ζωής σε τι ακριβώς είμαστε καλύτεροι από αυτούς και με πιό ακριβώς δικαίωμα φωνάζουμε όταν είμαστε/συμπεριφερόμαστε ίδια με αυτούς"?

Το ερώτημα παραμένει ανοιχτό για Interpretation/discussion

Παράθεση

christinelle

Διακεκριμένο μέλος

H christinelle δεν είχε τι να κάνει και έγραψε στις 18:02, 20-05-12:

Βρε Resident μην αρπάζεσαι, ούτε σε κορόιδεψα ούτε σε αποκάλεσα τίποτα οπότε δεν βλέπω γιατί παίρνεις αυτή την αμυντική στάση. Απλά σου εξηγώ ότι τα πράγματα διαφέρουν πολύ ανάλογα με την περίπτωση. Κάτι που στην πόλη σου είναι απαράδεκτο, αλλού μπορεί να είναι το ανάποδο. Δεν μιλάω για νόμιμο και παράνομο, μιλάω για τι είναι κοινωνικά αποδεκτό ως ευγενικό και σωστό. Οταν λοιπόν μέχρι και η ίδια η τροχαία (συν όλο τον πληθυσμό της περιοχής) κάνει συστηματικά αυτό που περιέγραψα πιό πάνω, ναι, θα ζητήσω και τα ρέστα εκείνη την ώρα που δεν πέρασε η "παρανομία" μου. Υπάρχει και το ενδεχόμενο να έχουμε όλοι εμείς δίκιο και να κάνει λάθος αυτός ο ένας που έβαλε την πινακίδα εκεί. Συν τον τύπο που περιέγραψα πιό πάνω, ο οποίος προφανώς δεν ήταν από εδώ αλλά ήταν σίγουρος ότι ξέρει καλύτερα.

Παράθεση

diotima

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη diotima
Ο diotima αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 1,868 μηνύματα.

O diotima έγραψε στις 18:12, 20-05-12:

Ρε χαλαρωσε
Απλα συμφωνω μαζι της
Οταν σου τελειωσει η περιοδος plz ελα να μας ξαναμιλησεις..
Ωχ τι λεω..Αυτο δεν παιζει να γινει ποτε

-1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Resident Evil

Επιφανές Μέλος

H Resident Evil (δρυός πεσούσης πας ανήρ ξυλευεται) έγραψε στις 18:14, 20-05-12:

Βρε Resident μην αρπάζεσαι, ούτε σε κορόιδεψα ούτε σε αποκάλεσα τίποτα οπότε δεν βλέπω γιατί παίρνεις αυτή την αμυντική στάση.
you got me wrong

δεν αρπάχτηκα, ούτε είπα ότι με κορόιδεψες .
Ίσως δεν το έγραψα σωστά, αυτό που εννοούσα είναι ότι ξέρω ότι είναι πιθανόν κάποιος να "call me names", ή να με κοροιδέψει ή ή και το έχω αποδεχτεί και δεν με ενοχλεί/στενοχωρεί, δεν εννοούσα ότι μου επιτέθηκες εσύ εδώ ή κάτι τέτοιο
Είναι κι αυτός ο ρημαδογραπτός λόγος που δεν επιτρέπει να "δείξουμε" τον τόνο της φωνής μας οπότε ανάλογα με το πώς το διαβάζει κανείς μπορεί όντως να αποκομίσει εντελώς διαφορετική εντύπωση πράγματι...

[btw, στο δρόμο που περιγράφεις μάλλον θα ήμουν ο ... μοναδικός ΄άνθρωπος που δεν θα πήγαινε ανάποδα, μέχρι να φροντίσει ο δήμος να αλλάξει τη σήμανση
Και επίσης, καταλαβαίνω αυτό που λες , το γεγονός ότι ...δεν μπορώ να αλλάξω τον κόσμο δεν σημαίνει ότι πρέπει να μου αρέσει ή να με χαροποιεί κιόλας μια κατάσταση στην οποία ο καθένας κάνει ό,τι του κατέβει στο κεφάλι 'αναγκάζοντας' τελικά και αυτούς που πιθανόν να ήθελαν να είναι νομοταγείς να καταλήγουν να παρανομούν (Monkey see, monkey do κατάσταση)... ]

==================================================================================================================
diotima πουλάκι μου...τράβα να το παίξεις κοριτσάκι σε κανάν εισπράκτορα (βοηθάει τώρα και το καλοκαιράκι με τα ανοιχτά ρούχα) και μην ξανασχοληθείς μαζί μου μέχρι να μεγαλώσεις λιγουλάκι περισσότερο από τα 10 ναι?
α, τι λέω.. αυτό δεν πρόκειται να γίνει ποτέ...

Παράθεση

Isiliel (Φεγγάρω)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Isiliel
H Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 9,049 μηνύματα.

H Isiliel Salus populi suprema lex esto έγραψε στις 18:29, 20-05-12:

Οταν λοιπόν μέχρι και η ίδια η τροχαία (συν όλο τον πληθυσμό της περιοχής) κάνει συστηματικά αυτό που περιέγραψα πιό πάνω, ναι, θα ζητήσω και τα ρέστα εκείνη την ώρα που δεν πέρασε η "παρανομία" μου. Υπάρχει και το ενδεχόμενο να έχουμε όλοι εμείς δίκιο και να κάνει λάθος αυτός ο ένας που έβαλε την πινακίδα εκεί.
Σε μια τέτοια περίπτωση, περιγράφεις την κατάσταση σε μια επιστολή και την καταθέτεις στο δήμο και την τροχαία - άντε και σε κανέναν δημοσιογράφο για πιο άμεση κινητοποίηση - και ζητάς να επιληφθούν οι αρχές επί του θέματος.

Κάποτε πρέπει να πάψουμε να είμαστε μπανανία.

Και μη μου πεις πως έτσι δεν θα γινόταν τίποτα. Ναι. Μπορεί και να μην γινόταν. Ας το κάναμε εμείς ως πολίτες κι ας μη γινόταν. ΤΟΤΕ θα είχαμε να λέμε. Τώρα που το μόνο που κάνουμε είναι να το παίζουμε Ελληναράδες, δεν έχουμε να πούμε τίποτα.

3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Βρείτε παρόμοια

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους