Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 78,083 εγγεγραμμένα μέλη και 3,036,347 μηνύματα σε 92,210 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα 934 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο e-steki.

Εγγραφή Βοήθεια

Γυμναστική, χορός και σωστή διατροφή

Poseidon

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη Poseidon
Ο Poseidon αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Αθλητής . Έχει γράψει 344 μηνύματα.

O Poseidon έγραψε στις 14:23, 17-08-12:

Από δευτέρα αρχίζουμε δίαιτα και προετοιμασία γιατί φάγαμα πολλές σκεπαστές και κοντοσούβλια φέτος

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 4 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

νικος ρεθυμνο (Νίκος)

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη νικος ρεθυμνο
Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 23 ετών , επαγγέλεται Δάσκαλος/α και μας γράφει απο Ρέθυμνο (Ρέθυμνο). Έχει γράψει 1,874 μηνύματα.

O νικος ρεθυμνο έγραψε στις 23:40, 18-08-12:

Ρε παιδια με 10 σετ ελξεων στο μονοζυγο ειμαι καλυμενος με τον ανω κορμο;Μπαααα,ε;

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 4 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

νικος ρεθυμνο (Νίκος)

Διακεκριμένο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 23 ετών , επαγγέλεται Δάσκαλος/α και μας γράφει απο Ρέθυμνο (Ρέθυμνο). Έχει γράψει 1,874 μηνύματα.

O νικος ρεθυμνο έγραψε στις 20:23, 04-09-12:

Παιδια πειτε πολυαρθρικες ασκησεις!Και απαντηστε στην απο πανω ερωτηση,αν μπορειτε.

Παράθεση

Jason Del Piero

Πολύ δραστήριο μέλος

Το avatar του χρήστη Jason Del Piero
Ο Jason Del Piero αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 21 ετών . Έχει γράψει 535 μηνύματα.

O Jason Del Piero έγραψε στις 20:58, 04-09-12:

Αρχική Δημοσίευση από νικος ρεθυμνο
Ρε παιδια με 10 σετ ελξεων στο μονοζυγο ειμαι καλυμενος με τον ανω κορμο;Μπαααα,ε;
Ενα πρόγραμμα με2 σετ από 20-25 κοιλιακούς την μέρα(με ραχιαίους στη συνέχεια πάντα)+10-15 κάμψεις....στο πρώτο σκέλος διατηρείς αρχικά τον κορμό(συντήρηση)και στη συνέχεια με τον καιρό θα αρχίσει η βελτίωση...

Παράθεση

epote

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη epote
Ο epote αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 2,414 μηνύματα.

O epote ) έγραψε στις 21:30, 04-09-12:

Ενα πρόγραμμα με2 σετ από 20-25 κοιλιακούς την μέρα(με ραχιαίους στη συνέχεια πάντα)+10-15 κάμψεις....στο πρώτο σκέλος διατηρείς αρχικά τον κορμό(συντήρηση)και στη συνέχεια με τον καιρό θα αρχίσει η βελτίωση...
αν εισαι τελειως αγυμναστος ναι και για τους πρωτους δυο μηνες.

και οχι δεν εισαι καλυμενος

Παράθεση

νικος ρεθυμνο (Νίκος)

Διακεκριμένο μέλος

O νικος ρεθυμνο έγραψε στις 21:59, 04-09-12:

Epote,κανω μονος μου γυμναστικη εδω κι ενα χρονο.Επειδη εχω ψιλοβαρεθει να κανω μονοζυγο μονο,αν μπορεις,στειλε μου ασκησεις για ολο το σωμα σε 1 προπονηση,για να τις κανω μερα παρα μερα.Εχω 4κιλα βαρακια,αλλα εχω καιρο να τα πιασω.Νομιζω σε ειχα πετυχει αλλου να δινεις συμβουλες,ε;

Παράθεση

tasos33

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη tasos33
Ο tasos33 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 10 μηνύματα.

O tasos33 έγραψε στις 01:06, 02-10-12:

Νομίζω ότι κανείς πρέπει να κοιτάει τη γενικότερη υγεία του. Η γυμναστική παίζει και αυτή ένα τεράστιο ρόλο. Όμως η διατροφή είναι η αφετηρία. Προτείνω το παρακάτω ντοκιμαντέρ (foodmatter). Πιστεύω έχει πιάσει την ουσία της σύγχρονης διατροφής: http://vlepobrosta.blogspot.gr/p/blog-page.html

Παράθεση

νικος ρεθυμνο (Νίκος)

Διακεκριμένο μέλος

O νικος ρεθυμνο έγραψε στις 11:21, 19-10-12:

Εχω καποες ερωτησεις:Τα καθισματα με μπαρα(squats) ειναι τελικα καλο να συμπεριλαμβανονται σε μια προπονηση ή να αποφευγονται λογω πιθανου τραυματισμου μεσης;(Βεβαια,εγω την μπαρα την εχω στο υψος των ποδιων-σαν τα deadlifts,τις αρσεις θανατου)Αλλα στην εκτελεση της ασκησης δεν νιωθω να πιανονται τοσο τα ποδια,οσο οι ραχιαιοι και οι κοιλιακοι.Γιατι;
Επισης,υπαρχει οριο στα κιλα που πρεπει να σηκωνει καποιος ,εαν ειναι αδυνατος,σε τετοιου τυπου ασκησεις;
Τελος,προτεινετε ασκησεις που θεωρειτε καλες για τος ωμους.

Παράθεση

Gilda

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Gilda
H Gilda αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,887 μηνύματα.

H Gilda Ας διάβαζες να πέρναγες.. έγραψε στις 12:08, 19-10-12:

Μη ξεχάσουμε πως όταν τρώμε σουβλάκια, γυμνάζουμε άνω και κάτω γνάθο!

Παράθεση

gregory, nub

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη gregory, nub
Ο gregory, nub αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Εργάτης/τρια . Έχει γράψει 2,442 μηνύματα.

O gregory, nub έγραψε στις 12:09, 19-10-12:

Εχω καποες ερωτησεις:Τα καθισματα με μπαρα(squats) ειναι τελικα καλο να συμπεριλαμβανονται σε μια προπονηση ή να αποφευγονται λογω πιθανου τραυματισμου μεσης;(Βεβαια,εγω την μπαρα την εχω στο υψος των ποδιων-σαν τα deadlifts,τις αρσεις θανατου)Αλλα στην εκτελεση της ασκησης δεν νιωθω να πιανονται τοσο τα ποδια,οσο οι ραχιαιοι και οι κοιλιακοι.Γιατι;
Επισης,υπαρχει οριο στα κιλα που πρεπει να σηκωνει καποιος ,εαν ειναι αδυνατος,σε τετοιου τυπου ασκησεις;
Τελος,προτεινετε ασκησεις που θεωρειτε καλες για τος ωμους.
πολύ δύσκολο θέμα αυτό με τα καθίσματα...
εάν εκτελούνται σωστά δεν υπάρχει κίνδυνος τραυματισμού, όμως είναι πολύ συνηθισμένο να νομίζεις πως τα κάνεις σωστά, ενώ τα κάνεις λάθος.2 πιστεύω είναι οι περιπτώσεις που μπορείς να κάνεις, είτε να κάνεις καθίσματα με μπάρα σε βάρος που σου φαίνεται ελαφρύ και να κάνεις πολλές επαναλήψεις, είτε να εμπιστευθείς προπονητή πως αυτός θα ξέρει τον σωστό τρόπο και θα τον έχεις να επιβλέπει μέχρι να σου βγαίνει αυθόρμητα σωστά.
Βέβαια τώρα πλέον μπορείς ν ανεβάζεις και βίντεο στο ιντερνετ για να σου πούνε αν είναι σωστή η εκτέλεση, αλλά αυτό μου φαίνεται σαν πιο πολύ φασαρία!

Για τους ώμους δεν ξέρω, νομίζω οι κάμψεις τους εξασκούν, αλλά αν θες κάτι εξιδεικευμένο τότε no idea

Παράθεση

νικος ρεθυμνο (Νίκος)

Διακεκριμένο μέλος

O νικος ρεθυμνο έγραψε στις 12:11, 19-10-12:

Αρχική Δημοσίευση από Rempeskes
1. τεντωμα του χεριου για να φτάσεις το φραπέ στο τραπέζι
2. λύγισμα του χεριού ώστε να ρουφήξεις απο το καλαμάκι
3. τεντωμα του χεριού ώστε να αφήσεις το φραπέ στον τραπέζι
Επανέλαβε όσες φορές χρειάζεται
Φιλε,εισαι απαιχτος!
Η συγκεκριμενη ασκηση (αγαπημενη των φοιτητων,παρεπιπτοντως),γυμναζει εκτος των ωμων,τη λβη του χεριου(πώς θα κρατησεις το ποτηρι,χωρις δυνατο χερι; ),τις αρθρωσεις των δακτυλων(καθως λυγιζεις το καλαμακι),ενω ταυτοχρονα ασκειται πιεση στον δικεφαλο(του χεριου,οχι της ΑΕΚ),καθως ειναι ο κυριος μυς που κινητοποιειται για το ανασηκωμα του ποτηριου.
Ρεμπεσκε προτεινε και καμια ασκηση για τα ποδια,και συμπληρωσε αμα παραπανω ξεχασα τιποτα.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη νικος ρεθυμνο : 19-10-12 στις 12:35.
1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

νικος ρεθυμνο (Νίκος)

Διακεκριμένο μέλος

O νικος ρεθυμνο έγραψε στις 12:18, 19-10-12:

Αρχική Δημοσίευση από gregory, nub
πολύ δύσκολο θέμα αυτό με τα καθίσματα...
εάν εκτελούνται σωστά δεν υπάρχει κίνδυνος τραυματισμού, όμως είναι πολύ συνηθισμένο να νομίζεις πως τα κάνεις σωστά, ενώ τα κάνεις λάθος.2 πιστεύω είναι οι περιπτώσεις που μπορείς να κάνεις, είτε να κάνεις καθίσματα με μπάρα σε βάρος που σου φαίνεται ελαφρύ και να κάνεις πολλές επαναλήψεις, είτε να εμπιστευθείς προπονητή πως αυτός θα ξέρει τον σωστό τρόπο και θα τον έχεις να επιβλέπει μέχρι να σου βγαίνει αυθόρμητα σωστά.
Βέβαια τώρα πλέον μπορείς ν ανεβάζεις και βίντεο στο ιντερνετ για να σου πούνε αν είναι σωστή η εκτέλεση, αλλά αυτό μου φαίνεται σαν πιο πολύ φασαρία!

Για τους ώμους δεν ξέρω, νομίζω οι κάμψεις τους εξασκούν, αλλά αν θες κάτι εξιδεικευμένο τότε no idea
Χτες,ενας κυριος μου ειπε οτι την εκτελω σωστα,αλλα μου ειπε να ελαττωσω το βαρος στη μπαρα,γιατι ειμαι σχετικα αδυνατος,και να αποφευγω την ασκηση,καθως επιβαρυνεται η μεσηΑλλα θεωρω οτι την κανω σωστα,κατα τηνολη κινηση διατηρω ισια την πλατηΕγω την θεωρω πολυ καλη ασκηση και θα τη συνεχισω,μεχρι τωρα,ανεξαρτητα απο το αν εβαζα βαρος ή οχι,δεν ειχα προβληματα στη μεση.

Παράθεση

Dark_kronos (Rognan)

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη Dark_kronos
Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 25 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 6,878 μηνύματα.

O Dark_kronos Όλα είναι ψεύτικα έγραψε στις 12:24, 19-10-12:

Δεν πολυ-καταλαβα τι ενοουσες. Τα deadlifts ειναι να να γυμναζουν τους ραχιαιους και οχι τα ποδια, οποτε αν κανει deadlifts λογικο ειναι.
Τα squot ειναι μια απο της καλητερες ασκησεις που μπορεις να κανεις. Το προβλημα ειναι πως πολλοι την εφαρμωζουν λαθος, με αποτελεσμα να εχουν τραυματισμους. Για αυτο θελει τεραστια προσοχη για να την εκτελεις σωστα και σαφως πρωτα απο ολα πρεπει να μαθεις τον σωστο τροπο!

Παράθεση

νικος ρεθυμνο (Νίκος)

Διακεκριμένο μέλος

O νικος ρεθυμνο έγραψε στις 12:35, 19-10-12:

Αρχική Δημοσίευση από Dark_kronos
Δεν πολυ-καταλαβα τι ενοουσες. Τα deadlifts ειναι να να γυμναζουν τους ραχιαιους και οχι τα ποδια, οποτε αν κανει deadlifts λογικο ειναι.
Τα squot ειναι μια απο της καλητερες ασκησεις που μπορεις να κανεις. Το προβλημα ειναι πως πολλοι την εφαρμωζουν λαθος, με αποτελεσμα να εχουν τραυματισμους. Για αυτο θελει τεραστια προσοχη για να την εκτελεις σωστα και σαφως πρωτα απο ολα πρεπει να μαθεις τον σωστο τροπο!
Κανω καθισματα,απλα τα χερια που κρατουν την μπαρα,ειναι πληρως τεντωμενα κατω.Απο την αλλη ομως,αυτη η παραλλαγη των καθισματων δεν μοιαζει με τις αρσεις θανατου;

Παράθεση

Άγγελος

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Άγγελος
Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 32 ετών , επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 9,901 μηνύματα.

O Άγγελος έγραψε στις 13:04, 19-10-12:

Τελος,προτεινετε ασκησεις που θεωρειτε καλες για τος ωμους
υπαρχει και αλλη ασκηση

Παράθεση

νικος ρεθυμνο (Νίκος)

Διακεκριμένο μέλος

O νικος ρεθυμνο έγραψε στις 21:50, 19-10-12:

Για ανοιγμα των ωμων εχουμε καμια ασκηση;

Παράθεση

νικος ρεθυμνο (Νίκος)

Διακεκριμένο μέλος

O νικος ρεθυμνο έγραψε στις 12:16, 25-10-12:

Υπαρχει καποιος τροπος να αυξησω τον αριθμο των καμψεων;(και μη μου πειτε να ασχολουμαι πιο συχνα,χαιρω πολυ).Καποιο τρικ στην εκτελεση τους,που θα μου δωσει μεγαλυτερη αντοχη;

Παράθεση

Dark_kronos (Rognan)

Αποκλεισμένος χρήστης

Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 25 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 6,878 μηνύματα.

O Dark_kronos Όλα είναι ψεύτικα έγραψε στις 17:17, 25-10-12:

ΤΟ να πιεσεις τον ευατο σου. Αν πχ κανεις 10 επι εναν μηνα, συνιθεις και σου φαινετε ξεκουραστο, δεν μπορεις ομως να κανεις περισσοτερες. Οποτε απο τις 10, παρτο στις 12, πιεσε τον ευατο σου να κρατιθεις, μολις νιωσεις οτι το συνιθιζεις πας στις 14 κοκ

Παράθεση

νικος ρεθυμνο (Νίκος)

Διακεκριμένο μέλος

O νικος ρεθυμνο έγραψε στις 17:36, 25-10-12:

Μαλιστα.για να δούμε.Για πες μου ομως και ποιους συγκεκριμενους μυες γυμναζει το μονοζυγο.Βασικα φαινεται τι γυμναζει,απλα θελω συγκεκριμενη και οχι γενικολογη απαντηση.

Παράθεση

Dark_kronos (Rognan)

Αποκλεισμένος χρήστης

O Dark_kronos Όλα είναι ψεύτικα έγραψε στις 17:40, 25-10-12:

Για τετιες αποριες ριξε μια ματια εδω, σου εχει ασκησεις ανα μυικη ομαδα, και σου αναφερει πρωτευωντες και δευτερυωντες μυες για καθε ασκηση

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

νικος ρεθυμνο (Νίκος)

Διακεκριμένο μέλος

O νικος ρεθυμνο έγραψε στις 20:51, 25-10-12:

Φοβερο σαιτ,ευχαριστω!

Παράθεση

tasos33

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη tasos33
Ο tasos33 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 10 μηνύματα.

O tasos33 έγραψε στις 11:49, 26-10-12:

για διατροφή: υπάρχει καμία διαφορά στα βιολογικά προιόντα σε σχέση με τα συμβατικά? Αξίζει να τα εντάξω?

Παράθεση

Gilda

Τιμώμενο Μέλος

H Gilda Ας διάβαζες να πέρναγες.. έγραψε στις 11:56, 26-10-12:

Φυσικά και υπάρχει.
Είναι προιόντα που έχουν δημιουργηθεί χωρίς τη χρήση φυτοφαρμάκων, τα οποία επιβαρύνουν την υγεία μας, όταν καταναλώνουμε τα συμβατικά.
Το πρόβλημα έιναι ότι τα βιολογικα είναι πολύ ακριβά.
(Εγώ φυτεύω τα δικά μου λαχανικά και τρώμε, και έτσι δεν κοστίζει τίποτα).

Θα σε συμβούλευα να τρως βιολογικά τα πολύ επιβαρυμένα (καλαμπόκι, σόγια) και αν δεν μπορείς να φυτέψεις δικά σου, να πλένεις πάρα πολύ καλά τα συμβατικά.

Παράθεση

Άγγελος

Επιφανές Μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 32 ετών , επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 9,901 μηνύματα.

O Άγγελος έγραψε στις 13:00, 26-10-12:

το καλαμποκι ειναι πολυ επιβαρυμενο?
το τρωω πολυ κατεψυγμενο

Παράθεση

Gilda

Τιμώμενο Μέλος

H Gilda Ας διάβαζες να πέρναγες.. έγραψε στις 13:25, 26-10-12:

Αρχική Δημοσίευση από Άγγελος
το καλαμποκι ειναι πολυ επιβαρυμενο?
το τρωω πολυ κατεψυγμενο
Είναι στις πρώτες θέσεις των μεταλλαγμένων, μαζί με τη σόγια.

Παράθεση

Άγγελος

Επιφανές Μέλος

O Άγγελος έγραψε στις 13:52, 26-10-12:

αλλο το μεταλλαγμενο αλλο τα φαρμακα..

Παράθεση

Gilda

Τιμώμενο Μέλος

H Gilda Ας διάβαζες να πέρναγες.. έγραψε στις 13:56, 26-10-12:

Υποτίθεται πως τα βιολογικά είναι απαλλαγμένα και απο μεταλλάξεις και από φάρμακα. Από τα πάντα.

Παράθεση

Gilda

Τιμώμενο Μέλος

H Gilda Ας διάβαζες να πέρναγες.. έγραψε στις 14:16, 26-10-12:

Άγγελε αυτό είναι ένα άρθρο που βρήκα ψάχνοντας στο google. Η αλήθεια είναι πως είναι γεμάτο τέτοια άρθρα.
Στο παραθέτω απλά για να πάρεις μια ιδέα και να ψωνίσεις βιολογικό καλαμπόκι.

Έρευνα σοκ για το μεταλλαγμένο καλαμπόκι

Σύμφωνα με έρευνα που διήρκεσε μεγάλο χρονικό διάστημα στο γαλλικό πανεπιστήμιο της Καν, το γενετικά τροποιημένο καλαμπόκι κρίθηκε καρκινογόνο, προκαλώντας μέχρι και πρόωρο θάνατο σε πειραματόζωα.

Η έρευνα διεξήχθη για δύο χρόνια στο πανεπιστήμιο της Καν σε διακόσιους αρουραίους με πλήρη μυστικότητα ώστε να μην υπάρξουν παρεμβάσεις από τους λομπίστες της Μονσάντο, αμερικάνικης εταιρείας που εδώ και χρόνια εμπορεύεται διεθνώς γενετικά τροποποιημένο καλαμπόκι.

Για πρώτη φορά, ένας γενετικά μεταλλαγμένος καρπός, το καλαμπόκι και ένα ευρέως γνωστό φυτοφάρμακο το Round up αξιολογήθηκαν ολοκληρωμένα για τις επιπτώσεις στην υγεία, σε πολύ μεγαλύτερη διάρκεια χρόνου από τους τρείς μήνες που έχουν έως τα τώρα κάνει κυβερνήσεις και βιομηχανίες. Τα αποτελέσματα είναι άκρως ανησυχητικά αφού τα πειραματόζωα υπέστησαν πολλαπλούς όγκους και πρόωρο θάνατο, ηπατικές και νεφρικές παθήσεις, τα δε θηλυκά όγκους του μαστού.
Άυξηση των ποσοστών θνησιμότητας στα πειραματόζωα

Ο Γάλλος πρωθυπουργός, θορυβημένος, αναγνώρισε τη σοβαρότητα του θέματος και σε ευρωπαϊκό επίπεδο

Οι επιστήμονες είχαν χωρίσει τα πειραματόζωά τους σε τρεις ομάδες. Η πρώτη ετρέφετο με το γενετικά μεταλλαγμένο καλαμπόκι της Μονσάντο, η δεύτερη με το ίδιο καλαμπόκι ποτισμένο με το Round up και η τρίτη με απλό καλαμπόκι ποτισμένο με το ίδιο φυτοφάρμακο.

«Τα αποτελέσματα έδειξαν ότι από την κατανάλωση καθενός από τα δύο αυτά προϊόντα προκαλεί μια πιό γρήγορα και επιθετικά στον θάνατο», δήλωσε ο καθηγητής Gilles Eric Seralini. Πρόσθεσε, ότι η έρευνα έγινε συγχρόνως και για τα δύο προϊόντα γιατί η Μονσαντο που εμπορεύεται επίσης το Round up έχει μεταλλάξει έτσι τα γεωργικά της προϊόντα ώστε να είναι ανθεκτικά στο φυτοφάρμακο. Στη Γαλλία, όπου απαγορεύονται τα μεταλλαγμένα προϊόντα, παρά τις έντονες πιέσεις των υποστηρικτών τους, η έρευνα έχει προκαλέσει σοκ. Ο δε πρωθυπουργός της χώρας Ζαν Μαρκ Ερό αναγνώρισε τη σοβαρότητα του θέματος, σε ευρωπαϊκό μάλιστα επίπεδο.

http://www.skai.gr/news/environment/...meno-kalaboki/

Παράθεση

νικος ρεθυμνο (Νίκος)

Διακεκριμένο μέλος

O νικος ρεθυμνο έγραψε στις 17:04, 08-11-12:

Θελω μια γνωμη:Αμα κανω μονοζυγο,ειμαι καλυμενος και για τους δικεφαλους;Ή χρειαζονται ξεχωριστη εκγυμναση;

Παράθεση

Rempeskes

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη Rempeskes
Ο Rempeskes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Hair stylist . Έχει γράψει 5,635 μηνύματα.

O Rempeskes έγραψε στις 17:36, 08-11-12:

Θελω μια γνωμη:Αμα κανω μονοζυγο,ειμαι καλυμενος και για τους δικεφαλους;Ή χρειαζονται ξεχωριστη εκγυμναση;

όχι, θελει ξεχωριστή εκγύμανση, συνήθως βραδυ στο σπίτι μόνος σου,
μπροστά απο το πισι.

Παράθεση

νικος ρεθυμνο (Νίκος)

Διακεκριμένο μέλος

O νικος ρεθυμνο έγραψε στις 20:11, 08-11-12:

Αρχική Δημοσίευση από Rempeskes
όχι, θελει ξεχωριστή εκγύμανση, συνήθως βραδυ στο σπίτι μόνος σου,
μπροστά απο το πισι.
προστυχο μυαλο
Αμα νιωθεις φουσκωμενα τα δικεφαλα σου ετσι,ε,ενα βραδυ,μπροστα στο πισι,θα σηκωσω κανα βαρακι
στην εφερα

Παράθεση

νικος ρεθυμνο (Νίκος)

Διακεκριμένο μέλος

O νικος ρεθυμνο έγραψε στις 18:33, 11-12-12:

Ρε παιδια,τι μπορει να αντικαταστησει το διζυγο;Πχ δυο καρεκλες;Πειτε καμια ιδεα!

Παράθεση

Σπυρακος (^^)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Σπυρακος (^^)
Ο Σπυρακος (^^) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 21 ετών , επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Κέρκυρα (Κέρκυρα). Έχει γράψει 2,566 μηνύματα.

O Σπυρακος (^^) έγραψε στις 22:11, 18-12-12:

Καλησπέρα σε όλη την παρέα!! Λοιπόν σε κάνα μήνα γίνομαι 17,περίπου 1.72, 75 κιλά!!Θέλω να χάσω λίγο λίπος η αλήθεια είναι πρέπει και λίγο που έχω στο στήθος δεν κάνει και μπαμ,αλλά θεωρώ ότι το βασικότερο είναι η ΓΥΜΝΑΣΤΙΚΗ.Έχω κάνει ελάχιστες φορές γυμναστική μέχρι τώρα και λίγο διάδρομο και κοιλιακούς.Έχω να γυμναστώ 3 χρόνια αλλά ούτως ή άλλως δεν είμαι καθόλου γυμνασμένος αλλά αγύμναστος.Θα πάω σε γυμναστήριο απλά πριν πάω θέλω συμβουλές για κάποια βασικά και εκτιμήσεις.Αρχικά πιστεύω πρέπει να κάνω διάδρομο για να κάψω κιόλας λίγο λίπος και να φανούν τα αποτελέσματα.Εκτός από αυτό θέλω να είμαι γυμνασμένος σε κάποια σημεία που οι περισσότεροι άντρες θέλουν.Σκέφτομαι πως θέλω να ανοίξει η πλάτη μου γιατί είμαι στενός,να κάνω κοιλιακούς και γενικά να είμαι γραμμωμένος.Δεν έχω αυταπάτες θέλει χρόνο αλλά θέλω να μάθω πόσο καιρό χρειάζεται για να κάνω ικανοποιητικούς κοιλιακούς,ωραία πλάτη και να σφίξω λίγο σε κάποια μέρη του σώματος.Κυρίως θέλω να μάθω με ποιες ασκήσεις και σε ποια όργανα γίνεται αυτό(ξέρω πως σε συνδυασμό με σωστή διατροφή γίνεται) και ξέρω πως για τον καθένα είναι διαφορετικός ο χρόνος που χρειάζεται σίγουρα! Απλά για έναν αγύμναστο γενικά τι διατροφή χρειάζεται; Πόσος καιρός και με ποια όργανα μπορεί να ξεφορτωθεί το λίπος του,να κάνει πλάτες,κοιλιακούς και ένα ωραίο σώμα.Όχι σαν αυτά στα περιοδικά βέβαια ούτε τέλειο σώμα.Εαν επίσης αρχίσω να βλέπω αποτελέσματα πόσος καιρός χρειάζεται για να έχω πραγματικά γυμνασμένο σώμα.Τέλος ξέρετε καμία άσκηση για να φύγει και το λίπος στο στήθος;

Παράθεση

venividivici43946

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη venividivici43946
Ο venividivici43946 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 3,210 μηνύματα.

O venividivici43946 έγραψε στις 22:23, 18-12-12:

Λοιπόν.
Κατ' εμέ το γυμναστήριο είναι χάσιμο χρόνου. Το γυμναστήριο, κατά τη γνώμη μου είναι για συντήρηση και για εκγύμναση δύσκολων μυϊκών ομάδων, κάτι που δεν σε ενδιαφέρει στην παρούσα φάση. Ειδικά εσύ που είσαι αγύμναστος, θα το βαρεθείς γρήγορα. Η καλύτερη άσκηση είναι η κολύμβηση. Αν υπάρχει κολυμβητήριο, γράψου για το χειμώνα, θα μάθεις τεχνικές κλπ. Το καλοκαίρι συνεχίζεις στη θάλασσα. Βέβαια υπάρχουν κι άλλα αθλήματα, αν σου αρέσει κάποιο, ασχολήσου με αυτό.
Σημαντική είναι η διατροφή. Να τρως σε λογικές ώρες, μικρά γεύματα και συχνά και εξορίζεις γλυκά, αναψυκτικά, ψωμιά κλπ. Η στέρηση δε θα φέρει αποτελέσματα. Οπότε μικροπαρασπονδίες είναι άνευ σημασίας.
Αποτελέσματα θα δεις περίπου στο εξάμηνο, αν και εξαρτάται από τον οργανισμό.

Παράθεση

Σπυρακος (^^)

Επιφανές Μέλος

Ο Σπυρακος (^^) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 21 ετών , επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Κέρκυρα (Κέρκυρα). Έχει γράψει 2,566 μηνύματα.

O Σπυρακος (^^) έγραψε στις 22:27, 18-12-12:

Μάλιστα ευχαριστώ για την άποψή σου! Εαν όμως ΘΕΛΩ να γυμναστώ με αυτον τον τρόπο επειδή από ότι βλέπω είσαι σχετικός έχεις να μου προτείνεις ασκήσεις σε συνδυασμό με τρέξιμο πχ ή πραγματικά αν θέλω γυμναστήριο να μου πεις κατά την γνώμη σου αν είναι κατάλληλο για μένα αν πραγματικά το θέλω; Είναι εφικτό να γυμναστώ καλά εκεί αν έχω όρεξη;

Παράθεση

hack3r

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη hack3r
Ο hack3r αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 27 ετών , επαγγέλεται Μηχανικός λογισμικού και μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 2,920 μηνύματα.

O hack3r έγραψε στις 22:30, 18-12-12:

Το να είσαι γυμνασμένος είναι περισσότερο θέμα γνώσεων και όχι τόσο άσκησης όσο νομίζεις. Το πρώτο βήμα είναι να μάθεις τι πρέπει να κάνεις, διότι αν δε ξέρεις κάνε και 1000 push ups κάθε μέρα αποτέλεσμα δε θα δεις.

Μπες σε αυτό το site και ενημερώσου http://scoobysworkshop.com/

Αρχική Δημοσίευση από Σπυρακος (^^)
Τέλος ξέρετε καμία άσκηση για να φύγει και το λίπος στο στήθος;
Δε μπορείς να ελέγξεις που θα κάψεις λίπος, αυτό είναι στο DNA σου. Εσύ το μόνο που μπορείς να κάνεις είναι να μειώσεις το συνολικό λίπος σου, και να αυξήσεις τη μυική μάζα του στήθους σου.

Παράθεση

Σπυρακος (^^)

Επιφανές Μέλος

O Σπυρακος (^^) έγραψε στις 22:40, 18-12-12:

Αρχική Δημοσίευση από Ξεχασμένος
Το να είσαι γυμνασμένος είναι περισσότερο θέμα γνώσεων και όχι τόσο άσκησης όσο νομίζεις. Το πρώτο βήμα είναι να μάθεις τι πρέπει να κάνεις, διότι αν δε ξέρεις κάνε και 1000 push ups κάθε μέρα αποτέλεσμα δε θα δεις.

Μπες σε αυτό το site και ενημερώσου http://scoobysworkshop.com/
Κι ομως για αυτο εκανα το thread για να μαθω τι πρεπει να κανω!!! Ευχαριστω φιλος!

Παράθεση

Mercury (Doctor)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Mercury
Ο Doctor αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 30 ετών , επαγγέλεται Μαέστρος και μας γράφει απο Ισλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 9,504 μηνύματα.

O Mercury Madman with a blue box... έγραψε στις 22:44, 18-12-12:

Καταρχάς η πλάτη δεν ανοίγει.Έλεος πιά με αυτή την μπαρούφα,δεν πρόκειται να "ανοίξει" ο σκελετός σου με τα βάρη.
Απλά θα φουσκώσουν οι μύες της πλάτης.
Για να κάψεις λίπος,πρέπει να κανεις αερόβια άσκηση(τρέξιμο,ποδήλατο,κολύμπι).
Θα πρέπει να τρώς πολύ...αρκετά,ώστε να κερδίζεις σε μύες και να μήν χάνεις κιλά.
Και το γυμναστήριο θέλει υπομονή και επιμονή.Μήν απογοητευτείς άν δεν δείς αποτελέσματα σε 1 εβδομάδα,ούτε να ζηλεύεις τους "μπρατσαραδες" του γυμναστηρίου.

Παράθεση

venividivici43946

Επιφανές Μέλος

Ο venividivici43946 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 3,210 μηνύματα.

O venividivici43946 έγραψε στις 22:54, 18-12-12:

Μάλιστα ευχαριστώ για την άποψή σου! Εαν όμως ΘΕΛΩ να γυμναστώ με αυτον τον τρόπο επειδή από ότι βλέπω είσαι σχετικός έχεις να μου προτείνεις ασκήσεις σε συνδυασμό με τρέξιμο πχ ή πραγματικά αν θέλω γυμναστήριο να μου πεις κατά την γνώμη σου αν είναι κατάλληλο για μένα αν πραγματικά το θέλω; Είναι εφικτό να γυμναστώ καλά εκεί αν έχω όρεξη;
Θα κάνεις δουλειά στο γυμναστήριο. Το μόνο σίγουρο.
Απλά ως τρόπος γυμναστικής, εστιάζεις στις μυϊκές ομάδες, τις μοιράζεις ανά ημέρες, και η προπόνηση καλό είναι να είναι περίπου 1.5 ώρα τη φορά. Εννοείται θα κάνεις και προθέρμανση. Επίσης να προτιμάς το διάδρομο, έναντι του ποδηλάτου, κλάσεις καλύτερο.
Καλές ασκήσεις είναι αυτές του μονόζυγου, στήθους, πλάτης και κοιλιακοί. Αν κάνεις τρέξιμο, τα πόδια δε θέλουν τόση έμφαση. Θα σε κατευθύνει και ο γυμναστής.
Το κακό με το γυμναστήριο είναι ότι συνήθως σου πιάνουν τα όργανα και περιμένεις στην ουρά, λες και είσαι στην εφορία, είναι τίγκα στα ψώνια, οι πλείστοι πάνε για σοσιαλάζινγκ, με αποτέλεσμα να παρλαλάνε με τις ώρες και πλασάρουν αβέρτα σκευάσματα που υπόσχονται θαύματα, όμως είναι επιβλαβή για την υγεία. Τέλος είναι μονότονο και μετά από κάποιο διάστημα το βαριέσαι.
Προσωπικά προκρίνω τον αθλητισμό, ως βέλτιστο τρόπο γυμναστικής.

Υγ. Ανοίγουν η πλάτη και το στήθος. Όχι όμως όπως το εννοείτε. Απλά το σώμα με τη γυμναστική παίρνει καλύτερη στάση και οι μύες είναι πλέον γυμνασμένοι.
Υγ2. Η πλειονότητα των μπρατσαράδων έχει βοηθό τη χημεία. Γι' αυτό υπομονή, μετά το εξάμηνο θα δεις τα αποτελέσματα που θες. Όμως διαφορά θα δεις στο μήνα. Υπ' όψιν, τις πρώτες μέρες θα είσαι πιασμένος.

Παράθεση

Σπυρακος (^^)

Επιφανές Μέλος

O Σπυρακος (^^) έγραψε στις 23:08, 18-12-12:

Αρχική Δημοσίευση από venividivici43946
Θα κάνεις δουλειά στο γυμναστήριο. Το μόνο σίγουρο.
Απλά ως τρόπος γυμναστικής, εστιάζεις στις μυϊκές ομάδες, τις μοιράζεις ανά ημέρες, και η προπόνηση καλό είναι να είναι περίπου 1.5 ώρα τη φορά. Εννοείται θα κάνεις και προθέρμανση. Επίσης να προτιμάς το διάδρομο, έναντι του ποδηλάτου, κλάσεις καλύτερο.
Καλές ασκήσεις είναι αυτές του μονόζυγου, στήθους, πλάτης και κοιλιακοί. Αν κάνεις τρέξιμο, τα πόδια δε θέλουν τόση έμφαση. Θα σε κατευθύνει και ο γυμναστής.
Το κακό με το γυμναστήριο είναι ότι συνήθως σου πιάνουν τα όργανα και περιμένεις στην ουρά, λες και είσαι στην εφορία, είναι τίγκα στα ψώνια, οι πλείστοι πάνε για σοσιαλάζινγκ, με αποτέλεσμα να παρλαλάνε με τις ώρες και πλασάρουν αβέρτα σκευάσματα που υπόσχονται θαύματα, όμως είναι επιβλαβή για την υγεία. Τέλος είναι μονότονο και μετά από κάποιο διάστημα το βαριέσαι.
Προσωπικά προκρίνω τον αθλητισμό, ως βέλτιστο τρόπο γυμναστικής.

Υγ. Ανοίγουν η πλάτη και το στήθος. Όχι όμως όπως το εννοείτε. Απλά το σώμα με τη γυμναστική παίρνει καλύτερη στάση και οι μύες είναι πλέον γυμνασμένοι.
Υγ2. Η πλειονότητα των μπρατσαράδων έχει βοηθό τη χημεία. Γι' αυτό υπομονή, μετά το εξάμηνο θα δεις τα αποτελέσματα που θες. Όμως διαφορά θα δεις στο μήνα. Υπ' όψιν, τις πρώτες μέρες θα είσαι πιασμένος.
Φιλε θελω παρα πολυ να το κανω!! Θελω σε 1,2 χρονια να νιωθω καλα με το σωμα μου.Θελω (και θα ακουστει μαλακια αλλα ναι) να με γουσταρουν καποιες γκομενες οχι βεβαια για να τις εχω αλλα για να περπαταω και να μην κοιτανε το εξω ρε φιλε.Εγω σαν ανθρωπος ειμαι σχετικα χαμηλων τονων σε θεματα εμφανισης και τετοια και το βαρεθηκα.Θελω να με θεωρουν και να με θεωρω εναν ανθρωπο με καλη σωματικη κατασταση!! Εαν κανω διαδρομο για ζεσταμα και ασχοληθω με αυτα τα οργανα και σε 5-6 μηνες εχω αποτελεσμα μετραει για μενα.Και μετα θελω να συνεχισω να κανω ασκησεις με βαρη για να εχω γυμνασμενο και υγιες σωμα.Μου αρεσει αυτο και πιστευω δεν ειναι αργα για να το καταφερω.Εμενα με νοιαζει να κανω 5-6 ασκησεις σωστα,τον διαδρομο μου και καλη διατροφη.Αν με αυτα καταφερω να ειμαι γυμνασμενος και εμφανισιμος οσο αφορα το σωμα τοτε πετυχα τον στοχο μου.Θα ρωτησω και εκει αλλα τι διατροφη συστηνεις για να πετυχουν ολα αυτα; Πρεπει να αποφευγω γλυκα,αναψυχτικα και τετοια αλλα γενικα ποια η αποψη σου; Τι πρεπει να αυξησω και τι να κοψω;

Παράθεση

venividivici43946

Επιφανές Μέλος

O venividivici43946 έγραψε στις 23:24, 18-12-12:

Φιλε θελω παρα πολυ να το κανω!! Θελω σε 1,2 χρονια να νιωθω καλα με το σωμα μου.Θελω (και θα ακουστει μαλακια αλλα ναι) να με γουσταρουν καποιες γκομενες οχι βεβαια για να τις εχω αλλα για να περπαταω και να μην κοιτανε το εξω ρε φιλε.Εγω σαν ανθρωπος ειμαι σχετικα χαμηλων τονων σε θεματα εμφανισης και τετοια και το βαρεθηκα.Θελω να με θεωρουν και να με θεωρω εναν ανθρωπο με καλη σωματικη κατασταση!! Εαν κανω διαδρομο για ζεσταμα και ασχοληθω με αυτα τα οργανα και σε 5-6 μηνες εχω αποτελεσμα μετραει για μενα.Και μετα θελω να συνεχισω να κανω ασκησεις με βαρη για να εχω γυμνασμενο και υγιες σωμα.Μου αρεσει αυτο και πιστευω δεν ειναι αργα για να το καταφερω.Εμενα με νοιαζει να κανω 5-6 ασκησεις σωστα,τον διαδρομο μου και καλη διατροφη.Αν με αυτα καταφερω να ειμαι γυμνασμενος και εμφανισιμος οσο αφορα το σωμα τοτε πετυχα τον στοχο μου.Θα ρωτησω και εκει αλλα τι διατροφη συστηνεις για να πετυχουν ολα αυτα; Πρεπει να αποφευγω γλυκα,αναψυχτικα και τετοια αλλα γενικα ποια η αποψη σου; Τι πρεπει να αυξησω και τι να κοψω;
Χέσε τις γυναίκες. Το κάνεις για τον εαυτό σου και την υγεία σου. Αυτό είναι το καλύτερο κίνητρο για να μην εγκαταλείψεις. Επίσης δεν είναι θέμα μόνο γυμναστικής. Μετράει το ντύσιμο, το στυλ, η συμπεριφορά,είναι πολλά που μπαίνουν στη ζυγαριά.

Σχετικά με τη διατροφή, είμαι της απόψεως ότι η μεσογειακή διατροφή γενικά είναι οκ. Πολλά φρούτα και λαχανικά, άφθονο νερό, γάλα. Κρέας σε λογικές ποσότητες, συνταγές από το εξωτερικό επίσης οκ. Κομμένο το φαγητό από έξω, τα φαγητά να είναι μαγειρεμένα με υγιεινό τρόπο. Επίσης λογικές ποσότητες. Κοινώς αυτά που ακούμε κατά καιρούς στα κανάλια, περιοδικά κτλ. Μπορείς να συμβουλευθείς διατροφολόγο, όμως μία αναζήτηση στο διαδίκτυο θα σε βοηθήσει. Το σίγουρο είναι ότι δε χρειάζεται να λιμοκτονείς, ούτε οι μπαρούφες τύπου: "στις 11:00 μία φέτα ψωμί με μία φέτα σαλάμι γαλοπούλα, στη 13:00 κουάκερ" κλπ. Αν καμμία φορά φας παραπάνω ή από έξω, δε χάλασε ο κόσμος. Αρκεί να μην το επαναλάβεις σε σύντομο διάστημα.

Νομίζω πήρες μία ιδέα. Καλή επιτυχία.

Παράθεση

hack3r

Αποκλεισμένος χρήστης

Ο hack3r αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 27 ετών , επαγγέλεται Μηχανικός λογισμικού και μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 2,920 μηνύματα.

O hack3r έγραψε στις 23:44, 18-12-12:

Αρχική Δημοσίευση από venividivici43946
Χέσε τις γυναίκες. Το κάνεις για τον εαυτό σου και την υγεία σου. Αυτό είναι το καλύτερο κίνητρο για να μην εγκαταλείψεις.
Πίστεψε με οι γυναίκες είναι το μεγαλύτερο κίνητρο, ιδιαίτερα για την ηλικία του.

Παράθεση

Σπυρακος (^^)

Επιφανές Μέλος

O Σπυρακος (^^) έγραψε στις 23:46, 18-12-12:

Σε ευχαριστω πολυ φιλε μου

Παράθεση

Itach1 (Τζουτζουμπρούτζος)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Itach1
Ο Τζουτζουμπρούτζος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Μαέστρος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 2,211 μηνύματα.

O Itach1 THINK LESS, LIVE MORE έγραψε στις 23:49, 18-12-12:

Θα σου έλεγα να μην αρχίσεις καθόλου γυμναστήριο αλλά να ξεκινήσεις κάποιο άθλημα όπως το kickboxing ή να αρχίσεις να τρέχεις σε κάποιο κοντινό γηπεδάκι,να κάνεις κοιλιακούς,κάμψεις,έλξεις και φυσικά να κάνεις καλή διατροφή επειδή όσο και να χτυπιέσαι αν τρως σουβλάκια δεν θα δεις αποτελέσματα.
Επίσης είναι καλό να περάσεις πρώτα την εφηβεία και να ασχοληθείς με το γυμναστήριο επειδή μένεις πίσω στην ανάπτυξη.

-2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

venividivici43946

Επιφανές Μέλος

O venividivici43946 έγραψε στις 23:54, 18-12-12:

Πίστεψε με οι γυναίκες είναι το μεγαλύτερο κίνητρο, ιδιαίτερα για την ηλικία του.
Ίσως. Εξαρτάται από τα θέλω του καθενός.

Παράθεση

hack3r

Αποκλεισμένος χρήστης

O hack3r έγραψε στις 00:00, 19-12-12:

Αρχική Δημοσίευση από ZouGRaF
Επίσης είναι καλό να περάσεις πρώτα την εφηβεία και να ασχοληθείς με το γυμναστήριο επειδή μένεις πίσω στην ανάπτυξη.
Χαχα να τη και η γνωστή χαζομάρα και έλεγα πότε θα το πει κάποιος. Οι μόνες ασκήσεις που μπορούν να επηρεάσουν την ανάπτυξη ενός εφήβου είναι αυτές που συμπιέζουν τη σπονδυλική στήλη όπως π.χ το βαθύ κάθισμα και αυτό όταν γίνετε με αρκετά μεγάλο βάρος.

Παράθεση

Επιφανές Μέλος

Ο Τζουτζουμπρούτζος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Μαέστρος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 2,211 μηνύματα.

O Itach1 THINK LESS, LIVE MORE έγραψε στις 00:18, 19-12-12:

Χαχα να τη και η γνωστή χαζομάρα και έλεγα πότε θα το πει κάποιος. Οι μόνες ασκήσεις που μπορούν να επηρεάσουν την ανάπτυξη ενός εφήβου είναι αυτές που συμπιέζουν τη σπονδυλική στήλη όπως π.χ το βαθύ κάθισμα και αυτό όταν γίνετε με αρκετά μεγάλο βάρος.
Δεν τα ξέρεις καλά τα πράγματα μάλλον ή θεωρείς ότι στο γυμναστήριο κάποιος ασχολείται με τα βαράκια,διάδρομο και ασκήσεις κοιλιακών/ραχιαίων.

-1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

hack3r

Αποκλεισμένος χρήστης

O hack3r έγραψε στις 00:28, 19-12-12:

Αρχική Δημοσίευση από ZouGRaF
Δεν τα ξέρεις καλά τα πράγματα μάλλον ή θεωρείς ότι στο γυμναστήριο κάποιος ασχολείται με τα βαράκια,διάδρομο και ασκήσεις κοιλιακών/ραχιαίων.
Για εξήγησε μου λοιπόν τι κάνεις στο γυμναστήριο αν όχι βάρη? Η γυμναστική δεν επηρεάζει την ανάπτυξη ενός νέου. Οι ασκήσεις με βάρη όταν γίνονται σωστά δεν σταματούν την ανάπτυξη σου ίσα ίσα την επιταχύνουν. Αυτό που πρέπει να προσέξει ένας έφηβος όταν κάνει βάρη είναι τη διατροφή του. Αν παίρνει αρκετές θερμίδες ώστε να καλύπτει και τις ανάγκες του σε ανάπτυξη αλλά και τις μυικές του ανάγκες που είναι το πρόβλημα να μην ψηλώσει πχ?

Παράθεση

Επιφανές Μέλος

O Itach1 THINK LESS, LIVE MORE έγραψε στις 00:51, 19-12-12:

Για εξήγησε μου λοιπόν τι κάνεις στο γυμναστήριο αν όχι βάρη? Η γυμναστική δεν επηρεάζει την ανάπτυξη ενός νέου. Οι ασκήσεις με βάρη όταν γίνονται σωστά δεν σταματούν την ανάπτυξη σου ίσα ίσα την επιταχύνουν. Αυτό που πρέπει να προσέξει ένας έφηβος όταν κάνει βάρη είναι τη διατροφή του. Αν παίρνει αρκετές θερμίδες ώστε να καλύπτει και τις ανάγκες του σε ανάπτυξη αλλά και τις μυικές του ανάγκες που είναι το πρόβλημα να μην ψηλώσει πχ?
Εκεί που είπα βαράκια γράψε λάθος εννοούσα την κλασική άσκηση για του δικέφαλους.
Αν δεν είσαι γυμναστής ρώτα αν θες κάποιον σχετικό ποιες ασκήσεις και όργανα επηρεάζουν έστω και λίγο τον ρυθμό της ανάπτυξης και μετά ξαναγράψε ότι λέω μπαρούφες.

Παράθεση

epote

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη epote
Ο epote αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 2,414 μηνύματα.

O epote ) έγραψε στις 08:34, 19-12-12:

οχι, κανεις λαθος.

Υπαρχουν μονο τρεις λογοι να σταματησει η αναπτυξη ενος ανθρωπου, ο πρωτος ειναι πολυ σοβαρες διατροφικες ελειψεις (μιλαμε για φαση σομαλια), ο δευτερος ειναι να καταστραφει το επιφυσιο των οστων και ο τριτος ειναι ορμονικος.

Στη σομαλια δεν ειμαστε, ορμονες δεν παιρνει και αν παρει παλι δυσκολα θα κοψει την αναπτυξη του και το να καταστραφει το επιφυσιο των ωστων ειναι πολυ πιο ευκολο παιζοντας κικ μποξ παρα κανοντας καθισμα.

Οι αρσηβαριστες δεν ειναι κοντοι λογο της αρσης βαρων, ειναι αρσηβαριστες ΕΠΕΙΔΗ ειναι κοντοι.

Οι μπασκετμπολιστες δεν ειναι ψηλοι λογο του μπασκετ, απλα αν δεν εισαι ψηλος δεν γινεσαι μπασκετμπολιστας.

Αν δεν είσαι γυμναστής ρώτα αν θες κάποιον σχετικό ποιες ασκήσεις και όργανα επηρεάζουν έστω και λίγο τον ρυθμό της ανάπτυξης και μετά ξαναγράψε ότι λέω μπαρούφες.
ειμαι γυμναστης (οχι οτι λεει κατι, το ΤΕΦΑΑ ειναι μια αθλια σχολη) στο λεω και εμπειρικα επειδη το εχω δει και θεωρητικα (επειδη ειναι φυσιολογια τριτης λυκειου) τα βαρη ΟΠΟΙΑΔΗΠΟΤΕ ΒΑΡΗ αν δεν οδηγησουν σε ΚΑΤΑΓΜΑΤΑ στους γοφους δεν επιρεαζουν την αναπτυξη.

Και ειναι πιο ευκολο να σπασεις το γοφο σου σε ΟΠΟΙΟΔΗΠΟΤΕ αθλημα η στο ποδηλατο παρα στα βαρη.

4 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Βρείτε παρόμοια

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους