Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 78,803 εγγεγραμμένα μέλη και 3,054,555 μηνύματα σε 93,221 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα 779 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο e-steki.

Εγγραφή Βοήθεια

Γυμναστική, χορός και σωστή διατροφή

Dimitris_SM

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη Dimitris_SM
Ο Dimitris_SM αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 23 ετών . Έχει γράψει 206 μηνύματα.

O Dimitris_SM έγραψε στις 04:49, 17-08-13:

Αρχική Δημοσίευση από Giannoutas
Αν και οι πορτες του σπιτιου ειναι παλιες, σκεφτομαινα αγορασω μονοζυγο να το βαλω γιατι δεν εχω σκοπο να πηγαινω γυμναστηριο. Υπαρχει κατι που να πρεπει να προσεξω ωστε να παρω καποιο σταθερο μονοζυγο? Γιατι η πορτα ειναι παλια και υπαρχει κινδυνος.
Εξαρταται τι θα παρεις.Αν παρεις το απλο που δεν πιανει πανω στην κασα της πορτας εισαι κομπλε.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 3 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Giannoutas

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη Giannoutas
Ο Giannoutas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 1,182 μηνύματα.

O Giannoutas Μη μου τους όρχεις τάραττε !!! έγραψε στις 12:11, 17-08-13:

Αρχική Δημοσίευση από Dimitris_SM
Εξαρταται τι θα παρεις.Αν παρεις το απλο που δεν πιανει πανω στην κασα της πορτας εισαι κομπλε.
Και που πιανει το συγκεκριμενο που λες?

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 3 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Akis_Megara (possit felix esse)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη Akis_Megara
Ο possit felix esse αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 1,312 μηνύματα.

O Akis_Megara Vanitas vanitatum, omnia vanitas έγραψε στις 12:22, 17-08-13:

Και που πιανει το συγκεκριμενο που λες?
Λέει αυτό που πιάνει εσωτερικά της κάσας δεξιά. κι αριστερά “βεντουζάροντας“.

Παράθεση

Giannoutas

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη Giannoutas
Ο Giannoutas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 1,182 μηνύματα.

O Giannoutas Μη μου τους όρχεις τάραττε !!! έγραψε στις 12:26, 17-08-13:

Αρχική Δημοσίευση από Akis_Megara
Λέει αυτό που πιάνει εσωτερικά της κάσας δεξιά. κι αριστερά “βεντουζάροντας“.
Μα αυτο δεν πιανει πανω στην κασα? Εμεις να μην πιανει δεν θελουμε?

Παράθεση

Akis_Megara (possit felix esse)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη Akis_Megara
Ο possit felix esse αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 1,312 μηνύματα.

O Akis_Megara Vanitas vanitatum, omnia vanitas έγραψε στις 12:30, 17-08-13:

Μα αυτο δεν πιανει πανω στην κασα? Εμεις να μην πιανει δεν θελουμε?

Ε τότε αν δεν θες να πιάνει έτσι πάρε εκείνο που πιάνει από πάνω από την κάσα, αν και έχω ακούσει οτι δεν είναι πολύ αξιόπιστο.

Παράθεση

Itach1 (Τζουτζουμπρούτζος)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Itach1
Ο Τζουτζουμπρούτζος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Μαέστρος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 2,211 μηνύματα.

O Itach1 THINK LESS, LIVE MORE έγραψε στις 12:33, 17-08-13:

Αρχική Δημοσίευση από Dimitris_SM
Το μακρυνάρι εννοείς; Αυτό δεν δημιουργεί όμως βαθουλώματα στην πόρτα; (υπάρχει περίπτωση να πέσεις
Το άλλο το σύνθετο που μπορείς να το χρησιμοποιήσεις και για κοιλιακούς/push ups χαλάει την κάσα της πόρτας και αν είναι παλιά υπάρχει σοβαρός κίνδυνος να σε φωνάζουν οι γονείς σου.

Παράθεση

νικος ρεθυμνο (Νίκος)

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη νικος ρεθυμνο
Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 23 ετών , επαγγέλεται Δάσκαλος/α και μας γράφει απο Ρέθυμνο (Ρέθυμνο). Έχει γράψει 1,881 μηνύματα.

O νικος ρεθυμνο έγραψε στις 09:57, 26-09-13:

Οι αρσεις θανατου πιανουν ολο το σωμα ή ειναι μονο για μεση-ποδια;

Παράθεση

Tasos09

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη Tasos09
Ο Tasos09 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 151 μηνύματα.

O Tasos09 έγραψε στις 10:40, 26-09-13:

Πιάνουν περισσότερες μυικές ομάδες από οποιαδήποτε άλλη άσκηση.

Παράθεση

taketrance (taketrance)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη taketrance
Ο taketrance αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 27 ετών και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 260 μηνύματα.

O taketrance έγραψε στις 11:45, 26-09-13:

Αρχική Δημοσίευση από νικος ρεθυμνο
Οι αρσεις θανατου πιανουν ολο το σωμα ή ειναι μονο για μεση-ποδια;
ειναι πολυ αρθρικη ασκηση και πιανει πολλες ομαδες του σωματος , αλλα ουσιαστικα ειναι για την ενδυναμωση ποδιων / κατω πλατης .

Παράθεση

νικος ρεθυμνο (Νίκος)

Διακεκριμένο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 23 ετών , επαγγέλεται Δάσκαλος/α και μας γράφει απο Ρέθυμνο (Ρέθυμνο). Έχει γράψει 1,881 μηνύματα.

O νικος ρεθυμνο έγραψε στις 12:22, 26-09-13:

Αρχική Δημοσίευση από Tasos09

Ωραια εικονα ,αλλα για να εισαι απολυτως σωστος βαλε την αντιστοιχη για το πισω μερος του σωματος

Taketrance, αλλοι τη θεωρουν ως ασκηση πλατης,αλλοι λενε οτι πιανει τα ποδια πιο πολυ...
η συνισταμενη των 2 αποψεων ειναι οτι βγαινει μπολικος ιδρωτας

Παράθεση

Tasos09

Δραστήριο Μέλος

O Tasos09 έγραψε στις 17:05, 26-09-13:

Παράλειψή μου. Ορίστε και η πίσω μεριά:

Και φυσικά πολλή καλή προθέρμανση και τέλεια φόρμα πριν την εκτέλεση της άσκησης. Αυτό προφανώς ισχύει για κάθε άσκηση, αλλά πολύ περισσότερο για τη συγκεκριμένη.

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

νικος ρεθυμνο (Νίκος)

Διακεκριμένο μέλος

O νικος ρεθυμνο έγραψε στις 18:20, 26-09-13:

Ετσι ειναι. Μετα απο ασκησεις ποδιων και πολλες υπερεκτασεις ραχιαιων την κανω.

Παράθεση

Darkness

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη Darkness
H Darkness αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών . Έχει γράψει 1,367 μηνύματα.

H Darkness Για έγραψε στις 20:44, 26-09-13:

Θα το σκεφτόμουν άνετα (αν μπορούσα να το κάνω) με τόσο έλεγχο που σου προσφέρει στο σώμα σου.
Αν και οι πορτες του σπιτιου ειναι παλιες, σκεφτομαινα αγορασω μονοζυγο να το βαλω γιατι δεν εχω σκοπο να πηγαινω γυμναστηριο. Υπαρχει κατι που να πρεπει να προσεξω ωστε να παρω καποιο σταθερο μονοζυγο? Γιατι η πορτα ειναι παλια και υπαρχει κινδυνος.
Είναι μια από τις αγορές μου μέσα στον Οκτώβρη αυτό. Εύχομαι.
Αρχική Δημοσίευση από Itach1
Το μακρυνάρι εννοείς; Αυτό δεν δημιουργεί όμως βαθουλώματα στην πόρτα; (υπάρχει περίπτωση να πέσεις
Το άλλο το σύνθετο που μπορείς να το χρησιμοποιήσεις και για κοιλιακούς/push ups χαλάει την κάσα της πόρτας και αν είναι παλιά υπάρχει σοβαρός κίνδυνος να σε φωνάζουν οι γονείς σου.
Πόσο κακό να κάνει πια; Σε νοικιασμένο σπίτι λέτε να μας σφάξουν μόλις το δουν; Και ο πριν από μας είχε (έχουν μείνει τα σημάδια του στην πόρτα) μα σε πόρτα που δεν μου πάει. (άχρηστος, δεν μπορούσε να μας το αφήσει)

Αρχική Δημοσίευση από Tasos09

Θάνατος. Τι είναι τούτο; (όχι δεν θέλω ανάλυση, εντάξει)

Και όσον αφορά το τρέξιμο εγώ προτείνω ή μεταξύ 7-9 το πρωί ή μετά τις 6 το απόγευμα (εγώ πηγαίνω μετά τις 8:30 ). Αν και οι αντοχές που έχεις το πρωί δεν συγκρίνονται.

Παράθεση

Theo22

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Theo22
Ο Theo22 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 52 μηνύματα.

O Theo22 έγραψε στις 17:53, 15-04-14:

Γειας σας παιδια κανω γυμναστικη εδω και 2 μηνες μονο δικεφαλο και τρικεφαλο (χερια) ωμους και στηθος και δεν ειδα καμια βελτιωση ουτε λιγο...εχω σωστο προγραμμα και τα βαρακια μου δεν ειναι ελαφρια ειναι 8.5 κιλα και εχω μια μπαρα 20 κιλων..δεν ειπα να ειμαι ο Σβατσενεγκερ
αλλα τουλαχιστον να εχω εστω μια αισθητη διαφορα απο πριν..ειπα να παρω συμπληρωματα πρωτεινης απο το φαρμακειο αλλα το μετανιωσα μετα!!

Παράθεση

Tasos09

Δραστήριο Μέλος

O Tasos09 έγραψε στις 18:52, 15-04-14:

Δεν έχεις καθόλου σωστό πρόγραμμα και τα βαράκια σου είναι ελαφριά. Δικέφαλος, τρικέφαλος, στήθος και ώμοι δεν πιάνουν ούτε τους μισούς μύες του σώματός σου. Που ναι η πλάτη, τα πόδια, οι κοιλιακοί και οι ραχιαίοι; Αν θες να δεις διαφορά πρέπει να γυμνάζεις όλο το σώμα και όχι μόνο τους μύες της παραλίας. Αν θες να δεις σύντομη βελτίωση ψάξε σύνθετες - πολυαρθρικές ασκήσεις. Μία αναζήτηση στο google θα βοηθήσει. Σε συνδυασμό με καλή διατροφή και λίγη αερόβια θα απογειώθεί η απόδοσή σου.
Η γυμναστική είναι κυρίως θέμα γνώσης και έπειτα θέμα προσπάθειας.
Όσο για τα συμπληρώματα πρωτεΐνης δε σου χρειάζονται ακόμα, απλά προσπάθησε να παίρνεις επαρκή πρωτεΐνη από την τροφή σου.

Επίσης υπάρχει αντίστοιχο θέμα κάπου στο φόρουμ, ψάξε πριν δημιουργήσεις νέο.

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

hack3r

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη hack3r
Ο hack3r αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 27 ετών , επαγγέλεται Μηχανικός λογισμικού και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 3,523 μηνύματα.

O hack3r έγραψε στις 19:08, 15-04-14:

Δύο μήνες είναι πολύ λίγος καιρός για να δεις αισθητή βελτίωση. Δεν ξέρω τι ασκήσεις οπότε θα σου δώσω κάποιες συμβουλές. Αν είσαι αρχάριος (που μάλλον είσαι) το παρακάτω πρόγραμμα θα είναι αρκετό για αρχή.

Άσκηση

Κάθε μέρα

-30 λεπτά cardio (τρέξιμο, περπάτημα, ποδήλατο ότι μπορείς). Σκοπός είναι να το κάνεις συνεχόμενα χωρίς διαλείμματα για 30 λεπτά - 60 λεπτά ανάλογα για το αν θες να χάσεις και λίπος ταυτόχρονα

3 Φορές την εβδομάδα

* Push ups (όσα μπορείς μέχρι να μην μπορείς άλλο), πρέπει να τα κάνεις με σωστή φόρα και αργά, κατεβαίνεις για 2.5 sec κατεβαίνεις για 2.5 sec. Αν δεν μπορείς να κάνεις ούτε ένα ξεκίνα με push ups πατώντας τα γόνατά σου.

*Pull ups, βρες μια μπάρα και ξεκίνα, σωστή φόρμα (να βλέπεις την εξωτερική παλάμη των χεριών σου όταν τα κανεις όχι την εσωτερική) και αργά. Κάνεις όσα μπορείς. Αν δεν μπορείς ούτε ένα πάρε μια καρέκλα και υποστήριξε το βάρος σου με το ένα σου πόδι

*Κυλιακούς/Ραγχαίους κάθεσε στο πάτωμα και κάνεις όσους μπορείς πάλι.

Κάνεις τα παραπάνω για 3 με 5 set όσα σου φένονται αρκετά.

Ύπνος

Οι μύες δεν χτίζονται όταν ασκείσαι. Όταν κάνεις ασκήσεις οι μύες σκίζονται-καταστρέφονται. Οι μύες αναδομούνται και μεγαλώνουν όταν κοιμάσαι. Φρόντισε να κοιμάσαι κάθε 8-10 ώρες. Επίσης φτιάξε πρόγραμμα ώστε να κοιμάσαι και να ξυπνάς στανταρ ώρες. Μάθε να ξυπνάς πρωί 6 πχ και να κοιμάσαι νωρίς 10 πχ

Διατροφή Όσο και να κοπανιέσαι στη γυμναστική αν δεν κάνεις σωστή διατροφή δε κάνεις τίποτα. Κάθε μέρα πρέπει να παίρνεις μια ισορροπημένη ποσότητα από πρωτεΐνες,υδατάνθρακες και λιπαρά. Για πρωτεΐνες φάε στήθος κοτόπουλο, ψάρια, και άπαχα κόκκινα κρέατα. Γάλα με δημητριακά για υδατάνθρακες καθώς και σαλάτες λαχανικών. Για λιπαρά ΄φάε ακατέργαστους ξηρούς καρπούς και ωμό ελαιόλαδο. Ψάξε στο ίντερνετ για να βρεις ποσότητες κτλ.

Νερό

Αν δε σου έρχεται να κατουρήσεις κάθε μιάμιση ώρα δεν πίνεις όσο νερό χρειάζεται. Όταν διψάς έχεις ήδη αφυδατωθεί σε μεγάλο βαθμό. Φρόντισε να πίνεις νερό συνεχώς.

Παράθεση

_fairygirl_ (Τηγάνι)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη _fairygirl_
H Τηγάνι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μεταφραστής/Διερμηνέας και μας γράφει απο Αυστραλία. Έχει γράψει 5,440 μηνύματα.

H _fairygirl_ Σουλμέτ της Κατσαρόλας~ 29/3/12 ♥ έγραψε στις 21:55, 15-04-14:

Και να σημειωθεί κάπου εδώ ότι το γεγονός ότι σκοπεύεις στη μυϊκή ενδυνάμωση δε σημαίνει ότι τα υπόλοιπα πάνε περίπατο. Πρώτον γιατί αν κάνεις δουλειά θα΄ναι προχειροδουλειά και δεύτερον απλώς κουράζεις τη μυϊκή ομάδα που υποτίθεται δουλεύεις.
Τουτ'έστειν,ζητάς τη βοήθεια του γυμναστή.

Παράθεση

Theo22

Νεοφερμένος

O Theo22 έγραψε στις 22:09, 15-04-14:

δεν εχω τα λεφτα για να αγορασω εξοπλισμο..πηγα ρωτησα για βαρακια 12 κιλων και εκαναν 40 ευρω...λεφτα δεν εχω για γυμναστηριο...αλλα μου φανηκε παραξενο γτ τοσο καιρο κανω γυμναστικη και δεν εχω διαφορα :/

Παράθεση

hack3r

Επιφανές Μέλος

Ο hack3r αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 27 ετών , επαγγέλεται Μηχανικός λογισμικού και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 3,523 μηνύματα.

O hack3r έγραψε στις 22:32, 15-04-14:

Λεφτά δε χρειάζεται για να γυμναστείς, γνώση και θέληση χρειάζεται. Τα μόνα που θα ξόδευα λεφτά εγώ θα ήταν για μια μπάρα για pull ups και ένα σχοινάκι για όταν βρέχει,κάνει κρύο ή γενικά δεν μπορείς να βγεις έξω για περπάτημα/τρέξιμο.

Παράθεση

unπαικτable

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη unπαικτable
Ο unπαικτable αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 809 μηνύματα.

O unπαικτable έγραψε στις 23:24, 15-04-14:

Τα βαρακια ειναι απλα ενα βοηθημα. Με πολυ απλα πραγματα μπορεις να κανεις γυμναστικη.

Οπως ειπε και ο ξεχασμενος καμψεις και ελξεις(και θα προσθετα και βυθισεις, που θελουν ομως λιγη προσοχη γιατι μπορεις να τραυματιστεις ευκολα).
Απλα εγω θα σου προτεινα να μην το πας μεχρι εξαντλησεως στα σετ. Κανε μια φορα να δεις ποσα μπορεις μεγιστα και μετα κανε σετ που οι επανηληψεις θα ειναι το 60% του μεγιστου. Αμα μπορεις ας πουμε 40 καμψεις, να κανεις σετ των 24-25.
Και επισης για τις ελξεις κατι που εμενα προσωπικα με βοηθησε να ανεβασω τις επαναληψεις ειναι το εξης:
Κανε παλι το ιδιο με τις καμψεις αλλα με φθινουσες επαναληψεις.
Αν μπορεις για παραδειγμα να κανεις 5 επαναληψεις στις ελξεις, κανε ενα σετ των 3, μετα των δυο και μετα της 1. Επανελαβε τον ιδιο κυκλο μεχρι να φτασεις 30-40 επαναληψεις στο συνολο(δηλαδη 3 κυκλοι στην προκειμενη περιπτωση).
Παντως υπαρχουν διαφορες παραλλαγες ελξεων και καμψεων, που επικεντρωνονται σε διαφορετικες μυικες ομαδες.

Τελος μην περιμενεις να αποκτησεις γραμμωση ευκολα. Θελει πολυ καλη διατροφη και χασιμο λιπους, το οποιο το πετυχαινεις με αεροβια γυμναστικη, κοινως τρεξιματακι, μπασκετακι , ποδηλατο κτλ.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη unπαικτable : 15-04-14 στις 23:30.
Παράθεση

Theo22

Νεοφερμένος

O Theo22 έγραψε στις 12:59, 16-04-14:

εγω θελω να παρω λιγο ογκο ..η γραμμωση χρειαζεται πολυ καιρο για να επιτευχθει

Παράθεση

millie_M (thomasina)

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη millie_M
H thomasina αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών , επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 60 μηνύματα.

H millie_M έγραψε στις 14:39, 16-04-14:

Αρχική Δημοσίευση από Theo22
Πιστεύω ότι πρέπει να συνεχίσεις με αυτό το προγραμμα, με ίσως λίγο περισσότερο βάρος , αλλά σε καμία περίπτωση μην αλλάζεις συνέχεια το πρόγραμμά σου γιατί θα εξαντληθείς . Η καλή διατροφή με πρωτεινες είναι ότι καλύτερο για όγκο αλλά το αποτέλεσμα δεν φαίνεται σύντομα και δεν είναι το ίδιο με τα συμπληρώματα.

Παράθεση

Theo22

Νεοφερμένος

O Theo22 έγραψε στις 15:19, 16-04-14:

θα συνεχισω ετσι και βλεπουμε ..ευχαριστω πολυ για τις συμβουλες σας

Παράθεση

hack3r

Επιφανές Μέλος

O hack3r έγραψε στις 15:45, 16-04-14:

Αναλογικά με τον όγκο η γράμμωση γίνεται πολύ πιο εύκολα. Ένα κιλό λίπους το καις άνετα σε μια βδομάδα με αρκετή άσκηση και λιτή διατροφή, ένα κιλό μυών θέλει μήνες για να δημιουργηθεί. Γράμμωση είναι μείωση του % λίπους στο σώμα σου ώστε να τονίζονται περισσότερο οι μύες σου.

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Tasos09

Δραστήριο Μέλος

O Tasos09 έγραψε στις 19:17, 16-04-14:

Αρχική Δημοσίευση από millie_M
αλλά σε καμία περίπτωση μην αλλάζεις συνέχεια το πρόγραμμά σου γιατί θα εξαντληθείς .
Για την ακρίβεια ισχύει ακριβώς το αντίθετο. Μετά από 8-12 εβδομάδες καλό είναι να αλλάζεις το πρόγραμμά σου, είτε ως προς τις ασκήσεις, είτε ως προς την ένταση (περισσότερο βάρος, περισσότερες επαναλήψεις, περισσότερα σετ) ώστε να αποφεύγεται η στασιμότητα.

Άλλωστε η γυμναστική δεν είναι τίποτα άλλο παρά ενεργοποίηση του ομοιοστατικού μηχανισμού του σώματος για καλύτερη προσαρμογή στα ερεθίσματα του περιβάλλοντος (τα βάρη στη συγκεκριμένη περίπτωση). Συνεπώς, σύντομα το σώμα σταματάει να αποκρίνεται σε αυτά τα ερεθίσματα οπότε σταδιακά επέρχεται στασιμότητα.

Η δική μου βασικά αρχή είναι "Κάθε μέρα λίγο παραπάνω".

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

physicscrazy

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη physicscrazy
Ο physicscrazy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 290 μηνύματα.

O physicscrazy έγραψε στις 22:39, 16-04-14:

ας πω και εγω την αποψη μου....

κατ'αρχας οσον αφορα τον ογκο και τη γραμμωση συμφωνω με τον ξεχασμενο ...ειναι πλυ πιο δυσκολο να παρεις 1 κιλο μυς απο το να χασεις 1 κιλο λιπους....παρολα αυτα για να φανει η γραμμωση πρεπει να εχεις ηδη μυς, αλλιως τι να γραμμωσεις?τα κοκκαλα?οσον αφορα τις ασκησεις θα σου προτεινα να πας γυμναστηριο χωρις ομως να ειναι απαραιτητο....αν το ψαξεις θα βρεις πολυ καλες προσφορες....οσον αφορα το συμπληρωμα πρωτεινης δε θα σε βοηθησει....τα συμπληρωματα ειναι καλα οταν δεν μπορεις να συμπληρωσεις τα μακροσυστατικα που χρειαζεσαι απο τη διατροφη σου....δηλαδη καποιος που ειναι 85+κιλα και χρειαζεται 3200+θερμιδες ισως τα χρειαζεται....εσυ ποσα κιλα εισαι?

Παράθεση

epote

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη epote
Ο epote αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 2,414 μηνύματα.

O epote ) έγραψε στις 00:26, 17-04-14:

ειναι πλυ πιο δυσκολο να παρεις 1 κιλο μυς απο το να χασεις 1 κιλο λιπους
ειναι παρα πολυ γενικο αυτο, καποιος με 5% λιπος ειναι σχεδον αδυνατων να χασει 1 κιλο, καποιος με 60% λιπος εινια πανευκολο.

κατ αναλογια ενας αδυνατο θα βαλει ευκολα και γρηγροα 1 κιλο, ενας φουσκοτος οχι.

Παράθεση

νικος ρεθυμνο (Νίκος)

Διακεκριμένο μέλος

O νικος ρεθυμνο έγραψε στις 23:05, 17-04-14:

Παιδια καμια ασκηση με το βαρος του σωματος για πλατη περα απ τις ελξεις ξερουμε;

Παράθεση

unπαικτable

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη unπαικτable
Ο unπαικτable αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 809 μηνύματα.

O unπαικτable έγραψε στις 23:27, 17-04-14:

Αρχική Δημοσίευση από νικος ρεθυμνο
Παιδια καμια ασκηση με το βαρος του σωματος για πλατη περα απ τις ελξεις ξερουμε;
Καμψεις και ισως διζυγο(αλλα σε μικροτερο βαθμο).

Και κατι ακομα που εχουμε παραλειψει. Πρεπει οπωσδηποτε να κανεις σωστες διατασεις, ειδικα πριν απο βαρη για να αποφυγεις τραυματισμους. Οσο βαρετο και αν ειναι σαν διαδικασια πρεπει.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη unπαικτable : 17-04-14 στις 23:37.
Παράθεση

νικος ρεθυμνο (Νίκος)

Διακεκριμένο μέλος

O νικος ρεθυμνο έγραψε στις 13:52, 18-04-14:

Οι καμψεις και το διζυγο χρησιμοποιουν την πλατη ως σταθεροποιτη μυ, γιατι ειναι ασκησεις πιεσης και οχι ελξης. Πιανουν στηθος τρικεφαλα και μπροστινους δελτοειδεις(ωμους)

Παράθεση

peplin123

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη peplin123
H peplin123 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 117 μηνύματα.

H peplin123 έγραψε στις 14:06, 18-04-14:

ποση ωρα πρεπει να κανουμε διαδρομο και ποσα χιλιόμετρα να βγαζουμε για να πουμε ότι εχουμε μια καλη αντοχή;

Παράθεση

Gilda

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Gilda
H Gilda αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,887 μηνύματα.

H Gilda Ας διάβαζες να πέρναγες.. έγραψε στις 18:39, 19-04-14:

Εγώ κάνω έξι χιλιόμετρα σε περίπου μια ώρα.. Και έχω καλή αντοχή. Αλλά δεν ξέρω αν εγω ειμαι το παράδειγμα, μπορεί να θέλει λιγότερο ή περισσότερο. Φαντάζομαι εξαρτάται και από τον άνθρωπο, άντρας/γυναίκα/ηλικία/βάρος..

Παράθεση

Tasos09

Δραστήριο Μέλος

O Tasos09 έγραψε στις 18:55, 19-04-14:

Αρχική Δημοσίευση από peplin123
ποση ωρα πρεπει να κανουμε διαδρομο και ποσα χιλιόμετρα να βγαζουμε για να πουμε ότι εχουμε μια καλη αντοχή;
Δεν υπάρχει κάποια στανταρ απάντηση. Εξαρτάται από το τι ορίζεις εσύ καλή αντοχή.
Μπορεί να θέλεις να ανεβαίνεις με άνεση τα σκαλιά της πολυκατοικία σου ή να ανεβαίνεις σε ένα βουνό.

Αυτό που μπορείς να κάνεις είναι να ορίσεις μία απόσταση ή ένα χρονικό διάστημα και κάθε φορά να βελτιώνεις την απόδοσή σου.
Αν δηλαδή ο στόχος σου είναι να τρέχεις μισή ώρα συνεχόμενα, ξεκίνα με έναν ρυθμό τέτοιο ώστε να βγάζεις τη μισή ώρα και σταδιακά αύξησε το ρυθμό ώστε να βγαίνουν περισσότερα χιλιόμετρα σε αυτό το χρόνο.

Αν αποφασίσεις ότι θέλεις να βγάζεις 5 χιλιόμετρα κάθε φορά, ξεκίνα με αρχικό στόχο να τα βγάλεις σε οποιονδήποτε χρόνο και στη συνέχεια βελτίωσε αυτό το χρόνο.

Παράθεση

Gilda

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Gilda
H Gilda αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,887 μηνύματα.

H Gilda Ας διάβαζες να πέρναγες.. έγραψε στις 18:59, 19-04-14:

Θα την πω την αμαρτία μου.
Όλο το Πάσχα έκανα δίαιτα, και πριν δίαιτα, κατάφερα να γίνω χαραμάδα.
Σήμερα όμως μας έφεραν τσουρέκι από τον Τερκενλή από τη Θεσσαλονίκη σημερινό, ΚΑΙ ΕΦΑΓΑ ΜΙΑ ΜΠΟΥΚΙΑ!

Παράθεση

peplin123

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη peplin123
H peplin123 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 117 μηνύματα.

H peplin123 έγραψε στις 23:20, 23-04-14:

ωραιο!αυτό θα κανω!ευχαριστω!

Παράθεση

Tasos09

Δραστήριο Μέλος

O Tasos09 έγραψε στις 23:28, 23-04-14:

Καλή επιτυχία! Και να θυμάσαι ότι αυτό που μετράει πιο πολύ είναι η συνέπεια στο πρόγραμμα.

Παράθεση

τρελή φιλόσοφος

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη τρελή φιλόσοφος
H τρελή φιλόσοφος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 19 ετών . Έχει γράψει 880 μηνύματα.

H τρελή φιλόσοφος τουρου ρου,τουρου ρου,τουρου ρου έγραψε στις 09:52, 24-04-14:

Αρχική Δημοσίευση από Gilda
Σήμερα όμως μας έφεραν τσουρέκι από τον Τερκενλή από τη Θεσσαλονίκη σημερινό, ΚΑΙ ΕΦΑΓΑ ΜΙΑ ΜΠΟΥΚΙΑ!
μια μπουκια;;;;; απαπα αμαρτια !
:

Παράθεση

Gate4 (Ηägring)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Gate4
H Ηägring αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Γεωλόγος και μας γράφει απο Μάλτα (Ευρώπη). Έχει γράψει 18,689 μηνύματα.

H Gate4 Θα τα παρατήσω όλα και θα γίνω βαμπίρ.~ έγραψε στις 16:26, 25-04-14:

Αρχική Δημοσίευση από Gilda
Εγώ θα έτρωγα όλο το τσουρέκι και θα άφηνα μια μπουκιά για κανέναν άλλον

Παράθεση

_fairygirl_ (Τηγάνι)

Επιφανές Μέλος

H Τηγάνι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μεταφραστής/Διερμηνέας και μας γράφει απο Αυστραλία. Έχει γράψει 5,440 μηνύματα.

H _fairygirl_ Σουλμέτ της Κατσαρόλας~ 29/3/12 ♥ έγραψε στις 16:32, 25-04-14:

Είμαι η μόνη που κάνει 2 ώρες γυμναστήριο μόνο και μόνο για να κουράζεται,να πηγαίνει σπίτι και να κοιμάται;

Παράθεση

τρελή φιλόσοφος

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη τρελή φιλόσοφος
H τρελή φιλόσοφος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 19 ετών . Έχει γράψει 880 μηνύματα.

H τρελή φιλόσοφος τουρου ρου,τουρου ρου,τουρου ρου έγραψε στις 20:51, 25-04-14:

Αρχική Δημοσίευση από _fairygirl_
Είμαι η μόνη που κάνει 2 ώρες γυμναστήριο μόνο και μόνο για να κουράζεται,να πηγαίνει σπίτι και να κοιμάται;
ναι!
μόνο ζουμπα κάνεις ή κάνεις και κολύμβηση διαδρόμους κλπ ;

Παράθεση

_fairygirl_ (Τηγάνι)

Επιφανές Μέλος

H _fairygirl_ Σουλμέτ της Κατσαρόλας~ 29/3/12 ♥ έγραψε στις 18:39, 26-04-14:

Αρχική Δημοσίευση από τρελή φιλόσοφος
ναι!
μόνο ζουμπα κάνεις ή κάνεις και κολύμβηση διαδρόμους κλπ ;
Zumba,Pilates και όποτε δε βαριέμαι trx.

Παράθεση

Theo22

Νεοφερμένος

O Theo22 έγραψε στις 14:30, 09-05-14:

Θελω να ξεκινησω γυμναστηριο ειμαι ομως αδυνατος(1.75υψος και 65 κιλα) μπορω αμα κανω ενα χρονο γυμναστικη να βαλω ογκο? η θα πρεπει να βαλω κιλα?

Παράθεση

Dimitris_SM

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη Dimitris_SM
Ο Dimitris_SM αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 23 ετών . Έχει γράψει 206 μηνύματα.

O Dimitris_SM έγραψε στις 15:29, 09-05-14:

Με σωστη διατροφη και γυμναστικη(βαρη) μπορεις ανετα να βαλεις κιλα σε ενα χρονο.Σε αυτο το υψος και με αυτα τα κιλα,πιο πολυ κανονικος μου κανεις παρα αδυνατος αλλα καταλαβαινω οτι ενδιαφερεσαι κυριως για ογκο οποτε αν ποτε σκεφτεις για συμπληρωματα μην παρεις τιποτα παραπανω απο πρωτεινη.Αυτο στο λεω επειδη στα καταστηματα που τα πουλανε αυτα θα προσπαθησουν να σου πλασαρουν τα ΠΑΝΤΑ..αυτη ειναι η δουλεια τους.Κυριως σε συμβουλευω να ψαχτεις μεσω ιντερνετ(οχι εδω ομως..στα καταλληλα φορουμ) και αν εχεις καποιον γνωστο που ασχολειται σοβαρα με βαρη ζητα συμβουλες,να σου φτιαξει προγραμμα κτλπ. Εννοειται πως τα συπληρωματα δεν ειναι αναγκαια (γιαυτο λεγονται συμπληρωματα ) και το μονο που χρειαζεσαι ειναι σωστη διατροφη.

Παράθεση

Tasos09

Δραστήριο Μέλος

O Tasos09 έγραψε στις 16:07, 09-05-14:

Αν βάλεις όγκο εξυπακούεται ότι θα βάλεις και κιλά.
Φυσικά και μπορείς να βάλεις όγκο, δε σε εμποδίζει κάτι. Το μόνο που πρέπει να κάνεις είναι να βρεις ένα καλό πρόγραμμα γυμναστικής με μεγάλα βάρη, καθώς για όγκο συνίστανται οι 8 επαναλήψεις σε κάθε σετ, και η αύξηση των καθημερινών σου θερμίδων με επαρκή λήψη πρωτεΐνης φυσικά.

Ένα ενδεικτικό και πολύ αποτελεσματικό πρόγραμμα είναι το παρακάτω:

Bench Press 4x8
Deadlift 4x8
Military press 4x8
Squat 4x8
Pull ups 4 x MAX

με 1.5 - 2 λεπτά διάλειμμα ανάμεσα στα σετ και προπόνηση 3 φορές την εβδομάδα.
Τα κιλά θα πρέπει ναναι τέτοια ώστε να βγάζεις σε όλα τα σετ 8 επαναλήψεις με το τελευταίο σετ να βγαίνει οριακά.
Πάντα καλή προθέρμανση και σωστή εκτέλεση των ασκήσεων χωρίς να κλέβεις, καθώς ο τραυματισμός έρχεται πολύ εύκολα.
Η πρωτεΐνη που συνίσταται είναι γύρω στο 1.5-2 γραμμάρια ανά κιλό.
Αυτά σε συνδυασμό με καλό ύπνο και σύντομα θα αρχίσεις να μεγαλώνεις.

Παράθεση

Απρόσεχτος

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Απρόσεχτος
Ο Απρόσεχτος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 31 ετών . Έχει γράψει 98 μηνύματα.

O Απρόσεχτος έγραψε στις 17:43, 09-05-14:

Θελω να ξεκινησω γυμναστηριο ειμαι ομως αδυνατος(1.75υψος και 65 κιλα) μπορω αμα κανω ενα χρονο γυμναστικη να βαλω ογκο? η θα πρεπει να βαλω κιλα?
Νους υγειής, εν σώματι υγειή.
Θέλω να πω, οτι οφείλεις να προσέχεις περισσότερο την ανεξέλεγκτη άυξηση του βάρους, γιατι με τα χρόνια αυτό συμβαίνει και χρειάζεται προσοχή.

Παράθεση

Joanna Mi

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Joanna Mi
H Joanna Mi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 20 μηνύματα.

H Joanna Mi Everything happens for a reason... έγραψε στις 08:17, 23-05-14:

Γεια σας και από εμένα! Θα ήθελα τη γνώμη σας πάνω σε ένα θέμα που με απασχολει ιδιαιτερα τα τελευταία χρόνια. Από 3,5 ετών μέχρι και 16,5 αν δεν κανω λαθος, έκανα μπαλέτο εντατικά, σε σημείο που προετοιμαζομουν για τις εξετάσεις της λυρικής. Δυστυχώς μου προέκυψε κάτι άσχημο και όχι μόνο δεν εδωσα εξετάσεις, άλλα σταμάτησα οριστικά και το μπαλέτο.Ετσι εκεί που ήμουν παρα πολύ αδύνατη, ξεκίνησα να παίρνω βάρος, ωστόσο δεν εχανα τη μυϊκή δυναμη που ειχα αποκτήσει όλα αυτά τα χρόνια. Φετος όμως αποφάσισα να αρχισω pole dance. Είμαι ξετρελαμενη με αυτό το χορο, γιατί τονώνει πολύ την αυτοπεποίθησή μου και το ηθικό μου. Αν και έχω γυμναστει παρα πολύ στο επανω μέρος του σώματός μου ( μπράτσα, στήθος, κοιλιακοί ) δε βλέπω μεγάλες διάφορες στα πόδια μου ( που εκεί ειναι το πρόβλημα ). Ποιος ειναι ο καλύτερος τροπος για να γυμνασω τα πόδια μου αλλά παράλληλα να χάσω και πόντους;

Παράθεση

_fairygirl_ (Τηγάνι)

Επιφανές Μέλος

H _fairygirl_ Σουλμέτ της Κατσαρόλας~ 29/3/12 ♥ έγραψε στις 15:23, 23-05-14:

Αρχική Δημοσίευση από Joanna Mi
Γεια σας και από εμένα! Θα ήθελα τη γνώμη σας πάνω σε ένα θέμα που με απασχολει ιδιαιτερα τα τελευταία χρόνια. Από 3,5 ετών μέχρι και 16,5 αν δεν κανω λαθος, έκανα μπαλέτο εντατικά, σε σημείο που προετοιμαζομουν για τις εξετάσεις της λυρικής. Δυστυχώς μου προέκυψε κάτι άσχημο και όχι μόνο δεν εδωσα εξετάσεις, άλλα σταμάτησα οριστικά και το μπαλέτο.Ετσι εκεί που ήμουν παρα πολύ αδύνατη, ξεκίνησα να παίρνω βάρος, ωστόσο δεν εχανα τη μυϊκή δυναμη που ειχα αποκτήσει όλα αυτά τα χρόνια. Φετος όμως αποφάσισα να αρχισω pole dance. Είμαι ξετρελαμενη με αυτό το χορο, γιατί τονώνει πολύ την αυτοπεποίθησή μου και το ηθικό μου. Αν και έχω γυμναστει παρα πολύ στο επανω μέρος του σώματός μου ( μπράτσα, στήθος, κοιλιακοί ) δε βλέπω μεγάλες διάφορες στα πόδια μου ( που εκεί ειναι το πρόβλημα ). Ποιος ειναι ο καλύτερος τροπος για να γυμνασω τα πόδια μου αλλά παράλληλα να χάσω και πόντους;
Πόδια εννοώντας; Γάμπα,μυροί,γλουτιαίοι;
Υπάρχουν διάφορες ασκήσεις για το καθένα.

Παράθεση

Joanna Mi

Νεοφερμένος

H Joanna Mi Everything happens for a reason... έγραψε στις 16:09, 23-05-14:

Με τις γάμπες δεν έχω πρόβλημα, θέλω να χάσω από μηρούς και από γλουτούς. Δεν εχω σοβαρό πρόβλημα, απλά επειδή η μέση μου ειναι πολύ αδύνατη τονίζει πολύ το σημείο εκείνο.

Παράθεση

intrig(hue)ing

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη intrig(hue)ing
H intrig(hue)ing αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Άεργος/η . Έχει γράψει 46 μηνύματα.

H intrig(hue)ing έγραψε στις 17:23, 23-05-14:

Αρχική Δημοσίευση από Joanna Mi
Με τις γάμπες δεν έχω πρόβλημα, θέλω να χάσω από μηρούς και από γλουτούς. Δεν εχω σοβαρό πρόβλημα, απλά επειδή η μέση μου ειναι πολύ αδύνατη τονίζει πολύ το σημείο εκείνο.
λεπτη μεση, big booty..η beyonce μου ερχεται στο κεφαλι και πλακα στην πλακα αυτο το σωμα πολλες το θελουν και προσπαθουν να το αποκτησουν.

παρ΄ολα αυτα καταλαβαινω οτι αναζητεις κατι πιο ομοιομορφο και γι'αυτο θα σου ελεγα τρεξιμο και παλι τρεξιμο αμα θες να χασεις ογκο απ΄τα ποδια σου.
Αμα επιθυμεις να κανεις και βαρη κανε λιγων κιλων και χαλαρα πραγματα αλλιως θα γινουν τεραστια τα ποδια σου!

Παράθεση

Joanna Mi

Νεοφερμένος

H Joanna Mi Everything happens for a reason... έγραψε στις 19:48, 23-05-14:

Χαχα ωραίο αυτό με τη Beyonce Η αλήθεια βέβαια ειναι ότι έχω πολυ λιγότερη περιφέρεια. Δε φαίνεται ασχημο, αλλά για τα δικά μου γούστα, που πάντα ζήλευα και εξακολουθώ να ζηλεύω αυτά τα υπέροχα ψηλά , λεπτα πόδια ( τύπου Cameron Diaz) πιστεύω ότι πρέπει να κανω κάτι. Θα μου πεις Cameron Diaz δε πρόκειται να γίνω αλλά σιγουρα μπορώ να καλυτερευσω την κατασταση. Ευτυχώς τυχαίνει να έχω και διάδρομο στο σπίτι! Σε ευχαριστώ πολύ!

Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 2 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    raf889

Βρείτε παρόμοια

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους